Nieuws „it STAD en OMTREK Cabaret „Dit is leven" wijst amusement een weg Excelsior zet de opmars voort LAATSTE BERICHTEN Spirit ontvangt Den Bosch DE BESLISSENDE RONDE S.V.V. was de beste maar verloor niettemin van fortuinlijk A.D.O. Prima vorm kan gesuggereerde inhoud niet aan S.M.V. op Woudenstein met 2-3 geklopt St. Christoffel Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten Dinsdag debarkatie „General S. D. Sturgis Weggebruikers opgelet! Doodstraf eeëist tenen Poos en Slagter Grote juwelendiefstal in Den Haag Ontploffing on brand bij de B.P.M. te Pernis Zuiderkruis" weer thuis Kind gedood door projectiel Geruchten over ernstig kastekort bij Emma MAANDAG 9 OCTOBER 1950 PAOrNA 2 BIOSCOPEN ORGELBESPELINGEN IN DE GROTE KERK ZATERDAGMIDDAG-EXCURSIE P.P.S.C.-G.E.B. 4-1 burgerlijke stand start voor het winterseizoen KANS VOOR VAKLIEDEN OP NIEUW -GUINEA VEEMARKT TE ROTTERDAM Strenger optreden tegen verkeersovertreders Een dode en vier gewonden BALI WORDT GEVAAR- LIJK VOOR NEDER LANDERS AUTORIJSCHOOL HAGENAARS OP HET EIND MET RUG TEGEN MUUR In Indonesië 11.000 ex-KNIL- militairen vervoerd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT door Percy King NED. DESERTEUR IN RNDONESIE ONDER SCHEIDEN LAATSTE RIT OP SPOORLIJN APELDOORN-ZWOLLE BRAND IN GRONINGS GRAANPAKHUIS WIM SNITKER BEDIEND BOVENWINDERS doen niet MEE TWINTTG MILLE OP 16300 De opvoering van wat eerder het ca baret dan de revue „Dit is leven" ge noemd moet worden, is een succes ge worden. En dit wel op de eerste plaats om de betekenis als een daad van wat wij zouden willen noemen Katholiek ca baret dan om de zeggingskracht als uit beelding van het „Dit is leven" ideaal. Waarmee tegelijkertijd het ongelijk is bewezen van al diegenen, die meenden, dat zij beter niet konden komen, omdat het te zwaar zou zijn. Als Kath. cabaret heeft „Dit is leven" op een intelligente wijze, dank zij de uit stekende teksten van Jan Derks en een ideale regie van Jan Muller enkele fa cetten van het huidige Christendom ge hekeld, een loopje genomen met enkele verschijnselen van de moderne tijdgeest en ernstige problemen met een glimlach tot slot aan de aanwezigen voorgehouden. Dit is een grote winst. Ook bezien van uit het standpunt van Pater Piet Wesse- ling, de initiator van de „Dit is leven"- beweging, omdat hij toch verklaarde, dat deze beweging ook het terrein van het amusement wilde doordringen van de goede geest. De geest van geloof. Maar met dit al is het een verlies, dat dit uitstekende cabaret „Dit is leven" wordt genoemd. Daarvoor bleef het te veel aan de buitenkant van de dingen of omzeilde het met een genoeglijke opper vlakkigheid juist de fundamentele kwes ties. Dit moest goed gemaakt worden door de gesprekken, die de pater in z'n spreek kamer hield met een Katholieke jongen en een niet-Katholiek meisje, die elkaar tot levensgezellen hadden gekozen. Hoe uitstekend de speler zijn tekst ook voordroeg; het te hulp roepen van een gecamoufleerde predikatie duidde op een zwakheid om het positieve te laten zien op de planken. Vandaar, dat het visuele tegelijkertijd vooral het negatieve en dan nog het niet al te onprettige ne gatieve was. Men had daarom met meer recht de zeer positieve titel „Dit is leven kunnen vervangen door „Dit is geen leven". Geen leven uit het Christendom is de z.g. religieuze film, maar evenmin het aanbidden van de coca-samba-virginia- cultus. Dat de hemel iets is, waarover men zich later druk kan maken, werd ontkend in de zeer suggestieve scenes met Cesare Borgia, Hitler en Stalin voor de mummie van Lenin. Deze scènes zyn *o spectaculair, navrant en goed gecom poneerd, dat de beste Nederlandse caba ret-gezelschappen er jaloers op zouden *^Het loopje nemen met het plaatsengeld en met de klassen in de begrafemstarie- ven was even kostelijk als het met het wezenlijke weinig te maken heeft. Maar ook hierin onderkende men weer de juis te stof voor een katholiek cabaret, mits het niet de pretentie zou hebben „Dit is leven" te schetsen. De mislukking van de arbeid van de priester-aalmoezenier, die zelf achter de draaibank gaat staan en zijn conclusie: dit is het terrein van de leek; ging de kant uit van de ontdekking der centrale idee. Maar met deze verwijzing naderde men tevens snel het einde. Pater Wesseling CSSR heeft aan het begin van de avond even gesproken. Hij herhaalde, dat „Dit is leven" een bewe ging is met de taak het bestaande leven van de jeugd en haar activiteiten weer te doordringen van een levend geloot. Dat levend geloof, dat zoekt naar een waarachtig Christelijk leven door op ont dekkingstocht te gaan naar de levende Christus van het Evangelie. Later werd in de revue iets van deze Christus getekend in de lofspraak van de pater op de Christus, die harmonie vond in de tegenstellingen. Juist voor de jeugd moest deze belichting van een grandiose Paradox aantrekkelijk zijn. De groep Haagse jonge mensen, die deze revue opvoerden voor de 26e keer, bewees een grote kern van eerste klas dillettanten-acteurs te herbergen. Wat een veelzijdigheid en wat een uitbeel ding: de Cesare Borgia met'een stem als een orgel, de pastoor met alle levens wijsheid van een humoristisch man, de Stalin, de Pater, de bedelaar. Ook onder de dames scholen prima krachten, zoals het niet-Katholieke meisje, de voordoek juffrouw met de culotte, die vooral van de langste der twee heren uitstekend tegenspel kreeg, de twee tantetjes en de figuren in de allerkostelijkste scène van de man, die op Zondag in de put viel. Voor een belangrijk deel moet het succes geschoven worden op de schouders van de regisseur Jan Muller, die de tekst var* mr. Jan Derks op de enig goede wyzi heeft naar voren gebracht, maar zonder aangeboren talent bij het grootste deel van de troep, was er geen sprake ge weest van een daad op het gebied van het Katholieke amusement. En dat was deze opvoering. Een pianist als een onderhavige achter de piano moet de wens zijn van vele cabarets. Wat een begeleider en een „om- speler". Aan de montage en de kleding waren geen kosten gespaard. Vandaar dat het geen patronaatswerk werd, maar een prestatie, waarmee men ook onder met- Katholieken voor het voetlicht kan komen. Jammer, dat de Katholieke toneelspe lelfde jeugd van Schiedam verstek liet gaan. Zij had iets kunnen leren. Was het al niet over „het leven" dan toch over Katholieke amusements-aesthetiek en cabaret-techniek. organist de werken van Bach wel enige honderden malen doornemen, eer men in zicht verkrijgt in de manier van spelen. Bach heeft nl. nergens iets aangegeven, zodat men de bedoeling eerst na hard nekkige studie in taaie volharding met veel geduld, begrijpt. Niet alleen op de techniek, maar ook op de manier van uitvoeren komt het aan. Begonnen wordt met het prachtige C. dur-preludium uit Band IV. Vooral de inleidende pedaal solo is imposant en klinkt als fortissimo in de Grote Kerk prachtig. De g-mol- fuga is glashelder en bij goed luisteren kan men gemakkelijk het hoofdthema vasthouden. Tot slot zal het eerste deel der Tocata, een grillig muziekstuk, wor den uitgevoerd in D. mol. De fuga wordt tot later bewaard. De koraal-improvisa ties zijn van dr De Leeuw zelf. Zij zijn kort en het kan mee- en tegenvallen De organisatoren hopen op een grote opkomst. Het orgel heeft dringend ver andering nodig en in deze prachtige kathedraal, die de Grote Kerk is, hoort een prachtig orgel. De kerkmeesters heb ben het al moeilijk. Laten de muziek liefhebbers hen in de taak steunen om een machtig orgel in de Grote Kerk ge plaatst te krijgen. De organisatoren doen hun best. De daad is nu aan het publiek. de"regisseur Jan Muller, die de tekst vanj naar parij8 (Passage) tyit* .Tan Derks on de enie goede Wijzig J Nee, het is geen grapje, als we zeggen, dat dit de laatste film over het verzet is. Daar is een heel klein beetje van waar. Want wie van de zelfstandigen in het 'verzet die weer gegord zijn in het keurs lijf van de kansloosheid, de hiërarchie der anciënniteit en de dienstregeling van de kruiwagens, verlangt niet als de hoofdpersonen uit deze komische fiim naar de dag, dat hij het lot weer in eigen hand kan nemen en ervoor kan zorgen te tonen wat hij waard is. Een portier in de studio van de Franse omroep is in de oorlog speaiker voor een geheime zender geweest. Hij ontmoet de wongestoorde componist van operettes en een zanger uit een van de radio-koren, wien opslag geweigerd is, juist nu hij wil trouwen met dé dochter van een corsettenfabrikant Het drietal trekt naar Zuid^Frankrijk en begint daar clandestien uitzendingen te verzorgen op het tijdstip, dat het officiële radiostation zwijgt. Hierbij doen zij een aanval op alles wat Lotus-corsetten heet, omdat de speaker wraak wil nemen voor zijn vriend. D;t heeft tot gevolg, dat de verkoop van deze corsetten enorm stijgt, want men vindt de reclame zeer origineel. Als een „Deus ex machina" komt Ray Ventura met een vrachtwagen de film op gang helpen, als deze dreigt te stokken. Dan zit pok met een de vaart er goed in. Door middel van een grote verscheidenheid van vervoer - Men schrijft ons: Zoals reeds is gemeld, zullen dr A. D. de Leeuw en de organist Jacq. P. Bekkers om beurten op Woensdagavonden in de Grote Kerk orgelbespelingen geven ten bate van het orgelfonds. De eerste orgel bespeling zal Woensdagavond plaats vin den. Zij begint om 8 uur, wordt verzorgd door dr De Leeuw en zal precies drie kwartier duren. De uitnodigingskaarten middelen bereiken de clandestienen Parijs, voor deze eerste van de serie orgelbespe- waar zjj door de radio-omroep m dienst lingen zijn reeds verzonden, maar ook zy, die geen uitnodiging hebben ontvangen, zijn hartelijk welkom. Behalve twee koraal-improvisaties op Psalm 86 en op Psalm 178, worden enige werken van Bach gespeeld. Men moet zich Bach vooral niet te gecompliceerd voorstellen. Voor de uitvoerder is hij een groter puzzle dan voor de toehoorder. Streng thema tisch is glashelder. Toch moet men als worden genomen. Het is een kostelijke film, die niets heeft van de Amerikaanse studio-show- gevallen met monster-décors en massare gie. In tegendeel het grootste deel van de film is in de buitenlucht opgenomen maar zit vol van het Franse esprit. Wij kunnen het zien van dit vrolijke geval alleszins aanbevelen. De Zuid Hollandse Vereniging voor Genealogie Af stammings-onderzoek) heeft haar reis-seizoen besloten met een tweede excursie naar Schiedam, waaraan leden uit Rotterdam, Den Haag en Ba- rendrecht hebben deelgenomen. Met de leiding was wederom de heer C. A. van der Zee belast. Allereerst werd het Stedelijk Museum bezocht, dat voor hen een openbaring was, en dat zij in Schiedam niet hadden verwacht. Uit de aard der zaak, hadden familie-portretten en gevelstenen, nun bizondere aandacht. Ook de gebruiks voorwerpen behorende tot het handbe- drijf van de oude Schiedamse jenever industrie. trokken veel belangstelling. Aan de aula werd een langdurig bezoen ge bracht. waar de heer van der Zee een uitgebreide toelichting gaf over het ge bouw. voormalige kapel, preekstoel en orgel. Na afloop van dit bezoek werd gaarne gebruik gemaakt van de uitnodiging van de heer Daniels, om in de foyer van het Monopool Theater, een glas Lmonade te komen nuttigen. Hier werden de gasten (evenals bij het vorig bezoek in Juni van dit jaar) verrast met monster-flesjes Schiedams Nat, welwillend aangeboden loor de firma Visser Co. Ook enige practische reclame-artikelen van de fir ma Schade Buijsing werden uitgereikt. Hierna volgde een wandeling in het oude Noordelijke stadsgedeelte, waarvan de dagen geteld zijn: Vlaardingerstraat met de Zijl, Breedstraat, Achter de Teer- stoof, Raam en Spinhuispad. Het Zakken dragershuisje en de voormalige Sypagoge, werden aan de buitenzijde, het Voorma lige Hofje van Beloïs, ook aan de binnen zijde bekeken. Daarna volgde de Noord- vest en het Doelengebouw. De enige, nog in bedrijf zijnde mouterij op de hoen van de Noordvest en St. Anna Zusterstraat, trok bijzondere belangstelling, mede door een uitvoerige toelichting van de heer van der Zee, in aansluiting op zijn be toog in het Stedelijk Museum gegeven bij de bezichtiging van de oude gebruiks voorwerpen van het brandersbedrijf. Via Doelenhofje en Broersveld werden de gasten naar tram en trein geleid Zij waren ten zeerste voldaan, en vertrok ken met het vaste voornemen, om in het komende jaar, nog meer van het oude Schiedam te willen ontdekken. Het ligt in het voornemen van het be stuur van de Z. H Veren. v. Gen., bin nenkort een lezing met lichtbeelden in Schiedam te komen houden. De lichtbeel den hebben betrekking op de nog in Schiedam aanwezig zijnde gevelstenen. Zy die hiervan gebruik wensen te ma ken, gelieven hun naam en adres op te willen geven aan de heer C. A. van der Zee, Rembrandlaan 103, Tel. 67448. PPSC heeft Zaterdagmiddag een goede 41 overwinning behaald op GEB. De rust bracht een 31 voorsprong. Na de rust wist een goed spelend PPSC hier nog een doelpunt aan toe te voegen. GOBOREN: Martinus, z van S. van Vliet en M. N. Claes; Hendrik, z. van H. van Grootveld en C. de Regt; Louise, d. van J. C. Winkel en A. W. Jongebreur; Cornelia, d. van M. W. Hofman en A. v. d. Marei; Cornelia e„ d. van D. de Jager en A. C. Oosthoek; Willem, z. van J. v. a. Bie en J- C. F. van Meel; Leonar- dus, z. van F. J. Simonis en C. Knoi. Men schrijft ons: De Schiedamse R. K. Handelsreizigers waren voor het eerst bijeen in het nieuwe seizoen. Het was niet wat men noemt een „werkvergadering". Het was meer een kennismaking met nieuwe leden ende nieuwe geestelijk-adviseur. Tijdens de „zomerslaap" Is pater Ditters O.P. ver trokken. Een deputatie uit de afdeling had namens allen afscheid genomen (met een stoffelijk blijk van waardering). Pater Ditters werd ook nog In deze vergadering dank gebracht voor de vele diensten, die hij in zijn functie aan de afdeling be wezen heeft. Intussen zal men het met de nieuwe adviseur, pater Strijbos O.P- best kunnen vinden. De kennismaking was alleraangenaamst. Een ex-soldaten- aalmoezenier kan ongetwijfeld ook met levendig volk, als vertegenwoordigers zijn, overweg. Ten overvloede heeft hij ook een tijdlang het geestelijk-adviseurschap bekleed van de Leeuwardense afdeling en hij heeft daar de prettigste herinneringen aan. Voor Kajotters en andere jeugdgroe pen voelt hij zich meer „vader". Voor de handelsreizigers wil hij „vriend zijn. Zijn eerste daad in zijn nieuwe functie was: het Installeren van een nieuw lid. Het winterprogramma is ook beicena gemaakt. Het bevat een causerie over „De Getuigen van Jehova" door de geeste lijk-adviseur (zeer nuttig voor de reizi gers, die de hele dag met allerlei mensen omgaan Voor December staat een traditionele „Wildavond" op het program- Verder zullen diverse leden hun collega s vertellen over hun artikel en wat er mee samenhangt. Christoffel-mannen, wij hopen, dat u het deze winter erg druk zult hebben in zaken en veel zult verkopen, maar.... één avond in de maand moet u zeker vrij houden voor uw vereniging. E.r veel te leren en veel te genieten. Reg uw werk er naar. En niet-Christoffel-reizigers.... moeten er op de datum van de eerstvolgende Bij eenkomst niet meer bestaan! Geeft u zeer spoedig op Excelsior zet haar opmars onverdroten voort. Nu werd SMV het 5e slachtoffer van de energieke poging onzer stadge noten om hun 2 jaar geleden verloren 3e klasserschap te heroveren. Toch zul len de Exceisiorianen er.goed aan doen deze wedstrijd zo snel mogelijk te ver geten Voor de rust ging het nog wel maar na de rust was er betrekkelijk geen moment dat de Excelsior-ploeg tot haar normale technische hoogte kon komen. Vooral het spel der rood-witte Rotterdam mers maakte dit vrijwel onmogelijk. Wij willen best geloven dat SMV voetbalt voor haar plezier speelt, maar deze mid dag was er bitter weinig van te merken. Technisch een armoedig elftal trachtte SMV het gemis te vergoeden met een spelletje dat met voetbal niets meer ge meen had. De zeer zwakke leiding was hieraan schuldig want de referee van deze middag was dikwijls de kluts kwijt en stapelde de ene foutieve beslissing op de andere Vooral nadat Excelsior de stand op 3—1 had gebracht, werden er praktijken in toepassing gebracht die bij een normaal leidende empire minstens 3 SMV spelers de clubteirt hadden doen opzoeken. Nu niets van dit alles. Gevolg een zenuwachtig en nerveus Excels.or waarin elke speler meer uit was op het behoud van zijn benen dan het bemach tigen van de bal. Het 2e SMV doelpunt was achtereenvolgens off-side en hands maar de scheidsrechter was niet in staat iets te constateren. Excelsior nam van het eejrite beg'n het heft in handen en was vooral tech nisch verre superieur. Na handig spel van Broere scoort Kreischer het eerste doelpunt. Bij een uitval van SMV onstaat een misverstand in de Exe/.sior verde diging wanneer keeper Kerklaan even weifelt en het is 11. Binnen de 2 minu' ten dient Excelsior van repliek. Dan glijdt de Excelsior midvoor Broere door de SMV defensie en de keeper heeft geen enkele kans 12. Vele kansen voor Ex celsior gaan zo te loor door scheids rechterlijke beslissingen maar met 1—2 komt de rust. Na rust het zelfde spelbeeld een keurig aanvallen opbouwend Excelsior met af braak-voetbal van SMV. Toch weet Dries na een mooie aanval van Excelsior met een flitsend schot in de linkerhoek uit een goed aangegeven pass de voor sprong te vergroten. SMV ging hierna over tot een wilde trap-maar-raak-partij waar bij de spelers van Excelsior de grootste moeite hadden lijf en leden in veiligheid te brengen Verder dan het boven omschreven 2e doelpunt en 2 door hun eigen mensen in wilde onbesuisdheid geblesseerde spelers bracht SMV het ook niet. Intussen zijn onze zwart-witte stadge noten met 10 punten uit 5 wedstrijden een heel stuk op de goede weg die ech ter nog lang en vol voetangels is. Met veel interesse wachten zij de komende wedstrijden af. De „Atlantis" 5 Oct. van Fremantle naar Djakarta. „Cheshire", thuisreis Amsterdam passeerde 8 Oct. (13 u.) Gibral, 12 Oct. (21 u.) te IJmuiden verwacht. „Chitral", thuisreis Amsterdam, 8 Oct. (14 u.) van Port Said. „General S. D. Sturgis", thuisreis Amster dam, 8 Oct. op 300 mijl ZZW van Ouessant, 10 Oct (9 u te IJmuiden verwacht. Gro'ote Beer", thuisreis Amsterdam, 8 Oct. op' 1000 mijl ZO van Dondrahead. „Johan van Oldenbarnevelt", Amsterdam naar Sydney, 9 Oct. te Melbourne. „New Australia", thuisreis Rotterdam, 8 Oct. op 420 mijl ZO van Dondrahead. „Otranto", 5 Oct. van Fremantle naar Dj'akarta. „Sibajak" 9 Oct. van Djakarta te Rotter- dam. „Sakugum", thuisreis Rotterdam, 7 Oct. op 1000 mijl Z.O. van Dondrahead. „Tabinta", Amsterdam naar Nieuw Guinea. 8 Oct. op 650 mijl W. v. d. Mentawei-eilanden. „Waterman" 7 Oct. van Djakarta naar Menado. „Zuiderkruis" 9 Oct. van Djakarta te Rot terdam. 95 Het troepenschip „General S D Stwr- gis" wordt in de loop van de nacht van Maandag op Dinsdag voor IJmuiden ver wacht. De ontscheping der opvarenden zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, Dinsdagmiddag 10 October te 13 uur in de haven van Amsterdam begin nen. De wervingsgroep van de Kon. Marine treft voorbereidingen ter aanwerving van personeel voor de dienst op Nieuw- Guinea Hiervoor komen in aanmerking vaklieden als metaalbewerkers, mon teurs, electromonteurs, timmerlieden, be tonwerkers, magazijnbeheerders, tijds- schrijvers, wegenbouwers en technische tekenaars. Zij kunnen een verbintenis aangaan voor anderhalf jaar. Men geeft de voorkeur aan personeel, dat reeds in dergelijke betrekkingen bij de Kon. Ma rine heeft gediend. ROTTERDAM, 9 October. Aanvoer in totaal 819 stuks. Vette koeien en ossen 565, varkens 2454. De prijzen waren: Vette koeien le kw. 2.65—2.80, 2e kw. 2.35—2.55, 3e kw. 2.05 —2-35, varkens (levend gew.) le kw. ƒ1.95, 2e kw. 1.85, 3e kw. 1.75. Vette koeien: Aanvoer: groter; handel: slepend; prijzen: prijzen van vorige week met moeite te handhaven; varkens resp. kleiner, vlug, als vorige week. De minister van Justitie heeft aan het Openbaar Ministerie verzocht om voor zover dit nog niet geschiedt streng tegen overtreders van de verkeersvoor- schriften op te treden en tevens de politic te instrueren om niet langer te volstaan met een waarschuwing, doch proces-ver baal op te maken. De verkeersonveiligheid is onrustba rend groot in ons land en met het na deren van de herfst nemen de gevaren op de weg nog toe. Door de politie werd tot nu toe ten opzichte van de lichtere ver keersovertredingen nogal eens volstaan met een waarschuwend optreden. Hierin zal thans verandering moeten worden ge bracht, daar deze verkeersovertredingen dikwijls aanleiding tot ernstige verkeers ongevallen zijn. De aandacht wordt er nu reeds op ge vestigd, dat bij de inwerkingtreding van het wegen-verkeersreglement, hetgeen omstreeks 1 Januari 1951 kan worden verwacht, de rijwielen uitgerust moeten zijn met een rood achterlicht voorzien van een rijkskeur. Tegen de Hagenaar L. Poos (49 jaar) en M. Slagter (46 jaar), die zich in de bezetting erg misdragen hadden, is van ochtend door de officier van de Bijzon dere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank de doodstraf geëist- Door het voormalig Bijzonder Gerechts hof in Den Haag zijn P. en S. tot de doodstraf veroordeeld; in hoger beroep bepaalde de Raad van Cassatie, dat de zaak opnieuw door de Bijzondere Straf kamer te Amsterdam zou worden be handeld. Inbrekers hebben Zaterdagavond een grote slag geslagen in een woning aan de Waaldorpseweg in Den Haag. Tijdens af wezigheid van de familie W„ die naar de bioscoop was, drongen zU het huis aan de achterzijde binnen, doorzochten alle kamers en verdwenen met een hoeveel heid juwelen, ter waarde van vijftig tot zestig mille. Het onderzoek van de re cherche heeft nog geen tastbare resultaten resultaten opgeleverd. In een der gebouwen van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Pernis is Zon dag tengevolge, van een explosie een ern stige brand ontstaan, vyf personen wer den hierbij gewond, van wie vier ernstig en een licht. De ernstig gewonden wer den opgenomen in het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam, waar een van hen de 27-jarige P Wierkse uit Schie- broek, des middags overleed. Te half negen Zondagochtend is in een der pijpleidingen van de ontparaffine- ringsinstallatie op de raffinaderij eer. !ek ontstaan. Men vermoedt, dat de brandbare olie op een der leidingen is gedruppeld. Mede door de aanwezige gassen heeft zich toen in het gebouw, dat ongeveer 100 vierkante meter groot is. een ont ploffing voorgedaan. Er bevonden zich hier op dit ogenblik acht arbeiders en onmiddellijk na de ontploffing ontstond er brand. De bedrijfsbrandweer trad direct in actie en trachtte met twintig stralen het vuur te bedwingen. Om een uur 's mid- M.s had men de brand onder de knie. De vier getroffen arbeiders werden alien tengevolge van de explosie gewond. Drie van hen liepen zeer ernstige brand wonden op. De schade aan het gebouw is aanzienlijk. 55 Drie Nederlandse zendingspredikanten van Bali, alsmede de taalgeleerde van het Ned. Bijbelgenootschap hebben besloten dit eiland voorlopig te verlaten, omdat de bevolking van Bali de laatste tijd zo in opwinding is gebracht over het Nieuw- Guinea-vraagstuk, dat de predikanten het niet alleen terwille van hun eigen veilig heid, maar ook ter wille van de positie der kerk van Bali raadzaam hebben ge vonden zich terug te trekken. Advertentie. WSTRUOEUBS Omdat gisterenmiddag de interland- hockey-wedstrijd Nederland-Denemarken plaats vond, was over het gehele land de hockey-competitie stop gezet. Onze Schiedamse 3e klasser Spirit heeft deze vrije dag benut door enkele oefenwed strijden te spelen tegen de Zuidelijke pro- motieklasser Den Bosch. Zondagmorgen omstreeks 11 uur arri veerden de Bosschenaren in een touring car. In het Corner-House werd Den Bosch door bestuur en leden van Spririt ver welkomd. Nadat men koffie had gedron ken en de lunch had gebruikt, begonnen om circa half twee de wedstrijden op Boschhoek. Het eerste dameselftal van Spirit, dat, zoals men weet uitkomt in de 3e klasse van de K.N.H.B., opende de strijd met het le elftal van Den Bosch, dat in de promotieklasse speelt. Er werd, ondanks het feit dat Den Bosch twee klassen hoger speelt, door Spirit aardig partij gegeven. Beide partijen waren tegen elkaar opge wassen. Niettemin wist Den Bosch, na ongeveer een half uur spelen, de score te openen (0—1). Met deze stand ging de rust in. Na de hervatting zette Spirit alles op alles. Hét klasseversehil was echter te groot. Den Bosch voerde de stand op tot 2—0. Hoewel Bep de Jonge een mooi doelpunt maakte en de stand op 2—1 bracht, mocht al het werken van de Spirit-dames niet meer baten. Na de dames kwamen de heren in het veld. Ook hier was het verschil in klasse doorslaggevend. De derde klasser Spirit gaf de promotieklasser desondanks goed partij. Het was een aantrekkelijke en snelle wedstrijd. Den Bosch opende de score (01). In de tweede helft werd door een misverstand in de verdediging van Spirit, de stand gebracht op 2—0 in het voordeel van Den Bosch. Wij noteerden vervolgens een schitterende omhaal van Spirit's rechtsbinnen T. ter Braak, die de paal aan de verkeerde kant passeerde. Middenvoor J. Scheffers wiat de achter stand te verkleinen Lr ,m„ar rt voor het einde wist Den Basck "e over winning veilig te stellen (1—3). Doordat zowel het dames- als het heren elftal van Den Bosch de overwinning mee namen naar het zuiden, was dit een vol ledige revanche vo'f de bmde nederlagen, die Den Bosch het vorig jaar tegen Spirit Na afloop van de wedstrijden heeft Spirit haar Bossche gasten, een excursie aangeboden naar een echt Schiedamse be drijf, de distilleerderij va" Rijnbende. Toen dan ook na een gezellig samen zijn 's avonds, Den Bosch naar huis terug keerde, kon men op een alleszins ge slaagde dag terugzien. Behoudens de geheide Haagse clubsup porters zullen maar weinig toeschouwers van de wedstrijd S.V.V.A.D.O. geheel bevredigd dé zwaarbezette Schiedamse tribunes verlaten hebben. Want men had wel een zeer spannende partij gezien, maar de uitslag was in dit geval toch wel heel erg in tegenspraak met het door beide partijen vertoonde- Hier leed toch wel de ploeg met de beste voetbalcapaci teiten een zeer onverdiende nederlaag. S.V.V. met een misschien wel te veel aan techniek en daardoor een tekort aan efficiency, speelde over alle linies beter dan de Hagenaars, die zo spelend, heus niet lang de top van de lijst zullen blij ven bezetten. Dit tekort aan productivi teit bij de Schiedammers demonstreerde zich "vooral in de eerste helft, toen de strijd meer open was en men niet, zoals na rust, moest optornen tegen een acht tal zich met verlieten wanhoop verdedi gende ADO-ers allen vaak in kort bestek voor hun doelman opgepropt. Te ontmoe digen behoeft deze nederlaag de S.V.V.- ers echter niet, daarvoor was het spel. ook van de verdediging ditmaal, te goed. Beide ploegen telden één invaller: SVV voor v. Kan, uitstekend vervangen door Buytenhek, ADO voor linksbuiten Bec ker, voor wie Eversteijn speelde en over wie men door zijn kostbaar doelpunt alleszins tevreden kan zijn. Het eerste gevaar komt ook van hem, wanneer hij een gevaarlijke voorzet lanceert, waarbij v. Soelen ietwat onzeker reageert, maar v. Harst de kans niet weet te benutten. Bij SVV komt het eerste schot van Van Meerwijk, die een feilloze partij ^speelt- Bij beide elftallen valt het resolute in grijpen van de verdediging op, bij ADO is dit vooral Rosmalen, bij SVV Steen bergen. De Haagse doelman Kok kan dra z'n uitstekende capaciteiten tonen bij enige Schied- aanvallen, vooral gelanceerd door Köneman, Schrumpf en v. Lith. Hoe uitsekend van opzet ,vaak missen deze toch te dikwijls het verrassende en het felle, doelgerichte schot, waardoor Jans. Loof, de Jong en Rosmalen steeds gele genheid krijgen tijdig in te grijpen. Een maal gaat een goeae kans verloren door nonchalance van Schrumpf. SVV demon streert een lichte veldmeerderheid, ook al door 'n zeer resolute spel van Corve- leyn en Steenbergen, die elke Haagse po ging afwijzen. Een tweetal aanvallen van SVV vinden een ontijdig einde door on juiste offside-beslissingen van de heer Twisterling, die overigens toch geen ge lukkige dag had. Bij een gevaarlijke pass van Loof (still going strong) kan v. Soe len de bal maar net voor Willems weg tippen. Het Schied. overwicht wordt gro ter en tweemaal achtereen moet Kok red- Terwijl de Militaire Kapel marsmu ziek speelde begon vanmorgen aan de Lloydkade te Rotterdam de ontscheping van het troepentransportsohip „Zui derkruis", dat 1620 militairen van In donesië naar Nederland terugbracht. Alvorens de debarkatie begon, werden, woorden van welkom gesproken door ka pitein-vlieger R- J. van Zinnicq Berg- mann namens H. M. de Koningin, door de Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. Fockema Andreae, namens de regering en namen» Prins Bernhard, door kapitein W .Erdmann. De „Zuiderkruis", die op 26 Mei uit Nederland vertrokken is. heeft In Indo nesië 11.000 voormalige K.N.I.L.-milit^i- ren en gezinsleden vervoerd. Dit vervoer was erg vermoeiend, maar de opvarenden waren bijzonder vriendelijke mensen. Ge durende deze reizen zijn 12 kinderen ge boren. Helaas zijn er twee overleden. dend optreden. De tweede maal ten koste van een blessure door een botsing met Köneman. Maar na een behandeling van trainer Tap ontneemt hij de felle Schrumpf door snel uitlopen een kans op een zeker doelpunt. Ook v. Soelen treedt enige malen goed op .maar eenmaal is onoordeelkundig uitlopen oorzaak, dat Mangelmans een kans krijgt, die deze echter mist. Doch overigens is het al Kok wat de klok slaat eens heeft hij veel veine bij een inzet van Köneman. Maar eindelijk komt dan toch het verdiende Schied. punt. Weer heeft Schrumpf zich vrij gespeeld en geeft dan kort bij doel op de achterlijn feilloos over aan Köne man ,die inschiet (10). Kort daarop is het rusten. De tweede helft begint met goed op treden van Clavan Deze internationaal, vóór rust niet opgevallen .schijnt aan te voelen, dat er iets van hem verlangd wordt ,om z'n club voor een nederlaag te behoeden. Keurig ontloopt hij Buytenhek. maar z'n felle schot stopt v. Soelen. Maar dra zit SVV weer voor het Haagse doel en Kok moet ingrijpen na een actie van Schrumpf op links en een doorstoot van de Bruyn. Meteen daarop is Schrumpf er doorheen en weet de bal over de uit lopende Kok te wippen, maar als elke SVV-er reeds juicht .weet de_ Jong met een wanhoopssprong de bal uit doel te trappen. Sensatie volgt op sensatie. Wan neer Twisterling ten onrechte een hoek schop toekent schiet Clavan fraai in. maar blijkbaar heeft deze daarbij een onregelmatigheid begaan; immers, de overigens fraaie goal wordt geannuleerd. Na 20 minuten volgt echter toch de ge lijkmaker ,want een klein foutje van Steenbergen geeft Eversteyn gelegenheid voor te zetten en diens voorzet doet Cla van via v. Soeien's vuist en de bovenlat, in doel caramboleren ,waar Willems het laatste stootje geeft (1—1). Uiterst span nend is de strijd en SW blijft aanvallen. Na 27 minuten komt zowaar ADO aan 'n tweede punt. V. d. Harts weet zich fraai vrü te spelen en dienst voorzet kopt Eversteyn, goed naar binnen gekomen, fraai in (21). Van dat moment af is hei al SVV, dat het veld beheerst. ADO ruikt de kans en trekt zo veel mogelijk in de verdediging. Op onbegrijpelijke wijze blijft het Haagse doel vaak onverlet. Van alles probeert de Schied- voorhoede, uitstekend gelanceerd door v- Meerwijk en Buytenhek en in mindere mate door v. Schijndel, die steeds nog iets kramp achtigs in z'n spel heeft. Een fraai schot van hem stompt Kok met een moedeloos gebaar corner, want weinig zal hij in z'n loopbaan zo druk werk gehad hebben. Doc-h steeds weten hij en z'n clubmak kers, zij het soms op het uiterste moment, te redden en het lukt SVV niet meer verandering in de stand te brengen. nnoatAt» voor schndam tm 72ste Jaargang No. 21359 De kantoren nlstratie zijn gebouw R.K. 71. Schiedam. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam der Redactie en tijdelijk gevestigd Volksbond. Lange telefoon 87387. Admt- tn het Haven Abonnementsprijs I 45 pci maand 30 per kwartaal 35 per week Adverientie prm op gewone Kolombreedte 1 0 15 pel millimetei hoogte IngezieiOen Mededelingen op .redactionele kolombreedte I 0 30 pel millimeter hoogte Contract taneven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentle-bureaux Kampioenen (kleine advertentlënl tot 20 woorden 50 cl Elk woord meer 3 ct Maximum «0 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertenue-order* worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. Directeur: J Kutipers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. 34) Een rode mist kwam voor Cullingwood's ogen; méér was niet nodig geweest, om 't dier in hem wakker te roepen. Mar garet's vreselijk lot beheerste zijn den ken eensklaps hiet langer; hij zeg in de man, wiens bloed uit de wonden aan schouder en achterhoofd vloeide, haar moordenaar en had nu slechts één ge dachte: dat hij Margaret moest wreken. Keith ging op de man toe, schopte hem medogenloos in de zij. De gekwetste rea geerde er op door een zwak gekreun. Sta op, schoft! brieste Cullingwood. Sta op, voor de donder! Weer schopte hij zonder erbarmen. Doe dat niet! jammerde de gewonde, 'k Ben niet in staat, me te verweren! Het meisje is niet dood! Ze mankeert niets. Ik ik.... Hij kreunde, toen Culling wood's voet hem opnieuw trof. O, in 's hemelsnaam, schop toch niet! Kijk eerst, of ik de waarheid gezegd heb! Keith sleurde de kerel overeind: het was deze echter niet mogelijk, te blijven staan. Hij zou weer gevallen zijn, als vangen. Zonder zich er om te bekomme ren, of het de gewonde pyn veroorzaakte smeet hij hem in Kn fauteuil, «n zó hardhandig deed hy het, dat het maa weinig scheelde, of de man was met stoe en al tegen de grond geslagen. Culling wood sloot de deur af, stak de sleutel bit zich. Het Was alles in een ommezien gebeurd. Hij kwam weer tot zichzelf, zodra hij tot de overtuiging gekomen was, dat de kerel niet gelogen had. Margaret was niet dood, Zij was zelfs niet gewond. De schrik had haar alleen doen bezwijmen. Hij nam haar in zijn armen; bijna ogen blikkelijk kwam zij weer bij. Keith Keith! Zij snikte en lachte tegelijkertijd. Je leeft en Goddank, meisje, dat jij ongedeerd bent! Ik heb doodsangsten om je uitge staan, toen ik die schoten hoorde! Hoe kon ik zo idioot zijn! Geen ogenblik is het in me opgekomen, dat dit bezoek een valstrik was! Cullingwood drukte Mar garet tegen zich aan en kuste haar. O, Keitfi! Zij werd vuurrood en maakte zich zachtjes uit zijn omarming los. Ik weet niet waarom het was al leen een voorgevoel van me, dat dat muisje van gisteravond heel gauw een staartje zou krijgen; daarom nam ik van morgen de voorzorgsmaatregel, mijn re volver bij me te steken. Zodra die kerel binnenkwam, wist ik, dat het mis was. Het moet een afgesproken teken geweest zjjn toen de ander, die jij te woord stond, plotseling zo begon te schreeuwen, haalde hij ineens zijn wapen voor de dag. Misschien was het zijn bedoeling niet Cullingwood hem niet bijtijds had opge- geweest, te schieten, wilde hij me alleen vrees aanjagen. Maar ik nam het zekere voor het onzekere en trok myn revolver. Hij was iets vlugger en schoot het eerst. Ik had me snel op riJ laten vallen; de kogel suisde langs me heen. Toen haaide ik de trekker over. Ik raakte hem in de schouder, hij verloor zijn evenwicht en kwam met het achterhoofd tegen een scherpe kant van de kachel terecht Wat verder gebeurde weet ik niet. Alleen, dat ik op een medemens geschoten heb en hem best had kunnen doden. O, Keith, ik dacht niet, dat ik zóiets ooit zou kun nen doen! Ik ik schei er mee uit! Een vrouw deugt niet voor detective. Cullingwood lachte als een schooljon gen, die met vacantie gaat. „Als kind kon ik geen erwtensoep zlfh> ze> hij, Margaret over het haar strykend. Nu doe ik er compleet een moord voor! Ik wil maar zeggen je went aan alles, als je je er de tijd maar voor gunt. Ziezo; nu zullen we eerst die schavuit daar eens stevig aan de tand voelen! Waar is de andere gebleven? Gommenikkies! Daar zeg je zowat! In de consternatie heb i& hem glad ver- geten! Kun ju dc?ze schoelje i:i bedwang houden? Ik ben direct terug. Ik heb mijn revolver, knikte Margaret. Maar raap eerst zyn wapen op. Keith deed het; ook dit verdween In zijn broekzak. Als dat vanda ig zo door moet gaan, grinnikte hjj, word ik r.og een wandelend arsenaal! Hij liep naar het kantoor Wie hij er vond niet de kerel, die op hem gescho ten had. Van de gunstige gelegenheid, om de plaat, te poetsen was dankbaar door deze gebruik gemaakt, Keith be kende zich zelf openhartig, dat hij als detective nog ongeveer alles te leren had. Foetsie!, zei hij lakoniek, to®n "U "6 Margaret teruggekeerd was. Maar we zullen deze maat wel aan het praten kry- gen. Wie ben jij en wie is je maat De gevraagde staarde naar Culling wood en zweeg. Uit de school klappen was blijkbaar een punt, dat niet op zijn program voorkwam. Dan niet! Keith haalde de schouders op. Ik zal het over een andere boeg gooien. Je mag je naam voor je houden; zo belangstellend ben ik er trouwens niet naar. Mijn secretaresse Is bereid, je wonden te verbinden en ik zal je uit laten, alsof je werkelijk een meneer bent, op voorwaarde, dat je mij de naam noemt van de sinjeur, die jou opdracht gaf, dit zaakje op te knappen. Je *ult moeten toe geven, dat het meer is, dan je verdient Onbewogen volhardde de man bij zijn zwijgen. Goed. Dan kom ik met mijn derde en laatste voorstel. Ik zal naar de naam raden. Je hoeft alleen maar met je bol te knikken of te schudden, als je z° graag je stembanden spaart. Benjamin Raff ill, hè? Er volgde geen knik, evenmin een hoofdschudden. Eric Carline? Zwijgen. De man zat als een wassen beeld. Driemaal is scheepsrecht. En nu ge loof lk yvel, dat ik het bij het rechte eind heb. Advocaat Oakton, nietwaer Je kunt voor mijn part vragen tot je op apegapen ligt geen woord krijg je uit me. Prachtig vrind. Ik hou van lui karakter, al zal je met het ^°H^5,iieft niet ver schoppen Verbeeld je ik niet, dat je met zwijgen iets bereikt, ik heb er slag van, uit te vissen, wa slist weten wil. Zoo! Hiarmee is de zit ting opgeheven. Om een .r®dd o£fici3ele geen steek aangaat, wil ik politie er niet in mengen. Sny uit en zie, waar je je wonden kunt laten ver- biCuemngwood had ternauwernood uitge sproken of er werd gescheld lang aange houden bevelend. Hö zag Margaret aan. Wil iii kijken, wie er is Fven later klotsten zware voetstappen over de corridor, de kamerdeur werd ge opend en achter Margaret traden enige mannen binnen een inspecteur van Scotland Yard met een drietal recher cheurs. De leider van het troepje keek van de gewonde man in de fauteuil naar Cullingwood, van Cullingwood naar Mar garet. Zijn gezicht vertrok in een brede grijns. Verdikkie, ik neem er een pruim op, als dat niet Margaret Townley is, de dochter van mijn collega Dave Townley- Pruim, inspecteur Monklachte het meisje. U hebt het geraden! Zo, zo! Jij bent het dus, die acn- ter de duiven van Scotland Yard aanzit- En heb jij die aardige doffer geschoten? Van hiernaast waarschuwa ze ons telefonisch, dat het moordi doodslag gaf op nummer 53. Op wat strooptocht was je nu weer uit, Cr - en dat op zo 'n ongewoon uur van de dag? (Wvrdt vervolgd) De drie kinderen van de landbouwer J. L. te Weiten bü Heerlen hadden een vreemd ding gevonden, dat hun een aar dig stuk speelgoed leek. Het was echter een nog geladen projectiel, dat nit de oorlogsdagen was achtergebleven. Toen de kinderen er thuis mee aan hët spelen waren ontplofte het eensklaps, met het gevolg, dat de oudste van het drietal, een zevenjarige jongen, op slag werd gedood. De belde anderen bleven wonder boven wonder ongedeerd en ook het huis werd niet beschadigd. In Dordrecht lopen geruchten, als zou bij de voetbalvereniging Emma (eerste klasser) een kastekort van 5 tot 10.009 gulden zijn ontdekt. In de vereniging zeif geloofden bepaalde kringen al langer aan „iets niet kloppends", maar thans schijnt een onderzoek gaande te zijn. Uiteraard geeft 't bestuur van Emma geen bevesti ging van deze geruchten. Wij hebben da inlichtingen fchter van insiders, die van een eventuele „affaire" op de hoogte kun nen zijn. Naar Aneta uit Bogor (Buitenzorg) verneemt is de tweede luitenant van da APRI (Indonesische strijdkrachten) J. C. Prinsen, over wie twee jaar geleden ge regeld berichten in de pers verschenen wegens zijn desertie uit de Koninklijke Landmacht en aansluiting bij Indonesi sche guerilla's, ter gelegenheid van de Indonesische legerdag, onderscheiden is met de Bintang guerilla. Evenals dit met enkele andere onren dabele spoorlijnen het geval is, is ook de lijn ApeldoornZwolle, na een trouwe dienst van vele tientallen jaren, met in gang van de winterdienstregeling 1950 voor personenvervoer opgeheven. Zater dagavond liepen uit beide richtingen de laatste treinen, welke aan de tussengele- gen stations vrij veel belangstelling trok ken en ook zelve veel beter dan anders waren bezet wijl velen de historische rit wilden meemaken. Waarschijnlijk door broeiing van zaad brak vanochtend brand uit op de droogzol- der v?n^et «raanpakhuis "De Stad IJlst" aan de Eendraohtskade te Groningen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, moest gebruik maken van zuurstofmas kers om met vier stralen de vuurhaard te benaderen. Mede dank zij de compacte betonnen bouw van dit pakhuis, kon uit breiding worden voorkomen. De Gro ningse brandweer was de brand spoedig meester. De schade beperkte zich tot wa ter- en brandschade op de droogzolder en tot het verloren gaan van een voorraad bietenzaad. De bekende journalist, auteur en radio spreker drs. Wim Snitker uit Heemstede, die al sinds enkele maanden ziek is, is Zaterdag voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Zyn toestand die de laat ste tijd hoop gaf op herstel, is thans ernstig. Het Curagaose dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten" meldt, dat de heer G. Voges namens de drie Bovenwindse Sta tenleden aan het blad heeft meegedeeld, dat zij niet ztjn ingegaan op het verzoek van de heer Hennv Emnn om hem te steunen bij het boycotten van de staten vergaderingen. 'n de tweede klasse van de 511e Staats- Ioterij, ie lijst, viel de prijs van 20.000 op nr. 16340.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2