Razzia van leger en Dj akarta Veiligheidsactie tegenover rode activiteit politie te Cijfers over de huizenbouw BLINDEN VRAGEN SOCIALE VOORZIENINGEN Britten nieuwe Zondag met zetten aanval m veel luchtactie Korea een Indonesische ministers in ons land gearriveerd ZJI. de Paus prijst liet werk van de K.R.O. „Vrije mening" op vredescongres van Warschau Plan-Schuman krijgt vaster vormen k r De KRO is deze week in rokWaardering van alle kanten J Wereldvoorraad van voedsel Maandag 20 November 1950 DAGBLAD VOOR SCHtEDAM EN OMSTREKEN Stadsleven zeven uren stilgelegd Directeur Javase Bank onder de arrestanten Bijna 52.000 woningen in uitvoering Beitels uit stenen tijdperk Massale protest-vergadering tegen de afwijzende houding der regering De Unie-conferentie in Den Haag Guerilla-troepen namen stad terug De nieuwe melkprijs voor de boer Financiering van dé Spoorwegen Amerikaan uit ongerustheid over rode agressie Congrespartij in Nepal aan de verliezende hand Fransen blijven in Indo- China terugtrekken Belgische positie thans geregeld Chef van de Westduitse politie benoemd r~ Zó vielen de punten J WEERBERICHT BELANGRIJKE VONDSTEN IN DRENTE „IN EEN WEEK DE AGENDA AFGEWERKT" Communisme niet veel hans De agenda Hevige activiteit van guerilla- troepen Russisch jeugdfeger voor Korea 1 St. NICOLAASAVOND ZONDER VERKEERS ONGELUKKEN Binnenscheepvaart oppeft bezwaren DE ZAAK BERTHA HERTOGH BEGONNEN Steun aan België NOG OP WANKELE BASIS H*t 9galmti«faa<fc. matig aowaiDuto- Voetbal-uitslagen van de Eerste-hlassers De weersverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond nog opklaringen, overigens meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot harde en aan de kust later wellicht stormachtige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 21 November: Zon op 8.09 uur, onder 16.42 uur; Maan op 15.08 uur, onder 4.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het is Zondag een wel heel ongewone dag geweest in Djakarta: in ver band met een „veiligsheidsactie" was het stadsleven er van 's morgens vijf tot 8 middags twaalf uur totaal stil gelegd. Trams en bussen reden met, treinen evenmin en vliegtuigen konden landen noch opstijgen, want *r mocht geen mens op straat, zodat derhalve ook geen enkele dienst kon functionneren. Door middel van radio en pamfletten werd in de prille ochtend de bevolking bevolen „in verband met maatregelen, welke door militairen en de politie worden getroffen, de huizen niet te verlaten totdat de maatregelen voltooid zijn." Om twaalf uur werd daarna over de radio medegedeeld, dat men zich weer buitenshuis mocht begeven. Geleidelijk aan kon toen het leven zijn normale gang gaan hernemen en in de middag kwamen ook weer vliegtuigen aan op Kemajoran. De maatregel werd zo strikt doorgevoerd, dat president Sukarno, die des morgens per vliegtuig naar Malang zou vertrekken om zijn zieke moeder in Blitar te bezoeken, zijn vertrek tot 's middags moest uitstellen. T|jdens de actie is ook een aantal arrestaties verricht, doch niemand weet nog hoeveel. De schattingen variëren van een dozijn tot twee honderd. Onder de arrestanten bevinden zich een aantal lei ders van de Partai Kommunis Indonesia en de arbeidersorganisatie Sobsl maar er was ook een van de directenren. der Javase Bank bfl, nl de heer P Spies en voorts het voormalige Chinese lid van de Volksraad, de heer H Kan. de hoofdre- dactenr van het links geërienteerde Chi nese dagblad „Seng Hao Pau", de heer Wang Chi Wen en de voormalige staats secretaris voor de binnenlandse veiligheid Rnriasantoso. Velen van de arrestanten zijn in d» I >op van de middag weer vrij gelaten. Voor zover Zondagavond kon bevonden zich toen de heren Spie g Chi Wen en Kan nog in arrest. Over de reden van de aanhouding van de heer Spies tast men bij de Javase Bank in het duister. Omtrent de oorzaak van heel de actie is geen enkele officiële mededeling ge daan. Wel werd in het vooruitzicht ge steld, dat dit vandaag zou geschieden. Men kan echter wel veilig aannemen dat zij verband hield met de herbegrafenis gisteren te Solo van de gevallen leiders van de communistische opstand in Ma- diun, o.w. Sjarifuddin. Van communistische zijde waren enige tijd geleden in verband met deze plech tigheid demonstraties van P.K.I en Sobsi aangekondigd, welke nadien door de re gering werden verboden. Zaterdag j.l. gaf toen de leiding van de Sobsi een verklaring uit, waarin werd ge zegd. dat zij zich bij de door de regering genomen maatregelen zou neerleggen Men kan echter aannemen, dat de rege ring het zekere voor het on ekere heeft genomen, temeer omdat volgens verkla ringen van gezaghebbende zijde elders in Indonesië soortgelijke veiligheidsaeties zijn ondernomen. Deze zelfde kringen gaven te verstaan, □ai de act'e duidelijk aangeeft, dat de re gering waakzaam is. Volgens inlichtingen waren er relletjes te verwachten geweest. „Iedere actie, van welke groep ook, waar- bij gebruik wordt gemaakt van onwettige middelen, zal door de regering worden onderdrukt". Tenslotte zeide men, dat het communisme in Indonesië niet verboden is, doch dat, indien er actie zou worden gevoerd, die schadelijk is voor het natio nale belang, de regering niet zal schromen krachtige maatregelen te nemen. Dit geldt ook voor iedere andere stroming, aldus deze gezaghebbende kringen. De actie in Djakarta die een rustig ver loop had, sloot Djakarta. Priok en Djati negara geheel af. Van de zijde van het ministerie van voorlichting werd aan Aneta medegedeeld, dat „de veiligheids- actie werd uitgevoerd in het kader van het streven naar een spoedig herstel van de orde en veiligheid in Indonesië. Zij kan beschouwd worden als een uitvloeisel van de rede die minister-president Natsir in de afgeiopen week over de gewapende groepen heeft gehouden en van de be kendmaking van sultan Hamengku Bu- wono over de inlevering van wapens. Inmiddels vernam Aneta, dat o.a. het hoofdkwartier van het centraal comité van de P.K.I door de politie werd onder zocht, waar men o.m. een proefdruk van het nieuwe nummer van de „Bintang Merah (Rode Ster) in beslag nam. In dit nummer stonden artikelen, die betrekking hadden op de herbegrafenis van Amir Sjarifuddin c.s., welke, gelijk gezegd, gis teren te Solo heeft plaats gehad. Van officiële zijde werd te Singapore vernomen, dat de te Djakarta genomen maatregelen ten doel hadden hét aan leger en politie mogelijk te maken bij verras sing een onderzoek in te stellen naar in onwéttig bezit zijnde wapens. De eregasten bij de feestelijke herdenkingsvergadering van het zilveren jubilé van de K. R. O. Op de eerste rij v.l.n.r.)staatssecretaris mr. Cats, mgr. J. Huibers, minister-president dr. Drees, mgr. P. Giobbe, prof. Kors, mgr. fP'. Mutsaerts en minister Rutten. Volgens gegevens van het C.B.S. zijn in September jl. hier te lande 4649 woningen voltooid. In de overeenkomstige maand van de jaren 1945 tfm. 1949 kwamen resp. 84, 118, 1040, 2919 en 3797 woningen ge reed. In de eerste drie kwartalen van 1950 werden 34,136 nieuwe woningen gebouwd, tegen 29,188 in dezelfde periode van 194». Onder de in September gereed gekomen woningen bevinden zich 469 duplexwonm- gen (Sept. 1949: 115). In de eerste negen maanden van 1950 kwamen 3355 duplex- woningen gereed. In dezelfde periode van de jaren 1948 en 1949 waren het er resp 396 en 565. De in September 1950 voltooide wonin gen zijn als volgt over de provinciën wo drie grote steden verdeeld (tussen Haas jes de cijfers van September .Vtf,0" ningen 135 (105), Friesland 94 100). Drenthe 109 (239), Overijssel 431 ub.i Gelderland 446 489), Utrecht 269 <198). Noord-Holland (excl. Amsterdam» 39( (356), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 485 (326), Zeeland 118 (13oi, Op de ontginning van de landbouwer J. Lanting te Valthermond hebben enkele arbeiders, die bezig waren aan de ont ginningswerken aan de straatweg Valthe Exloo op een diepte van ongeveer een halve meter drie stenen beitels gevonden De bekende archeoloog prof. van Giffen werd hiervan in kennis gesteld en uit zijn onderzoek kwam vaist te staan, dat men hier te doen heeft met werktuigen uit het jongste stenen tijdperk. De beitels waren namelijk gepolijst, In dezelfde omgeving heeft prof. van Giffen een hele opslagplaats uit dat zelfde tijdperk ontdekt. Het betreft hier een opslagplaats van vuurstenen. Er werden halfafgewerkte werktuigen gevonden. Men vermoedt dat het hier een opslag plaats betreft van een handelaar en bewerker van vuursteen. Men gébruikte in die tijd in het Noorden van ons land vuursteen afkomstig uit het Oostzee gebied. De vondsen roepen herinneringen op aan een tijd ongeveer 2000 jaar voor Christus want de ouderdom wordt geschat op ongeveer 4000 jaar. De grote zaal van de Haagse Dierentuin was Zaterdag geheel gevuld met blinden en hun geleiders uit alle delen van het land, die naar Den Haag waren gekomen om uiting te geven aan hun diepe teleur stelling over het feit, dat de Regering de door de Staatscommissie voor Blinden- vraagstukken ontworpen regeling „Soci ale Voorzieningen voor blinden", waarbij een bedrag van f lti millioen werd ge vraagd om een bescheiden sociale voor ziening voor blinden tot stand te brengen heeft afgewezen en in plaats daarvan op de begroting van Sociale Zaken een be drag van slechts f 35.000 heeft gebracht voor het blindenonderwijs en voor steun aan werkinrichtingen voor blinden. Deze massabijeenkomst, welke belegd was door de Stichting „Het Nederlandse Blinden wezen", werd ook bijgewoond door enkele leden van de Staten-Generaal, de Haagse wethouder van Sociale Zaken, de heer v. d. Oever en enige andere belangstellen den. „Als mens, als lotgenoot van de 5000 blinden van Nederland, als katholiek en als katholiek priester vraagt ik u, leden van de Eerste en Tweede Kamer, helpt ons blinden aan een minimum van levens- zekerheid", smeekte iï'f Uïnde pater An dreas O.M. Cap. nit Grave aan het slot van Zijn aangrijpend betoog, waarin hij de toestand van de blinden in Nederland schetste. De Paus, aldus pater Andreas, prees ons land om zijn prachtige sociale wetten en om zijn sociale en christelijke mildda digheid. Dat was voor ons aangenaam om te horen. Maar als wij ons realiseren de deplorabele toestand, waarin de blinden verkerën, die verstoken zijn van alle so ciale voorzieningen dan hebben we geen reden om trots te zijn, dan komt een ge voel van ontevredenheid bij cms op. Het is beschamend, voor ons land, dat op het congres te Oxford alle vragen over voor zieningsmaatregelen voor blinden in Ne derland ontkennend moesten worden be antwoord. Millioenen uit de schatkist worden uit gegeven aan de K.L.M., aan de gerepa- trleerden en voor tal van andere doelein den, maar als er f 1V4 millioen voor de blinden wordt gevraagd, is er geen geld. De f. 35.000 welke de Regering thans wil geven, is nog niet eens voldoende om de tekprten te dekken van de werkver schaffing voor mannelijke blinden in Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland en ook andere instellingen voor blinden wer ken met grote tekorten Als we geld had den om de Werkinrichtingen voor blinden te moderniseren en vlecht- en breimachi nes te kopen, zou het werk der blinden °P De minister-president, dr. W. Drees, wenst de K. RO. geluk met zijn 25-jarig bestaan. Het orkest luistert toe in strakke aandacht. (Van onze Amsterdamse redactie) De Unie-conferentie, die vandaag in Den Haag begint, wierp gisteren op Schiphol haar schaduwen reeds vooruit. Met enige uren vertraging arriveerde daar s mor gens de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken en leider van de ïndone- sische delegatie voor de conferentie m Moh. Rum, met het üjntoestel van de K.L.M. uit New York. Drie andere leden van de Indonesische delegatie, de minis- ters dr Sumitro (Handel en Industrie), ir Diuanda (Verkeer) en Sjafrudin Prawis- n-gara (Financiën) kwamen 's avonds aan Ter verwelkoming waren aanwezig de ministers Van den Brink, Götzen en Van Maarseveen en de plaatsvervangend Indo nesische Hoge Commissaris, de heer Djum- ha na. In aansluiting op het bericht, dat hij in Amerika een langdurig onderhoud zou hebben gehad met zijn Russische collega Visjtnski, vertelde mr Rum, dat het in deze bespreking vooral over dipiomatiek- technische onderwerpen was gegaan. Hier bij was o.a. ook ter sprake gekomen de mogelijkheid orrt tot wederkerige vestiging van diplomatieke vertegenwoordigingen in beide landen over te gaan. De grote moeilijkheid voor Indonesië is in dit ver band échter, dat het niet over voldoende geschikte mensen beschikt om ov^ de gewenste diplomatieke posten te bekleden. Z-odra men in Indonesië een geschikte man gevonden hééft om als diplomatiek vertegenwoordiger van zijn land in Rus- tand op te treden, zal daar een post wor den gesticht. Bij zijn; vertrek uit New York had mr Rum verklaard, dat Indonesië een „demo cratisch onafhankelijk buitenlandse poli tiek zal voeren". Een van de elementen waarop „de com munistische agitatie" gebaseerd was. de nationalistische beweging, wa^ geëlimi neerd sinds het verkrijgen van de onaf hankelijkheid. Indien er verbeteringen in economisch opzicht tot stand werden ge bracht zou het communisme zijn „tweede steunpunt verliezen", aldus de minister. Over de punten, die op de Unie-confe rentie In Den Haag ter tafel zullen wor den gebracht konden de drie Indonesische gedelegeerden, die 's avonds op Schiphol aankwamen, nog niets meedelen. Er is nog slechts een voorlopige agenda opge maakt en pas tijdens de eerste informele zitting zal een officiële agenda worden opgesteld. Door enige commissies zijn wel reeds voorbesprekingen gevoerd. „De Generale Scheepvaart-overeenkomst zal in ieder geval niet op de agenda voor komen", aldus minister Djuanda, „want deze zal pas ter sprake komen na bespre kingen tussen de Indonesische regering en K.P.M., welke eerst na de Unie-conferen tie zullen beginnen. Ook de kwestie van de K.P.M.-schepen" zou. zo dacht de min. niet van veel „invloed zijn op de loop van de conferentie". „Evenmin als de kwestie Ambon", meende minister Sjafrudin, want: „dat is geen moeilijkheid meer" en het was bovendien volgens minister Dju anda een louter interne aangelegenheid geweest. De ministers waren voorts van mening, dat men in ongeveer één week de agenda van de Unie-conferentie zou afwerken. In Noord-West-Korea laaide de strijd Zondag plotseling weer op. Britse troepen vielen de in verdedigingsstellingen ingegraven tegenstander aan, voorafgegaan door Amerikaanse tanks, enkele kilometers boven Patskjon. Be actie werd door Amerikaanse gevechtsvliegtuigen gesteund. Door sneeuw en modder oprukkende troepen van de zevende Amerikaanse "ivisie infanterie hebben Zondag de buitenwijken van de Oostkoreaanse 1 aats Kapsan, die 34 km. van de Mandsjoerijse grens is gelegen, bereikt. Verder -j heerste er Zondag van ge- ?,i/.ht' iS zijde Srote bedrijvigheid in de troepen werden uit de lucht ook afzonderlijke doelen zijn aangevallen, waarbij militaire doelen m tal van plaatsen werden getroffen. Door het hoofdkwartier van het Zuid- koreaanse leger is Zondag bekend gemaakt dat de communistische guerillera's er i„ de nacht van Zaterdag op Zondag in zijn geslaagd de 80 K.M. ten Noord- Oosten van Seoel gelegen stad Tsjoentsjon bij verrassing in te nemen. Onder de burgerbevolking e. slachtoffers gevallen. Er wordt thans hevig om het bezit van de stad ^streden De communisten hadden de stad Zon dagochtend nog bezet. Zolang zjj er blijven, zijn belangrijke bevoorradings- wegen, die vanuit Seoel naar het Noorden en Oosten lopen. afgesncdcn Men schat de sterkte der communistische Troepen in Tsjoentsjon op twee duizend man. Volgens het Zuidkoreaanse hoofdkwar- tier worden de operaties andere eenheden guerilleras, de geallieerde Unies opereren, Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de K.R.O. zond Z.H. de Paus de volgende brief aan Z. Em. Johannes Kardinaal De Jong, welke bood schap door de Pauselijke Internuntius, Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe in de herdenkingsbijeenkomst werd voorgelezen: Het vijfde lustrum, dat de „Katholieke Radio Omroep" rijk aan initiatieven van een stralend en werkdadig geloof heeft volgemaakt en welk feit hij weldra zal vieren, is de reden, waarom Wij U en de overige Bisschoppen van Nederland, zijn geestelijkheid en gelovigen ten zeerste prijzen om het werk, dat zo voortreffelijk is uitgevoerd en verzorgd, en terwijl Wij met Vaderlijke liefde allen zegenen, die deze omroep leiden, er hun krachten aan geven en hem begunstigen, hopen Wij vurig, dat oren en harten met steeds levendiger belangstelling mogen luisteren naar zijn zeer gewaardeerde stem men, gewijd aan de waarheid, de liefde en de menselijkheid. Gegeven te Rome, bij het graf van St. Petrus 9 September 1950. PAUS PIUS XII communistische generaal Tsjaik Kim van uit een geheim hoofdkwartier te Pjonggang, 100 K.M ten Noord-Oosten van Seoel, geleid. Het doel der gueril lera's zou zijn een wig te drijven tussen het achtste en het tiende legerkorps, die zich respectievelijk in het Westen en het Oosten van het Koreaanse schiereiland bevinden. Meer dan 3.000 jonge mannen in de Sovjet-Unie en „andere Sovjetrussische gebieden" hebben zich opgegeven voor een vrijwilligersleger, dat in Korea zou worden ingezet, aldus meldt het op For mosa In het Engels verschijnende dagblad „China News". Volgens het blad zal dit leger na een korte opleidingsperiode in de strijd wor den geworpen. Dit bericht behoeft het nodige voorbehoud. Een te Tokio opgevangen uitzending van Radio-Peking meldt, dat 600.000 Chinese vrijwilligers worden aangewen- ven om in de „grensstreek" te dienen. Onder de leuze „het moet moge lijk zijn' zal de K.N.A.C. een be roep doen op alle weggebruikers in Nederland om ernstig te pogen althans één dag van het jaar vrij van verkeersongevallen te houden Daarvoor is uitgekozen de 5de DECEMBER a.s., de Sinterklaas avond. Gemiddeld worden in ons land per dag 48 slachtoffers in het weg verkeer geconstateerd, nl. 12 voet gangers, 20 fietsers en 16 overige weggebruikers. Van die 48 zijn er 2 a 3 doden, 24 ernstig- en 21 22 lichtgewonden. Het moet mogelijk zijn, meent de K.N.A.C., dit gemiddelde te drun ken, indien allen op de weg meer voorzichtigheid én hoffelijkheid be trachten. Noord-Brabant 812 (576), Limburg 406 (523), Amsterdam 226 <71), Den Haag 274 (71), Rotterdam 393 (298), N.O.-Polder 54 (43). In September jl. werden voorts 6530 woningen in uitvoering genomen. Hier onder bevonden zich 601 duplexwoningec. In September 1949 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 3852 woningen. Daar het aantal nieuw begonnen wonin gen wederom groter is dan dat. hetwelk gereed kwam, steeg het cijfer voor de in uitvoering zijnde woningen wederom en wel tot 51.872 (hieronder zijn 4340 duplex - woningen). Dit is het hoogste aantal ia uitvoering zijnde woningen, dat in enig» maand sinds 1930 werd genoteerd. Amsterdam. veel meer rendabel worden. Het Is meer dan tijd, dat de Regering maatregelen neemt om de blinden te helpen. Ds. J. Wit uit Nijmegen wees er vervol gens op, dat de blinden een bijzondere plaats innemen onder de lichamelijk ge handicapten. Zij kunnen nog een gezin stichten en door bijzondere maatregelen op het gebied van arbeidsbemiddeling en werkverschaffing kan hun arbeid meer productief worden gemaakt, zodat zij zich geen tweederangs burgers behoeven te gevoelen en zij niet meer overgeleverd zijn aan de openbare armenzorg. Als derde spreker wees de heer F. G. Tlngen uit Amsterdam op de achterstand tn Nederland ten opzichte van het bui tenland, wat de blindenzorg betreft. Tenslotte werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin met de meeste kracht geprotesteerd werd tegen de afwijzing door de Regering van de ontwerp-regeling „Sociale voorzieningen voor blinden" en een dringend beroep ge daan op de leden van de Staten-Generaal om, als de Regering haar standpunt hand haaft. het ontwerp onverkort en zo spoe dig mogelijk te doen invoeren. Tijdens de intermezzo's tussen de rede voeringen bracht de Haagse Blindenmu- ziekver. „Kunst naar Kracht" op verras send correcte wijze enige muzieknummers ten gehore. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, (gelijk wij reeds in het vooruitzicht hebben gesteld), de gemiddelde producentenprijs voor melk vo,or het. melkprijsjaar 1B50/5I thans vast gesteld op-17,5 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3,5 Ook tn het nieuwe melkprijsjaar zal het verschil tussen de prijs gedurende de winterperiode en die in de zomerperiode 3 cent per kg. be dragen. Daartoe zal in de wintermaanden weer een toeslag van ongeveer 2 cent wor den gegeven, welke in de zomermaanden door middel van een heffing van ongeveer 1 cent wordt teruggevorderd. De wintermelkprijs voor de boer zal dus ongeveer 19% cent bedragen en de zomer- melkprijs ongeveer 16% cent per-kg. melk van 3% vet. De toeslag voor de winter periode wordt reeds verstrekt van 5 Nov. 1950 af. In verband met het tijdstip, waarop deze beslissing genomen is, zullen de nood zakelijke wijzigingen in de met de basis melkprijs samenhangende prijsstellingen etc. op 2 December 1950 van kracht wor den. De wijziging van de melkprijs voor de veehouders zal geen wijziging van de •maximumprijzen voor de consumenten ten gevolge hebben. De gezamenlijke binnenscheepvaartorga- nisaties hebben aan de Tweede Kamer haar bezwaren kenbaar gemaakt ten aan zien van het wetsontwerp tot voorziening in de kapitaalbehoefte van de N.S., waar mede een bedrag van 1.139.000.000 ge moeid is. De Nederl. binnenscheepvaart wenst, dat een staatscommissie wordt ingesteld om een rapport uit te brengen over ,de bijdrage in de oorlogsschade eh verdere financiering van de N.S. In het request wordt verder gewezen op de ongelijkheid van behandeling var. de particuliere bedrijven en de N.S. ten aanzien van de vergoeding van oorlogs schade. Twijfel wordt uitgesproken of de vergroting van het kapitaal van 10 mil lioen tot ƒ300 millioen voor rekening van de Staat wel rendabel kan zijn. Het Hoge Gerechtshof te Singapore ls vandaag toch begonnen met de behande ling van de zaak Bertha Hertogh. Het eerst kwam mr E. D Shearn, die voor de ouders van Bertha pleit, aan het woord. In ofliciële en niet-officiële kringen te New Delhi is men van mening dat, tenzü een groot gedeelte van de strijdkrachten der regering overloopt naar de troepen van het in opstand gekomen nationale Nepalese congres, de militaire situatie er voor de opstandelingen thans slecht uit ziet. Birgandj, de zetel van het Nepalese con gres, de „voorlopige regering" van Nepal, zal vandaag ontruimd worden, wanneer geen nieuwe munitie ontvangen wordt, aldus meldt de „Press trust of India". Het congres heeft zijn troepen opdracht gege ven zich van Parwenipoer naar Birgandj terug te trekken. Manschappen van de Nepalese regeringstroepen doodden 20 ct> wondden 160 man der, congrestroepeii, waarvan 5.000 man een wapenopslagplaats te Gaoèr'bestormden, dat 50 km ten Oos ten van Birgandj ligt. Volgens een bericht uit Raxant, de aan de Nepalese,grens gelegen Indische stad. zouden de opstandelingen de strijd reeds gestaakt hebben. Een woordvoerder van bet Franse leger heeft medegedeeld, dat een kleine Franse voorpost op ongeveer 30 km. ten Noord- Oosten van de hoofdverdedigingslinie van Hanoi ontruimd is. Het is de plaats Tsjoe Coall. De manschappen van de Vietminh in deze streek zouden van wapens van Amerikaanse oorsprong gebruik maken. De Franse troepen bezitten thans nog slechts een belangrijk bolwerk aan de 140 kilometer lange weg, die in Noord-Ooste lijke richting naar de grenspost Dinhlap voert. Tsjoe Coall is de derde post, die de Fransen kort geleden hebben verlaten. Een militaire woordvoerder te Hanoi heeft verklaard, dat het Franse kabinet besloten heeft meer manschappen, tanks, schepen en ander materiaal voor de strijd mii?13 te zenden. Volgens welin gelichte kringen zouden 4.000 man ten spoedigste vertrekken. John Rogge, bestuurslid van de Ameri kaanse progressieve partij en lid van het permanente comité van de vredesbewe ging, heeft op onder communistische lei ding staande vredescongres te Warschau een rede van een half uur gehouden, waarin hij 't communistische geloof in het gebrmk van geweld „een hinderpaal op de weg van de menselijke vooruitgang" heeft genoemd. Rogge heeft een eigen weg ge volgd sinds hij zich bij deze vredesbewe ging aansloot en wil Noord-Korea als aan valler gebrandmerkt zien. Waarnemers geloven, dat dit Rogge's „zwanenzang" in de vredesbeweging is geweest. De voor aanstaande sovjetrussische afgevaardigde Boris Polévoy heeft hem reeds „een ver nietiger van de vrede" genoemd. Rogge zei in zijn rede, dat de commu nisten in Korea en Tibet hun toevlucht hadden genomen tot geweld. „Communis tisch fanatisme heeft de sovjet-unie ver leid tot een poging, agressieve bewegingen in andere gedeelten van de wereld onder haar invloed te krijgen door vooruitgang gelijk te stellen met haar eigen buiten landse en binnenlandse politiek". Hij ver klaarde zich verontrust zowel over de concentratie van economische macht in de V-S, al» ovar van politiek» macht in de sovjet-unie. doch het meest over de laatste. „Kunnen zij niet dulden, dat iemand het met hen oneens !s, omdat zij zo onzeker zijn van hun positie? Kunnen zij geen andere mening horen, omdat zij zo onzeker zijn van hun premissen?", vroeg Rogge zich af. Deze opmerking werd met hoongelach beantwoord. De con gresleden joelden en schimpten tijdens zijn rede, doch enkele punten, die over eenstemden met de algemene lijn van het congres, werden met bijval ontvangen. Anton Grasser, voormalig generaal van dc Duitse weermacht en majoor van poli tie, is benoemd tot politie-chef van de West-Duitse bondsregering. Hij zal hoofdzakelijk verantwoordelijk zijn voor de organisatie van de 30.000 man sterke mobiele politiemacht, die door de Westelijke geallieerden op de conferentie van de ministers van buitenlandse -zaken j te' New York in September aan West-; Duitsland is toegestaan. I De on-i. handelingen over een Europe se steenkolen- en staalpool naderen haar voltooiing met overeenkomst op bijna alle essentiële punten, aldus wordt uit Parijs vernomen. De ontwerp-overeenkomst zal waarschijnlijk binnen tien dagen te Parijs worden geparafeerd. In December zal een bijeenkomst van de ministers van buiten landse handel van de zes landen te Parijs plaats vinden, die hun definitieve goed keuring aan het ontwerp moeten geven. Zij zullen ook bespreken, wie de zes tot negen leden zullen zijn van het hoge gezagsorgaan- De keuze zal gemaakt wor den op grond van capaciteit en niet op basis van nationaliteit. Verschillende moeilijkheden, die een maand geleden nog aanwezig waren, zijn thans uit de weg geruimd. Ook t. a. v. de twee anti-kartel clausules. Een hiervan verbiedt, dat bedrijven, die door een kar tel worden gecontroleerd, toestemmen in een beperking van de productie, een marktverdeling of een opschrocving van de prijzen. Het tweede verbiedt de samen stelling van ondernemingen of de deel neming in andere ondernemingen zonder toestemming van het Gezagsorgaan. Tegen deze clausules bestond heftige tegenstand van Duitse zijde. Blijkbaar heeft de Duitse regering deze echter we ten te overtuigen. Voor de gelijkmaking van de kolen- prijzen in de verschillende landen gedu rende de overgangsperiode schijnt ook een oplossing gevonden te zijn. De jongste stijging van de Duitse kolenprijzen heeft deze moeilijkheid aanzienlijk kleiner ge maakt. De Belgische kostprijs blijft echter boven die van de andere partnerlanden liggen. De oplossing houdt nu in een sub sidie voor de 6 millioen ton Belgische kolen, die voor de staalindustrieën van de zes landen nodig zijn, terwijl de overige 20 millioen ton van de Belgische productie door een tarief beschermd zullen worden, dat progressief verlaagd zal worden, tot dat ook de Belgische steenkoolindustrie geheel in de uniforme Europese markt zal zfln opgegaan. land als Frankrijk zullen bijdragen, zal zorgen voor een reductie van- de prijs voor de zes millioen ton Belgsche kolen van B. frs 620 tot 450 per ton. Lord Bruce, voorzitter van de wereld raad voor Voedsel en Landbouw, heeft verklaard, dat de voedselproductie van de wereld pas het peil van 1938 heeft bereikt, terwijl de wereldbevolking met 200.000.000 zielen is toegenomen. Een der gevaren werd gevormd door het feit, dat Canada en Amerika voor de oorlog slechts in tien pet der voedselbehoefte van andere lan den voorzagen, terwijl zij thans de ver antwoordelijkheid voor 45 pet op zich ge nomen hadden. Slechts door een enkel slecht seizoen zou het voedselsurplus te niet gedaan worden. A: G.V.A.V.Leeuwarden 1S Zwolse Boys—Sneek 1—3 H.S.C.—Achilles 2—4 Zwartemeer—Velocltas 1—1 Be QuickGo Ahead 40 FrlsiaHeerenveen 3—4 B: Enschedese BoysA.G.O.V.V. I3 Wageningen—Heracles 41 Ajax—D.O.S0—5 D.W.S.Enschede 2—0 C: D.W.V.—K.F.C3—1 B.C.H.—E.D.O1—1 D: De Baronie—Xerxes i T.S.C.—Willem II 3—1 N.O.A.D.—N.A.C1—1 E: Eindhoven—Sittardia s—2 Spel. Emma—V.V.V3—t M.V.V.—Bleyerheide 4—1 Chevremonfc—P.S.Vj—4 Maurltc—Helmond!»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1