Nieuws uit STAD en OMTREK Jalireszeiten-concert was 70-jarig| lfa^"ers'meuws Toonkunst waardig LANGS DE Zullen de volkstuinen kleiner en duurder worden Kruiswoord-Raadsel Adams' keurcolïectie Robert Flaherty betrapte een dichterlijke werkelijkheid De puzzle van 't jaar: welk boek? IJN VITAMINE D wordt GRATIS verstrekt Een schat van geschenken! NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK n.v. Pas op9 dat justitia behalve blind ook niet kreupel wordt De Spaarbank bij U in huis: SPAARBUSJES VAN OUDS GEROEMD Directieleden Wilton Fijenoord veroordeeld „Waterman" thuis ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 PAGINA t GROTERE EXPRESSIVITEIT MOGELIJK? li "i DE ROUTE VAN BUS R PIANO'S SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM HOE STAAT HET MET HET NIEUWE COMPLEX BURGERLIJKE STAND READY-NIEUW S MILITAIREN UIT INDONESIË NAAR HUIS Wat zouden wij, eenzajtte mensen, in [van het huidige leven by te blijven? LOUISIANA STORY EEN HOOGTEPUNT VAN FILMKUNST de oliewinning te laten zien zonder] grote K; alt bet minder interessant Beau Geste (Monopole) GOEDE VOORLICHTING ONMISBAAR Het 70 jarig bestaan van de afdeling Schiedam en Omstreken van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst werd gisterenavond in het bijzonder ge vierd met egp .uitvoering van „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. Het versterkte Toonkunst-orkest werd door de dirigent Hendriks B. van Sijll zo voorbeeldig geleid, dat het een van de belangrijkste bijdragen tot de avond le verde, omdat het door het gehele concert heen slagvaardig, attent en muzikant bleef. Van de korén moet men het blij ven betreuren, dat de mannenstemmen zo schaars bezet zijn, terwijl er over het algemeen, té weinig expressiviteit in lag. Men vraagt zich bij de. uitvoering van dergelijke werken Wel eens af, wat nü eigenlijk de intentie is: het zo goed moge lijk brengen van een groot werk, of het overdragen der gevoelens en gedachten, die de kunstenaar inspireerden op de toehoorders. Als het laatste het geval is, moet men toch afstappen van die koude objectiviteit, die het zingen van deze werken over het algemeen kenmerkt. Men meent dat „klassiek" gelijk staat met een in vólle ernst savoureren van de joligste öf de aanstekelijkste muziek en teksten. Men mist in de uitvoering de nuances van humor, van uitbundigheid, van tere liefde, die toch in muziek en tekst aanwezig zijn en alles wordt glad gestreken door een toewijding, die wel de müziek, maar niet de intenties in het oog houdt. Zonder dat een oratorium een opera behoeft te worden, kan men er een kleur ert een verscheidenheid van stemmingen in brengen, die ongetwijfeld ook in de componist aanwezig zijn geweest, toen het werk geschapen werd en die wij in een vreemd-eerbiedige opvatting hebben uitgebannen. Van dé .solisten was het de tenor Con stant van den Elshoudt, die men een po ging om meer dan een correcte vertol king van de partij te geven het meest aanzag. In het duet met Hanne ging het de goede kant uit. Zijn stem paste goed bij het geluid van de sopraan, Leny Hoog- land-Ouwenbroek, die een zeer grote om vang heeft en een volumineus geluid, maar die in de snelle passages door haar sterke vibrato nogal eens onduidelijk wordt. Dit leidde in het duet ook tot een ontsporing. Henk Kromhout zong de pachter Simon. Wij hebben deze goede bas reeds eerder in Schiedam kunnen horen. Wij hebben de drie stemmen niet in het Terzett kunnen horen. Het publiek was zeer gul met applaus, wel verdiend door de bijzondere pres tatie, vooral van de dirigent, die het ge heel zeer soepel deed verlopen en maakte, dat men ook al bleven er wensen veel heeft genoten. Aan het begin van de avond heeft de heer Steinder, voorz. van de afd. Schie dam herdacht voor het concert begon de overleden algemeen voorzitter van de Maatschappij, prof. dr. v. d. Leeuw. De aanwezigen bewaarden na zijn kort woord een ogenblik het stilzwijgen ter herden king. Advertentie kantoor Schiedam LANGE HAVEN 90 ALLE BANK-, EFFECTEN- ÉN ASSURANTIEZAKEN L haar Onze dochter krijgt een tand... éérste! Ofschoon ik heel goed weet, dat deze gebeurtenis, cultureel-historisch gezien, van zeer ondergeschikte betekenis is, voor mijn vrouw en mij is het niettemin een opwindend feit. Zelfs de mededeling van oom Karei dat hij de'volgende week een heel gebit krijgt, verandert niets aan onze ouder lijke vreugde. De tand van onze Joep is een tand, die er wezen mag, een tand, die met pijn en moeite gevormd is. een tand die ons vele slapeloze nachten en een overvloedige serie extra luiers heeft gekosteen knaap van een tand.Wij weten nu al, dat we het jammer zullen vinden als die tand er over zes jaar weer uit moet.... Maar goed! Behalve de tand zijn er meer meldens waardige dingen gebeurd deze week: Op Zaterdag 18 November drukken Wij onze neus naast enige tientallen andere neuzen tegen de etalageruit van de firma Bertels op de Dam om te kijken naar de honderdvijftig witte muizen die daar een prinsenleventje leiden. ..Achter de wolken schijnt de zon" op Zondagavond 19 November in de Volks bond. Want de Kajotters van het. Fran kenland bieden ouders en donateurs een toneelspel aan. Het was een gezellig be wijs van dankbaarheid en tevens een prettige manier om de band tussen de arbeidersjeugd en hun medelevende parochiegenoten te verstevigen. Maandag 20 November. Zachtjes aan sukkelen we naar de winter toe. De zon begint er sip van te kijken, voelt zich blijkbaar wat rillerig en doet een extra wolkendekentje om. Dinsdag 21 November. Op verzoek van de Schiedamse Gemeenschap rijdt Sint Nicolaas blocnotes, potloden en stufjes in de schoenen van de meisjes en jongens, die tijdens de Vacantieweek zulke aar dige opstelletjes hebben gemaakt.... Driehonderd stralende kinders namen zich voor het volgend jaar weer „ter penne" te gaan! Woensdag 22 November. De zangers „nemen er eentje" op de gezondheid van hun Patrones St. Cecilia! In Musis Sa' crum speelt het toneelgezelschap Brede- rode „Maria Goretti" op ontroerende wijze. De ton vielNatuurlijk op één van de negen en negentighonderd negen en negentig andere nummers dan het .mijneEnfinwie weetmis schien de halve tonof een vijf en twintigduizendje.... ach, tenslotte ben Je al blij met een „eigen gelletje" Donderdag 23 November. Met kookboe ken en dictionnairs vertalen we het menu v-n het staatsie-banket in Claridge- Ho"«e: - ,.E"n dingetje vooraf, schildpadsoep, kin, ijs, gebak en een appeltje toe", om het maar eens erg burgerlijk te zeg gen Vrijdag 24 November. Morgen (Zater dag komt St. Nicolaas.officieelDe H. Man arriveert om twee uur aan het Hoofd, rijdt met zes zwarte Pieters naar het stadhuis, wordt door de burgemeester toegesproken en gaat dan weldoende door de stad! In de Gorzenscholen komt een ten toonstelling van aardige kinderboeken. Dat is fijn voor de vaders en moeders. Dan kunnen ze zien dat er nog andere leuke verhalen zijn behalve „Koning Gommenikkes" sebaSTIAAN. GEEN TEGEMOETKOMING AAN BEURTVAARTONDER- NEMINGEN Particulier en algemeen belang Het verzoek van het Nederlandsch Bin- nenvaartbureau van 24 April 1950 en dat van de Motorbootdienst Amsterdam- Schiedam (F. W. Bon) van 12 October 1950, inzake het verlenen van een tegemoetko ming aan beurtvaart-ondernemingen, die gedupeerd worden door het afsluiten van de Schie in verband met de vernieuwing van de Ooievaarsbrug, werden bij besluit van uw Raad van 27 October jl. in han den van B. en W. om advies gesteld. Voordat met de uitvoering van de wer ken voor de nieuwe Ooievaarbrug werd begonnen, is door het betrokken lid van het College een bijeenkomst belegd met de alhier gevestigde beurtvaartonderne- mers. Naar aanleiding van deze bespre king werd besloten aan betrokkenen als tegemoetkoming slechts eenmaal haven geld in rekening te brengen, wanneer om gevaren moet worden. Aan de Spoorwe gen werd verzocht meer gelegenheid te geven om de spoorbrug door te varen. Dit verzoek had tot resultaat, dat inderdaad nog enige openingstijden in het schema werden opgenomen. Voor Inwilliging van het verzoek om het in Rotterdam te betalen havengeld te vergoeden, achtten B. en W. geen termen aanwezig. Het komt veelvuldig voor, dat bij de uitvoering van openbare werken in de gemeente de belangen van derden in mindere of meerdere mate tijdelijk in het gedrang komen; dat is onvermijdelijk. De particuliere belangen worden steeds zo veel mogelijk ontzien, terwijl voorzienin gen worden getroffen om zo weinig mo gelijk hinder of stagnatie te veroorzaken. Een en ander zal echter bijna nimmer zo kunnen worden geregeld, dat daarmede aan ieders veTlangen ten volle wordt vol daan en er geen wensen overblijven. Men diene daarbij te begrijpen, dat het alge meen belang boven het particulier belang uitgaat en men zich op een redelijk stand punt moet stellen. Dit geldt in het alge meen en zeker in het onderhavige geval. De Gemeente heeft in deze van haar tegemoetkomende houding blijk gegeven zoals in het vorenstaande is uiteengezet. De Directeur van de Rotterdamse Elec- trische Tram maakt bekend, dat met in gang van 28 November 1950 autobuslijn R aan het thans in exploitatie zijnde tram- en autobusdienst zal worden toege voegd. De route zal zijn: HEEMRAADSSINGEL by NWE bin nenweg Nwe Binnenweg H'eem- raadsplein Mathenesserlaan Heem raadssingel W.Z. (terug Heemraadssin gel W.Z.) Vierambachtsstraat Burg- Meineszlaan Burg. Burg. Meineszplein Van Cittersstraat Mathenesserpleïn Mathenesserbrug Marconiplein Franselaan Lorentzlaan Lorentz- plein Professor Kamerlingh Onneslaan Stationsplein Singel (terug Singel Professor Kamerlingh Onneslaan) EMMAPLEIN bü BROERSVEST (SCHIE DAM). Op Hjn R geldt het 12-cents stadstarief (kinderen van 4 tot en met 12 jaar 7 cents). Alle bijzondere tarieven zijn gel dig. Op deze lijn zal een 10-minutendienst worden onderhouden. Dienstregeling: Maandag t/m Zaterdag eerste laatste autobus 5.35 0.05 6.00 0.30 Van Heemraadsplein Van Schiedam (Emmapl.) Zondag Van Heemraadsplein Van Schiedam (Emmapl.) eerste laatste autobus 7.38 0.05 8.00 0.30 Na de feestavonden van Zondag en Dinsdag j.l. zijn de Kajotters van die Nieuwe Haven weer op ernstig terrein teruggekeerd. Op de verplichte bijeenkomst van Donderdag jJ. hadden zij de heer J. Smit,., districtsbestuurder van de K.A.B. uit Rotterdam, te gast. De heer Smit was gekomen om te vertellen over de arbeids- gedachte die er behoort te heersen onder de jonge arbeiders. Na eerst gewag ge maakt te hebben van de hemeltergende toestanden die aan het eind van de vorige en in het begin van deze eeuw in de bedrijven „normaal" waren, belandde de heer Smit vi'a een korte .schets van de succesvolle strijd dié de K.A.B. voer de •arbeiders gevoerd heeft, bij het onder werp van deze tijd! de PuMdèkreobtelijike Bedrijfsorganisatie. Zeer helder werd verteld wat dit voor de arbeiders betekent: medezeggenschap in de bedrijven, aandeel in dé winst, vor ming van ondernemingsraden of bedrijfs- kernen. Het spreekt vanzelf, dat voor een goede uitvoering van de wet op de P.B.O. vereist is, dat er arbeiders zijn, die in de ondernemingsraden of bedrijfs- kernen zitting kunnen nemen, ter behar tiging niet. alleen .van. de belangen van hun collega's maar ook voor die van de óndémeming vyaarvdn zij deel uitmaken. Nu de oudére. generatie van de arbei ders bereikt heeft dathet ontwerp P.B.O. tot wet is verheven.' is het de taak vain de jonge arbeiders om het werk van de ouderen over te nemen en tot een goed einde te brengen. Het is logisch dat men daar niet die eerste de beste arbeider mee kan belasten, maar dat men moet kijken of de capaciteiten aanwezig zijn om de belangen van anderen op de juiste Advertentie. SINGEL. 114—116 Advertentie HOOFDKANTOOR: LANGE HAVEN 80 TELEFOON 68240 wijze te behartigen. Dit gaat niet vanzelf, dit moet 'geleerd worden en op de eerste plaats aan de junioren in de K.A.B. De K.A.B. biedt reeds gelegenheid tot scholing door het geven van een sociale cursus. Dat deze scholing betreft, niet alleen de K.A.B. heeft daarin een taak te vervullen, doch ook de Katholieke Arbei ders Jeugd-, de organisatie waarin alle jónge arbeiders vereériigc! 'behoren te zijn. De K.A.J. moet niet alleen gezien wor den als een gelegenheid waar men op een goedikope manier' een partijtje kaïn biljarten of klaverjassen, nee, men. moet de K.A.J. zien. als' vormingsinstituut voor de jonge arbeiders. De ontspanning "die de Kajotters in hun gebouw genieten is niet het doel van de K.A.J., doch slechts een middel om het ideaal van de K.A.J.: de verheffing van die arbeiders tot een hoger peil dan dat waarop ze nu staan, te bereiken. Ze moeten leren inzien, d®t ze niet alleen leven om - de; hele dag in eert fabriek of kantoor te werken, maar dat ze ook nog plichten té vervullen hébben t:o.v. gezin en - maatschappij. Nadat de -heer Smit. uitgesproken was, kregen de Kajotters gel-ege-nh-eid om vra gen te stellen, hoe meer 'hoe liever,. Er werd gelukkig een druk gebruik van ge maakt; vragen over loonregelingen,col lectieve arbeidsovereenkomsten, pen sioenregelingen, sociale voorzieningen enz. dwarrelden op het hoofd van de heer Smit neer als de bladeren van een boom in een flink herfstwind-je. Aan het slot betuigde de voorzitter van de K.A.J. de beer Smit zijn hartelijke dank en beklemtoonde nog de noodzaak van het feit, dat-alle jonge arbeiders ge organiseerd moéten zijn in de vakorgani satie, waar zij krachtens hv«n beroep thuis horen. In het stuk over de verkoop van een deel van het Sterrebos aan B. en W. kwam, voor een passage over de aanleg van Volkstuincomplexen ten W. van de Poldervaart. Het scheen, dat deze als de verkoop door gaat spoedig zouden worden aangelegd. De mededeling over deze verkoop is gedateerd 17 November. Tóch is er een stuk, gedateerd 7 Nov. aan de Raad uitgegaan, dat wij hierna laten volgen. Moeten wij, die dit stuk gisteren in handen kregen, nu aannemen, dat het la tere stuk dit herroept; is het zo, dat dit stuk door veertien dagen na dagtekening te worden afgegeven aan de pers ver ouderd en niet meer ter zake is? Voor de Volkstuindérs onder onze le zers is het in elk geval van belang te lezen wat B, en W. voorhebben, n.l, ver kleining der huidige tuintjes. Als volgt richten B. en W. zich tot de Raad. (Wij hebben niet ter zake doende ornhaal van woorden geschrapt.) Door het „Algemeen Verbond van Volkstuinders Verenigingen in Nederland" gevestigd te Amsterdam is bij schrijven van 29 September 1950 aan Uw raad het verzoek gericht om met de inrichting van een permanent volkstüinencomplex in 1951 een aanvang te maken en reeds da delijk tijdelijke gronden voor volkstuinen beschikbaar te stellen. Als gevolg van de voortschrijdende be bouwing, straataanleg e.d. moesten vrij- veel volkstuinen ontruimd worden. Wan neer tot uitvoering der verdere plannen zal worden overgegaan, zullen opnieuw volkstuinen ten offer moeten vallen; hier aan is bij de huidige en toekomstige ont wikkeling niet te ontkomen. De grootste moeilijkheid is het vinden van grond, die voldoet aan de eisen, die men aan volkstuinen mag stellen. Speelt de ligging ervan een voorname rol, van niet mindere betekenis is de factor om trent de vaste bestemming, welke aan GüHOOft Advertentie door het WIT-GELE KRUIS op de consultatie-bureaux voor zuigelingen. Dinsdags en Donderdags van 2-3 uur Nieuwe Haven 121; Woensdags van 2-3 uur St. Janschool ingang Lourens Costenstraat. een bepaald geÏMé.d kan worden toege kend. Verder is. van belang de structuur van de grond, zij het dat déze, in verband met de vele grótere moeilijkheden aan dit vraagstuk verbonden een onderge schikte betekertfs moét hebben, Gronden, die aan bovenstaande voor waarden voldoen en de afmetingen heb ben, die aan een volkstuincomplex kun nen worden gestéld, zijn thans niet in eigendom van de gemeente aanwezig. Dit hééft ons ertoe gebracht Uit té zien naar de mogelijkheid om, hetzij bij minnelijke schikking, hetzij^ langs de weg van ont eigening, de beschikking over de benodig de 'grond te verkrijgen. De onderhande lingen hierover kijn nog niet ten einde; omtrent de verwachtingen kunnen op dit moment bezwaarlijk mededelingen wor den gedaan. Mochten onze pogingen in- deze richting slagen, dan zullen wij uw Advertentie. raad te geschikter tijd nadere en meer concrete voorstellingen doen. Naar het zich laat aanzien, zal er wel op géfekënd moeten worden, dat aan een huurverhoging van de volkstuinen niet zal .zijn te ontkomen, wil men tot een exploitatie-begroting komen, die geen groter nadelig saldo oplevert, dan hij de stand van de financiën der gemeente verantwoord is. Is het derhalve voor ons college niet mogelijk een directe oplossing van het probleem voor te leggen, wel kunnen wij nog mededelen, dat de mogelijkheid wordt onderzocht of een herkaveling van de bestaande tuinen, waardoor een gro ter aantal tuintjes van een kleinere op pervlakte (300 m2) wordt verkregen, in deze enige uitkomst z°u kunnen geven. GEBOREN: Hendriksje, d. v. A. P. Bult en C. Burgerhout; Ida G., d. v. J_ Huis jes en E. G. van Hoof; Hans, z. v. A. Knikman en A. Onstenk; Clasi-na J. N., d. v. D. Krommenhoek en E. Nieuw- poort; Johan R. M., Z- v. P. den Hartog en M. M. Lentsch; Paulus F„ z, v. J van Dijke en M. C L. Steij-ger. OVERLEDEN; p! Broere 12 dagen. De afgelopen week was zeer bijzonder succesvol voor. de Ready-mensen. In totaal werden er 7 wedstrijden gespeeld, welke allemaal in overwinningen werden omgezet. Het le team won de min of meer ge vreesde uitwedstrijd tegen „de Vries en Robbé" in Gorkum met liefst 9—1. De te spelen sets Werden in een zeer snel tempo gespeeld, daar de speeltijd zeer beperkt was. Dit deed aan het spelpeil niets af, zodat dit team nog net op tijd de bus huiswaarts kon halen met de ver diende puntjes in hun.zak. Het 2e team speelde deze week 2 wed strijden en wel tegen A. v. S. 1 en EME 2. De eerste wedstrijd was bijzonder span nend. Th, Lenoir was weer bijzonder op dreef en verrichtte dan ook de hattrick. Met 73 werd er gewonnen. De 2e wed strijd ging tegen het zeer zwakke EME. Zonder veel moeit© werd een 100 over winning behaald. Het 3e team speelde eveneens 2 wed strijden, n.m. tegen Tava 2 en Service 3. Vooral de wedstrijd tegen Tava was niet van spanning ontbloot. Niettegenstaande de tamelijk zware tegenstand werd er met 64 gewonnen. Service 3 moest er eveneens aan geloven. Hier was dc uit slag ook 64. Tegen Service verrichtte M. Bruning de hattrick en zijn broer Wim, die als invaller fungeerde, wist in deze zware wedstrijd 2 partijen te win nen. Een zeer behoorlijke prestatie voor deze jeugdige speler. Het 4e team verpletterde Nemag 5 met 100! De 2e wedstrijd ging tegen Ser vice 5. Met 73 werd gewonnen. M. Peterbroers, die bij de aanvang der com petitie niet zo best in vorm was, won weer al zijn partijen. Uit het bovenstaande blijkt, dat Ready, dat de enige R- K. tafeltennisclub te dezer stede is, wel van zich doet spreken in de competitie. Het ledental van deze onderafdeling der KAB beweegt zich in een stijgende lijn, zodat het er naar uit ziet, dat Ready het volgend seizoen met nog meer teams aan de competitie zal kunnen gaan deelnemen. Voor de as. week staan de volgende wedstrijden op het programma: Maandag 27 Nov. Ready 1SVA 3, Ge bouw R. K. Volksbond, aanvang £0 u. Vrijdag 1 Dec. WV 3—Ready 4, Roemer Visserstr. 14, R'dam, aanvang 19.45 uur. Zaterdag 2 Dec. Ready 2Overschie 2, Gebouw R, K. Volksbond, aanv. 15 u.; Ready 3—Americano 7, Gebouw R. K. Volksbond, aanvang 15 uur. Hier volgen nogmaals de totaal-uitsla gen der gespeelde wedstrijden: De Vries- Robbé 2Ready 1 19; Ready 2A.v.S. 1 7—3; EME 2—Ready 2 0-^10; Ready 3 —Tava 2 6—4; Service 3—Ready 3 4—6; Nemag 5—Ready 4 010; Ready 4— Ser vice 5 7—3. Horizontaal: 1 Eu ropeaan, 6 meetlat, 12 schiereiland in Rus land, 14 rivier in En geland, 15 voegwoord, 17 mast, 18 beet, 20 voorzetsel, 21 eri vol gende, 22 sportterm, 24 boom, 27 vervoer maatschappij, 28 li- chaamsdeel, 30 per- soonlij-k voornaam woord, 31 de lezer heil, 32 gril, 33 voornaam woord, 34 voorzetsel, 36. sportartikel, 38 muzieknoot, 39 voor zetsel, 40 knevel,42 rivier, 44 holte, 45 bomen, 46 blikken voorwerp, 48 drank, 50 schaafsel, 53 on-der an dere, 55 achter, 56 ar beidersorganisatie, 58 meetkundig getal,59 soort onderwijs, 60 werk, 62 volksuniver siteit, 63 voertuig, 65 voertuig, 67 kern, 68 kind, 71 onderwijs. 72 vers, 73 soort onderwijs, 74 vraag, 75 voor zetsel, 77 geheel dé uwé, 78 lichaams deel, 80 snoer, 82 snelle pas, 83 kook- toestel. Verticaal: 1 stervormig zeedier, 2 per soonlijk voornaamwoord, 3 insect, 4 niet stijf, 5 en and-eren, 7 insgelijks, 8 soort licht, 9 boom, 10 spil, 11 stad in Italië, 13 kuil, 16 omlaag, 18 honden ras, 19 rivier in Indonesië, 21 doos, 23 voorzetsel, 25 vreemde munt, 26 ver brand hout, 27 uitroep van pijn> 29 on zin, 32 scheepskeuken, 35 rivier in Italië, 37 leesteken, 38 lidwoord, 40 vistuig, 41 kledingstuk, 42 bouwland, 43 sufferd, 47 met vertrouwen, 49 bergplaats, 51 eer waarde vader, 53 dierenvetblijf, 54 hei lige stier, 56 soldatenbrood, 57 winst, 59 beginstreep, 61 muzieknoot, 62 voor orders, 64 muzieknoot, 66 laatstleden, 68 woonplaats, 69 niet gevuld, 70 bedwel ming, 73 kartonnen omslag, 76 wapen, 78 muzieknoot, 79 familielid, 80 familie lid, 81 heilige. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. De oplossing van de zandloper-puzzle van verleden week is: 1 elastiek, 2 kasteel, 3 stekel, 4 leest, 5 stel, 6 les, 7 el, 8 e, 9 en, 10 een, 11 eren, 12 neger-, 13 tergen, 14 groeten, 15 Tongeren Prijs gewonnen door; J, Uijtdewilligen, Vondellaan 35a, Schiedam. Advertentie Aan boord van het troepentranspo-rt- Sehip „Tabinta", vermoedelijke aan komst te Amsterdam 9 Dec. a.s., bevin den zich de volgende Schiedamse mili tairen: P. Groenen-daal, Fultonstraat 7c; J. C. Kl-eiss, Halleystraat 21b; J. G. v. Knot sen-burg, Nw. Maasstraat llib; B. van der Moer, Nie-uwstraat 2; P. Morra, Jacoba- straat 24; C. Rodenburg, Polderweg 16; D. van der Tholen, Huysmansstraat 67a. deze moderne eeuw zijn.zonder de snélle vèrbindingen, die ons ten dienste staan? Het leven is zo ingewikkeld geworden, dat wij er alleen nog in staande kunnen bli.ivén dóór ons snel--te bewegen. Deze week hebben wij uitvoerig ge schreven over. de toekomst van Schie dam. Deze toekomst wordt in eerste in stantie bepaald door 'de verbindingen. Snelle uitvalswegen, die geen oponthoud vergen bij geopende bruggen, brede ver- keersbanen, die het passeren gemakke lijk maken, kruisingsloze wegen en spoorwegoverganglozp autobanen zyn levensbehoeften. Snelheid is een eis van de tijd. Hoe zou een modern bedrijf kunnen ademen zonder de telefoon en de tele graaf. Het zyn slagaders géwordén. Zelfs in de moderne strategische poli tiek betekenen de verbindingen alles. Is er niet de Spoorwegstaking van 1944-'45 daar om dit te bewijzen? Zijn er niet de geconcentreerde pogingen van de com munisten om in de vakbonden, gevormd uit de arbeiders In de verkeers- en com- municatiebedryven, de voornaamste plaatsen te bemachtigen? Wie de verbin dingen van een moderne maatschappij stillegt, snijdt de slagaders door. Hoe staat het met deze verbindingen in handen van Het gezag, van de justitie en van de politie in Schiedam? Beschikt onze gemeente over een appa raat, dat mobiel genoeg is om het tempo Volgens de advertentie zou in het Pas sage-theater de gehele komende week de film „De dijk is dicht" draaien. Dit is een vergissing. Vanaf Maandagmiddag is er drie dagen kans om een van de volmaaktste filmgedichten te zien, welke ooit in de geschiedenis van de tiende muze gemaakt werden. Daarom zij op voorhand allen bezworen deze film te gaan zien. die belangstelling en liefde voor de film hebben. De jonge mannen en de jonge vrouwen op de eerste plaats maar ook de prillere jeugd mag deze grandioze film zien. ■.Louisiana Story" is een lilm, welke gemaakt werd door Robert Fia-herty, de man, die ook „Nanook", het verhaal over het leven der eskimo's maakte. Flaherty was van huis uit geen filmer, maar bodem-onderzoeker. Met een op dracht de bodemschatten rond de Noord pool te gaan verkennen, trok hij naar het Noorden, op advies van zijn directie een filmcamara meenemend. Toen hij met het resultaat terug kwam, zag hij hoe slecht het was. Er zat geen verband in en het was stuntelig. Dat was om streeks 1920. Onmiddellijk begreep hU uit zijn fouten, welke mogelijkheden er waren om een goede film te maken. Daarom trok hij onmiddellijk weer naar het Noorden met het plan een jaar on der de eskimo's te verblijven en in het leven van een familie het bestaan van alle eskimo's vast te leggen. Het resul- inol Was 20 8°ed' dat een füm, die in 1922 gemaakt werd. enkele jaren geleden nog met groot succes, 0 a. in 't Passage theater, hervertoond kon worden. Sinds dien is zijn naam een begrip geworden. De film „Louisiana Story" is ont staan uit de opdracht van een olie maatschappij, om een film over haar werkzaamheden te maken. Flaherty kotxs niet de gemakkelijke weg van de overdonderende techniek, maar hij -begon aan de andere kant. Hij bestudeerde het moeras re bied van Louisiana, langs de Golf van Mexico en bij het doorvorsen van werken over de bewoners, de „Cajuns", stootte hij op de vermelding, dat deze zeer bijgelovig is en hetN bestaan van zeemeerminnen en weerwolven als zeker aanneemt. Beide kenmerken de exploratie en de volkenkennis resulteren in een film-opening, die zijn weerga niet heeft. De camera begint met een beeld van de prachtige bladen van de grote water planten vast te leggen en gaat dan door de moerassen dwalen. Het is tegelijk het voorstellen van de voornaamste spe lers in het drama: de krokodil, een was- beertje, het oerbos en het bootje. Al voortglijdend op de beelden, die vibre ren van licht en begeleid worden door een bijzonder goede muziek, vangen wij de hoofdpersoon van het verhaal in het vizier van de dwalende camera: Alexan der Latour, zoals de meeste bewoners uit deze streek van Franse afkomst en in zijn geheel wezen nog Frans; de jongen met zijn zakje zout en het ding onder zijn blouse ter bescherming te» gen de geesten. Deze hele streek is Zijrt domein, zijn wereld, zijn stille speel- grond. Hy trekt er met zijn wasbeertje op uit om bevers te jagen en hier komt de overgang naar de vreemde we reld, die zich binnendringt op het moment, dat men de knal denkt te zullen -horen uit het geweer, klinkt de luide detonatie van de olie-zoekers, die door hun zelf-verwekte aardbevingen een duidelijk beeld willen krijgen van de ligging van de aardlagen onder het wateroppervlak en dus van de plaats, waar de olie moet liggen. Men volgt dan in de film, door Fla herty's meesterlijke leiding, de nieuws, gierigheid van de jongen, die zich op de drijvende boortoren waagt. Hier zag Flaherty zijn kans om de werking van een ogenblik de sfeer van zijn dichter lijke film te verliezen. Wat in deze episode door de camera man, Richard Leacock, is gepresteerd, is zo meeslepend van vaart en vol van de heroïek van de arbeid, dat dit strik alleen al de oliemaatschappij volledig moet hebben bevredigd. Op een van zijn tochten door de moeras-bossen wil Alexander de eieren van een krokodil gaan bekijken. Hy ontdekt ze, maar wordt verjaagd door een van de alliga tors. Tijdens deze tocht is hij zijn was beertje Jo-jo kwyt geraakt en als hy later een andere krokodil een (zyn?) wasbeertje ziet aanvallen en vermorse- len, is hij zo ontsteld en kwaad, dat hij besluit de krokodil te gaan doden. - Hoe heeft Flaherty nu de spanning in dit deel van zijn film gebracht. Hy zegt hierover zelf: „Een van onze voor naamste opname-plaatsen was een vij ver, waarin verscheidene krokodillen leefden- Wy dreven in die vijver op vlotten, dag aan dag, drie maanden lang Wel hadden wij eens gehoord, dat een aanvallende krokodil zo snel kon zwem men als een snelboot, maa'r wij geloof den daar niet in. Overigens konden wij in ons draaiboek niet zetten wat de krokodil zou gaan doen. We moesten het afwachten en het gehele vervolg van dit deel laten afhangen van het geluk. Het kwam. De camera's waren juist ingesteld, toen een krokodil de aanval deed. De rest van de film werd erdoor bepaald. Het is ons onmogellik in detail de film van te voren in beelden te be schrijven". Wat Flaherty hier zegt, toont zijn groot begrip van het filmmiddel als een betrapping van de werkelijkheid. Daar om is Louisiana Story zo'n machtg werk geworden, omdat hy de verrassing van het leven toch heeft wéten té binden door een strakke montage en een vol komen aan de inhoud aangepaste foto grafie. Ook de humor is niet vergeten, maar zij is van de meest subtiele aard. Films als deze doorstaan een uitvoerige studie met vlag en wimpel. Men zegt wel eens .dat men een kunstwerk als zodanig het best kan thuisbrengen door het vaak te zien. Als het mooier wordt naarmate men het meer ziet, is men veilig aan de kant van de "kunst met een wordt, is de kleine „k" nogniet vol doende. Dan valt er bovendien nog alles te zeggen over -het geiuid. Niet alleen de muziek van Virgil Thomson, die zich helemaal liet inspireren door de (Frans- getinte) volksliedjes van de Cajuns, maar ook het gebruik van de stilte, het weg laten van het natuurlijk geluid bij voorbeeld van dat van de motorboot, die zo hoge golven maakt, dat Alexander uit zijn bootje valt, terwijl hij juist alle pogingen gedaan heeft om Jo-jo erin te houden en het tegen elkaar plaatsen van de stilte van het onge repte oerwoud, tegenover het lawaai van de techniek. Toen wij de eerste maal Louisiana Story zagen, hoorden we. nog diep onder de indruk, na het ver laten van het theater, als eerste com- mentaar: „Wat een r.t-film" Maar voor mensen, die de schoonheid van n film willen srflaken. is het een verplicht feest- menu. Passage brengt evenals Monopole uitgebreide opnamen van 't bezoex van het Vorstelijk Paar aan Londen, Als een film geheel gebaseerd ls op het verhaal; de vorm et weinig toe doet en de inhoud van de oplossing afhangt, is het beter er maar zo weinig mogelijk over te vertellen. „Beau Geste" is een film van een type, dat we bijna dreig den te vergeten. Het is een en al rid derlijkheid wat de klok slaat. Drie broers wezen wonen by een lieve tante. Zij hangen als een klit aan elkaar en spelen de wonderiyks'te en ridder. lijkste spelletjes. Het enige vermogen, dat de tante gebleven is, is de blauwe saffier. Zij zal deze moeten verkopen, maar op de avbnd, dat zij de kostbare stêen aan de kinderen laat zien, floept plotseling het licht uit. Als het weer aan is ,is de steen verdwenen. Prompt gaat een van de broers er tussenuit naar het Vreemdelingenlegioen. Hij wil de schuld op zich laden. Maar de anderen doen niet voor hem onder en volgen hem. Zij komen in de Afrikaanse woes tijn, krijgen een hondse sergeant boven zich, vechten met toearegs enz. enz. Voor de rest doen wij er het zwijgen toe want het beetje aantrekkelijks wat er nog in de film zit, zou door meer te vertgUen, verloren gaan, ézP Wij beschikken inderdaad over mobiele eenheden: motorbrigade, een paar jeeps, een overvaiautootje en een briegadier op een bromfiets. Zal dit voldoende zijn in de toekomst? Wij hebben uitvoerig gelezen, hoe Schiedam., in het totale verkeersnet er belangrijke verbindingen bykrijgt. Deze nieuwe verkeersaders betekenen nieuwe bronnen van gevaar voor mensenlevens. Hoe gecompliceerder het leven wordt, hoe belangrijker het is om over uiterst snelle verbindingen te beschikken ten einde van brandpunt naar brandpunt zich snel te kunnen verplaatsen. Van hoeveel belang is de aanwezigheid van de politie bij inbraak; maar vooral bij brand en verkeersongevallen. Grote som men zijn er bij ongevallen betrokken en de betaling door de verzekering, of het bankroet van de betrokkenen kan afhan gen van een tijdig en accuraat gemaakt proces-verbaal. Het is op het ogenblik nog zo, dat de politie onze stad zonder al te veel moeite kan bestrijken, maar daarin komst snel verandering. Kan de vraag, of er met deze ontwikkeling voldoende rekening wordt gehouden bevestigend worden be antwoord? Missen wij in het urgentie programma geen posten ter verbetering van de outillage van het politiecorps? Wij kunnen het eens zyn met diegenen, die momenteel een aantal mobilofoon wagens nog inopportuun achten. Maar de tijd zal niet vér meer af zijn, dat zij tot de noodzakelijkheden gaan behoren. Zal er dan voldoende besef zijn voor het nut en de onmisbaarheid van de modernste en snelste communicatiemiddelen voor de politie om in dit moderne leven mobiel te zijn. Want Justitia zou niet alleen blind, maar ook kreupel zijn, als de benen van de politie de snelheid van het huidige leven niet meer konden dragen. De Bijzondere Raad van Cassatie deed hedenmorgen uitspraak tn de zaak van de directie van de N.V. Wilton Machine fabriek en Scheepswerf eri van de N.V. Dok en Werf-mij. Wilton-Fijenoord, die in beroep yan Cassatie was gegaan tegen het vonnis vin het Amsterdamse Bijzon dere Hof. De lieer F. M. werd yèroordèeld tot een gevangenisstraf van een jaar mét af trek van een overeenkomstig deel van Se tijd in voorlopige hechtenis doqrgebracht, alsmede tot een geldboete van 10.000 subsidiair 6 maanden hechtenis. De heer C, T. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf .van 9 maanden niet af trek van een overeenkomstig,deel. van dé tijd In verzekerde bewaring doorgebracht. Dé heer W» W. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan£etiiïs.tfaf van èen Jaar mét. een proeftijd van drie Jaar. Laatste officiële optrerlen van Fockenia Andreae Hedenochtend te ca. 5 uur is het troe penschip „Waterman" met 1047 uit Indo nesië gerepatrieerde miitairen van de Kon. Marine, het voormalig© KNIL en van de Kon. Landmacht aan de LlOyd- kade te R'dam gearriveerd. Tegen 9 uur begon de ontscheping, nadat de troepen eerst een boodschap van H, M. de Ko ningin hadden aangehoord. De Staatssecre taris van Oorlog, mr Fockema Andreae, heette de troepen welkom. Hy deelde mede dat deze toespraak zijn laatste officiële optreden als staatssecretaris be tekent. Over enige dagen zal mr Focke ma Andreae zijn functie neerleggen. Tenslotte sprak een vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Bernhard De Commanderende Officier Troepen aan boord, vertelde, dat de reis vlot verlopen is, afgezien van een weinig ern stige disenterle-epidemie, die na twee dagen bezworen was. Aan boord ls een Sint Nicolaasfeest gevierd. De „Waterman" heeft in Indonesië 12.500 militairen en gezinsleden in inter- insulair verkeer vervoerd, o.a. Ambo nezen die naar Nieuw-Guin-ea werden gebracht. Bi.) de overschepin-g van Me- nadone2en op Menad-o heeft zich bij de visitatie een strubbeling voorgedaan met de A. P. R. I., waarvan een Menadonees het slachtoffer werd. Op de volgende reizen in Indonesië bleek, aldus de C. O. T., dat de samen werking tussen de A. P, R- I- en de Ne derlanders goed was. Ieder jaar is het rond St, Nicolaas voor vele ouders een vraag welke boe ken zij aan hun kinderen zullen geven. Men vindt er wel geadverteerd, die z.g. spotkoopjes zijn, maar juist het voedsel van de geest moet aan hoge eisen voldoen, hoe klein de gebruikers er van zijn. Hebben we geen extra zorg om de kinderen zo goed mogelijk voedsel voor het lichaam te geven? Hoeveel meer belang is het voedsel voor de geest, het boek. Zoals men heeft kunnen lezen wordt er in de St. Henricusschool in de Gorzen dit jaar weer een boekententoonstelling georganiseerd voor de ouders van de kinderen in deze stadswijk. WTij hebben nog geen gelegenheid ge had deze tentoonstelling te bezoeken, maar kregen deze week een uitnodiging om getuige te zijn van de opening van een tentoonstelling in de Openbare Lees zaal, welke werd georganiseerd door drie instanties, nl- Het Bureau voor Aes- thetische Adviezen in Amsterdam, de Openbare Leeszaal en boekhandel Vene mans. Op voorhand zij gezegd, dat deze tentoonstelling in zoverre voorbehoud eist, dat er geen bijzondere eisen zijn gesteld naar de mate van de katholieke lectuurwensen Die pretentie was er nooit. Als voor lichting voor katholieke ouders is zij daarom niet de ideaalste. Katholieke ouders kunnen zich beter verlaten op het bijzondere werk, dat hier o.a. in de Gor zen nu weer, gedaan wordt. Wat wel van belang is, is de wijze waarop deze tentoonstelling werd opge diend en boe men voorgelicht wordt. Deze is voorbeeldig. Mevr. v. Dien-Hen- drix is zelf jaren lang bibliothecaresse in de jeugdafdeling van de Amsterdamse Leeszaal geweest. Zij werkt ook nu als recensente mae aan tal °n bladen --i zij heeft dus een mening over en een kennis van boeken, die anders gebaseerd is dan het lijstje, dat de boekhandelaar als „aanbevolen" in handen heeft Door een vernuftig systeem van ge kleurde cirkels met kleine cirkeltjes er in krijgt de bezoeker onmiddellijk een overzicht. Zo gaat deze tentoonstelling de aard van een louter op de verkoop ingestelde tentoonstelling te boven en wordt een voorlichtlngs-expositie. Waarom het ene kinderboek goed en het andere af te keuren is? Zuiver op de inhoud afgaand, kan men zeggen, dat kinderboeken, die te gruwelijke verha len bevatten, die bij de kleintjes angst of onbehagen kweken, als taboe moeten worden beschouwd. Voor de groteren zal men Karl May tevergeefs zoeken. Er zijn betere India nen-verhalen, die minder Duitse bluf be vatten en zuiverder het echte Indianen- leven benaderen. „Maar ais ze zelf Karl May, Pietje Bell of Dik Trom kiezen, laatze die dan gerust lezen", zegt de rondleidster met wijs beleid. Op de tan toonstelling vindt U alleen het beste en dat wat van deze tijd is. Daarom zijn er tal van technische jeugdboeken. Men vindt er de boeken over hartsvriendinne- netjes en sprookjes. Bijzonder belang wekkend is de voorraad buitenlandse boeken. Grafisch prima verzorgd, poed en goedkoop Als wij dus herha'en, dat voor katho lieke ouders deze tentoonstelling niet de specifieke voorlichting behelst, die zij zoeken, dan moet een compliment wor den gemaakt voor de wyze, waarop zij wordt gepresenteerd. Een voorbeeld ter navolg Ja®. "L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2