Geesten nog niet rijp voor snel tempo LIJDEN OM HET GELOOF Korea voor nieuwe toekomst De laatste worsteling om Pjongjang Ook het Noorden draagt belangrijk tot de industrialisatie bij MODE-SPIONNAGE door een prinses uit Birma \r Lekkere makreel maar de verkoop ging niet door in IJmuiden Leger van liet w es ten een struikelbl ok kennisgevuis aansenornen- V. Nederland niet langer een „boerderij f aan de Noordzee K Donderdag 19 October 1950 r~ DJIÓ&IAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De eed op de kaatsbaan In geval van aanval Commandant van concentratiekamp zou God uit de koppen slaan Missie-ijveraar geridderd Prins Bernhard had een «uurtje vrij Tussen overall en industrialisatie-nota (IV) J Herenconfectie in Groningen J 70 milliard francs voor Franse herbewapening Vis"-conflict in IJmuiden Alle import-sigaretten duurder H-brigade komt naar huis Bestellingen uit het Oosten bleven uit WEERBERICHT Tempo De heer Kunen kreeg Pauselijk» onderscheiding Gisteravond hadden verspreide gevechten in en om de Noord- koreaanse hoofdstad, Pjongjang, plaats. De Noord-Koreanen, die in de minderheid zijn, hieden op sommige plaatsen hevige tegenstand, doch wijken op andere. Volgens een bericht van radio-Poesan, hebben Zuidkoreaanse voorhoeden, na de verovering van het vlieg veld van Pjongjang, de rivier de Taedong ten Noorden van de stad overgestoken. Deze voorhoeden richten zich naar het hoofdgedeelte van de stad, welke voor 80 procent aan de Noordzijde van de rivier ^S1* MaeArthur voerde gisteravond nog na het vallen van de duisternis versterkingen aan. Men schat, dat thans ongeveer 75.000 a 100.000 manschappen bij de strijd om de stad betrokken zijn. Om 11.15 (plaatselijke tijd) gisteravond, drongen eenheden van de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie, ondanks hevig verzet, de stad binnen. De troepen moesten eeret een ingewikkeld systeem van verschansingen passeren. De gevechten in de straten duren voort Hoge werkloosheidscijfers Dagelijkse vernieuwing van bedrijven Directie en arbeiders aan het vliegwiel Rhee's plannen voor Noord-Korea Verpakking belangrijk onderdeel O. die belastingen! Makreel kwam niet aan bod Ook die van 90 ct of lager Eerste onderdelen ingescheept De weerverwaehting, geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Matige tot zwakke wind, aanvankelijk Wes telijk. later hoofdzakelijk tussen West en Zuid. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overi gens zwaar bewolkt met plaatselijke opklarin gen en droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 20 October: Zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur; Maan op 16.08 uur, onder 0.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE EENHEID van Europa nog een moeilijke zaak t*tt <i ill I I De betreffende verslagen werden voor VGRAVENHAGE, 18 October. Een van de belangrijkste gedeelten uit de rede van minister Stikker, die beden antwoord gaf op de redevoeringen, welke waren gehouden over de bijeenkomst te Straatsburg, was wel dat deel, waarin hij sprak over de wijze waarop en het tempo waarin men het gestelde doel wil bereiken. Vooraf had hij zijn eigen opvatting gegeven: een federatief West-Europa met een executief orgaan, zonder veto-recht, met controle en een brug naar de Atlantische gemeenschap. Maar is dit doel nu te bereiken.'' Het kwam er op neer, dat er nog niet vol doende eenstemmigheid was. Minister Stikker was echter overtuigd, dat Engeland bereid was samen te werken met de Raad van Europa. Engelands medewerking was zelfs onmisbaar en men moest daarom voorkomen, dat Engeland zon worden afgestoten. Evenzeer moest er rekening worden gehouden met de Scandinavische landen. Deze dachten minder federatief dan wijzelf, maar men moest zoeken naar middelen om te blijven samen werken. Men moest daartoe trachten formules te vinden, die het voor alle mogelijk maken te blijven medewerken. militaire inspanning. Waarom eigenlijk niet? Waarschijnlijk omdat hij naast fede ralist ook realist is, maar wat er zou moe ten gebeuren, had deze middag wel wat duidelijker kunnen worden gezegd. De defensie bleef het grote strwikel- punt. Minister Stikker vond. dat een Europese minister van defensie er niet kon zijn zonder een Europese minister van Financien, van Econ Zaken en wat het"n1et k WaS' Bovendien Z°U het met juist zijn de toenemende integïa- tie op defensiegebied tussen Amerika en Europa te verstoren. Er werd nog wat gerepliceerd, waar na de motie van de heer Bruins Slot (A.R.) z.h.st. werd aangenomen met aantekening van het tegenstemmen der communisten. Het gestelde doel is dus nu nog niet 1* bereiken. Maar wat dan? Men moet er niet toe overgaan van Straatsburg een kaatsbaan te maken, met een massale eed. Want degenen, aldus minister Stik ker, die in deze richting denken, moeten zich eens afvragen of zij bereid zijn tot een vergaande afstand van souvereiniteit en tot afschaffing van het veto-recht. Men moet zich wel afvragen of de lijke gevolgen daarvan nu reeds vaardbaar zijn. a En toen kwam de minister vanl Bu ten- iandse Zaken met een Paar Pakkende voorbeelden. Er zijn, zo zcide hij, berichten ver schenk in de bladen waarin er bij Nederland op zou ?.ijn aangedrongen zijn marine af te schaffen. De Neder landse regering zou daartoe met bereid ziin zo voegde de minister daaraan onmiddellijk toe. Ons land met zijn handel, zijn scheepvaart en zijn scheepsbouw is naar het Westen ge oriënteerd en wil dat blijven. Zijn wij nli bereid de beslissing over zulk een belangrijke zaak over te laten aan in ternationale autoriteiten en afstand te doen van het recht van veto? Een ander voorbeeld: de liberalisatie van ons handelsverkeer. Stelt u zich eens voor, dat een internationale autori teit onze agrarische export naar Duits land van een hoog percentage zou bren gen op een zeer laag percentage, een zaak, die voor ons land van vitaal belang is. Zouden wij dat kunnen accepteren? Hierop reageerde de heer Korthals iV.V.D.) bij de replieken met de opmer king, dat wij, indien wij een federatief Europa nastreven, deze zaken ook van uit Europees gezichtspunt moeten bezien. Dit tastte echter het standpunt van mi nister Stikker slechts ten dele aan. Hij betoogde immers, dat deze opvattingen, ook in andere landen, momenteel nog «eldend zijn en dat deze opvattingen ver hinderden nu harder van stapel te lopen. Min Stikker betrok ook andere landen in deze redenering. Zijn andere landen, In vroeg hij, bereid hun tarieven over te laten aan een internationale, autoriteit? Men kan hét er over eens zijn afstand te dnerf van souvereiniteit en veto-rech- ïn'ïïJ beraden het tempo. Wat het tempo betreft, achtte »inis'e!; Stikker voorzichtigheid geboden. Wan nat orgaan betreft, gaf hij de voorkeur aan de eigen organen. Men kan zich afvra- «en of deze opvatting wel juist is. De heer Korthals (VVD) benaderde deze twijfel het meest met zijn eis tot Euro pees denken, indien men, zoals minister Stikker, een Europese federatie voor staat. Nu was het zo. dat mén zich verloor in allerlei details en het beginsel los liet. Dit Europees denken ontbrak deze mid- dag aan de debatten. Men zou */o denken, dat er in een Europese gemeenschap ver trouwen zou moeten zijn. Daarin zou men de taken moeten verdelen. Daarin zou men vertrouwen moeten hebben in eikaars krachten en elkanders hulp. Maar dan raakt men weer verzeild tussen de utopisten en de scepticisten en zo gezien is het begrijpelijk, dat mej- Klompé. niet bij deze debatten in de Kamer, maar reeds eerder in een artikel sprak over de realiteit, waarmee men in Straatsburg had gerekend. Europees leger In de debatten vooraf hadden verschil lende afgevaardigden de aandacht ge- vraagd voor het Europese leger. De reso- iutie dienaangaande had minister Stikker opgevat als een aansporing om het tempo te verhogen. Minister Stikker bleef de gulden middenweg volgen tussen de uto pisten en de scepticisten. Hij zag meer perspectief op het gebied van financiële en economische eenheid en alt wilde hij niet laten doorkruisen door een Europese B elasting-ontwerpen Daarna werd nog een begin gemaakt met een aantal belasting-ontwerpen. Deze waren een uitwerking van de belasting- paragraaf uit de Millioenennota 1949 1950, bedoelend een verschuiving van de sfeer van verwerving van het inkomen naar de sfeer van de besteding van het Inkomen. In deze sfeer stelde minister Lieftinck nu voor de inkomsten- en loonbelasting te verlagen, wat hij trouwens als tegenwicht tot de huurverhoging toch had beloofd. Wat de omzetbelasting betreft, stelde hij voor, deze voor detaillisten en dienstver richtingen op 3 pet te laten en voor fabrikanten te verhogen tot 4 pet. En dan waren er nog enige technische wijzigingen in de Registratie-wet en in de Zegelwet. De ontwerp-wet op de perso nele belasting beoogde slechts een aan passing bij de nieuwe huren door de lagere huurbedragen, die tot nu waren vrijgesteld, te verhogen. Drie sprekers kwamen er deze middag nog aan het woord. De heer v. d. Heuvel (A.R.) meende, dat de practische bezwaren teveel uit het oog werden verloren en dat zodoende de patiënt intussen stierf. Hij vond het uitgangspunt van de minister niet juist. Men moest van het standpunt uitgaan: wat kan ik redelijk heffen zon der de economische belangen te schaden. Omzetbelasting De heer Lucas (K.V.P.) vond terecht de telkens opnieuw geheven omzet belasting liever direct bij de fabrikant belasting te omslachtig. Hij zag deze geheven voor het volle bedrag. Zoals het nu was, was de middenstand onbe zoldigd beheerder van de Rijksmidde len. Het was beter deze belasting geheel bij de bron te heffen. Tenslotte had de heer Hofstra (P.v.d.A.) vele bezwaren. Hij wilde natuurlijk de hogere inkomens niet verlichten ten voor dele van de minder draagkrachtigen. Voorts wenste hij de goedkope koekjes te brengen onder de omzetbelasting van 3 pet. en de aanvang der personele belas ting te brengen van 300 op ongeveer 600, daar anders iedereen daaronder zou vallen. Donderdag wordt dit debat voortgezet en wij komen daarop dus terug. F. S. De politieke commissie der V. N. heeft met 53 tegen vijf stemmen en twee ont houdingen besloten, dat de Alg. Verga dering in 24 uur bijeengeroepen moet worden, indien de Veiligheidsraad geen maatregelen tegen agressie kan nemen. Deze spoedzitting moet kunnen worden bijeengeroepen, indien zeven willekeu rige leden van de Raad dit verzoeken. Het besluit zou dus niet door een veto kunnen worden getroffen. De commissie, die de zeven-mogend- heden-resolutie „verenigde actie voor de vrede" besprak, verwierp met groter meerderheid drie Sovjet-Russische amen dementen. ifMet nog 180 veroordeeldenaldus een gevangene en ooggetuige„werd ik in het voorjaar van 1946 naar Sisak overgebrachtwaar toen het instituut voor dwangarbeiders was gevestigd. Onmiddellijk neemt men ons alles af. Met bijzonder genoegen rukten de beulsknechten ons kruisen en medailles van de hals. Na deze plundering verschijnt de commandant van het „Instituut zijn wildeverwarde haren en bloeddoorlopen ogen geven hem een verschrikkelijk uiterlijk; hij heet Tomljenovicdoch wordt Cigo (zigeuner) genoemd. Met rauwe stem schreeuwt hij ons toe„Zijn er ook Papen onder? Vit de rij op zij gaan staan!*' Dan tot de priesters: Vervloekt zij jullie Papenmoeder Willen jullie met je God nog langer het volk bedriegen?Waar blijft nu die God? Waar? Waarom helpt hij je niet uit de gevangenisi De commandant wendt zich spinnijdig tot ons en brult„Zij zijn de schuld dat jullie hier zijn. Jullie mogen niet duldendat ze jullie nog langer bedon.... Zelfs hier zullen zij nog proberen door te gaan met hun smoesjes om het volk te verpesten. Zij zijn vijand no. 1vijand van volk en staatuw vijanden Ik zal alles doen om die God uit hun koppen te slaan! Zijn bedreiging heeft hij zeker niet vergeten. Van de eerste dag af moesten de priesters iedere nacht de latrines leegmakenmet Duitse st aalhelm en moesten zij de drek over scheppen in tonnen van 500 tot i00 liter inhoud; deze tonnen moesten zij dan, onder strenge bewakingenkele kilometers verder het veld op slepen, 's Morgens moesten zij de uitwerpselen met de handen van de ene kuil in de andere scheppen en de latrines schrobben. Na een paar maanden werden alle gevangenen overgebracht naar het beruchte concentratiekamp „Stara Gradiska". Ik heb Stara Gradiska (in Joego Slavic) een paar maanden geleden verlaten. Jarenlang was ik ooggetuige van het lijden der priesters. Wat ik hier heb neergeschreven is de volle en de gehele waarheid. In 1950 werd de toestand voor priesters in Stara Gradiska wat milder, maar zij leven nog in afschuwelijke omstandigheden Dinsdag j.I. heeft de te Rotterdam woonachtige passage-chef van de Kon- Rotterdamse Lloyd, de heer K. F. M. Kunen, door middel van de Apostolische Internuntius voor Indonesië, mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, een Pauselijke onder scheiding ontvangen, waardoor hij werd verheven tot ridder in de orde van de H. Sylvester. De heer Kunen, die in Breda geboren is, heeft als passagechef in de scheep vaart sinds 1935 bij de Kon. Rott. Lloyd steeds het belang der reizende missiona rissen met de uiterste zorg behandeld, niet alleen omdat hij zijn werk goed wil de doen, maar meer nog, omdat hij dit zag als zijn specifieke apostolische taak als leek. De nieuwbenoemde ridder is secretaris penningmeester van de Romebedevaarten uit Indonesië, tijdens welke de deelne mers ook de gelegenheid krijgen Lourdes en Nederland te bezoeken. Deze week vertrekt de laatste groep uit Djakarta. Ditmaal zal de heer Kunen de bedevaart van Nederland uit verzorgen. Een afdeling zware Engelse tanks van het Britse Rijnlegcr gaf demonstraties in ons land. Een Churchill-tank neemt een voor dit doel door de Ned. Genie gemaakte Bailey-brug om het draagvermogen te testen. Men neemt aan, dat de Noordkoreaanse president Kim Il-Soeng enige dagen ge leden met de meeste Noordkoreaanse hoge functionarissen naar het Noorden is uitgeweken. De woordvoerder van het achtste leger gaf gisteravond geen communiqué uit „omdat de bewegingen zo snel zijn, dat de feiten steeds achterhaald worden". Ook Tokio zal geen bekendmakingen meer geven, voordat Pjongjang hecht in handen der V.N. is. Gisteravond werd gemeld, dat zich in de laatste 24 uur meer dan vijf duizend Noord-Koreanen hebben overgegeven. Hierdoor is het totaal der Noordkoreaan se krijgsgevangen tot meer dan 70.000 gestegen. Volgens de laatste berichten is de Zuid koreaanse troepenmacht, die zonder te genstand te ondervinden over de hoofd weg van Wonsan naar Pjongjang oprukt, de hoofdstad tot op 15 km. genaderd. Zij is in staat de enige spoorlijn van Pjong- Van onze correspondent.) Op uitnodiging Van de Nederland se legerleiding gaf gistermiddag een onderdeel van The British Army on the Itine" op de Vlasak kers bij Amersfoort een demon strate met Engelse tanks. Tot ver- rass.ng van de Engelsen kwam er onverwachts bezoek van Prins Bernhard. die nog steeds in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht verpleegd wordt en van zijn ge neesheren een „uurtje vrij" had gekregen. Prins Bernhard was door een zijpoori' welke toevalligerwijs open stond, de kazerne binnen ge komen Hij onderhield zich enige tiid met de Engelsen, doch woonde de demonstratie niet bij. -79 'Aan onze speciale verslaggever) Het Noorden blaast dapper zijn partij in het orkest „Industria mee en gezien het uitgesproken agrarisch karakter, zowel van Groningen als van Friesland, wordt van deze provincies wel bijzonder veel inspanning ge vraagd om Nederland iets meer te doen zijn dan „een boerderij aan de Noordzee". Aan de andere kant vormen de producten van eigen bodem een goede basis voor de industrie en om even in Groningen te blijven, uit onze schooljaren herinneren we ons maar al te goed de strocarton- en aardappelmeelfabrieken, terwijl algemeen bekend is de belangrijke ont wikkeling van zuivel- en suikerindustrie. Men heeft hier altijd van wanten geweien en van oudsher heeft de Groninger ondernemingsgeest bezeten. „industrieschappen", gelijk Oost-Fries land er reeds één kent. De innige samenwerking tussen land bouw en industrie zien we in deZe zeer demonstratief, nu grote wagens be laden met suikerbieten voortgetrokken door tractors naar de fabriek te Gronin gen rijden, om daar op naoderne wijze ontladen te worden. Van de 360 mihoen kg suiker, die ons land verbruikt (Jo kg. per persoon, vóór de oorlog 23 kg) werd in de Fries-Groningse Coöperatieve Beet- wortelensuikerfabriek waarvan 1Ö00 boe ren lid zijn. vorig jaar netto 42 millioeri gefabriceerd, een opbrengst welke dit jaar lager zal komen te liggen door de weinige suikerontwikkeling in de wortel. Wat dit aantal van onze eigen vader landse industrie betekent, is duidelijk, wanneer men weet. dat de import van elke 100 kg suiker f 20,kost. Ook in de scheepsbouw, voor 1350 zelfs de belangrijkste industrie-tak van Gro ningen, spreekt de vooruitgang en in heel veel landen verkondigen moderne coasters de roem van onze kleine natie. Waar zich in verband met de ontwik keling van de industrie een groot aantal industriële arbeidskrachten met hun ge zinnen gevestigd heeft, zijn de fabrieken ontstaan, die een grote behoefte hebben aan vrouwelijke arbeidskrachten. Zo ont stond in de stad Groningen waar een belangrijke industriewijk aan het groeien is met prachtige woningen en waar een uitgebreid terrein op nieuwe fabrieken wacht de confectie-industrie. Speciaal op het gebied van de herenconfectie neemt in ons land Groningen een voor aanstaande plaats in. In de Veenkoloniën verschaft de tricotage-industrie aan vele mensen werk. De werkloosheidcijfers in het Zuide lijk Westerkwartier en de „Kanalen- streek" van StadskanaalMusselkanaal en Ter Apel tot aan Zuidbroek-Mun tendam behoren tot de hoogste van ons land en stijgen nog voortdurend. In beide gebieden werken gemeente besturen en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven samen om tot een oplos sing te komen, een samenwerking, die spoedig haar vorm zal vinden in Onze ondernemers hebben na de bevrijding waarlijk niet bij de pak ken van de brokstukken van hun machines neergezeten. Anders zou in ons land niet zo'n opgewekt industrieel leven heersen. Toch bleef er zo op het eerste gezicht in de lege fabriekshallen niet veel over dan te zuchten van ergernis en te gapen van verveling. Bij de „Industrie" in Vaassen had den de Duitsers alle spuitmachines geroofd. Het toezichthoudend per soneel en 50 arbeiders, die de ma chines bediend hadden, schaarden zich om een tafel, piekerden, klo ven op hun potlood, maar na een maand vertoonde zich op het maag delijk papier een tekening, die tot in de puntjes klopte. En de nieuwe machines werken perfect. Maar de mensen moesten eerder aan het werk en er diende geld in het laatje te komen, om de nieuwe Machines te maken- Er werden autopeds gemaakt van het hout uit het dak. Afvalmetaal diende als grondstof voor speelgoedjeeps (70.000 stuks), die verkocht werden voor 2.25met 2.winst, zo bekende de directeur. „Maar we moesten geld hebben om onze^ hele fabriek weer op te .bou wen". Stroom om de geïmprovi seerde machine aan het draaien te brengen was er niet. Dan maar om beurten aan het vliegwiel. Ieder draaide twee uur. Zowel directie en kantoorpersoneel als arbeiders. jang naar het Noorden af te snijden Zouden de Zuid-Koreanen hierin slagen, dan zijn de 25 a 30.000 verdedigers van de hoofdstad afgesneden. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft gisteren verklaard, dat er vijf gouverneurs voor de provincies van Noord-Korea zijn benoemd, doch dat zijn regering niet van plan was, haar wil aan Noord-Korea op te leggen, zonder toe stemming van het volk. Indien het Noordkoreaanse volk afzon derlijke verkiezingen wenste, zo ging hij voort, zou de Zuidkoreaanse regering dit niet beletten. Rhee verklaarde verder nog, dat Korea automatisch één verenigd gebied werd, 'toen dé „marionettenregering" in het Noorden wérd weggevaagd. Zijn regering zou volgens Rhee he volgend jaar dezeifde hervormingen in het landsbeheer in Noord-Korea in voe- ren, als reeds in Zuid-Korea bestaan. 95 waar de'bezoeker met het opsnu&en van verschillende tabaksgeuren, afkomstig uit alle werelddelen, het exotisch parfum in haleert van tropische landen. Met het het kenmerk van Nederlandse degelijk- Een oude industrie in de stad Gro- t heid in de verwerking zullen deze ta- ningen is verder de tabaksfabriek van j bakken weer over heel de wereld uit- Nierneijer, een zeer cosmopolitisch bedrijf,gaan en-Singapore. Djakarta en Reyk javik zjjn slechts enkele namen, die we in de speciale exportafdeling lezen. Een prachtig gemechaniseerd bedrijf, waar telkens nieuwe technische ver beteringen worden aangebracht door eigen mensen, de „leven" in het werk. Een bijna dagelijkse vernieuwing van het bedrijf doet zich ook voor in Koop- mans meelfabrieken te Leeuwarden, waar meer dan 100.000 ton graan jaar lijks verwerkt wordt en de laatste twee drie jaar een havermoutfabriek en vee voederfabriek bijgekomen is. Interessant is de ontwikkeling van een bedrijf als van Halbertsma in Grouw, waarmee de vader in 1891 be gon in de tuin van de ouderlijke wo ning. Het was eerst een eenvoudige kuiperij en nooit is het de bedoeling geweest tot een dergelijke industrie te komen. Maar als men zich door het principe behoeften-bevrediging laat leiden, ja, dan is het mogelijk, dat men voor melkpoederkisten „zwaluw-staar tenverbindingen" maakt, ook al raadt men dit de ondernemers af en wordt men in het gelijk gesteld en voldoen die kisten niet, dan wordt de kostbare apparatuur aangewend voor het ma ken van deuren. Wat er voor komt kijken om behoorlijk blik te maken, van welke productie 85 pet. naar het buitenland gaat, met con serven en andere aan bederf onderhevige artikelen, hebben wij gezien bij Thomas sen Drijver in Deventer. Een gerammel van je-welste, als men de blikken over dc banden ziet voortstro men. Dit jaar zal de productie ongeveer 270 millioen conservenbussen bedragen, naast elkaar geplaatst een lengte van ruim 22.000 K.M. Blikken, die op deug delijkheid terdege getest worden, wel no dig als de toekomstige inhoud bij schade van meer dan 5 mille vergoed wordt. Vele ondernemers maakten van hun hart geen moordkuil, toen de belasting- politiek ter sprake kwam en met name zag de leiding van de ijzer- en metaal- fabriek „Industrie" te Vaassen daarin een struikelblok bij verdere uitbreiding. Het is ook niet even wat, wanneer je over het jaar 1938—1939 slechts 2000 betaalde en nu sinds 1945 ondanks verlies door oorlogsschade ƒ550.000 voor Vadertje Staat heeft moeten afschuiven. Maar on danks dat kwam er een gieterij in Nun- speet bij. Het is begrijpelijk, dat wij na onze vierdaagse tocht wel een beetje trots vanwege onze industrie zijn thuisgeko men. Wat wij zagen, heeft ons het ver trouwen gegeven, dat het met de ver dere industrialisatie waarachtig wel zal De Franse minister van landsverdedi ging, Jules Moch, heeft de ministerraad Woensdag in een rapport over zijn be sprekingen te Washington medegedeeld, dat de Ver. Staten hebben voorgesteld Frankrijk voor de eerste zes maanden van 1951 een bedrag van zeventig milliard francs ter beschikking te stellen, als bij drage in de kosten van de Franse herbe wapening. Dit crediet mag door Frankrijk worden gebruikt om hetzij wapens in de dollar- gebieden aan te kopen, hetzij in Frankrijk oorlogsmateriaal te laten vervaardigen, dat nodig is voor de uitvoering van het Franse herbewapeningsprogramma. Buiten dit crediet zullen de Ver. Staten Frankrijk nog, in het kader van het mili taire hulpverleningsprogramma van het Noord-Atlantische verdrag wapens leve ren. De Franse regering heeft de leiders van de partijfracties medegedeeld, dat zij be reid is Dinsdag a.s. een debat te begin nen over de herbewapening en de uit breiding van de dienstplicht. Men ge looft niet, dat de regering in gevaar komt. In tegenstelling tot de eerste berichten over een groeiende samenwerking tussen de IJmu dense reders en de groothandel in vis, is gisteren een conflict gerezen, dat ontstond door het eenzijdig in het leven roepen van een opvangregeling voor makreel. Er kwam namelijk van een der groot ste IJmuidense trawlers, de „Abraham "r een omvangrijke partij makreel in de markt, en, omdat de reders vreesden, dat daardoor de prijzen tot een ontoelaatbaar minimum zouden dalen, creërde men n, allerijl een opvangprijs, beneden welke makreel niet verkocht zou worden. De vakgroep groothandel was het daar ech ter niet mee eens en besloot de trawler niet voor de verkoop van de vangst in aanmerking te laten komen. Duizenden kisten vis stonden dan ook onverkocht in de vishal. Er wordt inmiddels druk ge sproken over een oplossing. In verband met verschillende berich ten omtrent de gevolgen van de in de Tweede Kamer aangenomen wet betref fende verhoging van d^ omzetbelasting voor sigaretten wijst de ondervakgroep import van tabaksfabrikaten er op, dat tiaar alle waarschijnlijkheid alle import sigaretten, dus ook die van 90 ct. of lager, enigszins in prijs zullen moeten worden verhoogd. Deze verhoging zal het gevolg zijn van het feit, dat de importsigaretten in alle prijsklassen, dus ook die van 90 ct. en lager, door de verhoogde omzetbe lasting worden getroffen. Op 16 October is uit Tandjong-Priok vertrokken het troepenschip Nelly", met 1515 passagiers. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onderdelen: 432e bat. infanterie, 43 R.V.A., 43e genie veldcom- pagnie en de 43e zelfstandige mitrailleur- compagnie. AI deze onderdelen behoren tot de H-brigade, de laatste brigade van de K. L„ die zich nog in Indonesië bevindt. Mei haar repatriëring is dus thans een begin gemaakt. Op 12 October is van Tandjong-Priok. vertrokken de „Castel Bianco" met 899 passagiers. Allen individuele militairen met hun gezinnen. laatste creatie van Parijs aangeprezen zien als binnen het bereik van de gemiddelde vrouw. Op de modeshows wordt er angstvallig voor gewaakt, indien ze althans bestemd zijn voor „wederverkopers", dat er geen aantekeningen of schetsen worden ge maakt, aan de hand waarvan later een ervaren vakman een min of meer gelij kende copie zou kunnen vervaardigen. Speciale detectives letten hierop. Op een Londense, exclusieve modeshow onlangs gebeurde dit eveneens. Maar nie mand lette op de Birmaanse prinses, die temidden der gasten gezeten was. Trou wens, ze maakte geen aantekeningen en nog minder schetsen van de modellen, welke haar enigszins scheve, Oosterse ogen passeerden. Ze viel door haar bij zonder sjieke kleding op, maar verder toch niet. Helaas moesten enkele maanden later de organisatoren van de modeshow horen, dat verschillende modellen in het Verre Oosten „aan de vrouw" werden gebracht. Ze stelden een onderzoek in. Dit loonde de moeite, want vele vrouwen van rijke kooplieden en van vorsten in China, Japan Hongkong, Singapore etc. bestelden haar nieuwe toiletten bij de Londense firma, op grond van toegezonden foto's en beschrij vingen. Maar ze hadden nu rechtstreeks van een groot modehuis in Birma aanbie dingen gekregen en van precies dezelfde modellen, als op de modeshow te zien waren geweest. De verdenking viel op de Birmaanse prinses, die nog steeds te Londen ver toefde. En deze viel al spoedig door de mand. Ze verklaarde niet geweten te heb ben. dat er ook voor het Verre Oosten „copyright" op de modellen bestond. Maar ze had voor zich zelf een hoofd tooi nagemaakt, die ze op de show hoge lijk bewonderd, doch niet gekocht had. Haar Oosterse ogen hadden het model terdege in zich opgenomen en ze had het uit het hoofd gecopieerd, evenals de andere. De foto toont deze twee en lan ge modespionne met de I tooi. Wanneer de grote modekunstenaars en kunstenaressen van Parijs en New York hun nieuwste modellen en creaties ver tonen doen ze dit voor een uitgelezen gezelschap. De toegang tot een der exclu sieve modeshows is even moeilijk als thans de toegang tot de Verenigde Staten voor een bepaald soort mensen. Rijke klanten, aristocraten en vorste lijke personen achten het een voorrecht, een uitnodiging te ontvangen. Ze treffen daar inkopers en inkoopsters van uitgele zen modezaken, maar ook van grote waren- huisconcerns.welke laatste menigmaal 'n model aankopen, om het direct in massa te laten aanmaken. De Amerikanen zijn hierin heel sterk. Bij hen kan men een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1