Rusland levere bewijzen van echte vredespolitiek Zolang dat niet gebeurt, moeten de vrije landen bewapenen eren spelen vo leader Fokker droeg straaljagers over Go Pjongjang in uiterst snelle onmars bereikt „Volendam" Naar de zomer en een nieuwe toekomst de uittocht Nog vandaag hoofdaanval op de stad Brits lijnvliegtuig verongelukt Faroek is gewaarschuwd Op een inkomen van 14 milliard verrookt ons land 500 millioen NG BENZINE WEER DUURDER Alarmtoestand in Noord-Vietnam Staatssecretaris Moorman blijft Woensdag IB October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r~ Russisch gewroet Visjinski had geheim onderhoud met Foster Dulles 5 ook voor ouden van dagen en rentetrekkers Minister s'Jacob trad voor het eerst off icieel op LAGEN Weer 1600 emigranten naar Australië Jongetje door auto gedood Drie personen gedood bij auto-botsing Moeder Maria Helena 27 Dodenwaaronder één Nederlander Chinese grens opnieuw geschonden Egyptische volk is rijp voor opstand De voorlichting van de Indonesische radio WEERBERICHT W eer een onverwacht verzoek Grensgebied tijdelijk verlaten ■■mm. ÉÉllË Vol vertrouwen In een uiterst snelle opmars hebben de troepen der V. N. gisteren en vannacht de stad Pjongjang bereikt. De Britten en de Zuid- koreanen maakten contact met de eerste verdedigingslinies van de hoofdstad. Gisteren werd in het Westen Sariwon veroverd, op de weg HaejoePjongjang. De resterende 50 km. werden in 24 uur door de Britten afgelegd. De uit het Oosten oprukkende Zuidkoreanen hebben, na de rivier de Taedjon te zijn overgestoken, de stad in zicht gekregen. Het zevende Amerikaanse cavalerie-regiment nam Hoekori, op 25 km. van de stad, en heeft daar de aanval van de Britse-gemenebestbrigade overgenomen. Zij staan thans op 16 km. van Pjongjang. De tegen stand „smelt weg", zo wordt verklaard. En men verwacht dat binnen enkele uren de hoofdaanval op de stad zal kunnen beginnen. Vier Duitse nonnetjes Kustoperaties in N.-Korea ORSON WELLES NAAR WEST-DUITSLAND DOOR MIJN WONING Veertien redacteuren dienden ontslag in De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en overwegend droog weer met ln het Zuiden van het land in de ochtend hier en daar regen of mist. Weinig verandering in temperatuur. Over wegend matige wind uit Westelijke richtingen. Donderdag 19 October: Zon op 7.11 uur, onder 17.39 uur; Maan op 15.53 uur, onder 23.10 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Truman doet beroep op Kremlin President Truman heeft, onmiddellijk na zijn terugkeer van het onderhoud met generaal MacArthur op het eiland Wake, een radiorede tot het Ame rikaanse volk gehouden, waarin hij voorspelde, dat de Noord-Koreanen spoedig niet meer in staat zullen zijn doeltreffende weerstand te bieden aan de troepen der Ver. Naties. Voorts deed Truman een beroep op de Sovjet- Unie om concrete en positieve bewijzen te geven van haar voornemen om voor de vrede te werken". Moskou zou deze bewijzen kunnen leveren door: 1. Te handelen overeenkomstig de be ginselen van het handvest der Ver. Naties; I. Zich te voegen bij de andere leden der V.N. door een beroep te doen op de Noord-Koreanen om de wapenen onmiddellijk neer te leggen; 8. „Het ijzeren gordijn" op te trekken en vrije uitwisseling van inlichtingen en gedachten mogelijk te maken; 4. Deel te nemen aan de pogingen van de V.N. om een uitvoerbaar stelsel van collectieve veiligheid te vestigen, waardoor „het mogelijk zou worden de atoombom buiten de wet te stellen en alle andere wapenen en strijd krachten ingrijpend te verminderen en aan internationale regelen te onder werpen". De president voegde hieraan toe: „Zo lang de Sovjet-Unie dit niet doet, zolang zij geen Werkelijke bewijzen van haar vredelievende bedoelingen geeft, zijn wl' vastbesloten de gemeenschappelijke ver dedigingskracht van de vrije wereld op te bouwen. Geen land ter wereld, dat werkelijk vrede wil, heeft echter enige reden de Ver. Staten te vrezen". ^Amerika gaat echter in dodelijke ernst voort met de opbouw van zijn eigen ver dediging niet omdat het dit wenst, maar omdat de Sovjetrussische politiek ons geen andere keuze laat", aldus Tru man. Hif legde nogmaals de nadruk op de vastbeslotenheid van de Ver. Staten om agressie te weerstaan. „Wij zjjn ons be wust van de gevaren, waarvoor wij staan, maar wij zullen, ons erop voorbereiden "m deze gevaren het hoofd te bieden. Laat geen agressor ons op dit punt mis verstaan". „V.N. na Korea sterker dan ooit De president was, zo verzekerde hö, van zijn bespreking met gen. MacArthur terug gekeerd „met groter vertrouwen in ons vermogen om op lange termijn de wereld vrede te handhaven. Als gej°j? va" de strijd in Korea zijn de Ver. Naties thans sterker dan ooit", r,o meende Truman. Over wat op Wake besproken was, liet de president niet veel los. Hij zeide slechts, dat de toestand in het Verre Oosten behandeld was en ook „de nood zakelijkheid van een vroegtijdig vredes verdrag met Japan Tenslotte verklaarde Truman, dat de internationale communistische beweging, verre van revolutionnair te zijn, de reactionnairste beweging ter wereld is. Hij waarschuwde de Aziatische volken evenals alle andere volken der wereld tegen „de vaJsa revolutie van het com munisme dat er „ten onrechte aan spraak op maakt de vooruitgang van het mensdom te vertegenwoordigen". Reacties op Truman's rede diplomatieke kringen te Londen merkt men op, dat president Truman kennelijk het ogenblik van de naderende overwinning op Korea gekozen had om de Sovjet-Unie voor de keuze te stellen: terug te keren op de weg der internatio nale samenwerking, of in haar huidige houding te volharden. Zowel te Londen als te Washington is men van mening, dat een oproep tot her nieuwde samenwerking met het Westen op een ogenblik als dit de meeste kans heeft om door Moskou ernstig in over weging te worden genomen. In, Parijs heeft de voorspelling van Tru man, dat de oorlog in Korea spoedig achter de rug zal zijn, enige hoop ge geven dat de wapens en materialen, die dan vrij zullen komen, met de grootste Temidden van de over stelpend g«>te hoeveelhe den pelgrims. die m deze weken van October de Eeuwige Stad ha^t over stromen, is in de afgelopen dagen bijzonder opgevallen een groep van Ierse bede vaartgangers, die werden voorafgegaan door een band van echte pijpers- Tijdens de audiëntie, die de H. Vader op het bin nenplein van Zijn zomer residentie Castel Gamdolfo verleende, waren deze Irish Pipers opgesteld op de eer ste rij, en hebben zij voor de Paus enkele ogenblik ken hun. doedelzakmiuziek ten gehore gebracht. Het Centraal Comité voor het H. Jaar is momenteel doendie, die eerste bereke ningen te maken over het totaal aantal pelgrims, dat in deze maanden de Eeuwige Stad heeft be zocht; men vermoedt te kexmen tot meerdere mil- lioenen. In ieder geval is reeds medegedeeld, dat meer dan 10.000 pelgrims te voet de tocht naar Rome hebben ondernomen, onder wie verscheidene Ne derlanders vallen en zelfs inwoners van Nieuw-Zeeland; maar het Centraal Comité heeft er niet hoe deze laatsten de voetreis over de Atlantische Oceaan hebben voibr- te ld, spoed naar Indo-China zullen worden ge zonden. Te Bonn Is de rede van de president met grote instemming ontvangen. S°vjet-Unie heeft gisteren onver- ^a.c.~ |Iet verzoek ingediend, dat de Veiligheidsraad vandaag, Woensdag, bij een zou komen om nieuwe Kussische voorstellen m.b.t. de opvolging van Trygve Lie als secr.-gen. der V. N. te vernemen. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie zal voorstellen Sir Benegal Rau, het hoofd van de Indiase delegatie bij de V. N. te benoemen. Zou deze geen candidatuur willen aanvaarden, dan neemt men aan, dat de Sovjet-Unie een andere Indiase candidaat, die door Pandit Nehroe zou worden benoemd, zal steunen. Het Russische verzoek om bijeenroeping van de Veiligheidsraad kwam 24 uur voordat de Alg. Vergadering tot verkie zing van een secretaris-generaal voor de komende ambtsperiode zou overgaan- Algemeen werd verwacht, dat Trygve Lie herkozen zou worden. Zoals bekend, heeft Rusland hier verleden week zijn veto tegen uitgesproken. Hij blijft aandringen op con ferentie der „grote vijf Kort voordat gisteren de normale bijeenkomst van de politieke com missie der Ver. Naties werd gehou den, hebben de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Visjinski, de permanente Sovjet-ver tegenwoordiger bij de V.N., Malik, en de raadgever van minister Ache- son, Foster Dulles, gedurende een vijftig minuten in besloten kring be raadslaagd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Visjinski, Malik en Foster Dulles gesproken hebben over het verlenen van grotere bevoegdheid aan de Alg. Vergadering der V.N. om bij een aanvalsdaad te kunnen optreden. Voorts is van gedachten gewisseld over het Sovjetrussische voorstel voor een bijeenkomst van vertegenwoordigers der „grote vijf", n.l. Engeland, de V.S., Frank rijk, de Sovjet-Unie en China welke con ferentie ten doel zou moeten hebben te pogen de bestaande geschillen uit de weg te ruimen. Aan minister Visjinski werd, na afloop van de bijeenkomst, de vraag gesteld of ook gesproken was over het sluiten van een vredesverdrag met. Japan. Visjinski antwoordde via zijn tolk: „Ik heb niet te maken met het sluiten van een vredes verdrag met Japan. Ik moet mij op het ogenblik reeds met teveel andere zaken bezig houden". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft gisteren in het Lager huis de suggestie, dat Engeland het initia tief zou nemen tot het arrangeren van een bijeenkomst van Truman, Attlee en Stalin, van de hand gewezen, daar de regeling van geschillen z.i. door de V.N. moet ge schieden. De Franse hogre commissaris in Indo- China, Leon Pignon, heeft volgens een bericht van Agence Presst de alarmtoe- stand afgekondigd in Noord Vietnam. In middels worden de burgers uit Rangson, de laatste grote vesting in de grensstreek tussen China en Indo-China, geëvacueerd. Volgens mededeling uit Franse bronnen te Saigon zullen misschien binnen tien dagen Amerikaanse lichte bommenwer pers uit Korea naar Indo-China gevlogen worden om de Franse troepen te steu nen tegen de troepen van de communis tische opstandelingen. De Franse lucht macht zou over voldoende Amerikaanse piloten beschikken om de bommenwer pers terstond in gebruik te kunnen ne men tegen de naar schatting dertigdui zend communistische manschappen in Noord Tonkin, bij de grens van China. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om de 5 procent verhoging met een maximum van 180 per jaar ook toe te passen ten aanzien van de ouderdomsuitkeringen inge volge de noodwet ouderdomsvoorziening, de invaliditeits- en weduwenrenten inge volge de invaliditeitswet, de toelagen op die renten (100 pet. toeslag en gezinstoe slag) en de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Voor wat de ouderdomsuitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorzie ning betreft, achten de ministers van Sociale Zaken en van Financiën het de meest eenvopdige oplossing het bijslag- percentage van 5, te wijzigen in 10 en het minimumbedrag van de bijslag 2 voor gehuwde mannen en 1 voor ongehuwden) te wijzigen in onderschei denlijk 4 en 2. Fokker voert een grote opdracht voor de vervaardiging van straal jagers uit. In tegenwoordigheid van Ned. en Belgische autoriteiten vond op Schiphol de officiële overdracht plaats van de eerste Gloster-Meteor. De nieuwe minister van Oorlog s'Jacob (links) en burgemeester d'Ailly van A'dam (rechts) bekijken een der straaljagers. Ten overstaan van de nieuw benoemde minister van oorlog en marinemr H. L. s'Jacob, en talrijke Nederlandse en Bel gische burgerlijke en militaire autoritei ten droeg de directie van Fokker gister middag in een der hallen van de in aan bouw zijnde nieuwe Fokkerfabriek te Schiphol de eerste Gloster Meteor aan de Nederlandse regering en de elfde aan de Belgische over. De officiële controlevlucht, die de af nemers bij dergelijke gelegenheden plegen te doen maken, moest ditmaal uitblijven wegens het slechte weer. Ir Vos, een der directieleden van Fokker, wees in zijn toespraak andermaal op de noodzakelijkheid voort te gaan met eigen ontwerpen. Hierin werd hij door minister s'Jacob, die daarna het woord voerde, ondersteund. De minister zeide namelijk, dat de Fokkerfabriek, die met de aflevering der meteors een derde fase in haar ont wikkeling ingaat, thans niet op haai lauweren moet gaan rusten, doch met energie moet voort gaan op de inge slagen weg om nieuwe lauweren te oogsten. Het overdrachtsprotocol werd namens de Belgische regering ondertekend door generaal H. de Bock; de minister van Oorlog verrichtte namens de Ned. rege ring de ondertekening. Tijdens de plechtigheid gaf de invlieger G. Zonderman een demonstratie met de S 11, een volgens eigen ontwerp door de Fokker gebouwd lesvliegtuig. Ook de S 13, een twee-motorige trainer, bestuurd dooi de invlieger H. Burgerhout, was in de lucht. s racht. Met ingang van 18 October zal, in ver band wet de stijging der wereldmarkt prijzen en van die der zeevrachten, de benzineprijs in ons land verhoogd worden met 1-2 cent per liter. De prijzen in de 5 zones, waarin ons land in dit verband verdeeld is, worden dus nu: zone 1 36.30 per 100 liter, zone 2 36.40, zone 3 36.50. zone 4 36.60 en zone 5 36.70. (Van onze verslaggever). Frn naargeestige regen en een kleffe wind. die de blaren van de bomen de winter inblies, maakten het afscheid licht voor de opvarenden van de „Volendam", die gistermiddag uit Rotterdam naar Australië is vertrokken. Zij immers gin gen op reis naar de zomer en naar een nieuwe toekomst, waarvan z(j de schoon ste verwachtingen hebben. Veel retourkaartjes waren er niet ver kocht aan de Passagiers Van de „Volen- hoofdzakelijk Nederlanders, vulden het schip en veroorzaakten m de vertrekhal van de Holland-Amerikalijn aan de Wil- helminakade die vreemde mengeling van onontwarbare chaos en efficiënte orga nisatie, waarmee het vertrek van elk groot schip gepaard gaat. Steeds groter wordt het aantal dergenen, die het. verarmde vaderland verlaten. Gisteren 1600 emigranten met de „Volen dam": op 25 October as dé sfbajak» met eer. kleine duizend, 1500 méér daa er in het hele jaar 1949 naar Australië zijn vertrokken. „Neen, meneer, ik zag geen kans om hier vooruit te komen en daarom ga ik het met mijn gezin in Australië proberen We zitten naast J. Bottema uit Breezand en maken, midden tussen de zenuwachtige drukte van het laatste uur in het vader- j ,.-,ecn Praatje. Steeds weer is het dezelfde klacht: geen kansen, geen toe komst, zeker niet voor de kinderen. Bottema is 34 jaar. Hij is bakker en had een zaak. Die heeft hij verkocht en nu gaat hij met zijn vrouw en drie kinderen een jongen van 7 jaar, één van 3 en een baby van twee maanden naar Australië, naar Melbourne. „Een eigen zaak? Neen, dat niet. Voor lopig ga ik als kok in dienst. Een baan heb ik dus al. En op de duur hoop ik me als bakker zelfstandig te kunnen vesti gen". Daar is weer dat vaste vertrouwen op een welvaart, die het oude land niet bieden kan. Vol vertrouwen is ook 4e heer Guliker uit Limburg, die met vrouw en dertien kinderen omt Australië trekt. Hjj 1* i slager en drie van zijn zoons hebben het I vak van hun vader gekozen Al had hij een goed betaalde betrekking als opzich ter ln een vleeswarenfabriek, hij gaat "aar een nieuw land, omdat er hier geen vooruitzichten voor de kinderen zijn. ®en scherp contrast met dit kinderrijke, saamhorige gezin vormt de eenzame ®conoom uit Bloemendaal, die heel alleen "®5,r Australië trekt. Eenzaam en wat rii„ „r<ln zit hij tussen de drukke mensen- te tf, et Promenadedek. Hij is blij, even lLfsm ,en pralcn en vertelt, dat hij de Si, ''Jd zonder werk was. Maar in een ewe wacht he"m een goede baan bij ouders le,riClteitsmaatschaPPii- Zijn beldf achter Ma "°g en in Nederland acnier. „Maar Wie weet" en zijn ogen kan ik ze °P. „misschien later laten overkomen". En dan zijn daar nog die vier non netjes, ietwat beduusd door de drukte en ontdaan over de vele vragen, die ambtenaren en douanemannen haar hebben gesteld. Als we ze aanspreken om naar bet doel van haar reis te in formeren, blijken het vier „Herz Jesu Mission Schwester" uit Hiltrop ln West- falen te zijn. Zij ontvluchten hun stukgeslagen land niet, om elders welvaart en voorspoed te zoeken. Ze gaan naar Melbourne, waar haar congregatie vijf I.uizèn heeft, om bij het missie-werk te helpen. En dat onder scheidt haar, behalve haar kleding, van alle andere passagier*. Over de verdediging van de stad komen tegenstrijdige berichten binnen. Vroeger was gemeld, dat de Noordkoreanen alle beschikbare mannen daar hadden samen getrokken. Anderzijds worden uit de stad wegtrekkende troepen gesignaleerd, die zich Noordwaarts naar de Mandsjoerijse grens begeven. Het is mogelijk, dat de vijand slechts achterhoedegevechten zal leveren, maar men bereidt zich op elke gebeurlijkheid voor. Inmiddels hebben de uit Wonsan naar het Noorden oprukkende Zuidkoreanen evenmin stil gezeten. Zij veroverden de belangrijke havenstad Hangnam, en het meer landinwaarts gelegen industriecen trum Hamhoeng. De tegenstand was ge ring. Bij de snelle opmars naar Pjongjang veroverden de V.N.-troepen het vliegveld Sinah, op 80 km afstand ten Z.O. van deze stad. Binnen 24 uur stond het reeds ten dienste van de uit Japan arriverende luchtvloot, die bevoorradingen aanvoerde en de gewonden mee terugnam, zo wordt op Mac Arthurs hoofdkwartier gemeld. Reusachtige C-54 Skymasters vliegen met de regelmaat van een klok af en aan en hebben reeds 230 ton materiaal aange voerd. Britse, van een vliegdekschip af opge stegen, marinevliegtuigen, hebben een I groot aantal installaties van de haven van Tsjinnanpo met de grond gelijk ge- maakt. Tsjinnanpo ligt aan de Westkust I en het is de dichtst bij Pjongjan gelegen haven. Vier Noordkoreaanse jonken, die voor het leggen van mijnen werden gebruikt en een groot motorschip "werden eveneens vernietigd Andere Britse vliegtuigen hebben een spoorwegbrug vernield, die werd ge bruikt door op Pjongjan terug trekken de Noordkoreaanse troepen. Ook brug gen en wegen en zwaar versterkte pun ten in het gebied, waardoor de terug tocht der Noordelijken plaats vindt, zijn uit de lucht aangevallen en met raket projectielen beschoten. Op 4e Weurtseweg te Nijmegen is een van 4e acht kinderen van de familie G„ een driejarig zoontje, dicht bij het ouder lijk huis door een vrachtauto aangereden en gedood. Het kind was met een vriendje op de treeplank gaan zitten en toen de chauf feur aan de andere kant van de auto in stapte en wegreed, bleef de kleine zit ten. Onderweg viel hij er af en kwam onder het achterwiel van de auto. Het knaapje was binnen enkele minuten dood. Een ernstig auto-ongelnk op de rijks weg GroningenLeeuwarden heeft gis teravond bij Hardegarjjp in N.O.-Fries- Iand drie personen, o.w. vader en zoon, het leven gekost. Twee andere inzitten den werden zwaar gewond. Hun toestand is levensgevaarlijk. De auto, een personenwagen, begon tengevolge van een defect plotseling te slingeren en met een matige snelheid reed men tegen een boom aan de linker kant van de weg. De beide voorste inzit tenden, de 75-jarige veehouder en koop man P. F. uit Sexbierum en zijn 19-ja- rige zoon H. werden zodanig gewond, dat zij spoedig aan de gevolgen over leden. Ook een derde slachtoffer, de 73 jarige paardentaxateur G. B. uit Franeker is gestorven. Orson Welles, de Amerikaanse acteur, schrijver en regisseur, heeft een contract gesloten met een Westduitse filmmaat schappij om in de nabije toekomst drie films in Duitsland te spelen, aldus meldt het West-Duitse blad „Der Abend". De eerste van deze film zal getiteld zijn: „De Tulp". De opnamen zullen 1 December beginnen. Onder de bela'stingontwerpen, die nu in de Kamer aan de orde zijn, is een voorstel, volgens hetwelk privé-gebruik van particuliere auto's niet meer ten laste van het bedrijf mag worden gebracht. Volgens „Het Vrije Volk" zal deze wets wijziging aan de schatkist ongeveer 20 millioen per jaar opleveren. Wie autoritten wil maken moet maar betalen, zal men de minister bijvallen. Wie het mooiste en beste wenst te kopen of te bezitten zal grotere sommen dienen neer te leggen dan iemand, die met mindere kwaliteit of eenvoudigere vorm zich tevreden stelt. Men zal deze gedachtengang met „na tuurlijk" kunnen beamen. Doch de meeste mensen zijn niet consequent omdat ze de waarden niet goed kunnen afwegen. De beschavingshoogte van de desbetreffende mens spreekt hier sterk mee. Zes gulden voor genever zullen sommigen gaarne be talen maar voor een boek, ho maar. En zo is het met royale ontspanning tegen over schilderijen, schouwburg en con certen. Op één punt is de situatie echter al heel ernstig. En dat is de waardering van de woning. Op het gezondheidscongres, dat de vorige week te Rotterdam is ge houden is daar over nog al een en ander te doen geweest. Een behoorlijke woning moet voor elk individu en voor ieder gezin een begerens waardig bezit zijn. Bij de bouwerij moet het er dus niet alleen om gaan zoveel kilometers woning voor zoveel guldens als veilig bezit voor kopers. Woningen moeten met eerbied worden behandeld. Doch daarom mag ook van de huurders worden gevraagd, dat ze voor een goed huis ook een offer over hebben. We plegen hier geen verkapte reclame voor huurverhoging, doch bij de vurige debatten over de eventuele verhoging deed het ons pijnlijk aan hoe gemakkelijk men voor allerlei objecten meer betaalt behalve voor het artikel woning. We leven in een financieel moeilijke periode. We kunnen niet alles verlangen, maar wat er geschonken wordt dient hoger te worden aangeslagen dan men veelal in het guldencijfer tot uitdrukking brengt, „Door mijn woning speelt een zonnig licht" zong Hullebroek zo mooi. En wanneer men zich de tekst realiseert moet men komen tot het besef, dat een goede woning een stuk weelde is. Er zijn nog vele krotten. Zij vormen een belemmering voor een fleurig gezins leven en scheppen de factoren voor uit huizigheid en straatschennis. Huizen en nogmaals huizen. Met bereid- willigheid tot offer misschien zelfs ten j koste van andere uitgaven. Een volk. dat goed woont, in zijn huis milieu en sfeer schent. zo'n volk leeft en put thuis levens kracht voor de zware strijd van alle dag. HENK VAN DER MAZE. Naar van marinezij de wordt ge meld, blijft vice-admiraal H. C. TT. Moorman aan als staatssecretaris van Marine. Het ligt tevens in het voornemen hem met de datum van ingang van het ontslag van mr. W. H. Fockema Andreae voorlopig ook te belasten met de functie van staats secretaris van Oorlog. In het Moederhuis van de Missiezusters van de H. Geest te Steyl ving gistermor gen het voorbereidend proces aan voor de zaligverklaring van Moeder Maria Helena Stollenwerk, mede-stichteres van deze Zusters-Congregatie. Leden van het tribunaal zijn: Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roer mond, judex ordinarius; pater dr. C. H. Lambermond O.P., te Nijmegen, promotor fidei; pater A. Tohang Ö.P. te Venlo, no- tarius en actuarius; pater A. Vogt O.F.M. te Vlodrop, notarius adjunctus. Vice- postulator is pater P. Jochum S.VX). te Steyl. Een Dakota van de „British European Airways" met 23 passagiers en een vjjf leden tellende bemanning aan boord is Dinsdag ten Noorden van Londen omlaag gestort en in brand gevlogen. Slechts een der inzittenden heeft de ramp overleefd. Het toestel was uit Londen naar Prest- wick in Schotland vertrokken, doch moest wegens motorstoring weer terug keren naar zijn basis, welke het niet be reikte. deze ramp ls een Nederlands slacht offer te betreuren, nl. de heer J. van Elk, die als ladinginspecteur werkzaam was bi) C. A. van Wankum's Scheepvaartmaat schappij te Rotterdam. Hij was gehuwd, maar had geen kinderen. Dinsdagochtend is hjj voor een dienstreis naar Engeland vertrokken, waar hij te Glasgow een ladinginspectie van een schip zou verrich ten. liet communistische nieuwsbureau „Nieuw China" verklaart in een bericht uit Moekden, dat Amerikaanse vliegtui gen op lï en 14 October viermaal de grens van Noord-Korea en Mandsjoerije hebben geschonden. Twee Amerikaanse jagers, 'n bommenwerper en een verken ningstoestel zouden over de grens gevlo gen zijn, in eén geval 1 km. Tsjoe en-Lai, de minister van buiten landse zaken van de Chinese volksrepu bliek, heeft Trygve Lie opnieuw ver zocht, een vertegenwoordiger van com munistisch China tot de Alg- Vergadering toe te laten voor deelneming aan de be sprekingen over de Chinese klacht tegen Amerikaanse agressie en over schending door de Amerikanen van het Chinese luchtruim. Een tweede ongeluk met Britse vlieg tuigen vond gisteren plaats nabij Drif field in Yorkshire. Twee „Vampire"- jagers van de Britse luchtmacht zijn daar met elkander in botsing gekomen en om laag gestort. Beide bestuurders kwamen om het leven. Het brandende wrak van een der toe stellen kwam op slechts tien meter af stand van een dorpsschool neer. Geen der kinderen bekwam echter letsel. Het an dere vliegtuig stortte enige kilometers verder in een open veld. Leiders van vijf Egyptische oppositie partijen hebben gisteren op het paleis te Cairo een voor koning Faroek bestemde gezamenlijke verklaring overhandigd, waarin zij hun ontevredenheid betuigen over de houding en het bestuur van de koning, die het slachtoffer van slechte raadgevers wordt genoemd. De onderte kenaars geven o.m. te kennen, dat „het geduld van het Egyptische volk ten einde is en een nationale opstand dreigt, welke niet slechts de onrechtvaardigen zou ver nietigen, doch die het land tevens in een financieel, politiek en moreel bankroet zou storten". Gezegd wordt, dat de wereldpers niet weet, dat het Egyptische volk wordt mis handeld en ais een kudde dieren voortge dreven. „Slechts God weet, dat w.ij van woede koken er, dat .slechts een weinig jAlexandrie terug Ihoop o® betere tijden ons nog tegen houdt"'naar Europ» Na te hebben herinnerd aan „de geluk kige dagen, toen gij, koning, onze eerlijke en goede herder en de hoop van het ge hele volk waart", besluit de verklaring met een aanval op de regering, waarvan wordt gezegd dat zij „meent aan de mach: te kunnen blijven en met haar kwade practijken te kunnen doorgaan, door zich van een goede verstandhouding met de hofdignitarissen te verzekeren". „De mening overheerst, dat, s'nds het uitvaardigen der koninklijke decreten het bewind op parlementaire basis in de practijk niet meer bestaat". Koning Faroek, wiens privé-leven in Egypte ook grote ontstemming heeft ver oorzaakt, keert morgen of overmorgen te ven, zus vacantiereis Veertien Indonesische nienwsdienst- redacteuren van Radio Nasional Indo nesia hebben hun ontslag ingediend, omdat zij bezwaren hebben tegen het journalistieke beleid van de officiële Indonesische radio. Bovendien stond hun de benoeming van de heer Sugito, afkomstig van Radio- Djogja, tot hoofdredacteur niet aan., om dat hij niet capabel geacht wordt. De leden der redactie van de nieuws dienst in de Nederlandse taal hebben zlfch buiten deze actie gehouden. De directeur van Radio Nasional In donesia heeft medegedeeld, dat de ont slagaanvragen zijn geschied omdat de be trokkenen het niet eens zijn met de voor- lichtingspolitiek der regering. Aneta voegt hieraan toe dat. zoals reed» eerder werd bericht, Radio Nasional Indonesia het nieuws over Ambon, be houdens twee officiële communiqués, niet in de radio-nieuwsdiensten heeft gebruikt, zulks in tegenstelling tot de dagbladen en de nieuwsagentschappen die dagelijks over Ambon berichten hebben gebracht. L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1