's Pausen vermaning geestelijkheid De Heiligheid van Leven aan de DE HEMELSE MAGIËR" DE JAPON ZONDER NAAD ■■F'- s ONZE CLUB IS IN OPMARS Eigentijdse noodzaak en voorwaarden van gebed 5 Bi Goede keus van de Katholieke Filmcentrale Revolutie in de couture D i?' Turkije overlegt met de twaalf pact-landen Dokter bij motor ongeval gedood Ondergronds spoor in Boedapest Stassen vroeg Stalin om „vredesonderhoud" Fransen zetten zuive ringsacties in Indo- China voort Westduits protest tegen Oder-Neisse grens -J SPORT IN ENGELAND GOD EN ZIJN WERELD ■«ONDERDAG 5 OCTOBER 1950 PAGINA 4 Sfl' V i p c i De heiligheid van leven Over de defensie van het Middellandse Zee-gebied Pionier in de N.O.-Polder Graafwerkzaamheden door gevangeijen OUD-SS'er gearresteerd ««■It? I immmm Dezelfde japon dichtgeknoopt. BRUGGENHOOFD VAN ZES PUNTEN POSITIE DER HOOFD ARBEIDERS IN DE P.B.O. Demonstratief congres van „St. Franciscus" Intussen zegt de Kerk, dat wij moeten bid den. Dat ons geloof zich moet uiten in een geregeld contact met Hem, Die het begin en het uitgangspunt van alle zekerheden is. Dat ons vertrouwen in liefdevol gesprek dwars door de chaos heen moet boren naar Hem, Die het eindpunt is van alle hoop. De komende Octobermaand is voor haar bijzonder een maand van gebed. Zij wijst ons op de moge lijkheden van het geregeld overwegen der heilige Geheimen van Menswording en Ver lossing, terwijl zij ons aanspoort de gemeen schap der Heiligen te beleven door devote communicatie met de Moeder Gods. Om de recette De groeten NIJMEGEN 1945—1950 §p$&& 1 I v I. In de rand van de koepel en het schip van de Sint Pieter te Rome staat met kolossale letters in het Grieks en Latijn Jezus' woord tot Sint Petrus: „Weid mijn lammeren, weid mijn schapen". Hoe dikwijls zal onze H. Vader die woorden daar hebben gezien? Geboren en getogen Romein als hij is, heett Mi menige stap op de plavuizen van deze kerk gezet en, als hij met bewondering voor het grootse bouwwerk van Michel Angelo omhoog keek, deze woorden uit het Johannesevangelie herkend. Als Paus. hoog boven het volk op de sedia gestato- ria in deze basiliek binnengedragen, ziet hij die tekst nog scherper en telkens als hij in dit Anno Santo temidden van de juichende menigte wordt rondgedragen, wordt hij door die woorden aan de zorg, de herderlijke zorg, die hij voor al die mensen moet hebben, herinnerd. Dit woord van Jezus achtervolgt hem en Zijn her derlijke schrijven aan de geestelijkheid van de gehele wereld begint hij dan ook met de woorden: „Menti nostrae vox re- sonat Divini Redemptoris Petro dicen- tisIn onze geest galmt het woord van de Goddelijke Verlosser aan Petrus na: Simon, bemint gij Mij meer dan de an deren hier?.... Weid mijn lammeren, Weid mijn schapen". De herderlijke zorg voor al zijn me debroeders in het priesterschap, voor de „belhamels" van de lammeren en de scha pen, deed de Paus naar de pen grijpen. Als dit jaar het jaar moet zijn van de „Gran Ritorno De Grote Terugkeer", dan zullen de herders en belhamels de kudde moeten voorgaan bij deze „Grote Trek". Deze gedachte inspireerde de Paus tot de Exhortatio de Opwekking •n aansporing tot heiligheid aan de hele feestelijkheid. Het is een raak woord, een woord van herder, die zijn schapen kent. Wie zou het ook anders van deze Paus hebben Verwacht? Hij kan spreken tot tand en oogartsen, tot tabaksfabrikanten en •portkampioenen met een verrassende ken. Hls van zaken. Hij spreekt tot de tram conducteurs en buschauffeurs van Rome, elsof hij met hen achter het stuur heeft fezeten of op het balcon kaartjes heeft feknipt en de zwaarte van hun werk heeft meegemaakt. Zal hij dan tot de priesters niet het juiste woord kunnen spreken? Zijn illustere voorgangers, Paus Pius X en Paus Pius XI, schreven wel reeds be langrijke vermaningen aan de clerus, maarde tijden zijn donkerder gewor den, de noden groter en nijpender en meer dan ooit moet er met het zwaard van de geest gevochten worden. Is de geestelijkheid dan zo slecht, dat de Paus zelf moet gaan vermanen? De H. Vader is de eerste, die dit ontkent. Hij schreeft, „opdat het werk van de hei lige herders en van de priesters.... steeds doelmatiger zou worden" èn „uit dankbaarheid jegens de priesters van de hele wereld, die door hun gebed bij ztjn 50-jarige priesterfeest blijk gaven van hun liefde jegens hem". Zijn eigen liefdevolle dankbaarheid kon de Paus niet beter uiten dan door alle priesters het allerbeste te wensen en te gunnen, dat zij maar kunnen verlangen: de heiligheid. Dat is de diepste grond van dit herderlijke schrijven, waaruit naast een grote liefde een vaderlijke be zorgdheid spreekt; want de tijden zijn veranderd, de gevaren grqter, de klippen gevaarlijker en de draaikolken verrader lijker geworden, zodat de priesterlijke heiligheid meer dan vroeger gevaren loopt Na een uiteenzetting over de priester lijke heiligheid van leven (deel 1) en de heiligheid in het dienstwerk (deel 2), welke van meer principiële aard zijn, geeft de H. Vader vervolgens duidelijke practische richtlijnen, aangepast aan de moderne noden (deel 3) en bespreekt ten slotte enkele actuele problemen (deel 4). Wel zeer sterk legt de H. Vader de na druk op de nederigheid, welke de priester moet beoefenen. Van de ene kant is zijn ambt onvergelijkelijk hoog, maar van de toe het coelibaat van haar priesters te eisen. Het doen als Jezus zelf, waarop de Paus herhaaldelijk terugkomt, vordert een kennen van Jezus en dit eist weer een nauw contact van de priester met zijn Meester in overwegend gebed, in het bre viergebed en aan het altaar. Het één be vrucht het ander en de groeiende liefde voor de persoon van Jezus zal vanzelf er toe leiden, dat de priester op Hem gaat gelijken in hartelijkheid en goedheid, in medelijden en offervaardigheid. Dit zijn alle geen nieuwe waarheden, maar ze worden des te waardevoller in de mond van de Plaatsbekleder van Jezus zelf; van een man, die altijd zelf een voorbeeld was en de hitte van de dag droeg en nog draagt en van een Paus, die andere kant is" hij" toch siechts de „be- 'zeker door S. Catharina van Sienna zou dienaar van Gods geheimenissen". De ge-1 zijn aangesproken als „Dolce Cristo heimenissen blijven Gods eigendom. De I terra" priester is slechts dienaar en moet altijd Jezus' woord indachtig zijn: „Zonder Mij kunt gij niets doen". (Joh. 15, 5). Hij moet dus, zo schrijft de Paus, vniet op eigen krachten vertrouwen en niet te veel genoegen scheppen in zijn eigen be gaafdheden. Hij moet de achting en de lof van de mensen niet zoeken, niet be gerig zijn naar hogere posten, maar Christus navolgen, Die niet kwam om ge diend te worden, maar om te dienen. Hij moet zichzelf verzaken, zoals het Evan gelie leert en zich niet te zeer hechten aan de aardse dingen, om zo gemakke lijker en efficiënter zijn goddelijke Mees ter te volgen. Al wat hij heeft en al wat hij is, is voortgekomen uit Gods goedheid en macht; zou hij dus willen roemen, laat hij dan de woorden van de Apostel in dachtig zijn: Over mijzelf zal ik niet roe men, dan alleen in mijn zwakheden. (2 Cor 12,5)". Uit die geesteshouding: de grote afhan kelijkheid, die het dienaar-zijn nu een maal noodzakelijk met zich meebrengt; en daarbij de noodzaak om Christus^ werk voort te zetten en te doen zoals Hij deed, vloeien vanzelf alle andere eisen voort Nederigheid leidt tot gehoorzaamheid; het geheel Jezus navolgen en het zich wijden aan een zo hoge taak leidde de Kerk er- Turkije heeft een uitnodiging aanvaard om met de landen van het Noord-Atlan tische pact deel te nemen aan het opstel len van defensieplannen in het Middel- landsezeegebied, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken mede gedeeld. Turkije wordt hiermede geen volwaardig lid van het Atlantische pact. De bekendmaking werd gedaan door het publiceren van een notawisseling tus sen de Turkse ambassadeur te Washing ton en minister Acheson, die ten behoeve van dè twaalf ministers van Buiten landse Zaken van het Atlantisch pact op trad. Acheson zegt in een nota, dat de Raad van het Atlantische pact van oordeel is, dat Turkije's deelneming in de daartoe geschikte fase een „bijdrage van beteke nis tot de defensie van het Middellandse zee gebied" vou vormen. Men verwacht dat aan Griekenland een soortgelijke uitnodiging zal worden ge zonden. Ook Griekenland heeft de Amerikaanse uitnodiging, om samen te werken bij de organisatie van de collectieve defensie van het Mlddellandsezeegebied aanvaard. De Griekse en Turkse generale staven zullen thans in de practijk nauw samen werken met de militaire leiders van de Zuidelijke regionale groep van het At lantisch pact, welke op het ogenblik be staat uit: Engeland, Frankrijk en Italië en plannen maakt voor de defensie van het Middellandse-zeegebied. Dokter J. H. Jansen, die als een van de eerste inwoners zich in de Noord-Oost polder heeft gevestigd en er veel heeft gedaan voor de opbouw van het culturele leven, is gisteren ten gevolge van een motorongeval overleden. Hij slipte in een gevaarlijke S-bocht bij zijn woonplaats Emmeloord en werd bij zijn val zo ern stig gewond, dat hij in het ziekenhuis tc Vollenhove aan de gevolgen bezweek. ïlü Iaat een vrouw en vier kinderen achter. Aan het eind van dit eerste deel sche mert door, hoe de Paus zelf zijn dagtaak eindigt, waar hij schrijft: „De priester moet ook, vóór hij zijn dagtaak beëindigt, naar het Tabernakel gaan en daar ten minste enige tijd vertoeven om Jezus in Zijn Liefde-Sacrament te aanbidden, om de ondankbaarheid van zoveel mensen goed te maken, om zelf van dag tot dag meer in liefde te ontgloeien en om ook tijdens de nachtrust, die ons de stilte van de dood voor de geest roept, enigszins in het allerheiligste Hart van Jezus tegen woordig te blijven". Kan Paus Pius XII het Sint Paulus niet nazeggen: „Weest mfijn navolgers, gelijk ik het ben van Christus"? Aan ons priesters verschaft dit pause lijke document stof te over voor een grondig gewetensonderzoek en voor de leken is het een vingerwijzing om veel voor ons priesters te bidden, want wij zijn toch ook maar zo „uit de mensen geno men" en moeten met Gods genade po gen het ideaal, dat de Paus ons voor houdt. te verwerkelijken. Moge het chris tenvolk die genade over ons afbidden, al ware het alleen maar de genade van heel veel licht over onze feilen en te kortkomingen. DR. J. A. E. VAN DODEWAARD, pr. Volgend jaar zullen in de Hongaarse hoofdstad de werkzaamheden beginnen voor de aanleg van een ondergronds spoorwegnet. Russische ingenieurs rijn met dé leiding belast. Zij zijn dezer dagen in Boedapest aangekomen. Inmiddels heeft Gabor Peter het hoofd van de Hongaarse Geheime Politie een duizendtal politieke gevangenon en boe ren, die wegen .sabotage" zijn gearres teerd, in de onmiddellijke omgeving van Boedapest in kampen ondergebracht. Zij zullen de goedkope arbeidskrachten vor men voor de graafwerkzaamheden. De Amerikaanse politicus Harold Stas sen, een mededinger van Dewey voor de republikeinse candidatuur bij de presi dentsverkiezingen van 1948, heeft Woens dag op een persconferentie bekend ge maakt, dat hij Stalin om een persoonlijk onderhoud heeft gevraagd om een nieuwe weg voor de wereldvrede te vinden. Stassen, die in April 194? een onder houd met Stalin heeft gehad, verklaardp, dat hij zijn stap heeft gedaan na een langdurige studie en talrijke besprekin gen met Amerikaanse leiders, meest republikeinen. Dr. Hermann Reusch, die voor Duits land aan de conferentie over de kolen- en staalpool deelnam, heeft zijn functie neergelegd uit protest tegen de dekartel- lisatie-politiek der westelijke geallieer den. Reusch was directeur van een staal fabriek in het Roergebied, welke onlangs op bevel der geallieerden moest worden gesloten. De aankoop van de Franse film „Le Sorcier du Ciel", die in ons land wordt uitgebracht onder de titel „De Hemelse Magiër" en die over het leven van de heilige pastoor van Ars handelt, is een bewijs, dat de Filmcentrale van de K.A.B. het wèl meent met de culturele verhef fing van de arbeiders. Voor een aantal bestuurders van vak bonden en andere genodigden is Zaterdag in Utrecht de Nederlandse première ge gaan en zonder dat wij willen beweren, hier met een meesterwerk te doen te heb ben, kunnen we toch het reeds meer dan een jaar geleden gepubliceerde oordeel van onze Brusselse "correspondent over deze film bevestigen, die van mening was, dat „Le Sorcier du Ciel" het zien zeker waard was. Voor een groot gedeelte wordt ons de aangrijpende geschiedenis van de een voudige dorpspastoor, wiens enige harts tocht is zijn liefde tot God en het ver langen de zielen te redden, werkelijk in filmtaal verteld met een got 1 gekozen opeenvolging van beelden en in een rhythme, waardoor niet alleen een zekere spanning" is ontstaan, maar ook ons den ken in werking wordt gesteld omtrent het onzichtbare, dat aan elk gebeuren zijn diepe betekenis geeft. Wel hebben de voornaamste makers van de film, onder wie ook de schrijver van het scenario en de dialoog René Joli- vet, enige tijd nodig gehad om de juiste vorm te vinden en ook de vertolker van de hoofdfiguur, George Rollin, slaagt er niet direct in, een creatie te geven, die ons iets van de zielegrootheid van de pastoor van Ars onthult. Marcel Blistène, de regisseur van de film, is een Jood, die op een persconfe rentie over zijn film indertijd heeft ver klaard, geen gelovige te zijn en ook niet aan het bestaan van de duivel geloofde, waaraan hij toevoegde, dat de pastoor van Ars volgens hem niet alleen „een mysti cus", maar ook „een bijzonder sterk me dium'1 was. Hij heeft de heilige in zijn film dan ook als mens laten zien. Maar dit sluit tocsh de grootheid van de priester in zijn persoon niet uit. Het anecdotische element in de film is wat te sterk, vooral in de schildering van het milieu, al moet daarbij gezegd, dat de film er uitstekend in slaagt het tijds beeld, niet lang na de Franse revolutie, waarin de vrijdenkerij over het geloof ook in de dorpen de overhand heeft, te sug gereren. Het blijft altijd een hachelijke onder neming, om wat op zichzelf weinig spec taculair is en zich uitsluitend in 's mensen binnenste afspeelt, op aannemelijke wijze tot uitdrukking te brengen en wel zeer gelukkig is, dat dit juist zo treffend wordt bereikt, wanneer later de pastoor van Ars tegenover zijn verschillende pa rochianen individueel wordt geplaatst. Dit geschiedt met sobere middelen en de film bereikt een verrassend hoogtepunt, wanneer de kleine Paul Rufin, die van zijn geboorte af ongelukkig was, de pastoor zijn beentjes komt terugvragen en het wonder gebeurt, dat de jongen zijn krukken kan neerwerpen en lopend de kerk verlaat. Gods genade helpt steeds meer het werk van de pastoor, waarmee diens strijd tegen de duivel heviger wordt, welke pa rallel verder prachtig tot uiting komt Tot het einde toe versterkt de film ons dan ook in de overtuiging en het begrip omtrent de heiligheid en uitverkiezing van de pastoor van Ars. Zo groot in deze film de pastoor van Ars wezenlijk uit tot een hemelse magiër, waarbij elk vals sentiment is vermeden. „Le Sorcier du Ciel" kan daarom als één van de best verfilmde heiligenlevens gel den. I. A. De kleine Paul Ruffin, die op voor spraak van de Pastoor van Ars het gebruik van zijn beide benen terug krijgt. Een hoogtepunt in de Franse film „Le Sorcier du CieV', welke door de K.A.B.-filmcentrale is aan gekocht. De parachutisten, die Zondag ten Noor den van Thai Ngoeyen, de „militaire hoofdstad" der Indo-Chinese opstandelin gen, zijn neergelaten, hebben verbinding gekregen met de Franse troepen, die zui veringsacties in dit gebied uitvoeren, aldus wordt te Saigon bekend gemaakt. De op standelingen vluchten naar het gebergte, dat ongeveer 50 kilometer ten Noord. Oosten van Thai Ngoeyen ligt. De Franse troepen zijn weggetrokken uit Pacha, dat een bergpas beheerste aan de verbindingsweg tussen Hanoi en de Chinese provincie Yoennan. Ook Cao- bang, een belangrijke grenspost op 24 km. afstand van de Chinese grens werd ontruimd. De reden was, dat de Franse legerleiding troepen wilde vrijmaken om de sterkteverfhouding tussen guerilla- strijders en Franse strijdkrachten, welke 10 tegen 1 was, gunstiger te maken. De Westelijke mogendheden hebben Woensdag de Russische autoriteiten een protest van de Westduitse bondsregering overhandigd, gericht tegen de Pools- Oostduitse overeenkomst van Goerlitz van 6 Juli, waarbij de Oder-Neisse-grens tot permanente Pools-Duitse grens wordt ver- klssrcl. De geallieerde hoge commissie, die de nota gezonden heeft, verklaarde, dat de overeenkomst van Goerlitz een schending is van de viermogendhedenovereenkomst, waarbij was besloten, dat de Duitse gren zen pas bij het vredesverdrag definitief zouden worden getrokken. Een geallieerde woordvoerder zeide, dat dit de eerste maal is. dat een protest van de Westduitse regering woordelijk aan de de Sovjet-Unie is overhandigd. Zoals men weet, erkent de Sovjet-Unie de Westduitse regering niet. Door de politie te Hengelo werd de oud-S.S.-er J. van J- ult Amsterdam ge arresteerd. De man, wiens opsporing was verzocht door de procureur-fiscaal, was zonder geldige papieren uit Duitsland ons land binengekomen. Hij had in Duits land als landbouwer gewerkt. Blijkbaar achtte hij thans de kust veilig om zijn ouders in Utrecht te bezoeken- 1 uL.. I iM'i afcftUM De japon zonder naad van' Georgette Rénal ,,'s Morgens besteld, 's middags ge past en 's avonds geleverd", zo'n aan kondiging is een revolutie in de cou ture, ivaar iedere vrouw te verzuch ten heeft dat haar japon nooit op tijd klgar is. Maar als Madame Rénal haar woord houdt dan zit hierin toch niet het revolutionnaire, waar door ze in Frankrijk en Amerika zo zeer de belangstelling der vakwe reld trekt. De grote belangrijkheid van deze nieuwigheid is de coupe. Madame Rénal heeft zich aan de tegenwoordige levensomstandigheden willen aanpassen. Zij wil maken, dat de vrouw die goed gekleed wil zijn zonder kapitalen voor haar kleding uit te geven, toch japonnen kan dra gen die „couture" zijn. Zij heeft daarvoor een totaal nieuwe coupe be dacht, die een grote arbeidsbesparing betekent en dus billijker in prijs kan zijn. Zij is zo goed geslaagd, dat men zich mag afvragen of deze nieuwe coupe niet een grote verandering in de couture zal gaan veroorzaken. Ze bedacht de japon zonder naad. En een japon zonder naad is er natuur lijk een met heel wat minder atelier werk. Voor die japonnen zonder naad heeft ze eerst de fabrikanten moeten winnen, want met de gewone stof- breedte zijn die niet te maken. Enige fabrikanten waren bereid deze breed te speciaal voor haar te fabriceren. Eenmaal in het bezit van deze stof, kon zij japonnen maken geheel uit één stuk. De rok daarvan is bijna altijd in portefeuille-vorm, de ene kant over de andere geslagen. Om de taille, iets boven en onder de cein tuur worden kleine plooien ingestikt. Een buitenstaander krijgt de indruk, dat in die plooien het slagen van de coupe zit, maar misschien is dit maar verbeelding. De mouwen worden meestal ingezet.. Bij sommige geklede toiletten is dit laatste niet het geval, daar is de japon een soort kazuifel, die door vernuftig aangebrachte knoopsluitin- gen tot een coquet japonnetje wordt omgetoverd. In de Parijse couture wekt de cou pe van Madame Rénal groot opzien en de dames, die de japonnen moe ten dragen, zijn zeer verrast, dat ze nu niet langer zoals in de couture en bij de eenvoudige naaistertjes het ge val is, drie of vier weken vooruit een japon moeten bestellen. Maar het mooiste is. dat de prijzen heel wat lager kunnen zijn dan die, welke de couture tegenwoordig nog durft vra gen. De grootste verrassing is echter wel, dat de japonnen naar de snit van Madame Rénal toch „couture- japonnen" blijven en niets van uni- formjurken hebben. De verscheiden heid erin is nu reeds groot; wij me nen, dat Madame Rénal al 17 ver schillende modellen toont. Ook op mantels en tailleurs past zij deze coupe toe Men staat hier voor een nieuw denkbeeld, dat bijna een uitvinding ts te noemen en Madame Rénal heeft dan ook haar „japonnen zonder naad" internationaal doen breveteren. Van daar dat reeds van verschillende zij den de belangstellenden komen om te kijken, wat haar wijze van doen nu eigenlijk uithaalt. En die belang stellenden krijgen japonnen te zien, die zich niet onderscheiden van die, waarvoor de gebruikelijke coupe is gevolgd, tenzij de prijs die wegens de arbeidsbesparing zoveel lager kan zijn. DINY K.-W. (Van onze medewerker) „Arme, arme GeorgeI" Dat zei snikkend de 81-jarige schoon moeder van de verzekeringsagent George Borrett, die daar geheel versuft met een papiertje in zijn vingers stond te frum melen; zij dacht dat haar schoonzoon de schok niet zou overleven. „It is too much for him!" Persoonlijk hebben wij nooit (en zul len wij ook nooit) zo 'n schok ondergaan als George Borrett, maar indien zulks onverhoopt het geval zou wezen, behoeft de familie niet bij voorbaat in tranen uit te barsten. George werd namelijk, tijdens een min of moer'feestelijke bij eenkomst in Grosvenor House, door de toneelschrijver Williams 'n chèque over handigd van 91.832,omdat hij (Geor- ge) met 1 shilling goed liad gegokt in de Penny Pool. Ware een of andere linksbinnen uit een of andere club op die bepaalde morgen met het verkeerde been uit bed gestapt, dan was diens schuiver misschien nét naast gegaan, doch omre den zulks toen niet gebeurde, heeft George de Ponden thans maar voor het graaien. Het werd trouwens tijd, dat George wat won, want hü speelde nu al 1* loterJ» die wel eens „Pool des Verderfs wordt genoemd en schoot nimmer raak.YVat George met al dat geld ging doen. Hij heeft het (ongejokt!) de De Kath. Bond van Administratief, Ver kopend en Verzekeringspersoneel „Sint Franciscus van Assisië" belegt op Zondag 8 October te 12.30 uur een groot demon stratief congres in de Stadsschouwburg te Utrecht. Op dit congres, dat gewijd zal zijn aan de positie van de hoofdarbeiders in de komende publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, za] het woord worden gevoerd door prof dr F J. van der Ven en pater mr dr Th' Keulemans O.Carm. Bedoeling "van dit congres is, aan te tonen, dat het een zaak van algemeen welzijn betreft, dat alle groepen, dus ook de midden groep der werknemers, in de bedrijfs organen, die krachtens de P.B.O. zullen worden gevormd, zullen worden opge- Uomp- E dagen, waarin wij leven, schijnen niet uitermate geschikt om de mens aan te zetten tot gebed. Er is een sfeer van onrust en onzekerheid, een klimaat van gejaagdheid en angst, waaruit een gebrek aan geloof en een gebrek aan vertrouwen als voor naamste gevolgen resulteren. Om te kunnen bidden, heeft men aan formules niet genoeg; men moet ge loven. Uit een bepaalde visie, die men op de dingen heeft, op de mensen, op God en op hun onderlinge verhouding, ontstaan de wil en de behoefte tot dieper en inniger contact met onze oorsprong en bestemming. Deze visie noemen wij geloof en dit contact noemen wij gebed. De eigentijdse onzekerheden hebben het geloof der mensen echter aangetast en dreigen nog verder voort te woekeren in het domein der bovenmenselijke zeker heid, welke wij in Christus door het geloof bezitten. De overgave van het intellect en van heel de persoon lijkheid, welke door het geloof wordt geeist, is wel licht moeilijker te realiseren in een tijd, waarin het intellect wordt bestormd en bedreigd do°r chaotische onoverzichtelijkheden en de persoonlijkheid uit alle hoeken wordt aangevallen door allerlei vormen van collectivisme en massificatie. Het menselijke intellect is niet meer gewend of geneigd zich zo maar over te geven; daarvoor is het te vaak teleurgesteld door stel lingen, die later magere en onwerkelijke hypothesen bleken; en door wereldbeschouwingen, die slechts bleken te berusten op machtige en geraffineerde pro paganda. De persoonlijkheid voelt zich te zeer in het cieien- sief gedrongen, om zich zo maar roekeloos, zonder reserve en zonder om te zien aan te bieden en uit te leveren aan een autonoom Gezag, dat zichzelf aan haar openbaart. Het geloof is niet immuun gebleven voor de twijfelzucht en het scepticisme, welke als natuur lijke reacties volgden op een tijdperk van overschat ting der menselijke denkkracht. Men kwam tot groter voorzichtigheid bij het aanvaarden van stelligheden en het kiezen van standpunten. Op zichzelf beschouwd was dit een vooruitgang. Men kan echter ook te vèr vooruitgaan, voorbijstrevend aan het juiste midden en het gezonde evenwicht. Omdat het gelóóf een vaste grond is voor hetgeen wij hopen, wordt ook het vertrouwen geschokt, zodra het geloof wordt aangetast. Mensen, die vaak bedrogen zijn uitgekomen, zijn niet meer (""^igd hun vertrou- Uit alles kan weinig eigentijds schijnen; of beter de eigen tijd kan weinig geschikt lijken voor derge lijke aansporingen. Bidden veronderstelt, dat men ergens uitkomst ziet. We hebben geconstateerd, hoe de moderne mens aan deze voorwaarden maar moei lijk kan beantwoorden. De Kerk kan theoretisch op twee manieren aan deze moeilijkheid tegemoet komen: Ui kan zwijgen en noch deze voorwaarden noch de noodzaak van het gebed verder benadrukken; zij kan ook in deze tijd luider gaan spreken dan ooit over hetgeen even noodzakelijk is als vroeger, terwijl het nu minder voor de hand liggend en lastiger te reali seren schijnt. Voor deze laatste positieve houding kiest de Kerk. Haar taak is een apostolische, een dynamische, een creatieve. Zij moet redden wat verloren dreigt te gaan en opbouwen wat in ruïnes ligt. Zij moet bemid delen tussen God en Zijn wereld en door de Geest, die in haar is, er zorg voor dragen dat de vrije menselijke persoonlijkheid haar geestelijke binding en omgang met God niet verliest. Bovendien zal de Kerk in elke tijd, die haar wordt toevertrouwd, het gebed blijven zien als een onmetelijke, onnaspeurlijke, doch kracht- - - i, .„dadige mogelijkheid tot persoonlijk en gemeenschap- of millioenen te organiseren, d.w.z, in te schakelen en pel„k apostolaat DeZe vorm van apostolaat is des te te doen verdwijnen in een immens, technisch-en za e- noodzakelijker, naar gelang de wereld onrustiger en tijk verantwoord apparaat. Tussen het meedógenloze onzekerder en minder geneigd tot bidden, raderwerk raken geloof en vertrouwen gemakkelijk in de knel. JELSMA ttffS wen vlot te schenken. Men heeft hun reeds zo dikwijls stenen voor brood gegeven, leuzen in plaats van waar heid, reclame in plaats van eerlijke en bezorgde voor lichting, dat zij de houding gaan aannemen van men sen, die zich niet meer al te spoedig laten „nemen Daar komt nog iets anders bij wat in zekere zin veel ernstiger is. De mens dreigt zijn geloof en zijn ver trouwen te verliezen in eigen persoonlijkheid. j-'e wereld om hem heen tracht hem met alle mogelijke middelen te suggereren, dat de waarde van zijn per soonlijkheid uitermate betrekkelijk of totaal niets 1S- Wat wij de vorige week op deze plaats hebben be toogd, kwam in feite hierop neer, dat de menselijke persoonlijkheid in een proces van mechanisatie, ver- ambtelijking en verontmenselijking gedevalueerd wordt tot een object, waarvan het hoogstens voor de maatschappij nog interessant is het nummer, de ge boortedatum, het juiste adres, het beroep en de bij zondere kenmerken te kennen. Mensen zijn dingen, die geregistreerd kunnen worden, desnoods weg- geregistreerd. Evenals een zaak wordt ook een mens tegenwoordig „geliquideerd", d.w.z. vernietigd, vol komen uit de weg geruimd. Wordt door de terminologie alleen al niet geïnsi nueerd, dat de menselijke persoonlijkheid deelt in de vergankelijkheid aller dingen, zonder er op welke wijze dan ook aan te ontstijgen? De feitelijke slavernij van velen laat zien, hoever dit proces reeds gevorderd is. Het geloof en het vertrouwen in de persoonlijkheid moeten op die manier bij duizenden wel diep en ern stig worden geschokt. Wanneer men ontdekt dat men sen slechts als nuttigheidsvoorwerp worden gewaar deerd, terwijl hun zelfstandige waarde steeds meer naar de achtergrond gedrongen wordt, kan men ver rast en verbaasd staan. Op den duur echter, als de symptomen van deze „Umwertung aller Werte" zich opstapelen, raakt men er aan gewend. De bureau cratisering van het maatschappelijke leven doet aan ons gezonde oordeel en aan onze juiste waardering niet veel goed. Men verliest zijn aandacht voor de per soonlijke verhouding van ziel tot ziel, van mens tot mens, wanneer het er om gaat honderden, duizenden eerste nacht onder zijn hoofdkussen ge legd en daarna naar de bank gebracht. (Wjj hebben nu ook voor 'n shilling zo 'n lot gekocht, je weet het maar nooit.) Op het smalle 4-puntige bruggenhoofd, met het moeras der tweede divisie drei gend in zicht, heeft Chelsea de hele vori ge week moedig stand gehouden. Muur Zaterdag heeft dan Generaal William Birrell zijn troepen het sein gegeven voor de opmars en heeft Chelsea de 22ste breedte-graad overschreden. Ge moet nu niet direct vervuld zijn van de doorbraak gedachte, want er zal nog menig litertje water onder de Stamford Bridge moeten vloeien, alvorens Chelsea de 21 vijandelij ke bataljons van de kaart heeft gehol pen, doch de eerste stoot is er. Het brug genhoofd Is nu uitgebreid tot 6 punten. Het was géén klassiek gevecht. De wpze waarop Chelsea de zege uit het zogenaamde vuur sleepte mag zonder veel bezwaar aan de historie worden ont rukt en de Music Hall-artisten kunnen hun flauwe en soms schrijnende aardig heden dan ook voorlopig nog blijven lan ceren. Wij zouden de strijd willen betite len als de „Grote Geeuw", waarbij Ever- ton nóg tammer was dan de blauw-hem- den en menigeen met ogen-op-stokjes vergeefs zat te turen naar een opwin dend moment. Onze heer Roy Bentley was slechts een flauw waxine-pitje, ver geleken met de Avondster van het vorige seizoen en doet u de rest van Chelsea dan maar gelijktijdig in ons petje. De beide doelpunten kwamen van de vleugel; Bobby Campbell kopte vlak voor rust een hoge voorzet in Everton's net en een kwartier na de thee schoot Gray knal hard langs een verblufte keeper. Het doelpunt van Everton was het eenvou digste van alle: de bal ging van Pietje naar Jantje naar Klaasje, terwijl heel Chelsea ademloos toezag hoe ze 'm dat nou leverden en Eglington had dan ook de kost maar voor het kauwen. Voor de rest: vergeet het maar. Nu ook in Nederland de televisie schuchter om de hoek komt. kijken, ver tellen wij maar even dat hier in Enge land alle mogelijke adderries onder het gras blijken te liggen. De Football Asso ciation had namelijk het vorig seizoen toegestaan de Cup Final „televisies" uit te zenden en menigeen zat toen dan ook thuis behaaglijk in zijn kamerjas Arsenal te bewonderen. Die „menigeen' bieei daardoor echter verwijderd van een wea- strijd, die zijn eigen vereniging sPe®JT; en de recettes van die clubs waren dan ook op Cup Final Day beneden alle pen Het gevolg hiervan Is, dat F.A. voor de komende Final slechts de helft van de wedstrijd op het scherm wil hebben, maar thans staat de „Bieblesie" op zijn achterste benen vanwege een vermeend recht. Men wil de geit en de goal sparen en dat géét niet. Dat „soceer" hier toch niet ln zo'n da verend goed blaadje staat ais men teil uwent wel zou denken werd bewezen door 't geval van de 15-jarige Bobby Jones, dl® in één nacht de front-pagina der och tendbladen bereikte. Bobby is op de Saltly Grammar School in Birmingham en speelde daar rugby, doch besloot, met toestemming van Vader Jones, te gaan voetballen in Tynburn Rangers. Maar daar stak het hoofd van de school een stokje voor en Bobby werd ijskoud uit de registers geschrapt. Iedereen, die er wat mee te maken had, stond op zijn achter ste extremiteiten en betitelde het school hoofd in terynen, die hier niet kunnen worden afgedrukt, maar het eind van het lied was, dat Bobby een ander cql- lege moest gaan opzoeken. In het vrije Engeland! Een andere vader had een. andere zoon en die zoon verzamelde op1 een voetbal de handtekeningen van 24 spelers van Bristol Rovers, een liefhebberij die méér voorkomt. Deze knaap, Donald Beer, die enigszins rood getint was, had daarmee echter een andere bedoeling en schreef, nadat iedereen getekend had, in stilte bóven al die namen „De communistische jeugd van Bristol groet de Poolse jeugd" en stapte mèt die voetbal op het schip „Batory" op weg naar Polen. Pa Beer kreeg grjjze haren toen hij van deze „stunt" vernam, pakte 'n vliegtuig naar Kopenhagen, kreeg daar de „Batory" te pakken èn Beer Junior èn de voetbal en na een uurtje vaderlijke overredingen en vermaningen gaf Donald zich gewon nen en reisde, na een etentje in Fras- cati, met Paps en bal terug. Zo hoort het óok Het gemeentebestuur van Nijmegen, meer speciaal de afdeling Wederopbouw en Voorlichting, heeft een boekje het licht doen zien, waarin in een gemoedelijk verhaaltje de burgerij wordt op de hoogte gesteld, hoe de opbouw der stad is ge vorderd en welke plannen er nog bestaan om Nijmegen zo mogelijk nog fraaier te maken dan het voor het oorlogsgebeuren reeds was. Geschetst worden de moeilijk heden. waarmee het gemeentebestuur daarbij te worstelen had. De tekst wordt door talrijke fraaie foto"» afgewisseld. De rubberexport van Indonesië bleef ook gedurende Augustus 1950 op een zeer hoog peil. Volgens voorlopige gege vens van het C. K. S. bedroeg de rub- beruitvoer in Augustus 65.341 ton (v.m. 66.542 ton). iigÊ Een spannend moment voor het doel van West Bromwich Albion in de wedstrijd tegen Arsenal op Highbury. Lishman, de linksbuiten der Gunners met bal), was diep in de verdediging der gasten doorgedrongen, doch tot doelpunt kwam het niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4