Chinezen-invasie of Chinezen-bluf? HITCHCOCK in zijn element NIEUWSTE FOTO'S VAN HET KONINKLIJK GEZIN Discriminerende Engelse omzet belasting Engelse plechtstatigheid i mi Sociale vraagstukken in de missielanden Fredes- of oorlogswerk Ziiiclkoreaans échec geschikte bodem voor paniekstemming '4 NOVEMBER 1950 PAGINA „STAGE FRIGHT" „Leraar van de grote Communistisch rouwbeklagbij dood van G. B. ShatO PATER J. KLEIJNTJENS S.J NEDERLANDSE RESOLUTIE TE TORQUAY Positie van Japan -> 4 4 üfwiTO* iü*r,\rYJ koningin geeft naam AAN MARINESCHIP MINISTER VAN FINANCIEN GEDAGVAARD Proefproces over bankbiljetten van f 500 en 1000 Vierde Nederlandse lAissiologische IVeeh CHINESE JEUGD IN DIENST VAN HET COMMUNISME MAAR OOK VAN DE KERK Jeugdwerk in dienst van de missionering in China Égi Merkwaardige arbeid in Tsjecho-Slowakije Onrecht aan Spanje eist vergoeding THEEVEILING (Door oorlogscorrespondent J. M. Prêmonville) PIJ DE ZUIDELIJKE ARMEE TE ANJOE, 2 Nov. 1950 Als een gongslag dobrtrilde het bericht, dat de Chinese troepen de Mandsjoerijse grens hebben overschreden, ons ijskoude journalisten- verblijf. Wij bevonden ons te Anjoe op de linkeroever van de rivier de Tsjong-Tsjong, op 63 km. ten Noorden van Pjongjang en op 115 km. ten Zuiden van het meest nabijgelegen punt van de Chinese grens. Een regiment van het 6de Zuidkoreaanse leger, dat, zonder tegenstand te ontmoeten naar de grens oprukte, was zo pas lievig aangevallen op een der hoge plateaux in de streek van Onjong, ongeveer halfweg tussen Anjoe en Mandsjoerije. In de zeer verwarde strijd, die er geleverd werd, waren twee gevangenen gemaakt. Het waren Chinezen, die ver klaarden, dat er sinds 19 October 40.000 van hun landgenoten de grens waren overgetrokken. Een der gevangenen kwam uit midden- China, had deel uitgemaakt van de Ko- mintang-troepen en was reeds sinds tien jaren soldaat. De volgende dag, kwam de 6de divisie, die reeds de grens bereikt had te Tsjosan, nabij de rivier de Jaloe, in botsing met goed georganiseerde strijdkrachten en zag zich gedwongen, terug te trekken. In de nu volgende drie dagen werden er twee nieuwe Chinese gevangenen ge maakt, afkomstig uit Antoeng (Mands joerije), later gevolgd door de gevangen neming van nog zes Chinezen. Bij onder vraging verklaarden zij. dat vijf Chinese legerkorpsen zich in Korea bevonden, tezamen ongeveer 100.000 .man. Pessimisme naast kalmte Voor de ogen van pessimisten rees reeds het beeld van een winterveldtoeht in de met ijs bedekte bergen van Mands joerije en misschien ook nog dat van een nieuwe wereldoorlog. Maar voor de geest van meer bezadig de militaire waarnemers zag de toestand er wel een beetje anders uit. Weliswaar stond het voor hen onbetwistbaar zeker vast, dat de 6e Zuidkoreaanse divisie feeds tevoren een flink echec geleden had, mede door het verlies van een groot aantal gevechtswagens en van kanonnen, waardoor een bres geslagen was in het front der Verenigde Naties. Maar van de andere kant wist niemand zeker, welke graad van belangrijkheid moest worden toegekend aan de geconstateerde aanwe zigheid van de Chinese troepen, die nu aan de strijd kwamen deelnemen en welke precies de reden voor hun aan wezigheid in Korea was. Tot nu toe heeft men slechts een twij felachtig „houvast" aan de verklaringen van een paar gewone krijgsgevangenen, die doen geloven, dat een groot aantal Chinezen bij de strijd betrokken is. En men mag met reden betwijfelen, of een gewoon soldaat het juiste aantal kan kennen van de troepen, waarvan hij deel uitmaakt. In elk geval kan de aanwezig heid van nieuwe troepen in de vijande lijke gelederen goed van pas komen om 'n echec te „rechtvaardigen", dat in zeke re mate althans, te wijten is aan fouten op krijgskundig gebied, veroorzaakt door de sinds enige weken bestaande wedijver onder de Zuidkoreaanse troepen om zo spoedig mogelijk de grens te bereiken. In vijf weken heeft de 6de Zuidkoreaanse divisie meer dan 600 km. afgelegd in geforceerde marsen bij dag en bij nacht in moeilijk terrein. In de val gelopen Het zijn dan ook uitgeputte soldaten geweest, die zich in de val gestort heb ben, welke een koelbloedige vijand, ge bruikmakend van al de mogelijkheden van een bergachtig terrein, voor hen had opgesteld. In een overwinningsroes heb ben generaals, zonder dat er behoorlijke verbindingen tussen de troepen gevormd en zonder bescherming soldaten laten oprukken, die niet meer geloofden, dat zij oorlog voerden, maar dachten, dat ze aan een wedloop deelnamen. Een merkwaardige coïncidentie: de tegenstand der Noord-Koreanen is juist toegenomen op het ogenblik, dat de grote leiders der -republiek van Zuid-Korea te Pjongjang verenigd waren, om te confere ren over de bereikte vooruitgang en de in verband daarmede te treffen maatre gelen. Het vernuft waarmede het com munistische leger geleid wordt, de koel bloedigheid en .behendigheid, ontwikkeld, om een laatste actie te ontplooien, ko men de tegenstander uitmuntend te pas. Een geslaagde doorbraak zou de hele oorlogsmachinerie in haar gang naar het Noorden tot stilstand kunnen nopen, met het gevaar van een algehele terugtocht. En het is juist met het oog op deze be dreiging voor de troepen der v eremgde Naties, dat het spookbeeld, door de Chi nese troepen opgeroepen, zijn volle bete kenis krjjgt. Kans op u>intercampagne 1 Als het werkelijk gaat om de voor hoede van een belangrijke legermacht, waartegenover de Zuid-Koreanen komen te staan, dan kan men zeer zeker een lange en moeilijke wintercampagne ver wachten. Het heeft er echter de schijn van, dat de vijand er niet in geslaagd is, de gelegenheid, die hem geboden is, ten volle uit te buiten, al is het hem zeker gelukt, de opmars der zuidelijken naar de Mandsjoerijse grens te vertragen in de hele noordwestelijke sector van het front. Het is mogelijk, dat Kim II Soeng de steun van enige Chinese eenheden ont vangen heeft voor het organiseren van zijn laatste tegenstand. Met hun hulp zou hij misschien kunnen beproeven om vijandelijke troepen vast te houden, die elders nodig zijn. Inlelligent gemaakte komische „thriller" Eerlijk gezegd heeft Alfred Hitchcock 0ns met de laatste fa™f dle We van hem zagen, teleurgesteld. Met de nieuwe, en buitengewoon knappe techniek, die hij in ,.Rope toepaste, heeft hij hoogstens aan getoond, hoe dicht de film het toneel kan benaderen, maar de filmkunst heeft hij er geen dienst mee bewezen. Bovendien was de basis van de spanning, die hij in deze film wist te wekken rond de student, die een moord pleegde om zich van zijn. eigen superioriteit te overtuigen, ongezond. Met films als „Foreign Correspondent" en „Secret Agent" naderde Hitchcock ge vaarlijk dicht de fatale grens van de „Kitsch", welke grens hij volledig over schreed met „Under Capricorn" die hier onder de titel „Het Dodenmasker" is ver toond. In deze film was er van de man, die „Sabotage" The Lady vanishes", „Thirty-nine steps" en „Spellbound" maak te niets meer te bekennen. Des te groter is de -verrassing bp bet zien van zijn laatste werkstuk «Stage Fright" (Misdaad achter het voetlicht), waarmee hij zich volkomen heeft gereha biliteerd, al ligt het kennelijk niet m zlJn bedoeling om, zijn reputatie getrouw, ae toeschouwer de haren te berge te doen rijzen. Natuurlijk zijn er momenten span- ning. Mr. Hitchcock laat zijn heldin zich verschuilen in de orkestbak van een leeg theater kan men zich een naargeestiger plaats voorstellen dan een theater zonder publiek? samen met een tweevoudige moordenaar, die overweegt, dat hij, als hij ook haar vermoordt zonder er nu bepaald een reden, voor te hebben, misschien krankzinnig zal worden verklaard. Maar toch geeft Hitchcock, die met zijn camera een zwak en weinig origineel verhaal m een sfeer wist te plaatsen, die "et volko men geloofwaardig en nieuw maakt. meer dan spanning. Hij schenkt de rijke van een man, die luchtig de. spot orJJ" met het genre film, waaraan hij zijn roem heeft te danken en durft het zelfs aan> van Marlène Dietrich's onvermijdelijke cabaret-lied het zelden gezongen „The Laziest Girl in town" van Cole Porter een kostelijke persiflage te maken. „Stage Fright" begint met de moord op de man van Marlène Dietrich, een popu laire variété-ster, wier bewonderaar, Richard Todd, van deze daad wordt ver dacht. Todd zoekt zijn toevlucht bij een vriendin (Jane Wyman), die op de to neelschool is en die voor detective gaat spelen, om zijn onschuld te bewijzen. Daarbij ontmoet zij een echte detective (Michael Wilding), aan wie zij haar hart verliest. De oplossing van het mysterie, dat we bier niet zullen verraden, komt tijdens een wilde jacht door het Scala theater in Londen, waar de moordenaar een gruwelijke en originele dood wacht niet de gebruikelijke val van het schel- Behalve door de prachtige sfeer, geac centueerd door fraaie documentaire op namen van Londen, wordt „Stage Fright" gekenmerkt door puntige dialogen en bui tengewoon sterk spel: Jane Wyman als de leerlinge van de toneelschool, even na tuurlijk en ongekunsteld als ze was in ..Johnny Belinda"; Marlène Dietrich, charmant en sinister als de ongerijmd egocentrische variété-ster; Michael Wil ding als de beminnelijke en knappe detec tive; Richard Todd als de verdachte. Maar Hitchcock, dig naar gewoonte zijn „stempel" op de film drukt door Ja116 Wyman tijdens een „shot" in een Lon- dense straat te passeren, toont zijn mees terlijke regie toch nog het sterkst door de zorg waarmee bij zijn spelers voor de bijrollen heeft gekozen: Kay Walsh, de essentie van alle kame niers; Joyce GrenxeU, de onbetaalbare dame uit de schiettent op een door-en door Engels liefdadigheidsfeest; Miles Malleson als de opdringerige bemoeial; Sybil Thorndike als mrs tril], die wel van cognac, maar niet van haar man houdt, en vooral Alastair Sim als mr Gill, de plèchtig-komische individualist, die er geen bezwaar tegen heeft, voor een on verbeterlijke smokkelaar te worden aan gezien Hij en Marlène Dietrich zijn de meest onwaarschijnlijke en tegelijkertijd meest bevoorrechte personen in deze film en het is jammer, dat Hitchcock ze geen kans gaf, elkaar op het witte doek te ont moeten. Hitchcock heeft met het maken van deze film geen ander doel gehad dan zijn toeschouwers te amuseren. In dat opzicht is zijn werk volkomen geslaagd. „Stage Fright" is een intelligent gemaakte film, welke naar we hopen, onze lezers, mits boven .18 jaar. niet zullen overslaan. F. De dood van G. B. Shaw ts voor de communisten blijkbaar aanleiding deze figuur voor zichzelf, althans voor de bolsjewistische partijpropaganda, op te eisen. Het Politburo der Oost-Duitse S. E. D. heeft aan de „Centrale Raad" van de Engelse communistische partij naar aanleiding van het overlijden van de grote Ierse schrijver een telegram van rouw beklag gezonden. Walter Ulbricht en zijn mannen drukken hierin aan bun Engelse partijgenoten hun „diepgevoelde deelne ming" uit met ..het heengaan van onze gemeenschappelijke vriend". „De werkende bevolking", zo heet het verder, „heeft een onherstelbaar verlies getroffen". Na de overleden schrijver zelfs nog een „leraar van de grote Jozef Sta lin" te hebben genoemd, eindigt deze rouw-missive met de pathetische woorden: „George Bernard Shaw heeft gedurende zijn lang en vruchtbaar leven steeds het zegevierende socialisme beleden, de toe verlaat van de vrede en de menselijk heid". In verband met liet voorgenomen bezoek aan Engeland hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard enige tijd geleden een aantal Engelse en Nederlandse fotografen in de gelegenheid gesteld op het palei» Soestdijk foto's te maken van bet koninklijk gezin. De zeereerw. pater J. C. J. Kleijntjens S.J., die verblijf houdt in het St. Aloysius- college te 's Gravenhage, is daar door een beroerte getroffen en voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. In het kamp te Oirschot zullen 110 ge zinnen uit Indonesië worden onderge bracht. Er werd onder voorzitterschap van burgemeester E. Steger een comité ge vormd, dat de gezinnen bijstand zal ver lenen. De Nederlandse delegatie, die onder leiding van drs Th. J. Teppema deel neemt aan de tariefbesprekingen te Tor quay, heeft gedaan weten te krijgen, dat een resolutie op de agenda is geplaatst, waarin het recht van Engeland om een omzetbelasting te heffen op geïmpor teerde utility-goederen wordt aange vochten. De resolutie vraagt van de 32 landen, die aan de conferentie deelne men, te beslissen of het heffen van een omzetbelasting ('het eerst door Engeland ingevoerd tijdens de oorlog) op bepaalde importgoederen in overeenstemming is met artikel drie van de General Agree ment on Tariffs and Trade (Gatt). In genoemd artikel is het principe vastgelegd, dat de deelnemende landen niet tegenover de partnerlanden mogen discrimineren door het opleggen van belastingen in het eigen land op geïm porteerde producten. Utility-goederen zijn in Engeland over het algemeen niet aan omzetbelasting onderhevig, maar ingevoerde artikelen, welke in kwaliteit en prijs met de uti lity-goederen vergelijkbaar zijn, zijn over het algemeen niet van omzetbelas ting vrijgesteld. Volgens de Nederlandse delegatie is d'it een discriminatoire be handeling van de ingevoerde artikelen, Neen, dit zijn geen bagijntjes. Ook geen nonnetjes in het een of andere zelden geziene habijt. Het zijn Engel-- se rechters. Engeland is het land der tradities en vooral bij officiële gele genheden gaat het er, ook al is er een Labour-regering, erg plechtstatig toe. Ook de rechtspraak houdt aan dc oude tradities vast: statige toga's en lakschoenen met gespen, dragen de Engelse rechters. Bovendien nog een zeer indrukwekkende pruik. En elke dag. voordat de zittingen van de rechtbank beginnen, vindt er een godsdienstoefening plaats. In Londen is de kapel, waar deze godsdienstoefeningen gehouden wor den, niet in het gerechtsgebouw, maar er een eindje vandaan. En aldus moeten de rechters er vaak door weer en wind heen. Op een winderige dag werd deze foto genomen. De rechters behoefden niet bang te zijn voor hun hoed, maar hun pruiken hielden ze stevig vast, teneinde het decorum niet in gevaar te brengen. De foto herinnerde ons aan een oud grapje in „Punch", het bekende Lon- dense spotblad, onder een getekend plaatje. Het gaf een Engelse rechtbank weer, achter de groene tafel gezeten. De rechters bekeken de beschuldigde van onder hun deftige, indrukwek kende pruiken met grote ernst en waardigheid. De beschuldigde had zich te verantwoorden wegens kleed jes kloppen of zoiets. En toen hij daar die imponerende rechters zag zitten, vroeg hij bedeesd: Heren rechters mag ik alstu blieft eventjes lachen? waardoor ongelijke concurrerende voor waarden geschapen worden op de Britse markt en de export, naar Engeland van Nederlandse artikelen als lakens, schoe nen, kleding en manufacturen wordt be lemmerd. Ofschoon Nederland de resolutie heeft ingediend, zijn er verschillende andere landen, die in een zelfde positie verke ren en bij de aanvaarding van deze re solutie een aanmerkelijk belang hebben. Naar voorts vernomen wordt is het voorstel van de V.S., om aan Japan de positie van meest begunstigde natie toe te kennen, althans voorlopig, van de agenda afgevoerd. Men vermoedt, dat de V.S. eerst nog verder overleg tussen de regeringen wensen over de Japanse posi tie, vóór deze kwestie op Gatt-niveau te behandelen. Hiermee is in ieder geval een punt van aanzienlijk meningsverschil uit de discussie genomen. Het is n.l. be kend, dat verschillende landen heftig tegen het Amerikaanse voorstel gekant waren. yl-y* f M :-N >- H. M. Koningin Juliana cn de oudste drie Prinsesjes bekijken de duiven, waarmede men haar heeft verrast. H. M. de Koningin heeft aan het bij de werf Gusto te Schie'am In aanbouw zijn de opnemlngsvaartuvoor de Kon. Ma rine, hetwelk bim nkort te water zal worden gelaten, de naam „Luymes" toe gekend. Het schip heeft een v.daard water verplaatsing van 1275 is 71.40 meter lang, 6.50 m. breed en h.-ft een diepgang van 3.60 m. Het krijgt ee oemanning van 105 koppen. De snelheid i 15 mijl bedra gen. Reeds vroeger werd de naam „Luy mes" gegeven aan een op: 'ningsvaartuig en wel aan het ex-Japanse schip „Gyosey Maru", dat bij het einde an de oorlog als krijgsbuit in Nederln.dse handen kwam. Dit schip werd echter wegens de te hoge verbouw- en reparatiekosten nim mer in dienst gesteld. Johan Lambertus Hendricus Luymes. die werd geboren in 1869 en na een ma rineloopbaan van 45 jaar in de rang van kapitein ter zee werd gepensionneerd, ver wierf Internationale bekendheid door ziin arbeid op hydrografisch gebied. Hij over leed op 4 December 1942 Evenals alle andere kinderen zijn de Prinsesjes dol op plaatjes kijken; v.l.n.r. de Prinsesjes Marijke, Beatrix, Mar ar iet cn Irene De stichting 500—1000 deelt mede. dat van harentwege een dagvaarding is uit- I gebracht tegen de minister van Finan- ciën, als orgaan der regering, ter betaling I van na-ingeleverde bankbiljetten van j 500 en 1000, waarvan in een bepaald geval inwisseling is geweigerd. Uit den aard der zaak geldt het hier een proef- I proces. I Zoals bekend is de stichting 5001000 j opgericht, met het doel uitbetaling te ver- l krijgen voor bezitters van tijdens de be- zetting ongeldig verklaarde bankbiljetten van 500 en 1000. Alastair Sim en Jane Wyman in Alfred Hitchcock's komische thriller uStage Fright". Maandagmiddag om 3 uur is te Nijme gen onder voorzitterschap van pater dr. Gregorius O.F.M. Cap de vierde Neder landse Missiologische Week geopend. Bü de opening waren reeds een tweehonderd deelnemers aanwezig, voor een groot deel priesters en religieuzen maar ook verschei dene leken van de A.L.M.A. en van de Missie-school te Ubbergen. De voorzitter gaf een uitvoerige beschouwing over het algemene onderwerp van deze week: De sociale problemen in de missielanden. De verschillende aspecten van dit onderwerp zullen in de loop van de week door des kundigen op dit gebied belicht en bespro ken worden. Na het openingswoord besprak pater J. van Spaandonk C.M., het „Jeugdwerk in dienst der missionering in China" Spreker wees er op, dat zich in China evenals in andere missielanden een totale omwenteling voltrekt in de maatschap pelijke structuur, die zich vooral mani- 1 festeert b\j de jeugd. Oude vormen ver dwijnen, lerwi.il de nieuwe vormen er nog niet zijn. De jeugd heeft raakpunten noch met de nieuwe noch met de oude 'vormen; zij is zich alleen bewust van een innprliike leegte en daardoor ts zij een welkom en tevens bijzonder gewillig ap- paraat in de handen der Chinese commu nisten geworden. Niet alleen de inner lijke leegte echter heeft de jeugd van China in die richting gedreven, doch tevens het feit, dat het communisme alles van haar eist. Wij zullen dienen te erkennen, dat de communisten er verstand van hebben hun systeem zeer methodisch in te voe ren in een maatschappij, vooral wanneer dis maatschappij zie" van haar oude vor men heeft losgemaakt en nog geen vaste nieuwe vormen heeft gevonden. En dan is het toch wel opmerkelijk, hoe de aan- dacht van de communisten hoofdzakelyk uitgaat naar de jeugd en met welk een geraffineerde zorg zj) deze in hun systeem inschakelen. Het communisme heeft de jeugd gepakt en haar voor zijn ideaal gespannen. Wij kunnen daar mis schien iets van leren, of liever terugleren van hen, wat zij van ons hebben geleerd en misschien beter gebruiken dan wij, zoals dikwijls gebeurt met kinderen van de duisternis. En hierin ligt, aldus pater van Spaan donk, een grote les voor de missionaris sen, die, zoals pater Road, een Chinees missionaris, eens heeft gezegd, de Chi nese jeugd niet zuilen kunnen winnen louter met onze godsdienst als godsdienst en zeker niet zoals wij hem thans predi ken. Het Christendom is voor de Chinese jongeren een volkomen vreemd begrip; het is één van de vele mogelijke wegen tot morele perfectie, maar het maat schappelijke leven in China is reeds ge bouwd op morele beginselen. Daar neb ben zij niets anders voor nodig. Zij willen de godsdienst nog wel zien als een ver dovingsmiddel tegen droefheid of als ca mouflage voor maatschappelijke on macht, .doch het hiernamaals trekt hen helemaal niet. Aan het slot van zijn inleiding wees spr. erop, dat ondanks de bovengenoemde critiek er reeds een ideale vorm van jeugdwerk in China is bereikt, namelijk het Legioen van Maria, dat zijn grote waarde thans overtuigend bewijst. Waar de missionarissen in China niet of niet meer kunnen komen, daar doen de leden van het Legioen hun werk. Zij hebben een taak, een verantwoordelijkheid; al hun latente krachten komen tot hun recht. Zij geven blijk van constante ijver, rustige en bewuste energie. Zij zijn echter niet alleen dynamisch, maar ook statisch in hun zelfheiliging, die zij zeer ernstig ter harte nemen; zjj laten zich leiden door de kerkelijke hiërarchie en houden de parochie als constitutieve oercel van hun organisatie, die uit goed uitgebalan ceerde cellen is opgebouwd. Het feit van hun bestaan en werken alleen al is een apostolaat, dat vooral uitgaat naar de jeugd, die nog niet door het communis me werd gegrepen of weer aan die greep ontkwam. In het Legioen zien zij al hun Idealen verwezenlijkt zonder de fouten, die hen van het communisme afstoten. Als men de bloei van de Kerk in com munistisch China een wonder zou willen noemen, dan is het Legioen van Maria wel het instrument, dat God er voor ge bruikte. Pater van Spaandonk concludeerde tenslotte, dat China een waarschuwing is voor de missies, die dreigen in dezelfde of soortgelijke moeilijkheden te komen om tijdig volle aandacht speciaal aan de opgroeiende, studerende jeugd te beste den, daartoe de voor dat land meest geëigende vorm kiezend. Laten zij vooral niet vergeten, aldus spreker, het grote potentieel aan ideële kracht in deze jeugd, die er om vraagt, dat men alles, het uiterste van hen eist, die op zoek zijn naar een rijk dat geweld lijdt, zoals het Godsrijk, dat ook alles bezit om hun leeg te te vullen. Bij de gedachtenwisseling over de inlei ding van pater van Spaandonk ontspon zich naar aanleiding van een vraag van dr. Gregorius een interessant debat over de verhouding van de pers tegenover de De oudste drie Prinsesjes vertroetelen een hondje dat zij ten geschenke hebben gekregen. Sedert enige tijd reeds werken zesdui zend arbeiders in drie ploegen 15 kilome ter ten noorden van de Moravische hoofd stad Bmo in Tsjechoslowakije aan de bouw van grote onderaardse opslagplaat sen. Deze bouw werd reeds in 1942 door de Duitsers begonnen en wordt thans door de regering van Tsjechoslowakije voort gezet. In Babice. niet ver daar vandaan, is men bezig met de aanleg van een munitieop slagplaats. Het bij Slatina gelegen vlieg veld wordt vergroot om het geschikt te maken voor grote transportvliegtuigen Ondergronds worden reparatie-werkplaat- sen en benzinedepots aangelegd. Het mili taire vliegveld Koely bij Praag wordt veranderd om ruimte te verschaffen aan het toenemend aantal straaljagers, dat van dit vliegveld gebruik maakt. Ook het spoorwegennet wordt op strategisch be langrijke punten uitgebreid. Alle lijnen br-t" Polen en Oostenrijk worden ver sterkt. Het spoorwegknooppunt Vesely krijgt nieuws goederenperrons en opslag plaatsen. De gehele lijn via VlaraPass Cerna naar de Sovjet-Unie wordt dubbel spoor. Alle bruggen op dit traject worden omgebouwd en verbreed. Don Alberto Artajo, de Spaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft in een interview met het Madrileense blad „ABC" verklaard, dat Spanje recht heeft op scha deloosstelling voor de veronachtzaming, die het in de afgelopen vier jaren heeft ondervonden. In de buurt van Velesy bij Kaplitz in „In de periode van de onrechtvaardige Bohemen is een nieuwe stoorzender ge-1 isolatie heeft Spanje ernstige schade ge- i j a a,,, leden aldus de minister, die hiermee het bouwd, die uitsluitend door militairen eerste officiële Spaanse commentaar le- wordt bediend. De enige taak van dezeverde op de beslissing van de Ver. Natie» zender is de uit het Westen komende radiouitzendingen te storen. Op Donderdag 23 November zullen te Amsterdam in veiling worden aangeboden 5220 kisten er 48 halve kisten Java-then benevens 636 kisten Sumatra-thee. Directe aanvoej. om de normale diplomatieke betrekkingen met Spanje te herstellen. „In deze tijd hebben overwinnaars, zowel als overwon nenen van de laatste oorlog hulp voor hun herstel ontvangen, doch Spanje heeft zich zelf zonder hulp moeten bedruipen". „Nu Spanje door een reusachtige meer derheid van de Algemene Vergadering on schuldig bevonden is, gaat ons land va» de rol van beschuldigde over tot die va» aanklager", zo zeide Don Artajo v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3