Ernst en geestdrift rondde VUC-tent perimenten in ons defensieblok Exp Nieuwe rol voor Terlouw Strijd op Ambon spoedig beslist? JL DE BESLISSENDE RONDE R ORANJE TRAINT Italianen in de Tour IVOROL: Blanke Tanden en Gezond Tandvlees r Anoul naar voren! Wijziging in het Franse elftal f VONDST in 'T ZOEKLICHT^ De fiscus en de watjekou ftptfyteËSiL F0KKELMAN K-. Back in voorlopig Oranje-team Handelsverkeer met W.-Duitsland J iS port' sS patten Een minister reikte prijzen uit Telegram aan dr Drees TUltuJOtfijil Toch wetenswaardig ADIO programma WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 PAGINA 4 Zonder tierlantijnen Geen kvjaliteit Alles vergeven en vergeten Voor November en December een overgangsregeling STOFFELEN: op de tribune Ook Belgen wijzigen elftal Vignal reserve De jeugd van nu heeft een streepje voor VEILIG VINCENTIUS-RIT VUGHT Arrestaties in Sur aba ja Ambon in de Veiligheidsraad DERDE BEDEVAART UIT INDONESIë NAAR ROME DERDE BEDEVAART VAN DE H. FAMILIE NAAR ROME „Staalmeesters" voor de H. Vader ZEEUWEN GAAN BLIEK VISSEN IN WADDENZEE ALKALI VRIJ GRADUS BRENGT REQUISIETEN VOOR DE MUZIEKFILM ZELFS GEEN DRIE STUIVERS VOOR ROSSELLINI K.L.M. RICHT EMIGRAN- TENVLOOT IN Binnenland Buitenland TEGEN AMNESIE door Percy King DEN HAAG, Dinsdagavond. Er plakte reeds, in vaalgrauwe bundels, wat kille avondmist aan de booglampen'rond het V.ILC.-terrein en de wind kwam guur en bijtend van over de donkere, lege tribunes en de leden van de Nederlands Elftal Club zijn wel eens onder milder, vriendelijker omstandigheden hun training voor èen komende interland begonnen. Maar zelden zat er in zo'n oefen avondje rond de eens zo befaamde V.U.C.-tent zoveel vaart en zoveel sfeer als op deze herfstdag nu Verlegli en Van der Leek de gegadigden voor het Oranje-team, bij wijze van experiment, onder de loupe namen in een niet van echt te onderscheiden oefenwedstrijd, compleet met doelpunten en vrije trappen en een referee, voor welke rol men niemand minder dan onze „internationaal" Karei van der Meer gecharterd had. Ken wonderlijke oefenwedstrijd, inder daad. De „crème de la crème" van de Nederlandse voelÉalwereld, altijd nog goed voor vijftig Suizend grif betalende toeschouwers, gevangen in de hol echo'en- de stilte van lege VUC-tribunes, gade ge slagen slechts door enige ernstig studie makende experts en een handjevol jour nalisten De saves van Kraak, de voetbalgoochelarij van Abe, de dartele rushes van Kees Rijvers, de machtige trappen van Terlouw, de debutantenkoorts vgn de nieuwelingen en enige voortreffe lijke staaltjes voetbal-verguld-op-snee. en géén applaus dat als een lawine over het veld ging, géén jammerklachten van teleurgestelde toeschouwers, geen mee slepende wedstrijdkoorts Alleen maar die vriendelijke, haast vaderlijke stem van bondscoach Jaap van der Leek door de luidsprekers: met tips en hints en cor recties voor de twee-en-twintig voetbal grootheden. Een geslaagd experiment, dit oefen- wedstrijdje. Bijna een uur vol puur voet bal zonder overbodige tierlantijnen, zon der met natte sponsen in he rond ren nende trainers en zonder masker: er kleven waarachtig nog technische en tactische fouten aan ons spel en zij wer den in het licht der VUC-schijnwerpers onmiddellijk ontdekt en herkend en zij werden ook later, tijdens de traditionele toespraak in de VUC-tent niet onder stoelen en banken gestoken 1 Men zag in deze oefenwedstrijd onze Basel-voorhoede aan de slag tegen een defensie die, met Terlouw aan het hoofd, haar best deed, onze voorwaartsen duide lijk te maken, dat men straks in Antwer pen en Parijs niet met een tamelijk gam mel Zwitsers grendelsysteem, doch met een stopperspil en het daarmee gepaard gaande magische vierkant te maken krijgt. Men zag een paar experimenten In half- linie (zonder Stoffelen. die de strijd van de tribune af volg de) en achterhoede die 't aldaar heer sende complex van problemen welis waar niet oploste, doch die toch, voor 'n nabije toekomst, enkele vriendelijke perspectieven open den: de Jonge Ven- lose rechtshalf Klaassen bijvoor beeld belandt, als hij zijn conditie en zijn techniek nog wat weet op te voeren, stellig nog wel eens in het Oranje-shirt. Doch, zoals gezegd, men zag vooral ook de fouten die ons tegen België en Frankrijk noodlottig kunnen worden en die, later in de VUC-tent, door Rat Verlegh, die er deze avond ernstig en uitvoerig helemaal- geen doekjes om draaide, allemaal verklaard en terugge voerd werden tot dat éne: „gebrek aan kwaliteit". Het klonk na deze oefenwedstrijd, waar aan twee-en-twintig spelers zich met zo veel ijver en geestdrift gegeven hadden, wel wat cru, daar in de warme gezellig heid rond de koffie-tafel in de VUC-tent en Verlegh gaf dat onomwonden toe. Doch hij achtte het nodig, onze spelers er aan de vooravond van twee uiterst zware uit wedstrijden op te wijzen, dat, nuchter bezien, onze vijf doelpunten tegen een zwakke Zwitserse achterhoede toch wel een beetje misleidend waren en dat de zeven Zwitserse doelpunten die daar in Basel tegenover stonden ons duidelijker dan wèt ook hebben geleerd hoeveel wij in tactisch opzicht en in lichamelijke conditie op het buitenland ten achter zijn. „De spelers van het Nederlands elftal", aldus Verlegh, „zullen boven het huidige („verwaterde") Nederlandse club-spelpeil moeten uitgroeien, willen zij met succes blijven strijden op het internationale plan"En het was geen wonder, dat Verlegh de tacticus de Nederlandse Elftalclub tenslotte wees op dat oude wapen: de mental-training, die in de ge schiedenis van dit Nederlands elftal al wel eens meer een stuk of wat voetbalwonde ren heeft verricht. Mental-training, jawelEn wie de ijver en de geestdrift zag waarmee de Neder lands Elftalclub zich deze avond op het VUC-terrein aan dit oefenpartijtje over leverde, moést wel tot de overtuiging komen, dat er ook met dit Nederlands elftal met mentale voorbereiding stellig iets opwindends te bereiken valt. Helaas: men doet niet aan mental-training door alleen maar over mental-training te pra ten Wat men mist in de VUC-tent, is nog altijd de man met de stimuleren de, meeslepende Lotsy-wonderspeech uit de grote, roemrijke dagen Naar wjj uit Parijs vernemen, heeft de Italiaanse wielerbond de uitnodiging om in 1951 opnieuw een sterke Italiaanse equipe naar de Tour de France af te vaardigen, thans officieel geaccepteerd. Het ligt in de bedoeling, dat van de campionissimi alleen Fa. sto Coppi, om geven door een uitvoerige knechtenschaar, aan de start zal gaan. De Italiaanse wie lerbond vertrouwt, dat de Italiaanse ren ners dit jaar niet door het Franse publiek met stenen en scheldwoorden achtervolgd zullen worden. Van Zwitserse zijde zal niet alleen Fer dinand Kuebler, doch ook Koblet, de win naar van de Rónde van ItaIië-1950 in de Tour-1951 starten. Advertentie. Na afloop van de training, Dinsdagavond op het V.U.C.-terrein gehouden, stelde de keuze-commissie het voorlopig Nederlands elftal samen, dat op Woensdag 1 Nov. a.s. in het Olympisch Stadion een oefenwedstrijd zal spelen tegen een Engelse (amateurs-ploeg van de Athenian League. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: v. d. Klink (Hermes) en Terlouw (Sparta). Midden: v. Schijndel (SW), Krijgh (BW) en Klaassens (WV) Voor: de Graaf (Limburgia)Rijvers (NAC)v. Melis (Eindhoven) Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). t Reserves: v. Raalte (BI. Wit), Mertens (W. II), Stoffelen (Ajax) en v. d. Tuyn (Hermes) Het blijkt, dat de „zeven doelpunten van Basel" onze keuze commissie gedwongen hebben, ons defensie-blok te versterken. Het experiment met Terlouw als back en de altijd verdienstelijk spelende kleine Bosschenaar Krijgh als stopperspil heeft stellig 'n kans van slagen. Nieuw in dit milieu is alleen de Venlonaar Klaassens die in de wedstrijd LuxemburgZ.-Nederland opvallende dingen deed en deze kans dubbel en dwars heeft verdiend. Met betrekking tot berichten over een beperking van de Nederlandse Uitvoer naar West-Duitsland door beperking van de liberalisatie in een nieuw Nederlands- Duits handelsverdrag werd Dinsdag van welingelichte zijde te Frankfort verklaard, dat eerst de aanstaande onderhandelingen over het komende handelsverdrag beslis send zullen zijn voor het wederzijdse handelsverkeer. De geliberaliseerde over eenkomst van 7 September 1949 en de aanvullende overeenkomst zijn slechts ver lengd tot en met 31 October a.s. liet is te verwachten, dat voor Novem ber en December een soortgelijke over gangsregeling getroffen zal worden als voor België. De onderhandelingen over het komende verdragsjaar zullen uitgaan van de alge mene mate van liberalisatie, die van Januari 1951 af binnen de O.E.E.S. ver plicht zal zijn Bij een liberalisatie van 75 pet met ingang van genoemde datum zal de liberalisatie in de Nederlands-Duitse overeenkomst slechts weinig beperkt be hoeven te worden, daar aangenomen wordt, dat zij thans 81 pet van het totale volume bedraagt. Alleen waaneer tegen de verwachtingen in de liberalisatie van 60 pet, die thans door de O.F..E.S. wordt voorgeschreven, zon worden gehandhaafd, zon de liberali satie van het Nederlands-Duitse goederen, verkeer belangrijk verminderd moeten worden. Reeds zijn in de afgelopen week te Bonn met bevoegde Nederlandse verte- genwoordigex-s besprekingen gevoerd over het effect van de liberalisatie op de toe komstige Nederlands-Duitse handel. Erik von Frenckel heeft met enige plechtigheid de eerste spade in de grond gestoken voor de werkzaamheden aan het Olympisch Dorp, dat ten Noorden van de Finse hoofdstad, op 3 k.m. van het stadion, zal verrijzen. Het staat thans reeds vast, dat de we reldkampioenschappen wielrennen-1951 van 25 Aug. t.m. 2 Sept. a.s. zullen worden gehouden De baanwedstrijden vinden op de Milanese Vigorelli-baan plaats; de weg kampioenschappen worden op een circuit te Varese verreden. Er bestaan plannen om in het komende voorjaar te Antwerpen een drie-landen- wedstrijd gewichtheffen tussen de ploe gen van België, Oostenrijk en Nederland te organiseren. De voetbalwedstrijd Luxemburg—Oos tenrijk B, die Zondag a.s. gespeeld wordt, zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter J. Bronkhorst uit Velp. De Challenge Desgrange—Colombo be stemd voor de renner, die in P.gp<aald aantal „klassieke" wielerwedstrijden op de weg de meeste punten uerouert, luerd dit jaar gewonnen door Ferdinand K vóór de Italiaan Magni, de Zwitser Koblet en Fausto Coppi. De Amsterdamse schaakbond organi seert ter gelegenheid van het 25-jarig oe- staan een driedaags tournooi, dat van 12—14 Dec. a.s. in Kras gehouden zat worden. De schaakclub „Stokvis in Nederland, organiseert, in verband met het 15-jari9 bestaan een simultaanseance op 28 Oct. a.s te Rotterdam. Dr. Euwe, Mühnng, Kramer en Van Scheltinga nemen er aan deel. Aan de Belgische tafeltenniskampioen schappen op 11 en 12 Nov. a.s. nemen ook enige Nederlandse cracks deel: mej. Van zik Cor Pelser en Cor du Buy. Zandvoortse Jdeeuwen" zijn (uiter- nog altijd niet tevreden over de V.B.-beslissing die hun op schorsing te staan. Men heeft de bond om lieuw onderzoek gevraagd, er op dat de Zandvoortse spelers s het vorige onderzoek door de ■B. niet werden gehoord. Het Belgische elftal dat Woensdag a.s. te Parijs tegen Frankrijk speelt, heeft, vergeleken met de Rode Duivelsploeg van het vorig seizoen, enige belangrijke wijzigingen.onder gaan. In tegenstelling tot onze defensie-zorgen, sukkelt de Belgischq keuze-commissie op de eerste plaats met een voorhoede-probleem. Men tracht dit op te lossen door de back Anoul naar de linksbinnenplaats te halen (een plaats welke hij ook in de F. C. Luik bezet) en door Lemhe- rechts op de rechtshuitenplaats te vervangen door de jonge Coppens. Het Belgische elftal ziet er nu als volgt uit: Doel: Meert (Anderlecht) Achter: Vaillant (Anderlecht) en Voussure (Racing Brussel). Midden: v. d. Auwera (Mechelen), Carré (Luik) en Mees (Antwerp). Voor: Coppens (Beerschot), v. Stee- lant (St. Niklaas), Mermans (Ander lecht), Anoul (Luik) en De Hert (Berchem) Het Franse elftal, dat op Woensdag November a.s- ln het Stade de Colombes te Parijs tegen het Belgische elfta) aan de slag moet, heeft na een drie-daagse voetbal-retraite in Rueil enige ingrijpen de wijzigingen ondergaan. Het werd door de Franse sportpers niet met algemene geestdrift begroet Het elftal dat, zjj het vermoedelijk in een andere samenstelling, op 10 December a.s. ook tegen Nederland in het veld komt, ziet er als volgt uit: Doel: Ibir (Toillouse). Achter: Huguet (Saint Etienne) en Marche (Reims) Midden: Cuissard (St. Etienne), Gariga (Bordeaux) en Scotti (Marseille). Vóór: Strappe (Rijssel), Kargu (Bor deaux)Baratte (Rijssel), Flamion (Mar seille) en Vaast (Racing Club Parijs). Reserves: Vignal (R. C. Parijs), Amau- deau (Stade Fransais) en Walter (Rijssel). (Van onze Utrechtse redacteur) „Behandel de dieren met zachtheid spaar de vogels". Deze indrukwek kende woorden op de gevel van het gebouw, waar wij onze eerste wijsheid gingen halen, zjjn ons altijd bij geble ven. Voor het kind van deze tijd is deze lut tele aansporing blijkbaar niet voldoende en worden meer dynamische middelen aangewend, om het tot dierenvrind te maken. Toegegeven moet worden, dat „Ieder kind een dierenvrind" een heel wat pak- kender leuze is, maar dat hiervoor een stichting in het leven wordt geroepen, men mooie plaatjes uitreikt, en dan ten slotte een minister nog fraaie prijzen komt uitdelen, je moet wel steen-hard z(jn, wanneer dit alles je onberoerd laat. Maar als het onze kinderen maar tot nadenken stemt en ze de ernstige ach tergrond van de aardige bezigheid, die bestond in het leuk opplakken van de door winkeliers uitgereikte plaatjes, heb ben begrepen, kunnen we deze actie alleen maar toejuichen. Zonder e'en zweem van jalouzie, alleen met een her innering aan het inmiddels verroeste bordje voor onze school, hebben wij dan ook gistermiddag het uitreiken der prij zen bijgewoond door Minister Rutten voor de mooiste inzendingen, een plech tigheld, die geschiedde in het Centraal Museum te Utrecht. Het was een genoegen de vele glun derende kindergezichten in deze eerbied waardige omgeving bijeen te zien, maar de winnares van de tweede prijs, Renée de Bock uit Haarlem, die een fiets kreeg, liet zich niet van streek brengen en dank te Z. Excellentie in een keurig berijmde toespraak. Minister Rutten, die de gelukkige winnaars feliciteerde, noemde de ge voerde actie zeer edel,, die natuurlijk allereerst beoogde meer liefde voor het dier te wekken, maar bovendien mate rieel gewin bracht voor een goed doel: het opbouwcomité Moerdijk, de Bond van Ned. militaire oorlogsslachtoffers en de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren. Kees Vervooren uit Utrecht won de eerste prijs een radiotoestel; Giel van Diggelen uit Rijnsburg de derde prijs, evenals de tweede, een fiets. VOLGENS MENSEN, die het weten kunnen, is ons watjekou afkomstig van „what you call". Nou, om het even, een watjekou of een „what you call", hij kwam aan. Joe Louis' oog werd er door toegedrukt. Zoals men misschien gelezen of ge hoord heeft, is de ex-wereldkampioen boksen zwaargewicht door een andere neger verslagen. Hij had al in 1948 de ring vaarwel gezegd, om zich geheel aan z'n zaken te kunnen wijden. .Toseph-Louis Barrow, zoals hij in werkelijkheid heet, het negerjongetje, dat voor 24 cents per uur katoen ging plukken, om mee te helpen, zijn acht broertjes en zusjes te eten te geven, bezit nu, ongeveer twintig jaar later een grote farm, twee hotels, twee huurkazei-nes, een bar in Chicago en een restaurant in Detroit. Hij heeft echter, naar het schijnt, toch niet genoeg verdiend. Of niet voor de nodige reserves gezorgd. De fiscus eist over zijn twee beste jaren 75% van z'n inkomsten op, in totaal 722.000 dollar. Niet eens z'n geweldig bedrag voor iemand, die al boksend vier millioen, twee honderd duizend en ongeveer drie hon derd dollar heeft geïncasseerd, mitsga ders ettelijke watjekou's, die hem thans ajs joe Louis. schouwen. Want onze minister van fi nanciën heeft nog nooit van iemand ge vergd, zich om zijnentwille dusdanig te laten toetakelen, zoals Joe Louis zegt, dit ten bate van diens Amerikaanse col lega te hebben moeten doen. Zegt. Inderdaad. Want volgens de fis cus beweert hij dit ten onrechte. Wèl is h(j erg achterstallig met zjjn belastingen, maar het vuur zou hem niet zö na aan de schenen zjjn gelegd, dat hij zich, op z'n voor een bokser oude dag, nog eens in de touwen behoefde te laten slaan. Hij wilde blijkbaar met één klap van het gezanik af zijn. Dus de fiscus een watjekou toedienen. Niet natuurlijk in letterlijke zin, wat velen onzer wellicht graag zouden willen, diep in hun hart. En hij bofte, dat de Amerikaanse boks- wereld behoefte had aan een sensatie en hem dus graag een kans gunde. De tijden, dat 105.000 toeschouwers 2% mil lioen dollar aan entrée's opbrachten, zijn voorbij. Ditmaal verschenen er slechts 23.000, die ongeveer 300.000 dollar neer telden. De teruggang wordt ten dele ver klaard door het feit, dat de blanken nu eenmaal niet graag een neger zien zege vieren, al is hij zo goed en zo sympathiek evenwel niet zo zwaar op de maag liggen als de dreigbrieven van de fiscus. Ter wille van deze fiscus is Louis weer in de ring gegaan. Nu, wie de foto's ziet, genomen toen hij na het gevecht met Ezzard Charles de ring weer verliet, zal het portret van minister Lieftinck met een zekere waardering gaan be- En de boksers van tegenwoordig trek ken slechts weinig publiek. Bij een re cente wedstrijd in New York vielen er maar geen harde klappen. Het publiek begon toen honend een populair liedje te zingen: „Let me call you sweetheart!" Het riep om een watjekou, die het zelf verdiende zelfbeschikkingsrecht van de R. Onze Nederlandse tennisspeler LincJc s per KLM-vliegtuig naar Karachi ver trokken, waar hij Zaterdag reeds moet spelen in het door Pakistan georganiseer de tournooi om de intern, kampioen schappen van Azië. lag a.s. opent de Amsterdamse >-hal hqf r poorten voor de tennis- Mcn organiseert dan een steden- ijd AmsterdamDen Haag, voor t eesters. Advertentie Wol Zaterdag a.s. organiseert het Comité Vincentiusrit opnieuw een automobiel prestatie-rit, waarvan de baten ten goede komen aan de Vughtsè St. Vincentius- vereniging. De rit gaat over een afstand van 110 k.m. met start en finish aan de „IJzeren Man". Naar aanleiding van de gevechten op Ambon weet het onafhankelijke Indone sische blad „Pedoman' te melden, dat In donesische Iegerkringen van mening zijn dat de Republikeinse troepen in staat zijn binnen een paar dagen Ambon ge heel te veroveren. De berichten dat de Indonesische re gering te kennen zou hebben gegeven dat de strijd op Ambon niet volgens plannen verloopt zjjn inmiddels weer te gengesproken. De Ambonezen vechten op leven en dood en geven geen duimbreed toe. Reuter meldt nog, dat de Indonesische politie in Surabaja een twintigtal per sonen heeft gearresteerd toen Zondag j.l. een aantal Ambonezen een aanval deed op troepen van de R. I., die met handgranaten bedreigd werden. Onder de gearresteerden zou zich een Timorees, een ex-KNIL-man bevinden, die in het bezit was van twee handgranaten. Het Bureau Zuid-Molukken heeft aan de minister-president een telegram ge stuurd, waarin een dringend verzoek ge daan wordt om Nederlandse tussen komst, nu de Veiligheidsraad besloten heeft de kwestie Ambon ter zijde te leggen De Zuid-Molukken vertrouwen dat de Ned. regering het standpunt van haar de legatie bij de Veiligheidsraad om zich in deze kwestie niet als partij te beschou wen, niet zal delen, daar elke dag van uitstel van de behandeling bij de Veilig heidsraad de bevolking van de Zuid- Molukken noodlottig kan worden. Het standpunt van de Ned. delegatie miskent de Ned. verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de bepalingen, betreffen de het T. C. In het telegram, waarop nog geen antwoord is ontvangen, wordt als mini mum een formele tussenkomst van Ne derland gevraagd, opdat eigen Zuidmo- lukse vertegenwoordigers het onrecht, de Zuid-Molukken aangedaan, aan de Veiligheidsraad openbaar kunnen maken. Vrijdag 27 October a.s. zal de derde groep pelgrims uit Indonesië naar Rome vertrekken. Het is een groep van 35 pel grims. Midden November komen de Pel grims te Napels aan; zes dagen blijven zij in Rome, waarna zij nog Lourdes en Parijs zullen bezoeken om dan begin De cember in Nederland aan te komen, waar zij een maand zullen blijven. De eerste bedevaart was in Maart, de tweede in Juni te Rome. De H. Vader verleende hun toen de grote eer om zich tezamen met deze Indonesische pelgrims te laten fotograferen. De vele aanvragen voor nog een be devaart naar Rome hebben de nationale directeur van de Broederschap van de H. Familie, genoodzaakt een derde bede vaart van de H. Familie naar Rome te organiseren. Deze derde bedevaart vertrekt Vrijdag 27 October a.s- met 560 leden van de H. Familie met de trein, die door de gods dienstige verenigingen van Nederland voor een maand ig gereserveerd. Zondag komt de bedevaart te Rome aan, waar zij logeien in het Palazzo Pio, vlak bij de St. Pie ter. Woensdag 1 No vember zullen zij de plechtige dogma verklaring van Maria's Tenhemelopne ming bijwonen, om daarna naar Assisië te vertrekken; daar zullen zij op Allerzie lendag in de gelegenheid zijn de Por- tiuncula-aflaat te verdienen in de kerk die de titelkerk is van deze devotie. Aan de H. Varter zal namens de Ned. Broederschap van de H. Familie een prachtig cadeau worden aangeboden: een Delfts blauw tegeltableau naar het schilderij „De Staalmeesters" van Kern- brandt. Voor iedere afdeling van de H. Familie in Nederland wordt een Pauselijke wimpel aan de H. Vader ter zegening aangeboden; deze gezegende wimpels zullen bij terugkeer in Neder land aan de afdelingen worden aange boden. Nu de bliekvisserij in de Zeeuwse stro men op het ogenblik niet lonend is, is een aantal Zeeuwse vissers naar de Wadden zee vertrokken, om daar hun geluk te gaan beproeven. Op een dezer dagen te Bergen op Zoom gehouden vergadering zijn door de vissers minimumprijzen vastgesteld, zowel voor de bliek als voor de schubben, waardoor men wil verhinderen, dat beneden kost prijs zou worden verkocht. Advertentie MATH ENE SS E RPl .29 ROTTERDAM SCENEN <*V SCENEN 153*1 De „manager" van de R.K.O. Motion Pictures m Parijs heeft meegedeeld, dat Roberto Rossellini tevergeefs heeft ge tracht door middel van een Franse wet uit de tijd der revolutie ,de vertoning van de film „Stromboli" in Parijs te doen stopzetten. De regisseur van „Stromboli" zegt, dat er in zijn film. die in drie grote Parijse cinema's wordt vertoond, op een slechte wijze gecoupeerd is en daarom vraagt hij op grond van een wet uit 1793, die zegt, dat schrijvers, componisten enz. het recht hebben om over hun werk te beschikken, de vertoningen stop te zetten. De commissaris van politie uit het achtste arrondissement, Beauclou, zeide, dat vertegenwoordigers van beide par tijen bij hem waren geweest, doch dat geen overeenstemming was bereikt. Hij had hun aangeraden, een beroep te doen op het scheidsgerecht. De „manager" ontkende, dat de R.K.O. had toegestemd om Rossellini 15.000.000 francs te betalen, als hij zijn klacht in trok. „Wij zouden hem zelfs geen 15 cent geven" zeide hij, „want volgens contract mogen wij „Stromboli" vertonen". Op het ogenblik worden op Schiphol twee Constellations, dé „Pontianak" en de „Tilburg", omgebouwd om in bepaalde gevallen aan een onverwachte vraag naar vervoer het hoofd te kunnen bieden. Het aantal zitplaatsen in deze Constellations zal van 46 tot 61 worden gebracht ter wijl het leeggewicht vrijwel hetzelfde blijft. Ze nodig kunnen deze vliegtuigen in korte tijd weer in hun vroegere toe stand worden hersteld. Deze verbouwing geschiedt o.m. ook met oog op het te verwachten emigran- tenvervoer, waarvoor ook de Skymasters „Overloon", „Groningen", „Aalsmeer „Zeeland" en de DC-4 „Edam", welke elk aan ongeveer 55 a 56 personen plaats bie den, reeds enige tijd zijn ingezet. Hierdoor zal de K. L. M... de beschik king krijgen over een emigrantenvloot van zeven viermotorige vliegtuigen, welke ongeveer 400 emigranten tegelijkertijd zal kunnen vervoeren. Onderscheiding. Benoemd is tot rid der in de orde van Oranje-Nassau G. Hoogerhoud, referendaris der P.TT. ta Amsterdam. Nieuw-Guinea-tnissie. De commissie in zake Nieuw-Guinea uit het Indonesische parlement zal 28 October met een Constel lation van de K.L-M. uit Djakarta naar Nederland vertrekken. Marinebezoek aan Terschelling. Het be zoek van de mijnendienst aan Terschel ling, waarbij de wnd. burgemeester het wapenschild van het eiland aan Hr. Ms. „Terschelling" zou aanbieden is tot nader order uitgestald, omdat deze mijnveger met technische moeilijkheden te kampen heeft. Hr. Ms. „Tijgerhaai" naar de West. In de tweede helft van Januari 1951 vertrekt Hr. Ms. „Tijgerhaai" voor een oefenreis naar de West. Eind April wordt het schip in Nederland terugverwacht. Ir. G. Bruins en dr. R. Dorrestein van het K. N. M. I. te 'De Bilt, die de reis mee zul len maken, hopen in de West zwaarte krachtmetingen te verrichten. Ontploffing in België. Dinsdagochtend hebben zich twee ontploffingen voorge daan in de Belgische nationale wapen fabrieken te Herstel (prov. Luik). Na de eerste explosie hadden de arbeiders tijd om te vluchten; de tweede was veel heviger en deed alle gebouwen op hun grondvesten schudden. Ongeveer twintig arbeiders werden getroffen door glas scherven, doch sièchfir enk éten moesten naar het ziekenhuis borden overgebracht. De schade is zeer groot. Smokkelaar gesna) t. Een 29-jarige olie man, werkzaam aan,boord van het Ned- schip „Urmaji". traerf 'e in Huil 9000 si garetten en 10 flessen idrank te smokke len, die hij verborgen") had onder een plaat in de machinekamer. Hij werd ge snapt en veroordeeld tot b(00 pond boete. De vereniging van oud-verzetsstrijders en ex-politieke gevangenen y Verenigd Verzet 19401945" heeft zich tot\de voor zitter van de ministerraad gewend met een protest tegen het voornemenvder re gering om bij Kon. Besluit over te gaart tot het invrijheidstellen van wegens landverraad en misdaden tegen ons volK veroordeelde elementen, tot een straft1! van 10 jaar. Voorts zou het voorne/nen bestaan, hen die veroordeeld zijn tot een langere periode dan 10 jaar, het volgend jaar in vrijheid te stellen. 47) Dat wist hij niet. Toen heb ik het zelf uitgevist. In Streatham, SEl°?Sens zeven uur, in het kerkje van de ocnotse gemeente. Dominee Baillie maakte eerst heel wat bedenkingen tegen het vroege uur, maar Carline wist hem tenslo.te re overreden, omdat, naar hij voorgal, ae „Duke of Kent", waarmee zijn vrouw en hij de huwelijksreis maken, klokslag twaalf uur uit Southampton vertrekt Verder zal de toezegging van een royale gift voor de armen van zijn parochie dominee Baillie wel over zijn bezwaren hebben doen heenstappen. Vind je 't niet zonderüng, dat Carline voor de trouwerij een dominee in de arm heeft genomen? Betrekkelijk, Carline is een Schot, dominee Baillie ook. Nu ze kort geleden de huwelijks-smederij in Gretna Green gesloten hebben, is bij wijze van com- pensatie aan Schotse predikanten het slui- heeft zich teruggetrokken uit net tGn van huwelijken toegestaan. Van die Het bepaling wil Carline gebruik maken. Toch genstelling tot andersluidende be- metdt onze Bossche correspondent, van een wieler-zesdaagse in Den voorlopig geen sprake is. n Haag speelde het waterpolo- an de C. N. Barcelona met 8—8 egen Zian. Hannie Termeulen 100 M. vr. slag in 1.09.1. etbalwedstrijd Zuid-Slavië—-Noor- tie op Zondag 5 November te wordt gespeeld, zal worden ge- de Nederlandse scheidsrechter ■hipper uit Groningen. -tournooi te Barcelona. C6Wufcwu»f MP w a ds elftal, dat.zowel over Krmze I geloof ik wel, dat zijneerwaarde zich Bouwman zal kunnen beschik- (weemaal bedenken zou, als hij wist, wat nu in de eerste ronde van het1 voor vlees hij Zaterdagmorgen in de kuip vermoedelijk Italië of Portugalkrijgt. Nu, het is nog niet te laat om ihexn in te lichten. Denk je werkelijk, dat huwelijk te kunnen verhinderen? Als ik er maar een gaatje in zie, niet groter dan een speldeknop ja. Dan mag je er wel haast achter zet ten. Streatham, Zaterdagmorgen zeven uur. Ik ben het nog niet met mezelf eens, welk costuum ik voor de plechtigheid Hontrcl^ Aha! Ben je voornemens, die bij te wonen? Ik zou het feest voor geen geld te wereld willen missen. XX. Kom nog een minuut of vijf in mijn kantoor, Keith, animeerde "Margaret, toen zij voor de deur van Warwick Place 53 stonden. Een pittige revue in het Hippo drome had hun gedachten weggevoerd van Roberta Falkner en de moeilijkheden waarin het meisje door eigen schuld ge raakt was. Misschien heeft de post be langrijk nieuws gebracht, Dat kan ik je zó wel zeggen! plaagde Cullingwood. Een kar vol opdrachten, bosjes postwissels, stapels brieven met dankbetuigingen en chèques! Je weet toch dat met mijn compagnonschap Fortuna haar intrek op Warwick Place 53 geno men heeft! De post was die avond hef detective bureau M. Townley voorbij gewandeld en zoiets behoorde lang niet -°t de uitzon deringen. Toch had Margaret met hele maal ongelijk gehad: nieuws was er m elk geval. Zij haalde een enveloppe uit het brievenkastje en bekeek het adres. Voor jou Keith. Cullingwood volgde Margaret naar het kantoor ging zitten en scheurde de en veloppe open. „Van Benjamin Rafill", zei hij, toen hij de ondertekening gezien had, Lieve tijd wat een lijvig epistel! 't Lijkt wel een roman in manuscript! Lees voor! verzocht Margaret ge ïnteresseerd. Keith knikte. De brief had geen aan hef; Raffill viel onmiddellijk met de deur in huis. Ik weet, dat ik, door u dit te schrij ven, mijn schepen achter mij verbrand, doch zoals ik vanmiddag zei: wat t zwaarst is, moet ook 't zwaarst wegen, 'k zie geen andere weg, w milisschien nog voorkomen kunnen worden, dat Roberta Falkner voor altijd ongeluk kig zal zijn: door een huwelijk met Eric Carline of Alfred Oakton. Ouder gewoonte noem 'k haar Ro berta Falkner. 't Is verkeerd, want zij heeft geen recht op die naam. Zij heet Sybel Chrichton en is de dochter van Woodford Chrichton, tot voor kort zaakwaarnemer te Durham. Chrichton trouwde pas, toen hij de middelbare leeftijd al dicht naderde. Van lange duur is zijn huwelijk niet geweest en 't mag een zegen voor zijn vrouw geacht worden, want hij behan delde haar heel slecht. Zij stierf kort nadat zij een dochtertje ter wereld ge bracht had, Sybil. Ik leerde Woodford Chrichton kennen, toen ik secretaris was van uw oom, Sir Malcolm Beveridge, in Wheterell. Hij was zijn zaakwaarnemer. Aan de jaren, die ik op de Beveridge Manor doorbracht, denk ik liever niet terug; ik had er een hondenbaan, Uw oom eiste het onmoge lijke van ondergeschikten, had nooit een behoorlijk woord voor hen en betaalde lagere lonen dan wie ook tussen Dur ham en Sunderland. Verandering van personeel was op de Manor schering en inslag. Toen ik de betrekking in Whete rell kreeg, was ik twee en een half jaar zonder werk geweest en mijn spaarpen ningen waren er zo goed als bjj inge teerd. Als u ooit in soortgelijke omstan digheden verkeerd hebt, mr, Cullingwood, zult u begrijpen, hoe ik reeds huiverde bij de gedachte alleen, een nieuwe pe riode van werkloosheid tegemoet te gaan. Dus bleef ik. Wat ik in die jaren van dienstbaarheid op de Manor heb moeten slikken ik zal u een beschrijving er van besparen. Slechts dit: op een avond heb ik het voornemen gemaakt, dat, ais ooit de gelegenheid daartoe zich voor deed, ik Sir Malcolm met interest op in terest zou laten betalen voor de grieven de bejegening, die ik van zfln kant te verduren had. Ik moet u dit onder het oog brengen, omdat het in nauw ver band staat met de dingen, die volgen. Had Sir Malcolm mij menswaardig behandeld, dan zou Woodford Chrichton nooit vat op me gekregen hebben. Maar uw oom had er bijzonder slag van, ieder, met wie hij in aanraking kwam, in de kortst mogelijke tijd tot zijn vijand te maken. U weet, dat zjjn huwelijk met Jeaa Forbess een totale mislukking was. Zij verliet hem tenslotte. Dit was al' lang en breed gebeurd, voordat 'k op de Beve ridge Manor kwam, maar 'k heb er ge noeg over gehoord. Letterlijk niemand nam 't voor uw oom o-p- 'k Was nog geen maand in W'heterell. toen Sir Mal colm een brief ontving van Jean Forbess. die zich in 't Zuiden van Frankrijk ge vestigd had. Zij verlangde van hem, dat 'hij in echtscheiding bewilligde opdat zij 'haar meisjesnaam weer kon aannemen. Uw oom liet baar brief onbeantwoord. Een paar jaar later betreurde hij die afwijzende houding, maar hij was te trots om dat te bekennen aan de vrouw die hem verlaten had. Persoonlijk wens te hij niet meer met haar in relatie te treden. Daarom droeg hij zijn zaakwaar nemer, Christen, de enige man, met wie hij betrekkelijk vriendschappelijk omging, op, naar Monte Carlo te gaan en uit zijn naam Jean Forbess mede te delen, dat hij bij nadere overweging besloten had, aan haar verzoek om echt scheiding gehoor te geven, Chrichton werd echter in Monte Carlo niet al te hartelijk ontvangen. Jean Forbess zei hem, dat 't haar tenslotte weinig meer kon schelen, hoe ze officieel heette: ze gebruikte eenvoudig haar meisjesnaam en iedereen kende haar als miss Forbess Sir Malcolm kon echter doen wat hij verkoos. (Wordt vervolgd) Of DONDERDAG, SS OCTOBER 1950 HILVERSUM I (402 M.) 7.00 KRO., 10. NCRV.. 11.00 KRO., 14.00—24.00 NCRV. 7.00 NWS.; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 NWS.; 8.15 Gram.; 9.35 Gram.; 9.40 Scboolradio 10.00 Giam.10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.: 11.00 v. d: zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.55 Zonne wijzer 13.00 NWS.; 13.20 Gram.; 13.35 Piano recital, 14.00 Gram.: 14.45 v. d. vrouw; 15.30 Gram.; 15.40 Vocaal ensemble; 16.00 Bijbel lezing; 16 45 Gram.; 17.00" V. d. Jeugd; 17.30 Klein koor; 17.50 Regeringsuitz.: 18.00 Leger des heils-orkest: 18.15 De stem van de cnr. vakbeweging"; 18.30 Kr portage, 19.00 Nws.; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard"; 19.30 Gram.; 1940 Radiokrant: 19.90 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Gram.; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.25 Kerkkoor en solist; 22.45 Avondoverdenking; 23.ÖO Nws.; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM I (298 M.) 7.00 AVRO.. 7.50 VPRO-, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws.; 7.15 Nws.. 'AS ochtendgymn.7.30 Gram.; 7.50 Dagopening. g.QQ nws.: 8.15 Gram.; 9.Q0 Mor genwijding; 9.15 Gram.; 10.30 V. d. vrouw; 10.35 Gram.; 10.50 V, d. kinderen: 11.00 Viool en piano; U.30 Gram.: 11.45 „Middelbaar onderwijs m de oudheid"; 12.00 Plano en orgei, 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Piano; 13.00 Nws.: 13.15 Avro-allerlei; 13.20 Promé- nade orkest; 13.45 ,u kunt 't geloven of niet"; 13.50 Promenade ork.; 14 00 V. d. vrouw: 14 30 Plano en bobo; 13.00 V. d. zieken; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 V. d. jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Orkert- conc.; 19 05 .Opvoeding tot staatsburger"; 19.20 Zang en Diano; 19.45 Reportage: 2000 Actual.; 2015 Avro-allerlei; 20.20 Radio Philh Ork en soliste; 21.20 .De windvorst": 22.20 ,,Let op de bel"; 23.00 Nws.; 23.15 Sport- acutal.; 23.30—24.00 Dansork. RADIO-DISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gymn. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.05 conc. 9.00 nws. 9.05 Ope- raconc. 10.00 Eng. L. P. nws. 10.10 v. d. huis vrouw. 11.00 Reg. Dixon (org 11.30 Salis bury en ork. 12.00 VI. Br. Operette-aria's. 12.30 weerber. 12.40 ork. Beam. 13,00 nws. 13.13 verv. or. Beam. 13.30 radio rhythme revue. 14.00 muz. gesch. v. d. jeugd. 15.00 Fr. Br. werk. V. It. comp. 16.15 Lux. gevr. pl. 16.45 VI. Br. instr. soli. 17.00 nws. 17.10 Fr. Br. dansrn. 18.00 v. d. sold. 18.30 VI. Br. v. d. sold. 19.00 nws. 19.30 VI. lied. 20.00 verr- pr. 21.00 Roer-roer-romme de pot! 21.30 nwe gr. 21.45 act 22.00 nws. 22.15 Fr. Br. dansmuz. 22.55 nws. 23.00 VI. Br. nws. 23.05—24.00 gevar. gram. RADIO-DISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux. div. 7.15 Bonjour ie Monde. 7.30 Eng. H. S. gram- 8.00 nws 8.15 gram. 8.50 Lift up your hearts. 9.00 Fr. Br. kookpr. 9.10 romant. muz. 10.09 Lux Le Ménage en Mus. (VI.). 10.30 V.G.O; teuiilet. 10,45 Dames, zoals u het wenstl 11.6" v. d. zieken 11.40 Balletsuite. 1200 kooropJX 12.30 Fr. Br. omr. ork 13.00 nws. 13.10 ofN amus. muz 13.30 oude gram. 14.00 Eng. If -i BBC Midi. L. Orch. 14.45 v. d. kind, l' j v d. vrouw. 16.00 Salisbury en ork. 16.30 Vv?* sold. 16.40 Eng. H. S. BBC Schots Var. 13.30 Sandy Macpherson (org.), 18.45 Prom. Players". 19.00 Fr. Br, Operette-fr8»1* d h. omr. ork. 19.45 nws. 20.00 Lux. f 20.30 Eng. L. P. verz. pr. 21.00 Lux. Al?1" ork. 21.15 Souvenirs en Chansons. 21.361 Eng. L. P. Cordell en ork. m. koor. 22.00 Welsh Rarebit. 23.00 nws. 23,20—24.00 dans»"2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4