De belastingontwerpen alle aangenomen Verlaging inkomstenbelasting, verhoging omzetbelasting ffiüü Begrip voor de werkelijkheid Amerika eist scherp Franse medewerking Aanmerkelijk verlies bij K.L.M. Provincie-personeel en ziekenfondsverzekering IVaar de spaargelden bleven Detailhandel zette veel om in September PUDOWKIN'S MEESTERWERK NAGESYNCHRONISEERD OVERZICHT TWEEDE KAMER Huisvesting gerepatrieerden Krijgsgevangenen zijn Zaterdag in het land Mok. Roem naar New York Katli. Middenstanders moeten weerbaar zijn Textiel en schoeisel bijzonder in trek DONDERDAG 9 NOVEMBER 195» PAGINA 5 Vreedzame gevoelens voor Ambon DUITSE BEGROTING KUSTVAARDER TE WATER GELATEN haast leeg? halent Is de flacon j Morgen een n\eu*e| Shampodor „STORM OVER AZIE" Moeilijkheden Indië-route en devaluatie-gevolgen hiervoor aansprakelijk ARBEIDER GEGREPEN DOOR TREIN rf;- TIJDELIJKE REGELING GEWENST Voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland 2 V_y ze vlot 's GRAVENHAGE, 8 November 1950 Minister Lieftinck had vandaag een goede dag doordat de behandeling van de verschillende belastingontwerpen, waarvan wij thans de achtste dag beleefden, na eindelijk ten einde was en ze alle door de Kamer werden aanvaard. De heer Schouten (A.R.) had voordat de stemming gehouden Werd, een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat zijn fractie tegen de wijziging der omzetbelasting zou stemmen, wegens de veranderingen, welke tijdens bet overleg tussen de minister en Kamer in het wetsontwerp waren aangebracht. Met name vanwege die betreffende de belasting op het ver richten van diensten en de uitbreiding van het weeldetarief. Ds. Zandt verklaarde zich bovendien tegen de wijziging van de loon- en inkomsten belasting. De heer Hofstra (P.v.d.A.) haastte zich om de verantwoordelijk heid van de uitbreiding van het weeldetarief van de schouders zijner partij af te wentelen. Dat zij deze moesten aanvaarden was de schuld van hen, die verlichting voor de middengroepen hadden bepleit en verkregen en daarvoor was nu eenmaal een compensatie nodig geweest, die maar node door zijn partij werd aanvaard. dat deze inhaerent waren aan de nood zakelijkheid hi deze gevallen de zo nood zakelijke hulp te bieden. Hi) hield daarvoor een pleidooi met een beschryving" v&n de ellende waaraan deze gerepatrieerden waren overgeleverd. Deze mensen waren in vele gevallen zwervers of zij waren overgeleverd aan de genade en de hebzucht van verhuur ders, die er een goede Prijs uit wisten te krjjgen en aan huisvestingambtenaren, die hun taak in dienst van de gemeen- Nadat een amendement—Ritmeester (V.V.D.) op het wetsontwerp Wijziging van de zegelwet was verworpen met 46 tegen 35 stemmen de stemmen waren reer verdeeld en een serie amende- Knenten Hoogcarspel (C.P-N.) op de per sonele belasting hetzelfde lot had onder gaan, met dien verstande, dat alleen maar de communisten voor stemden, was eindelijk na debatten, die bij elkaar acht dagen hadden geduurd, de stemming over de verschillende belastingontwerpen aan de orde. Aangenomen Het wetsontwerp Wijziging van de loon- en inkomstenbelasting werd z. h. st. aan genomen. Zelfs de communisten moesten hier wel vóór zijn, vanwege de verlich ting, welke dit ontwerp na de wijzigin gen bracht voor de laagste groepen. Het wetsontwerp Wijziging van de Om zetbelasting werd aangenomen met 59 te gen 26 stemmen. Tegen stemden AR. VVD. SGP, CPN en de heer Welter (KNP). Deze waren het allen oneens met de uit breiding der weeldebelasting en de ver hoging van de omzetbelasting op de dien sten. De wetsontwerpen: wijziging van de Registratiewet en de Zegelwet werden beide z. h. st aangenomen met aanteke ning dat de CPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd. R Het wetsontwerp op de Pcrs° 5 lasting werd aangenomen met 80 teg stemmen van de communistische paru). Voor de gerepatrieerden Daarna werd nog een begin gemaakt met het wetsontwerp Huisvesting êere" patrieerden. Dit wetsontwerp houdt In, dat aan uit Indonesië gerepatrieerden voorrang wordt verleend bij het krijgen van een woning. Het wetsontwerp wil dit bereiken door bevoegdheden voor wo ningtoewijzing toe te kennen aan Rijksin specteurs, in dit geval inspecteurs van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zonder toestemming van deze inspecteurs iian een vergunning voor het verkrijgen van woonruimte niet worden geweigerd of vertraagd terwijl deze inspecteurs voor gerepatrieerden eveneens woonruimte kunnen vorderen. Het bezwaar is natuur- lijk, dat dit kan gaan ten koste van an- dere min of meer urgente gevallen. De bezwaren, die men algemeen tegen dit wetsontwerp had, waren hoofdzakelijk van technische aard. De sprekers, die van daag over dit wetsontwerp spraken, kwa men met dezelfde argumenten aandragen zoals de gemeentelijke autonomie en de rechtsbescherming van de burgers. De heer De Graaf (K.V.P.) wees wel op deze beide bezwaren, maar meende, De uit Rusland vrijgelaten Nederlan ders zullen vermoedelijk aan het dezer week op weg naar Nederlan 0 Zaterdagochtend om 10 uur worden z« te Oldenzaal verwacht Het contingent zal van Oldenzaal naa Amersfoort worden vervoerd en daar in het doorgangskamp voor gedemobili- seerden worden ondergebracht, teneinde te worden onderworpen onder meer aan een geneeskundig onderzoek. De missie tot opsporing van vermiste personen zal aan alle repatrianten uit gebreide inlichtingen vragen omtrent Nederlanders, die zij in den vreemde mochten hebben ontmoet en omtrent wier lot men hier te lande nog geen zekerheid heeft. Een Nederlandse commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de Nederland se missie, van enkele departementen en van de „tracing" missie, is gisteren in het kamp Friedland begonnen met het vast stellen van de identiteit der repatriëren- den. Dit onderzoek moet nog verschillende onduidelijkheden in de namen oplossen. De nerveuze stemming die Dinsdagavond onder de teruggekeerden in het kamp was gewékt in verband met. verontrusting over het lot, dat hun bij terugkomst in het vaderland te wachten zou staan, heeft in middels plaats gemaakt vóór een veel rus tiger inzicht. Na het eerste contact met de Nederlandse commissie, dat voor de mannen blijkbaar van heel andere aard was dan zij hadden verwacht, bleek <?e vrees voor een terugkeer naar Nederland te zijn geweken. schap niet begrepen- Hier moest ten spoedigste worden geholpen. Twee zaken verloor de heer De Graaf echter niet uit het oog ondanks de nood van deze mensen, waarin zo spoedig mo gelijk moest worden voorzien. De tech niek van dit wetsontwerp was namelijk zo, dat de gemeente op grond van ge meentelijke verordeningen op sociaal ge bied of op het gebied van volksgezond heid inwoning of vestiging ZOu kunnen weigeren. In net wetsontwerp werd de gemeentelijk autonomie dusdanig aange- tast, dat de Provinciale inspecteurs de bevoegdheid zouden hebben tegen deze verordenmgen toch woonruimte toe H hu F? e minister wel toege- de mspecteurs in die geest zou Instrueren, dat zjj in bepaalde geval- lE!nt* verordeningen zou- nf^i« maar dat zou dan niet verankerd liggen en dan be- de mogelijkheid, dat de be- troKKene naar de rechter zou lopen met ae wet in de hand, waarin dan zou staan, dat de inspecteur de bevoegdheid had «like gemeentelijke verordening af te De tweede moeilijkheid was, dat iemand, die reeds lang in ons land en selfs in een villa gevestigd was, naar een andere stad kon gaan, waar hij zich zou willen vestigen en dan op grond van zijn status als gerepatrieerde met de wet in de hand woonruimte zou kunnen eisen. Hiertegen had de heer De Graaf begrij pelijkerwijze eveneens bezwaar en hij had dan ook een amendement ingediend om deze bezwaren te ondervangen. Waarschijnlijk zal de minister van Bin nenlandse Zaken tegen deze amendemen ten, die een technisohe wijziging en een wegneming van een onvolkomenheid be tekenen, geen enkel bezwaar hebben en m overnemen. Tegen de aantasting der gemeentelijke autonomie bleek ,de Kamer geen overwegende besvaren meer te hebben, vooral waarschijnlijk, omdat het Rijk de financiële consequenties van 1 inwoning in deze gevallen van de ge*» meenten wil overnemen. De heren Algera (A.R.) en Ten Hagen (P.v.d.A.), die na de heer De Graaf spraken, hadden opmerkingen in dezelfde geest. De heer Algera kon het niet onder zich houden op te merken, dat de zorg voor deze mensen een gevolg was van de gevoerde Indiëpolitiek, dat nu de reke ning daarvan werd gepresenteerd en dat dit wel niet de laatste rekening zou zijn. Maar allen waren het er over eens, dat hier goed en snel diende te worden ge holpen. Morgen zullen de besprekingen worden voortgezet en wel zonder moeite worden beëindigd. F. S, De Indonesische minister van buiten landse zaken, mr Moh. Roem, is gister avond van Schiphol naar New York ver trokken om de algemene vergadering van a® "erenigde Naties bij te wonen. zijn afscheid heeft hij de volgende verklaring afgelegd. „Bij mijn vertrek uit Nederland naar New York, zou ik ten overvloede van deze gelegenheid gebruik wilen maken om het volgende bekend te maken. Nu de militaire acties in Ambon prac- tisch als beëindigd kunnen worden be schouwd, zal door de regering van Indo nesia alles in het werk worden gesteld, om rust en orde in Ambon terug te brengen, opdat de bevolking zich ten volle ont plooien kan binnen het kader van de autonomie, die de regering van Indonesia voor de Molukken heeft uitgestippeld. Alles zal dan ook in het werk worden gesteld om gevoelens van haat en bitter heid. die mochten zijn gerezen tengevolge van de gebeurtenissen, te doen ver dwijnen. De regering van Indonesia is er zich wel van bewust, dat rust en orde in een land een primaire conditie is, voor de opbouw van dat land en niets zal dan worden nagelaten om de veiligheid van lijf en goed, zonder onderscheid des per- soons. te waarborgen. Op het ogenblik is de parlementaire missie bezig contacten op te nemen met verschillende fracties van de Staten-Gene- raal en kringen daarbuiten. I De gewone uitgaven belopen DM. 12.272.649.800 en de buitengewone DM. 795.032.600- De gewone worden ge heel gedekt uit belastinginkomsten, dé buitengewone zullen worden gedekt uit tegenwaarde van Marshall-hulp en le ningen. De bezettingskosten vormen de groot ste afzonderlijke post met 4.407.558.500 D.M. Op de Bodewes' Scheepswerven N.V. te Martenshoek werd gisteren met goed ge volg te water gelaten de motorkustvaar- der „Brouwersgracht" groot ca. 860 ton, gebouwd voor rekening van Spliethoff's Bevrachtingkan'ioor te Amsterdam. Het schip zal worden uitgerust met een 500 pk. „Werkspoor", motor. Advertentie 55 9» Een personenauto, die gisteren op de Amsterdamse Vaart te Haarlem in de richting Amsterdam reed, week plotseling naar de linkerzijde van de weg uit, waar zij met onverminderde snelheid tegen een stalen mast van de trambaan botste. De chauffeur, een 42-jarige Haarlemmer, werd uit de auto geslingerd en was vrijwel onmiddellijk dood. Een mede-inzittende werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Het comité van actie Natuurramp- Lij mers-Betu we mocht van H.M de Ko ningin een ruime bijdrage ontvangen ten behoeve van het getroffen gebied, waarbij H.M. de hoop uitsprak „dat deze bijdrage een prikkel zal zijn voor verdere hulp vaardigheid van overheid en particu lieren". De storm van verontwaardiging, welke in de Amerikaanse pers naar aanleiding van het plan-Pleven in zake de herbewa pening van Duitsland is opgestoken, heeft in Parijs diepe indruk gemaakt. Men heeft daar het gevoel (maar meer dan een ge voel lijkt het niet), dat de Verenigde Sta ten zich van West-Europa zullen distan tiëren, als Frankrijk er niet in slaagt een voor Washington aanvaardbaar compromis te vinden. En anderzijds heeft men de zekerheid, dat Frankrijk in de Atlantische gemeenschap in een isolement is geraakt, dat op het gehele politieke niveau zijn invloed zal doen gelden. Nu behoeft men niet al te zeer te vrezen, dat het officiële Washington West- Europa aan zijn lot zal overlaten. Want door dit te helpen beschermen, beschermt het in volle werkelijkheid zichzelf. Het spreekt meer tot de verbeelding, als men zegt, dat de Elbe de grens van het vrije Europa is, dan wanneer men beweert, dat zij ook de grens van de Verenigde Staten vormt. En toch is dit evenzeer het geval Mocht West-Europa ooit door het com munisme worden overweldigd, dan zou dit daardoor automatisch aan de Atlan tische Oceaan komen te staan; dan zou het Ruim twintig jaar geleden betekende „Storm over Azië" van Wsewolod Pudow- kin in de stroom van opzienbarende Russische films, die toen ons land be reikte, een meesterwerk. De film was minder Innig en ontroerend dan „De moeder", die twee jaar eerder ontstond, maar ze was heebter en conse quenter van bouw dan het één jaar vroegere „De laatste dagen van St. Peters- burg" en ze bewees opnieuw de geldigheid van Pudowkin's film-inzichten en van zijn innerlijke bewogenheid, waardoor uit een revolutlonnair en propagandistisch onder werp in fragmenten een aangrijpend menselijk drama ontstond. A's gunstige resultaten welke in 1949 konden woeden bereikt noemt de directie van de K.L.M. in haar verslag over dat jaar bet op-men Van enige nieuwe verbin dingen voornamelijk over de Atlantische Oceaan de toereming van het vervoer naarN.- en 7, -Amerika en Afrika, de ver betering in de verhouding productie- verkoop en de groei van het charter- bed-ijf Dit alles werd echter overschaduwd door n~.':rn®t.i2e gevolgen van de bijzondere omst.andi?h«jen op de Indie-route, de rampen me- de Franeker en de Roermond rentabiliteit.611 Van de dCValUaU6 °P vnürr^6^kl,5 Van de bijzondere hosten aüi qui, binding met Indonesië heeft hel Hyk een bedrag van 27,2 miljoen nor^aken pje"\ens ontstond door andere S124R7 ort op dc exploitatie van j 14.18' 08? (v. j. winstsaldo 173.105). Door de moehijkheden bleef de activi- mao hPPn(.erl^rTS+:erdam—Djakarta-route in 1949 beperkt -"t cs 40 pet van de voor dit jaar begrote activiteit. Dit had ook een grote invloed op dt rest van het bedrijf- Zo kon gedurende een half jaar geen tran-sito-verx-oer via Amsterdam op dl an- deze Linen van het net van en naar de stations op de Amsterdam-Djakarta-route plaats vinden. Het bl«kt, dat ondanks het wegvallen van bet transitovervoer en de beperkingen van mogelijkheden in het nabije Oosten de ontwikkeling in het bijzonder op de intercontinentale lijnen bevredigend is ge weest. De act'vitei* in verschillende landen wordt voorts nog beperkt door de stroef heid in het internationale geldverkeer en de moeilijkheid van het overmaken van ontvangsten naar Nederland Voorts zag men toenemende concurrentie en res trictieve luchtvaartpolitiek. De toenemen de omzet van het vrachtbedrijf wordt verheugend genoemd. De omzet van het char-erbedrljf werd meer dan verdub beld. Het vervoer in het interinsulaire ver- keei in Injonesië. dat voor rekening en risico van het voormalige N. I. gouver nement gestiredde bewoog zich in stij gende lijn In de loop van het jaar kon tot een be- peiking van het aantal employé's in Ne- deriand worden overgegaan. Per ulto 1949 waren 8613 personen in dienst (v.j. 9407) In het buitenland moest de bezet ting wo-'den versterkt tot 5056 (4550). Advertentie Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuten of twee Reünies. Laat ze gewoon arrieiien op de tong, zonder water of wat uortiirt Zn cIie brandende pijn wordt sneller ze gekomen is. Iedere Rennle stekln 01 zo kunt ee ze bij U wf L.® dadeltJk Uw ptin te blussen, overal en aitySork<>mende t'elegenheid - Vraag RenmJes bij Uw Apotheker of Drogist. Bij een terugzien van dit klassiek ge worden hoogtepunt uit de periode der zwijgende film, thans nagesynchroniseerd niet alleen met muziek, maar ook met het gesproken woord, worden die goede herinneringen grotendeels bevestigd. De trage inzet van het drama van de jonge Mongoolse pelsjager (Inkisjinoff), die in opdracht van zijn zieke vader een zilver vos op de markt wil verkopen en door een Amerikaanse inkoper bedrogen wordt, werkt nog bijzonder suggestief. De daaruit ontstane ruzie, de vlucht van de jonge Mongool en zijn aansluiting bij Russische partisanen, die aan de grens vechten, ver loopt in de bekende staccato-stijl van de Russische montage. Waarna het derde ge deelte weer langzaam inzet en zich in een steeds versneld tempo ontwikkelt naar de stormachtige climax van voortrennende Mongolen en in de wind gebogen bomen. Het geluid, de muziek en de gesproken tekst blijken geen winst. De beelden ver liezen hun intimiteit en krijgen een reële en alledaagse waarde, waardoor zij veel van hun suggestiviteit en mysterie ver liezen. De reprise van dit meesterwerk der cl- nematographie zou zonder meer van harte toe te juichen zijn geweest, als niet de politieke toestand van het ogenblik deze hervertoning in een bijzonder licht plaat ste. De ideologische betekenis van de film, die men kortweg Zou kunnen samenvatten in de leuze: Azië voor de Aziaten, had in 1928 geen andere dan een bijkomstige en te negéren waarde. Thans echter en de plotselinge na- synchronisatie juist van deze film wijst al in die richting past zij te goed in een bepaald schema van communistische propaganda om een opnieuw uitbrengen van „Storm over Azië" als een toevallig heid te zien. Waar dan echter weer tegen over staat dat de doctrinaire propaganda altijd de zwakste zijde was van Pudow- kins filmpersoonlijkheid, die in dit opzicht juist zo opvallend afstak bij de minder verfijnde maar sterker in de leer staan de Eisenstein. C. B. zonder veel moeite ook geheel Afrika en Azië en misschien zelfs Australië in zijn machtsfeer kunnen betrekken. En daardoor zou de politieke en economische positie van Amerika in het allergrootste gevaar worden gebracht. Voor Washington is het derhalve een levensbelang West-Europa uit handen van Sovjet-Rusland te houden Wat daarvoor nodig Is. zal het doen; daaraan behoeft men niet te twijfelen. Het maakt echter een groot verschil uit, of Amerika die steun aan West-Europa van ganser harte geeft, dan wel met een zekere teleurstelling over het gebrek aan medewerking van de betrokken Europese landen zelf. En over dit gebrek klagen de Amerikanen. Of deze kladht in haar algemeenheid doeltreffend is, lijkt twijfelachtig. Eigenlijk moet men er zich veeleer over verwonde ren, dat vijf jaren na een oorlog, welke Europa moreel en politiek in zijn diepste grondslagen heeft aangetast en de gehele structuur, waarop dit Europa berustte, had vernietigd, van een herstel, zelfs op mili tair gebied, als waarvan we getuigen zijn kan worden gesproken. Ook het officiële Washington is daarvan overtuigd. Het verleent dan ook een uitermate financieel- kostbare medewerking bij de politieke, economische en militaire heropbouw. Maar dan vraagt het ook, dat men in West-Europe de harde realiteit onder de ogen durft zien, en nieit blijft drijven op traditionele sentimenten, welke, hoe na tuurlijk en begrijpelijk overigens ook, een dreigend gevaar voor de veiligheid van Europa, en dus ook van de Verenigde Staten vormen. Daarom heeft het plan- Pleven, dat bovendien nog op het aller uiterste nippertje werd ingediend, zodat het de gehele agenda van de Washingtonse conferentie van de ministers van buiten» landse zaken der Atlantische gemeenschap hopeloos verstoorde, tot ver buiten dc Verenigde Staten kwaad bloed gezet tegen Frankrijk. Washington heeft zelfs een soort dreigement doen horen wat be treft de stationnering vein Amerikaanse divisies in Duitsland, welke vertraagd zou worden of zelfs zou uitblijven, als geen Duitse herbewapening, in welke vorm ook, tot stand zou komen. Er gingen ook ern stige geruchten over een scherpe Ameri kaanse nota aan Frankrijk, maar deze zijn niet officieel bevestigd. In Parijs heeft deze «Amerikaanse ont stemming (we willen geen sterker woord gebruiken) diepe indruk gemaakt. In Frankrijk zelf zijn tamelijk brede kringen, die het ontslag van de minister van defen sie, Moeh, die voor het plan-Pleven ver antwoordelijk wordt gesteld, eisen. Ander zijds schijnen Franse deskundigen, in samenwerking klaarblijkelijk met Ameri kaanse deskundigen (de berichten daar omtrent komen ten minste gelijktijdig uit Washington en Parijs) naar een compro mis-oplossing te zoeken, welke dan dichter bij het Amerikaanse dan bij het uitden- tijdse Franse standpunt zou staan. Dat compromis zou in grote lijnen hier in bestaan, dat Duitslands aandeel in de Europese verdediging zou bestaan uit ge vechtsgroepen, de bij het Amerikaanse leger in gebruik zijnde regimental combat teams, ongeveer vijfduizend man tellende; dus een tussenweg tussen het Franse voorstel van regimenten van acht a twaalfhonderd man, en het Amerikaanse dat Duitse divisies van achttien- a twin tigduizend man wil opstellen. Te Parijs wordt verklaard, dat de Franse gedelegeerde naar de a.s. Londense confe rentie der plaatsvervangers met zeer soe pele instructies zal vertrekken. Dit lijkt vooral noodzakelijk, nu na de Amerikaanse verkiezingen de democraten hun meerder heid jg\ beide huizen hebben behouden en dus weer een meer vastberaden buiten landse politiek door Washington kan wor den gevolgd. Men heeft nu anderhalf jaar voor zich om doelbewust tot een defensie van de vrije wereld te komen. Het is te hopen, dat zowel de Verenigde Staten als Europa van deze periode een waarlijk doeltreffend gebruik zullen maken. Het kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat de arbeider van de Michelinfabriek te Den Bosch, die Woensdagmorgen werd vermist, is omge komen bij het ongeluk op de Diezebrug, waarvan wij gisteren melding maakten. Het slachtoffer was de 40-jarlge Van L„ een vader van tien kinderen. (Van onze Amsterdamse redactie). „Er heerste in Nederland tot voor kort arbeidsvrede, die geleid heeft tot herstel van de behoeftebevrediging. De devalua tie en het Korea-conflict stuurden dit weer in de war. De middenstand moet deze vraagstukken bestuderen en niet no deloos prijsverhoging in de weg staan". Deze bemerkenswaardlge opmerkingen plaatste de scheidende voorzitter van de Centrale Raad van de Diocesane Katho lieke Middenstandsbond, de heer H. van den Brule, tijdens een vergadering, die gisteren in Amsterdam werd gehouden. .De middenstand moet een sterkere concentratie in de detailhandel zien bereiken aldus spr. Daardoor kap gecon centreerd tegen lagere prijzen worden ingekocht Maar het voornaamste resul taat is dan wel dat de middenstandsbe- drijven zo gezond mogelijk gemaakt kun nen worden. Als er weer een zekere vrij heid komt dan zullen vele bedrijven de strijd tegen het dalende prijspeil niet kunnen volhouden. Daarom is het zaak nu reeds te zorgen voor middelen om deze stoot op te vangen. Tot dat doel is het Jubileum-fonds op gericht, dat beoogt middelen bijeen te brengen om de kath. middenstanders te beschermen en hen weerbaar te maken. Een goede, krachtige organisatie is nodig en de scheidende voorzitter sprak zijn vertrouwen uit, dat de gezonde basis waarop de N.R.K.M. gefundeerd is zal blijven voortbestaan. Hierna werden twee aftredende leden, van het hoofdbestuur bij acclamatie her kozen, n.1. de heren C. Ponsioen en F. de Hosson. De heer Van den Brule had zich niet meer herkiesbaar gesteld. In zijn plaats werd de heer A. van Oppen, se cretaris van de afdeling Schiedam, geko zen. Voor de functie van bondsvoorzitter werd bij acclamatie de heer F. de Hosson, thans vice-voorzitter van het hoofdbe stuur en voorzitter van de afdeling Leiden gekozen. ie-: v Kikvorsmannenin actie. Manschappen van de Amerikaanse marine, gekleed in de speciale uitrusting, welke hen in staat stelt lange tijd onder water te vertoeven, zijn bezig de haven van Wongsan te zuiveren van mijnen, die door de communistische troepen iverden gelegd. Na de volbrachte dagtaak brengen zij hun rubberboot op het strand. De Unie van Overheidspersoneel heeft zich tot Ged. Staten van Zuid-Holland gewend met het verzoek de totstandko ming te bevorderen van een tijdelijke voorziening, houdende vergoeding'; van een gedeelte der door de ambtenarer ^voor zich en hun gezinsleden gemaakte kos ten voor geneeskundige verzorging bij ziekte of ongeval. Naar aanleding van dit verzoek mer ken Ged. Staten op, dat het vraagstuk van de ziektekostenverzekering van het provinciaal personeel in studie is bij een daarvoor door het Interprovinciaal Over- heeft aangeboden. Het ligt in de bedoe- ling der commissie om na ontvangst van de antwoorden zo spoedig mogelijk haar i indrapport uit te brengen. Dit geeft Ged. St. aanleiding tot de verwachting, dat spoedig een voorstel zal kunnen worden gedaan tot herziening van de thans gel dende regeling voor ziektekosten van ambtenaren, welke regeling als gevolg van de gewijzigde omstandigheden ver betering behoeft. Het laat zich nochtans aanzien, dat het jaar 1951 grotendeels, zo niet geheel, zal verstreken zijn, eer be doelde herziening in werking zal kunnen treden. De vraag of de door de Unie gewenste tijdelijke voorziening, gelet op de be staande plannen, nog enige betekenis kan hebben, hebben Ged. Staten daarom ge meend bevestigend te moeten beantwoor den. Ook de vraag, of een dergelijke voor- 1 utll. V-'UiV UC V1 atig, UX CCD UCigCUJUC VUV'.- i e Personeelsaangelegenheden m-.ziening urgent moet worden geacht, nu de gestelde commissie. Deze commissie heeft Provincie in artikel 52 van het Ambte- gs oordeel van de verschillende narenreglement een regeling heeft met .°ile,ges van Ged. Staten gevraagd om- betrekking tot vergoeding van ziektekos- li ent een aantal principiële puntgn, ten. komt voor een bevestigend antwoord waarbij zij tevens een schema voor een ziektekostenverzekering ter beoordeling f£n. ten, oen in aanmerking. Het lagere personeel der Gemillimeterde hoofden schijnt op de Zuiderkruis „de" mode te zijn onder de Ned. vrijwilligers voor Korea^En ook zo zijn ze voor de zon niet bang. Na de omzetdaling in de voorafgaande maand trad ie vele branches van de detailhandel in Sep'tember jl. een belang rijke stijging op. Zulks bhjkt uit de ge gevens, welke dooi" hot Economisch In. stituut voor den Middenstand werden gepubliceerd met betrekking tot het om- zetverloop in deze maand. Allereerst kan worden opgemerkt, dat aan de voorraadvorming van het publiek nog geen einde is gekomen. Daarnaast hebben in September jl. andere factoren het publiek tot kopen aangezet. De voort durende stflging van verschillende grond- stoffenprijzen deed bij velen de vrees ontstaan voor verdere prosverhogingen van allerhande eindproducten en zulks leidde er toe. dat dc aankopen voor het komende winterseizoen vroeger werden verricht dan in andere jaren. Met name in de detailhandel in schoeisel en in tex tiel veroorzaakte een en ander een aan zienlijke omzettoeneming. Ook in het kruideniersbedrijf, de detail handel in meubelen en aanverwante ar tikelen, de detailhandel in tabaksfabrika ten en het drogistenbedrijf bleven de om- i zetten hoog. Bij de beoordeling der omzetcijfers over September jl. dient rekening te worden gehouden met de omstandigheid, dat deze maand een Zaterdag-meer telde dan de voorafgaande maand. In alle vermelde branches was de Sep- temberomzet in 1950 belangrijk hoger dan dia in 1849. Hierbij dient te worden opge merkt, dat prijsstijgingen mede tot deze omzetvermeerdering hebben bijgedragen. Indien de internationale spanningen zul len zijn geweken en de spaargelden van grote bevolkingsgroepen geheel of ten dele verdwenen zijn, zal met een dalend omzetverloop in tal van branches moetep worden rekening gehouden. Indien het omzetverloop in een aantal branches wordt nagegaan, dan kan het volgende worden opgemerkt. In het kruideniersbedrijf werd ten op zichte van Augustus een omzetstijging ge boekt van gemiddeld 10 pet., waardoor de omzetten slechts een fractie lager kwa men te liggen dan in Juli van het lopen de jaar. Deze omzetvermeerdering was bet sterkst in de grote steden yan ons land (19 pet.) en het geringst in dc dor- Pen en op het platteland (4 pet.) Vergelijking van de omzetten in Sep tember jl. met die in de overeenkomstige maand van 1949 brengt aan het licht, dat in dit opzicht een omzettoeneming ve: genoteerd van 23 pet. In Juli en Augus tus bedroeg de omzetstijging ten opzichte van de gelijknamige maand in 1949 resp. 19 pet. en 16 pet. Het omzetverloop in het slagersbedrijf kon in September niet ongunstig worden genoemd. In deze branche was de omzet in de deelnemende bedrijven 15 pet. hoger dan in da voorafgaande maand. Zulks dient te worden gezien als een normale seizoenfluctuatie, welke verband houdt met het feit, dat het vleesverbruik in de de zotaermaanden steeds lager is dan in overige maanden van het jaar. In vergelijking tot de corresponderende maand in 1949 werd een omzetstijging be haald' van 66 pet. In het voorgaande werd reeds opge merkt, dat de omzetten in de detail handel in textiel in September j.l. hoog waren. De September-omzet was niet minder dan 63 pet. hoger dan die in de voorgaande maand, terwijl de toch reeds hoge omzet in Juli 1950 werd overtroffen met 14 pet. Ook de omzetvermeerdering ten opzichte van September 1949 was belangrijk en wel 61 pot. Evenals bij het kruideniersbedrijf kan worden opgemerkt, dat bij de textielhan del de kooplust het grootst was in de grote steden en het geringst in de dor pen en op het platteland. Van de tot deze branche behorende groepen speciaalzaken was het omzet verloop ten opzichte van Augustus het gunstigst in de winkels in damesconfec- tie, in dameshoeden en in dames- en herenstoffen, in welke een omzetstijging werd genoteerd van resp. 159 pet. 108 pet en 107 pet. Ook in.de speciaalzaken iii heren- en jongensconfectie, in bedrijfs kleding en in wol e.d. was de omzetver meerdering evenwel belangrijk. Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 werd de grootste omzet stijging geboekt in de heren- en jongens confectie- en de bedrijfskledingzaken t.w. van resp. 105 pet. en 83 pet. Ook in de detailhandel in schoeisel kon een aanzienlijke omzetvermeerde ring worden waargenomen. De totale geidoinzetten (incl. reparatie en liü- artikelen) vertoonden ten opzichte van Augustus een stijging van 73 pet. en van September 1949 zelfs van 88 pet. De geldomzetten in schoeisel waren 87 pet. hoger dan in de voorafgaande maand en 104 pet. boven het niveau van dc corresponderende maand in 1949. De stijging der parenomzetten bedroeg in de deelnemende middenstandszaken resp. 58 pet. en 67 pet. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was in September j.l. 17,08 togen 14,36 in Augustus 1950 en 13.97 in September 1949. Het omzetverloop in de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishou delijke artikelen kon m September niet onbevredigend worden genoemd, daar de omzet 10 pet. hoger was dan die in de voorafgaande maand. In 1949 waren de omzetten in Augustus en September gelijk. In glas, aardewerk en porcelein als mede in huishoudelijke artikelen kon omzetstijging worden geconstateerd, ter wijl de omzetten in luxe artikelen, speel goederen en electrische artikelen een da ling vertoonden. In deze branche was de omzet in Sep tember j.l. 22 pet. hoger dan die in de overeenkomstige maand van 1949. In de detailhandel in tabaksfabrika ten stegen de omzetten van Augustus op September met gemiddeld 11 pet. In de voorgaande maanden van 1950 be reikten de omzetten nimmer en in 1943 slechts in December een omvang als in September j.l. De grootste omzetver meerdering in laatstgenoemde maand vond plaats in tabak (17 pet.) In de grote steden van ons land waren de extra aankopen groter dan in de klei nere plaatsen. In vergelijking tot de gelijknamige maand in 1949 bedroeg de in deze bran che geboekte omzetstijging 18 pet. De omzetten in de detailhandel in meu belen en aanverwante artikelen liepen ten opzichte van Augustus op met 33 pet. Ook hier was sprake van een vervroegde aankoop van het publiek uit vrees voor een verder aantrekken van de prijzen. De September-omzet was in de midden standszaken in 1950 24 pet. hoger dan die in 1949. In de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken vertoonden dfe omzetten in September een stijging van 10 pet. Ten opzichte van de overeenkom stige maand in 1949 constateert men een omzettoeneming van 8 pet. provincie immers behoeft slechts in zeer bijzondere gevallen een beroep te doen op de toepassing van vorenvermeld arti kel. Dit moet worden beschouwd als een gevolg van de omstandigheid, dat rond 85 pet van dit personeel (van de werklie den zelfs 94 pet) zich vrijwillig heeft ver zekerd bij een ziekenfonds, welke verze kering het risico der ziektekosten in de meeste gevallen nagenoeg volledig dekt. De premie, welke voor deze verzeke ring verschuldigd is. heeft in de laatste jaren een aanzienlijke verhoging onder gaan. Sedert 1 Juli van dit jaar bedraagt zij 0,80 per v.-eek, voor elke verzekerde boven de leeftijd van 15 jaar, hetgeen bij na het'drievoud is van de voor en tijdens de laatste oorlog geldende premie. Het behoeft wel geen betoog, dat een der gelijke premie onder de huidige omstan digheden een zware belasting van het huishoudelijk budget betekent. Hierbij komt nog, dat de premie, welke voor de vrijwillige verzekering bij een zieken fonds verschuHied is, uniform is. zodat zij in het bijzo itor bij de lagere werklie den aanzienlijk hoger is dan het bedrag, dat op het loon zou worden ingehouden, indien deze werklieden onder de ver plichte verzekering ingevolge het Zie- kenfondsenbesluit zouden vallen. Ten slotte menen Ged. St. dat. nu ver schillende provinciën en gemeenten reeds een tijdelijke voorziening hebben getrof fen of zullen gaan treffen, het personeel dezer provincie ton opzichte van het per soneel van de overheidslichamen niet in een ongunstige positie mag geraken. Gelet op het vorenstaande is er wel aanleiding om in afwachting van de tot standkoming van eén herziening van de regeling met betrekking tot de vergoe ding van ziektekosten een tijdelijke re geling te treffen, welke een tegemoetko ming verleent in de gestegen uitgaven wegens verzekering tegen ziektekosten. In verband met het doel dezer regeling komt Ged. St. een maximum der ver goeding van 50 per jaar gerechtvaar digd voor. De datum van inwerkingtre ding der regeling ware vast te stellen op 1 Juli 1950. met de bepaling, dat zij ver valt op het tijdstip, waarop de hierboven besproken herziening in werking zal tre den. De kosten van deze maatregel zul- en voor 1951 naar raming 27.000 bedra gen. - 4_..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3