Nieuws uit STAD en OMTREK Het Liduinagesticht bestaat op 1 November honderd jaar HOUTMAN SPORTNIEUWS uit Schiedam VROEDE VADEREN BIJEEN Bioscopen LANGS DE Kruiswoord-Puzzle 1 1 !JN Een prachtig, bloeiend liefdewerk van de St. Vincentiusvereniging Het H. College van Kardinalen WALDO Weinig nieuws in de raadsvergadering m m Residentie-Orkest concerteerde NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBINK n.v. Voetbalpool en etalage wedstrijd Hermes-SVV Terugkomst militairen Egypte beëindigt verdrag met Engeland KETHEL Moordaanslag gevolgd door zelfmoord RAADSEL ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 PAGINA f f PIANO'S „READY-NIEUWS" KAARTVERKOOP HE&MES~,S.V.V. Kinderen ftiet gratis SCHIED. KLAVERJASBOND Vw wmm MEDI5CHE ZONDAGSDIENST WINKELS DICHT OP ALLERHEILIGEN BURGERLIJKE STAND Passage Theater BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE. BEW AARNEMING SAFELOKETTEN VREEMD GELD BESCHIETING VAN AMBON ONDERBROKEN Verdediging plaatste een voltreffer VERKEERSi ammmmmr Verkeers-R A A D S E L De zusterschaar was tot 14 uitgebreid. Het aantal verpleegden bleef toene menIn 1917 was een kleine uitbrei ding van het gebouw noodzakelijkDe belangstelling van de Schiedamse wel doeners echter was merkbaar gedaald. Er was een jaarlijks tekort van vijf zes duizend gulden! De pastoors van de stad vonden goed dat een liefdadigheids-predikatie voor dit mooie en zeer noodzakelijke werk werd gehouden. Bij het 75-jarig bestaan van de St. Vin- centius-vereniging werd een circulaire samengesteld, die 2140.opbracht. Hiervoor werden onmiddellijk hoognodige vernieuwingen aangeschaft. Het „Gesticht" was intussen uitge groeid tot een groot en moeilijk „bedrijf". In 1926 kwam er éen machinale wasserij en het hele huis kreeg electrisch licht. In 1927 kwam ër zelfs een lift. Intussen waren plannen gerijpt om te komen tot de bouw van een „Pension". De architecten Hoovers en C. Kramers ontwierpen „Huize Liduina"waar ruimte is voor afzonderlijke zit- en slaap kamers, dienstig voor ongeveer 60 perso nen, een flink zusterhuis en een kapel met 200 zitplaatsen. De „uitbreiding" be wees dat het bestuur niet voor een klein tje vervaard IsDe kosten bedroegen ongeveer drie ton en do eerste van de 1133 palen werd geslagen op 5 Mei 1930! Dank zij het uitermate kundige beleid van het bestuur was het Liduina-gesticht in 1938 de grootste financiële moeilijk heden vrijwel teboven. Toen kwamen andere zorgen: er dreig de een oorlog. Niemand van ons heeft het in de jaren '40 tot '45 erg gemakkelijk gehad, maar een huis vol oudjes door de ellende van een bezetting heen te helpenvoor voedsel en warmte te zorgen, voor vei ligheid bij bombardementen en luchtge vechtenDat eist wijsheid en kracht. Wat weten wij, die in die dagen al heel blij waren als we onszelf op cïe been en buiten de moffen-handen konden houden van de enorme prestaties van het bestuur van het Liduina-gesticht? Weten wij iets over zandzakken, brand- blus-apparaten, brancards, het slaan van een wel voor drinkwater, het aanleggen van een noodvoorziening voor het geval dat de lioht-toevoer zou stakenvan een schuit aardappelen die vastzat bij Oud-Beijerland, van oude mannnetjes, die er niets van begrepen en opstandig wer den (omdat ze met een holle maag niet konden na-denken) van verstopte onder duikers en gewonde verzets-strijders, die verpleegd werdenvan extra brand trappen, van noodkachels Hulde aan de onvergetelijke mannen, die het Liduina-gesticht met al zijn be woners heelhuids door de oorlog gesleept hebben Op Zondag 5 November houdt het be stuur van 12.30 tot 1.30 uur receptie in het Liduina-gesticht. De ingang daarvan is aan de Nieuwe Haven nummer 225 Laat onze hulde niet alleen uit woor den bestaan SEBASTIAAN Advertentie. SINGEL 114—116 Het Liduina-Gesticht, dat 1 November a.s. honderd jaar bestaat. Ter gelegenheid van liet honderdjarig bestaan van het Liduinagesticht heeft dr. C. H. Lamberniond O.P. een buitengewoon interessant gedenk schrift samengesteld, waaruit wij hieronder de grote lijnen laten volgen: In 1881 kwam er een goed geoutilleer de ziekenzaal en in 1888 werd zelfs een badkamertje bijgebouwd. Grutten en groenten, een os 'n varken, nog een varken, bokkingen, eieren, aard appelen en fruit vinden wjj dikwijls als welkome gaven genotuleerd. Bij het zil veren feest van de St. Vincentiusvereni ging werd er 20.uitgetrokken voor een „extra maal vleesch met erwten". Een sympathiek legaat was dat van mejuffrouw Johanna Maria van Zeeland, die enige effecten naliet met de bepaling dat de inkomsten daarvan zouden ge- Op 8 Februari 1847 kwam de St. Vincentius-vereniging in onze stad tot Stand. Naast het huisbezoek, het meest kenmerkende liefdewerk van deze ver eniging, wilde men al spoedig een schooltje oprichten voor' de kinderen uit de bezchte gezinnen. Daarom kocht het bestuur een pandje In de Korte Kerkstraat. Ofschoon door B. en- W. toestemming was verleend dit plan tot uitvoering te brengen, bleek echter dat het huisje toch te klein was voor het doel en vond Inon het beter er een tehuis voor oude Vrouwen van te maken. Op 1 November 1850 werd de weduwe Kellerman geboren Lindorf als eerste verpleegde opgenomen. Aan de zusters Dominicanessen werd gevraagd de ver zorging van het tehuis op zich te nemen. Onmiddellijk na de totstandkoming van „het gesticht" (het heette toen nog „Liefdewerk van de H. Liduina") bleek het hartelijk medeleven van de Schie damse burgerij. Dr van Reijsen hood aan de zusters en verpleegden gratis te be handelen, de apotheker, de heer Nolet, zou in de toekomst gratis medicijnen ver schaffen, een ander zorgde voor betege ling van de benedengang en vele gelde lijke gaven kwamen binnen. In 1833 waren er al achttien verpleeg den en vier liefdezusters. De behuizing was ecihter danig primi tief. Men had een slaapzaal en een eet zaal, maar een badkamer was er niet, terwijl ook de inrichting van het geheel „uiterst sober" gehouden was. In 1855 merkte een der bestuursleden op: „Overigens is er van het gesticht niets bijzonders te vermelden, alsdat het er des zomers zeer benaauwd is." De verpleegden droegen een soort „ge- stichtskleding", waarvan de onmisbare omslagdoek en een menigte breed uit staande rokken belangrijke onderdelen vormden. Milde gaven in natura zorgden ervoor dat de oudjes aan voeding niets te kort j kwamen: balen rijst, aardappelen en nu en dan een vette os, ook witte kolen en bossen andijvie waren gebruikelijke giften. Voor de verwarming werden gratis ko len en turven geleverd. Omdat de ruimte in de Korte Kerk straat steeds meer „benaauwd gevonden werd, besloot het bestuur een nieuw ge bouw te laten zetten. In Augustus 1860 werd aan de Nieuwe Haven een stuk grond gekocht van „25 ellen breedte bij 40 ellen lengte" en de Leldse architect de heer Molkenboer kreeg opdracht een ontwerp te maken. De kosten werden geraamd op ƒ25.uuu en de bouw opgedragen aan de laagste van vijf inschrijvers, de heer P. J. G. de Knijper. - De bouw ging niet voorspoedig. Door de zachtheid van de grond moesten veer tij* palen van 13 ellen extra de grond Ingeslagen worden. In Augustus 1862 pas kwam het het nieuwe gesticht gereed. De kronieken vermelden, dat de ka chels „op peil gehouden werden" door verschillende families in de stad, terwijl c n goede gever bovendien voor „een aantal koperen waterstoven" had ge zorgd. ding naar voren te komen. Het aantal verpleegden nam van jaar tot jaar toe. De financiële toestand was echter niet zo rooskleurig en daarom overwoog men een uitbreiding „met klasse-indeling", dus voor opname van „betalende dames". Omdat dit een kwestie was, die ernstig ging afwijken van het begrip „liefde werk,, werd advies gevraagd, aan de Hoofdraad van de St. VincéntiusVereni- ging te Den Haag. De Hoofdraad opperde de wenselijkheid om' een „oude-mannen- huis" op te richten Hieruit groeide het idee om het Ge sticht uit te breiden met een afdeling voor oude ménnen. Architect Tonnaer maakte een plan, waarbij het oorspronkelijke gebouw zo veel mogelijk onveranderd kon blijven. Met een circulaire werd aan de Schie dammers uiteengezet wat het bestuur van hen- verwachtte. Die uiteenzetting was niet vergeefs. Het benodigde geld' kwam bij elkaar. Op Maandag 10 Fe bruari 1908 werd het vergrote en ver bouwde Liduinagesticht plechtig ingewijd. De kapel was aanzienlijk vergroot en bruikt worden om een snoeperijtje te het hele gebouw zou desnoods honderd kopen voor de oude vrouwtjes. verpteegden kunnen bevatten. Tien jaren na de bouw van het Lidul- Eind 1908 waren er 57 ouden van da- 'nagesticht begon de gedachte aan uitbrei- gen, te weten: 43'vrouwen en 14 mannen. Het 1ste team van Ready heeft de com petitie ingezet met een overwinning. Zoals bekend speelt dit team in de 3e Iri. van de. NTTB, afd. Rotterdam en ging de eerste wedstrijd tegen de belas- tingabtenaren, SRA I uit Rotterdam, op 23 October 1.1. Er werd door beide teams goed ge speeld en Ready heeft er werkelijk voor moeten vechten. Tenslotte moest de laat- ste game, het dubbel, de beslissing brengen. Alhoewel SRA reeds eerder in jde competitie van 'de NTTB uitkwam en dus over meer wedstrijdervaring be schikte, konden zij het niet tot een over winning brengen. De Schiedammers wer- 1 den met 64 winnaar. Öe gedetailleerde uitslagen luiden: Kuyl—v. Strien' 21—13, 21—14 1—0; Braak—v. d. Hoeven 21—18, 21—15 1—0; Verdel—Schouten 23—25, 18—21 0—1; Kuyl-v d- Hoeven 21—19, 24—22 10; Braak—Schouten 20—22, 1421 0—1; Verdel—v. Strien 21—18, 19—21 en 2321 1—Q; KuylSchouten 521, 17—21 s= 0—1; Braak—v. Strien 21—12, 2113 -- 1—0; Verdelv. d. Hoeven 22—20. 13—21 en 17—21 - 0—1; Braak met Kuyi tegen v. d. Hoeven met v. Strien 21—lS. 21—19 1—0. Voor de komende week staan de vol gende wedstrijden op het programma: Maandag 30 October: Réady 4—EME 3 voor de -2e kb v. d. RTTB Gebouw R.K. Volksbond, aanvang 20 uur; Dinsdag 31 October: - Gevaro 2—Ready 2 voor de Je kl v. d. RTTB Gebouw le Middelland straat 103, aanvang 19.30 uur; Woensdag 1 NöVember: 'Americano 2—Ready 1 voor de Se kl. v. d. NTTB Bebouw #!lhelmi- nakade 78, aanvang 20 uur: Zaterdag 4 November: Rotterdam 4—Ready 3 voor de 2e kl. v. d. RTTB Gebouw-Eochus- senstraat 379, aanvang 19.30 uur. In tegenstelling tot de gewone gang van zaken, waarbij het is toegestaan, dat zeer jeugdige kinderen onder geleide van hun ouders zonder entreebewijs op het terrein van Hermes-D.V.S. worden toegelaten, deelt men ons mede, dat dit bij de wed strijd Hermes-D.V.S.S.V.V. op 5 No vember a.s. niet zal worden toegestaan. Plaatsbewijzen voor deze wedstrijd ko men met ingang van Maandag 30 October a.s. bij de bekende adressen in voorver koop. De uitslag van de Donderdag gehouden Klaverjaswed,strijd luidt als volgt: Bruinvis 15204, Jaap's Vrienden 14221. Dam 14983. Confiance 13979. Schiezicht 15299. D. O. Markt 14893. Spil 15548, D.K.V. 14520. „Een spelletje domino" D.O Markt 14840, Sport 13242. Jaap's Vrienden 15702, Ons 14670. Thuis Advertentie. GEHOOR -i «f „Tevreden oudje De agenda van glsterehavond kon niet de verwachting wekken, dat men ge tuige zou zijn van een belangrijke en boeiende vergadering van de gemeente raad. Nagenoeg alle voorstellen van B. en W. werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Straatnamen JU' voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan de nieuwe straten in Tuindorp Ket'hel ontlokte aan de heer J. Hartkoorn (P.v.d.A.) de vraag, wat wel de oorzaak kon zijn van het feit, dat men de naam van de ene straat in het enkelvoud, die van de andere daarentegen in het meer voud zette. De voorzitter antwoordde hierop, dat men dit omwille van de wel luidendheid had gedaan. Ten aanzien van de namen voor de nieuwe straten in de [omgeving van de flats in het Nleuwland, opperde de heer Nieuwkerk (V.V.D.) het bezwaar, dat het hier uitsluitend Burge meesters namen betrof, terwijl de voor- -enomen benoeming naar groot staatslie den wel heel erg In het vergeetboek is i geraakt Hoewel de voorzitter mededeel de, dat de aan te leggen straten achter het Nleuwland staatsliedennamen zullen brijgen, sloot de heer Smit (P.v.d.A.) zich bij de heer Nieuwkerk aan met het ver- i zoek de kwestie aan te houden. Het voorstel van B. en W. werd niettemin zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Grauwe montagewoningen Hoezeer de vergadering in het teken van de nieuwbouw stond, bewees de dis cussie, die ontstond naar aanleiding van een voorstel tot het bouwen van een serie montagewoningen. De heer Th. v. d. Berg (C.H.V.) merkt op, dat met de bouw van deze serie woningen een af gerond geheel is bereikt, hetgeen een gerede aanleiding kan zijn om met de bouw van gepraefabriceerde woningen te stoppen. Deze woningen blijken mmers duurder te zijn, dan de huizen, die op de oorspronkelijke wijze werden gebouwd. Wethouder Kramers (K.V.P.) deelt hierop mede, dat de gemeente door iet Rijk, dat aan deze bouw finantiële teun verleent, tot de bouw van montage I woningen wordt verplicht. Aan deze ver- I piicluing i» echter met dit aantal monta gewoningen voldaan, zodat, behoudens 's Rijks goedkeuring, een verder bouwen op de oude voet niets in de weg staat. Het voorstel tot verhoging van school geld aan de Nijverheidsscholen wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men, waarbij de heer Kedde evenwel wenst te zien aangetekend, dat de C.P.N.- fractie tegen stemt. De plaatijzeren doos Tenslotte kwam nog uitvoerig het Cul tureel Centrum ter sprake. De heer K. Bosch (V.V.D.) is van mening dat men het mooiste deel van de Plantage ver nielt, door daar het Cultureel Centrum te bouwen. Het grauwe plaatwerk van het noodgebouw zal door wat groen moeilijk te verbergen zijn. De heer A. Hoek (A.R.) ziet behalve het verdwijnend stedeschoon ook een eventueel verkeersprobleem, indien de Raad B. en W. volgt, aldus de heer Hoek, wil ik een beroep doen op de Schiedam- sche Gemeenschap om van de stichting van het Centrum af te zien. De heer M. Elzing (P.v.d.A.) is van mening dat het algemeen belang, dat door de Stichting van het Cultureel Centrum wordt ge diend, boven het persoonlijk belang van enkele Tuinlaan bewoners moet praeva- leren. De heer Kedde (C.P.N.) merkt op, dat ",e tegenstand voortvloeit uit het mate riele belang van enkelingen. Hij legt de nadruk op het ideële belang van het Cultureel Centrum. Wethouder Kramers (K.V.P.) deelt mede, dat de bezwaren door de heren Bosch en Hoek naar voren gebracht, reeds bekend waren voordat de Raad met meerderheid van stemmen zich vóór de stichting verklaarde. De heren Hoek en Bosch, aan wie in tweede instantie het woord werd verleend, blij ven bij hun bezwaren. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening omtrent de bebou wing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam in verband met de bouw van het Cultureel Centrum in de Plantage, wordt vervolgens in stemming gebracht en met 24 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen verklaar den zich de fracties van de AIR. en de V.V.D., alsmede de heren Meijer en Van Gene van de K.VJP, Het Residentie-orkest, dat gisteravond o.l,v. Willem van Otterloo haar Schie damse serie abonnementsconcerten in de Julianakerk opende, had daarvoor een programma samengesteld van zeer be kende én geliefde werken. Als eerste werd Uitgevoerd Joh, Wagenaars ouverture „De getemde Feeks", die reeds alle vaart en geestdrift kreeg, waarover deze partituur beschikt. Op haar best was het orkest echter stellig in de na de pauze ten gehore gebrachte 4de Symphonie van Tschai- kowsky. Deze compositie, bewust weer gevend Tschaikowsky's eigen gedachten, werd, op deze sublieme wijze uitgevoerd, tot een uitermate boeiend moment. Spe ciale vermelding verdient het Scherzo, met het typisch vluchtige effect van het pizzicato ostinato. Soliste bij dit concert was de Ameri kaanse pianiste Steil Andersen, Zij speel de het enige niet-programmatische werk van deze avond: Grieg's overbekende pianoconcert. Het is de voordracht, die bij deze pianiste het meest opvalt. Vooral het middendeel was warm-genuanceerd, soms zelfs poëtisch van toon, waarbij echter een enkele maal de rhythmische duide lijkheid door het grote rubato gevaar dreigde te lopen. In technisch opzicht on derscheidde zij zich door een prachtige octaaftechniek. Het orkest begeleidde zeer volgzaam en het talrijke publiek heeft zijn dankbaarheid door een warm applaus betoond. AD INTERIM Advertentie kantoor Schiedam LANGE HAVEN 90 Ten aanzien van de voetbalpool en de etalagewedstrijd rond HermesS.V.V. neme men degelijk de volgende toe lichtingen in acht: Op de pool-formuliercn staan de firma namen niet ieder apart maar in groepen van vier. Achter iedere GROEP van VIER winkeliers staat een uitslag, bijv. 1—0, 2—1, 3—2. Aan de achterzijde van het formulier staat een lijstje genummerd van 1 tot en met 4. Wanneer meent, dat de ver moedelijke uitslag 10 zal zUn, zoekt U in de deelnemerslijst op, waar 1—0 staat. Daar staan dan vier namen van winke liers. DIE VIER NAMEN plaatst V dan achter de nummers 1 t.m. 4 van Uw biljet. Zó dus invullen en niet anders! Betreffende de etalagewedstrijd diene, dat er geen speciale jury is, maar dat het publiek zijn eigen jury is. De eigehaar van de etalage die de meeste stemmen verwerft, geeft kans aan de op hem gestemd hebbenden op een der prij zen die dan door het lot nader worden toegewezen. Aan boord van het troepentransport schip „Castel Bianco", vermoedelijke aan komst te Amsterdam 9 Nóv. a.s., bevinden zich de volgende Schiedamse militairen: J. A. Cost Budde, Ch. de Bourbonstraat 25. A. A. de Groot, Galileistraat 52a. Aan boord van het troepentransport schip „Atlantis", vermoedelijke aankomst te Amsterdam 10 Nov. a.s., bevinden de volgende Schiedamse militairen: MeJ. M. Dinkelaar, Kon. Emmaflat 84. A. M. Roest, Ch. de Bourbonstraat 5a. Aan boord van het troepentransport- schip „Nelly", vermoedelijke aankomst te Rotterdam 11 Nov. a.s., bevinden zich de volgende Schiedamse militairen: J. H. Boek, Warande 187, F. B. A. Bos man, Rubensplein 8b, A. Exalto, Broers- veld 1261, P. Geel, Parallelweg 134b 1, W. Nleuwland, Laan ons Genoegen 21, P. J. van Raalj, Huijsmansstraat 33, W. C. van Tilborg, W. Brouwerstraat 2b. Dr. W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590; dr. D. Houthuysen, Swani- merdamsingel 43, tel. 68516: dr. A. Hoo- gendljk, Tuinlaan 74, tel. 68785. Apotheker: Rembrandt, Rembrandtlaan 5 b, tel. 68855. De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franclscus" hebben tot alle katholieke ondernemers in het middengroot- en kleinbedrijf het verzoek gericht op Allerheiligen, indien dit maar enigszins mogelijk is, hun zaak te sluiten, om zichzelf en hun personeel in de ge legenheid te stellen deze dag als kerke lijke feestdag te vieren. Op het publiek wordt bet beroep ge daan met hun inkopen en bestellingen daar mede rekening te houden. GEBOREN: Robert J. z. van J. H. Gee- ratz en A. de Jong. Ingrid B. P. J. d. v. J. J. Franken en A. M. Collewijn. Edwin A. J. z. v. C. Brugman en J. G. Verhoog. Francisca E. M. d. v. W. J. de Raaij -en A. J. Heijmans. Nienske d. v. A. N. Wijn gaard en A. Hartkoorn. Van Vrijdag j.l.fot en met Zondagavond draait er in het Passage-Theater „DE MAN, DIE MIJ GEGEVEN WERD". Het is een prettige film zonder problemen. Alle goede mensen zijn er erg goed en alle slechte mensen zijn er erg slecht. Je hoeft er helemaal niet bij na te denken. Je kunt er gewoon naar gaan kijken: Het gaat over een lief meisje dat blind wordt, over een jonge graaf die toch met haar trouwt, over een nare juffrouw die dit huwelijk wil laten mislukken. Er gebeuren een paar echt verdrietige dingen omdat die nare juffrouw zo intens vals Is, maar als het meisje (nu een ongelukkig getrouwde vrouw) door een operatie het licht in haar ogen terug ge kregen heeft, vinden de echtelieden mal kander terug en worden ongetwijfeld heel gelukkig.... Een film dus, waar we op een winderig koude herfst-avond warm en gezellig bij kunnen zitten zonder ons te vervelen en zonder er „helemaal ont daan" van te worden Een heel andere rolprent is die welke van Maandag tot en met Woensdag ver toond zal worden. Dan komt „WHISKY ALS WATER"., die we beslist niet mogen missenDeze film speelt In 1943 op een klein Hebriden- eiland. Sergeant Odd wordt er heen ge stuurd om de plaatselijke politie nieuwe Instructies te geven. Hij heeft daar niets op tegen omdat hij daardoor in staat is zijn meisje Peggy Macroon terug te zien. Bij zijn aankomst echter merkt hij dat het er helemaal niet leuk meer is op dat eiland. De reden is: gebrek aan whisky Iedereen is gerantsoeneerd op een halve kan bier per dag--*- en, ofschoon „het bier weer best" was hadden ze toch veel liever whisky (waarschijnlijk omdat die drank er niet was en een mens wil nu eenmaal steeds het onbereikbare) Het onbereikbare verschijnt., er is een schip op de rotsen gelopen met 40.000 kisten „Proost, jongens, drink eens uit". Maar zo gemakkelijk gaat dat nu ook weer niet. De komiezen hebben het geval in het snotjemaar de eilandbewoners zijn niet van plan hun buitenkansje zonder meer af te staanIn Warm-waterkrui- ken en in gevaarlijk uitziende dokters- flessen met een etiket „Blauwzuur" ver bergen zij hun schat.... Dan volgt een spannende jacht van de kommiezen en de whisky verhuist van de ene plaats naar de andere.Ach.en U begrijpt als vrolijke mensen zo een hele tijd met flessen whisky aan het ra votten zijnnou dan kan er een hele boel raars gebeuren. En dat rare moet U heus gaan zien als U er maar even tijd voor kunt vinden. L Zondag 22 Oct. was „Missie-Zondag". We besluiten allemaal om lid te worde» van „De voortplanting des Geloofs" van de „St. Dominicus-penning" (al wti het alleen maar uit dankbaarheid voor het ontschatbaar vele goeds dat Schie dam sinds meer dan hnnderd jaar van de paters Dominicanen heeft ondervon den). We gaan theelood sparen, oude postzegels en stukjes zilverpapier. Maar we vergeten vooral niet zo nu en dan eens te bidden voor het bekerings-werk. Maandag 23 October: Langzaam begint er in de stad iets te spannen.... Iets Blauw-wits en iets groen-roods.iets van SVV en iets van Herroes.... deze twee eerste klas-voetbalcluppen zuüen op 5 November tegen elkaar in het v eld komenEr zijn mensen die nu a! hun prakje laten staan van de zenuwen Ook de Middenstand doet mee om de spanning erin te houdener komt een pool, waarbij iedereen een kans krijgt om honderd gulden te winnen. Dinsdag 24 October: De herfst vindt blijkbaar dat het niet hard genoeg gaat met de „blaadjes-vallerij" en blaast er een schepje op. Woensdag 25 October: we leggen oude jassen en bruikbare kleren klaar.... want: Donderdag 26 October gaat de St. Vin- centius rond met grote wagens: veel wordt er voor de armen van de stad opgehaald. Gelukkig veel. want het is bitter nodig. Er komen, matrassen, on- depgoed,. schoenen.vooral veel schoe nen.... en goeje schoenen! Er is ook een 'half mud tarwe en er zijn bonen en erwten.... Dat alles vindt zijn weg wel de komende maanden! Voor hen, die hun ■gave niet klaar hebben liggen.... som mige straten konden niet meer „bewerkt" worden (de stad is zo groot, tegenwoor dig) is er nog gelegenheid hun mildda digheid te tonenin het Kajottershuis op de Nieuwe Haven.... U weèt wel, waar vroeger het Jozefgezellenhuis was, naast de Frankelandse kerk.... Vrijdag 27 October: De eerste bewo ners trekken „Tuindorp Groenoord" bin nen.... Onmiddellijk zijn de adspirant- leveranciers ter plaatse om mee te hel pen rrtet de verhuizing„Je kunt nooit weten" denken ze waarschijnlijkEr is een kruidenier, een melkboer, een sla ger een bakker en ook een „afbetalings- mannetjé".Voor drie en halve gul den ln de week leg ik vloerbedekking in alle kamers" zegt hij.Hoeveel weken heeft hij er nog niet bij verteld.... Sebastiaaii. De Egyptische wnd.-minister van bui tenlandse taken heeft verklaard, dat Egypte het in 1938 gesloten verdrag met Engeland als beëindigd beschouwt- Naar hij verzekerde, achten „alle politieke partijen in Egypte het van nul en gener waarde, vooral omdat de V.N. voor de veiligheid van de kleine landen waken". De werkelijke achtergrond van deze uitlating zal echter ongetwijfeld zijn de ontstemming over het feit, dat Londen enkele leveranties, waartoe het volgens het verdrag verplicht was, onder de dwang der omstandigheden niet heeft kunnen uitvoeren. Met de voorbereidingen voor het bevol kingsonderzoek op tuberculose in Kethel is reeds een aanvang gemaakt. Honderden huisbezoekers hebben zich beschikbaar gesteld Voor het registreren en oproepen van de Kethelse bevolking, die ook het Bljdorpse deel omvat. Het gemeentebe stuur van Rotterdam toonde zich ten zeerste erkentelijk voor het aanbod van het organisatie-comité en zegde financiële steun voor het onderzoek van harte toe. Maandagavond om acht en negen uur ko men de huisbezoekers met dr. v. d. Kuy en de heer Korpel samen in het voorma lige gemeentehiNS van Kethel om daar te horen hoe de organisatie van het bevol kingsonderzoek zal functionneren. Aller eerst zal men op stap moeten om de ge zinnen te registreren, daar het plaatselijk bevolkingsregister wel over de gegevens beschikt, doch lijsten niet beschikbaar heeft in verband met de alphabetische inrichting van dit register. Iedere huisbe zoeker zal slechts een zestal adressen in zijn omgeving behoeven af te werken, zodat dit hoogstens enkele uren werk betekent. T.z.t. zal voor het oproepen van de bevolking nogmaals een beroep op de huisbezoekers moeten worden gedaan, die dan uiteraard niets meer hebben te doen dan de destijds geregistreerde personen op te wekken zich op de onderzoekplaats te melden op het voor hen gereserveerde tijdstip. Horizontaal: 1. Indisch recht; 5. slag; 9. stad in Perzië; 14. rijtuig; 16. karakter; 18. dierenver blijf; 19. hljswerktutg; 21. dorre landstreek; 22. vervoermaatschappij; 23. bijwoord; 24. Oosterse titel; 26. muzieknoot; 27. dierenvanger; i}9. dun; 31. put; 32. bovenste deel; 34. gegroet; 35 af val; 37. gang van een paard! 39. oplettend; 41. voor orders; 42. priem; 43. lichaamsdeel; 45. ge wicht; 46. gek; 47. per soonlijk voornaam woord; 48. verzoek schrift; 50. omloop; 32. opbrengst; 53. schip; 55. iedereen; 56. klap; 57. stalen draad; 60. hout- vocht; 61. uitroep; 62. insect; 64. mijns Inziens; 65. vaartuig; 66. mensen; 68. roeispanen; 70. ver bindingsmiddel; 72. werk van Ibsen; 74. vervoer middel; 75 stad in Drente; 76. rekening; 77. met. Verticaal: 1. veld; 2. bijwoord; 3. zang stem; 4. zachte; 6. familielid; 7. dier; 8. water; 10. spil; 11. dictator; 12. leven maker; 13. overal; 15. niet altijd; 17. muzieknoot; 20. kleur; 25. verwoesting; 27. lichaamsdeel; 28. springstok; 30. pro per; 31. moeilijk karwei; 32. scharevet; 33. rivier in Italië; 35. schrijfgerei, 36. harde steen; 37. herkauwer; 38. streek; 40. alles bijeen; 41. begin van vuur; 44. in orde; 46. vis; 48. soldaten-eten; 49. vocht; 51. muzieknoot; 52. schip; 54. boomstronk; 36. kleur; 57. vertrek; 58. gemalen schelpen; 59. liefde; 60. groothandelsvereniging; 81. papiertje; 63. flink; 64. groot meisje; 07. (Van onze Romeinse correspondent). Ilt nlet-offlclëlc kringen circuleren de laatste Wek'en alhier hardnekkige geruch- ten over waarschijnlijke Kardinaalsbe noemingen tegen het eind van dit Heilig Jaar. Ofschoon van Vaticaanse zijde geen enkele bevestiging noch een ontkenning van deze geruchten werd gedaan, kan men deze berichten toeh niet geheel en al ongegrond noemen, gegeven dat het Geheim Consistorie, dat de II. Vader heeft bijeengeroepen, mogelijk mei de benoeming; van tilcuwi- aartB|ubüclMBP»n en bisschoppen ook de urgenTe kwestie van de aanvulling van het Kardinaals college zal behandelen. Verscheidene Curie-kardinalen vooral zijrr door het overlijden van enkele leden van het College met werk overla den, terwijl de zeer b«langrijke \etel van de Kardinaal-Prefect van de H. Congre gatie der Religieuzen sinds de dood van Ka-rdinaal Lavitrano niet meer is inge nomen door een opvolger. Men meent dan. dat de H. Vader tegen het eind van het H, Jaar, of volgens anderen in de eerste maanden van 1951, nieuwe Kardinalen zal benoemen, wier aantal door sommigen geschat wordt op veertig. Doch de berichten, volgens welke de H. Vader een ingrijpende hervorming zou willen doorvoeren in het dagelijks bestuur der Kerk, speciaal in het insti tuut van de H. Congregaties, berich ten, welke ook in de Nederlandse pers "wel eens werden gelanceerd worden door goed-ingelichte bronnen alhier be schouwd als uit de lucht gegrepen en van iedere grond ontbloot- Speciaal een eventuele hervorming van het Pauselijk Staatssecretariaat, volgens welke aan de beide substituten Mgr. Montim en Mgr. Tardini tot Kardinaal zouden worden verheven en het Staatssecretariaat zou werden gesplitst in twee departementen, ]s door de Vaticaanse persdienst uitdruk kelijk gedementeerd. omroepvereniging; 69. met; 71. persoonlijk voornaamwoord; 73. Amsterdamse tijd. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot Donderdagmiddag. De oplossing van de letterpuzzle van verleden week is: 1. epilepsie; 2. gerste nat; 3. aanprijzen; 4. vergulden; 5. vol tooien; 6. evangelie; 7. denneboom; 8. zwingelen; 9. kroonorde; 10. grootheid; 11. tamarinde; 12. volledige; 13. vrijpostig; 14. vioolspel; 15. eendracht; 16. derue- half; 17. peettante; 18. zitplaats. Het ga- vormde spreekwoord: Een goed woord vindt altijd een goede plaats. Deze week viel de prijs ten deel aan J. le Blansch, Bilderdijkstraat 30b, Schie dam. Vatitnofgen heeft te Jutphaas de 47-j. ÏX P°rtier bij de electro-apparaten- iaorièken aldaar, in overspannen toe stand een revolverschot gelost op de ^-jarige mevrouw Z. Deze werd ernstig aan de borst verwond. De man richtte vervolgens het wapen op zichzelf en pleegde zelfmoord. Mevrouw Z., een buurvrouw van de dader, is naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De reden van deze aanslag en de zelf moord is vooralsnog voor de politie een raadsel. De man had geen verhouding met de vrouw en van onenigheid tussen de buren was nimmer iets gebleken. Het Bureau Zuid-Molukken maakt be- kend, dat zij het volgende telegram van naar regering te Ambon heeft ontvangen: „Nadat de stad Ambon vijf dagen lang tweemaal per dag door een korvet der R. I. werd beschoten, is de vijfde dag dit korvet onvoorzichtig geworden en zo dicht bij de kust gekomen dat wij haar een voltreffer konden geven. Resultaat: Sinds twee dagen de stad niet beschoten en geen korvet de Ambon-baal binnengevaren." Iemand ziet, dat uit een vóór hem rijdenden auto links een arm wordt uitgestoken. Wat kan dit beteekenen l i"® Wi| fiq jtp 'jpinpuni snp|ïpuzui»!itp'su9s (a« jjoo wnaqa» j»H) J??P ifDI" pSszaS apjoM J3 c "luaSaj 3ou jaq jo ')|eoA u#u U,z uea ipst sp ido|>| putui9| 1 p.<ocm4UV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2