Truman zal MacArthur in de Pacific ontmoeten Slotfase van Korea onderwerp van bespreking 1 Gong Kunstzwendelaar gearresteerd N.-Korea geeft zich niet over Indonesië geeft geen gehoor aan beroep van de U.N.C.I. Nieuwe aanval van Makassar uit op komst Felle brand met „incidenten" in de hoofdstad Franse nederlaag in Indo-China Sovjet-Unie verzet zich tegen het plan Acheson De sensatie van de dag is de ontmoeting Truman-MacArthur Dogmaverklaring toch op 1 November Woensdag 11 October 1950 r tDAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN j V. S. bereiden ontzag lijke bewapening voor Truman feliciteert Tsjang Kai Sjek Guerilla's in Z.-Celebes LAGEN Internationale bende in het spel? Troepen moeten vechten tot de dood SSSieS'-'S»'-"»—«»«- Nederland om oorlogs bodem verzocht VJ IN Twee Nederlanders op West-Java vermoord De actie van Westerling in Bandung Heel Engeland gaat bidden voor de vrede Vrees voor een nieuw Korea Kardinaal Fumasoni spreekt tot Ned. Volk WEERBERICHT K.. President Truman heeft bekend gemaakt, dat hij generaal MacArthur dit weekeinde ergens in het gebied van de Stille Oceaan zal ontmoeten om „de slotfase van de actie der V.N. op Korea" met hem te bespreken. Op welke plaats is nog niet bekend. Truman deelde verder mee, met generaal MacArthur ook andere zaken binnen zijn verantwoordelijkheid, te zullen bespreken. Washington verrast Bet bericht over de bespreking van Truman met MacArthur was voor Was hington de grootste verrassing van het jaar. In vroegere verklaringen over de toekomst van Korea legde Truman er herhaaldelijk de nadruk op, dat de kwes ties die hij volgens zijn aankondiging van gisteren met MacArthur zal bespre ken moesten worden behandeld door de V. N. die dan ook verleden week ee commissie voor Korea hebben ingesteia. A Meer troepen onder de wapenen Overheid gaat optreden De correspondent van Aneta te Makas sar seint, dat het militaire commando van Zuid-Celebes een optreden tegen gewa pende groepen in Zuid-Celebes (guerilla's) heeft aangekondigd, nu de pogingen om een vreedzame oplossing te bereiken faal den. De Noordkoreaanse minister-president heeft gen. MacArthur's jongste eis tot overgave van de hand gewezen, a dus radio Pjongjang. Hij heeft zijn troepen opdracht gegeven „tot e ood toe te vechten". De president, die als opperbevelhebber sprak, verklaarde, dat het land zich voor „een ernstige crisis" geplaatst ziet en wekte de bevolking op de Noordkoreaanse strijdkrachten te helpen door het herstellen van spoorwegen en andere verbindingen en het produceren van meer wapens, munitie, voedsel en andere goederen. Am. ambassade weigert Russisch protest opnieuw «ÏÏSaiük heel .terk ia «autal, De Indonesische regering is tot haar spijt niet in staat in te gaan op het beroep van de U.N.C.I., om de militaire actie op Ambon te staken. Dit i8 het korte antwoord dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Mohammed Roem, zoals wij gisteren reeds meldden, aan de U.N.C.I. gegeven heeft. Deze overweegt thans welke stappen zij verder zal ondernemen. Reuter bericht uit Djakarta, dat in welingelichte kringen gister avond medegedeeld werd, dat de commissie van de V. N. voor Indonesië thans deze aangelegenheid naar de Veiligheidsraad zou kunnen verwijzen. Protesten 1 VERPAKKINGSINRICHTING ZWAAR BESCHADIGD „Dat is me Zondag ook al gebeurd" 200 mensen voorlopig werkloos GEBED VOOR ALLE MOEDERS In verband met nationale Missie-actie Verklaring van de H. Vader De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Koude nacht met weinig bewolking en op en kele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen over dag toenemende bewolking, maar overwegend droog weer met dezelfde of iets hogere tempe ratuur als vandaag. Meest matige wind krim pend van West naar Zuid-West of Zuid. Donderdag 12 ctober: Zon op 6.58 uur, onder 17.54 uur, maan op 8.15 uur, onder 17.55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Beslissingen over 't Verre Oosten Truman zal o.m. worden vergezeld door generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, en Averell Harriman, zijn speciale medewer ker voor buitenlandse zaken. Verder nog door Philip Jessup, reizend ambassadeur der V. S. en Dean Rusk, van het ministerie van buitenlandse zaken voor aangelegen heden betreffende het Verre Oosten. Truman zal Donderdag met zijn vlieg tuig „Independence" uit St. Louis naar Hawai vertrekken. De verdere bestem ming is niet aangegeven. Dit zal de eerste maal zijn, sinds de be spreking van de „Grote Vier" te Pots dam in 1945, dat president Truman het Amerikaanse continent verlaat. Het feit, dat twee deskundigen in aan gelegenheden betreffende bet Oosten, Jessup en Rusk, de reis meema ken, wekt de veronderstelling, dat werpen die inj. v«*anhdet "veS-e^osten! —^waaronder6een Japans vredesverdrag met MacArthur zullen worden behan deld Vermoedelijk zullen alleen de stra tegische aspecten van die regeling bespro ken worden, daar de president verklaar de, dat hij met MacArthur zaken zou be handelen. „die onder diens verantwoor delijkheid vallen", en MacArthur geen verantwoordelijkheid heeft op algemeen diplomatiek terrein. In politieke kringen acht men het echter ook mogelijk, dat de samenkomst een tactische manoeuvre is m.h.o. op de MacArthur. congresverkiezingen van 7 November. He bespreking zou, zo zegt men, o.m. de eensgezindheid moeten onderstrepen, die tussen de president en de leidende republikeinse militaire held bestaat, met het doel daardoor de republikeinen af te houden van een politieke uitbuiting der meningsverschillen tussen Truman en MacArthur over de politiek in het Verre Oosten. Te Tokio verschenen de bladen met een extra editie. In niet-officiële kringen al daar acht men het mogelijk, dat de bij eenkomst te Honoloeloe, hoofdstad van de Hawaii-eilanden, wordt gehouden, waar MacArthur in 1944 Roosevelt ontmoette. Generaal Marshall, de pasbenoemde Amerikaanse minister van defensie, heeft Dinsdag op een arbeidersbijeenkomst te Washington verklaard te vertrouwen, dat het herbewapeningsprogram der Verenig de Staten zal worden voltooid, ofschoon het meeste werk nog voor de boeg ligt. ..De nationale verdediging geraakt thans 'n het militaire stadium" zeide hij. „Wij bereiden ons voor op een mobilisatie van onze hulpbronnen op een ontzaglijk, schaal om ons oorlogspotentieel en dat van onze bondgenoten te versterken. Er moet nog veel gedaan worden, maar ih ben er zeker van, dat het gedaan zal worden." Marshall verklaarde, dat de Amerikanen er van op aan kunnen dat hun land in ge val van nood of beproeving stand kan houden, zolang zij hun hoogachting voor de heiligheid en de waardigheid van het individu bewaren. Inmiddels wordt bekend gemaakt, dat het Amerikaanse ministerie van landsver dediging gisteren de dienst voor militaire aanwerving verzocht heeft in December 40.000 nieuwe recruten op te roepen. Hiermede wordt het aantal manschap pen voor het landleger op 210.000 ge bracht. Zoals men weet werden in Sep tember 50.000, in October eveneens 50.000 en November 70.000 recruten onder de wapens geroepen. „Namens het Amerikaanse volk wens ik uw excellentie en het volk van China op recht geftik met deze verjaardag"aldus verklaart president Truman in een tele gram aan president Tsjang Kai Sjek, ter gelegenheid van de verjaardag der Woe- han-revolutie, die tot de stichting van de Chinese republiek leidde. Deze boodschap is door president Truman op 9 October verzonden. Het militaire commando heeft het vol gende bekend gemaakt: Gebleken is, dat gewapende groepen de laatste tijd wegen en bruggen in Zuid- Celebes vernielen, bomen omkappen om wegversperringen aan te leggen, telefoon draden doorsnijden, moorden plegen enz., hetgeen tezamen het karakter van geor ganiseerd stichten van onrust draagt. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in Zuid-Celebes, kunnen deze toestand niet langer laten voortbestaan. Daarom zullen tegen de onruststokers militaire maatregelen worden genomen. Onruststokers krijgen alsnog gelegen heid zich met hun wapens over te geven aan de bataljonscommandanten van de APRI (Indonesische strijdkrachten). s Vliegende motorbrigade. Amsterdam heeft zijn vliegende burgemeester, maar Miami Floridaheeft een vliegende motorbrigade. Hier ziet u de leden van de Miamische motorpolitie, die zich met motor en al aan boord van een Pan American Clipper begeven voor een reis naar Los Angeles, waar zij de jaarlijkse nationale vergadering van de Amerikaanse politiebond gingen bijwonen. President Truman De Franse politie heeft de 38-jarige, in Berlijn geboren Walter Klein ge arresteerd, die aan Europese musea schil derijen van „Picasso, Matisse, Braque en andere moderne meesters" verkocht, die onecht waren. Klein, die te Parijs in een luxueus appartement woonde, heeft door middel van valse papieren de Franse na tionaliteit verkregen. De politie, die het geval nader uitzoekt, gelooft dat Klein lid was van een inter nationale bende, die valse doeken van moderne meesters vervaardigde en op de markt bracht. Andere aanhoudingen wor den verwacht. Op 29 Mei 1948 vernam de schilder Henri Matisse van een van zijn vrienden, uat te Milaan een doek te koop was aan- 5„5t>deb dat valselijk met zijn naam was klach?ekend- De schilder diende een de cilt wegens vervalsing in. Ook dien- liikn kundiSe Schaeffer een soortge- ken va k'i de P°Titie in, waar doe- van Matisse verkocht waren voorzien ziin vals authenticiteitsbewijs, dat Er werd r°Cg' eigenaar een onderzoek ingesteld en de verhoord r>an de Annunziatagalerij werd de trouw „f2? bandelaar, aan wiens goc- niet getwijfeld kan worden en doch rii bevinden zich in gunstige positie. Op sommige plaatsen l,ggen WMties. gingslinies achter de 38ste breedtegraad 40 km diep. Volgens de Amerikaanse bronnen con centreren de troepen van de Verenigd Naties nog steeds tanks en artillerie, die in massa worden aangevoerd. De Sovjetrussische waarnemende minis, ter van buitenlandse 2a*cen Gromyko. heeft tevergeefs getracht het protest te gen beweerde schendingen van Russisch gebied ie een bomaanval op een bij de Koreaanse grens gelegen Russisch vlieg veld aan de Amerikaanse ambassadeur te °VDe woordvoerder van het Amerikaanse departement verklaarde, dat de Sovjet- ruïriscCnota Dinsdagochtend vroeg door russiscne nota Amerikaanse ambassade een bode aan de finer te Moskou was f Sovjetrussische retourneerd. Het Amerikaanse departement van bui- dat men geen mlicntmgcu gen over de beweerde aa Te Washington ge,lo°^ ™™gde Natie* strijdkrachten van deVerenigde a e. opdracht gekregen hebben een deel v Noord-Korea als neutraal gek'®dte be schouwen om het risico van schendingen van Russisch of Chinees grondgebied verminderen. Deze boodschap komt op een tijdstip, waarop het duidelijker is dan ooit dat alle tegenstand nodeloos bloedvergieten betekent. De Amerikanen zetten hun op mars in de richting vpi de Noordkore aanse hoofdstad Pjongjang voort en on danks de toenemende tegenstand konden rij gisteren 7 km. terreinwinst boeken, tegenover op Maandag IV2 km. De Zuid-Koreanen boekten, zoals gemeld, een nieuwe overwinning in hun snelle opmars naar het Noorden door de verovering van Wonsan, de op één na grootste stad var Noord-Korea en als aanvoerhaven van het grootste belang. In tegenstelling tot de verwachting, dat de Noord-Koreanen de stad krachtig verdedigen zouden, lieten zü de stad practisch in de steek. De opmars van de strijdmacht der Ver. Naties wordt krachtig gesteund door de luchtmacht. Elk half uur komt een golf duikbommenwerpers van het vlieg veld Kimpo bij Seoel en bestookt de verschan e >oord-Koreanen met bom- men en raketten. In het -®bied vaa Wonsan hebben ja gers der V.N de terugtrekkende Noor delijken gisteren zware verliezen toege bracht, 15 tanns. bijna 100 voertuigen, meer dan 5" spoorwegwagons en 50 ka zernes en opslagplaatsen werden vernield. Veertig Superforten, die de gehele dag boven de 39ste en 40ste breedtegraad opereerden, troffen spoorweglij nen en -emplacementen. ftl,„ upt algemeen wordt door de Noor- de?Ukén fanatiek gevochten Zij zijn die zich trouwens civiele partij heeft ge steld, heeft voor het gerecht verklaard, dat Klein hem voor twee millioen twee honderdduizend lire twee waterverfschil derijen van Matisse, drie andere doeken van dezelfde schilder, een tekening van Picasso en een andere van Braque had verkocht. Bovendien had hij in ruil voor een Utrillo, een Rouault, een Picasso, een Boldini en een Renoir, allemaal valse doeken ontvangen. Andere valse schilde rijen zijn te Genève, in Portugal en in Spanje gesignaleerd, waarheen commis sies van onderzoek zijn gezonden. De schilder Braque heeft eveneens een klacht wegens vervalsing ingediend. Volgens officiële Indonesische kringen zou de aanval op Ambon „goede voort gang vinden" en zou hij „in de nabije toe komst met goed resultaat voltooid wor den". Volgens genoemde kringen hadden vele Ambonese burgers de Indonesische mili tairen als „bevrijders" begroet. De regering van Ambon meldt, dat zij doende is zich. voor te bereiden op een nieuwe aanval, die van Makassar uit on derweg is. Zaterdag j.l. zÜn schepen van ex-KNIL-militairen uit deze stad vertrok ken. Bij deze versterkingen voor de Indonesische legermacht bevindt zich o.a. een volledige batterij artillerie. De Ne derlandse regering is nan deze nieuwe op handen zijnde aanval op de hoogte ge bracht. Daarbij is gevraagd een oorlogs bodem te willen zenden om deze schepen tegen te houden. Na de gevechten op Ceram, welk eiland zoals gemeld weer in Ambonese handen zou zijn, liet de APRI Indonesi sche legermacht) honderden gesneuvel den achter. Een aantal mortieren, jeeps, brens en radiotoestellen vielen in handen van de Ambonese troepen. Op Ambon, ten Noorden van Hitoe vinden hergroe peringen van de APRI plaats. De ondertekenaars van het protest- schrijven aan de UNCI, namens de Am bonezen op Java, hebben voor de tweede maal een persconferentie voor de binnen' en buitenlandse journalisten gehouden. Daarbij verklaarden zij te overwegen, hun schrijven aan de UNCI te doen vol gen door een persoonlijk bezoek. „Alles wat minder bereikt zou worden dan het staken van het vuren, zou ons te weinig zijn", zo deelden zij mede. Zij zeiden er van overtuigd te zijn, dat de Zuid-Moluk- (Van onze Amsterdamse redactie). Een langdurige en felle brand heeft gisteravond zware schade toegebracht aan een der grote verpakkingsinrich tingen in Nederland, de Improha C V-, gevestigd in een oud pakhuis aan de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam. Om kwart over zes had de concierge het gebouw verlaten, zonder iets verdacht hebben opgemerkt. Tegen half zeven echter ontdekte een meisje, dat met een aantal collega's kwam overwerken, dat er brand was uitgebroken in de cacao-afdellng op de derde étage, waar o.m. vijf ton cacao lag opgeslagen. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, die met veel materiaal arri veerde en van alle kanten met ver schillende stralen het vuur stevig aan greep. Het wh een groot voordeel, det In het perceel O.Z. Achterburgwal 81 te A'dam, brak Dinsdag avond een uitslaande brand uit. In dit per ceel is een loon- inpakkerij gevestigd. De A'damse brand weer rukte direct met veel materiaal uit om de brand te bestrijden. Tijdens het blussings- werk. het perceel aan een kant grenst aan een doodlopende steeg .waarachter een op slagplaatsje van de gemeentelijke dienst van Publieke Werken ligt. Van deze kant was het gebouw gemakkelijk te benade ren .terwijl ook van het aangrenzende huis massa's water naar binnen werden gespoten. Uren heeft de spectaculaire strijd tegen het hardnekkig voortvreten- de vuur geduurd. Het kolkende vuur en de rookgolven. die naar buiten sloegen, en de telkens herhaalde vonkenregens boden in de donkere avond een sprookjesachtige" aanblik, vooral toen de schijnwerpers werden ingeschakeld om de taak van de brandweer in de meest letterlijke zin van het woord te „verlichten". De publieke belangstelling aan de overzijde vu de gracht waz de hele avond door bijzonder groot. Tijdens de blussing deed zich een Incident voor, dat gelukkig goed is afgelopen. Toen een brandweerman bezig was om een slang op een der motorwagens te mon teren, schoot de slang los, zodat de man door de kracht van het water in de gracht werd gespoten. Collega's hesen de onfortuinlijke spuitgast weer op de wallekant. Zijn commentaar was: „Dal Is me Zondag ook al gefteurd". Een ogenblikje later kreeg het publick aan de overkant een douche, toen dezelfde slang weer losschoot. Omstreeks half negen kon de comman dant van de brandweer het sem geven „brand meester", zodat een groot deel van het materiaal kon inrukken en met de na blussing begonnen, die nog enige uren in beslag nam. Twee étages en de vliering zijn prae- tisch uitgebrand. Hoewel de schade nog niet precies kan worden vastgesteld moet deze wel zeer groot zijn, daar het gebouw tot aan de nok toe gevuld was met mate riaal o.a. biscuit, cacao, cocosmeel en andere koloniale waren, terwijl ook min stens twee van de vüf automatische vul- maehines door de hitte gesmolten zijn. De waterschade is zeer groot. Naar de directie ons mededeelde is over de oorsprong van de brand nog niets be kend Men hoopt het bedrijf, waarin ca. 200 mensen werkzaam zijn, zo spoedig mogelijk weer aan het draaien te hebben ook al zal dit met veel moeilijkheden ge paard gaan. Het bedrijf is tegen brand en bedrijfsschade verzekerd. kers achter de republiek Zuid-Molukken staan, dat de afkondiging van deze repu bliek rechtmatig is op grond van het zelf beschikkingsrecht en dat de strijd in be ginsel dezelfde is als die, welke de Re publiek Indonesië voerde, namelijk de strijd voor het recht van het volk om zichzelf te zijn. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de heer B. Koeslag en mevr. Schraa. die in een bungalow van de familie Ri- pellius nabij Tjipanas in W. Java logeer den, vermoord door een rampokbende. De familie R. wist de bende te ontkomen en sloeg alarm. Waarschijnlijk bevreesd voor latere getuigenissen van de zijde van de heer K. en mevr.' S. hebben de bendeleden deze twee door middel van vuurwapens om het leven gebracht. Vandaag viert de Kerk het feest van het Moederschap van Maria. Een belang rijke herdenking, want Haar Moederschap was de oorsprong van het heil der mens heid. Het „ecce virgo concipiet", de Maagd zal ontvangen en een zoon baren werd een der markantste en glorierijkste fei ten in de wereldhistorie. Door Haar vruchtbare maagdelijkheid werd ons de prijs der eeuwige zaligheid geschonken. Zij werd de moeder der scho ne liefde. Moederschap is overigens een bron van kostelijke weelde en onuitsprekelijk ge luk, waarnaar het hart van elke vrouw zo kan uitgaan. Daarom vormen voor alle moeders de uren van vandaag een bijzon dere gedenkdag, een dag om haar kinde ren nog eens extra in de bescherming van Maria aan te bevelen. Juist de laatste „gongslagen" over het grote gezin en de vaak geminachte asfalt- jeugd zetten die aanbeveling kracht bij. Eigenlijk heeft de moederschapsdag be tekenis voor alle leden van het gezin. Goede moeders, sterke vrouwen maken de wereld. Vandaag dan ook roept de wereld en zeker de katholieke gemeenschap om vrouwen zoals St. Paulus die eens zo schitterend heeft getekend. Een sterke' vrouw is, als iets van verre gekomen, op wie het hart van de man betrouwt Zij staat op als het nop nncht is en geeft spijs aan haar huisgenoten. Zij opent haar hand voor de behoefti ge en strekt haar handen uit naar de arme Zielekracht en majesteit zijn haar kledij Haar mond opent zij voor wijs heid en de wet der goedertierenheid is op haar tong. Zij gaat de gangen van haar huis nauwkeurig na en het brood eet zij niet in ledigheid. Haar zonen noemen haar overgelukkig en ook haar man spreekt lof. Een vrouw, die de Heer vreest, moet geprezen worden. Het zal vele vrouwen in haar beschei denheid moeilijk vallen dit Paulinische beeld op zich zelf te durven toepassen. Toch zijn er talrijke figuren, die het in voortreffelijk moederschap ver hebben gebracht. Maar zij zijn ook niet de moe ders van asfaltjeugd. Hoe meer goede moeders, hoe beter de wereld. En daarom moet vandaag hartelijk en vurig worden gebeden voor alle moeders van de wereld. Voor haar sterkte en wijs heid, voor haar zachtmoedigheid, offer vaardigheid en onberispelijk leven. HENK VAN DER MAZE Naar Aneta verneemt, heeft de militai re gouverneur van Djakarta op 23 Sep tember de APRA-zaak (de actie van Wes terling in West Java en Bandung) aan het Hooggerechtshof overgedragen. De 22ste October zal voor heel Enge land en Schotland een d$g zijn van gebed, voor de vrede. Die dag wordt gevierd als de Dag van de Verenigde Naties. Kardi naal Griffin heeft, in verband met het te vieren feest van Christus Koning, de Katholieken van Engeland en Wales ge vraagd, bijzonder op die dag te bidden voor de vrede, terwijl de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury en York, wegens de viering van die dag als V.N.- dag, voor heel Engeland en Schotland speciale vredesgebeden heeft voorge schreven, zodat 22 October voor heel het Verenigd Koninkrijk een gebedsdag voor de vrede zal zijn. De opstandelingen van de Vietmlnh- beweging hebben een Franse strijdmacht van ongeveer twee duizend man In het Noorden van Indo-China „overweldigd", zo ls te Saigon door het Franse leger hoofdkwartier meegedeeld. Dit bericht komt onverwachts, nadat voor enkele dagen Franse successen werden gemeld. De Franse strijdmacht, die de ontrui ming van Coabang had gedekt, werd van alle kanten door guerillastrijders van de Vietminh overvallen. Volgens Franse legerbronnen hebben de Fransen in deze slag vijfenhalf bataljon van een gemiddelde sterkte van 600-man verloren. Woordvoerders der Franse regering te Parijs verklaarden Dinsdag, dat hoewel de militaire tegenslag ernstig is, de om vang ervan niettemin van plaatselijke aard is en geen invloed heeft op de alge mene militaire positie in Indo-China op het ogenblik. Men beseft evenwel te Parijs, aldus een correspondent van Reu ter, dat Frankrijk zich thans geplaatst Van bevoegde zijde verneemt het K. N. P., dat de prefect van de H. Congre gatie tot Voortplanting des Geloofs, Z. Em. Pictro Kardinaal Fumasoni Biondi, in het Engels een toespraak zal richten tot de Katholieken van Nederland over liet werk van de missies. Deze toespraak, die Dij gelegenheid van Missie-Zondag ook door de K R.O. zal worden uitgezonden, heeft ten doel de katholieken van Nederland aan te sporen, zonder uitzondering deel te nemen aan de grote nationale actie welke in Neder land zal worden georganiseerd voor de Pauselijke Missiegenootschappen. Zoals te verwachten was heeft Rus land in de Algemene Vergadering, bij monde van Vishinsky, zich fel tegen al die facetten van het plan-Acheson gekant, welke beogen het Vetorecht en de positie van de Veiligheidsraad te ondermijnen. Hij noemde het plan lijnrecht in strijd met het Charter der V.N., dat de Veilig heidsraad aanwees als het enige orgaan, dat belast was met het bevechten van de agressie. Het verzwakken van de positie van deze raad, zou de kracht der V. N. niet ten goede komen. Hij kondigde aan, dat hij met tegenvoorstellen zou komen, behelzende een bijeenkomst van de „Grote Vijf", in het midden latend welke Chinese regering hij daaronder laat vallen en betoonde 'zich in zijn verdere rtdt ten verstokt aanhanger der oude absolute souvereiniteitsgedachte, die de noodzaak van het vetorecht impliceert. De enige tegemoetkomingdie Rusland maakte, was de bereidheid om de z.g. „waakhonden"-clausule van het plan te accepteren. De Amerikaanse vertegenwoordiger Foster Dulles zeide „teleurgesteld" te zijn door Rusland's negatieve houding". Vele landen verklaarden zich voorstan ders van het plan van Nederland, (Mr van Heuven Goedhart), dat er bij de Chi leense delegatie op aandrong haar enigs zins afwijkend voorstel over dit onder werp terug te nemen, om de eenstemmig heid niet te verbreken. Deze debatten vonden plaats in de Poli tieke Commissie van de Alg. Vergadering. De zitting werd tot heden verdaagd. ziet tegenover een georganiseerd leger van de Vietmin en niet enkel guerilla- groepen. In enkele gezaghebbende militaire krin gen vreest men, dat gevechten van een omvang als op Korea zich in de komende maanden In Indo-China sullen kunnen ontwikkelen. Het Franse kabinet heeft de minister van defensie, Jules Moch, verzocht de Amerikaanse autoriteiten te overtuigen van de hoofdzaak van het zenden van het beloofde oorlogsmateriaal. Voorts heeft de ministerraad be sloten, dat de minister voor de verbon den staten in de Franse Unie, Letourneau, en de resident-generaal in Marokko, gene raal Juin, Zondag per vliegtuig naar Indo- China zullen vertrekken. Zij zullen „alle stappen" nemen, die door de ontruiming van Caobang in Noord- Vietnam door de Franse troepen „noodza kelijk" zijn geworden. Tenslotte aanvaardde de ministerraad 't wetsontwerp tot verlenging van de dienst plicht in Frankrijk van een jaar tot 18 maanden. Het ontwerp zal onmiddellijk aan het parlement worden voorgelegd, als dit op 17 October voor de nieuwe zit ting bijeenkomt. In tegenstelling met de berichten, die dezer dagen in de pers werden gelanceerd, als zou de verklaring van het dogma van de Tenhemelopne ming van Maria in de namiddag van 31 October geschieden, heeft de H. Vader uitdrukkelijk verklaard, dat deze wel zal geschieden op de vastgestelde datum van 1 November, zo meldt het K.N.P. Bij goed weer zal de plechtigheid wor den gehouden op het plein van de Sint Pieter. Zij zal beginnen om half negen. Om negen uur precies zal de H. Vader voor de hoofdingang van de basiliek aan wezig zijn. Na het zingen van het Venl Creator zal het College van Kardinalen de dogmaverklaring vragen, waarna de Heilige Vader de definitie van het dogma in de Latijnse taal uitspreekt. Men ver wacht, dat de Heilige Vader ook een toe spraak zal houden in de Latijnse taal. Om tien uur zal de Paus met alle Kar dinalen en Bisschoppen de basiliek binnen, gaan om daar de plechtige Pausmis te celebreren. Om 12.30 zal deze plechtigheid zijn afgelopen en zal de Heilige Vader weer over het plein van de Sint Pieter naar Zijn paleis terugkeren. Alleen bij slecht weer zullen de plech tigheden niet op het plein van de Sint Pieter worden gehouden en zal de Paus langs de gewone ingang van de basiliek naar het Vaticaan terugkerea

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1