Russen in n kapitalistisch* Ze leren er met mes en vork eten fHÜ Kleuterschool in een scabies-stal SPAREN voor de VACANTIE Plan-Mansholt voor landbouw Bescherming van de concurrentie Mgr. Hopmans zestig jaar priester RODE LEGER OP ONTDEKKING Drie mano's voor de kolonel E^n ten verkoudheid^^ KR EOFLAVON Verlaging van school gelden Tonnenstelsel en een po als sanitair eerste paal Prins Bemhard naar Tilburg Guerilla's in Zuid- Celebes Indexcijfers groothandelsprijzen PAGINA 3 VRIJDAG 13 OCTOBER 1950 SCHAAKRUBRIEK Lagere collegegelden Deserteurs Gevaar Amsterdam bouwt woningen (Van onze Amsterdamse redactie.) „Enig mogelijke basis voor onbe lemmerd sociaal-economisch samengaan" BUISJE q 20 TABLETTEN 75 CENT Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St. Bernardus. Sassenheim. No. 6667. A. LUES EN VOLKMAN. Arb. Shak 1949 le prijs. Mat in twee zetten. In hét kader van het door de regering aangekondigde verscherpte toezicht op ondememersovereenkomsten, die een ge zonde concurrentie in gevaar brengen, zijn bü beschikking van de minister van Economische Zaken, gepubliceerd in de Staatscourant van 12 October, de contro leurs bij de Economische Controle Dienst belast met de opsporing van feiten, straf baar gesteld bij het Kartelbesluit. In dit verband wordt van de zijde van het departement in het bijzonder nog eens de aandacht gevestigd op de in artikel 2 van het Kartelbesluit neergelegde ver plichting prijsafspraken en andere be drijfsregelingen schriftelijk op te maken en bij het ministerie aan te melden. De minister heeft opdracht gegeven bij over- tredingen van dit voorschift terstond proces-verbaal op te maken. De herdenking van het diamanten priesterfeest van Z. H. Exc. de bisschop van Breda is gisteren geheel naar wens van de hoogbejaarde kerkvorst verlopen; in alle stilte en bescheidenheid. Slechts één hulde heeft mgr zich laten welgeval len, die in de intieme kring van de Zus ters plaats vond. Maar telegrafische ge lukwensen en bloemen werden in ruime mate aan het Gasthuis bezorgd. Een felicitatie-telegram ontving mgr o.m. van de Pauselijke Internuntius uit Den Haag. Mgr Hopmans, die ereburger is van de stad Breda, mocht ook van het gemeente bestuur en de raad een hartelijk felici- tatieschrijven ontvangen en bovendien als geschenk van de vroede vaderen een fraai crucifix. Advertentie. achter t Bij gelegenheid van het mondeling overleg, dat tussen de Commissie van Voorbereiding van de Tweede Kamer over enkele aanhangige belasting-wets ontwerpen met de Minister van Finan ciën heeft plaats gevonden, is ook de nieuwe .vfcoolgeldregeling ter sprake ge- komn. 'f minister deelde mede, dat het inkt». -» roedrag, waarbij het maximum- school# - moet worden betaald, thans voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs ligt bij. 16.000 en voor het lager onderwijs bij 12.000 (bij de genen, die in de vermogensbelasting val len, zijn deze bedragen lager). Het ligt In de bedoeling deze bedra gen te stellen op 30.000 voor het mid delbaar en voorbereidend hoger onder wijs en vermoedelijk op 24.000 voor het lager onderwijs, De opklimming van het schoolgeld zal zodanig zijn, dat bij inko mens beneden de eerstgenoemde bedra gen het schoolgeld zal worden gehal veerd, terwijl voor inkomens tussen 16.000 en 3u000 (bij lager onderwijs 12.000 en 24.000) de vermindering ge leidelijk afneemt Daarnaast heeft de minister medege deeld. dat in de verlaging van de school gelden welke, zoals reeds eerder ge meld, 15 millioen zal kosten, begrepen is 'n verlaging van de collegegelden van 325 tot 200. No. 6668. B. LINDGREN. 2e Pr. Turnaj Tidschrift Pör Schak 1949. Mat in drie zetten. zelfs tot moeilijkheden leiden. Geheime Russische agenten in burger houden zich overal op om hun mensen te controleren. Om zelfs maar niet verdacht te worden rijden de meeste Russische militairen op de treeplank van de tram mee .En ten slotte is het niet toegestaan omgang met een Oostenrijks meisje te hebben. Voor dat laatste bestaat echter heel weinig gevaar, daar men nog lang niet het beestachtige gedrag van de Russen bij de bevrijding vergetep is. Die ervaring plus de kennismaking van veie Oosten rijkse krijgsgevangenen met Rusland zelf biedt het communisme al bitter weinig kansen hier. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen de serteren er toch regelmatig Russische mi litairen. Er wordt echter geen ruchtbaar heid aan gegeven. Er bestaat namelijk een overeenkomst tussen de vier bezettings machten, waarbij men over en weer de serteurs aan elkaar uitlevert. De Westerse legerautoriteiten spannen zich echter al lerminst in om Russische deserteurs te arresteren. Slechts degenen, die zich aan criminele misdaden schuldig gemaakt hebben, levert men aan Russische instan ties uit. De anderen worden als politieke vluchteling beschouwd. Als in de herfst de Russische troepen afgelost worden, springen er altijd een aantal uit de trein. Van de ouden, die naar Rusland teruggaan en van de nieu wen die rechtstreeks uit communistisch gebied komen. Ook bij de grote manoeu vres in de buurt van de Tsjechische grens verdwijnen meestal enkele Russische mi litairen. De meesten verlaten uiteindelijk Oostenrijk en vestigen zich elders in de wereld. Enkelen blijven achter in een van de Westelijke zónes. Bij een boer in de buurt van Salzburg werken twee van deze Russische deserteurs als knecht. Hoewel ze beiden een universitaire opleiding ge noten hebben en het eenvoudige werk niet gewend zijn, zijn ze zeer tevreden met hun lot. Bijna vijftigduizend Russische mili tairen (ongeveer tweemaal zoveel als de bezettingstroepen van Amerika, Engeland en Frankrijk bij elkaar) hou den zich aan deze zijde van het IJze ren Gordijn op. Dat is op zichzelf een unieke situatie. Het blijft een onaan genaam gezicht al die Russische uni formen in het stadsbeeld te ontmoeten. Die vlaggen met de hamer en de sikkel erin van vele openbare gebouwen en zelfs yan winkels ergeren toch. Het besef binnen het directe bereik van de communistische macht te leven belem mert onwillekeurig de vrijheid van spreken en handelen. De Weners zelf zijn er natuurlijk al lang aan gewend. Maar wel begrijpen ze het gevaar van deze toestand. Wenen is tenslotte een oase. De stad is aan alle kanten ingesloten door de Rus sische zóne. Zelfs de Britse en Ameri kaanse vliegvelden liggen in Russisch ge bied Een complete isolatie is een mili taire kleinigheid. En als de Russen eens hetzelfde met Wenen zouden willen doen als ze destijds met Berlijn hebben gedaan, is de stad veel machtelozer dan de Duitse hoofdstad. Een luchtbrug heeft dan zelfs geen kans „Hé hé, dat heb ik ook weer geleerd" was de voldane uitroep van minister mr, In 't Veld, toen h(i gistermorgen dt eerste met groen en bloemen versierde paal had geslagen van het complex van 1800 woningen, die zullen worden ge bouwd in het Westelijk deel van de hoofd stad. In een inleidingsspeechje gaf de wet houder van Volkshuisvesting in Amster dam mr. J. J. v. d. Velde een kijkje op de huidige stand van zaken en de woning bouwplannen voor Amsterdam in de ko mende jaren. Deze 1800 woningen meegerekend heeft men op het ogenblik in Amsterdam 4873 woningen ki uitvoering. Sedert 1 Jan. is het woningtekort in de hoofdstad echter constant gebleven. Bovendien is er een De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland heeft een onder zoek ingesteld betreffende het kleuter onderwijs in die provincie. Het rapport dienaangaande bevat enkele voorbeel den van slecht ingerichte kleuter-scho len. Aan de IJssel staat een kleuterschool met 50 leerlingen, zo lezen we. De lei ding berust bij twee onbevoegden, resp. 25 en 14 jaar oud. Het schoolgebouw is een oude schuur, 6 meter lang en 7 me ter breed. Elk der leerlingen heeft dus een oppervlakte-ruimte van 0.84 m2 (minimum-eis is 1,3 m2). In dezelfde streek vinden we een kleu terschool, ondergebracht in een stal. Volledigheidshalve stond op het enquête formulier vermeld: vroeger een scabies- post. Een plank over de sloot geeft toe gang tot de school. Oppervlakte school lokaal 45 m2 voor 61 leerlingen. In een industrie-gemeente vond de commissie een school met 131 leerlingen, variërend van 3 tot 6 jaar, waar als PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6660. W. Hoek. 1. Dc4e6: enz. No. 6661. W. Wrobel, 1. Tb2—bl dreiging 2. Pelb3:t enz. 1Th3: 2. Pd3t, Ke2 3. Teltt. 1Pel; 2. De6:t, Kdl 3. Ra4it. 1Del: (P) 2. fe6:, Th3: 3. De2tT. CORRESPONDENTIE. A. R. te T. In no. 6660 faalt 1. Df4 door 1Dg5. Goede oplossingen van no. 6660 en 6661 zonden in: J. A. Ahlers, Bedum (38); ir. A. Bergstein, Geleen (58); H. Th. v. Goor, Voorburg (37); C. de Krom, Nijmegen (60); N. G. Schaaps, Rijswijk; H. J. H. Scheers, Utrecht (52); C. v. d. Weide, Rotterdam, (58.) Van no. 6660: W. Haring, Schipluiden; F. Winkel, Schiebroek (39.) Advertentie De heibaas hielp minister In t Veld een handje, toen deze gisteren de eerste paal moest slaan voor een complex van 1800 woningen aan de Iloojdweg in Amsterdam-West. groot aantal zeer oude, oude en slechte woningen, die noodzakelijk moeten wor den vervangen. In de loop van 1951 denkt men een begin te maken met de bouw van 10.000 woningen in de Slotermeer, waar mee men dan in 1953 hoopt klaar te zijn. In dat jaar wil men beginnen met de bouw van de tuinstad „Geuzeveld", terwijl binnenkort bij de gemeenteraad het voorstel zal worden ingediend voor de bouw van een tuinstad „Slotervaart", waar 6000 arbeiderswoningen zullen ver rijzen. Binnen tien jaar hoopt men deze plannen geheel te hebben verwezenlijkt. Bijzonder gelukkig noemde de minister in zijn wederwoord de samenwerking van zes particuliere woningbouwverenigingen om tezamen dit werk te ondernemen. Deze samenwerking wilde hij ten voorbeeld stellen voor alle woningbouwverenigingen in den lande. Prins Bermhard zal op 7 November een zgn. werkbezoek aan Tilburg brengen. Om elf uur des morgens zal Z. K-H. op het Paleis-raadhuis worden ontvangen, waar ook enige korte inleidingen over Tilburg gehouden worden. Eveneens in het Paleis-raadhuis zal de Prins aanzitten aan een lunch, aangebo den door het gemeentebestuur. Na de lunch zal met een zeer beperkt gezel schap een bezoek worden ge Dracht aan de Tilburgse Textielschool en aan een wollenstoffenfabriek. HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit De Indonesische minister-president, mr- Moh. Natsir, heeft in het parle ment medegedeeld, dat het aantal gue rilla's in Zuid-Celebes was gestegen tot tientallen duizenden. In vervolg op de indexcijfers van ?r?0i, sPrUzen over Juli 1950 heeft "elC. B. s. thans indexcijfers samenge steld over Augustus op basis 1948 is gelijk 100. Het algemeen indexcijfer liep van Juli op Augustus 1950 met 1,6 punt op hetgeen is toe te schrijven aan prijsstijgingen van grond- en hulpstoffen en afgewerkte producten. Het indexcijfer voor de hoofdgroep voedingsmiddelen vertoonde een daling van 1,3 punt, hetgeen in belangrijke mate werd' teweeggebracht door de verder dalende aardappelprijzen. Ook gerst vertoonde een prijsdaling. Prijsstijgingen vielen waar te nemen bij peulvruchten (nieuwe oogst), copra, rietsuiker en cacaobonen. Evenals van Juni op Juli 1950 liepen ook van Juli op Augustus de indices van alle grondstoffengroepen op. Het sterkst waren de prijsstijgingen bij de grondstof- verstrekt. Sommige punten schijnen nog onderwerp van overleg te zijn tussen mi nister Mansholt -en enige zijner collega's uit het kabinet. Zijn wij wel ingelicht, dan is de minister van buitenlandse zaken mr D. U. Stikker, die voorzitter is van de Orgjanisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.), bij dit overleg betrokken. Het ligt voor de hand, dat ook de ministers van Economische Zaken en Financiën hun deskundig oog over be paalde aspecten van het plan laten gaan. Gezien de gang van zaken mag ver wacht worden, dat de Nederlandse rege ring zich binnen afzienbare tijd achter het wellicht in details hervormde „Plan- Mansholt" zal stellen. Op welke wijze het nadien voor het forum van de wereld opinie zal worden gebracht, is nog niet bekend. Het laat zich aanzien, dat de bespre kingen in regeringskringen over het plan voor integratie van de West-Europese landbouw, dat door minister Mansholt werd ontworpen, een gunstig verloop heb ben. In doorgaans goed geïnformeerde kringen wordt dit „Plan-Mansholt" een „uiterst belangrijke bijdrage tot een toe komstige samenwerking van de West- Europese landen" genoemd. Sommigen verklaren, dat dit plan de enig mogelijke basis zal zQn voor een onbelemmerd sociaal-economisch samengaan. Over grote lijnen en details van het plan worden overigens nog geen inlichtingen Rond en ondoorgrondelijk zijn de gezichten van de Russische soldaten, die in Wenen in samenwerking met de andere bezettingsmogendheden politiediensten verrichten. In een vertrouwelijk gesprek (na teveel wodka) geven-ze soms toe, graag met de Amerikanen over te willen steken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3