Nieuws en OMTREK In Kethel begint het Tuberova- onderzoek LAATSTE BERICHTEN Kard. Fumasoni voor de K.R.O. Was Naundorff de Dauphin? De resultaten van onderzoek na opgraving uit Algemene beantwoording noodzakelijk In de duinen en het Scheveningse Bos B. A. R. K.-huisjes VLAARDINGEN Nederlandsche Bank Missieliefde, zich uitend in offer en actie van priesters en gelovigen, fcal zijn rede wekken Derde Nat. Bedevaart te Rome gearriveerd Blamage voor Italiaanse staat Z. IC H. Prins Bernhard Dongdang ontruimd Rijkssteun voor Drentse kanalen Franse ongerustheid KORTE BERICHTEN WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 hield Lodewijkgroep spel en feest TOONKUNSTCONCERT OP VRIJDAG 27 OCTOBER Voor gezonde regelmaat BURGERLIJKE STAND doorvaart vlaardingse vaart. VERBETERING VAN DE DEVIEZENPOSITIE MUSICERENDE BURGEMEESTER TWEE KINDEREN VERMIST BOTSING TUSSEN VRACHT WAGEN EN LIJN 8 IJSCO-VENTER FINGEERDE ROOFOVERVAL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HET RAPPORT VAN Dr HULST En de conclusie van de heer Begeer Men meldt ons uit Delft: Verslag van dr Hulst Conclusie van dr. Hermans De heer Begeer over het onderzoek Nog andere bewijzen? over Duitslands houding inzake het plan-Schuman 3 JAAR GEVANGENISSTRAF Binnenland Buitenland t i v> r i »"4 4» Het bevolkingsonderzoek op tuberculose in het district Schiedam, waar mee in Vlaardingen een begin werd gemaakt, zal omstreeks half November in Schiedam aanvangen. In een Dinsdagavond gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van het plaatselijk Tuberova-comité, is dit door dr. De Stoppelaar medegedeeld. Besloten werd het onderzoek in Kethel te beginnen. Als het gebied ten Noorden van de spoorlijn SchiedamHoek van Holland is afgewerkt, komen de scholen in de stad aan de beurt. Eerst daarna, dit zal zijn omstreeks de jaarwisseling, gaat men de rest van de bevolking onderzoeken. Nu men in Vlaardingen bezig is de laat komers af te werken, kan al een goed idee worden verkregen van de opkomst ▼an de bevolking bij dit voor de volks gezondheid zo uiterst belangrijke onder zoek op tuberculose. Meer dan negentig procent van de bevolking kwam naar de Harmonie, waar het Röntgenapparaat was opgesteld. Hier werden foto's geno men en geschiedde de vaccinatie. Door bijzondere omstandigheden trok het Röntgen-team met het apparaat tij dens het onderzoek in Vlaardingen voor enkele dagen naar Ouddorp, dat tevens tot het gebied van het district behoort. Ook hier waren de resultaten zeker niet minder dan aan de overzijde van de rivier. Bijna alle Ouddorpers lieten zich onderzoeken. Enkele bestuursleden van het Schie- damse comité togen een dezer dagen naar Vlaardingen om zich daar persoonlijk nog eens op de hoogte te stellen van de bij de oproeping van de bevolking gebezigde methode. Door een toevallige omstandig heid bleek men in de buurstad de be schikking te hebben gehad over een extra bevolkingsregister, waardoor de oproe ping op enigszins andere wijze kon ge schieden dan in Schiedam het geval kan Een feestende Lodewijk-groep kroni- keur schrijft ons: Bij de rij van verenigingen welke dit jaar hun eerste lustrum vieren sloot zich afgelopen Zondag de verkennersgroep St. Lodewijk van de Singelparochie aan. Met bussen vertrokken Zaterdag en Zondag verkenners en welpen naar Den Haag om de oprichting van hun g.roep te her denken. Erg luxueus voor verkenners, werd er ditmaal niet gekampeerd, maar gelogeerd in de St. Jorisherberg van het Nationaal Hoofdkwartier. Na een Spel tussen de bunkers van Den Haag om los te komen, werd na de avondboterham een gezellig kampvuur gehouden met bal na. Kampvuur op het terrein van het Canisius college terwijl het bal plaats vond in de slaapzalen van de herberg. Vanwege het feest werd er niet te nauw gekeken en konden de verkenners hun hart ophalen aan de boven elkaar ge bouwde bedden. Na de Heilige Mis, opgedragen door de groepsaalmoezenier in de Dekenale kerk, volgde een grandioze vlagparade in de Jan van Nassaustraat, waarvan Hoofd aalmoezenier Verhoeven en Hoofdver kenner Baron van Voorst tot Voorst enthousiast werden. Zij feliciteerden de groep niet alleen met het feest maar ook met de manier van optreden. Aansluitend daaraan werd door de welpen gespeeld in de door de Duitsers achtergelaten rimboe van het Scheveningse bos en door de verkenners in een stukje vrij duin dat, misschien per abuis, niet afgezet was door prikkeldraad en politle-agenten. Om twee uur erd een demonstratie eten weggegeven, welke de gastvrouw en de gastheer met schrik vervulde. 's Middags, bijeengekomen in een park ln Den Haag gaf ieder onderdeel een de monstratie voor de overige groepsleden. De Rikkitikkitavi horde was blijkbaar haar oude inslag nog niet verloren en opende de rij weer eens met het acteren van een sprookje dat niet alleen de wel pen en de verkenners boeide doch ook veel wandelaars staande hield. Van een heel ander genre maar zeer komisch was de toneelvoorstelling welke Oubaas Steij- nen met zijn stam ensceneerde, een lief deshistorie in één bedrijf. Bel, gordijnen, licht en coulissen werden goed uitgebeeld door zijn voortrekkers. Toppunt van hilariteit veroorzaakte het achterdeel van een voortrekker dat als opkomende volle maan moest dienst doen. Overige onderdelen, hoewel niet vermeld deden in originaliteit hiervoor niet onder. Tij dens deze demonstraties werden nog ge vierd en aangekondigd de verjaardag van Aalmoezenier van Moorsel en het af scheid van hopman Mooren, welke laat ste slechts met moeite het standpunt van: wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen, kan velgen. Na de sluiting bleek, in afwachting van de bussen voor de terugreis, hoe veelzijdig het verkennen wel is. Naast Bobbejaan en Hoog op de Gele Wagen werd ln de eetzaal door een kleine 150 man een Raspa weggegeven waar her bergier, vrouw en personeel door aange stoken werden. Vermoeid, schor maar voldaan streek de groep om 8 uur weer op de Singel neer. Rest nog slechts te vermelden het be nauwend leidsters en leidersprobleem, waar misschien lezeressen of lezers een oplossing voor weten en de aankondiging van de Hoogmis welke op Christus- Koning feest heel speciaal voor het jeugdwerk zal worden opgedragen in de Singelkerk. Zondag 5 November a.s. komen het groepscomité, oud-leiding en bestaande leiding bijeen voor een bescheiden feeste lijke groepsvergadering, waarmede de komende vijf jaren worden geopend. zijn. Gebleken is echter reeds wel, dat in beide gevallen men er zonder de mede werking van vele vrijwilligers niet komt. Zowel de oproeping als de administratie der opgekomen inwoners eisen het werk van vele handen. Wil dit bevolkingson derzoek ook in Schiedam slagen, dan zal men veler hulp niet te kunnen ontberen. De eerste zorg van het plaatselijk co mité, dat dit bevolkingsonderzoek voor bereidt en waarvan dr J. H. van der Berg, directeur van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst, het voor zitterschap bekleedt, is wel de administra tieve Imlp, die men nodig heeft voor het invullen van de onderzoekkaarten ter plaatse waar het onderzoek geschiedt. Zo lang de stad zelf nog niet aan de beurt is, zal men in Kethel en bij de scholen hiermede kunnen volstaan. Dit admini stratieve werk keert elke dag terug, doch dit veronderstelt natuurlijk niet, dat steeds dezelfde personen zich hiervoor zouden moeten inzetten. Zeer waarschijn lijk zullen de ook in Vlaardingen gelden de onderzoektijden worden aangehouden, d.w.z. 's morgen van 9—12 uur en 's mid dags van 25 uur. Ten behoeve van hen, die overdag geen gelegenheid vinden, zul len enkele avonden van 710 uur worden gereserveerd, 'doch op deze dagen vervalt dan de ochtend. Voor Januari zal reser vering van de avonduren echter niet be hoeven plaats te vinden. Voor deze administratieve arbeid, die evenals alle andere werkzaamheden bij het bevolkingsonderzoek, geheel op basis van vijrwilligheid geschiedt, kan men zich thans reeds opgeven bij de secretaris van het plaatselijk Tuberova-comité. de heer C. Keyzer, B. K.-laan 265b, tel. 67301. Laat ieder, die zich in staat acht eenvoudige administratieve arbeid te verrichten en die in de komende tijd enige tijd zijn of haar medewerking aan dit sociale werk bij uitstek zou willen geven, zich beschik baar stellen. Zeer velen zijn nodig om dit werk ten bate van de gehele gemeen schap vlot te doen verlopen. Zover thans bekend, zal men in Kethel in eigen kring het probleem voor de op roeping weten op te lossen. Tegen het einde van het jaar zal voor het stedelijk gebied, dat in een aantal districten wordt ingedeeld, een huisbezoekerscorps moe ten worden opgebouwd, teneinde huis voor huis de benodigde gegevens te ver zamelen en de oproepingskaarten uit te reiken. Over het bevolkingsonderzoek op tuber culose kon dr De Stoppelaar Dinsdag avond aan de hand van de in Vlaardingen opgedane ervaringen nog mededelen, dat ook de kinderen beneden de twee jaar. wanneer de ouders dit wensen, in het onderzoek kunnen worden betrokken. A!s minimum-leeftijd is gesteld drie maan den. Bij deze kinderen zal echter geen foto worden genomen deze mislukken meestal doch wordt volstaan met een tuberculose-vaccinatie. Over deze vaccinatie kon nog worden medegedeeld, dat geen der behandelde Vlaardingers, zo'n kleine veertigduizend, er enige last van heeft ondervonden. Over de plaats, waar in Schiedam het Röntgenapparaat zal komen te staan, kon nog worden verteld, dat dit waarschijn lijk zal zijn de oude school achter het Stedelijk Gymnasium. De behandelplaats zal dus centraal gelegen zijn. In Kethel brengt men de Röntgeninstallatie onder in een dicht bij de Ned. Herv. kerk staand gebouw. Voor degenen, die slecht ter been zijn of anderszins niet in staat zijn op eigen krachten te komen, zal, evenals in Vlaardingen, ook hier een aparte voor zieing worden getroffen. De lectuurhuisjes in de Gerrit Verboon- straat en op het Stationsplein zijn van uiterlijk veranderd. Zij hebben nu een aluminium-kleur en forse rode letters geven het doel aan, namelijk het verza melen van boeken en tijdschriften voor het Nederlandsche Roode Kruis. Deze zomer heeft de N.I.W.I.N. al zijn lectuurhuisjes aan het Ned. Roode Kruis overgedragen, omdat het lectuurdepflt, dat tot nu toe zowel voor de N.I.W.I.N. als voor het Roode Kruis werkzaam was, van nu af aan door het Roode Kruis wordt voortgezet. Nu er geen lectuur meer nodig is voor onze jongens in Indonesië, legt het Roode Kruis zich ,naar zijn aard, toe op het ver strekken van lectuur aan zieken. Zowel patiënten in ziekenhuizen en sanatoria in Nederland als Nederlandse zieken, die in het buitenland worden verpleegd, worden door het lectuurdepöt van het Nederl Roode Kruis voorzien. Ook langdurig- thuisliggende patiënten die, hetzij wegens besmettingsgevaar, hetzij wegens finan ciële moeilijkheden, geen gebruik kunnen maken van normale uitleenbibliotheken of leesportefeuilles, kunnen van deze lec tuurvoorziening profiteren. Ook naar de Nederlanders op Nieuw-Guinea zendt het Nederl. Roode Kruis boeken en tijd schriften, terwijl de oorlogsvrijwilligers voor Korea zo juist een uitgebreide boordbibliotheek en een grote partij tijdschriften van het Nederl. Roode Kruis hebben ontvangen. Voor al die zieken en voor al degenen, die onder moeilijke omstandigheden ver van huis en haard zijn, is veel lectuur nodig. Zij missen reeds zoveel, dat wij met elkaar moeten zorgen, dat zij niet vergeefs wachten op een pakje tijdschrif ten of boeken ,die kunnen maken dat ver van huis de band met het moederland weer wordt gevoeld en dat voor een ogenblik zorgen vergeten kunnen wor den. In de lectuurhuisjes in de Gerrit Ver- boonstraat en op 't Stationsplein kunnen wij onze tijdschriften, na lezing, depo neren en ook de boeken, die wij voor de lectuuractie van het Roode Kruis willen afstaan. De plaatselijke afdeling zorgt dat de inhoud van deze huisjes regelma tig wordt verzonden naar het centrale punt: het Lectuurdepöt van het Nederl. Roode Kruis te Scheveningen. Maar behalve uw boeken en tijdschrif ten heeft het Roode Kruis uw aller medewerking nodig om de huisjes, die nu juist in orde zijn gemaakt, tegen baldadigheid te beschermen. Meent niet, dat u met deze baldadigheid niets heeft te maken. Ook u kunt straks behoren tot de categorie, die verlangend uitziet naar lectuur. Het mag niet gebeuren, dat die genen die onze hulp nodig hebben, daar van verstoken blijven door baldadigheid van enkelen. Laat de zieken niet ver geefs wachten op uw lectuur. Het Ned. Roode Kruis zorgt, dat velen profijt heb ben van wat u geeft Onder auspiciën van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal op Vrijdag 27 October a.s., ter opening van het seizoen, een concert worden gegeven in de Julianakerk door het Residentie- Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. De leden van de bij de Raad van Overleg aangesloten vakcentralen van de K.A.B., het N.V.V. en het C.N.V. kunnen, op vertoon van het lidmaat- sehapsbewjjs of het bondsboekje, tegen verlaagde prijs kaarten voor dit concert verkrijgen. Niet-leden betalen 2.50 p.p. Voor bovengenoemde leden bedraagt de prijs 1 p.p. Ook kunnen zij gebruik ma ken van z.g.n. abonnementskaarten a 3.50, geldig voor 5 concerten. De kaarten zijn verkrijgbaar bij: J. Hartkoorn, Graaf Florisstraat 65, Volks- gebouw, Tuinlaan 50, Gebouw „R. K. Volksbond", Lange Haven 71, Secr. Raad van Overleg, Westfrankelandsestraat 73, Gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73, W. A. v. d. Meiden, Westfran kelandsestraat 26c. Advertentie Het ideale laxeermiddel GEBOREN: Coenraad z. v. J. Meeder en H. E. Steenbergen; Frits z. v. L. C. de Groot en G. Punt; Johannes M. z. v. T. Sluijters en C. B. C. Trompper; Catha- rina d. v. J. P. Mets en M. Westerveld; Floris L. H. z. v. H. W. Pauw en H. A. E. v. d. Berg; Maria Th. d. v. A. De Marco en A. De Lorenzo; Wilhelmina C. d. v. A. v. d. Berg en K. E. Verhagen. OVERLEDEN: M. J. D. 't Hoofd, 74 j. De R.K. universiteit te Peking. Vol gens de „Times" heeft een geschil tus sen de regering te Peking en Katholieke Kerkelijke autoriteiten geleid tot hetT „overnemen" door de Pekingse regering W. Versluijs, 72 j„ .Heen?ïaadstrai?t 52 van de Katholieke universiteit Foe Jen H. L. J. Junge, 65 J-, ec"tg- van M. aBr- te Peking, die 3000 studenten telt. mentloo, Thorbeckestraat ib. GOEDKOPE CONCERTEN, Het bestuur van de Volksbond tegen Drankmisbruik is besloten in het komend seizoen ook enkele goede, doch goedkope concerten te gaan bieden in eigen zaal, die geheel gerestaureerd is en zich voor dit doel thans uitstekend leent. Het eerste concert zal worden gehouden op Woensdag 25 October a.s. om 8 uur precies en worden verzorgd door het dameskoor „Viva Melodia" en „Ons Meisjeskoor" o. 1. v. Jo Mulder met mede werking van Thea Roos, piano. NED. OORLOGSGRAVENCOMITé. Het Ned. Oorlogsgraven Comité hoopt 11 November a.s. een Klaprooscollecte te houden. In verband hiermee werd 6 October j.l. mede onder vertegenwoordiging van een hoofdbestuurslid hier in Vlaardingen een onderafdeling gevormd van het Ned. Oorlogsgraven Comité, waarin zitting hebben genomen: voorzitter: de heer G. C. Bus, Diepenbrockstraat 71; penn.m.: de heer T. v. d. Caaij, Huijgenstraat 59a; secr.: de heer A. van Dorssen, Lijsterlaan 44 en bestuursleden;, de heer J. Kalden, Binnensingel 92 en dé heer J. Korpel, Rozenlaan 98. Om deze collecte te doen slagen hoopt het bestuur alle medewerking te krijgen van collectanten en collectrices, die zich een dag, morgen of middag voor dit doel beschikbaar willen stellen. Zij kunnen zich daarvoor opgeven aan de hierboven genoemde adressen. In verband met de uitvoering van het werk voor de brug over de Vlaardingse Vaart is de doorvaart ter plaatse gedeel telijk gestremd van 23 Oct. tot 31 Dec. a.s. De minimum doorvaarthoogte blijft 1.15 meter. AANBESTEDING. Bij de Dinsdag door B. en W. gehouden aanbesteding voor het bouwen van het transformatorstation Vlaardingen West aan de Industrieweg met bijkomende werken waren ingekomen 16 biljetten. Laagste Inschrijver fa. P. Onderdelinden, te Vlaardingen voor ƒ25.925. Hoogste P. Willemse en A. Velten te Rotterdam, voor ƒ36.500. Gunning aangehouden. COLLECTE. De Zaterdag alhier gehouden collecte t. b- v. de gezamenlijke militaire fondsen, heeft bruto mo opgebracht. BURGERLIJKE stand. GEBOREN; Hendrika d. van T. van Vliet en A. Goudriaan, Struijckstraat 10 Leonardus C. M., z. van H. K. Kester en C. M. Lansbergen. Woudweg 12 Paul, z. van A. Benard en J. J. Valken burg, Parkweg 58 Gijsberta d. van J. A. Florijn en C. (ie Koning, Julianalaan 27 Johannes z. Van J. Klinge en G. C. Holtkamp, fieu drachtstraat 51 Iris M. d. van J. Vermeulen en M. M. I. Hertel, van Lennepsplaats 19 Bart, z. van J. A. Mijnster en M. L. Koets, Mariastr. 99B Arno N., z. van A. Overveld en K. Ver boon, Binnensingel 157 Cornelia Chr. d. van C. M. de Raaij en C. J. Kloos, Geraniumstraat 16 Maartje C. J. d. van F. van Toor en N. M. de Groot, Eendrachtstraat 74 Regina, d. van N. P. Wijker en T. van der Lugt, Henr. Roland Holststraat 13. GEHUWD- P. Berkhout, 29 j. en W. F. C. Bos, 23 j. J- C. Drop 39 j. en A. v. d. Linde 27 j. J* Tintel 27 j. en M. G. P. Bakker. 26 j. J- Plugge 19 j. en A. v. d. Stoep 21 j- OVERLEDEN: J- Schop, 87 j. wed. van M. Mostert, Parkweg 160 J. G. Visser, 73 j., echt. var. A. v. Dorp, Eendrachtstr. 80 J. C. Adriaanse 69 j., echtg. van D Phernambucq, Parallelweg 21-9 p. j De geldmarkt is overvloedig valt mid delen voorzien. Call-money noteert onver anderd procent. De handel in schat kistpapier is gering. Er is veel vraag naar papier op korte termijn, maar er bestaat weinig neiging dit af te geven. De geldruimte weerspiegelde zich ook in de weekstaat van de Nederlandsche Bank, Opmerkelijke mutaties vertoonde deze niet en de rustige ontwikkeling, die vorige week merkbaar was, heeft zich voortgezet. Wel werden nieuwe records geboekt. In de eerste plaats t.a.v. het totaal der vorderingen op het buitenland, dat door een krachtige stijging van het papier op het buitenland opliep van 1.298 tot 1-320 millioen gulden tegen 723 millioen op de eerste bankstaat van dit jaar. Ook de andere posten van het deviezen- bezit vertoonden verbeteringen, zoals de vorderingen in guldens op vreemde cir culatiebanken terwijl de verplichtingen daalden n.l. de vrije saldo's van vreemde circulatiebanken van 641 tot 623 millioen. Het saldo van de schatkist was opnieuw in herstel op 239 millioen gulden. Geen wijziging kwam er in de bijzondere re kening. De saldo's der binnenlandse ban ken groeiden aan en stegen tot bijna 81 milioen. Een nieuw laagtepeil kon genoteerd worden voor de biljettencirculatie, die inzakte tot 2.742 millioen gulden tegen 3.066 millioen in het begin van het jaar. 9 Oct. 16 Oct. ACTIVA: (in 1000) Wissels etc. in disconto 1 1 Voorsch. in rek. cour. incl. beleningun 54.530 57.7S3 Waarvan a. Indonesië 31.624 31.624 Gouden munt en mat. 873.102 873.102 Zilveren munt en mat. 16.983 17.374 Papier buitenland 307.266 346.568 Corr. buitenland 989.413 981.015 Buit. betaalmiddelen 1.307 1.270 Vorder, in guldens op vr. circulatiebanken 368.913 389.909 Diverse rekeningen 391.807 386.691 PASSIVA Bankbiljetten (oude) 58.755 58.604 ..2.774.476 2-741.836 Bankbiljetten (nw.) Bankassignaten Rek.-crt. saldi schatk. Rek.-crt. saldi sdhatk. bijzondere reken. 1.346.451 1.346.451 Geblokkeerde saldi 1.604 Saldi banken in Ned. 56.941 Vrije saldi v. vreemde circulatiebanken Andere vrije saldi Cred. v. vr. geldsoort Diverse rekeningen Circulatie muntbilj. 367 191.009 641.159 276.004 44.732 463.251 133.168 56 239.000 1.604 80.669 623.121 306.121 37.803 469.936 132.685 De burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz, heeft een uitnodiging aanvaard uit Aarhus (Denemarken) om aldaar met het stedelijk orkest van deze stad op te treden. Zoals bekend onder houden Aarhus en Utrecht nauwe be trekkingen. Het concert zal op 10 De cember worden gegeven. Als een liefda digheidsconcert voor Kerstmis. De heer De Ranitz zal er, evenals op 25 October met het Utrechts stedelijk orkest te Utrecht, het tweede pianoconcert van Rachmaninoff spelen. Sinds gistermorgen omstreeks twaalf uur zijn twee kinderen uit Amersfoort spoorloos verdwenen. Het zijn een broer tje en zusje, de 12-jarige Bram H. en de 9-jarige Lize H. Een ongeluk wordt ge vreesd. Op het kruispunt Nieuwe Binnenweg AelbrechtskadeRochussenstraat heeft gisteravond een aanrijding plaats gehad tussen een vrachtauto en een tramwagen van lijn 8. De auto kon niet tijdig genoeg voor de van links naderende tram stop pen, daar de wagen door de gladheid doorgleed. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. Van d-e tram sneuvelden ver schillende ruiten. Drie passagiers lic-a»n lichte verwondingen aan gezicht en armen op door de glasscherven. Zij werden ter plaatse door de G.G.D. verbonden. Het waren fle 50-jarige onderwijzer J. G. uit de Grieksestraat, de 38-jarige havenar beider J. V. uit de Schans en diens echt genote, de 32-.»rige J. V.R. In aansluiting met ons bericht over de K.R.O.-radio-uitzending op Zaterdag 21 October, waarin twee Missiebis schoppen en een Apostolische Prefect, vertegenwoordigend drie werelddelen, een gesprek zullen hebben met de nationale directeur der Pauselijke Mis siegenootschappen in Nederland, mgr. l v£.n Hussen, herinneren wij er aan, dat Kardinaal Fumasoni Biondi, Prefect van de Congregatie de Propa ganda I'ïde, Zondagavond kwart voor acht m het Engels een radio-toespraak tot het Nederlandse volk zal houden in verband met Missie-Zondag. Naar wij reeds mochten vernemen zal de strekking van s Kardinaals rede zijn, Katholiek Nederland aan te sporen tot een edelmoedige reactie op de propa- ganda-actie van het^ Nationaal Bureau der Pauselijke Missiegenootschappen in Gisteravond is de derde Nederlandse Nationale Bedevaart te Rome aangekomen. De 565 pelgrims kwamen van Assisië en arriveerden op het station Ostiense, waar een enthousiaste drukte heerste alsof men in Rome niet voortdurend bedevaarten uit alle delen der wereld ziet aankomen. Op het perron werd het gezelschap be groet door de Pauselijke Internuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, de Neder landse gezant bij de H. Stoel, jhr. M. van Woede met zijn echtgenote, mgr. B. Eras, mgr J. Damen, mgr. Jac. Bruning en vele andere Nederlandse geestelijken, die in Rome verblijven en door leden van de Nederlandse kolonie. De magnesiumlich ten der fotografen flitsten van alle zijden, toen de hoge persoonlijkheden onder de pelgrims werden verwelkomd. Het waren de bisschop van s-Hertogen bosch, mgr. W. Mutsaerts, mgr. J. Hans- sen, coadjutor van Roermond, de oud ministers Deckers en Wijers. Van het station vertrokken de pelgrims naar hun verblijfplaatsen, de bisschoppen naar het Nederlands College, 500 pelgrims vertrokken in zeventien autobussen naar het pelgrimshuis San Marco, 50 anderen naar San Christoforo. Vanmorgen brachten de pelgrims om kwart voor tien hun jubileumbezoek aan de Sint Pieter, waarna door jhr. M. van Weede aan ds bisschoppen en oua-minis- ters een déjeuner werd aangeboden. In de namiddag kregen de pelgrims ge legenheid de stad Rome te bezichtigen. Onze Romeinse correspondent seint ons: De bekende Italiaanse journalist en schrijver Camille Cianfarra, Romeins correspondent van de „New York Times", zal in dit blad een opzienbarend artikel publiceren, waarin bewezen wordt, dat de Romeinse communistische bladen „l'Unita", „II Paese" en „La Rinascita" gedrukt worden op kosten van de staat. Z. K- H. Prins Bernhard zal morgen, volledig hersteld, 't academische zieken huis te Utrecht- verlaten. Op medisch advies zal de Prins nog enkele dagen rust houden. Enige tijd geleden deed de ijscoventer De J. uit Leerdam de politie het verhaal dat hij in de polder nabij Herwijnen was overvallen door twee onbekende man nen, die hem onder bedreiging met een mes al zijn geld hadden ontroofd. Nadat het verhaal aanvankelijk voor waarheid was opgevat constateerde de politie enige verdachte omstandigheden. Na enkele malen aan de tand te zijn gevoeld viel De J. door de mand en bleek alles ver zonnen te zijn. Geldelijke beweegredenen hadden hem er toe geleid de roofover val te fingeren. De politie maakte thans een tweetal proces verbalen op wegens valse aangifte en verduistering van gel den ln dienstbetrekking. OAGBIAO VOO* SCh If O A f0 f* OMST*FKFM 72ste Jaargang No. 21367 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd ln het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon «7387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal 0 3f i 45 per maand 35 per week. Advertenlie-prll- op gewone Kolombreedte f 0 15 oei millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0 30 oer millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde pms verkrijgbaar bt) de administratie of bij de erkende advertentte-bureaux. Kampioenen Ikietne advertentiënl tot 2U woorden 50 ct Elk woord meer 3 ct "Majdmum 00 woorden Plaatsing uitsluitend htf vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. Directeur: 3. Kutlpers. Hoofdredacteur: Leo J, M. Hazelzet In café De Kroon te Den Haag heeft de heer C. J- A. Begeer Dinsdag een persconferentie belegd, waarop hij na dere mededelingen deed over de be vindingen bij het opgraven en ondei- zoek van het stoffelijk overschot van Naundorff (Lodewijk XVII). Daar de opgraving uitsluitend was geschied om dat het graf gerestaureerd moest wor den, was er noch bij de familie nocli bij de heer Begeer enige reden om te veronderstellen, dat verrassende ont hullingen er hpt gevolg van zouden zijn. Óp deze conferentie werd het of ficiële rapport van dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die bij de opening van de kist aanwezig was en het onderzoek van het geraamte en verdere inhoud heeft geleid, vrij gegeven. Dr. Hulst, die in het politiebureau al hier hét onderzoek leidde, deelt hierover o.m. mede, dat het skelet zich bevond op de bodem van een loden kist, welke reeds in 1904 was geopend en gedeeltelijk was dicht gesoldeerd. Om deze loden kist be vond zich een gave gesloten zinken kist en daaromheen een nog gave eikenhouten kist met naamplaat. De beenderen van het skelet lagen volkomen ordelijk in de natuurlijke houding. Aan de vingers wer den geen ringen gevonden. De lengte van het geraamte, gemeten van de kruin tot het ondervlak van de hiel bedroeg 163 c.m. De schedel was bedekt met een fij'i in elkaar gekruld rossig haar. Op de bo ven- en onderkaak bevonden zich even eens dergelijke haren, terwijl zich op het borstbeen donkerder gekleurde haren be vonden. Aan de schedel werd geen spoor van beschadiging gevonden. De vorm van d>e schedel bood weinig opvallends. Van alle delen van het geraamte ver toonde het linker schouderblad een op merkelijke afwijking. De kam van het schouderblad, de spina scapulae, was niet gaaf. Er ontbrak een deel van de kam, het scheidingsvlak was glad, met scherpe randen zodat aangenomen moet woeden dat een deel door middel van een snij dend voorwerp is afgesneden of afgesto ten. De ontbrekende beendersplïnter was niet meer aanwezig, terwijl andere fijne beenderen als die van het verbeende strottenhoofd en van het ringkraakbeen en het tongbeen wel aanwezig waren. De vraag is, welke betekenis aan deze beschadiging moet worden toegekend en op welke wijze zij tot stand is gekomen. Het is uitgesloten, dat deze verwonding door de persoon in kwestie zelfs is aange bracht. Eerstens de vraag kan deze beschadi ging gedurende het leven zijn tot stand gekomen. Met een zeker voorbehoud zou het antwoord hierop positief kunnen lui den. De schcidingsvlakte op het reste rende been is glad effen, en scherpran- dig, vertoont geen enkel verschijnsel, dat op een genezingsproces zou wijzen, zodat als men wil aannemen, dat de verwon ding gedurende het leven is aangebracht, deze toch slechts korte tijd voor het over lijden moet hebben plaats gevonden. Ten tweede kan men zich afvragen of deze beschadiging ook na de dood kan hebben plaats gevonden en wanneer. De mogelijkheid dat de verwonding na de dood is toegebracht is uit de aard der zaak aanwezig, er is geen enkel kenmerk, waarop men zou moeten aannemen, dat dit niet mogelijk zou zijn. Het is dan nog slechts de vraag, bij welke gelegenheid is deze beschadiging tot stand gekomen0 Is het mogelijk, dat zij tot stand gekomen is bij de opening van de kist in 1904? Dr. Hulst meent, dat hiervoor geen redenen zijn aan te geven. Ten eerste deelde ba ron Snouckaert van Schauburg, die des tijds bij de opening van de kist in 1904 aanwezig was. ter plaatse mede, dat des tijds geen schep of ander graafwerktuig was gebruikt en het lichaam intact was gelaten en slechts aan het hoofd iets was gekrabd. Bovendien lag het schouderblad in zijn natuurlijke houding onder de overige skeletdelen en wel met de achter zijde, die beschadigd was, op de bodem van de kist, het is niet denkbaar dat zulks mogelijk zou zijn, wanneer in 1904 iets met dit been was geschied. Het is dan ook niet mogelijk een verklaring voor het tot stand komen van deze bescha diging te geven. Wat de ouderdom van de overledene aangaat meent dr. Hulst, dat deze ligt omstreeks de zestig jaar, een leeftijd van zeventig jaar acht hij uitgesloten. Door dr. Hulst werden in beslag geno men een hoeveelheid van de vettige mas sa van de bodem der kist en een pijpbeen en wel een opperarmbeen, teneinde deze te laten onderzoeken op de aanwezigheid van arsenicum. Dit materiaal werd ter hand gesteld aan mej. prof. dr. A. J. Steenhauer, buitengewoon hoogleraar in de texicologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, die na onderzoek het volgende mededeelde. Bij bet onderzoek dat de heer D. D. Boer en ik verrichtten werd gevonden: in het been per 100 gram: 0.06 milligram arsenicum; in de weke massa uit de kist per 100 gram: 0,3 milligram arsenicum. Uit de gevonden hoeveelheden kan niet worden afgeleid, dat een arse nicumvergiftiging heeft plaats gehad. Het arsenicum uit de weke massa, kan uit het lood (dat dikwijls met arsenicum is ver ontreinigd) van de kist zijn opgenomen. Doordat de beenderen in deze weke massa waren ingebed, kan de geringe hoeveel heid arsenicum die zich in het been be vond, hiervan afkomstig zijn. Dr. G. L. C. A. Hermans alhier, die bij het onderzoek aanwezig was, schreef aan mr. L. A. Bourbon: Naar aanleiding van de lijkschouwing op 27 Sept. j.l., waarbij ik tegenwoordig was en na lezing van het uitgebrachte rapport van dr. J. p. L. Hulst, kom ik ten aanzien van een eventuele vergiftiging tot de conclusie, dat dit onderzoek niet voldoende diep gaand is ge iveest, om daaruit tot een be slissende uitspraak te komen. Naar aanleiding van het onderzoek op 27 September van de overblijfselen van de op 10 Augustus 1845 te Delft overleden Louis XVII, wiens stoffelijk overschoi 14 Augustus 1845 aldaar werd bijgezet, deelde de heer C. J- A. Begeer het vol gende mee: De noodzaak om het graf te restaureren schiep de gelegenheid: 1. Om na te gaan of mijn veronder stelling juist was. dat de vorm van de schedel mijn conclusies zou wettigen ten aanzien van de identiteit Louis XVII Naundorff, verkregen door een vergelij kende portretstudie. 2. Om de leeftijd op de dag van over lijden van de bijgezette vast te stellen. 3. Om te zien of de hem in de strijd of bij de moordaanslagen toegebrachte verwondingen sporen in het gebeente hadden achtergelaten. Aan deze drie punten werd nog toege voegd: 4. Omte onderzoeken of een dood door vergiftiging zou kunnen worden vastge steld. De punten 1 en 2 zijn van primair be lang voor het bewijs der indentiteit. De punten 3 en i zouden bijzonderhe den betreffende de „Naundorff" genoem de betreffen, welke slechts in bepaald verband op de identiteit zouden kunnen wijzen. Als zijn conclusie gaf de heer Begeer, dat volgens hem, ten aanzien van 1. De schedel is geoleken, dat deze inderdaad dezelfde vorm heeft (het leef- tijdsonderscheid in aanmerking genomen), welke men bij de portretten van de Dau phin aantreft. De schedelplaat heeft haar hoogste punt bij het trefpunt van de sterk naar achteren liggende Kroonnaad en de Pijlnaad. De welving buigt naar beide zijden enigszins scherp af. De sche del is daarom in het aanzicht naar achte ren stomp-puntig oplopend. Bij de „Naundorff'-oudere schedel zijn de wenkbrauwheuvels goed ontwikkeld, het voorhoofd is evenals bij de „Dau- phin"-schedel tussen wenkbrauwen en haaraanzet iets naar achteren omgebo gen, hetgeen bij de Dauphinportretten „en face" door naar voren gekamd h.aar gecamoufleerd werd, maar bij de profiel portretten duidelijk zichtbaar is. (Hij zal dit in de binnenkort te verschijnen „Ge néalogie de la Familie de Bourbon Louis XVII et sa descendance llden- tité de Louis XVII Naundorff nader beschrijven). 2. De leeftijd van de te Delft over ledene Dr Hulst concludeert in zijn ver slag d.d. 3 October j.i„ en dit, naar ik meen, in hoofdzaak op grond van de toe stand van het gebit en de vorm van de onderkaak, dat de ouderdom van de over ledene ligt omstreeks de zestig jaar: een leeftijd van zeventig jaar acht deze des kundige uitgesloten. Aangezien Louis XVII, geboren te Ver sailles 27 Maart 1785. overleden te Delft 10 Augustus 1845, 60 jaar oud was, is deze uitspraak voor het bewijs der identiteit van grote waarde. Tevens een afreke- ning te meer met de valse beweringen van Georges de Manteyer, betreffende identiteit met „Werg", die in «1845 68 jaren oud zou geweest zijn. 3. De sporen van verwondingen wijst dr. Hulst op het linkerschouderblad, waarvan kennelijk een gedeelte van de kam, de spina scapulae, werd afgesneden of afgestoten met een snijdend voorwerp (dolk?). Het toebrengen van deze verwonding is uitwendig geconstateerd bi.i de lijk schouwing d.d. 10 Augustus 1845 en onder het hoefd 5-a vermeld als volgt: ..aan het achtergedeelte van de schouder een lid teken^ van de grootte van 'n Nederlandse duim" Wanneer deze verwonding is toe gebracht, moet nog worden opgehelderd. Maar zeker is, dat deze verwonding niet door de gewonde zelve kan zijn toe gebracht, hetgeen van belang is te cón- stateren met het oog op beweringen van deze aard door lieden, die „Naundorff" als bedrieger wilden brandmerken. 4. De vraag of „Naundorff" door ver giftiging met arsenicum om het leven zou zijn gebracht, beantwoord dr. Hulst ont- zijn gebracht, beantwoordt dr. Hulst ont- rurg te Delft meent, dat het onderzoek, dat thans plaats vond, „niet voldoende diepgaand is geweest om daaruit tot een beslissende uitspraak te kunnen komen". Ik kan dit met beoordelen, maSr wil slechts opmerken, dat de beantwoording van deze vraag, de vraag van de iden titeit Louis XVII „Naundorff niet raakt. Dat op „Naundorff' enkele moordaan slagen zijn gepleegd, staat vast, het vast stellen van een eventuele vergiftiging moge als een nadere aanwijzing gewaar deerd kunnen worden, in het beeld van «f„|ln„ svraag brengt dit geen wij- ziging. Hiermede meent de heer Begeer te hebben aangetoond, dat de door dit onderzoek verkregen gegevens, zowel voor de bewijsvoering met betrekking tot de identiteit Louis XVII Naun dorff ais voor de geschiedenis der ..cause", van groot belang zijn. In de loop van het onderhoud met de heer Begeer, bij welk onderhoud onze stadsarchivaris, drs. Oosterbaan, niet te genwoordig was, deelde hij nog enkele bijzonderheden mede, die op de kwestie Naundorff—Lodewijk XVII betrekking hadden. Zo vertelde hij, dat vaststaat, dat de latere Koning Willem UI vaIl zijn vader, toen nog Koning Willem u, een opdracht heeft gekregen een krans te leggen op het graf van LodewïJK xvil (let wel, niet Naundorff). Daarmede meende de heer Begeer te mogemcon Cluderen, dat Koning Willem II Naun dorff wel degelijk als de nakomeling van Koning Lodewijk XVI erkende. Ook wees hij op woorden, die minister Heemskerck zou hebben gezegd, toen de kwestie van de naturalisatie van de zoon vani Naun- de heer Begeer, dat Naundorff spre- Kamer. Daarbij zou hij zich ongeveer zo hebben uitgelaten, dat aanneming van deze naturalisatie gelijk zou staan met de erkenning van Naundorff als afstam meling-van de Franse-troon. De heer Begeer toonde bovendien tal van foto's, zowel van Naundorff zelf als van diens kinderen en nazaten. Daar naast had hij tal van foto's van schil derijen en penningen van Franse Konin gen of Koninginnen en van hnn familie waaruit verschillende kenmerkende ge lijkenissen waren te trekken Zo meencie de de heer Begeer, dat Naundorff kend geleek op de grootmoeder van tv a- ria Antoinette en een der zoons Naundorff gelijkenis vertöönA e rne dodenmasker van i,odewijk Nvt. het Panopticum in Londen te ppn In hoeverre uit deze conclus es een bewijs is te distilleren datJ^undor,^ niemand anders is dan de Da"P Ap_pnr ven we niet te zeggen. Dei h acht dit alles als doorslaande bewijzen hetgeen we echter voor zijn rekening laten. Nederland, welke, gelijk bekend, in ver- bank met Missie-Zondag gevoerd wordt voor het oudste der Pauselijke Missiege nootschappen, n.l. dat voor de Voortplan ting des Geloofs. Voorts zullen in de Kar dinaalsrede de parochiale directeuren worden aangespoord alles, te doen, wat in hun vermogen ligt, om de zelatricen in hun parochie te bezielen, die ook zul len hebben te Ijveren, om de gelovigen te winnen voor het St. Petrus' Liefde werk. De gehele geestelijkheid zal de paro chiale directeuren moeten helpen: zf kan niet zeggen, dat zij haar taak vol ledig vervult, als zij geen daadwerkelijk» belangstelling voor dr Missie aan de dag legte aldus één der punten uit Kardinaal Fumasoni's betoog. Dinsdag- hebben de Franse troepen in Indo-China Dongdang, gelegen in Tonkin aan de Chinese grens, ontruimd. Het is de vijfde sterkte, die de Fransen in de laatste weken hebben verlaten. Het ver lies van Dongdang opent de weg voor een directe aanval van de opstandelingen op Langson, dat toegang geeft tot het rijke rfjstgebied in de Tonkin-delta. De evasua- tie van burgers uit Langson is thans voltooid. De Provinciale Staten van Drenthe zijn gisteren zonder hoofdelijke stemming accoord gegaan met een door de minister van Verkeer en Waterstaat nieuw voor gesteld exploitatieplan voor de kanalen in deze provincie, welk plan een bedrag zal vragen van f 1.690.000. Hiervan zal de provincie één-derde, het rijk twee- derde moeten fourneren. Tengevolge van de na de oorlogsjaren veranderde conjunctuur was de financiële nood van enkele Drentse kanalen zo hoog gestegen, dat de exploitatie er van niet anders dan met rijkssteun kon worden voortgezet. Nadat een daartoe speciaal ingestelde commissie tot de conclusie gekomen was, dat opheffing van de kanalen voor het scheepvaartwezen geen aanbeveling ver diende, verklaarde de minister zich bereid mede te werken. Franse regeringskringen tonen ernstige ongerustheid inzake de Duitse houding tegenover het plan-Schuman. De benoe ming van de nieuwe minister van Binnen landse Zaken, dr. Lehr, geldt daarvan als oorzaak. Dr. Lehr, president der „Ver- einigte Stahlwerke", die 40 pet. van de staalproductie in het Ruhrgebied v0?r hun rekening nemen, heeft zich namelijk in een recent verleden geen voorstander van het plan betoond. Kort voor zijn be noeming heeft hij in een, niet in de pers gepubliceerde, rede, die onlangs te Parijs bekend werd, de kool- en stnalpool ba. stempeld als een politieke manoeuvre, die de Franse staalpositie ten koste van Duits land zou moeten beschermen. Het hogere prijsniveau van de Franse staalproducten, dat Frankrijk tegenover West-Duitsland een op de wereldmarkt nadeliger positie zou verschaffen, trachtte de Franse rege ring, volgens Lehr, middels het plan- Schuman ook aan Duitsland op te drin gen, waaruit voor Duitsland ernstig ge vaar voor inflatie zou ontstaan. Men vraagt zich te Parijs af, waarom Adenauer, die het plan tot nu toe warm gesteund heeft, Lehr in zijn kabinet heeft opgenomen en men vreest, dat de Duitse sf aalindustrie., thans ernstige oppositie te gen de voorgestelde kolen,- en staalunie zal voeren. Verwacht wordt, dat Parijs te Bonn langs diplomatieke weg opheldering zal vragen. voor Haagse notaris Het Haagse gerechtshof heeft vandaag vonnis gewezen in de zaak tegen de Haagse notaris A. K„ die in beroep was gegaan tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld wegens ambtsmisdrijf, valsheid in ge schrifte en verduistering van ongeveer 60.000 tot een gevangenisstraf van drie jaren met aftrek van voorarrest. Het hof verwierp het beroep en ver oordeelde K. tot een gevangenisstraf van 3 jaren met aftrek van het voorarrest tot op de dag van heden en voorts tot ont zetting uit het notarisambt voor de tijd van 8 jaar. Nederlanders in Duitsland. Op het te Krefeld gehouden jaarlijkse congres van de Nederlandse Bond in Duitsland is ver zocht het K. B. te doen opheffen, bij welke het recht op Nederlanderschap nog is ontzegd aan Duitse vrouwen,^ die tij dens de oorlog met Nederlanders"zijn ge huwd. Gevangeniswezen. Bij K.B. is met in gang van 1 Dec. a.s. op zijn verzoek aan W. Molenaar, hoofddirecteur van de strafgevangenis te 's-Gravenhage als zo danig eervol on ..„lag orleend. Met ingang van 1 Jan. is op zijn ver zoek, aan J. V. H. L. Scholten, directeur van de psychonathenzorg van het nms van bewaring II te Amsterdam als zo danig eervol ontslag verleend. De Zweedse defensie. De Zweedse rege ring heeft bij het parlement een aanvul lende begroting voor de deiensie inge diend waarop o.a. een post van een mil lioen 'kronen voorkomt voor versterking van de veiligheidspolitie tegen spionnage en sabotage. De gewone jaarlijkse de fensiebegroting van Zweden beloopt on geveer een rnll'iara kronen. Zweden kan ongeveer driekwart millioen man onder de wapenen brengen en zijn luchtmacht zou in grpotte volgen op die van Amerika, Rusland en Groot-Brittannië. De nieuwe Westduitse politiemacht. In Noord-RijnlandWestfalen is begonnen met de opleiding van de eerste eenheden der nieuwe mobiele Westduitse politie macht, die in totaal dertig duizend man sterk zal zijn. De politiemannen zullen 'h verbintenis van zeven iaar aaneaan Ze venduizend man zulien voortdurend in gereedheid worden gehoede» om hij iet uitbreken vHn joor e èmnmun sten uit gelokte wanordelijkheden onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Typhoon in Vietnam Een buitengewoon zware typhoon heeft de grensstreek van Noord-Vietnam geteisterd. tengevolge waarvan het verkeer Dongdang—1Tienjon gestremd werd, terwijl de evacuatie der bevolking van Langson onderbroken moest worden. Geen enkel vliegtuig kon in die stad landen of opstijgen en aan de land strijdkrachten kon geen hulp v orden ge boden. i» i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2