Nieuws uit STAD en OMTREK B. en W. keuren alle andere plannen af Collectieve veiligheid hoge eisen Acheson gaat nu doorstoten stelt U.N.C.I. brengt telegrafisch rapport uit Indonesië geeft geen gehoor aan beroep om de strijd te staken Reclame NEDERLANDSCHE BANK •rf'J'P vindt voor Uw zaak R. K. Vrouwengilde W oonwagenbewoners winnen hun proces Twee schepen verongelukt Schilderijen van „Grandma" waren zoek „Cheshire" Vrijdag in Amsterdam Peren naar West-Duitsland Anisterdams stadhuis aai de Amstel? A fwijkend standpunt van twee wethouders Industrialisatie van Zuid-Afrika vordert Franse tegenstand en Ruslands veto NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prins Bernhard maakt het goed VLAAKDINGEN Maakt WOENSDAG 11 OCTOBER 1950 PAGINA 2 DE COLLECTE VOOR DE MEMISA LUSTRUMTENTOON- STELLING S 45 OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK KNAPPENDE PATATTEN „HOOGSTRAATBELANGEN" AANGEHOUDEN MOTOR GESLIPT BURGERLIJKE STAND STRAATLANTAARNS WAREN DE DUPE In Hollands Diep op havenhoofd gevaren Zwerftocht door Duitsland steeds de fijnste smaken BAGAGE VAN INDONESIE-REIZIGERS Export naar de Unie zal verandering moeten ondergaan VERKIEZING IN SURINAME POST VOOR DE „GROOTE BEER" EN „NEW AUSTRALIA" Met leedwezen Vragen van Weiter BANJOEWANGI THEE EN RUBBER MIJ. Protest tegen lage dividend uitkering ENGELSE HOUTINVOER NED. VRACHTENMARKT Biljettenomloop weer aanzienlijk ingekrompen Men schrijft ons: De Theresiabrei- en naaikrans, die ver zorgd wordt door dames van het Vrou wengilde, houdt zijn middagen in het vervolg in de bovenzaal van het Don Bosco Gebouw, Lange Haven no. 92. Het is een zeer gezellige, vrolijke zaal, zodat de dames allen zeer in hun nopjes zijn. Er is een kern van het Gilde, die elke 14 dagen trouw aanwezig is, breien of naaien en soms nog wat mede naar huis neemt om het eerder af te krijgen. Een woordje van hulde mag zeker wel eens openlijk gezegd en geschreven wor den! Nu we zo gezellig gehuisvest zijn, ver wachten we dab de animo zal toenemen en dat ook andere dames, die we tot nu toe nog misten, eens komen kijken hoe het er toe gaat. Het is een bij uitstek prachtig werk van naastenliefde, geheel liggend op eigen terrein; breien en naaien voor andere vrouwen, die^ door omstan digheden daarvoor geen tijd hebben. Wie van ons vrouwen kan in haar hart koud en onverschillig blijven voor de nood van anderen? Welnu, dames, de winter staat voor de deur, als het bitter koud is, moet er warme kleding klaar liggen. Wat wij vragen van u is met veel: ilechts één middag in de veertien dagen enige uurtjes breien of naaien naar eigen keuze in een gezellig samen zijn, waarbij een kopje thee niet ont breekt. Materiaal wordt u ter beschikking gesteld. Doet u mee? de eerstvolgende middag wordt gehouden op Donderdag 12 October om half 3. het BEgTlJUR Het bestuur van de Kath. Vrouwen Beweging, afd. Gilde, vraagt de leden toch vooral de collecte van de Memisa te willen steunen door zich als collec- trice Zaterdag enige uren beschikbaar te stellen. Als men zelf verhinderd is, ligt hier toch een taak voor de oudere meis jes, die aangespoord moeten worden geld jn te zamelen voor de Medische Missie Actie. Het bestuur vraagt de leden zich zo spoedig mogelijk bij zr. Van Berk el aan de Dr. Noletstichting te willen op geven. Van Zaterdag a.s. af zal de Schiedamse Kunstenaarsgemeenschap S ,45 mnei Stedelijk Museum een expositie houaen tot 28 October. Tijdens de opening 's middags, °"J. 3 uur, zal mr. P. J. M Nolet La benédic- tion de Dieu dans la Solitude van Fr. Liszt ten gehore brengen. De expositie zal hierna dageuJksvan 10—5 uur te bezichtigen zijn. s Zondags van 25 uur. In September j.l. werden in het hoofd gebouw aan de Lange 11081 boeken (vorig jaar 1 boisk&n), waarvan 1592 (1050) kinderbioe en, 3532 (3747) studiewerken en 59o7 (5800) ro- ^ifhet filiaal in de Gorzen werden uit geleend 1085 (1071) boeken, waarvan 338 (304) kinderboeken, 160 (202) studie- hneken en 587 (565) romans. In het filiaal te Kethel 420 (436) boe ken waarvan 99 (60) kinderboeken, 39 (29)' studiewerken en 282'(247) romans. Aan het weeshuis der Hervormden werden uitgeleend 147 (88) boeken en aan het ziekenhuis 277 boeken. Het aantal houders van leeskaarten be droeg 2481 (vorig jaar 2514). Gisteren sloeg de vlam in de pan.wel- ke de heer V. aan de Beijerlandsestraat gebruikt om patates frites te baKKen. Met een haak werd de brandende pan naar buiten gesleept, waar de brandweer, onder leiding van de heer Oortmerssen, gelegenheid kreeg de brandende olie mei een schuimblusser te doven. Voor net zover was, spatte de olie nog met een knal uit de pan, waardoor kinderen, die zich rond het brandje verdrongen, brandwonden opliepen. Bij de 16-jarige J. B. waren deze van zodanige aard, aai hij per ambulance van de G.G. en G.JJ. raar het Gema-Ziekenhuis moest worden overgebracht om behandeld te worden naar het Gem Ziekenhuis moest worden huis teruggaan. Het gebeurde trok veel belangstelling rond het vrije middaguur. De schade bedraagt ongeveer ƒ200.—. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de winkeliersvereniging „Hoog- straatbelangen" besloten de winkelweek nog met 14 dagen te verlengen. De 42-jarige onderbaas in een distil leerderij v. E. is gisteren door de politie aangehouden, verdacht van diefstal van gedistilleerd. Gisterenmorgen om 11 uur is de 19- jarige de J. uit Schiedam met zijn motor in de bocht van Broersvest naar Rotter damse Dijk op het Koemarktplein ge slipt. Hij kreeg schade aan de moicr- GEBOREN: Neeltje K., d. v. L. Groene- weg en C. M. Coster; Gerrit L., z. v. M. P. Offerman en C. van Dijk;Marinus, z. v. W. Vogeboom en M. J. van Kleeft; Clemenciana M.. d. v. I. G. Bakker en M. A. Musters: Liduina C. A., d. v J. D. de Ruiter en M. M. Warnawa; Hedy O., d. v. J. Abresch en G. J. De.illon: Ga- brielle. d. v. J. van Wijnen en O G. Althoff: Meindert, z. v. H. B. van Dijk en E. M. Hoogenboom Jane C. L., d. v. H. O. Reuter en Z. G. Meijer. De kantonrechter mr. Cos heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak te gen enkele woonwagenbewoners, die hun wagens geparkeerd hadden buiten het dartoe bij gemeentevrordening aangewe zen woonwagenkamp aan de Oude Dijk. Mr. Cos sprak deze mensen vrij omdat de strafbaarheid niet bestond. Wel is er door de gemeente een verordening ge maakt, waarbij het, kamp aan de Oude Dijk is aangewezen als standplaats voor woonwagens maar deze verordening heeft geen rechtskracht. Immers in de oor spronkelijke gemeenteverordening, werd het Pijperland aan de Buitenhavenweg tot hoofdstandplaats bestemd, terwijl aan B. en W. de mogelijkheid gelaten werd naast deze standplaats ander aan te wij zen. Maar niet werd toegestaan de hoofd standplaats te wijzigen buiten de raad om. Dit nu is wel gedaan want de b- stemming van het Pijperland is immers een geheel andere geworden, nl. indus trieterrein. Bovendien overweegt de kan tonrechter dat B. en W. niet de bevoegd heid hadden een maximum aantal woon wagens vast te stellen. Op beide gronden werd de verordening niet bindend en de verd. werden ont slagen van rechtsvervolging. In de buurt van. die Willemsbrug heb ben de straatlantaarns het gisteren zwaar te verduren gehad. Het begon gisterenmorgen om kwart over 9. De vrachtrijder v. D. wilde, komend van de Stadhouderslaan zijn wagen op de Westerkade achteruit zetten om te laden voor pand 14. Hij lette daarbij onvol doende op met het gevolg dat hij met zijn auto te-,en een lantaarnpaal reed, die hij volkomen vernielde. Om half 2 vond de vrachtrijder v. d. S. het blijkbaar noodzakelijk de symme trie aan beide zijden van de brug te herstellen, want bij eenzelfde manoeuvre in de Rozenburgerstraat mikte hij een gaslantaarn om. De 71-jarige S. werd bovendien het slachtoffer omdat hij later op de dag over de gevallen lantaarnpaal viel en een wondje aan het hoofd kreeg. De G.G. en G.D. heeft hem venbonden. Een wielrijdster, diejuist achter de slecht oplettende v. d. S. omreed, ontkwam ter nauwernood aan brokken. Vannacht zijn op het Hollands Diep twee schepen, geladen met suikerbieten en bestenvl voor Puttershoek, op het havenhoofd van Willemstad gevaren. Het ongeluk gebeurde tijdens hevige regen, gepaard gaande met krachtige wind, Een der schepen is gebroken en verkeert in zinkende toestand. Het andere schip zit boven op de palen. De opvarenden zün allen aan wal gebracht. De bergingsmaatschappü De Wit uit Rotterdam is met materiaal en 'n pomp- boot aan het werk gegaan, terwijl de lading over boord werd geworpen. De schepen waren afkomstig uit Putters hoek en 's-Gravendeel en waren beiden verzekerd. De twee schepen waren de „Marie" en de „Helena". De opvarenden zijn door de sleepboot „Myrian" uit Rotterdam aan de wal gebracht. Men heeft enige tijd in onzekerheid verkeert over de plaats, waar zich de col lectie werken bevond van de bekende 90- jarige Amerikaanse schilderes „Grandma Moses" welke schilderijen in het Haagse gemeentemuseum zullen worden geëx poseerd. Zij waren verleden week Maan dag uit Bern verzonden en gisteren nog niet in Den Haag aangekomen, terwijl morgenmiddag de tentoonstelling zou worden geopend. De vrees, dat de schilderstukken in het geheel niet meer zouden opdagen een vrees, die gebaseerd was op de onwetend heid van de afzender in Zwitserland en van de Nederlandse Spoorwegen waar de collectie zou moeten zijn bleek geluk kig ongegrond. Vanochtend tegen twaalf uur kreeg de directie van het Haagse Gemeentemuseum van de Spoorwegen bericht, dat de wagen met de collectie op het Station Staatsspoor in 's-Graven- hage was aangekomen. De schilderijen hadden enige tijd in Duitsland rondge zworven. Zij werden met spoed naar het museum overgebracht en men stelt thans alles in het werk om de opening morgenmiddag door de Amerikaanse zaakgelastigde te doen plaatshebben. Het m.s. „Cheshire" dat 13 September van Surafoaia vertrokken is en zowel burgerpassagiers als militairen met ge- zinen aan boord heeft, alsmede een groep militairen van de Kon. Marine, wordt Vrijdagmorgen vroeg te Amsterdam ver wacht. De ontscheping zal om acht uur 's mor gens beginnen. Advertentie De vorige week heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit aan de Veilingen medegedeeld welke variëteiten peren en op welke voorwaaren naar West-Duits- land mogen worden geëxporteerd. Thans heeft het Bedrijfschap bericht gezonden dat met ingang van heden aan deze lijst kunnen worden toegevoegd de volgende soorten: Marie Louis van Pannerden (Napoléon falso). Beurré de Mémorde in de kwali teit Standaard, Huishoud I en II. Voor deze soorten mogen dus de vei lingen ook Uitvoermachtigingen ver strekken met bestemming West-Duits land. Naar Aneta van bevoegde zijde ver neemt, is met ingang van 1 October een regeling van kracht geworden, waarbij is bepaald, dat de waarde van de goederen, die door zich in Indonesië vestigende of van verlof in Indonesië terugkerende pas sagiers voor persoonlijk gebruik worden meegenomen, de 250,Ned. crt. (resp. 750,niet te boven mag gaan. Gaat de waarde van deze goederen dit bedrag wel te bovea, dan zal de passagier bij aankomst in Indonesië deviezencerti- ficaten moeten aanschaffen voor het be drag, dat de waarde van de in te voeren goederen de ƒ250,Ned. crt. te boven gaat. Deze nieuwe regeling staat geheel los van de betaling van invoerrechten. De daaromtrent geldende bepalingen blijven volledig van kracht. (Van onze Amsterdamse redactie). B. en W. van Amsterdam hebben hun keuze bekend gemaakt wat betreft de plaats voor het nieuwe stadhuis 'an de hoofdstad. De grote meerderheid van het college is voor de bouw van een stad huis aan de Amstel in de voormalige Jodenbuurt. In de Memorie van Beant woording op het Algemeen Verslag van de commissie van rapporteurs uit de raad zetten B en W. bun standpunt uiteen. Uit historisch en stedebouwkundig oogpunt en gelet op de grootte van het terrein, de verbindingsmogelijkheden en het verkeersprobleem in de binnenstad is het college van B. en W„ hoewel niet eensrtemming van mening dat de voor malige Jodenbuurt de meest geëigende plaats is voor een stadhuis de hoofdstad waardig. Twee leden van het college n.l de wethouders mr. A. de Roos en mr. F. .van Wijck nemen echter een afwijkend standpunt in dat zij hebben neergelegd in een minderheidsnota, toegevoegd aan de Memorie van beantwoording. Daarin spreken de wethouders zich uit voor de bouw van het nieuwe stadhuis op een centrale plaats in het Zuidelijk of Zuid-Westelijke deel van de stad. Hier zou een groot modern stadhuis kunnen worden gebouwd, harmonisch opgenomen in en volkomen aansluitend bij deze mo derne stadswijken. Een delegatie van het „Nederlandse Afrika Instituut" te Rotterdam heeft een economische studiereis door de Unie van Zuid-Afrika gemaakt om uiting te geven aan de grote belangstelling die in Ne derland voor het Zuid-Afrikaanse econo misch leven bestaat. Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van het Afrika Instituut vertelde gisteren van de opgedane ervaringen. Het is de delegatie gebleken dat de industrialisatie van de Unie verder is voortgeschreden dan men zich buiten Afrika realiseert. Voor Nederland betekent dit dat de export naar de Unie een verandering zal moeten ondergaan. De Nederlandse fabri kant is echter nog traag in het zoeken van nieuwe markten. De industrialisatie in de Unie vraagt zelf om nieuwe producten, die wij zeer goed kunnen leveren. .De delegatie stelde met grote voldoe- mng vast, dat de Nederlandse arbeiders e^goede naam in de Unie van Z.-Afrika nebben. Men beschouwt hen als serieuze werkers, terwijl het feit, dat zij de taal van het land kunnen verstaan een groot voordeel voor hen is. Graag zag men ook Nederlands kapitaal naar de Unie komen. De grote behoefte eraan in Nederland zelf. en de omstandigheid, dat een opgroeiende industrie voorlopig dividenduitkering ach terwege moet laten, verhinderen dit ech ter grotendeels. voo* %r.h<fOAM m 72ste Jaargang No. 21361 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In bet gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Otro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam AbonnemenIsprijs 4 30 per kwartaal I 45 pol maand 0 35 per week. Advertentie pril* op gewone Kolombreedte t 0 15 pei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per mtlLtaeter noogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prtj» verkrijgbaar bil de administratie of bij de erkende advertentle-bureaux. Kampioenen (kleine advertentlgn) tot 20 woorden 50 ct Elk woord meer 3 et Maximum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend by vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: 3. Kuil pers. Hoofdredacteur: Lao J. AL Haulzet Er was een tijd, dat collectieve veilig heid als woord en begrip, een zekere populariteit had verworven. Het was in de beste dagen van de oude Volkenbond, toen men de prachtigste redevoeringen hield om collectieve veiligheid als het hoogste vredesideaal aan te prijzen. Maai als het op de daad aankwam, had niemand de moed de consequenties uit de mooie woorden te trekken; dan faalde elke actie, welke men in het kader van „de enige mogelijkheid om de wereld voor een tweede wereldoorlog te behouden" onder nam; en ten slotte is de gruwelijke twee de wereldoorlog dan ook een bittere rea liteit geworden. Welke toch tot een collec tief samengaan tegen de nazi-agressie dwong; zelfs t°t een samengaan van de Westelijke mogendheden met de even eens aangevallen Sovjet-Unie. De gemeenschappelijke verdediging tegen een agressor is echter slechts een uiterste consequentie in droeve noodzaak van de idee der collectieve veiligheid. Deze laatste gaat veel dieper en heeft juist ten doel de noodzakelijkheid van verdediging te voorkomen, zij wil de vrede niet de oorlog dienen. ^Slechts als „de internationale misdadiger zoals de aanvaller in een systeem van collectieve veiligheid terecht wordt genoemd, toch tegen alles een kans wil wagen, grijpt men gezamenlijk naar de wapenen om hem af te slaan. Zo zou het ten minste moeten zijn. Wijl echter collectieve veiligheid iets anders, iets beters en hogers is, dan ge meenschappelijk oorlogvoeren; ie-, voor- treffelijkers ook dan offensieve en defen sieve verdragen en vriendschapspacten, is het gewenst zich een juist en scherp idee er van te maken. En dit kan m®n alleen, als men haar ziet in de beroemde trits: arbitrage, ontwapening en veiiig- heid. Dit trio is in de periode tussen de eerste en de tweede wereldoorlog het on derwerp van heel wat, vaak zeer bittere en onaangename discussies geweest, waar bij vooral de volgorde in het geding kwam. In een logische gedachtengang had men moeten beginnen met het ontwerpen van een bindend systeem van rechtspraak in juridische, van een bemiddelings- of scheidsrechterlijke procedure in politieke en andere vraagstukken. Als aldus vast stond. dat de geschillen tussen de staten met vredelievende middelen en niet dooi wapengeweld zouden worden beslist, zou men kunnen overgaan tot een gelijktijdige en wederkerige ontwapening zodat de le gers veeleer zouden zijn een politiemacht welke orde en rust in eigen land en indien toch nog een internationaal in grijpen nodig zou zijn tussen de staten zou kunnen handhaven. Op deze wijze zou de internationale veiligheid practisch automatisch verzekerd zijn; en zou een tijdperk van vrede en welvaart voor alle volken, die van de ondraaglijke lasten der bewapening bevrijd zouden zijn, zijn in trede kunnen doen. De anders gewoonlijk zo logische Fran sen voelden voor deze logische gang van zaken niets, maar dan ook absoluut niets. Zij wilden gedreven door angst op de eerste plaats veiligheid door een zo sterk mogelijke bewapening; en eerst als zij in dit opzicht de sterkste waren, zou over arbitrage en ontwapening gesproken kun nen worden. (Een zelfde verschijnsel doet zich nu van hun kant weer in de kwestie van de Duftse herbewapening voor). Door deze Franse tegenstand is het gehele stelsel van de collectieve veiligheid ten slotte ineengestort. Na de tweede wereldoorlog ls, tot voor kort tenminste, weinig of niet o\ collec tieve veiligheid gesproken, waarschijnlijk wijl allen zich zo volkomen onveilig voe len. Maar het charter van de Verenigde Naties is er geheel en al op gegrondvest, veel hechter zelfs dan dat met de grond wet van de Volkenbond het geval was. Daardoor is het bij de Noordkoreaanse agressie tamelijk makkelijk gevallen de Verenigde Naties in beweging tc brengen. Echter, ware Rusland niet maai ien gele den uit de Veiligheidsraad weggelopen, dan zou een Moskous veto heel wat roet in het eten hebben geworpen, en zou de collectieve veiligheid heel wat moeilijker hebben gewerkt. En waar Rusland, door een bittere ervaring „wijzer" geworden, zijn zetel in de Raad nu wel zal blijven innemen, om tegen verrassingen te zijn gevrijwaard, worden de binnen het hand vest direct of onrechtstreeks verborgen mogelijkheden om een veto te ontwijken, gewetensvol nagespeurd. De Amerikaanse minister Van buiten landse zaken, Acheson, heeft een daartoe strekkend plan ingediend, dat nu te Lake Success in behandeling is, en dat, gelijk men weet, vier hoofdpunten omvat: een spoedvergadering van de Algemene Ver gadering in geval van agressie, als de Veiligheidsraad door een veto wordt ge blokkeerd; een waak-comité van Uno- waarnemers om het °°S te houden op voor een agressie kritieke punten en on middellijk rapport aan de Assemblée uit te brengen; de vorming van steeds gereed staande legerafdelingen, die door de Uno bij elke nieuwe agressie kunnen worden ingezet; en de instelling van een com missie, welke het gehele probleem van de collectieve veiligheid zal bestud -n. In dit gehele complex kan de Algemene Vergadering (bij een ruime interpretatie van de artikelen 12 en 14 van het charter) aanbevelingen doen; slechts aanbevelin gen inderdaad, maar welke toch de volle gezaghebbende betekenis van besluiten van de grote meerderheid van de bij de Verenigde Naties aangesloten landen heb ben. En als er dan bovendien permanent een strijdkracht gereed staat om de agres sie te keren, zal een eventuele would be agressor zich wel twee en meermalen be denken vóór hij tot zijn daad overgaat. Waarschijnlijk zal hij er zelfs niet toe overgaan. Maar deze voorkomende activiteit ls, zoals wij reeds schreven, niet de opzet van de collectieve veiligheid. Deze vraagt meer: vrede door gemeenschappelijk vre delievend overleg. Helaas valt daaraan nauwelijks te denken, zolang één grote mogendheid de alleen-wereldheerschappij nastreeft. v-v- Operagebouw op Frederiksplein Hef; terrein Frederiksplein wordt ge heel losgelaten. Dit terrein zal nu ge bruikt kunnen worden om er het nieuwe operagebouw te stichten, waarvoor het zich bij uitstek leent. Het plan om het stadhuis te bouwen in het Vondelpark raden B en W. af, om dat daaraan ernstige bezwaren, vooral van verkeerstechnische en stedebouwkun- dige aard zijn verbonden. Het Museum plein wordt afgewezen omdat dit een van de weinige open ruimten is, welke de stad in de negentiende-eeuwse uitbrei ding bezit Bovendien is van het grootste belang om hier de gelegenheid tot uit breiding van de museumruimte te be> houden terwijl op hetzelfde terrein het stationnetje is geprojecteerd voor de on dergrondse spoorweg naar Den Haag. De grondkosten voor de bouw van het nieuwe stadhuis aan de Amstel zijn ge raamd op 8,5 millioen. De kosten van de bouw wordt geschat op ongeveer 25 millioen. De Memorie van Beantwoording be sluit met een voordracht van B. en W. aan de raad om in beginsel te aanvaar den het ontwerp wederopbouwplan voor de voormalige Jodenbuurt, In zijn toelichting op de Memorie deelde de wethouder van Publieke Werken, mr. J. van der Velde, van morgen mede, dat een plan om het Museumplein een beter aanzien te ge ven „veel is daarvoor niet nodig" merkte de wethouder op in bewer- Het secretariaat van Z. K- H. Prins Bernhard deelt mede: „De lichte operatie, die Z.K H. Prins Bernhard dezer dagen in het acade misch ziekenhuis te Utrecht heeft on- dergaan, is geslaagd. De toestand van de prins is zeer goed. Verwacht mag worden dat Z. K. H. het ziekenhuis tegen het einde van de week kan ver laten. Wegens het bedanken van de heer E. de la Fuente als Statenlid, zijn de kiezers van Paramaribo Maandag ter stembus getogen. De animo was echter niet groot, want van de 35.681 kwamen er slechts 16.901 op, nog niet de helft derhalve. William Juglall van de Nationale Partij Suriname verkreeg met 10.038 stemmen een grote meerderheid. Zoals gemeld, scheen sedert het uittre den van 8 N.P.S.-fractieleden, in verband met de kwestie-Lichtveld, arbeid in de Staten vrijwel onmogelijk te zijn gewor den. In de overwinning van de N.P.S. in deze verkiezingsstrijd ziet men een be krachtiging van haar els, dat de Staten ontbonden dienen te worden en dat er nieuwe verkiezingen moeten worden ge houden. Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van de trdepenschepen „Groote Beer" en „New Australia", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 15 October in Nederland worden ter post bezorgd. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Het adres moet behalve de gebruikelijke gegevens de mededeling bevatten: „aan boord van het troepenschip „Groote Beer" of „New Australia" op thuisreis waar Nederland. In verband met vertraging van het troepenschip „Skaugum", kunnen brieven aan opvarende aan boord van dit schip, king is en binnenkort aan de raad zal I nog worden gepost tot uiterlijk 12 Oc- worden toegestuurd. tober HUUROVEREENKOMST SPORTPARK. Het bestuur van VFC heeft een con cept-contract voor de huur van 't Sport park van de gemeente ontvangen. D# bepalingen van dit contract zijn, naar da mening van het bestuur niet te aanvaar den. In de gisteravond gehouden leden vergadering is een en ander besproken. De voorzitter, de heer G. A. C. v. d. Windt, gaf zijn visie op de bepalingen van de nieuwe overeenkomst en de ge volgen, welke deze voor de vereniging zullen hebben. Aan het gemeentebestuur is om een onderhoud verzocht .terwijl de vergade ring een motie aannam, welke ter ken nis van het gemeentebestuur zal worden gebracht. Het beleid van het bestuur werd met algemene stemmen goedgekeurd. ARM GEBROKEN. De 12-jarige wielrijder P. s., wonende 2i Van Leyden Gaelstraat 81, alhier, raakte gisteren op de Kon. Wilhelmina- haven de macht over zijn stirur kwijt, waardoor hij in botsing kwam met een Personen-auto. De jongen kwam te vallen en brak zijn rechter-onderarm. GESLAAGD. Bij het te Rotterdam gehouden B. O. v A G.-examen slaagde gisteren de heer A. Coster, alhier, voor le monteur. HARINGAANVOER. Tot en met 30 September werd alhier aangevoerd: 69.639 kantjes haring (vo rig jaar 55.883 kantjes), en wel 36.758 kantjes maatjes, 16.691 kantjes volle, 15 099 kantjes steurharing en 1091 kant jes ijle-haring. BUREAU VOOR HUISVESTING, B. en W. van Vlaardingen brengen ter openbare kennis, dat met ingang van he den in de werkverdeling van hun college een zodanige wijziging is gebracht, dat het gemeentelijk bureau voor huisvesting met meer zal ressorteren onder de bur- gemeestr .doch ondr wthoudr J. Buil. Met ingang van Vrijdag a.s. zal de bur gemeester op zijn spreekuur derhalve met meer te spreken zijn voor huisves tingsaangelegenheden. Daarentegen zal wethouder J. Buis voor hulsvestingsaan- gelegenheden te spreken zijn ten raad- huize. telkens op Vrijdagmorgen van 11 tot 12 uur Ue U.N.C.I.heeft vandaag besloten aan de Veiligheidsraad een telegrafisch rap port uit te brengen over haaf pogingen om voor het vraagstuk der Zuid-Mo- lukken een vreedzame oplossing te vinden nu haar beroep op de Indonesische regering, «m de strijd op Ambon te staken, gisteren, zoals wij reeds meldden, geen gehoor gevonden heeft. In een brief aan Moh. Roem. heeft de U.N.C.I. van dit voornemen mededeling gedaan. Het rapport aan de Veiligheidsraad zal in ae loop van Donderdag worden vrijgegeven. Roem's antwoord op het U.NC.I- verzoek was kort geweest. „De Indonesische regering is tot haar spijt niet in staat in te gaan op uw beroep." Van het strijdtoneel meldt de Ambone- se regering dat van Makassar uit een nieuwe aanval op komst is, waarop zij zich aan het voorbereiden is. Zaterdag j.l. zijn schepen van ex-K.N.I.L.-militaï- ren uit deze stad vertrokken. Bij deze versterkingen bevindt zich een volledige batterij artillerie. De Nederlandse rege ring is van deze nieuwe aanval op de hoogte gesteld. Daarbij is gevraagd een oorlogsbodem te willen zenden om deze schepen tegen te houden. De aankondiging van de UNCI betref fende het rapport aan de Veiligheidsraad, vernam men in Djakarta Woensdagavond, nadat de UNCI zeer langdurig had ver- brief aan Moh- Roem geeft de UNCI uiting aan haar leedwezen, dat de regering der R.I. geen mogelijkheid heeft gezien, om te voldoen aan het op haar door de commissie gedane beroep om de ln gang zijnde vijandelijkheden in de Zutd-Molnkken te beëindigen en haar aanbod voor goede diensten te accepteren. „Het enige doel van het beroep van de commissie en haar aanbod tot goede dien sten was om te helpen om tot een vreed- zhme regeling te komen van de moeilijk heden, die zich in de Zuid-Molukken voordoen. Naar de mening van de com missie openden de aangeboden goede diensten de mogelijkheid voor onder handelingen, terwijl aan de republikeinse regering geheel werd overgelaten over haar uiteindelijke positie in de kwestie te beslissen". De brief van de UNCI vervolgt: „In deze omstandigheden en handelend vol gens de haar verstrekte opdrachten, acht de commissie zich verplicht, rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad over haar pogingen om 'n vreedzame oplossing in de Zuid-Molukken-kwestie te bereiken en het falen daarvan. Een copy van het rapport aan de Veiligheidsraad werd bij het schrijven aan Moh. Roem gevoegd. Het Tweede-Kamerlid, de heer Weiter (KNP) heeft schriftelijk aan de minis- Mr. Alfred Stirling, de nieuwbenoemde Australische ambassadeur, bood gistermorgen in het paleis op de Dam aan H. M, de Koningin zijn geloofs brieven aan. Inspectie van de erewacht poor het paleis. De commissionnairs in effecten D. W. Brand en Bos Ydema, welke indertijd aandeelhouders in de N.V. Banjoewangi Thee- en Rubber-Mij. hebben geadviseerd om gezamenlijk op te treden tegen het door het bestuur geformuleerde reorga nisatievoorstel, hetwelk later werd inge trokken, komen thans met een nieuwe circulaire. Hierin spreken zij cie mening uit, dat de behaalde resultaten der Ban joewangi Mij. grotere betaling van het achterstallige dividend op de cumulatief preferente winstdelende aandelen moge lijk maken dan het thans aanhangige voorstel van 9 pet., zijnde 6 pet. over het boekjaar 1949 en 3 pet. als afbetaling op het achterstallige dividend van 114 pet. In verband hiermede raden zij dan ook aandeelhouders aan de vergadering op 19 October a.s. persoonlijk bij te wonen of zich te laten vertegenwoordigen. ter-president gevraagd of het Ned. Rode Kruis pogingen aangewend heeft om in de dringende behoefte van de bevolking van Ambon aan medicijnen en genees middelen te voorzien. Als dit wel het geval is, zo vraagt de heer Weiter ver der, waarom hebben die pogingen dan niet tot succes geleid? Zo neen. waar om heeft het Ned. Rode Kruis dan na gelaten deze pogingen te ondernemen. De Engelse regering heeft bekend ge maakt, dat zij met ingamig van 1 Januari a.s. haar aankpen van zacht hout in het groot uit Zweden Finland, Frankrijk, Oostenrijk en enige andere landen met zwakke valuta zal staken en de invoer van zacht hout uit deze landen weer zal overlaten aan het particuliere bedrijfs leven. De invoer van hout uit de landen met harde valuta en uit de Sovjet-Unie en andere Oost-Europese landen zal door de Engelse regering blijven geschie den. De nieuwe regeling voor de invoer brengt geen wijziging in de bestaande rantsoenering van hout in Engeland. 155 ton stukgoed Weert: 70 ton gerst Ra- vensbergen; 60 stand hout Breda; 675 ton petr.cokes Bergen op Zoom; 250, 335, 135 ton kolen Utrecht; 80 ton granen Beringen; 148 ton ledige droms Koog a.d. Zaan; 103 ton granen Doesburg; 100 ton meel Amster dam; 350 ton eoprah l./.o. v.; 470, 235 ton veevoeder Amsterdam; 400 ton kolen Zut- phen; 80 ton erwten Weesp; 60 ton kluit- kalk Alblasserdam; 136, 136 ton cellulose Wapenveld; 350 ton erwten Delft; 113 ton blik Bedum; 160 ton kolen Zwijndrecht; 800 ton lijnzaadschroot Doesburg; 150 ton ma chinedelen Maastricht; 55 ton veevoeder Amsterdam; 11 vletreizen Donderdag zullen in het kasteel „De Haar" te Haarzuilens, dat voor deze gelegenheid als gemeentehuis zal fungeren, in het huwe lijk treden baronesse Marie Helene van Zuylen van Nyevclt van de Haar en de Franse graaf van Ni- colay, burgemeester van het Franse stad je Le Lude. Het toe komstige paar in een der zalen van kasteel „De Haar". De spanningen, die zich bij de maand- wisseling hebben voorgedaan, zijn geheel verdwenen en de weekstaat van de Nei Bank opgemaakt per 9 October geeft hiervan een heldere weerspiegeling. D® geldbehoefte toch heeft plaats gemaak voor een terugvloeiing der middelen in welk verband kan worden op de vermindering van de voorschotte in rekening-courant met bijna ƒ54.530.194, terwijl daarnaast de saldi van banken in Nederland met ruim 8.000.000 zijn toegenomen tot 56.94U.9ns. Ook het gewone tegoed var de Schat kist geeft een aanwas te aanschouwen, namelijk met 16 600^00 tot .191.009.217, Wat de andere saldi aangaat zijn de vrije saldi met ƒ11.000.000 achteruitgegaan tot 276.004.481. Wat de situatie ten opzichte van het buitenland be*r®ft' springt in het oog, dat het totaal der vorderingen op het buitenland met 47.000.000 is aangegroeid tot l.^w«.»oo.o70. De vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken geven echter een vermindering te zien van 6.000.000 tot ƒ368.912.740, terwijl nX?„J.leuren 'n vreemde geldsoort met ƒ5.000.000 zijp opgelopen tot ƒ44.732.037. Voorts zijn de vrije saldi van vreemde circulatiebanken met ƒ42.000.000 toege nomen tot ƒ641.158.702. Overigens zijn geen opzienbare mutaties vermelden, De terugvloeiing van gelden bij de maandwisseling opgevor derd, hebben in hoofdzaak geleid tot de inkrimping van de bankbiljettencircu- latie met ƒ49.000.000 tot ƒ2.774.475.655. ACTIVA: Wissels etc. m disconto Voorseh. in reik. cour. incl. beleningen Waarvan a. Indonesië Gouden munt en mat. Zilveren munt en mat. Papier buitenland Corr. buitenland °u't. betaalmiddelen Vorder, in guldens op V!]- circulatiebanken Diverse rekeningen PASSIVA Bankbiljetten (oude) Bankbiljetten (nw.) Bankassignaten Rek-crt. saldi schatk. Rek.-crt. saldi schatk. bijzondere reken. Geblokkeerde saldi Saldi banken in Ned. Vrije saldi v. vreemde circulatiebanken Andere vrije saldi Cred v. vr geldsoort Diverse rekeningen Circulatie muntbilj. 2 Oct. 9 Oct. (in 1000) 85.879 31.623 873.102 16.710 342.422 907.122 1.348 374.713 393.004 58.887 2.823.851 2021 174.579 1.346.451 1.619 48.759 599.518 287.157 39 708 463.033 133.506 54.530 31.623 873.102 16.983 307.266 989.413 1.307 368.913 391.807 58.755 2.774.476 367 191.009 1.346.451 1.604 56.940 641.159 276004 44 732 463.251 133.168 Een 13-jarige Haagse scholier stal in de algelopen maanden ten nadele van zijn ouders een bedrag van ruim 2700, dat bil met enige „vriendjes" tot op de laat ste cent opmaakte. Speciaal op de onlangs gehouden kermis op het Malieveld, werd e®n groot bedrag „doorgedraaid". De ouders zijn van hun moeizaam vergaard spaarcentje beroofd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2