Amerika slechts een verjongd Europa? Het federalisme te Straatsburg verslagen Industrie worstelt met binnen stromende orders Dieptepunt van Sovjet-Russische >ropa Bertha Hertogh verzoende zich met haar moeder Lek of het Eemmeer voor de drinkwatervoorziening Overgang van K.N.I.L. naar K.L. Onverzettelijkheid der zamen Mr. Roem is vol goede moed Stadsnieuws De Europese reeds door de Atlantische idee verdrongen? w WALDO A De anti-godsdienstwet in Mexico Open brief aan Amster damse Gemeenteraad Commissies van advies en onderzoek GOD EN ZIJN De „Garuda" en de K. L. M. „Boycot-actie gaat door" als Nieuw-Gninea niet Een oplossing voor Nieinv-Guinea moet te vinden zijn Na-oorlog$e machtsverdeling Latijnse en Noordelijke opvattingen Geen derde of vierde macht LANGE LEVERTIJDEN EN VRIJWILLIGE DISTRIBUTIE R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. BURGERLIJKE STAND ,DE VAL VAN BERLIJN'1 AUTORIJSCHOOL „Indonesianisatie" van personeel vindt voortgang NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hoofdredacteur. Leo J. M. HazeUet Dit i* het wat allerlei gesprekken over het toiereotle- LAATSTE BERICHTEN Grotewohl doet beroep op Adenauer „Propaganda' zeggen Bonnse kringen overgedragen wordt VEEMARKT TE ROTTERDAM veld links SfAANDAG 4 DECEMBER 1950 PAGINA 2 (Yan onze bijzondere medewerker). Toen de Straatsburgers een paar dagen geleden hun Europese vlaggen weer oprolden, leek dat een zeer symbolische geste. Met de vlaggen ging ook de idee der Europese federatie in de kast. Straatsburg zal vooreerst niet het IVashinston van Europa tvorden. De omkeer, die zich reeds in Augustus zo duidelijk heeft afgetekend, en die intussen een bevestiging had gekregen door de „Europese' debatten in een aantal echte parle menten, heeft zich onder de raadgevers van vijftien naties gehandhaafd. De federatief gezinden onder hen een minderheid hebben zich mok kend in het gelid geschaard en beloofd te zullen medewerken aan de intensivering der practische samenwerking door de vorming van speciale gezagsorganen. ZIJ gaan deze weg zeide Georges Bidault met weinig geestdrift en met weinig overtuiging. Men moet hopen, dat de mannen van het ..faire 1'Europe'a la minute" niet tot lastige criticasters wor den, nu de raadgevende vergadering ein delijk zover is. dat zij door concrete en practische adviezen de ministers van dienst kan zijn bij hun moeizame pogingen om een werkelijke vergroeiing vooreerst onmogelijk is gebleken. Sommige van hen hebben het in de Straatsburgse ver gadering reeds bij voortduring hard te verantwoorden gekregen, en men heeft er, vanuit de koude en zeer nuchtere hoek der AssembTée, bij herhaling op gewezen, dat zij', die de nationale rechten en plich ten van regeringen nu maar eensklaps in een gemeenschappelijke pot wilden gooi- nen, niet zq grootmoedig over nationale belangen heen- stapten, wanneer het er, zoals in de O.E.E.C., om ging de handels belemmeringen tussen de toekomstige federatie-genoten uit de weg te ruimen. De idee van het verenigde Europa wordt Intussen overschaduwd door de wijder reikende bindingen, die de logische con sequentie vormen van de na-oorlogse machtsverdeyngen. Tegenover de droom van een Europese statenbond staat nu eenmaal de werkelijkheid van „het ijzeren gordijn", van Je verscheuring van het oude werelddeel. Hét economische aspect dezer verscheuring is in Straatsburg niet meer ter sprake gekomen. Des te sterker heeft zich echter het politieke gevolg er van in dg overwegingen der Assemblee cp de voorgrönd gedrongen. Nu de federalisten de eenvoudige for mule van het „faire 1' Europe" in Straats burg niet langer hebben gepousseerd en beloofd hebben terug te gaan naar de propagandistische niveaux, hebben ande ren betoogd, dat de gedachte van een Europese eenheid eigenlijk reeds achter haald is door die van de veel verder strek kende Atlantische gemeenschap. Daar mee is opnieuw een principiële kwestie op de tafel der Assemblee gelegd en het laat zich aanzien, dat zij b|j haar verdere beraadslagingen niet om een duidelijk antwoord op deze vraag zal kunnen hèen- draaien. Het Is duidelijk, dat daarmee de gehele gedachte der Europese vereni ging in het geding is en dat deze even tueel een radicale wijziging zou moeten ondergaan. Zulk een wijziging zou inderdaad een pijnlijke beslissing van de zijde van de strijdbare Europeërs vergen, doch zij zou anderzijds betere perspectieven kunnen openen dan de eenheidsgedachte op dit ogenblik heeft. Wat men ook van de Itraatsburgse besprekingen gedurende an derhalf jaar moge zeggen, men moet er kennen, dat zij het grote nut hebben ge had, dat zij de tegenstellingen zonder veel camouflage hebben duidelijk ge maakt. Breeduit gezegd staat er de Latijnse opvatting tegenover de Noordelijke. Het uiteenvallen der socialisten in de Assem- blée op het stuk der defensie, kan er niet aan doen voorbij zien, dat geen der beide kampen bereid is een suprematie van het andere in een verenigd Europa te aan vaarden- De lijn dezer verdeling zet zich nemende, kracht en in het binnenland het feit, dat de Duitse socialisten met toe- duidelijk voort in West-Duitsland, getuige met toenemend succes de gedachte blij ven propageren, dat Duitsland slechts tot een volledige samenwerking kan toetre den, wanneer het eerst zijn eigen onaf hankelijkheid heeft teruggekregen. Men dient zonder veel omhaal vast te stellen, dat de Europese gedachte in haar oude vorm door wantrouwen is over spoeld. Venijnige opmerkingen, die door zovele afgevaardigden in Straatsburg werden gemaakt over de weigering der Duitse socialisten om zich voor een Duitse deelneming aan een Europees leger uit te spreken, mogen hoe gerechtvaardigd zij ook mogen lijken niet doen voorbij zien aan de malaise, waarin de Duitse Europa-geestdrift door zovele Franse initiatieven is geraakt. De koppeling van de Saarkwestie aan Duitslands intrede in de Assemblée, de koppeling van het Duitse aan het Russische gevaar in het Pleven-plan, de koppeling van het Ple- venplan aan het Schumanplan, dit alles heeft de Duitse mening niet zonder be roering gelaten. Ware de uitweg der in ternationale gezagsorganen niet gevon den, dan zou in deze omstandigheden de Raad van Europa geen practisch terrein van werkzaamheden meer hebben kun nen vinden. De nu gekozen weg eist echter, wil hij tot het doel leiden, de nodige „pushing power" en daarbij rjjst de vraag, van waar deze kracht te verwachten is. Te rugblikkend op het jongste verleden moet men zeggen, dat de Amerikanen in vijf jaren tijd meer stuwkracht aan Europa geleverd hebben dan hetzelf ver mocht op te brengen; en dat zij in deze periode meer voor een Europese eenheid hebben gedaan dan de Europese landen gedurende decennnia. Nauwere banden tussen het oude Europa en het Noord- Amerikaanse gemenebest lijken een be tere garantie voor een toekomstige een wording van Europa dan elke streving, die uitgaat van de illusionistische gedach te in Europa een derde of zo men het Britse gemenebest derde wil noemen vierde wereldmacht op te bouwen. Elke poging om Europa te vestigen tussen de Sovjetunie en de U.S.A. lijkt ons uit te gaan van de valse veronderstel ling, dat er in het huidige wereldbestel tegenstellingen tussen de oude en de nieuwe wereld zouden bestaan. Vrees voor Amerikaanse suprematie is uit den bozo. De U.S.A. zijn in zekere zin niet anders dan het verlengstuk van het oude Europa, een verlengstuk waarin zich de kracht van het oude werelddeel heeft verjongd en waarin zich de materiële basis van zijn vrijheidsdrang heeft ver legd. Die basis te behouden, haar als het ware weer naar Europa toe te trekken, lijkt nu de enige mogelijkheid om onze vrijheidswil nieuwe kracht te geven en te behoeden voor de verrotting door angst, verarming en op overleefde tradi ties gebouwd wantrouwen. Europa kan zich alleen handhaven door zich tenvolle in te se.hakelen in een geheel, dat zelfbe wustheid kan plaatsen tegenover angst, dat een technische overwinning op de ar moede kan behalen en dat generlei tradi tionele remmen kent. Deze overwegingen gelden nu wel vooreerst op het gebied van de militaire paraatheid, waarover in Europa reeds zo vele vergeefse woorden gesproken zijn. Na het uitbreken van het Koreacon- flict trad bij het begin van de zomer periode van dit jaar een plotseling ver schuiving op in de algemene ontwikke ling van handel en industrie, zowel hier te lande als overal elders, in sterke mate nog gestimuleerd door de verwachtingen welke met het oog op de tot dusver nog weinig concrete vormen vertonende her bewapeningsplannen werden gehuldigd Deze verschuiving, welke zich uitte in een sterke stijging van opdrachten en in een snelle herziening van de tot dus verre gevolgde voorraadpolitiek, die vóór die tijd er op was gericht om de voor raden zo gering mogelijk te doen zijn, bereikte voor enkele weken terug haar hoogtepunt. Daarna trad even een lichte aarzeling in, het tempo van het opvoeren der voorrraden werd iets geringer o.a. vanwege het aannemen van een afwach tende houding t.a.v. maatregelen, welke op internationaal niveau ter beteugeling van de grootscheepse hausse in produc tie-prijzen individueel zou kunnen wor den getroffen. De opgeblazenheid werd in verschillen de sectoren iets minder. Zowel het feit, dat de verhoudingen tussen liquide mid delen en omvang der vooraadvorming wegens de sterke prijsstijgingen alsmaar ongunstiger worden, alsmede de zeer plotselinge en grondige wijziging, welke in de politieke en militaire situatie in het Verre Oosten is ingetreden, hebben er toe geleid, dat de aarzeling als het ware vol komen is weggevaagd. Dit heeft opnieuw en in nog sterker mate dan tot dusver ge- J.L Donderdag speelde SBO 1 voor de competitie van de RSB tegen Wester Toren I. 6 partijen werden uitgespeeld; v. d. Berg won in een aardige stijl van A. Hillo, v. Zijl bouwde op het Juiste mo ment een aanval op en gaf zijn tegen stander een kans meer om op verhaal te komen. Ook hij wist zijn partij te win nen. Maagdenberg verkreeg uit een Siei- liaanse opening een goede stelling maar zag iets over het hoofd wat hem een stuk maar ook zijn partij kostte. Mulder maakte het zijn tegenstander zo benauwd dat deze zich in een kor.e partij mat liet zetten. Noordegraaf behaalde remise, terwijl Buchers een fout maakte welke hem het verlies van zijn partij opleverde De partijen van Zeef, Leerentyeid, de Jong en Broeren werden afgebroken. De voorlopige uitslag is SVz2% V0°I De afgebroken partijen tegen «^harlois I werden verloren zodat de uitslag 5 h 4% voor Charlois is geworden. Voor de huiselijke competitie zijn ae volgende partijen gespeeld: Kop-Kleinehoort j Sonnemans-v. Akkeren O-"1 Zoetmulde-Loog vz Erftemeijer-Fisser 01 S'teenhouwer-Kemper 10 GEBOREN: Jacoba Z., d. van G. C. Buijs en J. F. Meijer: Reinier, z. van G. P Lens en M. v. d. Velden; Anna M„ d. van W G. Kienhuis en J. J. v. d. Mespel: Harry A. z. van A. Boelens en J. M. van Gerven; Catharina J„ d. van A. Zuidgeest en C. J Zonneveld; Alida M., d. v. D. Hoogstad en M. M v. d. Kroon. OVERLEDEN: J. J. Hutters, 50 j. vr. Van W. Moes. leid tot angstaankopen- en opdrachten, met het gevolg, dat de toch al moeilijke positie in diverse takken van handel en nijverheid sterk wordt bedreigd. Een van de reflexen hiervan vormt de verdere opvoering van de wachttijden, welke thans voor walsproducten o.a. staalplaten enz. ruim acht maanden be draagt. In de textiel wordt het met de levering van tal van basis-producten ook voortdurend moeilijker, zowel vanwege de sterk gestegen exportorders als door de belangrijk toegenomen binnenlandse opdrachten. Voor sommige basisartikelen is levering voor Mei 1951 niet meer mo gelijk, terwijl men zich voor verdere ter mijnen maar liever niet verbindt met het oog op de onzekere vooruitzichten nopens de grondstoffenpositie. In diverse takken van handel en nij verheid wordt op eigen gelegenheid en in eigen kring een soort distributiesy steem doorgevoerd teneinde een dreigend vastlopen van de afzetverhoudingen te voorkomen. Bij de ijzer- en staalindustrie ligt de bottle-neck vooral in een onvol doende toevoer van cokes, waardoor een opvoering van de productie wordt ge remd. Ten aanzien van deze bedrijfstak houdt men in de gehele wereld het oog gericht op de belangrijke uitbreidingen, welke het volgend jaar o.a. in Amerika gereed zullen komen en tot vergroting van de productie zullen kunnen bijdra gen. De vraag Is dan echter of de aan voer van de basisproducten nl. erts en cokes dan wel aan de vergrote capaciteit zal kunnen beantwoorden. Al met al zijn de goederensector van schier de gehele wereld de tot dusver nog nauwelijks op adem gekomen inhaal- pogingen ten aanzien van de afzetverhou dingen de laatste dagen danig verstoord. Stalen zenuwen en een juist psycholo gisch inzicht om speculatie te onder scheiden van normale bona fide, vraag zijn twee vereisten, die onder deze ge spannen verhoudingen in tal van gevallen wel zeer gewenst zijn. Men kan twijfelen aan de wijsheid van het lang omstreden Straatsburgse besluit de onderhandelingen der verantwoorde lijke ministers nog eens te doorkruisen met eèn aanbeveling voor een Europees leger en met een herinnering aan een vroegere aanbeveling voor de plaatsing van zulk een leger onder een Europese defensieminister en een Europese parle mentaire controle. Nergens is Europa meer afhankelijk van de U.S.A. dan op het gebied der de fensie, nergens is een snelle en effectieve methode meer noodzakelijk dan hier, ner gens ook is een oplossing minder geschikt dan een zodanige, die werd ingegeven door een traditionalisme, dat door de storm der tijden reeds lang behoorde te zijn weggespoeld. In Straatsburg is hel Europese leger aangeprezen als de beste stap ter verwezenlijking van een Euro pese eenheid. Men moet vrezen, dat zulke koeien-waarheden de gedachten afleiden van het doel van zo'n leger: in de kortst mogelijke tijd een barrière op te bouwen, die het mogelijk maakt op gelijkwaardige basis met de Russen te praten over de verdeling van Duitsland en Oostenrijk. Deze kwesties werden in Straatsburg niet aangeroerd, doch men dient te beseffen, dat zij voor Europa's toekomst van essen tiëler betekenis zijn dan de vraag of de toekomstige Duitse troepen binnen At lantisch dan wel binnen Europees kader dienen te worden opgesteld. De filmindustrie in de Sovjet-Unie is kort na het beëindigen van de tweede wereldoorlog begonnen mét de belang rijkste phasen van deze volkerenstrijd als een soort geromantiseerde geschiedenis op de filmband vast te leggen. Dat die geschiedschrijving op celluloid nogal een zijdig is. zal slechts weinigen verwonde ren. maar zelfs met een minimum aan kennis omtrent de gebeurtenissen in de jaren '40-'45 zal men een film als „De val van Berlijn" slechts glimlachend kunnen bekijken. Op een beetje naieve en kin derachtige manier wordt de geallieerde overwinning in Europa als een Russische aangelegenheid voorgesteld, waarbij al leen de Sovjet-Unie het initiatief in han den heeft gehad. Maar dat is niet het enige bezwaar tegen deze film. Ook in de niet-historische passages geeft ze een primitieve voorstelling van zaken, die haar ongeschikt maakt voor West-Euro- pese consumptie. Het begint al dadelijk met een bijeenkomst van Russische staf chefs en Sovjet-autoriteiten onder voor zitterschap van Stalin, waarbij de vraag gesteld wordt, wie Berlijn zal innemen, de westerse machten of de Sovjet legers. Als de goedmoedig lachende maarschalken voor zich de eer opeisen, wordt hun dit buitenkansje genadig door Stalin geschon ken, die daaraan als een yoyale Sinter klaas aan ieder van hen extra bewape ning en ettelijke divisies verse manschap pen cadeau doet. Men moet in het begin wennen aan deze ongecompliceerde voor stelling der feiten, die eerst als een goed kope farce op Russische toestanden aan doet, tot men met een schok bemerkt, dat alles dodelijk ernstig bedoeld is. De opmars naar Berlijn is daarna van Advertentie eenzelfde onechtheid als het voorafgaan de. We hebben de laatste jaren genoeg Engelse en Amerikaanse oorlogsdocumen taires gezien van een niets ontziend rea lisme om in deze Russische namaak-oor- log met zijn omvangrijk vuurwerk en ge varieerde knaleffecten hoogstens een in teressant stukje studio-techniek te zien. En het hoera-patriotisme, dat er bij aan bod komt, is van het goedkope soort, dat we in de slechte Amerikaanse films van dit genre hebben leren verfoeien. De Russische opmars wordt afgewis seld met beelden uit het brandende Ber lijn. waar Hitier en zijn onmiddellijke omgeving in de befaamde bunker bij de Rijkskanselarij hun ondergang tegemoet gaan. Zelfs het huwelijk van de „Führer" met Eva Braun en hun gemeenschappe lijke dood wordt ons niet bespaard, maar deze gedeelten zijn zo caricaturaal dat zij eventueel in een satyre op hun plaats waren geweest, maar niet in een als re constructie van de werkelijkheid bedoel de film. Voor geïnteresseerde filmliefhebbers kan „De val van Berlijn" hoogstens van belang zijn in zoverre zij bewijst tot welke diepten van goedkope effecten en technische middelmatigheid de eertijds beroemde Russische filmproductie geval len is. Men hoeft haar slechts te verge lijken met het twintig jaar oude en on langs weer opnieuw vertoonde „Storm over Azië" om met zekerheid te weten, dat de domme propaganda het in die ja ren gewonnen heeft van de ongeëvenaar de vakbekwaamheid van destijds. En daaraan kunnen zelfs de door de impor teur zo hoog geroemde kleuren (volgens een nieuw procédé) niets veranderen. In tegendeel, zouden we willen zeggen. C.B. INSTRUCTEURS-DIPLOMA R.M.A.C De Mexicaanse president Miguel Ale- man heeft bij: het parlement een wetsont werp ingediend, dat de anti-godsdienst wet van 1926 wil opheffen. Deze wet, die thans niet meer wordt toegepast, doch tengevolge waarvan in de twintiger jaren de Kerk: in Mexico een bloedige vervol ging te verduren had, richt zich tegen de Katholieke Kerk en Haar instellingen, alsmede tegen iedere openbare verering van God. Naar aanleiding van het plan voor aan voer van suppletie-water voor het Prov. Waterleidingsbedrijf van Noord-Holland en de gemeentewaterleiding van Amster dam en de voorgestelde onttrekking van water daartoe aan de rivier de Lek, heeft prof. ir Chr. K. Visser, waterleidingdes- kundige van de provincie Zuid-Holland, een open brief gericht tot de gemeente raad van Amsterdam. Prof. Visser laat daarin een „ernstige waarschuwing" horen tegen deze onttrek king. Hij betoogt, dat in droge jaren gedu rende geruime tijd.het water van de Lek van te onvoldoende hoedanigheid zal zijn om tot drinkwater te kunnen worden ver werkt. De Rijn nl., waaruit de Lek wórdt gevoed, is in feite de open riool van een belangrijk deel van West-Europa. „Mén kan hooggespannen verwachtin gen koesteren met betrekking tot de zelf reiniging van hét Rijnwater, doch deze is bij dergelijke omstandigheden en vooral door chemische verontreiniging door de industrie, lang niet- volledig". Paarbij- kan men nog verwachten, dat de industrie langs de Rijn en haar zijri vieren in belangrijke mate zal uibreiden. De grote moeilijkheden om dripkwater dat aan redelijke eiseh. voldoet aan de Lek te onttrekken, zullen uiteraard tot uitdruk king '-komen' in'de aanleg- en exploita tiekosten. Het proces in Singapore. Mevrouw Hertogh (rechts) met haar dochter Bertha (links) in het klooster te Singapore, waar het meisje, in afwachting van de behandeling van het beroep van de tegenpartij zal moéten verblijven. Staande achter Bertha een lid van 't Nederlands consulaat. Naast mevrouw Hertogh de kanselier van het consulaat, de heer F. van Lutheran. Oe I3-jarige Bertha Hertogh, wier Herder" te Singapore, waar ze na huwelijk, zoals wij Zaterdag bericht- de uitspraak heen gebracht is, haar ten, ongeldig »9 verklaard, heeft Maleise dracht verwisseld voor een thans in het klooster „De Goede eenvoudige witte jurk. Zij heeft haar trouwring afgedaan en draagt het haar nu in vlechten. Onder het oog van haar moeder beweegt zij zich vrijelijk tussen d« andere meisjes. Volgens de kloosterzusters is zij met haar moeder, die op Bertha's verzoek de nacht in het klooster doorbracht,"„goede maatjes". Bertha wist zich verscheidene gebeurtenis sen uit baar vroeger leven thuis te berinneren. Men zou zich nu bij deze omstandighe den nog kunnen neerleggen, volgens prof. Visser, ware het niet, dat reeds een tien tal jaren geleden prof. ir Th. Thi.jsse, des tijds hoofdingenieur van de dienst voor de Zuiderzeewerken, alsmede dr ir p. Lindenbergb. directeur van de Leidsche Duinwater Mij hebben gewezen op de mogelijkheid, water van zeer goede hoe danigheid en in voldoende hoeveelheid aan eigen bodem te onttrekken, nl. aan de grondwaterstroom, welke uit de"e- luwe in de richting van de Zuid-Oost polder vloeit. Dr ir Lindenbergh heeft toen reeds een voorlopig plan hiervoor opgesteld. De bedoelde grondwaterstoom, die ge reguleerd kan worden door een vrij breed meer, het zg. Eemmeer, zal in de Zuid- Ooostpolder ernstige kwel veroorzaken, hetgeen zou kunnen worden opgeheven door op de juiste plaats een bepaalde hoe veelheid water aan deze grondwater- stroom te onttrekken. De te winnen hoe veelheid water is ruimschoots voldoende voor het gestelde doel en bovendien is dit water van zeer goede kwaliteit, zodat 't ten behoeve van 't Westen des lands als suppletiewater kan worden gebruikt. Op deze wijze worden twee belangen gediend, de verbetering van de watervoorziening van het Westen des lands en een verbe tering van de nieuw te winnen landbouw gronden. Ingevolge het bepaalde in de algemene richtlijnen voor de overgang; naar de Kon. landmacht, resp. luchtstrijdkrach ten, van Europese militairen in_ vaste dienst bij het KNIL, beeft de minister van oorlog ingesteld: a) een commissie van advies KNIL K L en b) een commissie van onderzoek KNIL -KL. De commissie van advies heeft tot taak: a. de minister te adviseren inzake de mogelijkheid van rangsbehoud bjj de Kon. landmacht van gewezen beroeps militairen van het KNIL, die buitenge woon zijn bevorderd wegens bijzondere prestaties tegenover de vijand; b. de minister te adviseren in zake de inschatting van de sergeanten van het KNIL volgens hun diensttijd als onder officier. Voorzitter is het hoofd van de afdeling militair personeel van het mi nisterie van Ooblog. De commissie van onderzoek heeft tot taak: a. een onderzoek in te stellen naar de bezwaren, die door Europese militairen, die 24 Juli 1950 in vaste dienst bjj het KNIL waren, zijn ingebracht tegen een afwijzende beslissing op hun verzoek om overgang naar de K. L.; b, de minister te adviseren omtrent be zwaren, welke door belanghebbenden zpn ingebracht tegen de bij de K. L. toegeken de rang, ouderdom in rang, diensttijd, plaats in de ranglijst, enz. derhalve in het algemeen omtrent administratieve han delingen, welke ten aanzien van gewezen beroepsmilitairen van het KNIL zijn ver richt, nadat hun overgang naar de K. L. reeds is geschied. Voorzitter is de gep. gen.-majoor E. Engles. Lijk gevonden. Zaterdagmorgen is uit de Maas bij Ammerzodn het verminkte stoffelijk overschot opgehaald van de 50- jarige J. L. uit Den Bosch, die op 8 No vember j.l. op weg naar zijn werk op de Diezebrug te Den Bosch door een trein werd gegrepen en in de Dieze was ge slagen. In antwoord op schriftelijke vragen tn 't parlement heeft ae Indonesische rege ring over de Garuda Indonesian Airways en het contract met de K.L.M. gezegd, dat de kapitaalsverhouding 50 50 geens zins als maatstaf kan dienen voor machts verhouding in het bedrijf. De regering blijft vasthouden aan het recht met betrekking tot het vaststellen van het lijnennet, de frequentie van elke verbinding en de tarievenpolitiek. Wat de „Indonesianisatie" van het per soneel van de G.I.A. betreft, antwoordde de regering, dat de K.L.M. overeenkom stig het contract hard bezig is in deze richting te werken. Wat de leidende functies in het bedrijf betreft, bij de G.I.A is reeds een Indonesiër als onderdirec teur werkzaam en een als perchef. Het monopolie, dat de regering aan de G.I.A. heeft gegeven, betreft alleen de geregelde luchtverbindingen. Dit mono polie is gegeven, omdat de G.I.A. een overgangsorganisatie is, waarin de rege ring zelf grote belangen heeft. Omtrent de kwestie van naasting van het bedrijf ordt in het regerings- antwoord gezegd, dat indien naasting na 10 jaar geschiedt, de G.I.A. aan de K.L.M. schadevergoeding moet betalen en wel 1 pet. van het bedrag, dat de G.I.A. gemiddeld opbracht in de laat ste 3 jaar, voor elk jaar tot de 30 paren om zijn. De plannen tot naasting moe- en minstens 3 maanden voor Januari 1960 aan de G.I.A. kenbaar worden ge maakt. OAGBIAO VOO» SChltOAM (N OMSlOCnfN 72ste Jaargang No. 21406 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd tn het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam telefoon 67387. Giro nummer 909S ten name van de N V De Contant De Maasbode. Rotterdam Ab« Ki.tHiiciit'ipf IJ? I tf> U**l lléNHllrt 130 pet kwartaal f I 38 per week. Advvi iet ttv pub op gewone kolombreedte f O IS .ie' millimeter noogte fiigv/nniien Mededelingen op redactionele kolombreedte t 030 per millimeter hoogte Con'ract Uneven tegen gereduceerde prps verkrijgbaar bu de administratie of btj de erkende advertentle-bureaux. Kampioenen (kietne advertenttënl tot 20 woorden 50 ct Elk woord meet 3 ct Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bil vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. N hef 25 November-nummer van „Tijd en Taak", onafhankelijk weekblad voor Evangelie en Socia lisme, werd een hoofdartikel gewijd aan het vraagstuk der tolerantie. Het verbaast tegen woordig niemand meer, dat dit probleem wordt aan gesneden. Er is al zoveel over gesproken en geschreven dat voor sommigen misschien zelfs de indruk kan zijn gewekt, dat de kwestie doodgepraat is. Toch hebben wij het artikel in „Tijd en Taak" niet zonder voldoening gelezen. Op de eerste plaats lijkt het onderwerp ons nog helemaal niet doodgepraat in die zin dat men er voorlopig maar beter het zwijgen toe zou kunnen doen. Het probleem staat in het mid- delnunt der reformatorische en katholieke belangstel ling omdat men aan beide zijden er vrij algemeen van overtuigd is. dat de verdraagzaamheid, waarvoor men normen en beginselen zoekt, innig samenhangt met de funderen en beleven van een tolerante houding, welke nog nfet "klaar is. Ie"wijl het gezochte de moeite van het vinden waard blijft, heeft het altijd zin er mee door te gaan. Op de tweede plaats werd in het bewuste art ke van „Tijd en Taak" de verdraagzaamheid anders belicht dan we tot dusver meestal gewend waren. De scj wilde, dunkt me. opzettelijk het tolerantie-begrip a grenzen door er datgene aan te ontnemen wat er met wezenlijk bijhoort en door op datgene de nadruk te leggen wat in het begrip verdraagzaamheid positieve waarde bezit. Sprekend over tolerantie kan men het begrip ook te eenzijdig negatief en passief nemen. De verdraagzaam heid. waar men naar toe wil. is meer dan alleen maar verdragen en dulden: zij is geen gecultiveerde onver schilligheid en meer dan een aangeboren of aange kweekte houding van neutraliteit of onbewogenheid. Verdraagzaamheid heeft zeer veel te maken met re- snect voor de menselijke persoonlijkheid. Inzoverre is zij uitermate positief en bepaalt zij zich geenszins tot „niet tegenstribbelen" of „niet vechten". De voornaamste praktische vraag is daarbij, wat dit respect voor de menselijke persoonlijkheid ia con- creto van ons eist. Men kan geen respect hebben voor de menselijke persoonlijkheid, als men geen respect heeft voor de waarheid, waarnaar de mens met heel zijn wezen zoekt en hunkert. Dit respect voor de waarheid nu is zeer bepalend voor het gehalte en voor de wezenstrekken onzer verdraagzaamheid. Het is niet verantwoord tolerant te zijn t.a.v. het kwade, de leugen en de dwaling als zodanig. De overtuiging omtrent een waarheid draagt noodza kelijk een overtuiging omtrent de onjuistheid van net tegenovergestelde met zich mee. Ik kan en behoef net niet te verdragen, dat anderen mijn overtuiging met delen. Mijn inzichten verlenen mij de onverzettelijk heid van het zekere weten. Onwaarheid wijs ik af, als irreëel, niet ter zake dienende, onwaardig en ge vaarlijk voor de menselijke persoonlijkheid, die er door misleid wordt. Wanneer iemand meningen staat te verkondigen, welke dwars tegen de mijne ingaan, dan neem ik aaar uiteraard geen genoegen mee, zeker met als »3£t me- ringen betreft omtrent belangwekkende levensvragen. Een overtuiging omtrent de waarheid laat de mens verre van onaandoenlijk. Zij is integendeel in staat ae mens min of meer te overmeesteren, in beweging te zetten en mee te slepen; zij laat ons niet met rust en kan heel vaak ook niet gedogen, dat wij anderen met rust laten. Men wil niets forceren en niemand dwingen, maar wél wil men gaarne aan de waarheid de univer sele geldigheid verlenen, waarop zij recht heeft. Want waarheid, die werkelijk waarheid is, is voor alle mensen en is voor alle mensen goed. Moet ik dan niet verdraagzaam zijn t.o.v. hen, die andere opvattingen huldigen dan ik en die dus volgens mij in onwaarheid of in een te onvolledige waarheid leven? Het antwoord mag bevestigend luiden, indien men maar voorop stelt, dat deze verdraagzaamheid in elk geval bepaalde positieve kenmerken moet vertonen en dat zij op geen enkele wijze met de feitelijke aan wezigheid van het onware en onjuiste mag tevreden zijn Een gladde verdraagzaamheid, die langs geen enkele zijde harde en principiële onverzettelijkheid demonstreert, is de moeite der discussie niet waard. Zij devalueert de menselijke persoonlijkheid, die er recht op heeft au serieux genomen te worden en die nimmer gebaat zal zijn met een houding van slappe en volkomen onstrijdlustige onverschilligheid t.o.v. de hr^"str. menseliike goederen vraagstuk dikwijls zo teleurstellend doet zijn. Men staat voor een tweeheid, doch men heeft sleeHts a - dacht voor één ding. Men valt op zijn knieen voor e menselijke vrijheid, doch men vergeet de meegeaeeiue of verworven waarheid op de juiste waarde te - ten. Er zijn kringen, waarin men veel voelt voor een ?o ruim mogelijke verdraagzaamheid, terwijl men ai te lichtvaardig de gewenste onverzettelijkheid te j e schuift. Er zijn ook kringen, waarin men PPf"es tegenovergestelde doet. Nog al te zelden treft men pogingen aan van lieden, die verdraagzaamheid en on verzettelijkheid zo innig mogelijk met elkaar trachten te combineren. Toch zullen zij op den duur alleen de oplossing kunnen brengen. De verdraagzamena tout pn zullen het pL it nooit winnen; zit hebben uiteraa niets waarvoor of waartegen zij kunnen Slechts zij die bij hun eerbied voor de ™enseliU*e persoonlijkheid ook de eerb.ed voor de wrarteMJ* trekken, maken een serieuze kans Zij weten immers wat deze menselijke persoonlijkheid toekomtw willen haar niet— zelfs niet uit vrees voor conflict da gene onthouden wat zij nodig heeft om zich zo volledig m<"»elijk te kunnen ontplooien. tT Wie het evangelisch woord „de waarheid zal U vrij- rnalrrri" overweegt, zal er n'ct gauw toe komen de waarheid te onbelangrijk te achten, om er onverzettelijk v. zijn Hij beseft immers, dat door deze onver zettelijkheid de ware vrijheid gediend wordt. En daar het in heel het vraagstuk der verdraagzaamheid we zenlijk om d» vrijheid begonnen is, zal er geen twijfel meer bestaan: de verdraagzamen moeten onverzette lijk zijn. Zijn zij dit niet. dan noemen zij zichzelf ten onrechte verdraagzaam, plegen zelfbedrog en stichten verwarring. Dat een en ander nog wordt toegespitst, als het gaat over waarheden, welke ons door God werden meege deeld. behoeft geen betoog. De waarheid Gods duldt geen enkel compromis. Om geen enkele diplomatieke reden en omwille van geen enkele ogenschijnlijke vrede laat zij zich terzijde schuiven Zij is halsstarrig met goddelijke halsstarrigheid. En ofschoon zij afkom stig is van Hem, die alle mensen wenst te bereiken en te beïnvloeden zonder ook maar in het minst hun vrij heid te schaden zal zij. er niet voor terugdeinzen zich i-tA.-, ir„ri-o-^,ven Van Ho daken en het zwaard te brengen, waar men wellicht meer prijs zou stellen op vrede. S. JELSMA M.S.C. Aminah heeft een Koran en een gebeds kleed naar het klooster gezonden „omdat Bertha deze nodig zal hebben". De moe der-overste had hiertegen geen bezwaren. Onder leiding van haar moeder heeft Bertha een breiwerkje ter hand genomen. Aan de moeder-overste vroeg zij of ze iets aan muziek mocht doen. Bertha is ook met drie andere meisjes de kapel binnen geglipt om het orgel te bekijken. Zij giechelde toen zij aan het instrument een toon wist te ontlokken. De Oostduitse premier, Qtto Grotewohl, heeft in een brief aan de Westdüitse bondskanselier, Adenauer, een direct be roep pp deze gedaan om te onderhan delen over eenmaking van Duitsland op ba«is van de voorstel'en 'vstri Praag. Vöör de eerste maal sinds de instelling vaji 'de Oostdtvtsè regering wordt.Adenauer door een Oostduitse functionaris officieel met „bondskanselier" betiteld. Het is ook de- eerste maal,- dat de Oostduitse regering zich onmiddellijk tot een lid van de West düitse regering richt. Kanselier Adenauer heeft geweigerd, stelling te nemen ten aanzien van Grote- wohl's brief. In politieke kringen te Bonn echter bestempelt men de publicatie van de brief als propaganda, Op een Zondag te Djakarta gehouden vergadering heeft Sutomo (Bung Tomo), de leden van de Partai Rakjat Indonesia verklaard,, dat, indien op 1 Januari Nieuw-Guinea niet bij Indonesië komt, de boycot-actie doorgaat .Deze actie", zo zeide hij, zal niet gericht zijn tegen in dividuen. doch tegen alle Nederlands» bedrijven, waarbij het Indonesische volk geen bëlang heeft". Op de bijeenkomst waren o.a. aanwe zig de Indonesische minister van Arbeid, een vertegenwoordiger van de Ned. Ho ge Commissaris en een van de Chinese ambassade. ROTTERDAM, 4 December. Aanvoer in totaal 1256 dieren, vette koeien en ossea 810. varkens 446. De prijzen waren als volgt: Vette koeien le kw. t 2.30—2 30. 2e kw. 2.00—2.20, 3e kw. 1-52 varkens (levend gew.) f 1.82) f 1.7o, 1.73. Vette koeien: Aanvoer* groot,* handel: lui; prpzen le en 2e kwal. stabiel, 3e kw. niet geheel prijshoudend; varkens: kleiner, vlot, met stijgende prijzen. Mr Mohammed Roem, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft Zaterdag zijn bezoek aan Londen beëin digd en is naar Nederland teruggekeerd om er aan het hoofd van de Indonesische delega'ie deel te nemen aan de conferen tie _over Nieuw-Guinea, welke vandaag in Den Haag is begonnen. 'v<?r.?ns hij de Britse hoofdstad verliet, beeft hij nog een persconferentie gehou- j n en daar een en ander gezegd over a.ngende problemen. Wat betreft de komende onderhande lingen verklaarde hij, dat de oplossing misschien zou kunnen worden gevonden in een compromis. De conferentie zou „een kwartier of een week" kunnen du ren, maar hij was van mening, dat men een oplossing zou kunnen vinden. „Wanneer men naar 'n conferentie gaat, moet men altijd bereid zijn het eens te worden. Zonder vergelijk zal er in het geheel geen oplossing zijn. De oplossing van de Indonesische kwestie zelf was een compromis en dat was een veel belang rijker vraagstuk dan de kwestie Nieuw- Guinea Op een desbetreffende vraag antwoord de hij nog. dat Indonesië wel aanspraak maakt op Westelijk Nieuw-Guinea, doch geen belang stelt in het Oostelijke (Au stralische) deel van het eiland en even min in Brits Noord-Borneo. Ten aanzien van de buitenlandse poli tiek van Indonesië zeide minister Roem, dat zijn land volledig onafhankelijk wens te te' zijn van beide „machtsblokken" „Wij willen ons eigen leven leiden en ons eigen nationale karakter ontwikkelen, maar wij willen niet afzijdig staan van de rest van de wereld. Wij willen gaarne onze bijdrage leveren voor de vrede en de voorspoed van de wereld". Over China en Korea zeide hij: „Wij hebben de nieuwe Chinese volksrepubliek erkend. Zo ver ik weet, is de Chinese re- publiek bezorgd over haar belangen in Korea. Wij moeten beginnen met ver trouwen in elkaar te stellen Indonesië is bereid zijn goede diensten voor de vrede aan te bieden, maar het zou geen troepen kunnen zenden". Op een vraag of de betrekkingen met Nederland sinds de souvereiniteitsover- dracht hartelijker waren geworden, ant woordde qnv Roem, dat het bewijs hier voor was, dat Nederland en Indonesië zo juist een tweede ministerconferentie had den beëindigd, over de resultaten waar van beide partijen zeer tevreden waren. Hij zeide, dat er nog vele moeilijkhrd n waren, maar hij had goede hoon vno- een toekomstige samenwerking met de Ne derlanders. Op een vraag nf hii van mamng -s, dat IndoneHK met fnd' "a men invloed, nn her w i kunnen uitoefenen, antwoordde h vestigend. In Indonesische kringen te Londen, zo meldt Reuter nog. geeft men uitdrukking aan de vrees, dat de conferentie in Den Haag zou kunnen eindigen 'n een im passe. Er bestaat een mening, volgens welke men wat Westelijk Nieuw-Guinea betreft ten hoogste kan hopen op een souvereiniteitsoverdrarht door de Neder landers na een periode van bijvoorbeeld tien jaar. nietei dapp een 1 stop] uitde binm gel eg g"jp Het van d tien u vntspri kostba verhui Wééi strijd I.lmhn graad gast.hc Zuid-l zo fel stand hovens niet al srinstp In f' gedure vedstr linie v in lijk ua de ant hemel gevoel hof ui naast heeldi maar kenpe1 period Onze f wat tt rijn vi schake tierlar Spa svedsf' nAnge met melijk ten L Iedere buifer gestel moeil: damsc Kogel dat v schot ransel del b kei ijk Hij o rii be kpise Toe met e benut dril ijl dr ba KFC-i kv'ald ,.Ho,c g V8 spaed 2(1 m njan vrije hande Geen La mi* v. d. gé nee mi nut er in. voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2