ouw van Nederlands defensie Vierjarenplan voor luchtmacht en vloot Alleenrecht voor Staatsloterij De militaire aspecten van West- Europa Wij moeten leren elkanders lasten te dragen Patiënt volgde Leidse pillenkuur Grote schenkingen uit Canada en V.S. r r m jJ mm ITALIAANS BELCANTO IN DE AMBTELIJKE KLEM Ons stamboekvee Oliereserves van de SovjetUnie. Een manier om voor koffie minder te betalen Overzicht Tweede Kamer Particuliere maatschappijen - behalve Lotisico - sullen verdwijnen Bijna 5000 mannen vielen in Indonesië Qeneraal mr H. J. Kruis over: Hij had een vlekje op de long En oplichter toucheerde zes mille Tegen de horzelplaag DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 PACINA 3 Nationale reserve In Engeland zeer gewild „ORANJE" EN „OLDENBAR- NEVELT" KOMEN THUIS MOEDER DER EMIGRANTEN y .J „DE VERRASSING DE „PROVINCIE" BOFT t „Na de behandeling van de begrotingen in de Tweede Kamer hebben zich voor de defensie gunstige omstandigheden voorgedaan, die het de regering mogelijk maken zich thans in meer positieve zin uit te laten dan vóór bet ontstaan van die omstandigheden verantwoord ware geweest." Aldus minister s'Jacob in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De gunstige omstandigheden bestaan daarin, dat sinds zijn optreden de vooruitzichten voor onze mobilisabiliteit aanmerkelijk gun stiger zijn geworden, doordat kortelings de aanvang en de omvang van de buitenlandse militaire steun een meer concreet karakter hebben gekregen. Zo is van Canadese zijde de definitieve toezegging gekomen, dat de wapenen en munitie van één divisie naar Nederland zullen worden Verscheept. Anderzijds zal het met de Amerikaanse regering ter zake gepleegde overleg er toe leiden, dat in de loop van de jaren 1951 en 1952 zeer veel waardevolle militaire goederen onder de vigueur van het militaire hulpprogramma de Nederlandse regering ter beschikking zullen worden gesteld.' „Op Nederland blijft daarbij uiteraard de verplichting rusten datgene te compl- teren. wat aan de militaire uitrusting de zer divisies na ontvangst der schenkingen nog zal 'blijken te ontbreken". Als gevolg van het bovenstaande is thans vast te stellen wat op na te noe men data gereed zal kunnen zijn. a. Voor de landstrijdkrachten zullen ln de loop van het jaar 1951, geoefend en, voor zover de materiële voorziening dit toelaat, ook overigens gereed zijn: 3 infanterie-divisies met een beperkt aantal legerkorpstroepen, territoriale troepen en een aantal afdelingen lucht- doelartiUerie. b. Voor de luchtstrudkrachten zullen eind 1951 gereed zijn: 21 squadrons ge vechtsvliegtuigen. deels bestemd voor de luchtverdediging en deels bestemd voor steun aan de landstrijdkrachten; daarenboven een beperkt aantal squa drons voor andere opdrachten (artille- riewaarneming en luchtverkenning). c. Voor de zeestrijdkrachten eind 1954: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jager», 6 andere escorteurs, 4 onderzee boten, 48 mijnenvegers (afhankelijk van het tijdstip, waarop de buitenlandse «teun wordt ontvangen), klein varend materieel voor de locale verdediging, plm. 100 vliegtuigen, de brigad mari niers. Daarenboven zal de bewapening van de koopvaardijvloot, naar d'e minister ver- Wacht, alsdan reeds voor een niet onbe langrijk gedeelte zijn gevorderd. De minister is zich bewust dat hij bij bet voeren van zijn beleid in hoge mate afhankelijk blijft van de duur van de buitenlandse hulp en dat hij zich duidelijk voor ogen dient te houden, dat na afloop van deze hulp Nederland voor bijzondere kosten zal staan met betrekking tot on derhoud en vervanging. De minister stelt het op prijs namens de regering zulks nog eens met nadruk te dezer plaatse te verklaren, dat zij_ zal blijven waken voor de belangen van de vloot en da.t zij op dit stuk een eigen standpunt heeft ingenomen. De minister stelt het voorts op prijs, te verklaren, dat van. een onverantwoorde lijk beknibbelen op de geldmiddelen van Koninklijk Marine geen sprake zal Zijn, terwijl hij de in het verslag neer gelegde mening, dat er ook in de toe komst voor het Nederlands? volk als zee varende natie zeer goede vooruitzichten bestaan en er dus belangen zijn. welke moeten worden verdedigd, geheel deelt In antwoord op een desbetreffende vraag deelt de minister mede, dat over leg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken gaande is over een zo doelmatig mogelijke organisatie ten behoeve van de militaire voorzieningen. Voor de vervaardiging van munitiën worden, naast de N.V. Nederlandse Ma chinefabriek Artiilerie-Inrichtingen welke N.V. thans de fabricage van de geweer- en mitrailleur-munitie verzorgt, ook an dere bedrijven ingeschakeld. Dat bij de vaststelling van een streef bedrag voor de gehele defensie een totaal som van 850 millioen werd gekozen, acht de minister geen bezwaar. Het komt hem raadzaam voor voors hands samen te werken met een staats secretaris, teneinde bij het vaststellen van het gezamenlijke defensiebeleid met be trekking tot de drie onderdelen der strijd krachten tot een zo groot mogelijke een heid te komen. De minister deelt de in het verslag neergelegde mening, dat de verdedigmgs- linie in eerste aanleg niet aan de Kijn, doch aan de Elbe dient te liggen Volledige motorisering van de te vor men divisies ligt niet in het voornemen. Wel wordt er naar gestreefd, deze die mobiliteit te geven, welke vereist is voor de haar in geallieerd verband toevallende taDe"' divisies zullen naar Amerikaans voorbeeld worden georganiseerd en naar mate dit beschikbaar komt van Ameri kaans materieel worden voorzien. Zij zul len zodoende over de nodige tactische mo biliteit beschikken. In 1951 zullen de eerste squadrons tac tische luchtmacht gereed zijn. De vorming van tactische luchtstrijdkrachten zal zo veel mogelijk gelijke tred houden met de opbouw van de landstrijdkrachten, omdai eerst dan het leger ten volle aan de ge stelde eisen zal kunnen voldoen. De mening als zou door uitbreiding van de Nationale Reserve het aantal man schappen, dat anders voor de territoriale verdediging aan het veldleger zou moeten worden onttrokken, belangrijk kunnen worden verminderd, kan niet worden ge deeld. De minister zal de in het voorlopig verslag neergelegde mening, dat de voor waarden voor dienstneming bij de Natio nale Reserve dienen te worden verbeterd, nader in overweging nemen, doch betere voorwaarden zullen slechts te rechtvaar digen zijn, indien gelijktijdig ook het rendement kan worden opgevoerd. Voorts is de minister van mening, dat door de inmiddels ingevoerde nieuwe organisatie het aantal vrijwilligers be duidend zal toenemen. De «minister laat te dezer plaatse nog buiten beschouwing de eventuele nood zaak o-m je zjjner tijd een ontwerp van wet in te dienen, waarbij de duur van de eerste oefening Voor bepaalde catego rieën van dienstpiiohtiigien wordt verlengd. De vraag of het kader der strijdkrachten is -getoetst op zijn politieke betrouwbaar heid en of genoegzaam wordt gewaakt tegen de aanwezigheid varn verraderlijke elementen op gewichtige posten, kan be vestigend worden beantwoord. Bij de mobilisatievoorbereiding wordt uiteraard, voor zover enigszins mogelijk, rekening gehouden met de ligging van woonplaats en de plaats van op-komst. Snelheid van uitvoering staat op de voor grond. De fabricage van landmijnen, moderne bazooka's, moderne lichte luchtdoelartil- lierie, lvchtdioelraketfcen en zware mor tieren, zal, voorzover thans te overzien is, met uitzondering van landmijnen en licht afweergeschut, niet in Nederland kunnen geschieden. Op internationaal ni veau hebben besprekingen plaats over en zijn beslissingen genomen ten aanzien wan de productie-mogelijkheden van de bij het N.A.P. aangesloten landen. Zeer hoge prijzen zijn deze week in Engeland betaald voor Nederlands zwart bont stamboekvee, dat daar was geïmpor teerd en na de quarantaine goed te heb ben doorstaan ln veiling kwam. Het waren 57 stieren en 13 vaarzen, die bij opbod werden verkocht en samen brachten ze meer dan twee en een half millioen gulden op. De hoogste prijs, niet minder dan 145.000 werd betaald voor een stier, die nog geen jaar oud was en afkomstig was uit de stal van de fokker T. Oostenburg in Lievevrouweparochie. Een stier van J. Wassenaar uit Jelsen bracht het tot 100.000 en een van de gebrs. De Ruyter 'in Oosterblokker ging voor 78.000 van de hand. De opbrengst van de vaarzen kwam, over het geheel genomen, overeen met de gemiddelde prijs van de stieren, nl. ongeveer 40.000 per stuk. Hiet blad van de American Geographical Society „Focus", schrijft, dat d'e Sovjet- Unie nog maar nauwelijks is begonnen met het exploreren van baar oliereserves. De Sovjet-Unie produceert reeds meer olie dan enig ander land met uitzondering van de Ver. Stat-en en Venezuela en zij komt op de tweedla plaats na de Ver. Staten wat het verbruik betreft. De Russen hebben volgens het blad reeds meer dan 20 ollielfflgen aangetroffen, waarvan enkele van grote omv-ang zijn. Er zijn reeds meer_ dan 140 olievelden ontwikkeld, en toch is de exploratie nau welijks begonnen. Het blad raamt, dat de olie-opbrengst in de Sovjet-Unie uitein delijk ongeveer 168.000 millioen barrels aal bedragen, tegen 100.000 millioen in de Ver. Staten. A.dvert«nti« Het tns. „Oranje", met 900 passagiers uit Indonesië, wordt Vrijdagmorgen om 5 uur voor IJmuiden verwacht. Bij de passagiers bevindt zich mevrouw Anak Gde Aguing, echtgenote van de nieuwe Indonesische ambassadeur in België. De ambassadeur zelf is in verband met de Unieconferentie reeds in Port Said van boord gegaan en heeft zijn reis per vlieg tuig vervolgd. Het ms ,,Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij „Nederland", dat met 1800 repa triërende O. W., 840 evacués uit Makas sar en ruim 100 militairen uit Indonesië naar Amsterdam onderweg is, wordt Za terdagmorgen om 6 uur voor IJmuiden verwacht. Dezelfde morgen om 10 uur zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, met de debarkatie worden be gonnen. Op verzoek van de emigranten en de bisschoppen in de Verenigde Staten, als mede van het Instituut van de Zusters Missionarissen van het H. Hart, heeft de H. Vader in een Apostolische Brief de H- Francisca Xaverius Cabrini uitgeroepen tot patrones van alle emigranten. Het Pauselijk document herinnert aan de gro te verdiensten van deze Heilige op stoffe lijk en godsdienstig gebied ten bate van de emigranten, waardoor zij de „Moeder van de emigranten" kan worden ge noemd. De H- r'rancisca is de stichteres van genoemd instituut. T\e beste koffie, die er U vandaag te krijgen is. kost f t.92 per 250 gram. Dat is een hele prijs! Maar gelukkig is er een manier om de besle koffie bijna 20 cent goedkoper te krijgen. Het ligt voor de hand: neem voortaan De Gruyter's koffie met 10% korting f De Gruyter heeft óók nu nog alleen de drie topkwaliteiten, die alle drie mei 10% korting worden verkocht. De Gruyter's koffie geeft dus de meeste voldoening voor de laagste prijs. Daardoor is de vraag naar De Gruyter's koffie enorm, toegenomen. Maar er is voor gezorgd, dal Uw bonnen tóch onmid dellijk inwisselbaar zijn. Tn een mededeling aan de Eerste van d%\;rnezen,diederirijdkrach ten leden in Indonesië 2ende overzicht ontlenen wij cijfers: Gesneuveld of aan bekomen wondingen overleden: Kon. Landmacht -32 K.If .I.L-9/1? Kon. Marine Overleden ten gevolge van ziehte of ongevallen: Kon. Landmacht KJV.I.17098 Kon. Marine 140 Totaal generaal 4751 'Hoewel reeds meerdere van de betrokken gegevens door middel m de pers werden bekend ge maakt. is de minister bereid no" een slotoverziebt aan het Neder landse volk te verstrekken, zodra ook de thans nog voor dc specifi catie benodigde gegevens beschik baar zijn en enige onzekere facto ren. welke betrekking hebben op gevallen van vermissing, tot klaar heid zijn gekomen. (Van onze verslaggever) „Hoezeer men ook filosofeert over de mogelijkheden om de vrede te bewaren", aldus de chef van de Generale Staf tijdens een Voordracht te Amsterdam voor de leden van het Departement van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, „er is één concreet feit nl. dat Rusland en zijn satellieten over een grote militaire macht aan parate strijdkrachten beschik ken, die klaar staan om terstond, waar dan ook, tot de aanval over te gaan. Al te gemakkelijk, zo zeide spr., wordt daarbij vergeten, dat het oorlogspotentieel van West-Europa zodanig kan worden op gevoerd, dat Rusland alleen al tegenover deze macht voor een zeer ernstig pro bleem zou kunnen worden gesteld. Gen. Kruis achtte daarbij zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij een dergelijk op treden de kansen voor Rusland wel eens anders zouden kunnen komen te liggen dan men vaak oppervlakkig aanneemt. Thans is echter de toestand nog zo, dat het voor Rusland wel weinig moeite zou kosten in zeer korte tijd de Atlantische en Noordzeehavens te bereiken. De eerste taak is dan ook zo snel mogelijk te trachten de verleiding voor Rusland om met het nemen van eén thans nog klein verlies tot bezetting over te gaan zo gering mo gelijk te maken. Wanneer men nu deze taakstelling ver gelijkt met de huidige stand van zaken op het gebied van de militaire samenwer king, dan blijkt tot dusverre de activiteit in hoofdzaak te hebben gelegen bij de Planning. (Westerse Unie, Noord-Atlan tisch Pact). Van de faze der planning zijn we nu ln die der uitvoering van de plannen over gegaan. Daaraan moet echter nog veel gebeuren. in eerste instantie zal men de beschikking moeten krijgen over een pa rate strijdmacht met daarnaast op korte termijn mobiliseerbare eenheden. Om dit en *s hehalve een gemeenschap pelijke hulp ook een grote inspanning van elk der partners noodzakelijk. Het aandeel nu van Nederland in deze militaire samenwerking hangt ten nauw ste samen met de algemene taakstelling nl. het tegenhouden van de vijand, waar toe behalve grondstrijdkrachten een luchtmacht noodzakelijk js. Deze beide moesten bovendien op enige afstand van eigen basis kunnen opereren. Dit brengt mede, dat ook wij over een parate strijd macht moeten kunnen beschikken, hetzij een beroepsleger, hetzij een macht be staande uit dienstplichtigen met een lan ge diensttijd. Daarnaast\hebben we voor het binnenland troepen nodig voor het handhaven resp. herfe"en. J.an °f'de en rust, dit met het oog op het verkrijgen van contact door de lucht van de binnen landse met de buitenlandse vijand. Aan deze territoriale troepen moeten hoge eisen worden gesteld, zodat men hier niet kan volstaan met secundaire troepen. Bovendien hebben we nog een maritie me taak te vervullen, welke culmineert in het openhouden en beveiligen van de zeewegen. Nog onlangs is deze kwestie in internationaal verband voor Nederland actueel geweest, inmiddels is echter deze deelneming aan de maritieme verdediging geregeld. Teneinde nu tot een parate strijdmacht te komen zal men overgaan tot het mobi lisabel maken van drie divisies nl. twee bestaande uit troepen, die in Indonesië zijn gestationneerd geweest, terwijl de derde uit nieuwe lichtingen zal moeten worden opgebouwd. Drie divisies vormen een slechts zeer bescheiden deelneming. Een verdere opvoering wordt echter ge remd door de omstandigheid, dat de strijd in Indonesië in feite de opbouw van een na-oorlogse legermacht, passend in West- Europees verband, onmogelijk heeft ge maakt. Hierdoor levert de nieuwe lichting 1950 II in feite pas eerste troepen voor W. Europa. Vandaar dat er thans twee taken zijn nl. het omscholen resp. herscholen van de oude troepen en voorts het opbou wen van een nieuw leger. Bij deze op bouw, aldus besloot gen. Kruis zijn inte ressant betoog, geldt echter één voor waarde als de allerbelangrijkste nl. dat er bij het volk begrip ontstaat voor de te vormen strijdmacht. De samenwerking tussen leger en volk blijkt in tijden van gevaar zeer groot te zijn maar dan is het te laat. 's-GRAVENHAGE, 22 November. I)e Tweede Kamer heeft een ganse mid dag en avond nodig gehad om te bordelen over een w'Wfing van de Loterüwet 1905 en vaststelling van enige met het loterjj- wezen verband houdende bepalingen. Dit wetsontwerp bevestigt de toestand van 1943, toen particuliere loterijen wer den verboden en de Staatsloterij het alleenrecht kreeg. Bovendien verruimt het 't keurslijf der Staatsloterij door de mogelijkheid te openen het aantal trek kingen van 3 op 4 per jaar te brengen. En dan wilde het nog de pensioenen der collectrices en collecteurs regelen via een onderling pensioenfonds. Wéér zat minister Lieftingk achter de regeringstafel, nu echter als secondant van minister Struvcken, die 't wetsontwerp te verdedigen had. Het voorstel is intussen reeds twee jaar oud en de heren Hofstra (P.v.d.A.) en Rit meester (V V.D.) waren dan eigenlijk ook verbaasd over de indiening ervam De regeling 'van 1943 was niet" door de Duitse bezetting geïnspireerd (Ritmeester), zij was buiten de N.S.B.-sfeer gehouden (Hofstra) en het was dan ook beter ge- weest deze delicate zaak maar te laten rusten. De heer Hofstra had uiteraard princi pieel geen bezwaar tegen deze wettelijke regeling, waarbij de Staat het alleenrecht krijgt maar hij vond het toch wel erg, dat 8500 particulieren nu definitief uit hun brood worden gestoten en een mort sans phrase zouden sterven. Hij pleitte daar om voor inschakeling van deze mensen in de Staatsloterij. De heer Hofstra vroeg ook betere publicatie van de trekkings lij sten. Hij legde er echter vooral de na druk op, dat straks de concurrentie met het buitenland weer zou meespreken en dat een goede organisatie der Staats loterij daarom noodzakelijk was om de speelzucht te kanaliseren. De moeilijkheden bij dit ontwerp lagen echter in de particuliere sector. Lotisico zal binnen de perken van deze wet, een- maat 'aanvaard, kunnen blijven doorwer ken, omdat deze maatschappij reeds voor 1905 bestond. Andere, ondernemingen zul len echter moeten verdwijnen, nl. de Hako, Hiilmij, Regentes, Haighton en Co, de levensverzekering-premie-maatschap pijen „Haagse Verzekerings Sociëteit" en de Mij „Zuid-Holland", alsmede de briefjesmaatschappijen: Witte Stad. De Toekomst en Centrum. Deze ondernemingen zijn indertijd ter compensatie opgenomen in het toen op gerichte Verkoopkantoor van de Neder landse Staatsloterij, waaruit zij een be. paald deel van de winst kregen. In 1946 hief minister Lieftinck dit Ver koopkantoor op, zich beroepend op de overgangsbepalingen, volgens welke deze ondernemingen hadden moeten liquideren. In een proces werd de minister echter in het ongelijk gesteld: de overgangsbepalin gen waren te vaag. En daarom nu dit wetsontwem waarbij dan de Staat aan deze parti ;re maatschappijen 200.000 als compi .tie wil uitkeren. Met de 330.000, welke minister Lieftinck moest betalen wegens inkomstenderving tijdens het proces, is dit tezamen dus ruim een half millioen. Het wetsontwerp werd door de Kamer wat met gemengde gevoelens ontvangen. Men pleitte sterk voor het personeel van het Verkoopkantoor, welks levensdraad zo plotseling was afgesneden (Bachg K.V.P.). De protestants-christelijke frac ties toonden zich natuurlijk principiële tegenstanders van de gehele staatsloterij, en waagden di'.s een poging om deze blij vend tq beperken tot drie trekkingen in plaats van vier zoals het wetsontwerp wilde. De heer Bachg sprak zich echter uit vóór deze uitbreiding evenals de heer Ritmeester (V.V.D.). Ook de „zwarte" voetbalpools werden hierbij in 't geding gebracht en de heer Bachg vroeg of men deze niet het best kon bestrijden door witte voetbalpools. De heer Welter (K.N.P.) meende dat de Staatsloterij voor een groot d'eel van ons volk de enige deur was tot de for tuin, de enige illusie. Als zodanig was de bioscoop eigenlijk verderfelijker. Dc rege ring bad echter veel te lang vastgehouden aan het enge keurslijf van de Staats loterij, waf de opkpmst. van tal van par ticuliere loterijen tengevolge had gehad. Spr. en anderen "bepleitten verbetering in de materiële positie van de collecteurs eu collectrices. Pas in de avondvergadering, die gehou den werd onder leiding van dis- Zandt, (wam minster Struycken aan het woord De oprichting van de Hiilmij. tijdens de werking van de overgangsbepalingen ver. geleek de minister met de jongen, die bij een boer de afgevallen appelen mocht rapen, en toen aan de boom ging schud den. Lotisico had zich netjes aan de be palingen gehouden; de anderen echter hadden practisch in strijd met het recht gehandeld. De K.N.A.C. wil op St. Nicolaasavond een ongewone verrassing bereiken n.l. één dag zonder verkeersongelukken! Wij hoorden in dit verband een onzer collega's opmerken, dat Sinterklaas dan ook wel thuis mag blijven. Daar zit wat in, want de goed-heilig- man maakt meer en meer gebruik van de auto in plaats van het statige ros en op z'n avond heeft de Sint het ontzettend druk, zodat hij, of beter zijn chauffeur de gang er in moet zetten om overal op tijd wat in de gang te deponeren. Boven dien komen ons die klauterpartijen over daken niet ongevaarlijk voor; maar het verkeer zal er wel niet zo druk zijn. dat voor botsingen behoeft gevreesd te wor den. Wij doen intussen aldus wel het beste om op 5 December des avonds thuis en beneden te blijven om op die manier d5 Sint ruim baan te laten. Doch ook op andere dagen dan 5 December preferer -1 wij het om niet in een ziekenhuis terecht te komen. Wij appreciëren het uiteraard bijzonder, dat de K.N.A.C. propaganda maakt voor verkeer zonder ongelukken, maar een be roep op alle weggebruikers om ernstig te pogen althans één dag van het jaar vrij te houden van verkeersongevallen, komt ons in elk geval te beperkt voor. O.i. toch Is het de plicht van allen, die op de weg zijn, om steeds alles te doen om ongelukken te voorkomen. Dus ook op andere dagen dan strooi-avond. Waar mede de K.N.A.C. het ongetwijfeld eens zal zijn. Diezelfde K.N.A.C. meent, dat het ge middelde van de verkeersongelukken ge drukt kan worden, indien allen op de weg meer voorzichtigheid en hoffelijkheid be trachten. Nu, wat kan, dat moet ook, zon den wij zo zeggen. Nog eens, wij appreciëren de goede be doelingen van de K.N.A.C., doch kunnen niet inzien, wat een actie voor veilig ver keer te maken heeft met St Nicolaae- avond. Men moet o.i. de grijze bisschop niet voor alles willen laten opdraaien! Neen, wij zelf dragen ieder voor zich elke dag en op elk moment de grote verantwoor delijkheid jegens ons zelf en tegenover anderen om zelf alles te doen om onge lukken te voorkomen./ ANALYST Met enige -erandering van methodiek zou Lotisico wel blijven binnen de wet telijke grenzen. De Belgische voetbal pools zUn verboden, de minister meende, dat ook de Nederlandse voetbalpools ver boden waren. Dit was echter een kwestie van de rechter. Ook bij het openen der grenzen zon bn art. II sub 2 het venten met Belgische voetbalpools verboden zijn- Minister Lieftinck behandelde de finan ciële zijde van het geval. Hij vond het een lot dit de loterij, dat hij onder deze voor zitter, (ds. Zandt) hierover de Kamer mocht toespreken. De afschaffing van d'e Staatsloterij Is nimmer een feit kunnen worden. Minis ters van A.R. en C.H. hu-ize hebben de Staatsloterij aanvaard. Hij bestreed, dat duizenden personen in hun maatschap pelijke positie zouden zijn getroffen, wat hij met cijfers aantoonde. Aan de bedrij ven zelf is een niet-onredelijke vergoe ding verschaft, welke spr. nog bereid is tnet twee honderdduizend gulden te ver bogen. Hij zou hier echter niet op aan dringen. Wel wildle de minister actief zoe ken naar de mogelijkheden om aan de meest gedupeerde hoofdagenten, agenten en firmanten van de daarvoor in aanmer king komende bedrijven, een nieuw be staan te verschaffen in het kader van de Staatsloterij. De leeftijdsgrens voor de pensioenen der collecteurs wilde hij op 70 jaar hand haven. De uitbreiding tot 4 trekkingen per jaar moest niet worden gezien als een poging om er een groot bedrijf van te maken. Na replieken en wederwoord der beide ministers heeft de heer Terpstra (A.R.) zijn amendement toegelicht om heit aantal loterijen te beperken tot 3 per jaar en het aantal series per loterij eveneens tot 3 De heer Hofstra wees op de waarde van een wettelijke regeling van vier trekkin gen per jaar, niet het minst in het belang van collecteurs en collectrices. Nadat de artikelen z. h. st. waren aan genomen, werd de stemming over het amendement en over het wetsontwerp aangehouden tot de aanvang van de ver gadering van morgen. Aan het wetsontwerp „Schorsing van bedrijfsregelingen" kwam de Kamer niet eens meer toe. Dit werd van de agenda afgevoerd, daar morgen een begin moet worden gemaakt met de begroting van landbouw. F. S. Een der plagen van het rundvee is de mnderhorzel. En de veehouder vreest deze vlieg, die uiterst schadelijk is. De runderhorzel is zeer schadelijk, om dat zij ontstekingsprocessen bij de run deren kan veroorzaken, de groei en melk- gift van het vee tegenhoudt en de huid grote schade toebrengt, zodat deze voor de leerlooierij veel aan waarde verliest. De Runderhorzelbestrijdingscommissie, op initiatief van de Amsterdamse Huiden club jn het leven geroepen, heeft nu om de veehouders in te lichten omtrent het hoe en waarom der bestrijding, door de heer K. v. d. Knoop te Brielle, in samen werking met het ministerie van Land bouw, een film laten vervaardigen, geti teld: „Een veeplaag aan banden". Gister morgen is deze film voor genodigden in de aula van het Haagse Gemeentemuseum vertoond. Er blijkt wel duidelijk, dat de bestrijding betrekkelijk eenvoudig is. nl. het. wa-ssen der besmette dieren met een larvendodend preparaat. Dat het bestrijdingsmiddel doeltreffend is, blijkt wel uit de reedis bereikte resul taten. Gedurende enige m«n£n ''"ft-;en i„- «ener uit Lheehroek (gem- Durngeloo) m rek gehouden, betgeen hem echter ruim 6000 opgebracht heeft. Door «««in, zekere R. B. die zicb de Ujgte t«dniet lekker gevoelde, in de *aa. had dle' dat hij een plekje op de 1« w.or. slerhts door Leidse Profess0U„],t„r jr pj den verwijderd, wist de opUj» rjjn vriend zo te paaien, dat den Leidse „pillenkuur" volgde, die dl tef guldens kostte. De pillen waren doodgewoneaspirientjes. De ziekte van B. bepaalde zich tot boes ten en het spoedig oplopen van een ve - koudheid Toen op een goede dag zijn Ka meraad op bezoek kwam „zag" deze „wat in de ziekte van B. Hij schermde met enige namen van professoren uit Leiden, die hij waarschijnlijk in de telefoongids had ontdekt, en verzekerde de patiënt dat hij op zeer vertrouwelijke voet met deze Professoren stond. Hij zou wel even een onderhoud aanvragen en de diagnose kon dan zo wel vastgesteld worden. Inder daad kwam N. enige dagen later met pil len. waarvoor 50 moest worden neer geteld, hetgeen B. met graagte deed. Enige weken later kwam N. met een nog veel mooier verhaal. Een der pro fessoren had nl. een röntgenfoto van R in zijn bezit en daarop was een vlekje •p de long te zien. H. slikte dit verhaal en toen hij aan N. vroeg wat er nu eigen lijk diende te geschieden kwam prompt het antwoord: Hij moest in een sanato rium worden opgenomen, maar.... er was ook nog een ander middel, nl. dat van de bewuste professor en dat kostte 12.000. Geen sanatorium Voor een langdurig verblijf in een sana torium voelde B. weinig en zodoende ging hij een accoord aan met zijn „weldoener" waarbij werd afgesproken dat voor een bedrag van 6000 de „pillenkuur" van de reeds meergenoemde Leidse professor zou worden gevolgd. Links en rechts moest B. toen geld vrij maken en zodoende kon bij de eerste zen ding pillen reeds een fiks bedrag worden betaald. Dit is zo gedurende enige maan den doorgegaan. B. slikte lustig zijn pillen (hij had een grote doos vol aspirientjes gekregen) en N. toucheerde geregeld be dragen en nu is het dan zover dat de 6000 is betaald. Er kwam evenwel geen verbetering in de toestand van de patiënt. Integendeel, het hoesten is nog niet over en boven dien is het geld weg. Maar de ogen zijn hem wel open gegaan Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten Woensdag een bezoek aan Guildhall, n aar de vorstelijke, gasten door de Lord Mayor een lunch werd aangeboden. Koningin Juliana beantwoordde het. adres van teel kom van de, Lord Mayor, Denys Lotvson, met een rede, welk moment door bovenstaande foto in beeld is gebracht. De riikspolitie van Beilen is in de zaak eendracht, gemoeid, zodat N. achter slot en grendel - is gezet, nadat een volledige bekentenis was afgelegd. In do rede welke Koningin Ju-Kana' gisteren in je Condense Guildhall richtte tot de Lord- Mayor. deed zij een ontroerende maar overtuigende oproeo horen tot. eendracht en eenheid in de "liter volgen de voornaamste passages. Het bezoek dat Wij brengen, Js met alleen een beleefdheidsbezoek, "tl -J niet hier, alleen om te gedenken, noe dikwijls in het verleden Groot-Brit, - tannië en Nederland samen als vrienden en bondgenoten geleefd hebben (en om te verzwijgen, hoe vaak wij nana- gemeen geraakt zijn) en zelfs mm boe een wereldramp onze vriendschap bevestigd heeft: want.onder landen die samen gevochten en sindsdien zij aan zij gestaan hebben, is dat tegen wool dig ik ben diep dankbaar het vast te stel len een onomstotelijk feit. Maai ik wilde vooral de nadruk erop leggen, hoezeer wij elkaar nodig zullen hebben in de toekomst. Zoveel „bloed, zweet en tranen" hebben aan ons allen een geze gende erfenis nagelaten: Wij gevoelen, dat wij moeten maken een wereld van Alle tegenwoordige omstandigheden vergroten de drang naar deze aanstaan ds eenheid. Misschien is bei voor de mensheid, haar geesteshouding even vlug te veranderen als de tijd ver der gaat. Daarbij doet het ons dan goed. ons te realiseren, dat heden ten dage de belangen van vredelievende naties moeten worden gecoördineerd, dat een militaire strijd tussen hen, zo als. dit bestond, even ondenkbaar is ge worden als oorlog tussen uw of onze graafschappen of provincies. We moe ten leren veel oude denkbeelden te be schouwen als verdwijnend en verdwe nen; bij de minste aanraking vallen ze in elkaar tot stof. Sommige begrippen, die wij allen plachten mee te dragen en op te tuigen met fraaie leuzen, zijn niets dan, vermomde nationale zelf zucht. Enige eeuwen lang hebben deze begrippen zo hoog te paard gezeten, maar nu strompelen ze pijnlijk verder op zere voeten, want uiteindelijk is be wezen, dat ze alleen maar tot hinder nis zijn op de weg naar de wereldvrede. Deze nieuwe eenheid is nog heel jong en tas.end en het is moeilijk, nu te vóórspellen, welke van haar vormen later herziening zal behoeven. Toch is de ontwikkeling raar zowel Europese als wereld-vereniging onont'kenbaar en onontkoombaar. Wij moeten leren, elkanders lasten te dragen. Blijkbaar is het enorm moeilijk voor menselijke wezens om de „effi ciency" te vatten va» de toepassing van deze aloude waarheid. Alleen falen we. samen winnen we. Toch heb Ik groot vertrouwen in het Britse volk, het meest practische ter wereld en van zo goeden wille voor ongelukkigen. om het plan te maken voor een goede en geluk kige toekomst. Wij worden met geweld tot eenheid gedreven in dit tijdperk. Onverschillig welke krachten het zijn, die dit noen, wij moeten het feit constateren, dat dit de lijn is waarlangs de menselijke sa menleving zich ontwikkelt. De toeKomst zal geheel beheerst worden ooor dit eenwordingsproces en wij zien het aan met ontzag. Deze beweging is zo groots, dat het ons even nietig laat voelen, als wanneer we boven ons de nacht hemel zien, vol sterren, in zijp onge kende onmetelijkheid. Wij voelen de goddelijke grootheid van de koers der geschiedenis in haar vele tijdperken en het doet ons de tekenen verstaan in de tijd. In- die houding van onze geest zou den we het verafschuwen alleen maar toeschouwers te blijven en we voelen het als een voorrecht, weg te gooien wat ons hindert, en vooruit te gaan, in de beweging te zijn, ieder zich een lid te voelen van het team dat mee wil werken en de wereld vervormen tot wat ze zou moeten zijn. Het is een voor- rscfet vtadaag U laven, ux morgen". Laat ons kort zijn na het jammerlijk geharrewar dat, gevolgd is op wat wij ronduit een ambtelijke blunder willen noemen. Er was één bepaalde reden waar om het echt Italiaanse belcanto uit vier steden werd geweerd: de angst voor de veiligstelling van het zware Rijkssubsidie aan de Ned. Opera. Dat heef; men blijk baar niet duidelijk genoeg willen of kun nen formuleren en daardoor is er hier en daar wat minder welwillende jour nalistiek losgekomen. Indien er een subsidie moet worden veilig gesteld, behoort dit ln casu tot de plicht van de leiding van de Ned. Opera. Dan moet die directie niet de -hulp van een ambtelijke politieagent nodig hebben om haar soms wat te spichtige Italiaanse belcanto-bloemen te beschermen. Laten de Nederlandse operazangers dan maar een Hollandse jongenskeel opzetten en de concurrentie aandurven! Dat ware een ferme houding, beter dan tot de Italiaan se zangers te laten zeggen: loop om mijn tuintje heen! De „provincie" heeft intussen geboft en kon ongestoord genieten van een bel canto, dat in vele opzichten voortreffe lijk, en dat ook in de vier grote steden niet misplaatst sou zijn. Of is daar de traditie gestorven van 40 jaar Italiaanse Opera, door echt Italiaanse stemmen gegeven uit het warme zangers- hart? Of wil men beweren dat het grote stadspubliek de Italianen niet meer wil horen zingen? O. K. W. weet wel beter. Wij dingen met af op de vele artistieke verdiensten van de Ned. Opera, maar een ambtelijk „subsidie" als deze beslis sing. devalueert voor de Nederl. Opera ernstig het financieel subsidie! Er was ook gezegd of geïnsinueerd dat het ensemble dat nu optreedt toch maar tweede rangs zou zijn. Maar dit is volko men ten onrechte gezegd. De Italiaanse zangeressen en zangers die in Arnhems Musis Sacrum zongen, hebben de naam von dit gebouw gehonoreerd. Het was merendeels voortreffelijk zang- roateriaal waarover zij beschikken, uiter aard volgens de bijzondere maatstaf waar mee men het echt Italiaans belcanto be hoort te meten, d.w.z. spontaan, warm, voluit, zooder opgelegde reserves, waar zelfs de niet om hun uitbundigheid be ruchte Arnhemmers bijna wild geest driftig werden. De drie zangeressen en drie zangers hebben met hun welluidende stem en hun spontane voordracht de provincie ver overd. Nu nog de grote steden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3