„Fokker "-werk vliegtuigmerk Straaljagers leveren opnieuw bewijs van ons vakmanschap Hst w Ook Frankrijk staat voor enorme moeilijkheden Paul Hoffman optimist Luchtvaart snel en goedkoop met atoom-vliegtuigen Cijfers spreken schokkende taal Beeld der Kerkvervolging in de communistische landen Sportvliegtuig bij landing op olkel neergestort Momenteel zijn meer dan vijftig duizend woningen in aanbouw In allerijl naar Pjongjang Tekorten en kans op sociale agitatie Vier werelddelen houden beraad Dinsdag 17 October 1950 L DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.. Bij Schiphol verrijst monumentaal nieuw fabriekscomplex GROTE OPDRACHT Saparua beschoten Grote ont sparing in Septi mber O NDER DE LOUPE Drie doden bij bouw werkzaamheden Productie kan opgevoerd, wordenlevens standaard hoeft niet omlaag Economische voordelen belangrijk Finland bedreigd met spoorwegstaking De loongrens voor de sociale wetten Verhoging tot 4680 Bisschopswijding Mgr. W. Schoemaker Pleziertochtje met droevig einde Piloot en passagier verongelukten Weer ruim 4000 woningen in Augustus Het levensonderhoud GROOTSE BIJEEN KOMST TEN VATICANE WEERBERICHT BENEDEN DE MAAT Heistelling in de N.O.P. zakte ineen Meer dan 50.000 nog in aanbouw DODELIJK ONGEVAL OP Volgens gegevens van het C.B.S. werden Onkosten in 22 landen gestegen De weerver wachting, geldig vail hedenavond, tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Woensdag 18 October: Zon op 7.09 uur, onder 17.41 uur; Maan op 15.31 uur, onder 23.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redacteur) Als Prins Bemhard eerder het ziekenhuis had mogen verlaten en als de ministers, die bij de luchtvaart betrokken zijn, het niet zo druk hadden gehad, dan zou er vandaag nog meer luister zijn bijgezet aan de overdracht van de eerste Meteor-straaljager door d.e Fokkerfabrieken aan de lucht machten van Nederland en België. Nu blonken er „slechts" generaalsster- ren voor de nieuwe Fokkerfabrieken in Hoofddorp, vlak bij de luchthaven Schiphol» Grootste uitbreiding Naast het vervaardigen van de 300 Meteors worden ook een 25-tal Seafury- deklandingsvliegtuigen voor onze Marine geproduceerd. De bestaande Fokker fabrieken zijn met de uitbreiding van de productie te klein geworden. In Hoofddorp, dicht btj Schiphol, ver rijst een nieuw fabriekscomplex van gi gantische afmetingen. Behalve een me talen hal, waarheen het belangrijke vliegtuigreparatiebedrijf van Fokker reeds enig© manden geleden is ver- plaatst, zijn daar in een jaar ttfds drie grote hallen in betonbouw verrezen, een bouwwerk, d&t om zijn grove vrije ruimte en lange overspanningen, de architecto nische aandacht verdient in binnen- en buitenland. Als betonconstructie van die afmeting wordt het enig in Europa ge acht. De fabriek bestaat uit twee hallen en een tussenhal. Vier schuifdeuren ter hoogte van 16 m. openen de toegang tot de beide vleugelhallen over de gehele breedte; de binnenzijde der deuren is ter demping van het fabriekslawaai, alsmede voor behoud van warmte, met kurken platen belegd. Terwijl deze fabrieksruimten reeds vrij wel zijn voltooid, verkeren de andere ge bouwen nog in het stadium van aanbouw. Op 21 Juli van het vorig jaar, de dag waarop de Fokkerfabriek haar dertig jarige jubileum vierde, ontving de directie het door de Nederlandse regering onder tekende contract voor de levering van 300 Gloster-Meteor-straaljagers aan Ne derland en België, uit de handen van de Staatssecretaris van Oorlog. Een jaar later waren de eerste vier reeds gereed en thans zijn er tien aan België afge leverd. De Nederlanders wilden eerst nog bepaalde proeven doen met de radio installatie en aangezien Fokker de toe stellen bouwt in licentie voor de Gloster Aircraft Company, moest eerst van deze Engelse moederfabriek de goedkeuring verkregen worden voor de wijzigingen. Vandaar dat de aflevering aan Nederland werd vertraagd. Toch is ook deze termijn verstreken tus sen opdracht en aflevering uitermate klein. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de ondert-elen nog geleverd zijn door de Engelse fabriek. De fabricage ervan vergt veel tijd en technische voorberei ding. Men is echter nu bij Fokker al zo ver, dat het volgend jaar alle onderdelen hier in Nederland vervaardigd kunnen worden. Export van Nederlands intellect Het bouwen in licentie door de Fokker fabrieken dateert van na de oorlog. Vroe ger fabriceerde men uitsluitend volgens eisen schepping. Om de fabriek levens L-rachtiger te maken en meer souplesse te Krengen in het uiterst moeilijke vlieg- houwvak heeft men dit principe van al leen naar eigen ontwerp te bouwen laten l aren en ging men tevens ook andermans mestellen repareren. Maar het ontwerpen van een eigen type blijft belangrijk. Het Nederlandse intellect, dat In de vliegtuigfabricatie is geïnvesteerd, blijkt nog altijd superieur te zijn. Zo is b.v het llcentierecht van het Fokker les- vllegtuig, de S. 11 Pan Italië verkocht, aan de beroemde Macchi-fabriek. die een zeer goede reputatie geniet in de vliegtuigbouwwereld. Niet alleen dat Nederland hierdoor in de internationale sfeer wordt gebracht en er een goodwill wordt gekweekt voor het Nederlandse oduct op de internationale markt, het stimuleert ook tot nieuw scheppings werk en bovendien wordt het inventieve vermdgeh geprikkeld. Twee andere eigen producten van de Fokkerfabrieken, de S. 13 (een moderne tweemotorige trainer voor opleiding van tweemotoris bommenwerpers) en 1 de straalvliegtuig voor de op- j?' 1 w bestuurders) zijn gebouwd leiding van beduur naar internationale S derland> dat een groot belang, omdat zich moet kleine vliegtuigindustrie Unig en een oriënteren op de Wesxeis WQOrdje verenigd Europa, als nei wil meespreken. t De Fokkerfabrieken zijn vnJ^\e eriige fabrieken ter wereld waal men internationaal is georiënteerd, kan werken in centimeters, inches en Amerikaanse standaarden. e van een internationale oriëntatie heeft mep ook in het buitenland begrepen en op Nederlands initiatief is dan ook een internationale vereniging van yliegtuig- fabrikanteu opgericht. Wij noemen daarvan de voorbouw met magazijnen en daarbij behorende kan toren, was- en kleedlokalen voor 1200 man en een cantine voor een even groot aantal personen. Als aparte eenheid komt voor en enigszins ter zijde van deze voorbouw, het vier verdiepingen hoge directie- en administratiegebouw, dat door een brug is verbonden met de bordessen in de eigenlijke fabriekshallen. Deze bordessen zijn platvormen, die langs een gedeelte van de wanden der fabriek lopende het beschikbare vloeroppervlak vergro ten, terwijl de fabriekbreedte behouden blijft. Los van dit complex komen nog te staan: een technisch gebouw met hoog- en laagspanningsinstallaties (een zeer mo derne afdeling), een ketelhuis (capaci teit 6 millioen calorieën) en een garage, die reeds gereed is en verder een afzonderlijke hal, bestemd tot schilderswerkplaats. Deze hal staat vanwege het grote brandgevaar los van de andere gebouwen. Het ligt in de bedoeling, dat nog dit jaar een groot deel van het montage bedrijf van de oude fabriek naar de nieuwe wordt overgebracht. Hieraan zijn allerlei problemen verbonden, zoals transport en woningaccomodatie. Einde van dit jaar zullen reeds een honderdtal woningen in de omtrek en naaste om geving beschikbaar zijn. Deze nieuwe gebouwen, die in het Zuidoosten van het vliegterrein verrijzen als een monumentale begrenzing van Am sterdams grote luchthaven, verschaffen het Fokkerbedrijf een belangrijke en ook dringend nodige uitbreiding. Zij stellen de fabriek in staat, de productie van vliegtuigen te vergroten en ook te ver snellen. Zondagmiddag zijn alle plaatsen aan de Oostkust van Saparua, een eiland ten Oosten van Ambon, door schepen van de Indonesische Republiek bescho ten, aldus bericht het bureau Zuid- Molufeken in Den Haag. Er vielen, aldus deze mededeling, slechts enkele slacht offers, allen kinderen. Zondagmorgen zijn in de Ambonbaai enige negorijen onder vuur genomen. Er vielen geen doden. De gewonden konden in de bergen in veiligheid worden gebracht. De troepen der V. N. hebben thans alle wegen, die naar de hoofdstad Pjongjang leiden, in handen. Amerikaanse troepen hebben Sohoeng, ongeveer 70 km. ten Zuid-Oosten van genoemde Noordkore- j aanse hoofdstad, bezet. Volgens frontberichten zijn Zuid- Koreanen Pjongjang bijna tot op 50 km. genaderd. Men stuit slechts op lichte te genstand. De Zuid-Kóreanen rukken met lichte wapens op. Volgens het Noordkoreaanse communi qué hebben troepen der V.N. btj Kaesong nieuwe troepen in (Ui strijd geworpen en pogen zij een wig t«- drijven in de Noord koreaanse verdedigingslinies. In bepaalde frontsectoren waren de Noord-Koreanen op nieuwe stellingen teruggetrokken. De door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers wijzen uit. dat bij de Algemene Spaarbanken ge durende September is ingelegd 27.235.428 (v. m. 33.683.139) en terug betaald 45.005.780 ('36.874.684) zodat de spaarsaldi 17.770352 (3.191.545) ver minderden. Bij de baakspaarbanken wa ren inleg en terugbetaling in Septem ber respectievelijk f 905.759 (2.996.921) en 1.467.631 (3.452612) zodat hier het spaartegoed met 561.862 (455.691) daalde. vW! ?-%- y> '.O''- - H' - MZ m-f. Wat er precies besproken is tussen deze twee belangrijke figuren in de Amerikaanse politiek is op het ogenblik nog geheim, maar dat het gewichtige staatszaken betrof, die de gehele wereld interesseren, is wel zeker. Het eiland Wake in de Stille Zuidzee, ivas de plaats van ontmoeting tussen de president der V. S„ Harry Truman (rechts) en de generaal der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, Mac Arthur links). In het midden een der adviseurs. In dit, ons lijfblad, gelezen, dat de Sovjet-Russische vertegenwoordiger in de politieke commissie der V.N.-Assem- blee Visjinski het voorstel heeft gedaan, dat de „Grote Vijf" een conferentie zullen houden om het „handhaven van de inter nationale vrede en veiligheid" te bespre ken. Kort en goed, Visjinski zou dus d» Grote Vijf de „vijf" willen toesteken. Doch vier van de Grote Vijf, die ze alle vijf nog goed bij elkaar hebben, zijn van mening, dat pas na heel wat vijven en zessen een beslissing genomen kan wor den over die toegestoken „vijf". De Wes terse ministers van de Grote Vijf zijn nu eenmaal „jongens van zessen klaar" op diplomatiek gebied. Zij hebben door ervaring wijs, geleerd opa op hun tellen te passen ten opzichte van de Russische manipulaties en zij zijn alzo volstrekt geen nullen! Daarom overwegen zij, of zij Moskou maar geen nul op zijn request zullen geven. Want de politici van hc( Westen vragen zich af, of Visjinski niet eerder vertraging van de maatregelen t.a.v. Korea wenst te bereiken dan op recht naar een vreedzame oplossing van de controversen tussen Oost en West ver- lan24- j Visjinski moge nog zo onschuldig doen, alsof hij niet tot tien kan tellen, hij ver telt zich toch, wanneer hij meent, dat het Westelijke deel van de Grote V" 'i f mitsgaders het nationalistische China (dat nog steeds lid is van de club-van - vijf) zo maar een, twee drie de „vijf zullen drukken. Want omzich weg te la ten cijferen, daar zijn die nïet-commu- nistische vier vierkant tegen. Hun parool blijft; „Geeft acht". En met dat acht geven ten aanzien van Korea b.v., heeft het Westen ongetwijfeld een tien verdiend! Daarom blijft Visjinski met zijn „vijf 50 pet. onder de maat! ANALYST. Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het Franse parlement, dat heden bijeenkomt heeft nog nimmer na de zomervacantie een zo bezwaarde lijst van dringende vraagstukken moeten opnemen. De onrust verwekt door de ernstige tegenslag in Indo-China heeft de publieke opinie uitermate verontrust en ook de leden van het parlement in beroering gebracht, zodat de overige vraagstukken daardoor naar de achtergrond worden gedrongen. Nu minister Letourneau en generaal Juin zich in opdracht van de regering naar Indo-China hebben begeven, is het voor de hand liggend, dat de minister-president heden uitstel tot Donderdag zal vragen voor een antwoord op de vele ingediende interpellaties, want hoewel met het eigenlijke debat gewacht moet worden tot minister Letourneau van zijn onderzoek is teruggekeerd, kan een verklaring van het hoofd der regering niet uitblijven. Men verwacht dat het parlement de heer Pleven in elk geval uitstel zal geven tot Donderdag of Vrijdag, de eerste indrukken van de heer Letourneau zal hebben wanneer hij Twee ongevallen op bouwwerken in 6c Noord-Oost-Poldcr hebben gisteren drie doden geëist. Twee personen kwamen offl het leven toen een heistelling voor een tn aanbouw zijnde boerderij te Ramspol Hl elkaar zakte. Dc slachtoffers waren de bouwkundig opzichter G. J. uit Marke- oesse. vader van twee kinderen en de arbeider H. de V. uit Lemmer. Men ver moedt, dat de stelling niet goed was ge- Het derde slachtoffer, de 25-jarige onge huwde A. de V. eveneens uit Lemmer kreeg tijdens het heien van palen bij I.emmer het zware heiblok op zqn hoofd. De man was op slag dood. In deze ruime fabriekshal van Fokker worden de Gloster Meteor- straaljagers in serie gebouwd. Vakkundige bouwers zijn druk aan het werk. r*i? rtiin .r°ndreis door W.-Europa, een hppft Pani Yens een afscheid betekent, een half L Ho«man, die bijna twee en dc uitvoerfn» de leidin8 heeft gehad bij ons land n=S Van het Marshall-plan, OOK Bruss?? on Va!?daan' Per vlie§tuig uit hii direct onrto ®.nibur^ geland, verscheen zoekende lenzen ïlïf' derlandse en lilk^ haast8 on^Am<n?-£et zacht en vriende_ rim nnaraten en ,aans- Het geruis van i f noa veel vfekUk der flitslampen Jertelt heel Verl°ren gaan. Hoff man vertelt heel eenvoudig een beetje df EeC a" ESerst Ta's ^n!'esciiedenis van de E.C-A. &erst was alles er od gericht de nood te lenigen. Nu gaat de productie °P te voeren. Handelsbar rières moeten '™™cni °Pgeruimd. Hij brengt hulde aan Nederland, dat altjjd een van de voorvechters van de liberalisatie is geweest en aan min. &>tikker, die door zijn activiteit en plannen zoveel bijdraagt tot de verwezenlijking van wat hij, Hoff man, kennelijk als een dringende nood. zaak beschouwt: Europa maken tot één enkele markt. Men kan dan immers veel meer profi teren van de techniek. Grote en kostbare machines zijn alleen lonend indien voor een groot afzetgebied kan worden gepro- duiceerd. De „technical assistance" kan ook dan eerst goed tot zijn recht komen. Maar, zo besluit Hoffman: Alleen de Europeanen kunnen Europa redden, alleen de Nederlanders Nederland. Amerika kan slechts de helpende hand bieden. Naar aanleiding van gestelde vragen antwoordt Hoffman nog o.a. dat de E.C.A. zich niet rechtstreeks zal occuperen met productie voor militaire doeleinden, hoe wel zij wel hoopt in dit opzicht te kunnen adviseren. Op de vraag, of Europa de productie ten behoeve van de defensie voldoende kan opvoeren zonder dat de levensstandaard daardoor verlaagd zal worden, verklaart hij zonder meer: „I cer tainly do". Dan plotseling midden in een gesprek moet hij alweer vertrekken. Hoffman's taak is hier ten einde. Hij kan verzekerd zijn van onze erkentelijk heid. Het Indo-China-vraagstuk wordt echter niet alleen bepaald door de jongste ge beurtenissen. Twee stromingen doen zich hierbij gelden: één die de moeilijkheden wil internationaliseren en dus de Ver enigde Volken wil doen medewerken voor het beëindigen van de strijd, en zij die wel de Amerikaanse wapenlevering verhaast willen zien, maar de zaak poli tiek geheel in Franse handen trachten te houden. En de regering dobbert weinig zeker tussen beide standpunten in. Intussen is het vraagstuk der verkie zingen. dat de Kamer het eerst moest bezig houden voorlopig uitgesteld. Er is nog een vraagstuk, dat veel meer ver ontrustend is, nl. hoe het enorme gat in de begroting moet worden gedicht. Er is een tekort dat, zelfs bij goed uitvallen van de verhoopte Amerikaanse hulp en de leningsmogelijkheid, toch nog een be lastingverhoging van 150 milliard vraagt. Behalve verschillende tarievenverhogin- gen voorziet men reeds een globale ver hoging met 10 pet van alle aanslagen Een andere bezorgdheid is het spoor wegtekort van 100 milliard. En met niet minder spanning wordt de houding van het parlement afgewacht inzake de her bewapening van het land en zijn deel neming aan de Europese verdediging en de financiering daarvan. En bij de hoe veelheid van dringende vraagstukken komt bovendien nog de strakheid van de Franse openbare mening inzake de her bewapening van Duitsland. Maar ook van buiten dit kader doen zich ernstige moei lijkheden voor. Met het tot stand komen der nieuwe collectieve loonovereenkom- sten wil 't niet vlotten, daar de patroons organisaties en vakverenigingen onver zoenlijke standpunten innemen. Een ern stige sociale agitatie tekent zich af en mén verwacht, dat dit in November een bedenkeliike omvang zal aannemen. Daar het debat over de verlenging van de diensttijd tot achttien maanden on middellijk behandeld moet worden, wil men trachten dit Vrijdag te houden, ter wijl de herbewapening en de financiering daarvan tot de eerste week van Novem ber zal worden uitgesteld, wat ook wen selijk is, daar tegen die tijd de minister van Financiën Petsche en de minister van Verdediging Moch uit Washington kunnen worden terug verwacht. Het Finse vakverbond van spoorweg arbeiders heeft aangekondigd, dat een staking zal worden afgekondigd, indien de eis tot 40 procent loonsverhoging niet vóór Vrijdagavond is ingewilligd. Regeringsfunctionarissen hebben laten doorschemeren dat de Finse premier mogelijk gebruik zal maken van nood wetten. Ongeveer 120.000 arbeiders uit de Finse hout- en metaalindustrie en andere sleutel-industrieën staken reeds zes we ken voor hogere lonen. Hierdoor worden herstelbetalingsleveringen aan de Sovjet unie vertraagd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tof wijziging der invalidi teitswet, der ongevallenwet „er land- en tuinbouwongevallenwet 1922, der zee-ongevallenwet 1919 der ziektewet en der kinderbijslagwet. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend Bij (Je wet van 1 April j.l. zijn de toen maals geldende loongrenzen voor de inva liditeitswet en de ziektewet, in verband met de na dé bevrijding plaats gehad hebbende stijging van de lonen van 3700 tot 4500 verhoogd. s Nu inmiddels met ingang van Septem ber 1950 de lonen andermaal zijn ver hoogd, is het naar de mening van de re gering redelijk, de thans voor de genoem de wetteii geldende loongrenzen aan deze nieuwe loonregeling aan te passen. Daai de huidige loonsverhoging met 5 pet. is gebonden aan een maximum van 130. dient naar het oordeel van de minister ook bij het bepalen van de nieuwe loon grenzen met dit maximum te worden re kening gehouden. De voorgestelde rege ling voorziet dan ook in een verhoging van de loongrenzen tot 4680. Een loongrensverhoging, als hiervoren bedoeld, voor de ziektewet brengt mede, dat deze grens voor de toepassing van het ziekenfondsenbesluit deze laatste is immers dezelfde als de loongrens voor de ziektewet eveneens tot 4680 stijgt. Radiogesprek met drie missiebisschoppen In verband met Missie-Zondag, 22 October, zullen twee Missiebisschop pen en een Apostolisch Prefect, die de drie werelddelen Azië, Afrika en Amerika vertegenwoordigen, Zater dag 21 October, om kwart over zeven een radiogesprek honden met ae nat. directeur der Pauselijke Missiege nootschappen in Nederland, mgr H. J. J» van Hussen. Het zjjn ■"Sr Sugjjapranata, Apostolisch Vicaris van Semarang; mgr C. Bronsveld, Apostolisch Vicaris van Tabora (Afrika) en mgr J. de Lange, Apostolisch Prefect van Teffé in het Amazone-gebied van Zuid-Amerika. Zij rullen spreken over de sociale noden in hun gebied, de inspanning om zichzelf te helpen, doch met alle dankbaarheid voor wat Nederland reeds deed, toch nog weer een beroep doen op onze edel moedigheid, omdat nu in deze tjiden alles voor de Missie te winnen of te ver liezen is. Mgr. W. A. G. Schoemaker M.S.C., die onlangs werd benoemd tot apostolisch vicaris van Purwokerto, zal mórgen door Z. H. Exc. mgr. De Jonghe d'Ardoye, Pauselijk Delegaat in Indonesië, tot bis schop worden geconsacreerd. Mgr. Schoemaker is 11 Januari 19UJ in Deventer geboren en werd 10 Augus tus 1933 priester gewijd. In 1936 ging lm naar de Missie van Java. Waarschijnlijk zal de nieuwe bisschop in December a.s. een bezoek brengen aan Nederland. Katholiek Deventer is voor nemens de oud-stadgenoot een geschenk aan te bieden. in s,.ui Xranclsco wordt deze week ecu luchtvaartconferentie gehouden, waaraan atgevaardigden van zes en zestig maat schappijen deelnemen. De K L M is ver tegenwoordigd door dr. A. Plesman, pre sident-directeur en nir. L. H. Slotemaker, onder-directeur. De conferentie is giste ren geonend en stond ai dadelijk in het teken.van de tol nog toe groo'ste vinding van deze eeuw. de toepassing van de atoomenergie. In zijn oDeningsrede zeide Sir William Hiklred de dir.-gen. van de Intern Ver van luchtvaartmaatschappijen, dat wan- .per vliegtuigen, die door atoomkracht ionrdon voortbewogen ter beschikking 1 aan de kans bestaat dat de luchtvaart- ÓiaafschaDDijen dan vliegmachines zullen Ik!? waarmee werkelijk geld te ver- df-iien' is Atoomkracht belooft, wat •vachtbron voor vliegtuigenbetreft, eenmseeru resultaat dat onbereikbaar is met ae hui dige soorten brandstof. Er zullen vlieg tuigen komen, die een zeer grote snel heid en een bijna ongelimiteerde .actie radius in zich zullen verenigen. De econo mische voordelen zullen zeer aanzienlijk zijn. De resultaten van 1949 besprekende. zeide Hildred. dat de vliegtuigen der luchtvaartmaatschappijen, die geregelde diensten onderhouden, in 1949 bijna an derhalf mil'iard kilometer aflegden, tien procent meer dan in 1948. Er werden in 1949 zeven en-twintig millioen personen vervoerd, drie millioen meer dan het voor afgaande'jaar Het Vrachtvervoer door de lucht nam met twintig procent toe. De vioot van alle aangesloten lucht vaartmaatschappijen bestaat uit meer dan 2500 vliegtuigen. Zij is in 1949 geraoder- i Zaterdag J.l. heeft de persdienst van het Vaticaan een samenvattend overzicht Srtlfers verstrekt over de vervolging der lyuholieke Kerk in de door de commu nisten geregeerde landen van Oi st-Europa en in Joegoslavië. Achter de zakelijke vermelding van cijfers en gebeurtenissen rijst het beeld van de lijdende Kerk om hoog. Het Is nodig van tijd tot tijd te worden wakker geschut door confrontatie met de harde werkelijkheid Want zelfs Apostelen vielen In de Hof in slaap. Ongeveer elf duizend geestelijken zijn terechtgesteld, gevangen gezet of ge deporteerd, drie bisschoppen terechtge steld. één kardinaal en twee aarts bisschoppen in de gevangenis en een aartsbisschop in huisarrest. De positie in de afzonderlijke landen is blijkens de Vaticaanse verklaring aldus: Roemenië: Alle nog levend.- priesters in de gevangenis. Ten minste 700 ter dood gebracht. Alle betrekkingen met het Vaticaan afgebroken. BulgarRe: Alle kerkelijke instellingen i vrouwen, die door soldaten onteerd wa- buiten de wet gesteld en de betrekkingen j ren, had verdc'igd". Kard. Mindszenty 1 wfs.t het Vaticaap afgebroken. Te» minste1 tot levenslange gevangenisstraf varoor- 120 priesters of andere religieuzen in de gevangenis of in ballingschap. Albanië: Alle bisschoppen en 715 pries ters gearresteerd, twee bisschoppen te rechtgesteld en de aartsbisschop van Durazzo tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Oekraïne: Meer dan 3600 priesters ter dood gebracht. Negen ordes ontbonden, alle seminaria. 100 scholen en meer dan duizend kerken gesloten. Polen: Ten minste 7000 priesters „ge molesteerd" door de politieke politie, van wie 1000 in concentratiekampen ter dood zijn gebracht. Tsjechoslowakije: Alle katholieke orga nisaties ontbonden Aartsbisschop Beran in huisarrest en ten minste 300 geeste lijken in de gevangenis. Alle katholieke scholen gesloten. Hongarjje: Tot begin Juni waren 538 priesters terechtgesteld, gevangen gezet of gedeporteerd. Eén bisschop terechtgesteld door de Russische autoriteiten, „omdat hij Juni zijn ongeveer naar coneentratie- Ongeveer tachtig land kunnen ver deeld. In de maand duizend kloosterlingen kampen overgebracht, priesters hebben het Estland, Letland en Llthauen (thans Russische provincies): ongeveer duizend geestelijken terechtgesteld of gevangen "Joegoslavië: Ten minste 1954 priesters terechtgesteld, gevangengezet of gedepor teerd; 196 van hen waren zonder proces ter dood gebracht en 32 na een „opper vlakkige procedure voor een volkstribu naal". Einde 1949 hadden nog slechts 400 parochies hun eigen priester. Ongeveer 409 priesters hebben uit het land kunnen vluchten. (Van onze speciale verslaggever) Gistermiddag omstreeks half vijf is op liet vliegveld Voïkel (N.Br.) nabij jjden een sportvliegtuig verongelukt. Bij de landing kwam een der vleugels van het toestel met de landingsbaan in aanraking, waardoor de machine omsloeg en in brand vloog. De beide inzittenden, de eerste luitenant K. Riphagen van de Kon. Landmacht en de heer P. Fringers, een burger uit 's-Hertogenbosch, die een pleiziertochtje maakten, kwamen hierbij om het leven. Luitenant Riphagen, die in dienst was van het vliegveld Volkel, had gisteren een dag verlof. Van de Goois-Stichtse Aeronclub huurde hij voor een dagje een éénmoto.ige Piper-Cub en ging daarmee voor zijn genoegen de lucht tn. De gehele dag is hij geregeld met het kleine sport vliegtuig boven Volkel en Uden gezien, opstijgend en weer landend. Van de ver keersleiding had hij blijkbaar verlof hier toe gekregen. Af en toe nam hij ook een kennis mee de lucht in. 's Middags steeg hij met de uitvoerder van werken aan het vliegveld, de heer Fringers, op. Toen hij na een klein tochtje weer wilde landen, stortte het vliegtuig opeens bij het nemen van een wending neer, even nadat het boven de landingsbaan was geweest. Nog een kans De beide Inzittenden werden blijkbaar door de slag bewusteloos, zwaar gewond of meteen gedood, want zij kwamen niet uit het toestel, terwijl dit eerst enige ogenblikken na de val in brand raakte Het vliegtuig, dat de registratieletters PH-ECN had, ging geheel in vlammen op. R ANnFFRTFRRPTlV in Augustus j.l. 4217 woningen voltooid IVfAIxLrLjL/n 1 LLLVILlLl^xl In de overeenkomstige maand van de Gistermiddag omstreeks half één is bij jaren 1945 t/m 1949 kwamen resp. 30, 117, het rangeren van een goederentrein de <jo9. 3132 en 2648 woningen go-eed. vijftigjarige rangeerder M. J. N„ wonen- in de eerste ach. maanden van 1950 de St. Josephstraat te Gouda, door een werden 28.487 nieuwe woningen gebouwd passerende trein gegrepen en op slag ge- tegen 25.391 in dezelfde periode 1949. dood. De man stapte van een 'ocomotief in Augustus JJ. werden 6995 woningen af om een handwissel om te halen, waar- in uitvoering genomen (in Juli 1950 5547 bij hij direct door de passerende trein tn Augustus 1949 3954). Daar het aantal werd gegrepen. De dood moet onmid- nieuw begonnen woningen groter was dan dellijk zijn ingetreden, het aantal, dat gereed kwam, steeg het Het stoffelijk overschot van het deerlijk aantal in uitvoering zijnde woningen verminkte slachtoffer is naar het St. I wederom t en wel tot 50.058. Dit Is het Joseph-paviljoen overgebracht. De man hoogste aantal in uitvoering zijnde wonin- was gehuwd en had vier kinderen, van gen, dat in enige maand na de bevrijding wie; drie minderjarig. 1 vod genoteerd. De luitenant was in het bezit van een sportbrevet, dat hij in Indonesië gehaaid had, zodat hij gemachtigd was van het toestel gebruik te maken. De oorzaak van het ongeval Is nog onbekend, een commissie van onderzoek was spoedig ter plaatse om een en ander na te gaan. Blijkens door het Internationale Ar- beidsbureau te Geneve gepubliceerde cijfers zijn de kosten van levensonder houd gedurende het afgelopen jaar in 22 landen gestegen en in 12 landen gedaald. In Paraguay gaven de kosten van Levensonderhoud de scherpste stijging te zien namelijk van 55%. Van de Europese landen vertoonde Finland met 15% de scherpste stijging. Daarna volgden Frank rijk en Nederland met elk 10%. In Oosten rijk was de stijging van de kosten van levensonderhoud 9%, in Noorwegen er Denemarken 5% en in Groot-Brittannic en Zweden slechts 2%. In Iran daalden zij met 23%, in Birma met 19%, in Japan met 10% en in West- Duitsland met 6%. Reuter seint ons uit Vaticaanstad: Op 3 November zal er ten Vatican® een speciale vergadering plaats hebben van kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen de grootste in de moderne geschiedenis der Katholieke Kerk. De H Vader zal deze vergadering toe spreken, doch het onderwerp dat H(j zal behandelen, Is niet bekend gemaakt. Verwacht wordt, dat de rede van buiten gewoon groot belang zal zjjn. Aan de bijeenkomst zullen 40 kardina len en 700 aartsbisschoppen en bisschop pen van de hele wereld deelnemer..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1