TONNEN aan Joden verdiend Upmars naar IHandsjo VN-troepen snel gereorganiseerd Definitieve opzet der nationale reserve Mac Arthur verwittigt de V.N, Minister Roem: „Ainhon was de laatste moeilijkheid" Het communisme blijft op alle f ronten de wereld bezig houden Chinezen bedreigen Lhasa Dinsdag 7 November 1%0 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 30.000 gulden voor een SperrstempeV' en toch naar Westerhork Plotselinge terugtocht van Noord-Koreanen Mr L. van der Plas In Mei vijftien bataljons Staat kocht de Efa- fabriek Van aanivezigheid der Chinezen op Korea's krijgstoneel Irian zou groot terrein voor Nederlandse activiteit blijven Lenstra prof? Spel had noodlottig gevolg Beeld van H. Maagd op brandstapel WEERBERICHT V oor het ministerie van Defensie Roubaix wil hem hebben Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht vooral in de Noordelijke kustprovincies van zee binnendrij- vende wolkenvelden met enkele buien. In het binnenland weinig bewolking met op vele plaat sen lichte vorst en tegen de ochtend nevel of mist.. Morgen overdag aanvankelijk nog op velt plaatsen dichtbewolkt. LLater op de dag gelei delijk meer bewolking maar tot aan het einde van de middag bijna overal nog droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 8 November: Zon op 7.45 uur, onder 17.00 uur; Maan op 5.37 uur, onder 15.50 V. Dinsdag naar Duitsland gegaan, nadat Lages hem een volmacht had verstrekt zijn geldelijk bezit naar een Duitse bauli over te schrijden. Tijdens de middagzitting werden drie getuigen gehoord, die door verdachte wa ren uitgeleverd aan de S.D. Zij legden verklaringen af over de details van hun arrestatie. Als laatste getuige verscheen de naaste medewerker van verdachte, de Amster damse geragehouder N. I. Ros. Volgens hem was het steeds de verdachte geweest, die 10 procent van enorme, door Joodse landgenoten voor het verkrijgen van een zg. sperstempel gestorte geldbedragen, in zijn zak had gestoken. Desgevraagd verklaarden bijna alle ge tuigen, dat het nut van de verstrekte sper stempels nihil was gebleken. Verschillen de gevallen werden uitvoerig besproken, waarbij Joden soms ruim een halve ton hadden gestort, maar desondanks via Westerbork naar Polen waren vervoerd, waar zij in de gaskamers zijn omgebracht. Bij het verhoor van de verdachte stelde de officier mr. G. Nubé. vragen over de millioenen aan juwelen, die verd. in zijn safe had opgeslagen. Verdachte zeide. dat hij deze niet zelf had behouden, doch ze had afgedragen aan de Duitsers. Naar zijn eigen schatting had hij aan provisie 300.000 verdiend. Laat in de middag schorste de president daarop het onder zoek tot 4 December a.s. Mr. Moh. Roem, thans minister van buitenlandse zaken van Indonesië, arriveerde gisteren op doorreis naar de Verenigde Staten per vliegtuig op Schiphol. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door de voorzitter van de Masjoemi, dr. Soekiman Wirjosandjojo. Bij K.B. is met ingang van gisteren be noemd tot plaatsvervangend secretaris generaal van het ministerie van finan ciën, mr L. O. van der Plas. Mr. Van der Plas, die vroeger hoofd van de afdeling juridische zaken en bewindvoering van genoemd ministerie is geweest, was de laatste 2% jaar werkzaam in het particu liere bedrijfsleven als adviseur van de di rectie der Nederlands Indische Handels bank. in zes stukken, die ieder één compagnie zullen leveren. De zes compagnieën samen vormen het bataljon, dat elk district tn Mei 1951 gereed moet hebben. Door het grotere aantal vrijwilligers, zullen de pro vincies Noord- en Zuid-Holland evenwel meer dan één bataljon kunnen opstellen. Aan het hoofd van deze bataljons komen luit.-kolonels te staan, reserve-offocieren. De districtscommandanten, beroepsoffi cieren, zijn depotcommandanten en als zodanig belast met de opleiding, Indeling en de mobilisatie-voorbereidingen van de vrijwilligers. De vijftien bataljons van de Nationale Reserve zullen worden uitgerust met En gels materieel, dat reeds aanwezig is. Kolonel Termaten verklaarde te ver wachten, dat de opstelling van deze vijf tien bataljons vóór Mei a.s. zonder veel moeilijkheden zal verlopen. Het aantal vrijwilligers bedraagt thans nog ruim 7.000. Hfl baseerde zijn verwachting op het aantal aanmeldingen, dat dank zij een bredere werving en effectievere en attrac tievere opleiding een stijgende lijn ver toont. Over de opleiding van de vrijwilligers deelde de kolonel nog het volgende mede: In het eerste jaar worden de vrijwilli gers in 200 uren opgeleid tot soldaat; een opleiding, die vergelijkbaar is met de drie maanden durende eerste oefening van de dienstplichtigen. In het tweede jaar van hun opleiding komen de vrijwilligers bij elkaar voor oefeningen in pelotons, com pagnies- en bataljonsverband. Deze op leiding duurt minder dan 200 uren, waar door de bataljonsstaven tijd beschikbaar krijgen voor opleidingen e.d. Voor cursussen en kampoefeningen krijgt de Nationale Reserve de beschik king over het kamp golflinks bij Arnhem. Dit .manente kamp zal deze maand nog in gebruik worden genomen. Alle vrijwil ligers zullen eens per jaar gedurende een week ln dit kamp verblijven. Met de invoering van de oorlogsorgani satie is dezer dagen de definitieve opzet van de Nationale Reserve tot stand ge komen. In Mei a.s. zullen 15 bataljons zjjn geformeerd (16.500 man), voorzien van sta ven en verzorgingseenheden. Dit verklaar de de inspecteur der Nationale Reserve, kolonel J. Termaten, gistermiddag te Utrecht tegenover een aantal verslagge vers. De Nationale Reserve ls ingevolge deze oorlogsorganisatie provinciegewijze ver deeld in districten. De provincies Gronin gen en Drenthe vormen samen één dis trict. Ieder district is weer onderverdeeld Per handwagen gaaV men deze 65 ton wegende stoomketel, met een middellijn van 5.25 meter, die voor de N.V. Allan en Co. aan de Kleiweg is bestemd, van de Boompjes door Rotterdam vervoeren. Maar nee, laten wij U niet wat op de mouw spelden (U zou het overigens toch niet geloven), het is maar een grapje van de fotograaf. In werkelijkheid zal het vervoer door een 32-wielige vrachtwagen van de N.V. Van Ruiten's Transporten ge schieden. De ketel is door een schip van De Wit's Berging- en Transportonderneming N.V. van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen, waar hij is gereviseerd, naar Rot terdam vervoerd. Vannacht gaat hij op transport door Rotterdam over Boompjes kade, Bolwerk, Mariniersweg, Goudse- singel. Noordsingel, Bergweg en Noorder- kanaalweg. Daar blijft de ketel weer staan om Woensdag verder over een speciaal hiervoor aangelegde weg over de Cein tuurbaan naar de achterzijde van de fabriek van Allan vervoerd te worden. De voorhoede van Chinese en Tibe taanse „volkstroepen" heeft Reting be reikt, dat 95 km. ten Noord-Oosten van Lhasa ligt. Binnen drie dagen verwacht men de intocht in deze stad. De Chinees-Tibetaanse legers, die ge schat worden op ongeveer 70.000 man, worden door middel van parachuten be voorraad van uit de lucht. De troepen splitsen zich thans in vier colonnes voor de aanval op de hoofdstad. Brits standpunt gereserveerd De Britse onderminister van buiten landse zaken, Ernest Davies, heeft Maan dag in het parlement verklaard, dat Groot Brittannië het betreurt, dat de Chinese regering in Tibet haar toevlucht tot geweld heeft genomen. De regering steunt het standpunt, dat door India wordt ingenomen ten aanzien van Tibet en blijft andere belanghebben de regeringen raadplegen over deze kwestie, aldus Davies. 'n Jrascit; te Amsterdam vond gister- iln Verschillende combinaties de af- v-f e> fts v?r fabrieksgebouwen der f r°iuk9-beorijven. De vorige week waren de fafcrxeKsgebouwen ingezet voor totaai f 251 439 en de machinerieën voor f 562.168 G!steren nu werden ze te zamen vooi f1.143 648 verkocht, drie ton meer dan de inze' wh* Deze hoge „mijn"(bod> werd in makelearskringen zeer zeldzaam geacht en nier, beschouwde dit als een teken dai ®.i.a voor de gebouwen interesseerde Nf afloop van de veiling werd dan eek bekend gemaakt, dat di Sta&t het comp:ex_ had aangekocht ten beh ■■eve van hei ministerie van Defensie Da niia werd apart verkocht voor f38.100, d i- X600 hoger dan de inzet. Naar onze Parijse correspon dent ons Dinsdagochtend tele fonisch meldde, loopt in Franse voetbalkringen het gerucht, dat Abe Lenstra binnenkort als beroepsvoetballer naar Frank rijk zal komen. Met hem zou een ander bekend, doch niet nader genoemd, Nederlands speler naar Frankrijk vertrek ken (de Heerenveen-linksbuiten Hofma wellicht?). Naar „Le Figaro" hedenochtend meldde, zou het de F. C. Roubaix zijn die er in geslaagd is, Lenstra voor het beroepsvoetbal te strikken. De F. C. Roubaix heeft reeds enige maanden lang vergeefs in eigen land naar ver sterkingen gezocht en het was hekend, dat zij haar scouts on der meer op rle Nederlandse voetbalwereld had afgestuurd. Naar verder gemeld wordt, staat ook de Sparta-midvoor Henk den Boer op het punt, naar Frankrijk te vertrekken om daar een contract te teke nen met de F. C. Nancy. Maandagmiddag werd te Alphen aan den Rijn een 9-jarig jongetje, R. van C. door een autobus van de onderneming Maarse en Kroon op slag gedood. De autobus stopte te ongeveer 4.30 uur voor het Nutsgebouw voor het inlaten van passagiers. De knaap, die op het trottoir met enkele kameraadjes aan het spelen was stak zijn voet in een opening in de bus. De chauffeur, die hiervan niets bemerkte bracht zijn wagen op gang. Onderwijl gelukte het het ventje zijn voet, die aanvankelijk knel zat, weer los te werken, doch het verloor hierbij zijn evenwicht en viel voor het rechter ach terwiel van de auto met het gemeld ge volg. Op de vraag hoe hij zelf de situatie In zag, zei mr. Roem, dat het op het ogen blik nog niet te zeggen is hoe de oplos sing zal uitvallen: „Zelf heb ik echter in het verleden meegedaan aan het oplossen van vraagstukken, die niet minder moei lijk waren dan dit. Mocht Irian worden overgedragen aan Indonesië, dan zal het evenzeer een groot terrein blijven voor de Nederlandse activiteit, juist zoals nu Indonesië. Onze gemeenschappelijke be langen buiten Irian zijn groter". Met Australië verwacht de heer Roem geen moeilijkbeden als Nederland en In donesië erin slagen onderling tot een op lossing te komen, hetgeen hij hoopt, dat vóór de 27e December het geval zal zijn Heel wijsgerig liet hij echter daarop vol gen „maar och. wat kan een mens met zekerheid zeggen!" Ambon was het tweede punt, dat ter sprake kwam De minister meende, dat de operaties als voltooid kunnen worden beschouwd nu Ambon gevallen is. De kans voor een guerilla-strijd achtte hij niet groot „omdat men" daarvoor moet kunnen rekenen op de bevolking". Sprekend over de totale indruk van In donesië op het ogenblik, meende Z.Exc dat Ambon de laatste moeilijkheid was geweest en dat men nu gezamenlijk zou kunnen gaan werken aan de verdere ont plooiing. In dit verband merkte hij ook nog op, dat de berichtgeving over Indo nesië niet het gehele leven aldaar dekt „Men bekijkt in Nederland de dingen met een vergrootglas en krijgt daarmee een verdraaid beeld". (Van onze Amsterdamse redactie) Door de Indonesische regering is voor gesteld de Unie-conferentie te houden vóór die betreffende de toekomstige status van Nieuw-Guinea en de 20e Iran deze maand nog met de besprekingen te be ginnen. Dit deelde de Indonesische minister van Buitenl. Zaken, Z. Exc. mr. Moh. Roem, gisteravond mee in een kort interview, dat hij onmiddellijk na zijn aankomst op Schiphol toestond. De heer Roem ls- met een delegatie onderweg naar de Alge mene Vergadering van de V.N. in Lake Success om daar blijk te geven van de waardering van het Indonesische volk voor zijn toelating tot de Ver. Naties Tevens wil men van de gelegenheid ge bruik maken om contact op te nemen met de vertegenwoordigers van Indonesië bij de V.N. en met delegaties van andere landen. De reis naar de States heeft minister Roem echter twee dagen willen onderbreken om besprekingen te voeren met de ministers Drees. Stikker en Van Maarseveen. Gevraagd naar de mening van de Indo nesische regering omtrent het door de heer Yamin vorige week weergegeven standpunt, dèèlde de heer Roem mee, dat de kwestie Nieuw-Guinea langs vreed zame weg moet worden opgelost. De delegaties voor de Unie- en de Nieuw Guinea-conferentie zijn practisch reeds samengesteld en staan volkomen onafhan kelijk van het al of niet slagen van de Indonesische parlementaire missie. scheutjes naar buiten werktis bij schrij ver dezes alle weerstand gebroken en on danks de vele zeereizen, welke hij zege vierend doorstond, gaat hij nu Prompt voor de bijl. Ze kunnen me rustig de lamp uitblazen.van idealen is geen sprake meer en wij voelen ons door en door beroerd. Bij dat alles doe ik een zeer onaan gename ontdekking. Als ik mijn miskof- fer open, blijkt, dat er geen enkel para ment in zit, geen kazuifel, geen albe enz. Er moet ergens een grote vergissing be gaan zijn, en de volgende dag zie ik mij genoodzaakt de H. Mis te lezen in overjas Ondertussen zijn we de Middellandse Zee ingedraaid, 't Zonnetje schijnt en we worden lekker bruin, 't Nachtegaaltje zingtdat zijn onze mannen: zwaar en dreunend klinken hun stemmen over het wijde watervlak, en Sarie Marijs is zo ver van hun hart. En als dan in de avond de maan als een gouden deksel aan de hemel 'gloeit, horen we de klok van Arnemuiden of „Madelijn. jij met je blonde haaaren. gezongen in prachtige weemoedige uit halen, ondersteund door de vette bassen van een accordeon. Aalmoezenier L. v. d. Vrande M.S.C. schrijft ons uit Port Said: De Koninklijke militaire harmonie heeft ons letterlijk de haven van Rotterdam uitgeblazen. Bij al dat muzikaal geweld hadden de mannen met de klarinet mijn onverdeelde aandacht: klaar en helder vielen de glasheldere tonen van onder de blauwe vingertoppen, de pijp uit. Een hartelijke groet en daar gaan we het onbekende tegemoet. Het avontuur heeft ongetwijfeld zün charme. Jben bepaald gevoel van opluch ting bekruipt ons. Het gewone, het alle daagse, als ge wilt het routinewerk, valt van ons a*. y e stappen uit de tredmolen Maar wat viol aanstonds bar tegen. Nauwelijks stak de .-Zuiderkruis" zijn neus in de Golf van Biskaje of het gehele gezelschap veranderde in hoopjes ellende, een stel wrakken. We zijn geen cent meer waard en het kan ons niets meer scheler als die schuif zonder meer de grond in gaat. We zijn zeeziek. Als mijn collega, de Domme, zo tussen neus en lippen door syn snaaityd oü Dat de communisten voor geen enkel middel terugschrikken in hun strijd tegen God en Zijn Kerk blijkt weer eens uit het geen Baltische vluchtelingen in Stockholm hebben medegedeeld .Volgens hun zeggen is in Litauen de eerw .rde heer D. Hum- nicki gearresteerd, omdat hij een preek hield over Maria Tenhemelopneming. In Riga werd een beeld van de H. Maagd geprofaneerd en verbrand, terwijl de daders vlugschriften verspreidden, waarin de aartsbisschop van Riga, mgr. A. Sprin- govics op infame wijze werd belasterd Mgr. Springovics heeft sedert vier jaar zijn herderlijke taak niet meer kunnen uitoefenen, daarin belet door de commu nistische regering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1