Nieuws uit STAD en OMTREK SPORTNIEUWS uit Schiedam! .Jïi™™. De stand van de Arbeidsmarkt Nederlands Korea-detachement vertrok RELIGIEUZEN KWAMEN NAAR NEDERLAND Hofplein te Rotterdam krijgt definitieve vorm Boeken in de hoek Landbouwkroniek nieuwe schiedamsche courant Koninklijke boodschap: „Houdt de naam van uw land hoog" Van Geelkerken krijgt levenslang K. V. P. Rijkskieskring Dordrecht Dr. A. G. Brom Bestemming: Pusan ,,Voor Westerling en Vaderland" 75 Jaar geleden woedde de Kulturkampf Franciscanessen van de H. Joseph vestigden zich in Limburg Uittocht uit het Vaderland Deense regering afgetreden DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 PAGINA 2 UIT HET HERMES-D.V.S.-KAMP VAN DE RAAD VERKOOP GROND BIJ STADHOUDERSLAAN JUBILé A. VAN KRUGTEN P.P.S.C. 1—R.S.M. 1 COMMISSARIS H. VOORDEWIND BURGERLIJKE STAND PROEFVAART CASABLANCA PROEFVAART M.S. „HOFLAAN" NED. VRACHTENMARKT haringaanvoer HET KLE1NEBOEREN- PROBLEEM Hoofdredacteur; Leo J. M. HazeUet Onrustig, gej aagd Hoogleraar in de thorax-chirurgie te Leiden DE OLIE- EN VETMARKT Missiewerk „Het is zo ver" De helft katholiek Het (kleine) vrouwelijke element Koninklijk vaarwel Psychiatrisch rapport redt hem het leven Advertentie. De afgelopen Zondag was voor de Her mes elftallen niet best. Het eerste elftal stelde ernstig teleur, niet alleen wat de uitslag betreft, maar vooral wat het ver toonde spel betreft. Dat was beslist be neden de maat. Nakaarten hierover heeft geen zin. Het enige wat de spelers kun nen doen is zich heilig voornemen om Zondag revanche te nemen. Lukt dat, dan Zou dit een felicitatie waard zijn, want voorzover wij weten, is het nog nooit ge lukt om in Haarlem van EDO te winnen. Gezien echter het feit, dat de Hermes DVS-ers gewend zijn met onverwachte uitslagen voor de dag te komen en de overtuiging, die bij de spelers leeft, dat er wat goedgemaakt moet worden, schijnt een verrassing ons niet uitgesloten. In ieder geval zullen de Blauwwitten er goed aan doen, niet met een minderwaar digheidscomplex naar Haarlem te trek ken en moeten bedenken, dat sinds het laatste treffen tussen beide clubs beide elftallen heel wat gewijzigd zijn. Het tweede kon het in Dordrecht tegen J)FC niet bolwerken. Al is Overmaas 2 een niet te onderschatten tegenstander, toch geloven wij, dat er in deze wedstrijd, die om 10 uur aan de Damlaan wordt gespeeld een kans zit om zich van de geleden nederlaag te herstellen. Ook het derde kon de nederlaag niet ontgaan en zal het Zondag in Gouda tegen Gouda 2 weer niet gemakkelijk krijgen, toch geloven wij, dat er in dit elftal meer zit, dan er tot nu toe uit is gekomen. Aan de spelers de taak, dit Zondag te bewij zen. Voor Hermes 4 is het Zondag de grote dag. Om 10 uur wordt aan de Damlaan tegen Hollandiaan 2 gespeeld en een De KVP kring Dordrecht, houdt op Zaterdag 4 November a.s. een Algemene Kringvergadering te Rotterdam, Beurs gebouw, Lobby-zaal, ingang Meent 110 e 14.30 precies. De agenda vermeldt: o.m. de volgende punten: Jaarverslag van de Penningmees ter; Begroting 1950; Verslag Kascommis- ïie; Benoeming nieuwe Verificatie-com missie. Hiervoor worden ditmaal voorge steld de afdelingen: Hoek van Holland, Schipluiden en Maasland; In het kader van de plaatselijke acties klemt vaak de vraag, welke in feite een moeilijkheid ls, „Wat zijn op dit ogenblik de meest actuele activiteiten?".De Kringpropagan daleider zal op deze vraag hier een hope lijk bevredigend antwoord geven, ter stimulering en activering van onze af delingen; Hoe staat het eingenlijk met de Jongeren-activiteit in onze Kring? Hierover zal In een uiteenzetting van ongeveer twintig minuten een inzicht worden gegeven door de voorzitter van de Jongerenkring Dordt, mr. Van Wes- sum; Vormingscentrum, Kaderweekends, Regionale Kaderdagen en ledenwervings actie. Over deze belangrijke zaken zal onder dit agenda-punt een gedachtenwis- seling worden gehouden; Eventuele voor stellen aan de Partijraad. De algemens Kringvergadering kan een belangrijke schakel betekenen in het organisatorische werk der partij. Voorstellen voor de a.s. Partijraad kunnen uiterlijk tot en met 1 November a.s. worden ingezonden aan het Kringsecretariaat. AanvuUin.gsagenda voor de Gemeente raad van Vrijdag, 27 October 1950. Voorstel van B. en W. tot onderhandse verkoop aan de Heer Ir. C. Hoek en 21 andere eigenaren van pandien aan de Stadhouders laan Z.Z. van een strook grond achter hun percelen, ter diepte van 5 M. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting van baten en lasten van de Drinkwaterleiding en van de begrotingen van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het Electriciteitsbedrijf voor het jaar 1949 Bij de nadering van het leesseizoen mo gen we de aandacht vestigen op de „Wessels-serie" van L. Penning, die met de boeiende en levendige beschrijving van episoden uit de Zuid-Afrikaanse Boeren oorlog zo aangename als leerzame ont spanning brengt. Dat wij bij het doorlezen van deze verhalen met gespannen aan dacht de fijne trekjes volgden, die zo'n levendige schildering van de bijzonder heden geven, zal wel mede zijn oorzaak vinden in de herinneringen, die wij aan de bezettingstijd bewaren, waardoor wij beter in de mentaliteit van de vrijheid lievende bevolking kunnen doordringen en hun strijd en hun angst, hun moed en vindingrijkheid weten te waarderen en begrijpen bij hun strijd tegen een vreem de bezetter. De vijf delen: De leeuw van Modderspuit, de held van Spionkop, de verkenner van Christlaan de Wet, de overwinnaar van Nooitgedacht en de Kolonist van Zuid-West-Afrika zullen ongetwijfeld tot de veel gelezén boeken behoren. Nog op een ander interessant boek wil len we even wijzen, namelijk op „De Zeearend" van Harry Macfie. Dit ls een werk, waarin de schrijver, die als 18- jarige jongeling naar den vreemde trok en zijn gehele leven lang bleef zwerven door Canada, Alaska. Mexico, China, ja practisch over de gehele wereld, al zijn rijke ervaring en ondervinding heeft neergelegd. De Zeearend het heldenlied van de Grote Zeiler speelt onder de Eskimo's voornamelijk, maar ook ln China en de Zuidzee-ellanden; het is de beste schilde ring van het Alaska-milieu, die we ooit onder de ogen kregen en zal zijn weg naar de lezerskring, die van dit soort verhalen houdt, even gretig vinden als dat in het buitenland het geval is. In verband met de voorgenomen be bouwing van de grond ten Zuiden van die Stadhouderslaan, hebben een aantal eigenaren van percelen aan de Stadihou derslaan Z.Z. verzocht aan hen een strook grond ter diepte van 5 M. achter hun percelen te verkopen. Nadere be sprekingen hebben er toe geleid, dat voor de percelen, gelegen ten V/esrten van het verlengde van de Willem de Zwijger laan, de achtergrenslijn 5 M. naar hel Zuiden zal worden verplaatst. Slechts in twee gevallen wenst de eigenaar niet tot aankoop van de grond over te gaan, zo dat daarvoor een nadere oplossing moe'' worden gevonden bij de verkoop van de Zuidelijk gelegen grond. Met de verkoop van de grond tegen de daarvoor geldende prijs van 21. per M2 hebben B. en W. geen bezwaar Heden herdenkt de heer A. van Krug- ten Noordmolenstraat 20 den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam als chauf feur bij de N.V. P. van Gent's Distilleer derij. Hedenmorgen werd hij met zijn echtgenote ten kantore van de directie ge huldigd. Hem werd een cadeau onder couvert door de heer P. van Gent over handigd, terwijl het personeel hem met een nuttig geschenk op huishoudelijk ge bied bedacht. Verder heeft de heer van Kragten de dag in de familiekring door gebracht. overwinning zou dit elftal aan de kop brengen. De lagere elftallen deden het Zondag heel wat beter, dan de grote broers. Geen enkele wedstrijd ging verloren. Zaterdag a.s. speelt P.P.S.C. haar derde thuiswedstrijd in deze competitie. Willen zij haar goede gewoonte van te winnen op eigen veld, in dit seizoen gestand doen, dan dienen zij er rekening mede te houden dat de Trammannen deze wed strijd zeer zeker niet cadeau zullen ge ven. R.S.M. en P.P.S.C. beiden, kunnen de punten heel goed gebruiken. De heer H. Voordewind, de bekende Amsterdamse Politiecommissaris, schrij ver van de boeken: De Commissaris ver telt en De Commissaris vertelt verder (waarvan ook wekelijks 't bekende hoor spel voor de radio komt) heeft zich be reid verklaard op Maandag 20 November a.s. des avonds om 8 uur in het gebouw „Musis Sacrum" een lezing te houden over zijn ervaringen als politieman. Kaarten voor deze lezing zullen te zij ner tijd bij boekhandel Venemans ver krijgbaar zijn. GEBOREN: Richardus J. M. z. v. J. Oranje en G. A. M. Swartjes; Maria L. C- d. v. L, A. van Geloven en M. C. de Boer; Pieter A. z. v. A. A. van der Pluijm en A. Sagel; Dingenis J. z. v. D. van Driel en J. Spits; Adrianus J. z. v. F. M. van Dijk en H. P. Backelant; Maria d. v. J. Brouwer en J. C. H. M. van Wassenaar; Hendrik H. z. v. J. A. Roijers en A. A. van Houwelingen. De onlangs te water gelaten coaster „Casablanca", die gebouwd werd op de N.V. werf „Gusto" voorh. A. F. Smulders te Schiedam, voor rekening van de firma Dammers en Van der Heide te Rotter dam, heeft gisteren haar proefvaart ge maakt. De „Casablanca" is een zusterschip van de op 16 October j.l. in de vaart gekomen coaster Bisquaya en heeft een laadver mogen van 700 ton. De eerste reis van de „Casablanca", die 28 October a.s. za) beginnen is naar Engeland. Het ligt ech ter in de bedoeling, dat de coaster op Casablanca zal varen. Voor rekening van dezelfde firma ls aan de werf „Gusto" de bouw opgedra gen van twee Shelter-dekschepen, die een laadvermogen zullen hebben van duizend ton en een snelheid van veertien mijl. Giste'ren werd met het m.s. „Hoflaan" proefgevaren op de Nieuwe Waterweg. Dit schip is gebouwd bij de fa. de Haan Oerlemans te Heusden voor de rederij N.V. Stoomschip „Hannah" te Rotterdam, volgens Lloyd's klasse 100 A.l. en vol gens de Nederlandse Scheepvaartinspec tie. Het schip is lang tussen de loodlijnen 51,80 M., breed op grootspant 8,70 M„ hol 3,86 M. Het draagvermogen is groot 804 ton op summer freeboard. In de motorkamer is opgesteld een M.A.N. motor van 500 PK. met 280 om wentelingen. Op de gemeten mijl werd 11.2 knots gevaren. Nadat het schip aan alle voorschriften had voldaan is het door de rederij over genomen. De vorige week heeft deze re derij bij dezelfde werf een duplicaat van dit schip besteld. 215 ton kolen Bergen op Zoom; 100 ton div. granen Zwolle; 90 ton ld. Oosterwolde; 215 ton ld Roermond: 500 ton ld. Deventer; 310 ton petr. cokes Leerdam; 149 ton id. Opheus- den; 128 ton cellulose Maastricht; 100 ton ld. Arnhem; 250 en 90 ton papier Velsen; 350 en 218 ton ld. Maastricht; 85 ton boekweit Sneek: 64 ton ld. Nieuwesluis; 160 ton kali Brielle; 467 en 300 ton tarwe l.-varen; 605 en 563 ton ld. Wormerveer; 200 ton suiker bleten Stampersgat; 350 ton stukgoed Am sterdam; 30 ton kurk Beekbergen; 238 ton ijzer Vlissingen; 80 ton super Nieuwendijk; 75 ton bloem den Bosch: 61 stand hout Roer mond; vletreizen 6 stuks. NED. KATH. METAALBEWERKERS- BOND De afd. alhier van de Katfh. Metaal- bewenkersbond organiseert een filmvoor stelling voor haar leden en hun dames op Dinsdag 31 October a.s., des avonds te 8 uur, in de zaal Harmonie. Vertoond wordt de film „De Hemelse Magiër", die het rijke priesterleven weergeeft van de heilige Joannes Vianney, pastoor van Ars. De totale haringaanvoer te Vlaardin- gen bedraagt 86.421 kantjes haring (vorig jaar 68.830) en wel 36.758 kantjes Maat jesharing; 20.859 kantjes Volleharing; 27.453 kantjes Steurharing en 1,351 kan tjes ijle haring. VLAARDINGS SCHAAKGENOOT SCHAP Het eerste en tweedie tiental van het Vlaardings Schaakgenootschap verloor beide hun eerste wedstrijd. Einduitslag van de wedstrijd V.S.C. I Pion I is 46. De wedstrijd V.S.G. 2Wiltoni-Feije- moord 1 is beslist in het voordeel van de bezoekers, hoewel er nog één partij moet worden gespeeld. Vemoedelijke uitslag 314—6%. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen dienst doen: Dr. G. D. Birnie, Schiedamseweg 56, Telef. 2374. Dr, A. H. Westenbrink, Binnensin gel 62, Telef. 2528. Apotheek geopende Ir. J. Backer, Hoogstraat 228. BOUW SCHOOL BABBERSPOLDER Het bouwen van een permanent school gebouw het eerste stenen schoolge bouw, d'at na de oorlog in deze gemeente wordt gebouwd met wijkgebouw in de Babberspolder en bestemd voor het openbaar onderwijs, is door Burg. en Wetih. gegund aan de laagste inschrijf- ster, de fa. Stolk en Geurtse alhier, voor f 154.550.Hef plan voor het schoolge bouw met 7 klassen, met wijkgebouw. dat als gymnastieklokaal zal worden in gericht, is ontworpen door het architec ten- en ingenieursbureau Spruyt en Den Butter, te Schiedam. STADSBEIAARDIER Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling om tot aanstelling van een stads- beiaardlier over te gaan. Voor deze func tie hebben zich reeds gegadigden gemeld. We hebben er natuurlijk geen bezwaar tegen, dat men geleidelijk aan onder het kleine landbouwbedrijf iets anders gaat verstaan dan tot nu toe, mits men het maar algemeen en duidelijk afspreekt en voor het oude begrip een nieuw woord uitkiest. Tot voor kort verstond men algemeen onder het kleine landbouwbedrijf die boerenbedrijven, die bewerkt konden worden door één volwassen man met be hulp van zijn gezinsleden, waarvan de kinderen nog geen volslagen arbeids krachten waren: bedrijven, die al naar de grondsoort en het teeltplan varieerden van 3 tot 8 ha. Zo verstond het inder tijd de zogenaamde Commissie Roebroek en zó verstond het onlangs ook de Com- missie-Dewez van het Centrum voor Staatkundige Vorming. In de laatste tijd echter vermoedelijk onder invloed van de leuze: mechanisatie ook op het kleine bedrijf zien we her haaldelijk, da$ men ln deze gevallen veel grotere bedrijven met de naam „klein bedrijf" siert. Door de radio hoorden wij dezer dagen een causerie over de mecha nisatie en het kleinbedrijf en begrepen daaruit, dat de spreker bedrijven van minstens 12 ha. bedoelde. En de vorige week lazen wij een overigens belang wekkend artikel ln de Nieuwe Veldbode over arbeidsproductiviteit, mechanisatie en kleine bedrijven, waarin goedgeleide tweeroansbedrijven tot de kleine bedrij ven werden verheven. De inhoud van dat artikel was overi gens Interessant. Wat wij reeds enkele jaren geleden met klem hebben betoogd, werd ook thans verdedigd n.l. dat mecha nisatie op het kleine boerenbedrijf alleen maar verantwoord kan zijn indien daar door vreemde arbeidskrachten kunnen worden uitgespaard of de arbeidskracht van de exploitant, zolang hij zijn vrij komende tijd rationeel op het bedrijf kan gebruiken. Aanvaardt men echter deze stelling, dan is er voor mechanisatie op het kleine bedrijf in de oude zin nauwe lijks plaats. Wil men dan toch de mecha nisatie ook voor het kleine bedrijf pro pageren, dan zal men onder kleinbedrijf iets anders moeten verstaan. En dat doet men dan ook. Wij betreuren dit ten zeerste. Ook vroeger was het bekend, dat de bedrijven van omstreeks 1215 ha. het moeilijk hadden en wij verheugen ons er over, dat thans voor deze tweemansbe- drijven iets gedaan wordt. Maar wij zou den het een groot nadeel voor ons platte land vinden, indien de groep kleine be drijven in de historische zin daardoor ver geten zou worden. Het gaat daar om circa 70% van onze grondgebruikers, die ook thans nog in uiterst moeilijke om standigheden verkeren en wier sanering een van de meest ingewikkelde agrarische problemen vormt. Het is ons niet bekend, of de overheid de adviezen van de Commissie-Dewez van het Centrum voor Staatkundige vorming ter harte genomen heeft dan wel naast zich heeft neergelegd. Mogelijk zou de Commissie-Roebroek, die nooit opgeheven is en dus nog bestaat, het kleine-boeren- probleem, waarvoor zij in het leven ge roepen is, in studie kunnen nemen ten einde tot een efficiënt saneringsplan te komen. Het wordt tijd, dat het kleine- boerenprobleem eens principieel wordt aangepakt en uit de wereld geholpen! TH. P. O40BIAO VOOH SChlCOAM IN OMSTRCHtN •2ste Jaargang No. 21374 De kantoren nistratie zijn gebouw R.K. 71. Schiedam. Giro-nummer De Courant der Redactie en Admf- tijdelijk gevestigd In bet Volksbond, Lange Haven telefoon 67387. 9095 ten name van de N.V De Maasbode, Rotterdam Abonneiiienisprljs 4 30 per kwartaal I 45 pet 'iieand f 0 35 per week Adveriei.uv pn.li- op gewone Kolombreedte f U 15 oei inillimetei noogte Inge/tinoer. Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Contract tarreveD tegen gereduceerde prijs verknigbaar Otl de administratie ot bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen tkielne advertentUSn) tot 20 woorden 50 et Elk woord meer 3 et Maximum SO woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. KuUpers. Als werkloos ingeschreven: Afd. Bouwbedrijven: Uitvoerder, schil ders, glas-ln-loodzetter. Afd. Metaalbedrijven: Radiotechnicus, halfw. werktuigbouwk. tekenaars, auto monteur, chauffeurs, land-machinist, land- stokers, bankwerkers, afbramer, elee. monteur, montagewerkers. Afd Alg. bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, correspondent, incasseer der, magazijnbedienden, vertegenwoordi- gers, ongeschoolde arbeiders, transpor - arbeiders, musici, verkopers, kellner, ban ketbakker, glasblazers, glasslijpers, filiaal houder gedistilleerd, schoenmakers, kleer- makers, kampok, reclame-tekenaar, boek houder voor enkele dagen, fotograaf, distillateursknechts, verbandmeester, II analyst, papiersnijders. Afd. Jeugd: LI. plaatwerker, 11. banket bakker, aank. bediende, jongste bedien den. zAfd. Vrouwen: LI. verkoopsters manu- facturenvak, bekwame typiste. Gevraagd door diverse werkgevers: Afd. Bouwbedrijven: Timmerlieden betonwerkers, borstel- en kwastenmakers, haarbewerkers. Afd. Metaalbedrijven: Machine bank werkers, vormers, hoefsmid, plaatwerkers bekend met roestvrij staal, gereedschap slijpers, gereedschapmakers, draaiers, fralsers, schavers, carrousseldraaiers, me taalstekers, machineboorders, autogeen- branders, sjouwers, pijpfltters, Ijzerwer ken, framebouwers, revolverdraaiers, Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (Van onze Utrechtse redacteur) De benoeming van de Utrechtse chirurg dr A. G. Brom, die verbonden is aan het St. Antonius-ziekenhuis, tot hoogleraar in de thorax-chirurgie aan de Rijksuniversi teit te Leiden, van welke benoeming reeds enkele maanden sprake is, zal binnenkort een feit worden. Deze benoeming houdt verband met de splitsing van de chirurgische leerstoel aan genoemde universiteit, waardoor de thorax-chirurgie als apart vak door een afzonderlijke hoogleraar gedoceerd wordt. Juist gistermiddag isde nieuwe hoog leraar aan de Leidse universiteit tot doc tor gepromoveerd op het proefschrift: „De Coarctatie Aortae en haar behandeling". Dr Brom werd in 1915 te Amsterdam ge boren. In de afgelopen veertien dagen liepen de prijzen in het buitenland voor de meeste artikelen der olie- en vetbranche weer op, aldus een bericht van de ma kelaars Bessem De Schepper te Rot terdam. Nederland keek dit echter rustig aan. Ook in het binnenland verliep de handel kalm. al was er toch geregeld wel een en ander te doen. De margarine-industrie betrok weder om flinke partijen in de bekende grond stoffen, terwijl de vetsmelterijen, biscuit fabrieken, enz. doorlopend kleinere hoe veelheden geraffineerde vetten opnamen. De zeepfabrikanten gingen door met de aankoop van ruwe cocos- en Sumatra- palmolie. De enkele postjes vetzuren die aan de markt kwamen, werden vlot op genomen. De partij fancy talk, bestemd voor export-zeep, die deels is aangeko men en deels spoedig wordt verwacht, werd (op een klein onverdeeld restje na) eveneens gaarne geaccepteerd. Tenslotte completeren cok ditmaal weer enige za ken in inlands technisch vet, ricinusolie, e.d. de lijst van afdoeningen dezer be- richtperiode. Met ingang van 22 October ondergin gen de heffingen voor de daaraan onder worpen industrie enige wijzigingen. Die voor cocos- en palmpitolie werd met 7.50 verhoogd, die voor vloeibare olie ir.et 2.25 verlaagd, beide per 100 kg. Voor Sumatra-palmolie en traan bleef de oude heffing gelden. Van onze speciale verslaggever) Het was vanmiddag twaalf uur precies. Plechtig klonk het „Wilhelmus" over de Lloydkade te Rotterdam. De meer dan zeshonderd vrijwilligers van het Korea-detachement, aan boord van het troepenschip „De Zuiderkruis", stonden stram in de houding. Dit was hèt moment: de trossen gingen los en even later begon er licht te komen tussen de wal en het schip. Nederlandse landstrijdkrachten zijn thans op weg naar het Verre Oosten om hun aandeel te nemen in de strijd, die-troepen van de Verenigde Naties voeren voor het behoud van de wereldvrede, door de strijd tegen de chaos, strijd tegen het communisme. En het was vjce-admiraal N. A. Rost van Tonningen, die de vrijwilligers namens H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden een vaarwel toesprak en hun een behouden terugkeer toewenste. Reeds te ongeveer half negen waren de leden van dit vrijwilligerscorps op de terreinen van de Kon. Rotterdamse Lloyd in ongeveer vijftig 3-tons trucks aange komen en al spoedig begon het geroeze moes van zich inschepende militairen. Vremd was het dit gezelschap echter niet: ongeveer 85 pet. van hen heeft reeds aan de acties in Indonesië deelgenomen en aan alles kon men zien, dat de zaak glad zou verlopen. Ge enonnodig gezoek, alles ging als op rolletjes en precies op tijd wist men dan ook met vertreksein te geven. Van militaire zijde was er veel belang stelling voor dit vertrek. We zagen o.a. de plaatsvervangede chef van de generale staf, M. R. H. Calmeyer en de hoofdaal moezenier mgr. Verstrailen. Vooral van Belgische zijde volgde men de gang van zaken met grote interesse; de comman dant van het Beelgische Korea-detache ment, luit.-kol. Grahay, zag men voort- durened in gesprek met de commandant van het Ned. Corps, luit.-kol. M. P. A. den Ouden. (Van onze Limburgse redacteur) De geschiedschrijvers zijn het er over eens, dat Bismarck, de geniale staats- man, met de Kulturkampf die hij ontketende, een ernstige vergissing heeft begaan. Was godsdiensthaat de oorzaak dat hij zich aan de Katholieke Kerk vergreep? Dat direct niet, want de IJzeren Kanselier, die van pro- testantsè landadel afstamde, was van huis uit een gelovig man en stelde zijn leven lang vertrouwen in de Goddelijke Voorzienigheid. Zijn geloofsver- volging sproot uit vals inzicht en blind vooroordeel voort. In de politieke zelfstandigheid van het Centrum, waarvan de scherpzinnige Windthorst de leiding had, zag hij een bedreiging voor de Rijkseenheid. Hij, die zijn leven lang voor de idee der Duitse saamhorigheid streed, kon niet velen dat de katholieken met hun Oostenrijkse geloofsgenoten congressen hielden en zich zelfs één voelden met de Fransen, die hij in de oorlog van 1870 verslagen had. De staatkundige koers die hij volgde voerde hem naar antipapistisch vaar water, waar hij klippen ontmoette welke liij niet verwacht had en waarop hij tenslotte strandde. Want al beweerde hij met hooghartige trots: „Nach Canossa gehen wir nicht uiteindelijk liep hij zo aan alle kanten vast, dat hij wel toenadering tot het Vaticaan móest zoeken, of hij wilde of niet. Deze cultuurstrijd werd door de Paus gewonnen. crasseurs machine, stalenramenmonteur. Alf. Alg. bedrijven: Boekdrukkers, oogst- arbeiders, fabrieksarbeiders en carton- nagewerkers, broodbakker-bezorger. Alf. Jeugd: Cartonnagewerkers, 11. lak- spuiter, 11. zeilmaker, fabrieksjongens, loopknechts, 11. plaatwerker, 11. autogeen- lasser, 11. papiersnijders, 11. metaalslijper, hulpvakarbeider steendrukkerij, 11. vellen- bereider, 11. metaaldraaier, halfw. brood bakker-bezorger, 11. wostmaker, 11. sla gers. aank. bediende. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, huishoudster, naaister confectie, boekhoudster 2025 jaar, steno typiste moderne talen. Afd. Beroepsvoorlichting: Ouders van kinderen, hoofden van scholen en belang hebbenden worden eraan herinnerd, dat iedere Dinsdagmiddag (behalve de 5e Dinsdag der maand), de afdeling Beroeps keuzevoorlichting van 14—16 uur zitting houdt in het Arbeidsbureau Schiedam, Lange Nieuwstraat 135. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat de beroepskeuze- en studie-adviezen niet meer gratis worden verstrekt, doch hiervoor betaling moet geschieden. Het verschuldigde bedrag wordt berekend naar het jaarinkomen van het gezinshoofd, dan wel naar dat van de persoon, die het advies wenst in te winnen. Voor hen, die als werkloos bij het Ar beidsbureau staan ingeschreven, is geen betaling verschuldigd. De Jezuïeten moesten het spoedig ont gelden. Krachtens de wet van 4 Juli 1872 werd hun verboden in Duitsland huizen te bezitten. Enige maanden later werd deze maatregel tevens op de Redempto risten, Lazaristen, Priesters van de H. Geest en Dames du Sacré Coeur als zijnde aan hen verwant toegepast. Het jaar daarop werden de beruchte Mei- wetten uitgevaardigd. In 1875. toen alle orden en congregaties opgeheven werden, bereikte de strijd zijn hoogtepunt. Alleen religieuzen, die zich aan ziekenverpleging wijdden, mochten blijven, doch hadden zich aan een hinderlijk staatstoezicht te onderwerpen. Als gevolg van deze onrechtvaardige maatregel begon de grote uittocht uit het Duitse vaderland. Talrijke kloosterlingen passeerden de grens. De Jezuieten sticht ten het St. Ignatius-College te Valken burg; de Carmelitessen van Aken vonden een veilige woonplaats in Maastricht; de Zusters van het Arme Kind Jesus gingen naar Simpelveld enz. enz. Moeder Alphonsa In gezelschap van acht zusters arri veerde Moeder Alphonsa Kuborn op Allerzielendag van het jaar 1875 te Beek bij Sittard. Omdat de jonge Congregatie in Duitsland geen postulanten meer mocht aannemen, hadden zij Schweich, een dorp in de omgeving van Trier, verlaten. Moeder Alphonsa was afkomstig van het Groot-Hertogdom Luxemburg. Op jeugdige leeftijd was zij te Luxemburg- Pfeffenthal in de Congregatie der Barm hartige Zusters van de Derde Orde van de H. Franciscus getreden. Op aandringen van haar broer: pater Mathias Kuborn C.ss.R. en met goedvinden van de alge mene overste en mgr Adames, bisschop van Luxemburg, stelde zij zich 5 October 1867 aan het hoofd van een drietal vrome vrouwen, die besloten hadden zich aan de verzorging van armen en zieken te wijden en een ervaren religieuze zochten van wie zij leiding zouden ontvangen bij het streven naar de kloosterlijke volmaakt heid. Door de verantwoordelijke taak te aanvaarden werd Moeder Alphonsa Stich teres van deze Congregatie. Armoe en gebrek In het begin hadden de zusters het in Beek allesbehalve gemakkelijk; Armoe en gebrek waren troef. Soms was de nood zo groot, dat de provisie kast leeg was en er zo goed als geen brood op tafel kon komen. Het waren harde, doch gelukkige en verdienste lijke jaren en meermalen kwam het voor, dat O.L. Heer haar juist op tijd uit zware zorgen hulp. Toen de communiteit zeven jaar later naar de gemeente Schin op Geul, welke onlangs bij Valkenburg gevoegd is, ver huisde, was de noodlijdende toestand voor goed voorbij. Beek de bakermat van de congre gatie bleef de zusters altijd bijzonder dierbaar. Zij leiden daar een bewaar school, lagere school, Mulo, naai- en V.G.L.O.-school, verplegen ouden van dagen en zorgen voor de pensiongasten die bij haar inwonen. Zuster Fabiana thans rustend in het moederhuis te Val kenburg die zich het grootste gedeelte van haar leven voor de vrouwelijke jeugd van Beek heeft uitgesloofd, is daar een algemeen bekende en beminde figuur ge worden. In 1934 verrees langs de Maastrichter laan het monumentale kloostergebouw, ■waarin het postulaat en noviciaat geves tigd werden. Geleidelijk aan zijn er nieuwe stichtin gen bijgekomen: te Stein, Amby, Cabauw, Elsloo, Dreumel, Klimmen, Meers. Wylre en Megen. Van de vier huizen die de congregatie in Duitsland bezat werden die te Königswinter en Tecklenburg tijdens het Hitlerregiem opgeheven, doch die te Eisen bij Grevenbroich en Aegi- dienberg bij Honnef aan de Rijn konden blijven voortbestaan. Tijdens het bestuur van Moeder Casimir Wester, vierde algemene overste, vertrok ken in 1926 de eerste zusters naar Brazilië. Dank zij het grote aantal roepingen is de congregatie daar tot grote bloei gekomen. In deze missie besturen de zusters twee Leprozenhuizen, een inrichting voor alle soorten van besmettelijke ziekten, een sanatorium voor longlijders, verschillende andere ziekenhuizen en twee kinder tehuizen. waar de gezonde kinderen van de melaatsen verpleegd en opgevoed wor den; ook beoefenen zij daar de ambulan te ziekenverpleging, leiden volks- en naaischolen en verzorgen in verscheidene colleges de huishouding. De Braziliaanse huizen vormen een zelfstandige provincie met een inlands Noviciaat. De congre gatie telt thans ongeveer 500 leden. Allerzielen is geen dag om feest te vieren. Daarom zal hef 75-jarig bestaan van de Congregatie der Zusters Fran ciscanessen van de H. Joseph Dinsdag Rustig en kalm stond deze comman dant te midden van dè vele verewikke lingen, die een Korea-afvaart nu een maal met zich meebrengen. „Goddank, dat het zo ver is", zei hij. „Over enkele uren zijn we het zeegat uit en via de aanloophavens Port Said en Aden gaan we naar Singapore. En dan op Korea af: met de grootste waarschijnlijkheid naar de indertijd zo omstreden grote havenstad, Pusan. Wij melden ons daar bij de commandant van de United Nation Forces en zullen waarschijnlijk ingedeeld worden bij het achtste Ame rikaanse leger", En dan, commandant? Ja, dat weet ik zelf ook nog niet. Dat moeten we maar aan McArthur over laten. We komen vermoedlijk op 25 November aan en zullen maar dat weet ik ook niet zeker optrekken in de richting van Taegu. Daar hopen we dan de gelegenheid te krijgen een maand te trainen met de Amerikaanse wapens die ons daar verstrekt zullen worden". De eerste, die we aan boord tegen het lijf liepen, was aalmoezenier L. van de Vrande, kennelijk uitstekend in zijn element te midden van de rode en groene baretten van de para's en com mandotroepen, die men in grote aantal len onder de vrijwilligers vindt. „Ongeveer de helft van de Jongens is katholiek", vertelde de aalmoezenier, „dus Ik weet wel wat Ik te doen heb. Mijn grote dank gaat uit naar het Kath. Thuisfront, die gezorgd heeft voor mijn uitrusting. Twee miskoffers (waarvan een, die in een ransel gepakt kan wor den), een veldharmonium (dat eerlijk gedeeld wordt met de legerpredikant), veel boeken, amusementsartikelen ete. Laten ze ons in Nederland niet ver geten: ze hebben daar een uitstekend wapen, dat ons in Korea ten dienste kan komen: zo nu en dan eens een rozen hoedje voor het welzijn van de jongens, die het werk gaan doen". En zagen we en spraken de luitenante van 'het V.H.K. K. M. Koopman», <iie tezamen met de luitenante F. van der Plas, als vrouwelijke vrijwilligers mee naar Korea trekken. Luitenant Koopman» kent de klappen van de zweep. Juist een week geleden kwam ze uit Indonesië naar Nederland gevlogen, even een koude neus halen, har oude vader bezocht en vandaag ver trok ze weer naar verre werelddelen, deze kranige vrijwilligster, die we nog kenden uit haar Alkmaarse strijd, toen we wel ooit van baar hulp hebben mo gen profiteren a'| wijkzuster van het Wit-Gele Kruis, „Duimpje - op", zo ver trekt ze en „er is daar mooi werk voor ons te d'oen". Niet alleen het verple- glngswerk, maar ook het sociale werk heeft har bijzndere belangstelling. De beide vrouwelijke vrijwilligster gaan door Tokio, waar ze voorlopig gestatio neerd worden en drie zalen van een Amerikaans hospitaal ter beschikking krijgen. En dan wanneer de zaken geregeld zijn gaan ze, zoals ze hopen, naar de troepen in Korea. Het was te ongeveer half twaalf, dat de vice-adimiraal N. A. Rost van Tonnin gen het woord nam. om de vrij willig era namens de Koningin en Prins Bernhard een goede reis te wensen. „Wederom zal, zoals gedurende 19401945 een Neder, landse legergroep deelnemen aan een ge meenschappelijke actie", zo zeide hij. „Thans zult gij, vijwilligers, opdrachten te vervullen krijgen, die de Verenigde Naties U zullen geven. Dit geschiedt om te pogen de wereld voor de rampen van een nieuwe oorlog te behoeden en rust en orde te brengen in een gebied, dat door deze rampen reeds werd getroffen. Zorgt ,dat ge Uw taak met ernst en toewijding uitvoert, bevestigt rle goede naam van de Nederlandse soldaat. Be denkt steeds, dat ge door Uw optreuen de naam van Uw land hoog moet hou den. Moge arbeidzaamheid, kalmte en geloof bij U blijven ook in moeilijke omstandigheden. U zei verder een voor spoedige thuiskomst toegewenst". Met een driewerf hoera op de Ko ningin. waarmee luidkeels van boord af werd ingestemd, eindigde de vioe-admi- raal zijn toespraak. Toen werd hot ernst; het publiek, dat tot dan toe gelegenheid gehad had om op de kadie te komen werd toen toege laten en daarna begon een afscheid op langere afstand en voor langere tijd. Het was een heel ander afscheid, dan we soms gewend waren in de tijd dat de troepenschepen naar Indonesië voeren. Deze mannen zijn vrijwilligers, ze weten wat ze willen en ze gaan graag. Dat het afscheid sommigen van de achterblijven- den soms zwaar viel, kon aan de alge mene opgewekte stemming geen afbreuk doen. En de Kon. Militaire Kapel droeg daartoe zeker bij. Daverend klonken de liederen van d« vrijwilligers over de kade, ketste de zang tegen de loodsen terug en het lied „Voor Koningin en Vaderland" bleëk plotseling enige regels aan tekst meer gekregen te hebben. Want luid klonk na het „Voor Koningin en Vaderland" een herhaling, die luidde „Voor Westerling en vader land." Langzaam kwam er zoals wij schre ven licht tussen wal en schip, de groe ten over en weer begonnen Ijler te klin ken, de „Zuiderkruis" werd langzamer hand naar het midden van de rivier ge trokken en te ongeveer half één had de verre, verre reis naar Korea een aanvang genomen. Duimpje-op voor deze vrijwilligers; vaarwel en behouden thuiskomost voor de mannen van Overste Den Ouden, voor hen, die Nederland's naam gaan toevoeger» de landetrijdkmcWtcn vain do velo landen, die thans in het geteisterde Korea voor het eerst gaan meehelpen aan da vorming van het leger van landstrijd krachten van da Verenigde Naties. Zo was het afscheid van de Korea-vrijwilligers hedenmorgen aan de Lloydkade te Rotterdam- 7 November a.s. herdacht worden. De zusters willen het bescheiden doen. Of dit plan zal lukken? We vermoeden, dat de Bekenaren die dag hun dankbare waardering willen tonen voor het ver dienstelijk werk dat deze kloostervrou wen niet alleen in hun midden maar ook elders gedurende driekwart eeuw hebben verricht. De Deense regering Is Donderdagoch tend vroeg afgetreden, nadat z(j in de tweede kamer met vier stemmen ecu d«* derlaag had geleden. De minderheidsrege ring van Hanus Hedtoft is sinds 1947 aan het bewind geweest. De regering kwam ten val over de kwes tie van de r r.tsoenering van boter, welke zij wilde handhaven, terwijl de verenigde oppositie er een einde aan wilde maken. Reeds geruime tijd zijn er b|J de dienst van gemeentewerken te Rotterdam plan nen in voorbereiding om te komen tot de definitieve vorm van het Hofplein, het plein, dat een schakel vormt in de ver binding UtrechtDen Haag, en Rotter damCentrumDen Haag. Dit toekomstige circulatieplein zal de vorm krijgen van ons oude stuivertje, dus vierkant met ronae hoeken. De werk zaamheden zullen zich niet alleen beper ken tot het Hofplein, maar zich eveneens uitstrekken tot een gedeelte van de op het plein uitmondende straten. Men hoopt met de werkzaamheden be gin Januari a.s. aan te vangen. Dit tijd stip werd gekozen, omdat de arbeid dan achter elkaar kan geschieden. De be strating, een z.g. „keibestrating" met aangegoten voegen, dient in de zomer maanden te geschieden ln Augustus 1951 hoopt men dan het nieuwe plein voor het verkeer open te stellen ln het midden zal een zg sierbestrating" ko- men, terwql de verlichting zal geschie den door vier twintig meter boge licht masten. De RET. is inmiddels begonnen met de aanleg van nieuwe tramsporen, want de oude route over het Hofplein kan niet worden gehandhaafd. De wissels zullen worden teruggetrokken op de aangren zende straten De kosten van dit nieuwe Hofplein, inclusief de arbeid aan de straten, wor den op ongeveer een millioen gulden ge schat. De bijzondere strafkamer der Utrechtse rechtbank heeft hedenmorgen de 49- jarige Cornells van Geelkerken, tijden» de bezetting onder Mussert plaatsver vangend leider van de N S B. en boven dien leider van de Jeugdstorm, alsmede inspecteur-generaal van de voormalige landwacht, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. ,f*®z'en de ernstige gevolgen van de ge pleegde feiten, meende de rechtbank, dat verdachte in feite slechts de allerzwaarste straf kan worden opgelegd. Anderzijds wenst de rechtbank de motieven, die Van geelkerken tot zijn daden hebben ge bracht, alsmede de omstandigheden, waar onder hij ze heeft gepleegd. In aanmer king te nemen. I" het bijzonder gelooft de rechtbank, dat de invloed, die van zijn omgeving ls uitgegaan, niet mag worden onderschat, zoals zeer duidelijk in het (door de Utrechtse psychiater jhr dr J. J. M. van der Does de Willebois) uitgebrach te rapport over verdachtes persoonlijkheid tot uiting komt. De conclusies uit dit rap port heeft de rechtbank overgenomen en tot de hare gemaakt. Gezien deze overwegingen, veroordeelt da rechtbank Van Geelkerken tot levens lange gevangenisstraf met ontzettin,» uit de kiesrechten, alsmede uit de --echten tot het bekleden van amb! m en het dienen bij de gewapende macht voor de tijd van het leven. Het proces tegen Van Geelkerken begon op 2 Maart j l. en werd voortgezet op 9 Maart. Veertien dagen later wees da rechtbank een interlocutoir vonnis, waar bij bepaald werd, dat over verdachte een rapport moest worden uitgebracht. Nadat dit rapport was samengesteld, werd het proces op 12 October j.l. voortgezet- Daarbij persisteerde de officier van Justitie, mr Drabbe, bij zijn eis tot doodstraf. Verdediger was mr J. K. M. Mathuisen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2