A ral) one se troepen zonden Ceram heroverd hebben Kon. Marine moet op Atlantische Oceaan blijven Z.-Koreanen bezetten W onsan Wijzigingen bij huizenbouw? Minister In t Veld bestudeerde flatbouw m MEER DAN 180.- Indonesische kabinet wijst telegram van dr Drees af Natuurramp op Ambon De geschiedenis met Ambon lelijke doom in Nederlands vlees Samenwerking buiten Pact-gebied wordt overwogen OVerSChreden worden Dinsdag 10 October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gevechten tegen guerilla's in Tndo-China Nationalisatie van Britse staalindustrie op 15 Februari in werking NDER DE ONDI LO U P E Roden bieden krachtige tegenstand j Lesvliegtuig viel tot brokken Bewaking van Mgr. Beran verscherpt In elke ivoning centrale verwarming en warm water 9* „Bomaanslag" op Churchill bij ontvangst in Kopenhagen Boetserende missionaris Tito verzoekt om ponden T nrmtrrprm ma£ T Je Tweede Kamer toe?czesd deze WEERBERICHT Franse verliezen „zeer ernstig HET TELEGRAM VAN DR. DREES Een vraag van mr. Gerbrandy Ned. gemeenschap in moeilijkheden Ambonezen op Java protesteren Nederland moet helpen ALS EEN KLONTJE! Met een omwegje naar Korea. De aankomsthal op Schiphol was gisteren- avond geheel gevuld met de passagiers van een extra-vliegtuig uit D jakarta,f jongensdie zich daarginds als vrijwilliger voor Korea aanmeldden. T I 9? staat °'m' u" de le-,ve-ng va" schePe"' „De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat de Kon. Marine in het belang van ons eigen land speciaal van de koop vaardij en in het belang van de gemeenschappelijke maritieme verdediging van de landen van het Atlantisch Pact vertegenwoordigd moet blijven in de Atlantische verdediging. Dit standpunt is tot op heden onveranderd gebleven." Aldus luidde de commentaar van schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, Staatssecretaris van Marine, op buitenlandse persberichten, volgens welke Nederland zijn vloot zou moeten inkrimpen. VERSNELDE AFBOUW VAN ONZE VLOOT In een bericht van het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger wordt gemeld, dat de Zuid-Koreanen Wonsan, de belangrijke havenplaats aan de Oostkust van Noord-Korea, zijn binnengetrokken. Dit gebeurde om 9 uur (pi. tijd), vijf uur nadat het vliegveld was veroverd. De Zuidkoreaa'nse troepen waren door een Noordkoreaanse achterhoede heengeslipt. Volgens de laatste berichten wordt in de straten nog gevochten. ultimatum De Noordkoreaanse radio van Pjong Inzittenden bleven ongekwetst Niet tot uitspraak bevoegd Jeugd vergeet snel. 7 e.gelijk met het einde van de gevechten in Seoel, was ook de angst van de. jeugd der Zuidkore a use hoojdstad voorbij, Ln in de gehavende stad spelen de knapen niet minder prettig dan voorheen. MEER OVERLATEN AAN DE ARCHITECTEN! Eén druk op de knop Lage verdiepingen Londen bestudeert de aanvrage «ili» -I lJUUUgl C1J.Ö begrenzing nog nader in de minister- In een vergadering, welke tot zeer laat in de avond duurde, heeft de ministerraad gisteren onder meer de kwestie besproken van de grens welke was gesteld aan de jongste loonsverhoging, namelijk, dat deze verhoging niet meer zou mogen De verwachting, geldig van heden, tot morgen avond luidt: Balt tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, ln de kustprovincies tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 11 October: Zon op 6.57 u1u,ri1°"^ 17.56 uur: maan op 6.43 uur, onder 17.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nederland niet beleefd genoeg De Franse strijdkrachten, die het terug getrokken garnizoen van de Franse vost - '""int Naar de regering van de Republiek der Zuid-Molukken telegrafisch aan haar bureau in Den Haag meldt, is Ceram gisteren weer in handen van e Ambonese troepen gevallen. De berichten van de Indonesische regering, dat haar legereenheden reeds in de buitenwijken van Ambon zouden zijn, worden leugens genoemd. Het Hitoefront werd door de Ambonese militairen schoon geveegd en de vijand zou in wanorde gevlucht zijn. Het moreel van de APRI (Indonesische legermacht) is geknakt, ns (I telegram, dat voorts gewag maakt van wandaden, die de Ar zou Uit Djakarta wordt echter gemeld, dat de Indonesische strijdkrachten gisteren doorgestoten zijn tot ongeveer 5 of 6 km. van de stad Ambon. Reuter seint, dat de Indonesische minister van Defensie een verbod heeft uitgevaardigd inzake de publicatie van berichten over de militaire aanval op Ambon. Een vertegenwoordiger van de UNCI heeft gisteren een onder houd met minister Roem van de R.I. gehad. In het Indonesische parlement heeft het telegram, dat dr .Drees in verband met de actie tegen Ambon aan de Indon. regering zond, geleid tot de indiening van een vier tal resoluties. Een daarvan, een commu nistische. eiste niet, meer of minder dan dat op stel en sprong de R-T.C.-overeen- komst moest worden opgezegd. Ze werd echter met grote meerderheid verworpen. Tenslotte werd gisterenavond met 16 tegen 66 stemmen een van de yier reso luties aanvaard, welke was ingediend door de heer Latuharhary es. en in ïek™ zin een overkoepeling vormde van andere. In deze resolutie wordt de het telegram betreurd ^eselJfinrienian(ise ging in de I"don^,tSCte!egram. zo wordt aangelegenheden. Het tel een uUi. gezegd, draagt het kara bevat d"en' we£e het hart van het Indone sische Volk wonden. Verder wordt op het Ned. volk een beroep gedaan om de Ned. regering te weerhouden van een herha ling van de agressie in Indonesië en op het Indonesische volk om paraat te blij ven, teneinde de eenheid en de souve- reiniteit te verdedigen. In de overwegingen der resolutie wordt o.a. gezegd, dat de taak der UNCI slechts die is van toezichthoud-s-ter op de uitvoe ring der besluiten van de R.T.C., zodat het verzoek van de Ned. regering aan de UNCI tot bemiddeling in de kwestie- Ambon buiten de competentie der UNCI valt rr.f Tweede-Kamerlid Gerb -andy (A.R.) heeft aan de minister-president schrifte- Sk de volgende vraag gesteld: Is de regering, 1®tt?nd| °P hetgeen de regering van de R. I- TS.) bezig is te ondernemen tegen het volk van Ambon, bereid om met eigen militaire machts middelen maatregelen te nemen, ten einde de vrijheid, de veiligheid en het leven van dit volk der eenmaal meest loyale Nederlandse onderdanen e be schermen? De Nederlandse gemeenschap op Arn^ bon heeft in een telegram, ,°.nt1e hct door de heer J. Granpré Moliere, aan Bureau Zuid-Molukken in Den Haag spoedige hulp en bijstand verzocht, de toestand precair is wegens tekort a* voedsel en medicamenten en wegens ue beschieting van de lucht en zee uit. H®* Bureau heeft de Ned. regering van dit telegram op de hoogte gesteld. Uit verschillende plaatsen in Indonesië worden protesten gehoord tegen de mili taire actie, die de Indonesische regering tegen Ambon heeft ondernomen. Vijf Ambonezen hebben aan de UNCI een brief gericht waarin zij, zeggend dat zij 10.000 van de Zuid-Molukken aikom- stige bewoners van Java vertegenwoor digen, protesteren tegen de militaire maat regelen tegen de Zuid-Molukken die „ge baseerd zijn op de wishful thinking, dat de proclamatie van de Republiek Ziiid- Molukken niet zou worden ondersteund door het volk". In deze brief wordt het verzoek gedaan, dat er onmiddellijk een staken van het vuren zal worden gelast In "een tweede brief aan de UNCI, waal van afschriften werden gezonden aan de minister-president Moh. Natsir, de Ned Hoge Commissaris, de heer Lamping en aan dr Nikijuluw, welke brief is onder tekend door zes personen, namens uit de Zuid-Molukken afkomstige inwoners van Surabaja, wordt betoogd, dat de republiek Zuid-Molukken is geproclameerd door haar wettige heersers. „Wij verwerpen het argument, dat de proclamatie is uitge vaardigd op de mint van de bajonetten,' aldus dit schrijven, waarin eveneens wordt geprotesteerd tegen de militaire actie en de bombardementen. Naast de strijd tegen het Indonesische leger Is Ambon nog een andere ver schrikking overkomen, nl. een natuur ramp. Radio Ambon riep Zondag, aldus deelt het Bureau Zuid-Molukken mede. Januari 1351. om. dat het eiland en de nabijgelegen Oeliasser-eilanden zwaar geteisterd zijn door een geweldige aardbeving, welke werd gevolgd door een vloedgolf, die tot honderden meters landinwaarts ging. Twee dorpen werden weggevaagd. De schade wordt geschat op 7,5 millioen. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Gisteren berichtte de Ambonese rege ring telegrafisch aan haar bureau in Den Haag, dat de aardbeving Zondagmorgen om 11.55 begon en nog onregelmatig voortduurde. Het telegram gaat verder: Voedsel nood thans zeer groot. Velen dakloos. Verzoeken zeer dringend hulp, vooral voedsel. De Rode Kruis-organisa- ties van China (Peking), de Philippijnen. Australië en India, zijn telegrafisch ver zocht onmiddellijk per vliegtuig hulp te willen verlenen in verband met onvol doende huisvesting en algeheel voedsel gebrek". De Stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven heeft tn een telegram aan minister-president Drees verzocht om „faciliteiten en bescherming door de marine in verband met de aardbeving op Ambon, voor 't vervoer van voedsel en medicamenten, die gereed \\8gen de omgeving van Ambon". Zij dringt overigens aan op „onverwijlde hulpver lening door de Nederlandse regering De Britse regering zal het beheer over de staalindustrie op 15 Februari 1951 over nemen, zo deelde het ministerie voor de bevoorrading Maandag mede. Volgens de wet op de ijzer- en staalindustrie van 1949 kan de nationalisatie geschieden op elk tijdstip binnen twaalf maanden na 1 Caobang aan de Ch hebben een vijf daag, met de guerillastrij gestreden, zo werd ioofdkwartier A- verklaard. Een deel van het nizoen heeft het fort een tocht van 50 km woud. In de vijfdaagse s. vigheid Maandag tot ten verminderde, U ders „buitengewoon de Fransen „zeer ernstige verliezen", al dus de bekendmaking. Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde, dat de tegenstander een over- I jongens, uiv »»-» 6" ,nu;n macht van tien tegen één had en „een Volgende week gaan ze terug naar het Verre Oosten, maar dan per schip ,ese grens dekten vernietigingsslag' de Vietminh Franse leger- Indo-China uggetrokken gar uatkhe bereikt na cr het dichte oer waarvan de he- oradische gevtch- i de guerillastrij - are verliezen" en - ï.T/G ^et/in mnnr IIiaUUL v aaa ecu iiava meester in de kunst van het oorlogvoe ren" was. en niet meer naar Priok. BU de strjjd om Wonsan boden de com munisten heftige tegenstand. Ook de Ame rikanen die een doorbraa,. naar de Noord koreaanse hoofdstad Pjonjang willen for ceren, hebben het zwaar te verduren. He terreinwinst der Amerikanen benoor den de breedtegraad bü Koesong bedroeg slechts ruim anderhalve kilometer in de richting van Pjongjang. Iets meer naar het Oosten bereikten de troepen der V. N. Hwatson, 12 k.m. benoorden de breedte graad. Alles wijst evenwel op 'n komende grote aanval. Achter de linies bewegen zich grote convooien naar het front. Waar nemers verwachten, dat in de loop van vandaag het spel zal beginnen. Vijande- Ipke troepenconcentraties werden waar genomen op verschillende plaatsen hij de Westkust, waarschijnlijk om Pjongjang te kunnen beschermen bij een eventuele aan val met landingen op de Westkust. De laatste 24 uur werden 4.531 krijgs gevangenen gemaakt, zo werd door het hoofdkwartier meegedeeld. Het totaal be draagt thans sinds het begin van de strijd meer dan 55.000. Nog geen reactie op Mc Arthur's jang heeft elf uur na generaal Mac- Arthur's oproep tot overgave nog niet hierop gereageerd. Radio-Pjongjang verklaarde Integen deel, dat Noordkoreaanse guerillastrijders een „uitgebreid offensief" achter de Ame rikaanse linies zijn begonnen, terwijl luchtdoelgeschut bij Pjongjang een Ame rikaans toestel neergeschoten had. Gisterenmiddag is een lesvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht tijdens een les vlucht verongelukt. De machine werd ge heel vernield, maar de beide inzittenden kwamen er ongedeerd af. Het toestel, een Tigermoth, was om streeks half drie aan het oefenen in de nabijheid van Rilland. Bij het overvliegen van de spoorlijn kwam het echter in aan raking met een van de nieuw aangelegde hoogspanningskabels, die van de vaste wal naar Goes lopen. Deze kabels staan nog niet onder stroom. Tengevolge van de botsing kantelde het toestel en stortte neer. Zoals gemeld, werd het totaal ver brijzeld, maar ofschoon de twee inzitten den tussen de brokstukken lagen, hadden zij, zoals gezegd, geen letsel opgelopen. Integendeel, in een interview verklaar de de Staatssecretaris, dat het afbouw- programma van onze vloot, met name dat van kruisers, zoveel mogelijk versneld zal worden. De bekende verklaring van de Amerikaanse senator Connally» dat „gevoeligheden" en „traditie" zich in Nederland verzetten tegen een inkrim ping van de vloot, noemde de heer Moor man een hoogst ondoordachte uitlating „Het is niet omwille van een traditie dat wij, Hollanders, op zee zijn. het is keiharde noodzaak. Indien ons land bij een eventueel conflict geheel op bondger noten zou zijn aangewezen, dan zouden wij een herhaling kunnen krijgen van hetgeen in '44 in Zuid-Nederland is ge beurd, toen er te weinig schepen werden beschikbaar gesteld om de bevolking te provianderen, ofwel we zouden weer be leven wat ons in '45 is overkomen, toen er geen schepen waren om onze soldaten naar Indonesië te vervoeren en onze ex- geïnterneerden af te voeren. Iets derge lijks kunnen wij in de toekomst alleen vermijden, indien wij een stem in het kapittel hebben en die steun krijgen we alleen door onze marine". Staatssecretaris Moorman verklaarde, dat senator Connally's verklaring des te verbazingwekkender was, omdat ons land juist zo een grote steun ontvangt van de Amerikaanse regering. Deze steun be staat o.m. uit de levering van schepen zes fregatten en dertien mijnenvegers, vliegtuigen, oorlogsuitrusting voor mari niers, hulp bij de aanleg van vliegvelden, uitwisseling van patenten en materiaal voor de handelsbescherming. Deze regel matig Toevloeiende steun maakt een voor spoedige opbouw van de marine mogelijk. De Staatssecretaris wees voorts op het feit dat slechts de Raad van ministers van' Buitenlandse Zaken, het toporgaan van het Noord-Atlantisch Pact, politieke richtlijnen kan aangeven voor de defensie. De gewraakte uitspraken zijn echter afkomstig van de „Standing Group" een sub-orgaan, dat gevormd wordt door een Amerikaanse en een Franse generaal, en een Engelse lucht- maarschalk. Dit militaire comité kan niet uitmaken of de Ned. marine van de Atlantische Oceaan moet verdwijnen. De Staatssecretaris was voorts van oor deel, dat het inzicht van de „Standing Group", die de land- en luchtmacht van de kleinere lenden (o.a. ook Noorwegen) wil vergroten ten koste van de zee macht en de verdediging van de Atlan tische Oceaan wil overlaten aan de Britse en Amerikaanse vloot, z.i. onjuist is. De som van de totale zeestrijdkraehten van alle partners is immers toch al te gering om de verplichtingen binnen het Atlantisch Pact en de verplichtingen voor de gebieden daarbuiten na te komen. Tegenover het advies van de „Standing- Group" staat evenwel de mening van de -Nederlandse regering, dat de Kon. Ma rine zowel vanwege onze koopvaardij als vanwege de rijksdelen in West-Indië een taak heeft te vervullen op de Atlantische Oceaan. Staatssecretaris Moorman was overi gens van oordeel, dat de landen van het Atlantische Pact ook buiten het pactge- bied zullen moeten samenwerken. Hij verklaarde, dat de mogelijkheden voor een dergelijke samenwerking thans worden overwogen. Volgens De Bilt is het mooie weer, voor zover dit er was, weer voorbij; iets wat wij trouwens zonder mededeling van genoemd instituut al wisten, daar wij dit verschijnsel aan den lijve ondervinden. Gelukkig is de kachel niet kachel en staat deze warmtebron recht ep poten, opdat wij van de koude niet op onze poot be hoeven te spelen. De Sovjets wilden weer eens mooi weer spelen en ditmaal op kosten van de Zuid- Koreanen. Maar zij zullen nu wel op hun poot spelen, want voor Moskou schijnt da mooie-weer-diplomatie, althans tijdelijk, van de weerkaart te zijn. Het Korea- avontuur werd, militair voor de satellie ten van de Sovjets geen succes en in de V.N. wordt ditmaal flink door de anti communisten van zich afgebeten. Verder kon de Sovjet-zon bij de mislukte staking in Oostenrijk ook al niet, zonder dat er een wolkje aan de lucht was, schijnen. De 38ste breedtegraad is intussen van het zuiden uit overschreden. Waarmed* het conflict weer een graadje erger is geworden, Want het zal een graadmeter te meer zijn inzake de temperatuur ia Rusland. Wat zal de reactie zijn? Daarop zijn wij nog niet ten volle gerust. Politieke weer pleegt zeer buiig te zijn. De politieke barometer dreigt steeds maar naar veranderlijk te lopen. Het weer kon weieens plotseling weer omslaan. Het veiligste schijnt daaram willen wij niet van de regen in de drop komen om de bewapeningsparapluie immer mede te nemen of althans bij de hand te zetten in de bak. Anders gaan wij in de „bak". Dat regenscherm is wel duur. maar dat komt van het IJzeren Scherm. Klagers moeten dan ook hun verwijten richten tot de politieke regenmakers in Moskou. Wanneer de diplomaten aldaar mooi weer zouden willen gaan spelen en dan niet op kosten van anderen, dan zou het weer beduidend opklaren. Doch zo lang er het wolkendek met donderkoppen van het IJzeren Scherm blijft, kan de lucht niet opklaren en dus moeten wij klaar blijven om onze zaken te klaren. Dat is klaar als een klontje. Laat men ons echter niet met een communistisch klontje in het riet sturen. Want dan zullen wij onder de terreur van een rod® dictatuur dieper moeten buigen dan bei riet onder het geweld van een storm1 ANALYST. *TÜTm 7\lT(*del De politiemacht, die opdracht heeft om het paleis van mgr- Beran> aartsbisschop van Praag, te bewaken, is weer uitge breid. De bewaking van de aartsbisschop is nu zo streng en zorgvuldig, dat de aartsbisschop niet eens meer alleen ge laten wordt; zijn „persoonlijke bewaker" slaapt op dezelfde kamer. Minister In 't Veld is weer eens op studiereis geweest en evenals indertijd na zijn Amerikaanse reis heeft hij ook thans zijn ervaringen verteld. Ditmaal waren Kopenhagen, Stock holm en Upsala het doel van de tocht, die Z Exc verleden week maakte samen met dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, de directeur- generaal van de wederopbouw. Een van de onderwerpen, welke de minister bij zonder interesseren zijn de ontwikkeling en de mogelijkheden van de flatbouw, en met name de hoge flatbouw. In een onderhoud over zijn reiserva ringen merkte hij op, dat men in Neder land voor de noodzaak staat zurn g met de grond om te springen, zodat het oog gericht wordt op flatbouw. In Stockholm is veel flatbouw tot stand gekomen. De reden daarvan is echter niet gebrek aan grond, men bouwt daar hoog vooral om de natuur te ontzien. In ons land is de moeilijkheid, dat de bouw van flats duur is door de noodzakelijkheid van het aan brengen van liften en van zwaardere fun deringen. In Stockholm echter is het zo. dat hoe hoger men er bouwt des te lager de prijs wordt Men kent daar de bepa ling, dat bij een flatgebouw van meer dan drie woonlagen een lift aanwezig moet zijn. Bij zes woonlagen komen de kosten op hetzelfde niveau als bij een flat van drie verdiepingen, bij meer dan zes woonlagen worden de kosten lager Toen de minister in Stockholm trachtte te achterhalen, waarin het verschil dan wel steekt, kreeg hij dit antwoord. „Het komt, omdat men in Nederland geen ver stand van hoogbouw heeft". De minister was van oordeel, dat dit een zaak is, die nader bekeken moe', wor den "hij verwacht, dat men zich in de kringen van de bouwwereld er nadijr in snl gm.n vardiapaa- Opvallend is, dat de Zweedse bevol king de woonruimte van meer belang acht dan de slaapruimte, hetgeen tot uit drukking komt in de indeling der flats. Ieder gezin heeft de beschikking over een badkamer of een doucheruimte en prae- tisch in elk woningblok is er centrale verwarming en warmwatervoorziening. Minister in 't Veld meende, dat Ne derland moet oppassen op dit stuk niet hopeloos achterop te komen. In Dene marken en Zweden wordt thans geen woning gebouwd «onder deze voorzie ningen en in Amerika en Canada wor den huizen zonder centrale verwarming en warmwatervoorziening nu wel niet beschouwd als krotwoningen, maar toch als huizen beneden de maat. Het is een kwestie van de kosten. Naar 's ministers oordeel zou het aanbrengen der genoemde voorzieningen wel mo gelijk zyn zonder verhoging der rijks bijdrage in de bouwkosten. De kosten van centrale verwarming en warmwatervoorziening bedragen in de door de minister bezochte flats 14 per maand, waarin begrepen rente, afschrij ving en exploitatiekosten. Voor de mi nister is het de vraag ,of we, ook al zou het in ons land een gulden per week duur der uitkomen, de stap niet moesten wa gen om te komen tot centrale verwar ming en warmwatervoorziening. Wij zijn niet meer de pioniers op 't gebied van volkshuisvesting, en dat moet veranderen. Maar dat kan alleen als we voor de hier bespraken kwestie een oplossing weten te vinden. Die op lossing is alleen te bereiken, als wo ningbouwverenigingen of particulieren een proef willen nemen met het aan brengen van deze voorzieningen in grote bouwblokken. Concentratie zal hier nodig zijn om te experimenteren, aldua d« mini»tor- Hij wees er nog op, dat in Zweden practisch in iedere keuken een koelkast staat; men experimenteert er thans met een samenwerking tussen centrale ver warming en koeling. Ten aanzien van de maritieme samen werking tussen de landen van het At lantisch Pact merkt de Staatssecretaris nog op, dat in geval van nood één druk op de knop voldoende is om de gezamen lijke Westeuropese zeemacht in actie te doen komen. De mobilisatie, de bevelvoe ring en het gebruik van de beschikbare zeestrijdkraehten zijn thans geheel ge regeld. Ons land kan op het gebied van scheeps bouw de bondgenoten terzijde staan met radio, radar en vuurleidingen. Voor deze laatste twee benodigdheden staat Neder land vooraan in de rij der producenten. Tot slot verklaarde staatssecretaris Moorman, dat onderdelen van de Kon. Marine bij Nieuw-Guinea gesta- tionneerd zijn om er voor te waken, dat alleen langs de weg van overleg het Nieuw-Guinea-probleem wordt op gelost. Een andere kwestie, welke z.i. hier ernstig bekeken moet worden, is de ven tilatie. Bij een goede ventilatie kan de hoogte der verdiepingen lager worden. In Zweden is deze hoogte doorgaans 2.60 meter, in Denemarken 2.50 meter. In laatstgenoemd land streeft men naar n standaardhoogte van 2.50meter, omdat men daardoor gelegenheid krijgt tot sterkere normalisatie- Deze aangelegen heid zal ook hier te lande bezie® moeten worden, meende de minister; er gebeurt wel wat, maar te weinig, vond hij. Als het ventilatie-probleem wordt opgelost, kan naar zijn gevoelen de minimum hoogte bepaald worden op 2.50 meter. Wat de woninginrichting betreft, leek het minister In 't Veld, dat men in Zwe den en Denemarken ons voor is. De kwestie der huisvesting van ouden van dagen aanroerend, zeide de minister, dat er in Kopenhagen 5000 woningen voor deze categorie inwoners zijn. Deze woningen zijn in blokken van 300, 400 of 500, over de gehele stad verspreid. Ze zijn alleen beschikbaar voor rentetrek kers en de overheid geeft belangrijke subsidies. Hem was opgevallen, dat men in Zweden en Denemarken veel soepeler is met uitbreidingsplannen. Er wordt daar als het ware gespeeld met bouw blokken, waardoor een aardiger effect bereikt wordt. Z.Exc. zeide bereid te zfjn er toe mede te werken, dat dit ook hier mo geijjk wordt. De uitbreidingsplannen moeten z.i. minder gedetailleerd zijn; er moet meer worden overgelaten aan de architect. Winston Churchill is Maandag met zijn echtgenote voor een driedaags be zoek te Kopenhagen aangekomen. Hij zal de gast zijn van koning Frederik en koningin Ingrid en de Universiteit van Kopenhagen zal hem het eredoctoraat verlenen. Tijdens Churchills triomfale rit door de stad werd een namaak-bom, naar zün auto geworpen, die met veel vuurwerk ontplofte en een regen papiertjes met communistische leuzen wegslingerde. De bom miste te wagen. Churchill nam de „aanslag" nngal laco niek op. De dader werd niet gearresteerd. De menigte, die Churchill toejuichte toen hij, na de tocht door de rijk versierde stad, op het balcon van het stadhuis ver scheen, was volgens de politie de grootste ooit in Kopenhagen bijeen. Koning Frederik heeft Churchill tot lid benoemd van de orde van de olifant, de hoogste Deense orde en een van de oudste orden in Europa. Het Britse ministerie van financiën heeft bevestigd, dat de Joegoslavische regering onlangs aan Engeland om een nieuw crediet In ponden sterling heeft verzocht en dat deze aanvraag op het ogenblik wordt bestudeerd. In econo mische kringen te Londen meent men, dat het gevraagde crediet 20 tot 25 millioen pond sterling groot is en onder meer zou dienen voor de aankoop tn Engeland van werktuigen voor de ont wikkeling van de zink-, ijzer- en aluminiummijnen in Joegoslavië. Een missionaris die de beeldende kunst beoefent is father Bartels die de hier beven gereproduceerde kop in Tegelse klei ver vaardigde. Father Bartels, reeds 15 jeer missionaris in Kenya (O.-Afrika) zee zich in de oorlogsjaren genoodzaakt zej voor zijn onderhoud te zorgen. Zo kwem hij tot het boetseren van negerkoppen. Thans, nu father Bartels op verlof m Venlo is, heeft hij zijn oude kunstactivi teit weer voortgezet. Binnenkort zal in Venlo en ook in Maastricht een tentoon stelling van zijn negerkoppen wrden gehouden. De bewindsman verklaarde tenslotte zeer tevreden te zijn over zijn reis. Tal van ei-varingen, welke hij heeft opge-bedragen dan f 180.per jaar, daan, zullen onderwerp zijn van nadere j j <60als bekend had minister Jonkna raad ter sprake te brengen. Dit nu is gisteren geschied. Het resultaat van de bespreking is geweest, dat de regering thans heeft bepaald, dat voor de verplicht ting tot verhoging van da lonen dn grens ran f 180— (d.w.z. een Una of salaris van f 3600 per jaar) blijft gehandhaafd. Echter znllea dn werkgevers bij algemene vnrgunning van het college van rijksbemidde laars deze grens mogen overschrij den. Boven de f 3600.geldt dus dn verplichting niet meer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1