Maarschalkstaf over Joego-Slavië zwaarder dan zwaarste scepter! Amendement over de topsalarissen JMëËMn, Rood bewind, maar godsdienstige bevolking Vrouwe Fortuna schreed nood woning binnen GOUDEN RING KON ZWARE LAST DRAGEN Gehele Kamer voor ambtenaren Het weer guur blijft Zaterdagse mijmeringen De trots van Schiedam! En bracht SchijndêVs echtpaar in de zevende hemel... Zuiveringsactie in Bandung Er bengelde een auto met inzittende dame aan Burgerlijke verdediging „Zou dat de oude Koningin niet zijn?" Harry Prikker Oude Proever HOEKER: e0enë$1 ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 PAGINA 3 Zestien millioen mensen Het leger een aparte hoste De jeugd V Geen Vijf Jarenplan meer •n tcAlütudertündtt borrel A'tpo Vijftig arrestaties verricht Tutu QP.v.&A.) maakte bezwa De ring hield •Vty^ Maarschalk Tito op Tweesprong Het volk van Joegoslavië, dat voor f 7 y /-v w procent uit boeren bestaat, is ondanks all m m mm t i m - nrnrmrtondn unit eionr Advertentie Het Westen wapent Tito. Maar ditzelfde Westen vraagt zich toch af en toe Tnet een bang gemoed af, of het niet tegelijkertijd het Oosten wapent. Want al is er dan een diepgaand meningsverschil tusseu Tito en Stalin en heeft het Titoïsme in het Kremlin de betekenis van een soort communis tische ketterij gekregen, tenslotte is Tito nog steeds een uitgesproken com munist en wat zijn houding tegenover de godsdienst aangaat, van liet slechtste soort, Joego-Slavië is en blijft een communistisch land, al wordt het dan: in het anti-Communistische verdedigingssysteem van het Westen opgenomen. Eu een dictator blijkt op de duur altijd een enigszins wankele positie bekleed te hebben, al leek bet dan niet zo. Dit wil zeggen, dat in Joego-Slavië wel eens iemand anders aan de macht zou kunnen komen dan Tito. Voor bet overige dient erkend te worden, dat diens positie, vooral door zijn grote, persoonlijke invloed, vrij sterk is. Tito is waarlijk niet de eerste de beste. Hij regeert met vaste hand over Joego- Slavië. Dermate krachtig is zijn gezag, dat hij het kort geleden aandurfde, aan de Mohammedaanse vrouwen van Bosnië en Herzegowina te verbieden, nog langer ge- j sluierd over straat te gaan, als dit zijnde 1 eèn achterlijke gewoonte, welke in een modern land niet meer op haar plaats is. En er is van enig openlijkverzet nauwe lijks iets gebleken. Indien Tito zich zwak zóu voelen, zou hij vermoedelijk derge lijke experimenten wel tot betere tijden laten rusten. Hij is ontegenzeggelijk een bij de massa niet onpopulair regeerder. Maar wat is nu dat Joego-Slavië. waarover hij nu al jaren zijn maar- sehalkstaf zwaait? Ongetwijfeld een der interessantste en misschien ook wel. een der rijkste landen van Oost- Europa. Op de Balkan tevens de sterkste kleine mogendheid. Grieken land heeft niet voor niets zopas vol ledige diplomatieke relaties met Joego-Slavië aangeknoopt na een lange periode van openlijke vijand schap. Het Is in de Balkan en ook in Oost- Europa ongetwijfeld een macht van be tekenis. vooral ook, omdat het van de aanvang af tamelijk goed georganiseerd ls geweest, althans, naar Oost-Europese maatstaven gemeten. Reeds het leger van het oude Servië, dat nog steeds de kern van Joego-Slavië vormt, toonde o.a. in de Eerste Wereldoorlog, goed gedisciplineerd te zijn. terwijl zowel officieren als sol daten goed geoefend en uitstekende mili tairen bleken. In de Tweede Wereldoorlog werd Joego-Slavië dan ook de Balkan centrale van het verzet tegen de Duitsers en in dit verzet is Tito trouwens naar voren gekomen. Toen de partisanen na de capitulatie van Duitsland de macht in handen kregen, slaagde Tito er in, zijn rivalen naar de macht, uit de weg te ruimen en tenslotte een dictatoriale positie te bereiken. Joego-Slavië telt een gehate boeren bevolking van bijna zestien millioen zie len. Het is van oudsher een agrarisch lar.d; tevens hier en daar bosrijk. De boeren vormen er de grote massa. Des ondanks is er dit jaar, mede tengevolge van een onv-erwachte, grote droogte, een ernstig te kort aan voedsel ontstaan. Dit tekort is inmiddels voornamelijk veroor zaakt door het onttrekken van jonge krachten aan de landbouw. Het land telt immers een staand leger van ruim een half .millioen man. En op dit leger steunt Tito in eerste instantie, in de tweede op zijn geraffineerde propaganda en in de derde op de betrekkelijke onverschillig heid van de massa voor de wijze, waarop ze geregeerd wordt. Dit is in de landen van Oost-Europa een normaal verschijn sel, evenals de armoede vari die massa. Het leger vormt er een aparte kaste, met. tal van privileges, zoals b.v. het kopen van e?rtra levensmiddelen» buiten de rantsoenering om hetgeen ook de gewone soldaten veroorloofd is ej-tra kleding, extra genotmiddelen etc. Toen Maarschalk Tüode communist die zich op het anti-communis tisch W esten aangewezen ziet. Hij komt graan en geld tekort. j hoge prijzen op de bloeiende zwarte markt terecht komt. Tito is er in geslaagd, de jeugd achter zich te krijgen. En aldus werken vele jongeren vrijwillig aan bouwprojecten van de regering, meestal op hun vrije middagen. De z.g. jeugdspoorweg van Zamac naar Sarajevo is door jongeren aangelegd, maar intussen niet met de nodige technische bekwaamheid, zodat er zich telkens verzakkingen en andere eventualiteiten voordoen. Het is de jeugd, die de goede tijden van weleer nooit ge kend heeft de betrekkelijk goede al thans, in vergelijking, met het heden loopt, beïnvloed door de propaganda- leuzen, achter Tito's communistische lei ders aan, ofschoon een zeker lijdelijk ver zet allengs toeneemt. Tenslotte zien ook door communistische propaganda opge zweepte meisjes en jongens in, dat. het land, waar schoenen naar de geldende muntwaarde gerekend, honderd gulden kosten. kinderjurkjes vijf-en-zeventig enz., niet bepaald een paradijs is. En de werkman, die onder een reusachtig por tret van Tito of een der andere commu nistische kopstukken een heel eenvoudig pak geprijsd ziet met een bedrag, waar voor hij meer dan vier maanden moet werken, gaat 'ook een beetje twijfelen, al is hijnog jong en enthousiast en een beetje communistisch gezind. En al bezit hij dan de mogelijkheid, tijdens zijn vacantie in een der vroegere luxe hotels te wonen, zij het dan weer niet bepaald luxueus, wat de voeding en de entourage betreft. Tito aan Amerika graan vroeg, graan en geld, maakte hij een einde aan deze privileges, ook omdat onder de bevolking de ontevredenheid hierover allengs groter werd. Maar wie door Belgrado en de andere steden wandelt, merkt aan de weldoor voedheid van officieren en soldaten heel gauw, wie het in Joegoslavië het beste hebben. Want als hij een der vele volks gaarkeukens binnengaat, ziet hij slechts magere groentensoep met bonen of mais opgediend en wat brood. En de porties zijn klein. Tito komt thans, zoals gezegd, niet al leen graan tekort, maar ook geld en is aldus tevens niet in staat, zijn leger goed bewapend te houden. Het tekort aan financiële middelen is vooral ont staan door een industrialisatie, die zich te snel voltrok en zonder de nodigo deskundigheid, alsmede door een intense opbouw. Er is in Joego-Slavië inderdaad veel gebouwd, ook woningen, zij het dan in enorme, eentonige, volgens onze be grippen zelfs naargeestige blokken van woonkazernes. Maar temidden van al die nieuwe bouw vallen vooral de grote „kasten" op. waarin de bureaux van de communistische partij gehuisvest zijn. j Hier en daar torenen ze böven alles uit. Bij Belgrado was men bezig met het bouwen van een enorme voorstad, waarin o.a. de zetel der regering zou komen. Het gebouw kan niet worden afgemaakt., we gens gebrek aan geld en aan materiaal, welk laatste weer ten dele een gevolg is van de door de Kominform ontketende blokkade der Oost-Europese satellietstaten tegen het opstandige Joego-Slavië. De communistische partij drukt haar stempel op heel 't leven in Joego-Slavië, al is het haar niet gelukt, de communis tische theorieën volledig in practijk te brengen. Zo kon tot dusver slechts 20 procent van de boerderijen gecollectivi seerd worden en de boeren, die daar nu als een soort staatsambtenaar werken, houden zoveel mogelijk achter, dat tegen Tito heeft aangekondigd, na het In 1951 aflopende Vijf Jarenplan, dat veel critiek heeft ondervonden, geen nieuw te zullen opstellen. Dit houdt in, dat er niet ver der wordt gegaan op de weg naar collectivisering. Ook andere communis tische doeleinden worden er door uitge steld en op de duur misschien wel afge last. Hier en daar laat hij zelfs critiek toe. Maar er is in Joego-Slavië geen vrij heid van pers en gesproken woord is tevens tekenend, dat Tito, toen hij hulp vroeg, zich reeds bij voorbaat be reid verklaarde, toe te staan, dat waar nemers van de Verenigde Naties en de E.C.A. toezicht op de verdeling ent distri- i butie van het graan zouden houden. Het volk van Joegoslavië, dat voor 80 procent uit boeren bestaat, is ondanks alle communistische propaganda nog steeds diep godsdienstig. Instemming voor ztin anti-religieuze maatregelen vond Tito slechts in de kringen der hogere officie ren en van de op Moskou gerichte „in telligentsia", welke laatste inmiddels het keurslijf van de communistische politie staat, welke Joego-Slavië in werkelijkheid is, steeds erger voelt knellen en er/zich dan ook tegen begint te .verzetten. Maar de gevolgen van eeii jaren lange, communistische propaganda, waarbij millioenen en millióenen boeken van Ma'rx en Een in onder de massa verspreid werden, doen zich uiteraard gevoelen, natuurlijk bet meest in de steden.' Tóch is er in Belgrado door dé arbeiders geheel vrijwillig een nieuwe kathedraal ge bouwd, als zetel voor de Patriarch van de Servische Orthodoxe Kerk. En Maria Bistriea, het Lourdes van Kroatië,.trekt bij duizenden en duizenden katholieken, die er komen hidden en in stilte, een gebed storten voor een vrij en gelovig Joego-Slavië. D» ed elsf» srorni stoffen. t»en eeuwenoud reirepL, hét meesterschap tran de vakman, zfj - «uhenken 0- êen -superieure genever. waaraan reeds acfii gedachten de voor keur firayenu Een nauwer contact met het Westen, na de lange verbondenheid met het commu nistische Oosten, zal op de toestanden In Joego-Slavië ongetwijfeld grote invloed uitoefenen en zeer waarschijnlijk ten goede. De nationalisatie is een halt toe geroepen, wat inmiddels niet wegneemt, dat de spoorwegen, de warenhuizen en b.v. in Belgrado meer dan twee duizend winkels staatseigendom zijn geworden. Een politie- en een ambtenarenstaat is dit Joego-Slavië. Het viel buitenlanders op dat bij de opening van de grote Messe te Zagreb gewone burgers, zolang de regeringspersonen en hoge beambten aan wezig waren, te enenmale geweerd wer den. Alleen officieren en soldaten hadden toen toegang. Ze kwamen tot de conclusie, dat in 't communistische Joego-Slavië een grotere afstand bestaat tussen leiding en volk dan in de democratische landen Tenslotte zij nog vermeld, dat een groot percentage van de arbeiders in de nieuwe industrieën uit buitenlanders bestaat, ter wijl er ook vele buitenlandse technici en ingenieurs werken. Onder beide cate gorieën bevinden zich vele Duitsers, o.w. een groot aantal ex-krijgsgevangenen. Dit is natuurlijk een zwakke kant van Tito's Het communistische economie. Het kan bijna niet anders, of hi1 zal zich steeds nauwer bij het Westen moeten aansluiten. De vrees, dat hij op een kwade dag misschien wel eens onverwacht zou kunnen omzwenken, zal aldus, naar we hopen, voorbarig blijken. Vrijdag is in Bandung cn Tjimahi een zuiveringsactie uitgevoerd haar aanlei ding van een treffen lussen eenheden van het Indonesische leger en een grote bende ih de omgeving van Padalarang, wagrhij een A.P.R.I.-soldaat en een Indo nesisch- burger werden gedood en een aantal bendeleden gevangen werd geno men. Ongeveer 50 personen, bijna allen Indonesiërs, werden in Bandung gearres teerd. De stad was van. zes uur 's ochtends tot vijf.uur in.de namiddag als uitgestorven. Ei- was geen verkeer en vliegtuigen kon dén Baridürig nietbereiken. Er versche nen zelfs geen couranten. .(Van onze correspondent), i ,,\'at 'ne stoel" zei vsoer Evers gls- teren tegen ons toen vy zijn ooodwo- I njng aan dë St. Sérvatiusstraat no. 21 te Schijndel waren binnengestapt. „En ge j zult by da hondenweer we) zin hebben in een bakske. Vrouw, schenkt m'nheer eens wa koffie in Een geurige kop koffie schoof de glimlachende echtgenote van Evers ons toe. De kachel snorde, f' hing een be- hagelijke warmte in Ie propere, welis waar kleine, maar toch gezellige nood. woning. Tegen de ramen kletterde de regen. Hjj striemde over het. wijde, eenzame Brabantse land, waarop wij uitzagen en ivaarde kale bomen hun kruinen schud den in de herfstwind. Maar hierbinnen was het goed Want Vróuwe Fortuna zelf was hier tegast. Dat bleek uit de blijde gezichten van al degenen, in wier hart die milde vrouwe een plotseling geluk was komen .leggen Op een willekeurige avond, zoals er al zovele zijn gekomen en gegaan over het Brabantse Schyndel. is daar opeens in die noodwoning aan. de St. Servatius- straat Vrouwe Fortuna komen binnen stappenEn zij deed de verheugende mededeling dat het echtpaar Evers de hoofdprys had, gewonnen met de oplos sing van de rebus voor het militaire tehuis te Ede. zynde een jaar lang vyi en twintig gulden, dagciyks. „We kunnen 't haast nie geleuvcn T' Is'dat even boffen! „We kunnen "t haast'nie geleuven",'.zegt Evers, „zo n onverwacht geluk, daar motte eerst evekes aan wennen. Da overkomt oe nie iederen dag".... Het echtpaar heeft al menig keer sa men zitten uitrekenen, hoeveel geld dat nu wel bij elkaar wordt Een jaar lang dagelijks 25.dat wordt totaal 9.125.Vader Evers kar zo'n buiten kansje best gebruiken en wij gunnen 't hem van harte. Want ny is maar een heel gewone D.U.W.-arbeider, die on zijn 62-jarige leeftijd nog van aanpak ken weet, al is hij dan nu sedert een paar maanden in de ziektewet, omdat hij lijdende is aan asthma. Zijn vrouw is eigenlijk de oorzaak van deze formidabele buitenkans. Zoals zij al veel prijsvragen tot oplossing bracht. zij het dan zonder ooit iets te win nen, zo heeft zij ook deze rebus in gestuurd. „Kom, laat ik het maar weer 'ns proberen; ge kimt nooit weten", dacht ze. En ziet nu deze keer, wat een bof- ferd 1 „Een bietje hèndig „Wat w-e gaan doen?", zei Evers op onze vraag. „We leven heel gewoon deur. We schaffen zo het een en an der aan en maken het ons een bietje hèndig't Kan nou lije 1" En Evers stak een vers pijpke op en lachte zijn vrouw en de andere bezoe kers uit de buurt, die evenals wij. op het grote nieuws waren afgekomen, een* olijk toe. Opnieuw dampte de koffie En de wind raasde rond de nederigs stolp, die Vrouwe Fortuna tot een re. vende hemel voor de bewoners gemaald had. t olkstvomngbouw in Belgrado, Joego-Slavie s hoofdstad (Van onze Utrechtse redacteur.) Een gouden ring als symbool van de onverbrekeiyke huwelijkstrouw moet wel byzonder hecht zijn. Wanneer zo'n kost bare kleinood met een gewicht van 5.4 gram een last van 1100 kg. kan dragen, zynde een auto met een charmante jonge dame plus het bevestigingsmechaniek en dan nog niet breekt, mogen wij zeker niet klagen. Een Utrechts edelmetaalbedrijf is erin geslaagd een legering van een 14 karaats gouden ring samen te stellen en een speciale giettechniek te vinden, waardoor dit kunstje uitgehaald kan worden en het enige gevolg is geweest, dat de ring enigszins een ellipsvorm kreeg, doch een scheurtje of breuk viel niet te consta teren. In eerbiedige aandacht stonden enige deskundigen, onder wie de hoofdessaieur van het Waarborgkantoor voor goud en zilver te Utrecht en een landelijk inspec teur, alsmede enige burgers, onder wie wij een bekend plaatselijk juwelier ontdekten, en natuurlijke enige kranten mensen met fotografen in de stromende regen rondom een kraanwagen op het Vreeburg geschaard. Eerst werd een stellage gemaakt, een vierkant raam van houten balken en touwen, waarin een Peugeot.au to straks omhoog gehesen zou kunnen worden. Nauwkeurig werd nagegaan, dat de auto toch vooral precies in het midden opgenomen zou worden én eindelijk peuterde een heer een gouden ring uit zjjn vestzak (om misver stand te voorkomen delen wij mede, dat hij er ook zelf een aan zijn ringvinger droeg) om dit voorwerp boven de auto over twee van elkaar gescheiden nippels te schuiven. Haten maar I „Halen maar jongens", en de auto met dame ging een halve meter boven ten Kroatische boerin in het Loutdes van Kroatië, Maria Bistriea. „Voor «en vrij en godsdienstig Joego-Slavië", zal zeker een der intenties zjjn. VGRAVENHAGE, 1 December 1950. De kwestie der (op-salarissen, behorende bij artikel 2 van de begroting van Binnenlandse Zaken, moest worden uitgesteld tot a.s. Woensdag. Over deze topsalarissen zijn namelijk moeilijkheden te verwachten. Een deel der Kamer schijnt zich niet te kunnen verenigen met dc verhoging dezer topsalarissen en er lag vandaag reeds een amendement ter tafel, ondertekend door P. V. d- A., A. R. en C. H., strekkende om de salarisverhoging voor een aantal topfunctionarissen bij alle departementen weer te doen vervallen. Dit is een zaak, welke alle departementale begrotingen betreft en de reeds behandelde begrotingen van Landbouw en Ecouoniische Zaken moesten dan ook reeds worden aangehouden totdat over deze zaak zal zijn beslist. Verwacht kan worden, dat deze kwestie niet in een uurtje op een Vrijdagnamiddag dc belangstelling in de Kamer was bovendien zeer klein kon worden afgedaan. Daarom werd dit punt door de voorzitter, dr. Kortenhorst, tot a-s. Woensdag aangehouden. B-Y-» ""dig was om het gevaar van een vyfdc colonne van het volk af te weren. Da'regering te laat zou zijn geweest met de plannen voor de burgerlijke ver dediging, ontkende minister Teulings. Het zou beslist onjuist zijn geweest deze plan nen eerder openbaar te behandelen. Deze burgerlijke verdediging gaat een massa geld kosten, dit moet de coördina tie-commissie eerst zorgvuldig bezien, eer der kan men niet beginnen met het aan schaffen van materiaal. De minister hoopte, dat vóór I-Juli de wettelijke regeling ter zake gereed zou zijn. Nationale Reserve Dc Nationale Reserve zal ln zoverre dienen voor de burgerlijke verdediging, maar in militair opzicht ten aanzien van de bestrijding van de vijfde colonne. Dit zeide de minister over de uitlating van minister s'Jacob. die de Nationale Reserve in verband had gebracht met de burger lijke verdediging. Als ik spreek over bur gerlijke verdediging, aldus minister Teu lings wordt er iets anders bedoeld Een film- en perscampagne voor het Instituut „Steunt Wettig Gezag" lag buiten 's mi nisters bevoegdheid. De zaak Schallenberg, waarover de heer Gortzak had gesproken, lag geheel In de justitiële sfeer, daar stond de B.V.D. ge heel buiten. In z(jn antwoord op bemerkingen om- Irent de burgerlijke verdediging, merkte min. Teulings op, dat de regering wacht op het rapport van de coördinatie-com missie. Dit rapport verwacht de regering nog dit jaar. Na bestudering hiervan hoopt de regering dan nog in de eerste helft van het volgend jaar met wettelijke voorstel len te kunnen komen. Ook inzake de bur gerlijke dienstplicht en „Steunt Wettig Gezag", kunnen eerst beslissingen worden genomen na kennisneming van het rap port der coördinatiecommissie. Minister Teulings gaf vervolgens een overzicht van de provinciale plannen der burgerlijke verdediging. De provincies hebben te dezer zake een verdeling ge maakt in A-plannen voor de meest ge vaarlijke punten en z.g. B-plannen voor de minder gevaarlijke gedeelten. Uit dit overzicht bleek, dat Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Noord-Brabant het verst zijn gevorderd. De plannen van alle kringen in deze provincies zijn ten depar- temente ingediend. Het slechtst is Gelder land eraan toe, van welke provincie nog slechts 1 B-plan is ontvangen. De minister deed de suggestie de defen sie-commissie uit de Kamer met enkele i leden voor de burgerlijke verdediging Uit j te breiden. Op de replieken ingaande benadrukte «tgg* laaUut nut mm, tot «r m» ren tegen dz opmerking betreffende de Dienst Maatschappelijke Zorg, dat de geestelijke verzorging voorgerepatrieer- den uiteraard bij de kerken zou liggen. Hy dacht daarbij bijvoorbeeld aan het Humanistisch Verbond. De minister ant woordde hiefop, dat deze passage sloeg op de feitelijke toestand betreffende de gees telijk-religieuze verzorging. Hij zou zich hieromtrent doen inlichten. A mbtenarenzaken Bij de overige hoofdstukken van deze begroting van Binnenlandse Zaken waren het deze middag alleen nog de ambtena renzaken waarover een of ander te zeggen vieL Er werkten onder de ambtenaren te veel mensen op arbeidsovereenkomst. Er werd een bijdrage gevraagd voor de ziekenfondspremies der gepensionneerde ambtenaren en voor een vacantie-toeslag voor ambtenaren (Stapelkamp A.R.). Dan was er de verhoging der pensioenen met een toeslag (Beernink), de kwestie van de uitgezuiverde ambtenaren, de z.g. F 221 -ers (Ritmeester WD en Beernink CH). Een vrees voor algehele herhaling van de zuivering is ongegrond. Een enquête zou kunnen uitmaken hoeveel F 221-ers prys stellen op behandeling van hun zaak voor de Raad vari State. Ook de heren Dassen (KVP) en Van Sleen (P. v. d. A.) spraken, over dit probleem, alsmede over de geneeskundige verzorging der ambte naren, waarover ook nogal iets te doen was. Het was intussen te laat geworden om het gehele antwoord van de minister hier op nog deze middag te kunnen aanhoren. Bij zyn antwoord ingaande op de pen sioenen, deelde hij nog mede, dat over een nadere toeslagregeling juist overeen stemming was verkregen. Het betreffen de wetsontwprp was "in vergevorderde staat van voorbereiding. Het zal nog deze maand, aldus de minister, bij de Kamer kunnen worden ingediend. Het aantal arbeidscontractanten was na de oorlog onevenredig toegenoinen door het groot aantal taken, waarin moest wor den voorzien. Men was er op uit om deze verhouding weer in evenwicht te brengen. Indien deze ambtenaren een vaste taak hadden, moest .dit eveneens worden be zien. De ambtenaren van het Beheers- institi!.ut hadden zeer hoge salarissen, om dat deze functie tijdelijk en zonder wacht geld zou zijn. Desniettemin is als oplos sing een wachtgeld gevonden, maar dan tegelijk een teruggang naar het normale loon. Daar de kwestie der topsalarissen toch al tot a.s. Woensdag was verschoven, werd het verdere antwoord van de minister óók tot die datum uitgesteld. T. S. de grond. De spanning viel van de gezichten der omstanders te lezen en men slaakte een collectieve zucht van verlichting toen de auto weer op de aarde terecht kwam en de edelsmid de onbeschadigde ring kon vertonen. (Van onze weerkundige medewerker). Ofschoon de eerste dag van de eerste wintermaand ons gelukkig nog geen winterkoude heeft gebracht is 'net weer allesbehalve aangenaam geweest. Alsof wij de afgelopen maanden nog geen regen genoeg hadden gekregen, heeft Pluvius zijn regendruppels opnieuw in dichte drommen over ons land uitgestort. Op het vliegveld Doelen bij Arnhem viel al 26 millimeter in 24 uur tijds. terwijl in De Bilt 22 en op vliegveld Twente 21 millimeter werd gemeten. De oorzaak van deze regenval was een koudefront, dat gisteren gedurende de middag en de avond oris land is gepasseerd. Dit front hing samen met een actieve depressie voor de Noorse kust, waarvan een uit loper zich vanmorgen tot op de Noordzee uitstrekte. Dit had voor onze kust tot gevolg, dat de wind, die gistermiddag flink was afgenomen, vannacht opnieuw sterk aanwakkerde, zodat windstoten van 90 KM. per uur werden gemeld. Aange zien de windrichting toen West was (dit in tegenstelling tot gisteren, toen de wind uit het Zuid-Westen kwam) moest de waarschuwingsdienst tegen storm vloeden vannacht nog in actie komen en Rotter dam, Willemstad en Gorinchem waar schuwen voor flink hoog water. Ver wacht mag worden dat de wind in de loop van vandaag zal verminderen, zodat de kans op overlast van water bij de vloed van vanavond minder groot is. Voor Zondag ziet het w-eer er maar guur uit. Grote hoeveelheden koude lucht, uit het Poolgebied worden over Schotland, waar de temperatuur tot het vriespunt is gedaald, naar het Zuiden gevoerd. Het is niet te verwachten dat hierin spoedig verandering zal komen. Kleine storingen, die zich met deze stro ming meebewegen, kunnen de buiigheid tijdelijk doen toenemen. Behalve regen viel vannacht ook reeds hagel, waarbij in Friesland en Groningen onweer voor kwam. Het is niet uitgesloten, dat uit deze buien ook nog sneeuw zal vallen, die evenwel geen erge verkeersbelemme- ring zal kurinen zijn, omdat een vorst periode niet in zicht is en de sneeuw dus niet blijft liggen. Geheel onverwacht voor de kinderen in het „Koning Willemshuis" iu de Amster damse Jordaan, bracht Prinses Wilhelmina die voor enige dagen Haar intrek heeft genomen in het Koninklijk Paleis op de Dam een bezoek aan dit in de Egelantiers straat gevestigde jeugdhuis. Met een leider en een leidster van het tehuis had de Prinses reeds des ochtends een half uur lang in het paleis een diep gaand gesprek gevoerd over het massa jeugdwerk. Zij gaf daarbij de wens te kennen zich des avonds persoonlijk van dit werk op de hoogte te stellen. De kinderen waren echter niet op de hoogte gesteld van het bezoek. De eer sten, met wie Prinses Wilhelmina een gesprek voerde, wisten dan ook niet. DE DIRECTEUR van de Rotterdamse Bank van Lening heeft eert. lezing ge houden over dergelijke banken, waarbij hij opmerkte, dat volstrekt niet allee* kleine luyden" hun. panden bij de Lom. bardijnen kwamen belenen. In de yssere kiste" van Het Huis der Leerunge te Rotterdam werden zelfs de kroonjuwelen van Engeland, de juwelen, van de keurvorst van Saksen en de robij nen van de koning van Portugal bewaard. Zelfs vorsten leenden derhalve bij „Ome Jan". Als we nu grote bankgebouwen zien verrijzen, moet men maar denken, dat het de gehate en vervolgde Lombardijnen waren, die het eerst door hadden, dat met geld geld te verdienen is. UIT DE Amerikaanse radio's zullen vreemde geluiden klinkenwant de rege ring neemt met de radio geheime mili taire proeven, zo is officieel meegedeeld. Mijn radio had deze week ook al van die kuren. Zou generaal Kruis hier ook alTja, het is nie* alles „negen heit de klok". Misschien is de familie van Tutten extra bezig. IN AMSTERDAM heeft een dief een lelijke strop gehaald. Een poortje nam teder afscheid en een dief dacht van die liefdesminuten gebruik te kunnen maken om de fiets van Romeo weg te nemen. Maar zo innig was het afscheid niet, of de jongeman pakte de rover bij zijn kraag. Was het nu een poging tot dief stal of een valse streek van een vrij gezel, die geen zonneschijnsel in het water kan zien. Ik ben er nóg niet achter. OVERIGENS VAN strop gesproken, In Amsterdamse dagbladen sfonden adver tenties, waarin tweedehands bromfiet sen te koop werden aangeboden. Bij de verkoper vond men dan een „vrijwel nieuwe" bromfiets. De verkoper en zijn vrouw hadden korf geleden ieder zo'n fiets gekocht, doch weinig gebruikt. Als de koop doorging volgde spoedig teleur stelling, want van de fiets deugde heel weinig. Na onderzoek bleele, dat. de verkoper een bromfietsenverhuurinrichting dreef en door middel van deze advertenties zijn totaal versleten, wat opgelapte brom fietsen van de hand deed. Er zal dunkt me meer gebromd dan gefietst zijn. Als nu onze goede Louis Davids nog leefde..., TOT CHAUFFEUR-MONTEUR bij de gemeentereiniging te Hippolytushoef is de heer Schat benoemd; de man die hem dikwijls assisteert heet Engel; ieder kent hen. maar geen Wieringer huisvrouw durft hen met de naam aan te spreken. Begrijpelijk. Wat een consequenties. Maar veronderstel dat die Schat en Engel in Finsterwolde woonden. En dan een telefoongesprek met de. burgemeester of minister Teulings moesten voeren. MORGEN IS het weer Zondag. Eerste collecte voor de nieuwe kerken in ons bisdom. „Sursum Corda" heft deze week de leuze aan van: „Het Zilveren Dubbeltje in de Koperen Schaal". Moge de wens vervuld worden. Ach, als we goed door dachten.... Via het Epistel worden de Broeders (maar ook de Zusters hoor) aangemaand om eindelijk eens uit de slaap te ontwaken. Onberispelijk leven, alsof het klaarlichte dag is. De „beminde gelovigen" krijgen ze weer uitgemeten op de eerste Advents-Zondag. Het Evangelie spreekt in deze dagen voor zich zelf Overigens niet al te benautiSd, God regeert wie hun zovele diepgaande vragen over hun werk stelde, maar al spoedig hoorde men de kinderen tot elkander fluisteren: „Zou dat de oude Koningin niet zijn?" Ze kregen pas zekerheid, toen de Prin ses reeds weer vertrokken was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3