Anoul in Belgische voorhoede! Aanval van de Rode Duivels nog niet compleet IfflBtt Grote plannen voor Zandvoort Gunstiger resultaten K.V.T. DE BESLISSENDE RONDE Lenstra wil niet! Gij snakt Jjm xrh tot f VONDST in 'T ZOEKLICHT Financieel genie in ongenade Terlouw meldde zich heden niet present Barcelona-geruchten: Snoek vervangt Rijvers Lenstra rechtsbinnen Tlieo Nolten werd ook bantam-kampioen Prins Bernhard naar Malta? Ambon strijdt nog steeds Badplaats met commerciële mogelijkheden Aantal priester studenten «S port" patten "WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 PAGINA I Het elftal De voorhoede DAMRVBRIEK HIJ BLIJFT IN HEERENVEEN pure fantasie en vals Bij de reserves komt v. d. Tuyn (HDVS) in de plaats van LESLIE COMPTON SPIL IN HET ENGELSE ELFTAL KRIJGT NIJMEGEN EEN SCHOUWBURG? in Hongarije nog nimmer zo hoog OMZETTEN NIEUWE BOEKJAAR WEER HOGER TABAKSINSCHRIJVING ROTTERDAM Over het algemeen prima van soort CONTROLE OP VITAMINE GEHALTE SLAPTE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE NEDERLANDSE MODESHOW TE OSLO door Percy King (Van onze sportcorrespondent) BRUSSEL, Woensdagochtend. Zoals men verwachten mocht, heeft de keuze-commissie van de Belgische Voetbalbond het team, dat Woensdag j.l. te Parijs niet zonder geluk een gelijk spel tosreii Frankrijk wist te behalen, niet zonder meer gehandhaafd voor de wedstrijd tegen het Nederlands elftal, die Zondag a.s. te Deurne plaats vindt. De belangrijkste wijziging is wel deze, dat men de Luikenaar Anoul uit de achterhoede naar voren lieeft gehaald. Hij zal nu als links binnen een permanente bedreiging vormen voor de Nederlandse achter hoede. Over de bezetting van de rechtsbinnenplaats zijn de heren van de Belgische keuze-commissie het nog niet eens. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat men Woensdagavond, als na de laatste Heysel-training over de bezetting van deze plaats beslist wordt, Freddy Chaves, die in Parijs mat speelde, opnieuw zal opstellen. Het Belgische elftal ziet er thans als volzt u!t: Deel: Meert t Anderlecht)- Acht'i" aii'ant (Andertecht) en Vous- surc (Kacing). Midden: an der Auwera (R-C. Meche- len). Carré (Luik) en Mees (Antwerpen). Voor Lembererhts (F.C. Mechelen); X; Mermans (Anderlecht), Anoul (Luik) en Sermon (Ant erlecht). De Belgische keuze-commissie had reeds voor de wets'iijcl tegen de Fransen het voornemen Annul die, zoals bekend, in zijn club eveneens de linksbinnenplaats bezet 'n de voorhoede op te stellen. Zij kon toen echter geen gevolg geven aan haar vccrncmen omdat Votassure op het laatste ogenblik door blessures niet be- seh'kbrar bleek. De Brusselaar speelde Zondag 1.1 in de wedstrijd tegen Olympic Chaiteroi die door zijn club gewonnen were een nuttige, doch niet brillante partii voetr.si *-n men twijfelt er aan of hy tls back wel beter is dan Anoul. Dat Chaves (rog) niet werd opgesteld en dat men tot de laatste Heysel-training wil wachten om te zien of de gevaarlijke Van Steelordt in staat zal zijn, Zond3g a.s te spelen (ook De Hert maakt overi gens voor de techtsbinnenplaats nog een kans!), is niet alleen toe te schrijven aan het leit dnt hij in het Stade de Colombes niet al te geestdriftig speelde. De Gente naal schijnt tegenwoordig veel meer voor een plaai* in de halflinie te voelen. Zondag j.l. speelde hij in zijn club als stopperspil en hij deed het die dag zowaar be*er dan Carré, die in de wed strijd tegei Antwerpen, waarin Mees weer een formidabel goed stuk voetba liet zien, herhaaldelijk, gepasseerd werd- Dat men Advertentie. :.r De A-D'0'er l°n& Zondag debuterend tegen de gevaarlijke Belgi*che vleugel Anoul-Sermon ernaaiueijj*- uuar men doelman Meert, rechtsback Vanlant en de halfs Van der Au Mees zou handhaven, lag m de lijn dat linksbuiten Coppens uit het elftal verdween. De jonge Beerschot-man speel de .Ti ParHs zeker niet zijn beste wed strijd, doch hij zorgde niettemin voor aardige, verwarring stichtende combina ties me, zijn midvoor Mermans en boven dien had hij Zondag j.L in de competitie wedstrijd tegen Beringen een belangrijk aandeel in twee doelpunten welke de Beaischot-voerhoede maakte. Sermon cankt üijn verkiezing vermoedelijk aan zijn verbluffend goed werk in de wed strijd GantoiseAnderlecht welke Zon dag J.l werd gespeeld De Anderlecht- lmksbuiten die zeer gnei is en boven dien o er eon verraderlijk schot beschikt, was in die wedstrijd voor de Gentse ver- diging eer|. Kfoter gevaar dan midvoor Mermans die een lusteloos spelletje speel de en niet had zo sterk was ajg jn de wedstrijd tegen de Fransen. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK, Nwe. Binnenweg 48, Rotterdam C. No. TM (8 November 1950). OPLOSSERSWEDSTRIJD (5e en laatste serie.) PROBLEEM No. 2321. JAN KLOMP, Rotterdam. Ie plaatsing. Zwart 4 schijven op: 1, 29, 33 en 35. Wit 2 schijven op 16 en 44, dam op 25. PROBLEEM No. 2322. A. F. HOOGVELT, Eindhoven. „le Plaatsing. Zwart 11 schijven op: 1, 2, 6, 9, 10, 18, 23, 24, 28, 29 en 36. Wit 11 schijven op: 11, 17, 27, 32, 35, 37, 40, 42, 43, 46 en 47. PROBLEEM No. 2S23. D. VUURBOOM Glanerbrug (O.) Ie plaatsing. Zwart 9 schijven op: 8/11, 13, 15, 17/8 en 26. Wit 10 schijven op: 20, 22, 24, 27, 29, 30. 37, 39. 42 en 47. PROBLEEM No. 2324. JOH. V. D BOOGAARD, Nuland. Ie plaatsing- Zwart 10 schijven op: 2, 6. 8, 9, 12, 17, 18, 32, 35 en 39. Wit 10 schijven op: 23/5, 28/9, 37, 42, 48'50. Oplossingen, ook van de »e serie, worden binnen drie weken ingewacht. EEN LEERRIJKE STAND IN DE PARTIJ. In de hoofdklasse competitie, district Rotterdam, werd de volgende partij gespeeld 1. 3 5 7. 9 11 13 34-30 30—25 44—39 .31-27 33-33 39 33 19-23: 17-21; 4—0: '11 -26: 17 52' 7- 12; 7-11; 21-26; 2. 4. 6 8 10 12 14. 39—34 25 14. 50-44 33-28 ■>P 17 43 —SR 37—31, 14-19: 9 20: 10-14; 11 17: 12 21. 1-7: 26 17. Het is nog lang niet zeker, dat de Sparta-speler Rinus Terlouw a.s. Zondag tegen België mee zal kunnen spelen. Zoals bekend liep onze nationale spil j.l. Zondag tegen R.B.C. een verwonding aan de Achilles-pees op; gisteravond was hij wel bij de centrale training op het V.U.C.-terrein, maar hij nam niet aan de oefeningen deel. Maandag en Dinsdag heeft hij gewoon gewerkt, al deed de hiel hem wel pijn en werd hij bij het lopen enigszins bemoeilijkt. Maar vandaag had hij zich op zijn kantoor nog niet present gemeld. In een gesprek met een A.N.P.-corres- ponóent te Heerenveen heeft Abe Lenstra toegegeven dat "f' zoa's wij gisteren retds meldden, Maandag j.l. bezoek heeft gehad van enige scouts der Franse voet balclub Roubaux. Lenstra heeft echter, aldus zijn verklaring, geweigerd op het aanbod der Franse beroepsclub In te gaan. Lenstra meldde verder, dat hU tevoren ook reeds door de F. C. Nimes (dat »eeds de Nederdanders Timmermans en Bran ds1 in de ge'ederen heeft) en door enige Italiaanse voetbalscouts benaderd werd. In aansluiting op het bericht, dat de precedent van de Internationale Hockey Federatie jhr. L. j. Quarles van Ufford rijn verontwaardiging heeft uitgesproken over berichten, als zou Nederland het internationaal hockeytornooi te Barce- lona met hebben gewonnen, maar dat Nederland en Pakinstan ex aquo op de eerste plaats zijn geëindigd, kan thans worden meegedeeld dat deze berichten 0p pure fantasie berusten. pe regeling dat bij een gelijk spel de behaalde puntem met betrekking tot het aantal strafbully s strafcorners en gewo ne corners de doorslag geeft, is na afloop van het tornooi niet ingetrokken. Pakistan heeft het Nederlands elftal met de overwinning geluk gewenst en heeft er geen ogenblik aan gedacht om tegen het resultaat protest aan te teke- n6pë meeste spelers van het Nederlands elftal keren Donderdag in ons land terug In verband met het niet meer beschikbaar zijn van Rijvers is de voorhoede van het Neder lands elftal voor de wedstrijd op Zondag 12 Nov. te Ant werpen tegen België als volgt samengesteld van rechts naar links: De Graaf (Limb.), Lenstra (Heerenv.), v. Melis (Eindh.), Snoek (Eindh.) en Clavan (A.D.O.). Lenstra is dus van de links naar de rechtsbinnenplaats ver huisd, terwijl Snoek linksbin nen wordt. Snoek. (Van onze verslaggever). Voor een goed bezette zaal hadden in het Concertgebouw te Amsterdam In ternationale bokswedstrijden plaats waarvan er een, die tussen Th. Nolten en H. Schneiders, het titelgevecht was om het kampioenschap van Nederland ban tamgewieht (No ten was óók reeds vlieg- gewich'kainpioen en kreeg er nu een tweede titel bij). In deze partij over twaalf ronden tus sen twee oude tegenstanders, die eikaars techniek door en door kenden werd goed boksen vertoond. In alle ronden was Nolten iets voor en n de tiende kwam het einde voor de kampioen. Na een serie hoeken die door Schneiders' dekking heenkwamen werd deze in de touwen gedreven en het duurde even eer Nolten de juiste opening vond voor de eindstoot. De liefhebbers van de K. O. hebben direct in hat begin van de avond waar voor hun geld gehad toen Jan Klein reeds in de tweede ronde K. O. ging tegen de stevige Steve McCall. Door een linker hoek zakte hij langzaam door de knieën, vlijde zich zacht neer en kwam niet overeind, al had de scheidsrechter tot twintig geteld. Na de pauze kregen we de partij van de oude ringrotten Jan Nicolaas en L, Jacob. Na een mooie partij waarin vooral het kalme en beheerste werken van Nicolaas viel te bewonderen (deze bokser is een propagandist voor het boksen) werd Jan welverdiend winnaar op punten. De laatste partij bracht de kleurling Ely Eandon in de ring. De gebruikelijke, altijd wat kermisachtige aanplakbiljetten hadden al de „prachtig gebouwde kleurling" aangekondigd. Ja, prachtig gebouwd was hij zeker en alhoewel zwaarder riep hij herinneringen op aan Battling Siki, zeker door zijn tijgerachtige lenigheid en felle aanvallen. Wiliy Scha- gen wist er eerst niet goed weg mee. kwam er in de vierde en vijfde ronde wat beter in. Jammer dat de buigzame Belg telkens zover boog dat de scheids rechter hem na enige waarschuwingen moest diskwalificeren, zodat Schagen winnaar werd. Dat een deel van het pu bliek het niet met de scheidsrechter eens was, was duidelijk hoorbaar! Het Engelse elftal, dat 15 November tegen Wales uitkomt, ls als volgt samen gesteld: Doel: Williams (Wolverhampton Wan derers). Achter: Ramsey (Tottenham Hotspur) en Smith (Arsenal). Midden: Wright (Wolverhampton Wan derers), Leslie Compton (Arsenal) en Dickinson (Portsmouth). Voor; Finney (Preston North End) Mannlon (Middlesbrough), Milburn (New- J, Baily (Tottenham Hotspur) en Medley (Tottenham Hotspur). Reserves: Watson (Sunderland) en Loft- house (Bolton Wanderers). Drie nieuwelingen, waarvan Leslie Compton wel de meest bekende is. Comp ton, die met zijn 38 jaren wel wat oud is om voor de eerste maal In het nationale team te worden gekozen, is evenwel op het ogenblik in een zeer goede vorm. In de oorlog speelde hij vijf maal voor zijn land, eenmaal als middenvoor en vier keer als achterspeler. Hij heeft zich thans ontwikkeld als waarschijnlijk de beste stopperspil in Engeland. De verkiezing van Lionel Smith, de teamgenoot van Compton, betekent een verrassing- Medley is de derde nieuweling; hii is een buitenspeler van Tottenham ge weest gedurende twee seizoenen en zal zijn League-part"®1 Baily in de komende wedstrijd tegen Wales naast zich hebben. naar/l£PJEffiff Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krach tig werkende Naar Reuter uit Valetta (Malfh) meldt, wordt daar in luchtvaartkringen verklaard, dat Prins Bernhard een be zoek aan Malta zal brengen. Verwacht wordt dat Z. K. H. op 27 November a.s. per vliegtuig zal arriveren en tot 30 No vember daar zal blijven. Waarschijnlijk zal zijn bezoek samen vallen met dat van de „Karei Doorman", die geëscorteerd door torpedobootjagers en onderzeeboten deze maand een oefen- reis maakt naar de Middellandse Zee en dan ook Malta zal aandoen. Ook zal de Prins tijdens zijn verblijf prinses Elisa beth van Engeland ontmoeten, die 25 dezer op het eiland wordt verwacht. Het Bureau Zuid-Molukken te Den Haag bericht, dat de vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken van zijn regering een telegram heeft ontvangen, waarin het volgende gezegd wordt: Ambon strijdt nog steeds. Verreweg het grootste deel van het gebied der Zuid- Molukken bevindt zich vast in onze han den. De voedseltoestand is moeilijk. Zieken en gewonden lijden vreselijk door gebrek aan alles. Welk Rode Kruis kan de afgrij selijke nood van Ambon langer lijdelijk aanzien." In het telegram, dat ondertekend is door mr. dr. Soumokii en A. Nanlohy, wordt voorts verzocht, de Unci en de Veiligheids raad dringend te vragen om interventie voor: de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht, de zeer spoedige terugkeer van de Ambonese militairen van Java naar Ambon en de onmiddellijke vrijlating van Ambonese gijzelaars te Djakarta. De vertegenwoordiger van de republiek heeft aan bovenstaand verzoek voldaan en de Unci, de Veiligheidsraad en het Rode Kruis telegrafisch ingelicht. Nederlander hoogleraar in Djakarta. Dr. A. Kraal, voormalig hoofdambtenaar bij Econ. Zaken in Indonesië is benoemd tot hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de universiteit te Djakarta. „Er is geen badplaats in Nederland, die zoveel commerciële mogelijkheden biedt als juist Zandvoort," zo verklaart ons in een onderhoud de burgemeester van deze plaats, mr. H. van Fenema. „Een badplaats die geheel vernield is, kan in de meest moderne vorm weer worden opgebouwd," Dit te verwezenlijken is het vaste voor nemen van de burgervader, en hiervoor loopt hij reeds met verscheidene plannen in zijn zak. Op de eerste plaats moet voorzien wofden in het grote hoteltekort, dat ook al ontstaan is, doordat het groot ste hotel van Zandvoort, „De Schelp", sedert 1 September tot minstens 1953 als woonruimte is ingericht voor ex- militairen van het K. N. I. L. De burge meester is dan ook een warm voorstander van het plan van de hotelexploitant N Bouwes, die een niet al te luxueus, maar toch modern hotel op een der beste plaat sen van Zandvoort wil gaan bouwen, dat aan 100 personen logies kan bieden. De kosten worden op 1.250.000 geraamd en bij de E.C.A is een verzoek ingediend voor financiële deelneming op „fifty-fifty" basis. Voorts ligt het in de bedoeling in het Noordelijke deel van Zandvoort complexen hotelflats te bouwen. De gasten zullen zei< In kitchinettes kunnen koken, doch zij kunnen ook in de centrale eetzaal hun maaltijden gebruiken. De burgemeester twijfelt er geenszins aan. dat de plannen voor de aanleg van „motels" op het terrein, waar oorspronke- Het gemeentebestuur van Nijmegen zal ten bate van de N.V. Concertgebouw „De Vereniging" een crediet van enige dui zenden guldens beschikbaar snellen voor de verdere bestudering van de plannen tot bouw van een schouwburg, welke aansluit bij het huidige concertgebouw aan het Keizep Karejplein. Hjk het Bultin-kamp zou komen, worden uitgevoerd. Deze „motels" (hotels voor motorrijders en automobielen) zullen be staan uit een vijftigtal bungalows, elk met vier appartementen. Zij zijn uitsluitend als slaapplaats bedoeld. Te midden van deze bungalows bouwt men een ontspannings centrum, waar de automobilisten des avonds kunnen dineren en zich kunnen verpozen. Dan wil men in aansluiting aan hol reeds ontworpen zomercentrum een amusementscentrum stichten. Het krijgt de vorm van een halve maan met uitzicht op de zee, en het wordt voorzien van een serie recreatiemogelijkheden op elk ge bied, ook van een eenvoudig restaurant. Hierdoor zullen de dagjesmensen niet met hun ziel onder de arm hoeven te lopen, wanneer het weer plotseling verandert. De burgemeester vertelde nog, dat er ook van andere zijde plannen zijn voor de uitbreiding van de hotelaccommodatie te Zandvoort. Deze plannen moeten overi. gens volkomen los gezien worden van de bouw van 50 flats voor permanente be woning, waarmee men reeds een aanvang heeft gemaakt. MEHKLIS is in ongenade gevallen. En wel wegens de atoombom. Niet omdat er in Sovjet-Rusland een atoombom ontijdig ontploft is, waardoor heel de wereld de zekerheid kreeg, dat Stalin öök bezig was. Niet, wijl bij die ontijdige ontploffing in het Karakoem-woestijngebied tientallen atoomsplitsing-deskundigen om het leven kwamen. Ten slotte, indien nodig haalt het Kremlin er wel een paar ergens weg, zoals kort geleden de Italiaan Ponte- corvo. Of het stuurt een paar spionnen. Ook kan het gebruik maken van de dien sten van verdwaasden als Fuchs. Neen, dat Mehklis in ongenade geval len is, zit 'em in de duiten. Proeven met atomische energie kosten enorme sommen. Dit is een van de rede nen, waarom de Verenigde Staten menen, hun voorsprong te kunnen behouden. Mensen, materiaal en geld, ziedaar het ware geheim van de atoombom. Welnu, Mehklis voelde er niets voor, steeds maar weer reusachtige hedragen voor het experimenten met atoomenergie beschikbaar te stellen. Of liever, hij maakte er bezwaar tegen, dat zoveel geld hieraan besteed werd, terwijl Sovjet- Rusland z'n milliarden broodnodig heeft voor de wederopbouw. Wat heeft het voor doel, een land te verdedigen, wanneer de mensen er niet behoorlijk kunnen leven Er moeten stuwdammen worden ge bouwd,, irrigatiewerken aangelegd en electriciteitswerken gesticht. Mehklis was de grote cijferaar van het Kremlin, zoiets als de Algemene Reken kamer bij ons. Hij specialiseerde in mil- lioenenstudies en adviseerde Stalin, als deze er niet meer uit kon komen, wat tegenwoordig bij een begroting helemaal niet zo verwonderlijk is, zélfs in Sovjet- Rusland. Met Kaganovitsch, Stalin's zwager, be hoorde hij tot de weinige Joden, die zich na de met Trotzky begonnen zuivering in de hoogste functies van het Sovjet-para dijs hebben weten te handhaven. Hij is naar het schijnt een financieel genie, had zijn kantoor in het Kremlin, dus vlak bij Vadertje Stalin. Met grote nauwgezetheid ging hU na, waar de Roe bels van het Politbureau en de Komin- form bleven. Hij was voorts vice-presi dent van het Ogburo, het orgaan, hetwelk controleert, of de politieke beslissingen van het centrale comité der communis tische partij wel worden uitgevoerd en tevens politiek inspecteur van het Rod* Leger. Als zodanig was zijn macht buitenge woon groot. Hij heeft deze echter ken nelijk overschat of de macht van Beria, minister voor veiligheid der sovjetrege ring, onderschat. Deze is sinds 1947 belast met de uit voering en de controle cp het onderzoek voor de atoombom. Onder zijn toezicht staan de ruim vier honderd geleerden, waaronder zich vele Duitsers, voormalige deskundigen van Hitiers geheime wapens, bevinden, die in geheime laboratoria aan de atoombom werken; welke als Atomgrad worden aangeduid. Volgens beriéhten van achter 't IJzeren Gordijn ireft Eeria voor de atoombom een vijfjarenplan opgesteld, met het doel, in 1955 met het in serie aanmaken van atoombommen te kunnen beginnen. Mehklis nu berekende, dat dit het Kremlin op ISO milliard roebel zou komen te slaan en hy verzettte zich tegen de voornemens van Beria, verklarend, niet te weten, waar het geld vandaan moest komen. Naar het schijnt, slaat men ook in het sovjetparadtjs voor dergelijke problemen. Een kort berichtje In de „Prawda". die hier wel de waarheid zal spreken, In de rubriek „Kroniek van de dag", kondigde onlangs aan, dat Mehklis van zijn post ontheven is en vervangen door de gene raal der Politie Merkoelof. Deze is een vertrou\vcnrr,""i van Eeria, maar dit stond er niet by Mgr. Papp, bisschop van Györ in Hon garije, heeft in een herderiyk schryven zyn gelovigen aangespoord de priester roepingen in zyn diocees moreel en materieel te steunen. Mgr. Papp ver meldt hierbij, dat het groot-seminarie van het bisdom 62 theologanten en 56 philosophie-studenten telt en dat deze cyfers niet alleen sedert tijden de hoog ste zyn, maar nog voortdurend, niette genstaande de kerkvervolging, toene men. De resultaten over het boekjaar 1 Juli 194930 Juni 1950 zyn gunstiger dan die van het voorafgaande boekjaar, aldus het verslag van de Kon. Verenigde Tapijt- fabrieken N.V., te Moordrecht. De om zetten in het binnenland van nagenoeg alle producten vertoonden een belangrijke stijging, niet alleen in geldbedrag, doeh tevens in hoeveelheid. De vergroting van de productie heeft in niet geringe mate bijgedragen tot de betere uitkomsten, niettegenstaande met grotere concurrentie moest worden rekening gehouden. De export vertoonde t.o.v. het vorige Er is nog slechts één Nederlander in de strijd in de zesdaagse van München: Theo Middelkamp. Zijn koppelgenaot Wim van Est heeft inderdaad na de valpartij, waar bij hij zijn sleutelbeen brak, moeten op geven, zoals al zo veel renners in deze onfortuinlijke 144-uurs-rit de baan needs hebben moeten verlaten. Middelkamp rijdt nu met de Duitser Hoffman en bezet de vijfde plaats op twee ronden en met 87 pnt. Aan de kop gaan de Duitsers Schorn en H. Horman, gevolgd door de Belgen Van den Meerschaut en De Kuys- scher, derde en vierde op een ronde zijn de Australiër Arnold en de Duitser L. Horman en de Fransen Seres-Le Nizerhy. Het Belgische B-elftal, dat Zondag a.s. te Luxemburg tegen het Groot-Hertogdom uitkomt, is als volgt samengesteld: Seghers Crepain en Van Neste; Van Hazendonk, Van Pottelberghe en Van Kerkhove, Ven ders, Bensch, Ann icq. De Hert en Mor dant; reserves: Van Brusteghem, Diricx, Timmermans en Govard. Ten gerieve van Amsterdam en Rotterdam, die Zaterdag tegen resp. Brussel en Antwerpen spelen, diene dat er in dit B-elftal vier Brusse laars en één Antwerpenaar zijn opgesteld. Het Brusselse elftal voor de wedstrijd tegen Amsterdam op Zaterdag a.s. is als volgt samengesteld: Loeckx; Puttaert en Saenen; Debast. Van Houdt en Vernim- men; Charlier, van den Bossche, Dewin, Van de Plas en J. Dirickx; reserves: De Kok, Van Lancker, Blondelle en Van Bie- sem. En het Belgische militaire elftal voor de wedstrijd op Zaterdag a.s. te Turnhout tegen de Nederlandse ploeg: Geerts; De Vries en Schroeyens: Kiebooms, Geelen en Maertens; Jadot, Verbueken, Coppens, Cox en Wouters; reserves: Duchene, Rue- bens, Janssens en Merkx. De laatste wegwedstrijd van het Ita liaanse seizoen, een tijdrace voor koppels over een afstand van 93.4 km te Bergamo, is gewonnen door de Italianen Magni- Bevilacqua in 2 uur 12 min. 05 sec., twee de werden Fausto en Serge Coppi in 2.13.47, derde Salimbeni-Albani, vierde de Zwitsers Kübler-Conte en vijde de Hel veten Kobl et-Brun. Gino Bartali reed alleen, buiten mede dinging, aangezien zijn maat Corrieri op het laatste ogenblik verstek had laten gaan. Hij leverde een zeer bijzon 'ere prestatie door een tijd van 2 uur 15 min. 12 sec. te maken, op vier na de beste van de dag. Hef bestuur van de katholieke gym nastiekvereniging Olympia-D.O.S te En schedé ontving van de R K. Nationale Gymnastiek Federatie de eervolle uitno diging, de nationale kampioenschappen 1951 voor diocesane ploegen te organise ren. Olympia-D.O.S. heeft de uitnodiging geaccepteerd en de wedstrijden zullen in April a.s. te Enschedé worden gehouden. Het Belgische jeugd-elftal. dat Zondag tegen het Nederlandse jeugd-elftal speelt, is als volgt samengesteld: Dresen; Boffin en Thellin; Close. Bellon en Van Huffel; Valkenborg, Hou}. Hoorens, Straetmans en Faes; reserves: Riboux, Du jar din, Dut- hoit en Verstraete. De tafeltennis-wereldkampioen Richard Bergmann. die door de Engelse bond ge schorst werd omdat bij zonder toestem ming aan buitenlandse wedstrijden had deelgenomen heeft de oratie waarom hij gevraagd heeft, niet gekregen. Te Melbourne is de grote slag der tes ters begonnen. Engeland tegen Victoria, dat waarschijnlijk een zestal testspelers zal opleveren en tevens de eerste ontmoe ting van de Engelsen met lverson, de bowler met de gevouwen vingeractie. Welnu de Engelsen hebben rtch niet kwaad gehouden en scoorden 306 voor 9 waarop ze sloten; maar zonderen we Compton met HH wit. dan was de rest toch niet erg veilig tegen de bowlery van Johnson en Iver.son. lverson narr. 3/71. Het kan een spannende ontmoeting wor den. De eerste testwedstrijd tussen de Com monwealth en India is ook begonnen en na twee speeldagen is het empiretearn reeds sterk in het voordeel. Stand India 169 tegen Empiretearn 174/6. boekjaar nagenoeg geen verandering. De uitkomsten van het bedrijf te Cochin (India) waren bevredigend. Na afschrijvingen on opbouwen en wo ningen ad f 59.8'4 (4f> 394) en op machi nes en gereedschappen van f 195.590 (61.773) bedraagt de netto-winst na reser vering van belastingen f893.284 (661.672). Voorgesteld wordt uit te keren op de preferente aandelen 6 4/5 (6 3/5) pet., op de gewone aandelen 10 (9) pet en op de buitengewone aandelen 6 pet (onv.), waarna een saldo overblijft van 440.797 (306.109). Evenals vorige jaren stelt de directie voor een bedrag van 150.000 over te brengen naar de rekening Reserve voor vervanging, waardoor deze tot f 450 "00 stijgt. Het daarna overblijvende bedrag ad ƒ290.797 (156.109) zal dan worden toe gevoegd aan de superdividendreserve. Deze laatste bedraagt dan voor gewone aandeelhouders 815.383 en voor prefe rente aandeelhouders 163.072. De vooruitzichten voor het nieuwe boekjaar zijn niet onbevredigend. De om zetten in de eerste drie maanden waren wederom hoger dan die in het vorige jaar. De in September ingetreden prijs stijging van grondstoffen, bijzonder die van wol, zal ongetwijfeld op de duur remmend werken op de afzet van geheei wollen tapijten. Vandaag waren de monsters te bezich tigen van 4810 pakken Javatabak, aange kondigd bij inschrijving te R'dam op 10 November a.s. Dit is de laatste inschrij ving van dit jaar, die aldaar gehouden wordt. Het aanbod bestaat uitsluitend uit Be- soeki tabak. In het beg n der merkeniyst van deze inschryving komt de volgende bemerking voor: N B. alle pakken zijn 11a aankomst amier ontsmet. Ten gavo'ge van aantasting door Lasio Darma, nadat de tabak van de onderne ming verladen was. komt bij vele pakken hier en daar wormvraat voor, hoofdzake lijk bij de tabak aan de schilden en bui ten kanten. Dit is dan ook de reden, dat deze in schrijving uitgesteld werd. De tabak schijnt echter door de behandeling in het geheel niet geleden te hebben, en ze is over het algemeen prima van soort. Wij noemen als zeer goede bladpartijen- 497 pn GM/Besoeki, 642 pn JF/Resoeki. Ook de 117 pn DB zijn prima van soort. Deze partijen bestaan hoofdzakelijk uit 4e lengten, met enkele merken 3e lengten. In het stukblad komen eveneens goede merken voor, geschikt voor omblad. By het losblad, met name de GRS, zijn prima partijen die zeer goed binnengoed-mate riaal vormen. Men verwacht buitenlandse belangstel ling. oa: van Engeland en Denemarken. Algemene kijkdag Donderdag 9 November. Aan het vitamine-A gehalte van ver schillende voedingsmiddelen wordt tegen woordig veel betekenis gehecht. Ook in verband met de bepalingen betreffende het vitamineren van margarine, is de con trole op het A-gehalte van dat product belangrijk geworden. Zowel aan de bio logische als aan de tot dusverre bekende chemische methodes vpor de bepaling van dit gehalte zijn evenwel ernstige bezwa ren verhonden. Naar wij vernemen .hebben dr J. Bol- dingh en de heer J. R. Drost, medewer kers aan het Unilevei Research Labora torium te Zwijndrecht, dezer dagen een nieuwe methode voor het nauwkeurig be palen van het vitamine-A gehalte in boter en margarine gedemonstreerd, welke a^a de bedoelde bezwaren tegemoet komt De demonstratie werd gehouden voor direc teuren en deskundigen van een aantal keuringsdiensten, laboratoria en rijks proefstations. Ook buiten Nederland blijkt voor het werk van dr Boldingh veel be langstelling te bestaan. In verband mei de slapte in de sigaren- industr e z il -ie' filiaal van de Karei I Sigc enfabr'ek te Reusel Zaterdag a.s- vooi'opig worden gesloten De Neder landse we: k.itïners zullen op de noofd- fabr ek in E.nünoven worden te werk gesteld Eet eventueel blijvende sluiting van di' ♦'haal zou voor de grenspla its Rpf-sel dia vrliwe" ifitsluitend op derft industrie is aangewezen, een ramp bete kenen. Door een exportcombinatie van de zes bekendste textielmaatschappijen in Neder land is in Hotel Bristol te Oslo een mode show gehouden. Volgens de Noorse veie tegenwoordiger van de Nederlandse maat schappijen zullen de Noorse autoriteiten in Januari a s on uitgebreide schaal vergun ningen uitgeven voor de invoer van Neder landse produeten. Men verwacht, dat ook voor japonnen en andere textiel goederen invoervergunningen zullen warden ver strekt. Hier is de vraag: levert 33—29 en 27- voordeel op? -22 Men trachte voor rekenen. het bord dit uit te Het antwoord is neen, deze ruil brengt voor zwart twee stukken winst op. want m 27—22 en 29:7 speelt zwart: 27—31, 37—42. 812 en 13:22. Wit doorzag deze slag en speelde wijselijk 41—37. 58) De geheimzinnige koper ontmoeten, die zoveel belang in Sir Malcolm's col lectie stelt. Als u ze per se kwijt wilt raken, is er wel een eenvoudige weg op. Hemeltje neen! Ik ben voornemens, ze te houden: Miss Chrichton, ik zal met een even by de Morning Post aanlopen en de gevraagde advertentie opgeven. Dan wachten we rustig een dag of veertien af. Zodra Chricdton dag en uur van zijn be- ?iek heeft aangekondigd, komt miss Townley naar uw Cat. U vindt wel een mo..ef om vooraf uw dienstbode op een boocschap u.t té sturen, die een flink eind uit de buurt is. Miss Townley zal in haar plaats de honneurs waarnemen en Chrichton aan de deur ontvangen. Zij brandt van veriangen, zijn gezicht te mo gen aanschouwen. Dat zeg jij, merkte Margaret droog Pkeith knikte glimlachend.: Op de door Chrichton vastgestelde dag gaat u naar Parijs, vervolgde hij tot Sybell: Ik heb niet het minste bezwaar, dat u .als Ro berta Falkner mr. Hulbert opzoekt en van hem de cassette met Malcolm's kostbaarheden °Pelstt' het be*t de dag vóór uw :b'euren. Op uw verantwoording. Od miin verantwoording, dat spreekt. -Zeg me ten minste iets, al is het nog zo weinig, van uw voornemens, drong Syblll aan. Ik kan u voorlopig niet méér zeggen, miss Chrichton, <ïan dat ikme aan een gokje waag. Het is niet zondar risico^ maar dat hoert er nu ,.ee™^f T Jn, reist niet alléén naar r!JnsLmaf|0J°k e|n en ik vergezellen u. U doet alsot ik een wildvreemde voor u ben. Bo e en maken twee vrienden van me de reis mee dezelfde, die u bij dominee Baillie detectives aanzag. Onderweg bracht Cullingwood Margaret op de hoogte. Ik voelde, dat de oplos sing van het geheim gezocht mo'h" den in de twee weken uitstel. die C - ton bedingt. Als ik achter het motief daa- van kon komen, zou ik al een aardig eind op streek zijn Ik geloof wel, dat k e truc dóór heb. Hij vertelde haar de streK- king van het telefoongesprek - «et is geen blijk van wantrouwen jegens by«el1. dat ik er haar geen woord van zei Alleen 'n kwestie van voorzichtigheid. Nu loop ik tenminste geen gevaar, dat ze door een ondoordachte zet op het laatste ogenblik de boel nog verprutst. 't Is gewaagd, knikte Margaret, maar 't kan gedaan worden. Alleen Je zult drommels goed uit je ogen moeten kijken. Chrichton en Oakton zijn er na- tuuriyk van overtuigd, dat ze de zaak al in kannen en kruiken hebben. Ze zweeg even. Als het je lukt, Keith, ben je er nog niet. Die schuldbekentenis zit me dwars. Laat ze zo vals zijn als wat het komt er op aan, dat te bewezen. Ik heb nog ruim twee weken voor de boeg. Peg. 't Zal misschien niet zo vlot van stapel lopen, maar ik zou ver- Wend worden, als het altijd even gladjes ging. De hoofdzaak is een vast vertrou wen, dat je slaagt. Wie dat kan hebben, heeft de overwinning al voor vijftig pro cent behaald. XXIII. Mr Woodford Chrichton had zijn bezoek aan Battersea Park Road volgens afspraak aangekondigd in de „Morning Posf'en als man van de klok verscheen hij prompt op tijd. De toon van 't onderhoud was direct al agressief, maa: dit mocht waarlijk niet uitsluitend, zelfs niet in de eerste plaats, aan Mr Chrichton geweten worden. - Alsjeblieft geen comedie tussen ons tweeën begon Sybil, toen haar bezoeker gezeten was Roberta Falkner is acht tien jaar geleder in Durham gestorven en als Sybil C'nriohton begraven Wanneer er nog een gre'r. van twijfel bij me be stond, zou ook aie verdwenen zijn nu ik je gezicht voor me heb. Zelfs de vernede ring, dat 'k op je lijk, mocht me niet be spaard worden. Chrichton glimlachte en kuchte maar eens. Een dergelijke inleiding leende zich zeer slecht tot repliek. Met zijn defensieve taktiek plaatsi* hij Sybil voor de nood zakelijkheid in 't offensief te blijven, 't Meisje brach, onmiddellijk zwaarder ge- Khut ia itelihng. Jij bent mijn vader, 'k Geef je de raad. dat in de toekomst met 't zelfde gemak te vergeten, als je 't in 't verleden gedaan hebt Je bent geen eerlijk mens en je verlangt, dat ik je bij je streken helpen zal Ais beloning laat je dan ook mij de dupe worden. Luister nu eens goed naar me. 't Geld, waar jij je zinnen op »e7et hebt, blijft onder berusting van no taris Hulbert, (ctdat 'n zijn juiste bestem ming gevonden heeft. Wat de verzameling historische kostbaarheden betreft, 'k wil ze verkopen, mits ik er een behoorlijke prijs voor meak. Die dingen interesseren me niet; gangbare munt wel. Je hebt na tuurlijk je bemiddeling niet aangeboden, omdat je me zo graag een dienst wilde bewijzen, maar omdat je een flinke pro visie in de wacht hoopt op te strijken. Hoeveel bereken je? Kom er rond voor uit. Naderhand wil 'k er geen gezeur ove- hebben Daar was nu letterlijk niet één woord Russisch bij, neen. waarempel niet! Chrichton trachtte grappig te doen; '1 bereikte effect was echter allertreu rigst. De provisie bedraagt "en procent usance, snap je? Nu zal 'k op mijn beurt de kaarten bloot leggen. Voor die provincie draai ik myn hand niet om, al zal ik zo'n zot niet wezen, om ze af te slaan Maar ik mik hoger, veel hoger. En je raakt toch niets. Het glin- terende geld trekt je aan, hè? Zet dat denkbeeld gerust uit je hoofd. Geen pen ny er van komt ln jouw bezit. Je vader want Sir Malcolm Beve- ridge was volkomen ,te goeder trouw, toen hij je moeder huwde Tarcht me niets wijs te maken! Sir Malcolm is niets van me, totaal niets, jy bent mijn vader helaas! Maar waarheil blijft waarheid. Met de stukken zal ik je zwart op wit bewezen Vervalste stukken, ja. Door hand langers van onze mooien vriend Oakton opgemaakt. Net als by de trouwery in Streatham, die gelukkig op 't laatste nip pertje nog belet kon worden. De mak kers hadden al uitgerekend, hoe groot ieders portie in den buit zou wezen, niet? Het is hun toen door de neus ge boord, 't zal een volgende maal precies zo gaan. Het vermogen, dat op jou werd vastgezet, toen je nog geen vier jaar was, bedroeg honderd vyftlg duizend pond Met rente op rente is het meer dan ver dubbeld. JosuahHulbert heeft je belangen uitstekend behartigd. Wat word jü er armer van, als je mij de helft zou geven? Het geld was van Sir Malcolm Be v^ridge. Hij zette het vast op Roberts Fa'kner en liet het onder mr. Hulbert'! beheer, omdat ie hem in den waan heb' gelaten, dat zjjn dochter loefde. Die sl'Tf, vóór ze vi r 'aar oud was. Alle* behoort nu aan Keith Cullingwood, der rechtmatigen erfgenaam van Sir Mal colm. Eizo. Chrichton sloot even de ogen. Toen sloeg hij met loerenden blik zijn dochter gade. Wie heeft jou dat wys ge maakt? Keith Cullingwood ken hem? Aast hy op je duiten? je (Wordt vervolgd) Donderda? 9 November HILVERSUM 1 (4f2 m l 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14 00-24 00 NCRV. 7.00 Nws. 7.1' Gram, 7 4o Morgeng.'bed. 8 00 Nieuws. 8 13 Oram, 9.00 V. d huisvrouw. 9.38 Gram. 9 40 Schoolradio. 10.00 Gram, 10 15 Morgendienst. 10.45 Orgelconcert. 11.00 V d. »ie.(on; 11.43 Sc eeiradio. 13 00 Angems: 12X3 Lunchconcert, 12 53 Zonnewijzer. 13.00 Nws, 13.20 Zang en piano, 13.45 Gram, 14 45 V d vrouw, 15.30 Pianorecital. 18.00 Bijbellezing, 1845 Gram, 17 00 V d. jeugd. 17 30 Vo: aal ensemble, 17.50 Reg uitz, 13.00 Gram. 13.15 Gram, J8.30 Land- en tuinbouw. 18 45 Gra n 19.00 Nws, 19.15 Levensvragen van alle' el aard, 19.30 Causerie 19.40 Radiokrant. 2 00 Nieuwa, 20.05 Geval', progr, 22 00 Gram. 2Ï.15 Buit overz, 2233 Kerkkoor en soli-'cn. 2? 43 Avomdoverdenking, 23.00 Nws. 23.15-24 00 Gram. HILVERSUM II 1298 m.) 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws, 8.15 Orgel. 8.30 Gram. 9.00 Morgenwijding, 945 Gra.n, 930 Pop. concert, 10.50 V. d vrouw, 10 35 Gia r, 10.50 V. d. kinderen. 11.00 Mannenkoor, 1120 Gram. U.45 Tuinbouwpraatje. 12 00 Piano en orgel. 12,33 In 't Spionnetje. 12.38 Gia-n, 13 00 Nws, 13.20 Melropo.e-ork.si, 13 15 U ku,nt het geloven of niet", 13 50 Gram, 14 CO V. d vrouw, 14,30 Sopraan en piano 15 00 V d zieken 16.00 „Van viet tot Vijf". 17.00 V. d Jeugd, 18 00 Nws, 18.15 SparlpraaLe IS 30 Gram. 19.00 Reportage, 19.30 Orkest concert, 19 45 Causerie. 20.00 Nws. 20 05 Actual. 2 - 20 Radio Philh. ork. en soliste. 21 15 Ronde *a- Cei gesprekken over interna'm-na e vraag stukken, 21.45 Amusements uziek, 22 15 Let op de bel". 23.00 Nieuw», 2345 Sporiaclual. 23.30-24.00 Dansarkest. RADIO-DISTRIBUTIE III: 7.8 VI. Br. nws.; 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7.a0 g,-.in.; 8 00 nws.; 8.05 conc.; 9.00 nws.. 'J 0j symph. conc.; 10.00 Eng. L. P.: nws.: 10.10 v. d. huisvr.; 11.00 Ray Baines (org.); 11.30 Troise en Banjoliers; 12.00 VI. Br.: gram.; 12.15 Boehme en dansork.; 12.30 weer.ber.: 1240 voortz. dansmuz-l 13.00 nws.; 13.15 1. gram.; 14.00 muz. gesch. v. d. jeugd; 15.00 Ft Br symph conc.; 16.15 voordr.: 16.30 viool en piano: 17.00 ber.; 17.10 dansmuz.; 18.00 v. d. soldaten; 18.30 VI. Br.: v. d. sold.; 19 00 nws.; 19.30 Lux. div, 20.00 VI. Br.; ve.z. pr.; 2100 hoorspel; 21.30 gram.; 2145 act.; 33.00 nws.; 22.15 Béromunster: vrol. dans en arous. muz,; 23.00 VI. Br.: nws.; 23.05 24.00 conc. RADIO-DISTRIBUTIE IV: 7 00 Lux. dtv.; 1.15 Bunjour ie Monde!; 7.30 Eng H. S.: gram., 8 00 nws.; 8 15 gram; 8o0 Lift up your hearts!; 9.00 Fr. Br.: kookpt.. 940 symph conc., 10 00 Lux. Le Menage en Musiquo (VI.), 10 30 V.G.O. feuiil.; 10 45 verz. pr.; U 00 uitz. v zieken, 11 40 sch.'deraehtige ork Tukjes; 12 00 langs de penen en grachten; 12.20 Rijnlied :potp.; 12.30 F1 Br: omr. ork.; 13.00 Eng H S gram 13 24 Eng L P.: Lewis en ork. en Ellmgton-kwsrt iioo BBC Midi. L. Orch 14.45 v d. kleuters' 15 00 Lux. I muz.; 15 30 Kalundborg amis ork. 10 00 Eng L P Alexander en ens.. 16 30 v. d. sold.; 16.40 Eng. H. 3.: BBC North 01k.: 17.45 Eng. L. P.: BBC Schots var. ork; 18.30 Sandy Maepherson (org.); 1845 North Century Sere- naders: 19.15 Kalundborg: Amussen en ork.; 19.45 Fr. Br.: nws.; 20.00 Béromunster: operettemuz.20.30 Eng. L. P. verz. pr.21.00 Lux. Alain enij ork en koor; 21.15 souvenirs en"chansons: 21.30 Eng. L. P.: Cordell's ork.; 22.00 Welsh Rarebit: 23 00 nws. en act.; 23.20 —24.00 V. Silvester en dansork.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5