In drie jaar: van fles tot hors d oeuvre 'n Vrouwenoog ziet beter goede"kleding is! sföotóc* R.K. MEISJE De weldoende traditie van het laurierblad ONTVANGSTEN NIET-KOHIER- BELASTINGEN LAGER Kg Het Poppenhuis Prentenboeken en Kleurboeken NETTE MEISJES Kleine oorzaken.... drukkers Maastrichtse Middelbare Hotelvakschool geopend Trots op 'n schrobbering Rijksmiddelen over Augustus Geen 2/3 regiment infanterie voor de kunst Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten Onderjurk Garnituur DAMES N.V. Parfumerie Valdelis Dijkstal Pantoffels D9UKKERS EN DRUKKERSLEERLINGEN Vs._J VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 PAGINA A Welberedeneerd experiment Bloemen, gelukwensen en de fles ARBEIDERS HOORDEN TREIN TE LAAT RECORD-OPBRENGST TABAK-ACCIJNS A iet-kohierbelastingen Builengeivone heffingen FRANSE PRIJSPOLITIEK Massale invoer van bepaalde producten o.a. kaas MINDER BELANGSTELLING VOOR VOLKSUNIVER SITEITEN SCHEEPVAARTBERICHTEN VISSERIJ WEER CONDENSMELK EN MELKPOEDER NAAR WEST-DUITSLAND Kousen - CORSETTEN - Tricotages Onderjurk Hemdje Directoire Opgericht 1886 30 filialen Waarom zoudt U dan niet het advies vragen van Uw vrouw, als U 'n nieuwe winterjas gaat kopen. Zij let erop, dat Uw ulster voldoet aan de volgende eisen Bovendien zijn goede smaak en degelijk heid de kenmerken van elk kledingstuk bij Smoorenburg! v.49.50tot 98.- SCHIEDAM Hoogstraat 41-43 AMSTERDAM Nie«w«ndijk 1 i6-i i8 Voor KOUSENREPARATIE: op spoedreparaties kunt U altijd wachten HOOGSTRAAT Ul SCHIEDAM JAPONNEN DEUXPIèCES REGENMANTELS W. v. d. BURG Singel 163 B Schiedam kan nog enkele plaatsen. Leeftijd tot 17 jaar. Aanm: tussen 9-12 uur, Lange Nieuwstraat 47, Schiedam. Prijzen vanaf f 4.25 BROERSVEST 135-TELEFOON 68492 SCHIEDAM N.V. Schiedamsche Cartorniagefabriek NIEUWE MACHINES VAN DAM'S IIe 3J +f,olr Van onze speciale verslaggever) Het moet een „Potage tortue VTai" geweest zijn. Een echte schildpadsoep; veertig liter En toen de hele „keukenbrigade" op die veertig liter schildpadsoep al haar krachten, al haar bekwaamheid en fantasie had uitgeput, kwam de eerste „Saint Honoré van Europa, de fameuze en ontzagwekkende Escoffier de keuken binnen. Om te proeven. De brigade durfde nauwelijks adem halen. De grootste pollepelartist, die Europa ooit gekend heeft, de man, wiens recepten ook thans nog het Lucullisch hoogst bereikbare vormen, de enige kok, voor wie in Parijs een standbeeld is opgericht.deze Maitre Escoffier proefde: van de veertig liter „tortue vrai", en.... Al het keuken personeel werd lijkbleek fronste de wenkbrauwen: te veel laurier Er had in deze veertig liter schildpadsoep maar één blaadje laurier gemogen, maar de leerling van Escoffier had het voortreffelijke aroma van deze soep menen te moeten vervolmaken met drie laurierblaadjes. De maestro proefde; de tortue verdween in de afvalton, onverbiddellijk. Deze anecdote is historisch; ze komt ons nu volkomen dwaas voor, maar het lijkt er thans soms op of wij in het an dere uiterste vervallen zijn: massavoed- sei. ealorieënwaarde, weinig fantasie, geen kunst En juist daarom kan de Maastrichtse Middelbare Hc ilvakschool trots zijn op sen harer bestuursleden, die namelijk heel lang geleden verantwoordelijk is ge weest voor drie laurierblaadjes en nu terecht nog trots 1= op <Je gloeiende schrobbering van de grote Escoffier. Gistermiddag werd onder overweldi gende belangstelling deze Middelbare Hotelvakschool geopend. Waar zou zij beter op haar plaats geweest zijn dan in éeze charmante stad, met haar vitale zuidelijke, haar geheel aparte levens kunst? Er was dan ook niemand onder de zeer talrijke aanwezigen, die Limburgs hoofdstad deze primeur misgunde. Het initiatief van de vakorganisatie HOCRES. waarin zich de katholieke werkgevers hebben verenigd en de Ho- telbediendenbond „St, Antonius heeft, dank zij hard en enthousiast werken, gesteund door het Limburgse Episco paat, het stedelijk en het provinciaal bestuur van Limburg, en het zeer ge willig oor dat men aan de plannen op het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen leende, dit voor heel Nederland zeer belangrijk unicum tot stand gebracht. Men wil op deze vakschool godsdienstig en moreel gave, leiding gevende vak mensen vormen en daardoor bijdragen tot de herkc.s lening van een stuk be drijfsleven, dat onmiskenbaar van kapi tale invloed is op de moraliteit van ons hele volk. Over medewerking heeft dit welbere deneerde, enthousiaste experiment geen klagen gehad en al is de nieuwe vak school dan momenteel nog niet officieel erkend, men toonde zich van staatswege toch meteen diermate ingenomen met het plan. diat reeds onmiddellijk een tege moetkoming in de oprichtingsonkosten werd toegezegd en zijn wy goed inge licht, dan zal ook subsidie niet uitblijven. Of de dertig leerlingen direct de ge heimen van de tortue zullen pogen te ontsluieren, is iets anders. De eis van de ■tijd legt immers meer de nadruk op de kwa liteit en de bereiding van 't goede volks- voedsel en alle 36 manieren, waarop men een aardappel schijnt te kunnen klaar maken, zullen voorlopig wel minder op het lesrooster van deze driejarige, cursus innemen dan boekhouden, hygiëneleer, warenkennis, moderne talen. Wat niet wegneemt dat Iedereen enthou siast was over de vele mogelijkheden, dl» deze opleiding reeds tijdens de school tijd zélf biedt: het onderwijs in de dri» moderne talen zal zeker niet achterstaan bij dat van een vijfjarige HBS; men zal trachten de theoretische wijsheid aan t» vullen met practijk in het buitenland en wanneer men cijfers hoort over de hyper moderne keuken, welke hier ondermeer ais leslokaal gaat dienen en die meer dan 28.000 kost, dan moeten er eigen lijk wel mensen van deze school komen met een grote liefde voor het vak. Na het eerste studiejaar kunnen ze drie rich tingen uit: chefkok, oberkellner of be drijfsleider. Het bestuur van de school, dat gister middag half verborgen zat in een weelde van bloemstukken, werd door zeer vele eminente sprekers haast bedolven onder de welgemeende en zeer hartelijke geluk wensen. Hoewel zich vele mensen met klinkende namen naar het podium bega ven. zou het ondoenlijk zijn al de acht tien sprekers te memoreren. De Hoogeerwaarde heer Deken van Maastricht, mgr. J- F. Igendael, verrichtte de plechtige inzegening, waarna W. Baron Michiels van Kessenich, die burgemees ter van deze parel van hef Zuiden, een romantische en hooggestemde openings rede hield, waardoor-ie zelfs zijn eigen lijke taak vergat, nögmaals terug het po dium beklom en toen met zwier ver klaarde dat het hem „een feest was deze open tent voor open te verklaren". De directeur van de school, kapelaan j. Spronck, dankte alle geestelijke en wereldlijke sprekers, en kondigde be scheiden aan dat hèm en het leraren korps vanaf vandaag de taak wachtte deze.... baby de fles te geven, daarbij hopend dat de jonge, veelbelovende telg over drie jaar een behoorlijke.... hors d'oeuvre en een welverzorgd diner zou kunnen verdragen. De leerlingen, die nog alle beginmoei- Hjkheden moeten doormaken (o,a. een iets stroeve huisvesting, maar inen gaat met spoed verbouwen!) boden hem een. bureaulamp aan om hun Directeur bij zijn verantwoordelijk werk bij te lichten. Overigens zullen er weinig Hotelvak- scholen ter wereld in een zo sfeerrijks omgeving zijn ondergebracht als deze Maastrichtse, die in bet hotel „Du Le- vriex et de l'Aigle Noir" aan de Bossche- straat werd gevestigd. Wie hier de bre de inrijpoort binnengaat, moet haast het geratel der postkoetsen horen, die twee honderd jaar geleden vertrokken uit 't hotel „De Hazewindhond en de Zwarte Adelaar". Nederland zal ongetwijfeld met ons nieuwsgierig zijn naar de hors d'oeuvre over drie jaar. En misschien volgt er wel een bordje „Potage tortue vrai" op. Meit één laurierblad. Een ongeluk is er de oorzaak van ge weest, dat de diesel-electrisehe trein uit Groningen, welke om acht minuten voor zes in Zwolle behoort aan te komen, gis termiddag een kwartier vertraging had in de polder ten Oosten van de Overijsel- se hoofdstad. Twee arbeiders, werkzaam bij de electrificatie van de spoorlijn naar het Noorden, keerden van hun werk naar huis terug. Toen zij de kleine spoorbug over de Wetering, in de buurt van de IJselcentrale passeerden, kwam hun met 100 kilometer vaart de dieseltrein ach terop. Op het laatste ogenblik hoorden de arbeiders de trein. Zij probeerden snel opzij te springen, doch een van ben, de 50 jarige Th. v. d. B., werd door de trein geraakt. Zijn kameraad, J. K., kon zich ternauwernood redden. Het slacht offer is naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hij bleek zware inwendige kneuzingen te hebben. «Ol D"»So Het ministerie van Financiën geeft bij da stand der Rijksmiddelen over Augus tus 1950 onderstaande toelichting: In Augustus werd voor de gezamenlijke kohierbelastingen een laag bedrag aan aandlagen opgelegd, nJ. inclusief opcen ten en vermenigvuldigingsfactor voor de gemeentefondsbelastingen 96,5 millioen tegenover 156,9 millioen in de vooraf gaande maand- Voor de inkomstenbelasting, boekings tijdvak 1949-'50 ,werd in de afgelopen maand een bedrag van 36,4 millioen op kohier gebracht, waarmede het totale kohierbedrag steeg tot 680,1 millioen. De genoemde bedragen betreffen voor namelijk voorlopige aanslagen 1949 als mede definitieve aanslagen 1946 en 1947. Met het opleggen van voorlopige aan slagen inkomstenbelasting 1950 is een begin gemaakt. Het boekingstijdvak 1949-1950 van de vermogensbelasting vorderde in de afge lopen maand met 3,5 millioen en kwam daarmede op 73,1 millioen. De opbrengst van de vennootschapsbelasting was aanzienlijk lager dan in de voor gaande maand, n.l. 19,3 millioen. Io Augustus tegenover 55,6 millioen in Juli. De scherpe (tijdelijke) daling van het maandelijks opgelegde bedrag, spoe dig na het begin van de voorlopige aan slagregeling over een nieuw boekjaar, is een verschijnsel, dat ook bij vorige boe kingstijdvakken van de vennootschapsbe lasting kon worden waargenomen. Het boekingstijdvak 1950-1951 heeft per uit Augustus het bevredigende totaal van 240,1 millioen bereikt. Het uit hoofde van de gezamenlijk» kohierbelastingen in Augustus ontvan gen bedrag 157,8 millioen) was ho ger dan de ontvangsten in de vooraf gaande maand ten bedrage van 140,9 millione. Doordat voor de kohierbelas tingen, zoals vermeld, 96,5 millioen werd opgelegd .daalde het nog in te vorderen bedrag met 61,3 millioen tot 1125,7 millioen. De niet-kohierbelastingen leverden in Augustus f 285 millioen op. Deze op brengst ligt beneden die van Juli j.l., in welke maand het hoge bedrag van ƒ317,6 millioen werd geïnd. De ontvangsten aan vereveningsheffing beliepen in de afge lopen maand 24,9 millioen, voor de tweede maand van een kwartaal is dit een hoog bedrag. De opbrengst van de omzetbelasting in Augustus 88 mill.), lag slechts weinig beneden die van de voorgaande maand 90,1 millioen). De derde per kwartaal geheven belas ting, t.w. de loonbelasting, leverde 66,5 millioen op, welk bedrag slechts in ge ringe mate afwijkt van de ontvangsten in Februari 65,2 millioen) en Mei 66,6 millioen) jl Een opvallend hoog bedrag werd in Augustus ontvangen aan accijns op ta bak 25,5 millioen), waardoor de tot dusver hoogste opbrengst van Septem ber 1949 24.7 millioen) nog werd overtroffen. Daarentegen was de op- brengst van de accijns op suiker. teD bedrage van 6,6 millioen, de laagst» van dit jaar. Het bri/to-kohierbedrag der beide bui tengewone heffingen nam in Augustus toe met 5,6 millioen en kwam daarme de op 3458.8 millioen. Van dit bedrag beeft 2384.8 millioen betrekking op de vermogensaanwas-belasting en 1074 millioen op de vermogensheffing ineens. Doordat de teruggaven in de afgelopen maand met 9,1 millioen stegen tot ca. f 387 millioen, daalde het netto-kohier - bedrag tot ca. 3072 millioen. De ontvangsten op de beide bijzondere heffingen waren opnieuw lager dan in de voorafgaande maand; in de afgelopen maand werd slechts 4,4 millioen ont vangen. Het in totaal geïnde bedrag be loopt thans 2774,4 millioen, waarvan 1785,3 millioen aan vermogensaanwas belasting en 989.1 millioen aan vermo gensheffing ineens. Van het totale be drag is 521,8 millioen ontvangen in vrij geld; daarnaast is bij benadering 630 millioen voldaan door afboeking op ze kerheidsstellingen, 1108 millioen met geblokkeerd tegoed en inschrijvingen Grootboek 1946 en 515 millioen met overige geconsolideerde staatsschuld. De Franse ministerraad is overgegaan tot de instelling van een „permanent ac tiecomité", belast met de centralisatie van het regeringsoptreden op het gebied van de prijzen. Verder heeft de minister raad een aantal maatregelen genomen, die onder meer omvatten een verbod van uitvoer van enkele grondstoffen, als non- ferro-metalen, katoenen garens enz., be perking van de uitvoer van staal, enkele chemicaliën, en enkele verbruiksgoede- ren, als vlees. De maatregelen omvatten verder de massale invoer van industriële produc ten 'als werkkleren, linnen, katoenen ga rens en weefsels, wollen garens en weef sels, schoenen enz. en van voedingspro ducten als kaas, enz., alsmede optreden tegen bedrijven, die overdreven voorra den hebben aangelegd en tegen degenen, die weigerden te verkopen. Het aantal deelnemers aan cursussen, uitgaande van de 64 Volksuniversiteiten in ons land, verminderde in het werkjaar 1949/'50 met 1750 tot 39.861. De belang stelling voor op zichzelf staande bijeen komsten liep eveneens terug en wel van 197.503 tot 171.354 deelnemers. Leze cijfers zijn ontleend aan er mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De „Chitral" 0p de thuisreis naar Am sterdam, passeerde 28 Sept. Massowah (Rode Zee. De „Chitral", op de thuisreis naar Amster dam, vertrok 28 Sept, van Colombo. De „General c. C. Ballon'1, op de thuisreis naar Rotterdam, arriveerde 29 Sept. te Pt. Said. De „Groote Beer", arriveerde 28 Sept. (23 uur) van Amsterdam te Djakarta. De „Johan van Oldenbameveit", op reis van Amsterdam naar Sydney, was 28 Sept. (6 uur) op 1680 mijl NW. v. Fremantie. De „Napoli", op reis van Djakarta naar Marseille, was 28 Sept. op 100 mijl Z. van Penang. De „Sibajak", op de thuisreis naai1 Rotter dam, arriveerde 28 Sept. te Suez. De „Tabinta", op reis van Amsterdam naar N. Guinea, passeerde 28 Sept. Port Sudan. De „Zuiderkruis", op de thuisreis naar Rotterdam, arriveerde 28 Sept. te Suez. ROTTERDAM aangekomen 28 September: Etna, Esbjerg, Muller, Waalh., ledig; Bury Hull, Ver. Humber, Parkh., stg.; Seaham, Kingslynn, S.S.M., Merweh. 3, 3e gat, stg.; Itlnda, Antw., Gen. steam, Waalh., stg.; Oscar S. Straus, N. York, v. Uden Pakhuis- meesteren, steiger 1, olie; Jura, Grange mouth, R.K.c., Waalh. pier 2, kolen; Hodder Goole, Hudig en Pieters, Merweh., stg.; Britta, Galveston, Hanno, Waalh., zwavel; Mirfak N, Southampton, Nievelt Goudriaan Parkk., ledig;. Ptarmigan, Londen, Ver. Agentuur Mij., Merweh., stg.; Indian Ende avour, Calcutta, Muller, Merweh., stg.; Janus, Mena al Ahmadi, v. Ommeren, Petr.h olie: Elbing n, Dordrecht, Continentale, Waalh ledig: Windsor. Queen Jersey, Wagenborg, Waalh., ledig; Esso Rotterdam, Aruba, A.P.C., Petr.h., olie; Dina, Londen, Lijnzaad, Binnenh., suiker; Tormes, Casa blanca, Wambersie, Maash., graan; Alamak, Amstm, Nievelt Goudriaan, Schiedam, ledig; Theems, Londen, Ruys, IJselh., stg.; Titania, Lulea, S. H. V., VondelingenplaaX, bun-1 keren; 29 September: Aagtedijk, Bremen, H.A.L., Wilhelm mak., stg.; P. L. M. 13, Remi, Worms Waalh., ledig; Halse, Sevilla, Ned. Zwitserse Waalh., pyriet; Waria, Stockholm, Burger, IJselhaven, stg.; Carolyn, Huelva, Kersten Hunik, Waalh., erts; Marne, Parijs, Muller, Parkh., stg.; Mathilde, Lulea, Ruys, Waalh., erts; Esito, Cardenas, Ned. Zwitserse, Rijnh suiker; Acadia, Antw., Anth. Veder, Lekh., stg.; Cor Jesu, Bona, Gans Transport, Waalh fosfaat; Leuvehaven, Gothenburg, v. Uden, Parkh., stg.; St. Jan, Fremantie, Cornelder, Waalh., stg.; Maria Gorthon, Ridhamdock, Worms, Waalh., ledig; Batavier I, Londen, Muller, Jobsk., stg.; Hercules, Amstm, Hudig en Veder, Lekh., stg,; Algorab, Antw., Nie velt Goudriaan, Maash., stg.; Nacella, Lake Charles, v. Ommeren, Petr.h., olie; Henriette Londen, James, Binnenh., suiker; Volendam, N.-York, H.A.L., Wilhelminak., stg.; Export, Londen, Muller, Jobsh., stg.; Europanl, Petitcopronne, benzine, v. Om meren, Petr.h., boei 5; Carpo, Londen. J. de Poorter, Dordrecht; Birmingham, Grange mouth, kolen, S.S.M. Merweh. 3, 3e gat; Tai Yang, Yokohama, stg., Cornelder IJselh.; Hollandia Capelle. ledig. Wagenborg, 2e Kat.drh.,; Vesta, Sunderland, kolen, Ned. Zwitserse, Waalh. 96; Aldabi, Antw., stg., Nievel Goudriaan, Lekh. vertrokken 28 September: Rombo, Savona; Methan, Bo'ness; Tamalus, Mena al Ahmadi; Silen, Otterbacken; Hartel, Hamburg; Vir- gilia, Aarhus; Atlas, Haifa; Horta, Oporto: Eendracht. Port Said; Neptunus, Delfzijl; Empire Patrai, Antw.; Chama, Yarrow; Majfrid, Gothenburg; Alblasserdijk, Bremen; Kosmos V, Punta Cardon; Alcyon, Huil; Kate Oltmann, Hamburg; Friesland, Blyth; Maria Fausta G, Genua; Tampa, Calcutta: Soudades, Lissabon; Duivendijk, Vancouver; Sheringham, Harwich; Argojohn, Triest; Badzo, Londen; Niobe, Amstm; Sussex Oak, Middlesbro; Tyro, Dublin; Leuvekerk, Antw. American Jurist, N. York. Seaham, Harlingen; Wim, Londen; Bittern Liverpool; Kilinski, Hamburg; Pericles, Res Tanura; Circe, Caen; Castillo, Tordesillas, Antw.; Stad of Aden, Chittagong; Sedulity Shellhaven; Lauting, Gothenburg. IJNUIDEM aangekomen 28 September: Rijn, Delfzijl, hout; Vaderland, Gothenburg hout' bestemd voor Zaandam; Arundo, Ham burg stg.; Fairsea, Rottm, ledig; Jans, Londen, stg.; Batavier Ornskoldsvik, hout; Rudolf, Ronnskaer, pyriet; Hirondelle, Lon den stg.: Innamo, Mantyluoto, stg.; Spaarne stroom, Huil, stg.; Rijnstroom, Londen, stg; Julia, Newcastle, kolen; 29 September: Almirante Saldanha (oplei dingsschip), Newcastle; Niobe, Kotka, stg.; Egina Stettin, hout. bestemd voor Amstm; vertrokken 28 September: Antares, Oslo; Kitty, Emden; Hera, Hamburg; Alamak, Rottm' De Hoop (hospitaalschip), Noordzee; Thomas Rouaan; Waria, Stockholm; Bran- daris, Delfzijl; Marne, Parijs; Ystroopi, Ply mouth" Warna, Bremen; Dolius, Londen; Jacoba' Rottm; Greth, KTalmo; Hercules, Zwarte Zee; Amolde, Hamburg, 29 September: Arran, Rottm. DELFZIJL angekomen 27 september: Seaforth, Leer; Flevo, Emden; Minchen, Hamburg; Inspe, Gamleby; 28 September: Cornells, Gefle. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aagtedijk 29 te Rottm; Aalsdijk 28 te Brake; Abbekerk, Sydney n. Rottm, p. 28 Lissabon; Abel Tasman 28 v. Brussel n. Kopenhagen; Alamak 28 te Rottm; Albatros 28 te Terneuzen; Alblasserdijk 28 v. Rottm n. Bremen; Alcyone, B. Aires n. Rottm, 28 te Antw.; Alcyone (Schothorst) 28 v. Rottm n Huil* Algorat) 29 te Rottm; Alhena, B, Aires n. Rottm, 28 150 mijl NO. v. Teneriffe; Almdljk Rottm n. Vera Cruz p. 28 Ouessant, Almkerk, Rottm n. Brisbane, 28 v. Adelaide, Amstelkerk 28 v. Makassar n. Bandjir Masm, Annenkerk 29 te Melbourne verw.; Antares 28 v. Zaandam n. Oslo; Arendsdijk, N. n. B. Aires, 29 te Santos; Arendskerk, Rottm n. Sydney 29 te Port Said; Arnedijk, Rottm n. N. Orleans, 28 200 mijl N. v. Terceira; Arran 29 te Rottm; Atlas 28 v. Rottm n. Baarn 28 v. Curacao n. Cristobal: Badzo 28 v. Rottm n. Londen', Barendrecht 28 v. St. Vincent (CV) n. Curacao; Batavier 28 te Amstm; Bennekom 28 v. Talcahuano n. San Antonio; Beverwijk, Sfax n. Sas van Gent p. 28 Kaap Roca; Blitar 28 v. Djakarta n. Rottm; Blue Boy 28 v. Boston (1.) v. Maas sluis; Borneo 23 v. Makassar n. Surabaja, Boschfontein 28 V. Tanga n. Dar es Salaam; Brandaris 28 v. Amstm n. Delfzijl; Breda, Chili n. Amstm, 28 760 mijl NO. v. Sombrero. Caltex-Utrecht, Ras Tanura n. Rottm, 28 100 mijl NNW v. Perim; Chama 28 v. Rottm n. Yarrow; Clavella, Suez n. Abadan, 28 in de golf v. Onan; Cleodora, Miri n. Suez, p. 28 Port Sudan; Coolhaven 27 te Duinkerken; Corilla, Rottm n. Triest, p. 28 Kaap St. Vincent; Cornells 28 te Delfzijl; Coryda, Singapore n. oRttm, p. 27 Ceylon; Cottica, Demcrara n- Amstm, 28 280 mijl NO V. SL Michaels; Cottica, Demerara n. Amstm, 28 280 mijl NO. v. St. Michaels. Danae, Genua n. Amstm, 28 te Algiers, Delft, Chili n. Amstm, 28 300 mijl NNO. v. St. Michaels; Deo Duce 28 te Gdynia; Dina 28 te Rottm; Drente, Perzische Golf n. Los Angeles, p. 28 Straat Banka; Duivendijk 28 ham, 29 te Rottm; Bloemfontein, 29 v. Amstm v. Rottm n. Vancouver. j n. Kaapstad; Blómmersdijk, Norfolk n. Bottm Edam, Rottm n. N. York, p. 28 Scillyvia Antw., 28 op 323 mijl Z.O. van Kaap Eemland 28 te Hamburg; Eijo 23 v. Duin- liable. kerken n. Goothenburg; Entre Rios (ch.) j Caltex, Leiden, Ras Tanura, n. Rottm, 29 v. Amsetm. n. B. Aires, 28 te Hamburg; Esso ;-ucz; Carpo, 29 te Rottm; Casana, 28 v. Mai- Den Haag, Vado n. Aruba, 28 775 mijl ONO m0 n. Ysta-1: Castor 29 te Port au Prince v. Barbados; Esso Rotterdam 28 te Rottm. Corona 27 v. Fiducia N 28 v. Kiel n. Goole; Friesland N. York n. Java, 29 te Port Said; Friesland (SSM) 28 v. Rottm n. Blyth. Gaasterkerk, Mombassa n. Amstm, 28 te Port Said verw.; Gooiland, Porto Alegre n. Amstm, p. 23 Casquets. Hartel 28 v. Rottm n. Hamburg; Hecuba, Paramaribo n. Amstm, 28 450 mijl NO. v. Paramaribo; Helena 29 te Trinidad; Hen riette 29 te Rottm; Hera 28 v. Amstm n. Hamburg; Hercules, Amstm n. Constantza 29 te Rottm; Hermes 28 te B. Aires; Hestia 29 v. Santiago de Cuba n. Kingston Ja Hoogkerk, Kaapstad n. Amstm, p. 28 de Burlings; Hydra 28 v. Curacao n. Aruba. Inspe 27 te Delfzijl; rttersum 36 te Mobile. Jacoba 29 te Rottm; Java, 28 v. Oskarsham n. Amstm; Julia 28 te Amstm; Jupiter 29 te Palermo verw.; Jura 28 te Rottm. Kelbergen, Bona n. Amstm, p. 28 Kaap Palos; Kitty 28 v. Amstm n. Emden: Klip- fontein, Beira n. mstm, 28 330 mijl w. v. Kaap Frio (Afrika); Kota Agoeng. Rottm n. Java, p. 27 Gibraltar. Lena 27 v. Koping n. Langror; Leny 28 v. Connah's Quay n. Duinkerken; Leuve haven 29 te Rottm; Leuvekerk 28 v. Rottm n. Antw.; Lievevrouwekerk, 28 v. Dubai n. Bahrein; Lissekerk, Basra n. Rottm, p. 28 Finisterre; Loenerkerk, Rottm n. Basra p. 29 Gibraltar; Loppersum 28 v. Casablanca n. Nederland. Mnas 28 te Curacao; Maashaven, Rottm n. B. Aires, p. 28 Vitoria; Maaskerk, Lagos n. Amstm, 28 160 mijl NO. v. Teneriffe; Maas land, Amstm n. B. Aires, p. 28 Finisterre; Macuba, Miri n. Suez, 28 330 mijl OZO v. Guardafui: Maraton 28 te Liverpool; Marie Treserla 28 te Liverpool; Marne 29 te Rottm; Mataram. Rottm n. Java, p. 29 Minicoy; Marva 28 te Oslo: Meike 28 te Teignmouth; Melampus 26 te Surabaja; Meliskerk Japan n. oRttm, 28 te Penang; Mentor, Amstm n. Levant, p. 28 Ouessant; Midas, Amstm n. Barcelona. 28 te Gibraltar; Mirfak N. 28 te Rottm; Mulan, 28 v. Kalmarsund n. Stock holm; Neptunus 28 v. Rottm n. Delfzijl; Nestor 28 v. Messina n. Amstm; Nigerstroom 30 v. Lagos te Matadi verw.; Niobe, Rottm n. Helsinki, 29 te Amstm; Noordstad 28 v. Viis- slngen n. Middlesbro. omala 28 te Colombo verw.; Ovula 27 te Balik Papan. papendrecht, Purfleet n. Punta Cardon, 28 372 miji NW. v. Finisterre; Poseidon 28 v. N. York n. Aruba; Prins Alexander .Mon treal n. Rottm, 28 220 mill ZW. v. Belie Isle: Prins Maurits Rottm n. Montreal, 28 730 mijl O. v. Belle Isle; Prins Willem van Oranje Montreal n. Antw., 29*275 mijl o. v. Belle Ilse. Radja 26 te Vancouver; Raki, Bahrein n. Singaporfe, 29 te Penang: Ruys 29 te Eost London; Rijn 28 te Zaandam. Saparoera, W. Afrika n. Amstm, 29 te Havre verw.: Saragan 28 v. Bombay n. Colombo; Schiedijk, Havana n. Rottm via Antw., 28 600 mijl NO. v. Bermunda; seaham 28 te Rotm; Servus 28 v. Gent n. Liverpool; Soestdijk 28 v. Lake Charles n. N. Orleans; Sommelsdijk, Galveston n. Rottm via Lon den. 28 750 mijl O. v. Kaap Race; Stad Breda Beira n. Amstm, 28 150 mijl O. v. Mg^ïeiro: Stad Maastricht, Casablanca n. Ned. P- 28 Kaap St. Vincent; Stad Schiedam, Rottm n. Genua, p. 23 Oporto; Straat Malakka, Japan n. Kaapstad, 27 te Singapore; Streef kerk, Rottm n. Bombay, p. 28 Kaap Villane; Sumatra, Java n. N. York, 29 te Singapore verwacht. Tamo, Rottm n. B. Aires, 28 435 mijl ZW v. Porto Praya; Tero, Necochea n. oRttm, p. 28 St. Vincent (CV); Treseus 27 te Triest; Tjekampek 28 v. Port Elizabeth n. Durban; Tosari, Java n. N. York 28 180 mijl ZO. v. Socotra; Trajanus 27 v. N. Orleans n. La Guaira; Tyro 28 v. Rottm n. Dublin; Unitas 2 8v. Bremen n. Hamburg. Vaderland 28 te Zaandam; Van 't Hoff 29 te Probolingo verw.; Veendam N. York n. Rottm, 28 775 mijl O. v. Kaap Race; Venus 28 te Alexandria; Volendam 29 te oRttm. Waterland, Amstm n. B. Aires 26 te Santos Weltevreden, Java n. Rottm, p. 28 Guarda fui; Willem Ruys, Rottm n. Java, 28 500 mijl W. v. Sabang; Willemstad, Cristobal n. Amstm, 28 180 mijl W. v. Madeira; Wilpo 27 te Gefle. Ystroom 28 v. Amstm n. Bristol. Zonnewijk, Rottm n. Baltimore 28 300 mijl NW v. Bermuda; Zwijndrecht, Vlaardingen n. Bari, p. 29 Gibraltar. Nagekomen berichten Aalsum, Calcutta n. Rottm, p. 29 Gibraltar; Alblasserdijk, 29 te Bremen verw.;Alchiba, Lulea n. Emden, 29 geankerd bij Cuxhafen; Aldabi, 29 te Rottm; Averdijk, 28 v. N. York n. Rottm via Antw. Barendsz, 28 v, Gelfe n. Rottm; Berniria, Parijs n. Kopenhagen, 28 v. Kiel; Birming- verw.; Citadel 23 te Belfast; Oporto n. Li.iöahon. De Ruyter, 28 v. Wasklot n. Rottm. Eben Haezer. 28 v. Stockholm n. Amstm; Echo 28 v. Belfast n. Amstm; Eendracht, Rottm n. Port Said, p. 29 de Theems; Elmina 23 v. Monrovia, n. Freetown; Ena, Rottm n. Cuaeao. p. 2» Azoreo; Esso Amsterdam, Rottm n. Aruba, 28 op 420 mijl N.O. v. Sombrere; Express 28 v. Boulogne n. Havre. Flandria, Manchester n. Kotka, p. 28 Li zard; Flora, 28 te Lithoyen. Gaastérland, 28 te Leith. Hada, 27 v. Marseille n. Cassablanca; H.A.S.T. 1 38 te Odda; Heemskerk. 29 te IJmuiden; Henk 28, te Manchester; Hera, 2» te Hamburg, Houtman, 28 v. Kramfors a. Rottm. June. 27 v. Bayonnp n. Londen. Katwijk, 29 v. Aarhus n. Stettin. Laagkerk. RoV-m n. Calcutta. 28 v. Genual Leerdam, 29 v. N. York n. Philadelphia: Lut- terkerk. Calcutta n. Rottm, 28 v. Barcelona. Mgrfcen, 28 te Calcutta; Matthew, Rottm n. Guernsey, p. 28 Duggeness; Merak N., 27 v. Saffi n. Bordeaux; Mijdrecht, Barry n. B. Aires, 29 op 230 mijl Z.W. v. Frio. Ondina, Gibraltar n. Suez, 27 te Pt. Said: Osscndrecht, Rottm n. Huelva, p. 29 Finii- terre. Poelau Laut, Java n. Amstm, 29 v. Pt. Said; Prins Philips Willem 29 v. Puerto Ca- bello n. GuantaPrins Willem IV, 28 te Mon treal; Prins Willem V, 29 te Chicago. Rondo 29 te Khorramshar. Salland, B. Aires n. Amstm, 28 v. ilheos; Scherpendrecht, Ras Tanura n. Philadelphia, P. 29 EiJ. Masirah; Strijpe, 28 v. Swansea n Dordrecht Taria, Plymouth n. Curacao, 28 op 120 mijl N.O. v. St. Michaels: Thea Goedkoop, 27 te Newport; Tibia, 29 v. Avonmouth n. Stan- low. Van Brakel, 29 te Hernosand; Vesta, 29 ta RottmViolette Erica, 29 v. Antw. n. Garston. Waal, 27 v. Houston n. N. Orleans; Walen- burgh, Rottm n. Bordeau, 27 v. Guernsey: Wieldrecht, 29 geankerd bij Ras Tanura. IJssel, 29 te Havana. Zijpe, 28 te Middlesbro. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 30 September: le tij 7.—; 2e ttt 18.55. WATERSTAND TE DORDRECHT Zaterdag 30 September 1950: le hoog water 7.56; 2e hoogwater 20.08. WATERSTANDEN VAN 29 SEPTEMBER 1858. Rheinfelden 2.33 (—0.06); Breisach 1.84 (—0.18) Straatsburg 2.54 (—0.14); Maxau 4.32 (—0.09); Mannheim 2.97 (—0.05): Mainz 2.77 (—0.02); Bingen 1.92 (+0.01); Caub 2.05 0.02); Trier 0.53 (—0.08); Cobienz 2.19 (onv.); Keulen 2.05 (—0,02); Ruhrort 0.04 (—0.11); Lobith 10.15 (—0.04); Nijmegen 7.96 (—0.91); Arnhem 7.97 (—0.03); Eefde (IJsel) 3.20 (+0.01); Deventer 2.27 (onv.); Monsln 55.35 (—0.15); Visé 49.61 <7°-31); Borgharen 39.35 (—0.49); Belfeid 10.87 (+0.05); Grave (beneden de sluls) 4.58 (—0.02) VAARWATERDIEPTEN. 29 September; IJsselkopHeveadorp 3.10; HeveadorpWijk bij Duurstede 2.73: Wijk bij Duurstede—Vreeswijk 2.50: IJsselkop—Does burg 2.65: Waterhoogte beneden Arnhem 7.97 (—0.03.) SCHEVENINGEN, 29 September. Binnen van de haringvisserij de loggers: SCH 121 met 14 last, sch 32 met 32 last, SCH 325 met 10 last en 100 kn. verse haring en 50 kn. makreel. Vangstberichten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 5 k., 305 gisteren 17 k., 87 15 k., 342 7 k., 412 nog 100 mijl, 56 1 k., 229 5 k., 365 4 k., 332 5 k., 29 60 k. thuis stomende, 201 3 k., 264 15 k., 4 10 k., 75 1 k., 57 17 k., 181 10 k., 199 10 k.. 8 6 k., 40 5 k., 48 3 k., 49 20 k., 99 1 k., 132 17 k., 133 3 k., 189 68 k., 233 gisteren 150 manden, is thuisstomende, 285 10 k., 15 5 k., gisteren 17 last, 19 nog 60 mijl, 25 3 k., 30 2 k., 37 2 k., 69 2 k., 84 2 k„ 122 5 k., 210 2 k., 250 10 k., 310 gisteren 100 manden, 312 7 k., 36 gisteren 100 manden, 170 gisteren 170 manden, heeft 80 mijl afge legd, 353 5 lc., 79 2 k., 186 2 k., 284 3 k., 361 5 k., 443 gisteren 40 k. nog 70 mijl, 280 17 k., 7 gisteren 20 k., 46 gisteren 17 k., 64 2 k., 66 2 k, uit de halve vleet, 81 2 k., 89 2 k., 103 10 k., 116 2 k., 140 gisteren geen vangst, 150 gisteren 35 k., 180 1 k., 275 17 k. nog 20 netten, 6 gisteren 8 k., 21 gisteren 120 k., 110 9 k., 118 gisteren 40 k., 120 gisteren 85 k., 302 2 k. Geen vangst hadden; SCH 254, 159, 263, 262. 5, 242, 3 en 14. Besomming verse vish: kotter ST met 3630, gisteren besomde de kotter SCH 1 schipper F. Hoefnagel te IJmuideen 4906 aan verse vis. OCR KHONE KUNSTEN Bij de begin Februari van dit jaar te Frankfurt gehouden commission-mixte- besprekingen had de West-Duitse delega tie de wens te kennen gegeven, zulks met het oog op de melkovervloed uit eigen productie, de invoer van gecondenseerde melk en melkpoeder te staken. Als gevolg daarvan zijn deze producten tot dusver met meer naar West-Duitsland geëxpor teerd. De Nederlandse regering acht mo menteel geen aanleiding meer aanwezig I ij- tl a^n °et verzoek de export dezev artikelen Voor de „onschuldige steekpenning stop te zetten, verder gevolg te geven, zo- Bernard Verhoeven hem. toe- ingang van heden weer uitvoer- 7 r v machtigingen voor gecondenseerde melk dacht, bleek A.hxc. Iliet te vinden- en melkpoeder zullen worden afgegeven nieuwste dessins fraaie gebloemde toife de soie keurige pasvorm. Amerikaans ««e model O. in mooie cK»r- meuse-ztjde met applique gegar neerd - i« luxe doosje ROTTERDAM: W.-Krulskade 67 Beyerl.laan 120-122 Deze prachtige ul- «ter, waarvan de stof geheel op ka meelhaar is ver werkt, kooptUnu nog voor Brede kreeg en revers e Dubbele rugceintuur Dubbel gestikte naden «Brede manchetten Ruime vlotte rugvalling Royale opgestikte zakken Zuiver wollen demi's Moderne ulsters met raglan of inge- f &J50 zette mouw Ruime keuze kamgaren costuums In moderne tinten en mooie dessins van Als U 'n regenjas nodig heeft, wees er dan vlug bij. hebben nu nog een mooie sortering van 11.75 tot 107.50. Voor dit seizoen weer de nieuwste modellen en Lange Kerkstr. 19, Schiedam gevr. als hulp in die huishou ding in gezin met drie kinde ren of flinke werkster voor 3 dagen per week. Tramkosten worden vergoed. Mevr. v. d. Drift, Scheepsttm. mermanslaan 18a, R'dam. brengt U - NIEUWE Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben, in gunstige en ongunstige zin. Als een voor beeld van het eerste gelden, ongetwijfeld, onze KAMPIOENE Deze kleine advertentiën, doelmatig op gesteld, zrjn in staat U voordelen te bezorgen, welke haar geringe prijs ver j te boven gaan- Als de thermometer daalt, draag dan onze speciale etalage! Et kunnen nog enige prima geplaatst worden, bekend met, of voor opleiding in kleurendruk, alsmede die zich willen bekwamen op rotatie- meerkleurendrukmachines. Oranjestr. 16-34 van 18-20 uur, Broersvest 6c, Schiedam RECLAME; DE MOTOR VAN L'W BEDRIJF Verkoop van uitsluitend Ringspoel-handmach. f 245.- Ringspoel-trapmach. f 275 - Ringspoel-inzinkbaar f 345.- Ringspoel-salonkast f 400.- Ringspoei-electr. draagbaar f 350.- Anker Zig-zag-machines v.a f 543.- Anker Kleermakers-Zig zag, compl. op trap f 820.- Husqvarna - Anker Fridor portable met zwe vende arm gehee) electrisch in koffer f 445.- Levering direct zolang de voorraad strekt NA AIM ACH IN EH ANDEL Vierambachtsstraat S7 t Tel. 52116 - Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4