Nieuws uit STAD en OMTREK Of u nu elke dag of elk uur komt.,. LANGS DE I Lijn Van oude toestanden en wat zware jongens Uit het jaarverslag van de vak groep Tuinders L.T.B. Een Maanreis in het verschiet? De huiszoeking bij drs Speekenbrink U krijgt niet eerder woonruimte dan uw urgentie-klasse St. Hubertusgroep bestond vijf jaar Het bedrijf en de jonge arbeider Een lans gebroken voor de politie De participatie van de regering in de noodlijdende producten fondsen Stappen ondernomen in Djakarta Snelheid van 11,2 km. per seconde Fraude op Schiphol Indonesische deviezencertificaten DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 FAGINA S R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. DAMCLUB „SCHIEDAM" Contact-avond Credo-Pugno-clnb MARIA GORETTI NOG GEEN OPDRACHT VOOR OBELISK NIEUWE SCKtFOAMSCHE COURANT burgerlijke stand COMMISSARIS VOORDEWIND VERTELT AFSLUITING KORTE SINGELSTRAAT GEVONDEN VOORWERPEN GEEN VOLLEDIGE CONCEN TRATIE BIJ WILTON- FIJENOORD ARBEIDER STAK COLLEGA MET MES k.r.o.-gift VOOR PERSONEEL Een maand salaris extra PROTEST TEGEN VERLAGING MELKPRIJS GROESBEEKSE WACHT- MEESTER KRIJGT U/2 JAAR Koersverhoging is niet onmogelijk GEBLOKKEERDE EN VRIJE REKENINGEN HANDELS BANKEN Men verzoekt ons het volgende mede te delen. Nu de z.g. opschuifwoningen doop het betrokken van nieuwe woningen langza merhand vrijkomen is er, begrijpelijker wijs, een grote toeloop van het publiek naar het Bureau Huisvesting om voor een dergelijke woning in aanmerking te komen. Hieronder zijn er echter vele, en dat zijn dan heel vaak niet eens de meest urgente gevallen die menen door een dagelijks of zeer veelvuldig be zoek aan het bureau te bereiken, dat Zij voorgaan vóór hen die behoorlijk hun keurt afwachten. Dit is volkomen onjuist. In de eerste plaats maken zij» het door Verspilling van tijd zichzelf en de amb tenaren, welke laatste toch geen toezeg ging kunnen doen onnodig moeilijk, doch bovendien duperen zij hen, die of voor het eerst of slechts een enkele maal een bezoek aan het Bureau brengen, omdat deze dan lang op hun beurt moeten •wachten. Daarom worden er thans maat regelen genomen om aan dit euyel zo Veel mogelijk een einde te maken. Per» gonen, die zonder enige noodzaak binnen 2 maanden nu hun laatste bezoek terug komen worden derhalve niet meer toege laten Hetzelfde geldt voor het spreekuur op Donderdagochtend, waarbij dan een termijn van 3 maanden zal gelden. Op het Bureau Huisvesting is vanzelf sprekend bekend welke woningen er teeg komen. De toewijzing hiervan ge- sehiedt aan de hand van een urgentie- lijst, welke door het Bureau is opgemaakt en door burgemeester en wethouders wordt vastgesteld. Deze urgentie is onder meer bepaald door rekening te houden met de volgende omstandigheden: 1. Gevallen met rapport van de Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond- „J'aie l'honneur de vous présenter: Mademoiselle Dorothé"oftewel „Ln hier hebben we Doortje!" Doortje, lieve lezer, is een vnendeUIKe jongejuffrouw, die boordevol idealen door het leven hijgt. o Haar laatste ideaal is „anti-vivi-sectie Zij heeft op de Vest een indrukwek kende man zien staan met mooi gepoetste rijlaarzen en een wagen waarin iraaie honden te kijk lagen. Die man deed aan anti-vivi-sectie en Juffrouw Doortje doet het ook. „Wie wreedheid gedoogt, zal wreedheid ondergaan! Wij strijden tegen proeven op levende, weerloze dieren", dreunt Doortje haar van-buiten-geleerd leusje Het klinkt natuurlijk erg sympathiek, vooral als je er een foto bij te z'en krijgt met zes buitengewone mooie St. Bernards- houden tegen een achtergrond van Zwit serse Alpen. Maar, nuchter gezien, is het denderende kolder!! Dat heb ik Doortje natuurlijk niet zo pardoes gezegd, zo onfatsoenlijk ben ik niet. Ik heb haar het volgende gezegd: „Beste Door, de dieren zijn' door O.L. Heer geschapen om Hem te verheerlijken en om de mensen te dienen". „Ja" knikte Door. „Heb je wel eens van Pasteur gehoord? „De Franse dokter die een middel tegen hondsdolheid heeft uitgevonden", ratelde ze prompt. „En van Behring?" „Nee" schudde Door. Ik zou er ook nooit van gehoord hebben, als ik niet toevallig vier dagen geleden in het boek „San Michele" van dr. Axel Munthe gelezen had dat dr. von Behring de man is die het serum tegen diphterie ontdekte. Pasteur en Behring hebben voor de mensheid ontzagelijk grote ver diensten verworven. Zij hebben genees middelen gevonden tegen vreselijke zieK- ten.... Zij hebben die gevonden door proefnemingen op levende dier.... door vivi-sactieü v Naast hen kunnen ze Robert Koen noemen, die onderzoekingen deed over miltvuur en infectiezieken en hoe zouden we aan anti-pokstof komen zonder vivi sectie, hoe aan anti-giftstoffen tegen slan genbeet? In de encyclopedie staat onder „Vivi-sectie": „van groot belang voor het bepalen van de werkzaamheid van nieu we geneesmiddelen" Vivi-secti^ is niet wreed. Het is nood zakelijk. Een ding is toch nog wel grap pig: die leren rijlaarzen van de Anti man op de Vestleer wordt van die- renvellen gemaakt!En zou die mijn heer ook nooit eens een gebakken bief stuk eten, of garnalen-croquetten, hazen peper of gewoon maar een stukje lever worst? Als hij consequent is mag hij ook nooit een mug dood meppen, moet hij tegen muizenvallen ageren en de verkoop van vliegenvangers verbieden. „Kom. Doortje, laten we nog effentjes verstandig blijven, meid!" Sebastiaan. heidsdienst: dringend noodzakelijk of noodzakelijk. 2. Woningen die afgebroken moeten worden. 3. Zeer slechte woningen. 4. Gerepatrieerde gezinnen die niet on dergebracht kunnen worden bij ouders of familieleden. 5. Overvolle huizen waar ouders bij kinderen moeten slapen die boven de 12 jaar zijn of meerdere gezinnen op 1 zol derruimte. 0. Gezinnen van 5 of meer personen die inwonend zijn. 7. Gevallen waarbij 2 woningen vrij» komen, 8. 4 personen wonen en slapen op 1 kamer, 9. Gevallen waar vrouw en kinderen nog elders wonen en de man hier een sleutelpositie inneemt. Tenslotte wo"rdt er nogmaals op gewe zen, dat zli, die voor een woning in aan merking komen, bericht krijgen. Hierop moet dus gewacht worden. Men schrijft ons: Zondag j.l. herdacht de St. Hubertus groep van de parochie St. Johannes de Doper haar eerste lustrum, wat in intieme kring is gevierd. Nadat aile leden ter H. Tafel genaderd waren onder de H. Mis van half 9, trokken de leden naar hun troephuis voor een gezamenlijk ontbijt. Direct daarna installeerde de eerw. Aal moezenier enkele ass.-leiders der vrije clubs; daarbij wees hij hun op de zware taak en hoopte dat zij die allen zouden kunnen volbrengen waarna een der ass.- leiders bedankte voor het in hun gestelde vertrouwen. Daarna was er installatie van twee Verkenners, waarmede het eerste ge deelte was afgesloten. 's Avonds kwamen bestuur, leden en ouders bijeen in de bovenzaal van de R.K. Volksbond voor een gezellige avond. De eerw. Aalmoezenier opende deze avond met gebed. De eerw. spr. deelde mede, dat er deze keer een tombola zou worden ge houden voor bestrijding der onkosten, daar er nog ongeveer 500 schuld is en deze niet groter mag worden, liever kleiner, daarom aanbevolen. Vervolgens kwamen de Welpen, de Ver kenners, Voortrekkers en leden der vrije clubs ieder met hun eigen gemaakte stukjes voor het voetlicht. Alle aan wezigen vonden 't jammer toen het laat ste nummer werd aangekondigd van deze gezellige avond. Dit was een kampvuur, waaraan de gehele zaal deelnam. Aan het slot bad de eerw. Aalmoezenier het avond gebed en gaf aan allen de zegen. Nieuwe leden kunnen zich melden bij de eerw. Aalmoezenier pater Martin, Hoogstraat 87 of bij de heer Heynsbroek, Hoogstraat 71. De uitslagen van de huishoudelijke competitie zijn als volgt: Sonnemans Loog 10, de GooyerKlednekoort 10, ZoetmulderKop afgebr., Beukers Maagdenberg 0—1, Erftemeyer—Brokling 10, v. Rietv. Hees afgebr., v. Akke renKemper 0—1, Leerentv&ldNoorde- graaf afgebr. Donderdag a.s. speel SBO 2 tegen Maassluis 1 voor de competitie van de RSB, aanvang 8 uur in de bovenzaal van het Corner House. SBO 1 trekt Vrijdag naar Charlois voor het uitspelen van de afgebroken partijen. De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden: M. v. Noordenn-enL. Schuitman 2—0, A. Struik—A. Verberk 2—0, J. Lee- nmgD. Mast 20, J. v. TilburgW. Verhaat 11, p v KoordennenJ. de H A. Blokland—J. C. Onnink 0 2. Om de wisselbeker verloor D. Zon neveld van A. v, d. Moer. De Credo-Pugno-Club heeft Donderdag 1.1. weer een contact-avond georgani seerd. De door haar leden goed bezochte avond weFd door de voorzitter van Credo-Pugno geopend. Deze sprak hun een hartelijk welkom toe en spoorde hen aan toch vooral hun medewerking voor dit voor de K.A.B. zo mooie werk te blijven geven en hierin niet te verslappen. Verder gaf hij hen nog enige richtlijnen en bracht nieuwe suggesties naar voren i.v.m. de werkwijze ten einde het werk ze succesvol mogelijk te doen verlopen. Voor December stelde hij i.v.m. St. Nicolaas een feestavond in het vooruitzicht en stelde een comité in om deze avond te verzorgen. Vervolgens deed de secretaris verslag over het verloop der werkzaamheden na de vaeantie- Hierna besprak de g. pater Roghmans OP., de „Verhouding bedryf en jonge arbeider". In zijn interessant betoog kwam hij o.a. op het punt van de „bedrijfsarts"; hoewel hier natuurlijk voor bedrijf en arbeider veel goeds in sohuilt, neemt dit niet weg, dat hier ook gevaren aan zijn verbonden, n.l. dat deze bedrijfsarts zich werkzaam heden gaat toeëigenen, die volkomen op het terrein van de huisarts liggen. De mogelijkheid bestaat hier, dat de arbeider de keuze van eigen huisarts gaat verlie zen, met alle gevolgen van dien. Ook bedrijfspsychiater en sociale wer ker (ster) hebben buiten de voordelen, hun gevaren; voor sociale werker(ster), dat zij zich niet op het terrein van het huiselijke leven zelf behoort te bewegen; dit is niet hun taak. Vanzelfsprekend waren hier de nodige vragen over te stellen en er ontstond een aardig debat. Na de pauze werden er nog enige filmpjes gedraaid, o.a. over Rome, Pales tina en over de eeuwige wildernis in Afrika. Hierna was het slot van de avond be reikt en dankte de voorzitter de leden voor hun aanwezigheid en werd deze avond, welke in een gezellige sfeer was verlopen, gesloten. P.S. Wilt U lid worden van Credo- Pugno, komt dan Vrijdagsavonds half acht in het gebouw van de R.K. Volks bond. U bent altijd welkom. Weet U niet, wat het doel van deze club is??? Komt dan toch even praten en als goed K.A.B.-er blijft U dan zeker; werkt ook gij mede, om onze K.A.B. groter en ster ker te maken. HET BESTUUR. N. K. G. B.-ers OPGELET! Hedenavond vindt er een bijeenkomst plaats voor alle jonge leden van de Katholieke Grafische Bond. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het Don Bosco Patronaat, Lange Haven om 8-15 uur. Na een inleiding van de bestuurder Hölscher volgt een interessant filmpro gramma. Het afdelingsbestuur rekent op een flinke opkomst. Vanavond van bespreken voor „Het meisje en toneelstuk over Woensdagavond wordt opgevoerd, ook nog enk^e Naar wij vernemen is er nog geen bin dende opdracht verstrekt voor het maken van de obelisk. De Adviescommissie van de Kring van Beeldhouwers heeft op de eerste plaats uitgezien naar mogelijkheden om beeld houwers in Schiedam of omgeving voor te dragen. Hierbij Is ook gedacht aan Piet Stuyvenberg, die ook 't verworpen ontwerp van de gevallen strijder en de voortvechtende burger leverde. Op eigen gelegenheid heeft Stuyven berg een ontwerp gemaakt en Ingezon den aan de provinciale advles-commis. •ie, maar dit is geretourneerd, als niet gevraagd. Een dezer dagen zal nog een bespre king tussen de betrokkenen plaats vin den. nsr.Bt ad vJ^/fchieoAM tn omstreksn 72ste Jaargang No. 21395 GEBOREN: Emanuel z. v. W. Schneider en W. J. van Houten; Bastiaantje J. d. v. W. J. Noordhoek en C. E. Groenendijk; Johannes P. M. z. v. J. Keijzer en P. A. M. Bots; Jacob z. v. Th. C. van der Hul en J. C. Klepke; Theodorus H. z. v. H. G. Sips en A. M. Beniest: Izaak L. z. v. B. J Wigman en J. L. Zandvliet; Joanna M. 8h. d. v. J. W. G. Huihoven en J. A. M. Heijmans; Gerdientje d. v C Jansen en J. van der Ree; Sara d. v. C. L. H. Win kelman en. J. C. Könemann; Marius W. C. z. v. C. J. den Brinker en W. de Vl'ie- gere; Ary z. v. W. Weltevreden en A J. W. P. Otvweneel; levenl. kind van V. W. Klein en J. F. v. d. Broek. OVERLEDEN: P. die Bruijn, 63 j.; A. G. de Zeeuw 77 j.; C. Pijper 68 j.; G. C. Eijkenbroek 72 j. 7—8 uur is er plaats- de voorstelling van de moordenaar", het „Maria Goretti", dat a.s. door Rrederode Aan Musis Sacrum zijn kaarten verkrijgbaar. gerdijk 18b; stel peddels van kano, Broek- mijer, Daltonstraat 54; watertank, De BBouw, Pernissestraat 11b; boekje en twee schriften, Van Keulen, Van Beveren straat 39b; oude, eigen gemaakte kano, Van de Kraan, Overschiesestraat 70; da» mesportemonnaie, Daalmejjer, Nieuwe Haven 229; zilveren halsketting, Oos- terom, Frans Halsplein 20a; zilverbon van 1, Blomsteel, Broersvest 70b;1 8 zilver bonnen van 1, Heinders, Lorentzplein 20a; bruin lederen portemonnaie. Gom- mel, Zuidlandsestraat 15; rood kinderpor- temonnaie, Krommenhoek, Willem Brou werstraat; ballpoint, geel, Lagendijk, Al- bert Cuijpstraat 14b; rozenkrans 'n etui. Vlug, Oude Maassestraat lb; ziiveren broche, Van Wijk, P Potterstraat 55b; padvindersriem, De Jong, Willem Brou- wedstraet; tweedjas, gespikkeld, Van Veen, Lorentzlaan 43c; paar handschoe nen, Landman, Jacob Marisstraat 5a; bruine kinderpet, Jansen, Maasstraat 17; gebreide geel-blauwe kinderwanten, Oos- terom, Oostersftraat 65; rood-blauw ge ruite sjaal, Lubker, Alberd Thijmstraat 28a; dames handschoen, grijs glacé, Hei- neman, BK.laan 301a; regenjas ceintuur, Mulder, Claaswaalsestraat 13b; bruinn glaee herenhandschoen, portier Werf Gusto; geruite sportkousen, Dielemans, Zwartewaalsestraat 31; kinaerwantje, Kwist, Westmolenstraat 3a; blauw kin derwantje Krabbendam, Rubensplein 17b; sjaal, Schoof, St. Liduinastraat 2; wit plastig regenjasje, Breevoort, Vlaardin- gerdyk 23b; rood kindermutsje met pop petjes, De Vries, Beierlandsestraat 29; bruin heren glacé's, Kethelaar, Lange Haven 75c. Na afhaling van voorwerpen bij do vin ders gelieve men het Hoofdbureau van Politie hiervan in kennis te stellen. In de morgenuren kan niet worden ge telefoneerd over gevonden voorwerpen. „OOTMARSUM" GEDOOPT Mevr. M. A. von Felde—Markus had het gemakkelijk Het motorschip Ootmarsum had beter verdiend dan oe eenvoudige doopplechtig heid, die vanmorgen door de weersgesteld heid allersoberst moest verlopen. Want met zijn 127 meter lengte, 18,20 meter breedte, 12.20 meter holte tot shelterdek en 7.62 meter diepgang is het een forse aanwinst voor de Mij. Oostzee, die dit tweedekschip van het open-shelterdek- type gaat gebruiken voor de trampvaart van stukgoederen en graanlading. Meestal is het dopen van een schip, dat in bouwdok werd geconstrueerd een een voudige plechtigheid omdat alle risico be perkt blijft tot het uitvaren uit de sluis deuren, maar vanmorgen verhinderde de Z.O. wind ook deze gang van zaken, zodat mevrouw M. A. von FeldeMarkus niets anders te doen had dan de fles met anjers versierde champagne tegen de boeg te wer pen en te zien, hoe de naam Ootmarsum bevrijd werd van het bedekkende doek. Het schip, dat in Maart 1951 zal worden opgeleverd heeft 'n deadweight van 9500 ton en kan in vier tank? met een totale capaciteit van 1300 ton eetbare olie ver voeren. Bij een dergelijk schip zijn de ladings- en lossingsfaciliteiten van groot belang. Hierdoor is een groot aantal laad- hoofden, masten, laadpalen, electrisch- hydraulische stuurmachine, een telemotor- leiding aangebracht. Acht passagiers kun nen in vier hutten worden ondergebracht. Voor de bemanning zijn er ruime een en twee persoons hutten. De dienstsnelheid van twaalf en een halve knoop wordt be reikt door een voortstuwingsinstallatie Wij leven in een tijd van memoires. Vrijwel ieder, die in onze samenleving een belangrijke functie heeft bekleed, legt zijn herinneringen vast en uitgevers, boekhandelaren en lezers zorgen voor de rest. Men is geneigd te geloven, dat de schrijvers van deze herinneringen dit doen tot meerdere eer en glorie van zichzelf. Misschien is het deze gedachte, die de heer Voordewind, toen hij gisteravond op uitnodiging van Boekhandel Venemans in Musis Sacrum van zijn belevenissen kwam vertellen, er toe bracht zijn causerie te beginnen met een verklaring, die hij zelf een excuus noemde. Het waren de uit- geVers, die de heer Voordewind, nadat hij, na een dienstperiode van 40 jaar, het Amsterdams politiecorps had verlaten, om memoires kwamen vragen. De Amster damse oud-commissaris echter heeft deze verzoeken van de hand gewezen, op de eerste plaats, omdat hij vermoedde dat men of sensationele speurdersverhalen of luimige Mokumse belevenissen van hem verwachtte en op de tweede plaats, om dat het altijd nog strafzaken betreft, waarvan de publicatie voor mensen, die vroeger eens een misstap begingen, maar die zich inmiddels vaak gereclasseerd hebben, misschien minder prettige gevol gen heeft. „Commissaris, kent U mij niet meer" Een uitgeverij echter is blijven aandrin gen wij hebben een van de boeken van de heer Voordewind er op nageslagen en gezien, dat de Haagse Uitgeversmaat schappij Daamen deze drieste doorzetter is geweest en toen de commissaris ver klaarde, dat, als hij zou schrijven, hij dit zou doen over de interne toestanden van vroeger en nu, over de entourage van het politievak, heeft deze uitgeverij zich hier mede accoord verklaard. Het boek, later de boeken, is en zijn een succes geweest. De radio heeft zich van de inhoud mees ter gemaakt en de luisterspelen hebben de heer Voordewind een populair man gemaakt. Zo populair zelfs, dat de com missaris, die een enthousiast beoefenaar van de watersport is, bij ieder sluisje of bij iedere steiger de vraag gesteld krijgt: „Commissaris, wanneer vertel je verder?" Vele brieven heeft de heer Voordewind naar aanleiding van zijn boeken ontvan gen. Eén tevredenheidsbetuiging kreeg hij van een deskundige. Bij het Amsterdamse postkantoor werd hij namelijk aange sproken door een oud en grijs heertje. „Commissaris, ken je me niet meer?" Óp des heren Voordewind ontkennend ant woord werd een naam genoemd, maar ook die wekte geen herinneringen. „Ik heb dertig jaar geleden een city-bag van uw kamer gestolen". „O ja", zei de com missaris en toen ontwikkelde zich het ge- bestaande uit een Wilton-Fijenoord Dox- ford viercylinder enkelw. tweetactmotor, 3450 A.P.K., geschikt voor diesel en zware olie. Het schip is binnen het jaar van kiellegging tot oplevering klaargekomen, want de kiel werd op 26 April 1950 gelegd. Met ingamg vam heden zaïl gedurende 2 weken of zoveel langer of korter als nodig zal blijken, de Korte Smgelstraat ook zijn afgesloten voor doorgaand voet gangersverkeer, Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam: diverse dames- en heren- kinderwanten en handschoenen, ceintuurs, vechtpet, witte schort, rode kindersok, gekleurde meisjesmuts, capu chon van regenjas, jongensjasje, groene ballpen, koperen broche, 3 penningen, halsktetinkje met kruisje, lederen etui met 6 sigaretten, lederen etui inh. lippe- stick, muntbiljet van 1, gekleurd zijden haarlint, lederen riem, hondernriem, blauf lederen koffer, moersleutel, wiel dop van volkswagen, deel van een knal- pot. buitenband van auto, huissleutel, lipssleutel. Bovenstaande voorwerpen kunnen iedere werkdag tussen 2 en 4 uur aan het Hoofdbureau van Politie worden afge haald. Te bevragen bij de vinders: doublé bril, Verveen le Tuinsingel 21; bril met licht montuur, Beuman, Lekstraat 30b; bos sleutels, 4 stuks, Van Dijk, Boerhave- laan 98; 3 pakken strocarton, Bouwwerk Hogebaanweg aan de Lorentzlaan; auto ped blauwe wielen, Soesbergen, Vlaardin- Door de slechte uitkomsten vooral van de vollegrondstuinbouw dit jaar en van enkele producten in de voorgaande ja ren. hebben verschillende productenfond sen te kampen met een min of meer aan zienlijk tekort. Aan heffingen komt er n.l. niet genoeg in het fonds om de vergoe- dingsprijzen uit te kunnen betalen. Hierin wordt voorzien door leningen binnen het verband der verschillende fondsen van het C. B. v. V. Daar deze tegenslagen vaak meer het gevolg zijn van conjunctuurschommelin gen dan van wijzigingen in de structuur, achtte het vakgroepsbestuur het mede om andere redenen wenselijk bij de Overheid aan te dringen op participatie in de nood lijdende productenfondsen en beschik baarstelling van het voor dit doel in het uitzicht gestelde bedrag van f 2% millioen. Het gevaar, dat hierdoor aan de Over heid tevens het recht zal moeten worden verleend zich met de interne tuinbouw- aangelegenheden te gaan bemoeien (o.a. met de hoogte der minimumprijzen) werd in andere kringen sterker aangevoeld dan in de LTB of KNBTB. Overeenstemming hieromtrent is in de tuinbouw nog niet bereikt, maar wel wordt er gedacht om op andere manieren een oplossing te vinden voor dekking van het tekort van verschillende producten fondsen voor groepen van producten. sprek van twee oude bekenden, die elkaar in geen jaren hebben gezien. „Ik heb uw boek gelezen", verklaarde de oud-inbre ker: „en het klopt allemaal. Jullie hebben me er indertijd nog al eens ingeluisd, maar jullie waren toch toffe jongens". „Zit je nog in het vak?" vroeg de heer Voordewind. „Nee", was het antwoord: „ik trok tegenwoordig van Dreeg". W antoestanden In de veertig jaren, die commissaris Voordewind in dienst van de politie heeft doorgebracht, heeft hij nooit zijn vuur wapens en slechts zelden andere wapens nodig gehad. Dat dit mogelijk is, hangt voor een groot gedeelte af van het bureau, waar men gedetacheerd is. Op het bureau Warmoesstraat, dat de destijds zo be ruchte Zeedijk onder zijn hoede heeft, treedt men anders op dan op het bureau Leidseplein, dat in een vreedzamer stads deel gelegen is. Met die politiebureaux was het veertig jaar geleden maar droevig gesteld. Als men langs een gebouw kwam, dat uitblonk door verveloosheid en vunzig heid, kon men er zeker van zijn, dat het een militair hospitaal of een politiebureau was. In dit opzicht ia er veel veranderd. Men heeft speciaal politiebureaux ge bouwd. 't Bureau Warmoesstraat dat er een van is, doet echter in menig opzicht voor de oude hokken niet onder. Zat men echter in zo'n cel uit de oude tijd eenmaal vast, dan kwam men niet meer los. En dit kon men van de moderne echter niet altijd zeggen. De cellen van het nieuwe hoofdbureau bijv. waren weliswaar voorzien van een opklapbed, tafel, stoel en stromend water, maar zij hadden het nadeel, dat de ge vangenen stuk voor stuk wegliepen. En hoe de arrestantenlokalen op het platte land er oudtijds uitzagen, kan men het best zo gauw mogelijk vergeten. Recherche en zware jongens Men moet in een rechercheur niet een geromantiseerde figuur van het genus Sherlock Holmes of moderner paul Temple zien. De practijk is heel anders. Rechercheurs hebben soms drie of vier zaken tegelijk onder handen en werken altijd onder hoge druk. Alleen de mobiele brigade, de „volgers", zün vrij in hun doen en laten. Toch boeken ook zij slechts resultaten door geduld en volhouden, vaak ook door toevallige of soms zelfs verkeer de informaties, die een klein eindje in de goede richting wijzen en zo een zaak aan het rollen brengen. De heer Voordewind vertelde enkel* frappante staaltjes. Van de man bijv., di* een niet nader te omschrijven maar in ieder geval ongeoorloofde handel dreef en wiens huisknecht, al even onguur als zijn meester, na de dood van zijn „werkgever" naar de functie van agent van poütia kwam solliciteren. Of van de P.T.T.-beambte, die men van een postdiefstai verdacht en die men na wekenlang en stelselmatig schaduwen rechercheurs waren er o.a. getuige van, dat hjj,op een veiling een schilderstuk kocht met de veelbelovende titel; „De op komende bui" nas het wettig en over tuigend bewijs kon tonen, dat hij er „gloeiend bij" was. Al deze gevallen echter hebben een achtergrond, die diep treurig is en als men die overweegt, gaat men ze op andere dan louter anecdotische waarde schatten. Tenslotte wees de heer Voordewind op de taak, die een goed georganiseerd politie-apparaat in de samenleving heeft. Men kijke niet neer op „maar een agent". Ook de jonge agenten van de straatdienst komen geheel onverwacht voor moeilijke gevallen te staan, waarbij zij, zoals na de oorlog maar ai te duidelijk is gebleken, dikwijls zeer groot risico lopen. De hand having van orde en rust is in het belang van de gemeenschap zelf. Men moet dit inzien en men tone begrip voor het werk van de politie-beambte. De directie van de Dok- en Werfmaat- sehapptj Wilton-Fijenoord te Schiedam deelt ons omtrent de plannen tot uit breiding van haar terrein te Schiedam met een deel van het Sterrebos mede, dat ®e" volledige concentratie der bedrijven ju Schiedam niet mag worden gesproken. Zo bluft in exploitatie de Werf-Rotter- dam (Delfshaven). Het terrein Sterre bos is hoofdzakelijk bestemd als reserve voor mogelijke in de toekomst noodzake lijke uitbreidingen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 40u jarige dekkledenreparateur J. van E. uit Schiedam tot een gevangenisstraf van tien weken met aftrek veroordeeld. De man, die gebrekkig is en steeds door zijn medearbeiders werd geplaagd, had een hunner op 25 Augustus j.l. met een mes gestoken. De eis tegen hem luidde: een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Steun van de Regering De nood in vele vollegrondstuinbouw- gebieden is zodanig, dat het vakgroeps bestuur het reeds geruime tijd geleden nodig heeft geoordeeld, dat hierbij de re gering de helpende hand heeft te bieden. Aanvankelijk stond het bestuur op het standpunt, dat er voor bepaalde produc ten, in bepaalde perioden en in nader aan te duiden gebieden een toeslagregeling diende te komen buiten de producten fondsen om. Van de cijfers, waarover de veilingen beschikken, moet dan echter gebruik worden gemaakt. Voorkomen moet tevens worden, dat deze regerings hulp terecht komt bij degenen die deze hulp niet van node hebben. Aan deze re geling kleven vanzelfsprekend enkele be zwaren. Ook ten aanzien van deze steun verlening is de tuinbouw niet tot overeen stemming gekomen en men vreest in som mige' kringen buiten de LTB (en KNBTB) met de overheidshulp tevens de over heidsbemoeiing binnen te halen. Een nieuwe maar toch reeds vroeger uitgevoerde gedachte in de LTB is rege ringssteun te verlenen via plaatselijke be- oordelings- en adviescommissies. Dit laat ste moet nog verder besproken worden in diverse organen en besturen. De kantoren der Redactie en Adm/- ni oratie zijn tijdelijk gevestigd In het gebouw BK. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal 1.45 per maand, 0.35 per week. Advertentie-pro? op gewone Kolombreedte f 0 15 pe» millimeter hoogte Inge/mirten Vit-ir.i» op redactionele koiomi»if»-nte t Hl o«m millimeter hoogte Contract tar ttver mger. ge r e dureei de prijs, vevknitfhétar nu ie administratie of bij de Frkendr advertentie-öureaux Kampioenen ittietne advertetUlën) tot 20 woorden 50 ct. EIK woord meer 3 ct Maximum <50 woorden Plaatsing uitsluitend bu vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor •het Advertentie-weien. Dlwcteur: 1. Kutipert. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Het is Inderdaad jammer voor de leden van de energieke Gun-Club uit Jules Verne's fantasie, dat de reis naar de maan in een bemand afgeschoten projec tiel onmogelijk is. Volgens een eenvou dige berekening zou de schok ontstaan door de ontploffing die het projectiel uit het kanon zou moeten drijven, zó groot zijn, dat er geen schokbreker te bedenken is, waardoor deze kracht verminderd zou kunnen worden tot een voor mensen verdraagbare grootte. Dus op deze manier gaat het niet. Toch heeft men zich in de laatste tijd ernstig bezig gehouden met de mogelijk heid om de aarde te verlaten. Wat nu met een afgeschoten projectiel niet mogelijk Is, Is misschien bereikbaar door het raket-principe. Dit bestaat hierin: Men denk* zich een stevige metalen cylinder, gevuld met gas van zeer hoge druk. De cylinder blijft rustig liggen, ondanks de geweldige inwendige span ning, omdat deze regelmatig verdeeld is over zijn oppervlak aan de binnen kant. Wordt nu plotseling de bodem eruit genomen, dan wordt aan die kant de druk opgeheven, terwijl die aan de tegenoverliggende kant nog een heel klein ogenblik blijft bestaan, met het ge volg dat de cylinder vooruit schiet, ter wijl het gas achterwaarts door de ope ning ontsnapt. Men is er in geslaagd der gel Qke raketten zo te construeren, dat de „verbrandingskamer zonder bodem" tel kens opnieuw gevuld wordt en dus het gehele toestel door de reactiekracht van een reeks snel op elkaar volgende ont ploffingen een grote snelheid kan verkrij gen. De uit de oorlog beruchte V 2 werkte op die manier met een brandstof van vloeibare koolwaterstoffen en vloeibare zuurstof en bereikte een snelheid, welke die van het geluid aanzienlijk overtrof. Welnu, in dit principe zitten mogelijk heden voor onze Maanreis. Denken we ons in A een punt hoog boven de aarde B, en geven we daar onze raket een horizontale snelheid. Wat za'. er dan gebeuren? Behalve deze horizontale kracht blijft ook de zwaartekracht AZ actief om de raket naar de aarde terug te trekken. Is nu de snelheid AC klein, dan zal de raket onder invloed van de beide krachten een parabolische baan beschrij ven en in D op de aarde vallen. Maken we de snelheid groter b.v. AE, dan valt ze eveneens langs een parabolische baan in F. Nu kan men zich zeer goed voorstellen dat als we de snelheid zeer groot maken. AG, de raket onder invloed der beide krachten niet meer op aarde zal vallen, maar in een cirkelvormige baan om de aarde zal bleven vliegen, dus een planeetje of maantje zal worden. In zijn geestig geschreven boek „Entre Terre et Ciel1',* bespreekt en berekent de bekende prof. A. Piccard deze mogelijk heden. Als A ruim 500 km boven de aarde ligt en de horizontale snelheid AG 8,2 km per seconde bedraagt, zou de raket niet meer op de aarde terugvallen. Ze zou in ongeveer 80 minuten een reis om de wereld maken en als haar baan niet ge stoord werd, daar eeuw na eeuw blijven rondvliegen. Dit is wat Alexandre Anadoff bedoelt ln de onlangs in de pers verschenen mede delingen over een kunstmatige satelliet voor onze aarde. Voorlopig onbemand zou dit toestel uitgerust kunnen worden met de nodige instrumenten voor waarnemin gen in het heelal buiten de dampkring. Als deze proef slaagt en de vraagstukken van brandstof en bouwmateriaal van de raket bevredigend opgelost zijn, is de reis - althans de heenreis - naar de maan niet zo moeilijk meer. Want als de snelheid van de raket opgevoerd wordt tot boven de 8,2 km per seconde dan gaat ze ellipsen beschrijven om de aarde met deze laatste is een der brandpunten. Overschrijdt de snelheid de 11,2 km per seconde dan zou de raket zich definitief van de aarde los maken en het is dan nog maar alleen een kwestie van navigatie om op de maan terecht te komen. A. S. f-, £et Naderlands vertaald ond«r de titel „Tussen aarde en hemel." Teeltregeling 1951 Door de royale uitgifte van bijzondere teeltvergunningen, het vrijgeven van en kele teelten en de frauduleuze teelt op vele akkerbouwbedrijven, is het werke lijk beteelde tuinbouwareaal in Neder land in 1950 aanzienlijk toegenomen. Door het zeer goede groeijaar in geheel West- Europa en de aanzienlijke grotere teelt in Nederland bleven de schadelijke gevol gen voor onze vollegrondstuinders vooral, dan ook niet uit. De aardappolmoeheid De grootste moeilijkheden verbonden aan de bestrijding van de aardappelmoe heid door middel van een vruchtwisse ling. liggen vnl. in Noordholland. Was dit jaar de Streek nog z.g. „ontheffingsge- bled", d.w.z. dat er ieder jaar aardappe len mogen worden verbouwd op dezelfde grond mits vóór 20 Juli is gerooid, het volgend jaar zal in dit gebied slechts ont heffing wordeq,verleend voor een vrucht wisseling van 1 jaar aardappelen op 1 jaar andere gewassen met eenzelfde uiter ste rooldatum van 20 Juli. In dit onthef- fingsgebied zal het nodig zijn, dat weer een „uitzonderingsgebied" gecreëerd wordt (vnl. 3 gemeenten), waar het over gaan op de vruchtwisseling 1 op 2 door de aard der bedrijven vooralsnog onmoge lijk is en het grondonderzoek dermate gunstig is uitgevallen, dat er nog wel enige ruimte is om dit beperkte gebied een jaarlijkse teelt van aardappelen op dezelfde percelen toe te staan. Het vak groepsbestuur vraagt zich echter met enige bezorgdheid af hoelang dit uitzon- derings- en dit ontheffingsgebied kan blijven bestaan. Aanbeveling verdient het nu reeds te overwegen in welke richting de telers in deze gebieden hun teeltplan nen dienen te wijzigen in verband met een goede bestrijding van de aardappel moeheid. Ook in andere gebieden in N. en Z. Hol land dient men zich wel bewust te zijn van de acute dreiging van de aardappel moeheid en moet men nu reeds de nodige voorzieningen treffen. Het zeer goede werk wat onze mensen en ook de vertegenwoordigers van andere organi.nties in h teverband van de Stich ting voor de Landbouw met het oog op de bestrijding van de aardappelmoeheid hebben verricht, verdient op deze plaats wel een afzonderlijke vermelding. Vanochtend heeft die Ned. Hoge Com missaris in Indonesië, de heer Lamping, een demarche ondernomen bij het Indo nesische ministerie van Financiën, in verband met de huiszoeking, die Zondag tijdens de razzia In Djakarta bl) drs. Speekenbrink, financieel-economisch ad viseur van de Hoge Commissaris, gedaan was. Gisteren heeft reeds ten htilse van de heer Speekenbrink een inspecteur van politie voor het gebeurde verontschuldi gingen aangeboden. In Den Haag werd Maandag van offi ciële zijde medegedeeld, dat de Ned. re gering onaangenaam getroffen was door het bericht van de huiszoeking. Ook minister Roem, aan wie gevraagd was, inlichtingen in te winnen, toonde zich geschokt. Hij zou telegrafisch zijn rege ring verzoeken de nodige stappen te doen, indien het bericht juist zou zijn. Een woordvoerder van het militaire commando te Djakarta heeft medege deeld, dat de namen van de Zondag gearresteerden nog niet kunnen worden bekend gemaakt. Volgens niet-bevestigde berichten zouden ongeveer 170 personen in hechtenis zijn genomen De Javasche Bank was Dinsdag weer geopend. (Van onze Amsterdamse redactie) Bij het aanleggen van startbanen op Schiphol is fraude gepleegd. De politie heeft twee personen gearres teerd, die zich aan de verduistering van enkele duizenden guldens hebben schul dig gemaakt door voor de fundering te veel steenlagen in rekening te brengen. Deze personen zijn een hoofduitvoerder alsmede .een directeur van twee aanne mingsmaatschappijen. De fraude is aan het licht gekomen via knoeipartijen met olie. De zaak is ter on derzoek in handen gelegd van de officier van justitie te Haarlem. Het onderzoek wordt voortgezet. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum heeft het gehele omroeppersoneel van de K.R.O. een maand salaris extra als gratificatie' gekregen. Het hoofdbestuur van het Drents Landbouw Genootschap heeft aan de minister van Landbouw, Viserij en Voed selvoorziening een telegram gezonden, waarin het krachtig protesteert tegen de verlaging van de melkprijs voor boeren op 17% ct. per kg. melk met 3.5 procent vet. Het genootschap acht deze verlaging volkomen ongemotiveerd en onaanvaard baar en adviseert de minister met Kiem haar ongedaan te maken. (Van onze correspondent) De Arnhemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in^ de vals geld affaire welke omstreeks Mei van dit jaar in een Nijmeegs café aan de Grote Markt is gepleegd. De rechtbank besliste dat de wachtmeester G. R. schuldig was aan dief stal in vereniging en veroordeelde hem deswege tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, hetgeen de helft is van de straf, die de officier van Justitie had geëist. Voorts veroordeelde de rechtbank de Groesbeekse chauffeur H. J. wegens dief stal van dollars tot een jaar en drie maan den met aftrek; en in de markenzaak tegen deze verdachte werd een nieuw onder zoek gelast. De Amsterdamse vertegen woordiger D. L. kreeg wegens diefstal in vereniging een jaar en zes maanden met aftrek en de overige zaken werden terug gewezen naar de rechter-commissaris voor een nieuw onderzoek. De Stichting „Vertegenwoordiging in Indonesië van de Nederlandse Industrie" publiceert in het jongste nummer van „De Industrie" de volgende beschouwing aangaande de mogelUkheid van 'n koers- verhoglng van de Indonesische deviezen- certificaten: Zodra de recent sterk verhoogde ar beidslonen in de exportbedrijven niet meer betaald kunnen worden, zal men of deze lonen moeten verlagen, óf de op brengsten voor de werkgevers moeten verhogen. Het eerste zal in de gegeven politieke omstandigheden nauwelijks mo gelijk zyn, gezien de sterke positie welke de Sarbupri en de Sobsi in het maat schappelijk en economisch leven innemen. Men kan zich dit het best indenken, indien men de vraag stelt wat er zal ge beuren, indien de rubberprys op de we reldmarkt door een aanmerkelijke da ling komt beneden het peil, waarop de huidige lonen konden worden betaald. Afgezien nog zelfs van de krachtsverhou dingen lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat op dat ogeblik de prijzen voor alle goe deren, die de werklieden gebruiken, nog niet gedaald zullen zijn. Ook uit dien hoofde zullen de vakverenigingen van loonsverlaging dus niet willen weten. De enige andere oplossing Is dan om de opbrengst voor de werkgevers te ver hogen, hetgeen de Regering zou kunnen doen door de koers van de deviezen-certi. ficaten te verhogen. Zodra het zover komt is er voor de Regering van Indonesië nog één tussen trap open, n.l. de bepaling, dat de expor teur niet langer de helft van de waarde van een export aan deviezen-certificaten krijgt, doch meer dan dat bijv. het volle bedrag, zulks zonder wijziging van de koers der deviezen-certificaten. Dit zal op zichzelf 'n logische en juiste stap zijn, omdat het wel vreemd is, dat men aan de exporteurs slechts de helft van de waarde van hun export aan cer tificaten afstaat en aan de importeurs voor de volle waarde van de import aan certificaten laat betalen. Voor de Regering zou deze laatste tus sentrap het nadeel hebban van de opof fering van een belangrijk bedrag, het welk op 500.000.000.per jaar moet worden geschat, voor wel offer, stel dat zulks voor realisatei in aanmerking zou worden gebracht, men wellicht naar com pensatie elders zal gaan zoeken, overi gens geheel in de geest van het hier te lande gerezen, recente conflict Lieftinck/ Lucas. Het hierboven geschetste is louter ge baseerd op een overweging, welke bij ons gerezen is i.v.m. spanningen, welke zou den kunne optreden door de sterke posi tie van de vakverenigingen, welker eisen steeds een inflatoire werking hebben, een verschijnsel, dat zich dwingend zal aan kondigen, zodra de pryzen van de grote Indonesische exportproducten op de we reldmarkt, in verband met een mogelijke beëindiging van het Korea-conflict of om andere redenen, zouden dalen. Men hoede er zich voor deze veronder stelling naar het rijk de fantasie te ver wijzen. De stand en mutaties van de saldi van geblokkeerde en vrije reken'ngen bij 42 handelsbanken eeven volvens een ongave in het Statistisch bulletin van het C B S. het onderstaande beeld te zien (in mil lioen): 1949 1950 1950 31 Aug. 31 Juli 31 Aug. Geblok. rek338,4 189,8 151,9 OiRe-rek79,3 29,7 20,3 Beleg.-rek. 70,6 46,6 47,8 Tot. gebl. tegoed 488.3 266,1 220,0 Tot. vrije tegoed 3.348,3 3.522,3 3.517,0 Tot. splitsb. tegoed 3.836,6 3.788,4 3.737,8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2