Nieuws uit STAD en OMTREK Paul van Mol rijdt op zijn fiets naar Rome Bioscopen SPORTNIEUWS uit Schiedam LAATSTE BERICHTEN Mr H. L. s' JACOB St. Egbertus-parochie van Hoek van Holland in het goud 1 Lustrum-tentoonstelling van S'45 goed begonnen Minister van Oorlog en Marine tmtioKSS*1 Abl v" Pater L. Jansen O.P. t Uit brief kladjes na verteld door Sebastiaan NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -m handbal VI, A ARDTNGEN Modern feest in nieuw Overschie tijdelijke opheffing Nederlajiders naar Nieuw-Zeeland Conflict in Spaan) studentenwereld Amerikaan op Java vermoord GECOMPLICEERDE AANRIJDING MAANDAG 16 OCTOBER 1950 PAGINA 2 I ZWANENZANG VAN MR. NOLET DE VERRADER VOOR KATHOLIEKE KRING BURGERLIJKE STAND UNIFORME VUILNISEMMERS vn. KINDERSPEL I KINDERSPEL II KINDERSPEL III DR. H. J- ORMEL 25 JAAR HUISARTS HOOFDPUNT <- NESTOROS.F.C. 0—2 GOEDE DAG VOOR SPIRIT AUTORIJSCHOOL WALDO R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. GEEN VOORRANG D-O.-ers jubileerden op originele wijze DE STUDIE DER PRINSESJES INVOERRECHTEN TEXTIEL Tweeduizend ongehuwden in 1950 Pontificale H. Mis NEDERLANDERS IN DUITSLAND VERGADERDEN ROME-BEDEVAART DER NED. KATH. VROUWEN KERSTLIED VOOR ROTTE'S MANNENKOOR Drie zwaar gewonden VOLKSWAGENS WORDEN GOEDKOPER Met intense concentratie volgden de aanwezigen in de Aula Zaterdagmiddag het spel van mr. P. M. J. Nolet. Deze scheen voor zijn afscheid uit Schiedam nog eens voor het laatst zijn artistieke talenten en volkomen beheersing van de Romantische piano te willen tonen. Wat hij van. „La bénédiction de Dieu dans las solitude" maakte, deed Frans Liszt's werk meer dan recht. Men hoort het zel den en toch zou het een groot publiek, dat Chopin als lievelingscomponist heeft geannexeerd kunnen boeien, omdat het eenzelfde ge.est ademt. Vol gekleurd in de harmonieën met hier en daar een me lodie-motief, waaraan een zuivere reli giositeit niet ontzegd kan worden, ont gaat het aan een té onwereldlijk karak ter maar blijft in hoofdzaak op de, nau welijks (maar veilig) het gemakkelijke sentiment ontwassen gevoelens rusten. Zo was tenminste de indruk, die mr. Nolet er van gaf en het is slechts te betreuren, dat dit pleidooi voor Liszt niet door anderen in een grotere recital gevolgd kan worden Nauwelijks door 'n groter publiek ontdekt, heeft mr. Nolet Schiedam voor Alkmaar verlaten. Wil hopen op een muzikaal weerzien. Het was de Schiedamse Kunstenaars gemeenschap S. '45, die ter gelegenheid van haar 5de lustrum de enigszins fees telijke bijeenkomst in de Aula had be legd ter gelegenheid van de opening van de lustrum-tentoonstelling. De burgemeester, mr. J. W. Peek, voor zitter ook van de Commissie voor het Stedelijk Museum, nam de gelegenheid waar om enkele van zijn denkbeelden over de taak van dit museum in onze atad te schetsen. Hij vond weinig gelegenheden van zo veel betekenis voor het Museum als een tentoonstelling van werk, dat door de eigen burgerij werd gewrocht. Een mu seum in een plaats als Schiedam heeft niet tot doel het verzamelen van artis tieke curuositeiten. Als dat alles was, kon de exploitatie beter overgelaten worden aan enkele grote landelijke mu sea. De doelstelling van een plaatselijk museum is alereerst de kunst en de kunstbeoefening nader tot de bevolking te brengen. Het moet door een goede inrichting de inwoners ontvankelijk ma ken voor het schone en het kunstzinnige. De burger moet zich in zijn museum thuis voelen. Het moet een levend cul tureel centrum zijn, waar men zijn in licht kan verrijken. Prettig is het als dit kan aan de hand van het werk van eigen mensen. Niet, dat alles was gemaakt wordt, geschikt is om in het museum tentoongesteld te worden. Er zijn be paalde criteria, bepaalde, ongeschreven wetten, waaraan de werken moeten vol doen. Spr. herinnerde er aan, hoe aanstonds na de bevrijding Nederland zich bezon op de rijkdom, die het zou kunnen be zitten in een eigen bloeiend cultureel leven. Duidelijker dan ooit was tijdens de bezetting gebleken wat men had gemist. Een van de resultaten was de kunste naarsgemeenschap S. '45. Spr. wist, dat er grote moeilijkheden voor de leden be stonden, omdat zij de kunst willen dienen maar daarnaast vaak de zware taak heb ben het dagelijks brood voor hen en de hunnen te verdienen. Hij wenste hun veel succes met de pogingen hierin ver betering te brengen. Jacq de Raat dankte namens S '45 de burgemeester voor zijn woorden; mr. Nolet voor het prachtige plano-spel en de aanwezigen voor hun belangstelling. Er heerst in Schiedam de mening, dat er in deze stad geen kunst kan worden voortgebracht. De statistieken wijzen echter uit, dat op 70.000 inwoners er zeker kunstenaars moeten zijn. S. '45 bewijst dit. Na drie prettige jaren met exposities in eigen ruimte, is er een moeilijke tijd geweejt. Toch is men doorgegaan. Een bloem kan wel in het verborgen bloeien en een schilder kan wel in de stilte van zijn atelier goed werk maken, maar een ver eniging, die niet naar buiten kan treden gaat hieraan ten gronde. Daarom is S. '45 blij, dat de kunstenaarsgemeenschap in het Stedelijk Museum kan exposeren. S. '45 is geen dwangbuis, waarin schilder» van een richting zich hebben verenigd. Men vindt op de tentoonstelling een ver scheidenheid van inzichten, werkwijzen en opvattingen. De schilders hebben In alle eerlijkheid hun werk gemaakt en geëxposeerd. Spr. hoopte, dat de bezoe kers er eerlijk naar zouden kijken. Wij komen nog terug op deze tentoon stelling. Op Donderdagavond a.s. zal de Katho lieke Kring de Toneelgroep „Comedia" voor haar leden laten optreden. Deze groep brengt „De Verrader", een toneel spel in 4 bedrijven van Herman Wouk. Het is de tweede voorstelling van de Passage-serie In dit seizoen. GEBOREN: Willem z. v. J. Noordzij en H. Vink; Irmlna M. H. L-, d. v. Th. J. B. Melchers en W. M. Verburch; Hendrik z. v. H. van 't Hof en W. Verduijn. Relna d. v. W. Staub en K. van Rossen. Geertrulda d. v. B. v. d. Meer en H. de Wilde. Het in bruikleen verstrekken van un!- forme vuilnisemmers aan de Inwoners van Schiedam, waartoe op 8 Maart 1948 door de Gemeenteraad werd besloten, Is mans vergevorderd; slechts een klein ge deelte der Gemeente moet nog worden voorzien De emmers worden in bruikleen gege ven, zoals een aan alle gebruikers uitge reikte folder met .Voorwaarden" duide lijk aangeeft; het spreekt vanzelf, dat de gebruikers verantwoordelijk zijn voor hetgeen zij in bruikleen ontvingen. Uit genoemde folder blijkt verder, dat reparatiën voor rekening van de Ge meente geschieden en dat er naar ge streefd wordt, zoveel mogelijk te werken in het belang van een „schone" stad en dus in het belang van de Inwoners. Op de medewerking der burgerij werd een beroep gedaan. De praktijk leerde helaas reeds spoe dig, dat die medewerking op veel plaat sen te wensen overlaat. De emmers wor den meermalen sterk verwaarloosd, zodat de kans niet denkbeeldig is, dat deze em mers vernieuwd zullen moeten worden ver binnen de vastgestelde afschrijvings termijn. Enige malen kwamen ook rap porten binnen van zoekgeraakte of gesto len emmers. Vanwege het Gemeentebestuur wordt bij deze een dringend beroep gedaan op de medewerking der burgerij; alle ge bruikers zijn verantwoordelijk en aan sprakelijk voor een goed gebruik der emmers; werkt mede, door de em mers niet te laten vervuilen en bedenkt, dat een te snel versleten of zoekgeraak te emmer door de gebruiker zelf zal moe ten worden vergoed. Ten gerieve van de gebruikers warkt in de gemeente Schiedam een particulie re firma, die tegen een kleine maande lijkse vergoeding de emmers schoon houdt, terwijl, bij voldoende deelneming daaraan tevens een gratis verzekering tegen zoekraken of diefstal zal worden verbonden Gisteren overleed in het Domini canerklooster te Huissen, waar hij zijn laatste levensjaren in rüste doorbracht, op ruim 80-jarige leeftijd pater Ludovicus Jansen O.P. Pater Jansen was geboortig uit Schie dam. Hij trad in 1889 in de orde der Do minicanen en werd in 1896 priester ge wijd. Achttien jaren lang was hij kape laan te Rotterdam waar hij mede verbon den was aan de St. Josephgezellenver- eniging, in welke laatste functie als prae- ses hy een grote populariteit genoot. Hij was achtereenvolgens pastoor te Nijmegen (Krayenhoflaan) en te Hoorn, daarna praeses in het klooster Langen- boom (N.-Br.) en Vicarius in het Domini caner Professorenhuis aan de Honthorst- straat in Amsterdam. Als Paul in Cremona lang genoeg op zijn lauweren heeft gerust zet hij de voe ten weer op de trappers en rijdt door een mals regenbultje naar Modena, 110 km verder. Van Modena naar Florence, 163 km is de volgende dag (28 September, 22 dagen nadat hij in Schiedam met zijn hardge kookte eieren en het halve pondje boter vertrokken is). In Italië moet hij van stad tot stad zijn papieren laten aftekenen bij de controle posten van het Anno-Santo-comlté, om in Rome in aanmerking te kunnen komen voor vier dagen vrije kost en inwoning. (Wandelende pelgrims uit het buitenland krijgen vijf dagen, buitenlandse fietsers vier en fietsende Italianen drie dagen). Florence-Radicofani: 130 km, een tocht dwars door de Appennijnen.Hij ziet er een uitgestrekt kerkhof van Amerikaanse soldaten, hij eet druiven, vers geplukt en merkt op dat de vrouwen in deze streek als „boodschappentas" een klein kussentje op het hoofd dragen waar ze hun in- koopjes netjes bovenop zetten, in grote manden of in grote bussen als het wijn melk of water betreft. In Radicofani is het nog 180 km tot RomeHij wast zich aan de pomp, de enige pomp in dit zeer droge stadje, tien tallen boeren stonden daar hun vaten en emmers water voor een hele dag te zwen gelen. Voorbij Viterbo „haakt" hij achter aan een vrachtauto, wat heel gevaarlijk, en daar evenals hier streng verbaden is, maar.hij haalde Rome door de zestig kilometertjes die hij cadeau had gekregen. Op Zaterdag 30 September meldt hij zich bij het Heilig Jaar-comité en als hij zijn deugdelijk afgestempelde papieren toont krijgt hij de vier dagen gastvrijheid, een speciale medalje door Z.H. de Paus Zaterdagavond maakten wjj gewag van het spelen met imltatie-stenguns door kinderen. Het blijkt nu, dat het ge val, dat zich in de Boerhaavelaan op de hoek van de Rotterdamse Dyk afspeelde aan mevr. H.K. een bloedende hoofd wond kostte. Zij werd door een verple ger van de G.G. en G.D. verbonden en naar huis gebracht. De 11-jarige D. schoot de steen af. Op de kinderspeelplaats aan de Singel viel gisteren om 5 uur de 5 jarige L. C. van een der glijbanen. Hjj viel zo onge lukkig, dat hjj zjjn linkerarm brak. Een verpleger van de G.G. en G.D. heeft het armpje gespalkt en via het Gem. Zieken huis kon de knaap naar huis worden ge bracht. De 4-jarige N. kwam gisteren met zjjn autoped van de afrit van de Rotterdam se Dijk naar de Halleystraat rijden. Bij de Halleystraat maakte hij plotseling een bocht naar links. De taxichauffeur S. wist door krachtig remmen erger te voorkomen. Wel kreeg de jongen nog een duwtje in de rug, maar het bleef bij een bloedneus. Dr. Meijer heeft eerste hulp verleend. 04C.01A0 VOOR SO'ffMM fM GMStRIHSM 72ste Jaargang No. 21365 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd ln het gebouw R.R. Volksbond. Lange Heven 71. Schiedam telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs t 4.30 per kwartaal. 1.45 pet maand 0.35 per week. Advert,enüe-pryt. op gewone Kolombreedte f 0 15 pet millimeter Hoogte Ingezonden Melertelineen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde priji verknigbaar bu de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (Kleine adverfentlën) tot 20 woorden 50 et. Elk woord meer 3 ct Maximum «0 woorden Plaatsing uitsluitend b(] vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenKomaUg de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: 3. Kuflpers. Hoofdredacteur: Leo <1. M. Hazelzet. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat dokter Ormel, enige maanden na het af leggen van zijn artsexamen, zich te Schie dam vestigde. Door zijn grote kundigheden, zijn toe wijding en niet minder door zijn beminne lijke persoonlijkheid heeft hij zich een uitgebreide practijk verworven. Daardoor wordt hij door zijn patiënten op handen gedragen. Zijn werkzaamheden als hulsmedicus werden ln deze periode slechts onderbro ken door een verblijf in militairen dienst 1939/40. Hij heeft zich toen zodanig onder scheiden, dat hem door H. M. de Kon g.gin het Kruis van Verdienste werd toege kend. Zijn drukke werkkring heeft hem belet zich op maatschappelijk gebied, waarnaar zijn belangstelling ook in hoge mate uit ging, zo te bewegen, als hijzelf wel had gewild. Nochtans prijzen diverse Instel lingen op sociaal en sociaal-medisch ge bied zich gelukkig hem onder haar be stuursleden te tellen. Zijn adviezen, die van scherp inzicht en bezonken wijsheid getuigen mist men daarin niet gaarne. Dokter Ormel bezit een aangeboren zin voor humor die menige moeilijke situatie, zowel aan het ziekbed als in de vergader zaal in haar tegendeel heeft doen ver keren. Wij maken nu eerst gewag van dit jubi leum aangezien op zijn uitdrukkelijk ver langen dit feit slechts in familiekring zou worden herdacht. gezegend, een platte grond van Rome, een reductie-kaart voor trams en bussen en «en gebedenboekje. RomeMet als middelpunt van heel de katholieke wereld de geweldige Basi liek op het Sint Pietersplein. Dat plein is omgeven door een zuilengalerij van 284 zuilen, waar bovenop 140 heiligenbeelden; dat plein dat eigenlijk niet te beschrijven valt, waarvan Je de grootheid ook niet zien kunt, waarvan je de grootheid alleen maar ondergaan kunt, of ongeveer becij ferenmiddenop de obelisk van 25 H meter hoog een stenen naald. De Sint Pieter zelf, ruim 180 meter lang. met een koepel waarvan de doorsnede 42 meter en de hoogte 119 meter is.... ge tallen, die iedereen kent, die niets zeggen. Het typische, wat iedere bezoeker altijd zegt is, dat de grootheid van de Sint Pie ter in het begin tegenvalt of liever: die grootheid valt helemaal niet zo op; pas als er gewezen wordt op de mijter die een stenen bisschop op het hoofd draagt, die mijter is twee meter hoog, en de enngeltjes aan weerskanten van het wij watervat zijn ook elk ruim twee meter. dan dringt het besef van geweldigheid door Het mag de bedoeling van deze artike len-reeks niet zijn U meer over Rome te schrijven. Wij moeten ons beperken tot de reisde reis. die nu ten einde is. Advertentie Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Die gevaarlijke leeftijd (Passage) Het is geen probleem van vandaag of gisteren, de oplossing, die een vrouw moet zoeken, wier man volledig van haar vervreemdt door steeds meer op te tgaan in zijn werk. Door zich tussen hem en zijn werk te plaatsen, meent ze zijn carrière-geluk in de weg te staan en er zijn weinig diagen, die een vrouw meer haat dan dat, maar van de andere kant weet zij, dat het voor 'haar zelf onmogelijk zal zijn een compensatie voor het ontbreken van belangstelling en echte liefde te vinden in iets anders dan haar man c.q. het gezin. Lady Brooke de echtgenote van de be roemde advocaat Sir Brian Brooke, staat er niet veel anders voor. Haar man groeit naar het toppunt van roem aan de balie, maar dit gaat ten koste van haar geluk en in diezelfde mate ten koste van haar respect voor haarzelf als vrouw, niet ge schapen zijnd om als quantité négliispeable of een vanzelfsprekend stuk eigendom te worden beschouwd. Uit deze toestand groeit genegenheid voor de jonge collega van h/.ar man Michael Barelaigh. Wat fout had kun nen groeien wordt door een onverwacht gebeuren gecorrigeerd. Door overver moeidheid wordt Sir Brian ziek; hij moet naar Italië om rust te nemen en de vrouw (Myrna Loy) krijgt plotseling gelegen heid voor hem te zorgen en met hem sa men de vreugden en de smarten te bele ven. Dit betekent voor haar een volle dige ommekeer die echter niet zo radi caal kan zijn omdat Barelaigh (Richard Greene) in de veronderstelling verkeert, dat voor hem elk ogenblik het moment gekomen kan zijn om met haar van Sir Brian weg te lopen. Een anonieme brief brengt bij Sir Brian nooit gekoesterde achterdocht naar boven maar zijn vrouw weet de situatie te redden door te zeggen, dat Barelaigh zich bijzonder voor de dochter van Sir Brian uit het eerste hu welijk interesseerde en daarom zoveel bij haar thuis gezien werd. Overtuigd, dat hij veel te weinig belangstelling voor de gang van zaken in het gezin aan de dag heeft gelegd aanvaardt Sir Brian dit excuus. Alles schijnt voortreffelijk te zullen verlopen. Barelaigh wordt inderdaad verliefd op de dochter Monica en de beide gehuwden vinden een lang ver loren geluk terug. Tot de terugkeer in Londen. Dan valt, dank zij een roddel-zieke zuster, nog- maals de beschuldiging van een ver houding tussen Lady Brooke en Bar elaigh. In een bijna Sbakespeariaanse scène brengt Sfr Brian (Roger Livesey) diverse toasts uit, waarbij alleen de di rect betrokkenen weten wat er gaande is. Hierdoor ontstaat een spanning van grote dramatische bracht. Als Lady Brooke Barelaigh daarna heeft duide lijk gemaakt, dat werkelijk van Sir Birian houdt en dat hij zonder te den ken aan het verleden met Monica moet trouwen heeft zij het geluk van dit twee veilig gesteld Zelf komt zij tot de conclusie, dat zij evenmin gemist kan worden door Sir Brian. Ware deze film gemaakt in een wat minder overdadig weelderige omge ving de menselijke kant ervan zou er door gewonnen hebben. In dit conflict van mensen zijn het vooral de spelers, waarop de camera geconcentreerd is. Met mindere krachten dan Myrna Loy, Roger Livesey en Richard Greene zou het resultaat niet hetzelfde zijn ge weest. Zij hebben volledige de hoofd- Direct na het fluitsignaal toog S.F.C. ten aanval, maar kon deze druk op Nes- toro niet uitdrukken, zodat de rust inging met dubbel blanke stand. Na de rust begonnen de S.F.C-ers wat sloom, wat voor dé tegenpartij het sein was op te komen zetten maar de verdedi ging wist deze aanvallen te keren. Uit een mooi opgezette S.F.C.-aanval ontstond een misverstand tussen een der backs en doelman t.. de bal verdeween in het Nestoro-net 10. Door dit doelpunt gesterkt begon S.F.C. er weer gang achter te zetten, wat de linksbuiten toonde door de bal hard onder de lat door te jagen 20 voor S.F.C. Met deze welverdiende stand eindigde deze sportieve en onder goede leiding ge speelde wedstrijd. Er is gisteren door de verschillende elf tallen van Spirit niet onfortuinlijk ge speeld. Van de tien gespeelde wedstrij den werden er zeven gewonnen, een gelijk gespeeld en slechts twee verloren. Het eerste herenelftal boekte in de mor genuren zijn tweede achtereenvolgende overwinning. Ditmaal werd H.L.C. I met 50 aan de zegekar gebonden. De wed strijd droeg uiteraard een tamelijk eenzij dig karakter. De weinige H.L.C.-aanvallen werden door de prima spelende Spirit verdediging resoluut afgewezen. De doel punten werden gemaakt door B. Heilker (2), J. de Winter, J. Seheffers en T. ter Braak. Advertentie INSTRUCTEURS-DIPLOMA RN.AC. zakelijk op dialoog gebouwde film in hun macht. De dialoog-reigie op zich is een staaltje van meesterschap in dit onderdeel van de kunst der sprekende film. De beheerste regie compenseert iets van een protserige enscènering. Ware Peggy Cummins een film-actrice geweest, men zou met nog meer ge noegen naar het geheel gekeken hebben Voor volwassenen. De eerste permanente school, welke na de oorlog in Schiedam werd gebouwd is een Christelijke IJ.L.O.-school, die genoemd is naar Prinses Irene. Het ontwerp van architect v. d. Vlies spiegelt zich in de Lange Haven. De heer Mastenbroek overhandigt de sleutel van het gebouw aan het hoofd, de heer Haarman. Het eerste dameselftal wist het dit keer niet tot overwinning te brengen. Het ge lijke spel (Jij tegen Spartaan la niette min een bevredigend resultaat. Heren II bracht de beide punten mee naar huis. In een forse, maar toch alles zins faire wedstrijd werd met 3—0 van R.B.C. III gewonnen. Dames in won uit met 2—0 van Spar taan III en Heren III bleef met 6—0 de meerdere van M.R.H.C. VI. De belde laat ste elftallen leden een nederlaag. Dames V dolf met 3—0 het onderspit tegen Ring Pass III en een onvolledig Heren IV werd met 3—0 door Hudito III verslagen. De juniores deden het daarentegen weer be ter. Meisjes A won in een aardige wed strijd met 4—0 van R.B.C. a en Jongens A veroverde in de eerste competitiewedstrijd de punten door met 2—0 van Aeolus B 'te winnen. ViresU.V G, Na een paar klinkende overwinningen moest Vires in Gouda het eerste verlies- puntje afstaan aan de Schiedamse Vrien den. UVC miste Joop Fonke en Dick van Haren, die hun vaderlandse plicht ver vullen en had bovendien nog twee plaats vervangers voor de rechtsback en doel- verdediger. De score werd geopend door de thuisclub maar spoedig door UVG be antwoord met 3 voltreffers door Hollan der en Hengst. Dank zij de prettige geest en ordelijk teamverband gelukte het de groen-wit- ten deze stand tot aan de rust te hand haven. In de tweede helft pakte Vires zo hard handig aan dat de handbalsfeer spoedig op rugby ging lijken, toen de stand op 3—3 was gebracht kalmeerden de pijpstad- mensen weer wat en maakten onze stad genoten van de gelegenheid gebruik de stand weer in hun voordeel te brengen. De hernieuwde achterstand was voor Vires olie op het vuur en maak te re resterende speeltijd zeer onaange naam. Duidelijk bleek dat de UVG'ers er de voorkeur aan gaven hun botten te sparen. Zo eindigde dan deze eerste competi tie-wedstrijd, waarin Sannes nog wat onwennig deed, Joop Almer een goede wedstrijd speelde en Kleefkens na een wat voorzichtig begin in verband met een knie-blessure, toch blijk gaf aan handig heid niet te hebben ingeboet, in een gelijk spel, hetgeen goede belofte inhoudt voor de toekomst. Donderdag a.s. speelde S.B.O. haar le wedstrijd voor de competitie van de R.S.B. De voorlopige uitslag is 44. S.B.O. 1 Het Centrum 2 W. SchermerJ. v. Leeuwen 10 JMaagdenburgJ. Steenwijk 01 A. Broeren—p. Riglni 10 3. v. d. BergD. v. Wingerden afgebr. J. de Jong—C. Mac Person afgebroken. A. ZeefC. v. Rooyen 01 J. Mulder—A. Schoenmakers 1 A. v. Zijlj. Hulsker 10 J. Noordegraaf—P. v. Dijk 0—1 A. LeerentveldA. Everts I0 Voorlopige uitslag 44 Voor de huishoudelijke compt. Is nog gespeeld: W. Steenhouwer—A. Tisser 1—0; P. Kop—M. Loog 0—1; H. Sonnemans—W. d. Riet 10; A. ErftemeyerJ. de Gooljer afgebroken. Op de hoek van de Ary Prinslaan en de Julianalaan verleende de automobilist A. geen voorrang aan de motorrijder R. uit 's Gravenzande, die uit de richting Vlaardingen kwam. Een botsing was het gevolg. De motor kreeg lichte schade, de auto liep deuken op. BEZOEK MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN. Het bezoek van de minister van Bint nenlandse Zaken. mr. F. G. C- J. M. Teulings ,de secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dr M. J. Prinsen, en de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, aan onze gemeente, welk bezoek op 19 Juli j.l. moest worden uitgesteld, zal nu plaats hebben op Woensdag 18 October a.s. BENOEMING LID VAN DE RAAD. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Raad der gemeente maakt be kend. dat ter secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van de gemeenteraad, noodzakelijk ge worden door het bedanken van de heer J. Bot. UITREIKING MILITAIRE ONDERSCHEIDINGEN. Hedenavond te 8 uur .zullen in een bij eenkomst in de grote vergaderzaal van het Handelsgebouw door de burgemees ter een aantal militaire onderscheidingen worden uitgereikt. Dat modern festijn van de Derde Orde van St. Frans in het door voortdurende Uitbreiding zich steeds meer vernieuwen de Overschie op j.l. Zondag, is Iets geweest, waar menig nu afwezig jongere „van de nieuwe tijd" bij had kunnen watertanden. De vele jeugdigen, die er mede aan hebben deelgenomen, zullen dan ook wel hebben ervaren, dat er wel iets meer in die D. O. zit, dan zij mis schien gedacht hadden. (Vooroordelen zijn immers taai). Want het was een feest .waarbij alles, wat geboden werd aan amusement om deze burgerlijke term nu maar eens te gebruiken een vondst was op zichzelf, raak, geestig, sarcastisch vaak, maar alles lerend en opbouwend, stimulerend tot werken op velerlei geestelijk en sociaal terrein. We hebben het natuurlijk over de feestavond .die het slot vormde van het 40-jarig jubilé der D. O.-communlteit Overschie, voor welks welslagen door stuwende krachten der afdeling gewerkt is met een vuur en een élan, waarvan w(j de resultaten met bewondering gade sloegen. Wie wil werken voor eigen geestelijk heil en voor dat van anderen zonder daarbij de materiële noden van de even mens te 'vergeten zal zich thuis voe len bij de Overschiese D- O. Namen noe men, of erger nog in de krant zet ten, is iets, waaraan volbloed-tertiarissen geen behoefte hebben. Dat ze in Overschie de Kerk in het midden gelaten hebben dat wil zeggen, in het midddelpunt der belangstelling behoeft geen betoog. Daaarvan getuigen een geslaagd triduum, kerkelijke viering en last not least een bedrag van meer dan 2500.—, dat de feestvierende tertiarissen hun pastoor aanboden voor een doopvont in zijn nieuw te bouwen kerk. Jonkvrouwe C. J. L. M. Sinchlnghe, die enige tijd geleden aan de Leldse universi teit haar doctoraal Frans haalde, is door H. M. de Koningin aangezocht zich ge durende enige tijd te willen belasten met het geven van leiding bU het maken van huiswerk in het algemeen en dat van het Frans ln het bijzonder aan de oudste twee prinsesjes. H. M. de Koningin heeft aan mr. W. F. Schokking, op zijn verzoek, met ingang van heden op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Oorlog en Marine, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en den Lande bewezen. Eveneens met ingang van heden heeft de Koningin benoemd tot mini.-ter van Oorlog en Marine mr. H. L. s'Jacob, secretaris-generaal van het ministerie van Financiën, die heden door Hare Majesteit is beëdigd. Besprekingen door Benelux- ministers De Belgische minister van econoriiische zaken en middenstand zal besprekingen voeren met zijn Nederlandse en Luxem burgse collega's over de tijdelijke op heffing der invoerrechten t.o.v. derde landen, op een groot aantal textielpro ducten. Deze opheffing der invoerrechten zal o.a. gelden voor wollen en katoenen #to!g::n, waarop thans een invoerrecht van 18 pet ad valorem wordt geheven en voor bepaalde wollen en katoenen brei goederen en confectie, waarop het in voerrecht 24 pet ad valorem bedraagt. Het Belgische ministerie van economi sche zaken en middenstand heeft inmid dels medegedeeld, dat de Belgische ka toen-industrie meer producten op de markt zal brengen. Zo zal de aflevering van baaikatoen in het vierde kwartaal 30 pet meer bedragen dan in dezelfde pe riode van 1949. De aflevering van dweilen zal verdubbeld worden en maandelijks zullen hiervan 1.880.000 stuks op de markt worden gebracht. Het maandelijkse ver bruik van dweilen in België bedraagt 750.000. J Vernomen wordt, dat na de besprekin gen tussen de minister» van economische zaken en de vertegenwoordigers van ver schillende sectoren uit het Belgische tex tielbedrijf, een beroepsvereniging van textiel-kleinhandelaren uit de streek van Antwerpen, besloten heeft de prijs van al haar artikelen met 5 pet te verlagen. Heden is te Wellington een migratie overeenkomst getekend tussen Nederland en Nieuw-Zeeland. Ter bevordering van de uitvoering van deze overeenkomst zal de regering van Nieuw-Zeeland te Den Haag een immi gratiekantoor vestigen. Gedurende het eerste jaar kunnen uit Nederland 1200 ongehuwde mannen en 800 ongehuwde vrouwen tus»en 18 en 35 jaar in Nieuw- Zeeland worden toegelaten. De 700 technische studenten van de universiteit te Madrid hebben een sta king geproclameerd van alle betrokken 15.000 Spaanse studenten, in verband met een regeringsbesluit, waarbij aan een Katholieke technische hogeschool wordt toegestaan, zelf graden te verlenen. Velen van de techristhe studenten heb ben onlangs de colleges geboycot, wegens het verschijnen van perscommentaren, waarin de tegenstanders van het rege ringsbesluit als vijanden van het Franco regiem werden gebrandmerkt. j studenten van de universiteit te Madrid zijn van mening, dat het rege ringsbesluit, hetwelk in Augustus werd afgekondigd, inbreuk maakt op de privi leges der afges-.udeerden voor de univer siteit. Het regeringsdecreet staat aan het College der Jezuïeten te Madrid en het Katholieke Insti'.uut voor Kunst en Nij verheid toe, graden te verlenen. Het conflict is een strijd om 't monopolie van de Spaanse academische wereld Inzake het verlenen van graden. De directeur van het Houtverwerkings bedrijf „Kibodas", te Sukabumi, deelt ons mede, bericht te hebben ontvangen, dat Woensdagmorgen de Amerikaan Ch. Rush, employé van het bedrijf en commandant yan de fabrlekswacht, door onbekenden is vermoord. Het consulaat der Verenig de Staten is van deze moord op de hoogte. Mr. A. C. W. Beermanvoorzitter der Stichting „Hovenbelangen" en kapitein Yalgmkay van de Odemis bekijken het glas-in-lood raampje, de laatste aangeboden, als gezagvoerder van het 10.000ste schip, dat dit jaar de Rotterdamse haven aandeed. Van de woningen der parochianen van de St. Egbertus-parochie te Hoek van Holland wapperde gisteren de nationale driekleur met pauselijke wimpel. De parochie vierde groot feest. Het was 50 jaar geleden dat de Hoekse parochie was opgericht. De eigenlijke datum is 8 Mei, dezelfde datum, waarop eens de bijkerk van Maasdijk was ingewijd. Verschillende omstandigheden evenwel waren oorzaak, dat dit gouden jubileum eerst gisteren feestelijk werd herdacht. De parochiekerk van Hoek van Bol'tmd was 50 jaar geleden een houten kerkje. Toen de parochie 25 jaar bestond, bestond een groot gedeelte der kerk uit steen. Tijdens de laatste wereldoorlog werden parochiekerk en pastorie in puin gegooid. Binnen de muren van een schoolgebouw moet nu dagelijks het H. Misoffer worden opgedragen. Deze parochie heeft >nde oorlog wel zeer zwaar geleden. Niet alleen kerk en pastorie werden met de grond gelijk gemaakt, maar ook de pas toor van Hoek van Holland tijdens de oorlog, de zeereerw. heer Onderwater, werd gevangen genomen en stierf in een concentratiekamp. Ondanks al deze moeilijkheden en zwa re tegenslagen was er niettemin volop reden tot grote dankbaarheid. Zeer terecht schreef pastoor Van Kleef in „Sursum Corda": „Met grote dankbaarheid in ons hart gedenken we de vele genaden, die in deze 50 jaren vanuit het middelpunt van Gods Heiligdom zijn uitgestroomd over onze parochie. Met dankbaarheid gedenken wij ook de daadwerkelijke steun, die vele pa rochianen aan hun priesters hebben gege ven door hun godsdienstig leven en door hun geldelijke steun en hun medewerking. Met dankbaarheid gedenken we ook de doden, die, naar wy hopen, thans bij God in de hemel samen met ons dit blijde feest gedenken Met dankbaarheid ook gedenken wij heden de vele priesters, die in de loop van deze 50 jaren in deze parochie hun zielzorg hebben mogen ver richten Inderdaad er is volop reden, om dit gouden jubileum van de St Egbertus- parochie te herdenken En dit is dan ook op luisterrijke wijze geschied d.w.z. dat aan de kerkelijke viering alle luister van de plechtige liturgie werd bijgezet. Om half elf gistermorgen werd in het noodkerkje een Pontificale H. Mis opge dragen door de hoogwaardige heei mgi raulus Andriessen, Abt van de Regale irnnÜ Osmond. Deze Vader-Abt is oud- uaS un, Van de St. Egbertus-parochie Am roelt van Holland. De hoogwaardige rW ^i0rc\ kij het H. Misoffer geassisteerd °°r de hoogeerw. jieer G. Kuys, deken Foeldijk, als presbyter assistens, de rw' heer pastoor Loomans van den f? Pastoor J- van den Bergh van Naaldwijk als troondiakens, de zeereerw. beer Steph. Linthorst, pastoor van Hille- gersberg, zoon der parochie, als diaken. jeereerw. heer A. Cleophas, pastoor te Wateringen, oud-kapelaan van H°elc va Holland, als subdiaken. Dom. Visser, se cretaris van de Abt, als ceremoniarius Be lagere functies werden vervuld dooi de zeereerw. heer J. van Kleef, pastoor der parochie, de weleerw. heer kapelaan Van Vliet, zoon der parochie en de oud kapelaans van Hoek van Holland, de weleerw. heren P. Brinkman, M. y d Ploeg, en pater Maximinus O.r .M, Cap. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze een meerstemmige Mis van H. Cuy- pers uit. Het koor werd gedirigeerd dooi de weleerw. heer Herrewijn, kapelaan der parochie met versterking van de wel eerw. heer Chr. Wiist, oud-kapelaan dei parochie. Het orgel werd bespeeld dooi de heer Greif. De feestelijke herdenking van het gou den jubileum der parochie werd besloten met een Pontificaal Lof en feestpredicatie Zo heeft de parochie van Hoek van Holland wel op bijzonder luisterrijke wij ze haar 50-jarig bestaan gevierd. En nu met goede moed en in een onwrikbaar Godsvertrouwen de toekomst tegemoet! Moge God de parochianen van St Egt>er- tus sterken en Zijn genade schenken. Mogen zy in de komende jaren onder Gods onmisbare zegen en onder de gees- telijke leiding van hun priesters in een drachtige samenwerking hun krachtige en standvastige steun geven tot de gods dienstige en de stoffelijke opbouw van hun parochie. God zegene de parochie van de H. Egbertus. Meer dan 600 Nederlanders, die in Duitsland wonen, hebben Zondag te Kre- feld vergaderd ter bespreking van hun problemen. De vergadering protesteerde tegen de Nederlandse wet. op grond I waarvan Duitse vrouwen, die met Neder- i landers trouwen, de Nederlandse natio naliteit niet verwerven als het huweiyk gesloten is na 9 Mei 1940. Met algemene stemmen besloot de vergadering de goede betrekkingen tussen Nederland en Duits* 1 land te bevorderen. Men meldt ons uit Rome: De tweede bedevaart van de Ned. Kath, Vrouwenbeweging is na een voor spoedige rei» in Rome aangekomen. Be halve dat zij de algemene audiëntie mee maakte, is de groep nog in Castel Can- dolfo door Z. H. dp Paus ontvangen en toegesproken. Do leidster der bedevaart mevr. J. M. Zoetelïef-Hanson, had gele genheid enkele woorden tot de H. Vader te richten Men hoont Vrijdagavond uit Karlsruhe weer in Venlo te arriveren. Mevrouw Joh. Bordewtjk-Roepman heeft een kerstlied gecomponeerd voor mannen koor a capella, op tekst van- „Naar Bethlehem" van Bertus Aafjes. Zij heeft dit werk opgedragen aan de Koninklijke Zangvereniging „Rotte's Mannenkoor" en baar directeur .Tos. Vranken. De eerste uitvoering zal op 26 Decem ber a.s. te Rotterdam geschieden. Zaterdag heeft op de rijksstraatweg van Dordrecht naar de MoerdUUbrug ter hoogte van de „Tweede Tol" by Dubbel dam een verkeersongeval plaats gehad waarbij drie personen ernstig werden ge wond. De toedracht is door de verkeerg. groep der ryUspolitle moeilijk te recon strueren daar er twee lezingen over ge geven worden door degenen die erbij be trokken waren. De eerste lezing is als volgt: Uit de richting Dordrecht reed een vrachtwa gen naar de Moerdijk Deze wagen werd ingehaald door een Skoda, waarvan da bestuurder na het passeren te vlug naar de rechterhelft van de weg gmg om een tegenligger, een Belgische w®sen, te ontwijken. De vrachtwagen raakte hier door de Skoda, zonder evenwel veel schade te veroorzaken. De bestuurder van de Belgische auto. die een aanrijding vreesde, reed in de berm yan de weg. De bestuurder verloor daarbij de macht over zijn stuur, met als gevolg dat de wagen om zijn as wentelde en met de kop in da richting vanwaar hij gekomen was, kwam te staan. Door dit gemanoeuvreer nu reed de Skoda, die tot dusverre aan veel ge- varen was p^Komen, tegen een door een 2ar\eno wierf AeuAustin aan- Door deze bu Juf Wbestuurder van de Skoda HiittinrfT«8en geslingerd; de drie andere Vai) de Skoda werden zwaar bloesten naar een der Dordtse xennuizen worden overgebracht. z,o luidde de verklaring van de inzit tende van de Belgische wagen, die de rijkspolitie per mobilofoon in Rotterdam kon achterhalen. Tweede lezing De bestuurder van de Skoda echter verklaarde dat de door de Belgen gesig naleerde vrachtwagen, die hij gesneden zou hebben, helemaal niet bestaat, maar dat integendeel hy gesneden zou zyn door een grote ,Ju*eyagen> een Packard, die in de richting Moerdijk reed. De rijkspolitie alarmeerde direct de grens posten om die wagen aan te houden, maar later dlt alarm ingetrokken omdat deze ie ng te ongeloofwaardig werd gea^tor de bestuurder van de Austin ec!var een beetje bekomen was van de schrik, sprak ook zy van een grote luxewagen. Een van de gewonden, die verhoord kon worden, verklaarde de wagen ook te hebben gezien- De ver- -Srfl T,?n de rijkspolitie staat nu ^irf-f^K?^06 opdracht, de werkelijke den V3n ernstige ongeval te vin- j.P®, Boitse „Volkswagen" zal, naar de airectie der fabriek mededeelde, met In- ->ang van 15 October goedkoper worden, jjni 1 stan<Jaard-type zal voortaan D.M. 4400 kosten ln plaats van D.M. 4800. Het exportmodel zal D.M. 5150 gaan kosten tegen voorheen D.M. 5450. hSt®**

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2