Generaal Bradley zet vaart Deel van W.-Duitse scheepvaart lamgelegd door staking Klant's leeuwen rol in de film Stop braaf Mila speelden een „Quo Vadis" liggen Daling uitvoer in Augustus Om het behoud van Europa als krachtbron der Westerse beschaving Zaterdagse mijmeringen r Rijnvaart nog zo goed als normaal Achtergevel stortte in Harry Prikker Naar Cinecitta Ooht-Berlijners eisen vrije verkiezingen De lieer Klant neemt de toegeworpen handschoen op •-•■■■••:-■■>•■■---v .-••> ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 PAGINA S Referendum met dir-triebutie- bonnen TRAM CONTRA VRACHT AUTO PRIJS ENGELSE WALVIS TRAAN INVOER UIT DUITSLAND GESTEGEN x?;. Wereldstrijdmacht in o pbouw De militaire kopstukken van de Verenigde Sta ten in conferentie. Geheel links generaal Bradley. Er is een periode in de wereldgeschiedenis geweest, die nog steeds geka rakteriseerd wordt als de Pax Romana, de Romeinse vrede. Eeuwenlang hebben de legioenen van Rome, al of niet aangevuld en versterkt dooi hulptroepen van •erschillende bondgenoten, de grenzen van het Romeinse Rijk tegen de Barbaren verdedigd. De Romeinse garnizoenen lagen van Brittannië, liet huidige Engeland, tot in de Balkan. En de speerpunten van het Romeinse verdedigingsstelsel waren naar het Oosten gericht. ant uit het Oosten dreigde steeds liet gevaar. Onder de Pax Romana kwamen uitgestrekte gedeelten van West-Europa, van Gibraltar tot aan de monding van de Rijn, in de lage landen aan de zee, tot grote bloei. Toen de verde diging van het Romeinse Rijk ineenstortte, als gevolg van inwendige ver deeldheid en corruptie, werd Europa door de Barbaren overstroomd. Een beschaving stortte ineen weten sinds enige tijd, dat Nederlandse soldaten en matrozen bij de Engelse en Amerikaanse troepen en marine zullen worden opgeleid- En het heeft weinig ge scheeld, of Nederlandse vrijwilligers straks worden het miliciens hadden hun bloed in Korea onder 't vaandel der Verenigde Naties vergoten. In dit verband gezien is een figuur als generaal Omar N. Bradley voor ons een persoon..jkheid van de eerste rang. Hij is immers de opperbevelhebber en de eigen lijke organisator, via 't Noord-Atlantisch Pact, van de verdediging van West- Europa, welke op steeds breder schaal wordt opgezet, gezien de zo pas aan Turkije en Griekenland gedane uitnodi ging, om zich bij het verdedigingssysteem herhaalt zich Fn te sluiten. Bradley is voorzitter van De geschiedenis herhaa t zich. En de irale staven van het leger en de de leidel-s der mensheid hebben het ]uchtvloot der Verenigde Staten, alsmede voordeel, dank zij de gcschiedboeken, chef van de operaties ter zee. (De presi- lering uit het verleden te kunnen dent is opperbevelhebber). Als zodanig reeds is zijn invloed enorm. Maar zijn trekken. Vandaar, dat men er bijtijds j beslissingen als voorzitter van het mili- toe overgegaan is, de verdediging j taire comité van het Noord-Atlantisch van West-Europa te organiseren. Pact, welk comité uit de vertegenwoor- West-Europa heeft dit zelf, na ticdi§ers van 12 Amerikaanse en Europese Handen bestaat, zijn voor ons van direct geweldige verhezen, in de aigelopen belang, terwijl hij bovendien nog voor oorlog geleden, niet kunnen doen. Ei I uter is van de z.g. Standing Group van is echter een macht tn de wereld, I lit comité, welke uit vertegenwoordigers die vastbesloten blijkt om van West- Yan de Verenigde Staten, Engeland en Nadien was er in de wereld onder Karei de Grote een rijk, waarin de zon nooit onderging, zoals het gezegde luid de. Maar ook dit rijk viel uiteen en slechts met moeite kon West-Europa zich tegen het opdringende Oosten staande houden. De Pax Romana bleef voor alle tijden een wensdroom van de Westerse volken. Deze Westerse volken worden thans opnieuw door het Oosten bedreigd- De Aziatische volken worden onder het vaandel ener valse ideologie te hoop ge dreven en in het Kremlin te Moskou zetelt de man, die aan het hoofd staat van het Politbureau, welks taak het is, de massa's op de been te brengen, cue West-Europa en daarna de rest van wereld onder de voet moeten lopen. spreekt de spil vormen, waarom de ver dediging van West-Europa draait. Feitelijk organiseert generaal Bradley momenteel de strijdkrachten van heel de vrije wereld, tegenover een front van communistische of door communisten be heerste landen, dat met Korea duidelijk te kennen heeft gegeven, zijn doeleinden na te streven, zonder zich om de moge lijkheid van oorlogsgevaar en we be doelen hier een nieuwe wereldoorlog te bekommeren. Als een Amerikaan, die het nut van een goede voorlichting en publiciteit in ziet, heeft hij het nodig geoordeeld, een overzicht van zijn militaire politiek te geven. Hjj heeft, dit o.a. in het blad voor de Amerikaanse strijdkrachten gepubli ceerd en het tevens afgestaan aan de ..Readers Digest", omdat dit blad zowel in de Verenigde Staten als in Europa en de rest van de wereld door burgers veel gelezen wordt. Welnu, ook generaal Bradley stelt om- onwonden vast, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn, zich zelf. tegen elke communistische agressie te verdedigen Met Alaska is Amerika buurman van Sovjet-Rusland. Slechts een betrekkelijk smalle strook water, de Beringstraat. scheidt Alaska van Siberië, dat steeds meer het arsenaal van Sovjet-Rusland wordt. Bradley constateert voorts, dat de Ver enigde Staten bereid zijn, hup vrjjheid ten koste van alle offers te verdedi'gen. Hij maakt dus geen enkel voorbehoud, al is hij van oordeel, dat zijn land geen taak op zich kan nemen, welke boven zijn krachten gaat en dus zijn verdediging dienovereenkomstig moet organiseren. Wat deze krachten aangaat, zijn we nogal gerust. Korea heeft ondanks de aanvan kelijke tegenslagen bewezen, hoezeer de Verenigde Staten in staat zijn, zelfs over een afstand van duizenden en duizenden kilometers toe te slaan. „De communisten", aldus Bradley en daaraan behoeft niet getwijfeld te wor den, „zullen geen ogenblik aarzelen, hun doeleinden met geweld van wapenen te bereiken, indien ze het moment daarvoor gunstig achten. „We moeten ons dus niet verbeelden, hen met verdragen in toom te houden. Evenmin als Hitier zal Stalin zich aan een vodje papier storen", zo is zijn redenering. Bradley voelt dus niets voor een tweede München, waar Cham berlain zich indertijd een rad voor de ogen heeft laten draaien. Bradley voelt evenmin iets voor een preventieve oorlog. En hij wil ook geen oorlog uitlokken. Maar. vallen de com munisten aan, dan zullen ze een ener gieke tegenstand ontmoeten, zo constateert hij. Korea was juist het laatste gebied, waar de Amerikaanse militaire autoritei ten een krachtmeting met de sovjets wensten. Washington heeft echter geen moment geaarzeld, daar een verdedigings linie te organiseren, ver van huis, toen de communisten aanvielen. En we behoe ven er niet aan te twijfelen, dat ze thans van Korea een bolwerk van de Pax Ame ricana zullen maken. Toen generaal Bradley bij de invasie van Normandië keer op keer de lan- dingsboten in de zee wegzinken zag en op het strand aalmoezeniers voor in doodstrijd verkerende Amerikaanse jon gens de gebeden der stervenden hoorde bidden, heeft hij tot zich zelf gezegd: dat nooit meer! Want in elke toekomstige grote oorlog zal de prijs, welke voor een bruggenhoofd betaald moet worden, te hoog blijken. „West Europa is het bolwerk van de vrije wereld", aldus generaal Brad ley. „Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat een vijand de Verenigde Staten zullen kunnen aantasten, indien hij West-Europa niet beheerst. Daarom is de verdediging van dit West Europa ons eerste doel. En, „zo vervolgt hij, we zullen ons door klei ne, locale oorlogen niet van dit primaire doel laten afhouden". Het is een waarschu wing aan de sovjets, dat Amerika niet van plan is. zich uit te putten door het ac tief deelnemen aan conflicten ergens in Azië, ondanks Korea. Vandaar, dat het b.v. naar Vietman geen troepen, maar slechts wapenen zendt. Kanonnenvlees? De verdediging van West Europa, zo constateert generaal Bradley, na een uit voerige, zuiver militaire beschouwing, is gebaseerd op het gebruik van een collec tieve strijdmacht, samengesteld uit troe pen van de verschillende bij het Noord Atlantisch Pact aangesloten landen. Men zegt weieens, aldus vervolgt hij open - hartig, dat we de West Europese solda ten slechts als „kanonnenvlees" beschou wen. Laten dezulken, die dit beweren, eens nagaan, hoe de Amerikanen in Nor mandië hebben gevochten, in Tunis, in Italië en thans weer in Korea. Niet slechts in de lucht, maar ook op de grond, als gewoon „kanonnenvlees". Thans staan honderdduizend Amerikanen in West Eu- i>cruj=j ropa en bij een agressie van het Oosten ^en uit zullen die zich in de eerste linie be- vinden. We besluiten generaal Bradley's over zicht met hetgeen hij ten aanzien van Ne derland opmerkt: Ik weet, dat het voor de landen van West Europa pijnlijk is te weten, dat ze achter onze vooruitgeschoven Iroepen zullen moeten staan, om met hen de eer ste stoot op te vangen. Wat Nederland betreft, dit' heeft altijd bijzondere aan dacht aan zijn vloot geschonken, ten behoeve van de verdediging van zijn ge bied in Azië. Het heeft veel minder aan dacht aan zijn leger besteed. Maar ik moet toch opmerken, dat Nederland di rect op de weg ligt van een sovjet-stoot naar het Kanaal. Daarom moet Neder land. ter wille van zijn eigen veiligheid, meer landtroepen hebben. In de Pax Americana heeft Nederland een taak te vervullen. Voor het overige, blijkt Bradley niet op het standpunt te staan van de Amerikaanse senator Co- nolly, die zo ongeveer van oordeel is, dat Nederland zijn vloot maar moet opdoe- Administratieve diensten van het West- duitse scheepvaartverkeer hebben 't werk neergelegd om eisen om loonsverhoging kracht bjf te zetten In totaal nemen 20 000 man aan de staking, die een groot deel van de Westduitse scheepvaart dreigt te ontwrichten, deel. De grootste sluis van Europa, de Hin- denbwgsluis in het Mittellandkanal bij Anderten (Hannover) is gesloten. Op de Werra, Fulda, 'Veser en Neckar ligt de scheepvaart voor het grootste gedeelte stil en van Duisburg tot Munster en Braunschweig zijn alle sluizen gesloten. De scheepvaart in alle Westduitse kanalen is vrijwel tot stilstand gekomen. De scheepvaart op de Rijn en de Main wordt over het algemeen niet door de staking getroffen, hoewel in verscheidene plaatsen arbeiders en employé's het werk hebben neerge legd. Van de zijde der vakverenigin gen acht men echter een staking bij de Rijnseheepvaart niet uitgesloten. Het kanaal van Kiel, waar het verkeer gistermorgen stil lag. was gisteravond weer open, doordat kantoorpersoneel en leden van de waterpolitie de sluizen be dienen. Het verkeer op het kanaal is bijna weer normaal en alle schepen, die eerder op de dag voor de sluis lagen, waren Vrijdagavond de sluis gepasseerd. Dejoodsdienst op de Elbe; die Vrijdag tijdelijk gestaakt was. werd tegen de avond gedeeltelijk hervat door privé- ondernemingen. De havens Hamburg en Bremen worden niet door de staking ge troffen. De bondsmmister voor arbeidszaken, Anton Storoh, heeft alle aansprakelijkheid voor de gevolgen van de staking van de hand gewezen. Hij stelde de vakvereni gingen verantwoordelijk voor eventuele moeilijkheden voor de bevolking. Er waren onderhandelingen met de vak vakverenigingen gevoerd, doch op een gegeven ogenblik hadden zij geëist dat de regering binnen één uur eisen zou inwil ligen, waartoe deze, afgezien van het korte tijdsbestek, niet in staat was- Europa een bolwerk te maken, tot heil van dit West-Europa zelf en van de rest van de wereld. De verhoudingen en de proporties zijn enigszins anders en liggen op een veel grotere schaal, maar inplaats van de Pax Romana leeft en streeft West-Europa thans in het licht van de Pax Americana, de Amerikaanse vrede. Want aldus kan de activiteit, welke Washington sinds enkele jaren ontplooit, gerust genoemd worden. Deze Pax Americana heeft zeker voor lopig nog niet - het karakter van een volkomen wereldvrede. Maar ook onder de Pax Romana kwamen oorlogen op kleine schaal of strafexpedities voor. En, hoe paradoxaal het ook moge klinken, juist de oorlog in Korea is een sterk symptoom van de Pax Americana Deze Pax Americana, ofwel Amerikaan- seDVrede berust op de sten^overtuiging, welke zowel het Amerika zijn leiders bezielt, dat alleen e optreden de agressoren van allerlei siag ontzag kan inboezemen. Het Amen volk is momenteel de enige macht, s genoeg, om het communistische impen - iisme van de sovjets te weerstaan. Het daartoe ook volledig bereid. In leidend politieke en militaire kringen in de Ver enigde Staten wint daarbij de overtuiging steeds meer veld. dat het een grote dom heid zou zijn. zich er voor de derde maal er toe te laten-dwingen een grote strijd macht de Oceaan over te sturen. De zware, verliezen, bij het. vestigen van de bruggenhoofden op Sicilië, bij Anzio en in Normandië geleden, hebben de zekerheid doen groeien, dat het beter is te voor komen clan te genezen. In de Eerste Wereldoorlog moesten de Amerikanen ereldooi jn de Tweede even- naar Europa komen n ,ij;fsbehoud. eens. En wel uit. pum eig hen vol- dat geven de realisten onder hen vm komen toe. Ook thans zl West- Washington het grote belang va g Europa die krachtbron der wes beschaving terdege in. Men v/enst behouden en te benutten, ook 1P Frankrijk bestaat, die naar van zelf Het kasteel van Fonlainebleau, waar het West-Europesc leger georganiseerd wordt. t Van onze Limburgse redacteur Mervin LeRoy, de Amerikaanse fi]mregisseur met Franse naam, is een charmant en beminnelijk mali. Hij windt zich nooit op en wordt niet driftig, maar wat hij verlangt móét gebeuren. In dat opzicht is hij onverbiddelijk. Met vijftig land genoten en een honderdtal buiten landers werkt hij van de vroege morgen tot de late avond in een boog opgevoerd tempo aan de film „Quo Vadis", welke momenteel te Cine- citta, bet Italiaanse Ho]lywoot}5 onder zijn leiding wordt opgenomen. De leuze: „Time is money" geldt niet voor hem, want als bet nodig mocht zijn schrikt hij er niet voor terug om desnoods een gehele week Door herstelwerkzaamheden aan een huis op de Da Costakade tn Amster dam, ts gisternacht een tussenmuur in gestort. die in zün val de gehele achtergevel van drie huizen meesleur de. De woningen zien er thans aan de achterzijde uit, alsof zij door bominslag zijn getroffen. Onder de inwoners vie len geen slachtoffers. Onmiddellijk werd door de overheid ingegrepen. Er werden verschillende grote ve; huis wagen requireerd, die de hele dag nodig hadden om de inboedel van de vier en twintig gezinnen het zijn n.l. drie huizen elk van vier ver diepingen met voor- en achterwoningen naar de kelders van de grote Koop mansbeurs te vervoeren. Daar zal de in ventaris van de bewoners voorlopig op kosten van de gemeente bewaard wor den. Voor zover de getroffen gezinen niet i-ij familie onderdak hebben kunnen vinden, zijn zij voorlopig ondergebracht in een jeugdherberg. Inmiddels ziet de overheid er naar uit om de mensen zo spoedig mogelijk weer een eigen dak boven hun hoofd te kun nen bezorgen. Alle vrije woningen in Amsterdam die voor deze gezinnen, die tezamen ongeveer vijftig mensen tellen, geschikt, zijn, zijn onmiddellijk geblok keerd. Tot laat in de avond was men gisteren in de weer om met behulp van de be woners have en goed in te pakken en in laden, vooral toen het donker werd. maakte deze massale verhuizing een I eigenaardige indruk. Zo spoedig mogelijk zal er een onder- \T£ W 1 f|| §- zoek worden ingesteld, of de huizen nog T V/1 1 n I.J.V7 [voor heropbouw in aanmerking komen. In de loop van de dag zijn gisteren tal rijke autoriteiten en deskundigen de situatie reeds komen opnemen. BRAZILIë hield algemene verkiezingen. Maar nog voor de stembureaux in de staat Alagoas werden geopend, waren bij een schietpartij reeds vier senatoren gedood en één gewond. We hebben een bliksemse hekel aan lauwe typen, maar een warmbloedigheid als die van de Bra zilianen is niet bevorderlijk voor de broe derschap. Veronderstel, dat de eenheid van Europa door de geallieerde ministers op Braziliaanse wijze werd „besproken". We zouden spoedig geen minister voor conferenties meer over hebben. VAN CONFERENTIES gesproken. Hebt U ook dat staatje van het ministerie vam, buitenlandse zaken gelezen over de on kosten van de Benelux, Rode Kruis, Roer- en andere bijeenkomsten. Tot op een cent uitgerekend. Alleen hadden we nog wel iets willen weten over die 56.723,90 aan diversen. Het meest be nieuwd zijn we echter naar post 14. Nog te behandelen 12.000. Ik zie me al komen bij de kassier met tn'n onkostennota. Aan vergaderingen enz. 17,73 nog te behan delen 10, TENEINDE haar bedrijf te kunnen uit breiden doet „De Waarheid" een beroep op de lezers om op een obligatielening in te tekenen. De krant is nu eenmaal een zeer belangrijke bron van principiële voorlichting en ontspanning. Het is treu rig, hoe gemakkelijk in onze eigen kring mensen, die gaarne voor principiële ka tholieken doorgaan, een katholieke krant negeren of opzeggen. IN PARIJS zijn 50 geleerden uit 8 landen bijeen geweest om „in principe de eerste reis naar de maan voor te berei den" Ik mag wel verklappen, dat onze Hofwijk nog niet als speciale verslaggever is uitgezonden. Zijn kleinzoon zal mis schien de reis moeten „verslaan". Immers al gaat de tocht beslist door, het kan nog 30,'40 of zelfs 50 jaar duren. BRITSE geleerden staan voor een raadfc sel. Zij horen dagelijks geheimzinnige radio-signalen uit het heelal. De signalen sissen evenals die welke van sterren worden ontvangen. Heeft tl misschien al iets dergelijks waargenomen? Geen flauwtjes over de kat van de buurvrouw^ of over seinen van Bim en Basli insturen, 't Is maar een rare wereld tegenwoordig. Een tijd lang vlogen onderdelen van het< servies door de lucht. En nu weer signa len en nog wel sissend. MORGEN is het weer Zondag. De eersta collecte is weer voor de nieuwe kerken in het Bisdom Haarlem. St. Paulus geeft in het Epistel even een „dreun" over de nieuwe mens; terwijl in het Evangelie wordt gewezen op het lot van lieden, die van mening zijn, dat men de hemel „zo maar", dus zonder bruiloftskleed ka» binnenlopen. Voor de rest een plezierige Zondag. over een en dezelfde scène te doen, net zo lang totdat ze hem tot in de kleinste details bevalt. „Money is nothing; good results count only" is zijn beginsel. De Metro Goldwyn Mayer spaart inspanning, kosten noch fantasie om deze rolprent tot een eersterangs meesterwerk te maken. Maandagmiddag 12 Juni j.l. stoomde een locomotief met zeven goederenwagens het San Lorenzo-station van Rome bin nen. Nauwelijks stond de trein stil of veertig bedienden van de filmmaat schappij rukten de deuren van de wagens open ën laadden de ijzeren kooien, waar in de leeuwen van Klant's Dierentuin ver zonden werden, op 12 gereedstaande trucks. Ternauwernood drie uur later zaten de dieren al veilig opgeborgen b-on te ueriuuuen en r.e oenuiien, -- het belang van die bron zelf en ditmaal niet met lapmiddelen als invasies en exneditie'egers. j Wij, hier in West-Europa, slaan de' Amerikaanse activiteit, dat wil zeggen, de organisatie van de Pax Americana, uiter aard met de grootste belangstelling gade. n- berichten er over dwingen oris er als het ware toe. We weten thans reeds, dat onze Nederlandse soldaten binnen afzien bare tijd ook ergens in Duitsland zullen worden gestatiowneerd ter verdediging van de Oostgrens van West-Europa. We De politieke partijen in de Westelijke sec oren van Berlijn hebben de inw'oneis van de Sovjet-Russische sector opgeroe pen om het overgebleven gedeelte van hun oud-i distributiekaart naar Wost-Ber- lijn te zenden bij wijze van deelnemmz aan een referendurn voor het eisen van „vrije en democratische verkiezingen in alle vier sectoren van de stad Volgende week Woensdag zullen de in gezonden coupons in het openbaar wor den geteld. Gistermiddag waren naar schatting reeds meer dan 150.000 kaarten binnengekomen. De Oosl-Berhjnse autoriteiten hebben thans de Oost-Beriijriers gewaarschuwd hun oude distributiekaarten niet weg W doen. In West-Berlijn houdt men reke ning met de mogelijkheid, dat door d» Oost-Berlijnse instanties speciale attrac tieve rantsoenen op de oude coupons be schikbaar sullen worden gestaid. Nog enige ogenblikken en de christen (de heer Klantzal doör een leeuw worden verscheurd. achter de tralies van hun nieuw verblijf in de filmstad. „De Amerikanen hebben uitstekend voor ons gezorgd", vertelde de heer Klant, die dezer dagen naar Nederland is teruggekeerd en ons in zijn woning op de Cauberg te Valkenburg over zijn erva ringen vertelde. „Zij hadden voor ons een groot afdak gebouwd en deze ruimte van waterleiding, electrisch licht, telefoon, ja zelfs van een douchecel voorzien! Wij stonden er versteld van. En om ons in de hete zomermaanden wat koelte te bezor gen hadden ze een aparte bosschage laten aanleggen. Onze afdeling was met zwaar prikkeldraad afgerasterd. Ze leek wel een concentratiekamp. Vier bewakers hielden streng toezicht dat geen onge wenste bezoekers binnen kwamen. Al leen mijn personeel had vrij toegang. Da'mnantur ad bestias De eerste scène welke wij in Rome te verzorgen kregen was vrij eenvoudig. Als Romeins opzichter zat ik met een zweep achter de slaven aan, die gedwongen wer den de leeuwen op wagentjes door de arena van het Colosseum te rijden. Boven op de tribune zat een enorme mensenmenig te te juichen en te joelen en wachtte be gerig een spannend sensationeel en grie zelig schouwspel af. Deze opvoering ver liep vlot. De volgende episode was Ingewikkelder. Dan zitten de leeuwen gekooid in de kel ders van het Colosseum. Ve tralies worden weggeschoven en op commando sluipen de dieren langs de stenen treden van een duistere trap naar boven, naar de hokken van de arena. In deze scène moest sfeer worden gebracht. Het heeft een week ge duurd alvorens de regisseur over de be lichting, houding en opstelling van de groepen tevreden was. De meeste moeilijkheden heeft ons het tafereel opgeleverd waarin de hokken worden opengegooid en de leeuwen zich bloeddorstig op de Christenen moeten wer pen. We hebben er lang mee getobd. Want weet u wat er telkens gebeurde? Als de dieren uit hun kooien sprongen, vonden ze de milde zomertemperatuur en het warme zand van de arena zo aangenaam, dat ze zich behaaglijk uitstrekten en in de zon gingen slapen! Ten einde raad hebben we maar besloten 's morgens al heel vroeg, als het nog koud was. aan het werk te gaan. We zetten dan tevens hun voer in de arena klaar. Dit lukte. Luid grommend stormden ze op de lappen vlees af en dat was natuurlijk juist wat we heb ben moesten. De Christenen worden verscheurd- Spannend en allerminst ongevaarlijk was het moment waarop de leeuwen zich op de Christenen wierpen- In uiterste wanhoop vloog Sarlo Stevens tegen een. muur op, klom in een touw, keek met verbijstering om en zag tot zijn grote schrik een leeuw van heel dichtbij op zich afkomen. Het beest sleurde hem met zijn klauwen naar beneden en scheurde hem tussen zijn tanden aan stukken. Gaston Bosman sloeg in razende vaart voor een van de dieren op de vlucht, liep ergens vast, draaide zich om, greep toen in zijn radeloosheid de leeuw bij de keel, maar deze gaf hem met zijn voorpoot zo'n rake mep, dat hij bloedend en zwaar verminkt op de grond viel. 'Zelf stelde ik een oude Christen voor, die doodsbenauwd ergens in een hoek stónd; een leeuwin, die drei gend haar muilopenspalkte, stapte woe dend op me af; een harde gilhet dier besprong me en het wag met mij gedaan „En U zit rustig in Uw stoel met mij te praten?" „Nu ja, zover kwam het natuurlijk niet, want op het beslissend moment riep ik: „Stop! Braaf, Mila! Liggen! en j aan dit bevel werd altijd prompt gehoor j gegeven. Zo had ik de groep leeuwen j gedresseerd. Mijn medewerkers deden hun uiterste best, gaven zich geheel aan hun rol en zaten er echt in! In onze ijver hebben wij de dieren wel eens een decimetertje te ver laten komen. Laat mij eerlijk zijn: wij hebben er allemaal een krabbetje van meegekregen, de een wat meer, de ander wat minder ,maar gelukkig werd niemand ernstig gewond. Hachelijke siuatie Voor Fabienne Fleureau. een Parijse dompteuse, die door mij werd opgeleid, was het spel op bepaalde momenten zelfs zeer gevaarlijk, vooral toen zij als Chris tenvrouw midden in de arena neerviel en een leeuw zich woedend op haar stortte. Op dat ogenblik lieten wij stop pen, sleurden Fabienne weg en legden gauw een aangeklede pop op haar plaats neer. Dat was slechts eën kwestie van seconden! Zij kende evenwel niet de minste angst en bleef er volkomen kalm bij. In het laatste tafereel'dat door ons werd uitgebeeld speelden wij een passieve rol. Wij werden n.l. door de leeuwen fijn ge malen! Zonder de minste emotie stonden wij gemoedelijk toe te zien hoe de wilde dieren hun tanden gretig in ons vlees zet ten. We hoorden ze op onze botten knau wen. Onze beenderen werden gekraakt Luguber Op de film lijkt het allemaal net echt, maar in werkelijkheid verslonden ze ....ezelsvlees, dat keurig was aangekleed en van pruiken en ledematen voorzien, die op deskundige wijze waren nage maakt. Een aantal leeuwen heb ik bij het cir cus Mikkenie, dat een. tournee door Italië maakt, achtergelaten. Een andere groep is naar het circus Conrad teruggegaan. De leeuwen die weer thuis zijn moeten omgedresseerd worden". Aan hun kooi hangt" een bordje- „Wij zijn de sterren van de film Quo Vadis staat er op Jopie Tijsterman, die naar de Ver. Staten vloog om een speld uit een der longen te laten halen is, zonder speld, gisteren- weer in Amstelveen, haar rvoonplaats, teruggekeerd. Veel bezoek en bloemen en Jopie helpt vast een handje mee om de belang stellenden op thee te fuiven. (Van onze Limburgse redacteur.) Het Wereldcongres voor de Die renbescherming, d#t onlangs in het Kiwhaus te Scheveningen gehouden werd, heeft een bedrag van 500 pond sterling uitgeloofd voor een temmer, die dieren, welke voor een circus zijn bestemd, zonder geweld of dwang dresseren kan. De heer Klant, heeft deze uitda ging aanvaard. Een dezer dagen heeft hij aan het bestuur van bo vengenoemd congres een brief ge schreven waarin hij verzoekt een vertegenwoordiger naar zijn die rentuin op de Cauberg te Valken burg te zenden, die daar zijn dres- seermethode van nabij mag bestu deren. Er is op dit schrijven nog geen antwoord gekomen. Hier wordt gewerkt aan de vol tooiing van de grootste binnensluis van Europa, die de Waal met het Amsterdam-Rijnkanaal zal ver binden. De eerste deur van deze sluis getcicht 65 ton) werd gisteren op haar plaats gezet. Langzaam maar zeker zakt het gevaarte. Gisteren heeft zich op de N.Z. Voor burgwal in het „krantenkwartier" een ernstige botsing tussen een tram en een vrachtauto voorgedaan. De vrachtwagen stond op het punt de Wijdesteeg in te rijden, maar moest even op de trambaan wachten op een andere auto, die van rechts kwam. Op dat moment naderde een tram van lijn 2. Deze kon niet tijdig meer stoppen en reed pardoes op de vrachtwagen. De zware automobiel kantelde en kwam dwars over de weg te liggen. Hoewel er aan de tram en aan de vrachtauto veel schade werd veroorzaakt, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het tramverkeer ondervond door het ge beurde een vertraging van bijna een half uur. De United Whalers Ltd. heeft aan het Britse ministerie van voedselvoorziening de gehele traanproductie 1950-'51 van haar walvisvaarder Balaena, voor 100 per ton verkocht. Het vorige seizoen be liep de contractprijs 80. Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de totale invoer (dus incl. pakketpost en diamant) in Augustus 636 millioen en van de totale uitvoer f 442 millioen. Een specificatie van deze waarde cijfers alsmede enkele vergelijkende ge gevens geven het volgende staatje. Waarde (In 1 millioen) van de in- en uitvoer: INVOER totaal pakket-- diamant post 961 16,6 8,5 3.477 11,2 17,3 5.024 27.0 35,7 634 3,8 3,2 636 3,7 6,0 Jan.Aug. 1938 idem 1949 idem 1950 Juli I960 Augustus 1950 UITVOER Jan.Aug. 1938 idem 1949 idem 1950 Juli 1950 Augustus 1950 686 2.297 3.216 451 442 Het verloop van de in- en uitvoer vol gens 'de landen'van herkomst en bestem ming geeft onderstaand beeld. INVOER (excl. pakketpost en diamant) Aug. 1950 Juli 1950 Totaal 625.9 627.0 Waarvan uit: België en Lux 92.1 101.8 West-Duitsland 85.0 76.2 Ver. St. v. Amerika 71.8 82.7 Ver. St. v. Indonesië 55.8 44.9 Ver. Koninkrijk 53.9 64.5 Frankrijk 26.0 28.4 Zweden 22.2 23.4 21.5 21.3 UITVOER (excl. pakketpost en diamant) 435.8 444.5 Waarvan naar: West-Duitsland 90.0 78.5 Ver. Koninkrijk 78.6 72.5 België en Lux 52.6 55.7 Ver. St. v. Amerika 24.2 24.4 Ver. St. v. Indonesië 23.2 22.7 Zweden 15.2 17.8 Zwitserland 14.2 14.4 Frankrijk 11.0 8.5 Het verloop van het dekkingspercentage was als volgt: Jan.-Aug. '50 Jan.-Aug. '50 Dekk.perc. Dekk.perc. Totaal 64 66 w.o. België en Lux.48 58 Ver. St. v. Am. 17 9 71 w.v. West-Duitsl. 11" V?r. Koninkrijk 101 102 Frankrijk 64 61 Ver. St. v. Ind. 64 106 Zweden 73 89

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3