Nog 100.000 Oostenrijkers de So vi et-Unie vermist m Martelende onzekerheid in vele gezinnen Spionnage-clrama te Ankara ëtiMëtz Zuid-Molukken dagvaarden K.P.M. in kort geding Nauwere band tussen havens aan de Noordzee Rijke f eestkroon voor Zilveren Katholieke Omroep Ongelofelijke primitiviteit in pionierstijd I r Ons polderland natuurlijke hindernis voor zware wapens [1825 November: K.R.O.-jubtleum „ACH, GENERALISSIMUS STALIN. IMPORT WILTON KARPETTEN Misformulier van Maria's Tenhemel opneming Bediende van Brits gezant bedroog zijn meester Staking vervoer R.L-troepen geëist Spoorwegman doodgereden Lang son met om singeling bedreigd De opvolging van Lie Speciale internationale beurs in Bergen Geestelijke viering Landelijke Francis caanse bedevaart PAGINA 8 DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 Hartbrekend Alles tevergeefs laatste gedeelte van een partij voor oude prijzen Pracht karpetten 192.5° .dez' nbiedin& Mathenesserlaan 190 Westkruiskade 4 Pretorialaan 47 ENGELSE TANKS GAVEN EEN DEMONSTRATIE Smeekbede lil Opnieuw zal over enkele weken de stem van de in 1938 ontslapen voorzitter van de K. R. O., de zeereerw. pater H. L. Perquin O.P. z.g., door de aether klinken. Prachtige symboliek: voor alle luisteraars, voor wie radiomensen slechts „stemmen" zijn, zal de oprichter van onze radio-omroep opnieuw aanwezig zijn. Hij zal niet alleen herdacht worden in talloze feestredevoeringen, men zal zijn naam niet alleen telkens opnieuw noemen bij het ophalen van vele herinneringen uit de rijke en veel bewogen historie van 25 jaar vruchtbaar radiowerk, hij zal er werkelijk zijn, nu dit gezegend initiatief en dit onvermoeibaar idealisme lang na zijn dood bekroond worden met een zilveren jubileum. Muze en jubileumgeschenk „De grote ronde Matrassen acoustiek De toekomst heet televisie Extra importvergunning Vertrok naar Rome en Assisië (Van onze Limburgse redacteur.) 99 Advertentie (Van onze speciale verslaggever) WENEN, October 1950. Een lichte hamerslag verstomt het rumoer in de volle vergaderzaal. Heeft iemand bezwaar tegen deze resolutie Een vrouw staat op. »En wat met de krijgsgevangenen in Joego-Slavië I Anderen vallen haar bij. „En in Polen zijn er ook nog." De ene vraag lokt de andere uit. Overal in de zaal willen vrouwen iets ueggen. Maar de voorzitster bepaalt zich tot de resolutie. „Geen bezwaren. Het blijft stil in de zaal. JDan zal deze resolutie zo spoedig mogelijk aan generalissimus Stalin gezonden worden." Een hamerslag bekrachtigt het besluit. In de Sofiensaal hebben Oostenrijkse vrouwen va: alle politieke en maat schappelijke richtingen een massa-bijeen- komst belegd om de aandacht van ae wereld te vestigen op het feit, dat zien vijf jaar na de oorlog nog steeds duizen den Oostenrijkers in Russische krijgs gevangenschap bevinden. Alle pogingen om hen te bevrijden hebben tot nui toe gefaald. Er zijn er 140.000 thuisgekomen. Maar meer dan 100.000 anderen ontbreken nog. Duizenden van hen zijn overleden. De Russen weigeren daar echter een op gave van te verstrekken. Anderen zijn wegens oorlogsmisdaden veroordeeld. Ook de namen van hen geven de Russen niet vrij. De rest bevindt zich in kampen in de Sovjet-Unie. Het laatste jaar is er ech ter weinig over hun lot tot de buiten wereld doorgedrongen. De repatriëring Is plotseling gestaakt. Brieven komen niet meer. En alle navraag resulteert in vage beloften. De voorzitster neemt het woord. „De vrouw van een krijgsgevangene, die Zich nog in Rusland bevindt, zal van haar ervaringen vertellen". x Een jonge vrouw beklimt het ihertie Op haar rok draagt ze een heren^lbertje. Onwennig installeert ze zicl? 7. be_ katheder met de twee microfoons. Ze be gint te lezen van een blad uit een scnooi schrift: i. nu elf j»»r *c,eden' dat mUn het front vertrokken is. Als we .Hn verlofdagen bij elkaar tellen, waren we toen twee-en-dertlg dagen ge- j ik heb hem naar het station ge bracht. I(" maS niet huilen, had hfl ge zegd- heb ook niet gehuild. Met een lachend gezicht heb ik afscheid van hem genomen. Met Pinksteren ben ik weer bij je in ons huisje, riep hij uit de trein. De twaalfde Pinksteren is nn voorbij en h\J is er nog niet Het is doodstil in de zaal. De mensen luisteren met volle aandacht naar de een voudige woorden. „Ik heb me elk jaar weer ingepraat: met Pinksteren komt hij vast thuis. Tegen die tijd heb ik het huis zo mooi moge lijk gemaakt om hem van het weinige, dat ik heb overgespaard, te kunnen ver wennen. Elke dag keek ik de kranten door of er misschien iets in stond over een transport met krijgsgevangenen. Maar de ene Pinksteren na de andere verstreek en mijn man kwam niet. Vier jaar ge leden heb ik op onze trouwdag nog een bos rode rozen van hem gekregen met een kaartje eraan met niet anders dan Van een krijgsgevangene. Daarna niets met Kerstmis is er een kameraad van hem thuisgekomen. Die heeft in he-tzeii'ae kamp gezeten. Hij had bericht over hem bij zich. Mijn man heeft.." Met gesloten ogen staat ze op het to neel en tracht zich te beheersen. ,.Hij heeft verteld, dat mijn man tuberculose heeft en alleen nog maar me, krukken kan lopen. En bij fik tran^ort staat hij op de lijst en steeds valt luj er WMrerf geneert zich niet voor tarnen. Het is geen sehandeomv degenen ben. Maar het zou die het verdriet veroorzaken hier eens bij konden zijr^ Jozef kunnen staan.' Da» ïjOU ik..ze2°en: Ach, SnSSissimus Stalin., gtj almachtige hler van dSe wereld.vergeet eens een ogenblik uw macht en troost de kleine mensen Laat de mannen naar huis ko men.. één woord van u, machtige., en onze" 'mannen zijn vrijer bestaat geen vijandschap tussen de mensen van Oos tenrijk en de mensen van de Sovjet- Unie- en waar men onze mannen ook van beschuldigt.hun daden zijn dubbel en dwars vergolden door ons lijden. Helpt ons toch, generalissimus Stalin. opdat we niet van verdriet ten gronde gaan. Een opfcuchtend applaus barst los als de vrouw zigh ineens omdraait en weer naar haar plaats in de zaal loopt. An deren koenen van hun verdnet verhalen Een oude moeder met een ziekelijke man. Haar ene zoon is in de oorlog ge vallen en haar andere is m Rusland. Zeventien maanden geleden heeft ze voor het laatst bericht van hem gekre gen Ook rii doet een hartstochtelijk be roep op d" menselijkheid van Stalin. Dan komt een grijze man. Met zwakke, trillende stem vertolkt hij de gevoelens van een vader. De ene zoon is als een waardeloos wrak van het front gekomen. De ander its krijgsgevangen. ,Waar te het geweten van de we reld 1" roePt hij uit. Van machteloze woede slaat; hij met zijn vuisten op de lessenaar. De twee microfoons wankelen. Hij kan zijn- verdriet niet meer verkrop pen. „Men praalt zoveel over vrede en men sen. ichten, maar er is geen vrede, zo lang -de moeder en de vader nog op hun kind wachtel». Dat is immers het primi tiefste recht... het recht van de ouders op hun kind!!" Met geheven handen en tranen to zijn ogen spreekt hij verder. Met de vrouw van een overste loop ik door de donkere straat naar de tram halte. Haar zoon is ook nog steeds niet thuis, in zes jaiar heeft ze niets van hem gehoord.. Maai: ze weet van kampgeno ten. dat hij iii leven is. Anderhalf jaar geleden tenminste. „Die onzekerheid is het engste.." klaagt ze, „als we maar wisten wie er gestorven' zijn. Maar zelfs dat willen de Russen niet wartellen, Of misschien ge neren ze zich voor de grote getallen. We hebben van ailles geprobeerd. Brieven en telegrammen aan Stalin. Demonstra ties voor de Russische generaals in het Imperial Hotel. Een beroep op de Rus sische moeders. Op de Verenigde Naties. De communisten hebben zelfs hun best gedaan. Geen msultaat Nog geen brief kaart met „Ik leef" en de datum erop mogen ze schrijven.." „En nu deae repolutie. .T" Ze haalt twijfelachtig die schouders op. „Men heeft onsi al zoveel beloofd en er is nooit iets van terecht gekomen.." Zwijgend lopen we verder. De confron tatie me al dat onvermoede leed heeft me sterk ontroerd. Een onbeschrijflijke ellende heerst er in duizenden gezinnen. Wij ontvingen op een in 't voorjaar geplaatste order nog 425 prima zware WILTON KARPETTEN 100°/o wol, die wij tegen oude prijzen verkopen. in Perzische dessins maat 190*280. De nieuwe prijs wordt „189?" r*OQ50 maat 230*320. De nieuwe prijs wordt fJ2A5v HM' ad' Gelijk wij reeds gemeld hebben, zei bij gelegenheid van de dogma verklaring van Maria's Tenhemel- ci.neming op 1 November a.s. een nieuw Misformulier worden ge bruikt. De daarin voorkomende Introitus zal aanvangen met de woorden uit het 12de hoofdstuk van de Apocalyps: „Signum mag num apparuit". („Toen verscheen er een groot teken aan de hemel:, een vrouw, bekleed met de zon, de maan aan haar voeten en op haar hoofd een kroon van twaalf ster ren"). Als Epistel zal worden genomen het 13de hoofdstuk uit het boek Judith, waar de leider van het volk van Israel, Oezzia, tot Judith Meer dan alle vrouwen op - o - ocyp n fj door de Heer, de Allerhoogste God". Het Evangelie zal zijn dat van het bezoek van Maria aan Haar nicht Elisabeth en zal de eerste vier verzen van het „Magmfica bevatten. (hoek Nw. Binnenweg.) ROTTERDAM De republiek der Zuid-Molukken heeft door bemiddeling van haar bureau in 's-Gravenhage en haar vertegenwoordiger aldaar, dr J. P. Nikijnluw, de Koninklijke Paketvaart Mij in kort geding laten dagvaarden in verband met het vervoer van troepen der R.I. naar Ambon. Dit kort geding zal Donderdag 26 October des morgens om 10.30 uur worden behandeld door de president van de Amsterdamse rechtbank. Vrouwen raken meer en meer aan lager wal Kinderen groeien op zonder hun va der te kennen. Ouders hopen vóór de dood hun zoon weer te zien. „We blijven hopen op de thuiskomst.' Machteloos moet men dat doen. Een maand misschien of drie jaar. En het kan wel eeuwig zijn. Het hangt geheel van de willekeur van Moskou af. Een eenvoudige order kan aan alle onzeker heid en verdriet een einde maken. Maar op medelijden hoeft men daarbij niet te rekenen. Of op het menselijk gevoel. Dat zijn begrippen, die men niet kent in het Kremlin. De 26-jarige lijnwerker van de Ned. Spoorwegen, J. N., is gistermiddag om streeks vijf uur op het baanvak Amster damZaandam door een electrische trein overreden en gedood. De lijnwerker, die op de baan liep, heeft vermoedelijk de trein te laat gehoord of de snelheid onderschat. In ieder geval heeft hij te laat gepoogd terzijde te sprin gen. Gisteren heeft minister Bevin m het Lagerhuis enkele onthullingen gedaan over „de meest opzienbarende spionnage- geschiedenis van de tweede wereldoorlog. Deze speelde :-ch af in Ankara, m-het bureau van dr Britse ambassadeur aldaar, Sir Hughe Knatchbull-Huguessen, die thans gepensionneerd is. De kamerdienaar een Albanees, die bij de Duitsers onder de naam „Cicero" bekend stond wist zich het volstrekte vertrouwen van de Britse ambassadeur te verwerven en slaagde erin foto-copieën te maken van uiterst geheime documenten, die zich in de brandkast van de ambassa deur bevonden. Deze copieën verkocht hij aan de Duitse ambassade te Ankara. In totaal ontving hij hiervoor een bedrag van 300.000 pond sterling. Zo kregen de Duit sers o m geheime gegevens over de „ope- ratie-Öv'erlord" het plan voor een geal lieerde invasie in N.W.-Europa in handen. Via „Cicero" kwamen de Duitsers op de hoogte van het te Cairo en Teheran tussen Roosevelt, Stalin en Churchill be sprokene. Zijn rapporten werden alle door Hitier zelf gelezen. Intussen zong „Cicero" zijn heer „in slaap"; hij had n.l. een goede stem, waarmede hij Sir Knatchbull-Huguessen, die een groot opera-liefhebber was, aria's voorzong. Op zekere dag wist de Albanees zich meester te maken van een sleutel van de brandkast, die de ambassadeur in zijn paK had laten zitten. Hij liet hier snel een wasafdruk van maken en kon zien voortaan naar welgevallen toegang tot de brandkast verschaffen. De eerste waarschuwing, dat er iets mis was ontving Sir Hughe van de toenmalige Turkse minister van buitenlandse zaken, die anti-nazi was. Deze waarschuwde hem dat de Duitse ambassadeur Von Papen in gesprekken met de leider der Turkse Vorige week Woensdag zijn twee En gelse landingsvaartuigen in Vreeswijk aangekomen met vijf Britse tanks, vijf officieren en 45 manschappen van de „Royal Scotch Greys" aan boord. Het transport kwam uit Brunswijk in de Britse bezettingszóne van Duitsland op uitnodiging van de Ned. landmacht naar ons land. Nederland wilde name lijk onderzoeken to hoeverre de natuur lijke hindernissen in ons land, zoals water en polders, geschikt zijn om een aanval van met zwaar materiaal uitge ruste troepen af te slaan. Dezer dagen werden bij Spaamdam to het Noordhollandse polderland proeven In de dagvaarding wordt de eis gesteld, dat de K.P.M. veroordeeld zal worden to. staking van haar medewerking bij het troepen- en materiaalvervóer van de R.I. naar Ambon. meer Haar stem is verstikt van tranen. ■weet zich echter te beheersen. In Taal huilen vele vrouwen. En ook menig mannenoog glinsteren tranen. Het waren harde jaren Van twee-en „net wenci t m jn de maand valt twintig gulden steun Dikwijls als ik het met mee om te leven. Hneelröks bad: Geef ons heden ons dage!Ltffcg brood, bedoelde ik niets andeirs da brood. Maar steeds ben ik blijv Bij elk transport leefde ik we er P- heb aan de radio gehangen, als de van degenen, die zouden aankomen, gelezen werden. De spanning was draaglijk. Als dezelfde voornamen a yan mijn man opgelezen werden, sproiio ik al overeind en wachtte met een bon zend hart oip de achternaam. Maar het was altijd weer een andere. En als de hele lijst opgelezen was en zijn naam was er weer niet bij, dan zei ik tot me zelf nou, ja., misschien is hij er op het laatste ogenblik nog bijgekomen. En dan ging ik toch naar bet station, als de trein aankwam met krijgsgevangenen. En bij elke grote, blonde man, die het station verliet, dacht ik daar is hij,hij is natuur lijk zo veranderd in al die jaren. Maar hij was het niet. Hij was er nooit bij. En elleen moest ik dan weer naar huis toe. Ze veegt met een verfrommeld zak doekje langs haai- gezicht. De hele zaal is diep onder de indruk van deze sim pele, uit het hart komende woorden van een eenvoudige vrouw uit het volk. En velen hebben dezelfde ervaringen echter de rug. Ze vermant zich weer. „Sinds anderhalf jaar heb ik niets meer van hem gehoord, Zelfs geen brief kaart met alleen zijn naam erop. Maar Mr. dr. C. Berkhouwer te Alkmaar, die als raadsman van de republiek der Zuid- Molukken optreedt, deelde ons mede, dat de aanval op Ambon beschouwd wordt als een schending van artikel 2, lid 1, van de overgangsovereenkomst, zoals die is afgesloten ter Ronde-Tafelconferentie en aldus een onrechtmatige daad is. Door schepen beschikbaar te stellen voor het vervoer van troepen en materiaal pleegt dus ook de K.P.M. een onrechtmatige daad, aldus de raadsman. De voorgeschiedenis De voorgeschiedenis van dit kort ge ding is in korte trekken als volgt: Op 6 October jj. zond het Bureau Zuid-Molukken in Den Haag een tele gram aan de K.P.M. in Amsterdam, waar in geprotesteerd werd tegen het beschik baar stellen van schepen. Op 9 October zond de K.P.M. per brief een antwoord, waarin er op werd gewezen, dat de KPM zich gebonden zag „aan een contract met de legale regering der republiek Indo nesia luist zoals zij voor de souveremi- teitsoverdracht een contract had met de voormalige Nederlands-Indische rege- riru? OD grond daarvan, zo sennjxt ae KPM verder heeft de regering vrn lm donesië het recht K.P.M.-schep _echt ren voor troepenvervoer en vani wordt door haar gebruik gemaakt. huurovereenkomst dient het perso van de K.P.M. alleen voor vervoer en zaï niet_ deelnemen aan oorlogshandelingen. De in uw telegram vervatte mededeling, dat de K.P.M.-schepen actief zouden deel nemen aan de actie tegen Ambon, moeten wij dan ook nadrukkelijk van de hand wijzen". Het bureau in Den Haag zond na ont vangst van dit antwoord opnieuw een brief aan de K.P.M., waarin gerefereerd werd aan het voorlopig verslag der Eer ste Kamer bij de begroting voor de Over zeese Gebiedsdelen voor 1950. „Zoals u uit dit verslag zult zien zo luidde deze brief verder, „moet to het algemeen het gebruik door de R.I. vaas Nederlands ma teriaal ten behoeve van haar oorlogvoe ring tegen de republiek der Zuid-Moluk ken als in strijd met het recht worden beschouwd. Wij verzoeken u daarom met de meeste nadruk uw standpunt te her zien en uw schepen onverwijld aan het troepenvervoer van de RJ. te onttrekken. Wij weten ons in deze gesteund", zo ver volgt het bureau in Den Haag, „door .het standpunt van vooraanstaande Neder landse juristen en zouden u in overwe ging willen geven om, zelfs indien u ten deze twijfel mocht koesteren aan de juist heid van dit standpunt, te handelen zoals onzerzijds van u wordt verzocht, daarbij aan overwegingen van het geweten de doorslag toekennend". Aangezien aedert deze brief d.d. 10 Oc tober van de zijde der K.P.M. geen ant woord meer is ontvangen, is de regering j der Zuid-Molukken er toe overgegaan de K.P.M. in kort geding te dagvaarden. gehouden met de Britse tanks. De resul taten waren over het algemeen ongunstig voor de „aanvallende" tanks. Gistermiddag waren de Engelsen in Amersfoort, waar op de Vlasakkers de heide tussen Amersfoort en Soestdui- nen demonstraties werden gegeven met tanks van het type „Churchill „Cornet" en „Centurion". De Engelsen begonnen met het camou fleren van de voertuigen in het terrrein. Ze maakten daarbij gebruik van licht en schaduw en van takken. Het resultaat was, dat slechts enkele toeschouwers de tanks konden ontdekken. Daarna namen zij enkele hindernissen en voerden een paar tactische ritten uit. De „centurions reden over een door de Ned. Genie bre der gemaakte Bailey-brug en daardoor werd voor het eerst de deugdelijkheid er van bewezen. Het Ned. leger beschikt namelijk nog niet over tanks, die zwaar genoeg zijn om deze bruggen te testen. Zeer tevreden De demonstratie stond onder leiding van brigade-generaal F. N. Mitchell, die de Afrikaanse en Italiaanse veldtochten in het achtste leger heeft meegemaakt. Hij was over de resultaten van het be zoek aan Nederland zeer tevreden. Heden is het Engelse tank-detachement weer naar Duitsland vertrokken. De reis werd wederom over het water gemaakt. buitenlandse politiek blijk gaf, abnormaal goed op de hoogte te zijn van de geallieer» dein overleg met Londen bracht Scotland Yard daarop een ingewikkelde alarm installatie aan, om de brandkast van de ambassadeur te beschermen. „Cicero wist die echter buiten werking te stellen en hij bleef zelf buiten schot, daar hij het volste vertrouwen van Sir Hughe bleel genieten. Op de Duitse ambassade was evenwel een anti-nazi gezinde Duitse, zekere Nelly Kapp, werkzaam. Deze kwam er op een goede dag achter, dat de man, wie door de Duitse ambassade te Anka ra zulke grote bedragen werden uitbe taald, niemand anders dan de Albanese kamerdienaar van de Britse ambassa deur was. Nelly Kapp waarschuwde Sir Knatchbull-Huguessen, die buiten zich zelf van woede, zijn verraderlijke ka merdienaar eigenhandig wilde arreste ren. „Cicero" wist echter te ontkomen. Een door Sir Hughe op hem afgevuurd revolverschot miste. Volgens te Parijs binnengekomen be richten, dreigen guerlllastrljders, dia Dinsdag de stad Dongdang hebben inge nomen, thans Langson, welke stad toe gang geeft tot het rijke rijstgebied in de Tonkin-delta, te omsingelen. Een deel van het opstandelingenleger zou zich op 15 a 25 km. van de plaats hebben verzameld, terwijl een andere strijdmacht een om trekkende beweging zou uitvoeren. Waar nemers betwijfelen, of de Fransen Lang son zullen kunnen houden. Langson zou voor de opstandelingen een ideale plaats zijn voor het lanceren van een aanval op Indo-China van China uit De belangrijke stad Hanoi zou daar door direct gevaar lopen en gemeld wordt dat er reeds vluchtelingen uit Hanoi' te Saigon zijn aangekomen. - Bao Dai, hoofd van de srtaat Vietnam, is gisteren per vliegtuig uit Nice naar Indo-Chlna vertrokken „om bü zijn la dende bevolking te kunnen zijn". Bao Dai verklaarde, dat het duidelijk was, dat Vietnam door Vietnamese troepen moer. worden verdedigd. Tran Van Huu, eerste minister van de door Frankrijk in het leven geroepen staat Vietnam, heeft gisteren verklaard, zich niet te kunnen verenigen met in menging van de ïhansen in Vietnamese aangelegenheden. Hu wilde zich b«v. geen Franse adviseurs opgedrongen zien. India heeft de V. N. een plan voorge steld, om een einde te maken aan de moeilijkheden, die in de Veiligheidsraad zijn gerezen in verband met de opvolging van Trygve Lie als secretaris-generaal. Volgens dit plan zouden de 11 leden van de Raad de namen van hun candida- ten in een bus deponeren. De vijf vaste leden de Ver. Staten, Engeland, Frank rijk, de Sovjet-Unie en China zouden de namen van de candidaten, tegen wie een veto zou worden uitgebracht, terzijde leggen. De Veiligheidsraad zou vervol gens in plenaire bijeenkomst de lijst van de overgebleven candidaten onderzoeken. Onder de candidaten worden de namen van Sir Benegal ïtau (India) en dr. Louis Padilla Nervo (Mexico) vermeld. In grote spanning staan bloedverwanten voor het station in de hoop, dat man of vader er bij zal zijn. Door middel van borden tracht men, opheldering te krijgen over het lot van reeds lang vermiste familieleden. (Van onze Amsterdamse redactie). Sedert onheuglijke tijden is de Noord zee een belangrijke schakel geweest tus sen de hayens van de diverse landen, die aan deze zee liggen. Door de oorlog Is deze band min of meer verbroken en in de na-oorlogse tijd n°g niet hersteld. On\ hier verandering in te brengen heeft do Noorse havenstad Bergen in 1948 reeds het initiatief genomen om een internatio nale Noordzee-Beurs te organiseren. Terug uit Rusland. Maar het is al lang geleden, dat cr een trein met Oostenrijkse krijgsgevangenen het station te JVenen binnenliep. En velen *Ün nog niet thuis (Van onze speciale verslaggever) de huidige voorzitter van de K.R.O. prof. dr. Kors O.P. de predikant zal zijn. De K.R.O. heeft getracht van deze feestweek vóór alles een progr&mma- feestweek te maken, zodat niet alleen de directie, wier chef, de heer P. a. M. Speet medejubileert, de omroepstaf en de officiële genodigden getuige zullen zjn van het feest, maar ook alle luiste raars. Zaterdag 18 November wordt in de St Vituskerk te Hilversum om tien uur een Pontificale H. Mis nit dankbaarheid opgedragen, met als vermoedelijke cele brant de Pauselijke Nuntius mgr. Paolo Giobbe. Bij dit hoogtepunt der geestelijke viering /al ook Kardinaal De Jong aan wezig zijn, terwijl mgr. Feron de feest predikatie zal houden. De dag daarop zal de Provinciaal der paters Dominicanen in de St. Dominicus- kerk te Amsterdam eveneens om tien uur een plechtige H. Mis opdragen tot Jnfembe van pastoor Perquin, waarbij Op 18 November 's middags om twee uur zal de plechtige herdenkings-büeen komst worden gehouden in Theater „Gooiland", waarna er gelegenheid zal bestaan de jubilerende omroepvereniging geluk te wensen. Op deze bijeenkomst, waar naast de voorzitter niet alleen de Kardinaal, maar ook de minister-presi dent, de minister van O. K. en W. en tal van andere autoriteiten het woord zul len voeren, wordt ook het jubileumge schenk van de luisteraars aangeboden. Op 18 November vindt dan verder de première plaats van de Opera „Viviane", welke speciaal voor deze gelegenheid door de Nederlandse componist, Oscar van Hemel, op een tekst van Louis Lutz werd gecomponeerd. Helaas moet een ander jubileumge schenk, een nieuw werk yan Honegger in de vertaling van pater Schreurs, „Sint Franciscus van Assisië" wachten tot Tweede Kerstdag, daar de partituur niet op tijd uit Italië arriveerde. Naast een Gala-avond in het Amsterdamse Concert gebouw, waar o.m. het „Concert voor orgel en orkest" van Hendrik Andriessen en het „Adoro Te voor alt en orkest van Rudolf Mengelberg ten gehore zul len worden gebracht (nè. de pauze de „Krönungsmesse van Mozart), biedt ook de stad Maastricht de K.R.O. een jubi leumconcert aan, waarbij de premiere zal worden uitgevoerd van een „magni ficat" van Jurriaan Andriesen. Het spreekt vanzelf dat de lichte muze niet achter blijft: 18 e®n revue er zijn concerten van lichte muziek in het betere genre en daar naast heeft men de goede gedachte gehad om ook het allereerste hoor spel een spel van Gheon gedeel telijk nog in de oude bezetting opnieuw ten radiodoop te houden, thans ge steund door de hele technische appara tuur van de hoorspelstudio. Ook de Kath. Jeugdorganisaties heb ben verzocht iets te mogen doen; zij bie den de K.R.O. een geheel zelfverzorgd programma •ran, dat onder de titel „De Grote Ronde" een mengsel van cabaret, revue en klankbeeld zal bevatten. Van zijn kant stelde de K.R.O. voor alle scholen, die bij de schoolradio zjjn aange sloten (ongeveer zeshonderd), een gratis filmstrip ter beschikking over het om- roepwerk. Nooit kan de omroeper, die 25 jaar geleden over de N.S.F.-zender in de rij van Dinsdagavondprogramma's voor het eerst de K.R.O. aankondigde met ..Hier Huizen Holland, de Katholieke Radio Omroep" gedroomd hebben, dat deze zelf de omroep 25 jaar later aesthetisch en technisch de mogelijkheden zou kunnen opbrengen voor een dergelijk veclzpaig en welverzorgd feestprogramma. Wie thans met de weemoed van een pionier de grote concertzaal, geheel dubbelwandig (met „suskamers om zelfs de airconditioning geruisloos te maken), vergelijkt met het hokje, waar Piet Lustenhouwer in die romantische beginperiode musiceerde, moet zich elke geer weer opnieuw realiseren dat het slechts een kwart eeuw is. In de eerste „concertstudio" had men tegen de wan den een aantal matrassen bevestigd van wege de acoustiek. De moderne ojnroepstudio's.... misschien vindt V bet een gek verhaal, en als wij liegen doen wy dat in commissie, maar er is een tijd geweest dat de omroeper wegens plaatsgebrek zijn microfoon moest opstellen in een zeer nauw appar tement, waar een draaislot met „Vrij" of „Bezet" de deur kon afsluiten. En de eerste reportage, die ter plaatse werd opgenomen: Paul de Waart, die in '34 de luisteraars (toen nog in gezelschap van hun niet geheel getemde Mexioaan- se honden) meenam naar de medische vliegkeuring op Soesterberg en daar zelfs in de „kist" kroop, welke hem naar „7000 meter hoogte bracht, zodat er in de microfoon nog slechts dronkemans praat klonk omdat ook hij door het ge brek aan zuurstof van de kook geraakte (Een van de weinige keren overigens voor deze rapporter, die bii de huldiging van Koningin Wilhelmina in het stadion te Amsterdam op 9 September 1933 een record van zes en een half uur volpraat- te!). Thans kjjkt men in de toekomst, die „Televisie" heet. En al kon men toen dit onderwerp ter sprake kwam, in K.R.O.-kringen een zekere bedachtzaamheid haren doorklin ken, toch is het wel zeker dat, ook in dit nieuwe project de jeugdige vitaliteit niet ontbreken zal. „Men staat in Nederland niet te drin gen voor die televisie" merkte men op, „voorlopig is het nog een luxe. Maar er is over dit onderwerp al zóveel dwaas heid gedebiteerd en door alle mogelijke berichten is reeds zoveel verwarring ont staan dat de hoge verwachtingen, die hier en daar bestaan, zeker niet onmid dellijk bevredigd zullen kunnen wor den. Onkosten zijn enorm hoog, zowel voor de kijkers als voor de omroep. Wanneer ik U alleen maar vertel dat een goed geoutilleerde radioreportage wagen tussen de 75 en 80.000 gulden kost, maar dat een teleyisie-reportage- wagen naar de half millioen gaat En dan spreek ik nog niet eens van programmakosten; men mag bij een vergelijking mét de situatie in Enge land, waar men zoveel verder Is, nooit uit het oog verliezen, dat een stad als Londen al meteen een kijkers-rende ment van acht millioen garandeerde, terwijl wt) hier höögstens vier a vijf millioen mensen kunnen bereiken Dat neemt overigens niet weg, dat wij bii de K.R.O. zeker niet achter zul len blijven Stavanger, Haugesund, Molde, Alesand en Kristiansand zegden hun medewerking direct toe, waarna men uitnodigingen tot deelname zond naar Reykjavik Aberdeen, Newcastle, Hull, Antwerpen, Rotterdam, Esbjerg, Aarhus en Gothenburg. Toen de burgemeester van Amsterdam vernam, dat zijn stad niet uitgenodigd was, heeft hij het er niet bij laten zitten met het gevolg dat Amsterdam, Lerwick en Thorshavn thans ook op de deelnemers lijst prijken. Nu de Marshallhulp ten einde spoedt, is het van belang te tonen dat West-Europa met eigen riemen kan roeien, maar hier voor moet de economische samenwerking tussen deze landen hechter worden. Dit nu wil deze Beurs bewerkstelligen. Onder het motto: „Export, Import, Transport" zal van 15 tot 31 Mei 1951 in Bergen de. band tussen de belangrijkste Noordzeehavens hechter worden aangetrokken en aan de handel en industrie worden getoond wat er zo al geproduceerd wordt in dero havensteden. De Noordzee-Beurs is zeer gevarieerd van inrichting- Naast de visserij, waar naast de belangrijke haringvangst ook aandacht wordt besteed aan de walvis vaart, zijn stands ingericht dooi de mine raal-, ijzer-, metaal- en chemische in dustrieën. De hout-, textiel-, grafische en bouw-lndustrieën zijn vertegenwoordigd, terwijl de leerwaren, levensmiddelen en droge grondproducten van de participe rende havensteden te bezichtigen zijn. Land-, tuin- en bosbouw zijn niet ver geten, evenmin als het transportwezen. Voor de deelnemende bedrijven en plaatsen heeft het ministerie van Handel in Noorwegen deze gunstige bepaling ge maakt, dat zij 'n extra importvergunning kunnen krijgen voor het bedrag dat gelijk Js aan de kosten van deelname aan deze Beurs en tentoonstelling. Onder leiding van de paters Francisca nen en Capucijnen vertrok Woensdag middag een la delijke Derde Orde-bede vaart van Maastricht uit naar Rome, waaraan 540 tertiarissen deelnemen. Zij reizen aan een stuk door en hopen Don derdagavond om tien uur in de Eeuwige Stad te zijn, waar zij in het Palazzo Pio tegenover het Vaticaan zullen logeren. Maandagavond vertrekken zij naar Assisië, Onder de- plechtige Hoogmis, welke zij Woensdagmorgen in de basiliek aldaar bijwonen, zal pater Joannes Dings O.F.M. de predikatie houden. In de mid dag gaat het weer op hrvis aan De pel grims hopen Donderdagavond -6 dezer om acht uur in Maastricht terug te zijn. Fileermaohine voor de visserij- In Maart van het volgend jaar zal de gehele Ned Visserij kunnen beschikken (in huur) over een van de zes grootste fikermachi nes ter wereld, dezelfde, die op de visserij-jaarbeurs deze zomer te Brèmer- haven zoveel belangstelling trok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3