OnbeheersteWeense capriolen Zorgen van die goede oude Steffi Om het dak van de Weense Dom LONEN en PRIJZEN in België Laat Uw haar weer groeien! Frankrijk heeft tien divisies in 1951 Geen massificatie in het Apostolaat, maar wat dan wel? mmf Verio I vn reputatie terug te winnen Ambonees protest bij U. N. C. I. Prijsverlaging moet de spanning opheffen Gargonne-hapsel heeft afgedaan Amerika helpt en stelt eisen *|r4JIÉ. I Nederlands-Indonesisch belastingverdrag GOD EN ZIJN WERELD H. Rota omkoopbaar Teruggave van Ondernemingen OCTOBER 1950 PAGINA „DOOR DE EEUWEN TROUW" DE NIEUW-GUINEA- CONFERENTIE Saparua beschoten ONRUST OVER MOERDIJK KANAAL IN BELGIE Verklaring van Jaspar leidt tot interpellatie MUSICERENDE BURGEMEESTER ENGELSE UITVOER GEDAALD Invoer daalde nog sterker LOONONDERHANDELINGEN U. S. STEEL LOONEIS BRITSE MIJN WERKERS INGEWILLIGD Mozaiek van kleuren h mM-M Geen loonsverhoging Voorbereidende besprekingen begonnen Proces tegen rode bladen wordt voortgezet BEPERKING WONINGBOUW IN DE V.S. Houding van arbeiders hart deze niet tegenhouden japa BUITENLANDSE HANDEL VAN BELGIE AMERIKA STEUNT DE E.B.U. Storting van ongeveer 42 min. JUISTE TEMPERATUREN VOORDE AUTOMOTOR HX-25407 tSMHBw (Van onze Utrechtse redacteur) Enige tfld geleden is in Utrecht het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een afdeling van de Stich ting „Door de eeuwen trouw". Deze stichting stelt zich ten doel Ambon te steunen en om in Nederland en elders belangstelling te wekken voor de belan- fen van de volken van Ambon, Timor en e Minahassa. De omstandigheden heb ben meegebracht, dat op dit ogenblik voor alles de aandacht moet worden ge concentreerd op de hulp voor Ambon. Het bestuur van de afdeling Utrecht is als volgt samengesteld: prof. dr. H. T. H. Fischer, J. W. van Woensel Kooy, Ben Hendriks, mevrouw Boekelman Croone, Ds. J. W. de Jager, Ir. B. M. van de Veen, J. de Geus, H. van Dam, G. de Roos, J. Lavant, J. D. Vervoorn. Er is een aanbevelingscomité gevormd, waarm zitting hebben genomen. Mr. Veen, pre sident van de rechtbank, prof. J. H. .T. Verzijl, rector-magnificus, dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, mevrouw Roeloffs de Bruyn, prof. dr. S. U. Zuidema van Dam, notaris F. W. Swane en H. Ame- link, oud-secretaris C. N. V., lid van Eerste en Tweede Kamer. Aneta verneemt uit betrouwbare bron, dat verwacht kan worden, dat in de kabinetszitting te Djakarta van heden, de samenselling en de vertrekdatum van de regeringsdelegatie naar de speciale conferentie inzake Nieuw-Gumea be sproken zal worden. Gevangeniswezen. Bij K B. ie met in gang van 1 Dec. a,s. op zijn verzoek aan W. Molenaar, hoofddirecteur van de strafgevangenis te 's-Gravenhage als zo danig eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Jan is op zijn ver- zoek aan J. V. H. L. Scholten, directeur van de psychopatenzorg van het huis van bewaring H te Amsterdam als zo danig eervol ontslag verleend. dat thans op modegebied gerust een even- vermaara, middelpunt mag heten. HENRIETTE C. N. Den de De mannequin, met haar schuine raon- goolse ogen en prachtig figuur, droeg met raffinement de modellen van Aziati- Het zijn ovnieuw aangeknoopte vriendschaps- en zakenbanden waaraan sche inslag. deze show uit het land van de blauwe Donau f* ZoiTziinTe Wenen is vele j aren ten achter, gezien voor het oude Oostenrijk is gegroeid tot een demonstratieuani nog noou zijn ae d onbeheerste capriolen. zalen ran Hotel „Victoria" te Amsterdam zo boordevol geweest. denken dankbaar aan Nederland, De Weense mod" had voor de oorlog een zekere reputatie, waar het btousesL M we aenh cn betrof, tricotsportkleding en sporthoeden. De Habie sporthoed was werd slechts in enkele selecte zaken gekocht. Helaas heeft de oorlog eit de na-oorlogsc lijd, met ulie politieke stromingen en nivelleringen van dien, deze reputatie geknauwd. Wij zijn bij deze showniet omgevallen van de schoonheid, wij hebben ons afgevraagd, hoe het mogelijk is, zoveel horreurs in lijn en kleur bij elkaar te fantaseren. Prikkeldraad, verdeeldheid puin, alles was merkbaar aan de verregaande nonchalance in sportkledingde primitieve en tevens oncharmante lijn van het eenvoudige jurkje, de vlakke kleuren in effen en tweed, waaraan men nog alleen de grondverf proefde. Men begint met het einde, als een een zame bruid met één eenzame roos, hoog in haar gevouwen handen, in slepend wit damast en deze ruimte tot een verticale plooi en queue opgenomen de zalen vol verbijsterde toeschouwers, op de tonen van Mendelsohn, doorzweeft. Hel wordt snel morgen, want nu volgen de zijden gestikte peignoirs, in groene zijde, met gouden lovertjes op de kraag, witte zijde, abrikoos gevoerd, daaronder negligé in tint der voering, en het gewaad la Zarah Leander in ongevoerde velours chiffon, purper. Volgen skipakken, zwarte broek, zwarte lange truien, schoorsteenvegersmodel, parachutisten-kap in geel en capuchon met sjaal in suikerroze; reiscostuum, pan talon in bruin, colbert in geruit, gele baret met kwast. De beroemde Weense blouse is heel aantrekkelijk in zijde, batist, kant en or gandie. Zij is geïncrusteerd met hand werk en Engels borduursel, zij is ver sierd met fijne stiksels. De geklede jumper voor de namiddag laat de schouder vrij in de lage boot- vormige hals. Voor de avondblouse wordt handweefstof gebracht in zwart, reseda, geel, de lange mouwen zijn van kant en gelijken mitaines. De mantelcostumes zijn niet fraai, al maken de zwarte tailleur met schaarse tres omboord, het reis costuum, lang van jacquet en afgerond, met even getrokken zakken in een goud- De heer Willy Koninokx, afgevaardigde van Antwerpen, heeft tot de voorzitter van de Belgische Kamer een dringend verzoek gericht, om. te mogen interpel leren over de verklaring, die onlangs te Heerlen werd afgelegd door dr. Jaspar, secretaris-generaal van de Benelux- douaneovereemkomst. VS Kroohi. 'nuUUnlaHplanr ripr Olid® Het bureau Zuid-Molukken te Haag deelt mede een telegram aan Unci te Djakarta gezonden te hebben, waarin namens de regering van de repu bliek Zuid-Molukken wordt geprotesteerd „tegen wandaden van de T.N.I, te Suli, waar gepensionneerde militairen en kin deren vermoord, weduwen verkracht en burgers gedwongen werden munitie naar het front te brengen". Volgens genoemd bureau zijn op Ceram alle belangrijke plaatsen weer in handen der R.M.S. Slechts hier en daar is men langs de kust bezig R.I.-soldaten, die niet meer geëvacueerd konden worden, on schadelijk te maken. Radio-Ambon meldt de beschieting van het zuidelijk deel van Saiparua door Indo nesische korvetten. Het bureau Zuid-Molukken deelt nog mede dat men voornemens is zeer bin nenkort een delegatie, bestaande uit de heer Patty (hoofd van het bureau Zuid- Molukken te Den Haag) en de heer Vigeleyn-Nikijuluw naar Lake Success te zenden (Van onze Oostenrijkse correspondent) Een kwart millioen daktegels gaan, ondanks regen en wind, van hand tot hand en worden zorgvuldig evenals de stukjes van een reuzen legplaat maneovereemcomsi ieder op zijn plaats aangebracht. Het heeft anders heel wat voeten in de Deze verklaringen hébben grote onge- j aarde gehad, vóór dat hel eens zo ver was, dat is te zeggen vóór dat die rustheid verwekt in Belgische economi- j eerbiedwaardige grijze Jk cense Steffi die de oorlog de schedel had ingedrukt weer onder de pannen kwam. Het enige, wal je rond die wederopbouw zag gebeuren, was, dat er werd gecollecteerd. Zodat men de indruk kreeg, datt hier zoals trouwens veelal bij oorlogsruïnes alleen maar een kwestie van geld was. In de pers werd wel eens de draak gestoken met de zo „trouwhartige Weners, die alleen vier Schilling voor het herstel van hun goede oude Steffi over hadden, wanneer het er om ging een kwart liter „Heurigeop zijn gezondheid te drinken. jaartal 1831 met het Dubbelkruis van het Aartsbisdom Wenen, en als pendant aan ae zuidzijde een Dubbeiadelaar met het monogram van keizer Frans I, onder wiens regering het dak na de Franse troe belen aan een restauratie onderworpen *rd; ?e tegenwoordige tekening is het jaartal 1831 uitgelaten; naast het wapen van het aartsbisdom zal het wapen van de stad Wenen komen te staan uit erkentelijkheid voor de geldelijke steun vanwege de gemeente hetgeen inder daad van een socialistisch gemeente bestuur van historisch gebaar mag heten Om wille van de symmetrie zullen ook aari sche kringen en vooral in Antwerpse en Gentse scheepvaartkringen, waar men algemeen van mening is, dat die Benelux- Unie niet tot stand kan komen, zolang België niet een formele toezegging zal hebbenontvangen betreffende een Ant- werpen-Moerdijikkanaal en de sluis van Temeuzen. De heer Koninckx meent, dat de rege ring van de aangeboden gelegenheid ge bruik moet maken, om zich met de ver eiste duidelijkheid uit te spreken over deze dringende vraagstukken. De burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz, heeft een uitnodiging aanvaard uit Aarhus (Denemarken) om aldaar met het stedelijk orkest van deze stad op te treden. Zoals bekend onder houden Aarhus en Utrecht nauwe be trekkingen. Het concert zal op 10 De cember worden gegeven. Als een liefda digheidsconcert voor Kerstmis. De heer De Ranitz zal er, evenals op 25 October met het Utrechts stedelijk orkest te Utrecht, het tweede pianoconcert van Rachmaninoff spelen. bruin gespikkeld kamgaren. het reseda cocktailtoilet in ottoman en de tailleur, waarvan revers en zakken met fluweel in bladvorm en goudpailletten zijn in gewerkt, een uitzondering. Een défilé van nationale costumes volgt, en dan begint het jodelen van de prima donna, die haar tournée vit Amerika hier eindigt, en het volksdansen met wilde kreten, hoge uithalen en kletsende kui tenflikkers. De show wordt boertig, het publiek geniet, wij kijken naar onze thee, en zouden bier willen drinken. Ach, te laat, wij herleven in de inge keerdheid van de namiddagdracht, die zwart brengt, met een vleugje Franse chic. De hoeden, eerst verschrikkingen van gepunte eierdoppen, plat en triviaal op het hoofd, jockeypetten en afgezakte baretjes, worden draaglijke canotiers, toques, platte fraaie aflopende hoeden, waaraan de rijkdom van paradis en aigrettes niet ontbreekt. De zwarte namiddagjurken hebben een minutieuze toets van een tikje oranje, een hoogstandig kraagje is hierin tot bloem bladen verwerkt: een cocktaildress in glanzend satin is gegarneerd met fel blin kend bladgoud. Onder een wijde rok en jasje van brum fluweel, afknoopbaar, (Wenen is nu pas bezig aan die doos van Pandora) ontdek ken we een strakke robe in beige kant van aflopende tint, tot het tête de nègrc van de rand. Volop avondjurken. Mooi, de zwarte slank geplisseerde rokken, met de zwarte strak sluitende jumpertjes in tricot, goud gegarneerd. Maria Theresia is van haar hardstenen voetstuk gedaald, en torst haar witte duchesse robe, breed van paniers, over bet smalle parket. Haa.t courtisane lanceert de hoepelrok; het wit satijnen lange keurs, afgerond over zwar te rok, is omrand met medaillons van zwarte kant. De Britse uitvoer ln de maand Septem ber is aanzienlijk verminderd. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers, die door de on derminister van handel, Bottomley, zijn bekend gemaakt. De exportwaarde be droeg in September 171.4 millioen tegen 189.5 millioen in Augustus. Het tekort op de handelsbalans is echter verminderd. Het is gedaald van 15,2 millioen in Augustus tot 13,5 millioen in September. Dit is het gevolg van een belangrijke ver mindering van de invoer 194 millioen in September tegen 215,2 millioen in Augustus) alsmede van het feit dat de heruitvoer op een hoog peil is gehand haafd 9,1 millioen in Septeinber tegen 7,5 millioen in Augustus). De U. S. Steel Corporation, welke een derde van het Amerikaanse staal produ ceert, heeft zich bereid verklaard met de United Steel Workers Union, de een millioen leden tellende vakvereniging der Amerikaanse staalarbeiders, te onder delen over de lonen, De onderhande lingen zullen 16 October a.s. beginnen Zoals reeds eerder werd gemeld voert de vakorganisatie reeds onderhandelingen over de lonen met ongeveer 35 andere staalmaatschappijen. Het Britse anbltragetribunaal heeft de mijnwerkers, die een loonsverhoging van 6 gulden per week eisten voor de ongeveer 400.000 laagstbetaalden, een jaarlijkse verhoging van in totaal 35 millioen gul den toegekend. Het beheersorgaan van de genationali seerde kolenmijnen had zich bereid ver klaard tot een verhoging van 2% gulden per week, wat ongeveer 22% millioen gulden zou kosten. Nu komt de bouwmeester de eigen dombouwmeester ons vertellen, wat er behalve kapitaal allemaal aan het herstel van dit historisch monument heeft ya®J" gezeten. Daar was op de eerste plaats ae keuze van het juiste materiaal voor de daktegeis. Sinds eeuwen heeft men voor de daktegels van de Weense dom klei uit een streek in Moravië binnen de gren zen van het huidige Tsjechoslo vakije gebezigd. Daar kwam nog bij, dat de Pan" nenfabrieken van herrijzend Oostenrijk niet in staat bleken te zijn binnen de ver eiste tijd het nodige kwantum daktegels (250.000 in getal) te verwerken. Voor de speciale glazuurkleuren en de bijzondere glazuur-techniek was men op dezelfde noordelijke buur aangewezen. Zodoende werd het herstel van het dom- dak behalve een kwestie van geld ook en vooral een kwestie van deviezen en langdurige onderhandelingen, welke door het IJzeren Gordijn allesbehalve verge makkelijkt werden. Eer verliepen twee volle jaren met het experimenteren, al vorens men het juiste materiaal en het gewenste glazuursel had gevonden; toen pas kon de geregelde productie worden ingezet en begonnen de eerste trans porten. Ondertussen was er o.a. dank zij een door de gemeente Wenen op touw gezet volksfeest en een eigen gemeentelijke bijdrage van een millioen Schilling, zo veel geld bij elkaar gebracht, dat men voor goed aan de slag kon gaan. Sinds midden Juli zijn er zestig dagdekkers tussen hemel en het hartje van Wenen dag in dag uit druk in de weer. Het zijn vak lieden uit de hoofdstad zelf en 't aan grenzend Beneden-Oostenrijk. Velen doen hun werk pro Deo uit idea lisme voor de grootse taak. Maar zelfs voor vaklieden is het hanteren van deze genummerde tegels, die volgens een ge detailleerde tekening moeten worden ge legd, geen alledaags werk. Het is een mozaïek van velerlei kleuren, die hier hoog in de lucht wordt gecomponeerd. Het oude kerkdak vertoonde bovendien aan de noordzijde in reuzenschrift het bracht; naast de Dubbeiadelaar der oud# monarchie zal het wapen van de tegen woordige Republiek op het dak van de dam hoog in ere komen te staan. In zijn rapport over de voorbereidingen en het verloop van de werkzaamheden drukt de dombouwmeester de hoop uit, dat het werk nu vlot en zonder hinder nissen mag verlopen, zodat het tegen No vember klaar kan komen. Iedere onder breking brengt het gevaar met zich mede, dat de storm het gedane weer te niet zou kunnen doen. Ondertussen is uit Tsjechosiowakije het teleurstellend en bevreemdend bericht ge komen, dat de fabriek daarginds niet verder in staat is de „hoogrode tegels" te leveren. Een tekort aan rood in een staat, die reclameert met rood! En voorts is er behalve het gure na jaarsweer rondom de Dom een storm van niet-metereologische aard opgestoken: een storm van protesten tegen de wijzigingen in de daktekening. De goede oude Weners kunnen het blijkbaar niet verkroppen, dat het wapen van de oude monarchie zal worden gereduceerd, (weliswaar tot een nog aanzienlijke 13x9 m.) om plaats te maken voor het wapen van een ver minkte staat, weer geboorte in de onge lukkige staten-kliniek van Versailles het begin is geweest van alle ellende! Inplaats van geldbijdragen komen nu protest brieven in de offerblokken van de Sint Steven. Die goede oude Steffi heeft 't op zijn oude dagen niet makkelijk en dat heeft kardinaal Innitzer ook niet. Maar beide de Dom evenals de kardiwal hebben bewezen, dat ze heel wat over de zuidzijde twee wapens worden aange- zich heen kunnen laten gaan. Knipten de Parjjse kappers verleden Dit kapsel zo het opgang maakt jaar de haren van hun klanten zó kort, betekent de dood van de kappers. Geen dat, als ze niet een onberispelijk profiel permanent wave is daarvoor nodig, water- bezaten, Zit van klanten slachtoffers wer den, dit jaar worden de haren aan merkelijk langer. De invloed van Christian Dior doet zich ook hier gelden. Hij lanceerde toch de toet haar achter op het hoofd. Van voren kamden zijn mannequins de haren glad naar achteren en op het achterhoofd plak ten ze een grote valse toet, toen ze zagen dat de tot een on-ogelijk gevalletje saam gebonden korte sprieten niet waren. Maandagavond hebben de V. S. In principe de plannen van de 'ran?® regering om haar strijdkrachten in Europa tegen het einde van 1951 °I tien divisies te brengen goedgekeurd. De V. S. hebben de afgevaardigden van de Franse regering, de ministers Moch en Petsche, die thans te Was hington vertoeven, de verzekering ge geven dat de Amerikanen financiële steun zullen verlenen om tegemoet te komen aan de kosten van deze strijd krachten. Dit werd officieel door minister Acheson meegedeeld. Hoewel de V. S. instemmen met een verhoging van het aantal Franse divisies, heeft de Amerikaanse delegatie voorge steld, dat Frankrijk, in de loop van het jaar 1951, zich vooral toelegt op de oefe ning van zijn nieuwe divisies en de taak om haar uitrusting compleet te maken tot het jaar daarna uitstelt. De Amerikanen zijn namelijk van oor deel dat als de herbewapeningin 1952 in volle gang is, het niet moeilijk zal zijn de modernste uitrusting te leveren, op voorwaarde dat Frankrijk en de overige landen van het Atlantisch-pact de nodige manschappen voor het gebruik van deze uitrusting zullen hebben ge- °De Amerikaanse afvaardiging heeft zich terughoudend betoond ten opzichte, van het Franse plan om belangrijke credieten te gebruiken voor het bouwen van vier vliegdekschepen. Het Amerikaanse stand punt is, dat in het kader van een even wichtige gezamenlijke strijdmacht de vliegdekschepen door Groot-Brittanme en de V. S. zouden kunnen worden gele verd, en Frankrijk zich zou toeleggen op de landstrijdkrachten en kleine vloot- eenheden. golf evenmin, recht en steil worden de haren naar achteren gestreken. De kappers zagen dat gevaar in en ondernamen een tegen-offensief.TW e tendensen worden door hen voorgestaan, een gemoderniseerd kapsel van 1925 met naar voren gekamde haren, die rond ge legd tot vóór het oor, op de wang dus, weer naar achteren worden gestreken. Hierbij valt het achterhaar naar binnen flatteus gebogen, maar zonder krullen. Voor deze manier van kappen blijven de haren kort, al is het ook langer dan we gewend zijn. Maar anderen en vooral Guillaume, ont wierpen kapsels waarvoor de haren veel langer moeten zijn. Van voren, ongeveer over vijf c.M. breedte, kamt Guillaume de haren strak naar achteren. Ze worden door 3 barret- ten vastgebonden op het achterhoofd. Op zij, ook achter de oren, wordt het haar J£apSef, waarvan de haren aan de weinig^heaargpar vadn Tcht^ wordt nam' Uniterkant langer zijn dan aan de binnen omgeslagen of gaat schuil onder rechter en als een hanekam tegen een strik van haar, natuurlijk vals, of elkaar worden geborsteld, •s avonds onder het een of ander bijou. Ook maakt Guillaume een soort van luuiuauinej, Grieks kapsel waarvan de puntige toet evengoed van'haar als van metaal kan Guillaume lanceert „brun nuit", „ch&tain ziin Altijd wordt het haar ternauwer- soleil" en „blond lumlère". De in groot nood in golven gelegd en dikwijls is het aantal voor de salon de la Femme et ia geheel recht. Beauté overgekomen Hollandse kappen De gargonne-kapsels zijn voorlopig van schijnen zich bijzonder te interesseren de baan. Alle kapsels accentueren het voor de absoluut onschadelijke verf uoor vrouwelijke. Desfossée maakt zelfs heel Garnler uitgevonden ingewikkelde avondkapsels met lange nacré, blond clair en Deze winter hebben de vrouwen en Het vraagstuk van prijzen en lonen houdt de gemoederen in België voortdu rend bezig- De voorzitter van het Ver bond der Belgische Nijverheid, Cornil, heeft thans een brief gericht aan de lei ders der industriële federaties, waarin er aan wordt herinnerd dat het Verbond der Belgische Nijverheid de regering zijn volledige en loyale medewerking heeft toegezegd m de strijd tegen de stijging der prijzen. „Ten overstaan van dit gevaar", zo heet het in het schrijven, „moeten de industriëlen zich een strenge discipline opleggen, ingegeven door een duidelijk besef van de belangen van het land". De heer Cornil verzoekt hierna om de medewerking der industriëlen om een prijsverlaging te helpen bewerkstelligen. „De huidige tendens", zo schrijft hy, „is grotendeels van psychologische oor sprong. Zg kan daarom niet beter bestre den worden dan door het systematische uitlokken van een baisse-psychose. Het is een feit dat een algemene da ling van de prijzen der industrieproduc ten de schok zou kunnen geven, die tot een wending ten gunste kan leiden. In dien de industriëlen zich ten aanzien van de dreigende gevaren onbekwaam zouden tonen vrijwillig de offers te dra gen die zich thans opdringen, dan zou een dergelijke tekortkoming, diegenen in hun opinie versterken, die het bankroet aankondigen van ons stelsel van vrije ondernemingen". Tenslotte dringt het schrijven cr hy de industriëlen op aan met bovenstaande richtiynen voor ogen geen enkele con cessie te doen op het gebied van de lonen. Intussen hebben de mijnarbeiders de eis gesteld over de maanden September en October een premie uitgekeerd te krij gen van fr. 500. Zij motiveren hun eis met het argument dat de kosten van het levensonderhoud in deze maanden aan zienlijk gestegen zijn, hetgeen tot uit drukking komt in het indexcijfer der kleinhandelsprijzen, dat sedert begin Augustus met bijna 23 punten is geste gen. Op een vergadering van de gemengde mijncommissie, waar de mijnwerkers hun eis toelichtten, voerden de afge vaardigden der werkgevers aan, dat een premie van fr. 500 per maand de mijnen fr. 75 millioen per maand zou kosten. Zy wezen er in dit verband op, dat het van kracht worden der nieuwe sociale wet ten, die een volledige uitkering bij arbeidsongevallen voorzien, de sociale lasten der mijnondernemingen toch reeds met 175 millioen frs. per jaar verhogen. Voorts wyzen de werkgevers er op, dat in de periode 194G-1949 door de gezamen- ïyke mijnen slechts frs. 175 millioen aan dividend is uitgekeerd, hetgeen VA pro cent der lonen is. Door het toekennen van de door de arbeiders gevraagde pre mies zouden bovendien de prijzen der steenkolen opnieuw moeten worden ver hoogd. De afgevaardigden der mijnwerkers hebben tijdens genoemde vergadering tenslotte verklaard, dat zij niet zullen dulden, dat een premie wordt toegekend in andere sectoren van het bedrijfsleven zonder dat eenzelfde maatregel wordt genomen voor de mijnwerkers. in blond cendré met lange nacré, blond clair en rose chatain. anglaises in de hals. Van deze coiffures Deze winter hebben de vrouwen - gaat een wonderlijke bekoring uit. de oudere dames, de keuze tusseni liet licht blonde haar is de mode uit. van gedistingeerde, flatterende P ™-th de Oma's met verwaaide iongenshoofde zjjncr haren die tot op haar mantelkraag Kapsel van Guillaume. licht-blond geverfde haren van een mannequins veranderen in een zacht blond, dat heel wat natuuriyker aandeed. zijn hopeloos de mode uit. DINY K.—W. Sedert 6 October j-1. worden te 'sGra- venhage tussen een Nederlandse en een Indonesische delegatie onderhandelingen gevoerd ter voorbereiding van een ver drag ter voorkoming van dubbele belas ting op inkomens en vermogens en tol regeling van enkele andere belastingaan gelegenheden. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van dr. W. H. van den Berge, directeur-generaal voor fiscale za ken in algemene dienst; de Indonesische delegatie staat onder leiding van het on- derhoofd van de Indonesische belasting dienst Raden Soerjono Sastrohadikoesoe- mo. J- v nnostolaat over h<=. Het proces van de Kerkelijke Recht bank te Rome, de Sacra Rota, teÊen d« beide Italiaanse communistische bladen „L'Unita" en „II Paese", waarvan wij destijds melding maakte, zal op 21 Uc tober opnieuw in behandeling worden genomen, daar de bemiddelingspogingen van de president van de Italiaanse recht bank zijn mislukt. De beide bladen hebben namelijk ge weigerd om hun lasterlijke beschuldigin gen, dat de Sacra Rota in haar uitspraken betreffende de geldigheid van een huwe lijk omkoopbaar en eenzijdig zou zijn, wederom met een duidelijke verklaring terug te nemen. De Sacra Rota, die met een dergelijke verklaring genoegen zou hebhen geno men ziet zich thans genoodzaakt het pro ces verder te voeren en aan te dringen op een veroordeling der verantwoorde lijke redacteuren. F«n spoedige afwerking van hot pro- ca* wordt echter belommerd door het feit dat de directeur van ..LUnita ïn- m ddelt tot lid van het Italiaanse parle ment is gekozen, zodat da Senaat eerst móet beslissen over de opheffing van zij» onschendbaarheid, voordat de straVer- volging kan worden voortgezet De goddelijke opdracht, welke de Kerk ontving, om tot alle volken te gaan en om voor alle mensen het heilsinstituut te zijn, schept een voortdurende bezorgdheid omtrent de grote menigte en behoedt de Kerk ervoor slechts aandacht te schenken aan be paalde uitverkoren groepen, kernen en élites. Even min als Christus richt de Kerk zich tot „de massa"; zij moet niet de massa, maar de mensen redden. Wél kent zij de duizenden, die langs de levensweg zwer ven en die dreigen te verkommeren doordat hun per soonlijkheid zich verliest in de opdringende horden. Juist omdat zij persoonlijkheden wenst aan te spre ken moet zij de destructie en devaluatie der mense lijke persoonlijkheid heftig bestrijden. Om deze. z.g. massificatie echter te kunnen bestrijden moet zij po sitief te werk gaan. Zij zal niet allereerst de afbraak afbreken- zij zal allereerst opbouwen waar afgebro ken wordt. Dit betekent, dat de Kerk telkens de massa zal opzoeken, niet omwille van de massa, maar om er de persoonlijkheid aan te ontrukken. Zoveel mogelijk mensen moeten door de prediking van het christendom worden bereikt; dat wil niet zeggen dat het in het christendom om getal of macht gaat maar wel dat het om de kwaliteit van een zo groot mogelijk aantal gaat. Want niet enkelen, doch velen - mogelijk allen moeten worden gered. De Blijde Boodschap, de verkondiging en het begin van deze universele redding der persoonlijkheid zal om tot dat resultaat te kunnen komen noodzakelijker wijze moeten worden aanhoord. Deze noodzaak van aanhoord worden schept verplichtingen aan twee zij den: aan de zijde dergenen voor wie het Evangelie "bestemd is de verplichting om attent en belangstel lend te zijn; aan de zijde der verkondigers de ver plichting om duidelijk en verstaanbaar te zyn. Dit laatste, het spreken van duidelijke en ver staanbare taal bij de verkondiging is niet altijd even gemakkelijk. Men is dikwijls terecht bevreesd voor vulgarisatie en nivellering der Blijde Boodschap, wanneer de verkondigers al te zeer vooropstellen, dat zij gehoord en met belangstelling door de brede schare aanhoord moeten worden. Zulke predikers, meent men, bezondigd zich aan massificatie, terwijl hu» predikers en ku» zielzorg in het algemeen ar juist op gericht moesten zijn de massificatie tegen te gaan. Het gevaar, dat men door een bepaalde methode van prediking het massificatie-proces in de hand werkt, lijkt me inderdaad helemaal niet denkbeeldig. Als het er omgaat vast te stellen welke die gevaar lijke methode is, dan zal men, dunkt me, uitermate voorzichtig moeten zijn in zijn oordeel. Zeker met overal waar de prediking er op uit is de aandacht van velen te boeien, is er per se sprake van nivel- lering of onverantwoorde aanpassing. Deze simplisti sche redenering verneemt men dikwijls. Uit het feit, dat velen luisteren en zich laten interesseren, meent men zonder meer te mogen afleiden, dat er massi ficatie gepleegd wordt. Zij die aldus vlot oordelen en veroordelen, schijnen zich niet te kunnen inden ken, dat het christendom zó gepredikt wordt, dat velen er min of meer door worden getroffen. Zij schijnen niet al te veel fiducie te hebben in de in houd der Blijde Boodschap, als het gaat om de vraag, of deze inhoud boeiend genoeg is voor de mensen. Wanneer er door een of ander vorm van Evangelie verkondiging iets gaat bewegen bij een grotere me nigte, dan wekt dit meestal zeer spoedig wantrouwen en achterdocht. Men staat zeer critisch tegenover deze vorm en men distaneleert zich van de beweging, die er het gevolg van is. Er waren tienduizenden mensen die luisterden naar Pater de Greeve. Deze verkondiger van de christe lijke naastenliefde zal ongetwijfeld in zijn prediking wel eens een vergissing gemaakt hebben. Het kan haast niet anders. Boven twijfel is echter verheven, dat hij eerlijk en onverkort getuigenis aflegde van het christelijk liefdes-ideaal en dat hij daarmee ae geesten en harten van tallozen wist te boeien en te ontroeren. Nu kan men zeggen (en men heeft het ge zegd), dat hij de menigte met haar passies en in stincten bespeelde en dat hij daardoor dc mass - catie bevorderde. Men zou echter ook kunnen cog stateren (en dat werd minder vaak gedaan), dat hu rekening hield met de reële en gezonde sentimenten van het volk, waardoor dit volk hem zonder al te veel moeite kon beschouwen als „iemand die uit het volk was genomen en voor het volk was aange steld". Dat de élite voor hem en zijn aposto:iMt over het algemeen niet zo warm kon lopen, zou mplaats van tegen Pater de Greeve wellicht de el.lte zel£ kunnen pleiten. Men volstaat nu eenmaal niet met enkel over massificatie en derzelve ellendige gevolgen te theoretiseren, waarbij men hem die zich werkelijk met die gevreesde massa bezighoudt alléén laat ploe teren. Mensen als De Greeve moeten het meestal hebben van de gewone man; van de rest hebben zij in het algemeen weinig steun te verwachten; de rest beschouwt hen als gevaarlijke demagogen, die al te zeer afdalen naar het publiek, die het volk naar de mond praten en wier prediking „noodza- kelijker-wijze" maar weinig diepgang bezit. Na dit geconstateerd te hebben pleegt men meestal over te gaan tot het volgende agendapunt of tot de orde van de dag. Wat er in Gods naam dan wel voor de talloze en de naamlozen gedaan moet worden, hoe men hen wel moet aanspreken, op welke wijze het christendom wel als een realiteit in hun midden ge plaatst moet worden, daarover schijnt slechts daad werkelijke bekommernis noodzakelijk te zijn. De naamlozen zijn immers toch naamloos, en 't gaat om de kwaliteit! De fout schuilt o.i. hierin, dat men al te licht vaardig een appelleren op normale menselijke sen timenten veroordeelt. Met inachtneming van allerlei gezonde menselijke gevoelens, komt het er slechts op aan, of de mensen zonder aarzelen en zonder reserve een persoonlijk te beleven christendom pre dikt. Dat is het criterium. Op allen, ook OP de naam lozen, moet een persoonlijk beroep worden gedaan. Er mag hun geen groot ideaal worden voorgehouden, waar zij zélf bulten staan on waar hun persoonlijk heid niet aan deel kan nemen. Men moet hen niet aansporen de wereld te verbeteren, als men hen niet tevens aanspoort allereerst zichzelf te verbeteren. En in beginsel is er geen enkel bezwaar tegen, langs uiterlijke weg en met behulp van gezonde spectaculaire middelen door te dringen tot hun geest en tot hun sluimerend verantwoordelijkheidsbesef. Indien dank zij of ondanks alles de levende en ster vende Christus maar gepredikt wordt aan een wereld, waarin het persoonlijke leven der mensen door een langzame dood wordt bedreigd. flh JVLSMA M.S.C. In de V. S. heeft de regering de controle op de huizenbouw verscherpt ter bestrijding van de inflatie en besparing van materialen, die ook voor de defensie gebruikt kunnen worden. De nieuwe maatregelen verhogen het bedrag aan eigen geld en verkorten de periode waarin de hypotheken moeten worden afgelost. De herziene schaal voor storting varieert van 10 yoor huizen, die min der dan 5000 kosten tot 50 voor kost bare huizen. Hypotheken moeten worden afgelost binnen de 20 a 25 jaar. Door deze maatregelen hoopt men de nieuwbouw voor particuliere rekening te beperken tot 800.000 woningen per jaar tegen thans 1.400.000 per jaar. "buitenlandse eigendommen (zoals land* bouwondernemingen enz.) aan de oor spronkelijke eigenaren geregeld door comité's, die in elke residentie in het le ven zijn geroepen, met de betrokken resi dent als voorzitter. In deze residentie- comité's zitten afgevaardigden van ver schillende overheidsdiensten, van de on dernemers zelf en ook van de arbeiders- en boerenbonden. De laatste tijd zijn moeilijkheden ge rezen in de werkzaamheden van deze co mité's, omdat de Sarbupri, die namens da ondernemings-arbeiders in de comité's zitting neemt, onlangs te kennen had ge geven de werkzaamheden der comité's voorlopig niet te willen steunen. Volgens, de Sarbupri zou namelijk gebleken zijn, dat verschillende door de comité's geno men besluiten niet in acht zijn genomen door het Alg. Landbouw Syndicaat op die ondernemingen, welke terug zijn ge geven aan de oorspronkelijke eigenaren. In verband met deze houding der Sar bupri is dezer dagen een instructie uit gevaardigd door de dienst voor landbouw ondernemingen in Djokjakarta, waarin vermeld staat, dat de comité's hun werk zaamheden dienen voort te zetten en be voegd zyn besluiten te nemen, ook al wenst de Sarbupri niet deel te nemen aan de vergaderingen. De instructie zegt, dat de teruggave van buitenlandse eigendom men in geen geval mag worden gestaakt door de houding van een of andere ar beidersorganisatie- Mochten de arbeiders na de teruggave der ondernemingen aan de oorspronke lijke eigenaren bepaalde wensen hebben, dan kunnen zij zulks te allen tijde voor brengen rechtstreeks bij de betrokken werkgevers. Zij kunnen, zo nodig, gebruik maken van hun democratische rechten, zoals staking enz., aldus de instructie. Voor de eerste acht ™™*™d7^elgi- IceheeSe°/per maand een bedrag van aio muiioen fr of 400 millioen fr. pe." maandtónder dan in de overeenkomstige periode van 1949. De gemiddelde invoer per maand voor bovengenoemd tüdperk bedraagt 7.089 mil lioen fr. tegen 6.809 millioen fr. per maand in de overeenkomstige acht maanden van 1949. Er is dus in deze acht maanden voor ■j 200 millioen fr. minder uitgevoerd en voor 960 millioen meer ingevoerd. Het dekkingspercentage van de Belgi sche invoer door uitvoer is dus van 97 pet in 1949 teruggelopen tot 88.15 pet in 1950. Vooral de lagere afzet van de Belgische ijzer- en staalproducten was oorzaak van deze sterk gedaalde uitvoer. Volgens kringen, die in nauw conta|A staan met de O.E.E.S. en het bureau van de E.C.A. te Parijs, heeft het se ministerie van financiën gis'®) geveer 42 millioen dollars gestort bij de Federale Reservebank ten behoevevande Europèse Betallngsume. De Federale Reservebank zal dit d,,, naar de Bank voor Internationale Beta lingen te Bazel, die als bankier voor de Zoals'bekend^, heeft de E.C.A. te ken nen gegeven. dat zij 350 millioen dollars zal beschikbaar stellen alg beginkapitaal voor de Europese Betalmgsunie. Snelle en belangrijke achteruitgang In de conditie van automotoren wordt ge constateerd bij het rijden met een te lage o£ te hoge motortemperatuur. Om autorijdend Nederland op het euvel van te lage of te hoge motortemperaturen te wijzen, heeft de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) -r:\f °P de achterzijde van haar autokeurings wagens zeer grote autotemperatuurmeters aangebracht, waarop men de juiste tem peratuur kan aflezen. Ook in de zomer, doch zeker juist voor het komende koude seizoen is het mede met het oog op onze deviezenpositie van uitermate belang, dat er zuinig wordt omgegaan met automobielen, zodat het wel juist is hetgeen op deze grote E.V.O.- temperatuursmeters vermeld staat; Bij 180 gr. Fahrenheit of 80 gr. Ceb'ius rijdt U zuinig. Gebruikt uw rolhoes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4