Nieuws uit Administratieve ophoudenbouw en OMTREK procedure kan Cult. Centrum LANGS DE Zwerftochten van avontuurlijke Delftenaar SPORTNIEUWS uit Schiedam VOORSTELLEN aan de RAAD Schiedammers benutten kansen Reclame Excelsior's eerste verliespunt door 0-0 draw tegen P.D.K. IJN D.W.V. blokkeerde Hermes-aanval en forceerde 2-2 gelijk spel Maakt Bezwaren ongegrond verklaard maar toch Repatriërende militairen SVV klopt RCH na spannende strijd Mgr. Mutsaerts bij de Paus De 25.000 er uit VLAARDINGEN Brood wordt beter maar niet duurder Fusie tussen A. R. en C. H.? j&iANDAG 23 OCTOBER 1950 PAGINA 2 AANVANKELIJK SUCCES ONDER VALSE NAAM Voorlopig einde in de cel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AUTORIJSCHOOL WALDO SOLDAAT PHAFF NAAR KOREA CULTURELE ST. VINCENTIUS-AVONDEN GRIMEERWEDSTRIJD „DE DOOD VAN EEN HANDELSREIZIGER" SUCCESVOLLE DAG VOOR SPIRIT EEN STOUT STUKJE VAN U. V. G. O.D.I.S.F.C. 0—3 KLAVERJ AS-UITSLAGEN burgerlijke stand WINKELSLUITINGSMIDDAGEN BLIJVEN GEHANDHAAFD LAATSTE BERICHTEN MATIGE WEDSTRIJD AAN DE DAMLAAN Strafschop gemist EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË TEWATERI.ATING „SLOVENIJA" KWESTIE AMBON Niet in de Veiligheidsraad? OP ONBEGRIJPELIJKE WIJZE WERD 'T SCOREN BELET Naar aanleiding van ons desbetreffen de voorstel van 21 Juli 1950 (Verzameling raadsstukken bladz. 477) besloot Uw raad op 28 Juli j.l. tot het ter visie leggen overeenkomstig de bepalingen Van de woningwet van het ontwerp-be- sluit tot wijziging van de beslnande be bouwingsvoorschriften voor de bebouwde kom, in dien zin, dat een deel van de Plantage voor het oprichten van een gebouw van semi-permanente constructie wordt aangewezen. Ingevolge dit besluit heeft van 1 Aug. j.l af voor de tijd van vier weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen een ontwerp van een 2e Verordening tot wijziging van de veror dening tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam (Be- houwingsvoorschriften voor de bebouwde kom) (gemeenteblad 1945 no. 1 en 1949 no. 33) (Plantage). Binnen de door de wet gestelde termijn zijn vijf bezwaarschriften tegen het ont werp tot wijziging van de bebouwings voorschriften ingekomen en wel van: 1. De heer mr. G. M. Hovingh en 24 andere egenaren en/of bewoners van de Tuinlaan en Lange Nieuwstraat alhier; 2. de heer dr. R. J. Castendijk en mevr. E M. Castendij'k-Jansen Tuinlaan 108 alhier: 3. De heer dr. P. J. T Endenburg te Gorinchem, eigenaar van het pand Lange Nieuwstraat 173, alhier; 4. het dagelijks bestuur van de Bond Èfcemsehut te P msterdam; 5. mejuffrouw N. van Buysen en 9 anderen, alhier. Wij willen voorbij gaan of alle bezwaar den kunnen worden aangemerkt als „be- langhebbendvvn" in de zin van de woning wet. Onder overlegging van de bezwaar- L „Ik mag die herfst wel" zei van Drol- lem, terwijl hij met een grote sigaar in de ene en het bakje gezouten pindaas m de andere hand voor de open haard stond en zijn „achterpanden" liet verwarmen. Op de tafel vóór hem wachtte zijn bor reltje naast het schaaltje met blokjes kaas en de in worst-gerolde augurkjes. „Je hebt het niet slecht getroffen op dit ondermaanse" meende ik. „Nee" gaf hij toeHet kon beroer der...." ofschoon...." en toen kregen we de gebruikelijke belasting-potpourri... „Mooi, vindt u niet, mijnheer, al die vallende blaadjes?" vroeg Koos Truf fel (meesterknecht in een koekjesfabriek) en thuis is deze tijd van het jaar ook wel gezellig.-een koppie thee, een frou-froutje, een leuk liedje op de radio en as mijn vrouw bij de kachel zit te verstellen rook ik mijn pijpje en lees een mooi boek.... laast had ik ereen uit de Biebnou meneer, ongelogeom de bladzij een schietpartij.... reuze mooi.... afijn „Je hebt net dus ook nog niet zo slecht getroffen hier op aarde" stelde ik vast. „We magge niet moppere... ofschoon... en toen volgde de bekende litanie van alle dingen die vroeger veel goedkoper zijn en nu zo schreeuwend duur „Frlssies" zei de juffrouw met de bood schappentas.... „Ik ga gauw thuis een bakkie troos. zetten, heb net een ons speculaasjes ge haalden een stukkie spek voor de bruine bonenme man werkt bij het spoor, die moet wat stevigs in zijn maag hebbe,, zeg nou zei veris.... as u bij het spoor werkte „Kunnen jullie de touwtjes nogal aan elkaar geknoopt krijgen?" vroeg ik omda. ik het wel eens weten wilde. „Nou, eerlijk gezegdhet gaat wel... niet gemakkelijk om u de waarheid te vertelle, der benne altijd van die akke vietjes en toen hoorden we het hele rijtje van „het fonds" „mijn man zijn pensioen-pre mie", de huur, die hoger gaat worden Ja„ jazo hebben we allemaal wat maar: we hebben allemaal nog wat: een borreltje met wat daar bij past voor van Drollem. een gemeubeld kopje thee voor Koos Tiuffel en de bruine bonen met spek voor de man bij het spoor.... Het is deze lieden van harte gegund. Ik weet niet, lieve lezer,of u bij de „wel gedane soort" van Van Drollem hoort of u zich meer verwant voelt met de familie Truffel of dat u zoals de man-aan-het- spoor al blij moogt zijn als er zo nu en dan een speculaasje naast de koffie ligt.. In elk geval vraag ik u: geef iets aan de St. Vincentiusvereniginggeef iets voor hen, die helemaal niets bezitten.... hele maal nietsprobeer maar niet uit te denken, wat dat zeggen wil.... dat kun je pas begrijpen als je het zelf mee moet maken en dat wens ik niemand toe.... Het is zon afgekloven prozastukje, dat gebedel voor de armenHet is zo in alle toonaarden en op alle listig uitge dachte manieren al eens ten gehore ge bracht..., Er is echt geen eer mee in te leggen Maar NODIG is het, spijkerhard no dig A.s. Donderdag komen ze rond, de leden van de St. Vincentiusvereniging en van het Armbestuur.... ze komen huis aan huis „Wie heeft er nog wat op te ruimen., wij geven de hoogste prijs voor oude kleren, bruikbare dekens Ze geven de hoogste prijs....: de kans op een stukje Hemel" SEBASTIAAN schriften die in Uw vergadering van 15 September om advies in onze handen werden gesteld, delen wij U daaromtrent het volgende mede: De heer Hovingh en zijn mede-adres santen menen, dat wijziging van de be stemming van het desbetreffende ge deelte van dePlantage en de bouw van een Cultureel Centrum in strijd is met het historisch karakter van de omge ving. Zij zijn van oordeel, dat aan de bouw van een Cultureel Centrum een aanzienlijk groter gedeelte van de Plan tage geofferd zal worden dan thans wordt aangegeven, zodat de voorstelling, dat slechts op ca. 2000 van de ca. 27.000 m2 Plantage het groen zal verdwijnen niet juist is. H.i. zal kort na de oprichting van het Cultureel Gentrum minstens 4000 m2 „groen" n-odig zijn, in de plaats waarvan dan een groot, wit gebouw zal zijn verrezen. Het meest spectaculaire ge deelte van de Plantage zal dan verdwe nen en van het historische karakter van de omgeving niets meer over zijn. Voorts vrezen zij verkeersmoeilijkheden ter plaatse, overlast van de exploitatie van het Cultureel Centrum, declassering van de woonbuurt en daardoor waardedaling van hun woningen Zij wijzen tenslotte op de naar hun mening niet te verwachten gunstige ex ploitatie-rekening van het Cultureel Centrum. De heer en mevrouw Castendijk-Jan- sen en de heer Endenburg brengen de zelfde bezwaren naar voren. Het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut Amsterdam spreekt -als zijn oordeel uit, dat door plaatsing van een Cultureel Centrum op de voorgenomen plaats in de Plantage'een zeer bijzonder en söhoon stadsbeeld verloren zal -gaan en het aspect van dit plantsoen onher stelbaar geschonden zal worden. Mejuffrouw N. v. Buysen en 9 ande ren brengen, onder verwijzing naar de eerder ingediende bezwaarschriften, nog maals hun bezwaren tegen de bouw van een Cultureel Centrum in de Plantage onder de aandacht en berichten met de 11.000 ondertekenaren de mening te zijn toegedaan, dat voor de bouw van een Cultureel Centrum de Plantage zeker niet de aangewezen plaats is. Overeenkomstig het gevoelen van enige leden van Uw raad, geuit in Uw laatst gehouden vergadering, menen wij, dat alleen de bezwaren tegen de wijziging van de bebouwingsvoorschriften in dit stuk behandeling dienen te vinden, daar de andere bezwaren als thans niet ter zake dienen-de moeten worden be schouwd. Kort gezegd, komen de bezwaren hier op neer, dat door de bouw van een Cul tureel Centrum het mooiste deel van de Plantage ernstig zal worden verminkt. De gegrondheid van deze bezwaren kunnen wij echter niet inzien. Zoals wij reeds jn 1949 mededeelden zal voor de omwonenden de thans bestaande doorkijk door de Plantage wel vervallen, doch van een verminking van de Plantage mag o.i. geenszins gespro ken worden. In het door de architecten ontworpen plan is het natuurschoon ter plaatse zoveel mogelijk gespaard, terwijl opzettelijk een nauwe aansluiting van het gebouw bij de omgeving wordt be oogd, zodat de geopperde bezwaren door ons niet doorslaggevend worden geacht. Voorts wordt hier nóg eens herhaald, dat nog geen tien-die gedeelte van de Plantage door bef bouwwerk zal worden ingenomen. Zoals wij reeds in de toelichting bij het ontwerp van de verordening tot wij- ziging van de bouwvoorschriften mede deelden. is na ampele overwegingen de keuze op dit terrein gevallen. Teneinde de bestaande groenvoorziening op het desbetreffende terrein gedeeltelijk te kunnen handhaven, is een bebouwings- pereentage van 60% toegepast. Ook behoeft niet worden gevreesd, dat aan de venkeerseisen niet zal kunnen worden voldaan Na uitdrukkelijk te hebben verklaard, dat wij al hetgeen in ons vermogen ligt, zullen doen om niet meer „groen" uit de Plantage weg te nemen dan beslist nood zakelijk is voor de bouw van het Cultu reel Centrum, stellen wij Uw Raad voor de bezwaarschriften van de onder 1 t.m. 5 genoemde adressanten ongegrond te verklaren en tot vaststelling van de Tweede Verordening tot wijziging van de Bebouwingsvoorschriften, overeenkomstig het hierbij gaande ontwerp, over te gaan. Tot slot willen wij er nog op wijzen, dat, nu de bezwaarschriften tegen de wij ziging van de Bebouwingsvoorschriften niet zijn ingetrokken, een vertraging In de administratieve procedure zal ontstaan. Dat deze vertraging, waaraan noch Uw "Raad noch ons College schuldig zijn, ze-er nadelig kan werken-op de plannen tot de spoedige stichting van een voor onze stad zo zeer gewenst instituut als het Cultureel Centrum, behoeft wel geen betoog. Het begon r.iet de desertie uit het Ne derlandse leger, dat de Delftenaar de L. in conflict kwam met de wet. Deze avon tuurlijk aangelegde man verdweeil eerst maar het buitenland-, waar hij volgens zijn zeggen dienst nam in het Franse vreemdelingenlegioen. Maar na een paar maanden dienst werd hij afgekeurd en keerde naar Holland terug. Hij kreeg eer. b-ns bij wie hij tot Mei van dit voorjaar werkte. De nieuwe lente bracht zijn zwerversbl-oed weer in beroering en na ontslag genomen te hebben, vertrok de L. naar België, om te trachten daar op een of and-ere schuit te monsteren en zo een deel van de wereld te gaan bekijken Het lukte hem niet, zodat hij aan het zwerven ging. Wederom kwam hij bij het vreemdelingenlegioen in Frankrijk aankloppen. Het onderzoek wees uit, dat hij het vorige jaar was afgekeurd. In Italië lukte het De man begreep, dat hij onder zijn eigen naam nooit meer een kans maakte om daar dienst te nemen. Met deze ge- daeh o is hij terecht gekomen bij het consulaat Generaal van Nederland in Genua. Hier heeft hij een verhaal opge hangen, dat hij was komen meeliften mei een vrachtwagen, die hem bij Genua af zette. Toen hij er af zou stappen, was zijn rugzak In een ij zervl echt werk van de auto blijven haken. Hij had zijn zak niet gauw gen los kunnen krijgen en de chauffeur, die niets van het vast haken had bemerkt, was doorgereden en had hem zonder papieren en geld laten staan. Het consulaat deed voor de OAGBIAO VOO» SCHtfOAtA f* OMSTRtMH 72ste Jaargang No. 21371 De kantoren der Redactie en Adm) ni3tratte zijn tijdelijk gevestigd In het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schtedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal 1.45 per maand. 0.35 per week. Adverientie-prils op gewone kolombreedte t 0 IS pet millimetet hoogte Ingezonden Mededeuriger op redactionele kolmnhreedle I U3I> oei millimetei noogte Contract Uriever. tegen gereduceerde prijs verknignaai -djj de administratie of bij de erkende advèrtentle-bureaux Kampioenen (kleine advertenttön 1 tot ZO woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct Maximum «0 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voo het Advertentie-wezen. Directeur 3. Kuttpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet. Advertentie. IMSTRUCTEURS-DIPIOHA K.H.A.C L. alle mogelijke moeite de rugzak te achterhalen, wat natuurlijk niet lukte Hij kreeg geld en een onderzoek naar de pas zou worden ingesteld. Dit duurde hem te lang en via de Cóte d'Azur trok hij naar Rome. Hier maakte de man ge bruik van vele faciliteiten die aan de Anno Santo reizigers worden verstrekt. Toen naar Zwitserland Bij de gezant in Rome kwam hij weer met hetzelfde verhaal als in Genua en opnieuw kreeg de man geld en ook wist hij daar een nieuwe pas te verkrijgen, op de valse naam, die hij had opgegeven Hij vertrok van Rome naar Zwitserland, waar hij een landgenoot uit Wageningen ontmoette, met wie hij enkele dagen op trok. Deze leende hem een trui, omdat hij bet zo koud had en een bedrag van ongeveer 15.omdat hij zonder geld zat, zowel met het een als met het ander verdween de L. Volgens zijn eigen ver klaring heeft hij zich toen' weer aange meld aan het vreemdelingenlegioen maar daar herkende men hem, zodat h-j niet werd toegelaten. In Delft door politie „ontvangen" Berooid en zonder geld kwam de L in Delft terug, Inmiddels had de politie reeds enkele aangifte gekregen van strafbare hande lingen door zekere V. in het buitenland gepleegd en al spoedig bleek het hier, dat die V. indentiek was aan de L. Hij werd bij aankomst te Delft dan ook spoe dig in verzekerde bewaring gesteld. Maar ook de auditeur militair uit Den Bosch had zeer veel interesse voor hem wegens zijn desertie en de Marechaussèes kwam hem ophalen om de L. naar Den Bosch over te brengen voor het onder gaan van drie maanden hechtenis, die de Krijgsraad hem had opgelegd. In hoeverre de man strafbaar kan wor den gesteld voor zijn handelingen in het buitenland, moet nog worden uitgezocht. Indien het waar is, zoals hij vooi geeft, dat hij enige tijd in het vreemdelingen legioen heeft gediend, dan is hij daar d mr Statenloos geworden en zal hij ter verantwoording moeten worden geroe pen in de landen, waar hij de strafbare handelingen pleegde, indien daar ten minste aangifte is gedaan. Aan boord van het troepentransport schip „Skaugum", vermoedelijke aan komst te Rotterdam 28 October a.s., be vinden zich de volgende Schiedamse militairen: C. J. Lemson, Strijensestraat 41; A. Verdoes, Copernicusplein 2b: J. H. Verhoeven, Nw. Maasstraat 15b. Aan boord van het troepentransport schip „New Australia", vermoedelijke aankomst te Rotterdam 26 October a.s., bevinden zich de volgende Schiedamse militairen: De Fons, Voornesestraat 37a; L G. M. Haesakkers, van Beverenstraat 23a; J. Hoogenboezem, Hoofdstraat 75; J. Meerkerk. Polderweg 118. Aan boord van het troepentransport- schip „Groote Beer", vermoedelijke aan komst te Amsterdam 29 October a.s., be vinden zich de volgende Schiedamse mi litairen: J. van Alphen, Parallelweg 178b A. Broxks, Lange Achterweg 34 b; E. Damen Wattstraat 60b; J. van Dorssen, Herenpad 6c; J. D. Langendoen, Cojer- nicusplein 8b: A. J. Oostrum, Oosterstr. 65; J. Pont, Th. a Kempisstraat 44a; F. Putters, Ploegstraat 30; J. A. van der Sijden, Spoorbaanstraat 9. Een van de Schiedamse leden van de Nationale Reserve, soldaat Phaff vertrekt volgende week naar Korea als vrijwilli ger. Vorige week Donderdagavond nam hij afscheid van de Schiedamse vrienden in de cantine van de werf "De Nieuwe Waterweg", op welke werf de Nationale Reserve steeds oefent. De le luitenant J. v. d. Griend, commandent, overhandigde hem als aandenken een zilveren sigaret tenkoker. De afdeling Ontwikjcelings en Ontspan ningsavonden van de Bijzondere Raad van St. Vincentuis heeft voor de Bezochte ge zinnen van de verschillende conferenties weer een serie avonden belegd. - Op 14 November zal Brederode „Maria Goretti" opvoeren. Op 14 December komt Henk Zoutendijk met een geheel nieuw programma. In Januari is er weer een Missie-avond met een Pater als spreker. In April komt er een vrolijke filmavond. Bij de Zondag 1.1. gehouden district wedstrijd voor toneelkappers en grimeurs te Rotterdam behaalde de heer J. Gruy ters (fa. v. Nooyen) grimeur van Brede rode, de tweede prijs, zodat hij zich geplaatst heeft in de wedstrijd om het landskampioenschap te houden op 19 Mei a.s. te Amsterdam. De uitslag was: 1 Spuijbroek, Nw. Helvoet; 2 Gruyters, Rotterdam; 3 v. Gerven, Rotterdam. 4 Stolk, O. Beijer- land. Het verplichte model voor alle deel nemer was „Karei I", het vrije model van de heer Gruyters was 'n „Bosgod." „De dood van een handelsreiziger", van de Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller, zal Donderdag, 26 October a.s. voor de leden van de Schiedamse Kunst kring ten gehore worden gebracht door de toneelgroep „Comedia" onder directie van Cor Hermus en Joan Remmelts. Zondag bracht acht overwinningen Tien van de elf Spirit-elftallen kwamen gisteren in het veld, acht behaalden de overwinning, twee kwamen met lege han den thuis. Het eerste herenelftai schijnt de vaste overtuiging te zijn toegedaan, dat het nu eindelijk de derde klasse eens dient te verlaten. Het kwam gisteren ten minste met de derde overwinning in suc cessie uit de bus. Het sterke BNC II werd op Laag Zestienhoven met 21 verslagen. Zoals de uitslag al doet vermoeden was het een zware wedstrijd, waaraan waar schijnlijk ook het moeilijk te bespelen zachte veld wel schuld had. De doelpun ten werden gescoord door T. ter Braak en J. Scheffers. Ook Herman ter Braak was zeer goed op schot en speelde een prima wedstrijd. Het elftal behaalde tot nu toe 6 punten uit 3 wedstrijden .terwijl ook de doelcijfers. (123) er zijn mogen. Het eerste dameselftal bracht uit Den Haag de beide punten mee. Met 30 ble ven de Spirit-dames V.C.L. 1 de baas. Heren II versloeg op Boshoek in een pret tige wedstrijd Pioniers I met 21. De doelpunten kwamen van de linksbinnen en de middenvoor. Eveneens op Boshoek ging Spartaan II met 40 ten onder tegen Dames II. Heren III won met 32 van Asvion IV en Aeolus IV leed op de Abra ham van Stolkweg een 51 nederlaag tegen Dames DB- Uit Terbregge kwam Heren IV met een 20 overwinning op Pioniers II naar huis. De hoogste score behaalde het flinke jongenselftal. Ring Pass a ging met een 80 nederlaag naar Delft terug. Tenslotte de beide nederla gen. Dames V kon Zuidwyck III niet aan en verloor met 10. En Kieviten a be zorgde de Spirit-meisjes in Wassenaar een 41 nederlaag Al naet al was het een succesvolle da^1 voor Spirit, dat op deze wijze een hoopvol seizoen tegemoet gaat. In een enerverende wedstrijd is het de zeven witten gelukt een 31 achter stand om te zetten in een 7—3 overwin ding. Nadat door Hollander de score was geopend werd de Schiedamse doelwachter drie achtereenvolgende malen gepasseerd. U.V.G. wijzigde haar tactiek en trok v. d. Stap in de verdediging terug. Deze ver sterking bleek een juiste maatregel te zijn. De Snelwiekers zagen geen kans meer door de verdediging heen te breken en de 4 U.V.G. voorwaartsen voelden zich met wat meer speelruimte best op hun ge mak, zo zelfs, dat Hengst nog voor de rust met twee doelpunten de stand op 3—3 kon brengen. In de tweede helft werd dezelfde opstel ling gehandhaafd en wanneer het de gast heren een enkele maal gelukte een schiet kans te scheppen, was doelman Loosbroek steeds op zijn post. De ogenschijnlijk verzwakte U.V.G.- voorhoede zig-zagde echter naar het doel alsof er geen verdediging bestond en haal de het stoute stukje uit 4 maal te scoren door Hollander en Hengst. Ongetwijfeld een prachtige overwinning die onze ver wachtingen van vorige week volkomen rechtvaardigen. Het eerste dames-elftal verloor de eer ste competitiewedstrijd met 41 van Donk. De eer werd gered door een formi dabele goal van Lenie de Kivieth. Ook het tweede elftal moest de puntjes aan de tegenstanders laten. In dit elftal schuilen echter zulke vinnige krachten, dat nog wel een behoorlijk aantal puntjes vergaard zal worden. De junioren kwamen voor het eerst in het strijdperk en vergastten de toeschou wers op een aantrekkelijk partijtje hand bal. Het was vodral een genoegen Lenie Schikhof haar doel te zien verdedigen, dat belooft wat voor de toekomst. Inderdaad is het de Schiedammers ge lukt de twee punten van het nog tot he den ongeslagen ODI mee naar huis te brengen. Van de aftrap af zette S.F.C. de ene aanval na de andere op en na 5 minuten spelen wist midvoor Schaap SFC de lei ding te geven. Twee minuten daarna is het linksbuiten v. Buijtenen die de doel man wist te passeren Negen minuten was het spel oud toen de midvoor Schaap weer de doelman het nakijken gaf, zodat de rust inging met een 30 voorsprong van SFC. Direct na de rust begint ODI aan te vallen om de stand te veranderen wat niet lukt daar de verdediging van SFC pal staat en ieder gevaar keert, zodat deze wedstrijd in een verdiende 30 overwinning eindigde. De uitslagen van voor de Schiedamse Klaverjas Bond (S.K.B.) op Donderdag jl. gespeelde wedstrijden luiden: Joop's Vrienden 15318—Dam 15264; Con- fiance 15323—Schiezicht 13682; Sport 13771 —Bruinvis 14622; Ons Thuis 14667—D.O.M 13942; D.K.V. 15174—Kajuit 13332. GEBOREN: Ca'tharina M. d. v. J. J. v. d. Berg en J. G. v. d. Pluijm; Pieter z. v. P. Schipper en C. v. d. Tuijn; Marius L. L. z. v. N. v. d. Heiden en H. C. Vorsten- bos; Cornelis P. j. z. v. L. J. v. d. Hoe ven en A. M. Dekker; Elisabeth C. M. d. v. H. M. Vester en Th. J- Th. Hagendoorn. OVERLEDEN: M. J. Zwaans, 1 j.; c. Eberhard, 80 j. vr. v. S. Verver. Gedurende de bezettingsjaren zijn t.a.v. de winkelsluiting te Schiedam de volgen de regelen vastgesteld: a. Mogelijkheid van ontheffing van het sluitingsuur voor winkels, waarin tevens een leesbibliotheek is gevestigd; voor zover bekend is van deze mogelijkheid nimmer gebruik gemaakt; b. De verplichte Maandagmiddagslut- ting voor slagers; c. De verplichte Donderdagmiddag- sluiting voor boekwinkels; d. De verplichte Dinsdagmiddagsluiting voor kappers. Krachtens artikel 11 van het Besluit Bezettingsmaatregelen zullen deze ver ordeningen vervallen per 1 December 1950. Een onderzoek, ingesteld door de Schiedamse Middenstandscentrale, heeft evenwel naar voren gebracht dat de om standigheden, welke indertijd tot de ver plichte middagsluiting leidden, thans nog onverminderd gelden. De wettelijke ver plichting om hun personeel wekelijks een halve dag vrij te geven zou de patroons voor moeilijkheden In hun bedrijfsvoering stellen, wanneer zij door de steeds toe nemende concurrentie verplicht zouden zijn hun winkel ook gedurende die tijd geopend te houden. De overgrote meer derheid van de met personeel werkende winkeliers is dan ook sterk geporteerd voor handhaving van de thans bestaande regeling: ook de winkeliers zonder perso neel hebben zich in meerderheid hiervoor uitgesproken. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor de slagers, de boekwinkels en de kappers een verplichte middagsluiting vast te stellen resp. op Maandag, Donderdag en Dinsdag. Mej. Bok gaat Leeszaal verlaten Mej. S C. Bok heeft.de raad verzocht haar in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met inga g van 1 Januari 1951 eervol ontslag te wil len verlenen uit haar betrekking van directrice der Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Door de Commissie voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek is voorgesteld in de vacature te voorzien door benoeming tot directrice van mej. R. G. P. Visser, thans hoofdassistente aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Fundo-woningen krijgen verdiende kans De bouw van de 139 Airey-woningen en de 100 Welschen-woningen in het Tuin dorp Kethel vordert snel. B. en W. wil len voortgang van de woningbouw te Kethel' en daarmede komen tot een „af ronding" van het thans in uitvoering zijn de eerste deel van „Tuindorp Kethel". Na ernstige bestudering van de systeem woningen, is thans de keuze gevallen op het Fundo-systeem. Twee proef-woningen van dit systeem zijn door de Aannemerscombinatie S.S.N. alhier naast de Airey-woningen gesticht. Zowel uiterlijk als inwendig maken deze woningen een goede indruk. In afwachting van de nader door B. en W. uit te werken plannen stellen B. en W. de raad voor in principe te besluiten tot de bouw van 157 van deze woningen, waarvan 40 als duplex-woning zuilen worden ingericht, zodat in dit complex 197 gezinnen zullen kunnen worden onder gebracht. Het ligt in de bedoeling, de woningen te bouwen uit de toewijzing voor 1951 en te financieren op voet van de Beschik king bijdragen Woningwetbouw 1950. De Commissie voor de Gemeentelijke Woningdienst kan zich hiermede ver enigen. Na Boterstraat 33 ook 35 Eij raadsbesluit van 6 Februari 1948 werd aangekocht het pandje aan de Bo terstraat 33 om te worden afgebroken en die vrijkrinende grond te zijner tijd te bestemmen voor straatverbreóing. Het door deze afbraak vrijkomende terrein :s namelijk gelegen buiten de in- ingevolge de bebouwingsvoorsehritten voor de bebouwde kom vastgestelde nieuwe rooilijn van de Kreupelstraat, Blijkens bericht van de Directeuren van Gemeentewerken en van de Gemeente lijke Woningdienst is het niet mogelijk gebleken het pandje Boterstraat 33 te slopen zonder dat ook tot afbraak van het belendende pandje genummerd 35 worditovergegaan, zulks in verband met het grote gevaar voor instorting. Hierna is 'door de Directeur van Ge meentewerken met de eigenaar var laatstgenoemd pandje, de heer A. Bijloo, Korte Singelstraat 19b, overleg gepleegd teneinde tot een regeling te komen waar. door de voorgenomen sloping van he pand Boterstraa 33 zou kunnen worden uitgevoerd. Dit overleg heeft er toe ge leid, diat de eigenaar zijn pandje aan dt Gemeente wil verkopen voor de som van 1.000.—. Polderweg zal nu afdoende verbeterd kunnen worden Bij het ontwerpen van de plannen voor verbetering van de Polderweg is destijds de mogelijkheid onderzocht over te gaan tot aankoop van een perceel v^aardoor .het mogelijk zijn zou de voor het verkeer uitermate hinderlijke bocht in de Polderweg een beter beloop te geven en het uitzicht voor het verkeer belangrijk te verbeteren. Het indertijd met de toenmalige eige naren gepleegd overleg heeft niet tot het gewenste resultaat geleid. De tegenwoordige eigenaar, de heer H. Poot, Polderweg 76, is bereid gevonden bedoelde strook, ter'oppervlakte van plm. 30 c.A., voor de som van 1.000 aan de Gemeente over te dragen. Dit bedrag is als redelijk te beschouwen. Ook stemt de heer Poot er in toe, dat bepaalde andere eveneens hem in eigendom toebehorende gedeelten van de Polderweg, op naam van de Gemeente worden overgeschreven. Gelet op de uit verkeersoogpunt te bereiken verbetering stellen B. en W. de Raad voor tot de aankoop van de hier voor aangeduide percelen grond te be sluiten. Voor zover thans valt te overzien zullen de voor de verbetering van de oevervoorziening langs de Polderwatering en van de Polderweg verleende credieten toereik nd zijn voor de aan deze grond aankoop verbonden kostea Het is tussen R.C.H. en S.V.V. een wedstrijd geworden zoals we ze maar zelden op de Nederlandse voetbalvelden te zien krijgen. Spannend van het begin tot het einde en van beide kanten een technisch zeer behoorlijk spelletje waarbij de Haarlemse club ongetwijfeld bet meest in de aanval is geweest en ook meer kansen kreeg dan S.V.V. De grote verdienste van de Schiedamse ploeg was echter, dat zij van een geringer aantal kansen een beter gebruik wist te maken dan de Haarlemmers die daardoor de eerste nederlaag feitelijk aan zich zelf te wijten hebben. De strijd begon onmiddellijk in eeh hoog tempo en het was vooral R.C.H. dat er direct tussen uit trok en het de Schie damse verdediging uiterst lastig ging ma ken. Reeds na 5 minuten plaatste de snelle Koster het leder fraai voor de Schiedamse doelmond waar de bal goed door de Boer naar Couwenhoven werd doorgegeven. Het was R.C.H.'s jeugdige linksbuiten die doelman Van Soelen met een kopbal fraai passeerde. R.C.H. be hield weliswaar het beste van het spel, maar de aanvallen van S.V.V. droegen een gevaarlijk karakter en doelman Wille moest al zijn talenten aanwenden om doelpunten te voorkomen. Zo stopte hij eenmaal meesterlijk een kogel van Schrumpf en kon even later Van Reenen óp de doellijn de ba] nog juist wegkoppen. Toen kort daarna Heijerman een over treding beging, werd deze gestraft met een penalty waaruit Steenbergen de stand in evenwicht bracht. Het spel golfde hierna snel op en neer met R.C.H. het meest in de aanval maar de Haarlemmers lieten enkele goede kansen onbenut en het was S.V.V. dat nog vóór de rust de leiding kon nemen toen Köneman van een blunder in de R.C.H.-vedediging profiteerde, 1—2. Ook in de tweede helft was R.C.H. het meest in de aanval en schiep zich meer kansen dan de bezoekers. Doch evenals voor de pauze werden z(j niet benut en ook nu weer toonden de bezoekers zich in de afwerking van hun aanvallen beter dan de Haarlemmers. Schrumpf, in sa menwerking met Köneman, kon dan ook de voorsprong vergroten toen de strijd op een klein kwartier na gestreden was en hoewel R.C.H. nog wanhopige pogin gen in het werk stelde om de nederlaag te ontlopen, slaagden de Haarlemmers hierin niet. Zelfs toen v. Meerwpk de plaats van de geblesseerde doelman der Schiedammers moest innemen, kwamen de Haarlemmers niet verder dan een doelpunt, dat één minuut voor het einde werd gescoord. Het bracht de Schie damse zege niet meer in gevaar. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, is Zaterdagmiddag door Paus Pius XII in audiëntie ontvangen. Ook ontving de Paus grote groepen pel grims uit verschillende landen, waaron der Nederland. Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij, derde klasse eerste lijst, is een prijs van f. 25.000 gevallen op num mer 13835. INTERLOCALE WONINGRUIL- CENTRALE Met medewerking van de overheid ii in het leven geroepen de Stichting Inter local Woningruilcentrale te Utrecht. Aanmelden in het andelsgebouw zaal 18. Parallelweg. Zij, wier naam begint met de letter A, B, C of D. van 23—28 October; E, F, G, H of I 30 October4 November, J K L M of N 610 November, O P Q R of S 13—18 November, T U V W X of Z 2025 November. Formulieren kunnen worden afgehaald. KXOK IN DE TOREN Door het plaatsen van het carillon in de toren van de Grote Kerk op de Markt, kwamen de luidklokken, welke zich in deze toren bevonden, vrij. Door de ker- keraad der Ned. Herv. Gem. is onlangs aan het gemeentebestuur verzocht, een van deze klokken te bestemmen voor de toren van de Nieuwe Kerk aan de Bin nensingel, die zich, sinds de Duitsers de oude hebben geroofd, niet meer heeft laten horen. Thans is deze klok in de toren Binnen singel geplaatst. WIJZIGING COMPETITIE-INDELING In de reserve 4e klasse O. van de on- derafd. Rotterdam, waarin RKWIK 3 uit komt, vervalt The Bell Boys 3. Toeschouwers, die der gewoonte ge trouw, niet tjjdig aanwezig waren, misten gisterenmiddag op de DamJaan twee doelpunten. Want vier minuten waren nog niet verstreken in de strijd van Hei mes DVS tegen DWV of beide partijen hadden reeds éénmaal de man aan liet score-bord aan 't werk gezet. In de tweede minuut benutte de Amsterdamse linksbuiten Kreuger reeds een pass van Homan en passeerde beheerst de kans loze v. Diest (01). Maar Hermes' aftrap was nauwelijks verstreken of Ruiterinan gaf 'n kraninge pass naar Joop Hejjster, wiens verre booghai broer Jacq bereik te, die vlijmend scherp in de hoek schoot. Wel deed Meijer een moedige poging, maar via zijn vuisten vloog de bal in t net (11). Daarmede had men, althans in de eerste helft, 't interessante gedeelte ge zien, want aldra bleek 't, dat Hermes niet over 't wapen beschikte om de zich met veel enthousiasme verdedigende Amsterdammers haar wil op te leggen Wel paarden de Schiedammers aan een evengroot enthousiasme een hoger tem po en een betere techniek maar hun (eenzijdige) wapen de verre pass boekte tegen de DWV-ers, die 't schootsveld voor hun doei goed afdekten, geen succes. Eenmaal mist Lex Janse een schiet kans na goed samenspel met v. d. Tuyn terwijl de goed ingrijpende doelman Meijer menige fraaie voorzet van Joop Heijster onschadelijk maakt. De aanval len van de technisch veel te kort komen de geelzwarte Amsterdammers hebben niet veel om 't lijf, want alles schijnt te moeten komen van midvoor Homan en van de faam van linksbuiten KI Ooms blijft weinig over. Het spelpeil daalt onrustbarend en legio zjjn aan beide kanten de doelloze verre trappen. Tegen de rust is DWV door haar enthousiasme wel veelvuldig in .u ledamse gebied maar datzelfde enthousiasme is oorzaak, dat maar al te vaak te onbesuisd gehandeld en gescho ten wordt. In de tweede helft begint Joop Heijster met een kans om zeep te brengen na aangeven van Lex Janse en missen van Trlep. Hermes DVS demonstreert een meerderheid, want 't schijnt, dat de Am sterdammers de opdracht hebben 't lok kende eerste punt te veroveren. Goed optreden van Meijer en stopper Braspen- mng ontnemen de blauwhemden menige kans. Na een kwartier tracht de eerste hoog opspringend wederom een voorzet van rechts te rati gen. Dit lukt hem ook, maar neerkomend verliest hij de bal, die meteen ingeschoten wordt. Rechtsback H. Ooms (uitstekende trapteehniek tracht de toegang tot 't verlaten doei te blokkeren maar gebruikt daarbij zijn handen en dhr. Heeneman wijst naar de stip, v. d. Klink zal 't vonnis voltrekken maar Meijer stopt 't niet al te harde schot uit zijn doel! En dan ebt 't veelal primitieve spel weer verder. Stolk en v. d. Tuyn probe ren 't met enige verre schoten maar die scheppen voor Meijer geen moeilijkheden terwijl aan de overzijde Poulus en v d '"nk Homan voldoende vernagelen Me het verstrijken van de tijd voelt D.W.V. haar kans en hoewel het enige malen zeer benauwd wordt voor Meijer's doei weten ze elke opzet van Hermes veelal in de kiem te smoren. Totdat een kwartier voor het einde het derde sensationele moment plaats vindt. Een misverstand tussen Braspenning en Ooms brengt bij een er gevaarloos uit ziende Schied. aanval Meijer, uit positie en Joop Heijster grypt de kans (21). Maar l'histoire se repète in de zelfde m.nuut moet v. Diest vanaf de aftrap een sporadische voorzet van de nVe„rker^lnntSh,aar Oppende rechtsbuiten nen De hol t"8 °PsPri"Bend wegstom- P®"-,Pe„°a' komt bij Kreuger, die een klaar staat doel geeft' waar ,Innian (2—2). en omhalend «n puntert tionHo'mo~olgen dan nog enise sensa- I ip mor>ienten, want Hermes probeert vuur ,alsn°g de overwinning uit 't wnrA slePen- Kuiterman, geblesseerd hr,,o vervangen door Leo Janse. Diens Kli F neemt de backplaats van v. d. Klink in, terwijl deze de midvoorplaats mneemt en met een kopbal uit een voor at van Joop Heijster zowaar bijna succes heeft. Doch de zich wanhopig verdedi gende DWV-ers weerstaan verder alles en smaken het genoegen hun eerste punt in de wacht te slepen, terwijl kort voor het einde KI. Ooms zelfs een gedroomde kans, door de gelukkig ver voor 't doel zich opgesteld hebbende v. Diest om zeep geholpen zag. Naar wij vernemen, zal de opheffing van die verplichting tot het bijmengen van aardappelmeel in de broodbloem niet van invloed zijn op de broodprijs. Naar wij vernemen, is te Voorburg een commissie gevormd welke zich ten doel stelt een fusie te bewerken tussen de anti-revolutionnaire en de cfhristelijik- historischen om te komen tot een protes tant-christelijke volkspartij DEN HAAG Woensdag a.s. zal de „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd voor de derde en laatste maal in dit jaar met bijna duizend Ne derlandse emigranten van Rotterdam vertrekken. Voor de geestelijke verzorging van de passagiers gedurende de reis zijn aan boord ds. P. H Pellicaan uit Barendreaht en pater W'. van Baar uit Zwaagdijk. De jongstp passagier is de 14 dagen oude baby van de familie Van der Loos uit Wateringen en de oudste is een 56 jarige kleermaker uit Amsterdam. Zaterdagmiddag gleed van de werf Oost van de Nederlandse dok- en scheepsbouw maatschappij te Amsterdam het eerste Zuidslavische schip, dat bij de N.D.S.M. is gebouwd, de ,.Slovenija" te water. De „Slovemja", een motor-vracht- en passagiersschip, dat plaats biedt aan 12 passagiers, is in opdracht van de stichting Nederlandsche Scheepsbouw Export Cen trale voor rekening van de Jugoslavenska Linijska Plovidba te Rijeka bij de N.D.S.M, in aanbouw en zal weldra worden ge volgd door een tweede schip van dezelfde afmetingen en bestemming. Het 9000 ton metende schip heeft een lengte van 140.81 meter en wordt uitgerust met een direct omkeerbare zes cylinder dubbelwerkende Stork-Dieselmotor, welke een vermogen heeft van 6250 pk. Het zal daardoor een snelheid krijgen van 16 mijlen per uur. De tewaterlating werd verricht door mevr. Marta Brilej, de echtgenote van de Zuidslavische ambassadeur te Londen. Naar Aneta in diplomatieke kringen te Lake Success heef', vernomen, bestaat er onder de leden van de Veiligheidsraad weinig enthousiasme om de kwestie- Ambon op te nemen. Volgens deze kringen zijn verschillen de delegaties van mening, dat deze zaak een interne Indonesische aangelegenheid is, die buiten de competentie van de Vei ligheidsraad valt, terwijl anderen, die dit standpunt niet delen, er de voorkeur aan geven een discussie hierover te vermij den om niet de verschillende Aziatische landen tegen te werken. Weer anderen zijn van mening, dat een debat slechts een nieuw veto van de Sovjet-unie zou uitlokken. De Indonesische delegatie is niet geïn teresseerd in een bespreking van de kwestie in de raad en volgens inlichtin gen van Aneta beschouwt de Nederland se delegatie zichzelf niet als partij in deze zaak. Het zou daarom niet te ver wonderen zijn. indien de Veiligheidsraad voorlopig geen beslissende stap deed ten aanzien van het jongste rapport van de Unci In een door een talrijk publiek bijge woonde wedstrijd is het Excelsior met gelukt het puntloos onderaan bengelende PDK op de knieën te krijgen. Toch heeft men kunnen gMiieten van een zeer spannende Wedstrijd, vol van sensationele momenten. PDK was met de kennelijke bedoeling in Schiedam gekomen haar huid zo duur mogelijk te verkopen, het hele zwaarte punt werd op de verdediging gelegd. Ge volg hiervan een voortdurend aanvallend Excelsior, dat het gehele middenveld be heerste. Aanval op aanval werd gelan ceerd, voortdurend werd het PDK-doei met zware aanvallen bebeukt, maar de uitnemende i LU^-Hchterhoede, met links- back en rechtshalf als grote uitblinkers, hield stand tot de laatste minuut. Lat en palen kwamen de PDK defensie vele malen te hulp op de meest miraculeuze wijze bleef de bal uit het doel verwijderd. Excelsior speelde over het geheel een uitstekende wedstrijd en indien de uitslag 3 of 4—0 was geweest, had PDK niets te zeggen gehad. In spelopbouw en techniek was Excelsior zeker een klas beter. Tem po was veel hoger, maar de voorhoede zag geen kans er door te komen, tn de eerste helft neemt Excelsior direct het initiatief in handen; keurig combinerend worden de aanvallen opgebouwd. Harde scnoten snorren op het Haagse doei. maar s eeas staat er een been of lichaam in de Een kopbal van de zeer actieve Broere en een schot-van dezelfde speler treffen de lat. Met Excelsior in de meer derheid komt de rust. Na de hervatting zet Excelsior gedu rende drie kwartier een onafgebroken of fensief in. Heel PDK wordt in de verde diging gedrongen; 3 tot 4 maal wordt de bal verscheidene malen bij scrimmages ingeschoten, maar het zal altijd wel een taadsel blijven, niemand begrijpt nog hoe b.v. eenmaal het leer langzaam over de hele doellijn via de paal uitrolde. Excel sior verhoogt nog het tempo, de aan vallen rollen aan als stormvloeden, scho ten vliegen rakelings over en naast, of worden door de met wanhonpsmoed ver- ledigende PDK ers gekeerd. Het mag Ex celsior niet lukken, wat zij ook probeer- n' k k'etd dubbelbiank. Zoals in da voorbeschouwing gezegd: elke koploper 'i nfnS Z^n cers^e verliespunt zo goed als elke hekkesluiter eens zijn eerste winstpunt optekent. Bij deze 0—0 van i 1celsior—PDK ging dat dubbel op. Een kostbaar punt ging verloren. Volgende week tegen Ammerstol dubbel aan'gepakt. Met dit uitnemende elftal moet het luk ken; er is met dit ene punt nog niets verloren Integendeel, er is een druk weg genomen en men zal vrijer kunnen spelen. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2