Vel en voelen er weinig voor te keren terug Liever vrij in Duitsland dan gevangen in Nederland Behandeling bel as t i ngo nt werpen nog niet ten einde C.V.P. zet door in de Belgische schoolkwestie Weereen land in onrust Omzetbelasting op diensten verhoogd Drama tijdens politiële actie Gordijnstoffen F0KKELMAN Meer artikelen vrijgesteld, weelde tarief uitgebreid Nederlanders uit Russische krijgsgevangenschap Derde deel der gevangenen stierf in Rusland Dreigend kolentekort in Europa Toch wetenswaardig Sigarenfabriek in Oosterhout verdwijnt Chinese vorderingen in Tibet Koek en banket gewone tarief Koning van Nepal vlucht in Indische ambassade Troepenschepen komen aan Tussentarief (6 °fo) ingevoerd Hanoi zal niet worden ontruimd WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 PAGINA 4 RIJSTEPAP EN CHOCOLADEMELK WAARSCHIJNLIJK WEER INVOER UIT DE V. S. Engeland's uitvoer schiet tekort Binnenland Buitenland Luxe na hardheid Dan blijven ive liever hier Weer terug naar Rusland BOERDERIJ IN BRAND GESTOKEN DOKTER STRUYCKEN ERNSTIG ZIEK 2 AMBONESE LEIDERS GEARRESTEERD KONINGIN ONTVING JOEGOSLAVISCHE GEZANT DE „WILTZANGK" ONDER DE HAMER Registratiewet NATIJÜRRAMP LÏJMERS- BETUWE NED.' MILITAIR SCHOOT INDONESIËR DOOD Fabrikanten en diensten nu 4 procent Vrijgestelde artikelen Tussentarief van 6 pet. Er wordt ingesteld een tot dusverre niet bestaand tussentarief, hetwe"1 zal bed-agep bij de fabrikant 8 pet, ln plaats van 4 pet, zoals bij het alge Weeldetarief van 15 pet Onder de honderd nit de Sovjet-Unie teruggekeerde Nederlandse krijgs gevangenen, die Dinsdagavond in het doorgangskamp Friedland arriveerden, heerst een vrij sterke opwinding over de vraag of zij al dan niet de laatste etappe op de lange weg naar Nederland zullen gaan. Kort na aankomst staken de gerepatrieerden, in uniforme nieuwe blauwe kielen gestoken, de hoofden bijeen om de vraag te bespreken wat hun bij aankomst in bet vaderland te wachten zal staan: vrijheid dan wel een nieuwe boete voor het verleden. Een aantal hunner gaf te verstaan, weinig voor een terugkeer naar Nederland te gevoelen, zolang geen zekerheid bestond omtrent de ontvangst daar, en desnoods een verder verblijf in Duitsland te verkiezen. Er waren echter een tiental uitzonderingen: jongens die met onbezorgde gezichten verklaarden, te hunkeren naar het weerzien met het vaderland. 7.ij waren n.l. niet als leden van Duitse militaire formaties in Russische krijgsgevangenschap geraakt, doch als gedwongen arbeiders, die in Letland in Russische handen waren gekomen en onfortuinlijk het lot der militairen hebben moeten delen. verzeild geraakt, die bij de Russische op- I mars in Letland voor „de Nederlandse Oostbouwmaatschappij" werkzaam waren, j Twee hunner, Jacob Zundorf uit Den Haag en Fedor Laamers uit Amsterdam, waren met 1200 Ned. geïnterneerde arbei ders begin 1946 op transport gesteld van Leningrad naar Nederland. Onderweg wa ren ze echter ziek geworden, in Roemenië In een Russisch hospitaal gebracht en vandaar weer naar Rusland teruggevoerd. Met negen van hun kameraden zijn zij thans mede op de terugweg. Zij noemden ons de namen van nog 16 gedwongen arbeiders, die met de overige Ned. krijgsgevangenen in Kiew zijn achtergebleven. Onder de terugkeren- den is er een, Kees Saai uit Leiden, die voor zijn Russische gevangenschap reeds in een Duits concentratiekamp heeft gezeten. Om 20.13 uur Dinsdagavond bereikte de ploeg in twee autobussen het kamp Fried land, een groezelige verzameling van hutten op 10 kilopjeter afstand van Goet- tingen, waar duizenden ontwortelde levens uit Oostelijke landen zijn aangespoeld om een nieuwe toekomst te vinden. Begeleid door vertegenwoordigers van de Ned. missie, hadden de terugkerenden de reis van Berlijn gemaakt. Zij waren vol lof over de uitstekende verzorging, die zij door de zorgen van de Ned. consul- generaal in Berlijn hadden ondervonden- In een der barakken van het kamp wacht te hun een maaltijd van rijstepap en boterhammen met chocolademelk. Zij werden per luidspreker door de Duitse kampleider begroet met hetzelfde cliche- toespraakje, dat duizenden Duitse „Heim- kehrer" hier reeds hebben gehoord. Daar na werden zjj van top tot teen in nieuw® kleren gestoken. Men kon hun het lange verblijf in gevangenschap nauwelijks aan zien. Vrijwel allen zijn het jonge kerels, die er blozend en kerngezond uitzien. Volgens hun verklaringen was alt 18 danken aan een veel verbeterde behande ling, die zij tn de laatste tijd In Ru land hebben ondergaan. Friedland Is voor hen het voorlaatste station op hun laatste rel», die 26 October in Kiew begon. Twee Na het begin met de uitvoering van een herbewapenings- en een stockpilUng- programma in de Europese landen komt het nieuws, dat Europa voor de eerste maal na meer dan een jaar met een kolen- tekort zit. Nog geen twee maanden ge leden deden berichten de ronde dat de voornaamste koolproducerende landen. Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frank rijk, Nederland en België inbegrepen, vol doende kolen voortbrachten om het Euro pese continent van andere bronnen onaf hankelijk te maken. De totale productie Is het laatste jaar zeker boven die van het vorige Jaar ge stegen, doch de consumptie Is in deze periode nog sneller omhoog gegaan. Als gevolg biervan ziet Europa na bijna een Ja»r wederom naar Amerika voor haar kolenvoorziening. De Amerikaanse kolenexport richtte zich bijna geheel op de landen van Zuid- Amerika. De Noord-Amerikaanse handel heeft reeds veel orders van Europa ont vangen, doch daar de E.C.A. vergunning mogt verlenen om Marshall-dollars voor deze aankopen te gebruiken, konden er nog geen zaken gedaan worden. De kolenuitvoer van Groot-Brittannië heeft de hoogte die men zich gesteld had niet bereikt De afgelopen week gingen de meeste vruchten naar Frankrijk. De verschepingen naar andere landen vonden oïi een veel kleinere schaal plaats en het ziet er niet naar uit dat voor het nieuwe jaar een verbetering in de positie te ver wachten is. Zelfs indien men meer kolen voor de uitvoer beschikbaar zou kunnen krijgen, dan nog zou het merendeel hier van nodig zijn om aan de orders te vol doen die zich in de afgelopen drie maan den opgestapeld hebben. Industrialisatie. De zwavelzuurfabriek der Maastrichtse Zinkwit Mij, gelegen langs de Maas onder Limmel, zal met drie nieuwe gebouwen worden uitgebreid. Men hoopt eind Juni van het volgend jaar gereed te zijn. De kosten bedragen onge- veer 21s ton. Radioluisteraars in Nederland. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestel len in Nederland bedroeg op 1 Nov. 1.457.437 tegen 1.445.736 op 1 Oct. Op 1 October waren er 484.619 aangeslotenen op het rijksradiodistrlbutienet tegen 485.003 op 1 September. DestructorbedrUf te Midwoud. Gisteren is te Midwoud het destructorbedrijf offi cieel heropend. Het gebouw is belangrijk uitgebreid en de installatie is geheel ver nieuwd. Reddingspogingen opgegeven. Alle po gingen om het wrak van het jj. Vrijdag op de top van de Mont Blanc neergestorte Brits-Indische vliegtuig te bereiken zijn thans officieel afgelast. Communistische burgemeesters afge zet. Naar onze Parjjsc correspondent meldt, zijn cje maatregelen tegën com munistische Franse burgemeesters, waar van er reeds in de provincie enige zijn a f raast, nu gevolgd door de zuivering van de twintig binnengemeenten van de stad Parijs. De vier burgemeesters en 29 adjunct-burgemeesters, die te Parijs niet gekozen worden, maar door de regering benoemd, zijn gisteren allen afgezet en door niet-pplitieke persoonlijkheden ver vangen. Nieuw Oostenrijks protest. De Oosten rijkse regering heeft besloten opnieuw bij de Russische hoge commissaris en de geal lieerde raad te protesteren tegen wet '-'t noemt Russische inmenging in binnen landse aangelegenheden van Oostenrijk Dit besluit werd genomen, nadai ie Bljs" Siïcbe plaatselijke commandant van Wie ner Neustadt gelast had, dat geen straf vervolging zou worden ingesteld legen pefsqnen, die beschuldigd waren van over tredingen tijdens de ongeregeldheden 'h October. dagen tevoren was de lijst der repatriëren de Nederlanders in het kamp aldaar be kend gemaakt. Zij bevatte 100 namen van de 350 Nederlanders die daar verblijven. De thuisreis was voor hen een luxe na de hardheid van cje vijf jaren kampleven en tochten door Siberië en de Westelijke delen van Rusland. Zij reisden In personenwagens en werden goed ver zorgd. Alleen een oponthoud aan de grens van Polen en Oost-Duitsland lp Frankfort a/d Oder was een nieuwe beproeving. De stemming waarin de groep arriveer de werd, ondanks de vriendelijke be groeting door Duitse kampbewoners, spoe dig getemperd, toen Nederlanders of oud- Nederlanders, die sedert lang in het kamp verblijven, begonnen een weinig prettige thuiskomst te voorspellen. Er heerste spoedig een zeer nerveuze stemming en velen der jonge mannen gaven te kennen, dat zij eerst eens de kat uit de boom zouden willen kijken vooraleer naar huis terug te keren- Deze stemming werd nog aangewakkerd toen de Duitse kampleider meedeelde, dat de meesten zich als staten loos moesten beschouwen wegens hun dienstneming in Duitse formaties. Deze mededeling werd door velen be antwoord met opmerkingen als: „Dan blij ven wU liever hier". Anderen daarentegen namen de zaak kalm op en zeiden, dat zij bereid waren zich te verantwoorden voor de misstap die zij eens gezet hebben. De meesten der terugkerende Nederlanders zijn in 1944 bij Narwa in Sovjet-Russische gevangenschap geraakt Volgens de verklaringen was de toestand in de kampen in het begin zeer slecht en zou ongeveer het derde deel der Nederlandse gevange nen in het eerste jaar zijn gestorven. De Nederlanders zijn verspreid geraakt over verschillende kampen in Siberië, bij Moskou, Charkov en Odessa. Veertig hun ner deelden in Moskou de gevangenschap met 8000 Japanners. Sedert midden 1947 zou de behandeling aanmerkelijk ver beterd zijn en tenslotte konden de ge vangenen door werk voldoende roebels verdienen om zich van het dringend nood zakelijke te voorzien. Later zijn alle Nederlanders naar kampen bij Kiew over gebracht. Volgens verklaringen der terug gekeerden bevinden zich daar thans nog Fransen, Denen, Noren, Finnen, Joego- slaven, Roemenen en Hongaren. In hetzelfde gezelschap is tenslotte, zo zeiden enkele teruggekeerde gedwongen arbeiders ons, ook een groep Nederlanders Het personeel der sigarenfabriek Don Filipo te Oosterhout is, naargelang zijn diensttijd, ontslag aangezegd met acht, veertien dagen en vier weken. Er waren in dit bedrijf 20 sigarenmakers werkzaam en een 20-tal meisjes. De boerderij-brand, welke Vrijdag j.l. te Westervoort heeft plaats gehad, blijkt ge sticht te zijn door een 20-jarlge jongeman uit die gemeente. Direct bij de brand kreeg de politie het sterke vermoeden, dat er kwaadwilligheid in het spel was. Een terstond ingesteld onderzoek bad tot resulaat, dat een zekere van W., die in Westervoort ongunstig bekend staat, als verdacht van brandstichting werd aange houden. Deze heeft tenslotte bekend di brand te hebben gesticht. In de donkere avond had hij een gesloopte deur tegen de muur gezet, was hierop geklommen, had een pan van het dab verwijderd en toen de brand in het opgetaste hooi gé- stoken. Voorhoeden van de door de Chinezen geleide Tibetaanse troepen zijn, naar wordt gemeld, voorbij Phondo Dzong, 70 K.M. van Lhasa, de Tibetaanse hoofd stad. In Lhasa zijn strenge veiligheidsmaat regelen genomen. Zonder vergunning kan men de stad niet binnenkomen of verlaten. Het schijnt, dat aanhangers van de Pantsjen-Lama sinds enige dagen het heft in Lhasa in handen hebben. Deze groep staat niet afwijzend tegenover de Chinese invallers. Zij zijn de voorstan ders van een inwendige hervorming van Tibet, De Pantsjen-Lama zelf zou zich bij de oprukkende Chinese legers be vinden. Zijn aanhangers in de hoofdstad zouden daar, in afwachting van zijn komst, een interim-regering hebben ge vormd. Van de Dalai-Lama, de tegen stander van de Pantsjen-Lama, wordt in de berichten geen melding gemaakt. Waarnemers verklaren, dat de opruk kende Chinees-Tibetaanse „volkslegers" eveneens oprukken naar Lhatse, aan de weg naar Nepal, en naar Gartok, de W- Tibetaanse handelsroute Hierdoor zou China de controle krijgen over een gebied dat reikt tot aan Kasjmir. Naar Wij vernemen is de bekende 81- jarige oor-, neus- en keelarts dokter H. Struycken, 41e tot voor kort nog in zijn eigen polikliniek in Breda werkzaam was, plotseling ernstig ziek geworden- uit voorzorg zijn hem de laatste H.H. sacra menten toegediend. Dr. Struycken is de vader van de minister van Justitie. 'S GRAVENHAGE, 7 Nov. 1950 Optimisten, die gedaeht zouden hebben, dat de Kamer heden, in de derde week der behandeling, met de belastingontwer- pen gereed zou komen, zijn bedrogen uit gekomen. Nog zal er morgen niet aan de behandeling van hoofdstuk I der Rijksbe groting kunnen worden begonnen, want na de bclastingontwerpen moet ook nog het wetsontwerp Huisvesting gcrepatriecr- den worden afgehandeld, mitsgaders enige kleinere ontwerpen. En dat alles zal nu Woensdagmiddag moeten geschieden. Intussen genoot de Kamer vanmiddag van een amendementenfuif, opgeluisterd, indien wij goed hebben geteld, door der tien meestal hoofdelijke stemmingen over deze amendementen of over speciale pos ten. Het waren merendeels amendemen ten op de omzetbelasting en het was voor- el de communistische heer Hoogcarspel. die er zo royaal mee omsprong. Men kap Immers, als men geen verantwoordelijk heid draagt voor het regeringsbeleid, ge makkelijk raak vragen. Dat maakt een prachtige indruk op de niet-deskundige lezer vap de Waarheid en als men dan bovendien over al deze amendementen hoofdelijke stemming vraagt, is de indruk, naar bulten gewekt, helemaal formidabel. En daar zat de Kamer dan rustig aan en Twee Ambonese leiders, Nanlohy Deiima weiden gisteren te Djakarta ge- arrerieerd door militaire politie, nadat des morgens meer aan 100Ö Zuid-Molukkers voor het ministerie van Gezondheid' een demonstratie hadden gehouden, waarbij aan minister Leimena een verklaring werd aangeboden. Daarin werden de troepen van de Indonesische weermacht beschul digd van gruwelen tijdens de campagne op Ceram. De Belgische K*m«r van volksvertegen woordigers heeft gistermiddag de begro ting van onderwijs goedgekeurd. Alleen de 107 CVP-leden, allen voorstanders van de wet, brachten hun stem uit. De 'eden der overige partijen: 4e socialistische, liberale en communistische, hadden de vergadering tevoren verlaten. DR was de derde keer dat het ontwerp !n stemming werd ge bracht De beide vorige keren waren de stemmingen onmogelijk gemaakt, doordat door de afwezigheid van de overige par tijen en enkele CVP-leden het vereiste quorum niet behaald werd. BU deze begroting worden de bijzondere scholen op dezelfde voet van overheids wege gesubsidieerd als 4e openbare staats- De leider van het nationale congres van Nepal Badriprasad Kolrala, die zich thans te Patna bevindt, heeft medegedeeld dat de koning van Nepal Maandagochtend zijn paleis te Khatmandoe heeft verlaten en een toevlucht heeft gezocht in het gebouw van de Indische ambassade. De koning, de maharadja Djiraj Trlboewan bir Bi kram Sjah Deo werd door zijn gezin ver gezeld. Uit New Delbl wordt gemeld, dat de Indische regering het bovenstaande of ficieel heeft bevestigd. Het Indische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag een verklaring uitgegeven, waar in o.m. wordt gezegd, dat de koning van Nepal, naar verluidt „verlangend was zich naar India te begeven, doch dat zijn re gering hiertegen bezwaar maakte, zodat hij zich thans van de hulp van de Indi sche ambassadeur bij de Nepalese rege ring heeft willen verzekeren. De Nepalese ambassade te New Delhi heeft ongeveer zes weken geleden in een communiqué medegedeeld dat te Khatman doe „een samenzwering was ontdekt, wel ke ten doel had de maharadja van Nepal en andere Nepalese hoogwaardigheidsbe kleders te vermoorden". Deze bekendmaking werd uitgegeven na de arrestatie, in September j.l., van een aantal leden ven het nationale Nepa lese congres. Het bericht van de vlucht des konlngs wordt door de Nepalese ambassade te New Delhi bevestigd, onder de toevoeging dat het driejarig zoontje van de koning thans met de koninklijke waardigheid be kleed zou zijn. Badriprasad Kolrala, de leider van het nationale congres van Nepal legde de vlucht van de koning uit als een daad waardoor de vorst tracht te ontkomen aan de druk van zijn minister-president en als een steunverlening aan het ver langen naar democratisering. De vlucht wordt „een grootse daad" genoemd. Het aanblijven van de huidige regering acht deze woordvoerder een kwestie van en kele dagen. De koning *ólf volk tot ontrouw aan zijn regering hebben aan- gespoord. H. M de Koringin heeft vandaag ten paleize Soestdijk de heer Mat0 Jaksic ontvangen .er overhandiging van zijn ge- loojt-br.ever ais gezant van Zuid-Slavië. schelen. Deze subsidie-verlening aan het bijzondere onderwijs Is het voorwerp van Jarenlange verbitterde strijd tassen de katholieken en de overige partijen. Dr absolute meerderheid van de CVP stelt thans deze partU In staat haar verlangens op dit punt door te zetten. Van enig begrip voor het katholieke standpunt in deze is tot het laatste ogenblik niets te bespeuren geweest. De liberalen en socialisten hadden in deze strijd, evenals bij actie tegen Leopold, gemene zaak gemaakt. Onlangs publiceer den zij een gezamenlijk manifest over dit onderwerp, waarin op de zwakte der hui dige regering met haar geringe meerder heid in de volksvertegenwoordiging werd gewezen- Alleen Spaak heeft de laatste tijd een verzoenend geluid laten horen, en bij zijn partijgenoten een ander inzicht bepleit. Dit heeft evenwel niet kunnen ver hinderen, dat het onderwerp in een spec taculaire onverzoenlijkheid werd uitge vochten. Girtermiddag werd te 's-Gravenhage een aanvang gemaakt met de openbare verkoping van de bekende buitenplaats .Wiltzangk* te Wassenaar. Het goed om vat .-en villa, garage, tuinmanswoning en andere gebauwtn, vijvers, tennisbaan en beplantingen aan de Leidsestraatweg en de Hust en Vreugdlaan te Wassenaar. Het gebouw me* hei grootste deel van het park werd ingezet voor 275.000 en be reikte de pijs van 410.000, welk bedrag werd geboden uoor de heer B. Schippers te 's-Gravenhase- Voor een perceel grond met daarop staande knepa en water, dat eveneens werd ingezet., hood dezelfde heer als hoog ste f 90 00". zodat in totaal een bod van vijf ton we-d bmeikt. Op 14 Novemoer ais. zullen de percelen eerst afzonderlijk en dan tezamen wor- dpn algeslagen, waarna tenslotte de gun ning volgt. te knabbelen, zodat het een goed deel van de middag in beslag nam, voordat al deze amendementen na eindeloze stemmingen waren afgewezen. Voordat de heer Hoogcarspel echter aan bod kwam, waren het de amendemen tenVan den Heuvel (AR) en Van de Wetering (CH), waarover moest worden beslist. De heer Van den Heuvel wilde geen verhoging van de omzetbelasting op het verrichten van diensten. Minis ter LieftincU zcide daarop, dat deze be lasting steeds de backhone van de be sprekingen bij het overleg was geweest. De heren Hofstra (PvdA) en Lucas (KVP) hadden te voren reeds verklaard, dat zij, hoezeer dan ook tegen hun zin, deze verhoging van de omzetbelasting wei moesten aanvaarden als compensa tie voor andere verlagingen, zoals was overeen gekomen. Het lot van het amendementVan den Heuvel was hiermede bezegeld, het werd verworpen met 51 tegen 29 stem- Men. Tegen stemden de P.v.d.A. en de K V.P. Het amendementVan de Wetering, be ogende koekjes en banket onder het ge wone tarief te laten vallen werd door wijziging in die geest ondervangen, zo dat over het amendement niet meer be hoefde tc worden gestemd. De heer Hoogcarspel kwam toen aan de beurt. Deze wilde het consumptie-ijs. dat door de minister reeds van het weel de- tarief van 15 pet. tot het tussentarief van 6 pet. was teruggebracht, onder het ge wone tarief brengen. Voorts wilde hij bij afzonderlijke amendementen de gedroog de zuidvruchten, boekenplanken enz. gas fornuizen, modetijdschriften, geysers, luid sprekers, sigarettenpapier ep spiegels uit het weeldetarief lichten, Btj teder artikel volgde opnieuw een toelichting. Zij wer den aile verworpen met alleen de stem men der eommunisten vóór en bij een enkel ontwerp nog een verdwaalde stem uit een andere fractie. Over het onderdeel weeldebelasting werd apart gestemd, het werd aange nomen met 59 tegen 29 stemmen Tegen stemden de C.P.N., A.R., V.V.D., C.H. en S.G.P. Tenslotte waren er nog wat amende menten op het wetsontwerp wijziginS gistratiewet en wijziging Zegelwet. Bij de registratiewet was een amende ment Janssen (KVP) die bij ïanderijen- ruil het rgcht van registratie niet wilde verhogen. De minister nam dit amende ment over. Èr waren ook amendementen van de heren Hofstra en Burger beiden van de P v. d. A. De heer Hofstra wilde de ter mijn van twee jaar, waarbinnen bij het ongedaan maken van een overeenkomst het registratierecht zou worden geresti tueerd, doen vervallen. Ook hiertegen maakte minister Lieftinck geen bezwaar Wel had hij bezwaren tegen het amende mentBurger, die ook teruggave van het registratierecht vroeg bij nietigverklaring van overdrachten van Joods bezit. Maar minister Lieftinck betoogde te recht, dat dan vooral de malafide-koper» een douceurtje zouden krijgen en dat waren er nogal wat. Dat bedoelde de heer Burger natuurlijk ook niet, maar het duurde nogal enige toespraken lang, voor dat men daar achter was. Daarna besloot men hierover samen nog eens te praten. Bij het ontwerp Herziening Zegelrecht wilde de heer Ritmeester (WD) het ze gelrecht voor publiekrechtelijke lichamen bij onderhandse geldleningen doen verval len. Dat was maar een overhevelen van broekzak naar vestzak, vond hij. Minister Lieftinck betoogde echter, dat dan de af stand tussen de publiekrechtelijke licha men en de bedrijven, die niet zo gemak kelijk leningen onderhands konden slui ten, nog groter zou worden. Hierover zal nu morgen het laatste woord, wellicht bij stemming, worden ge zegd. Maar ook over de Personele belas ting zal nog wel wat te doen zijn. En eerst dan kan over het gehele complex van belastingvoorstellen tenslotte worden gestemd. Dat zij zullen worden aangeno men staat nu reeds vast. Voor de ingrij pende wijzigingen in de omzetbelasting verwijzen wij tenslotte naar een overzicht daarvan elders in dit nummer. F. S. Het door de Ned. regering gecharterde Engelse s.s. „Asturias", dat met 1500 pas sagiers tut Indonesië naar Nederland on derweg is, wordt vannacht in de Amster damse haven verwacht. De debarkatie zal Donderdagmorgen om half negen aan de Javakacje bij de Maatschappij „Neder land" beginnen. De „Atlantis'1 wordt in de avond van Donderdag met repatriërende militairen en hun gezinnen uit Indonesië voor tJrpuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden Vrijdagmorgen te 8 uur in de haven van Amsterdam be- Het comité van aetie Natuurramp- Lij mers-Betuwe mocht van H.M. de Ko ningin een ruime bijdrage ontvangen ten behoeve van het getroffen gebied, waarbij H.M. de hoop uitsprak „dat deze bijdrage een prikkel zal zijn voor verdere hulp vaardigheid van overheid en particu lieren". Hef comité verwacht dat de hoop, welke Hare Majesteit uitsprak en het vertrou wen in de weldadigheidszin van de par ticulieren dat, hierin ligt opgesloten, niet vergeefs zal zijn. Het gironummer is 119271 ten name van W. J. A. F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, burgemeester van Duiven. Unie-conferentie. De Indonesische de legatie naar de Unie-conferentie, die bin nenkort in Den Haag zal beginnen, be staat uit de minister van buitenlandse zaken, Moh. Roein, de minister van financiën, Sjafruddin Prawjranegara, de minister van verkeer, Djuanda, en de minister van handel en industrie, Sumi- tro. De te behandelen onderwerpen lig gen voornamelijk op sociaal-economisch terrein. In Tjimalaka, vijftig meter van de hoofdweg naar Bandung, schoot de Ne derlandse soldaat L., op 26 Juli 1947 de Indonesiër Saldi dood. Hij deed zulks op bevel van sergeant S-. Beiden heb ben indertijd voor dq krijgsraad te velde in Indonesië terecht gestaan en werden vrijgesproken. De commanderende gene raal weigerde echter het fiat executie op dit vonnis en zo hadden zij zich gis teren opnieuw te verantwoorden voor Advertentie MATH t NESSE RPL29 ROTTERDAM Wi i zigingen in de omzetbelastin V„.on* ftariaf «WWYT de fflVUhiK wv,A Het gisteren door de Tweede Kamer afgehandelde webontwerp tot verhoging en technische wijziging van dc omzet belasting brengt een aantal wijzigingen In de bestaande wetgeving, welke hierna in bet kort weiden aangeduid. Zoals bekend bedraagt de omzetbelas ting thans In het algemeen bij levering door de fabrikant 3 pet, bü levering door de groothandelaar pet en bij levering door de kleinhandelaar 3 pet. Een fabri kant, die rechtstreeks aan het publiek levert moet 8 pc* voldoen. Banketbakkers cn nog een paar andere groepen van on dernemers behoeven echter, ook indien zii als fabrikant rechtstreeks aan het pu bliek leveren, slechts 3 pet tc betalen. Wegens bet verrichten van diensten is steeds 3 pet verschuldigd. Het vorenstaande wardt nw go gewU- zigd, dat leveringen door fabrikanten het algemeen zullen worden belast met 4 pet, in plaat» van met 3 pet.Dc leve - gen door groothandelaren blijven echte onderworpen aan een heffing van ra p terwijl de befting bü dc kleinhandelaren eveneens ongewijzigd blijft, nl. 3 pet. Het pet rentage voor de fabrikanten, die recni- strceks aan het publiek leveren, onder gaat evenmin een wijziging en blijft der halve 6 Wegens het verrichten van dien sten zal het percentage van 3 worden verhoogd tot 4, behalve voor de opleve ring van een werk In onroerende staat 'bouwerij en aanverwante werkzaam heden) en vppr het vervoeren van per sonen en goederen, voor welke dc be staande 3 pet blijft gehandhaafd. De thans reed; in 4® omzetbelasting bcs'aande differentiatie In heffing door gehMe en gedeeltelijke vrijstellingen voor nooczakriijV levensonderhoud en door het heffen van ecu wee]4sbet33tins word' verzroot door de volgende maatregelen: le. Stgrke uittu fiding vgp 'ngt aantal geh-el vrjjgprielde artikelen. Thans zijn geheel d.w.z. zowel bij leve ring dror fabrikant, door groothan delaar als door kleinhandelaar vrij: 2e. 3e. 4p. brood fluit, granen, meel en bloem van granen, verse, gezouten, gedroog de en gekoelde groenten, melk, wa ter aardappelen Geheel vrijgesteld zullen nu boven dien nug worden: bak- en braadvet, eieren margarine, peulvruchten, spék cn vlees, vers, gekoeld, bevroren en gezouten, rundvet, varkensvet enz. en vérst vis en gurookte haring, welke tot dusverre slechts gedeeltelijk vrij waren d.w z alleen vrij bjj fabri kaat en gi oothandelaar, doch belast met 3 oet oh de kleinhandelaar en bij de fabrikant, voor zover hij recht streeks aan bet publiek levert. Ook zuifen nog geheel worden vrij gesteld de volgende artikelen, welke tof dusverre geheel belast waren: krentenbrood, beschuit en beschudtbol len d-->gUac!er en nieuwsbladen, ver duurzaamde groenten ep appelmoes, havermout, gortmout en graanvlok- ken. huishoud, en appelstroop, jam, kaas, v0ffie. koffiestroop en koffie- surroggat, kunstledematen, te weten: arm hand-, been- en voetprpthesen, alsmede beenbeugcls en kunstogen, ontbijtkoek en peperkoek, thee, vis, verder bereid of verduurzaamd, vlees, spek. varder bereid of verduurzaamd en vleeswaren. (redeeltelijk vrijgesteld Aan de lijst van gedeeltelijk vrijge stelde voederen d.w.z. alleen vrij bij fa'o'ikant en groothandelaar, doch belast bij de kleinhandelaar en bij de fabrikant, cue yechtstreeks aan het publiek levert met 3 pet worden toegevoegd dc- volgende goederen, die thans nóg gfl ee' belast zijn: boter en Elie te* wijl op. deze wijze even als tot dusverre blijven belast, dode --tl lcver.de meren en zout. Het herstellen van schoenen, thans met 3 Pd belast, zal worden vrijge steld mene tarief, doch voor de groothande- laat met h pct en voor de klein handelaar met 3 pct. gelijk zal zijn aan de algemene heffing- Bij levering door de fahrikant rechtstreeks aan bet publiek zal zijn verschuldigd 8 pet in plaats van 6 P?* zoais hjj het argemene tarief Met dit tussent: zul'en zijn belast: tarief 1. Behangselpapier, lincruata, ijno. !eum en dergelijke vloerhedekking. 2 Consumptie ijs, daaronder begrepen olombi'res, sorbets én andere de. ge lijke mede uit consumptie-ijs bestaar de artlkélgn. 1) 3. Chocolade en chocoladewerken, met uitzonder!) g van couverture. 4. Dranken, al dan niet alcoholhou dend limonade-siropen daaronder begreper met uitzondering van door exploitanten van hpteis, eafé's, restaurmts en dergelijke inrichtingen bereide dranken. aan particu lieren voor gebruik ter plaatse wor- der geleverd. 5 Frui' uit tropische landen, met uit zondering van bananen. 6 Gedmago! vijgen, rozijnen, krenten gedroogde pruimen cn gedroogde abri kozen. 7 Huishoudelijke artikelen van por selein ie weten: a. volledige tafelser viezen b. volledige ontbijtserviezen; c volledige koffie- en theeserviezen, zogenaamde tête-5-tête serviezen daarónder begrepen; d. platte en die pe borden; ontbijt- en dessertbordjes; e koekborden; f. groente- aardappel- schalen, g. vruchtenschalen; h. sla- kommeu; i sauskoinmen; j. vleqs- rahotel visschotels en andere scho tels, al dan niet met vergiet; k. ylees- i-n zuiv'sphaaltjes; 1. soepterrines; m- botervlootjes' n broodschalen, -bak ken en -marden; o. koffiepoUen, ai dan nie* niet metalen filter; theepot ten koffiekannen; p. suikerpotten; q me'k- eb waterkannen; r- filtreer kannen s. drinkkoppen, al dan me* met schotel; t. schotels voor drink koppen u. bekers; v. eierdopjes, w. peper- en zoutstellen. 8 SuiWweiken en suikergoed. 9 Vertuur/aamde paddestoelen: ver duurzaamd fruit, geheel, in schijven ■d iri stukken; geconfijte vruehfen' vruchterschilleh, planten en planten- delen Van banketbakkers en consumptie-ijs- bereiders zal echter Ook bij levering van vorenbedoelde goederen rechtstreeks aan het publiek hièt nneer dan 8% worden geheven. Aangezien de eerst voorgestelde opneming van biscuits, koekjes, gebak en ander banketbakkerswerk onder dit tus sentarief niet doorgaat, zal de banket bakker voor de léveringen van die arti kelen niet meer dan 4% verschuldigd zijn. 5e. De lijst van goederen, welke onder het reeds bestaande weeldetarief val len, zal worden uitgebreid. Dat weel detarief bestaat uit een heffing van 15% bij de fabrikant, terwijl de daar aan onderworpen goederen in de groothandel met het gewone tarief van 3% zijn belast. Onder meer zullen de volgende goederen aan dc bestaan de lijst worden toegevoegd: Een aantgl kleine meubelen, zoals hloemtafels, étagères, krantenbakken. rnimitaféltjes, naaikastjes e.d. Boeken ln lederen band of rug. Een aantal artikelen, die hun werking verrichten door middel van cleptri- sche stroom, zoals electrischo gongs, theeketels, verwarmingskussens, melk kokers, bedkruiken enz. Brandkasten. Gasfornuizen en electrische fornuizen Geïllustreerde tijdschriften, welke m hoofdzaak het karakter van ontspan ningslectuur dragen, met mPfJriP van geïllustreerde modetijdixhriften. Geysers voor baden en voor huishou delijk of dergelijk gebruik- Gegraveerd, geëtst, geguil locheerd verguld, verzilverd, beschilderd of op andere wijze versierd glaswerk. Albums voor gramofoonplaten, poëzie-, foto-, postzegel-, prentbrief kaarten- en receptie-albums. Koelkasten, voor zover de mhouds- ruimte, buitenwerks, 2 m3 of minder bedraagt. Luidsprekers en versterkers. Gerookte paling. Piano's en huisorgels. Prentbriefkaarten, felicitatie-druk werken houdende aankondiging van bijzondere gebeurtenissen (huwelijk, verloving, geboorte, jubileum enz.), naamkaartjes alsmede enveloppen voor een en ander. Overlijdensaan- kondigingen vallen echter onder het gewone tarief. Sigarettenpapier. Schemerlampen, staande: lampen, lees- lampe», wandlampen, bureaulampen, bedlampen en dergelijke lampen voor binnennuisverHchting, doch niet: hanglampen en plafondlainpen. Spiegels. Tuinmeubelen van hout, geen wilgen- teen zijnde, alsmede tuinparasols. 6e. Bananen en sinaasappelen, thans ge heel vrij. zullen evenals citroenen, welke thans geheel zijn belast, bij in vaar worden belast met 4%. in de groothandel met Va en in de klein handel vrij zijn. 'e. Boeken, thans geheel belast, zullen in de kleinhandel (boekwinkelier) vrij zijn, doch bij de fabrikant zijn belast, evenals ale goederen in het algemeen, met 4%. Bij invoer wordt onder dc naam invoer- belasting oen belasting geheven, welke met de binnenlandse omzetbelasting over eenkomt, en waarvan de percentages m an die vot or de wjj- het algemeen gélyk zijn aan die vóc leveringen door fabrikanten. Bij het zigingsontwerp wordt nu de mogelijkheid geschapen tot verhoging van diè invoer- belastmg boven het voor leveringen door fabrikanten geldende tarief in gevallen, waarin zodanige verhoging noodzakelijk is om een achterstelling van binnenlandse ondernemers bij buitenlandse onderne mers te voorkomen. De bevoegdheid daar toe is gelaten aan de Kroon, die bij alge mene maatregel van bestuur de goederen, voor welke een verhoogde heffing zaj gel den, zal kunnen aanwijzen en daarbij te vens het te heffen percentage, hetwelk het gewone percentage met niet meer dan drie zal kunnen overtreffen, zal kunnen vaststellen. Gelijk bekend is, in verband met het voor de heffing van omzetbelas ting geldendo cascadestelsel, waarbij ook leveringen van grondstoffen en halffa brikaten aan de belasting zijn onderwor pen, de bestaande heffing van invoerbe- lastmg op ingevoerde goederen veelal lager dan de belastingdruk, welke de om zetbelasting op binnenlandse goederen legt. Zulks betekent een zwaardere druk voor de binnenlandse goederen tegenover de buitenlandse. Herhaaldelijk komen daarover klachten uit het bedrijfsleven, terwijl gevreesd moet worden dat bij een voortschrijden van de z.g. liberalisatie die klachten een ernstiger omvang zullen aas- nemen. De onderwerpelijke bepaling schept de mogelijkheid aan deachteretel ling van het Nederlandse bedrijfsleven in dit opzicht een einde te maken, uiter aard zal van de bevoegdheid alleen 6®- bruik weren gemaakt in gevallen, waarin die achterstelling in de practi.ik feitelijk tot ongewenste gevolgen aanleiding geeft. Thans zijn vrijgesteld de leveringen en diensten van kunstenaars, schrijvers en lesgevers, mits hun totale omzet per jaar niet meer bedraagt dan 4o00.Die grens zal worden verlegd naar ƒ8000,—, terwijl voortaan ook personen, die een tak van sport als beroep beoefenen, even eens van de vrijstelling zujien profiteren. Tenslotte bevat het wjjzigingsontwerp nog twee technische herzieningen, te wet een andere omschrijving van het be grip aannemingssom, zulka om bestaande ongelijkheden weg te nemen, en het niet meer verbieden om de omzetbelasting op de factuur afzonderlijk in rekening te brengen, voor zover het facturen betreft gericht, aaq ondernemers cn aan publiek rechtelijke lichamen. Aan particulieren blijft het afzonderlijk in rekening brengen verboden. 1) Voorheen viel consumptie-Ijs in hot weeldetarief het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag; S. terzake van het gelasten dan wel het toelaten van de moord. L- we gens het plegen daarvan, Ter terechtzitting bleek, dat de ser geant uitdrukkelijk opdraeht tot liquida tie aan soldaat L. had gegeven. Saldi werd verdacht van diefstal van militaire idedings- en uitrustingsstukken, terwijl de sergt.-tol'k, N., onder wiens invloed sergt. S. zou hebben gehandeld en van wie bekend was, dat hij zeer bruut op trad, zou hebben vernomen, dat Saldi vergiftigingspogingen zou aanwenden om de patrouille van zeven man, de enige die te Tjimalaka onder 10.000 in woners tijdens da actie het gezag moest handhaven, uit te roeien. Beklaagde ver klaarde, dat hij geen onderzoek kon instellen naar de waarheid van de be weringen over de vergiftigingsplannen. Het contact met zijn commandant moest geschieden door het aanhouden van con- vooien, die soms met tussenpozen van een dag voorbijkwamen. De advocaat-fiscaal, mr Van Gilse. constateerde, dat beklaagde termen aan wezig heeft geacht om zonder nader on derzoek de liquidatie van Saldi te ge lasten op grond van de gepleegde dief stallen en de suggesties van de sergeant N. tot vergiftigingspogingen- Hier wa ren echter in het geheel geen omstan digheden, die acuut waren voor „rlick- sichtlose" liquidatie. Beklaagde is afhan kelijk geweest van de suggestie van N„ hij heeft met onvoldoende zorg en vol komen ongemotiveerd het Uquidatiebe- vel gegeven. Een voorwaardelijke straf is hier niet op haar plaats; alleen een onvoorwaardelijke straf, zii het 'n korte, door de omstandigheden, is geoorloofd. De advocaat-fiscaal vorderde vervolgens veroordeling tot twee maanden gevan genisstraf. Ten aanzien van L. vroeg spr. bevestiging van het vrijsprekende "von nis. De raadsman van S., do res -kapitein Bakker, voerde o.m. aan, dat zijn cliënt in de burgermaatschappij bankwerker is, zijn verdiensten liggen in hoofdzaak bij de technische diensten. Militair is be klaagde niet geschoold en deze uitge sproken militaire taak was veel te hoog en gm-g boven zijn krachten Wij moe ten m het onderhavige geval speciaal letten op de geringe sterkte van de groep, de situatie, die teklaagdo's capa- iL»^0 hoven Hing, waardoor hij een slachtoffer van de omstandigheden is geworden. De raadsman pleitte tenslotte tot vrijspraak, subsidiair clementie. Het gerechtshof zal op 28 Nov. a.s. sententie wijzen. De Franse troepen, die Laokay ontruim den, hebben Binhloe bereikt, dat ongeveer 40 km. ten Zuid-Westen van Laokay Ugt. Woordvoerders van het Franse leger spraken de geruchten over de ontruiming van de Tonkinese hoofdstad Hanoi met beslistheid tegen. Z(j zeiden, dat leden van de vijfde colonne van de Vietminh trachtten het moreel der bevolkin» te ver zwakken. Intussen wordt bericht, dat de bevolking zich niettemin gereed maakt voor de evacuatie uit de stad naar de bavenpiaau Haipong, de basis van het Franse bavgge- hoofd in de Tonkin-delta. De levehs- middelenprtjzen stijgen voortdurend. Vietnamese en Franse troepen houden oefeningen ln de omgeving van Hanoi.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4