De inkomsten van de veehouder Tuberculosebestrijding bij t vee Treinstagnatie in het Westen De restauratie van „Het Lam Gods" Melkprijs niet in overeenstemming met kostprijs Toch wetenswaardig Geen kinderen in de stallen Wereldschaaktournooi HET WIT-GELE KRUIS OVERZEE A. WILGENBURG Nationaal aalmoezenier der Gidsenbeweging „Geen proefnemingen" maar een conservatiebehandeling p. V. d. MEER DE WALCHEREN ONDERSCHEIDEN Naar wij vernemen is onlangs te Para maribo opgericht een Wit-Gele Kruis-ver- eniging, die zich op dezelfde wijze als in Nederland de wijkverpleging en de ge zondheidszorg op katholieke grondslag ten doel stelt. Daarmede volgt Suriname het voorbeeld van de Nederlandse An tillen, waar reeds op alle eilanden een bloeiend Wit-Gele Kruis werkzaam is en waarheen juist weer enkele Neder landse Wijkverpleegsters zijn vertrok ken, en van Flores, waar ook dit jaar een begin gemaakt is. Reeds werd in Paramaribo gestart met wijk- en kraamverpleging en met een zuiigelingenconsultatiebureau. De opening van dit bureau geschiedde door de Landsminister voor Volksgezondheid, L. Lichtveld, die daarbij de grote waarde- ring van. de overheid voor dit particu- lier initiatief tot uitdrukking bracht. Doordat op de lijn Den Haag-Lelden vanmorgen omstreeks zes uur een draad breuk ontstond ln de bovenleiding heeft het treinverkeer tussen Amsterdam en Rotterdam en de daarmede samenhan gende verbindingen urenlang ernstige vertraging ondervonden. Het verkeer werd ter plaatse van he ongeval over enkel spoor geleid. Het Nederlandse Episcopaat heeft de zeereerw. heer A, Wilgenburg benoemd tot nationaal aalmoezenier der Gidsen beweging in Nederland. Aalmoezenier Wilgenburg was reeds enige jaren als diocesaan aalmoezenier verbonden aan de Gidsenbeweging in het bisdom Utrecht. Zoals wij hebben gemeld heeft de Belg. afdeling van de intern, vereniging tot be scherming van kunstwerken een manifest uitgegeven waarin de verantwoordelijke autoriteiten werden gewaarschuwd voor de gevaren, die verbonden zijn aan de reiniging van het befaamde veelluik „Het Lam Gods" van Jan v. Eyck. Mede naar aanleiding van dit manifest heeft de, door de regering in verband met bet herstel van „Het Lam Gods" be noemde. Internationale commissie van deskundigen, dezer dagen haar advies uit gebracht. Deze deskundigen onder wie Sir Philip Hendy, directeur van de National Gallery, Réné Huyghe, voorzitter van de commission internationale pour la restau- ration des peintures, J. K. van der Hae- gen, directeur van de afdeling musea en historische monumenten van de Unesco en dr. A. F. E. van Schendel, conservator van het rijksmuseum te Amsterdam, ver klaren ln een communiqué aan de pers, dat het geenszins de bedoeling van prof- Coremans is „proefnemingen te verrich ten", doch dat hij voornemens is het werk een conservatiebehandeling te doen on dergaan, waardoor zijn bestaan wordt ver lengd 'zonder dat het evenwicht ervan wordt verstoord of de kleuren schade lijden. De commissie keurt de door prof. Co remans voorgestelde behandeling met een washoudende stof om de vochtigheid op beide zijden van .het veelluik te bestrij den, volledig goed en schenkt de chemi cusrestaurateur volledig vertrouwen wat betreft het verdunnen van het vernis vol gens" het voorbeeld dat werd overgelegd. Tenslotte acht de commissie het nood zakelijk, dat de voor de voltooiing van het herstelwerk vastgelegde termijn de kerkelijke autoriteiten van de St. Baafs- kerk te Gent, waar het kunstwerk thuis- behoort, hadden de datum van Maart 1951 genoemd verlengd dient te worden, in dien een goede uitvoering dit vereist. Bij K.B. is Pieter van de Meer de Wal cheren, de bekende katholieke schrijver, die onlangs te Breda zijn 70ste verjaardag vierde, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Als je de wacht in het geweer durft te roepen, kom ik terug, en er is een ver rader minder op de wereld! Hij rukte de deur open, luisterde even, Chrichton geen seconde uit het oog verliezend. Culling- wood vernam in de corridor geen geluid van voetstappen, evenmin van stemmen hij moest het er nu op wagen. In minder dan geen tijd stond hij bui ten, trok de deur van 83 dicht en was in zijn eigen hut, die hij open had laten staan. Onhoorbaar sloot hij. Het papier waarvan de ondertekening nog niet was opgedroogd, legde hij voorlopig op tafel; revolver en vulpenhouder verdwenen in de koffer. Niet meer dan een minuut vor derde het, zich van das, trui en manches terbroek te ontdoen. Cullmgwood smeet de attributen op de onderlagen van het bed, bracht de matras en dekens weer in normale toestand. Water deed de b!o°d sporen op zijn voorhoofd, het zwart van gezicht en handen in een ommezien ver dwijnen: hii pakte een borstel, even tater was zijn verwarde haardos in orde. Toen opende hij de deur var zijn hut even geruisloos als hij haar gesloten had. Cullingwood had zich juist bij de ta fel geïnstalleerd met een tijdschrift en een sigaret, toen driftig geklopt werd. Binnen riep hij op volmaakt rusti ge toon. Een scheepsofficier trad de hut in. keek haar rond, bleef staan.: Ik vraag excuus, sir. Hebt u ook bijgeval laat van ean in dringer gehad*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3