Engeland blijft EEN EILAND Britse regering werkt met mee aan verenigd Europees leger De angst voor enig verlies der souvereiniteit overheerst Canadees vliegtuig neergestort Kinderpostzegelbus had een gouden dag St. Maartenviering ontaardde in gevecht met politie Haarlems Bisschop 75 jaar Sukarno hamert op aanbeeld van Nieuw-Guinea Eén Europees gezin maar met Engeland als „aangetrouwd" IS Burgemeester van Harlingen per vliegtuig naar Harlingen Chinees leger in Lhasa? Episcopus in Ecclesia-, Ecclesia in Episcopo Dinsdag 14 November 1950 -DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Venezuela's president vermoord Met Rome-pelgrims aan boord Baby werd verkwanseld Koningin deed even inkopen Engelse ambassadeu r naar Spanje Wild-West in de Roemster Amerika gaat enorme tankschepen bouwen Bloemlezing van duidelijke leuzen Nederlander op .Java vermoord -\ WEERBERICHT )nbewaakte overweg op eiland van Dordt Krijgt flikkerlicht Parijs niet verrast Uitsluitend Canadese pelf&'Tis VITAAL Reddingsploeg zocht vergeefs Wegens „verduistering van staat" half jaar geëist REIS DUURT 35 UUR Op de stoep TALRIJKE PROCESSEN- VERBAAL Ter verlaging der vervoerskosten V. N. ontvingen Tibetaanse klacht De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Aanvankelijk krachtige en vooral tijdens buien nu en dan harde wind tussen West en Noord west, in de loop van de nacht geleidelijk af nemend. Morgenochtend flinke opklaringen, maar later op de dag toenemende bewolking en tegen de avond opnieuw kans op regen met aanwakkerende en naar Zuid-West tot krimpende wind. Weinig verandering Ln tem- Woensda'g 15 November: Zon CP I-5? der 16.50 uut. Maan op 13.58 uur, onder 33,31 m j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Britse onder-minister van buitenlandse zaken, Davies, heeft gisteren het Lagerhuis medegedeeld, dat Groot-Brittannië niet in staat is de voor stellen te aanvaarden, welke voorzien in het oprichten van een Verenigd Europees leger, onder verantwoordelijkheid van een Europese minister van verdediging. Evenmin wenst Engeland deel te nemen aan een Europese federatie, niet een Europese grondwet als basis. „Engeland is voornemens met de andere Europese landen samen te werken via de bestaande en daar voor geëigende organisaties, zoals de Raad van Europa, welks raadgevende vergadering echter uitsluitend moet worden beschouwd als een instrument voor gedachten wisseling en in geen geval een parlementair lichaam mag worden, dat in aat zou zijn zijn inzichten aan de Europese regeringen op te dringen", aldus Davies. van Europa, welke Tot stand kwam, niet tegenstaande de Britse regering alles in het werk sleld§ om dit te verhinderen. „Geen enkel oppositielid heeft in ernst aanbevolen, dat een federaal Europa zal worden gesticht, waartoe ook Groot Brit- tannië zou behoren. Er is geen sprake van, dat wij van de Europese raadgeven de vergadering een boven alle nationale parlementen staand vertegenwoordigend lichaam zouden willen maken, doch wij streven er wel naar, dat de raadgevende vergadering wordt tot een lichaam voor gemeenschappelijk overleg, waarvan de Europese parlementen gebruik zouden kunnen maken om de vraagstukken van. wederzijds belang te bespreken". M.b.t. het voorstel om een Europees leger te stichten, vervolgde Sandys: „Dit Namens die regering verzocht de onder minister het huis, „nota te nemen" van de gang van zaken te Straatsburg. Groot-Brittanië heeft verplichtingen op grotere dan de Europese schaal aange gaan, nl. door toe te treden tot het Noordatlantisch verarag. De regering is bereid na te gaan op welke wijze een nauwere samenwerking met 'de andere Europese staten kan worden bereikt, doch zij kan geen enkele verplichting aangaan, zonder eerst te weten in welke mate Britse souvereiniteit zou moeien worden prijs gegeven. Bovendien zou elke door Engeland te sluiten verbintenis door het parlement moeten worden goedgekeurd. „Volkomen verlies van vriend schap en sympathie Nadat Davies zijn verklaring had afge legd, kwam namens de conservatieve op- positie Dnncan Sandys, die voorzitter is van het internationale bestuur van de bc- weging voor Europese eenheid, aan het woord. HU zeide, dat Davies' rede met j ontsteltenis in het vrUe Europa zou wor- den ontvangen. „De regering", aldus -.an- d.vs, „heeft steeds meer de sympathie en vriendschap van de socialistische partijen op het Europese vasteland verspeeld, doch nu is dit verlies volkomen". Volgens Sandys was het duidelijk, dat de regering niets gevoelt voor de Raad Mede als gevolg van de protesten van de burgemeesters van Dordrecht en Dub beldam naar aanleiding van de tragische ongevallen, die kort geleden op twee van de vijf on*?<;^ak.te overwegen op het eiland van Dordt zgn voorgekomen, gaan de N. .7. gevaarlijke overweg Sn de Zuidendijk beveiligen met ee| zgn. flikkerlichtinstallatm Op i Dec. zal deze installatie m werking gesteld worden De Dordtenaren en Dubbeldam mers behoeven er overigens met op te rekenen dat ook de andere overwegen binnen afzienbare tijd beveilig worden. De kosten zijn daarvoor te hoog. Carlos Delgado Chalbaud, de Pfesid®"t van Venezuela, is gisteren doodgescho ten, aldus wordt uit Caracas geseind. He denmorgen vroeg waren nog geen by- ronderheden bekend. Chalbaud, voormalig minister van de fensie, nam in November 1948 de macht over, toen het leger de regerinig om verwierp Hij deelde het volk toen in een radioboodschap mede, dat het leger de macht in handen had genomen „om de sociale vrede te harstellen, daar de (toenmalige) regering Venezuela naar een bankroet leidde". plan is niet slechts bedoeld als een mid del om de thans bestaande Russische drei ging te kunnen afwenden, doch het heeft evenzeer ten doel een herleving van het Duitse militarisme tegen te gaan. De be volking van het Europese vasteland is ook voor het tweede gevaar nog steeds zeer beducht. „Indien de regering zich tegen het plan, om tot een verenigd Europees leger te komen, verzet, zal het waarschijnlijk op niets uitlopen. Steunt de Britse regering evenwel dit plan, dan zal het ook wor den verwezenlijkt", aldus de woordvoer der der' conservatieve oppositie, die be sloot met een oproep aan de regering om haar huidige standpunt te herzien. Ook andere sprekers hebben nog het woord gevoerd over dit probleem, dat de labourregering grote zorgen baart. De voormalige socialistische minister van oorlog, Bellenger, meende, dat Straatsburg „niet het instrument is om de vrede te organiseren en het plan- Schuman evenmin". Hij was van mening, dat soldaten het beste vechten onder hun eigen nationale leiders. Robert Boothby. Brits conservatief af gevaardigde naar de Raad van Europa zeide o.m.: „De Kominform is werkelijk heid. de Raad van Europa niet. Hier ligt de reden van ons falen. De Elbe is Enge- lands eerste verdedigingslinie. Wij moe ten er in de eerste plaats naar streven van West-Duitsland een vriend en bond genoot te maken. Het is nu werkelijk hoog tijd dat wij vrede sluiten met West- Duitsland en dat wij het, als volkomen gelijkberechtigde staat, toelaten tot de Westerse Unie en opnemen in het Noord atlantische verdrag. De Duitse openbare mening kan thans niet langer worden verwaarloosd". Ten slotte verdedigde de minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, het feit. dat hij gebruik maakt van de organisatie voor Europese economische samenwer king, het verdrag van Brussel en het At lantisch pact ais instrumenten van samen werking in plaats van de Raad van Europa. Hij zeide van mening te zijn, dat de Raad van Europa voorlopig niet gereed is om economische functies te vervullen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaar de te Parfls, dat de Briise weigering „niet onverwachts" komt. „Engeland heeft ge weigerd het plan-Schuman voor een ver enigde Europese steenkool- en staalindus trie te aanvaarden en wij hebben hetzelf de verwacht m.b.t. de juorstellen voor een verenigde Europese verdediging", aldus de woordvoerder. „Engeland onderhoudt wel bepaalde contacten met de onanisatie, welke in het leven is geroepen voor de verwezen lijking van het plan-Schuman. Wij hopen, dat het zich op dezelfde wijze in verbin ding zal stellen met de organisatie voor de militaire eenwording van Europa. De Franse regering meent niet, dal de Britse weigering een belemmering zal vormen voor het uitvoeren van de plannen". Zoals men haring aan banden gelegd. Maar de reders zitten met stil. De loggers worden nu omgeschakeld voor de vangst van verse vis, waar duizenden kilo's ijs voor nodig zijn. Tussen al de opgeslagen haringvaten is men hier in de Scheveningse haven bezig met het laden van ijs. Een Canadees vliegtuig, dat op weg was van Rome naar Parijs, is Maandag avond in Oost-Frankrijk neergestort. Het toestel was een „Skymaster" en het on geluk gebeurde in de Franse Alpen nabij St. Etienne en Devoluy. Er waren 51 pas sagiers en een 7 koppen tellende beman ning aan boord. Dorpelingen verklaarden, dat zij een luide explosie hadden gehoord, nadat zij het vliegtuig laag hadden zien overvlie gen Er zijn onmiddellijk reddingsploegen uitgerukt naar het toneel van de ramp. Het toestel °P grote hoogte op de Obiou, een 2793 m. hoge berg, die in een van de meest onherbergzame gedeelten vam Zuid-Frankrijk ligt, dichtbij de berg weg, welke Napoleon na zijn terugkeer van Elba nam. Tien dagen geleden verdween een Con stellation van de „Air India" boven de Franse Alpen- Toen kwamen 48 personen om het leven. Volgens Reuter is gebleken, dat het toestel uitsluitend door Canadese pel grims was gecharterd. Volgens de Cana dese ambassadeur te Rome bevonden zich aan boord 46 Canadese pelgrims en een In de Tweede Kamer is het jaarlijks festijn van d-e begrotingsdebatten weer begonnen. Zo voor en na St. Nicolaas plegen de tongen traditioneel eens geheel los te ko men zonder dat er nochtans surprises uit de zak komen. Niet dat men verder door het jaar de spreuk huldigt, dat spre ken zilver maar zwijgen goud is. O neen.' daarover kan minister Lieftinck mee praten na de jongste discussies over de belastingherzieningen. Doch bij de Begro ting is 'het net als bij de grote schoon maak; dan wordt alles overhoop gehaald en de Kamerleden kunnen allerlei lief lijkheden ter tafel brengen, welke in de loop van het jaar onder tafel plegen gewerkt te worden als zijnde buiten de orde. In de tijd van Zwarte Pieten zijn voor sommigen de ministers de „Kwade Pieten" en dan blijkt, dat er verschillende leden in het Parlement zitten, die menen, 't beter te weten en te kunnen doen dan weet is wezens de huidiee overproductie, het inzouten van de ministers. Die Excellenties zouden weei is, wegens ae nuiaige oyeip kunnen vragen, of de .geachte afgevaar digden" soms den-ken, dat zij, de Raads lieden van de Kroon, kinds geworden zijn. Of zij zouden kunnen verzekeren, dat de opposanten het zaakje mogen over nemen. Maar neen, dat doen zij niet. Daar zijn zij op de eerste plaats te excellente ex cellenties voor en op de tweede plaats zou de democratie zulks niet verdragen, omdat 'het smoren van critiek het begin van de dictatuur is. Hetgeen uiteraard niet wegneemt, dat die critiek de toets van de critiek m-oet kunnen doorstaan, waarbij de een natuurlijk wel iets an ders zal toetsen dan de ander. Wat de Kamerdebatten betreft, vinden wij in alle „bescheidenheid van eenvou dig kiezer', dat bij het praten over koetjes en kalfjes men zo veel oude koeien uit de sloot pleegt te halen. En wij krijgen ook wel eens de indruk, dat er nog heel wat kalfjes zullen moeten verdrinken, voordat gesignaleerde putten gedempt worden. Wij zouden mede eens graag een paar nieuwe .kanspaarden voorgeleid wilen zien in plaats van het traditioneel berijden van oude stokpaard jes. En tenslotte, sommige opmerkingen achten wij bepaald onvriendelijk, b.v. dat het kabinet niet meer over voldoende vitaliteit zou beschikken. Onzerzijds maakt het toch niet dé indruk dat ministers die „aandachtig" luisteren uur na uur naar die dingen, welke hen wellicht niet uitermate in teresseren, zitten te „niksen"; hun ge dachten zullen ongetwijfed zijn bij de stapels van wachtend werk, hetwelk niet in daden kan worden ingedamd vanwege de stortvloed van woorden, welke zij over hun hoofden moeten laten gaan. Ministers, die in staat zijn om zulke .parlementaire taal" te verdragen, vin den wij integendeel bijzonder vitaal. ANALYST. bemanning van 7 leden. Volgens latere berichten uit Grenoble is het toestel ver moedelijk ten Zuiden van het dorp Crolx de Pigne, 15 kilometer ten Westen van Corps, op een hoogte van 1700 t 1800 meter neergestort. Gisteren hadden zich twee Amsterdam mers wegens „verduistering van staat" voor de rechtbank te Amsterdam te ver antwoorden. De echtgenote van verdachte, A. P., ver wachtte begin Maart 1947 een baby. Het echtpaar wenste afstand te doen van het kind en had te dien einde vóór de ge boorte een advertentie geplaatst, waarin ouders voor het kind werden gezocht. De tweede verdachte, A. B„ expediteur te Amsterdam, antwoordde op de adver tentie en door middel van een of twee tussenpersonen werd tussen beide ver dachten een afspraak gemaakt, dat het kind dadelijk na dp geboorte over zou gaan naar de familie B. Laatstgenoemde Een der reddingsploegen, samengesteld ga{ het zoontje na de geboorte aan bij uit gidsen en ervaren bergbeklimmers, de burgerlijke stand als een uit zijn eigen moest na vijf uur vergeefs zoeken ui de huwelijk geboren telg. sneeuw terugkeren Een andere groep I De officier van Justitie eiste tegen keerde terug na tot 2000 meter noogte I beide verdachten wegens „verduistering geklommen te zijn en niets te hebben ge- van staat" een gevangenisstraf van zes vonden. - maanden. Bevinj de Britse minister van buiten landse zaken, heeft medegedeeld, dat „Engeland te gelegener tijd een ambas sadeur naar Spanje zal zenden". Engeland -had herhaaldelijk verklaard, zich te gullen houden aari de beslissing der V. N. m deze kwestie. Nu de V. N. d-e diplomatieke boycot tegen Spanje hebben opgeheven, zal Londen trachten een Spaans agrement te verkrijgen. De Korea-vrijioilligers, die met de „Zuiderkruis" op weg zijn naar het strijdtoneel, korten de tijd met een echt „vrouwelijke" bezigheid: aardappels jassen. Ze kunnen even voort, want 700 jonge kerels kunnen heel wat op. Burgemeester A E. Hannema van Har- Harlii,nol* £ist,eravond vertrokken naar stnnn hu Har,hn9en in Texas wel te ver- nUrvn'o A verl.iet Schiphol in de Strato- WnrlH Ait^erica" van de Pan American f lnm^r, ^n'Js en had om in Harlingen te komen naar schatting 35 uur vliegen voor de boeg, w Harlingen ligt in Texas in de nabijheid van de Mexicaanse grens. De stad werd 50 jaar geleden gesticht aan de Rio Gran de en telt nu 30.000 inwoners (het oude Harlingen in Iriesland slechts 11.000). Ter gelegenheid van het u0-jarig bestaan biedt een familie in Harlingen (Texas) de stad een groot park aan Om deze gebeurtenis luister bij te zetten, heeft men burgemees ter Hannema verzocht „even" over te ko men. Eerst z01^ burgemeester reeds in Mei gaan. doch toen is de reis uitgesteld in verband met de grote hitte, die 's zo mers in Texas heerst. In Amerika zal de burgemeester o.m. deelnemen aan een „barbecue", een maaltijd in de openlucht, waarbij aan het spit gebraden vee wordt verorberd. De reis naar Harlingen gaat via New York. Het laatste deel van de reis wordt afgelegd rciet Eastern Airlines, Hoe- De Sint-Maarten viering in vei'schei dene plaatsen in Noord-Holland vl steeds meer ingang. Zijn het in Water land de kinderen, die individueel of ,n groepjes huis aan huis hun liedje ko men zingen en in de Zaanstreek de wat oudere jeugd, die in grote Sint-Maar tenoptochten door de straten trekt, in De Rijp zijn het jeugd en vaak ook ouderen, die er echter een soort „Hart jesdag" van maken. Zo ook Zaterdag j.l. Er waren voor 't dorpje De Rijp zeven politie-agenten op de been, maar reeds om zeven uur in de avond begonnen de donderbussen, voet zoekers en „gillende keukenmeiden" te knallen. Op de Kleine Dam werd al spoedig streng opgetreden, waarbij de gummistok niet in de zak bleef. Naarmate de avond vorderde, werd het aantal brandjes op de openbare weg gro ter. Doel van de „Sint-Maartenvierders" was de bus, die om negen uur doorkomt van Alkmaar naar Purmerend, de weg te versperren, zoals vorig jaar was ge lukt., toen de bus een uur oponthoud had. Peze, toeleg slaagde echter niet door krachtdadig optreden der politie. Van bed gelicht Om ongeveer tien uur werd een perceel door vier politie-agenten omsingeld. Er werden drie personen naar het bureau overgebracht. Bij het postkantoor ont stond even later een flinke brand, die eon charge van de politie ten gevolge had waarbij rake klappen vielen. Een achtervolging werd enige ogenblikken fater ingezet, toen arrestanten er van door gingen. Om half een s nachts wer den er iiog enige personen van hun bed gelicht om aan een verhoor te worden onderworpen. Talrijke processen-verbaa1 zijn opgemaakt wegens brandstichting, verzet tegen de politie e.d. wel deze maatschappij niet op Harlingen vliegt, maar op het nabijgelegen Browns ville, heeft de directeur van deze maat schappij toen hij van de reis hoorde bewerkstelligd, dat voor dit maal een landing zal worden gemaakt op het mi litaire vliegveld van Harlingen. Zo wordt burgemeester Hannema voor deze speciale gelegenheid dus „op de stoep" afgezet. De Ver, Staten hebben het voornemen een nieuw soort tankschip te bouwen dat groter zal zijn dan vele passagierssche pen, die thans in gebruik zijn. De presi dent van het Amerikaanse Bureau voor de Scheepvaart, heeft medegedeeld dat de voornaamste oliemaatschappijen en scheepsbouwkundigen tankschepen van 225 met-er en 40.000 ton willen bouwen, waarnaast de bestaande super-tanksche pen van 28.000 ton 'i de tankschepen van 31.000 ton, die binnenkort zullen worden gebouwd op Britse scheepswer ven, klein zullen lijken. Op de jaarlijks! bijeenkomst van de Vereniging van Scheepsbouwkundigen en Marine-inge nieurs deelde hij mede, dat een aantal ontwerpen wordt bestudeerd. De nieuwe schepen zullen voornamelijk worden ge bruikt voor de lange routes op het Mid den-Oosten, waar grote vracht,. de kosten v-oor het olievervoer kunnen ver lagen. Een vjjftons bus, waarin thans het rijdend postkantoor ten behoeve van de verkoop van Kinderpostzegels is onder bracht, manoeuvreerde gistermiddag voorzichtig 't hek van paleis Soestdijk bin nen. „WU gaan nu naar de Koningin", zei de heer J- A. Cassee, de directeur van de „Stichting voor het kind", op dat ogen blik door de In de wagen gemonteerde mobilofoon tot een van de leden der stichting, die „Trier" tot hoofdkwartier had gekozen. „Over", klonk de stem van de heer Cas- see Verkoop zoveel mogelijk", klonk het aan de andere kan, van de lijn. Het was 'n goede klant, die gistermid dag het rijdend postkantoor van de kin- derzegelactie 1950 binnenstapte. H. M. de Koningin toonde een zeer grote belang stelling voor deze actie en nu het rijdend postkantoor toch „in de buurt" was. wilde Zij de gelegenheid niet laten voorbijgaan, haar bijdrage voor deze actie te leveren Mevrouw C. Schuurling van het plaat selijk comité Soest, zat achter het loket je in dit originele postkantoor, toen de Koningin en haar particulier secretaresse mevr. N. Smitt-Avis, binnenstapten. „De kinderen kunnen er helaas niet bij zijn. want ze zijn op school en mijn jongste slaapt", zei Hare Majesteit tot de heer J. Baller, de adjunct-directeur van de stichting. Daarom sloeg de Konin gin maar voor haar hele gezin in. Com plete mapjes met prentbriefkaarten wér den tegen contante betaling meegeno men. Er waren verscheidene kaarten, die de Koningin bijzonder bleek te waarde ren. Een uittrekkaart, genaamd „het huis", bleek het meest in trek te zijn. „Kan ik dit dozijntje meenemen?". Dit dozijntje bleek de vijftonner nog wel te bevatten en dus had mevrouw Schuuring een gouden dag. Mevrouw Smitt-Avis maakte van de gelegenheid gebruik om even per mobi lofoon aan haar huisgenoten te vertellen dat zij met een kwartiertje thuis kwam eten. Toen draaide de Koningin zich om Werd onlangs gemeld, dat liet Tibetaanse „volksleger" Lhasa had bezet, thans is het Chinese leger de Tibetaanse hoofdstad binnengetrok- ^erYS^de zj?h aan het andere lokat ken en zijn de vijandelijkheden ge- bij de PTT-ambtenaar om een paar vel- i- i .i J.. r. len kinderpostzegels te kopen. De beurs eindigd, zo verluidt te Ralimpong uit van mevrouw Smitt-Avis moest er aan gewoonlijk betrouwbare bron. De tC Er SWeek6 voor j ^nse nationale vergadering zou verrassing aan de koop verbonden te Chinese voorstellen betreffende zijn. Mej. L. H. M. Evers, secretaresse i Tibets toekomstige politieke status van het Ned. comité voor kinderpostze- hebben aanvaard gels, bood H. M- namelijk de originele Mórgen viert onze Bisschop zün 75ste verjaardag. Onze Bisschop. üat woord heeft een zeer bijzondere klank voor wie geloven; een klank, die niet opkomt uit een overmatig sentiment, noch door louter natuurlijke fac- toren wordt bepaald. Zeker, wie onzer zou het ontgaan, hoe zwaar de taak is, die de Bisschop dagelijks .wacht. Zijn drukke audiënties, zyn moeizame reizen, maar voor al de zorgen voor het om vangrijke bisdom, die wij slechts vaag en alge meen kunnen aanduiden, maar die in harde werkelyk- heid een deel van zijn per soon uitmaken. Groot is daarom onze eerbied en dankbaarheid. Groot °ok de trots, waarmee wij nog altyd gedenken, hoe ten tijde van de bezetting de bisschop on verschrokken pal stond en sprak luid en duidelijk waar niemand spreken durf de. En toch deze natuurlijke eerbied en trots geven niet de eigenlijke inhoud aan de woorden, als wij spreken over onze Bisschop. Want in die woorden ligt nog veel dieper uitgedrukt heel onze overtuiging, dat hier, op dit plekje van de aarde, Christus' Kerk bestaat in en door onze eenheid met deze Bisschop. Gelijk de Kerk van Christus telkens weer levende werkelijk heid is, waar ter wereld maar rond een bisschop gelovigen zijn, die door hem bestuurd worden en geleid. Alleen door om één-zijn met deze Bisschop is hier de Kerk van Christus; alleen zó zjjn wij er de ledematen van. Treffend komt dit geloof tot uiting bij de allereerste christelijke geslachten. Zij spraken niet over het bisdom Carthago of Smyrna, maar over ,,de Kerk, die in Smyrna woont" en bedoelden daarmee d* bisschop sa ajjn volk als «sa gshaak Zo klinkt b.v. de aanhef van Polycarpus' brief: „Polycarpus en de priesters met hem, aan de Kerk van God, die in Phi- lippi woont". En Clemens van Rome noemt zelfs zijn eigen naam niet, maar richt zich aldus tot de Corinthiërs: „De Kerk van God, die in Rome woont, aan de Kerk van God, die woont te Corin- the". Het volk, dat zich zó één weet met zijn Bisschop, dat het met Hem de Kerk van Christus uitmaakt, doorleeft een veel hogere en heiliger verbondenheid met. hem, dan die welke uit persoonlijke ge negenheid of waardering kan geboren worden. Het doorleeft, wat Cyprianus als het oud-christelijk gevoelen op formule bracht: „Episcopus in Ecclesia, Ecclesia in Episcopo" de Bisschop is in de Kerk, de Kerk in de Bisschop. Hetzelfde gevoe len dat zo'n hoge wijding en waarde geeft aan onze eenvoudige uitdrukking, als wij spreken over: onze Bisschop. Laat het zijn in dit besef, dat wij clerus en voik van Haarlems Kerk heden voor onze Bisschop treden om zijn gezegende grijsheid te vieren; in dit besef gaan ook onze gebeden tot God, vervuld van dankbaarheid om wat Hij ons gaf in deze herder onzer zielen. En wie denkt hier niet aan de toe komst? Monseigneur Huibers, nu 75 jaar, gaat de leeftijd der sterken tegemoet, zoals de 90ste psalm ons het kortston dige bestaan van een mens leert bepein zen: „Ons leven duurt maar zeventig jaren, Of zijn we krachtig, tachtig jaar". Ook de Bisschop bemediteert dit woord iedere week in het brevier; maar nooit zonder met de laatste woorden van die psalm, te bidden voor ons allen: „Moge de goedheid van Jahweh, onze God, met ons Wijven En hel; werk onzer handen doen gedijen" P. J„ M„ HESKES ontwerpen van de prentbriefkaarten aan, waarbij H. M. verzekerde, dat er tussen de prinsesjes nog wel een strijd ge voerd zal worden om de mooiste te krijgen. Toen het rijdende postkantoor weer aanstalte maakte zijn reis te vervol gen en de Koningin intussen het pa leis weer was binnengegaan, ging de deur van het paleis plotseling weer open en kwam de Koningin de trap pen afgesneld. „Ik heb mijn zegels vergeten". Inderdaad, ze bleken nog bij het loket te liggen. Toen verdween de Ko ningin definitief in het paleis en zette het postkantoor zijn reis voort naar Baarn, waar de verkoop doorging. En terwijl de wagen over de Amster damse Straatweg reed, namen de inzit tenden de stroom van bestellingen op, die via het mobilofoonnummer 1001 bin nenstroomden. daarvi Wij hebben de inhoud reeds gepubliceerd. Bovenstaande berichten zijn echter niet officieel bevestigd. Andere, te New Delhi ontvangen telegrammen zeggen, dat de Chinese troepen nog steeds 550 km. van de hoofdstad Lhas3 zijn. De Ver. Naties hebben gisteravond ae Tibetaanse klacht inzake de Chinese campagne ontvangen. De klacht was ge richt aan de Veiligheidsraad en circu leert thans onder de leden van de raad. In het. Tibetaanse beroep wordt een his torisch overzicht van de Chinees-Tibe- taanse betrekkingen gegeven en de raad wordt verzocht, de kwestie zo spoedig mogelijk te behandelen, O.m. wordt de hoop'uitgesproken, dat „het geweten van de wereld niet zal toe laten, dat onze staat verscheurd wordt door methoden, die aan de wetten van het oerwoud herinneren". De V N. wor den verzocht tussenbeide te komen en „de Chinese agressie tegen te gaan". President Sukarno van Indonesië heefteilanden, ml. op Lombok en Ball val een réis gemaakt langs de kleine Sunda- eilanden en tijdens zijn verblijf aldaar heeft hij niet nagelaten op het ,Jrian- aambeeld te hameren". Zo werd hem op een bijeenkomst van politieke leiders op West-Bali de vraag gesteld, wat er zou gebeuren, indien op 1 Januari Nieuw-Guinea niet bij Indone sië zal worden gevoegd. Sukarno ant woordde, dat de Indonesische regering op het ogenblik doende is, Nederland er van te overtuigen, dat met het loslaten van Nieuw-Guinea ook een Nederlands belang is gediend. Want daardoor zou de thans nog bestaande conflict-situatie worden beëindigd. „Ik kan U thans echter niet zeggen wat er zal geschie den, indien Irian niet aan Indonesië wordt „teruggegeverDit is niet het moment om de troeven op tafel te leg gen". Op alle bezochte plaatsen was het aan tal spandoeken, erebogen, vanen en borden, waarop de aansluiting van Irian bij Indonesië werd gevraagd, legio klaaa blijk el ijk tengevolge van een intensieve voorlichtic®soampaign*. Op «ommigo vervangen door de de Merdeka-groet kreet „Irian". Een bloemlezing van de leuzen luidt aldus: „Zonder Irian geen honderd procent vrijheid!" „Denk om de Ned. investeringen, Drees!" „Zonder Irian geen vrede!" „Right or wrong, my Irian!" „Drees, Iaat terwille van de Unie Nw.-Guinea vallen!" „Weigert gij Irian af te geven? Oh, wjj zullen het wel krijgen!" De oudste administrateur van de P. en T.-landende 58-jarige Nederlander W. A. Graham Adriani, werd Zaterdagavond voor zijn woning op de rubberondeme- ming Manjingsal in de omgeving van Su- bang door rubberdieven met vier schoten van het leven beroofd. Dit is de tweede moord op een Ned. lid van de staf van de P. en T.-landen, welke in, de laatste 14 dagen is gepleegd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1