Satellieten door het Kremlin opgejaagd =s mannenwerk .-. - - De Nederlandse Spoorwegen bieden steeds meer comfort Weiter wil radio-rede over de slechte toestand Sociale wensen en schaarste van het geld Maximumprijzen voor aard appelen gaan 1 Januari in Maar op Bulgarije valt niet te rekenen Bevrijdt U DUITSE BEGROTING ERNSTIG BENADEELD DOOR SMOKKEL Zaterdagse mij meringen "Sr&KM!. ïfc' 1 <r~ - |Éjfl ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 PAGINA I K* De voet dwars gezet J Het roestige Bulgarije Inderdaad: gaf Mijnheer van Doesburg te kennen. ..Om voor wiskunde belangstelling op te wekken valt niet mee en de jöngens kunnen wel eens lastig zijn. Maar als ik tijdens de lessen van een pijp geurige tabak geniet, gaat het lesgeven gemakkelijker en kan ik beter tegen een grapje." Er gaat niets boven 'n pijp goede tabak! BEZETTINGSKOSTEN 36 PCT. DER TOTALE UITGAVEN DRINK Het mineraal water door de natuur met uitzon derlijke hoedanig heden begunstigd. Altijd aanbevolen. Overal verkrijgbaar. *.;>TV J-.S Wm i Bata in Hongarije NIEUWE RIJTUIGEN VOOR LANGE AFSTANDEN MET EEN CAFETARIA Sclielde^-directie veroordeeld Wegens economische collaboratie Harry Prikker Van der Goes van Naters verdedigt Spaak 4 F, S. COMPROMISPOGING INZAKE DUITSE HERBEWAPENING Oude Proever Breker ueCenevfri Roestplek in het ijzeren Advertentie In het grote schaakspel tussen de twee hedendaagse wereldmachten: de Verenigde Staten en feovjet-Rusland, heeft dit laatste, na in Korea een pion, een raadsheer of misschien wel een koningin te hebben moeten offeren de eerstvolgende weken zullen bevestigen, of de Amerikanen hun overwinning zullen kunnen stabiliseren weer twee zetten vooruit gedaan: Indo-China en Tibet. Die twee zetten hebben menigeen met zorg vervuld, vaak met grote zorg. Niet ten onrechte, want het blijkt steeds duidelijker, dat in menig land een vastbesloten vijfde colonne niet aarzelt, het leven van honderdduizenden en de welvaart en het welzijn en geluk van millioenen op te offeren, als liet Kremlin dit gebiedt. Stalin voert stelselmatig de oude poli tiek van het communisme uit, inmiddels ten bate van zijn imperialistische be doelingen: hij wekt overal onrust en zaait allerwegen ellende, zodat een toestand ge schapen wordt, die een vruchtbare bodem biedt voor communistische raddraaiers en de mensen tegelijkertijd rijp moet maken voor de communistische heilsleer, die ze ten slotte moeten gaan zien als de enige redding uit de nood. Het is een duivelse toeleg, door en door realistisch en zonder meedogen voor de mensheid. De leer gaat hier boven de. mens, eenvoudig, omdat de waardigheid van de mens in het Kremlin niet geteld wordt en de mens slechts ge zien wordt als een bijna machinaal rader werkje in het grote geheel. Het is een hoogst gevaarlijk spel, wat Stalin speelt, zowel voor zich zelf als voor het mensdom. Er zit iets in van het va banque, waaraan Hitler ten gron de is gegaan. Nu zal men geneigd zijn te zeggen, dat Hitiers ondergang slechts plaats vond, nadat millioenen de dood in gedreven waren. En zijn bezorgdheid zien groeien. Maar er is toch een ver schil. Hitier vond niet op de juiste tijd een vastbesloten, doelbewuste macht tegenover zich, welke hem tijdig een halt kon toeroepen. Hij stond tegenover een, nog van de Eerste Wereldoorlog vermoeid West-Europa, dat aanvankelijk nauwelijks door een aarzelend Amerika gesteund werd. Thans wordt Stalin de voet dwars ge zet, niet door een meegaande onderhand laar, als indertijd Chamberlain wa®* J? door een man, die weet, wat hij q het duidelijk heeft uitgesproken, in ne communisme een groot gevaar toond bereid te zijn, °e kwaad in handschoen op te nemen en h de kiem te smoren, zelfs indien dit in de kiem smoren grote offers aan mensen en geid eist. In dit licht moet men Stallns tegen zetten, het onophoudelijke gestook in Azië zien. Stalins zwaard is in menig opzicht een tweesnijdend zwaard. Hij is tegenover zijn eigen prestige gedwon gen, telkens een daad te stellen. De In val van Mao Tse Toeng in Tibet, al of niet op zijn instigatie, maar in ieder geval passend in zijn politiek van spelde- prikken en 't pogen, de Westerse mach ten uit te hollen, door een oorlog hier en een oorlog daar, heeft India practisch reeds afstand doen nemen van een nauwere samenwerking met het com munistische China. De Russen staan aan de poorten van het rijke en begerenswaardige India, samen met de Chinezen en dit verontrust de regeerders van India en Pakistan ten zeerste, aangezien ze intelligent genoeg zijn, om door het gordijn van communis tische idealen heen te kijken en de ware bedoelingen van het Kremlin te begrijpen. Aldus gezien zijn Tibet en ook Indo-China zwakke plekken in het IJzeren Gordijn. Dit «eldt dan voor Azie. En deze over- weeing mag toch wel aanleiding zijn, onze bSlheid, zeer zeker wat betreft een onmiddellijke uitbarsting, ietwat te tem- Dimitrof, de Bulgaarse oud-premier, die ook in de Komintern zulk een belangrijke rol heejt gespeeld. gezet. Al staat het Poolse leger onder een Russische maarschalk, lijkt Tsjecho- Slowakije de machthebbers van Moskou volkomen toegedaan en is zo pas de Rus sische generaal Bata tot lid van de gene rale staf van het Hongaarse leger be noemd, er heerst in het Kremlin toch grote onzekerhteid aangaande de stand vastigheid van deze landen op het moment, dat ze op de proef zullen worden gesteld De Sovjet-Russische pers is dan ook on- ophoudelijk bezig, de satellietlanden te overtuigen van de belangrijkheid van grootse projecten tot verbetering van de bodem en tot verhoging der industriële productie, welke een belofte van toekom stige welvaart inhouden. Vooral de „Prawda" en het weekblad „Novoje Wremja", dat zich speciaal met de buitenlandse politiek bezighoudt en zjch uiteraard steeds tot de randstaten richt, menen, zich op dit gebied verdien- stelijk te moeten maken. Telkens weer geeft Moskou demonstratieve blijken van goede wil. Als zodanig, dus als een pro pagandastunt een der vele kan men gerust ook het onverwachte terugzenden van een aantal Nederlandse „krijgsgevan genen" zien. Er wordt natuurlijk niet bij verteld, hoeveel er jammerlijk zijn om gekomen. Intussen, het stuk roest in het IJzeren Gordijn is niet Joego-Slavië, waar Tito de Afvallige regeert als een waarschuwend voorbeeld ten aanzien van Oost-Duitsland maar Bulgarije. Bulgarije is een heel merkwaardig land, met een bevolking van geharde boeren, die zich altijd uitstekende soldaten heb ben getoond. In het begin van deze eeuw vestigde het de aandacht op zich door éclatante overwinningen o-p de Turken. En in de eerste wereldoorlog bleek het goed gedisciplineerde Bulgaarse leger een belangrijke factor in het verband der Centrale mogendheden. Maarditzelfde Bulgaarse leger stortte in 1918 ineen. Het Saloniki-front. wankelde en kon niet ge houden worden, waardoor het Duitse Zuid-Oostfront van de kaart geveegd werd. In 19$4 vond hetzelfde plaats. In-de tweede wereldoorlog was het Bulgarije, dat overigens samen met Roemenië, op het beslissende ogenblik over stag ging en de oprukkende Russen geen tegenstan i meer bood. Indien de Bulgaren hun bond genoot trouw waren gebleven, zou Rusland op de Balkan een zware dobber hebben gehad en zouden de Duitsers zich er veel langer hebben kunnen handhaven. Men stelle zich voor, wat er gebeurd zou zijn, indien de Russen op de Balkan elke stad, ja elk dorp hadden moeten veroveren en aldus slechts langzaam hadden kunnen oprukken. Ze konden nu, ook door de medewerking, welke ze van het eveneens ineenstortende Hongarije bekwamen, be langrijke troepenmachten vrijmaken voor de verovering van Oost-Pruisen. Hoe heel anders zou de situatie thans zijn, indien de Russen in de Balkan waren vastgehouden en de Amerikanen en de Engelsen Berlijn het eerst be reikt en veroverd hadden. Dan zouden Advertentie van rheumatiek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08 de communisten thans niet aan de Elbe gestaan hebben en zeer zeker voor ons land een minder ernstige bedreiging /hebben gevormd! Ditzelfde Bulgarije, waarop in het be slissende ogenblik kennelijk niet gere kend kan worden, is tevens een bewijs, dat er geen durende, vruchtbare samen werking vruchtbaar voor de Russen mogelijk is tussen het Kremlin en de in de grond toch altijd fel nationalis tische satellietlanden De Bulgaarse generaal Damjan Welt- sjef, die driemaal premier van Bulgarije is geweest en in 1944 met medewerking van de Russen een nieuwe Bulgaarse re gering vormde en ernstig geprobeerd heeft, met de communisten samen te werken, is thans een balling. In Bulgarije heerst, evenals in de andere satellietlan den, een communistische dictatuur, die min of meer op de Russische bajonetten steunt. Sovjet Rusland heeft op de Balkan reeds grote échecs geleden. Joego Slavië moest tegenover Griekenland inbinden en dit laatste is een bolwerk tegen Rus- lands drang naar de Middellandse Zee geworden. Ditzelfde Sovjet Rusland moet thans speculeren op de oude vete tussen Joego Slavië en Bulgarije, hetgeen een heel wat zwakkere positie is dar. een Balkanfederatie onder Sovjet Russische hegemonie. Juist omdat de Bulgaren een senti mentele hang naar „Moedertje Rusland" koesteren in tegenstelling met Roe menië, dat altijd voor een te grote Rus sische invloed bevreesd is geweest en als het ware een bolwerk van pro-Rus sische sympathieën zouden moeien vor- hen, is het feit van de Bulgaarse onbe trouwbaarheid wat daarvan dan ook de juiste oorzaken mogen zijn een voor het Kreml.n beangstigende factor. Hier zit inderdaad een roestige plek in hef Uzeren Gordijn, die nauwelijks opvalt, maar daardoor des te gevaarlijker is. Bulgarije is het natuurlijke steunpunt, door zijn Slavische bevolking, van Sov jet-Rusland op de Balkan. Desondanks lijkt het op zand gebouwd. Men doe*; goed, het communistische ge vaar, zoals het vooral in de gedaante van de onmetelijke Sovjet-republiek over de wereld hangt als een voortdurende be dreiging, met bezorgdheid, ja, zoals we in de aanvang schreven, grote bezorgd heid en ongerustheid gade te slaan. Maar men doet er tevens goed aan, een paniek stemming te voorkomen, door kalm en nuchter ook de zwakheden van diezelfde Sovjet-republiek onder de ogen te zien Bulgarije is een der talrijke scharnie ren, waarop het verdedigingsstelsel der sovjets draait. Als echter op een beslis send moment zo'n scharnier hapert. Kan dit fatale gevolgen hebben. Dit neoi i n zowel de Ka.ser als Hitier ondervonden. Misschien is men in het Kremlin zo verstandig, ondanks een polr.ieK van speldeprikken, met deze mogelijkheid re kening te houden De Westduitse minister van financiën, Dr. Fritz Schaffer heeft Donderdag in de bondsdag medegedeeld, dat 36 procent van de totale uitgaven in het begrotings jaar 1950/51 voor rekening komt van de bezettingskosten, waarvan het bedrag ge raamd wordt op iets minder dan 4.6 mil liard dm. De daarop volgende grote post zijn de „oorlogslasten", die grotendeels bestaan uit pensioenen en 29.1 procent van het totaal der uitgaven belopen. De derde plaats wordt ingenomen door sociale lasten met 11.2 procent. Sub sidies op voedsel en voor andere doelein- Advertentie SN den, hulp aan Berlijn en huizenbouw vragen 14 procent van de uitgaven, zodat er nog geen tien procent overblijft voor bestuursuitgaven en de lonen van de 50.000 Westberlijnse ambtenaren. Gewone en buitengewone begrotingen verkeren in evenwicht op een bedrag van 13 milliard dm. Voor het dekken van in- vesteringsuitraven zal een bedrag van 409 millioen dm geleend worden. De minister gaf een gunstig beeld van de stijgende inkomsten uit belastingen als gevolg van het economisch herstel in W- Duitsland, maar zeide, dat men niet mocht aannemen, dat zij de ramingen zouden te boven gaan. Toch is dit in de eerste zes maanden van het lopende be grotingsjaar reeds voorgekomen De minister wees op de gevolgen van het smokkelen op grote schaal van tabak en koffie. De opbrengst van de belasting op koffie en tabak wordt geraamd op 2.4 milliard dm of ongeveer een vijfde ge deelte van de totale Inkomsten. Het meest brengt de orozetbelastmg op, lil. 4.7 mil liard dm. Daarentegen bedraagt de op- brèngst van de douanerechten 600 mil lioen dm. 7 "Vv MÊrte r-yy r f' - v V PEnn'zo er in Azië ondanks alle mooie schijn zwakke plekken zijn, in Europa kan" zelfs van roestige plekken worden. En dan bedoelen we niet in de eerste plaats Oost-Du.tsland, waarvan velen menen, dat het, al of niet b P op een beslissend moment een zwaKKe plek in bet IJzeren Gordijn zal blijken, omdat elke Duitser nu eenmaal cuep 1-1 zijn hart een grote minachting voor ae Russen koestert en zeer zeker op den au® geen bevelen uit Moskou zal blijven af wachten.. Er wordt in Berlijn van Walter Ulbricht, de huidige vertrouwensman van Moskou in de Russische zóne, die zo pas grote zuiveringen heeft uitgevoerd verteld^ dat hij Russische' officieren afblaft en. dat dezen het zich nog laten welgevallen óók. Zo het misschien een blufferig praatje is, verspreid door sommige, zich nog steeds „Uebermensch" voelende Duitsers, het 'tekent toch wel de heersende mentaliteit, want het praatje wordt in Berlijn graag rondverteld. Maarde ergste zwakke plek, feitelijk een zeer roestige plek in het IJzeren Gor dijn bevindt zich daar, waar men haar het minst zou zoeken, die echter een grote bedreiging vormt voor het systeem van verdediging door middel van Cgnd- ofwel s ellietstaten, dat het Kremlin heeft op- Met ingang van de nieuwe zomer- dicnstrcgeling, 20 Mei 1951, zullen op de grote trajecten van het Westen naar het Oosten en Zuiden, alsmede tussen Amster dam, Den Haag en Rotterdam nieuwe D-rijtuigen rijden, die werkelijk het sum mum aan comfort bieden en buitengewoon vast „liggen". Groningen en Leeuwarden komen in verband met de electrificatie pas later aan de beurt. De N.S. hebben enkele jaren geleden 70 van deze rijtuigen bij Beijnes en Werk spoor besteld, waarvan 40 derde klas-rij tuigen, 20 tweede klas met een deel eerste klas en 10 rijtuigen, zowel met tweede als derde klas. Wij hebben gistermiddag in gezelschap van de directie een proefrit met een der- gelijk treinstel gemaakt, dat onmiddellijk de aandacht trok door de fraaie uitvoe ring ook aan de buitenkant, waarbij de vooral voor ons land ongewone kleur (turquoise) opviel. De bedoeling is deze rijtuigen, die door een electrische'locomotief worden getrok ken en nooit tegelijk met een ander soort wagens zullen rijden ook op buitenland se lijnen te gebruiken, al zou het alleen maar in Benelux-verband zijn. Geheel nieuw is de combinatie van bagage-ruimte en restauratie-gelegenheid in één rijtuig. Men is daartoe gekomen, omdat ai te dikwijls zowel de bagage wagen als het restauratierijtuig onvolledig bezet waren. Er zijn 10 van deze wagens met een dubbele Junctie, waarin een soort cafetaria is gebouwd, plaats biedend voor 12 personen, ongerekend de staanplaatsen om vluchtig 'n kopje koffie b.v. te gebrui ken. Een novum is de aanwezigheid van een loketje voor inlichtingen, waar men ook een plaats kan bespreken voor de terug reis. terwijl reeds een telefoon-cel aan wezig Is omdat binnenkort Jiet telefone ren in de trein zeker mogelijk zal zijn. Een voordeel is de grotere ruimte in de compartimenten, waarvan er 8 tweede klas tegen vroeger 9 en 9 derde klas tegen vroeger 10 in een rijtuig zijn. Natuurlijk is ook het interieur bijzonder keurig verzorgd, waarbij vooral de stijl volle verlichting opvalt, terwijl de eerste en tweede klas-rijtuigen al bijzondere ge zellig zijn door de aanwezigheid van vloerkleedjes. Ook de leren bekleding van de derde klas-rijtuigen is zeer fraai. Nieuwe snufjes zijn verder: papierbak ken op de baicons en de automatische treeplankverlichting, wanneer het portier geopend wordt, terwijl een bewijs van de goede service, die de N.S. hun reizigers bieden, zeker ook is de bereidwilligheid om op verzoek in compartimenten een tafeltje te plaatsen. Zo wordt het reizen op de grote afstan den niet alleen verkort door aanmerkelijke inperking van de reisduur, gelijk de laat ste jaren is geschied, maar bij het onder gaan van zoveel behaaglijkheid, vergeet men de tijd. I)e bijz. strafkamer van de rechtbank te Middelburg, heeft gisteren vonnis ge wezen in de zaak tegen de oud-directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen, ir H. C. W. en de directeur van deze maatschappij, ir H W. van T„ die eind October terecht hebben gestaan, beschuldigd van economische collaboratie mét de vijand. Zij-zouaen: opdrachten van ie Duitsers hebben uitgevoerd, die o.m. neerkwamen op bet fabriceren van een groot aantal vliegtuigvleugels, de bouw van zes mijnenvegers, het repareren van bewapende schepen en van de bewape ning daarvan en het verrichten van diverse werkzaamheden ten behoeve van de Duitse afweer in Zeeland. Ir W. werd veroordeeld tot een boete van 10.000, siibs. vier maanden hech tenis; ir. Van T tot een boete van 5000 subs, twee maanden hechtenis- De bijzondere strafkamer, die overi gens waardering had voor de wijze, waarop beide verdachten met alle kracht er naar gestreefd hebben hun bedrijf gedurende de bezetting vrij te houden van nationaal-sociaiistisehe smetten en de op stapel staande mailboot „Willem Ruys" te redden, achtte het ten laste gelegde bewezen en wees een beroep op overmacht van de hand. Het college was van oordeel, dat de vervaardiging van oorlogstuig voor de vijand onder alle omstandigheden verboden is en in strijd met art. 102 van het Wetboek van Straf recht. Het was niet alleen voor de vei ligheid. doch ook voor het moreel der strijdende Nederlanders noodzakelijk, dat zij niet de kans liepen door oorlogs- materieel, vervaardigd door landgenoten, getroffen te worden „Er zijn normen van wat geoorloofd is, en wat niet. welke mede door het menselijk geweten wor den bepaald, normen van moraal en fat soen", aldus het vonnis. 1 MEN WEET, dat er over het jongste dogma nog al wat rumoer is geweest. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" is nu ook nog voorlichting gaan geven. In een cor respondentie uit Rome wordt opgemerkt, dat de ontwikkeling aldus was: Uit een primitieve verering van eenvoudigen van geest in de vroege middeleeuwen, ge groeid tot een algemene glorificatie, is de aanbidding der Madonna een levens behoefte veler mensen geworden- Als de grote intellectuelen ook derge lijke nonsens aan de eenvoudigen vu i geest van deze tijd gaan voorzetten moet het met de glorificatie wel mis lopen. DE POSTMANNEN bezorgden in 1913 ruim een milliard poststukken. Er werden 130 millioen telefoongesprekken gevoerd en 4 millioen binnenlandse telegrammen verzonden. We praten en schrijven dus heel wat af. Als we onze handen, op dezelfde wijze laten wapperen, zijn we voor de opvoering van de productie niet bang meer. EEN ZEEPVLOOT is op komst. Want. v yf honderdduizend modellen van het koninklijke jacht de „Piet Hein", ter lengte van ruim 10 centimeter, uitgevoerd in geurige zeep, zullen de kas van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Noden gaan versterken. De scheepjes zullen door dc hulp van de middenstand onder het pu bliek worden gebracht tegen de prijs van vijftig cent per stuk, En nu maar hamsteren voor een goed doel. ZUSTER MARIE P1NEAU te Parijs is waarschijnlijk de kampioene-donor. Reeds gaf zij haar bloed voor 955 patiënten: Er zijn nog wel royale mensen... Doch in. volle ernst. Wat een opoffering en zonder enige tam-tam, meldt het bericht. ACHT PERSONEN zijn licht gewond door de explosie van een plastic-bom in de drukkerij van het Parijse blad ,.L<' Figaro" aan de Champs Elysées. Dan hebben we bij eventuele ontevre denheid toch maar liever een „regen" van ingezonden stukken. MORGEN IS het weer Zondag. Eerste collecte voor de nieuwe kerken van ons Bisdom Het gaat aardig maar volhouden, 't Is geen 3-maarden plan. Nog wordt de aandacht gevraagd voor de binnenlandse missie d.ui.z. ook meewerken aan de red ding van zielen in eigen land. St. Paulus tekent weer de ware katholiekEen pracht mens. Lét 'bfizónder op. Het Evangelie herinpert aan .de bekende zaaicrij^ van goed zaad 'eii onkruid. Wilt se ook in de schuur? Bulgaarse boeren aan het tcerk op hun velden. 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. 1950 Om 4 uur vanmiddag, na de afhande ling der beide nog op de agenda staande wetsontwerpen (betreffende huisvesting eerenatrieerden en steun aan de zieken fondsen) zette een groot deel van het kabinet zich opnieuw achter de groene tafel voor het vervolg op de algemene 5 Dtheï WeUer (KNP) begon zijn rede met een veroordeling van de opvatting. welkfhët een deugd noemt-publiek geld uit te geven. Wie- alleen maar uitgaven vraagt en dan vooral op sociaal gebied, progressief, ook .als vra!gt°S neon. de veertien-jarige ex-koning van Bulgarije, tussen zijn moe/ter, v-koningin (jiovanna en zijn zuster Maria Louisa, ergens aan de Riviera. De jeugdige banneling n oont in Egypte. Daar is enkele maanden geleden een aanslag op hem verijdeld. niet aanwezig is. Wie erna®f het geld wel aanwezig is en 1Janmoet ervaren, dat het er niet is, geldt re*|- tionnair. Dit verwijt richtte spr. speciaal tot de P. v. d. A. Bij de beoordeling van de financiële nota legde de heer Weiter er op, dat het huidige niveau alleen kon worden in stand gehouden door landse hulp. Laat de minister van Financiën eens m een radiorede aan het volk uiteenz hoe slecht ons land ervoor staat. En ia hij deze rede dan niet laten vervaardigen I door een van zijn ambtenaren, die au z doen in een taal, die niemand versiaa maar door. een journalist. Hij drong aan op verlenging van werktijd als ultimum remedium. Er moei gestreefd worden naar verhoging van ae productie, waarvan ook de arbeiders zeu moeten profiteren. Hierop moet de eco nomische politiek gericht zijn. Op een uitgave van één milliard voor het our- terlijk apparaat kan en moet bezuinigd worden. De heer Welter berekende het tekort voor 1^51 op milliard. Hoe meent de minister- aldus de stabilisatie van de munt te handhaven? Kan hij deze niet garan deren dan zit er niets anders op dan onze bondgenoten in het Atlantisch Pact te hulp onze verplichtingen niet kunnen na komen. Dat is niet plezierig, maar er zit niets anders op. Spr. ging vervolgens de sociale cn eco nomische gevolgen na van de afscheiding van Indië van ons 'koninkrijk. Verant woordelijk hiervoor was hoofdzakelijk de P. v. d. A. Minister Van Maarseveen had na de affaire-Sassen de lijn teruggebogen naar de politiek van Jonkman. De an dere partijen waren wel meegegaan, maar de eerst verantwoordelijke was de P. v. d. A Nergens ter wereld had een socialis tische politiek ooit tot goede resultaten geleid, daar deze nimmer stond op de bodem der werkelijkheid, maar deze wilde buigen naar haar politiek. De tragedie van Ambon besprekend, zeide de heel* Weiter, dat de regering blijkbaar zo weinig invloed heeft, dat haar verzoek om behandeling van de zaak Ambon door de anti-Nederlandse Warren Austin gemakkelijk onder de tafel kon worden gehouden. Be heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) kon in zijn- betoog de grote lijn maar moeilijk vinden. Voor een deel lag dat wel hieraan, dat hij geen andere basis voor het kabinet wenste of het zou een smallere moeten zijn. Maar daarover sprak hij niet. Even kwam hij terug op hetgeen de heer Oud had gezegd over de vorming van een derde macht. Deze zou hij zeer toejuichen, daar dan de conser vatieve groepen in het parlement zouden wroden verenigd. De heer Van der Goes begon met een aanval op net Russische imperialisme dat er vroeger ook reeds was en nu nog. maar dat nu volgens de gebruikelijke methode anti-imperiaiistisme wordt genoemd. De werkwijze nierbij is sabotage en spr wees hierbij op de arrestatie van „een onzer collega's" communistische Khmerlid Hermans). Kan de regering daarover iets mededelen? Het optreden van Rusland eist gezamenlijke verded;- verklaren, dat wil zonder Jaun materiële] ging* De erkenning van het recht der ge* allieerde controle op het Roergebied is een der belangrijkste stappen va*J de Bondsregering geweest om Duitsland het vertrouwen te hergeven. Kan er in het kader van bet beëindigen van de oorlogs- toestand met Duitsland ook niet over problemen als de Rijnvaart worden ge sproken. aldus vroeg de heer v. d. Goes. Tevens over bepaalde economische repa raties en over fixatie der getrokken gren zen. De leider der P.v.d.A.-fractie trok zwaar van leer tegen Franco, die Hitier bij zijn aanval op het Westen alle succes had toe gewenst: de erkenning van het regime van Stalin, die hetzelfde had gedaan en meer door een verbond met Hitier te sluiten, liet hij onbesproken. Wat de defensie betreft, gaat de rege ring tegen de uitdrukkelijke wens van de Kamer in, indien de nieuwe minister het bij één staatssecretaris zou laten. Over het optreden van Spaak in de Belgische koningskwestie antwoordde de de heer Van der Goes in antwoord aan de heer Schouten, dat dit niets met ons con stitutionele stelsel te maken had, maar dat het een zuiver nationale Belgische kwestie betrof. De Nederlandse demon stratie in Straatsburg was onjuist en pijn lijk. Spr. betoogde, dat men de houding van de Belgische Socialistische partij en politicis moeilijk alleen maar absoluut kon zien. Lincoln had eens inconstitutioneel han delend de natie en daarmee de constitutie gered. Zo was het met Spaak. Ware hij niet aldus opgetreden, dan zou hij de con stitutie hebben geëerbiedigd, maar België zou in twee delen zijn gescheurd. Wij zullen ons hier tegen iedere vorm van terreur principieel blijven verweren. De kabinetspolitiek besprekend, ver dedigde de heer v. d. Goes de stelling, dat het wantrouwen in één minister het ge hele kabinet kon raken. Dat lag aan de politieke kwestie, waarom het ging. Waar bij hij prompt in debat raakte met de heer Oud, die de parlementaire historie als zijn broekzak kent. De toenemende coördinatie in het kabinet, aldus de heer v. d. Goes, zal het steeds moeilijker maken één minister ten val te brengen. In verband met de welvaartspolitiek besprak hij voorts de bevolkingsdichtheid, de emigratie en nog enkele andere pro blemen. De volgende week zal prof. Romme, indien hij van een lelijke val, welke hij gisteravond in de Kamer maakte, is her steld, natuurli,;k ook het woord voeren. Ook verschillende financiële specialisten zullen nog hel hunne hebben te zeggen, voordat de ministers kunnen gaan antr woorden. Volgens het Canadese persbureau heb ben officiële kringen Vrijdag verklaard,^ dat er reden is om te geloven, dat Ca nadese ministers vorderingen hebben ge maakt met hun pogingen om de menings verschillen tussen Frankrijk en de V.-S. over de Duitse herbewaping op te lossen- Het initiatief tot de poging was uitge gaan van de Canadese minister van de fensie, Brooke Claxton, ir> informele ge sprekken tijdens het vierdaagse bezoek van de Franse minister van defensie, Jules Mocli. Z. H, Paus Pius XII zal, naar verwacht wordt, op 11 December a.s. een geheim Consistorie houden ter benoeming van drie kardinalen, die moeten fungeren by de plechtigheid van de sluiting van het H. Jaar. Advertentie. De edelste grondstoffen, een eeuwenoud recept, bet meesterschap fan de vakman, zij achenker» U een superieure genever waaraan r#r<ïs» acht geslachten de voor» keur gaven. Sjts 4eteVüdid&*dit bottel A'mo Zoals de minister van Landbouw heeft aangekondigd, zal in het belang van een regelmatige aardappelvoorziening in het aanstaande voorjaar, in de komende weken een voorraad aardappelen worden ge vormd. De stichting In- en Verkoop Aard appelen (I.V.A.), welke is opgericht door de Stichting voor de Landbouw en de vak groep groothandel in aardappelen zal voor rekening van het bedrijfschap de uit de markt te nemen zand- en kleiaardappelen van telers aankopen. De aankoopprijzen bedragen voor zan j- aardappelen naar kwaliteit en ras 5,75 tot 7,per i 00 kg, voor kleiaardappelen 6,50 tot 8,50 per 100 kg. Een bewaar- vergoeding wordt gegeven vanaf 0,70 tot i 3 per 100 kg al naar gelang het tijdstip van overneming. Voor consumptieaardappelen zullen na 1 Januari 1951 maximumprijzen van kracht worden, welke verschillend zullen zijn voor zand- en kleiaardappelen en naar mate het seizoen vordert zullen stijgen. Voor zandaardappelen zullen de vol gende maximumprijzen worden vastge steld: in Januari 12 cent, in Februari 13 cent, in Maart 13H cent, in April 14 cent, in Mei I4f4 cent en in Juni 15 cent per kg. Voor kleiaardappelen zullen de maxi mumprijzen twee cent per kg hoger worden vastgesteld. Deze prijzen zullen gelden bjj afle vering aan consumenten in de winkel. Voor thuisbezorgen zal ten hoogste een cent per kg extra in rekening mogen worden gebracht. Bij verkoop van een hoeveelheid, waar voor de maximumprijs geen bedrag in hete centen vormt, zal het totaalbedrag op hele centen naar boven mogen worden afgerond. Bovendien zal de kleinhandelaar worden verplicht zijn aardappelen te voorzien van een duidelijke aanduiding betreffende de verkoopprijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand- en kleiaard appelen. Het zelfportret van Rembrandt dat dezer dagen in Londen uterd gekocht door een Nederlander, die het in bruikleen zal afstaan aan het Rijksmuseum. •--7*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3