JE Oranje in gevaar, maar niet kansloos! r Breda—Venlo de wedstrijd van de dag in de hockey-competitie Internationaal schaaktournooi Amsterdam-1950 geopend Hn.../HUNTER deerlijk! Weer n wonder-bowler DE BESLISSENDE RONDE _0 O SOMBRE DIMA RISICO! DE ELFTALLEN België vertrouwt ons niet. - Ons defensie-blok voor zware taak. - Belgische achterhoede werd versterkt. J R: t Ned. liockey-elftal tegen Pakistan Hedenavond de eerste ronde: Pirc-Euwe *Sport-iS patten Begin ijshockey-seizoen om de West-Ëuropa-Cup Van Iverson verwacht men even veel als van Bossie-bal, Googly en Kanonnier Vinger-acrobaten tegen batting-phenomenen ATHOLIEKE LLUSTRATIE ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 PAGINA S Hij vers, het enfant-terrible, uit de Nederlandse voorhoede verdwenen V ersterkingen 95Nooit kansloos!" BELGISCHE LEIDING BIJ FRANKRIJK—NEDERLAND De toer naar India NEDERLAND Kraak De Jong Mertens De Graaf BELGIE Sermon v. Schijndel Lenstra Terlouw Van Melis Stoffelen Snoek Clavan Anoul Mermans Van Steelant Lemberechts Mees Carré v. d. Auwera Van Brandt Vaillant Meert Scheidsrechter: Jean Lutz (Zwitserland). V OM DE LEIDING IN ZUID EN j HET MAXIMUM-RECORD He! stokpaardje van do verstokte roker VtFiiM Hoe „Bos" er kwam Googly: ongewild Kanonnier ZESDAAGSE TE BRUSSEL Scouts op de tribune? door Percy King i Zonder aunfewtQ, «if, Hartelijke sfeer Meester-grap jas De eerste ronde Winteravond bif de haard HET ZWITSERSE ELFTAL Practisch ongewijzigd voor de wedstrijd tegen Zweden ANTWERPEN, Vrijdag. (*i. Bil] Gormlie, de Engelse trainer van liet Belgische elftal, haalde geïrriteerd zijn heide schouders op. „Nonsens!", zei hij kort, doch krachtig. Dat was vanmiddag in Brussel, en Bill Gormlie zat breeduit achter zijn tafel en zijn Lainbic en hij had voor de zoveelste maal gedurende de achter ons liggende week moeten luisteren naar de opgewonden verhalen: „Kees on twee debuterende Nederlandse backs die van de nieuwe Belgische aanvalslinie zo hevig geschrokken zijn, dat zij nu al krom lopen van de zenuwenen Lenstra wordt nog altijd belaagd door de voetbal-diplo- biaten uit Roubaixen Terlouw heeft maar één nieuwe klap tegen zijn Achilles-pees nodig om onmiddellijk naar de kleedkamers te verdwijnen." Lat zijn de verhalen. Zij hebben in de Nederlandse voetbalwereld een soort van paniek gezaaid; en als er onder de acht duizend Nederlanders die Zondag op de Bosuil te Deurne de zoveelste België-Nederland van dichtbij meemaken, nog iemand huist die rotsvast in een Nederlandse overwinning gelooft, dan houdt hij volgens de algemeen gangbare mening het beminnelijke gemiddelde tussen een voetbal-analphabeet en een heilige. Wantrouwen °P bet veld en Lenstra loopt lang genoeg rond op onze voetbalvelden om te weten, dat men van een captain geen passief, af wachtend voetbal verwacht. Nu Stoffelen weer als aanvoerder is teruggekeerd, heeft men uiteraard geen enkele garantie meer, dat Lenstra zich opnieuw met elan en geestdrift in het strijdgewoel zal storten. Hoewel Lenstra heeft nu eindelek zijn prjjs ge noemd en hij zal rekening moeten hou den met de mogelijkheid, dat men zich in Roubaix nog eens bedenkt en dat er ook in Deurne weer wat Franse voetbalscouts op de tribune zullen zitten, bereid om deze zeven millioen te betalen als Lenstra een goede indruk achter iaat! Doch wanneer gij mocht, menen, dat <toze verhalen in België bij voorbaat al een hoera-stemming hebben gekweekt, dan hebt gij het mis Er bestaat namelijk Been hoera-stemming in de Belgische Voetbalwereld; niet alleen omdat, op 1 No vember j.L, het Belgische elftal te Parijs een teleurstellen de tweede wed- strijdhelft speelde maar vooral om dat men alle alar merende geschie denissen, sedert enige dagen rond het Oranje-team in omloop, een voudig niet ver trouwt. Gij kunt in Brussel en in Antwerpen geen Belgische sport journalist of voet bal-official tegen het lijf lopen, of hij vraagt u in alle ernst wat de K.N.V.B. met deze geruchten-cam pagne eigenlijk wil; „heeft men VAN SCHIJNDEL bewaker van Anoul.... i- belang bij, de Rode Duivels met al deze -jerichten en geruchten te suggereren, dat dien ditmaal het Nederlandse elftal1 zonder ënige moeite kan verpletterenIs men bezig, er voor te zorgen, dat het Belgische elftól zijn tegenstander onderschat waar- ha men het gemakkelijker zal hebben, de Rode Duivels met zo'n vinnig, ouder wets „Nederlands kwartiertje" te over rompelen?" Neen!, men vertrouwt het allemaal niet, België. Als men verneemt, dat Rijvers *n de Oranje-voorhoede vervangen wordt, dan circuleren er in Brussel onmiddellijk wilde verhalen over de kwaliteiten van invaller-Snoek En toen men, na de laat- fcte Heyssel-training Mermans half en half geluk wenste met de blessure van Rmus Terlouw. antwoordde België's befaamde midvoor kregelig: ik kèn die verhalen. De Ollanders maken daar 'n gewoonte Van Maar mij vangen ze niet meer. Met Sprookjes behoeft men mij in Nederland tiiet meer aan te komen Dót is de stemming: men is in België niles behalve zeker van de en men vreest (niet tan onr Sensieder Oranje-elftal, met of zonder Men'prijst dan ook de Belpwche keuze- commissie, dat zij er in geslaagd is, Belgische elftal sterker te maken, aan team dat in het Stade des Colombes de Fransen heel dicht bij een nederlaag zat. Dat de Brusselaar Voussure op de links backplaats op eigen verzoek ver vangen werd door de stevige, trapvaste en jonge back van Liersche, Fons Van Brandt, heeft geen teleurstelling verwekt. In tegendeel: men acht het een versterking Van de Belgische defensie. Van Brandt heeft, o.a. tegen Luxemburg en onze Zwa luwen, reeds enige semi-interlands achter de rug en hij zou al heel erg moeten te leurstellen als hij er in Deurne niet in slaagde, een vaste plaats in het Belgische e'^tal té veroveren Nu Van Steelandt in staat bleek, Zon dag te spelen, is naar het oor deel van de ver zamelde Belgische experts de voorhoede der Rode Duivels een belangrijk stuk gevaarlijker ge worden. Zij bleek overigens ook te Parijs al niet on gevaarlijk: van de vijf kansen welke haar geboden werden benutte AJ er drie! De enige fout welke zij maakte, was dat zij niet méér kansen wist te scheppen en dat lag weer aan de binnenspelers Chaves en De Hert, die nu door Van Steelandt en Anoul vervangen werden. Rest dan ons defensie-blok! Een Kraak die tegen België altijd zUn beste wedstrijden speelde en die een be- hoorlyke kans maakt, ook morgen weer de „held van Deurne" te worden; een backstel dat tegen een uiterst beweeg- Men mag, zo vernemen wij, tot het laatste ogenblik toe rekening blijven honden met een mogelijke vervanging van Rlnus Terlouw. Mocht de Rotterdammer morgen niet helemaal fit z\jn, dan zal de keuze-commissie het risico dat zij dan met het opstellen van Terlouw loopt, vermoedelijk niet aandur ven. Er is in Deurne namelijk gedurende de gehele wedstrijd aan weerszijden slechts één Invaller toe gestaan (de keepers uitgezonderd) en alleen gedurende de eerste helft zal een geblesseerde speler door deze invaller vervangen mogen worden. Mocht onverhoopt Terlouw bij- voorbeeld in het begin der tweede helft opnieuw geblesseerd raken, dan is Nederland verplicht, de rest van de wedstrijd met slechts tien man te spelen. De voetbal-interland' Frankrijk—Ne derland, Zondag 10 December in het sta dion van Colombes ,zal geleid worden door een Belgische scheidsrechter, bij gestaan door twee grensrechters vain dezelfde nationaliteit. De K.N.V.B. heeft zich accoord verklaard met het desbe treffende voorstel van;' de Franse bond. V/aalwijk dat van 11 tot en met li Januari de Europese biljartkampioen schappen kader 47/2 organiseert, werkt hard om deze organisatie tot een succes te maken. Burgemeester Lambooij heeft enige comitè's opgericht die elk een on derdeel voor hun rekening nemen. De wedstrijden worden gespeeld in het K. A. B.-gebouw waar tribunes voor 500 toe schouwers worden gebouwd; ook zullen de telex-apparatuur en telefooncellen t.b.y. pers en officials niet ontbreken. Waalwijk is aan zijn Inwoner Kees de Ruijter wel wat verplicht! Als Kees zich nu ook maar voor die kampioenschappen weet te plaat sen Vrijdagavond begon de Zesdaagse van Han.nover. Lakeman rijdt met de Duitser Holthöfer, Vooren met de Duitser Noth- durft en Van Kempen jr. met de Belg Janssens. Verder doen de Zwitsers Koblet- v. Bueren mee en o.a. de Fransen Lapebie- Grauss en de Italianen Rigoni-Terruzzi. Itfke voorhoede-met-een-dodelijk-schot debuteren moet; en een half linie waarin Van Schijndel en Stoffelen het zeker niet gemakkelijker zullen krijgen dan onlangs in Basel en waarin Terlouw stellig niet alleen met Mermans-le-terrible, doch ook met Pol Anoul te doen zal krijgen. Neen: het ziet er in theorie voor Ne derland zo vrolijk niet uit. Het lijkt er op alsof wij met ons elftal ln Deurne een „sombre Dimanche" tegemoet gaan. Doch men vergete voorhl niet, dat het Nederlandse elftal er jaren lang een ge woonte van maakte, voor verrassingen te zorgen juist als vriend en vijand een Nederlandse nederlaag verwachtte. „Een Nederlands elftal is in de zo typische derby-sfeer van BelgiëNederland nim mer kansloos!", zei vanmiddag een der meest befaamde Belgische voetbal experts. Men kan slechts hopen, dat hij gelijk krijgt! Het Nederlandse hockey-elftal dat Za terdag 18 November ln het Olympisch Stadion tegen Pakistan zal spelen, is als volgt samengesteld: Haitink (HHYC); Derckx (Venlo) en Drijver (Togo); Rin kel (Gooi), Loggere (Laren) en Tiel (HHYC); Van Heel (HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (HHYC), Ancion (Kam pong) en Esser (Togo). Dit is hetzelfde elftal, dat een week ge leden te Barcelona het acht-landen-tour- nooi won. De uitnodiging van India voor een tournee van 6 weken is in ernstige over weging genomen. Op deze tour zullen 3 toetswedstrijden worden gespeeld alsme de enkele ontmoetingen tegen provinciale teams. De reiskosten zullen voor reke ning van de Kon. Nederl. Hockey Bond z(jn. In Inaia is men de gast van de India se Bond, terwijl de mogelijkheid niet uit gesloten is, dat er dan ook nog een wed strijd tegen Pakistan wordt gespeeld. Mocht de tournee doorgaan het hoc keyteam zal alleen doorgaan als men met een sterke ploeg zal kunnen uitkomen dan zal deze plaats vinden tussen Novem ber 1951 en Januari 1952. SNOEK nog geen Rijvers Het is goed, dat na twee weken rust in verband met Barcelona en de beker-wed- strijden, de competitie mergen weer ver volgd wordt. Er is nog bedenkelijk wei nig gespeeld en als er een slechte win ter komt, ziet het er n;et al te best uit. De wedstrijd van de dag wordt in Breda gespeeld tussen Breda en Venlo, beide clubs die nog geen punt verspeel den, waarbij Breda twee wedstrijden meer, namelijk zes, achter de rug heeft. Maar nu het er op aan komt, üjkt venlo ons toch te sterk om voor Breda te bukken. De overige wedstrijden in het Zuiden hebben minder betekenis. HTCC zal in Eindhoven hekkensluiter Push wel de baas blijven, MOP in Breda minstens gelijk spelen tegen Zwart Wit en EMHC. mogelijk in Eindhoven Tilburg ook een puntje afsnoepen. De drie leidende ploegen in Oost gaan, naar we verwachten, zich nog ver der distanciëren van de rest, Union door een zege in Deventer, PW en DKS door in Enschedé resp. Arnhem en Upward te kloppen. De Noordelijke leider Groningen krijgt tegen haar stadgenote, de Groninger Stu denten. een lastige uitwedstrijd. Eén verliespuntje voor de oranje-hemden lijkt ons niet onmogelijk Meppel zal in Leeuwarden van Rap kunnen winnen, HVA in Assen van GCHC en LHC in Groningen van GHBS. Dat HDM het op haar veld te Groe- nendaal van HHYC zou kunnen win nen, evenals in het vorige seizoen, wil er bij ons niet in, al houden we er re kening mee, dat vijf internationals (plus invaller Van Rossum zes) de te rugreis uit Barcelona via Parijs nog in de benen zal zitten! TOGO gaat in het Wagecer-stadion Amsterdam de punten ontnemen, BMHC heeft de beste papieren tegen het bezoe kende Be Fair en Laren—HOC zal wel niet ver van een gelijk spel afblijven. Voortgezette wedstrijden om het Ned. kampioenschap groot biljart kader 47/2 eerste klas te Den Haag: Schmidt wint van De Jong gem. 13.62, Mol wint van Van Oosterhout gem. 16.66. FAchelsheim wint van Van Loon gem. 13.63, Kruythof wint van Beekman gem. 13.63, Van Oos terhout wint van Beekman gem. 33.33, Schmidt wint van Van Loon gem. 16.66. Eichelsheim wint van De Jong gem. 21.42, Kruythof wint van Mol gem. 15.00. Reg Harris is bij een door de Engelse sportjournalisten uitgeschreven stemming gekozen als de sportman die zich in 1050 het meest verdienstelijk gemaakt heeft voor het internationaal prestige van Groot Brittannië. Na de wereldkampioen wiel rennen sprint voor profs volgden de Ma- raihon-loper Jack Holden, de ruiter ko lonel Harry Llewellyn, de 800-meter- loper John Parlett. de motorrijder Geof frey Duke en de autocoureur Reg Parnell. Hoewel voetbal en cricket beschouwd worden als de Britse nationale sporten bij uitstek, kwam. hiervan geen vertegen- woordiger own bod bij de eerste twaalf. Burgemeester d'Ailly opende gisteravond in Amsterdam het wereld- schaaktornooi. Daarna vond de loting door de spelers plaats. De Fransman dr. Tartakower trekt zijn lot. De burgemeester van Amsterdam, mr Am. J. d'Ailly heeft Vrijdagavoind in het Stedelijk Museum te Amsterdam met een geestige toespraak, waarin de histo rie ën de waarde van het spel waren dooreen geweven, het internationaal schaaktornooi Amsterdam-1950 officieel geopend. De loting vond op een originele wijze plaats. Er waren twintig exemplaren van het boekwerk door dr M. Euwe samen gesteld en handelend over het wereld kampioenschap, neergelegd. Elke deelne mer mocht een exemplaar uit handen valf de burgemeester ontvangen. In het boekwerk was een nummer aangebracht, corresponderend op het nummer, dat voor Advertentie Het is in de cricket-match tussen India en het Commonwealth-team toch gèèn spannend^ eindstrijd geworden. India durfde na een slappe eerste innings in de tweede op 429 runs voor het verlies van 6 wickets te sluiten maar zijn bowlers hadden tegen de Empire-batslui geen suc ces. Het Empire-openingspaar legde met 102 n.o. en 63 en de derde man met 59 n.lo. de grondslag voor een lamme draw welke met 214 runs voor 1 wicket een feit werd. v» UBRA Op Woensdag 15 November a.s. wordt een begin gemaakt met het nieuwe ijs hockey-seizoen. Voor de competitie om de West-Europa-Cup wordt dan de eerste wedstrijd gespeeld op de Hokij te Den Haag tussen H.H.IJ.C- (dat ver leden jaar de Cup won) en de ploeg van C.P.L. uit Luik. Het team van H.H.IJ.C. is als volgt samengesteld: Doel: J. v- d Heiden; achter: W. Ta conis, J. F- vali Rhede v. d. Kloot, C. Fisher, L. Carreyeerste voorhoede: Th. Dletz, C. Schwencke, J Dinger; tweede voorhoede: A. Klein, A. Andreola, P. v. Heeswijk; reservesF. Hinfelaar, J. Suyderhoud, R Dumoré. (Van een cricket-medewerker) Australië heeft een nieuw bowling-wonder, Iverson, de man met de dubbel gevouwen middelvinger En met deze man hopen de Australische cricket- fans de Ashes" in hun bezit te houden. Want over enkele weken beginnen weer de traditionele test-matches tussen Australië en Engeland, over welker inzet de „Ashes" wij een vorige keer de niet-insiders al iets vertelden. De trophee is thans in Australisch bezit, maar de Engelsen hebben een knap sterk elftal naar Melbourne gestuurd. En de Australiërs zijn er dan ook helemaal niet gerust op, dat zij ook nu, zoals in de vorige serie op Engelse bodem, aan het langste eind zullen trekken. In die test-matches worden door de batsmen enorm l.oge totalen runs bij elkaar geslagen. En eigenlijk zit men iedere keer weer opnieuw te wachten op de bowler, die met die batting-phenome nen nu eens radicaal afrekent, het aantal runs laag houdt en vlot achtereen de batsmen van derlui wickets jaagt. Dan moet het liefst nog een bowler zijn, die zijn tegenstanders „clean" bowlt, want om wille van de sensatie ziet men altijd nog liever een flits waarin de geworpen bal ineens de stumps van het wicket af laat suizen dan een mooie volgbare vang op een slagbal. Advertentie VOORHAVEN 101 TEL 34971 Geen mooiere test-match dan die met een vinger-acrobaat, die aan zijn worpen de onmogelijkste effecten weet te geven en er ook succes mee boekt. Zo'n vinger acrobaat wordt dikwijls pas in een test match aan de openbaarheid prijsgegeven. Zo kwam in 1901 Bosanquet, de uitvin der van de Bossie-bal al heel toevallig in een test-team terecht. Vijf jaar lang zocht „Bos" naar een methode om een bai naar beide kanten te laten „breaken" d. w. z. bij het neerkomen naar beide kan ten te laten wegspringen. „Bos" had ein delijk zo'n methode, een bal op de linker kant van de batsman (leg) sprong bij het raken van de grond prompt naar de rech ter kant (off) in het wicket en z'n off-bal- Ien kregen een prachtige leg-break. Maar de captain van „Bos" voelde niets voor diens „malliteiten." In 1901 echter (Bosanquet had al zes jaar zijn methode geoefend en geperfec- tionneerd) kwam de kans. De captain van Bossie's club was ten einde raad, omda: zijn bowlers door de batsmen zo .ongena dig werden afgestraft en de vijandelijke score met sprongen omhoog vloog. Hij liet Bossie diens „geheimzinnige slows" maar eens proberen; in ieder geval zou het pu bliek wel „lachen om de afleiding". Bosan quet nam zijn kans en liet het publiek inderdaad lachen, maar niet uit spot. Want „Bossie" pikte het ene wicket na het andere, kwam regelrecht in het Engelse test-team en maakte historie door in één wedstrijd achter elkaar de wickets van acht internationale cracks (de cricket- bloem van Australië) op te ruimen voor amper 107 runs....! De Bossie-bal had ln één slag patent gekregen! Zo was er ln 1916 de Zuid-Afrikaan Schwarz, die bij zijn pogen om de Bossie- bal na te bootsen ongewild de „Googly" ter wereld bracht, de meest onbespeelbare bal ooit vertoond, een z.g. „off breaking leg-break", een bal dus die bij zijn eerste stuit aan de off-zljde naar leg springt maar bij de tweede stuit onmiddellijk weer naar off terug springtHy nam in de diverse wedstrijden van één test-toer liefst 95 wickets. Schwarz vond zyn ma nier van werpen doodgewoon en eenvou dig, maar wist zelf toch niet precies „hoe" hy het fikste. In het zelfde jaar 1916 bracht de Austra liër Vic Grimmett nog op 43-jarige leeftijd de zuiver perfectionneerde Googly; door zyn bowlen werd toen de Engelse test- toer een volledig fiasco, want Grimmett veroverde voor een ongelofelijk laag aan tal runs in de diverse wedstrijden by el kaar in record-ty'd maar liefst 276 wickets. Dan was er nog in de dertiger jaren de kanonnier Larwood, een Engelsman die de kurken kogel met een vaart van 90 km p. uur op de ongelukkige batsmen afvuur de; er was doodsverachting voor nodig om aan bat te blijven en het enige wat men kon doen was met het bat zijn lichaam beschermen. De body-bowler is echter ai spoedig van het toneel verdwenen. Kort voor de oorlog heeft nog de Australische linkse googly-bowler Fleetwood-Smitn furore gemaakt en na de oorlog hebben de West-Indiërs Ramadhin en Valentine met hun tollende slow-spinners Engeland veroverd. En nu schynt er dan een nieuwe won- der-man in Australië te zijn. de man met de dubbelgevouwen middelvinger: Iverson, die zyn ballen al tollend een break naar off geeft en feilloos op lengte bowlt; vooral op een al enige dagen bespeeld en extra levendig wicket schynen zijn lang zame ballen haast onbespeelbaar te zijn. We gaan wel van hem horen, als die test- matches Australië—Engeland binnenkort beginnen! Na de sprints van 10 uur gisteravond luidde het klassement van de Zesdaagse te Brussel als volgt. I. Carrara—Goussot (Frank.) 45 pnt 2. BogaertsSercu (Belg.) 43 pnt.; 3. Kubler-Bruyland (Zwits.-Belg.) 25 pnt.; Op 1 ronde: 4 Schulte—Peters (Nederl.) 77 pnt.; 5- Acou—Depauw (Belg.) 48 punt. Op 4 ronden: II. Van Vliet—Gillen (Ned.-Lux.). Wat Nederland hier tegenover stelt, is et n ploeg die, in theorie, op haar nart toag kloppen als zy er met een niet aj stevige nederlaag af komt. Want in Belgie hiag men dat geloven of niet: Kees Rijvers in onze voorhoede bijzonder zwaar Semist worden en hoewei debutant Snoek (veilig een speler met toekomst is, toonde ni.i onlangs nog in de semi-interland Luxemburg— Z Nederland, dat er nog wel ^at aan zijn techniek en zijn improvi- satie-ta!ent ontbreekt. Het feit. dat hij borgen in Deurne zijn Clubgenoot Melis haast zich vindt, helpt hem vermoedelijk (v^t vlotter over de onvermijdelijke plan kenkoorts Wij mogen ons niettemin g-- Jukkig prijzen, dat de ronselaars uit Rou- toevallig niet over de zeven millioen '•'hef. beschikten die Lenstra voor een Prof-contract eiste. De ramp van een V('Orhoede zonder Rijvers én Lenstra bleef °n; daardoor bespaard. De vraag Is nu blaar- speelt Lenstra morgen passief, zoals Prestal of fungeert hy in deze voor- r't'd- met geestdrift als gangmaker? Hoatia nan dat Hij bewees het in de iPhgste oefenwedstrijd. Hy moest toen want hy stond die dag aU aanvoerder 61). XXIV Keith Cullingwood was de eerste, die in Southampton de loopplank overschreed drie kwartier voor het vertrek van de boot. Uit een rytje cabin-boys pikte hij er één, die hem de pienterste leek. Welk hutnummer, sir?, vroeg de jongen onmiddeliyk. Cullingwood haalde de enveloppe te voorschyn, waarin zyn passagebiljet zat Een moment, zei hij. Ik moet eerst onder vier ogen een woordje met je pra ten. Ja sir. Keith diepte een biljet van een pond op, hield het tussen vinger en duim. De cabin-fooy bevochtigde met een punt van de tong zijn lippen. Begerig werd een hand uitgestrekt, om het biljet weg te graaien Cullingwood was hem te vlug af, en het verdween weer. Niet zo haastig gebakerd, jonge vriend! Afwachten, of we het op een ac- coordic hunnen gooien. Het eerste half uur wil ik je onvoorwaardelijk tot myn beschikking hebben. Zou dat gaan? Natuurlijk, sir! Waarom niet. sir? Voor een pond is een Engelse cabin-boy niets onmogelijk. 't Biljet verscheen weer en veranderde thans van eigenaar. Mijn nummer is 87. Maar 't zou kunnen zyn, dat 'k van hut wens te veranderen. Laten we daarom eerst de purser opzoeken. Best, sir. De cabin-boy wees Cullingwood de weg. Rechts bevond zich 't bureau, waar passagebijetten tegen afgifte van de sleutel voor 't desbetreffend hutnummer ingenomen worden. Vlak er tegenover was 't heiligdom van de purser. Keith stapte er op af. Toevallig liep 'k vanmiddag in Lon den een goeie kennis tegen 't lyf, die me zei, dat hij eveneens met deze boot overstak, legde Cullingwood uit. Moge- lyk kan 't zo geschikt worden, dat 'k een hut naast de zijne krijg. Mr. Wood ford Chrichton. Zyn nummer weet 'k niet. De purser raadpleegde de passagiers lijst. Mr. Chrichton heeft nr. 83. sir. Hé! Mooier kan 't niet! Ik heb' 87! Neen. dan is er geen reden, waarom 'k van hut zou veranderen! Keith knikte de purser goede dag. haalde zijn sleutel af en begaf zich naar nummer 87. De situatie in de corridor was gauw opge nomen. Tussen zijn hut en die van Chrichton bevond zich nummer 85. De appartementen op de nachtboot waren van bescheiden omvang; met een paar flinke stappen kon Cullingwood d« af- atam4 tussen 87 en 83 gorortfaiBlfc «Heg gen. In dit opzicht was 't geluk op zyn hand geweest! De cabin-boy opende de hut zette Cul- lingwood's bagage bij de kooi, sloot het raampje van de patrijspoort en trok 't gordijn er voor; de enige stoel schoof hij aan tafel. Keith deponeerde zijn over jas, hoed, wandelstok en tijdschriften achter op 't bed. Drommels! zei hij tot de jeugdige bediende, 'k Vergat de purser te vragen of mr Oldfield eveneens de reis mee maakt. Hy was 't wel van plan. Jij kan dat karweitje wel even voor me op- fn.?*JPen' Mr.. Robert Oldfield. En dan heb k een plattegrond van 't schip nodig. Die vindt u op tafel, hier. 'k Ben direct terug. Keith keek op zijn horloge. Wanneer de boot precies op tijd vertrok, had hij nog een zee van tijd voor 't treffen van de voorbereidende maatregelen. Hij ver liet zijn hut, stapte naar nummer 83 en luisterde aan de deur. Geen geluid drong tot hem door. Hy morrelde aan de knop; de hut was nog afgesloten In zyn eigen appartement terugge keerd, wijdde Cullingwood zijn aandacht, aan de indeling van 't schip. Hy keek op. toen de cabin-boy binnentrad. Mr. Oldfield heeft overtocht bepre ken sir. Nummer 134. Merci. Blijf nu wat ln de corridor rondlummelen en let «p nummer 83. Zo dra die kennis van me gearriveerd is en zyn cabin-boy zich uit de voeten heeft gemaakt, kom je me waarschuwen. Cullingwood nam de plattegrond van 't schip weer ter hand. Nummer 134 was een van de minst aantrekkelijke hutten van de eerst-klas-afdeling. Zy had ech ter 't voordeel, dat zy in de onmiddel- lyke nabijheid van de grote salon ge legen was, 't toevluchtsoord van de pas sagiers, nu 't jaargetyde niet uitlokte tot een verblyf aan dek. Hij knikte begrij- pend. Ofschoon de boot lang niet volge boekt was had Oldfield juist die misera bele hut genomen natuurlijk om zo dicht mogelyk bij de grote salon te zyn. Daar moést dus allereerst zijn operatie- terrein liggen. Cullingwood fronste; wel ke bedoeling had de schavuit er mee? Toen hy 't antwoord op de vraag niet vond, zette hij Oldfield voorlopig uit zyn gedachten. Eerst was de beurt aan Woodford Chrichton. Keith sloot zijn hut af, haalde een loper uit de zak en pro beerde 't instrument. Zonder de minste moeite kreeg hij de -lour er weer mee open. Wel, dan betekende 't maar een kleinigheid, om op die manier ook een andermans hut open te krygen! Keith sleepte zyn koffer naar 't mid den en diepte ei een zonderling allegaar tje uit. Over zyn colbert trok hij een wit en zwart gestreepte trui, een wyde man chester broek volgde, daarna een vuur rode das, welke hy losjes om de hals knoopte. Met de vingers woelde hij zó lang door zyn haar, dat 't leek alaof hy zich weken achtereen vergeten had te borstelen. Op de vloer en onder de Qnv>i overvJofidjj! ftflffr ihü *t over gezicht en handen. Nog was de maskerade hem niet mooi genoeg. Hy stroopte zyn linkermouw op, gaf met een scheermesje zich een paar kerven en drukte, totdat enige bloeddruppels te voorschijn kwamen, welke hy op 't voorhoofd uitwreef 't Rood vormde een grotesk contrast met 't zwart op zyn ge zicht Keith bezag zich in de spiegel; hy grinnikte en knikte tevreden. Toen haal de hy een 'gezegeld stuk papier uit zijn koffer, liet een ongeladen revolver in zyn broekzak glijden en stak een vulpenhou der, gereed voor gebruik, achter zijn oor. Tot slot paste hy een oude truc toe: hy legde een reepje dun papier vóór op de tong teneinde aan zyn stem een enigszins andere klank te geven. Dé voorstelling kon beginnen.... Verdikkie!, mompelde hy eenklaps. Daar zou ik haast een voornaam ding vergetenHy 'apte vlug naai het bed, licht* het voorstuk van de matras op en sloeg het met dekens en al naar het achtereind, zodat een gedeelte van de onderlagen zichtbaar kwam. Culling wood liet de boel zo maar liggen. Er werd aan de deur geklopt, daarna aan de knop gerammeld. Ja? Wie daar? —Ik, Sir. Het was de stem van de ca- binboy. Ik ben bezig en kan op het ogen blik niet open doen. Wat Is er? De kennis van u is gearriveerd, sir. Hy is nu alleen. de loting van het tornooi zou gelden. En zo kwam men tot de volgende uit slag: 1. Kramer (Nederlandi2. Tartakower (Frankrijk), 3. Pilmik (Argentinië). 4. Pirc (Zuidslavië), 5. Stahlberg (Zwe den), 6. Trifunovic (Zuidslavië), 7. Van Scheltimga (Nederland); 8. Reshevsky (V. S.); 9. Gudmundsson (IJsland), 10. Szabados (Italië), II. Gllgoric feuid-Sla- vië), 12. Golombek (Engeland), 13. Naj- corf (Argentinië) 14. Donner (Nederland), 15. Van der Berg (Nederland), 16. Kotl» nauer (TsjeCho Slowakye). 17. Euwe (N»> der land), 18. Oltys (Tjecho Slowakije), 19 Nicolas Rossolimo (Frankryk), 20, O'Kelly de Gal way (België). De sfeer by deze officiële openingsplech tigheid was er een van hartely ke ver welkoming der buitenlandse gasten, maar tevens kon men de spanning over de on zekerheid van de resultaten van dit tor nooi voelen. De burgemeester sprak zyn welkomstrede in de Franse taal uit, waarin hy wees pp de grote schatten van geestelijke waarde, welke door de historie heen, het schaakspel eigen zyn. Met veel humor en verve weefde de heer d'Ailly enkele anecdotes over het schaak spel in zyn toespraak, waardoor de bui tenlandse gasten met een slag op hun ge mak werden gesteld en begrepen, dat zy in Amsterdam op een hartelyke en vriendschappelijke wyze gedurende een maand gastvryheid zullen ontvangen. Ir J. H. van Steenis, voorzitter van de K. N. S. B., vertelde iets over het tot stand komen van dit tornooi, waar bij hij zich van de Duitse taal bediende. Lod. Prins wenste namens de organisa tie in het Engels de internationale groot meesters en meesters veel succes. NatuurUjk moest Najdorf by de loting een grapje maken. Toen hy zijn boek kreeg en naar het nummer zocht, bleek het 13 te zyn, hetgeen een luid gelach aan de talrijke aanwezigen ontlokte. Maar de slagvaardige Argentyn schudde het hoofd, zeide dat 13 juist geluk bracht en herinnerde vol trots aan het feit, dat hij hetzelfde nummer ook by het tornooi te Bied had getrokken, waar hy.... winnaar was geworden. Dr Tartakower, de oudste der aanwezige grootmeesters, werd met 'n warm applaus ontvangen; hy zelf werd zo enthousiast, dat hy dapper mee applaudisseerde. Hü was zo verdiept ln een speciale openings variant en dermate geconcentreerd op de eerste party, welke hy tegen zijn land genoot Rossolimo moest uitvechten, dat hy met de rug naar de fotografen ging staan, toen deze hem vrdegen met de burgemeester te willen poseren.... Als resultaat van de loting ls de paring voor de eerste ronde, welke Zaterdag avond 18 uur in de zaal van de Effecten handel wordt gespeeld, als volgt: KramerO'Kelly, TartakowerRosso limo, Pilnik—Foltys, Pirc—Euwe, Stahl bergKottnauer, TrifunovicVan der Berg, Van ScheltingaDonner, Reshevsky —Najdorf, Gudmundsson—Golombek, Sza badosGligoric. Advertentie. En dan rustig geest en zicht verrijken met 't prachtige, veel zijdige en leerzame weekblad Abonnementsprijs 25 ct. per week De Zwitserse ploeg voor de wed- stryd tegen Zweden, op Zondag 12 No vember te Genève, is thans definitief als volgt vastgesteld: Hug (Locarno) Neury (Locarno) en Bocquet (Lau sanne); Kernen (Chaux de Fonds), Eggimann (Servette) en Casali (Young Boys); Antenen (Chaux de Fonds), Bickei (Grasshoppers), Friedlaender (Lausan ne), Bader (Bazel) en Fatton (Servette). Op de geblesseerde en door Hug ver vangen keeper Stuber na, is dit hetzelfde elftal dat met 75 van Nederland won. Een vergadering van vertegenwoordi- ers van 120 Zuid-Afrikaanse voetbalclubs .eeft zich uitgesproken voor prof-voetbal in Zuid-Afrika. Men gaat statuten en re- lalementen opstellen en die aan de Zuit— (Wordt vervolgd) Afrikaanse Voetbalbond voorleggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5