Een hard verleden wreekt zich Een moordenaar in Niemandsland Veiligheidsdienst moet leven in het volk Minister Teulings verdedigt Lanclbouw-Economisch Instituut vierde tweede lustrum Staatssecretaris Van behandelt Grinten men Achter vandaag eeuwen van feiten Begroting Staatsmijnen aangenomen r Chinees licht op de oorlog in Korea Ontbinding I.G. Farben- concern Voor sigaretten vertelde Pfeil alle bijzonderheden „Papieren zaakjes" eisen te veel gekl Een nieuwe visie op gezinsgeluk Prins Bernhard terug J De Woltersom- organisaties Na de sigaren nu de sigaretten J Vrij DAG I DECEMBER 1950 PAGINA 3 LAGER KOERS CANADESE DOLLAR LORENZO DA BRINDISI KERKLERAAR POLITIEVRAAGSTUK NOG NIET OPGELOST Steun Wettig Gezag EUROPESE KOLEN POSITIE KoIencomniLsie der E.C.A. brengt verslag uit ASPECTEN VAN DE LAND BOUWPOLITIEK Waardering van de regering Protest tegen winstmarge- verlaging „EERSTE NEDERLANDSCHE" OVERSCHRIJDT MILLIARD CREDIETPOLITIEK Samenstelling S. E. R- ENGELSE STRAALJAGER MAAKTE NOODLANDING RUBBERPRODUCTIECIJFERS De uiterste bedachtzaamheid, waar mede de Westerse diplomatie, zowel te Lake Success, als te Washington, Lon den en Parijs de nieuwe faze in het Koreaanse conflict, ,,de nieuwe oorlog tegemoet treedt, is ongetwijfeld een uiting van het intense verlangen om een uitbrei ding van de strijd tot China en tot het êehele Verre Oosten te voorkomen- Zij is echter ook een gevolg va.n de chaos van raadsels, waarin men in het Pactfic-gebied verstrikt is geraakt. Bij e'en streven naar een oplossing van het thans ginds ontstane probleem anders dan met de scherpste wapenen zou men gaarne weten, welke precies en op het huidige ogenblik de betrekkingen tussen Moskou en Peking zijn. In alle eerlijkheid erken erkend, niemand wellicht zelfs de rechtstreeks betrokkenen niet kan zich daarvan een scherp afgebakend beeld voor ogen stellen. Men herinnert zich ech ter. dat Mólötöf'op het kominformcongres ondubbelzinnig duidelijk heeft verklaard, dat in'Korea zou bewezen worden, dat de satellietstaten (en N.-Korea was er een ven) niet en nooit in de steek zouden vvordeh gelaten. En na Molotofs bezoek aan Mao Tse Toeng heeft de laatste een soortgelijk geluid laten horen, was het synchronisatie of afspraak? Men weet het niet. Speelt Peking in de-kaart van Moskou, of wil het alleen demonstreren, dat het, als grootste rijk van de wereld met een overweldigende toekomst zijn rol nu be gint te spelen? Het is goed, om de htv.dige situatie werkelijk (e kunnen overzien, de jongste gebeurtenissen even in Chinees licht te beschouwen. En dan zien ze er toch wel ietwat--anders uit dan wanneer men ze uitsluitend door een Westerse bril bekijkt. Hoeveel oorlogen zijn in het verleden met uitgebroken, wijl men elkaar niet be greep! En het gevaar is verre van denk beeldig. dat het in de toekomst niet veel beter zal worden. C-hina dan heeft van het Westen niet veel anders dan vernedering en ellende beleefd. Eeuwenlang hebben de koloni serende "Europese mogendheden China, desnoods met geweld, tot concessies ge dwongen, welke wel een zeer eenzijdig profijt afwierpen. En na de boxer-op stand, welke minstens evenzeer een op vlamming van angst als van haat jegens de vreémdelingen was. heeft het Westen, zonder met de mentaliteit van de Ooster ling opk maar enigermate rekening te houder}. China en de Chinezen een eeks vernederingen opgedrongen, welke nog lang niet vergeten zijn. Mao Tse Toeng heeft er in zijn geschriften en redevoerin gen telkens weer op gezinspeeld. Toen Japan in de jaren vóór de oorlog China aanviel en gedeeltelijk overwel digde., heeft het Westen het Hemelse Rijk wel met woorden, echter practisch nooit met daden geholpen. De gehele wereld moest, in vuur en vlam staan, waardoor China een uiterst belangrijke bondijenoot van het Westen werd. vooraleer een meer affectieve, maar toch verre van afdoenae steun werd geboden. Achter de rug van China om werd een deel va.n deszelfs grondgebied verkwanseld, ,™e" zen Amerika en Engeland niet licht zullen vergeven. T Na de nederlaag yan 'aaidf China- de burgeroorlog, d-w.z de strijd tussen de nationalisten van Tsjang Kal Shek en de communisten van Mao Tse Toeng in volle kracht op. Het Westen, maar vooral de Verenigde Staten kozen, natuurlijk zo iden we zeggen, de zijde van Tsjang Kai Shek; Washington voerde daarbij echter een politiek, welke slechts een aaneenschakeling was van aarzelin gen eé bijna onverklaarbare misgrepen. Tsjang Kai Shek werd letterlijk wegge vaagd' wat tevens een onmiskenbaar echec "van de Amerikaanse politiek was. Slechts het. eiland Formosa bleef in de macht, van de nationalisten. De vraag doemde op, wie nu China als grote -mogendheid met veto-recht in de Veiligheidsraad zou vertegenwoordigen, de machteloze Ts.iang met zijn eiland of Mao met het gewendige continentale China. Engeland, Frankrijk en ook Ne derland erkenden Mao als de feitelijke machthebber van Ctoina, maar de Ver enigde Staten bleven achter Tsjang staan. Men kan ov-er de juistheid van de ver schillende standpunten twisten, maar tot dusverre werd de de facto-situatie steeds als de basis van de politieke verhoudingen aangenomen. Dat Washington nu daar mede tegen Mao brak, zit Peking, mede om prestige-redenen, zeer hoog. En pres- tige-kwesties wegen in de internationale politiek zeej- zwaar. De betrekkingen tussen het huidige China van Mao Tse Toeng en het Westen, dat voor Peking in de Verenigde Staten is belichaamd, worden aldus beheerst door de beruchte xenophpbie, door angst, door wrokgevoelens en door prestige-overwe- gin-gen. Dat die wrok gemakkelijk zou overslaan in wraak, gevoelde ieder. En de Koreaanse verwikkelingen boden daartoe de gerede gelegenheid. Zolang de Uno-troepen beneden de 33ste breedtegraad bleven: zelfs zolang er over een bufferzone langs de Chinese grens werd gesproken, bleef de Chinese inter ventie tot enkele duizenden „vrijwilli gers" beperkt. Nauwelijks echter had de door de Chinezen gehate MacArtlmr het bevel tot het grote slot-offensief, tot aan de grens, gegeven, of alle sentimenten welke wij boven beschreven, kwamen in volle actie; en met hen de Chinese legers, bij honderdduizenden. Bovendien (toeval lig of doelbewust?) samenvallend met de intrede, voorlopig als „gast", van de com munistische Chinese delegatie bij de be sprekingen van de Veiligheidsraad over Korea of Formosa, al naar men net nemen wil. volgens Westerse of Oosterse opvattingen. Wij geloven, dat het heilzaam is. de ge beurtenissen in het Verre PostfTn. °°k even in het Chinese licht te zien. Natuur, lijk heeft de tegenstander altijd in alles ongelijk; dat schijnt vanzelf te spreken. Achter de gebeurtenissen van gisteren, vandaag en morgen staan echter eeuwen, lange eeuwen vol feiten, welke wij licht over het hoofd zien, maar welke ginds vlees en bloed van Chinezen en andere volken zijn. Maar de Verenigde Naties hebben China toch plechtige beloften gedaan! Inderdaad; welke Oosterling echter gelooft de Wes terling op zijn woord? Helaas, wij hebben het er vaak naar gemaakt. Thans wreekt het verleden z'ioh.^ Geve God, dat die wraak niet te verschrikkelijk zij. Geallieerden willen negen afzonderlijke bedrijven De geallieerden hebben de Westduitse minister van economische zaken, Erhard, medegedeeld, dat hun plannen tot ontbin ding van het I. G. Farben-concern voor zien in splitzing van deze onderneming in négen afzonderlijke bedrijven en niet in drie, zoals door de Duitse deskundigen is I voorgesteld. De te vormen negen onder nemingen zuilen de fabrieken te Ludwigs- hafen, te Hoechst, Mainkur. de titan- fabriek te Leverkusen, de Filrtiwerke te Leverkusen, andere fabrieken te Lever kusen, de fabrieken te Dormagen, Bott- weil en Bobingen samengevoegd tot een onderneming en de fabrieken te Huelsand en die te Rheinfelden omvatten. De reorganisatie, zoals die door de Duit sers is voorgesteld, heeft geen kans om door de geallieerden te worden aanvaard. Naar verwachting zal men van Duitse zijde nog wijzigingen in het geallieerde plan voorstellen. Aan beide zijden van bet IJzeren Gordijn, dat tussen West- en Oost-Duitsland hangt, ligt een strook Nie mandsland, waarin zich nauwelijks iemand, waagt. Hier patrouilleren aan de ene kant de Sovjet-Russen, op jacht naar vluchtelingen, terwijl aau de andere kant de bezettingstroepen toezicht houden op wat West-Duitsland binnenkomt en zoveel mogelijk trach- teu de vluchtelingen van -schter het IJzeren Gordiju te helpen en naar veilige'. plaatsen over te brengen. Nadat gisteren de koers van de Cana dese dollar met twee cents ryas verlaagd, kondigt de Ned. Bank vandaiag opnieuw een verlaging aan. Met ingang van 1 De cember is de officiële notering vastge steld op 3,61 Vs —3.63Vt (3,62Vs —3.64 's-GRAVENHAGE, 30 November 1950. Bij de behandeling van de hoofdstukken vijf en zes van de begroting van Binnenlandse Zaken heeft minister Teulings in zijn antwoord op de redevoeringen van hedenavond gezegd, dat de kosten van de Binnenlandse Veiligheids Dienst zijn gecontroleerd door een hoofdaccountant, een effieiëncy-ambtenaar van de eerste rang. „Op diens rapport, zo wil ik wel verklappen, heb ik geschreven: Wij moeten het doen of wij moeten het niet doen. Maar als wij het doen, dan moeten wij het goed doen. Hierover wil ik persoonlijk spreken met de minister van Financiën". „En dat heb ik gedaan", z0 zeide minister Teulings, „en ik kan U verzekeren dat ik dat geld niet zou hebben gekregen als minister Lieftinck het hiermede niet eens was geweest." Een nummer, speciaal gewijd aan het gezinsleven", zo werd het °Zulke ^eenl den ter recensie aangeboden. Zm ^en voudige woorden zeggen zo in werkelijkheid gaat het om ee" pakkend initiatief, uitgegaan van ne ..Centraal Bureau Derde Orde te o men. „„mi Een initiatief, dat in moderne vorm ons een boeiend antwoord geeft op veie vragen, die bij ons Jiijzen en die culmi neren in deze ene vraag: hoe kunnen W« werkelijk iets moois, iets gelukkigs ma ken van ons leven in. met en door bet cc. zin? Wij christenen, weten maar al te goed maar ook. helaas ook maar al tc vaak alleen in theorie dat het geheim van alle gezinsgeluk, evenals van alle mense lijk geluk, in eeuwenoude waarheden ver- tinkpyH ligt- Fn daarom was het zulk een uitsteken de en met veel succes tot werkelijkheid semaakte gedachte van de leiding van he^D O-orgaan „De roep van Fi ancis- cus" om voor de praktijk van t moderne leven in een speciaal gezl"s""Vj^er de concrete geheimen te ons bestaan in. met en d°01 hef ge n te brengen op een niveau van b°g®re - doening, waarvan velen zeUS noa eens gedroomd hebben. Wie dit keurig-verzorgde dubbclnum mer (Nov.- en Dec.-af4evering werden tot één geheel verwerkt) leest en be studeert. zal met ons kunnen getuigen, voor mij geeft dit een nieuwe visie °P gezinsgeluk. Naar de „Osservatore Romano" meldt, is er in de iongste vergadering van de H. Congregatie der Riten rte^frt"ss,ïeefd over het verlenen van de titel van .kerk- leraar aan Lorenzo da Brindisi. belijder, generale minister van de orde aer Min derbroeders Capucijnen. De H. Laurentius van Brindisi weid^ge boren te Brindisi uit een Venetiaanse familie op 22 Juli 1559. In het laar lo75 trad hij toe tot de orde der Capucijne Hij onderscheidde zich weldra dooi zu" welsprekendheid. Wegens zijn kennis van de Oosterse talen werd hij door Clemens VIII naar Rome geroepen voor de verspreiding van het geloof onder de Joden aldaar. In de orde der Capucijnen vervulde hij verschillende belangrijke functies waaronder die van superior- generaal (16021605). Door paus Paulus V werd hij naar Duitsland en Spanje ge zonden. In Spanje om daar Philips III op dè hoogte te brengen van de onrecht- vaardigheden die diens vice-koning in Napels, de hertog van Ossuna, daar be dreef In Duitsland was hij werkzaam om de eenheid tussen de katholieke vorsten aldaar te bevorderen Lorenzo da Brindis stiêrf te Lissabon op 22 Juli 1619. Hij is in 1783 ^hgver- klaard en in 1881 door paus Leo XIII heiligverklaard. Van zijn werkeni vn proken en tractaten over de H. Schrift, alsmede zijn geschriften, °-8- £en Luther, zijn door de orde der Capucij nen in Padua de eerste vier delen ge geve», Voor critiek op de B. V. D. zeide minister Teulings volledig open te staan, „dat is mijn plicht." De schaduwzijde aan deze dienst is het element van rechts onzekerheid, maar dit is tevens onver mijdelijk aan deze dienst verbonden. Dit is tevens, aldus de minister, een zware verantwoordelijkheid. Daarom sta ik open voor alle klachten. Zendt deze echter niet schriftelijk, zo zeide hij tot de Kamer, maar kom persoonlijk. Steeds houd ik de B. V. D.-leiding haar zware verant woordelijkheid voor. Ik kan hier echter niet van alles tekst en uitleg geven. Ik kan dat wel doen in vertrouwde sfeer en dat heb ik ook gedaan bij het mondeling overleg met de Kamer. Tegen een commissie in de trant van de rlefensiecommissie had de minister geen bezwaar. Maar, zo zeide bji, dit kan niet alleen een B. V. D.-commissic ztjn, daar moeten ook de diensten van andere departementen onder vallen en dus zal de regering hierover moeten beslissen. Geen ondemocratische, gezindheid De bezwaren tegen de B.V.D. vond de minister sterk gechargeerd, daar de B.V.D. geen enkele executieve bevoegd heid heeft. In de loop van het jaar heeft zich een gunstige verhouding ontwikkeld tot de justitiële autoriteiten. Het aan bieden van een manifest aan een vakver eniging was in hoge mate ontactisch, maar dit getuigde nog niet van een onde mocratische gezindheid. De minister zegde toe de klacht dat B.V.D.-personeel niet zou mogen omgaan met leden van de P.v.d.A. zeker te zullen onderzoeken. De B.V.D. werkt, aldus zette de minister nog uiteen, allereerst ■net inlichtingen, die zij meestal van de politie krijgt. Zij heeft deze inlichtingen te coör dineren en moet dan trachten verder inlichtingen te krijgen. Vervolgens heeft zjj de zorgen voor de veiligheid van overheidstaken en van de vitale bedrijven. En ten derde voor de veilig heid van de internationale verbindin gen. Het speet hem zeer dat. de heer Welter (K.N.P.) op een zo lichtvaart dige wijze over het nut. en het doe] van deze instelling had gesproken welke zo hoog nodig was voor ons land. Wat de waardering van het buitenland betrof, welkte door de heer Goedhart (P v d A-i in.twijfel werd getrokken, las de minister enkele zeer waarderende dankbetuigingen- voor. die de B.V.D. uit het buitenland had ontvangen over haar rapporten. Het politievraagstuk besprekend, zei minister Teulings dat het rapport-Lange- Meyer de beslissing van de regering niet bepaald had vergemakkelijkt. De regering moest zich in een rustige sfeer op dit probleem bezinnen, daar het doorweven is met gevoelscomplexen en aprioristische opvattingen. Dit vraagt tijd om te groeien, met het doorhakken van knopen komt men er bepaald niet. Over het instituut „Steun Wettig Ge zag", zeI minister Teulings dat er niet voldoende vaart in zat. Willen wij daarin vaart krijgen, dan moeten wij daarover in het publiek niet al te veel praten. De regering wil aan dat instituut inhoud ge ven; het is beter over de moeilijkheden nu niet meer te spreken. Er wordt ten slotte door de regering aan gewerkt. Tot iover Luidde vanavond het antwoord van minister Teulings aan de vele Kamer leden. die harde woorden over de ver dediging hadden Se^egd. Het was de heer Maenen (K-V.P:) die, hoewel niet enthousiast, een zeer reële beschouwing gegeven had over de nood zaak van de B.V.D. Hij geloofde namelijk niet, dat de verhouding van de B.V.D. tot de procureurs-generaal zoveel was ver beterd. Maar, zo zeide hij, de ge varen, welke ons bedreigen, laten ons geen andere keus. De vijfde colonne vormt de bittere noodzaak voor het' be staan van een B.V.D. Er is wat de B-V.D. betreft, gesproken over Gestapo-methoden en aantasting van de rechtsstaat. Die „aantasting van de rechtsstaat' is steeds liet geliefkoosde onderwerp geweest van NSB-ers en communisten. En wat de Gestapo betreft, deze had reeds een voor loper gehad in de Gepoe. De communisten zijn dan ook wel de iaatsten, die zich over dè B.V.D. moeten beklagen. legen ondermijning van dc staat. Door deze lieden aan ope.ibare schande prils te geven, bestrijdt men dit gevaar het best. De B.V.D. was een gevaar voor de demo cratie. Geruchten over afgeluisterde tele foongesprekken van Kamerleden al waren deze dan ook onjuist wekken toch bij het volk het gevoel van onbe haaglijkheid, dat de telefoon niet meer veilig was. Alsof roddelpraatjes over een zaak, die zaak daardoor overbodig zou maken. Bovendien waarschuwde spr. tegen de oplopende kosten: ƒ811.000 in 1949. r 1.128.000 in 1950. 2.328.800 voor 1952. Tegen de mening van de minister in, vond de heer Ritmeester (VVD) de uit voering van de burgerlijke verdediging niet alleen maar te laat, maar veel te laat. De gemeenten hebben wel degelijk behoefte aan een nieuwe luchtbescher- mingswet. Hij bepleitte een snelle op bouw van de burgerlijke verdediging, een zeer krachtige uitbreiding van de Natio nale Reserve met overleg, met de voor malige Landstorm en tevens vroeg hij de minister te overwegen de burgerlijke dienstplicht in te voeren. De groei van ..Steun, Wettig Gezag" was teleurstellend (Beernink C.H.t. Het zou aanbeveling verdienen door film en een uitgebreide perscampagne de aan dacht op dit. instituut te vestigen. De burgerlijke verdediging staat nog in de kinderschoenen, de bevolking is nog niet in die geest opgevoed. De heer Beer nink betwijfelde of wij het zonder bur gerlijke dienstplicht zouden kunnen doen, ook al acht de minister dit een ultimum. remedium. De bezwaren van de heer Goedhart hadden zich vooral gericht tegen de lei ding van de B.V.D. Hij had geen vertrou wen dat de top betrouwbaar-democratisch is. Hij eiste het hoofd van de leider van de B.V.D. Het handhaven van deze functionaris achtte hij fout. Hebben wij in ons land niet voldoende aan één figuur Van 't Sant? Latent conflict Hjj haalde het geval aan van een leraar, over wie een geheim rapport circuleerde, waarin werd gezegd, dat deze geheim lid was van de C.P.N. Dit rapport was naar de B.V.D. gezonden. Hoe kan zulk een man zich daartegen verweren? Als de minister de zaak al te licht opnam, lag bier voor de P.v.d.A. een latent conflict met de mi nister. Dan was er nog de heer Gortzak (CPN) die tegen de B.V.D. fulmineerde, al had hij, zoals de heer Maenen reeds had be toogd, daartoe ook het minste recht. Morgen zal de minister, die vanavond om elf uur met zijn in het begin van dit artikel vermelde antwoord begon, zijn rede voortzetten. Gisteravond omstreeks half negen arri veerde Prins Bernhard in zijn eigen Dakota, de PH-PBA. óp het vliegveld Schiphol. De Prins heeft, zoals bekend, de gecombineerde NederlandsBritse vlootmanoeuvres bij Malta bijgewoond. De kolencommissie van de Economi sche Commissie voor Europa is Zaterdag, na drie dagen te hebben vergaderd, uit eengegaan. In een officiële mededeling, die na afloop van de bijeenkomst werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de com missie besloot, om op'l December weder om bijeen te komen en de toestand ver der te bestuderen in het licht van nieuwe inlichtingen, die op dat ogenblik be schikbaar zullen zijn. De delegaties kwamen overeen met haar regeringen opnieuw een onderzoek in te stellen naar dé minimale behoeften aan vaste brandstoffen in het begin van het volgend jaar. i Naar vernomen wordt besloot de com missie om de eerder door dé delegaties aangegeven behoeften kolen en cokes op drastische wijze te verminderen. De com missie zal, wanneer zij weer bijeenkomt. daar in dit Niemandsland wagens zich telkens weer verdachte individuen: smok kelaars en verklikkers, agen ten van de communistische terreurorganen in, Oost-Duits land, die proberen, uit Oost Europa gevluchte mensen op te vangen en weder aan de communisten over te leve ren. En hier houden zich ook deserteurs op en allerlei lie den van verdacht allooi. Da gelijks proberen tientallen mensen het veilige Westen te bereiken. Voor talrijke avonturiers zijn ze niets dan een welkome prooi. Ze wor den soms van het laatste be roofd, dat ze bezitten, r.a in hun angst en ellende dank baar de hulp van zich als gidsen voordoende schavui ten te hebben aanvaard. In dit Niemandsland is de moordenaar van Brunswijk zijn sinistere activiteit be gonnen, nadat hij als hulp politieagent in de Russische zone voor het eerst een man had neergeschoten, die zich aan plundering scnuldig maakte Rudolf Pfeil, die deze maand voor het gerechtshof van Brunswijk terecht heeft gestaan, samen met twee me deplichtigen, Karl Hoffmann en Konrad Schüszier wier taak het was,.- hem zijn slachtoffers toe te voeren, is evenals zij tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Hij kon geen zwaardere straf krijgen, aangezien de dood straf in Duitsland Is afga- schaft. Een dikke, ogenschijnlijk goedmoedige kerel, deze Rudolf Pfeil. keurig in de kleren, welbespraakt. Men zou het hem geen ogenblik aanzien, dat hem niet min der dan tien moorden ten laste konden worden gelegd, voornamelijk op weerloze vrouwen en dat hij in een cynisch, in de gevangenis bijgehouden dagboek neer schreef nogtwintig moorden op zijn gewetgn te heb ben. Karl Hoffmann, die naar zijn eigen verklaring geen vlieg dood zou kunnen slaan, ziet er uit als de baar lijke Landru. In 1947 werd Rudolf Pfeil gearresteerd wegens moord en beroving. Zijn slachtoffer was een man. Hij kreeg twaalf jaar tuchthuisstraf. Kort nadien liet hij de rech ter van instructie weten, dat hij talrijke misdaden op zijn volge zijn aanwijzingen en kele, in een put geworpen lijken vond, reden genoeg, om hem verder te geloven. De 26-jarige mooraenaar schepte er eeD zeker beha gen in, te beschrijven, hoé hij zijn slachtoffers met ijze ren staven of een bijl had doodgeslagen. „Totmacher" noemde hij zich trots, moor denaar in ruste Tijdens de langdurige rechtszitting, welke gehou den werd, nadat de politie besloot, Pfeil voor niet meer dan tien moorden verant woordelijk te stellen, .heeft hij één keer gehuild en één keer gelachen. Hij huilde,-toen een getui ge uit zijn geboortedorp in Saksen, bij de grens van Tsjecho Slowakije, bijzonder heden mededeelde over zijn jeugd. Zijn vader was een dronkaard en als negen-jarig kind moest Rudolf hem vaak uit de kroeg naar huis bren gen. Zijn moeder, die door de vader telkens mishandeld werd, hield Rudolf altijd ne hand boven het hoofd. Ou school was hij lui, maar daarbuiten bijzonder handig. Elf jaar oud ging hij smok kelen en zo uitgeslapen was hij daarin, dat hij spoedig kostwinner voor het hele ge zin werd. Maar tenslotte Lep hij weg, om de -wereld in te gaan. Aanvankelijk werd hij matroos op een de Oder en Elbe bevarend schip. Ook nu geweten had. die tot dusver verdlende hij goed geld met nog met konden worden op- ^oj^eien. Hjj wilde echter gehelderd. Toen de rechter van instructie hem verhoor de. verklaarde hij, slechts te zullen spreken, indien hij si garetten kreeg. En hij kreeg sigaretten, want de dossiers van de po litie herbergden tal van klachten en beschuldigingen, soms aan het adres van, ken nelijk onschuldigen en te recht wenste de politie 'klaarheid. Vandaar, dat ze Rudólf Pfeil' sigaretten gaf. En voor elke pakje sigaretten bekende Pfeil een moord, dusdanig hunkerde hij er naar. Stuk voor stuk werden de door hem verstrekte ge gevens onderzocht. Terwijl men aanvankelijk zijn ver klaringen in twijfel trok, was het feit, dat men inge- verder de wereld in, toog naar Hamburg en monsterde daar op. een schip, dat naar Brazilië voer. Toen dit schip in Rio de Janeiro lag, brak de oorlog uit. De kapitein slaagde er in, de Engelse blokkade te breken en - het naar Hamburg terug te bren gen. Het werd toen troepen schip en Rudolf Pfeil maakte er de oorlog op mee,voor namelijk in de Noordelijke wateren. Nadat het schip tot zinken was gebracht, werd Pfeil op schepen in de Oost zee geplaatst Ook hier ont snapte hij herhaaldelijk ter nauwernood aan de dood. Hij geraakte aan de drank verslaafd en keerde, geeste lijk deerlijk gehavend, naar Duitsland terug, waar hij zo als gezegd in Brunswijk te recht kwam en daar aanvan kelijk als hulpagent werkte. Rudolf Pfeil huilde lang en stil. toen er gesproken werd over zijn kinderjaren. Hij lachte kort en hard, nadat hem voor de voeten gewor pen was, een medegevangene tot het afleggen van beken tenissen te hebben aangezet, zodat deze eveneens sigaret ten zou kunnen krijgen. Hij had zich de bijzonderheden van enkele moorden uit krantenberichten herinnerd en die aan zijn medegevan gene verteld. En hij vond het een prachtige grap De moordenaar van Bruns wijk had zijn hoofdkwartier in een verlaten bunker er gens in Niemandsland. Her haaldelijk meenden in de omgeving wonende mensen er des nachts doodsgeschrei gehoord te hebben, maar ze hadden het niet aangedurfd, naar buiten te gaan en een onderzoek in te stellen. Slechts een van zijn slacht offers slaagde er in, aan zijn moordlust te ontkomen en ze was een der zeven en zestig getuigen. Verschillende psychiaters brachten een rapport uit. Een hunner kwam intussen tot de conclusie, dat Rudolf Pfeil volkomen verantwoor delijk voor zijn ward aden kon worden gesteld, die hij in koelen bloede bedreef. Levenslang hoorde deze man tegen zich uitspreken en hij bleef onbewogen. Tij dens de hele zitting haf hij met kennelijk welbehagen over zijn misdaden uitge weid. En deze man was thuis een voorbeeldig echtgenoot, die zijn vrouw en zijn zoon tje met geschenken over laadde, welke vaak aan zijn slachtoffers ontstolen waren. Zo bracht hij eens voor het jongetje een pop mee, enigs zins tot verbazing van zijn vrouw. De pop had hij ge stolen van een vrouw, die clandestien over de grens was gekomen en zich. aan hem had toevertrouwd, om veilig bij de Amerikanen ts komen. De pop had toebe hoord 88n haar dochtertje, dat, kort voor haar vlucht uit de hel der Russische zone, gestorven was. Tijdens de landbouw-eeonomische dag. die gisteren ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Landbouw-eco- nomisch Instituut in Esplanade in Utrecht was georganiseerd, werd in een viertal voordrachten en In discussies na der ingegaan op de doeleinden en de so ciale en bedrijfseconomische aspecten van de landbouwpolitiek. Deze bijeen komst werd gepresideerd door de voor zitter van het L.E.I.. prof. dr. ir. G. Min- derhoud en o.m. bijgewoond door minis ter Mansholt, de directeur-generaal van de Landbouw, ir. Staf en de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. F. de Vries. Vier sprekers voerden achtereenvol gens het woord over de doelstelling wan de huidige landbouwpolitiek, Zq zei de H "D Louwes, voorzitter van de de LönèboUw, dat de heer Stichting 31, w iiiuic^r zij "™r i'yvruBvuivi uiivu^ui^ 1 jAAitoaf er voor dienen te zorgen, dat geen enkel landbouw zijn nationale-taak zo doelLef- Europecs land onnodige moeilijkheden fend mogelijk moet kunnien >lbrengen. ondervindt door kolengebrek. Daarvoor moet men een beloning on,van- 's-GRAVENHAGE, 30 November 19p0 Staatssecretaris Van fier Grinten beeft hedenmiddag in de tweede Kamer bij dc behandeling van de begroting van Econ. Zakeu onder voorzitterschap van de' beer Terpstra (A.R-L vooral de aandacht gewijd aan de midden- I standsprol)lemen. Hij noemde de belangstelling voor «leze problemen in de Kamer verheugend, daar toch de helft van ons nationaal inkomen over .de toonbank wordt verhandeld. De middenstand mag echter geen distrjbuant voor de Staat worden. Dat de regering niet constructief tegenover de mid- denstandsbelangen zou staan, ontkende hij, de regering handelt in dit op zicht niet .spectaculair. De interne organisatie van de middenstand moet goed zijn, de regering kan alleen maar stimuleren. Dat de slagers niet in weelde baden, lag niet aau dc overbezetting, tuaar aan de hoge vleesprij- zen. Een uitbreiding van bet Economisch Instituut voor dc Middenstand achtte hij wenselijk, maar dan moest ook het bedrijfsleven voor de helft in de kosten bijdragen en deze niet geheel laten dragen door de centrale overheid. De Staatssecretaris van Econo mische Zaken, mr W. C. L. van der Grinten,, heeft gisteren tn de Twee de Kamer bij de voortgezette be handeling van de begroting voor Economische Zaken medegedeeld, dat bij de S.E.R. ter fine van advies voorstellen aanhangig zijn gemaakt voor de opheffing van de organisa- ties-Woltersom. De gelden, die zul len overblijven na opheffing van deze organisaties, dtenen. aldus mr Van der Grinten, aan de gehele bedrijfstak ten goede te komen. gen en levensomstandigheden kunnen scheppen, wélke rechtvaardig en juist l'De directeur van het jubilerende Insti tuut, prof. dr J. Horring, vroeg de aan dacht voor „strategische factoren voor de prijspolitiek ln de landbouw". Na de lunch besprak prof. dr. E. W. Hofstee, de sociale aspecten van de landbouwpolitiek. Hij meende dat, hoe wel het departement van Landbouw na de oorlog zijn bemoeiingen met de sociale problemen ten plattelande heeft gestaakt., de door dit departement te voeren politiek zeer belangrijke sociale aspecten behoudt. Minder snelle reactie Prof. dr. ir. G. Minderhoud belichtte de bedrijfseconomische aspecten van de land bouwpolitiek. Doordat de boerenstand minder snel reageert op uitwendige om standigheden, dan een puitenstaander zou verwachten, is het, aldus spr te verkla ren dat ingrijpende veranderingen in de bedrijfsvoering slechts dan zullen worden aangebracht', als de betrokkenen ervan overtuigd zijn, dat die'Wijzigingen alles zins voordel'ig zijn. Spr. .achtte hoge pachten nuttig, omdat zij niet slechts .de pachters prikkelen tot activiteit, maar-ook de eigenaren de lust en mogelijkheid geven- hun hoeven be-, hoorlijk te onderhoudena Spr. pleitte ten slotte voor een'zekere leeftijdsgrens voor pachters, b.v. 65 jaar. Dan zouden jonge boeren, ook eerder de kans. krijgen zelf standig te worden. - In de loop van de bijéénkomst voerde ook minister Mansholt nog het woord. Hij betoogde dat het L. E. I. zowel voor de georganiseerde landbouw als voor de landbouw in bet, algemeen als een der meest onmisbare instellingen kan worden beschouwd. Hjj sprak dan ook namens de regering zijn grote waardering uit, vooral voor de verantwoorde wijze, waarop de gegevens worden verzameld. (Van" onze Amsterdamse redactie) Waren vorig jaar de sigaren de zorgen kinderen van de tabaksde taillisten, op het ogenblik blijken de sigaretten weer spe ciale moeilijkheden te veroorzaken. Dit houdt verband met de aanstaande prijs verhoging van de sigaretten, die waar schijnlijk op 9 Dec. a.s. zal worden door gevoerd. De goedkoopste mërkeït gaan dan 60 cent per pakje kosten, de middengroep komt op 80—85 cent terwijl de „dure' sigaretten van één gulden per twintig stuks met twintig cent per pakje in prijs zullen worden verhoogd. Deze verhogin gen zijn een gevolg van de nog steeds stijgende tabaksprijzen en van een verho ging van de omzetbelasting die voor de sigaretten beneden de 90 ct. op 3 pet. blijft gehandhaafd, maar voor de duurdere mer ken van 3 pet. op 6 pet.: zal worden gebracht. Om de verkoopprijzen echter zo laag mogelijk te houden dreigen de winstmar ges voor de sigarenwinkeliers te worden ingekrompen, waartegen de tabaksdetail- listen in liet geweer zijn gekomen. In plaats van winstmarge verlaging menen zij juist rechten te mogen doen gelden op winstmargeverhoging, o.a. ook omdat zjj door verhoging van de kleinhandels prijzen van de sigaretten een daling van hun'omzet vrezen. Dit was ook de teneur van de twee telegrammen die de georgani seerde en ongeorganiseerde sigarenwinke liers van Amsterdam en omgeving gister avond tijdens een protestvergaderipg in Amsterdam hebben verstuurd naar het be stuur van de Vakgroep Sigarettenindustrie en naar het Departement van Econ. Zaken. In het jaarverslag over 1949 van de „Eerste Nederlandse" te 's-Gravenhage werd medegedeeld, dat ten tijd e van de verschijning daarvan, hét verzekerde be stand bij de „Eerste Nederlandse" en de N.V. Algemene Levensverzekeringbank tezamen het milliard ruim had over schreden. Thans bericht de directie, dat op 1 December het bij de „Eerste Neder- landsche" afzonderlijk verzekerde bedrag deze belangrijke mijlpaal eveneens heeft bereikt. uit- Agressievh rede De heer Welter (K.N.P.) hield een zeer agressieve rede tejeen de B.V.D. HU noem de „openbaarheid" het sterkste wapen Over de crediétpolitiek sprekend, zeide de staatssecretaris, dat deze aanvragen commercieel moesten worden beoordeeld. Deze eredieten werden verleend door de Middenstandsbank en dat waren eredie ten, die voor normale aanvragen bij de banken niet tn aanmerking kwamen. Maar ook dan moest er een reële zekerheid zijn. dat de onderneming credietwaardig is. Overigens hadden ook mensen uit het be drijfsleven via de Raad van Toezicht op de Middenstandsbank over de eredieten te oordelen. Voor vèstigingscredieten gold dezelfde maatstaf. Ook' hier moest zekerheid zijn van terugbetaling en dat was juist bij nieuwe vestigingen moeilijk vast te stellen. Bij de bespreking van het behoefte element in de vestigingswetgeving, waar over de heer Schilthuis (P. v. d. A.) had gesproken, zeide de heer Van der Grin ten, dat te. hoge bezetting in één bedrijfs tak' allerminst was bewezen. Bovendien staat de regeung niet afwijzend tegenover het behoefte-element, de nieuwe vesti gingswet zal dat bewijzen. Tot zolang kon het debat hierover beter worden uitge steld. Tenslotte was er nog een kwestie over de samenstelling van de S.E.R. Van chris telijke zijde was de samenstelling van deze Raad eenzijdig genoemd. De staatssecre taris. vond.'echter een vertegenwoordiging van 3 leden en 3 plaatsvervangende leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond heel redelijk. Het ledental der organisatie moest uiteindelijk maatgevend zijn én bo vendien was deze samenstelling geschied op advies van de Raad van Vakcentrales. De heer Stapelkamp (AR) kwam hierop bij de replieken nog eens terug. Van de 15 door de minister aangewezen leden waren er te weinig van de Prot. Chr. groep, die een vierde van de bevolking uitmaakte. Het ledental mocht niet het enige criterium zijn. Mr. Van der Grinten antwoordde hier nog eens op, dat 'n belangrijke geestesstro ming recht had op vertegenwoordiging. De Prot. Chr. werkgevers hadden met 4 pet één zetel, dat was procentsgewijze heel wat meer dan de beide andere met 80 pet. Artikel 1, o.a .handelende over de sala rissen, werd nog even aangehouden tot na de begroting van Binnenlandse Zaken vanwege de kwestie der topsalarissen. Bcamhtenpensi oenfondsen bij de staatsmijnen Tenslotte werd nog afgehandeld de be groting van de Staatsmijnen. Het be langrijkste vraagstuk, dat hierbij naar voren kwam, was de kwestie van het beambtenpensloenfonds. Voor de rege ring was dit een netelige kwestie, im mers in 1945 had de toenmalige minister van Sociale Zaken, onder wie de mijnen toen ressorteerden, bepaalde toezeggin gen gedaan, welke toezeggingen door de regering in 1948 nog eens werden erkend. Maar, zo zei men toen, eerst moeten de beambtenorganisaties het maar eens zien te worden met de directies en dan zal de regering haar belofte van een bijdrage in dat fonds wel gestand doen. En nu was de regering op het hernieuwd verzoek om een bijdrage voor dit fonds met een weigerend antwoord gekomen. Het was vooral de heer Maenen (K.V.P.), die hierover ernstig ontstemd wis, Ook minister van den Brink noemde dit besluit pijnlijk en teleurstellend. De regeling, welke nu uiteindelijk is ge maakt, zeide hij echter, reikt ver uit ho ven hetgeen de regering heeft toegezegd. De regering zou haar belofte slechts ge stand hebben gedaan voor de zeer be perkte financiële gevolgen, wellke zij op het oog had. De huidige regeling gaat echter veel verder. En toen kwam de aap uit de mouw: de bezuiniging van 100 a 150 niillioen, wel ke minister Lieftinck had aangekondigd, die konden niet alleen uit overheidsuit gaven worden gehaaid en dan nog kon de regering zich zo iets helemaal niet veroorloven. Bovendien achlte spr. met de hoge salarissen een regeling zonder de steun van het Rijk zeer wel mogelijk. De holen voorziening Druk werd er gepraat over de kolen- voorziening nu er in het buitenland van een overschot in één slag een tekort, was gekomen. De heer Maenen (K.V.P.) had het streefkwantum geschat op 12 milli- oen ton, maar daarmee was het plafond der capaciteit dan ook zowat bereikt. Er moesten meer mijnarbeiders komen en dat kon alleen worden bereikt als men de woorden van Nolens wilde herinneren: goede huisvesting, eigen grond en goed j beloond ook voor dagen van ziekte, in- validiteit en ouderdom. Hiermede was minister Van den Brink het volkomen eens. Wat de kolenprodue- tie betrof, achtte hjj de toestand niet ver ontrustend; men kon rekenen op een productie voor dertig jaar, als men de concessies kon uitbreiden met Neuprich en Nordstern zelfs voor vijftig jaar. De begroting werd tenslotte z.h.st. aan genomen. Een Gloster-Meteor-straaljager van 'de R.A.F. maakte gistermiddag, vermoedelijk tengevolge van brandstofgebrek, een nood landing even buiten de kom van het dorp Linne, ten O. van de spoorlijn Roermond- Maastricht. Het vliegtuig werd slechts beei licht beschadigd. Piloot Brown liet zijn vliegtuig een keurige buiklanding maken. Het vliegtuig zal waarschijnlijk gedemonteerd moeten worden, omdat het van het land, waar het terecht kwam, niet kan opstijgen. De De]i-Batavia Rubber Mij. heeft ge durende October j.l. geoogst 363.661 kg. rubber tegen 342.025 kg. in September In October 1949 beliep de oogst 458.597 kg. Gedurende demaanden Jan, t.m. Oct. is geoogst 3.375.062 kg. rubber tegen 3.929.303 kg. in dezelfde periode van 1949. Geo Wehry en Co. deelt mede, dat de volgende ondernemingen hebben geoogst resp. in Oct. 1950 en de maanden Jan. tun. Oct.': Bajabang 23.900 kg. 208.450 kg. rubber. Pasir Utjing 13.100 kg, 150.250 kg. rubber, Basilam 32.000 kg. 3,38.000 kg. rubber, Bukit Lawang 13.100 kg., 194.000 kg. rubber. Sungei Musam 17.350 kg., 247.250 kg. rubber. Écu café op de A mstelveenseiceg in Amsterdam had gisteren een vreemde gast aan de bar. Een paard wilde ook léel eens weten wat al die mensen toch in een café doen. Het. stapte met. zijn baas naar binnen en gebruikte een papje, flink voorzien van suiker. Van bier of sterke drank ivilde het beest niets weten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3