N. S. C. van deskundigen maakt het bestek om dan koers te bei bepale, n Injecties vliegen over de oceaan Duitsland wil aan Europese defensie deelnemen Rood China neemt deel aan debat in Veiligheidsraad De 80-jarige Marie van Zeggelen vertelt over haar romans Drie millioen man tegen de bolsjewistische zondvloed "Nr 2aterdagse mijmeringen K-. J „De Vliegende Hollander" Nederland hielp Venezolaanse veestapel Mits een internationale legermacht wordt opgericht Over de Amerikaanse agressie V Amsterdamse" Sinterklaas 1,1 „IK ZOU ZO GRAAG WEER WILLEN TEKENEN" Jlarry Prikkt£ ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 PAGINA S Top Secrets De man achter de schermen Berlijn De grote lijnen worden uitge stippeld Een propagandafilm voor de Rijksluchtvaartschool op Amerikaanse film Op voet van gelijkheid Uitbreiding der Westduitse bevoegdheden Wie Amerika's politiek bepaalt In de Verenigde Staten worden momenteel plannen uitgewerkt voor een staand leger van drie millioen tweehonderdduizend man, een grotere vloot en een flink vergrote luchtmacht, met daaraan verbonden een verlenging van de diensttijd van 21 maanden tot mins tens twee jaar. Als deze plannen definitief zijn uitge werkt, moeten ze door het Congres worden goedgekeu rd, dat tevens de benodigde gelden moeten voteren. De kopstukken van leger, vloot en luchtmacht zitten in het enorme Pentagongebouw te Washington over al die plannen gebogen en brengen bun adviezen uit. Z e zijn inmiddels slechts tweede rangsfiguren, want aan andere persoonlijkheden is de eindbeslissing voorbeho uden. Het zijn niet de generaals en de admiraals, die eventueel een militaire actie ontketenen, maar de des kundigen van het z.g. State Department, het ministerie van buitenlandse zaken. En de militaire leiders voeren een dergelijke actie slechts uit, al wordt hun uiteraard van te voren advies gevraagd. Meer dan drie millioen man zullen de Verenigde Staten dus binnenkort steeds onder de wapenen hebben. Men schat, dat dit aantal in ieder geval eind van het volgend jaar be reikt zal zijn. Het mag misschien niet zo indrukwekkend zijn, in ver gelijking met de cijfers, die omtrent de sterkte van het Sovjet-leger ge geven worden, maar men dient er hierbij wel degelijk rekening mede te houden, dat de Verenigde Staten ongetwijfeld over een geweldige, technische superioriteit beschikken en bovendien over een vloot, waar mede het zijn troepen naar elk wille keurig punt van de wereld kan ver plaatsen. Wat op Korea is gepres teerd, is hiervan een voorbeeld. Sovjet-Rusland bezit geen noemens waardige vloot, om ten eerste zijn eigen ontzaglijke gebied afdoende te beschermen tegen een invasie of het veel minder uitgestrekte We zinspeelden er reeds op, dat de se cretaris van de National Security Council een belangrijk personage is. Hij kan zelfs een machtig en invloedrijk man zijn, aan gezien hij grote invloed kan uitoefenen op de president, die uiteindelijk toch altijd beslissen moet. Men is er daarom op uit, in deze func tie steeds een man zonder politieke am bities en persoonlijke maohtbegeerte te benoemen. Indien men daarin in de toe komst niet mocht slagen, zou een onheil vol streven van die secretaris naar een dictatoriale positie volstrekt niet denk beeldig zijn. Ook hier is de president ten slotte weer de man, die het laatste woord zegt, want hij benoemt de secretaris. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de secretaris van de National Security Coun cil niet in het Pentagon-gebouw zetelt, maar in een der oude gebouwen van het ministerie van oorlog. om gebied van de Verenigde Staten binnen te vallen. Deze meer dan drie millioen man vor men een imposante bevestiging van het voornemen der Verenigde Staten, om daadwerkelijk elke agressie tegen te gaan en metterdaad stelling te nemen tegen de bolsjewistische zondvloed. Men zal zich inmiddels onwillekeurig afvragen, wie in Washington eigenlijk tei- kens de beslissingen neemt, welke vaak van wereldomvattende invloed zijn. Af en toe hoort men felle critiek uitoefenen op het State Department, door daar niet toe behorende deskundigen. Speciaal in zake rhina en aanvankelijk ook in verband St Korea werd gezegd, dat het State Department niet over voldoende kennis van zaken beschikte en voor het land noodlottige beslissingen nam, de Ameri kaanse politiek tot een aanfluiting maakt*» van alle gezonde verstand. Toen Tsjang Kai-Sjek, achter wie het State Department zich indertijd gesteld had, voor Mao Tse-Toen wijken moesi. was de critiek bijzonder feL Later maakte o.a. MacArthur zich tot tolk van de critici speciaal wat Formosa aangaat Maar wie is dan eigenlijk de verant woordelijke man op het State Department. De desbetreffende minister, Dean Acne- son? Tot op zekere hoogte is hij dit inder daad, ofschoon de president steeds nei laatste woord spreekt. Dit is een O.K. H.S.T., gebrabbeld in de marge van hei staatsstuk, waarin de in een bepaalde aan gelegenheid te volgen politiek uitgestip peld wordt. Na de recente verkiezingen meenden de republikeinen, dat Dean Acheson moest heengaan, omdat volgens hen de kiezers hun vertrouwen in diens buitenlands beleid hadden opgezegd. President Truman antwoordde eenvou dig: hij blijft. En hij kon dit met een ge rust hart doen, omdat Dean Acheson slechts ten dele verantwoordelijk is. Immers, Amerika's buitenlandse politiek wordt uiteindelijk bepaald door de z.g. National Security Council draagt dc be de Nationale Veiligheid. Deze raad ls In 1947 bij een besluit van het Congres in gesteld. met de National Security Act, de wet op de nationale veiligheid, toen net talen van de Amerikaanse politiek in China allengs duidelijker begon te worden. En bij het vaststellen van de te volgetl koers gaat Amerika thans waarlijk niet over een nacht ijs. Maar wat is dan eigen- lijk de rol van de president, die toch de wereld telkens de genomen beslissingen aankondigt? Het antwoord luidt als volgt: Lang niet alle beslissingen worden aan de wereld verkondigd. Deze zle' soms slechts na lange tijd de resultaten van een bepaald besluit, dat in kltó stilte, ja m het geheim genomen werd. Menig besluit van de Nationale Security ,<^U"?lljfr!a?t ,de be titeling „Top Secret uiterst geheim! In de raad worden alle kwesties behan deld, welke de veiligheid van de Verenigde Staten raken. En deze raad moet eerst alle koerswijzigingen in de buitenlandse poli tiek goedkeuren, welke door de deskun digen van het ministerie van buitenlandse zaken worden voorgesteld. Een tamelijk omslachtige methode, zo op het eerste gezicht. Vooral ook, omdat er nog een commissie uit- de senaat is, die eveneens toezicht houdt op de buiten landse politiek. Dit toezicht bestaat inmid- I V President Truman in gesprek met een der voornaamste adviseurs van de National Security Council, generaal Eisenhower dels voornamelijk uit adviezen en uit cri tiek achteraf. Uncle Sam in zijn Sintcrklaasrol Caricatvur uit de Christian §cience Monitor" Op menig moment moet er zo spoe dig mogelijk en in het geheim een belangrijke beslissing genomen worden en dan is de weg via de National Security Council feitelijk de kortste, omdat daarin vertegenwoordigers zete- telen van het ministerie van buiten landse zaken, van leger, vloot en lucht macht en economische en politieke deskundigen, terwijl in de zittingen er van geregeld autoriteiten op het des betreffende terrein geconsulteerd wor den. Zo krijgt generaal Eisenhower menigmaal een telefoontje, om van New York, waar hij, zoals bekend, president van de Columbia Universiteit is, even naar Washington te komen, om de National Security Council van advies te dienen. Een heel belangrijke persoonlijkheid in de National Security Council is de secre taris. Want deze onderhoudt het dagelijkse contact met de president. Hij legt deze de besluiten van de raad voor en geeft er zo nodig een nadere uitleg aan. Elk dezer besluiten is van te voren het onderwerp van uitvoerige besprekingen geweest, op grond van een door een deskundige van het ministerie van buitenlandse zaken ge maakt ontwerp. Het spreekt vanzelf, dat elk genomen en door president Truman bekrachtigd besluit in de eerste plaats een diploma tieke machinerie in beweging zet. Immers, de ambassadeurs, gezanten en consulaire vertegenwoordigers in het gebied, waar j volgens de door de raad vastgestelde ge dragslijn moet worden opgetreden, behoor! op de hoogte te worden gebracht, opdat geen tegenstrijdige dingen gebeuren en de Amerikaanse vertegenwoordigers niet op eens voor een hun onbekend fait accompli worden gesteld. Vaak is elke bespreking in de raad het uitvechten van conflicten tussen de diplo maten, de economische deskundigen en de militaire adviseurs en militaire leiders voor het betrokken gebied. Een voorbeeld illustreert de gang van zaken duidelijker dan lange uitweidingen: De beslissing, om Berlijn tot elke prijs te behouden, werd tegen het advies van de militaii e deskundigen genomen. Die hadden in principe gelijk. Zelfs een leek op strategisch terrein ziet op de kaart onmiddellijk, dat het aan alle kanten door de Russische zone omgeven, als 'n eiland midden in de Rode Vloed liggende Ber lijn, direct een prooi van het Rode Leger zou worden, indien dit tot de aanval over ging. De Luchtbrug betekende voor het luchttransportwezen 'n bijzondere zwakke plek, want Russische jagers zouden de grote, onbewapende transportvliegtuigen bij tientallen kunnen neerschietén. De Verenigde Staten zouden om wille van Berlijn een belangrijk percentage van hun transportluchtvloot verliezen. Elke militaire commandant zou, voor de keuze gesteld, Berlijn bij de geringste Russische bedreiging prijsgeven, als onhoudbaar. Maar de diplomaten meenden, dat de Verenigde Staten niet mochten toegeven, uit prestige-overweging. Het hoofd van Amerika s geheime dienst, door de raad gehoord, gaf zijn opinie ten beste en een indruk van Sovjet-Ruslands vermoede lijke bedoelingen, tevens een voorspel ling van de reactie, welke het prijsgeven van Berlijn speciaal in Duitsland teweeg zou brengen, volgens de door hem ver zamelde inlichtingen. Nog steeds zijn het desbetreffende rap port en de er op gebaseerde richtlijnen „Top Secret". Er is nooit iets over ge publiceerd. Maar de resultaten er van heeft de hele wereld aanschouwd en er moed uit geput. President Trunmn, die uiteraard m be langrijke mate op zijn adviseurs moet af gaan, werd door het lezen van het rap port van de raad en de hem verder gege ven toelichtingen overtuigd van de nood zakelijkheid, de Sovjet Russen duidelijk te maken, dat de Verenigde Staten zich niet zouden laten intimideren. De National Security Council bewerkt eigenlijk een reeks uitvoerige dbcumen- ten, waarin de grote lijnen van de Ame rikaanse politiek op hoofdzaken worden vastgesteld. In dit licht gezien, is het zeer waarschijnlijk, dat zelfs de intrede van een republikeins president in het Witte Huis in wezen weinig aan het standpunt zal veranderen, dat Washing ton en het State Department via de Na tional Security Council hebben ingeno men. En de Amerikaanse politiek ontwikkelt zich dus volgens de door de raad gegeven richtlijnen, waarbij natuurlijk de presi dent iu bepaalde gevallen een eigen visie hebben kan en volgens eigen inzicht kan optreden. Practisch lijkt dit echter In de meeste en belangrijkste gevallen uitge sloten, omdat de president uiteraard niet alles overzien kan. Hij is tenslotte de man, die de algemene richtlijnen aan- g66ft. Het lijdt geen twijfel, dat sinds de in stelling van de National Security Council de Amerikaanse politiek steeds meer een vaste lijn is gaan volgen en naar mag worden aangenomen, heeft het State De partment er een flinke opfrissing door ondergaan. De mening van de hoge mini steriële ambtenaren wordt thans menig maal door mensen uit de practijk: uit de militaire en de zakenwereld, doorkruist. Vooral in Engeland heeft men grote waardering voor de nieuwe stand van za ken. Het buitenlandse beleid der Verenig de Staten is er stabiel door geworden. De toekomst zal leren, of het State Depart ment, geleid door de National Security Council, een even grote stabiliteit, doel treffendheid en doelbewustheid te aan schouwen Zal geven als het Londense Foreign Office, dat steeds zich zelf blijft, of er nu 'n liberale, conservatieve of socia listische minister van buitenlandse zaken is. „Er bestaat in Nederland altijd nog een tekort aan verkeersvliegers. Het eigenaar dige is, dat jongens van 13 of 14 jaar vol zijn van vliegen en ijverig vliegtuigmodel len bouwen, maar wanneer ze dan later het einddiploma HBS in de zak hebben, kiezen ze een andere richting. Om nu on der de jongelui wat propaganda voor het beroep van verkeersvlieger te maken, hebben we een wervingsfilm voor de op leiding tot vlieger laten maken". Dit was in het kort de inleiding, welke de heer J. tV. F. Backer, directeur van de Rijksluchtvaartdienst gistermiddag In het Seinposttheater hield bij de eerste voor stelling voor genodigden van de film „De Vliegende Hollander". Deze film geeft het onopgesmukte ver haal van een jongen met eindexamen HBS die tot verkeersvlieger wordt opgeleid. Men ziet hoe theoretische en practische opleiding hand in hand gaan. hoe de jonge piloot eerst op eenvoudige en later op meer ingewikkelde toestellen leert vliegen en hoe hij tenslotte als derde of vierde piloot op de internationale en intercontinentale lijnen meevliegt. In al haar eenvoud is deze film, waar voor aan de hand van adviezen van de Rijksluchtvaartschool, de vlieger-schrijver A. Viruly en de secretaris van het vlieg bedrijf der KLM, mr. Hendrik Scholte, het scenario samenstelden, toch boeiend van het begin tot het eind. De jongens worden er niet „lekker" door gemaakt voor de vliegerij, maar hun wordt op realistische wijze een beeld gegeven van de opleiding, die hun te wachten staat, als zij verkeersvlieger willen worden. Alleen aan het. slot, wanneer de jonge piloot na 2M jaar opleiding zijn eerste reizen maakt naar Rome en New York. dan wordt de toeschouwer even duidelijk, dat een ver keersvlieger toch ook nog wel het een en ander van de wereld te zien krijgt Deze propagandafilm, in de beste zin van het woord, werd vervaardigd door Poïygoon-Profilti. Theo Bruyn speelde op zeer natuurlijke wijze de rol van de jonge piloot-in-opleiding, pjet Out en Henk van Overvest verzorgden de opnamen. Toen enkele maanden gele den onder de veestapel in de Zuid-Amerikaanse staat Ve nezuela op grote schaal mond- en klauwzeer uitbrak, zodanig zelfs, dat dit dreigde uit te groeien tot een ware epidemie, was onmiddellijk en afdoend ingrijpen een eerste vereiste. Noch binnen de eigen grenzen: noch in de naburige landen, beschikte men over de noodzakelijke middelen om de steeds toenemende sterfte onder het besmette vee te bestrijden en men was dus genoodzaakt uit te zien naar de mogelijkheden in het verre buitenland. Het hoeft geen verbazing te wekken dat de Venezo laanse autoriteiten al spoe dig aan Nederland gedacht hebben. Ons land heeft op het gebied van de veeiteelt en uiteraard met alles wat be trekking heeft met de ver zorging van vee. een wereld reputatie. Van 1904 af zijn er hier veenartsenijkundige stu dies verricht en sinds 1930 bestaat er een Veeartsenij- kundig Onderzoekingsinsti tuut. De moderne methoden, die in de loop der jaren zijn gevon den om veeziekten te voor komen en te bestrijden, vin den voor een groot deel in deze instelling hun oorsprong. Thans, enkele maanden na hun eerste optreden, worden de mond- en klauwzeerver- schijnselen in Venezuela met kracht bestreden, dank zij een grote hoeveelheid vac cin, geprepareerd in het Vee- artsenijkundig Instituut te Amsterdam en in allerijl per vliegtuig overgebracht. In vier verschillende vluchten is de verzending door de K.LJkL uitgevoerd- Dezer dagen had de laatste vlucht van deze serie plaats. Per week 500 koeien nodig Mor"*- en klauwzeervaccin is op 'zelf reeds lang be kend. V bereiding ervan was echter tot voor kort een om slachtige en zeer kostbare zaak. Alleen al voor de be strijding van deze ziekte op e'igen bodem had men per v/eek 500 koeien nodig. Want de smetstof werd gewonnen uit de blaren van besmette dieren. Deze methode noem de men het winnen „in vivo"; op het levende dier dus. Jaren lang heeft dr. H. S. Frenkel, directeur van het Veeartsenijkundig Instituut, onderzoekingen gedaan om te komen tot een methode, die in het algemeen minder kostbaar was en ook niet zo pijnlijk voor de betrokken dieren. Men slaagde er in runderweefsel overlevend te houden en dit als smetstof te gebruiken. Aanvankelijk wa ren dit huiden van runder embryo's. Maar ook dit sy steem bleek nog niet vol doende virus op te leveren. De onderzoekingen werden voortgezet tot men gevonden had dat de opperhuid van tongen van geslachte runde ren dezelfde, zo niet betere mogelijkheden bood als voor-, heen de blaren der zieke dieren. Tongen geleend Tegenwoordig worden door het instituut dagelijks tongen „geleend" van het slachthuis. In het laboratorium reinigt 'men deze en op vernuftige manier pelt men van de ton gen uiterst dunne velletjes, die niet dikker mogen zijn dan enkele honderdste inilimeters. De gewichtsafneming per tong bedraagt niet meer dan 30 gram en in het slachthuis heeft men deze vermagerings kuur graag over voor het be lang van de veestapel. Want na afloop van de behande ling worden de tongen weer naar het slachthuis geretour neerd. In een andere apparatuur wordt het zeer dunne weef sel fijn geknipt en daarna in een voedingsvloeistof ge bracht samen met de smet stof, die zich hierdoor kan vermeerderen. Hier wordt het mengsel 20 uur in een broedkamer bewaard bij een temperatuur van 37 graden. Daar de aanwezigheid van bacteriën het mond- en klauwzeer virus zou kunnen doden, is steriliteit een aller eerste vereiste. Het uiteinde lijk gewonnen virus wordt bij een bepaalde temperatuur gebonden aan een stof, ge naamd colloïdaal alluminiura hydroxide, verzameld in fles sen en bewaard bij een tem peratuur van 2 tot 6 graden. Deze temperatuur werd overigens tijdens het trans port door de lucht gehand haafd. De flessen vaccin waren verpakt in kisten, die ieder- van een klein laagje droogijs waren voorzien. Bo vendien droeg het vliegen op grote hoogte uiteraard ook bij tot een lage temperatuur in het vrachtruim van de Vliegende Hollander. Modem gebouw in 17e eeuwse omgeving Het moderne karakter van het transport van de produc ten uit het Veeartsenijkun dig Instituut staat in sterke tegenstelling tot de oude 17e eeuwse omgeving, waarin dr Frenkel zijn onderzoekingen verricht. Het kleine, practisch inge richte gebouw dat in 1941 voltooid werd bevindt zich ui een ring van typisch Am sterdamse huizenrijen. Op de achtergrond, zichtbaar van de werkkamer van dr. Fren kel. staat' de oude Sint Ni- kolaaskerk, die zich weerspie gelt in het water rondom he* laboratorium. Daarbinnen wordt de bezoeker getrof:- i door een mengeling van v tenschappelijke en prac: efficiency. Een groot deel het instrumentarium is o *wordt door eigen persorsi in een eigen werkplaats ver vaardigd, en vaak ook ont worpen. Dr. Frenkel heeft 60 man personeel tot zijn beschik king: bacteriologen, veeart- senijkundigen, laboranten technici en monteurs. Niet voor de laatste maal De vrachtauto van het in stituut is nog niet voor de laatste maai op Schiphol ge weest om zijn lading over te dragen aan de alluminium- romp van de KLM-vracht- skymaster. De vier tot nu toe gehouden vaccin-transporten naar Venezuela zullen wel licht door nog andere worden gevolgd. Op elke vlucht werd tot nu toe 5800 kilogram vervoerd Dit komt overeen met een hoeveelheid van 140.000 In jecties voor volwassen run deren. In totaal dus meer dan "-ó millioen inspuitingen, waarmee de Nederlandse we tenschap het besmette vee in Zuid Amerika door de lucht te hulp is gekomen. Gisteren is te Bonn een, door kanselier dr Adenauer persoonlijk ontworpen me morandum gepubliceerd, dat gericht was aan de Grote Drie -en waarin verklaard wordt, dat West-Duitsland bereid Is een bijdrage tot de internationale defensie van Europa te leveren in de vorm van een troepencontingent, mits een Interna tionaal Westeuropees leger opgericht wordt. Het werd kort voor de bijeenkomst der ministers van buitenlandse taken van Dc politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V. N. heeft Vrijdag op voorstel van de Rus Malik met 30 te gen 8 stemmen en 22 onthoudingen be sloten, dat de Chinese communistische delegatie, die thans voor de zitting van de Veiligheidsraad te New York Is aan gekomen, ook deel zal nemen aan het debat over de. Chinese klacht betreffende ,de Amerikaanse agressie tegen China" In de politieke commissie. Vóór uitnodiging van de Chinese dele gatie stemden o.m. Engeland, Frankrijk. India, Indonesië, Nederland en de Sovjet- Unie. De V.. S. onthielden zich. Het debat begint Maandag a.s. De V.N. hebben onverwacht-meegedeeld, dat de Veiligheidsraad vandaag, Zaterdag, zal vergaderen om de kwesties Formosa en Korea te bespreken. De raad zou eigenlijk niet vóór volgende week ver gaderen. De vervroegde bijeenroeping wordt in verband gebracht met de aan komst van de delegatie van communistisch China, die al een onderhoud met Trygve Lie heeft gehad. 77 Een Franse kijk op de gevolgen van de huidige, resolute Amerikaanse politiek, waardoor JFest-Europa in behoorlijke staat van verdediging ge bracht wordt: Stalin, tot Vishinsky: Onze laatste hoop, stuur de vredesduif er op uit! (L'Epoque, Parijs) De filmproductiemij „Animex" in New York heeft opdracht gekregen een kleurenfilm te maken van de Sinterklaasgebruiken in Nederland. Van de Sinterklaasoptocht, georga niseerd door het Initiatief Comité Amsterdam op 29 November in de hoofdstad, zullen de noodzakelijke buitenopnamen worden genomen. Groot-Brittannië. Amerika en Fraiikrfik. in September j.l. in New York, aan de ministers overhandigd, zo deelt het Duitse persagentschap mee. Deze verklaring maakt duidelijk, dat Adenauer afwijzend staat tegenover re- militarisatie van West-Duitsland door een eigen nationale militaire macht. In het memorandum dat de verdediging van Duitsland naar buiten in hoofdzaak een aangelegenheid van de bezettings troepen noemt wordt opnieuw „in de drin gendste vorm" aangedrongen op verster king van de geallieerde troepen. Van hoge Britse zijde werd Vrijdag te Bonn verklaard, dat een eventuele West- Duitse bijdrage aan de verdediging van West-Europa zou geschieden op basis van volkomen gelijkheid op militair gebied. De Duitse soldaten en bevelheb bers zouden op geheel dezelfde wijze worden behandeld als hun Franse, Britse of Amerikaanse kameraden. Zij zouden allen onder een verenigd Westeuropees opperbevel komen te staan. Volledige gelijkwaardigheid van status, als door de Duitsers (zowel door de christen-, als de sociaal-democraten) wordt geëist, is een zeer rekbaar begrip, aldus de Britse woordvoerder die het voorgaande mededeelde. Niemand heeft nog omschreven wat er eigenlijk mee wordt bedoeld. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd Vrijaag te Bonn vernomen, dat de ver legen woordigers der drie Westerse bezel- ungsmogenuneden bondskanselier dr Ade nauer een aocument heli ben oiierhandigd, waarin is omschreven welke geallieerde bevoegdheden thans, buiten de reeds over- gedragene, in handen van de Westduitse regering worden gesteld. De inhoud van bet document zal spoedig bekend worden gemaakt, nu de Westduitse regering de vereiste verzekering heeft gegeven, dat zU zich verantwoordelijk stelt voor de vóór-oorlogse Duitse schulden en dat zU strategisch belangrijke grondstoffen ter beschikking van de Westeuropese verde diging zal stellen. Geallieerde functionarissen verwach ten, dat de publicatie van het doewnent kort vóór de aankomst in Duitsland van de Britse minister van buitenlandse za ken, Ernest Beviin, zal plaats hebben. Bevin wordt 8 December a.s. te Bonn ver wacht voor een bezoek van drie dagen. In de aula van de Universiteit van Amsterdam ontving gisteren de jeug dige letterkundige J. A. Blokker de Reina Prinsen Geerligsprijs. De schrijfster Anna Blaman feliciteert de prijswinnaar Het omslag van „Machteld ter Cronevan Marie C. van Zeggelen verzekert ons, dat we met deze roman het jongste werk in handen hebben van de veelgelezen Nederlandse schrijfster, die haar populariteit voor een groot deel dankt aan haar frisse verteltrant en de boeiende wijze waarop zij haar figuren tekent tegen het schilderachtige décor van het verleden. Zou de thans tachtigjarige, zo vroegen ive ons af vóór we aan het boek begonnen, deze kostelijke gaven wel ongerept hebben bewaardMaar elke vrees bleek ongegrond: „Machteld ter Crone" is even fris als de romans, die Marie van Zeggelen vele jaren geleden schreef, bijv. „Be Plaetse aan de Veght", dat al twintig jaar oud is. Mevrouw yan Zeggelen is zo vriendelijk, ons zelf iets over haar nieuwe boek te vertellen. Én als wij tegenover haar staan een klein, fijn dametje, met witte haren en levendige ogen dan geloven we niet langer aan een uitgeverstrucje, dat ons een lang in portefeuille gebleven boek als een nieuw werk voorschotelt, maar eerder aan. Mevrouw van Zeggelen raadt onze ge dachten en ze lacht hartelijk. „U gaat me toch zeker niet het com plimentje maken, dat er beslist een fout in het Haagse bevolkingsregister moet zijn geslopen? Dat is me de laatste tijd al vele malen gezegd, maar heus, ik werd in 1870 geboren en ben dus tachtig jaar. daar is' geen speld tussen te krij gen. Iets anders is. dat ik me nog flink voel, al ben ik dan kort geledén 'n paar keer lelijk ziek geweest". Ze nodigt ons uit plaats te nemen, voor ziet OD8 zelf van thee en gaai daarna te- genover ons zitten. Weldra hebben we het over haar nieuwe boek. „Ja, het is mijn laatste. Ik begon er aa'i in 1948, kort nadat ik „De zwarte galei" had geschreven. Drie maaj moest k het werk echter onderbreken, eens voor 'n boek over de kroning van Koningin Juliana en tweemaal voor het schrijven van een hoorspel. Op 1 Maart 1950 was het klaar". Als we haar zeggen, dat het boek ons de indruk heeft gegeven; dat er vele jeugdherinneringen in verwerkt zijn, ant woordt de schrijfster. „Ja, dat is inderdaad het geval. De sfeer en dc omgeving zijn die van mijn ouderlijk huis, maar het verhaal zelf berust helemaal op fantasie. Ik laat Machteld ter Crone bij haar oom Fabias Brom in den Haag Wonen. Deze Brom is een kunstzinnige man, die een kring van kunstenaars om zich heen verzameld heeft en een van de stuwende krachten iavao ■Oefening kweekt tennis", "i Mijn vader was een der oprichters van deze aloude vereniging. Hij was de volks dichter W. J. van Zeggelen. Alle in mijn boek beschreven bezoekers van het huis van Brom waren de vrienden van mijn vader, o.m. de componist Johannes Vér hulst. de schilder Simon van den Berg en Johannes Bosboom en de bekende pro fessor Jan ten Brink. Ik was de jongste van een groot gezin merkwaardiger wijs ben ik het enige kind, waarop mijn vader geen gedichtje heeft gemaakt! en heb mijn vader niet lang gekend, maar toch herinner ik me nog heel goed de sfeer in ons huis". Het nieuwe boek speelt in de tweede helft van de vorige eeuw en dit brengt 't gesprek op de voorkeur, die de schrijf ster toont voor het verleden. „Toch moet u die zogenaamde histo rische belangstelling van mij niet ver keerd begrijpen," waarschuwt mevr. van Zeggelen: „Het is niet zo. dat ik een intrigue fantaseer om iets van de historie te kunnen laten herleven. Het is mij niet in de eerste plaats om de historie te doen. maar het gaat mij al tijd om de mens. Natuurlijk moet de geschiedkundige achtergrond verant woord zijn, tot in alle onderdelen. Dat vergt heel wat studie, temeer daar ik in deze dingen zeer consciëntieus ben. Ik herinner me nog, dat ik voor een van mijn boeken de geschiedenis en de practische toepassing van de kinine moest weten. Ik las er op de Kon. Bi bliotheek zoveel over, dat men mij eens froeg of ik soms apothekeres wilde DE EERSTE stof voor deze kroniek wordt ongetwijfeld geleverd door de om standigheden van het Koninklijk bezoek aan Engeland. Ik ben vast de tolk van het gehele volk behalve dan de groep van „De Waarheid", die geen woord aan de hele reis heeft gewijd wanneer ik hier een eresaluut breng aan Koningin. Juliana voor haar indringende woorden terzake van vriendschap, eenheid en las ten dragen. Haar uitingen waren geen samenrijgen van conventionele volzinnen, maar golven van welsprekendheid recht uit het hart. DE OVERSTE van het groot-seminarie te Sées in FranJcrijk, Kanunnik Pioger, heeft in tegenwoordigheid van talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten het Ridderkruis van het Legioen van Eer overhandigd aan zuster Clothilde Angèle. van de Zusters der Armen te Fiers. De onderscheiding is wel verdiend, want van haar 88 levensjaren heeft zij er 68 besteed aan de verzorging van. de armen. Medailles worden wel eens eerder schonken. ge- Wij laten ons, in verband met haar boeken, het woord „schilderachtig" ont vallen. „Natuurlijk laat ik die mening geheel voor u rekening", zegt de schrijfster bescheiden: „maar wist u wei dal ik eerder tekende en schilderde dan schreef? Mijn moeder was schilderes en ik ben op de Tekenacademie geweest. Pas na mijn dertigste jaar ben ik serieus be gonnen met schrijven". Terwijl wij enkele van haar tekeningen aan de muur bekijken, vragen we ter loops, of mevrouw van Zeggelen nog plannen heeft. „Plannen?" lacht de tach tigjarige: „Neen, op het ogenblik niet. Maar ik zou zo graag weer willen tekenen. En natuurlijk zou ik.enfin, we zullen maar afwachten, vindt u niet?" H.R. (Alle J. M.' 'enoemde titels zijn uitgaven van deulenhoff te Amsterdam). IN DE gedenksteen van het monument voor de gevallenen van het Phïlips-per- soneel staat ook de naam van Albert van Boxtel gebeiteld. De thans 26-jarige Alben die op 23 Juni 1943 voor de Arbeitseinsatz naar Duitsland moest, is met de andere onlangs vrijgelaten „krijasgevangenen" uit Rusland teruggekeerd. Een naam tenmin ste kan van het Philips-monument worden verwijderd. Er blijven er toch nog genoeg over. En niet alleen bij Philips. LANGS EEN zijrivier van de Amazone, de Xingu. heeft een Indianenstam het oor logspad betreden. Berichten uit Belem, aan de mond van de Amazone, melden, dat de toestand zeer ernstig is. De Indianen doden dorpsbewo ners en arbeiders op de rubberplantages en vallen zelfs boerderijen aan de buiten wijken van betrekkelijk grote steden aan. Verscheidene dorpen zijn geëvacueerd en het werk op de rubberplantages ligt stil. Komen V deze daden onbegrijpelijk vg,or? Deze „onbeschaafden" zien en horen toch niet anders in de „beschaafde" wereld'. ONDERHANDELINGEN met Grieken land over krenten duren zo lang, dat deze Zuidvruchten wel niet mee7 op tijd zul'en zijn voor de feestdagen in December. Aan welke kant hel meest van „krenterinheid" sprake is. heb ik niet kunnen achterheen doch het worden zeer waarschijnlijk olie bollen zonder krenten. MORGEN IS HET weer Zondag. P eerste collecte ik herhaal het voor zoveelste maal is voor de nieuwkei ken i- O1*! Ri„r/(ir„ Po loor-to 17- van Pinksteren krijgt via het Eviste St. Paulus wederom het woord. En weer raak. Hij bidt en vraagt voor ons de vervulliiig over de kennis van Gods Wil. T,ees dat goed. dë kennis van Gods Wil. Om en nu komt. het een leven te leiden dat: God waardig is en Hem behaagt. Dar worden wij lijdzaam met blij gemoed en dankbaar, hoe moeilijk dat alles ook mag zijn en hoe vol tegenspraak. Het Evarjo gelie schenkt het beeld van de laatste wereldperiode. Aangezien we nooit weten, wanneer die dagen aanbreken is het maar- het beste altijd gereed te zijn. Stof genoeg voor een ernstige Zondag, die toch niet onplezierig behoeft te zijn, want de wetenschap op weg te zijn naar het vaderhuis is nog altijd wetenschap no. 1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3