Internationaal Congres begint 26 November ECONOMISCHE CRISIS IN DENEMARKEN Deens publiek hamstert op grote schaal Gerepatri eerden moeten nu onder dak Min. Teulings wenst op geen enkele manier vertraging Duitse mijnwerkers gaan langer werken Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Sociaal progressief best, maar dan moet ook het geld er zijn De reorganisatie der religieuze orden Atoom-energie voor kinderen Zaterdag 11 November 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Groepering van Orden en Congregaties H. Vader nam persoonlijk aandeel in voorbereiding J Niet alle honderd komen terug NDER DE P E ONDER LOU Socialistisch beeld van situatie was veel te mooi Noord-Koreanen weer in offensief? Millioenensteun aan de Ziekenfondsen Tibet verzoekt V-N.-hulp Rode Kruis gaat Ambon helpen Kolentekort belemmert productie der industrie Rechercheur hoorde de naam „de puist" De Paus veroordeelt dierenmishandeling WEERBERICHT Pontificale Mis in de St. Pieter Enigen waren Duitsers, anderen blijven liever weg VAN DE KOOK! JOEGO-SLAVISCHE GEESTELIJKEN GEëXCOMMUNICEERD INKOMENSGRENS VAN 2000 TOT/2400 VERHOOGD En deed goede vangst n w 18 ftol tot 3$ en M cent per dagsteld kunnen worden op 1.100.000. TWAALF JAAR VOOR DR. VAN DER VAART SMIT De verwachting, geldig van heden tot morgen avond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-West. Later ruimend naar Zuid-West tot West en aan de kust tijdelijk wellicht tot hard toenemend. Iets lagere temperaturen, vooral des nachts. Zondag 't November: Zon op 7.54 uur, onder 16 54 uur: Maan op 11.56 uur, onder 18.11 uur. Maandag 13 November: Zon op 7.55 uur. onder 16.53 uur; Maan op 12.52 uur, onder 19.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vèr-gaande plannen voor modern Apostolaat ln voorbereiding op het grote Internationale Congres, ter reorganisatie van de religieuze Orden, dat van 26 November tot 8 December te ome zal worden gehouden, is, naar wij gisteren reeds in een deel der op a^e meldden, te Rome een besloten bijeenkomst gehouden door een groep kloosterlingen en seculiere geestelijken op Woensdag j.l. Wij zijn thajj® in staat, over dit Congres, dat van zeer groot belang moet worden geacht en over de voorbereidingen daartoe enige nadere bijzonderheden mee te delen. Het schijnt, dat de voorgenomen hervormingen in het grote geheel der religieuze Orden en Congregaties verder gaan en van dieper ingrijpende betekenis zullen zijn, dan velen tot dusverre hebben gemeend. Het spreekt vanzelf, dat deze voorgenomen hervormingen eerst nog op dit komende Congres zullen moeten worden besproken en het zou dus volkomen voorbarig zijn het plan voor deze hervormingen reeds nu als een voldongen feit voor te stellen, waarop generlei wijzigingen meer mogelijk zijn. De bedoeling van de hervorming zou zijn, het Apostolaat in de gehele Katholieke Kerk op betere wijze aan te passen aan de noden en eisen van de tegenwoordige tijd. Zonder te willen vooruitlopen op de komende beslissingen, geven wij het onderstaande overzicht van de bestaande plannen. pij zeer verdienstelijk maken en zullen zij met een hun passende arbeidzaamheid, aan de eisen van de tijd aangepast, voor zien- zelf een behoorlijk bestaan kunnen verze keren. Een ander belangrijk onderwerp, dat op dit congres zonder twijfel zal wor den besproken, is de commerciële acti viteit van sommige religieuze instellin gen In sommige landen wordt bijvoor beeld de Katholieke lectuur door reli gieuze instellingen verzorgd en dit niet alleen voor wat betreft het schrijven en het samenstellen van Katholieke boeken, maar ook door het drukken ervan in eigen drukkerijen en de ver koop in eigen boekwinkels. Deze activi teit vindt meestal haar oorsprong in dagen, dat deze Katholieke lectuur niet door leken werd verzorgd of niet kon worden verzorgd. In vele landen kan dit soort van activiteit nu rustig en zonder bezwaar aan de leken worden overgelaten, zodat de religieuze instel Iingen die zich tot nu toe in die landen aan deze arbeid wijden, zich hiervan kunnen t onthouden om op een hun Het program voor de genoemde hervormingen, dat door vooraanstaande religieuzen van verschillende orden en eongregaties is nitgewerkt, zou voora betreffen de discipline, het bestuur, ae voorrechten en de eigendommen yan religieuze Instituten, zowel van de nelijke als van de vrouwelijke. Het schijnt, dat de voornaamste bedoe ling van de reorganisatie een nauwere samenwerking van de bestaande orden en eongregaties betreft en een groepering van gelijksoortige Instituten beoogt. Zo zouden bijvoorbeeld een aantal van de bedelorden gegroepeerd kunnen wor den onder het patronaat van de orden van de H Franciscus en van de H Dominicus pe religieuzen, die de regels van de H. Benedictus volgen, zouden kunnen komen onder het patronaat van de Benedictijnen en Trappisten. Op gelijksoortige wijze zouden de anderereguliere congrega ties geplaatst kunnen worden onder bet patronaat van de Sociëteit van Jesus, van de Redemptoristen, van de Salesianen en van de Priesters der Missie (Lazaristen) ai naar gelang het karakter van hun regel en de aard van hun apos tolaat. Ook de vrouwelijke orden en con gregaties zullen eveneens onder het pa tronaat van een viertal grotere orden en congregaties worden gesteld. De bedoeling schijnt wel te zijn, dat het karakter van dit patronaat niet slechts nominaal zal zijn, maar ook een zekere vorm van jurisdictie zal insluiten. Afschaffing van verouderde regels De regel van enige vrouwelijke orden, die bij de intrede van een nieuw lid' een zogenaamde „bruidschat" eiser, wordt bij de huidige ontredderde finan ciële wereidtoestand als schadelijk be schouwd. Of deze „bruidschat" heeft geen gelijke tred gehouden met de deva luatie van het geld er onder deze voor waarde is zij te gering om het onderhoud van het lid van de communiteit te ver zekeren, of zij is reeds aan de gedeva lueerde economische toestand aangepasi. doch dan wordt zij te hoog om nieuwe leden tot de orde te doen toetreden, zodat deze door gebrek aan nieuwe leden langzaam uitsterft. De clausuur van veie orden behoeft voor onze dagen, ook enige verande ring. De leden van deze orden met clausuur wijden hun dagelijkse be zigheden hoofdzakelijk aan gebed en me ditatie; een klein gedeelte van deze tijd wordt besteed aan het vervaardigen van Voorwerpen, waarvan de opbrengst veela.' tot hun dagelijkse onderhoud dient. Maar niet zelden is in onze dagen geen markt meer voor die voorwerpen aanwezig zodat in niet weinige van deze'kloosters de grootste armoede wordt geleden. Bij enige wijziging in de voorschriften van deze clausuur kunnen de leden van deze orden zich voor de Katholieke maatschap- meer geëigend gebied hun krachten met een groter nut voor het Katholieke leven te wijden. Onderlinge samenwerking der bisdommen Ook in de discipline van de seculiere geestelijkheid aangaande het behoren van een priester tot het een of andere bisdom, schijnt de Paus het voornemen te hebben enige veranderingen in te voeren. Sommige bisdommen in enkele landen zijn met een groot aantal priesters, geze gend, terwij] in diezelfde landen andere bisdommen aan een nijpend gebrek aan priesters lijden en dit op een dusdanige wijze, dat er van een geregelde en goed georganiseerde zielzorg zelfs geen sprake meer is. Volgens de bepalingen van het Kerkelijk Wetboek is de overgang van een geestelijke van het ene naar het andere bisdom zeer goed mogeiyk, maai steeds met instemming en m de regel op verzoek van de priester zelf. De Paus zou gaarne zien, dat de kerkelijke wet geving, met inachtneming van vele per soonlijke belangen en omstandigheden van de priester in kwestie, op dit punt een zodanige elasticiteit zal verkrijgen, dat de seculiere geestelijken het met als een offer, maar ais een np-tuurlijke plicht beseffen voor de uitoefening van de priesterlijke bediening naar de plaats ge roepen te worden, waar hun tegenwoor digheid nuttiger is dan in het bisdom, waartoe zij door geboorte of door hun op leiding tot de priesterlijke staat behoren. De geestelijke vruchten van het vijf en twintigste Heilig Jaar 1950 zullen zich niet alleen beperken tot een opleving van het geestelijke zieleleven van de afzon derlijke leden van de Katholieke Kerk, maar dit Heilig Jaar zal zich in de ge schiedenis tevens kenmerken door een vernieuwing van de geest en van de structuur van sommige geestelijke instel lingen en dit laatste vooral bewerkt door het persoonlijk contact van de leden van de Kerk op de vele internationale eon- Het congres der reguliere geeste lijkheid is reeds sedert lange tjjd in voorbereiding. Aan de verschillen de onderwerpen, die zullen worden behandeld, hebben vele geleerden en ervaren personen op het gebied van het religieuze leven hun stu dies gewijd. De belangrijkheid van dit congres wordt zeer verhoogd door het feit, dat de Paus zelf door middel van een veelvuldig contact met enigen van deze laatste per sonen, een persoonlijk aandeel aan deze voorbereidende studies heeft genomen. De noodzakelijkheid van veran deringen bij enkele orden en con gregaties is reeds sedert lange tijd aangevoeld Hiervan getuigen som mige toespraken, in de laatste jaren door de H. Vader gedurende audiënties aan de leden van som mige orden verleend, alsmede som mige Pauselijke documenten, die bij gelegenheid van eeuwfeesten van de dood van de stichters van deze religienze instellingen zijn verschenen. De maatregelen, die nodig worden geacht om in onze dagen de arbeid van de religieuzen in volmaakter harmonie te brengen met de noden van het Katholieke leven zullen, naar men verneemt, het grootste gedeelte van de werk zaamheid van het congres in beslag nemen. gressen gedurende dit jaar in Rome ge houden. Naar onze Romeinse correspondent seint, zal op 26 November a.s., de dag der opening van het Congres van reli gieuzen over de reorganisatie der reli gieuze orden, een pontificale H. Mis in de St. Pieter worden opgedragen in de Grieks-Byzantijnse ritus, met assistentie van Z. tl. de Paus. Babies op een troepenschip. De „Groote Beer" is gisteren van Amsterdam naar Nieuw-Guinea vertrokken. Aan boord bevindt zich o.m. de onlangs gevormde Ondersteuningscompagnie N ieuw-Guinea, waarvan ook een aantal militairen van het voormalige K.N.I.L. deel uitmaakt. Omdat zij hun gezinnen naar Nieuw-Guinea meenemen, zijn in het inwendige van de „Groote Beer" wijzigingen aangebracht met het oog op het vervoer van vrouwen en kinderen. Een kijkje in de speciaal ingerichte baby-kamer even voor het vertrek van het schip. Van de honderd uit Russische gevangen schap teruggekeerde Nederlanders zijn er gistermiddag 74 uit het kamp Frledland op transport gesteld naar Nederland. ZU zijn hedenochtend half negen per trein bij Oldenzaal aangekomen en vandaar met autobussen naar het kamp t. Amersfoort doorgereisd. Van de honderd teruggekeerden zijn bij het onderzoek dertien gebleken waar schijnlijk van Duitse nationaliteit te zijn Van de overige dertien, die niet naar Nederland wensen te gaan, zijn er enke len, die hun familie in Duitsland hebben, terwijl de rest het om andere redenen wenselijk heeft geoordeeld niet terug te keren. Aan de teruggekeerden is tijdens de ondervraging, die in het kamp heeft plaats gehad, uitdrukkelijk verklaard, dat I het hun vrij stond al dan met naar huis te gaan. Gedurende hun verblijf in het demobilisatie-centrum van de K.L. in Amersfoort zullen de mensen o.m. aan een geneeskundig onderzoek worden onder worpen. Verder zullen zij uitgebreid wor den ondervraagd door de commissie voor opsporing van vermiste Nederlander^ Deze commissie heeft nog ongeveer 2.000 dossiers van vermiste Nederlanders en hoopt door de ondervraging in Amersfoor. een deel van deze dossiers te kunnen af doen. Vandaag hebben de communistische troepen in Korea een zwaar spervuur op de Amerikaanse troepen bij Koenoeri geopend (het hart van de verdedigings stelling der troepen van de V.N. in Noord -West-Korea), zo melden frontberichten In militaire kringen verklaart men, dat het te vroeg is, om uit te maken, of het spervuur en hét mortiervuur, dat ge richt is op de bruggen over de Taedong meer naar 't Oosten, betekenen, dat de vijandelijke troepen de rustperiode op de grond hebben verbroken. Deze Amerikaanse jongen maakt reclame voor een nieuw soort speelgoed. Het is geen meccanodoos of een spet igoedtrein. Zoiets is al weer veel te ouderwets. In deze weken, die voor afgaan aan Sinterklaas en Kerstmis, hebben de Arneri kaanse speelgoedwinkels zich gespecialiseerd in draagbare laboratoria voor atoomenergie. Wie met dit speelgoed spelen wil, moet werkelijk een technische knobbel hebben. Er kunnen niet minder dan 150 experi menten op het gebied van de kern-physica mee worden genomen. En de doos bevat de nieuwste snufjes op het gebied der apparaten voor het benutten van de atoom energie, oa. het Geiger- apparaat. (De jongen heeft het in z'n hand). Er is voorts een handlei ding bij, waarin de grondsla gen van de kern-physica uit eengezet worden. Helaas is dit slechts een foto. We zijn dus niet in staat, onze lezers te vertellen, wat deze Ame rikaanse jongen precies over kern-physica en atoomener gie te lezen krijgt. Het zal wel erg ingewikkeld zijn en we hebben zo'n stil vermoe den, dat er een soort mitiia- tuur-Einstein aan te pas moet komen. En wedden, dat de vader van de jongen er tijdens de Kerstdagen mee zoet is? (Van onze Scandinavische correspondent» De eerste reactie op de drastische economische maatregelen van de nieu we Deense regering, om de dreigende inflatie af te wenden, is 'n ware ham- sterwoede. Vele artikelen, die duur ot schaars worden, worden ingeslagen. Het is te verwachten, dat de regering strenge maatregelen zal nemen om dit nationale kwaad, dat het land in een nog moeilijker positie orengt» te bestrij den. Ze staat echter voor de zwaarste écono mische crisis, dk het land sedert de be vrijding heeft gehaö Het tekort aan deviezen zal dit jaar ongeveer een halt milliard kronen bedragen. De crediet marge binnen de Europese betalingsnnie is vrijwel opgesoupeerd. Een geforceerde verlaging van de levensstandaard is dan ook een bittere noodzaak geworden. De nieuwe premier, Erik Eriksen, die een liberaal-conservatief kabinet heeft gevormd, wil de ernstige toestand niet verbloemen, ofschoon hij, niet ten on rechte, verklaart dat de socialistische re gering van Hans Hedtoft het werkeuike beeld van de economische situatie heeft geretoucheerd en veel gunstiger heeft voorgesteld dan het was. De Socialisten doen er het zwijgen toe, ook omdat ze zich nu graag aan de verantwoordelijk heid voor de komende gebeurtenissen willen onttrekken. In afwachting van de parlementaire debatten over de nieuwe belastingen en de verhoogde prijzen, heerst in Denemarken een gedwongen politieke burgervrede. Overigens staat de regering Eriksen niet sterk Ze steunt evenals het kabinet van Hedtoft, op 59 zetels, en ls dus een minderheidsrege ring. De maatregelen, die zijn aangekondigd, omvatten een defensielening van 180 millioen kronen, een dwangsparing van 170 millioen, een vrijgezellenbelasting van 35 millioen. Door het opleggen van meer inkomstenbelasting, een speciale defensiebelasting en een nieuwe omzet belasting denkt de regering nog respectie velijk 50, 200 en 300 millioen kronen in de schatkist te brengen. Een bezuinigings actie over de gehele linie zal worden be gonnen. De openbare bouw- en investe ringswerkzaamheden zullen beperkt wor den. Bovendien ls een politiek van crediet- restrictie ingeluid door het verhogen van het disconto, thans van 4tot 5 pet. de vorige verhoging vond in Juli plaats, n.l. van 3% tot 4% pet. De index voor de prijzen is in één slag met 10 eenheden, tot 333, gestegen Een onmiddellijke loonsverhoging van in totaal 200 millioen kronen is daardoor in het begin van het volgende jaar onver mijdelijk geworden, aangezien de lonen gekoppeld zijn aan het indexcijfer van de (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp Huisvesting gerepa- trieerden is onder dak. Op papier zullen nu de gerepatrieerden ook onder dak ko men. Minister Teulings heeft echter op de eerste dag "an f behandeling in de Tweede Kamer reeds gezegd, dat alleen in de laatste twee maanden van dit jaar nog 4000 gezinnen uit Indonesië zullen aankomen. De meer dan dertig kampen waarin zij, die geen huisvesting hebben, zijn ondergebracht, zijn reeds vol. de voor dat doel gebruikte hotels en pensions zijn vol. Er zal dus heei wat medewerking der gemeenten nodig zijn. om deze 4000 gezinnen onder te brengen. Het viel dan ook te verstaan, dat mi nister Teulings van geen enkele veran dering wilde weten, welke de hulp aan deze mensen zou kunnen vertragen. Als zodanig zag hij de amendementen- Ten Hagen (P v d A.), die in een amen dement de werkingsduur van deze wet wilde beperken tot acht maanden.^ Dit amendement werd verworpen met 27-35 stemmen. Vóór stemden de P.v.d.A., CPN S.G.P. en de heren Beernink en Schmal (C.H.). Een tweede amendement van de heer Ten Hagen beoogde de bevoegd heden van de provinciale inspecteurs al dus te beperken, dat ze een klacht kun nen indienen bij Ged Staten en dat deze laatsten eerst moeten beslissen of de in specteur tot vordering kan overgaan Hierbij verklaarde minister Teulings zelfs dat hij bij aanneming van dit amendement zich zou moeten beraden if hij nog wel iets met deze wet zou kunnen doen Het liep echter allemaal met een sisser af Het amendement werd verworpen met 36 te gen 30 stemmen. Vóór stemden weer P v. d. A.. S G P., C. P N en de heren Schmal en Beernink (C.H.). Voordat over het wetsontwerp in zijn geheel werd gestemd, verklaarde de heer Ten Hagen, dat hij en zijn politieke vrien den na alle vergeefse pogingen om het karakter er van te wijzigen, het met de strekking van het ontwerp niet eens kon den zjjn Daartegenover konden zij echter evenmin c verantwoordelijkheid op zich nemen hulp voor huisvesting voor de nog ta repatriëren gezinnen onmogelijk te ma. ken en daarom zouden zij maar vóór stemmen. Het wetsontwerp werd dus aangenomen z h. st met aantekening van het tegen stemmen der CPN. Het wetsontwerp Verlening van tinan ciële steun aan de algemene ziekenfondsen voor hun afdeling vrijwillig verzekerden, dat tenslotte aan de orde kwam. betekent een hernieuwde poging tot sanering van de vrijwillige ziekteverzekering! Door bet ziekenfondsenbesluit dat op November 1941 in werking trad, werden ruim 2 millioen mensen naar de verplichte verzekering overgeheveld en dat waren in hoofdzaak juist de betere risico's. De som der premies voor de vrijwillige ver zekering werd daardoor veel lager, terwijl de risico's niet in dezelfde verhouding daalden Dientengevolge ontstonden bij de ziekenfondsen grote tekorten, die in de millioenen liepen. In het onderhavige wetsontwerp wer1 nu voorgesteld aan de ziekenfondsen uit net vereveningsfonds waaruit ook de sff verzekerden worden betaald, o/a millioen ter beschikking te stellen De regering zou dan 4% millioen depone ren om de tekorten over de afgelonen jaren te dekken. argeiopen Er was in de Kamer enig bezwaar tegen deze procedure, omdat daardoor gelden, door het bedrijfsleven bijeengebracht, voor andere doeleinden worden besteed Tevens werd er bij de minister op aangedrongen een blijvende gezondmaking van de zieken fondsen te oevorderen. Minister Joekes zeide, dat de tekorten groter waren geworden dan was verwach: In welke mate de overheveling naar de verplichte verzekering tot deze tekorten heeft bijgedragen, is niet te zeggen Er moest echter een weg worden gevonden om deze tekorten bij te passen De vraag moet nu worden gesteld op welke wijze in de komende jaren deze zaak moet worden geregeld. Volgens de heer \Pfen Lienden is het te verwachten tekort voor dit jaar 16% millioen. Er zijn maatregelen in be spreking om dit tekort te dekker. Met een verhoging der premie voor vrijwillig ver zekerden tot 80 cent per week 's het te kort echter nog lang niet opgevangen Voorts worden er maatregelen toegepast cm. de kosteu te dekken. Minister Joekes hoopte op korte termijn met een wetsontwerp voor deze materie te komen. Overigens wilde de minister de kring van verplicht verzekerden uitbreiden. Het wetsontwerp werd z. h. st. aan genomen. Naar vernomen wordt, heeft de Tibe taanse regering een beroep gedaan op de V.N om „tussenkomst en hulp In de toe stand, die door het binnenkomen van Chinese strijdkrachten in Tibet gescha pen is". De door de commissie voor de propa ganda van het Nederlandse boek inge stelde 1ury bestaande uit de letterkundi gen. Emmy van Lokhorst Clare Lennart Victor E. van Vriesland en Gab Smit benevens drie leden van de comm'ssie voornoemd F J Dupont Chr. Leeflang en G. J. van der Woude. heeft uit een inzending van 13 manuscripten voor de boekenweek-geschenkprijsvraag de novelle „De porselein-tafel" bekroond. kosten van levensonderhoud Het is nog maar enkele maanden geleden, dat de vorige Deense loonsverhoging plaats vond. Deze loonsverhoging zal een verdere inflationistische invloed hebben, waar door de moeilijkheden slechts vergroot kunnen worden. Het Internationale Rode Kruis zal een vliegtuig met voedings- en geneesmidde len naar Ambon sturen, zo berichtte Radio Nasional Indonesia gisteren. Een datum, waarop het vliegtuig zal vertrek ken, werd echter niet genoemd. Volgens een ander bericht van Radio Indonesia heeft de minister van voor lichting, de heer Pellaupessy, medege deeld, dat Ambon thans wordt gezuiverd van guerillastrtjders. De Indonesische regering zal proberen het Zuid-Molukse vraagstuk op te lossen door de bevolking van de eilanden er van bewust te maken, dat ztj deel uitmaakt van het Indonesi sche volk, aldtis de minister; De regering heeft nog niet bepaald wanneer de verbindingen met Ambon zullen worden hersteld. De luitenant kolonel van de Indonesi sche landmacht Lamet Rijadi, die chef staf was b(j de operaties in de Zuid-Mo- lukken, is Zaterdag 4 November bjj de bezetting van Ambon gesneuveld. Een huismoeder vroeg ons, of het koken van melk niet meer nodig is. Op welke huishoudelijke vraag ons antwoord kwam in de vorm van een wedervraag, n 1. hoe zij tot deze veronderstelling kwam. Wel, zij had gehoord, dat de „belas- tingmensen" melkkokers tot weelde-arti kelen willen verklaren en daaruit trok zij de conclusie, dat dan ook het koken van melk weelde moet zijn. Welke logica wij verklaarden nogal stout te vinden, als zijnde te logisch en wij derhalve niet graag voor onze rekening wilden nemen. Het zou best kunnen, dat minister Lief- tinck bij de belastingdebatten ondanks de hitte van de discussies, van de kook wa» geraakt- Nu zij bleek helemaal niet van de kook' door deze weelde-verklaring en vond haar zelfs volstrekt niet erg. Haar man geniet een „middelmatig" inkomen, en dankzij de bemoeiingen van het Ka merlid Lucas wordt zij er, dus beter van. Nu hebben wij haar eensdeels deze opti mistische kijk op de gang van zaken ge laten en dus niet gesproken over de compensaties, noch haar onze mening opgedrongen, dat, wanneer men met de fiscus rekent, men nog eens over moet rekenen, nademaal het met de „belasting mensen" kwaad rekenen is. Maar toch achtten wij ons verplicht om bedoelde huisvrouw er op te wijzen, dat de grens van de „middelmatige" inkomens niet zo hoog is komen te liggen als het Kamer lid Lucas wenste nl. 50 000. Zulks was echter geen bezwaar; daar blijft haar man nog wel onder: zo „mid delmatig" is het salaris van haar echtge noot nu weer niet. Bovendien meende zij, dat 50.000 wel wat boven de middel maat legt. Wat wy niet konden weer spreken. Vervolgens was de huisvrouw blij, dat niet de melk maar alleen de koker als weelde-artikel belast zou worden Ten slotte kan een koker meer dan eenmaal gebruikt worden, hetgeen met de melk, hoewel afkomstig van een herkauwend dier, niet het geval is. Wat wij ervan dachten? Nu, wij konden de blijmoedigheid van de huisvrouw slechts loven en meenden haar optimisme nog te kunnen aanwak keren door de raad om in het vervolg de melk een paar keertjes minder te laten overkoken. Dan komt het overeen uit en mogelijk wordt zelfs nog winst ge boekt. ANALYST. Het Vaticaan heeft vandaag de excom municatie bekend gemaakt van drie katholieke geestelijken in Joego-Slavië. die „ongehoorzaam bleven, ondanks her haalde vermaningen". Volgens de laatste gegevens van het Vaticaan zijn in Joego-Slavië na de oor log 228 katholieke geestelijken terecht gesteld en 1.726 tot gevangenisstraffen veroordeeld. De Hamburgse senator van economische to verband mei zaken, prof. Schiller heeft aangekondigd dat het electriciteitsverbrnik in West- Duitsland waarschijnlijk opnieuw zal moe ten worden beperkt ais gevolg van het huidige kolentekort Het Westduitse minis terie van economische zaken had prof Schiller medegedeeld, dat de onbeperkte levering van electrisehe stroom aan de be volking niet langer kon worden voortgezet De Opel-fabrieken te Ruesselsheim mei den, dat de productie geheel of gedeelte lijk zal moeten worden gestaakt, wanneer de uitgeputte kolenvoorraden niet spoedig worden aangevuld De fabrieken verwach. ten dat zij 17 November a.s hun voorraden geheel zullen hebben uitgeput. De Westduitse kolenproductie bedraagt op het ogenblik ongeveer 360.000 ton per dag, terwijl 390 000 ton nodig zou zijn. Het Westduitse fhinisterie van econo mische zaken, de mijnwerkersbond en de bedrijfsleiding der kolenmijnen zijn over eengekomen. dat de mijnwerkers om de productie te verhogen tot einde Maart a s elke maand 2 dagen langer zullen werken De arbeiders zullen hiervoor 50 pet meer loon per extra werkdag ontvangen. Voorts werd overeenstemming bereikt over an dere premieregelingen ter verhoging van de productie. Een Hd van de Hamburgse senaat ver klaarde, dat Duitsland voor het laatste kwartaal van dit jaar 3.000.000 ton tekort kwant, slechts 20.000.000 van de vereiste 23.000.000 ton zouden kunnen worden gele verd. Hoewel het export volume van 6.800.000 ton voor het vierde kwartaal be trekkelijk gering is, is het toch nog te veel De regering heeft, teneinde enigermate tegemoet te komen aan de dienaangaande geuite wensen en mede met het oog op de omstandigheid dat sinds de indiening van het wetsontwerp inzake kinderbijslag voor kleine zelfstandigen de kosten van het levensonderhoud zQn opgelopen, aanlei ding gevonden de voorgestelde inkomens grens van f 2000 tot 2400 per jaar te ver hogen De kosten, welke deze verhoging met zich brengt, zullen tussen de 2.5 en 3 millioen per jaar bedragen Bij een inkomen van meer dan 2400 per jaar. heeft men van het vierde Kind af recht op de bijslag wanneer het in komen niet meer bedraagt dan f 2600 Wanneer het inkomen ten hoogste '2800 per jaar bedraagt heeft men van het vijfde kind af recht op bijslag. Verder heeft men telkens eerst van het volgend kind af recht op bijslag naarmate het In komen telkens f 200 hoger ligt. De bedragen van de bijslag stijgen van Het percentage zelfstandigen, dat voor kinderbijslag in aanmerking komt zal zo zeggen de ministers in elk geval meer dan het in het voorlopig verslag genoem de cijfer van 20 bedragen. Aangenomen kan worden, dat ln de ge zinnen der landbouwers circa 600 000 kin deren beneden 16 jaar en in de gezinnen der niet-agrarische zelfstandigen circa 900 000 kinderen in totaal aanwezig zijn Wordt op 'aatstbedoelde categorie het ln het voorlopig verslag vermelde percen'age van 48 voor het aantal kinderen beneden 16 laar toegepast, dan zouden tezamen ongeveer 600 000 450 000 - 1 050 000 kin deren beneden 16 jaar ln de gezinnen der zelfstandigen aanwezig zijn. Hierbij wen sen de ministers echter np te merken dat het zo juist genoemde percentage van 48 hun enigszins laag voorkomt Indien tn aanmerking wordt genomen, dat in alle gezinnen tezamen het aantal kinderen be neden 16 jaar ongeveer 2/3 van het totaal bedraagt Een enigszins hoger percentage dan 48 lijkt hun zeer wel verantwoord Hüns inziens zou dit aantal kinderen ge- productiequota van ijzer en staal. De International Ruhr Authority is momenteel in beraad over het vaststellen van het exportquotum voor steenkolen voor het eerste kwartaal 1951. Reeds bij het vaststellen van het quotum voor het vierde kwartaal werden luide klachten vernomen van de kant van de Duitse in dustrie. Ongetwijfeld zullen zij verder bljjven aandringen op een verlaging van de export. Van de andere kant gebruikt Frankrijk veel Ruhr-cokes, zodat dit land wel sterk op een groot exportquotum zal aandringen. Een rechercheur van de douane was dezer dagen getuige van een ruzie tussen een dame en een heer in een bar aan een van de Amsterdamse pleinen. De douane man hoorde hierbij de naam „de puist" noemen Dit is een bekende van de re cherchedienst, die daarop deze man liet schaduwen. Dinsdagavond nu kwam er een taxi aan een huis aan de Regul ers- gracht, dat „de puist" vaak bezoent De auto, waarin pakken geladen waren, werd gevolgd naar de binnenstad, waar ze werd aangehouden. Een van de twee inzittenden was „de puist", de anaer bleek de bewoner van dit huis aan de Reguliersgracht te zijn. In dit pand werd een inval gedaan. In totaal werden 6b 000 gesmokkelde Amerikaanse sigaretten in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort en er worden meer arrestatie» verwacht. Z. H. Paus Pius XII heeft Vrijdag ten Vaticaanse paieize drie vrouwelijke ver tegenwoordigers van 200 verenigingen voor dierenbescherming over de ganse wereld in speciale audiëntie ontvangen. In een toespraak veroordeelde de H. Vader als „hoogst afkeurenswaardig" alle hardvochtigheid en wreedheid jegens dieren De Bijzondere Raad van Cassatie ver wierp vandaag het beroep van de 62-jari- ge dr. H. W. van der Vaart Smit, die In cassatie was gegaan tegen een vonnis van de bijzondere strafkamer te Den Haag weleke hem veroordeelde tot een gevan genisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest. Requirant wat tijdens de bezetting' Iet» j der van het Ned. Chr. Persbureau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1