Nieuws uit STAD en OMTREK honderd jaar levensavond St. Liduinagesticht haven voor rustige Liefde in daad en waarheid as Excelsior wees concurrent Voorburg met rake 6-2 terug K.V.P. KRING DORDRECHT Damlaanse impressies, cijfers, conclusies en verwachtingen VAN BAT EN CELLULOID-BAL Uitstekend spel met fraaie coals WALDO Tentoonstelling Het Goede Boek Sportieve sfeer voerde de boventoon 25.000 2500Öop 8931 MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 PAGINA 1 WAT EEN VERKWISTING BURGERLIJKE STAND DAT ENE DRAMA AAN DAMLAAN KSHÜ m WÊmÊmmmm G. J. DE STERKE OVERLEDEN PAS TOCH OP DIEFSTAL UIT TAS UIT GANG AUTORIJSCHOOL GEMAKKELIJK MIDDEL TEGEN AUTO-HUURDERS OPLICHTERS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALG. JAARVERGADERING SPIRIT IN MINEUR R. K. OPENBARE LEESZAAL KUNSTAVOND IN HET PASSAGE THEATER R. K. SCHAAKVER. S. B. O. OUDEN VAN DAGEN: KIJK UIT LAATSTE BERICHTEN Kantoorloper verloor.... DE PROBLEMEN VAN ONS CULTURELE LEVEN Binnen enkele jaren heeft Schiedam een trits van eeuwfeesten gevierd, die op bijzondere wijze de voortvarendheid van de zich bewust wordende Katholieken in de stad een eeuw geleden hebben gedemonstreerd. Pastoor L. D. Oorsprong O.P. bracht gistermorgen tijdens zijn feest predikatie in de kapel van Huize Liduina de onderlinge samenhang van deze drie eeuwfeesten opmerkelijk naar voren. In een tijd, dat Nederlandse en daarmee Schiedamse Katholieken zich ontworstelden aan de eeuwen lange onderdrukking en het hun opgedrongen minderwaardigheidsgevoel, was het allereerst de katholieke charitas, die zich, bewust van eigen kracht, ging ontplooien. De nog jonge Ozonaamse beweging vond hier snel vaste voet en het werk van de St. Vincentiusvereniging werd begonnen. Daarnaast was de opvoeding van de jeugd een van de taken ,die de juist gevormde congregatie van de Zusters Dominicanessen, op zich nam. Twee belangrijke terreinen van katholiek leven werden bestreken. Beide levende activiteiten vonden elkaar op bijzonder gelukkige wijze in het verzorgen van de Ouden Van Dagen, doordat St. Vincentius zich het pleit van de laatsten aantrok en de Zusters Dominicanessen naast hun arbeid voor de jeugd, ook de verzorging van deze ouden van dagen op zich namen. In de afgelopen eeuw is het St. Liduina gesticht innerlijk gegroeid naar de ver anderde eisen van de tijd. Het is niet alleen meer een haven voor de bejaarde vrouwen, maar ook de mannen vinden er een rustige levensavond, terwijl meer- en minvermogenden in het grote complex naast elkaar leven. Dit alles zou onmogelijk geweest zijn, als door de geschiedenis van het St. Li- duina-gesticht niet de gouden draad van de liefde liep. Dat de bestuurders van het gesticht hun leven geheel in het werk be trokken, wordt duidelijk uit het feit, dat vele malen hun liefde voor de bejaarden overging op de kinderen, die later hun plaatsen innamen. Drie bestuursleden, de heren C. Kleyer, Th. van Ghent en H- Melchers zijn kleinkinderen of achtér- kleinkinderen van de oprichters. Liefde is ook de grondslag van de verpleging door de zusters, die in de afgelopen eeuw het hunne hebben gedaan om voor de ouden van dagen de laatste levensjaren te ma ken tot een tijd van goede voorbereiding op de overgang naar het andere leven. Niet minder moest die liefde aanwezig zijn bij de ouden van dagen zelf, want het ls niet altijd gemakkelijk om liefde en liefdadigheid te ontvangen met een blij hart. Dankbare aanvaarding is er geweest, zodat het gesticht een monument is ge worden van zuiver Christelijke Liefde, die zich uit in daad en waarheid. Is het al een vanzelfsprekendheid, dat Katholieke feesten hun hoogtepunt vin den in de kerkelijke viering door de op draging van het H. Offer van dankbaar heid; de plechtige Hoogmis met assisten tie, die Rector B. J. v. Houten gisteren Opdroeg, kreeg door de plaats een bij zondere betekenis. In de eigen kapel van het huis, waar, zoals pastoor Oorsprong zei, Christus' woning de schakel is tussen de vleugels van meer- en minvermogen den, vonden allen, bestuurders, verpleeg den en zusters, tezamen met velen, wier belangstelling naar het gesticht uitgaat, de woorden van dankbaarheid voor de zegen van God over het werk. En het was goed, dat het koor van mannen uit „Cantemus Domino", tezamen met het jongenskoor onder leiding van de heer Eijkenbroek die dank uitten door prach tige zang, die van ouds dubbel bidden ge noemd wordt. Mr. Wittkampf kreeg Pro Ecclesia Na de plechtige Hoogmis was het be stuur van het St. Liduina-gesticht rond de ontbijttafel verenigd met de voorzit ter van de Bijzondere Raad van St. Vin centius, ir. W. H. v. d. Toorn Jr., tezamen met de secretaris, de heer W. Kloppers, met de voorzitters der vier conferenties, de heren A. Kappelhof, J. Bertels, P. Groenendaal en W. Hendriks, de vice- voorzitter van de Hoofdraad, de heer van Winkel, de leiding van het comité, dat de feestgave, namens Katholiek Schiedam zou aanbieden, de heren mr. M. M. v. Vel- zen, A. Adriaansens en dokter Geerdes. Behalve deze min of meer direct bij het eeuwfeest betrokkenen, zaten de hoog- eerw. Deken R. Reijnen aan als hoogste vertegenwoordiger van het kerkelijk ge zag en burgemeester mr. Y W. Peek als die van de burgerlijke ovérheid in Schie dam. De pastoors L. D. en A. Oorsprong deelden in de vreugde van de Vincentia- nen en van de zusters, wier congregatie zo nauw met hun Dominicaans ideaal ver bonden is. De hoogeerw Deken nam als eerste het woord om het bestuur van het St. Liduina gesticht en de St. Vincentiusvereniging te prijzen voor het doorzettingsvermogen en de charitatieve flair, die het in de afge lopen week tentoon had gespreid. Hij deelde mee, hoe de dank voor het werk van het bestuur en van de voorzitter zich heeft kunnen uiten in een bijzonder blijk van waardering, waarmee Z. H. de Paus zelf de voorzitter heeft willen begiftigen nl. in het erekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice". Toen de Deken het gouden erekruis niet snel op de revers van de president ge speld kreeg, zei deze: „Wij hebben het allebei moeilijk, Deken" De burgemees ter wenste het bestuur in zijn toespraak geluk met het eeuwfeest en kwam de waardering van de burgerlijke overheid overbrengen voor het werk. dat aan be jaarde Schiedammers is gedaan. In de afgelopen eeuw hebben meer dan 1500 ouden van dagen een verzorgde levens avond met licht en geluk gevonden in het St. Liduina-gesticht, dat uitgroeide tot de grootste charitatieve instelling van Schie dam. Het is een van die tragedies van het leven, dat er mensen moeten lijden en in kommervolle omstandigheden komen buiten enige aanwijsbare schuld hunner zijds. Het is het terrein van de Christe lijke Liefde om juist hierin verlichting te brengen. Spr. bracht bijzondere hulde aan de zusters, die in de afgelopen eeuw zo voortreffelijk gezorgd hebben. Voor het bestuur zijn er nog vele plannen en toekomstidealen. Spr. hoopte, dat deze idealen verwezenlijkt zouden worden en dat Gods rijkste zegen op het werk zou rusten. Men kon zich verzekerd houden van de waardering voor het werk, die iedere rechtgeaarde Schiedammer er voor koesterde. Ir. W. H. v. d. Toorn, legde de nadruk op de voortreffelijke leiding, wel ke van het bestuur ook in economisch opzicht uitging. Deze was gebaseerd op een prachtige verhouding in het bestuur, die met recht typisch Vincentiaans ge noemd kon worden. Spr. zag een bijzon dere samenhang in de kroonfeesten van het gesticht en het feit, dat deze steeds samenvielen met de vieringen van het H. Jaar. Ongetwijfeld deelde het huis in de bijzondere stroom van genaden, die in die jaren en dit H. Jaar in het bijzonder over de wereld komt. Als aandenken aan dit eeuwfeest bood de president van de Bijzondere Raad aan het bestuur een zware zilveren sigaren kist aan, die het volgende eeuwfeest zeker zal halen. De heer v. Winkel, president van de Diocesane Raad, noemde het St. Liduina- gesticht een voorbeeld van St. Vincentius- werk, zoals Nederland er slechts weinige kent. Vooral het initiatief en de goede lei ding, vruchten van de juiste Vincentiaanse geest, vallen hierbij op. Spr. hoopte, dat het gesticht tot in lengte van jaren een sieraad zou blijven. Namens pater Morel S. J. bracht hij tevens de gelukwensen over. Mr. v. Velzen kon meedelen, dat de verkoop van het gedenkboek tot nu toe 2500.had opgebracht. Mr. Wittkampf bracht aan het slot van het ontbijt dank aan allen. Hij zag de on derscheiding als primair gegeven aan het gehele bestuur; dankte de burgerlijke overheid voor de samenwerking onder vonden. Tijdens de receptie kwamen vele Vin- centianen het bestuur gelukwensen, even als de leden van het Parochiaal Armbe stuur, de heer Oostlander kwam als direc teur van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken en van de familie Naring was er een door Frits Henderickx ontworpen en uitgevoerd opaline-stuk, voorstellende St. Liduina als beschermster van de bejaar den. De gulle lach 's Avonds vonden alle bejaarden elkaar in de grote zaal van het gesticht, waar zij zich kostelijk geamuseerd hebben met de muziek van Willy Bolero, de zeldzame vingervlugheid en goochelkunst van Mar tin Vinjee en de dolle fratsen van Barth- ley en Partner. Voor de arstisten hun nummer ten to nele brachten, kwam mr. Wittkampf de zusters het erekruis, dat hij gekregen had, in woorden opspelden, omdat zij het meer verdiend hadden, dan hij. Toen de auto van B. op het Stations plein stopte, viel een demion met 20 liter jenever om en brak. Het gedistilleerd lekte over de straat. De mussen waren tipsie. GBBREtN: Louisa H., d. v. W, A. van Duppen en N. Vrauwdunt; Antonius J. M. Th., z. v. A. J. M. Th. Spithoven en J. C. Ackermann: Petrus, z. v. H. Mei- ninger en H. van Duivenbode; Hendrica J.. d. v, J. Peeters en M. C. W. Dielis sen. Op 63-jarige leeftijd is gisteren voor de aanvang van de dienst in de Evange lisch Lutherse Kerk plotseling overleden, de heer G. J. de Sterke, in leven hoofd ambtenaar van de Gem. Technische Be drijven te Schiedam. De overledene werd op 3 September 1887 in Dordrecht geboren. Op 20 Augus tus 1914 werd hij benoemd tot bankwer ker van het Electrisch bedrijf in Schie dam, terwijl reeds een jaar later zijn aanstelling bij de hoogspanningsleidingen volgde. In 1920 promoveerde hij tot op zichter, terwijl in 1925 het hoofdopzich terschap hem gewerd. Technisch Hoofd ambtenaar werd hij in 1947. Hij nam een belangrijke plaats in in het kerkelijke le- van van de Evangelisch Lutherse Ge meente te Schiedam. Het asfalt van de B.K.-laan is een ver lokking voor de jongens met een autoped, maar verlokkingen en gevaren liggen vaak heel dicht bij elkaar. Dat bemerkte De V., van het Oude Kerkhof, die met zijn step over de B.K.- laan reed; uit de van Smaleveltstraat ko mend. Hij stak plotseling de rijbaan over voor de motor van G., die meende, dat de jongen op het trottoir zou gaan rijden. Door het voorwiel van de motor werd de jongen gegrepen. Hij maakte 'n smak en bleef op straat liggen. De ambulance van de G.G. en G.D. heeft hem naar het Gem. Ziekenhuis gebracht, waar een her senschudding geconstateerd werd. Na be handeling kon de jongen naar hüis gaan. Er was verder geen schade. Mej. H., wonende aan de Francois Ha- verschmidtlaan deed aangifte van dief stal van een portemonnaie met 30.— inhoud, gepleegd uit een tas, die zij in de gang van haar woning op de kapstok had staan. Advertentie INSTRUCTEURS-DIPLOMA K.N.A.C Een wedstrijd vol sensatierijke momenten, vooral vóór de rust, door het sterk wisselende verloop der doelpunten vol spanning. Het eerste kwartier na rust sloeg Excelsior haar slag. Het vóór de rust aan beide zijden al zeer hoge tempo werd toen nog hoger opgevoerd. In vlotte combinaties werd het Voorburg-defensiesysteem uit zijn voegen gespeeld. Aanval op aanval werd op het Voorburg-doel gelanceerd, goed opgebouwd in het middenveld door de beide binnenspelers, en Voorburg werd volkomen overspeeld. Drie uitstekende doelpunten bekroonden dit fraaie spel en toen was Voorburg een geslagen ploeg. Van de aanvang af zetten beide ploe gen er een zeer hoog tempo in, beurte lings verkeren beide doelen in gevaar. Bij Excelsior worden de aanvallen be ter opgebouwd, is het samenspel meer verzorgd, bij Voorburg is snelheid het gevaarlijkste wapen. Langzaam aan wordt Excelsior sterker. Uit een goed genomen corner nemen ónze stadgenoten door Broere de leiding en enkele minuten later kopt Kreischer een uitstekende corner van zijn overbuurman in (20). Een ogenschijnlijk ongevaarlijke uit val heeft plotseling succes, doordat de Voorburg-midvoor hard doorsjouwend een weifeling in de Excelsior-achterhoede uitbuit (21). Nog geen twee minuten later ligt de gelijkmaker achter de ove rigens uitstekend keepende Kerklaan door een prachtige kopstoot van de Voorburg-midvoor (22). Nog zijn de sensaties niet van de lucht, want zeven minuten later dringt rechtshalf Bosman ver op geeft een afgemeten voorzet en hoog opspringend hergeeft Broere met een prachtige kopbal Excelsior de lei ding (32). Met deze stand komt de rust. Na rust verhoogt Excelsior haar tem po, Voorburg, door het zware veld reeds vermoeid, kan het niet meer bijbenen. Binnen 5 minuten vergroot Excelsior, alweer uit een uitstekende corner van Boon, de leiding en ook nu is het weer Kreischer die met een sublieme kopbal de bal in het net deponeert (42). Ex celsior beheerst nu het hele spel. Met goede combinaties en scherpe zuivere passes trekken de zwart-witten ten aan val en er is nog geen kwartier gespeeld of de score is vergroot tot 62 door goede doelpunten van Dries en Boon. Wat Excelsior in deze periode liet zien was werkelijk voetbal van uitstekende kwaliteit. Hier bleek uit welke uitste kende resultaten trainer P. Smit met zijn ploeg heeft weten te bereiken. Gevolg van intensieve training der spelers en de goede kijk van de oefenmeester. Het laatste half uur kreeg Voorburg wat lucht, meer doordat Excelsior zich aan demonstratievoetbal ging bezondi gen dan door eigen kracht. Toch kreeg Excelsior nag diverse kansen, maar Dries c.s. waren niet scherp meer op hun schot, anders had de score nog wel hoger kunnen zijn. In ieder geval is een gevaarlijke con current voorlopig teruggewezen en het geleverde spel biedt het beste perspec tief voor de komende wedstrijden. Het komt de laatste tijd in Amsterdam en daarbuiten herhaaldelijk voor, dat een man bij een autoverhuurder een luxe auto huurt en hiervoor de cauti-som stort. Hij rijdt dan net zo lang met de benzine tot deze bijna op is; gaat ver volgens naar een garage om de wagen te laten repareren en reviseren en vraagt met zijn in reparatie-zijnde auto als on- pand een andere wagen te huur. Hier mede haalt hij hetzelfde kunstje uit. Om aan extra benzine te komen verkoopt hjj accesoires en reservebanden. Dit trucje gaat zo lang op, als de auto verhuurders genoegen nemen met de controle van de papieren, die by de auto behoren zonder ook naar de identiteits papieren van de persoon in kwestie te vragen, dan zou biyken, dat de papieren van de wagen op een andere naam staan. Men kan zich tegen deze oplichting dus afdoende wapenen. Hetzelfde kan zich voordoen by het huren van bromfietsen. De verhuurder doet er dan goed aan de wegenbelasting- kaart te controleren aan de hand van een geldig paspoort of persoonsbewijs der huurder. Zoals wij reeds in onze editie van Za terdag aankondigden waren gisteren in het gebouw van het Wit-Gele Kruis de ongeveer 600 banden van de reizende tentoonstelling „Het Goede Boek" ge- exposeerd. De tentoonstelling was hier door de R- K. Nederlandse Boekhande laren en Uitgeversvereniging „St. Jan ir. samenwerking met boekhandel Rood bot ingericht. De expositie is positief katholiek opgezet. Het werk van ka tholieke schrijvers door katholieke uit gevers onder het volk gebracht meer bekendheid te geven is haar bedoeling. fjet Pru-„e dramatische moment in de slag aan de Damlaan: Steenbergen Er was voor boekenliefhebbers op deze o i j tentoonstelling veel te zien Alle gebie- heeft de voorzet van Jacques tleijster verkeerd op zijn schoen genomen en den welke het boek bestrijkt en knalt de bal in zijn eigen doel. In de hoofdrollen van dit enige aangrijpende wie kan een onderwerp noemen waar over niet geschreven is? waren ver tegenwoordigd wat een strenge selectie Uiteraard noodzakelijk maakte. Opval lend was de schitterende uitvoering van de verschillende werken. Behalve een bewijs, dat de katholieke uitgeverij op het gebied van de uitvoering zeker r/et voor haar neutrale collega onderdoet, zijn deze gebonden pracht-edities een concessie aan het grote publiek, dat zich helaas bij het aanschaffen van boeken in de regel laat leiden door de gedachte aan het oog, dat ook wat wil. Wij wijzen tenslotte öp het katho lieke jeugdboek, dat in jongensboeken van J. Nowee of Kees Spierings zijn eminente vertegenwoordigers heeft, maar dat daarnaast ook op godsdienstig gebied over een uitgebreide en tevens goede collectie beschikt. OAGBtAO VOOR SCh It DAM IR OMSTRCKÊM 72ste Jaargang No. 21382 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 87387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Ab<>n.«*inerit "prijs 1 45 pel 'iiaand 4 30 per kwartaal 0 35 per week. moment van heel die vlakke ivedstrijd v.l.n.r. Van der Tuijn, Steenbergen, Jacques Heijster en Van der Poel. Zaterdagmiddag kwam de K.V.P. kring Dordrecht in vergadering bijeen, in het Beursgebouw te Rotterdam, onder leiding van de heer M. P. A. Meissen. De voorzitter spreekt allereerst enkele waarderende woorden tot nagedachtenis van wijlen dc heer Th. P. J. Eisen, oud voorzitter van deze kring. De vergadering bidt staande een Onze Vader en Wees Ge groet voor de rust van zijn ziel. De voorzitter wijst op de bestaande moeilijkheden, zowel op internationaal als nationaal gebied en op de spanningen, welke eveneens op politiek gebied be staan. We moeten hebben een groot besef van de noodzaak van een eigen politieke orga nisatie. Voorts brengt spr. in herinnering de Prov. Statenverkiezingen, waarbij gezien werd een verschuiving naar de midden groepen en verdere afbrokkeling der communistische partij. De K.V.P. boekte een winst van 0,2 Deze winst weer spiegelt in genen dele het normale accres. Spr. herinnert eveneens aan de oprichting van het Vormingsinstituut een mooi en noodzakelijk initiatief. De politieke activi teit in een kring is niet af te meten naar het aantal kringvergaderingen, die in hoofdzaak van organisatorische aard zijn. Van geheel andere aard zijn de studie dagen en kaderdagen. Het bestijur van de afd. Delft wil de aansluiting van school- en bedrijfsvacan- ties in nacïere st'udie geven by een door het partijbestuur in te stellen commissie. De vergadering gaat hiermede accoord. Het jaarverslag wordt onder dank vast gesteld. De rekening van de penningmees ter wordt goedgekeurd onder dank voor diens accuraat beheer. De begroting 1950 wordt vastgesteld. De afdelingen Hoek van Holland, Schip luiden en Maasland worden benoemd in de verificatiecommissie. Werkgroepen De heer Gras zegt, dat de activiteit welke het meest dwingt, de ledenwer vingsactie is. Het is nodig, dat de leden zeer bewuste leden der partij worden. Daarvoor is voorlichting nódig. Er wordt te weinig gelezen. Toch hebbenalle mensen 'n politieke mening. Deze wordt gevormd door het gesprek. Daarom moeten er kern groepen worden gevormd, die dat gesprek beïnvloeden. Als deze mensen gefundeerd hun mening kunnen uitdragen, krijgen zij gezag. Er is een 60-tal van deze groepen in ons land. Spr. zou graag zien, dat in zoveel mogelijk afdelingen zulke groepen zouden worden opgericht. Men moet die groepen zo veelzijdig mogelijk samenstel len. Men moet evenwel niet wachten, tot dat die veelzijdigheid er is; want die komt vanzelf, als men maar eenmaal begonnen is. De groepén zijn gebaseerd op het prin cipe der zelfwerkzaamheid. Men kan pra ten over wat de belangstelling der men sen heeft. Wil men over bepaalde onder werpen meer weten, kan men zich in ver binding stellen met het algemeen secreta riaat, dat materiaal verstrekt. Het secre tariaat heeft hiervoor een speciale man aangesteld. Van die groepen zal het leven der partij in een afdeling afhangen. Die groepen worden ingesteld voor menings vorming, en ook voor meningspeiling. In iedere plaats, waar zo'n groep wordt op gericht, moet de medewerking ingeroepen worden der plaatselijke politici. Gemeen teraadsleden, statenleden en kamerleden kunnen hun werk niet goed doen, als zij het contact missen van de gesproken politieke mening. Op een desbetreffende opmerking van de voorzitter, merkt de heer Gras op, da: de kosten niet groot behoeven te zijn. Als het kan, kunnen de vergaderingen worden gehouden in het huis van een der leder.. Mr Van Wessum spreekt over de Jonge ren K.V.P. Dit is een opleidingsinstituut. De Senioren K.V.P. moet later de vruch ten plukken van dit instituut. De Jongeren K.V.P. kring Dordrecht heeft 4 afdelingen, is dus nog heel klein. Spr. hoopt op daadwerkelijke medewer king van de ouderen. Het is eveneens nut tig, dat er dames zitting hebben in de Jongeren K.V.P. De moeilykheid, die on dervonden wordt is de mensen bezig te houden. De meeste leden komen wat „halen". Getracht wordt, teneinde te ondervangen, de vergaderingen te combi neren. Gewenst is meer nauw contact met de Senioren K.V.P. Activiteiten in de partij De heer Spieksma, kringpropaganda leider, zegt, dat het nodig is, dat de partij komt tot een behoorlijk kader, dat zyn voorlichting krijgt niet alleen in de afde lingen, maar ook elders. Wij zullen de strijd moeten leveren met ons kader. Om te komen tot een positief bewust kader, daarvoor heeft de partij gemeend te moe- Advei im-tit- pui* op gewone Kolombreedte i u 15 pti qiillupetei Hoogte. Inge/ouden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter noogte Contract tarieven tegen gereduceerde pn]s verkrijgbaar 01.1 de administratie ol bt) de erkende a tl verten tie-bureaux Kampioenen (Kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 ct. EIK woord meer 3 ct Maximum «0 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuljpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet Geen venster en geen dakplatje on bezet aan de Damlaan. overvolle hoge portieken en vele tientallen gewoon op de straatweg. Op de straten rondom een levendig vraag-en-aanbod naar en van 'kaartjes. En van twaalf uur af reeds een onafgebroken stroom van toeschouwers die vast niet te laat wilden komen. Door dat d'e toeloop over twee uren was ver deeld, had' de politie weinig moeite om die stromen in goede banen te houden. Rustig publiek op de tribunes. Een rust dlie gebleven is tijdens en na de wed strijd. Het was dan ook geen partij om zich over op te winden. Na afloop de S.V.V.-supporters mismoedig omdat de roodgroenen zich in de tweede helft reed's zo snel bij de nederlaag schenen neer te leggen en omdat er behoudens in het eerste kwartier eigenlijk in het ge heel geen uitzicht was geweest op een zege van hun favorieten. De Hermes-aan hangers blij met de overwinning, maar toch wel teleurgesteld „at zij na zo wei nig hevige strijd en met zo weinig glans verkregen was, geen heroïsche triomf maar een reeds halverwege zeker ge stelde meerderheid over een tegenstander die niet tot grote daden prikkelde. Een wedstrijd zonder hoogtepunten, zonder ■bijzonder goed' spel, in een tamelijk laag tempo, met een vlak verloop, zonder in spiratie. Reeds tweemaal had Hermes in het vorige seizoen in een vriendschappelijke wedstrijd met ruime meerderheid van S.V.V. gewonnen. Die beide wedstrijden waren beter dan deze competitie-match. Wellicht konden beide partijen zich toen 'beter en langer concentreren; toen was I er na, die competitie geen enkele andere zorg die hen bezig hield. Nu viel deze slag aan de Damlaan, d'ie geen slag maar een onderonsje was, midden in d.e elke week terugkerende competitie-zorgen. Van week tot week moeten blauwen zo wel als rood-groenen op de punten,"jacht en steeds vereist dat concentratie. En dan ineens daartussendoor die wedstrijd tegen elkaar. En wij stellen ons zo voor, dat die wedstrijd vast blijft zitten in de sleur van elke week. Voor de competitie tegen EDO of HBS of Blauw Wit of DWV en daarna óók nog tegen -■*•*,- voor diezelfde competitie en daarna wéér ■tegen andieren voor die competitie. De frisheid om volledig naar die wedstrijd toe te groeien en om zichzelf op te wer ken tot een bezielde concentratie en een vooral op geestdrift stijgende super-vorm voor een speciale gelegenheid kan niet meer worden opgebracht, want dit is geen speciale gelegenheid meer. Wel is er nog het prestige in het geding, wel preekt de plaatselijke rivaliteit een groot woord, maar iets aparts zoals die twee wedstrijden ;n het vorige na-seizoen was diit 'niet meer; dit was een gewone com- petiie-wedstrijd', even doodgewoon als alle andere van het rooster. En daarom moest op de aanzienlijk te hoog gestelde verwachtingen noodzakelijkerwijze wei deze teleurstelling volgen. Voor de toe schouwers althans*; de spelers moeten het zelf wel gevoeld hebben, zij moesten zich over-geladen hebben waar geen spon tane lading kon ontstaan en bij over laden breekt er iets. Zo brak deze wed strijd, met de mentale kracht der execu tanten, aan scherven, zo bleven beide ploegen onder haar beste kunnen (aan zienlek eronder zelfs) en zo leverde dc ten komen tot de oprichting van een Vor mingscentrum. Gevraagd wordt, bij de katholieke kiezer een bydrage te verzoe ken voor dit instituut, voor zover niet andere punten van activiteit daardoor in het gedrang raken. Voor het kaderweekend, dat einde November wordt gehouden, vraagt spr. spoedige aanmelding van deelnemers. De kost en in Baarn zijn volledig voor de party, de reiskosten voor rekening van de deelnemer; zouden deze niet betaald kun nen worden, dan moet een beroep op de afdelingskas mogelijk zyn. De bedoeling is ook weer de regionale kaderdag te hou den. Voor het Westland is deze voorlopig vastgesteld op 16 December a.s. Het belangrijkste, dat spr. wil behande len, is wel de ledenwervingsactie. Er zijn afdelingen, waar deze actie per se hard nodig is. Deze afdelingen kunnen het aan tal leden beduidend verhogen. Nodis is, dat men erop uit gaat, om de mensen te bewerken. Hiertoe zal men in korte tijd een grote stoot, moeten geven. Wie moeten dit werk doen? Op de eerste plaats de leden van het afdelingsbestuur. Er moet aangepakt worden. Men moet ook het ge wone werk willen doen. Daarnaast kun nen de propagandisten worden ingescha keld. De bedoeling is, dat enkele leden van het kringbestuur met enkele afdelin gen een plan de campagne opzetten. Zo moet de zaak worden aangepakt; doen we dat niet, dan gebeurt er niets. De K.V.P. bestaat dezer dagen 5 jaar. Er zal by die gelegenheid een brochure worden uitgegeven, die ƒ0,30 kost. Spr. vertrouwt, dat alle afdelingen verschil lende brochures zullen afnemen. Na een korte rondvraag volgt sluiting onder dank met de christelijke groet. slag aan de Damlaan een vlak en kleur loos beeld waarvan het al te flauwe vlammetje tenslotte uitstierf als de spreekwoordelijke opgebrande nacht kaars. Hulde overigens aan de spelers van beide zijden die deze moeilijke wedstrijd zo uiterst correct en sportief hebben ge speeld. Zij hadden verantwoordelijkheid voor de gedragingen van meer dan tien duizend toeschouwers. Een kwaadaardige vonk in het veld en er hadden op de tri bunes monsterachtige steekvlammen kunnen opschieten. Gelukkig niets van dat alles. Hulde voor het sportieve ge drag van de tweeëntwintig blauw-witten en roodgroenen. En een compliment ook aan het publiek, dat zich eveneens zc correct en waardig heeft gedragen. Me nigeen was bevreesd vooraf, gezien de rivaliteit tussen de supporters van beide kampen. Aan weerszijden heeft men zic.i echter als goede sportlui gedragèn. En daarom was dit tóch een goede en be vredigende wedstrijd! Sch.edam heef' zich er een nog betere naam als waarlijk sportieve stad mee verworven! JVilt U cijfers? Corners bijvoorbeeld, die altijd wel iets zeggen over het wed strijdverloop. Hermes 4 voor en 4 na de rust, SVV 2 voor en 6 na de rust, zodat de eindbalans hier in evenwicht is. Er. vrije trappen wegens onvoorzichtig spel tegen Hermes 5 voor en 8 na die rust, tegen SVV 5 voor en 6 na de rust! Op vallend is dat zeer kleine aantal vrije trappen (waarmee de correctheid var. beide ploegen wel duidelijk wordt ge ïllustreerd) en ook de eerlijke verdeling We hebben het gehad, Schiedam is over zijn opwinding heen. Het niyuwe van de eerste competitie-derby is er af Over een maand of wat ontmoeten dc twee grootheden elkaar weer, dan in het Sterrebos. Er zal dan heel wat minder opwinding-vooraf zijn. Schiedam is nu met de derby-idee vertrouwd. En we mogen hopen, dat er nog vele van die derbies en in dezelfde goede sfeer mogen volgen. Want Schiedam wil zowel Her mes als SVV voor de eerste klas behou den. De Schiedamse R. K. Gemengde Tafel tennisclub Ready doet het in de compe titie uitstekend. Alle teams hebben nu de vuurdoop ondergaan en zij hebben getoond, dat er niet met hen valt te spotten. Ready I speelde het ook deze keer klaar om een overwinning te behalen en wel tegen het sterke en ervaren team van Americano 2. In een goede wedstrijd werd de strijd beslist in het voordeel van Ready I. Het 73 werden de kostbare punten naar Schiedam gebracht. Ready 2 kwam tweemaal uit en beide keren werd het een zege. De eerste wedstrijd tegen RZ 2 werd met 82 gewonnen, terwijl de tweede ontmoeting een uitwedstrijd tegen Gewaro 2, even eens een 82 overwinning werd. Ready 3 moest het opnemen tegen Overschie 3. Deze ontmoeting werd echter waar het kleinst mogelijke verschil, maar door Ready 3 met 46 verloren. Welis- toch een nederlaag. Dat het 3e team echter ook anders kan, zullen de mannen ons zeker nog wel bewijzen. Ready 4 speelde een heel goede wed strijd tegen EME 3. Het werd een dave rende 82 overwinning. Al met al een prachtig resultaat indien men rekening houdt met het feit, dat deze vereniging eerst in Maart 1950 werd opgericht. Dat sindsdien het spelpeil aanmerkelijk verbeterd is, lijdt geen twijfel; dat er echter nog beter gespeeld kan worden, wordt ook niet het oog verloren. Aan deze verbetering zal dan ook door alle leden moeten worden medegewerkt. Het programma van de volgende week luidt: Maandag 6 Nov. a.s. Ready 3 tegen HVO 3, gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven, Schiedam, aanvang 20.uur. Dinsdag 7 Nov. a.s. VEKAZET 1 tegen Ready I, gebouw Schansweg 61, Over schie,, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 11 Nov. a.s. Ready 2 tegen RONO 6, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven, Schiedam, aanvang 15.uur. De gedetailleerde uitslagen der ge speelde wedstrijden luiden: Americano 2Ready I. Uitslag 37 in het voordeel van Ready I. SibbesTh. enoir 01; v. RheeTh. Lenoir 01; SinaelTh. Lenoir 01; SibbesA. Braak 01; v. RheeA. Braak 01; SinaelA. Braak 01; SibbesH. Verdel 1—0; v. RheeH. Verdel 10; Sinael— H. Verdel 01; Sibbes met Sinael tegen Th. Lenoir met A. Braak 10. Totaal 37 Gewaro 2Rady 2. Uitslag 37 in het voordel van Rady 2. NiestenA. Bruning 01; M. Donker voortA. Bruning 10; B. v. d. Bergt- A. Bruning 10; M. DonkervoortTh. Lenoir 01; B. v. d. BergTh. Lenoir 01; L. NiestenTh. Lenoir 01; B. v. d. BergG. Meyer 1—0; L. NiestenG. Meyer 01; L. Niesten met M Donker voort tegen A. Bruning met Th. Lenoir 0—1. Totaal 3—7. Ready 2RZ 2. Uitslag 82 in het voordeel van Ready 2. A. BruningJ. Augustein 10; A. BruningM. v. Wijngaarden 10; A. BruningK. Roukema 0—1; Th. Lenoir M. v. Wijngaarden 10; Th. LenoirK. Roukema 10; Th. LenoirJ. Augustein 1—0; G. Meyer—K. Roukema 1—0; G. MeyerJ. Augustin 10; G. Meyer—M. v. Wijngaarden 01; Th. Lenoir met G. Myer tegen J. Augustein met K. Rou kema 1O. Totaal 82. Ready 3Overschie 3. Uitslag 46 in het voordeel van Overschie 2. M. Bruningv. Bergen 10; M. Bru ningJ. Sluys 01; M. Bruningv. Vuu- ren 1—0; H. Reinders—v. Vuuren 0—1; H. Reindersv. Bergen 01; H. Reinders J. Sluys 0—1; M. Gouka—J. Sluys 0—1; M. Gouka—v. Vuuren 1—0; M. Gouka— v. Bergen 1—0; M. Bruning met M* Gouka tegen v. Vuuren met J. Sluys 0 l* Totaal 4—6. Men kan niet zeggen, dat er gisteren door Spirit met succes gehockeyed is. Slechts het tweede dameselftal wist het, in de wedstrijd tegen HDM III. tot een overwinning te brengen (20). Voegt men daarbij het gelijke spel (11) van het tweede herenteam tegen Leonidas III. dan heeft men de punten, die dit weekend behaald zijn gehad. De beide eerste elftallen zijn in Bilt- hoven bij SCHC op bezoek geweest om bekerwedstrijden te spelen Eventuele optimistische verwachtingen'van Spirit zijde zijn daar in Bilt'hoven grondig de kop ingedrukt." Het eerste dames-elftal verloor van SCHC I met 60 en het eer ste herenelftal moest in SCHC II met 40 zijn meerdere erkennen. Dames IV speelde voor de competitie in Vlaardingen tegen Pollux II. Met 50 haalden de Polluxdames de volle buit binnen. Dames V, in Rijswijk op bezoek bij Te Werve II, zag 9 doelpun ten tegen zich gescoord, zonder dat er één goal in eigen voordeel kon worden gemaakt. Meisjes a tenslotte verloor in Rotter dam met 10 van MRHC a. Over de wedstrijden valt weinig te zeggen. Met uitzondering van die van de beide twee de elftallen waren van alle elftallen de tegenstanders in alle opzichten de ster keren. De uitslagen stellen dit trouwens ook onverbloemd aan het licht. Spirit in mineur deze Zondag. Laten wij hopen, dat het de volgende week beter lukken wil. De R. K. Openbare Leeszaal verstrekte in de afgelopen Octofoermaand 3216 boe ken tegen 3157 in dezelfde maand van het vorige jaar. Het bestuur van de Ned. Bond van Oudstrijders en Dragers van „Het Mobi lisatie Kruis" bericht ons dat voor de Grote Kunstavond in het Passage Thea ter op Donderdag 9 November a.s. nog enkele kaarten zijn te verkrijgen. Wij doen een beroep op allen die het goed menen met de bestrijding van de T. B. C. deze avond te bezoeken daar de baten geheel ten goede komen aan het Marine Sanatorium Fonds. Deze avond wordt geheel verzorgd door het welbekende Schiedamse Har monie Orkest O. B. K. met de Rietbou wers en Volksdansgroep, terwijl Joop Wavis het orgel bespeelt- Verdere aan beveling Jjjkt ons nvprhndiu - Voor adressen voor de kaartverkoop zie men de raambiljetten. Donderdag vanaf 10 uur aan het loket van het Pas sage Theater waar tevens gelegenheid ia tot plaatsbespreking ook op Maandag, Dinsdag en Woensdag van 10 tot 15 uur. SBO 2 speelde Maandag de eerste wed strijd voor R. S. B. tegen Wilton Fijen- oord. De voorlopige uitslag is als volgt. Wilton Fijenoord 2 S. B. O. 2 BaardewijkBuckers A v. MeeuwenKloos 01 GroenevedSteenhouwer 01 v. TolKleinekoort 10 v, OoyenPaap 10 v.' LeeuwenBrokling 10 v. WindenKemper 01 DirksSonnermarts afgebr. v. DijkenLoog 10 v. Driel—D« Gooyer 1—0 Voorlopige uitslag 5%3A De uitslagen van de onderlinge com petitie zijn als volgt: KloosDe Jong 01 PaapKemper afgebr., v. Hees- Kop 1—0, Steenhouwer—Brokling 1—0, ZoetmulderLoog afg., v. ZijlNoor- degraaf 10, ErftemeijerDe Gooyer 1—0, LeerintveldBroeren 01 Op 15 en 16 Nov. n.m. 2 uur zal het cabaret Jan Brouwer in de R. K. Volks bond, Lange Haven voor de leden van de afd. Schiedam, Alg. Bond van Ouden van Dagen, een uitvoering geven. Kaarten hiervoor kunnen worden af gehaald. op vertoon van contributiekaart in Ontspanningslokaal „Marijke", Broers- veld 121 en wel op 8 en 9 November van 10—12 en van 2 tot 4 uur. Bij een bank op de Blaak te Rotterdam had een kantoorloper van de N.V. Wm H. Miiller in de Zeemanstraat Zaterdag een bedrag van 25.000,gehaald. Hij had de tas met het geld aan de zijkant van de bagagedrager van zijn bromfiets beves tigd. Onderweg controleerde hU nog eens: de tas hing er nog. Toen hij echter bij de zaak aankwam, was de tas verdwenen Vermoedelijk is het handvat gebroken. Het geld is nog niet terecht. In de 511de Staatsloterij, vierde klasse, eerste lijst, is een prijs van 25.000,— gevallen op no. 8 9 3 1. Vanmiddag heeft Prins Bernhard op paleis Soestdijk de installatie verricht van de commissie voor cultuur-sociologisch onderzoek, welke bestaat uit 12 hoog leraren in de sociologie, die op verzoek van het Prins-Bernhardfonds een aantal onderzoekingen gaan verrichten die een betere kennis van de problemen en de noden van het Ned. culturele leven zullen moeten verschaffen. En dat waren de clandestienetribunes bij HennesS.V.V.of ze veel gezien hebben, is vers twee. Zagen ze ook dat broederlijk tafreeltjetoen Hermes- en S.V.V.-spelers samen uit dezelfde fles dronken? ROTTERDAMSE VEEMARKT Vette koeien en ossen (naar schatting 606) nuchtere kalveren 8; varkens 496; aanvoer in totaal 1110. Prijs in cents per kg: vette koeien le kw. 2.40—2.60 2e kw. 2.10—2.35, 3e kw. 1.852.00; varkens (levend gew 1.84 1.78, 1.66. Vette koeien flinke aanvoer, handel traag, prijzen als vorige week; varkens (levend gew.) aanvoer iets minder, handel slepend, prijzen iets lager.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2