Internationaal congres godsdienstonderwi j s voor Ruim 15.000 jongemannen trokken burgerpakje uit Het optreden van kol. Schotborgh in ander licht Philosophicura van Warmond twintig jaar ProL/lr E. Noyons over zijn taak aan de Nijmeegse universiteit Russische jongen ging naar de Sovjet-Unie Bedrijf sbonden? Degelijke kennis van de godsdienst STdrX om Noodzakelijke voorwaarde voor omvankelbare trouw DRINK Het mineraal Water door de natuur met uitzon- Eerlijke hoedanig- begunstigd- Altijd aanbevolen. Overal Presidentsverkiezingen in Brazilië Jhr. Mr. M. P. M. van Karnebeek Delegatie uit Nieüw- Guinea in ons land Noviciaatvan de Haarlemse clerus He eerste gewoon hooglefuui' ucin cle uiedische faculteit VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 PAGINA S GEDRANG OM DE KALVERSTRAAT-GALERIJ i Degelijke voorbereiding Verkrifrfhrrrrr vermouth Torino EERSTE DAGEN ZIJN MOEILIJK Dat beroerde „tvolletje „ZUIDERKRUIS" EN „SIBAJAK" Maandag in Rotterdam SECRETARIS-GENERAAL DER N. S. B. Achttien jaar gevangenisstraf DE WAARDE VAN „FILOSOFEREN" Twee partijen Gast van Ned. regering ,Gode ter ere, der wetenschap tot roem, der mensheid tot zegen „Breng goed nieuws mee!'' De idee der standsorganisaties als mid del tot ordening van het maatschappe lijke leven is in katholieke kringén reeds algemeen aanvaard. Niet alleen stemt 'n dergelijke organisatie overeen met de opbouw van de maatschappij in min of meer homogene, van elkaar te onder scheiden groepen, die wij standen noe men, maar bovendien bieden dc stands- organisaties de gelegenheid bij uitstek tot het apostolaat in eigen kring, waar door wij Christus weer moeten terug brengen in deze wereld (Quadragesimo Anno). Het feit, dat de maatschappij is samen gesteld uit standen, wordt thans in de sociologie ook vrijwel algemeen erkend, hetgeen er toe geleid heeft, dat eveneens van niet-katholieke zijde stemmen wor den gehooi'd, die in de richting gaan van een dienovereenkomstige organisatie vorm, omdat alleen op dez0 °e geestelijke en stoffelijke belangen van de verschillende groepen het be^le kunnen worden behartigd. Voor komt het argument van het apostolaat daarenboven nog de wenselijkheid onder strepen om inderdaad tot een organi satie naar standen te geraken Wanneer men deze wenselijkheid een maal voorop stelt p1'"1 voetspoor van ZH. de Paus in Q.A. heeft het Ne derlandse Episcopaat zich sinds lang hierover uitgesproken moet men ook het recht van de verschillende groepen, zich zelfstandig te organiseren, erken nen. De taak van de standsorganisaties is, zoals uit bovenstaande reeds blijkt, veel omvattend; en vaak zal zij de krachten van een enkele organisatie te boven gaan, zodat een gedeelte van de taak ge delegeerd zal moeten worden aan andere organisaties. Zo b.v. zullen de specifieke vak- of beroepsbelangen van de leden gedelegeerd kunnen worden aan juist hiervoor in het leven geroepen instel lingen of verenigingen. Merkwaardig hierbij is, dat over het algemeen de vak- en beroepsorganisaties eerder ontstonden dan de standsorgani saties, omdat de vak- en beroépsbelangen gemakkelijker tot het vormen van hech te banden leidden dan alle overige. Ook zijn er groepen, die hetzij door het meer individualistische karakter van de leden, hetzij om andere redenen minder snel tot organisatie zijn gekomen of die wegens de nog betrekkelijk geringe om vang van de organisatie de behartiging van hun belangen ten dele hebben opge dragen aan eën grotere zuster. Hiermee raken wjj een van de kern problemen, die binnen niet te lange tijd mede met het oog op de uitvoering van de PBO, om een oplossing vragen; een oplossing, die o.i. niet anders kan worden gevonden, dan in de geest van de hier boven omschreven beginselen. Dus zelf standige standsorganisaties, ook voor de werknemende middenstand en de z.g. lei- denae stand, met hun bijbehorende vak- en beroepsverenigingen, desgewenst ge bundeld in vakcentrales, welke laatste eventueel samen kunnen vallen met de Standsorganisaties, zoals ook bij de KAB hêt geval is. Eén verzwakking van positie t.a.v. algemene kwesties, zoals lonen en prijzen, sociale maatregelen e.d. beh°fï hier zeker niet uit vóórt te vloeien, 1 men tot een loyale en hechte same king komt b.v. op federatieve gro^ Een ander vraagstuk, dat r "xSt Mnd?bSCSb>><m de bostu- ren van de drie grote arbeidersvakcentra les zich uitgesproken voor de omvorming van de structuur van de vakbeweging in de richting van de bednjfstakgew jze or ganisatie. Op deze wpze zou de vakbewe ging parallel gaan lopen aan de organi satie van het bedrijfsleven in de PBO en zodoende op meer efficiënte wijze haar taak kunnen vervullen. Een dergelijke omvorming houdt in, dat de werknemersbonden in plaats van beroepsgewijze voortaan bedrjjfsgewijze worden georganiseerd, dat er dus per bedrijfstak één organisatie komt, waarin zowel hand- als hoofdarbeiders worden maar ook, dat de organi- ™es00v„n hoofdarbeiders aan anderen YSSIJS Broot deel haar verantwoorde lijkheid moeten overdraeen voor de be- led"™ de "Sen van haar ^dnunt'moet w* van ons principiële lifn Sat dekatlwiiei?or ieder duideiyk zijn, aar Qe Ka' nolieken een derveliike gMaar °°k fderi aar-clentenen van hoofd- arbeiders aar-cien ten zeerste on deze voorstellen in te gaan, terwyi de?® leiding van de handarbeidersorgan ^tiel toe moeten geven, dat er zeker aanlei ding voor deze aarzeling bestaat. Op papier mogen de bedrijfsbonden dan efficiënt lijken, wegens practische, psy. chologische en sociologische bezwaren zijn zij o.i. bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Opmerkelijk is in dit verband de beschouwing, die de Utrechtse hoog- Ifetft;1" gegeven °ii^1°M^rcurius"T'orgaan van de Alg Ned Bond van'Handels- en tantoorbedienden en Handelsreizigers. ij constateerde, dat er, wat hu noem verschillende „levenskringen panden) zijn en dat deze en speciaal de hoofd- en handarbeiders nog weinig begrip voor elkaar hebben. j. Het argument, dat beide elkaar in de; bedrijfstakgewijze organisatie zullen le ren begrijpen en waarderen, wijst, hij ai, want gezien de huidige mentaliteit ,,iuKt dit nu zeer beslist niet", zo schrijft hp. Toch schijnt het, dat het NW reeds begin volgend jaar de nieuwe organisa tievorm wil gaan invoeren, terwijl het CNV eerst een soort overgangsregeling zou willen, om daarna echter toch tot de bedrijfsbond te komen. Ook de KAB zal binnenkort positie moeten kiezen. Daarom is het zaak, dat de hoofdar beiders stelling nemen en zich duiden^ uitspreken. Hoewel de verschillende bon den intern aan deze zaak reeds ruime aandacht hebben geschonken, is nun standpunt tot de buitenwereld nog maar nauwelijks doorgedrongen Toch raakt deze kwestie de grote massa van ons vo}*c> voorzover zü onder de werknemers valt. Maar indirect ook de werkgevers, omdat het er hier o.a. om gaat hoe de gelpkberechtigde stem van hun weder partij in de bedrijfsorganisatie zal kiln ken. Zondag a.s. houdt de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verze- keringspersoneel „St. Franciscus van As- sisië" te Utrecht over dit onderwerp een demonstratief congres, met als sprekers prof. dr. F. J. H. M. van dér Ven en pater mr dr. Th. Keulemans en Zaterdag d.a.v. congresseert bovengenoemde bond „Mer- curias". Met een zekere spanning zien wij de resultaten van beide congressen tege- moet. Bijna vijfhonderd serieuze gegadigden hebben zich gemeld voor een plaatsje in de Coronagalerij, die binnenkort gebouwd zal worden tussen Kalverstraat en Rokm. Na langdurige beraadslagingen zijn onge veer vijftig firma's voor nadere bespre kingen uitgenodigd. Daar deze firma s ieder een speciaal terrein beslaan, zal van concurrentie in de galerij geen sprake zijn. Men heeft besloten de tien nog over. blijvende winkelruimten voorlopig nog niet toe te wijzen met het oog op de steeds binnenkomende aanvragen. Het is de bedoeling, dat de in de Corona, galerij gevestigde zaken zich als één ge heel naar buiten zullen richten. Zo zal het mogelijk zijn gezamenlijk reclame, versieringen e.d. te verzorgen. Ook van de kant van de tegenwoordige Kalver- straatbewoners zijn zeer vele aanvragen binnengekomen. Op 1 November a.s. hoopt men met de bouw van de galerij te kun nen starten. Men heeft plannen om de aandacht van het publiek op een zeer speciale manier te trekken o.a. door reus achtige neonverlichtingen. Onder de vele pelgrims die bij gelegenheid van het Heilig Jaar naar Rome optrekken, voegen zich dezer dagen ook vakkatecheten uit de gehele wereld, die door de H. Congregatie van het Concilie zijn uitgenodigd om deel te nemen aan liet eerste officiële internationale Congres voor het godsdienstonderwijs, dat daar van 10 tot 14 October door deze Congregatie is bijeengeroepen. lal van landen kennen de laatste decenniën reeds hun regelmatig terug kerende katechetische Congressen, die zich bijna zonder uitzondering in een grote belangstelling mogen verheugen. Twee jaar geleden hebben wij hier geschreven over het eerste na-oorlogse internationaal katechetisch Congres van Salzburg, waar vertegenwoordigers van geheel West-Europa aanwezig waren. doel van het Congres zo volledig moge lijk te bereiken, werd van hen gevraagd ?m> Ms dat enigszins mogelijk was, in ieder diocees of iedere kerkprovincie een bijzondere bijeenkomst te beleggen, waar op dezelfde onderwerpen zouden worden bespraken. Ook in Nederland zijn deze voorbespre kingen op een viertal plaatsen gehou den; in Haarlem, in Breda, in Amersfoort en Zenderen. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft een officiële afvaardiging benoemd, die dezer dagen naar Rome vertrekt, ter wijl ook een aantal vakkatecheten uit ons land een uitnodiging tot deelneming ontvangen heeft. De verwachtingen van dit Congres zijn dan ook allerwegen hoog gespannen. Wie uit de vakbladen kennis mocht nemen van de voorbesprekingen in verschillende landen, weet, dat er hard en zorgvuldig gewerkt is om de vruchten zo groot mo gelijk te doen zijn. Behalve het Congres zelf is er ook nog een tentoonstelling georganiseerd, waar op de bezoekers een beeld gegeven wordt van de organisatie van het godsdienst onderwijs. en de talrijke hulpmiddelen, die Het is de eerste maal in de geschiede nis van de Kerk, dat er door de hoogste kerkelijke instanties zelf een internatio- aal Congres voor het godsdienstonderwijs is uitgeschreven. De betekenis er van kunnen we moeilijk hoog ëe- noeg aanslaan. Allerwegen een groeiende belangstelling alles wat samenhangt met dienstonderwijs aan de jeugd en is voor het gods- de ver- JS clcUl UC j dieping van de godsdienstkennis j volwassenen. De katechese be perk van opbloei, die wij in landen op het vasteland en over constateren. En zoals op zoveel andere gebieden is ook hier hat .sttr®aar. een inni naar internationaal contact, n - ger samenwerking tussen en werelddelen onderling- Dit s d® reeds lang onder de Jfkk ,,fvZIJ mochten zich daarbij g j-JL'y dzen, dat 7 H Paus Pius XI z.g. daarvoor een stevige grondslag legde, .toen hij de H. Congregatie van het Concilie belastte met de taak bijzonder toe te zien op het gods dienstonderwijs en richtlijnen te geven voor de verdere ontwikkeling er van. Diverse gelukkige initiatieven zijn er het gevolg van geweest, die voor de nood zakelijke aanpassing van het godsdienst onderwijs aan de huidige omstandigheden door betere organisatie en doeltreffender middelen zeer veel hebben bijgedragen. Dat dit Congres bijeengeroepen wordt juist nu, in het Heihg Jaar, heeft nog zijn bijzondere beteken.s. De onlangs over leden Prefect van genoemde Congregatie, Franciscus Kardinaal Marmaggi, heeft deze duidelijk aangegeven, toen hü zich tot alle Bisschoppen van de gehele we reld richtte om het Congres aan te kon digen. Het doel immers, dat Z. H. de Paus voor het Heilig Jaar heeft aangegeven, is: „de heiliging van de zielen en de on wankelbare trouw aan Christus en de Kerk". Maar, zo schrijft de Kardinaal, „het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat dc heiliging van de zielen en de onwan kelbare trouw aan Christus en de Kerk noodzakelijkerwijze veronderstellen: een degelijke godsdienstige instructie van de gelovigen". Onbekend maakt onbemind, óók op godsdienstig gebied! Dit eerste wereldcongres voor het godsdienstonderwijs is zorgvuldig voor bereid. Ruim apderhalf jaar geleden, op 1 Maart 1949, richtte de Prefect van de H. Congregatie van het Concilie zich met een rondschrijven tot alle Bisschoppen over de gehele wereld. Daarin kondigde hij het Congres aan en verzocht tenminste één afgevaardigde per diocees aan het Congres te laten deelnemen. Tegelijk wer den de onderwerpen, die ter sprake zou den komen, nauwkeurig omschreven en aan de Bisschoppen voorgelegd. Om het Advertentie. SM er bij gebruikt worden. Deze tentoonstel ling is .inmiddels reeds geopend; helaas, door de oorlog is in ons vaderland een achterstand ontstaan op het gebied v uitgaven voor het godsdienstonderwijs: de moeilijke toestanden tijdens de bezet ting, de langdurige papiernood, de nood zakelijke vernieuwingen en verscheidene andere belemmeringen zijn de oorzaak, dat wij in vergelijking met vele andere landen nog schaars in onze katechetische uitgaven zitten, zoals plaatwerk, film stroken, werkboeken. Toch kon door de samenwerking van nagenoeg alle katho lieke uitgevers een inzending worden samengesteld, die ons land op deze ten toonstelling waardig zal vertegenwoordi gen. In kwantiteit staan wij hier zeker achter bij andere landen; doch daar staat tegenover dat de kwaliteit van onze leermiddelen voor het godsdienst onderwijs veel goed maakt: wij hebben niet veel, maar wat wij hebben, heeft in het algemeen een uitstekende naam, ook in het buitenland. DR. W. BLESS S.J. Generaal Vargas, die in 1945 van .zijn functie als president van Brazilië Ver vallen werd verklaard, nadat hij 15 jaar aan het bewind was geweest, heeft bij de presidentsverkiezingen op jl. Dinsdag, volgens tot nu toe bekende niet-officiële uitslagen, de meerderheid behaald. Hij verwierf 62.402 pet stemmen, tegen Gomez (nat. dem. unie, volkspartij en liberator- partjj) 35.214 en Machado, de regerings- candidaat, 22.212. De officiële uitslagen zullen pas over een maand bekend zijn, zo verwacht men. Advertentie Ö0T811 (Van onze Utrechtse redacteur). Voor ruim 15.000 jongemannen was het gisteren een gewichtige dag. Heel veel van hen verlieten wellicht voor de eerste maal voor langere tijd de veilige omslotenheid van de ouderlijke woning. Allen zeiden tijdelijk een werk kring in de burgermaatschappij vaarwel om het vaderland te dienen. Een jajar zullen zü in militaire dienst zijn, een tijd die ongetwijfeld nuttig kan zijn voor hun persoonlijke vorming. In alle garni zoensplaatsen heeft zich gisteren wel hetzelfde toneel afgespeeld: flinke, pit tige Jongens, die bepakt en beladen dc kazernepoort doorgingen, die de eerste tien dagen voor hen gesloten zal blijven. In het hart van Nederland, in Utrecht, hebben wij de komst van de lichting 1950 II gadegeslagen in de Sypesteijn- kazerne, waar het regiment Verbin dingstroepen huist, dat echter ook nog onderdak geniet in de nabijgelegen Ho- jel- en Knoopkazerne. Opgewekt, enke len een beetje bleek, stapten de jonge- mensen nog in hun burgerpakje naar binnen om na enige tijd althans uiter lijk in een keurig zittend uniform als soldaat naar buiten te wandelen. Tot ze I lang moesten zij zich even behelpen met het uitgestoomde pakje dat gisteren door de fourier werd uitgereikt. In afwachting van de komende gebeur-1, tenissen zaten de jongens binnen in de fraaie cantine, even neuzend in het re- gimentsorgaan. dat onder de naam Q. T C. (codeletters voor „Ik heb een bood- schap voor U") verschijnt, tot het ge - wichtige moment was aangebroken dat de commanderend officier hen onder de j krijgstucht plaatste. Er wordt zo'n eerste dag niet veel aar. eiScnlijke dienst gedaan. Men moet j nog wat wennen en iemand die gewoon I is zijn bed 's avonds keurig opgemaakt te ^"de" heeft nog wat moeite om zijn le gcrsieoe netjes in orde te brengen. En dan Van hun „wolletje", het keu- j +1 ?an de dekens. Nee, daar had- rt„fr!Ü!ó?IreC!t kaas van gegeten. Over eten gesproken, de zuurkool en worst, die de kok in zijn mooie keuken aan het be reiden was, ging er goed in. Ongeveer duizend nieuwe soldaten zijn gisteren in Utrecht aangeland en de commandant, kol. A. H. Schouten vertel de ons dat de opkomst en indeling zeer vlot verliep. Na de elementaire opleiding tot militair, die drie maanden in beslag neemt, komt de eigenlijke vakopleiding bij de verbindingstroepen tot radiomon teur, radiotelegrafist of kabelmonteur met het grote voordeel, dat na af loop een certificaat van bekwaamheid uitgereikt kan worden, dat hun in de burgermaatschappij een belangrijke voorsprong kan geven. Een bijzonder heid bij het opkomen van deze nieuwe lichting was, dat vScrr het eerst het ka der van het KNIL ls ingeschakeld. Naar wij vernemen zal binnenkort de benoeming te verwachten zijn van jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Nederland bij de staat Israël. De „Zuiderkruis" en de „Sibajak", die de reis van Indonesië naar Nederland in convooi hebben gevaren, worden beiden Maandag a.s. in de vroege morgen, met in totaal 2900 passagiers, aan de Lloyd- kade te Rotterdam verwacht. Aan boord van de „Zuiderkruis" bevinden zich bijna 1650 demobiliserende militairen. De ont scheping zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Maandagmorgen om 9 uur een aanvang nemen. De ontscheping van de „Sibajak", die ruim 1250 passagiers grotendeels KNIL-gezinnen naar Nederland brengt, zal Maandagmiddag om 1 uur beginnen. De bijzondere strafkamer te Utrecht deed vandaag uitspraak in de zaak tegen ir. G. Huygen te Bilthoven, voormalig secretaris-generaal der N.S.B.. Hij werd veroordeeld terzake van hulpverlening aan de vijand tot een gevangenisstraf van achttien jaar met aftrek van het voorarrest. Twee weken geleden was te gen H. vijftien jaar met aftrek geeist. W. Lensink te 's-Gravenhage, voorma lig plaatsvervangend leider van de N.S.N.A.P. werd wegens hulpverlening aan de vijand tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eis was 20 jaar. (Van onze Amsterdamse redactie) Op Schiphol is gisteravond, uit Dja karta aangekomen de afgetreden waar nemend Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, mr. A. H. C. Gieben. De heer Gieben die met zijn echtgenote nu definitief naar ons land is terugge komen en daarmee zijn tropische car rière afsluit, werd verwelkomd door de 1 oud-Hoge Commissaris dr. Hirschfeld en de beide staatssecretarissen mr. Blom en mr. Fockema Andreae. Jft een kort onderhoud met de pers gaf de heer Gieben een interessant commentaar op enige beschuldigingen, vervat in het antwoordtelegram van de Indonesische minister-president Moh. Natsir aan dr. Drees. Over de huidige situatie op Ambon kon de heer Gieben geen bijzonderheden mee delen, ómdat ook het Hoge Commissariaat in Djakarta niet beschikt over een directe verbinding met Ambon. „Wij krijgen er onze berichten via Nederland". Over de aanklacht van de Indonesische minister-president tegen het optreden van kolonel Schotborgh op Ambon vertel de de heer Gieben, dat door de Neder landse regering een dubbele missie naar Ambon was gezonden: kolonel Schotborgh, die tot taak had de discipline te herstel len onder de K.N.I.L.-militairen en een missie van ambtenaren van het Hoge Commissariaat. „Het is een loutere samenloop van om standigheden, dat kolonel Schotborgh op Ambon in hotel Esplanada verbleef, juist toen de Zuid-Molukkers op het plein voor dat hotel een parade hielden. Toen de Zuid-Molukkers gehoord hadden, dat Twintig jaren is een te kort tijdsbestek om er geschiedenis van te schrijven; maar wel is een dankbare bezinning pas send, nu het Philisophicum te Warmond morgen zijn vierde lustrum afsluit. De naam van dit wijsgerig instituut is onte genzeglijk prozaïsch-zakelijk. Geen wijs geer uit het verleden, geen romantisch- locale of geheiligde diocesane tradities hebben op het doopfeest een kans ge kregen. Intussen heeft die naam burger recht veroverd en kent nu iedere pries ter van het Haarlemse bisdom het Phi losophicum als zelfstandig onderdeel van het Groot-Seminarie. Nu is de wijsbegeerte een zeer geheim zinnig bedrijf voor de buitenstaander. En het blijft geheimzinnig, wanneer men langs autodidactische weg die heilige do meinen tracht binnen te dringen. In het klassieke land der wijsbegeerte, 't oude Hellas, kende men geen philosophen, die slechts gelezen konden worden. Het was èn het levende woord èn de levensge- de kolonel in het hotel aanwezig wag hebben zij hem uit eigen initiatief de Ne derlandse vlag en het zwaard aangeboden. Dit is echter geenszins door kolonel Schot borgh uitgelokt en nog minder door hem begeerd. Op dat ogenblik kon hij echter moeilijk anders doen dan de vlag en het zwaard aannemen. Vervolgens heeft de kolonel de Ambonese militairen gevraagd of zij wilden gehoorzamen, hetgeen zij echter weigerden. Op dat ogenblik had het niet de minste zin voor de kolonel om zich tegen de sterke overmacht van de daar aanwezige Ambonese militairen te verzetten." Wat het verdere verloop van de moeilijkheden op Ambon betreft te kende de heer Gieben aan, dat er om streeks April-Mei op Ambon twee partijen ware% waarvan de scheidings lijn dwars door de religiev.se groepa* ringen heenliep. Tegenover de partij, die voor aansluiting bij de R.I.S. was, vormde de onafhankelijkheidspartij een iets kleinere minderheid tot de komst van de rode en groene baretten. Toen sloes de schaal belangrijk over naar de kant van de onafhankelijksbeweging. Ook de opstand in het doorgangskamp op Ambon werd door de heer Gieben aangestipt. Het is de gewoonte, dat de militairen, die in doorgangskampen worden ondergebracht, volledig blijven uitgerust tot zij afzwaaien. Zo was het ook in het doorgangskamp van de KNIL- militairen op Ambon. Op een gegeven ogenblik zijn deze militairen aan het muiten geslagen. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat de Ned. officieren, met dc leiding van het kamp belast, tegen deze actie niet opgewassen waren "en volkomen vrij uit gaan. Het aantal Ambonese militairen, dat thans in verschillende kampen op Java is ondergebracht, schatte de heer Gieben op ongeveer 4 a 5000, met hun gezinnen mee zijn het ongeveer 12 a 14.000 perso nen. Ongeveer de helft dezer militairen, dus ca. 2500, is nog bewapend: zij dié uit Makassar en Balik Papan zijn overge bracht heeft men. ontwapend. Deze kam pen voor de Ambonese soldaten, die lig gen bij Djakarta, Bandung, Surabaja, Se- marang en Malang, zijn omgeven door kampen waar nog Nederlandse troepen van de G.- en H.-brigade gelegerd zijn. Als zijn persoonlijke mening gaf de heer Gieben tot slot te kennen, dat hij er niet bepaaldelijk ongerust over is, dat de Ambonese militairen, die zich op het ogenblik op Java bevinden bij hün terugkeer naar de Zuid-Molukken ge molesteerd zullen worden. Met hetzelfde vliegtuig als mr. Gieben die nu in Indonesië als waarnemend H.C. wordt opgevolgd door de vroegere Nederlandse gezant te Bangkok, mr. Schuurman arriveerden de heren Ariks, Abdullah Arfan en Kasiepo van de delegatie uit Nieuw-Óuinea. Zij werden o.a verwelkomd door de héér Nicolaas Jouwe, vertegenwoordiger van Nieuw-Guinea in Nederland. Naar de heer Ariks meedeelde, is de delegatie naar Nederland gekomen als gast van de Ned. regering, die graag de wensen van de bevolking van Nieuw- Guinea van ihaar eigen vertegenwoordi gers wil vernemen. Omtrent hun deel neming aan de Unieconferentie en hun eventuele positie daarin is echter nog niets vastgesteld. Deze delegatie vertegenwoordigt, onge veer 150.000 personen,' die in de kust- meenschap, waardoor de meester zijn leerlingen inwijdde in de wijsheid. Naar dat klassieke model wordt het leven ge leefd onder de rode daken van het Phi losophicum- De leek moet zich wel eens afvragen, waarom dan toch aan de beoefening der wijsbegeerte zo'n brede plaats wordt in geruimd in de -priester-opleiding. Na tuurlijk niet, om over die opleiding een ijdel waas van geleerdheid uit te span nen. De grond ervoor is zuiver zakelijk: wijsbegeerte is een integraal deel van elke werkelijke hogere studie, in welke richting die zich ook beweegt. Nooit heeft in de seminarie-opleiding de wijsbegeerte ontbroken en zij zal er ook nooit ontbreken. Zij geeft aan haar adepten de bekwaamheid tot oordelen over ideeën en situaties; ze maakt hen tot mensen met rustig en scherp inzicht, tot mensen met overtuigingen, die door critisch denken tot verantwoorde over tuigingen geworden zijn; tot mensen, die als met een tweede natuur in alles het bijkomstige weten te onderscheiden van het wezenlijke. De beoefening der wijsbegeerte leert een mens, om met Herakleitos te spre ken, levenswijsheid te stellen boven het gebieden wonen en officieel geregistreerd Nadat de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesiëmr. A. 1 h. Lamping, op het paleis Gambir aan president Sukarno zijn geloofsbrieven heeft overhandigd, wordt door de beide staatslieden een heildronk op de respectieve landen uitgebracht. (Van onze speciale verslaggever). Zoals wij enige dagen geleden reeds meldden, is An dc medische faculteit, in oprichting, van dc Nijmeegse Uni versiteit. de eerste hoogleraarsbenoe ming afgekomen. Dr. E. C. H. J. Noyons, tot op heden conservator van het laboratorium voor physiologische chemie te Amsterdam en in die func tie de naaste medewerker van prof. B. O p Jansen ,aan de Gemeentelijke Universiteit, is aangezocht voor het ambt van gewoon-hoogleraar in de physiologische chemie. Prof. Noyons heeft echter voorlopig veel .wijder arbeidsterrein. Hem is te vens de benijdenswaardige opdracht ten deel gevallen, om de wetenschappelijk- didactische voorbereidingen te treffen voor de medische propaedeuse van de nieuwe faculteit. In een onderhoud, dat prof. Noyons ons toestond, vertelde hij een en ander van zijn plannen. De op richting, aldus de nieuwe hoogleraar, van een medische faculteit, is geen geringe onderneming. Het daarvoor nodige we tenschappelijke apparaat is zeer omvang rijk: het vereist klinieken en laboratoria, college-zalen -en vóór alles een zo goed mogelijke wetenschappelijke staf. Het- ■boeiende van een dergelijke nieuwe or ganisatie bestaat onder meer in de mo- ■gleijkheid om haar aan te passen aan de nieuwste wetenschappelijke en paedago- gische inzichten. Het feit, dat er op dit punt nog geen traditie bestaat, heeft, naast zijn bezwaren, het onmiskenbare voordeel van de grotere vrijheid bi, het opstellen der plannen. Prof. Noyons is reeds eerder m de ge legenheid geweest zich met deze proble- men bezig te houden. Aan het eind van dc oorlog was hij met anderen belast met de leiding van de tijdelijke academie, te Eindhoven, waar men begon met de opleiding van medici, omdat het ver keer met de universiteiten onmogelijk was. Met behulp van medewerkers van de Philips-1 aboratoria slaagde men er in de studenten voor het propaedeutisch examen op te leiden- De ervaringen, daar opgedaan, komen prof- Noyons te stade bij zijn nieuwe taak en hebben hem e enthousiast voor gemaakt. Voorbereidingën In nauwe samenwerking met de pro curator van de Radboudstichting, dr. Aegidius v. d. Werf, die de meer tech nische kant van de voorbereiding voor zijn rekening heeft genomen, bereidt prof. Noyons dus thans de komst van de eerst* studenten in de medicijnen te Nijmegen voor. Hij staat daarbij op het standpunt, dat de propaedeuse niet, zoals aan de meeste universiteiten plaats vindt, moet worden onderge bracht in ,de natuur-philosophische fa culteit ,maar van het begin af aan be hoort te ressorteren onder de medische. Hij volgt hier liever het Groningse sy steem, zoals dat daar sinds twee jaar wordt toegepast. Omdat er te Nijmegen geen natuur-philosophische faculteit is, schijnt dit de aangewezen weg, maar oo'k los van deze overweging moet deze structuur de voorkeur verdienen, om de „medical-feeling" b.v. in de keuze van de college-stof reeds in het eerste sta dium der studie tot. gelding te laten ko men. Er worden voor de vakken van het propaedeutisch examen: biologie, j->hysica en chemie ,geen hoogleraren benoemd, maar lectoren, die tevens verbonden zul len zijn als research-werker aan de in stituten voor anatomie, physiologie en physiologische chemie, welke in het ver- de rverloop van de studie ,na het pro paedeutisch examen, van node zijn. Volgend jaar, September 1951, zul len «le eerste colleges beginnen cn zal de Nijmeegse Universiteit een geheel nieuw element rijker zijn geworden. Vóór die tijd moet dc structuur der studie z(jn uitgestippeld en de weten schappelijke staf benoemd. Het ligt in de bedoeling van prof. Noyons aan de opening van bet eigenlijke college jaar enkele korte inleidende beschou wingen te laten vooraf gaan, waarin de studenten practische wenken voor de studie worden gegeven en waarin gepoogd zal worden ,de nieuw-aange- komenen de weg aan te wijzen in de litteratuur, opdat men er van jongsaf aan gewend zal raken zich niet te be perken tot de examen-stof, maar zich tevens op de hoogte te stellen van wat j er in de wetenschappelijke tijdschrif ten en andere publicaties verschijnt. Jaarlijkse uitbreiding Van jaar tot jaar zal de faculteit dan uitbreiden. Prof. Noyons zelf zal zijn colleges in het tweede jaar aanvangen, daar zijn vak bestemd is voor het z.g. candidaats-examen, tweede gedeelte. Hij zal daarbij de nadruk leggen op het be lang, dat de chemie en de natuurkunde voor de medische wetenschap hebben. Men moet dit niet misverstaan. Prof. Noyons begroet met de grootste instem ming de terugkeer van de medische we tenschap naar de psycho-somafiek. De mens heeft een lichaam, doch ook een ziel; en deze vormen een onverbreekbara eenheid. Maar het geestelijk element mag geenszins tot veronachtzaming van de natuurwetenschappen leiden, die van 't grootste belang zijn zowel voor de diag nose als de therapie. Dit moet gedurende de gehele studie tot uitdrukking komen. Nijmegen zou Nijmegen niet zijn, als niet'naast de eigenlijke vakstudie tevens een ruime plaats was ingeruimd aan de wijsgerige scholing der studenten. Zo wordt het eerste jaar tevens college ge geven in de inleiding tot de wijsbegeerte en de phiiosophie der levende natuur en het tweede jaar gevolgd door een inlei ding in de ethiek en door colleges over de grondslagen der wetenschappen, waar door de student zijn eigen vak in een groter synthetisch geheel leert zien. „Wat mij persoonlijk betreft", be sloot prof. Noyons, „ik laat mij leiden bij mijn taak als hoogleraar door een lichtend voorbeeld, dat ik steeds voor loze veel-weten van een lopende ency clopedie- Eijn wijsgerig denkend mens ziet de geschiedenis niet als een reeks van namen en' feiten, hoe pijnlijk nauw keurig ook gecontroleerd en geordend; voor hem is geschiedenis wat hij in die feiten leest als de wonderbare gang van het mensdom door alle wisselende lotge vallen heen. Dat is: de zin der geschie denis. Meer in het bijzonder: de geschie denis van het v'isgerig denken zelf is voor hem niet een blote weergave van ettelijke „stelsels", maar een aandach tig volgen van het moeizaam pogen van de denkende mens, om voor zich te be palen waar het met het menselijk leven heen moet, zoals Augustinus zei: er i= voor een mens geen andere reden om te filosoferen, dan om te weten, wat het geluk is, waar hij henen wil. Zo wordt het alleszins begrijpelijk, dat in de laatste jaren aan onze Universitei ten een beweging is opgekomen om de lang verwaarloosde studie der wijsbe geerte weer in ere te herstellen. Aan de leiding, die God aan Zijn Kerk gaf, is het te danken, dat het de toekomstige priester nooit aan wijsgerige vorming ontbroken -heeft. En met passende dank baarheid zal de Haarlemse clerus mor gen bedenken, dat 20 jaar geleden zijn diocees een wijsgerig instituut rijker werd, waar twee volle jaren het wijs gerige leven wordt geleefd. Dat betekende toen een plotselinge verbreding van die studie, aangezien tot dan toe ternauwernood een jaar daar aan werd besteed. Er moest dus een ge heel nieuw statuut worden opgesteld en aan alle onderdelen de evenredige plaats worden ingeruimd. En het moge hier on omwonden worden erkend: dat is met groot succes gebeurd. Niet de minste glorie echter van ons Philosophicum ligt op het strikt geeste lijke terrein. De diocesane clerus dat is wel bekend maakt geen officieel erkend noviciaat door. Maar in feite zijp deze twee jaren het noviciaat voor de priester-student .Daarmee doelen wij niet op een tijd van louter beproevingen. Veeleer positief- In deze jaren wordt de jonge leviet met alle ernst en stelselma tig ingewijd in het geestelijke leven. Zo dat, als er ooit gesproken worden zal van een spiritualité diocésaine, men in Warmond's Philosophicum de bron daar van zal moeten zoeken. P. J. M. HESKES. zijn, want verreweg het overgrote deel van de bevolking van Nieuw-Guinea, die op 1 millio-en zielen wordt geschat, is nog steeds niet geregistreerd. De Indone sische bevolkingsgroep op Nieuw-Guinea, die voor de souvereiniteitsoverdrachf on geveer 8000 zielen beddbeg, bedraagt nu ongeveer nog de helft daarvan, waarbij ook de Indonesische contractarbeiders van de oliemaatschappijen zijn mee gerekend- De heer Ariks, die nu 53 jaar is en als leerling van de bekende zen deling ds. Van Hasselt Sr. jarenlang' als onderwijzer en evahgelist op Ma-. nokwari heeft gewerkt, vertelde voorts, dat hij zich sinds 1946 inten sief met Ret vraagstuk van de status: van Nieuw-Guinea bezig houdt. Bij zijn vertrek had de 'bevolking hem gevraagd met goed nieuws thuis te komen. Dat goede nieuws voor hem is: „dat het volk van Nieuw-Guinea geleid moge blijven door de Neder landers". De heer Abdullah Arfan, die de Isla mieten vertegenwoordigt, gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, „er zeker van te zijn, dat de bevolking van Nieuw- Guinea veel moeilijkheden zal ondervin den, als zij wordt weggedrongen van de Nederlandse leiding". x De heer Kasiepo representeert het standpunt van -het Biakse ras en van de bewoners van het gebied langs de Geel- vinkbaai. „Al de Biakkers", zo verklaarde hü, „zowel in als buiten hun stamgebied, hebben mij brieven gestuurd met het verzoek om samen met de andere dele gatie-leden te verzoeken de Nederlandse leiding op Nw. Guinea te bestendigen en te verklaren dat wij op Nw. Guinea niet geïnteresseerd zün in enige andere lei ding. Gevraagd 'hoe zij meenden in Neder land hun actie^fe gaan voeren, deelden de leden van de delegatie aan het slot van hun onderhoud mee. dat zij hierover no-g geen inlichtingen konden verschaf fen. Men wil eerst de toestand hier eens rustig bezien, terwijl ook veel afhangt van de status welke de delegatie even tueel op de Unie-conferentie krijgt toe gewezen. Een oproep van de politie tot opspo ring van de 17-jarige M. uit Amsterdam heeft aanleiding gegeven tot berichten over het wegvoeren van deze knaap naar Rusland. Het A.N.P. vernam thans het ogen houd" Hij toonde ons het portret [volgende over deze zaak: van zijn oom, wijlen prof. dr. A. K. M. Kortgeleden wendde de Russische am- Noyons, hoogleraar in de physiologie bassade te *s Gravenhage zich tot het aan de universiteit van Leuven en la- j departement van Buitenlandse Zaken ter te Utrecht, gestorven in 1941. „Hij'met het verzoek een persoon van Rus- is te vroeg overleden1', vervolgde hij. isische nationaliteit, zekere Miroshnik, te „Hij was niet alleen een groot geleer- i Amsterdam woonachtig, onder te bren- de, maar tevens een voortreffelijk mens. g™ mTrtw i^^pn^HaTp Dit -6 in zijn inaugurale rede heeft hij een voor Wdelük vSblijf van zin neergeschreven, welke ik m a Je personen, van Russifche nationaliteit, die naar Rusland wensen te repatriëren. Zo- bescheidenheid tot richtsnoer waarop informaties werden ingewonnen naar de antecedenten van de persoon in kwestie. Deze bleek toen te zijn een 17- jarige jongeman, wiens moeder een Rus- Sin is, die na de oorlog uit Duitsland naar Nederland is'gekomen met een Nederlander. Deze personen zün thans te Amsterdam woonachtig. Het bleek na enige dagen, dat de jon gen nimmer in het repatriantenhuis ge komen is. Toen men inlichtingen vroeg bij de Russische ambassade werd geant woord. dat de jongen juist die dag per vliegtuig naar Praag was vertrokken. De Nederlandse politie op Schiphol, die de paspoorten van de reizigers naziet, had de papieren in orde bevonden en naai - v. -■•••v"! wx- i v.j.-aii Jtiuii. DU- ItclU UC jzoj/iv-ji." - -- - «- wcji CJ1 genomen, knige rhe.oriek is aan deze;^ bekend verleent de Nederlandse re- kon toen niet vermoeden, dat over dit zin niet vreemd, maar eerlijk gezegd, gering hiertoe steeds alle medewerking, I vertrek enige moeilijkheid zou rijzen, houd ik daarvan. Zij luidt: „Gode ter mits het vertrek vrijwillig geschiedt. Tot1 aangezien de jongen geheel vrijwillig ij ere, der wetenschap tot roem, der deze onderbrenging in het repatrianten-vertrokken naar zijn vader in de Sovjet- meniheid tot zegen". hui» gaf het departement toestemming, I Unie, wiens adres hij opgaf. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3