Groter productie of minder consumptie We kunnen het klaren, maar... De toekomstige rol van de Kon. Marine Cease fire"voor Moeder Overste Amerika steunt Franse defensie Greetje mag naar grootouders m Korea bracht pas juiste inzicht Geen schrielheid voor defensie Mr H. L. s' Jacob opvolger van minister Sehokking WINNIE'S PANTOFFELS Opnieuw trommelvuur van harder werken of minder verbruiken Goed voorbeeld ben vrouw met mannelijke moed en een warm hart Tienduizendste schip Zaterdag 14 October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Twaalf doktoren in één flat Nationalisatie electrieiteitsbedrij ven in Indonesië Gasproductie moet worden opgevoerd Amerika bezorgd over de verklaring van Moorman Vijf procent salaris verhoging Hatta vice-president van Indonesië f 45.000 verdwenen Eerste Kamei fieejt ernstige critiek op minister Schokking staten-generaal regering Fockema Andreae toch naar Washington Debatten over plan- Acheson gesloten Verklaring van minister Schokking Radar voor Schiphol WEERBERICHT Ji Een uniform ziekenhuisbed Ipipipjj Groningen krijgt ongewone primeur Geldt ook voor de ambtenaren STERKE UITBREIDING VAN HET LEGER AANGEKONDIGD in Rotterdamse haven Oplichter zou effecten verkopen ROYALER DAN DE Een directorium Geen schepen voor Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij op goede gronden mogen aannemen, zal de heer mr. H. L. s' Jacob, de secretaris-generaal van het departement van Financiën, als opvolger van minister Schokking aan H. M. de Koningin worden voorgedragen. De ministerwisseling het verlenen van het ontslag door H. M. de Koningin aan minister Schokking en de benoeming van diens opvolger de heer s' Jacob zou naar alle waarschijnlijk heid Maandag plaats vinden. p De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond, luidit: Aanvankelijk enkele opklaringen, later half tot rnraar bewolkt met kans op enige regen. Zwak ke tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering ln temperatuur. Zendag 15 October: Zon op 7.04 uur, onder 17.47 uur, maan op 12.56 uur, onder 19.26 uur. Maandag 16 October: Zon op 7.06 uur. onder 17.45 uur, maan op 14.08 uur, onder 20.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Naar verlenging arbeidstijd m d naarvoor kan één model in an onze speciale verslaggever) Vergroting van de productie is het enige middel om de moeilijkheden, waarvoor ons land thans staat, te verzachten en wanneer geen aanmerke lijke productieverhoging tot stand komt, zal de consumptie belangrijK moeten dalen. Het Nederlandse volk moet daarnaast ook bereid zijn de consumptie laag te houden. Indien deze druk op de consumptie niet wordt aanvaard, zal de industrialisatie niet het succes afwerpen, dat wordt verwacht. Wij kunnen niet de consumptie handhaven en gelijk de investeringen verder opvoeren en daarbij onze militaire taak, die de moeilijkheden nog heeft verzwaard, uitvoeren. Wij zijn de eerste jaren gebleven beneden het gemiddelde van de uitvoering van ons program, dat nodig is. jn de Stichting van den Arbeid over ef- ficiëncy, die mede tot vergroting van de productiviteit kan leiden. Daarvoor is geen kapitaal nodig, maar een betere or ganisatie en toepassing van öetere methodes. Simplificering betekent geen utility en behoeft geen eentonig ver schijnsel te zijn,maar normalisering. Instruerend Deze woorden werden Vrijdagavond ge sproken door de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, aan een diner in hotel Hamdorff te Laren, waar een honderdtal gasten bijeen waren, grootendeels Dinnen- en buitenlandse journalisten, die deze week hebben deelgenomen aan 'n persexcursie „industrialisatie", georganiseerd door de persdienst van het ministerie van Eco nomische Zaken. Aan deze reis hebben ook twee van onze redacteuren deelgenomen. De één ging Noordwaarts, terwijl de ander het meer in de Zuidelijke contreien zocht en beiden zullen binnenkort hun indrukken weergeven, die zij hebben opgedaan van ons industriële vermogen, daarbij vooral wfjzend op de perspectieven om deze ca paciteit aanmerkelijk op te voeren. Een harde noodzakelijkheid, zoals men weet, om het aantal arbeidskrachten, dat door de sterke bevolkingsaanwas de markt dreigt te overvoeren, op te vangen en om onze betalingsbalans in evenwicht te brengen. „De verhouding van de arbeidsproduc tiviteit betreft niet alleen de prestatie van de individuele arbeider, mAar zullen ook concreet en ernstig m" denken over verlenging van de tijd", aldus vervolgde minister Van «en Brink Objectieve '«^^goederen en derneming. Een accoord al» het ware op de vele bezwaren tegen de politiek van de rege ring die bij haar streven naar indus trialisatie eigenlijk gelijk tegenwerkt door niet de bedrijfsbelasting te verlagen, was de opmerking van de minister, dat de grondslag van onze economische poli tiek moet zijn: handhaving van het mo netaire evenwicht. Indien dit verbroken wordt zou de grondslag van een politiek, die gericht is op een economische inte gratie wegvallen. Hoe «waar de taak ook is, minister Van den Brink acht geen reden aanweaig tot wanhoop. Men is te kort geschoten, ook de overheid maar er is ook reden tot dankbaarheid o.a. dat wij er in geslaagd zijn duizenden jongemannen uit Indonesië 7.0 goed als allen weer in het bedrijfs leven op te nemen. Wanneer het volgend jaar niet staat in het teken van vergroting, van de produc tiviteit dan zal het uitgesproken staan in het teken van daling der consumptie. Interessante opmerkingen maakte ir. Van Leeuwen voorzitter van de contact groep tot opvoering van de productive Na tien jaar heeft een Londense firma weer een paar pantoffels voor Mr Winston Churchill mogen maken. Zelfs zijn ergste vijanden tijdens dc Tweede Wereldoorlog hebben hem nooit voor een pantoffelheld uitge maakt. Maar het blijkt toch, dat hij zich op pantoffels heel behaaglijk voelt. En dat hij een man is, die goed met z'n garderobe omgaat. I ten jaar heeft hij met de vorige gedaan. Een voorbeeld voor heel het Engelse volk inzake soberheid. Of is Winnie :o weinig 's avonds thuis geweest? Inderdaad, hij is vaak op reis. Pas heeft hij weer in Denemarken zijn mond geroerd en op een wereld regering aangedrongen. Zoals men ziet, zijn °P de pantoffels zijn initialen geborduurd: W (inston) pencer) C(hurchill). Dat hij er nog lang van mag genieten, met een dikke sigaar Humoristisch doch instruerend was zijn voorbeeld over de fabricage van ziekenhuisbedden, waarvan 38 met verschillende lengte en vier met ver schillende breedte en hoogte bestaan. Binnenkort zullen te Groningen de werkzaamheden beginnen voor dl bouw van een flatgebouw dat een bijzondere en voor ons land unieke bestemming zal Krijgen. Om enigszins te voorzien in het nijpend gebrek aan woon- en praktijk ruimte voor artsen en specialisten te Groningen, zijn op initiatief van het aan nemingsbedrijf Rottinghuis en de Ijzer handel Knaap plannen ontworpen voor een flatgebouw, waarin twaalf specialisten zullen kunnen wonen. Twaalf onderzoek en spreekkamers, ruimten voor gips- en röntgenafdelingen, één centrale wachtka mer en een conciërgewoning vormen de praktijkruimte, terwijl bij de twaalf wo ningen naar het grootst mogelijke comfort zal worden gestreefd. Elke woning be staat uit vijf appartementen. Woon- en praktijkruimten zijn verbonden door een lift, en twaalf garages completeren het gebouw. Omdat het wettelijk niet mogelijk zal zijn de flats afzonderlijk te kopen, zal een coöperatie worden gesticht, waarvan elke bewoner lid zal zijn. Men hoopt met het flatgebouw vóór October 1951 gereed te zijn. de plaats Daarvoor kat komen. Aan de vooravond van de reis heeft de heer H. Oosterhuis, voorzitter van de Stichting van de Arbeid, een inleidend woord gesproken en o.a. gezegd, dat de loonpolitiek eens nader bekeken zal moeten worden met het oog op het aan trekken van meer geschoolde arbeids krachten. Dr. A. Winsemius, directeur-generaal van de industrialisatie, stuurde ons op reis met een toelichting op het regerings beleid inzake industrialisatie en noemde het verloop tot heden niet onbevredigend. Ei zijn een aantal moeilijkheden, waar voor de regering de oplossing nog niet weet, met name baart het financierings vraagstuk vele zorgen. Radio Djakarta meldt: Het Indonesische Ministerie van openbare werken is voor- neniens, alle electriciteitsbedrjjven in het 'and te nationaliseren. De bepalingen van «e voorlopige Indonesische grondwet staan nationalisatie toe, zo wordt hieraan toegevoegd. (Van onze correspondent). De gas-productie ln ons land dient op vrij korte termijn belangrijk te worden opgevoerd. Niet alleen voor huishoude lijk verbruik ls het betrekken van gas, tengevolge van de bevotkings-aanwas belangrijk gestegen, doch ook van Indus triële zijde wordt de vraag naar grote hoeveelheden van steeds meer betekenis. De gasleveringen van de Hoogovens en van de cokesbedrijven der Staatsmijnen nemen gestadig toe. Ook de gaslevering van het bedrijf te Sluiskil is nu het be drijf geheel is hersteld weer gegaran deerd. De totale gasafgifte voor de openbare voorziening bedroeg in 1946 nog 793 mil- lioen M3. en in 1949 maar liefst 1.120 millioen M3. Ten aanzien van de mogelijkheden van het aardgas voor de voorziening van een deel van ons land kunnen nog geen defi nitieve conclusies worden getrokken. Eén persoon werd gedood en twaalf gewond, toen een stalen steiger, welke om vier huizen op het Oakley Plein te Londen was gebouwd, in elkaar stortte. Het gevaarte viel op een rij auto's en een groot aantal voetgangers, die zich juist op het noodlottige moment op het Oakley Plein bevonden. Frankrijk heeft Amerika Vrijdag drin gend verzocht om met de meeste spoed militaire uitrusting naar Indo-China te zenden, waar de Franse troepen onder zware druk van de Vietminh moeten terugtrekken. De berichten over wrevel in Nederland naar aanleiding van de recente verklarin gen over de toekomstige rol van de Neder landse marine in het kader van het Noord-Atlantische defensie-systeem, heb ben onder functionarissen van de Ameri kaanse ministeries van Buitenlandse Za ken en Defensie een aanzienlijke mate van bezorgdheid veroorzaakt, zo seint Aneta's diplomatieke correspondent uit Washington. Men verklaart in deze kringen met na druk, dat berichten in de Nederlandse pers. volgens welke aan Nederland ver zocht was „zijn marine op te geven", grotelijks overdreven zijn en op misvattin gen wijzen en dat geen persoon van gezag zich met „dergelijke onreële denkbeelden" bezig houdt. Men legt er voorts de nadruk op, dat de verklaringen, die de reacties in Ne derland hebben verwekt, niet afkomstig waren van organen van het Pact, die uit eindelijke beslissingen in dergelijke zaken kunnen nemen. De permanente groep van het militair comité, waarvan luchtmaarschalk Tedder lid is, kan slechts aanbevelingen doen welke naar de regionale afdelingen wor den doorgezonden, zodat een eventuele aanbeveling van de permanente groep betreffende de Nederlandse marine zou gaan naar de regionale afdeling voor Noord-West-Europa, waarin Nederland zelf vertegenwoordigd is, De Nederlandse regering zou dus alle gelegenheid hebben om haar mening te kennen te geven. Men beschouwt Connally's uitlatingen liet als de weergave van enige gezag hebbende opvatting van de organisatie van het Noord-Atlantisch pact. Uit Den Haag ontvingen wij het vol gende communiqué: „De ministerraad heeft in volledige overeenstemming met de rijkssalariscom- missie besloten, dat de jongste verhoging van de salarissen en lonen met 5 procent zal gelden voor alle rijksambtenaren en arbeidscontractanten, waarvoor een al gemene loonregeling geldt, met uitzonde ring van de hoogste staatsfunctionaris- sen, voor wie bjj de ontwerp-rijksbegro- ting 1951 in een verhoging van de salaris sen is voorzien. Aan de besturen van de provinciën, gemeenten en waterschappen zal in over weging worden gegeven een met boven staande beslissing overeenkomende rege ling te treffen". "I TT-rorse« racr(ZT-ir\cr netto haar Op Zondag 15 October a.s. zal op voor wereldlingen ongekende wijze een vrouw geëerd worden, die door de mannelijke moed, naast vrouwelijke goedhartigheid, waarmede zij vocht voor de vrijlating van negerslaven, het respect en de bewondering afdwong van iedereen, die met haar in aanraking kwam. Ziehier een merkwaardige episode uit haar leven: Tijdens de Tweede Republiek (18481852) in Frankrijk, toen Lodewijk Napoleon zijn macht vestigde door een poging tot gewapend verzet met geweld neer te slaan, gebeurde het, dat deze vrouw de harrikaden, waar achter de soldaten een zware strijd voerden, naderde en op de vraag: „Wie daar?" kalm antwoordde: „Ik ben Moeder Javouhey, algemeen overste der missiezusters van de H. Joseph van Cluny en afgevaardigde van de Franse kolonie Guyana." Onmiddellijk werd het bevel van barri- kade tot barrikade doorgegeven: „Staakt het vuren. Vrije doorgang voor Madame de generale overste, Moeder van de negers, een groot man!" (Sic). Glimlachend liep zij door en betrad de raadszaal van het Bourbon-paleis, waai men haar duidelijk maakte, dat zij als vrouw geen toegang had, omdat vrouwen niet als afgevaardigden konden worden gekozen. Moeder Javouhey vertelde niet. hoe en waarom zij werd afgevaardigd. Misschien zou dit indruk hebben gemaakt. Want Moeder Javouhey, van wie een minister van Lodewijk Philip eens ver klaard had, dat zij voor het welzijn der koloniën zich verdienstelijker had ge maakt, dan tien ministers samen, had van de negerslaven in haar missiegebied Mana Frankrijk heeft Amerika Vrijdag drIn_ «end verzocht om met de meeste spoed militaire uitrusting naar Indo-China te "enden, waar de Franse troepen onder "Ware druk van de Vietminh moeten terugtrekken. Morirranse minister van defensie, Jules her v„ Cn ambtgenoot Petsche, min.s- 'e amu. nanciën- hebben hun Amenkaan- S^vder ten Acheson, Marshall en zit verzno? "ota doen toekomen, waarin ningsproer^en het Amerikaanse versche- uitrustina i*" voor de zendingen wapens, gen te versnen'nS:SVaar'u'®en e" V0CrtUi' ring heeft hièr n" De Amerikaanse rege- gereageerd. met bekwame spoed op geven, dat de ver7ekering ge" om de militaire ult« mogelijke zal doen strijdkrachten in lndr,Sr.ng aan °e Franse ren aldus werd vJ^"chma snel te leve ren, aldus werd VriidI™ .a s hington medegedeeld, sn°fficieeI te Was- besprekingen over het Franse herbewapeningsprogram tussen de Franse en Amerikaanse minis ters. In gezaghebbende kringen te Washing ton wordt medegedeeld, dat Frankrijk van plan is het aantal divisies tegen het einde van 1951 van vijf op tien te bren gen. De Franse minister van defensie, Jules Moch, had dit op bovenbedoelde conferentie medegedeeld. Frankrijk zou aan het eind van dit jaar reeds zeven divisies ln actieve dienst hebben. Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid van stemmen de voor malige minister-president Mohammed Hatta tot vice-president van de Republiek gekozen. Pressent blijft dr. Sukarno. De communistische leden verlieten uit pro test de vergadering, daar naar hun me ning hM ambt van vice-president over bodig is. Neen. dit ls psen aardig reclameplaatje voor een luchtvaar'Jijn. die óók, net als onze KLM reclame ma ken wil voor het safety first en dus de wereld verkondi gen wil, dat een kind zelfs rustig in één van haar vlieg tuigen kan stappen. Het is een tweemaal in de week voorkomend gebeuren. Tweemaal in de week mag de zes-jarige Margaret Olsen, die niet haar ouders te Oslo, Noorwegens hoofd stad woont, bij haar groot ouders in Stockholm, de hoofdstad van Zweden loge ren. Haar ouders brengen haar dan naar het vliegveld, vertrouwen haar, met haar valiesje, aan de stewardess toe en deze levert Margaret aan grootvader en grootmoe der af. Voor Margaret is een luchtreisje dus de gewoonste zaak van de wereld. Zowel in de luchthaven van Oslo als in die van Stockholm is ze als het ware kind in huis. Alle piloten kennen haar en wuiven haar toe, wanneer ze landen of opstijgen. Ze heeft onder de stewardessen niets dan vriendinnen. Toch figureert Margaret Olsen op deze foto wel een beetje voor reclame. Want de luchtlijn, waarmede ze geregeld haar uitstapje naar opa en oma maakt, heeft het kiekje verspreid, met de mededeling er bij, dat ze in het jaar 1949 niet minder dan 15.413 kinderen vervoerde, waarvan 4110 nog babies warenl in Guyana vrije mensen gemaakt. En deze zelfde vrijgelaten negerslaven hadden, toen de Tweede Republiek het algemeen Kiesrecht invoerde, zonder uitzondering hun stem uitgebracht op Moeder Javou hey. Tevergeefs poogde de gouverneur de goede mensen aan het verstand te b-.n- gen, dat deze verkiezing ongeldig was en dat zij een man moesten kiezen. Maar de negers wilden daar niets van horen. In hun ogen was zij om haar mannelijke moed een man. Niettemin was het een feit, dat zij de mannelijke energie, waar van zij blijk gaf, hulde in de vrouwelijke goedheid en aantrekkelijkheid, die haai eveneens eigen waren. Uit een gezin van tien kinderen in 1779 te Jallanges in Bourgondië geboren, gaf zij reeds op jeugdige leeftijd blijk: van moed en toewijding. Tijdens de Franse revolutie van 1789 dus, op 10-jarige Leeftijd verborg zij de vervolgde pries ters en redde zoveel mogelijk degenen, die in de slotkapel van het kasteel ter plaatse, waar zij woonde, gevaar liepen, toen de revolutionnairen daar brand stichtten. Na achtereenvolgens bij de Dochters der Liefde en de Trappistinnen te zijn I ingetreden, stichtte zij in 1807, op 28- i jarige leeftijd, het Genootschap van de H. Joseph, met als doel het onderwijs aan arme kinderen. Van dit Genootschap I werd zij de eerste algemene overste. Later werd de naam ervan veranderd in Con gregatie van de „Missiezusters van de H. Joseph van Cluny". In deze Congrega tie, werkzaam in de Franse koloniën van Noord-Afrika, kon Moeder Javouhey haar volle stuwende kracht ontplooien. Zij stond op de bres voor de afschaffing der slavernij. Doch dat niet alleen. Zij wilde de slaven leren, hun vrijheid goed te ge bruiken in werkplaatsen, landbouw- en ambachtsscholen en behartigde hun op voeding van verstand en ziel. De Franse regering zelf belastte haar met de uitvoering van haar ideeën, van 1822 tot 1833 in Senegal en van 1838 tot 1843 in Frans Guyana. Zij begon daar inlandse zusters aan te nemen, hetgeen een revolutie betekende in de toenmalige opvattingen. Haar Congregatie die, toen zij stierf op 15 Juni 1851 reeds 900 leden telde, telt thans 269 kloosters, met 3500 leden. Aanstaande Zondag nu zal Zuster Anne Marie Javouhey onder het getal der Zaligverklaarden worden opgenomen. Hedenmorgen te 9.25 uur is het Turkse stoomschip, de „Odemis" de haven binnengelopen. Het bijzon dere er aan is, dat deze boot de tienduizend schepen vol maakte, die dit jaar de Rotterdamse haven bin nenliepen. Verleden jaar had dit feit eerst plaats op 10 November. De „Odemis", groot 3652 brt., die gela den is met peulvruchten en van Tunis komt, voer in opdracht van Anthony Veder Co. en heeft ligplaats gekozen aan paal 10 van de Maashaven. Hedenmiddag hebben een deputatie van de Stichting Havenbelangen, de ha venmeester en andere autoriteiten een bezoek aan dit schip gebracht, om dit voor onze stad zo heuglijke feit luister bij te zetten. Te Veenwouden is op last van de Offi cier van Justitie te Leeuwarden aange houden de ongeveer 60-jarige J. van der B„ die nu eens te Amsterdam, dan weer te Veenwouden in Friesland verblijf houdt. De aanhouding geschiedde op een klacht van een Groningse familie, voor wie de verdachte een aantal effecten ter waarde van 45.000.— zou verkopen. De man reist nl. voor een Amsterdamse firma, voor welke hij effectenorders tracht te plaatsen. Hij had voorgegeven, ondanks een dreigende devaluatie, de effecten met winst van de hand te kunnen doen. Daar vermoed wordt, dat Van der B. door het gehele land zijn arbeidsveld had, verzoekt de Officier van Justitie te Leeuwarden hem mede te delen waar Van der B. zich eventueel verder aan derge lijke praktijken heeft schuldig gemaakt. Van bovenbedoelde 45.000.— was bij zijn arrestatie geen cent meer in het bezit van de verdachte. Terwijl minister Schokbing demjssionnair is, is gisteren het voorlopig ver- slag verschenen van de Eerste Kamer over' de^begrotingen 1950 van de departementen van Oorlog en Marine. Had de minister in de Tweede Kamer al niet het volle vertrouwen, jn de Eerste Kamer blijkt de zaak niet veel anders te liggen. Ook daar heeft men veel critiek op zijn beleid, vooral omdat dit met vast genoeg zou zijn geweest en hij in het kabinet niet flinker is opgekomen voor hetgeen hij ten behoeve van onze verdedi ging noodzakelijk acht. Tot hun leedwezen zagen sommige le den zich verplicht, ernstige critiek te oefenen op het kabinet, dat het con flict om Korea nodig had gehad om tot een juister inzicht te komen, t.a.v. het geen noodzakelijk is voor 'n verantwoor de defensie Als een rode draad loopt het streven, er in verband met de zware financiële lasten, welke staan te worden opgelegd, op belangrijke punten zo goed koop mogelijk af te komen, door de "n- der dagtekening van 27 Juni 1.1. ingedien de nota inzake het defensiebeleid. Telkens blijkt zulks, indien men althans tussen de rccels weet door te lezen, een gevolg te zijn van kabinetsopvattingen en - beslis singen, waarbij ds Mnrt-veraotwoordelij- ke minister en zijn staatssecretarissen zich slechts node neerlegden. De drie laatsgenoemde bewindslieden en in de eerste plaats de minister moet t ernstig verwijt worden gemaakt, dat zij hun juister inzicht niet met meer kracht hebben doorgezet, vooral omdat reeds van verschillende zijden in de Staten-Gene- raal was gebleken, dat men niet alleen tot grotere offers bereid was doch deze ook noodzakelijk achtte. Deze leden zouden met het oog op de naaste toekomst willen aandringen niet op een nieuwe en thans uiteraard hoger streefcijfer dan 850 millioen, met opnieuw de mogelijkheid tot remmen en beknibbe len, doch op vaststelling, met name wat de landmacht betreft, van bepaalde voor 's lands veiligheid in internationaal kader noodzakelijk geachte onderdelen per manente en mobilisabele met daarbij behorende bewapening, daargelaten de vraag, wat de kosten daarvan zij a Wat de Kon. Marine betreft, hadden deze leden waardering voor de wijze, waarop aldaar de zaken worden ge klaard. Wel waren zij ook hier enigs zins beducht voor onverantwoordelijk be knibbelen op de geldmiddelen, zelfs op die, welke reeds waren gevoteerd. De jongste ontwikkeling van legerlucht- macht had eveneens hun waardering. Ettelijke leden verklaarden in te stem men met de hierboven weergegeven kri tiek op 's ministers beleid Zij waren van oordeel, dat het kabinet in zijn geheel te dezen evenmin vrijuit ging, doch acht ten in de eerste plaats de minister van Oorlog en Marine voor het defensiebeleid verantwoordelijk. ZU gaven der regering in overweging, de instelling te bevorderen van een vaste commissie van advies en bijstand dan wel van een directorium, samen gesteld uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de financiële wereld, ter controle van de aanmaak en de aan schaffing van wapentuig. Enkelen hun ner bepleitten zelfs de benoeming van een minister, die zich bijzonderlijk met dit vraagstuk zal bezig houden Een directorium, als waarop hi-rboven wordt gedoeld .zal zulk een bewind* man dan bij de vervulling van zijn taak dienen bij te staan. Enige leden, die voor het overige de zelfde beginselen waren toegedaan als vorenbedoelde .spraken de hoop uit, dat het antwoord der regering op dit voor lopig verslag en bij de in het openbaar te houden discussies het alsnog mogelijk zal maken Mer vertrouwen t« blijven schenken, doch dan zou de regering een andere taal moeten spreken, dan zij in de Tweede Kamer heeft laten horen. Nu dc internationale toestand inmiddels nog ernstiger is geworden .hadden zij een kleine hoop, dat de minister en zijn staatssecretarissen alsnog een kloeker be leid zouden aankondigen. Zij waren ech ter niet bereid, hun critische houding te laten varen, indien zonder meer de kabi- netsquaestie zou worden gesteld en daai- mede zou worden getracht, de Kamer in een dwangpositie te brengen. Verscheidene leden konden uit de de fensiebegrotingen voor 1950 en 1951 geen andere conclusie trekken dan dat de re gering onvoldoende gelden aanvraagt voor een zo snel mogelijke, krachtige versterking van ons aandeel in de West- europese verdediging. Het was hun min eer duidelijk .dat de minister van Oorlog en van Marine bereid is, daarvoor de ver antwoordelijkheid te dragen. Z1Jparchutesschijnen voorts niet in vol doende aantal aanwezig te zijn Naar verluidt zou de zielzorg bij de Kon. Marine, wat het aantal van de daarmee belaste geestelijken betreft, te wensen overlaten, Gaarne zou men ook hieromtrent nader worden ingelicht. Vele leden verzetten zich tegen ver dere overdracht van schepen aan de In donesische republiek ingevolge het over eengekomen ter Ronde Tafel-conferentie. Zij achtten het namelijk niet onmoge lijk, dat zulke schepen worden gebruikt tegen Nieuw-Guinea of Ambon. Naar aanleiding hiervan stelden zij de vraag, of het recente bezoek van de staatssecretaris van Oorlog aan Indone sië tot een bevredigende uitkomst had geleid, voor zover dat bezoek betrekking mocht hebben gehad op de status en de toekomstige woonplaats van de Ambonese militairen. Tevens schijnt vast te staan dat de staatssecretaris, de heer Fockema Andreae, in tegenspraak met de gepubliceerde verklaring, op Woensdag 18 dezer naar Washington zal vertrekken ter bijwoning van de conferentie van de Ministers van Defensie in het kader van het Atlantische pact. Het ontslag van de beide staatssecretarissen zal Maandag, naar men ons mede deelde, nog niet worden aanvaard. Het is dus nog niet bekend, in welke hoedanigheid de heer Fockema Andreae naar Washington zal gaan. In ieder geval zal hij daarheen gaan of als Staatssecretaris of als „personal representative" van de Minister van Oorlog. De algemene debatten in, de Politieke Commissie der Algemene Vergadering over het plan-Aeheson om bevoegdheden van de Veiligheidsraad, i.g.v. niet-func- tionnering van dit lichaam, aan de Aig. Vergadering over te dragen, zijn gisteren besloten. De grote tegenspelers, Amerika en de Sovjet Unie, zijn beide nogmaals aan het woord geweest om hun stand punten, die onverzoenbaar bleken, uiteen te zetten. Beide baseerden zich op de letter van het Handvest, Foster Dulles zich bovendien op de geest. Het Handvest der V.N., dat enerzijds agressie wii uit sluiten, kent nu eenmaal in de practische uitwerking regels, die dit principe illu soir kunnen maken en in feite ook ollusoir gemaakt hebben. Visjinski hield zich in een rede van anderhalf uur aan de letter van de wet. Of daarbij het principe ook overboord werd gezet, kwam niet in het geding. Hij herhaalde eveneens zijn voor stel tot het houden van een bijeenkomst der „Grote Vijf". Foster Dulles, van zijn kant handhaafde het plan Acheson, zij het gewijzigd met enige tijdens de debatten uit de commissie naar voren gekomen amen dementen. Naar aanleiding van het A.N.P.-bericbt, dat wjj Vrijdag publiceerden en waarin „van welingelichte zijde" nadere mede delingen werden gedaan over d- motieven, die minister Schokking tot zfln aftreden hebben bewogen, stelt de minister het op prfls te verklaren, dat deze mededelingen niet van hem persoonlijk afkomstig zijn en dat hfl het betreurt, dat daarin zijn verhouding tot zijn ambtgenoten in het geding is gebracht geworden. Door de rijksluchtvaartdienst zal in de loop van het volgend voorjaar, ter com pletering van de landingshulpmiddelen voor Schiphol, aldaar een radar-installatie voor het vergemakkelijken van het bin nenkomen der vliegtuigen bij slecht zicht, in gebruik worden genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1