Positie hoofdarbeider eist meer invloed bij P.B.O. Een centrale organisatie zal zeker worden erkend Gong Een verenigd, onafhankelijk democratisch Korea V.N.-troepen blijven tot dit doel is bereikt Stoottroepers herdachten hun gevallen kameraden Schone handen en kleding maken niet de man De eerste Amerikanen zijn over de breedtegraad Voor de nieuwe orde zijn vóór alles goede wil en begrip nodig Ultimatum van MacArthur Dogmaverklaring Maandag 9 October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „L J LAGEN In het Land van Maas en Waal Werkafleveren mei vakmanschap Plan Acheson nader onthuld Schuman voorzichtig Ned. vrijwilligers voor Korea TRYGVE LIE NIET HERKIESBAAR WEERBERICHT Hoge morele eisen Geen dwang Insinuaties! Tot slot maakt prof. van der Ven nog twee opmerkingen. In de eerste plaats merkt hij op: „ik heb hier voor U gestaan als een bepleiter van Uw belangen". „De beroepseer schrijft ook de doodgewoonste professor voor geen ander belang te die nen dan dat van de waarheid". Bedrijfsgenoot worden Functioneel verschil Resolutie Niet aanvaarde schidd India afzijdig Turkije in de Veiligheidsraad EVENBEELD VAN SCHEPPER Reeds op 31 October DUITSLAND MOET MEEDOEN MAAR NIET VOORBARIG Arriveren vanavond uit Indonesië NIEUWE LANDINGEN IN N.-KOREA VERWACHT Amerikaanse kringen te Tokio bevestigen, dat patrouilles van de Amerikaanse le divisie cavalerie Zondagochtend ten Noord-Westen van Kaesong de 38e breedtegraad hebben overschreden. Aanvanke lijk ondervonden zij geen tegen stand, tot op punten ten Noorden en Noordoosten van Kaesong inge graven Noord-Koreanen onver wacht verzet boden. Deel van ingesloten leger onschadelijk gemaakt BENOEMING BTSDOM HAARLEM De verwachting geldig van heden tot morgen avond luidt: Geleidelijk toenemende bewolking met morgen, enige regen. Zwakke tot matige, tn de kust streken later krachtige Zuid-Westelijke wind. Stijging van temperatuur. Dinsdag 10 October: Zon op 6.55 uur, onder 17.58 uur: maan op 5.15 uur, onder 17.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Mannen met hersens en kennis Bondsvoorzitter, de heer J. de Wit me moreerde in zijn openingswoord in het kort het doel van het congres: uit de medezeggenschap die in de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is geprojecteerd en uit de daaruit voort vloeiende verantwoordelijkheid volgt, dat ook de hoofdarbeiders een eigen plaats in de vertegenwoordiging van de werknemers in de publiekrechtelijke be drijfsorganen dienen te krijgen. Het ge vaar is echter niet denkbeeldig, dat de hoofdarbeiders achterop zullen raken. Nu nog geen bedrijfschappen zijn ingesteld is het nodig reeds stelling te nemen. Een andere reden voor dit congres is het streven van bepaalde zijde naar de omvorming van de vakbeweging in de richting van bedrijfsbonden. waartegen St. Franciscus van Assisie zich in 1946 reeds heeft uitgesproken. Twee bij uitstek bevoegde sprekers zijn daarom uitgeno digd hun visie te geven betreffende „De positie der hoofdarbeiders in de komende P. B. O.", prof. F. van der Ven uit Til burg, die voornamelijk aandacht zal be steden aan de vraag: hoe komen de hoofdarbeiders aan een redelijke invloed in de te vormen publiekrechtelijke orga nen en pater mr. dr. Th. Keulemans, O.Carm., die in hoofdzaak de gevaren zal belichten welke hen bedreigen, wanneer de z.g. bedrijfsbonden tot stand zouden komen. Prof. van der Ven zet uiteen, dat de in (Van onze speciale verslaggever) Wanneer wij horen spreken van „demonstratie" voor het onderstrepen van sociale wensen van bepaalde groeperingen in de maatschappij, dan worden onwillekeurig associaties gewekt met heftige betogingen en rumoe rige vergaderingen, die vaak met dergelijke demonstraties gepaard gaan. Des te meer kunnen wij het dan ook waarderen, dat het Demonstratieve Congres van de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië", Zondag j.l, te lltrecht gehouden, op zo'n waardige en daarom misschien des te meer doelmatige wijze verlopen is. principe paritaire medezeggenschap der werknemers in de organen der bearyts- organisatie terecht door de wet op theoretische en practische gronden is aanvaard. Het tegenover elkaar stellen van kapitaal en arbeid moge schematisch zijn, de onderscheiding berust toch op een realiteit, die in onderneming en be drijfstak bestaat. In een bedrijfstak kan men niet van een hiërarchisch verband spreken, zoals dat in de onderneming noodzakelijk is. Het evenwichtstelsel tussen ondernemers en werkgevers vfllt^ voor de bedryfstak dus volledig te motiveren. Het pariteitsstelsel stelt echter aan de partners hoge morele eisen; indien zij tezeer bekommerd zouden zijn om eigen machtspositie, dan zou bfl alle subjectieve goede bedoelingen daarin een gevaar schuilen voor de objectieve zuiverheid van hun doelstellingen. De geschiedenis leert, hoe groepen en organisaties eigen doeleinden kunnen nastreven met 'n con sequentie, waarvoor de afzonderlijke mens zou terugschrikken, 't Is de taak der lei ders om het groepsgeweten te vormen, meer dan om uiting te geven aan het on behagen, dat ontstaat, wanneer het groepsgeweten in beroering wordt ge bracht. Bezorgdheid voor het menselijke in de sociaal-economische orde dwingt prof. van der Ven te waarschuwen tegen de neiging al het heil te verwachten van de machtspositie der vakbeweging. De nei ging tot centralisatie en gelijkschakeling acht hij daarom zo gevaarlijk. Een veiligheidsklep is echter gegeven in de maatschappelijke differentiatie- tendenz. Vooral de werknemersgroep in een bedrijfstak is sterk gedifferentieerd, hetgeen vooral tot uiting komt in het beambtenwezen. In de termen der stands organisatie spreekt men van een werk- nemende middenstad en zal men wellicht gaan spreken van een werknemende hogere stand. Waar een nauwe samen hang moet bestaan tussen stands- en bedrijfsorganisatie, mag de eis worden gesteld, dat de werknemende midden stand zijn eigen vakorganisatie bezit en in de gelegenheid zal zijn zijn eigen vertegenwoordiging te krijgen P. B. O. Laat minister Stikker zich de toe komst van Europa voorspellen1 Tijdens de gala-soiree ten bate van de wederopbouw van het verwoeste Rode-Kruis-ziekenhuis, welke Zater dagavond in het Koninklijk Paleis Noordeinde te Den Haag werd gehouden, bracht onze minister van Buitenl. Zaken een bezoek aan de „waarzegster". in de De bedrijfsbond acht prof. van der Ven een logisch product van de ontwikkeling voor de handarbeiders. Men moet echter niet menen, dat met zo'n bedrijfsbond van handarbeiders ook de hoofdarbei ders zouden zijn vertegenwoordigd en het gaat ook niet aan de hoofdarbeiders tewillen dwingen in zo'n bond te treden om aldus hun vertegenwoordi ging na te streven. Het lijkt aangewezen voor de hoofdarbeiders om langs de eigen beroepsorganisatie hun plaats in de P.B.O. °P te eisen. Daarom zal het zaak zijn, dat zij ziCh laten gelden, opdat zij als re presentatieve organisaties worden er kend. Met recht kunnen zij betogen, dat eventuele bedrijfsbonden zonder hen niet representatief zijn voor alle werk nemers in een bedrijfstak. Een practische moeilijheid acht prof van der Ven echter de omvang, die de besturen der schappen zullen gaan krij gen indien alle groepen naar verhouding vertegenwoordigd moeten zijn. Hij gaf in dit opzicht enige practische wenken, maar betoogde, dat vooral samenwerking tussen de verschillende categorieën hoofd arbeiders geboden is, maar zij hoeven hun belangrijke positie in het maatschap- peijrjk-economisch leven ook weer niet te kort te doen door met een minimale ver tegenwoordiging genoegen te nemen. Tegenwoordig kan men op insinuerende vragen stuiten als: „welk belang heeft de professor met zijn rede eigenlijk willen dienen?" Mocht deze thans weer gesteld worden, dan weet U het antwoord", zo roept prof. van der Ven met klem uit: „Niet üw belang, maar het belang van zulk een hersenschim als de objectiviteit in deze wereld is". Tenslotte wenst hij het congres adel en sterkte, om niet alleen het groepsbelang, maar daarnaast ook het algemeen welzijn in christelijke zin te dienen. Pater Keulemans wil allereerst een zui vere distinctie maken tussen de begrip pen „beroep" en „vak". Onder beroep zou hij willen verstaan: het bewijzen van een of andere dienst aan de samenleving, ter wijl de speciale technische kennis, die daarbij wordt aangewend, vakkennis is. Scheepsofficier en matroos oefenen bei de het beroep zeevaarder uit, maar zij hebben een ander vak. Conclusie: de vertegenwoordiging van de factor arbeid In de bedrijfsorganen ge schiedt op basis van het beroep. Spr. vindt het ook beter van corpora ties te spreken i. pl. van bedrijfstak, dit is meer bevredigend t. a. v. de medici e. d. De taak van de bedrijfschappen wil hij omschrijven als: het zijn van grondwet gever voor de gehele bedrijfstak, orgaan voor bedrijfsrechtspraak en controleur op de uitvoering der gegeven wetten- Coördi natie en zorg voor algemeen belang komt aan de Soc. Ec. Raad. Maar kapitaal en arbeid komen dan als bedrijfsgenoten ach ter de groene tafel te zitten. Vakvereni gingsvertegenwoordigers moeten ophou den vakverenigingsman te zijn, om be drijfsgenoot te worden, anders gaan zij onvermijdelijk spreken voor de publieke tribune en komt er van de bedrijfs- gemeenschap niets terecht. Dat voor deze taak mannen met hersens en kennis nodig zijn is duidelijk. Meer dan tot nu toe zullen „knappe koppen" moeten worden aangewezen. In de S.E.R. vindt spr. deze helaas zo goed als niet. De klacht is, dat deze personen door hun numerieke minderheid niet voldoen de tot gelding kunnen komen. Het ant woord: Uw wantrouwen is niet altijd on gegrond, maar hebt toch maar vertrou wen in ons en de opmerking, dat er eigen lijk geen aantoonbaar verschil is tussen hoofd- en handarbeiders, snijden geen hout. Tussen beide groepen bestaat een functioneel en een daarop kloppend psy chologisch verschil; het laatste dat der standen. Dat in de wet aan de vertegenwoordi ging van de middengroepen nog weinig plaats is ingeruimd wijt pater Keulemans aan het feit, dat voor deze groepen de vereiste centrale organisaties ontbraken. Dit neemt echter niet weg, dat men zich bij 'n eventueel streven naar de tot stand- koming van een centrale van hoofdarbei ders niet zal behoeven te laten weerhou den door het bezwaar: men zal ons niet opnemen in de S.E.R. Op grond van Kamerdebatten en uit latingen van staatssecretaris Van der Grinten moet aangenomen worden, dat een dergelijke centrale wél zal worden erkend en opgenomen. Nu zou men de bedrijfsbond kunnen zien als de centrale, representatieve or ganisatie van Alle werknemers. Afgezien van reeds genoemde bezwaren valt hier-1 tegen nog op te merken, dat de bedrijfs bond dan identiek zou zijn met de factor arbeid. Niet de overheid maakt dan uit wie zij wil toelaten, maar de bedrijfsbond, terwijl dit juist een zaak van de overheid is. Het toespitsen der klassetegenstelüngen kan hierdoor bevorderd worden. Bovendien is het feit, dat de voorgeno men bedrijfsbonden een dwangelement tot aansluiting inhouden, geheel onaanvaard baar. Daarom meent pater Keulemans, dat de centrale organisaties verkregen moeten worden via diverse vakverenigingen, die ofwel gegroepeerd worden naar standen, ofwel zo worden ingericht, dat een be hoorlijke invloed der hoofdarbeiders (ook academici) is gewaarborgd. Concentratie van krachten kan verkregen worden door samenwerking van diverse vakcentrales in federatief verband. Tegen de allesomvattende bedrijfsbond heeft pater Keulemans bovendien nog dit bezwaar, dat hij strijdorganisatie zou kun nen worden. Van strijd is de P. B. O. ech ter niet gediend. Als er nog gestreden moet worden, dan moet de vakvereniging zich hiermee belasten. Na deze beide redevoeringen stelde de voorzitter een resolutie aan de orde, waar in nogmaals het beginsel van de bedrijfs bonden wordt afgewezen en het deside ratum van sociale en economische mede zeggenschap wordt onderstreept, waar voor het bondsbestuur met alle geoor loofde middelen verzocht wordt te blij ven ijveren, alsmede voor de instand houding van de tegenwoordige structuur der organisatie, gesplitst in zelfstandig werkende bedrijfsgroepen. s Nadat Zondagmiddag op het Pellersplein te Volendam het Mariabeeld, dat daar geplaatst is uit dankbaarheid voor de behouden terugkeer van alle jongens op twee na uit Indonesië, plechtig was onthuld en ingezegend, legden schoolkinderen bloemen bij het monument van de Moeder Gods. Zaterdagmiddag heeft de Algemene Vergadering het z.g. acht-mogend- hedenplan inzake Korea, dat reeds eerder door de Politieke Commissie was aanvaard en door deze als ontwerp-resolutie aan de Algemene Ver gadering was voorgelegd, aanvaard met zeven-en-veertig stemmen vóór, vijf tegen (Sovjet-Unie en satellieten) en acht onthoudingen, India, Joego- Siavië, Indonesië en de Arabische Liga). Het Russische ontwerp kreeg geen schijn van kans. In deze resolutie wordt aanbevolen, dat „alle geëigende maatregelen worden ge nomen om een toestand van stabiliteit ln Korea te verzekeren", en verder, dat alle maatregelen worden getroffen, om onder auspiciën van de V. N. verkiezingen te houden teneinde tot de vestiging te ko men van een verenigde, onafhankelijke en democratische regering in de souve- reine staat Korea. Daarbij behoren de vertegenwoordigende lichamen van de be volking van Noord- en Zuid-Korea te worden uitgenodigd, om tot dit doel met de organen van de V. N. samen te wer ken. De troepen der V. N. behoren niet langer in Korea te blijven, dan voor het bereiken van bovenstaande doeleinden noodzakelijk is. Zeer, zeer velen waren gisteren in Leeuwen-Beneden, in het Land van Maas en Waal bijeengekomen om de gevallenen van de Stoottroepen te herdenken. Onder de talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten, die hun me deleven toonden, waren de Staatssecre taris van Oorlog, mr. W. Fockema Andrcae, de plaatsvervangende chef van de generale staf luit. generaal M. Calmcyer, de oud-legercommandant in Indonesië luit. generaal D. Buurman van Vreeden, gen. majoor Engles, de bevelhebber in het derde militaire ge west gen. majoor J. Sitsen en mevr. Spoor. Ook de Engelse en Canadese militaire attachés en een vertegenwoor diger van de Franse ambassadeur woon den de plechtigheid bij. In de parochiekerk werd des morgens een plechtige H. Mis opgedragen door oud- aalmoezenier Goossens, terwijl veldpredi ker A. Neyenhuis in de Prot. kerk in een protestantse dienst voorging. Omstreeks twaalf uur ging de stoet, voorafgegaan door het muziekkorps en het vaandel van het Regiment Stoottroepen uit 's-Hertogenbosch van het Wamelse ge meentehuis naar het erekerkhof van de Stoottroepen. Naast de kapel, waarin we een bloem stuk zagen van Prinses Wilhelmina. werd de herdenking gehouden. Namens de re gering voerde hier het woord de staats secretaris van oorlog, die de gevallenen ten voorbeeld stelde, vooral wat hun Idealisme betrof. Mr. Foekema Andreae zeide verder o.a., dat wij tegenwoordig weinig tijd hebben om achter ons te zien en dat wij dankbaar mogen zijn, dat het besef van verbonden heid in de Stoottroepen zo groot «- Elk Jaar herdenken wij ge"?G"i,li^^un. do den. Maar nu is het tijd om vooruit te zien. Als wjl dan zien naar de gebeurtenis sen overzee, kunnen vvij alleen maar vaststellen, dat het anders is gegaan, dan wij hadden gewild, aidus spr. Er z(jn moeilijkheden. Wordt de schuld hiervan op ons geschoven, dan ant woordt de Nederlandse overheid met fierheid „zo is het niet". De schuld, die op de Kon. Landmacht wordt gelegd, wordt niet aanvaard, zeker niet door de Stoottroepen. Laat ons, aldus spreker, de beloften van de Stoottroepen hernieuwen om ons zelf volledig in te zetten voor de vrijheid en laat hier de mogelijkheid liggen voor een klein land om groot te zijn. Generaal-majoor Sitsen sprak, voordat hij het dodenappèl hield, over het goede van deze jaarlijkse pelgrimage, waardoor velen rijker en gesterkt door het voorbeeld en offer van hun makkers de moeilijkhe den tegemoet kunnen treden. Een groot aantal bruidjes legde daarna op de graven bloemen in rood, wit en blauw. Talrijke kransen werden hierna neergelegd. Nadat het geweersalvo had weerklonken sprak Sjef de Groot een herdenkingsrede. Deze oud-stoottroeper zei, dat deze jaar lijkse herdenking wordt gehouden niet om hen die vielen op een voetstuk te plaatsen. Zij zouden dit nimmer gewenst hebben maar om allen er aan te her inneren, dat de vrijheid waarin wij leven hun vlees en bioed moest kosten. De burgemeester van Warnet, de heer Ditters, sprak het slotwoord. Hij herin nerde aan de grote steun, die de bevolking van deze militairen in de jaren 1944-1945 heeft ondervonden. Zij zal daarvoor im mer dankbaar blijven. Gen. MacArthur heeft opnieuw Noord-Korea de oproep gericht, zich over te geven. Indien de wapens niet onmiddellijk worden neergelegd, zal h(j „de noodzakelijke militaire actie onder nemen om de besluiten van de V. N. uit te voeren". De generaal herbaalt, dat hij „de be sluiten van de V. N. wil uitvoeren met zo min mogelijk verlies aan levens en goederen". Daarom eist hij „voor de laat ste keer", dat alle Noordkoreaanse strijd krachten, in welk deel van Korea zij zich ook bevinden, onmiddellijk de wa pens neerleggen en de vijandelijkheden staken. MacArthur zegt voorts: „Ik doe een beroep op alle Noord-Koreanen, volledig met de V. N. samen te werken bij het instellen van een verenigde onafhanke lijke en democratische regering in Ko rea, verzekerd als ik ben, dat zij recht vaardig zullen worden behandeld en dat de V. N. alle delen van een verenigd Korea zullen helpen en aan het her stel zullen werken". Eveneens overeenkomstig de ontwerp resolutie besluit de Alg. Vergadering tot de instelling van een nieuwe V.N.-eom- missie voor Korea, waarin o.a. Nederland, zoals bekend, zitting heeft, en die be halve de functies van de vroegere com missie, zich met het bereiken van boven staande aanbevelingen zal bezig houden, toten zich tevens met het herstelwerk zal bezig houden, dit laatste in samenwer king met de Sociaal-Economische Raad, die daartoe plannen moet ontwerpen. India heeft geweigerd een plaats in deze commissie te aanvaarden. Sir Benegal Rau, de gedelegeerde van India, bracht nogmaals de bezorgd heid van zijn regering tot uiting, over die passages, die volgens zijn mening machtiging gaven tot bezetting van Noord-Korea. Over de draagwijdte van de resolutie wordt verschillend geoordeeld. Sommigen menen hierin een machti ging te lezen voor Mac Arthur tot over schrijding van de breedtegraad. Anderen geven te kennen, dat het overtrekken van de voormalige grens hier geheel buiten staat en valt onder de resolutie van de Veiligheidsraad, die indertijd maatregelen tegen de Noord-Koreaanse agressie beval- De stemming is in de Alg. Vergadering ten slotte ten gunste van Turkije door- geslagen. WIJ meldden reeds, dat tussen dit land en de Libanon een felle strijd gestreden werd voor de nog resterende vacante zetel der niet-permanente leden in de Veiligheidsraad. De veertiende stemming bracht de beslissing, nadat de Libanon zich had teruggetrokken. Tur kije, Brazilië en Nederland zullen dus 1 Januari a.s. hun zetel innemen. Het door Acheson in zijn rede voor de Algemene Vergadering reeds aan gekondigde Amerikaanse plan, om de macht der Algemene Vergadering te vergroten en de militaire hulpver lening door leden-staten te bespoe digen, hetwelk o.m. door Groot-Brit- tannië en Frankrijk gesteund wordt, is Zaterdag, nader uitgewerkt, be kend gemaakt. Het zal bij de politieke commissie der Alg. Vergadering worden ingediend, wan neer deze Maandag bijeenkomt om de discussies te openen over dit voorstel van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Volgens het thans bekend gemaakte Amerikaanse plan zou er, in geval van een veto in de Veiligheidsraad, een com missie van negen tot veertien leden moe ten worden ingesteld, welke waarnemin gen zou moeten verrichten en rapport uitbrengen aangaande de toestand in een gebied, waar een internationale spanning zou heersen. De commissie zou elk lid staat dan uitnodigen een onderzoek in te stellen naar zijn hulpbronnen om de aard en omvang te kunnen bepalen van de hulp, die het zou kunnen bieden ter ondersteuning van maatregelen der V-N. voor het herstel van de internatio nale vrede en veiligheid. Ruim 1200 personen woonden in de afgelopen week de congresdag bij, welke speciaal was belegd om de problemen der z.g. asfaltjeugd te bespreken. Voortrekkers in deze sector van maat schappelijke zorg als de Franciscaan pater Duynstee en ds Banning hielden refe raten, die een diepe overweging alles zins verdienden. Duizenden jongens en meisjes zijn in het nihilisme terechtgekomen. Ze heb ben geen idealen, hoogstens wat mate riële illusies. Godsdienst noemen ze een dwangmiddel, moraal is min of meer een politiezaak. Het is inderdaad bijna boven menselijk om de jeugd in een dergelijke gesteltenis, terug te brengen r/i op te voeren tot de hoogte, dat elk mens het evenbeeld is van zijn Schepper. In gesprekken, waarbij het gaat om persoonlijke of financiële steun, kriigt men dan ook nogal eens te horen: Be moei je niet met dat bocht, daarmee is toch niets te beginnen. Het werk kost ontzaglijke moeiten en de resultaten zijn vrijwel nihil. £J Zij, die aldus spreken, onderschatten da waarde der gebrachte offers voor de brengers en brengsters zelf, kennen de winsten in onvoldoende mate en vergeten dat elke ziel is als een diamant. Natuurlijk, het werk eist krachtige figuren en hopen geld. Maar dat kosten politiële veiligheidsmaatregelen en ge vangenissen ook. Daarom is voorkomen beter dan proberen te genezen. Overigens heeft pater Duynstee op een belangrijk punt zeer de nadruk gelegd: Jeugdwerk zonder gezinswerk is zinloos. Weshalve de acties voor een belangrijk deel op de kerstening van de gezinnen moet worden geconcentreerd. Wanneer men hierin slaagt, wordt de groep der astf alt jeugd ook kleiner. Het ouderlijk huis wordt meer dan een eet- en slaap gelegenheid. Het wordt een tehuis met sfeer van liefde en gezelligheid. Voor de sfeer zijn echter de vaders en moeders op de eerste plaats verant woordelijk. De schuld der ontaarding ligt dan ook voor een groot deel bij de ouders. Daarom is het allereerste princiep: Zet alles op het kweken en klaar maken van werkelijk goede, bekwame, voor hun taak berekende, offervaardige ouderparen. Slaagt de leiding van Kerk en maat schappij in deze opdracht, dan zullen millioenen kunnen bespaard worden op het herstel van zielen en lichamen der versmade en geminachte jeugd. HENK VAN DER MAZE. Nederland moet industrialiseren. Het is een onontkoombare noodzakelijkheid. Maar door nieuwe fabrieken te bouwen en reeds bestaande uit te breiden alleen komen wij er niet. Het zijn de werkers, die in deze fabrieken hun bestaan vin den, die er tenslotte voor moeten zorgen, dat vele en vooral ook goede producten kunnen worden afgeleverd. Aldus betoogde Zaterdagavond in een radiocauserie minister Van den Brink, toen hij een serie inleidingen inleidde, Naar onze Romeinse correspondent seint, zal de dogmaverklaring van Maria Tenhemelopneming, welke aanvankelijk op 1 November a.s. was vastgesteld, reeds in de avond van 31 October geschieden. De volgende morgen zal dan ln de St. Pieter de aangekondigde Pansmis ter ere van Maria's Tenhemelopneming worden opgedragen. Tot zo ver onze correspon dent. Intussen heeft het Centraal Comité voor het Heilig Jaar een schrijven gercht aan de bisschoppen der gehele wereld, waarin het hun verzoekt, de gelovigen aan te sporen op de dag der dogmaver klaring zich in gebed te willen verenigen, in hun kerken om God dank te brengen. Het Comité dringt er verder bij de bis schoppen op aan, om, indien zulks moge lijk is, op hetzelfde uur als waarop in Rome de dogmaverklaring geschiedt, plechtigheden te houden in de kerken. Volgens het KNP zal de plechtigheid der dogmaverklaring ook door Radio Va- ticana en andere radiostations worden uitgezonden. Daar tallozen ook geen plaats in de Sint Pieter zullen kun r. en vinden, is men voornemens, dat deel der plechtigheden, dat binnen de Sint Pieter plaats vindt, door middel van televisie aan de wachtenden op het Sint Pieters plein te laten zien. welke in samenwerking door KRO en Vara aan het onderwerp „industrialisatie en de jeugd" zullen worden gewijd. Daarom, zo vervolgde spr., is het van het grootste belang, dat onze vaklieden ernaar streven, tot de beste ter wereld te worden gerekend. „Het is goed, dat de Nederlandse jeugd dit beseft, opdat ieder voor zich voor welk vak hij zich ook wil bekwamen ernstig zal trachten een plaats te verwer ven onder de beste van zijn collega s. Het is niet zo belangrijk welk werk wij verrichten: van groter gewicht is. dat wij het werk, dat wij zelf hebben uitgekozen, zo goed mogelijk ten uitvoer brengen. Het is daarom noodzakelijk, dat w'J bij het verlaten van de school een vak kiezen waarvan wij overtuigd zijn, dat het ons ligt. Nog steeds is er bij de Nederlandse jeugd een te grote voorkeur voor de han dels- en kantooropleiding, terwij] er te weinig belangstelling bestaat voor de technische beroepen. Spr. is van mening, dat hier een ernstige fout wordt gemaakt. Hij zou de jeugd van Nederland er op willen wijzen, dat de plaats, welke zij straks in de Nederlandse maatschappij zal innemen, niet wordt bepaald door kleding of schone handen, maar uitsluitend door de wijze, waarop zij het werk van welke aard dit ook moge zijn verricht „Duitsland moet deelnemen aan de ge meenschappelijke inspanning voor de ge meenschappelijke verdediging" verklaarde Zondag de Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, in een toespraak ter gelegenheid van de sluiting van de 15de jaarbeurs te Metz. „Maar de gedachte, dat de Duitse militaire eenhe den reeds opgenomen moeten worden tn deze verdediging, is voorbarig en wij moe ten Duitsland niet eerder dan on$ zelf bewapenen". Vanavond om half zeven wordt op Schiphol een speciaal vliegtuig met 43 Nederlandse vrijwilligers, militairen van de landmacht voor de strijd op Korea, uit Indonesië verwacht. Zij zullen na aan komst onmiddellijk doorreizen naar de nieuwe Alexanderkazerne te 's Graven- hage om zich bij het daar gelegerde Korea-detachement te voegen. In de loop van de volgende week wordt nog een vliegtuig met vrijwilligers uit Indonesië verwacht. De mannen zullen omstreeks 20 October a.s. in Rotterdam scheep gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal voor bet vervoer het troepentransport- schip „Zuiderkruis" worden ingeschakeld. Dodenherdenking door d% Stoottroepers op de erebegraafplaats mr. IV. Fockema Andreas. De Veiligheidsraad kwam gisteren ln besloten zitting bijeen om te beraadslagen over de bezetting van de post van Seen i taris-generaal der Verenigde Naties. De huidige Secretaris-generaal Trygve Lie die deze functie sinds 1946 vervult, en wiens ambtsperiode in Februari afloopt, stelt zich niet voor herverkiezing beschik baar. Zoals men weet, wordt de serreta uoaennerjuennuig vuur u<| -r -generaal op voordracht van de Veilig- LeeuwenBeneden. Op het spreekgestoelte de^ staatssecretaris van Oorlogetdsr-aud door de Algemene Vergadering i?' Algemeen wordt verwacht, dat de hoofd macht spoedig zal volgen, terwijl men verder de mogelijkheid oppert, dat nieuwe landingen zullen worden uitgevoerd. Dit is gebaseerd op het feit, dat men de lan dingstroepen van Intsjon uit de strijd heeft teruggenomen Ook de opmars der Zuid-Koreanen gaat onverminderd voort. De slag om Wonsan begon Zondagmiddag. Gedurende negen uur hebben de Noord-Koreanen gepoogd de aanval af te weren. Het was het eerste belangrijke verzet dat op Noordkoreaanse bodem ontmoet werd. Zij werden tenslotte op de vlucht gedreven. Veldgeschut en munitie werden buitgemaakt. Onbevestig de berichten melden, dat de Zuid-Ko reanen de belangrijkste havenplaats Won san reeds zijn binnengerukt. Op het vroegere strijdtoneel in Zuid- Korea, in een gebied, tien km ten Noor den van Jongdong tussen Koemtsjon en Taedjon, hebben de Amerikanen slag ge leverd tegen een restant van de iryiesloten Noordkoresfënse troepenmacht van onge veer 2.000 man, die trachtte naar het Noorden uit te breken. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tof assistent in de St. Ge- rardus Majella Stichting te Voorhout de weleerw. heer J. V/. Redeker, voorheen kapelaan te Rotterdam (H, Ant. Abt»),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1