VOOR VEILIGHEID IN DE "WERELD Truman en Attlee reeds over Korea Minister Acheson wilde niet wachten S praken ü/'d besparen Chinese interventie voor de Algemene Vergadering Chinese comm bezetten Pjongjang Neder] ands compromis-voorstel inzake Atlantische verdediging t De Nederlands-Indonesische besprekingen begonnen Het wordt nu wachten op de verrassing van Washington Druk op Havenplaats Hoengnam neemt toe Een concurrentje van Pietje Been Hoe kan een belangrijk con flict worden opgelost door mensen van goede wil r> Dinsdag 5 December 1950 -a. aa DAÓ&LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN MANSOER ADIBI GEDAGVAARD De Nederlandse Korea- vrijwilligers aan 't front Zes mogendheden wenden zich tot Tr,rg ve Lie Fruit voor zieke militairen Typhus op Noors schip „Vernietigende" aard beving op N.-Guinea? "N Toekomst van Nieuw-Guinea in het geding Export uit Indonesië Staat van beleg op de Philippijnen WEERBERICHT Nog geen beslissingen Zij spraken over Korea Omdat hij Bertha Hertogh poogde te huwen VANAVOND hadden. In Vlissingen in quarantaine Chinezen gebruiken bazooka's In October op recordhoogte HM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De verwachting geldig van heden- tot morgen avond luidt: Wisselende bewolking met plaatselijk nog en kele regen-, sneeuw- of hagelbuien, voorname lijk in de kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, ln de mid dag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Woensdag 6 December: Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur.* Maan op 4.34 uur, onder 14.17 uur. President Truman verwelkomde giste ren, in gezelschap van minister Acheson en enige andere leden van het Ameri kaanse kabinet, de Britse premier Cle ment Attlee en diens staf, die met een Britse „Stratocruiser", tussen twee re genbuien in, op een militair vliegveld in de omgeving van Washington landden. Ongeveer tweehonderd journalisten omringden de Britse premier, die deze gelegenheid aangreep om te verklaren, dat „de communisten zich de moeite kun nen besnaren, die zij zich getroosten bij hun pogingen een wig te drijven tussen het Britse en Amerikaanse volk. En zeker nu op 't ogenblik dat wij in het kader der V.N. tezamen in Korea strijden". Attlee begaf zich metsde Britse ambas- ladeur, sir Oliver Franks, na zijn aan komst in Washington naar de Britse Am bassade, waar hij de lunch gebruikte. Ju tegenstelling met de oorspronkelijke plannen, zijn de besprekingen tussen de Amerikaanse president en de Britse pre mier nog gisteravond begonnen, inplaats von hedenmorgen. Dit gebeurde op voorstel van minister Acheson. Attlee arriveerde kort voor tienen op het Witte Huis. Hij poseerde op de trap pen voor persfotografen. De Britse am bassadeur, sir Oliver Franks, de chef van de generale staf van het Imperium, sir William Slim, het hoofd van Britse mi litaire missie, luehtmaarschalk lord Ted der en zes andere adviseurs vergezelden hem. Aan Amerikaanse zijde werd de conferentie, buiten de president, bijge woond door de ministers van buitenland- ge zaken, financiën en defensie, resp. Acheson, Snyder en Marshall, verder door de adviseur voor buitenlandse za ken, Hamman, de voorzitter van de commissi® van stafchefs, generaal Brad ley, de voorzitter van de raad van hulp bronnen voor de nationale veiligheid, Sy mington, de reizende ambassadeur Jessup en nog andere experts. De bespreking duurde bijna twee uur. Attlee en zijn adviseurs verlieten het Witte Hihuis langs een achteruitgang, om «je wachtende journalisten te ontlopen. Op deze eerste bespreking werd direct het onderwerp: de militaire toestand in Korea aangesneden. Attlee zou er op aangedrongen hebben, dat Amerika niet lovj-ei krachten in de strijd zou werpen, dat West-Europa zonder verdediging zou blijven. Men meent te weten, dat ®P de confe rentie van gisteren nog geen beslissingen werden genomen, doch de basis werd ge legd voor de besprekingen van de ko mende drie dagen. De conferentie van vandaag, Dinsdag zal gehouden worden aan boord van het Jacht van de president „Williamsburg", dat in de Washingtonse marinehaven ligt- Dit gebeurt, omdat de eetzaal van Blair Hou.se, de tijdelilk«w^«vande pre. sident, te klein 01,1 ae genodigden te bNaarmen verwacht, zal Attlee Donder- dag een onderhoud hebberi met Mars. hall, de Amerikaanse a®, f' fensie. Dit zou de COltferen'tiw meUe Amerikanen afsluiten. Attlee vertegenwoordigers van het gemenebest ontmoeten en Vrijdag op Z1l" ft niet huis Ottawa aandoen. Men geloott niet, dat Attlee Lake Success zal aandoen. Aan het einde van de bespreking tussen Truman en Attlee, die bijna twee uur duurde en 23.45 (Ned. tijd) eindigde is een gemeenschappelijk communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd dat gene raal Bradley op verzoek van Truman, „teneinde minister Attlee op de hoogte te stellen van de laatste inlichtingen over de ernstige militaire situatie der troepen van de V.N. in Korea", een overzicht van de situatie gegeven heeft. „De heer Attlee en president Truman namen daarna de wereldtoestand in ogen schouw in het licht van de ontwikkeling in het Verre Oosten. Men legde de nadruk op het verband tussen deze ontwikkeling en de verantwoordelijkheid der twee lan den ten aanzien van Europa en de rest van de wereld. Bij de openhartige discussie, die daarop volgde, trad aan het licht, dat de heren Truman en Attlee besloten zijn tot weder zijdse overeenstemming te geraken ten aanzien van de ernstige problemen, waar voor het Verenigd Koninkrijk, de Ver enigde Staten, zowel als de andere leden der Verenigde Naties zich gep'aatst zien. De gemeenschappelijke gronden waarop beide landen hun buitenlandse politiek voeren, werden volledig onthuld. De premier en de president zullen morgen gezamenlijk de lunch gebruiken en later nun besprekingen voortzetten". Attlee verliet het Witte Huis door een zijdeur om aan de nieuwsgierigheid der verzamelde verslaggevers te ontkomen, terwijl de maarschalken Slim en Tedder de normale weg bewandelden. De officier van Justitie te Breda heeft een dagvaarding uitgebracht tegen Man soer Adiibi, die getracht heeft met Bertha Hertogh te trouwen. Deze dagvaarding, die reeds was uitgebracht vóórdat het vonnis van Singapore bekend was, gelast Adibi op 9 Januari voor de Bredase rechtbank te verschijnen. Voorts is een dagvaarding uitgebracht tegen Adibi in verband met een klacht van Bertha's oudeTs. Krachtens enkele ar ikelen uit het Bur gerlij'k Wetboek kan niet alleen een der belanghebbende partijen (b.v. de ouders) opkomen tegen eon huwelijksvoltrekking doch ook de officier van Justitie kan nietig-verklaring van een huwelijk vor deren. Voor een dergelijke dagvaarding wordt doorgaans eeii ruime termijn ge steld. doch in speciale gevallen kan de president van de rechtbank verlof geven iemand op korte termijn te dagvaarden. Dit laatste is in dit geval geschied. Als raadsman voor het echtpaar Hfcrtogh treedt op mr W. A. J. van der Hurk te Breda. Advertentie Het Nederlandse detachement van de strijdkrachten der V. N. in Korea is in een infanterie-eenheid opge nomen en bevindt zich ten Noorden van Taegoe om aan de strijd deel te nemen, aldus heeft volgens Reuter een Nederlandse officiële woord voerder te Tokio verklaard. Als een sprookjestuin strekte zich gisteren deze boomgaard langs een grote verkeersweg in Zuid-Limburg. Het was een lust voor het oog behalve dan misschien voor de automobilisten, die al hun aandacht voor de teeg nodig Du gezamenlijke Westlandse afdelingen van Katholiek Thuisfront hebben het ini tiatief genomen, bij gelegenheid van het Sint Nicolaasfcest, aan de militairen in hospitalen en sanatoria van het gehele land fruit toe te zend, n. Het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen heeft appels, peren, druiven en bloemen beschikbaar gesteld. 1990 Fruit- pakketten zijn verzonden, terwijl met Kerstmis de 500 thuis!.ggende militairen er eveneens een kun» n verwachten. Het Noorse schip „Bessa" ligt voor Vlissingen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uitgebroken. De kapitein en vijf leden van de bemanning zijn op genomen in het ziekenhuis „BethesdB" te Vlissingen. Omtrent een zevende opva rende is men onzeker c hij ziek is. De „Bessa" behoort toe aan de rederij F. S. Roegenaes te Haugesund en meet 2492 ton. Het schip is via Sfax In Tunis van Alexandrië gekomen. Het kwam te Vlissingen aan om da» te -bunkeren. Er bevindt «clrgëen scjivtpsavis èraff ooörcF De Verenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en verder Noorwegen, Cnba en Ecuador hebben gisteren telegrafisch aan de secretaris-generaal der V. N. verzocht de Chinese Interventie in'het Koreaans conflict op de agenda van de huidige zit ting der Algemene Vergadering te plaat sen. De algemene commissie zai over dit Punt beslissen. De zes landen verzoeken Lie hun verzoek als „belangrijk en drin gend" te behandelen, en hebben een „toe lichtend memorandum" in het vooruitzicht gesteld. Diplomatieke kringen delen nog mede. dat de zes mogendheden een resolutie voorbereiden, die als basis kan dienen voor het debat in de algemene commissie. Hierin zal China slechts van interventie, en niet van agressie worden beschuldigd, en om terugtrekking der troepen worden verzocht. Dezelfde kringen realiseren zich echter, dat er weinig hoop bestaat, da- deze resolutie, indien ter vergadering aangenomen, door China zal worden ge hoorzaamd. De oplgssing moet waar schijnlijk komen van bemiddelingspogin gen, als India thans onderneemt, 0f anders van de wapenen. Onderscheidingen: Bjj K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. D. K. Wielenga, gereformeerd predi kant, oud-leraar aan het Chr. Lyceum te Bandung. Voorts is benoenjd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heer S. Jansma, te Santpoort, cechnisch-hoofdambtenaar b;i het rijkstoezi.-ht op het stoomwezen. Volgens mededeling van de Fordham-universiteit te New-Y ork is een „vernietigende" aardbeving ge registreerd in Nieuw-Gninea. De seismograaf van deze universiteit registreerde Maandag om 16.46 en 16.48 uur twee hevige aardschokken op ongeveer 14.000 kilometer ten Zuid-Westen van New-York, in de omgeving van Nieuw-Guinea. Dr. ir. M. H. Damme reikte gisteren in Den Haag de gouden Generaal Snijdersmedaille uit aan Z. K. H. Prins Bernhard voor diens medewerking aan de Ned. luchtvaart. De enigen, die tot dusver deze onderscheiding ontvingen zijn de heer Damme (midden) en dr. Plesman (rechts). Volgens radio Pakistan hebben de Chinese communisten Pjongjang, de voor malige Noordkorcaanse hoofdstad, bezet. De laatste troepen der V.N. zijn heden ochtend vroeg via de pontonbrug over de Tacdjong naar het Zuiden teruggetrokken. De Engelse 29ste Brigade dekte de ach terhoede bij de overtocht. De pontonbrug gen werden vervolgens opgeblazen. De be stemming van het terugtrekkende leger is niet bekend gemaakt. Enkele delen van Pjongjang staan in brand. Bij Hagaroe strijden 10.000 Amerikaan se infanteristen en mariniers en een aan tal Britten om zich een weg door de om singeling te banen. Alle hier beschikbare vliegtuigen nemen deel aan de bestrijding van tegenstanders, het bevoorraden van de manschappen der V.N. en het evacue ren van de gewonden tot nu toe 1.7000 in getal. —Aan do Oest-dsüst neemt de Chinese druk op de havenplaats Hoengnam toe. De val van deze stad zou een volledige isolering van het tiende corps ten gevolge hebben Het verbeterde weer liet gisteren op alle fronten grote activiteit van de lucht macht der V.N. toe. De Chinezen hebben bij de tegenaanval op de troepen van generaal MacArthur van nieuwe Amerikaanse wapens ge bruik gemaakt, zo verklareh militaire functionarissen te Washington. Onder meer gebruikten zij de nieuwste 8.89 era bazooka's. Naar men meent zijn deze veroverd, toen de Amerikanen het brug genhoofd van Poesan verdedigden. De Chinese communisten hebben trouwens zeer veel Amerikaanse wapens in- ge bruik, want in feite werden alle wapens, die de V.S. naar China had gezonden om Tsjang Kai Sjek te helpen bij zijn strijd tegen de Chinese communisten, bij de nationalistische vlucht naar Formosa achtergelaten, zodat de rijde troepen over grote Amerikaanse wapenvoorra- den kregen te beschikken. Men begint te spreken over „het onzicht bare Chinese leger" omdat de Chinezen doorgaans alleen na het intreden van de duisternis aanvallen. Overdag verbergen zij zich in eenmansgaten. Of ons hart ook vol verwachting klopt....? Houd er over op; als een hor loge, hetwelk op zeven stenen loopt- Om een hartklopping te krijgen Ja. het „heerlijk avondje" is gekomen en wat zal het ons brengen? Zijn wij niet erg stout geweest in dit, ons hoek je? U vond 't misschien soms „heerlijk", maar wij zitten er nu mee I Eerlijk gezegd zijn wij er niet hele maal gerust op. Wij zouden natuurlijk op deze avond kunnen proberen om met een braaf Loupje Sinterklaas om te kopen, doch wij vrezen, dat het toch te laat is. Mogelijk heeft hij het zelfs te druk om het te lezen, evenals de meesten wellicht van onze trouwe le zerskring. En daarom zullen wij het heel kort maken Onze loupe oeeft trouwens in onze handen, van verwachting. Zullen wij tenslotte toch nog rrogen „zakken" voor de zak? Wij hopen, dat u allen vanavond veel pret zult hebben en ruim bedacht zult worden. Doch als u vanavond begraven wordt onder surprises, graaf daaruit dan iets op voor iemand .waarvan verondersteld kan worden, dat er bij hem of haar op strooiavond niet met cadeaux gestrooid zal worden. Laat het cadeautje dan ter stond bezorgen. Zulks is in de geest van de Sinter klaasdie werkelijk bestaat en steeds moet blijven bestaan ANALYST. Dc permanente plaatsvervangers ln de Raad van het Atlantiseh-pact hebben Maandag een Nederlands voorstel bespro ken, om de geïntegreerde strijdkrachten van het Atlantiseh-pact onder een zekere op Atlantische basis georganiseerde, poli tieke controle te stellen. Dit voorstel door onze vertegenwoor diger Jhr van Starkenborgh ingediend, werd Zaterdag j.l. door de voorzitter, de Amerikaan Charles Spofford, opnieuw ter sprake gebracht, in de hoop, dat het de veiligheid en de waarborgen, die door de Fransen met betrekking tot de Duitse herbewapening worden verlangd, zou kun nen verschaffen. De grootste moeilijkheid is steeds ge- Pierino Gamba, ofwel Pietje Been, het Italiaanse wonderkind, treedt thans in ons land op en dirigeert orkesten met de bra- vour van een Toscanini. Hij heeft al een zwerftocht door de halve wereld gemaakt en is overal uitbundig toegejuicht. Als hij niet voor een orkest staat, is Pietje Been, want zo en niet anders is de Nederlandse vertaling van zijn naam, een gewone jon gen. We hebben verleden jaar reeds het een en ander over hem verteld en over zijn tien-jarige concurrent, Ferruccio Bur- co, die in de Verenigde Staten triomfen heeft gevierd. Pierino Gamba, de veertien jarige heeft ook wat betreft het zwakke geslacht zijn concurrentenZo b.v, de even oude Anna Maria Alberghetti, die zo Pas een contract gekregen heeft in Holly wood. De jeugdige sopraan, die al in opera's gezongen heeft, zal samen met nie mand minder dan Bing Crosby in een film optreden, vermoedelijk als een soort twee de Deanna Durbin. Maar zelfs op zijn eigen gebied doet het zwakke geslacht Pietje Been concurrentie aan. Immers, na een concerttournee door half Europa', is zopas te Rome terugge komen de., zes-jarige Gianella de Marco de jongste dirigente ter wereld. Ze heeft daar een persconferentie gehouden en er aan de journalisten de critieken en me dailles laten zien, welke ze reeds in haar carrière verworven heeft. Gianella, die pas zes geworden is studeert al vier jaar muziek en ze ztoaait het dirigeerstokje even onvervaard als Pierino Gamba. Men ziet haar hier, terwijl ze haar medailles van het conservatorium bekijkt. En de foto's van haar laatste optreden. Vrolijk brandden de vuren fristeravond in de open baarden van de prachtige'Trèves-zaal op bet Haagse Binnenhof. En ze schiepen er een prettige sfeer op een historische bijeenkomst: de opening van de Neder lands-Indonesische conferentie over Nieuw-Guinea. Buiten dekte witte sneeuw de wereld en zoog alle geluid op, als wilde zij van deze zo be langrijke besprekingen elke stoornis weren van hinderlijk gerucht. Deze sneeuw gaf anderzijds vreugde aan de bezoekers uit het verre Insulinde, die met genot het dwarrelen van de vlokken en het ontstaan van de witte wade op daken en in tuinen hadden waargenomen. Zó zelfs, dat mr. Roem er in zijn rede apart melding van maakte en zeide. dat hij met enkele anderen van zijn gezelschap dit schouwspel voor liet eerst in zijn leven had mogen bewonderen. Aan het hoofd van de tafel zaten de ministers Van Maarseveen en Roem. Terwijl de filmcamera's snorden, hiel den zij beiden hun openingsredevoerin gen, welke terstond daarna in het Indo nesisch en het Nederlands werden ver taald. Geen jacht- en ijltempo De conferentie over Nieuw-Guinea, zo sprak mr. Van Maarseveen, begint laat in het jaar, waarin over de toekomstige po litieke status van dat land door onder handeling moet worden beslist. En hij her innerde eraan, dat Nederland zich sinds begin October gereed heeft gehouden de conferentie te beginnen, zodra dit de In donesische regering zou schikken. „Volgens de opdracht, die de overeen komsten van de R.T.C. voor onze beide landen inhouden, moeten Nederland en Indonesië binnen de 23 dagen, die ons nog scheiden van het eind van het jaar, van onzekerheid tot overeenstemming ko men omtrent de toekomst van Nieuw-Gui nea. Aan die opdracht kan in strikte zin niet meer voldaan worden. Het is immers niet aan te nemen, dat het mogelijk zou zijn niet alleen eon overeenkomst tussen onze delegaties vóór het eind van dit jaar te bereiken, maar bovendien binnen dat tijdvak ook nog de daarop vereist* parle- wU ons tot Iets verbonden. Deze midde len zullen namelijk vreedzaam en rede lijk moeten zijn. Zolang beide partijen deze verbintenis ln acht nemen, kan geen van beide de ander iets verwijten. Maar daarmede alleen wordt geen overeenstem ming bereikt. 23 Dagen zijn een lange tijd Minister Roem begon hierna zijn rede met vele vriendelijke woorden over onze gastvrijheid, ons klimaat, onze natuur en onze sneeuw en hij dankte de Ned. re gering vervolgens voor haar houding t.a.v van de vaststelling van de aanvang dezer conferentie. Deze houding toonde „een goed begrip t.a.v. de moeilijkheden waar voor wij staan, hetgeen op zichzelf een morele steun betekent voor de Indoneii- sche regering". „Met de opmerking, als zou het niet mogelijk zijn in 23 dagen aan de voor waarden te voldoen in verband met de goedkeuring door het parlement, ben lk zo vrij het niet geheel eens te zijn. Het is te hopen, dat binnen die t(jd van 23 da- ggn zelfs in nog kortere tijd beide delega ties, die optreden namens de wederzijdse regeringen, een overeenstemming zullen bereiken, hoe een ernstig geschil kan worden opgelost door mensen van goeden wille. In de huidige wereldconstellatie bete kent een tijd van 23 dagen een lange periode, een periode, waarin zelfs be slist kan worden, of er oorlog in deze we reld zal zijn of niet. Mijne heren, het Nederlandse en hel Indonesische volk kennen elkaar reed; gedurende een zeer lange tijd, een pe riode van meer dan 3 eeuwen. Wij heb ben elkaar gekend in een koloniale ver houding, wq hebben als viianden tegen over elkaar gestaan en sedert een jaa staan wij tegenover elkaar als twee onaf heeft doorstaan en ik hoop dat zulks ook voor de toekomst het geval zal zijn. Wanneer er verschil is tussen de R.T.C. en de conferentie van heden dan ligt dat verschil hierin, dat Indonesië reeds sedert een jaar als onafhankelijk land bestaat. In dit verband vertrouwen wij erop dat aan deze conferentie-tafel slechts zake lijke argumenten zullen gelden. Het probleem, waarvoor we nu staan is belangrijk en ernstig en zal niet alleen de historie van elk van onze beide landen beïnvloeden, doch ook de historie van onze samenwerking. Hier past in de eer ste plaats de bede tot de Allerhoogste, dat het ons beiden gegeven moge zijn ln dit belangrijke geschil voor beide partijen een bevredigende oplossing te vinden." De uitvoer van Indonesië bereikte in October een record-hoogte in waarde met 346,9 millioen rupiah, exclusief de viezen-certificaten en met inbegrip van 49,7 millioen rupiah aan aardolieproduc ten. (Tot dusver was de maand met de hoogste opbrengst naar de waarde Augustus met resp. 325.8 en 54.0 millioen rupiah). Naar het gewicht bedroeg in October de uitvoer 749 millioen kg., waarvan 536 millioen voor de aardolieproducten. De uitvoerwaarde voor de onderne- mings- en bevolkingsrubber bedroeg in October tezamen 186,6, voor de copra 34,7, voor het tinerts 13,5 en voor de koffie 12.1 millioen rupiah. bleken de wenselijkheid om een onmiddel lijke opbouw van een Atlantische strijd macht, met deelneming van Duitse een heden, te verenigen met het plan voor een Europees leger waarmede veel tijd en overleg gemoeid zal zijn. Nederland heeft zich als één der eer ste leden uitgesproken ten gunste van een deelneming van Duitsland op be hoorlijke voorwaarden aan de gezamen lijke defensie-Inspanning. Het Neder landse plan gaat uit van de feitelijke toestand, waarin Duitsland thans ver keert en waarvoor speciale voorzienin gen moeten worden getroffen. Daartoe zou een burgerlijke hoge commissaris moeten worden benoemd verantwoorde lijk aan een raad van ministers die tot taak heeft om een aantal nader te om schrijven bevoegdheden uit te oefenen, betrekking hebbende op de troepen, die in Duitsland zijn geleverd, onverschillig of dit geallieerde dan wel Duitse troe pen zijn Zijn taak zou gaandeweg aan gepast moeten worden aan de vooruit gang, welke de Europese defensie- integratie maakt en een einde nemen, wanneer Duitsland op volkomen gelijke voet ais de andere Atlantische mogend heden aan de geïntegreerde defensie van West-Europa deelneemt. Het Nederlandse plan bedoelt niet ln de plaats te treden van het Franse project voor een Europees leger, maar slechts om een practische regeling te treffen, die kan werken totdat de Europese samenwerking op defensie-gebied meer concrete vormen heeft aangenomen. Men gelooft, dat het voorstel nieuw* mogelijkheden zal openen. Hervé Alphand, de Franse afgevaar digde, die Zondag naar Parijs vertrok om aan zijn regering verslag uit te bren gen, zal, naar men verwacht, het Franse oordeel over het voorstel op de volgende bijeenkomst van de plaatsvervangers, die Woensdag te Londen wordt gehouden, uiteenzetten. President Quirino heeft tijdens een ge zamenlijke zitting van het Philippijnse parlement de staat van beleg afgekondigd „in verband met de dreiging van een wereldoorlog en de binnenlandse onlus ten". Bovendien heeft de president het parlement verzocht wettelijke maatrege len te nemen, nodig voor het aanvaarden van Amerikaanse leningen in het kader van de E.C.A. De beoogde lening be draagt S 50.000.000. Hij bracht de bevol king de „mogelijke doch vèr verwijderd* invasie" onder ogen en vroeg haar d* vrede te steunen en de rijkdommen recht vaardiger te verdelen. mentaire goedkeuring te verkrijgen. Ge lukkig heeft men ter R.T.C. reeds voor zien, dat de termijn van een jaar zou kunnen worden overschreden, gelijk uit de notulen dier conferentie blijkt. Maar in ieder geval, ook al zou men dit niet voorzien hebben, zullen wij met deze rea liteit rekening moeten houden. Wij behoeven dus onze besprekingen niet in een jacht- en ijltempo te doen plaats hebben, omdat het enige doel, waaraan zulk een tempo dienstig zou kun nen zijn. onbereikbaar is geworden In dien ik persoonlijk derhalve voor onze conferentie zou moeten kiezen tussen Oosterse rust en Westerse gejaagdheid zou ik geneigd zijn, de eerste te prefereren. Ik acht het echter niet uitgesloten, dat wij in de practijk van deze conferentie althans op dit punt tot een synthese zul len komen. beriwOPvanChtz,u?verdejuri'd7sch' "standpunt, hankelqke, met elkaar bevriende stater, niet zonder bedenking. Wij moeten door Ofschoon- in dit eerste jaar de vriend onderhandelingen de toekomstige politieke schap nog niet beantwoordde aan de ge status van Nieuw-Guinea bepalen. Ieder stelde verwachtingen ik spreek liiei van beide parlijcn heeft zich te dien aan-niet van al te hoge en ongefundeerde zien echter zijn eigen standpunt volledig verwachtingen hen ik van gevoelen, De openingsplechtigheid van de Nienw-Guineaconferen tie in dc Trèvee-xnul voorbehouden. Slechts omtrent de midde-dat wij het hierin met elkaar eens zjjn, t i i j i len, die wij bij de oplossing van onze te- dat de verhouding, die nu sedert een jaar Hang. liet lits tan de conferantietajcl dc? ederlandse vertegen* geus telling tc baat zouden nemen, hebben i be»Uutt, de beproevingen van de tjjd reëel uioordigets, links de Indonesische.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1