Mister Birrell op de rommelkamer Nieuw ijshockey-seizoen staat voor de deur Recht op bedrij f «vergunning Gerinkel in Cardiffs vrolijke voetbalkeuken 'T ZOEKLICHT Sultan met eerbied voor tradities SPORT IN ENGELAND De kolenlagen langs de Maas Volgend jaar overdekte kunstijsbaan te Tilburg Veel internationaal contact Voorontiverp aan S.E.R. voorgelegd ADIO PAGINA 5 DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 Grenzen worden weer rechtgetrokken HET DRAMA TE NIEUWKOOP Dader krijgt twee jaar Maar ook dit seizoen krijgt Brabant zijn ijshockey EM. PASTOOR L. MULDER t „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT" VERTROK UIT MAKASSAR ZUIVERINGSACTIES OP ZUID-CELEBES HET CHAUFFEURS ANTWOORD WAS GEEN VERJARINCS- VERSJE VOOR OMA (Wordt vervolgd) Advertentie. Zoals bekend is onlangs tussen Neder land en België een accoord ondertekend inzake ontginningsgrenzen van de kolen- lagen langs de Maas, aan beide zijden van de rijksgrenzen. Naar wij nader vernemen, is deze over eenkomst van bijzonder belang voor de Nederlandse staatsmijn Maurits en voor de Belgische kolenmijn Limburg-Maas te Eisden, Tot nog toe grensden beide mijn- concessies aan elkaar en werd de ge meenschappelijke grens gevormd door de rijksgrens n.l. het dal van de Maas. In gevolge de grillige loop van de Maas werd de ontginningsgrens hierdoor zeer onge schikt en gingen aan beide zijden belang rijke ontginbare kolenlagen verloren. Dit euvel wordt thans grotendeels verholpen door rechttrekking van de ontginnings grenzen. Het Haagse gerechtshof veroordeelde gisteren de 48-jar. bankwerker K. S. uit Nieuwkoop wegens eenvoudige mishan deling tot een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van het voorarrest. S. werd van al het overige hem ten laste vrijgesproken en in vrijheid gesteld. S. was op 6 April wegens het plegen van zware mishandeling met voorbe dachte rade, de dood tengevolge hebben de, tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De officier had toen 20 jaar geëist. De procureur-generaal had na de behandeling door het Haagse gerechts hof vernietiging gevraagd van het von nis van de rechtbank en geconcludeerd tot oplegging van een gevangenisstraf voor de tijd van 8 jaar met aftrek van voorarrest. ten of lichamen zien. Daarom werden alia schilderijen in deze, eens door keizeria Eugènie bewoonde vertrekken weggehaald en door gobelms met dieren en gestyleerde bloemen vervangen Alleen in de badka mer behoefde niets verwisseld te worden. Die is slechts met guirlandes versierd, welke de initialen N(apoleon) Etugé- nie> dragen. De sultan reserveerde voor zijn vrouw en zijn ande e zoon een grote villa buiten Parijs en, naar verluidt, zouden daar zeifs de prinsessen komen Want aangezien Sidt Mohammed ben Youssef thans incognito in Frankrijk vertoeft, kan hij het zich ver oorloven, de rest van zijn verblijf ..en familie" door te brengen Voor de officiële ontvangsten kwamen prins Moulay Abdul lah, de sultane en de prinsessen niet ia aanmerking. Misschien waren dezen hierom even blij als Sidi Monammed ben Youssel zelf zou zijn geweest, indien Want die had duidelijk te kennen gegeven, geen muziek uitvoeringen te willen bijwonen geen opera's of balletten En zelfs 'n bezoek aan de Comédie-Franca.se beschouwde hij als een grote concessie Hij voelde meer voor de paardenrennen. De thans ongceer 50-jarige suttaa kwam als longen van zeventien op da troon Hij war de ierde zoon van sultan Moulay Youssef De Fransen passeerden de twee anderen Maar ze moesten hem eerst zoeken Want Mohammed had sinaas- oppelen uit een boomgaard gestolen en was door de gendarmes als een doodge wone Arabier opgepikt en in de gevange nis gezet. Daar hoorde hij, dat hij verheven wat tot Heerser over de Gelovigen, sultan van Marokko, Fez, Tafilatet. Marrakech en Sous en tot emir van Moumenine. NEEN, zei Zijne Majesteit Sidi Moham med ben Youssef van Marokko kort geleden: ze zijn er te oud voor ge worden. Dat gold zijn dochters, prinses Lella Aïtsja en prinses Lella Malika. Hem was gevraagd, of ze op een soireé mochten ver schijnen, die in Fez door een weldadig heidsvereniging werd gegeven. Sidi Mo hammed ben Youssef volgt nog trouw de gewoonten zijner vaderen, al staat hij toe. dat zijn vrouw ongesluierd gaat. Hij houdt haar in de prachtige harem van zijn paleis opgesloten en nu de prinsessen vijftien en zeventien zqn geworden, mogen ze zich niet meer in het openbaar vertonen. Het is dus aan het hof van Marokko precies andersom als aan de Europese hoven en in het Westerse gezelschapsleven. Toch, deze afgeslotenheid is meer offi cieel als officieus. Want incognito mogen de sultane en de prinsessen af en toe het paleis verlaten. De sultan blijft een maand in Frankrijk. Zijn officiële bezoek duurde slechts enkele dagen, maar hij gaat nu door heel Frankrijk reizen, om zich op 6 November weer van Marseille naar Ma rokko in te schepen. En naar verluidt, zal ook de sultane enige tijd overkomen om iets van Frank rijk te zien. De kroonprins, de een en twintig-jarige Moulay Hassan, is al direct meegekomen. Hij studeert rechten en is reeds herhaaldelijk in Parijs geweest, wordt echter duchtig onder de duim ge houden. Toch mocht hij met zijn vader de appartementen in net Elysée betrekken welke speciaal voor hen waren ingericnt Het zijn de „quatre pièces", waar ook koningin Juliana en prins Bernhard gelo geerd hebben. Als Mohammedaans vorst mag de sultan geen afbeeldingen van menselijke gezich- Het ligt in de bedoeling om de over dekte kunstijsbaan in October van het volgend jaar te Tilburg te openen. In dat verband wordt getracht een bedrag van 50.000 bijeen te brengen, welk bedrag door burgemeester en wethouders van Tilburg als voorwaarde is gesteld voor het verlenen van de gevraagde gemeente lijke hulp. Aangezien dit bedrag voor een belang rijk deel reeds is bijeengebracht ziet het er naar uit, dat de bestaande kunstijs baan te Tilburg het volgend jaar over dekt zal zijn. Oorspronkelijk waren er grote bezwaren van de zijde van Frankrijk om de Tilburg- se ijshockeyclub ook in het aanstaande seizoen weer deel te laten nemen aan het tornooi om de West-Europa-beker, omdat de Franse spelers weinig voor waterpolo- ijshockey gevoelden. Nu echter van de zijde van Tilburg al het mogelijke wordt gedaan om het vol gend seizoen een overdekte baan in ge bruik te nemen hebben de buitenlandse ploegen zich bereid verklaard het aan staande seizoen toch tegen Tilburg te spelen. Verder kan nog worden medegedeeld, dat de Tilburgse ploeg dit jaar versterking krijgt van een sterke Hongaarse speler, Gustav Schmidt. Deze Hongaar heeft als links/voorwaarts in verscheidene vereni gingen van Boedapest gespeeld. Hij zal zich ook met de training van de Tilburgse spelers belasten. wijzend personeel en medische studenten. Van H.M. de Koningin werd een tele gram ontvangen met de beste wensen voor een gezonde groei van de polikliniek, terwijl hel gemeentebestuur van Amster dam bij monde van zijn burgemeester toezegde in de tuin voor de hoofdingang een .monument te zullen laten aanbren gen. hetwelk door een groep jonge beeld houwers zal worden ontworpen. Te Beverwijk is gisteren overleden de zeereerw. heer L. Th Mulder, rustend pastoor van Westwoud Hij werd geboren te Alkmaar 29 Maar* 1875 priester gewijd op 15 Augustus 1900, waS assistent te Schoten en kapelaan achtereenvolgens te Rijp-Wetering. Nederhorste"beig Nes, Noordwtjkerhout en Voorburg Daarna nastoor te Brielle en Westwoud Op 6 April 1944 werd hem eervol ontslag ver leend. Juan Manuel Fangio, de befaamde Ar gentijnse automobiel-coureur, is bij zijn terugkeer in Buenos Aires onder de hul digingen eenvoudig bedolven. Staatspre sident Peron organiseerde ter gelegenheid van de terugkeer een luisterrijke ont vangst. De Argentijn, die volgend jaar opnieuw aan Europese races deelneemt, weet nog steeds niet of hij zich daarbij van een Alfa Romeo of van een Ferrari zal bedienen. In het Schotse elftal dat met 31 Za terdag van 'Wales won, is voor de wed strijd op 1 November te Glasgow tegen Noord-Ierland alleen de geblesseerde mid- voor Rally vervangen; Mac Phail is nu midvoor en Mason bezet diens rechtsbin nenplaats. Schaak-competitie: hoofdklasse: Sneek- Philidor 3 (Leeuwarden) 6%3'A. Aan de Marathon van Kosice in Tsjecho Slowakije a.s. Zondag zal met 33 andere lopers uit geheel Europa ook de Neder lander Joop Overdijk van AAC deelne men. Luik, terwijl de mogelijkheid bestaat dat ook de Franse club „Chamonix" zal uit komen, indien aan het bezwaar van de hoge reiskosten zal kunnen worden tege moet gekomen. Als voorlopige data voor de maand No vember zijn aangewezen: 15: Den Haag: HHYCLuik; 18: Parijs: RC France .HHYC; Luik: LuikIjsvogels; 19: Parijs: Billancourt—-HHYC; Brussel: Entente— Ijsvogels; 21: Tilburg: TYSC—RC France; 22: Den Haag: HHYC—RC France. Aan het West-Europees kampioenschap ijshockey, dat te Milaan zal worden ge houden, zal waarschijnlijk ook een Ne derlandse ploeg deelnemen, terwijl bij de te Parijs, in Maart 1951, te houden Euro pese en wereldkampioenschappen Ne derland in de B-groep zal uitkomen. Finland en Noorwegen, die eveneens aan deze kampioenschappen deelnemen hebben het- plan opgevat om tijdens hun reis naar de Franse hoofdstad, ook wed strijden in Nederland te spelen. Verder zal weer contact met Duitse clubs worden opgenomen, niet alleen in Duitsland zelf maar met name ook op de baan te Tilburg. overbezetting zal slechts kunnen geschie den op verzoek van het bedrijfsleven ea na ingewonnen advies van de Sociaal- Economische Raad. De termijn van sluiting wordt geste !o op ten hoogste twee jaren, met de mogelijkheid van een eenmaligs verlenging voor dezelfde duur. De slui ting ter bevordering van de vestiging of uitbreiding vsn bepaalde ondernemingen is beperkt tot een termijn van ten hoog ste vijf jaren. De werkingssfeer van de voorgestelde regeling is ruimer dan die van de Bedrijf», vergunningen wet 1938 en van het Be» Jrijfsvergumvn gen besluit 1941. De wet van 1938 gold slechts voor de nijverheid, het besiuit voor nijverheid en groothandel De nieuwe wetielijke rege ling is bedoeld te gelden voor het gehele bedrijfsleven, met uitzondering van de landbouw, de visserij, het bankwezen en het verzekeringsbedrijf. Deze met name genoemde delen van het bedrijfsleven worden zo van eigen aard geacht, dat toe passing van de voorgestelde regeling hier op minder aangewezen lijkt. De „Johan van Oldenbarnevelt" is uit Makassar vertrokken met 840 passagiers. De meesten van hen zijn afkomstig uit Makassar, doch er bevinden zich .onder hen ook véle tientallen personen uit Me- nado en een aantal verspreide plaatsen in het binnenland van Celebes. Behalve Surabaja, zullen Semarang, Djakarta en Medan worden aangedaan, waarna het schip met 1800 repatriërenden de reis naar Nederland zal aanvaarden. Op het ogenblik zijn de zuiverings acties op Zuid-Celebes in de omgeving van Malino in volle gang. In dit gebied waar een gewapende groep guerilla's ope reerde, die o.a. een brug vernielde en wegversperringen aanlegde, werd met succes opgetreden tegen de onruststokers. Bij Pinrang werd een aantal hunner ver jaagd. Een klein aantal karabijnen een 3-tons truck werden hier in beslag ge nomen. Reynaud, directeur van 't Splendid. Het troepje boeven speculeerde op de omstandigheid ,-dtat Sir Malcolm kort geleden Alice Falkner had leren kennen, een nichtje van Woodford Crichton's vrouw, uit Durham, en dat beiden el kaar zo graag mochten lijden dat er, in dien Sir Malcolm vrij was geweest, ze ker een verloving uit gevolgd zou zijn 't Was een brutale gok van Chrichton er zijn vriend Oakton ,maar zij gingen van het standpunt uit, dat geluk met de stoutmoedigen is, dat Sir Malcolm Beveridge geestelijk een zwakkeling was; hij geloofde onvoorwaardelijk, wat hij wanste. Een ander zou zich met Monte Carlo in verbinding gesteld en de zaak persoonlijk onderzocht hebben, voordat hij handelde. Sir Malcolm deed 't niet Hij gevoelde zich ge/ukkig, dat geen oude banden zijn nieuw-ontwaakte genegen- neid meer konden belemmeren. Vermoe delijk is hij ook we' geïmponeerd gewor den door de hem toegezonden „docu menten", die er zeer gewichtig moe en hebben uitgezien. Volgens Chrichtor; en Oakton althans waren 't meesterstukjes van vervalsing. Beveridge trouwde Alice Falkner in Gretna Green, hetgeen toen nog moge lijk, was; hij wilde in Wheterell geen drukte en de onvermijdelijke praatjes hebben. U weet, dat zijn naam Maicolm McPherson was, vóór hij in 't bezit van 't baronetschap kwam. In zijn hart is hij altijd een Schot gebleven; vandaar zijn vrekkigheid, al» 't op betalen aankwam. lopen 't Lijk werd aan Oakton getoond; volgens zijn verklaring was de gelijkenis met zijn cliënt Emile Forbess onmisken baar. Hij verzocht en ontving een foto van 't slachtoffer, benevens een voorlo pig certificaat van overlijden, met ver melding van datum. Bij zijn vertrek be loofde Oakton de hoofdcommissaris, dat hij onmiddellijk definitief bericht uit Londen ontvangen zou. Dat bericht moet natuurlijk nog altijd komen. Nu kon het volgende bedrijf beginnen. Oakton had een klerk, Joseph Cantsell, eon matador in de kunst van schriftver valsing. Diens vriend, Jack Davidson, verstond zijn vak als lithograaf tot in de puntjes. Van het voorlopig overlijdens- certificaat, door Oakton uit Monte Carlo meegebracht ,werd ean officieel document gemaakt :de akte van overlij den van Jean Forbess, de vrouw, die Sir Malcolm Beveridge in de setek gelaten had. Alles was thans voor elkaar. Joe Camsel) werd naai het zonnige Zuiden gestuurd' hij nam zijn intrek in 'l Splen Jid hotel .waar Beveriflgej echtgenote. =edert zij in Monte Carlo gekomen was haar tenten had opgeslagen. Van daaruit schreef Camsell aan Sir Malcolm, dat zijn vrouw na een kortstondige ziekte overleden was: hij voegde de vervalste cverlijdensacte er bij benevens van Oc tave Pasdeloup .notaris, het afschrift van een testament .waarbij miss Jean For bess haar bezittingen vermaakt had aan het Hópital de la Sainte Vierge. Cam- mU ondertekende zyn brief els CamiUe Uit zijn huwelijk met Alice werd een dochtertje geboren, Roberta. Wooafora Chrichton zag toe en wachtte zijn tija af. Hij kon 't rustig doen, want hij wist, dat zekransgebed. Bidden we daarom in een zijn tijd komen zou, spoedig zelfs. Toen Roberta bijna drie jaar oud was, reisde Chrichton weer naar Jean Forbess in Monte Carlo. Sir Maicolm, zei hij, had hem opnieuw gestuurd, om over de echtscheidingskwestie te spreken, die in dertijd niet definitief was afgehandeld Haar echtgenoot liet haar verzoeken, hem zelf te willen schrijven hoe zij over de zaak dacht. Jean deed zulks 't Was een ontzettende slag voor Sir Malcolm, toen hij de brief ontving en daarmee zwart op wit 't bewijs had. dat de vrouw, die hij dood waande, nog leefde Vier jaar was hij nu met Alice ge trouwd en 't waren zonder overdrijving zijn vier gelukkigste jaren ge wees: di ondervond 't personeel er de terugslag niet van. Zijn eerste opwelt ng was. ae iustitie er van in kennis te s-ellen hoe misdadig men hem om de tuin haa ge leid. Woodfora Chrichton wist heu.^le overreden, daarvan al te zien, en mei hem voor, dat hij er in geen ge va, zyn eigen mee schoon kreeg, want bigamie wat bigamie. Op Chrichton's voorste) werd advocaat Oakton in de arm ge nomen; deze adviseerde Beveridge. de zaak op haar beloop te laten, 't Was in de gegeven omstandigheden de Verstan digste weg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5