ACHESON: „Tweede agressie schept gevaar voor wereldvrede" recht Bespotting van te Praag Vage rede van Bevin over Korea Amerikanen geven Tsjongtsjon- linie prijs Consumptie moet in evenwicht gebracht worden met productie Enorme sommen voor herstel schade en werkvoorziening steeds geen beslissing in de Veiligheidsraad Aantal verkeersongevallen is stijgend We moeten op ergste zijn voorbereid. Want Moskou riskeert oorlog Minister v. d. Brink over de econ. land positie van ons Donderdag 30 November 1950 DAÖ&LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dringend beroep op communistisch China Irian-conferentie komt in zicht Roem in Engeland West-Duitse kolenprijs Dr. Kiers in vrijheid Rechter gaf valse uitleg aan bekentenis Geruststellend was hij niet Clmuvel en Austin achten zesmogendheden- resolutie een strohalm Stijgende groei der con fessionele vakbeweging Storing in treinenloop In 1950 reeds 746 doden Auto's versperden veerdienst Duitse voor-oorlogse schulden Jordaanse overval in Israël WEERBERICHT „Er staat oneindig meer op het spet „Indonesië is zeer bezorgd Voorstel tot kleiner prijsverhoging m*«!! INVESTERINGEN Investeringsactiviteit Drie maal zo hoog De export i D Handel en industrie Verlenging werktijd Productie-verhogi ng E.V.C. veertien procent der georganiseer den Blijkens een onlangs verschenen pu blicatie van het Centraal Bureau voor d« Statistiek over de omvang van de_ vaje- bewiging in Nederland op 1 Januari 1950 waren op die datum 1.160.300 personen aangesloten bij vakorganisaties. De meeste hiervan (740.200) zijn arbeiders m het vrije bedrijf, terwijl 99.100 behoren tot het administratief en technisch per soneel in openbare dienst. Kortsluiting in Leiden Liberalisatie Hoge prijzen Middenstandsvraagstukken Erkenning van 3.846 millioen mark onzeker De weerverwachtin?, geldlg van hedenavond tot morgenavond, luidt: Matige tot krachtige, aan de kust harde en langs de Waddeneilanden tijdelijk stormachtige Westelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buiten. Weinig verande ring in temperatuur. Vrijdag 1 December Zon op 8.25 uur; onder 16.33 uur. Maan op 2302 uur; onder 13.16 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Westelijke leiders uiten diepe bezorgdheid Tot slot zeide dc minister: „Nie mand kan waarborgen, dat er geen oorlog komt. De huidige crisis draagt een buitengewoon ernstig karakter. Het is slechts gedeeltelijk aan ons om te beslissen of de rede zal zegevieren. Wij moeten het beste hopen en geen enkele kans in die richting verzuimen, terwijl wij ons inmiddels op het ergste voor bereiden." Acheson's toespraak aanvankelijk gehouden zijn te Cleveland voor de na tionale raad van christelijke kerken in de V. S., maar dit werd iin verband met de crisis in Korea afgelast. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft gis teravond het Amerikaanse volk via dc radio openhartig op de ernst van de huidige toestand gewezen en het opge roepen tot onwankelbare eensgezindheid. Aan het begin van zijn rede beschul digde hij Moskou er van, dat het „voort durend er op uit is hulp en bemoediging te verlenen aan agressoren, waardoor het het werk van de V. N. dreigt te vernieti gen". Acheson noemde het noordelijk offen sief in Korea „niet zonder meer een nieuwe fase in de Koreaanse veldtocht, doch een tweede, onuitgelokte daad van agressie, nog schokkender en immoreler dan de eerste". „Het ingrijpen der Chinese communis ten in Korea heeft een toestand van on gekend gevaar voor de wereldvrede ge schapen". aldus de minister: „Het inter- wationale communisme is er opzettelijk op uit een oorlog te riskeren. Het Ame rikaanse volk wenst zij® °P vrijheid ge baseerde instellingen op vreedzame wijze te handhaven, doch het heeft getoond er zo nodig voor te zullen vechten. „De wereld, die het optreden der Chi nese communisten in Korea en te Lake Success gade slaat, vraagt zich af-' "Zul' len de Chinese communisten voor hun eigen belangen opkomen of zullen zij zich voor het karretje van anderen laten •pannen? Ik doe op do Chinese commu nisten een dringend beroep om hun volk niet in een oorlog te drijven, die noch in het belang van China, noch van het Chinese volk zou zijn. Dit is het uur van beslissing voor het Chinese commu nistische bewind". Vervolgens vroeg Acheson aan het ge hele Amerikaanse volk, zich eensgezind achter een „strategie van de vrijheid" te scharen. Indien ooit een periode niet alleen de kracht, maar ook het karakter van ons volk op de proef stelde, is het er een als de huidige. Alle hulpbronnen, die ons ter beschikking staan, van wijsheid, geloof, geweten, karakter en de beste tradities van ons volk, moeten ons leiden bij het vervullen van de verantwoordelijkheid, die de geschiede nis ons volk heeft opgelegd". Uitgeleide gedaan door premier Nat sir en vice-premier Hamengku Buwono, is vandaag de eerste groep van de Irian- delegatie per Constellation van Djakarta naar Nederland vertrokken. De vice- voorzitter van de delegatie, dr. Leimena deelde aan Aneta mede: „Wij vertrekken naar Den Haag met hoop en vertrouwen. Hoelang dc besprekingen zullen duren is nog niet precies te zeggen, doch in ieder geval zullen wij met Kerstmis terug zijn." Minister-president Natsir zei, dat het feit, dat de delegatie naar Nederland vertrekt, betekent dat de Indonesische regering alles doet om de kwestie tot een vreedzame oplossing te brengen. Voorts zeide Moh. Natsir, dat er oneindig meer op het spel staat, dan het stuk land, dat West-Irian heet. „Ik neem aan, dat men ook aan de andere kant de portee van de zaak voldoende beseft. Het is kort dag", aldus minister-president Moh. Natsir. Gistermiddag is de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken mr Moh. Roem na bet beëindigen van de Unie-conferen tie per KLM-vliegtuig voor een beleefd heidsbezoek naar Londen vertrokken, waar hij de minister van Buitenlandse Zaken en Financiën zal ontmoeten. Zaterdag zal de heer Roem in ons land terug zijn, tijdig genoeg om de Nw-Guinea-conferentie bil te wonen. Daarna gaat .de minister terug naar zijn land „Indonesië is zeer bezorgd over de toe stand van het ogenblik," zo zeide de minister voor zijn vertrek naar Londen. „Wij voelen zeer goed, dat het lot van Indonesië nauw en direct verbonden is met het lot van de rest der wereld. Indone sië zal ook duidelijk een standpunt moe ten bepalen bij de komende besprekingen der Verenigde Naties." Over dit standpunt kon de heer Roem echter nog niets mede delen. Op een vraag hoe groot de Ned. mili taire missie zal worden noemde de heer Roem het getal van 2000 man. Het economische comité van de West duitse Bondsdag heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan een verhoging van de steenkolenprijs met gemiddeld Dm 4,50. Deze voorgestelde verhoging gaat tegen de aanbevelingen van de Westduitse Prijzenraad en van de mi nister van economische zaken in, die een verhoging met 6 Dm. wensten. De prijs v;/i harde cokes kreeg even eens de voorgestelde verhoging niet ten volle. Hier zal de prijs met 6 Dm. per ton in plaats van 8 Dm. omhoog gaan. De beslissing van het economisch co mité is niet definitief, daar deze kwestie nog voor het economisch comité van de Bondsraad moet komen en pas kracht van wet krijgt als het voorstel daarna door de Bondsraad en de Bondsdag goed gekeurd wordt. Dr. J. Kiers, die 5 April in Indonesië tegelijk met sultan Hamid en anderen werd gearresteerd, is Zondag in vrijheid gesteld, aldus vernam Aneta. Dr. Kiers, die zich in de gevangenis te Djogja be vond, is thans in Djakarta gearriveerd. Gisteren-zijn de laatste twee beschul- moesten afdalen, zoals de eerste christenen digden in het schijnproces, dat te Praag hadden gedaan tegen negen hoge geestelijken wordt ge- De rechter verdraaide dit antwoord voerd, aan het woord geweest, dit wil j ogenblikkelijk tot: „U heeft dus gezegd, zeggen: hun werd gelegenheid gegeven totKcriv ondergrondse strijd tegen het afleggen van bekentenissen en het staatswetten zou voeren". uiten van beschuldigingen. Met de abt van het Praagse Premonstratenser klooster Stanislav Jarolimek, ging dat minder vlot, want hij was de eerste van de negen, die met het Hof argumenteerden. Hij zeide, zijn daden „welbewust te heb ben gedaan, geleid door het antimaterialis- tische christelijke standpunt". Zijn houding was, zo verzekerde hij, niet veranderd. Kenmerkend voor de gang van zaken bij een proces als dit was de valse uitleg, die de rechter gaf aan een der „bekentenissen" van de verhoorde. De abt zei n.l., dat hij met een Belgische journalist had gespro ken over de antigodsdienstige politiek van de regering en gezegd had, dat het wel eens nodig zou kunnen zijn, dat „de Tsje- choslowaakse gelovigen in de catacomben Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren het tweedaagse Lagerhuis-debat 0"er de bui tenlandse politiek van de regering ge opend. Zijn verklaring was, in het licht van de gebeurtenissen in Korea, met grote belangstelling tegemoet gezien, maar de meeste parlementsleden voelden zich, na haar te hebben aangehoord, teleurgesteld, omdat Bevin, anders dan men gehoopt had. de Britse zorgen over de situatie in Korea niet gematigd heeft met posltief- geruststellènde woorden. De minister ging niet verder dan als zijn mening uit te spreken, dat. indien Peking geen oorlog wil en ook maar de geringste bereidheid tot samenwerking toont, een vreedzame oplossing ongetwijteld gevon den zal kunnen worden. Bevin verdedigde min of meer MacAr- thur, wiens laatste offensief In bepaalde Britse en vooral Amerikaanse kringen critiek heeft ondervonden. „De doel stellingen van de generaal zijn die van de V.N.", aldus Bevin: „Toen de communis ten zijn bevel tot overgave niet hadden opgevolgd, was MacArthur wel verplicht de strijd voort te zetten om de opdracht van de V.N te volbrengen. Het was nood zakelijk, de leiding van de operaties aan hem over te laten, mits hij in gevallen, waarin zijn plannen politieke kwesties heeft Donderdag zijn linie langs de Tsjongtslon geheel prijs gegeven. Nieuwe, ongeveer 30 k.m.' Zuidelijker liggende stel lingen, zijn ingenomen. Dc verbonden troepen zijn In allerül opnieuw geformeerd om het hoofd te kun nen bieden aan de aanval der Chinese communistische troepen op de geallieerde rechterflank, tussen Koenocri (door de communisten bezet) en het ongeveer 30 k m. Zuidelijker gelegen Soentsjon, dat het nieuwe plechtanker is van generaal Walker's verdedigingssysteem. Deze. ten Zuid-Westen van Toktsjon uitgevoerde Chinese stoot, dreigde Woensdagavond Iaat de gehele fontlinie der verbondenen Ie doorbreken. Uit dc s^a'. bmnenko- mendc frontberichten bl«kt,dat de com. monistische druk op de SeaJ ™ch' terflank in de nacht van Woensdag op Donderdag is afgenomen. Kei achtste Amerikaanse leger js thans in Oost-Korea geheel van het tiende leger- I trps afgesneden. De omsingelingstacUeK steeds het grootste gevaar voor het rikaanse leger. Bericht wordt, dat de Amerikaanse mariniers, die uit het gebied van het Tsjosin-resërvoir naar het Westen willen, zijn afgesneden. Zij moeten het opnemen tegen naar schatting drie Chinese divisies. Thans zijn het de Chinezen, die door middel van vliegtuigen, strooibiljetten verspreiden. De Amerikaanse soldaten worden daarin opgeroepen zich over te raakten, passend overleg pleegde. En dit heeft hij ook gedaan." Bevin's uitlating, dat „de regering van de V.S. haar bedoeling om het Koreaanse con flict te bepeiken, in de afgelopen 24 uur had bevestigd'werd door enkele parle mentsleden opgevat als een aanduiding, dat Washington besloten had de generaal geen verlof te geven tot actie van de luchtmacht boven Mandsjoerije. Tenslotte deelde Bevin mede, dat de V.S., Frankrijk en Engeland volgende week te Parijs zullen spreken over het westelijke antwoord op Moskou's voorstel tot het houden van een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier". Na Bevin kwamen twee van de labour- parlementsieden aan het woord, die een motie hebben ondertekend waarin bij de regering wordt aangedrongen op bespre kingen tussen „de grote vier". Een van hen, Mikardo, een der prominente figu ren van de linkervleugel in de labour- partij, deed een scherpe aanval op het be leid van MacArthur. Toen de V.N.-troe- pen de 38ste breedtegraad hadden be reikt, had de generaal zijn veldtocht moe ten stopzetten en de afwikkeling van de kwestie aan diplomaten moeten overla ten. Volgens Mikardo had de regering van Noord-Korea duidelijk te verstaan gegeven, op dal tijdstip bereid te zijn tot besprekingen. Met zijn actie had MacAr thur deze kans echter definitief laten voorbijgaan. De tweede spreker, Silverman, meende, dat men na de voortzetting van het of fensief over de 38ste breedtegraad op zijn vingers had kunnen natellen, dat. de Chinezen niet lijdelijk zouden toezien Hij stelde voor, dat Engeland „positieve voorstellen" zou doen tot het nemen van een „dramatisch initiatief ter beëindi ging van het conflict. Ook Anthony Eden, die namens de con servatieve oppositie sprak, deed een dergelijk voorstel. Er moesten, zo meen de hij, „besprekingen op het allerhoog ste niveau" worden gevoerd om de vrede te redden. Men gelëoft, dat Eden hiermee bedoelde, dat Attlee of Bevin persoonlijk naar Washington zouden moeten gaan om besprekingen te voeren met de hoogste Amerikaanse autoritei ten. VGRAVENHAGE, 29 November 1950 In een uitvoerig betoog van ruim twee uur heeft minister v. d. Brink hedenmiddag geantwoord op de beschouwingen, welke de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting van Economische Zaken heeft gehouden. Diep ging de bewindsman daarbij in op de economische positie van ons land en hij legde er de nadruk op, dat, willen wij onze vrijheid behouden, het noodzakelijk «al zijn, dat het monetair evenwicht van onze handels balans wordt herstel >n dat versobering daarbij niet kan uitblijven. tering van de ruilvoet en de grote ver schuiving in de handelspolitiek in de we reld. Toch is de Nederlandse export naar de Ver. Staten van Amerika nog in be langrijke mate toegenomen, mede dank zij de propaganda in Amerika voor het Ne derlandse product gemaakt. «geven. De verbonden troepen ondervinden bij hun terugtocht veel moeilijkheden van oVeral opduikende guerilla's, die achter de linies opereren. De verbondenen heb ben niet genoeg manschappen om de steeds nieuwe' Chinese troepen het hoofd te kunnen bieden. De Britten hebben zich thans eveneens met kracht m de strijd geworpen, om de rechterflank zoveel mogelijk dekking te verlenen, terwijl de luchtmacht met allé beschikbare toestellen van alle types ver schrikkelijke bombardementen uitvoert. Voordat de internationale economische en financiële verhoudingen zich wijzig den, aldus de minister, stonden wij er niet slecht voor, maar sedert de tweede helft Van 1949 is daarin een aanmerke lijke verandering gekomen. Toch steekt de productie van ons land gunstig af bij die van andere O.EE.C.-landen. Wij heb ben echter een zwaardere taak te vervul len dan zij. omdat de oorlogsschade bij ons groter was dan elders en de bevol king bij ons sterker is toegenomen. De investeringsactiviteit in ons land is zeer groot, n.l. 19 pet. van de opbrengst van de eigen productie of tweemaal zo groot als vóór de oorlog. In België be draagt de investeringsactiviteit 7 pet. en in Duitsland is zij ongeveer even hoog ais in Nederland. Intussen is die investeringsactiviteit een zware belasting voor onze betalings balans. In 1949 heeft zij ƒ2.5 milliard bedragen en in 1950 zal het naar raming f37 milliard zijn. Voor zover die grote investering in verband staat met verruiming van de werkgelegenheid, moet zij toegejuicht worden, maar slechts 14 deel der inves teringen werd voor dat doel besteed. De overige drievierden werden op geëist door de woningbouw, de mili taire krachtsinspanning en door lagere publiekrechtelijke lichamen. Met nadruk wees de minister er op, dat bij alle investeringen, welke niet rechtstreeks bijdragen om het tekort op de betalingsbalans te dekken en om de werkgelegenheid te bevorderen, de grootste voorzichtigheid betracht moet worden. Laten de contrale en lagere overheidsorganen en allen, die kapitaal goederen voor industrie-voorzieningen nodig hebben, deze toch zit het eigen land betrekken en niet de voorkeur ge ven aan wat uit het buitenland komt, smeekte de minister. In verband met de behoefte aan werk gelegenheid moeten de industrieële in vesteringen worden opgevoerd. Nadat we voor 1948 voornamelijk teer den op hulp van buiten en op eigen ver mogen in het buitenland belegd, is in 1949 een ombuiging gekomen In gunstige richting. In dat jaar werd 90 pet. van het hoge investeringsbedrag uit eigen middelen gefinancierd Op die gunstige toestand was een reactie 'te verwachten en die is ook gekomen. Voor 1950 wordt op onze betalings balans een tekort geraamd, dat drie maal zo hoog is als dat van 1949, Ofschoon de productiecijfers voor 1950 niet ongunstig zijn kan voor dit jaar toch slechts 75 pet. van het Investeringsbedrag door eigen kracht worden opgebracht. Dit is vooral het gevolg van het feit. dat niet minder dan 1.110 millioen werd gevraagd voor aanvulling der voorraden tegen 800 mil lioen in 1949. Andere factoren, welke in verband met onze economische positie in het oog ge houden moeten worden, zijn' de verslech- Ter selcenheid van de twaalfhonderdste sterfdag van de Heilige Joannes T)a.mascenusm de laatste Griekse Kerkleraar, werd in de St. Pteter te Rome een Pontificale H. Mis in de Grieks-Byzantijnse ritus opgedragen door Th ÈlcUaxmu, IV Saith, Wtarcft van Melcilitische Ritus, met assistentie van Z. Hyde Paus. Deze bijzondere plechtigheid was de vierde Pauselijke Mis in de Griekse Rgg Van f eg tl. De Heilige Vader begroet de patriarch (links) m de St. Pieter. eeuw. Om er tegen te protesteren, dat de Koreaanse kwestie in de Veiligheids raad behandeld werd zoals zij op de agenda was opgenomen, weigerde de Chinese communistische gedelegeerde Woe gisteren aan de raadstafel plaats te nemen; hij bleef zitten op een der voor officiële belangstellenden bestem de zetels. Ten overvloede nodigde dr. Bebler, de Joegoslavische voorzitter, Woe nog uit de voor hem gereserveer de plaats in te nemen, maar W oe wei gerde. Op verzoek van de Russische afgevaar digde Malik werd begonnen met het voorlezen van een telegram van de Noordkoreaanse regering, waarin de Amerikaanse strijdkrachten beschuldigd worden van „wreedheden en beestachtige represaillemaatregelen in Korea". Vervolgens voerde de minister van bui tenlandse zaken van Zuid-Korea het woord. Hij beschuldigde de Chinese com munisten van „duidelijke, ongewettigde agressie" en eiste, dat het communisti sche regiem zijn troepen zonder verwijl zou terugtrekken. De Chinese nationa listische gedelegeerde ondersteunde deze eis. De Franse vertegenwoordiger Chau- vel was de eerste, die niet met beschul digingen aan kwam, maar naar een mogelijkheid zocht om de een of andere oplossing te vinden. Hfj stelde voor, dat de raad zo spoedig mogelijk de reeds enkele weken geleden inge diende zesmogendhedenresolutie zou behandelen, welke van Peking eist, dat het zijn troeppn terugtrekt en het aan de andere kant plechtig belooft, dat de V.N. de Chinese belangen in het Koreaanse grensgebied zullen eerbie digen. „De grootscheepse Chinese invasie heeft m.i. deze resolutie niet haar bete kenis ontnomen" aldus Chauvel: „Ik hoop, dat zij zal worden aangenomen nu het nog niet te laat is". De Amerikaan Austin ondersteunde de oproep van Chauvel. „Deze resolutie kan ile oorlogsdreiging, welke thans over Azië hangt, wegnemen", zeide hij. Malik zette tenslotte nog alles even op zijn kop. Hij eiste nogmaals „beëindi ging van de Amerikaanse agressie in Formosa en in andere delen van China en terugtrekking van alle Amerikaanse troepen". Hij ondersteunde alle eisen, welke Woe eergisteren te berde had gebracht en kondigde een nieuwe reso lutie aan, welke hij vandaag. Donderdag, onder de leden van de raad zou laten cir- I culeren. De zitting werd tot hedenavond ver daagd. Op de door de heer Janssen gestelde vraag, wat moet gebeuren om onze econo mische positie te verbeteren, antwoordde de minister, dat dit niet met zoveel woor den is te zeggen, omdat daarbij met ver schillende factoren rekening moet wor den gehouden. Enkele punten kan hij echter wel a^ngev^n. Zo wees hij o a. op de grote betekenis van de kandel en spe ciaal ook van de driehoekshandel voor verbetering van onze betalingsbalans Een nauwer contact tussen handel en indus trie achtte hij zeer gewenst. Het handels verkeer met de landen van Zuid- en Mid den-Amerika, waarop de heer Welter had aangedrongen, ontwikkelt zich bevredi gend, verzekerde de minister, en de twee de reis van Z. K- H. Prins Bernhard naar Zuid-Amerika wijst wel op de betekenis, welke de Regering hecht aan handels relaties met die landen. Verder moeten we versoberen om de consumptie in evenwicht te brengen met de productie. De huidige consumptie is niet te handhaven. Ook het vraagstuk van verlenging vaD de werktijd zal ernstig onder de ogen moeten worden gezien, meende de be windsman. Daarmee wilde hij echter niet zeggen, dat een algemene wettelijke ver lenging van de arbeidstijd de oplossing zou zijn, maar als alle andere middelen zijn uitgeput, zal nauwkeurig moeten worden nagegaan, wat op dit punt kan geschieden. Aan de Sociaal Economische Raad is een oordcel over deze aangelegen heid gevraagd. Dat advies zal eerst moe ten worden afgewacht. Dan is'er het vraagstuk der productie verhoging, dat de minister zeer ter harte gaat. De contactgroep „Opvoering Produc tiviteit", wiarin werkgevers, werknemers en overheid samengaan, heeft dit vraag stuk in studie. Voorts wordt gezocht naar middelen om de efficiency te verhogen. De studiereizen naar Amerika, door de E.C.A. mogelijk gemaakt, kunnen in dat opzicht goede resultaten afwerpen, ofschoon men niet moet menen, dat we de Amerikaanse me thoden zonder meer zouden kunnen over nemen. Samenwerking van de industrie om tot meer specialisatie te komen kan ook de productie bevorderen. Maar dwingende voorschriften kan de overheid ten deze niet geven, omdat zij dan ook de daaruil voortvloeiende risico's voor haar rekening zou moeten nemen. Het departement kan hier slechts adviseren. Tijdens de on dervraging werd de Bel gische zaakgelastigde te Praag genoemd als degeen. die de abt hulp beloofd had bij een ontvluchtingspoging, Aan het slot van het verhoor vroeg de rechter: „U bent dus een spion?", waarop het ant woord was: „Ja. Ik ben mij er van bewust, tegen de letter van de wet der volks democratie te hebben gehandeld en ik zal de gevolgen moeten dragen." Als laatste werd de Benedictijnerabt Jan Opasek verhoord. Hij bekende al het hem ten laste gelegde en noemde de H. Vader „een politieke persoonlijkheid, die meer tijd aan de politiek dan aan god»- dienstige zaken wijdt". In Vaticaanse kringen acht men het proces „een groteske en demonische po ging om de heldhsfïtige houding van de Tsjechoslowaakse geestelijkheid te breken'.' Ook in Vaticaanstad overheerst de mening, dat het hele proces bedoeld is om indirect mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, en mgr Motocha, bisschop van Olomouc, te treffen. Het percentage confessioneel georgani- seerden is sinds 1946 steeds stijgende en bedroeg 44 op 1 Januari 1950. De vakcentralen verstevigen voortdu rend haar positie; 87 pet. van het totaal aantal georganiseerden was op genoemde datum bij een of andere vakcentrale aan gesloten, terwijl de drie samenwerkende vakcentralen (N.V.V., C.N.V. en K.A.B.) samen 72 pet. der georganiseerde!)om vatten. Het aantal georganiseerden bij de E.V.C. bedroeg 14 pet. van het totaal. Beziet men de positie van de vakcen tralen in de steden mét meer dan 100.000 inwoners, dan blijkt dat van het leden tal van de E.V.C. 59 pet. in deze steden woont Bij het N.V.V. bedraagt dit per centage 41, bij het C.N.V. 26 en bij de K.A.B. 27. Een brandje in een toevoerleiding, die van het Leldse onderstation naar de elec- triscbe centrale in deze stad loopt, ver oorzaakte gisteravond om zeven uur kort sluiting, waardoor de stroomvoorziening voor het treinverkeer gedeeltelijk werd verbroken, zodat er stagnatie tn de trei nenloop ontstond. Men ging direct aan het werk en om 9.45 uur was één spoor van het gestoorde baanvak Noordwijkerhout Lelden weer electrisch berijdbaar. Om 10.30 uur functionneerde ook het andere spoor weer normaal. Gedurende enige tijd was er door de kortsluiting een spanning van 1500 volt op de kabels die boven de spoordijk lopen. Uit een paai. waaraan de leiding bevestigd was, sloegen grote vonken, wat in het duister een fantastisch gezicht opleverde. Tijdens de storing konden de treinen uit de richting Haarlem niet verder, komen dan Noordwijkerhout en die uit de richting Den Haag niet verder dan het station Leiden. Het verkeer tussen Leiden en Noordwijkerhout v.v. werd met bussen onderhouden Twee internationale treinen, één komende uit Parijs en één vertrokken uit Amsterdam, werden via Breukeien, Utrecht en Woerden geleid. Het aantal verkeersongelukken, dat in 1949 24.500 bedroeg en een materiële schade van 88 millioen gulden veroor zaakte. ka-i voor 1950 geschat worden op 30.000, hetwelk een stijging betekent van 22 procent. Het aantal van 352 doden in het vorig jaar is in 195f reeds gestegen tot 476, dus met 28 procent. Het aantal ernstig gewonden is met 15 procent, dat der lichtgewonden met 17 procent geste gen. Deze cijfers wijzen uit, dat relatief de ongevallen zwaardere gevolgen krijgen. Dit werd gisteren medegedeeld op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer. In zijn openingswoord had prof. dr. ir N. A. Halbertsma, die bij ontstentenis van jhr ir. O. C. A. van Lidt de Jeude de verga dering leidde, gesproken over de toene mende activiteit van het verbond, over de geslaagde verkeersdagen en over de nieuwe taken in verband met de nieuwe verkeerswetgeving. Aan de schoolver- keersexamens van 950 hebben 60.000 kin deren deelgenomen- Het verbond streeft naar het verplicht stellen van verkeers- onderwijs op d* kweekschollen. Het niet verder voortgaan op de weg van de liberalisatie achtte de minister niet de juiste methode om de betalings-balans in evenwicht te brengen, maar wel in vesteren om meer te kunnen produceren en verder de consumptie in overeenstem ming brengen met de productie. Ten aanzien van de klachten, die waren geuit over de hoge prijzen merkte minis ter v. d. Brink op. dat de prijzen niet hoger zijn dan kostprijs-technisch verant woord is. De prijzen der grondstoffen zijn enorm gestegen, de wolprijs bijvoorbeeld tot 150 pet. De prijzen der wollen stoffen zijn ech ter niet met 50 pet. verhoogd, omdat slechts een deel van de vervangingswaarde wordt doorberekend en daarnaast een percentage kunstwol in de stoffen wordt verwerkt. De middenstandsvraagstukken, welke door de Kamer waren aangesneden, zullen door de Staatssecretaris van Economische Zaken worden behandeld. Minister v. d. Brink merkte hieromtrent alleen op, dat deze voornamelijk in het kader der P.B.O. door het bedrijfsleven zelf moeten worden opgelost. Hij hoopte dan ook, dat de ge organiseerde middenstand het spoedig omtrent de P.B.O.-organen eens zal wor den. Over de instelling van een directoraa - generaal voor de middenstand, waarop door vele Kamerleden was aangedrongen, wilde de minister zich nog eens rustig beraden Ad Int. De veerdienst BreskensVlissingen is gisteravond om acht uur tij del ijk ge staakt, doordat twee auto's bij de aan legplaats te Breskens in het water zijn gereden. Doordat de veerboot door de wind enigszins los van de wal raakte, gleden de auto's, die reeds op de klep stonden, terug in het water. De bestuurder van een der wagens, de heer A. uit Amster dam verdween met zijn wagen in de diepte, doch kon spoedig op het droge worden gebracht. Volgens een memorandum van Duitse deskundigen belopen de vooroorlogse schulden van liet Duitse rijk 3.846 mil lioen mark, welk bedrag bij de toepassing van de goudclausule nog ongeveer 2 niil- lard mark hoger zou worden. De huidige onderhandelingen tussen West-Duitsland en de geallieerden heb ben betrekking op het bedrag van 3.846 millioen mark. Of de Bondsrepubliek de vooroorlogse schulden tot dit bedrag zal erkennen, staat nog niet- vast. De besprekingen hierover zijn nog gaande. Volgens een Israëlische woordvoerder zijn Jordaanse strijdkrachten Woensdag op Israëlisch grondgebied doorgedrongen en hebben zij op de weg van Beersjeba naar Eilath een versperring opgeworpen, waardoor de verbinding met de Golf van Akaba verbroken is. De militaire autoriteiten beschouwen de toestand, die door deze actie van Jordanië geschapen is, als zeer ernstig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1