Nieuws uit STAD en OMTREK Het GRAUWE DORP moet nog TUINDORP worden i Toonkunst geeft zes concerten voor „niets vlaakïïïngen RUIT-PUZZLE LAATSTE BERICHTEN DAVERENDE FEESTAVOND HOUTMAN Kent U de voordelen als Lid Bioscopen deze week ES VOOR HET WELZIJN VAN DE VREEMDE ZEEMAN 1 Plaats voor ruim 1000 Schiedammers ïmm Dit is leven! Van binnen mooie woningen Prachtig winterprogramma met beroemde solisten van Wit Gele Kruis Het mooie weer voorhij De strijd op Ambon Amerika geeft 13 Mijnenvegers aan Nederland Voor twintig mille aan textiel gestolen ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 P\GINA 2 mmwm ïmm Een groots opgezette revue KEIHARD MISSIEWERK R. K. SCHAAKVER. S. B. O. WALDO burgerlijke stand NED. VRAÏÏÏÏTÉNMARKT BIDDAGEN in „STELLA MARIS" OP 9, 10 EN 11 OCTOBER ER ZIT VAART IN „SPIRIT" Van de paal tot de nok PJANO'S NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De geschiedenis UITBREIDINGSPLAN „HET HOOFD" SLUITING ORA^JEBRUG VOOR HET VERKEER MEDISCHE ZONDAGSDIENST Don Coyote (Monopole) WIJZIGING KOERS CANADESE DOLLAR pit is een Airey-winkelpand. De ramen van de huiskamer zijn vergroot, maar vóór de rest is de woning gelijk aan de andere huizen. Om de winkelier aan noodzakelijke bergruimte te helpen, is rechts een loodsje gebouwd, Waarin de voorraad bewaard kan worden. Wel wat erg dicht aan de straat en wat oncontroleerbaar van hieruit. Alle reden om er een waakhondenhok bij te bouwen. liet gaat er nu dan toch van komen. Over een maand zullen de eerste be woners van Tuindorp Kethel de Airey-woningen gaan betrekken als voor lopers van de 1000 Schiedammers, die hier een eigen haard met een eigen tuin zullen vinden. De polder zal een stadswijk geworden zijn en wat nu nog „Het Grauwe Dorp" zou kunnen heten, zal dan gestoffeerd zijn met ander, hopelijk fleu riger leven, dan de timmerman en de metselaar, de betonvlechter en de stu- cadoor, de loodgieter en de electriciën er brengen. De grondwerkers van de Nederlandse Heide-Maatschappij leggen er de grondslag al voor door aan de Noordkant van het complex een grote vijver aan te leggen. De grond die hieruit komt, zal de goede aarde zijn voor de voor- en achtertuinen van de montage-woningen. Als Tuindorp Kethel een bloemendorp wordt, zal de natuur de grauwe nuchterheid spoedig doen vergeten. De betonnen buitenmuren, waarin men nog het patroon van de bekisting ziet, worden later geslepen en bespoten met chromoliet, hetzelfde materiaal, dat voor de Fundo-woningen, waarvan er slechts twee gebouwd werden, is gebruikt. Qua uiterlijk spant dit tweetal nog steeds de kroon. De Welschen-woningen hebben houten ramen, kozijnen en deuren. Het nieuwe Tuindorp ligt wat de ver bindingen betreft nog niet erg gunstig. Zelfs vraagt men zich af. waarom er geen doorverbinding met de weg Vlaar- dingen-Kethel is gemaakt, omdat hier door het geisoleeide karakter nog ver minderd zou kunnen worden. Aan de kin deren is gedacht. Er komt op een bin- nenpleintje een aardig plantsoen met een ruime zandbak en later zal hier ook een kleuterschool verrijzen. Een ander voordeel van deze nieuwe wijk is de overvloed aan zonlicht en frisse lucht, welke er te vinden is. Het verkeer zal er zeker niét intensief zijn, zodat de kinderen ongehinderd kunnen spelen. De polder is vlak bij en meer dan enig ander deel van Schiedam ligt Tuin dorp Kethel in de vrije natuur. Natuurlijk zullen B. en W. ervoor zor gen, dat bus L. niet de enige verbinding met Schiedam-Centrum blijft, maar dat er een frequentere dienst tussen dit nieuwe deel van Schiedam en de Broers- vest onderhouden zal worden. De wijkwinkels zijn aangepaste woning typen. Er zijn twae grote ramen en een zij-raam en het gebrek aan bergruimte heeft men proberen te ondervangen door het bouwen yan kleine loodsjes naast de winkels. Deze oplossing, de enig moge lijke lijkt ons toch niet zonder gevaar in verband met het inbrekers-gilde, dat juist in de open gebouwde nieuwe stads wijken steeds een ideaal operatie-terrein vindt. Dat er goede electrische straatverlich ting komt en geen romantisch gaspitje, is een tegenslag voor deze heren. Een versterking van de politie in Kethel zal wel een tweede domper zijn op het op timisme, dat zij ten aanzien van buit hier konden hebben. Er is nog veel te doen eer Tuindorp goed en wel bewoond zal zijn. Er moet nog veel groeien en kleurig worden. Maar zoveel is zeker, dat men op het uiterlijk niet zal moeten afgaan, wil men bepalen wat de waarde als oplossing voor het woningprobleem deze montagewoningen hebben. Een arbeider zei terecht: „Het zijn mooie woningen. Er worden er slech ter gebouwd". Men schrijft ons: Toen pater Piet Wesseling zijn actie voor geestelijke vernieuwing onder de 'katholieke jongeren begon,verzuchtte hij soms: „Je moest het ze eigenlijk kun nen laten zien!" Zo is de idee geboren om een revue te maken van, voor e» over de jongeren van deze tijd. Mr. Jan Derks schreef de tekst en het werd een raak en geestig stuk werk. Een Haagse groep jongeren toog toen aan het werk onder leiding van Jan Muller, om er leven in te brengen. De titel luidt niet voor niets: „Dit is leven!" Van het begin af aan waren de meningen erg verdeeld. Er waren vreselijke tegenstanders en er wasm mensen, die roodgloeiend liepen voor de idee van de „Dit is leven"- gedachte. Sommige pastoors vonden het te revo- lutionnair, anderen te modern. Maar onder de jongere geestelijken waren velen wild-enthousiast, zoals een kapelaan in Amsterdam, die na afloop heet van de naald en voor de vuist weg begon te oreren en geen einde kon vinden! In Amsterdam werd de revue trouwens drie maal opgevoerd en de vierde voorstelling is in voorbereiding. In het protestantse Groningen maakte de brandweer be zwaar, dat er te veel mensen in de zaal j waren. 1700 toeschouwers had men er in geperst. Daarom is het vreemd, dat men in Schiedam zo weinig belangstelling toont. De revue wordt ingeleid door pater Wesseling zelf en toont ons in 26 scènes hoe het met de jongeren van tegenwoor dig gesteld is. De pin-up-girls en cola boys dansen swing, de als „katholieke Zr. Van Berkei uit de Dr. Noletstichting is gisterenavond bij mij gekomen om te vragen haar te helpen collectanten en collectrices te vinden voor de straatcol lecte van de Memisa. Zij was eigenlijk een beetje ten einde raad, want zij was bij diverse instanties geweest om mede werking, maar zij had niet zo bijster veel medewerking ondervonden. Ik kan dat moeilijk begrijpen, want als er een doel is, waarvoor Katholiek Schiedam warm zou 'kunnen lopen, dan zou het zijn voor de Medische Missie Actie. Het is toch niet zo, dat jonge meisjes er een hele middag voor over hebben om broertjes en zusjes te zien meelopen in de Kindsheid-processie, maar niet-thuis geven als er op hen een beroep gedaan wordt om voor de echte inlandertjes een paar uur te collecteren? Wij weten door de vele publicaties nu toch wel onderhand, dat juist de me dische hulp van zo onschatbare waarde kan zijn voor het leggen van contact met de bevolking, die niets weet van de 'Christelijke gedrevenheid om de liefde in de daad om te zetten. Die medische hulp kan tegenwoordig steeds efficiënter Nu is bet er nog niet mooi- De straten gijn verzakt door de zware transporten; er is nog geen orde dan die van de kille lijnen van de betonnen platen en de disproportionele luchtkokerstaken die de schoorstenen van de Airey-woningen heten te zijn. De ontwerper moet erg zeker van zijn moderne zaak geweest zijn, toen hij ver bood de hoogte tenminste twee segmen ten kleiner te maken, zodat er sprake zou zijn van enige voor het oog aange name verhouding. Gelukkig heeft de gemeente later toe wijzing gekregen voor de z.g. Welschen- woningen, waarin op fantasierijker ma nier gebruik is gemaakt van de mogelijk heden, die de montageboijw biedt. De schoorstenen hiervan zijn normaal gemetseld en hebben ook enige massa, waardoor zij beter het dak bekronen dan de malle Airey-gevallen het doen. Ook ia de oplossing voor de eindmuren pret tiger. Deze worden bekleed met een figuunyerk van baksteen, waardoor er meer leven in het geheel zit. Voorkomen wordt, dat het een gewone betonblokken- doos wordt. v Het Interieur van de uiterlijk minder fraaie Airey-woningen is aantrekkelijk. Er is een grote huiskamer, die met twee openslaande deuren toegang geeft tot de keuken, die zonder bezwaar voor woon keuken gebruikt kap worden. De ruimte is er ampel-. Beneden is dan verder het toilet, een gangkast en een bergruimte voor fietsen en kolen. Op de bovenverdieping is direct naast de trap een kleine douche-cel met een zit-kuipje, dat tegelijk voor de gezinswas De uitslagen van de vierde ronde zijn als volgt: v. d. BergDe Jong 0—1; v. ZijlZeef afge.br.; LóógKemper 01; ZeefDe Jong 10; v- RietPaap afgebr.; Kleine- koortKemper 10; Bro klingLoog 10; v. ZijlMaagdenberg 01; Kloos v. d. Berg 01; NoordegraafBroesen afgebr. afgebr.; SonnemansErftemeijer 01. Donderdag a.s. speelt S.B.O. 1 haar eerste competitiewedstrijd tegen 't Cen trum. Aanvang 8 uur, in het Cornerhouse, Rembrandtlaan 4. Advertentie gegeven worden, om- - dat de ontdekkingen van de wetenschap films' opgediende weeïge wanproduc en 00k de primitiefste mens te hul kunne£ krijgen een hmt,_ Koos het plaatsengeld- komen, als tenminste de fondsen niet mannetje komt in het spotlicht en Sint ontbreken om de middelen aain te schaf - Vincentius wordt terloops aan zijn neus fen. getrokken. Kortom, al die dingen, waarin Het ;s geen w,ondeT.i dat het julst de wij katholieken met ons grote, machtig- verpleegsters van de Dr Noletstichting mooie geloof klein kunnen zijn, worden zijn, die in Schiedam het werk voor de op de planken gezet als antwoord op de i Medische Missie Actie ter hand hebben vraag van een pin-up-girl „waarom zijn genomen. Dagelijks staan zij voor het dan de katholieken zoals ze zijn". Het is probleem en de zware last van het men- echter niet louter de negatieve zijde, die selijk lijden. Zij zien wat er te koop is u te zien krijgt. Want die zijde is het aan leed. En dat nog in een omgeving, leven nu net niet- Maar na de pauze die voorzien is van de modernste mid- wordt het ware leven scène voor scène delen om pijnen te verzachten en temid- op de Bühne gezet. En de slot-conclusie leven!" is: „ja, dit is J. St. GEBOREN:. .Cornelia, d. van H. v. d. Heijden en P. Blom; Maria C„ d. van S. Eikelenboom en M. C. Mulder. OVERLEDEN: H. J. Allewelt, 81 j. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Don derdag 12 October a.s. des avonds te half acht. den van ongekend comfort. Wat moet het leed groot zijn van hen, die wegteren zonder kans op redding. Want in de primitiefste mens leeft ook het verlangen naar het leven en voor hem is de dood nog grotere verschrik king dan voor ons, die niet leven in voortdurende angst voor wraaknemende en onberekenbare geesten. 'Wat zouden de verpleegsters er Za terdag 14 October zelf graag op uit trek ken om geld in te zamelen, zoals ze ook haar tiid en mo°ite gaven om tijdens de sprookjes-optocht een reclame-wagen voor de Memisa op te tuigen. Maar zij kunnen niet in groten getale weg. Zij moeten haar dienst doen, waar zij onmisbaar zijn om onze eigen zieken te verplegen en te verzorgen. VOETBAL R. k. W. I. K. Rust op alle gezonden niet de plicht Het programma voor Zondag luidt als <*n haai- plaats in te nemen op straat met V0'St: de collectebus. Laten de meisjes rqnd HWS—rk WIK, 12 uur, Rotterdam; de 18 jaar eens tonen, dat zij ook het KKWIK 2DHS 4, 2 uur, Kethelweg; RK actieve missiehart op de goede plaats Hurricanes 5, 12 uur, Kethelweg;hebben. Laten allen meedoen, die hierin DpW 5—RKWIK 5, 2 uur, Schiedam.een aangename plicht zien. BOUW STADSGEHOORZAAL I De verpleegsters hebben haar laatste ö- en W. hebben besprekingen gevoerd i hoop van slagen op de krant gesteld. eT'r' S. yan Ravesteyn, architect BNA j Maakt U die hoop niet beschaamd en l nn!ö tot het maken van een vpqr- j gaat U spoedig bij Zr. v. Berkei aan de p g schetsplan_ voor een te bouwen j Dr Noletstichting opgeven als collectant Toonkunst geeft dit seizoen zes concerten. En als wij zeggen, dat het voor niets is, dan is dat, practisch op drie kwartjes per concert na, waar. Tenminste voor de leden van Toonkunst en voor allen, die aangesloten sijn bij de Raad van Overleg in Schiedam, dus de leden van de K. A. B,, het N. V. V. en het C. N. V. Die betalen voor zes concerten 4,50. Wat zegt U? Hoe het mogelijk is? Wij weten het ook niet. Wij begrijpen niet, hoe er voor de prijs van een pakje sigaretten Amerikaanse solisten naar Schiedam kunnen komen; hoe het Residentie Orkest viermaal en het Utrechts Stedelijk Orkest eenmaal naar de Jnlianakerk komen om er te concerteren. Dit is alleen in Schiedam mogelijk. ring der Toonkunst en werd hierdoor de afdeling Schiedam. Het karakter van de afdeling was toen een geheel andere. Mep kon volstaan met enkele uitvoeringen van het koor in het jaar De smaak van het publiek en de Wat wij echter ook niet begrijpen, is, dat het vorig jaar niet elke keer een gebruikt kan worden. Een grote slaap-uitverkocht huis geweest. Goed, er wa- kamer voor de ouders en twee ruime ka-1 ren gemiddeld een kleine 700 mensen, mers voor de rest van het gezin comple- j maar de Julianakerk had te klein moeten teren een woning, die voor velen een;zijn. Voor zo'n prijs. Neem nu het pro- waar geworden droom moet zijn. Alles (gramma van Vrijdag 27 October a.s. Dan eiSeh. die het de laatste jaren is gaan in de Airey-woningen is van staal; stalen komt het Residentie Orkest onder leiding stellen, ls terecht zeer gewijzigd. Toon- ramep, stalep deurep in de kasten en van Willem van Otterloo «het concert- kunst heeft zich hieraan aangepast door stalen kozijnen. Of dit ideaal zal zijn, -.eizoen openen met „De getemde feeks" i ajs enige afdeling in den lande concerten moet de toekomst leren. Wij zagen al van Johan Wagenaar, een Nederlands door de grote beroepaorkesten te orga- enkele krom-getrokken deuren het slui- j werk naar de traditie van Van Otter- niseren. Hierdoor is de aard van het werk loo. Wagenaar was ®en humorie- nog meer veranderd. Men zou niet meer tische man en hoe hij de feeks muzikaal naar de oude tijd terug kunnen, want temde, zal beslist de moeite waard zijp niet alleep zou men geen publiek krij- om te horen. Daarna speelt Steil Ander- gen voor een eenvoudige zanguitvoering sen het pianoconcert van Grieg. Steil maar bovendien is er nu toch wel een Andersen is een Amerikaanse pianiste en zo grote kern van vaste concertbezoekers a at*aSehoorzaal. Reeds aanstonds bleek, a at Pet pjet mogelijk was met een restau ratie van de zaal „Harmonie" welke een klein aantal zitplaatsen heeft en gebrek kig geoutilleerd is, een bevredigend re sultaat te bereiken. De architect ontwierp een plan, dat Voorziet in de bouw van 'n stadsgehoorzaal met aangrenzende ruim ten op het terrein ten Oosten van de be staande zaal, en dat, om een zo zuipig mogelijke oplossing te verkrijgen het be staande complex zoveel mogelijk intact laat. Een kostbare verbouwing wordt al dus vermeden. Niettemin worden de kos ten van bouwen en installeren op 705.000 begroot. 533 ton schilfers Roosendaal; 185 ton ld. Sneek; 200 ton id. Koudekerk a. d. Ijsel; 135 ton olie Zwolle; *83 ton dlv granen Deventer; 72 ton id. Groningen; 86 ton id Hoogezand; 75 ton ld. Boxmeer; 114 ton ld. Alkmaar; 148 ton Maashees; 300 ton palen Deifzljl; 120 ton maïs Weespercarspel; 200 ton oud ijzer Stampersgat; 85 ton stammen Roermond 500 ton tarwe de Rijk; 700 ton veevoeder Doesburg: 254 ton ld. Harderwijk; «50 ton Utrecht;- 170 ton stukgoed Maas tricht: 50 ton zink Alblasserdam; 120 en loo ton kali Veghel; 80 ton erwten Delft; div, partijen mais !.-varen: vletrelzzn 15 stuks. of eolleetrice. U kunt de held dag terecht. LEO Uit de lettergrepen: alk - aus - breuk - dat - de -det - e - e - echt - ek - el - en - ge - ka - kaar - li - lijn - maar - me - na - ne - ne - ner - ra - re - ren - sis - ster - tie - tra - tree woorden samen te stellen van de volgen de betekenis: 110 wederkerig voor naamwoord; I—u bin nenkomst. 10—20 hard loper; 1120 vogel; 2—3 'streep; 4—5 militair stu dent; 6—7 plaats in Noord-Holland; 3—8 deel van de wereld; 10 —11 vernieuwing; 12-13 overspel, 14—15 godin der wraak; 16—17 voeg woord; 18—19 garni zoensplaats. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot Donderdagmiddag De oplossing van het kruiswoordraadsel van verleden week is: Horizontaal: 1 bel. 4 ros, 7 motor, 9 salep, 11 neon. 12 ure, 14 Isis, 16 hoera, 17 Ier, 18 maken, 20 roest, 21 smeer, 23 morel, 25 vent, 26 hit, 27 Epe, 29 lama, 30 Ds. 31 o.a., 32 een, 34 en. 36 es, 37 tumult, 41 tropen, 44 iet, 45 akela. 46 dun, 47 steeds, 49 stilte, 52 al, 53 re, 54 esp, 56 eg, 57 m.o., 59 raaf, 62 kan, 64 rol, 66 Rome, 58 kaars, 7J stoof, 72 keper, 73 flink, 75 roe, 76 veger, 77 teen, 78 Ems, 79 aren, 80 Seine, 82 toren. 84 Spa. 85 tal. Vertica I- 1 boort, 2 Etnq, 3 l.o., 4 ra. 5 olim 6 Sesam, 7 meest, 8 ruimte, P sereen, 10 pikol, u poen, 13 ree, 15 sera, 16 hoest, 19 nem-n, 20 RVD., 21 si 22 R.P., 24 las, 26 hal 28 eer. 31 outer, 33 ereis, 35 nodig, 38 uit 39 mee. 40 tas, 41 tas, 42 pul, 43 ent, 47 slaaf 48 dek, 50 tel, 51 emmer, 52 ark, 54 entree, 55 proest, 58 oer, 60 aait, 61 Fries 63 as. 65 of, 66 re gen, 67 open, 69 snees, 71 oom 72 kerel, 74 knip 76 Vara, 81 na, 85 O.T. Prijs gewonnen door: Mevr. L. M. Wijs broek, Kerkweg 6, Kethel. Met ruim anderhalf millioen bezoe kers is Rotterdam Ahoy een enorm succes geworden. De Rotterdamse ha ven heeft in 't middelpunt van de be langstelling gestaan en mede door deze tentoonstelling heeft de Rotterdamse haven er vele belangstellenden bflge- wonnen. Ahoy is vooft>U, maar het werk In de haven gaat door en neemt week na week toe. Dag en nacht lopen de zee schepen de haven binnen om voor kor tere of langere tijd gewilde gasten te zijn. Want de schepen betekenen ar beid voor duizenden. Op slechts zeer bescheiden wijze hebben de Rotterdamse zeemansinstellingen tij dens Rotterdam Ahoy' de aandacht op haar werk getrokken- Maar gaat men 's avonds eens wandelen in de buurt van de Van Vollenhovenstraat dan hoort men er in allerlei tongvallen de naam „Stella Maris" noemen. Het zijn de zeelieden van allerlei kleur en nationaliteit, die in „Stella Maris" hun avond gaan doorbren gen. En als men 's Zondagsmorgens grote Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen heeft de R.K.H.C. „Spirit" gisterenavond in de grote zaal van Musis Sacrum een feestavond gege ven, die geheel door eigen leden werd verzorgd. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer M. de Jonge, uiteen, dat deze avond vooral was georganiseerd om de ouders van de leden met de ver eniging te laten kennismaken. Wellicht ten overvloede wees de heer de Jonge er nog op, dat, wat geboden werd, gege ven werd door de leden van een sport club, niet van een amusementsvereni ging. Dit beroep op de welwillende cle mentie van de toeschouwers bleek echter geheel overbodig, want de Spiritianen zijn er in geslaagd de zaal van het begin tot het eind te boeien. Advertentie ten weigeren. Het is instructief om te Zien, hoe de woningen volgens het Welschen-systeem worden gebouwd, want op het grote com plex zijn deze montage-woningen in di verse stadia van bouw te zien. Nadat de kozijnen en ramen van de begane grond gesteld zijn, wordt de binnenwand van de toekomstige muur bekleed met vezel plaat voor een goede isolatie. Daarna wordt de bewapening gesteld en na het aanbrengen van de bekisting worden de muren gestort van beton. Geen opbouw due met elementen, maar gieten van de wanden te plaatse. Voor de tussenmuren worden elementen gebruikt, die kant en klaar per vrachtauto worden aangevoerd. Advertentie SINGEL 114—116 oécëiAo vooichtfoim tN oMSraCKem 72ste Jaargang Nb, 21358 De kantoren niitratie zijp gebouw BK. 7J. Schiedam der Redactie en Adml- tijdelijli gevestigd In bet Volksbond. Lange Haven telefoon 67387, Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 430 per kwartaal. 1.45 per maand, 0.35 per week. Adverlentl«-prils op gewone kolombreedte i 0 15 pei millimeter Hoogte, lngezunden Mededelingen op redactionele kolombreedte fU30 per millimeter noogte Contract uneven tegen gereduceerde prils verkrijgbaar Dij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux Kampioenen (kleine advertentten) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 8 ct Maximum 80 woorden Plaatsing uitsluitend pij vooruitbetaling. Alle advertentie-order» worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kutjper». Hoofdredacteur: Leo J. M. HazelzeL het pianoconcert van Grieg is een veel gevraagde attractie In de verzoekplaten- programma's. Tot slot de Vrerde Symphome van Tsjaikofeky. 'Over populaire concerten gesproken! Op Vrijdag 24 November geeft Toon kunst een jubileumconcert, door eigen koor en orkest te verzorgen. Gebracht wordt onder leiding van Hendrik B. v. Sijll „Die Jahreszeiten" van Haydn. Men is reeds lang bezig met de instudering van dit werk en er wordt niets achterwe ge gelaten om deze uitvoering tot 'n top prestatie te maken, het 70-jarig bestaan van de afdeling waardig. Getracht zal worden als solisten jonge veelbelovende krachten een kant te geven. Op Vrijdag 26 Januari speelt het U.S.O. onder directie van Paul Hupperts met medewerking van de be roemde Amerikaanse pianist Bruco Bar bour als solist. Dit is zijd eerste concert in Nederland. Toonkunst heeft als bij Hilde Gueden en Janine da Costa de pri meur voor Nederland. Barbour is op dit moment op een concertreis, ü001" de Amerikaanse zone van Duitsland, waar hij 50 concerten moet geven. Op 9 Februari solieert Herman Kreb- bers met het Res. Orkest. Op Maandag 12 Maart komt Martzen Wilman het ze pianoconcert van Mendelssohn spelen. Martzen Wilman is in Schiedam reeds te horen geweest tijdens een concept in de aula, waar zij een pianoconcert van Mo zart vertolkte. Het slot van dit seizoen komt op 9 April. Gerard Hengeveld treedt dan op als solist. Men zal opmerken, dat er veel pianis ten zijn. De voorkeur van het publiek gaat hiernaar uitdrukkelijk uit. De voorzitter van Toonkunst, de heer E. Steinder, heeft aan de mededelingen van de heer v. Sijll betreffende de con certen, neg een kleine beschouwing ge knoopt over het verleden van Toon kunst en de huidige positie van de ver eniging. Een bestaande zangvereniging ging er in 1880 toe over zieh aan te sluiten bij de landelijke maatschappij ter bevorde- gekweekt, dat het t.o.v. hen onverant woord zou zijn de reeks te beëindigen. Schiedam heeft de grootste toonkunst afdeling van het hele land, niet alleen relatief, maar ook absoluut. Voor de concerten worden behalve aan de Toon kunst-leden, welke een betrekkelijk lage contributie betalen en aan de leden van de bij de Raad van Overleg aangesloten vakverenigingen, ook wel kaarten tegen gereduceerde prijs beschikbaar gesteld aan gesloten groepen, zoals leerlingen van de hoogste klassen van het Gymna sium en de H.B S„ aan de verpleegsters van de ziekenhuizen en aan andere daar voor in aanmerking komende kripgen. Toonkunst staat er na 70 jaar jonger voor dan ooit, dank zij niet het minst het actieye organisatorische en muzikaal- aesthetisehe werk van de directeur, de heer Hendrik B. V- Sijll, Het hoofd van het gemeentebestuur van Schiedam maakt bekend, dat Ged. Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 26 September 1950 no. 274 hebben goedgekeurd de door de ge meenteraad op 30 Juni 1950 vastgestelde plannen tot gedeeltelijke intrekking van de uitbreidingsplannen „Het Hoofd". De Oranje,brug zal vanaf Maandag a.s., 9 October, 22 uur tot Dinsdagmorgen (10 October) 6 uur, of zoveel langer of kor ter als nodig zal blijken, zijn afgesloten voor alle verkeer, ook voor voetgangers, waarbij valt op te merken, dat de moge lijkheid aanwezig is, dat op enkele tijd stippen de voetgangers van de brug ge bruik kunnen maken. Wij geven gaarne GRATIS inlichtingen: bureau Nieuwe Haven, Telefoon 1 66822 J Gnno TTn f Passage) heid, waarmee de Mariniers ,,the mon- keys" (de apen, zoals zij de Jappen They have a propaganda machine that'Memden) naar geenzij,ds de Harakiri- is"almost equal to S^ialtoV^nZij.hebbejj ljjp jagen en de overbeklem toning van een propaganda-machine, die bijna die van Stalin evenaart". Die „zij" waren die Amerikaanse marl de wreedheid van de Jap,pen als zij een Amerikaas soldaat doden. De film, d'ie begon met dat merkwaar- Mevr. dr. C. Duyster—Jamin, Burg. Knappertlaan 156, tel. 6991; A. L. J. Kunze, Singel 70, tel. 67760; W. T. P. Nijenhuis, B.K.-laan 154, tel. 69880. Apotheek: A. Gouka, Hoogstraat 20. niers ën de man. die op deze weinig dige bewijs van goedie spelregie, die bijna vleiende zin „Sincerely, y»™. ..met—- J' Amprl" de meeste hoogachting tj. ^'olJen. was niemand minder dan Harry a. Tru man door de genade van Democra tische Partij en de gunst van het kie zersvolk, President van de Verenigde Staten van Amerika Als u nu weet dat Truman deze boodschap gaf. terwijl bij Masan in Korea, alweer een vergeten naam, de leathernecks die eerste Ameri kaanse plaatselijke overwinning boekten, zult U begrijpen, dat er een maand ge leden bij de Amerikaanse mariniers een stemming groeide ot> het kantje van een moord'. En toch was die uitlaiinS van Truman niet zo heel gek, als V ,na oorlog de reeks films hebt gevolgd!, waarin het Hollywood'se firmament m de camou flagepakken van de U.S.M.O. werd ge stoken om het Vaderland en alle be zoekers van de wereld filmmankt duide lijk te maken, dat de Amerikaanse mari. nier de stalen wand heeft gegeten van de rijstebrij-berg, die tussen Jappen, Moffen, Spaghetti-slurpers en de gealli eerde overwinning lag- En dat die mari. nier John Wayne, Errol Flynn, Robert Mitchcmof, Randolph Scott was. Daster groeide dank zij de Marine; de marine adverteerde met Dester. Ook „Gung Ho" is een 1/311 olie oorza ken van Truman's door hem diep be treurde hatelijkheid. Wij zien hoe van het neusje van de zalm van soldatendom, de mariniers, nog eens het neusje wordt uitgekozen om een speciale raider-force te vormen. In teressant is aan het begin het opnemen van de training van deze kerels. Per duikboot worden de elite-troepen over gebracht naar het eiland Makin om er Japanse installaties te vernielen en zo veel mogelijk Jappen te doden. Van het gevecht op dit eiland krijgen we een flinke portie studdo-realisme te zien met een handelsmerk wordt van de Ameri kaanse producten, zakt dan ook spoedig tot het peil van een goed gemaakte vechtfilm, vol keiharde kerels, die onder vuur ampel de tijd nemen om gevoelige dingen te zeggen en te doen t.o.v. hun kamaraden. Hoewel er beklemming is in de duik boot, vlak na de inscheping en later bij de luchtaanval met dieptebommen, waagt deze film het nog niet te gaan tot op de diepten van de menselijkheid, die ont daan is van alle heldendom. De film moet om de bepaalde wrede scenes, welke erin voorkomen, zeker niet gezien worden door jongeren dan 18 jaar, terwijl er boven die leeftijd ook nog wej zijn, die beter niet de moraal van „Do den of gedood worden" in de practijk van het oorlogsleven kunnen zien toe gepast. In het voorprogramma kunt U kennis maken met de muzikale dwaas Red Ingel, die de clowneske broer is van Spike Jones. Dit keer beeft de maker van een „Zin gende zesschieter" het nog wat verder gezocht dan het Midden Westen. Hij kwam op de grens van Mexico terecht om er het verhaal te vertellen van een Mexicaans edelman Don Coyote en zijn trouwe dienaar, die een eenzaam meisje helpen in haar strijd tegen een troep boeven. Het gaat deze keer om het ver jagen van de juffrouw uit een streek, die door een Amerikaanse spoorweg maatschappij begeerd wordt. Men vraagt zich in deze gevallen altijd af of de ont- eigeningssom zo groot is als het geld, dat voor de handlangersdiensten betaald wordt. Maar logica is nooit de sterkste zijde geweest van deze producten. In het voorprogramma een muziek film, een tekenfilm van Andy Panda en Na de alleszins originele, opening werd de zaal al direct in stemming gebracht door een serie bekende melodieën, ten gehore gebracht door Leo Janse, die zich een vaardig accordeonist toonde. Enkele gezellige sketches werden opgevoerd, die de toeschouwers nu en dan deden scha teren. Wij horden drie lieftallige jonge dames zichzelf met de guitaar begelei den. Tussen alle vrolijhejd door kwam Bep Albers, met de allure van een echte soliste, verrassend voor de dag met een thema uit Tsjaikowski's le Pianoconcert. De „hope" van Spirit, de juniorleden, kwamen, onder aanvoering van keeper Tarzan, Spirit's jongste en tevens klein ste lid, voor het voetlicht en Wim ter Braak verwekte met een «edje en een praatje de nodige hilariteit. Coen van Gogh bleek een niet onverdienstelijk tenor en van de dames Will van Slobbe en Miep van Alphen hoorden wvj gui- taarspel,, dat er wezen mocht. Aparte vermelding verdient zeker de komische opera „Annie Hockey d;e met dlan werd gespeeld en een hartelijk applaus oogstte. Na afloop was er, onder leiding van de Show-band van Jack Wilson, een gezel lig bal. Al met al, Spirit kan terugzien op een avond, die geheel aan haar doel heeft beantwoord. dat merkwaardige accent op de handig- da schelmenstreken van „Chimp" (Van onze weerkundige medewerker). Het is alweer uit met al dat mooie weer van de laatste dagen. Een belang rijke stijging van de luchtdruk bij de Azoren en een daling van de barometers in Scandinavië en Duitsland zijn hiervan ae oorzaak. Dientengevolge heeft de hoge druk boven Europa geen invloed meer op het weer bij ons, terwijl die bij de Azo- ren zo eterk (s toegenomen, dat de Wes telijke stroming boven de oceaan een flinke versnelling kreeg. Daartoe heeft ook een diepe depressie ten Zuiden van IJsland medegewerkt, die ontstaan is uit een tropische cycloon, maar die zich nu als een ordinaire stormdepressie gedraagt. Zij blijft op betrekkelijk grote afstand van ons land, zodat wij geen last van die stormen zullen hebben, "ofschoon het tij delijk wel harder zal gaan waaien. Door al deze veranderingen in luchtdruk- verdeling is het front van een ou"e„ 5" pressie, die nu al bijna naar het ."0®e Noorden is verdwene ons land Kl8tej" middag gepasseerd. Dit front vormt grens tussen de invloedssferen van oe genoemde hoge druk boven Europa en Dl) de Azoren; het ls tevens de grens de vrij warme en de koudere lucht, zodat het overtrekken van dit front met een daling van de temperatuur ^paard ging. Op heel wat plaatsen in ons land kwa men gisteren temperaturen voor, die wij sedert Augustus niet jueer j1.?"u°n Kehad. Maar nu wij tn de Westelijke stroming zijn beland blijft het kwik overdag lager, terwijl het 's nachts boven normaal blijft. Nog steeds doet zich dit opmerke lijke verschijnsel van de warme nach'en voor, de afgelopen nacht was zelfs vier vijf graden te warm. De kans op regen is nu wel groter ge worden, «jaar het ziet er gelukkig niet naar uit. dat er grote hoeveelheden zul len vallen. De depressies blijven daar voor op te grote afstand van ons land. •?nrj0r®pn «aderden over de Britse eilanden de storingsfronten van de reeds genoemde deprest-ie bij IJsland; het is te verwachten dat deze vanavond hier en daar j wat regen zullen brengen en dat wij '■Dorgen in nog iets koudere lucht zullen zijn gearriveerd, waarin enkele zeer I plaatselijke buten voorkomen Het weer is dus flink achteruit gegaan, maar erg 1 slecht wordt het nog niet. groepen vreemdelingen in diezelfde buurt tegenkomt dan zijn dat weer de zeelie den, die in „Stella Maris" de Hoogmis gaan bijwonen, 's Zondags al vroeg gaaa havenaalmoezeniers en de scheepsbezoe- kers er op uit, om de zeelieden van boord te halen en ze naar „Stella Maris" te brengen voor de H. Mis. Vaak liggen er schepen ver weg op stroom en is het voor de zeelieden on mogelijk om in „Stella Maris" de H. Mis bij te wonen- Dan is het de heer Manus v. d. Meer, die zijn vrije tijd op. offert en met het bootje vam de Trans- portarbeidersbond „St. Bonifacius" de pater naar het schip brengt om aan booird de H. Mis te lezen. In huis zijn het de dames, die „SteÜR Maris" een tehuis voor de zeeman maken. Hij komt er graag, de zeeman. Nog on langs schreef een Italiaan „Ik heb twee liefdes: Napels en Holland. Want" zo ging hjj verder, „ik ben drie maanden lang een welkome gast in „Stella Maris" geweest Door vele dames en heren in en buiten „Stella Maris" wordt er voor de zeeman gewerkt. Wij zijn ze er, met de zeelieden, dankbaar voor. In dit mooie werk is er voor nog veel meer jongemen- sen plaats. Nu op 9, 10 en 11 October de biddagen weer zullen worden gehouden in de kapel van „Stella Maris", doen we een beroep op alle katholieke Rotterdam mers en Schiedammers, jong en oud. Dit werk kan alleen maar vruchtbaar zijn, als God er Zijn zegen aan geeft. Die godde lijke zegen gaat „Maris Stella" vragen door tussenkomst van Zijn Moeder. In de kapel aan de van Vollenhoven straat staat het mooie beeld van de Sterre der Zee. Drie dagen lang zal zij daar staan temidden van veel bloemen en licht. Zij verwacht u om te luisteren naar uw gebed voor de zeeman, die ook voor u werkt ten koste van zeer grote opofferingen. Zij zal uw gebed verhoren en de zeeman zegenen. Wij hebben een ereplicht tegenover de zeeman, laten w\J die plicht, zeker in deze biddagen, niet vergeten. Heeft men de weg naar Ahoy gevonden, vindt dan ook de weg naar „Stella Maris". Verkenners en gidsen verrichten iedere dag een goede daad. In de biddagen moet 1at ZIJn een gebed voor de zeeman in de Kapel van „Stella Maris". De zeemans vrouwen, trokken met. haar kinderen naar de beeltenis van de Sterre der Zee, om Moeder Maria Gods zegen over haar man en gezin te vragen. Iedere katholiek bidde in deze dagen: „Sterre der Zee, licht in de duisternis, leid de zeelieden en onszelf door alle stormen en gevaren van dit leven, naar de veilige haven van het hemels vaderland". Tijdens de biddagen is de kapel van „Maris Stella" van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur geopend. Woensdag, 11 October, om 8 uur 's avonds is er plech tig Sluitingslof. Over de strijd op Ambon verneemt Reu ter van het Indonesische ministerie van defensie dat de Buru-, Kei-, Aru- en Banda-eilanden onder Indonesische con- tróle staan. Men was bezig „verspreide gewapende groepen van Ambonezen op te rollenAan Indonesische zijde was 'n twintigtal slachtoffers gevallen, waaron der lt.-kolonel Sudiarto, commandant van de zesde brigade van de derde divisie, I bij de landing te Hitulama in het Noor den. Aan Ambonese zijde werden vele verliezen geleden, zo werd gezegd. De Indonesische vloot en luchtmacht lenen geen verliezen en het bericht, dat een Indonesisch vliegtuig was neergeschoten was geheel ongegrond. De evacuatie van Ambonese burgers uit de stad Ambon naai eilanden in het Oos ten en het ei.and Ceram was volgens de mededeling enkele dagen geleden begon nen. Rust heerste op de Kei- Aru- en Banda-eilanden. Naar vvij vernemen hebben de Yer- fD'Sde Staten van Amerika in het «ader van het militaire hulpverlenings programma 13 mijnenvegers aan de Koninklijke Marine aangeboden. IJet js nog niet beltend, wanneer deze schepen Zullen worden overgedragen. Dieven hebben vannacht hun slap ge slagen in e^n MaE(>se opslagplaats voor textiel. De deur van het pakhuis aan de stiaatzijde werd i geforceerd, waarna de indringt rs er met textielcoederen ter waarde van twintig duizend gulden van door gingen- Waarschijnlijk hebben ze voor het transport der goederen van een motor voertuig gebruik gemaakt. Blijkens een nieuwe opgave van de Ne- d andsche Bank ia In de officiële note ringen een wijziging gekomen voor de koers van de Canadese dollar, nl. met In gang van 6 October 3.55—3.61 tegen gis teren 3.58-3.64.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2