Nieuws uit STAD en OMTREK „Actieve cultuurpolitiek" stoflap voor wassen neuzen van politieke panopticumpoppen Bij de tijd Uit Twente kwam men om Ootmarsum te zien ,Plau-Schuman vóór Nieuwjaar getekend" Reclame Een nieuw antibioticum van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusr In Delft hadden sommigen een vreemd interieur Ook Schiedammers met hart rechts? r i-l-f Maakt In urgentieplan is er geen plaats voor VLAARDINGEN DE KANDELAAR Dies natalis Kath. ecoti. hogeschool NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 PAGINA S afsluiting KLAPBRUG POLDERWATERING BURGERLIJKE STAND EN GESCHIEDENISLES TE GEVEN Ziet NU onze «SPECIALE Sociografie en stadsuitbreiding Engelse Lady veroorzaakte incident Waakzaamheidscomité tot waakzaamheid aangespoord Onze Parijse correspondent seint nog: Tegenover het Huis van Europa ver gaderen de verschillende bewegingen, die zioh reeds in Augustus hadden wil len samenvoegen tot een zgn. comité van waakzaamheid, en dat zich ten doel stelde de Assemblée aan te sporen voort te maken met het schepper, van een Verenigd Europa. De discussies zijn dit jaar al bijzonder verward geweest en gisteren leek het in de ochtendvergade ring zefs, alsof de samenwerking uit elkaar zou vallen. Maar het eigenaardige geval heeft zicih toen voorgedaan, dat Reynaud, Philip en Bichet met andere leden van de Assemblée een bezoek aan die vergadering hebben gebracht om de heren aan te sporen krachtig mede te werken aan het vormen van de openbare menig. VERDWENEN RUSSIN TERUGGEVONDEN Met jacht op weg naar Afrika 96 VAN KETHEL KWAM NAAR TUBEROVA ONDERZOEK WIJDERE TOEPASSING DAN PENICILLINE De voordelen van glohenicol Glohenicol (Chlor amphenicol, Delft) Het verschil met penicilline De medische toepassing De waarde van het genees middel *ÏUL De Schiedamse Raad heeft al lang willen weten wat nu eigenlijk de plannen van de diverse diensten zijn in verband met de noodzakelijke expansie van de stad. Tot nu toe werden wel jaarlijks op de begroting posten aangetroffen, die de plannen voor het komende jaar aanduidden, maar men kon geen samenhang in groter verband ontdekken. Juist met het oog op het schematisch opgestelde memorandum over de stads ontwikkeling, dat zich volkomen afzijdig hield van het financiële aspect van de zaak, wilde de Raad deze plannen van de tekeningen zien omgezet in een financierings-programma, opdat hij in staat zou zijn de belangen tegen elkaar af te wegen. Dit financieringsprogramma kwam nu enkele weken geleden gereed en is door een gelukje ook bij de plaatselijke dagbladen terecht gekomen, zodat de Schiedammers, op wie in de verkiezingstijd zo'n roerend beroep om medeleven met hun eigen stad wordt gedaan, te elfder ure iets van deze plannèn kunnen lezen. De democratie bewandelt in Schiedam de paden van het toeval. Het financieringsprogramma is ingedeeld in drie categorieën en heeft daarom 3e titel van „Urgentieprogramma" gekregen. In 'n begeleidend schrijven wordt er door E. en W. op gewezen, dat dit program ma niet moet worden beschouwd als #en strakke lijn, die noodzakelijkerwijs precies volgens de schematische aandui dingen zal verlopen. Het is geen bin dend programma van werkzaamheden. Men wil slechts een zo juist mogelijk beeld geven van de te verwachten ont wikkeling; deze ontwikkeling zoveel mo gelijk in de hand houden en zo de omstandigheden daartoe dwingen doeltreffend ingrijpen, d.w.z. die werk zaamheden laten vervallen of naar de toekomst verschuiven, die, gezien de omstandigheden op dat tijdstip, hiervoor het eerst in aanmerking komen. Het blijft mogelijk, dat een werk. dat men dacht over enige jaren uit te zul len voeren, eerder ter hand genomen wordt, terwijl het niet ondenkbaar is. dat plotseling werken urgent worden, waarover in dit investeringsplan zelfs nog niet gedacht is. Het is niettemin een uitstekend middel geworden om een duidelijke indruk te krijgen van de om vang van de kapitaalsinvesteringen. Deze investeringen hebben grote invloed op de jaarlijkse afschrijvingen. Deze Zijn tezamen met de renten, van grote Invloed op de financiële perspectieven van de gemeente. Dit urgentieprogramma maakt het cij- ferhard duidelijk, dat onze zich snel uit breidende gemeente noodzakelijk zal moeten kunnen profiteren van de moge lijkheid tot verhoging van de bijzondere bijdrage, die op basis van het verzor- gingspeli 104T is vastgesteld. Actieve cultuurpolitiek Het urgentieprogramma heeft twee onderverdelingen. Er is de lijst van dringend nodige werken; van minder dringend nodige en van niet dringend nodige- Bovendien wordt er onderscheid gemaakt tussen eredieten, bestemd voor de normale ge meentehuishouding; die voor de produc tieve en die voor de improductieve be- „Het Vrije Volk" heeft zich in de laatste weken enkele tmlten uitgeput in pogingen om zichzelf in discrediet te brengen. Het begon met een bespreking over het Gemeenschapsblad, p*e veel meer had van „als-ik-ntet- mee-mag-doen, ga-ik-lekker-sche - den", dan van een op de mhoua gebaseerd oordeel Daarna werd n opmerking onzerzijds, dat de Al gemene Bond voor Ouden van Da gen die wij prezen om de acti- viteit er goed aan zou doen te waken voor het wellicht onwille keurig zetten van een socialistisch stempel op de bijeenkomsten, op de scheve korrel genomen. „Het Vrije Volk" was op de ver gadering in kwes tie niet eens aan wezig. Het verslag verscheen dan ook twee dagen later. Niettemin meent het zich een oordeel te kun nen aanmatigen over de vorm, waarin de begroeting van de heer Sabel plaats had. Men moet wel enige branie heb ben om in. debat te durven treden met het verwijt, dat de „Nieuwe Schied. Crt." zure opmerkingen maakte, als men zelf geschitterd heeft door afwezigheid, dus niets heeft kunnen observeren of con stateren Maar 'men is blijkbaar nergens bang voor. Dat bleek ook gisteren bij het verslag over de doop van de Ootmarsum. Daar lezen we „Een goedlopend polshorloge wijst klokslag 12. Bang, met een korte klap knapt de ketting", enz. Nu was de doop volgens een normaal goedlopend polshorloge om twaalf uur al een grote 4.5 minuten achter de rug, maar „Het Vrije Volk" heeft eigen maatstaven van goedloperij. Vandaar dat het om 12 uur, vol gens Vrije Volk-tijd gebeurde. Dergelijke maatstaven houdt „Het Vrije Volk" er dus blijkbaar niet alleen in de z.g. critiek, maar ook in de verslaggeverij op na. Wij wisten niet, dat men zijn eigen maatstaven zo ver door kon voe ren „Het Vrije Volk" is niets on mogelijk. Dat blijkt wel. drijven. Hierin wordt tot uitdrukking gebracht, dat voor zover het de pro. ductieve bedrijven betreft de kost voor de baat uitgaat, ofwel, dat te eni ger tijd dit geïnvesteerde geld netjes terug komt. Natuurlijk deelt deze inves tering het lot van alle kapitaalsinveste ring ,n.l. het risico, dat de gekoesterde verwachtingen niet gehonoreerd worden. De improductieve bedrijven zouden dan die bedrijven zijn, die alleen maar geld kosten 'zonder er zilverlingen voor terug te geven. Terecht merkt het be geleidend schrijven op, dat niet bepaald kan worden welke winst ,niet alleen geestelijk, maar ook materieel, schuilt in het scheppen van goede levensvoor waarden voor Schiedam. Het ligt voor de hand, dat een zich uitbreidende stad op d« eerste plaats zeker moet zijn van de primaire nood zaak bij een uitbreiding n.l. uitvalswe gen. straataanleg, verlichting van de straten, bruggenbouw en al die „condi. tlones sine qua", zonder welke 'n stad zich ten enenmale niet uitbreiden kan. Maar onmiddellijk na dit geconstaterde te hebben, moet ons van het hart, dat wij bij de dans van de millioenen steeds gedacht hebben aan die andere dingen, die even broodnodig zijn als zand, ste nen en kabels. Men moet wel niet gering achten wat er op dit programma toch nog voor komt aan nitgaven. die de geestelijke welstand van onze bevolking ten goede komen, maar er is een bittere bijsmaak aan deze uitgaven. Zij zijn n.1. vrijwel alle bepaald door omstandigheden, die niet» te maken hebben met wat van bepaalde zijden wel eens een „actieve cultuurpolitiek" genoemd wordt. Als de Koopmansbeurs voor 375.000 gerestaureerd wordt en uiteindelijk, in te- fenstelling tot het doel van de oorspron- elijke bouwers, het culturele leven ten goede komt, dan stond toch voorop een historisch gebouw te redden en was de consequentie een gelukkig toeval. Als het St. Jacobsgasthuis 340.000 be hoeft om opgeknapt te worden, dan is dit van het zelfde toevals-laken eën gerestau reerd pak. Het Schiedamse archief te zien als een onderdeel van actieve cultuurpoli tiek is wel moeilijk. Het verwondert dan ook niet achter dit hoofd vraagtekens te vinden. 't Onderwerp „scholen" behandelen wij graag apart. Dit Is van een eerste cultu rele orde, maar wordt ook uit een nood zaak geboren, die in zich alles met de tra ditie en de Onderwijswet én niets met actieve cultuurpolitiek te. maken heeft. Sport goed verzorgd Positieve, actieve cultuurpolitiek is de zorg voor de sport, maar de vraag mag worden gesteld, of een harmonische ac tieve cultuurpolitiek het zwaartepunt zo zeer mag leggen op deze cultuur-uiting met uitsluiting van die, welke meer op zuiver geestelijk terrein liggen. Dat er voor 1952 gedacht is aan het be gin van werkzaamheden voor een Open- luchtbad, die 925.000 zullen kosten, is zeer v9oruitstrevend, maar men kon zich een juister hiëarchie der waardering van de belangen voorstellen. (Jok als dit geldt de aanleg van sportvelden ten W. van de Poldervaart in dat jaar, die 650.000 zul len vragen. Zeker, men kan de post groen-voor- ziening zonder cynisme onder de „cultu rele" uitgaven rekenen, maar dat is nau welijks wat men bedoelt met actieve cul tuur politiek. Evenzo de gelden nodig voor volkstuincomplexen. Weet U wat eJ_ in totaal voor de drie klassen aan eredieten gevraagd wordt 76.546.165. Dat is meer dan zes en zeven tig en een half millioen. 1 Procent hier van is 765.461.65. Dat is het bedrag, dat een Cultureel Centrum zou kosten. Het enige bedrag, dat het bewijs had geleverd, dat er in het Gemeentebestuur mensen zitten voor wie het woord „actieve cul tuurpolitiek" meer is dan een onbegrepen verkiezingsleus of een versleten stoflap. waarmee na de oorlog de wassen neuzen van de politieke panopticumpoppen wor den afgedaan. In verband met herstelwerkzaamhe den zal de klapbrug over de Polderwa tering (v.m. Kethel) vanaf Vrijdag 24 November a.s. des avonds 10 uur en z#- lang de werkzaamheden duren, voor alle RIJ verkeer zijn afgesloten. OEBOySN: Anna E., d. v. B. van Doorn en H. J. Laban; Robert, z. v. J. Domenie en J. L. Breur; Bertus J. M., zoon van C. D v. Lith en B. J. M. Bos; Arie, zoon van J. Hoogeboezem en L, M. Onrust; Cornelia, dochter van C. Hesselberth en W. J. van Gelderen. OVERLEDEN C. A. v. d. Burg, 57 jaar A. Voorham 76 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners dezer gem-eentv bedroeg op 1 Jan. j.l. 46.323. Het vermeer derde door geboorten mot 921, door ves tiging met 1892, fcptaal 2813. Vermindering door overlijden 106, door vertrek. 1067, totaa-l 1173. Aantal inwoners op 1 No vember j.l. 47.820. Totale vermeerdering over de eerste 10 maanden van dit jaar 1640. Vermeerdering in October 240. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Maan dag 27 November a.s- des avondis te 7 uur. OndeT de 38 agendapunten komt o.m; voor: Behandeling der gemeentebegroting 1951. De vergadering zal zo nodig op de vol-gendie avonden worden voortgezet, uitgezonderd op Woensdag 29 N-ovember. VLAARDINGSE CONCOURS COMMISSIE. Door de vier plaatselijke postduivenver enigingen is een oommissie gevormd on der de naam „Vteardingse conoourscom- mlssie". Deze commissie heeft tot taak tijdens het vliegseizoen, indien mogelijk, stedelijke wedvluchten te organiseren en in de winter, tijdens het z.g. stille seizoen, zoveel mogelijk contact met de leden te onderhouden in de vorm van tentoonstel lingen en lezingen. STEUNT WETTIG GEZAG. Woensdag, 29 November a.s. om 8 uur, wordt er in de „Harmonie" een voorlich tingsavond gehouden door de plaatse-lij ke oommissie „S'tiun-t Wettig Gezag". Als sprekers zullen optreden de Commissiaris der Koningin in de provincie Utrecht M A. Rein-alda, de voorzitter van de Christ. Hist. Unie en Majoor Leger-Aalmoezenier q. Laurent. Is het, omdat de K.L.M., -na de oorlog^ bij de doop van de vliegtuigen de stads besturen van die naamgever bij de plech tigheden is gaan uitnodigen, of is het een broeiend besef van onderlinge ver bondenheid, die dit gebruik ook ingang heeft doen vinden i-n de scheepvaart. Ver bondenheid, die Westelijke havens en Oostelijk platteland te samen brengt. In ieder geval zal de burgemeester van Ootmarsum vreemd hebben opgekeken, toen hij de brief van de Mij. Oostzee met bat vouwbeen, open-de en daarin een uit nodiging vond om op 21 November naar Schiedam te komen om de dooppl-echtig. beid van het schip mee te maken. Maar Jonkheer Sc hirnm eIpenninc k van der O yen moest helaas verstek laten gaan. Hij besprak de zaak met de ge meente-secretaris Loohuis, oen jonge (Advertentie) V'// Waar U git talloze mooie en nuttige geschenken zo prettig keus kunt maken SCHIEPAM ST. NICOLAAS-ETALAGES HA V-BANK GALERIJ TEL. 69986 Gisteren vond te Tilburg de drie en twintigste herdenking plaats van de dies natalis der Kath Econ. Hogeschool, ter gelegenheid waarvan 's morgens een plechtige H. Mis werd opgedragen. 's Namiddags sprak de rector magnifi- cus, prof. dr. W. R. Heere in de herden- kingsbijeenkomst een rede uit over „so ciografie en stadsuitbreiding Spr. begon met een schets van het ontstaan de groei en de functie van de steden en zette uiteen hoe in het verle den speciaal in de 19de eeuw in het ontwikkelingsplan der Nederlandse steden elk schoonheidsstreven ontbrak en hoe door markt- en bestuurs-functies, als ook uit gemis van piëteit voor het be staande schone, zoveel te kort is gedaan aan een harmonische stedekundige ont wikkeling. De mens heeft ruimte nodig om te wonen en te werken, om zich te ontspannen en zich te verplaatsen (ver keer), zodat er zich problemen voorde den ten aanzien van eën goede ruimte besteding, vooral wanneer tengevolge van een grote bevolkingsdichtheid schaarste aan ruimte optrad. Industri alisatie werd daar noodzaak, steeds gro tere bevolkingscentra werden gevormd. Het gevolg was dan ook, dat het steeds duidelijker werd vooral na 1900 dat men de uitbreiding van deze bevolkings centra niét aan het toeval kon overlaten. Daarom moet voorafgaan zowel een on derzoek naar de ruimte als een ordening binnen deze ruimte en een vormgeving aan deze ruimte. Was in. Woningwet van 1901 nog slechts één artikeL gewijd aan deze materie, ge leidelijk groeide de belangstelling; thans liggen twee nieuwe ontwerpen ter tafel, een nieuwe Woningwet en een ontwerp Ruimtewet. Ligt de derde phase de vormgeving dus uiteraard in handen van stede bouwkundigen, wier vorming thans aan de Technische Hogeschool te Delft is aangevangen, voor de eerste en tweede phase zijn vaklieden nodig als sociogra- fen, geografen en economen, die een aparte opleiding ontvangen hebben, in verband met dit onderzoek (survey en research) en deze ordening, vaklieden, die in team zullen moeten werken! Over deze nieuwe opleidingen, die ook aan de Katholieke Hogeschool zijn opgericht, gaf spr. vervolgens nadere aanwijzingen. Na de zeer druk bezochte vergadering recipieerde de senaat, terwijl in de avond uren traditiegetrouw aan het docenten corps een serenade werd gebracht door de Tilburgse studenten. man, wien men heit verblijf in zoon en buitenlucht van de bruine huid leest en deze verdiepte zich prompt In de geschie denis van het oudste Twentse stadje om een waardige bijdrage te kunnen leveren in de rij van sprekers. Hij kon moeilijk vermoed hebben, dat hij het historisch aa-n de stok zou krijgen m-et de burgemeester van het naburige Tubbergen, dte ook uit Twente was ge komen om acte de présenoe te geven. Dat zat zo. De Tubbergse burgemeester, Kolenbrander, beweerde, dat de legende verhaalt van de stichting van Ootmarsum in 217 door Koning Odomarus der Fran ken, maar die gemeente-secretaris corri geerde deze uitspraak en deed er nog 91 jaar af. Het zou in 126 geweest zijn. Bo vendien had hij nog een ander jaartal voor de belangstellenden. In 927 ging het gehele Oudmarsum in vlammen op en er kwam een nieuw een eindje verder- Het waren ongebruikelijke geluiden, die hier uit Twente klonken. De Neder-Sak- sers lieten echter blijken, diat zij het niet bij woorden lieten. Ootmarsum bood een wapen van de stad in lijst aan en de heer Kolenbrander deed er namens het Twents Verbond een Twents ros bij, het wapen van de tukkers. De gids van mooi Ootmarsum komt op de leestafel te liggen. Hoe vreemd deze historische nntemkra- kerij wel was, blijkt uit de inhoud van de voorafgaande speeches, die zich tot de zakelijke en hartelijke betogen beperkte, welke scheepsbouwers en -vaard'ers on derling bij een doop plegen te wisselen. Echter niet in de trant van „Wat een schattig schip en wait heeft het een aar dige kluisgaten", maar zoals die heer Wolt- je-r, directeur van W. F. het deed: „De relaties tussen de Mij. Oostzee en de werf zijn al oud. Wij repareerden verscheidene schepen voor U, maar nooit mochten wij een geheel schip nieuw bouwen. Wij heb ben een schip gemaakt, dat in de strijd om die vracht op de wilde vaart mee kan doen". En het zakelijkst sprekende was de mededeling, dat dit schip het eerste is, dat op de contractdatum zal worden afge leverd. Tenminste van de na de oorlog gebouwde. De heer von Felde vertelde een stuk eigen geschiedenis. Er zijn al drie Oot marsums deze 95Ó0 tonner voorgegaan. STRAATSBURG, 21 November (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De Assemblée heeft de openbare zitting van gisteren voor een groot deel benut voor de bespreking van het plan-Schu- man over een kolen- en staalpool. In Augustus had men de heer Paul Rey- naud opgedragen, een rapport over dit plan uit te brengen en thans kreeg men van hem de laatste inlichtingen over de stand van de voorbereidingen te horen. Reynaud sprak hierbij als zijn overtui ging uit, dat het verdrag voor de pooi nog vóór het einde van het jaar zal kunnen worden getekend. De rede van de heer Reynaud was er op gebouwd om stelselmatig de verschil lende bezwaren, in Engeland naar voren gebracht, te ontzenuwen. Hij heeft vooral de Engelsen gerust willen stellen om trent de supra-nationale macht, die voor de pool in het leven moet worden geroe- en en die dus de eerste is, die gestalte rijgt. Hij hoopte, dat ook voor andere zaken een dergelijke macht zou worden inge steld, maar wel te verstaan steeds binnen het kader van de Raad van Europa» Tenslotte werd een voorstel van voor zitter Spaak aangenomen om doze gehele discussie, waarbij vooral de desiderata der socialisten naar voren komen, aan de zes leden van net comité van ministers te zenden en een zevende exemplaar naar de Britse minister. De Nederlandse senator Kerstens leidde de groep van afgevaardigden, die zich uitspraken voor nauwe banden tussen de democratische contröie van het Schuman-orgaan en de Europese Assemblée. De wens daartoe was reeds In Augustus neerlegd in een motie van dr. Kiompé. Een aantal leden sprak voorts zijn bezorgheid uit over een zelf standig „Schuman-pariement". Indien voor alle te vormen gespecialiseerde gezagsorgansaties zulke parlementen, los van de Assemblée, gevormd zouden worden, dan zou dit volgens hen de dood van de Assemblée betekenen. Toen Reynaud zijn rede voltooid had en de voorzitter het woord had gegeven aan MacMillan, werd de aandacht afge leid door een elegante Engelse dame op de publieke tribune* die de hefer Spaak voortdurend iets toeriep. Het duurde enige tijd eer men begreep wat er eigenlijk gaande was, doch de heer Spaak had uit blijkbaar onmiddellijk ontdekt, want van 't eerste moment af herhaalde hij: „Breng die dame zachtjes weg". Toen zij zich ech ter niet verroerde, herhaalde Spaak zijn opdracht. Men was langzamerhand gaan verstaan wat de dame zeide, zij bleek een Leopoldiste te zijn, die Spaak verweet hier een meerderheid te willen leiden, terwijl hij die in zijn eigen land niet erkende; voorts dat hij medeleider was van de communisten. De dame werd tenslotte naar de kamer van de veiligheidsdienst gebracht en daar Spr. hoopte op de mogelijkheid nog eens bleek dat men te doen had met Lady een opdracht tot nieuwbouw te kunnen I M d_e de gieven. i schorst had, was zeer verbolgen en liel vlijtig nazoeken, wie de geëxalteerde Lady 'n kaart had verstrekt voor de pu blieke tribune. Zo gebeurde dus het omgekeerde van wat men had kunnen verwachten: het was niet het waakzaamheidscomité, dat dc Assemblée moest aansporen, doch de Assemblée, die de federatie van bewe gingen weer op het rechte spoor moest brengen. In de avondvergadering besloot men in plaats van de naam van waakaam- heidscomité dte te kiezen van Raad van de Europese volken. De geheimzinnigheid rond de plotse linge verdwijning van een Russische vrouw uit Haarlem is enigszins wegge nomen door een telefonisch bericht van de Nederlandse Ambassade in Parijs. Zo als wij gisteren berichtten, verdween Uiana Tsjebitok ruim twee weken ge leden met haar zoontje zonder een spoor achter te laten. Het vermoeden, dat zij met het jacht ..Frisia" van een Russische zeekapitein urt IJmuiden vertrokken was, is thans bewaarheid. De ambassade in Parijs meldde gisteren namelijk, dat het jacht na een hevige storm in de haven van Le Havre was binnengelopen met aan boord de kapitein, de oud-SSer, die naar Afrika wilde uitwijken, de Russisch* vrouw en haar zoontje. De Nederlandse politie-autoriteiten hebben nu verzocht het zoontje, dat pas 1 jaar oud is, naar ons land terug te brengen. De motieven voor deze geheimzinnige verdwijning zijn waarschijnlijk niet van politieke aard. féaaiMO VOO» SChtfOAM SM OMSTRfMM 72ste Jaargang No. 21396 /4.30 per kwartaal. 0 85 per week. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In het gebouw BK, Volksbond. Lange Haven 71. Schl-dam telefoon 87387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs J I 45 pet maand AOv*i 'ei.in* pi it- op (vwone Kolombreedte t u 15 oei millimeter noogte Inge/I».oer vieneoelingen op redactionele koioini.re-die t 0311 per millimeter hoogte Cui'i art tarieven tegen gereduceerde prfle vei KrngDaar do oe administratie of ot) de erKeride advertentie-bureaux. Ka' ipioenen (kietne advertentiên) tot 20 woorden 50 ct Elk woord meer 3 et Maximum «0 woorden Plaatsing uitsluitend bn vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen vöor het Advertentie-wezen. Directeur: J Kutlpera Hoofdredacteur: Leo J, M_ HazelzeL „HU draagt zijn hart op.,de 8°ede, 123 Mannen en 152 vrouwen hadden plaats", zegt een bekend volksgezegde. een aanval van de tubercel-bacil door- Wij meenden, dat een hart altijd wel op I staan, d.w.z. zij waren na een aandoe- de goede plaats moest zitten om te ning zo goed als genezen. 'functionneren, maar dit blijkt toch niet Hoewel het onderzoek primair bedoeld helemaal het eeval te zijn. want tijdens is als een onderzoek op de aanwezigheid j v rroV-i I blron trm 41iiml li het Fotu-ohderzoek is daar gebleken, dat vier mensen het hart rechts dragen. „Fotu" is in Delft wat „Tuberova is in Schiedam en Vlaardingen en omge ving Het is de stichting die het massale onderzoek op tbc in Delft eji omgeving ter hand heeft genomen. Bij dit onderzoek was het van groot belang, dat zich vrijwel alle burgers lieten fotograferen. In Delft haalde men epn percentage van 92 pet. Waat U wat het resultaat van dit onderzoek was? Er waren 91 mensen met actieve long- tuberculose, d.w.z. zeer belangrijke ge varen-bronnen voor hun omgeving, zon der dat zij het zelf wisten. Het waren 52 mannen en 39 vrouwen van, wie er 7 boven de 70 jaar waren. In het district Delft betekende dit cij fer voor de stad een triest record. Het gevolg van deze ontdekking is, dat deze 91 mensen onmiddellijk m*eten gaan rusten en er voor moeten zorgen geen tubercel-bacillen op anderen te kunnen overdragen Er warc/i bovendien nog 262 personen met een dubieuze actieve long-tbc, die als lijders aan de witte ziekte onbekend waren. 149 hiervan waren mannen, 113 vrouwen 33 er van boven de 70 jaar. Zij behoeven niet onmiddellijk te gaan rusten, maar voortdurende controle en zich ontzien is noodzakelijk. Van 93 per sonen met dubieus actieve long-tbc was op het consultatiebureau de toestand be kend. van tbc-haarden, heeft het massale foto graferen nog andere gevolgen. Men ziet kans om ook andere kwalen te ontdek ken Zo kwam mei# tot de conclusie, dat in Delft 3 mannen en 1 vrouw hun hart rechts dragen. Dat 130 mensen aan 1 zijde 13 -ribben hebben in plaats van 12: dat e,U en rondl°Pen met gaffelvormige ribben en ernstige wervelverkrommingcn en meer dergelijke intieme bijzonderhe den. Bij 119 mensen kon een ernstige hartafwijking worden geconstateerd en bij 11 mensen kon men de aanwezigheid van longkanker bepalen. Van de school gaande jeugd tot 12 jaar is 19 pet reeds één of meer malen met tbc-baciUen be smet geweest. Gelukkig betekent niet elke besmetting direct een ziektegeval, maar de cijfers zijn er niet minder spre kend om. Dinsdag was het de laatste dag van het bevolkingsonderzoek op tuberculose in Kethel Nadat in de middaguren nog wat laatkomers de handen in de zij nadden geplaatst en diep hadden ingeademd, kon de administrateur van het bevolkings onderzoek i-n het district Schiedam, de heer Waayer, mededelen, dat bijna 2800 inwoners van Kethel gehoor hadden ge geven aan de ontvangen optoep De «ui- gelingen, die nog niet in aanmerking kwamen, meegerekend, betekende de op komst een behandeling van 96 pet. van de bevolking, een aantal, waarop Kethel terecht zeer trots mag zijn. Natuurlijk ging het sluiten van dit. be volkingsonderzoek niet zonder meer voorbij, temeer, daar nog niet eerder aan deze phase van het bevolkingsonderzoek in het district Schiedam bijzondere aan dacht was besteed. „Het was niet opzet telijk", vertelde de voorzitter van het Schiedamse Tuberova-comité, dr. J. H. v d. Berg Na het officiële begin in Vlaardingen wordt gestadig doorgewerkt. Grote dank is het Tuberova-comité ver schuldigd aan de vele medewerkers, die zorgden, dat het onderzoek in Kethel zo snel en vooral zo succesvol kon verlopen. In het bijzonder noemde dr. Van d. Berg de namen van dr. van der Kuy en mevr. van der Kuy, die zich onvermoeibaar toonden. In de vrijwillige medewerking bij dit bevolkingsonderzoek op tubercu lose zag de voorzitter van het Tuoerova- comit een blijk van gemeenschapszin, die onze wereld niet alleen op dit, maar ook op ander terrein zeer van node hoeft De leider van het Schiedamse röntgen- team, dr. Fransman, bracht eveneens dank voor de betoonde hulp. Hij kon me dedelen, dat de resultaten van dit onder zoek zeer bevredigend voor Kethel moch ten heten. Voordat ook de laatste laatkomers nog werden geholpen, kwam dr. v. d. Kuy een deel van de hem betuigde dank af wentelen op heer Korpel, of liever ge zegd op de familie Korpel, die r achten had doorgewerkt óm de administratieve voorbereiding van het Kethelse onder zoek tot in de finesses verzorg te doen zijn. Zonder de toewijding van onze hon derd vrijwilligers zouden wij er ondanks alle moeite zeker niet zijn gekomen, was ook zijn oordeel, Zoals ook in Vlaardingen het geval was en in Schiedam het geval zal zijn, is in Kethel ook een vrijwillige bijdrage van vijftig cent gevraagd. Men overtrof bij de sluiting van het onderzoek zelfs dit bedrag. De kas werd afgesloten met een totaal-bedrag van 1459.46. Na de oorlog heerst er aan de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek weer een grote bedrijvigheid. Er is al heel wat gebouwd en verbouwd en reeds enkele maanden kan men het optrekken gade slaan van een geheel nieuw complex, hetwelk lang een metalen skelet was, doch nu meer de vorm van een ge bouw gaat aannemen. Doch niet alleen uit deze uiterlijke tekenen valt deze bedrijvigheid op te maken. De Jongste jaarverslagen b.v. en andere mededelingen hebben be reids verschillende bijzonderheden be richt over de uitbreiding van de pro ductie van deze fabriek en hierbij neemt de afdeling van de antibiotica een belangrijke plaats in. Het jongste nummer van „De Fa brieksbode" bevat hieromtrent een zeer interessant artikel. Daar deze be schouwing voor alle Delftenaren van belang is, laten wij het artikel hier volgen: De Gistfabriek heeft met de ,°PJed uitbreiding van haar penicillinebeanji reeds een positieve bijdrage geleverd i het na-oorlogse industrialisatieprogramma in Nederland. Behalve de gewone penicilline ,f®b„r'"e.r de nieuwe afdeling van de ond®^®illinp verschillende preparaten van met langere werkingsduur, t.w. Depocil- line, Bicilline en Reatcillme en een spe ciaal preparaat voor diergeneeskundige toepassingen, Penzal genaamd. Met deze producten kan de Gistfabriek de gehele Nederlandse markt voorzien en bovendien een aanzienlijke hoeveelheid exporteren. Het eerste betekent n belang rijke deviezenbesparing, daar deze pro ducten niet behoeven te worden inge voerd, het tweede, de export van deze pro ducten, vormt een goede bron voor devie zen. Maar tot penicilline en penicillme- preparaten blijft het aandeel van deze fabriek in het Nederlandse industrialisatie- programma niet beperkt. We kunnen hier nog een nieuwe bijdrage tot dit program ma vermelden. Op 15 November 1050 is de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek uitgekomen met 'n nieuw antibioticum, waarvan de weten schappelijke naam Chlooramphenicol is. De naam waaronder zij dit product in de handel brengt luidt: Globenicol. Sinds de bereiding van het antibioticum penicilline op industriële schaal plaats vindt, is in de gehele wereld koortsachtig gezocht naar nieuwe antibiotica. Nu kan men vragen: waarvoor is dit nodig, penicilline helpt immers overal voor? Dit laatste is echter volstrekt niet wasr! Penicilline is een prachtig middel tegen vele infectieziekten maar toch zijn er nog vele door'bacteriën veroorzaakte aandoeningen, die met peni cilline niet tot genezing kunnen worden gebracht. Wij noemen hier bijv. tuber culose, typhus, buikvliesontstekingen, darmaandoeningen en praktisch alle virus ziekten. Het is dus wel degelijk van groot belang nieuwe antibiotica op te sporen. Bij dit zoeken naar nieuwe middelen, waaraan ook de laboratoria van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek een werkzaam aandeel hebben gehad, zijn reeds honderden nieuwe bacterie-dodende stoffen gevonden. Maar tot ieders teleurstelling z'jn de meeste dezer stoffen, veelal te gebleken om bij de mens als geneesmiddel te kunnen worden toegepast. Zo langzamerhand ia duidelijk geworden, dat het eerste anti bioticum, penicilline, wel een zeer geluk kige vondst is geweest, daar dit middel practisch gesproken, voor de mens geen giftige eigenschappen bezit. Met Globenicol, dat in Amerika het eerst werd bereid en aldaar onder de naam Chloromycetine bekend is, heeft de Gist fabriek wederom een goede greep op het gebied der antibiothica gedaan, want ook deze stof is zeer weinig giftig voor de mens en kan derhalve in betrekkelijk grote hoeveelheden aan patiënten worden toe gediend. Wat is nu het verschil tussen penicilline en Globenicol? In de eerste plaats wordt penicilline bynaf altijd ingespoten, terwijl Globenicol in tabletvorm moet worden ingenomen om de beste werking te geven. Neemt men penicilline in, dan heeft zij een veel geringer effect, tenzij hoeveelheden worden ingenomen die 4 a 5 maal zo groot zijn, dan die ingespoten worden. Daar dit economisch weinig aan- trekkelijk is, zal men de penicilline wel blijven inspuiten. Het tweede grote verschil tussen peni cilline en Globenicol ligt op het terrein van de medische toepassing. Alvorens bier nader op in te gaan volgt hier een korte uiteenzetting over infectieziekten en hun bestrijding. Hierboven is reeds vermeld, dat met Penicilline niet alle aandoeningen van infectieuze aard te genezen zijn. Deze ziekten worden veroorzaakt door bacte riën en virussen. Virussen zvjn stoffen, die zich alleen in de levende cel, dus bij voorbeeld in het menselijk lichaam, kun nen vermenigvuldigen en daarbij in die cel zodanige veranderingen teweegbren gen, dat de cel ziek wordt. De bacteriën zijn ééncellige wezens, en de sehaaeipK-e (pathogene) onder hen maken de levenae cel evenens ziek, wanneer zij S6'®8?1:"?: krijgen er binnen te dringen. De Dacte- riën zijn gemakkelijk zichtbaar te maken onder het microscoop; virussen niet. In het laboratorium zijn bacte.rl,®"„„ I.eJ1 de levende cel te kweken; virussen niet. Virussen zijn veel kleiner dan bacteriën; zij kunnen naar hun grootte worden in gedeeld in kleine en grote virussen Behoudens een enkele uitzondering worden de ziekten, veroozaakt door vi- russen, door penicilline niet genezen. Penicilline werkt dodend op een aantal soorten van bacteriën, doch ook lang niet op alle bacteriesoorten. Daarbij komt nog dat de ene bacteriesoort veel gevoeliger is voor penicilline dan de andere. Ook verschilt de gevoeligheid voor penicilline van de verschillende bacterie-stammen van één soort. Het is dus duidelijk, dat het geheel afhangt van de gevoeligheid van de verwekker van de infectieziekte of men deze met penicilline kan bestrijden. Men spreekt dan ook van infectieziekten veroorzaakt door voor penicilline gevoe lige en voor penicilline ongevoelige bac teriën. Alleen de eerste groep komt in aanmerking voor een behandeling met penicilline. Het medische toepassingsgebied van Globenicol valt gedeeltelijk met dat van penicilline samen, dat wil dus zeggen, dat verschillende bacteriën, die voor peni cilline gevoelig zijn, dit ook zijn voor Globenicol. Daarnaast zijn er echter vele bacteriesoorten die weinig of niet gevoe lig zijn voor penicilline, maar dit wel zijn voor Globenicol. Dit betekent, dat vele infectieziekten, die niet met penicilline kunnen worden bestreden, met goed gevolg met dit nieuwe antibioticum kun nen worden genezen. Onder deze noemen wij de typhus en de paratyphus, beide -- aandoeningen van bacteriële aard, de kinkhoest, de longontstekingen, zowel die, welke door een bacterie, als die, welke door een virus worden veroorzaakt en welke laatste niet op penicilline reage ren. Verder darmziekten, zoals de bacte riële dysenterie, de ziekte van Bang, buikvliesontsteking, bacteriële ontstekin gen van de gal en galwegen, ziekten van de urinewegen, zoals bacteriële nier- en blaasaandoeningen, mits van niet-tuber* culeuze aard. Ook zijn de verschillende venerische ziekten te bestrijden met Globenicol, ter wijl de in ons land gelukkig niet voorko mende vlektyphus, die in de eerste we reldoorlog in Polen en Rusland zoveel slachtoffers heeft gemaakt, met dit anti bioticum zeer snel geneest. Deze ziekte, die men in de tropische gebieden, bijvoor beeld in Indonesië, in iets andere vorm nog veel aantreft, wordt veroorzaakt door tussen bacteriën en virussen staande wezens, Rickettsiae genaamd. In het algemeen kan men zeggen, dat Globenicol werkzaam is tegen een grote verscheidenheid van bacterie-soorten, te gen Rickettsiae en tegen enkele grote virussen. Op de kleinere virussoorten, zoals die welke de verkoudheid, de griep en de kinderverlamming veroorzaken, werkt Globenicol niet. Nu wordt de waarde van een genees middel voor infectieziekten niet alleen bepaald door zijn bacteriedodende eigen schappen maar ook door het doordrin gingsvermogen van het middel. Zo kun nen de bacteriën zich bij de patiënt op een zodanige plaats nestelen, dat het ge neesmiddel deze plaats niet of moeilijk kan bereiken. Om een voorbeeld te noe men: de bacteriën kunnen het hersen- vocht binnendringen en daar een hersen vliesontsteking veroorzaken. Dit is over het algemeen een voor vele geneesmid delen moeilijk te bereiken plaats. Penicil line bijvoorbeeld dringt hier moeilijk door tenzij men zeer grote hoeveelheden in spuit. Wel kan men penicilline ter plaat se toedienen, doch dit heeft dikwijls be zwaren. In tegenstelling tot penicilline bezit Globenicol een buitengewoon goed door dringingsvermogen. Het zal dus ook bij bacteriële aandoeningen van de hersen vliezen in vele gevallen genezing kunnen brengen. Samenvattend mogen wij zeggen, dat alhoewel Globenicol evenmin als penicil line een wondermiddel ts voor alle kwa len, dit nieuwe antibioticum de wapen rusting van de arts bij zijn bestrijding van de infectieziekten in belangrijke mate zal verstevigen. Het zal de arts in staat stel len, veie infectieziekten, die niet reageren op penicilline, op doelmatige wijze te ge nezen. Het verheugt ons, aldus besluit de schrijver in „De Fabrieksbode", met de beginnende fabricage van Globenicol weer een bijdrage te kunnen leveren tot de industrialisatie, waaraan ons vader land zo'n behoefte heeft, en daarnaast een steentje te kunnen bijdragen tot zachting van het lijden der jjUropa, &>ns t,or een libewar rlOfi arl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2