Nieuws en Belgische prijzen in November gedaald Nederlandse werknemers in Indonesië De stad grijpt steeds verder om zich heen Practische Missie-actie Uit Ambonese militairen op Java wensen afvloeiing buiten Ambon Bewondering en critiek „Surprise-rit" werd succes RAADSEL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Grotewohl doet beroep op Adenauer Missionarissen ver trokken naar de missie Werken automatisch aan de liquidatie van hun eigen positie Inkomen per hoofd der bevolking VLAAROINGEN Staat der Nederlanden gedagvaard Kort geding voor Haagse rechtbank Bus reed tegen tram wagen Uitspraak desertie-geval Vaals Winters weer niet van lange duur Twee doden bij verkeersongevallen DINSDAG 5 DECEMBER 1950 PAGINA 9 JUBILEUM-VERLOTING HERZIENING UITBREIDINGS PLAN „TUINDORP KETHEL" VERORDENING AFVALLEN LEVENSMIDDELEN DUIVENSPORT DAMCLUB „SCHIEDAM" BURGERLIJKE STAND mmmmmmmrd VERKEERSfV Verkeers-R A A D S E L „Propaganda" zeggen Bonnse kringen WESTDUITSE KOLEN- UITVOER Protest van de hand gewezen VEEMARKT TE ROTTERDAM TRANSACTIES IN DE SCHEEPVAARTWERELD LEVENSMIDDELEN EN MEDICAMENTEN VOOR AMBON Struvogelpolitiek zeggen velen, regering houdt echter vol „Strop" ging mee als „bewaker" WRAAK VAN SUPPORTERS? Zweedse voetballers bestolen VAN UDENS SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJ Sovjet-Unie met 308 een na het laagste NA KLEINPOLDER THANS SPANGEN ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ Twintig passagiers liepen verwondingen op SPOORWEGEN HADDEN LAST VAN DE VORST Ex-Tweede-Kamerlid krijgt drie maanden AI zeven graden vorst K.lS.A.C.-actie geen volledig succes Melkwagen door trein gegrepen; fietser botste tegen auto UITVOER LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN VEEMARKT TE ROTTERDAM ffe. De „Surprise-rit" van de Motorclub „Schiedam" is ondanks de slechte weers omstandigheden een groot succes gewor den. De deelnemers moesten kegelen, buksschieten. enz. Bij het nemen van de goede richting deden zich tal van moeilijk heden voor en velen lieten zich, ondanks de waarschuwing door de organisatoren, beetnemen Dit had o.a. tot gevolg, dat enkele deelnemers, die in Delft moesten aankomen, in Hoek van Holland terecht kwamen. Al met al een bijzonder aardige amusementsrit, waarbij de motorrijders zich als betere schutters en kegelaars etc. %?tpopten, dan de automobilisten. De eerste vijf in de auto- en motor klasse waren: 1. M. Schreuder 88 pnt.; 2. W. Matthieu 86 pnt.; 3. L. Tour 86 pnt.j 4. N. Kraak 81 pnt.; 5. mej. Bout 76 pnt. Van de bromfietsen werd mej. v. d. Bos met 58 punten eerste. In totaal werden 11 prijzen uitgereikt. Na afloop gingen alle motorrijders en auto's St. Nicolaas afhalen aan de Lange Haven. Al toeterend reden ze de Goed- Heilig Man in een fikse sneeuwbui door de stad. De Sint heeft tenslotte de kin deren van de leden en deelnemers stuk voor stuk toegesproken en snoepgoed uitgereikt. Tevens reikte St. Nicolaas de prijzen van de rit uit. Van de 3e serie van bovengenoemde verloting (groene loten) zijn onderstaande prijzen nog niet afgehaald! Zij kunnen »lke werkdag (behalve 's Zaterdags) ge baald worden aan de school, op vertoon van het lot. Lot nr. 509 1 paar boeken steunen; 525 bon voor gerookte paling; 583 boek „Rebecca"; 636 1 paar sokken; 641 1 fietstasje; 664 1 ketting; 713 boek „Black"; 741 pakje Lux; 764 in rol peper munt; 800 2 witte zakdoeken; 826 cein tuur; 912 potje Goldcream; 952 fles eau de Cologne; 960 toilet zakje; 2137 blikje chocomel; 2172 blikje vis; 2477 werkbor- stel; 2550 doosje postpapier; 2579 bonte handdoek; 2592 stuk toiletzeep; 2623 grote doos postpapier; 2877 stuk toiletzeep; 2938 werkborstel. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt bekend, dat 6 Dec. a.s. voor de tijd van veertien dagen ter gemeente-secretarie (afd. Algemene Za ken Stadhuis) voor een ieder ter in zage zal worden neergelegd: het door de Gemeenteraad op 1 December j.l. vast gestelde plan tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen „Tuindorp Kethel", welke herziening be trekking heeft op gronden, gelegen in het gebied, begrensd door de Spoorbaar! Schiedam—Delft, de Poldervaart, de Kerklaan, de Slimme Waterweg en de Bloot, gelegen tussen de kadastrale per celen Sectie O nos. 509, 957, 510 en 1148. B. en W. van Schiedam delen mede, dat heden op de Secretarie der gemeente ter üezing voor een ieder gedurende drie maanden is neergelegd de door de ge meenteraad op 1 December j.l. vastge stelde Verordening Afvallen Levensmid delen. Zondag hield de CCR onder leiding van de PV Het Zevende Wijk, in één van haar inkorflokalen, ditmaal Bajonet- straat, een tentoonstelling. Unterhorst, Zwijnenburg, Geeve en J. v. d. Sluijs waren de favorieten, maar de Schiedamse leden sloegen ook geen gek figuur, en 'kwamen in het bezit van fraaie artikelen, die voor dit doel beschikbaar waren ge steld. Er is nog steeds gelegenheid om lid te worden van het Zevende Wijk. Voor Schiedam melden bij de heer Doejaaren, inkorflokaal Hoogstraat. De uitslagen van de onderlinge bor denwedstrijden luiden: M. CotéJ. Lee- ning 20, J. v. TilborgC. A. Haber- meh'I 20, V. VermeulenA. W. Blok land 11, M. den HoutingA. Verberk 20, V. VermeulenG. v. d. Sloot 20, J. de WildeQ. Mast 11, A. v. d. Moer W. Verhaal 9-2. In de wedstrijd om de wisselbeker won P. v. Noordennen van D. Zonneveld. GEBOREN: Geertmida L. M. d. v. G. Bergwerg en P. M. van Noort; Paul P. z. v. H. J. Kriek en P. A. Klepke; Mar- tinus Th. z. v. S. D. Landman en M. v. d. Pas: Bernardus M. z. v. B. V. C. Eikmans «n G. Lowes; Cornelis z. v. C. de Bruin en C. Broek; Alida M. d. v. Th. C. J. Vredebregt en J. Drooglever; Pieternella d v. P. A. Beijer en J. Ouwens; Bastiaan z. v. J. van Driel en M. van Aperloo. OVERLEDEN: G. Akkerman 65 j. vr. v. K. Wiegersma; A. Kok 76 j. Iemand ziet, dat uit een vóór hem rijdenden auto links een arm wordt uitgestoken. Wat kan dit btteekenen attS jts5|U!| fjq jtp "jpinpuw WPl*pu*ui»|itp 'suaa pM >|Oo unaqaj i»n) „••"a, jyjp jjliy pS»i»J apjOM .13 -g •juaïaj 2ou aai) jo hpo* uapj 1 MttS|s u,z utA ipsa sp idopi putuiai -( t PJOOMIUV DAGFttAO VOO» SChtfOAM F Kt OMStHtKt* 72ste Jaargang No. 21407 De Oostduitse premier, Otto Grotewohl, heeft in een brief aan de Westduitse bondskanselier. Adenauer, een direct be roep op deze gedaan om te onderhan delen over eenmaking van Duitsland op basis van de voorstellen van Praag. Voor de eerste maal sinds de instelling van de Oostduitse regering wordt Adenauer door een Oostduitse functionaris officieel met „bondskanselier" betiteld. Het is ook de eerste maal, dat de Oostduitse regering zich onmiddellijk tot een lid van de West duitse regering richt. Kanselier Adenauer heeft geweigerd, stelling te nemen ten aanzien van Grote- wohl's brief. In politieke kringen te Bonn echter bestempelt men de publicatie van de brief als propaganda. Van goedingeiichte geallieerde zijde wordt vernomen, dat de geallieerde Hoge commissarissen de Westduitse protesten tegen het besluit van het Internationale Ruhrorgaan tot handhaving van de West duitse kolenuitvoer op '6.830.000 ton voor het eerste kwartaal van 1951, van de hand hebben gewezen. ROTTERDAM, 4 December. Aanvoer In totaal 1256 dieren. Vette koeien en ossen 8X0, varkens 448 De prijzen waren als volgt: Vette koeien le kw 2 30—2 50, 2e kw. 2.00—2.20, 3e kw. 1 80—2 00: varkens (levend gew.) f 1.82, 1.78, 1.73. Vette koeien: Aanvoer: groot; handel: lui; prijzen' le en 2e kwal. stabiel, 3e kw. niet geheel prijshoudend; varkens: kleiner, vlot, met stijgende prijzen. Door bemiddeling van Dammers en van der Heide's Shipping and Trading Compa ny Ltd, werden verkocht de s.s. „Now- rooz" en „Joost van den Vondel". De „Nowrooz" meet 4904 brt en werd gebouwd in 1948 bij W. M. Gray en Co Ltd te Westnartlepool, (Engeland). Dit schip is verkocht van Hongkong naar de Arbelia s.a. te Panama-City. De „Joost van den Vondel" is 7232 brt groot en werd gebouw in 1943 bij de Ca- lifornean Shipbuilding Corporation Los Angelos (Cal.) verkocht van Nederland naar de Compania Na vera Sparto s.a. te Panama. Verder werden door haar bemiddeling besteld een 14.500 tons motortanker, voor rekening van Finse reders, bij C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven N V te Krimpen a. d. IJssei. Dit schip zal wor den uitgerust met een M.A.N. motor van 6300 pk, snelheid ca. 14 mijl. En voorts een 9300 tons motorschip eveneens bij genoemde werf voor reke ning van Zuidamerikaanse reders. Dit schip zal worden u.itgerust met een M.A.N motor van 3506 pk, snelheid 12,5/13 mijl. Ten slotte zijn in aanbouw gegeven bn de N.V. wen Gusto v/h firma A. F. Smul'- ders, voor rekening van Dammers en van der Heide's Shipping and Trading Co Ltd twee schepen van het type shelterdeck. snelheid 13 mijl, uitgerust met een M.A.N. motor van 110G pk. Zaterdagmiddag om twee uur daalde op het vliegveld Laha op het eiland Ambon het Rode Kruis-vliegtuig, dat door het Internationale Rode Kruis te Genève was uitgezonden om levensmid delen en medicamenten aan de nood lijdende bevolking van Ambon te bren gen. De lading van het vliegtuig werd direct gelost en het toestel ging weer op weg om nieuwe voorraden te halen. De kantoren der Redactie eo Admi nistratie zijn ttJdeltjk gevestigd to het gebouw B K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. telefoon 87387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal. I 45 pel naarid f 0.35 per week. Advecei tie pry- op gewone Kolombreedte f 11 18 oei millimeter Hoogte Inge/muien Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 pet millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prfls verkrijgbaar bn de administratie of bö de erkende advertentie-bureaus:. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 ct. Ëlk woord meer 3 ct Maximum «0 woorden. Plaatstag uitsluitend bü vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuitpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Van de zijde van het Belgische minis terie van economische zaken wordt me degedeeld; dat het indexcijfer der klein handelsprijzen voor November 388,4 be draagt, hegeen een dating van 6,3 pun ten betekent ten opzichte van October. De voornaamste artikelen, waarvan de prijzen in November daalden,' zijnkof fie, rijst, cacao, chocolade, margarine, aard notenolie, lucifers, zachte zeep en rund- en varkensvlees. Anderzijds werd het indexciifer beïnvloed door de perio dieke stijging der prijzen van eieren, boter en melk en door een lichte stij ging der prijzen van textielproducten. Men zal zich herinneren, dat de rege ring op 25 October een campagne heeft ingeluid tot algemene prijsverlaging. Bij deze gelegenheid werden alle industrië len, groothandelaars en detaillisten aan gespoord hun prijzen te verlagen, ten einde zodoende invloed uit te oefenen op het indexcijfer voor de kleinhandelsprij zen. Deze oproep is in het algemeen goed opgevolgd, doch gebleken Is, dat winke liers en vooral de slagers, de prijsverla ging der groothandelaars slechts schoor voetend en dikwijls In bet geheel niet, zijn gevolgd. Bij de aanvang der cam pagne tot prijsverlaging maakte de re gering tevens bekend, dal indien op 20 December a.s. het indexcijfer niet tot 375 (dit Is het indexcijfer van de maand Juli 1950) is gedaald, de arbeider» recht hebben op een loonsverhoging met te rugwerkende kracht van 1 October at en gelijkstaande met de verhoging van het Indexcijfer der kleinhandelsprijzen se dert Juli. In economische kringen te Brussel vraagt men zich intussen af, of de voor de maand November vastgestelde prijs vermindering wel een blijvend karakter zal tonen. In dit verband wordt er op gewezen ,dat verscheidene groothande laars beweren slechts ten koste van ver liezen hun prijzen te hebben kunnen verlagen. In sommige kringen is men zelfs van oordeel, dat de verlaging van het index cijfer voor November kunstmatig is tot stand gekomen en Je prijsverlagingen uiteindelijk niet gehandhaafd kunnen worden. Men waarschuwt de regering in dit verband tegen een struisvogelpoli tiek, die slechts ten doel zou hebben aan een aanpassing der Ionen te ont snappen. De regering blijkt het intussen echter zeer ernstig te nemen met de verlaging der prijzen. Zij heeft ie contröle op de winstmarges verscherpt en zal deze maand ook een strengere contröle gaan uitoefenen op de kleinhandelaars en op de slagers. Vooral door een verlaging van de vleesprijzen wordt verwacht het indexcijfer voor de maand December opnieuw met 6 tot 7 punten te doen dalen. Het valt niet mee, nu de feestdagen naderen, afscheid te nemen van familie en kenissen en uit te trekken naar den vreemde om Gods Koninkrijk op aarde te helpen uitbreiden. Toch waagden gis teren zes missionarissen weer de grote stap. In Rotterdam stapten zij aan boord van de „Blitar", welk Schip hen naar Indonesië zal brengen. De missionarissen nemen een goed idee van het Hollandse klimaat mee naar de warme tropen, dikke natoe sneeuwbuien beletten elk uitzicht en op het water was het koud en guur. Vier missionarissen gingen voor het eerst naar de missie van Nieuw-Guinea waar ze op de statie van de paters Fran ciscanen in Hollandia zullen moeten „acclamatiseren" om dan na een half jaar ongeveer ergens in het binnenland pioniersarbeid te verrichten „Vol ver wachting klopt ons hart", zo zeiden deze moedige mannen. Het zijn de paters Eg. Smits O.F.M. uit Terborg en L. Houdijk O.F.M. uit Soest, vergezeld door de Franciscaner broeders G. Roes uit Groenlo en A. Denkers uit Utrecht Pastoor A. IJlst uit Dordrecht en pater P. van Goethem uit Brunssum, beiden van de Congregatie der Lazaristen, weten wat hun te wachten staat. De eerste vertrekt nl. voor de derde en de tweede voor de tweede maal naar Indonesië. Zij gaan naar het provincialaat In Surabaja. Een paar jaar hebben zij met ziekteverlof in het vaderland vertoefd. „We gaan graag weer terug", zo zegt pater Van Goethem, die al 15 jaar in de missie er op heeft zitten. „Het is een goed land en een goed volk en we houden veel van de mensen daar", voegt pastoor IJlst die 23 iaar In Indonesië geweest is er aan toe. Nu. dat blijkt wel, want op het bootje, dat de passagiers naar de „Blitar" brengt en waar wij de missionarissen treffen, heb ben de twee paters al spoedig een gesprek aangeknoopt met een dame, die ook bij Surabaja woonachtig is. En al gauw wis selt men nieuwtjes uit. Pater Van Goethem heeft nog een reisgezel bij zich; „Strop", een stevige waakhond, die de paters op de missie statie tegen ipdringers en dieven zal moeten beschermen. Gisteravond is de „Blitar" afgevaren. Het vertrek is met enige moeilijkheden ge paard gegaan. In Poortershaven, waar de lading ingenomen werd, sloeg het schip van zijn anker en ook de meertouwen braken. Men heeft de „Blitar" toen naar de Waalhaven gesleept. In de afgelopen nacht is ingebroken in de villa van de Zweedse voetballers Stel- lan Nillson en Brye Tapper, die beiden spelen voor de Italiaanse eerste klasser Genua. Tot de buit behoorden o.m. een paarlen halssnoer, dat aan mevr. Tapper toebehoorde, vulpennen, gouden ringen, oorbellen en een hoeveelheid sigaretten De dieven hebben een grote som geld, die de twee voetballers in een niet afge sloten lade in hun kamer hadden, over 't hoofd gezien. Naar het A.N.P. verneemt heeft de N.V. van Udens Scheepvaartmaatschappij te Rotterdam aan de scheepswerf „De Noord" te Alblasserdam opdracht gege ven voor het bouwen van een vrachtschip van ca. 10.000 ton d.w. Het schip krijgt een 4200 p.k. M.A.N.-dleselmotor en zal worden gebruikt op de lijn Rotterdam— AntwerpenZuid-Amerika. Volgens een door het Bureau voor de Statistiek van de Verenigde Naties opge steld overzicht Is het inkomen per hoofd van de bevolking in de Sovjet-Unie op één na het laagste van alle geïndustriali seerde landen ter wereld. Uit het over zicht blijkt, dat. het gemiddelde inkomen van een Sovjet-burger in 1949 equivalent was aan 308 vergeleken met 1453 In In de Ver. Staten en f 773 In Engeland. Het land met het "laagste inkomen op de schar.! van Industriële landen Is Polen met 300 per hoofd van de bevolking Voor het Midden-Oosten zijn deze cijfers: Egypte 100, Irak 8 85, Israël 389, Libanon 125, Saoedi-Arabië $40, Syrië 100, Yemen 40. In Latijns-Amerika heeft Argentinië het grootste inkomen met 346 en Ecuador het laagste met 40. In West-Europa geniet Zwitserland het hoogste inkomen met 849. In Engeland en Zweden bedraagt het inkomen 700 800 per hoofd van de bevolking. Andere cijfers voor Europa zijn: België 582, Denemarken 689. Frankrijk 482. West-Duitsland 320, Ierland 420. Luxemburg 553, Nederland 502 en Noorwegen 587. Op een te Medan gehouden bijeen komst van leden der Samenwerkende In donesische Werknemers Organisaties heeft de heer J. van der Ende, vice- voorzitter der Siwo, met nadruk gewezen op de gevolgen van het begrijpelijke stre ven der Indonesische overheid om bui tenlandse werkkrachten zoveel mogelijk door Indonesische staatsburgers te gaan vervangen. De Nederlander in Indonesië mag niet meer vast rekenen op de bestendigheid van zijn werk daar te lande. Daarom is het meer dan ooit noodzakelijk, dat zijn sociale voorzieningen in de vorm van een redelijk pensioen e.d. te allen tijde zijn gegarandeerd. De vergadering was de laatste van een serie bijeenkomsten die de Siwo de af gelopen twee weken in alle planterscen tra van Sumatra's Oostkust heeft georga niseerd. De heer v. d. Ende schetste de ontwik keling der positie van de Nederlandse werknemer in de laatste maanden en zette uiteen wat de toekomst z.i. brengen zal. Hij wees er op, dat het in de eer ste plaats de politiek is en niet de effi ciency van het bedrijf, welke het tempo bepaalt, waarin de Nederlandse werkne mers door Indonesiërs zullen worden ver vangen. In West-Java is het Algemeen Land bouw Syndicaat thans begonnen met spoedcursussen voor Indonesische plan ters. Over een Jaar of vier, vijf zal er misschien nog 20 of 30% van de Neder landse planters over zijn. Ten slotte zul len overblijven, wat spr. noemde „kapi taalbewakers" superintendents en hoofd administrateurs. In Oost-Java zijn in de suiker veel Indische Nederlanders werk zaam, die wel snel zullen worden ver vangen. Van de hoger geëmployeerden zal over 5, 6 en 7 jaar naar schatting de helft zijn vervangen. Op Sumatra's Oost kust ligt de situatie iets gunstiger, maar ook hier zal zich hetzelfde proces gaan ontwikkelen, en het tempo, waarin Ne derlandse planters worden vervangen, zal steeds toenemen. Spreker herinnerde aan een persbe richt van medio September j.l., volgens hetwelk de regering van Ceylon de on dernemers heeft verzocht, met ingang van 1 November 1950 geen buitenlanders meer aan te nemen in de functie van su perintendent of assistent superintendent, opdat zoveel mogelijk plaatsen beschik baar komen voor jonge Ceylonnezen. Het is niet meer dan logisch dat de In donesische regering in dezelfde richting werkt. „In feite komt het er thans op neer", aldus de heer v. d. Ende. „dat het Indonesische gouvernement het meeste profijt van onze arbeid trekt en dat wij als 't ware werken aan de liquidatie van onze eigen positie Dat kan ook niet an ders. Op den duur zullen practisch al leen de kapitaalbewakers overblijven". Het landelijk Overschie, aldus de schrijver L. J. Ro gier, in zijn „Overzicht der geschiedenis van het Katho licisme in Spangen" heeft in 1929 zijn 1000-jarig bestaan gevierd. Dit was wel een vergissing, overdrijving van een verhit historisch zelfbe wustzijn, maar toch wed ijvert het brave dorp om de rang van de oudste volks planting in Schieland. De Overschiese Historie schrijver, Helbers, thans conservator van de Librye te Gouda, meent echter op goede gronden deze schimp op dit „verhit-zelfbewust- zijn" aan de hand der feiten te kunnen bestrijden, doch hoe het ook zij, dat Over schie oud, erg oud is, staat als een paal boven water. Want Rogier gelooft ook met stelligheid dat te Over schie omstreeks het jaar 1000 omdijkingen aanwezig waren. Met grote stelligheid mag aangenomen worden, dat één van die eerste om dijkingen de latere polder Spangen is, de polder wiens ..ontpoldering" thans als agendapunt voor de gemeen teraadsvergadering is aange kondigd. Spangen in de volks mond nogal eens verward met Spanje is omstreeks 1250 ontstaan, maar heeft eerst later de naam Span- gense of Spaanse polder ge kregen, naar het in of om streeks 1307 door Philip Uernesse of van Mathenesse gebouwde „Huis ter Span- ge". Dit kasteel werd in de verschillende fasen der Hoekse en Kabeljauwse twisten herhaalde malen verwoest en. herbouwd. In 1572 werd het door de Wa tergeuzen bezet, die diaar mee Delfshaven en heel de buurt beheersten, totdat de Spanjaarden onder Bossu het veroverden en in brand staken. De ruïne bleef eeu wenlang bestaan en is eerst In 1875 gesloopt. In 1942 hebben werklozen, onder deskundige leiding de fundamenten bloot gelegd, alvorens zij definitief onbe reikbaar zouden worden door de voortgang der stads uitbreiding. Het resultaat is opgenomen in een rapport besproken in het Rotterd. jaarboekje van 1943 door J. G. N. Renaud. Een ander adellijk huis, gelegen dicht bij Spangen we bedoelen Starrenburg wordt door dezelfde schrijver gequalificeert als een der oudste kastelen hier in de omtrek, gesticht om streeks 1230 en welks bouw een vergelijking met het be kende Gravensteen te Gent kon weerstaan. Starrenburg overleefde de Kabeljauwse twisten niet en was spoedig een bouwval, Omstreeks 1600 herrees hier een „hof stad". we zouden nu zeggen een soort grote here-boer- derij. Later ook weer ge sloopt en ook weer „bloot gelegd". Teixeiro de Mattos, de ge schiedschrijver van de Hol landse polders deelt mede, dat de polder ia 1900 om streeks 267 ha. groot was laatstelijk echter door an nexaties etc. slechts 200 ha. De grenzenvan Spangen vielen ongeveer samen met de ambachtsheerlijkheid Hoogenban, waren eigenlijk nog wat uitgestrekter. Ook een gedeelte van Delfshaven heeft oorspronkelijk tot deze polder behoord. Gaande van de Hoge Brug te Overschie over de Delfshavensekade tot aan de Mathenesserbrug, naar de Laanslootseweg rich ting Schiedam en Schiedam se Schie, wordt in grote trek ken een omschrijving gege ven. Bij de Hoge Brug was de Galch-Hoeck, de plaats waar de Hoogenbanse misda digers onthalsd werden. Het Spangense slot had 'n eigen kapel, een kerkje dat in 1572 ook verwoest is. Aangezien hier meest pro testanten woonden oriënteer de men zich op Overschie, waar een grote kerk stond. In het „Delfshavense Span gen" is later een R. K. Kerk gebouwd met als kerkpatroon Sint Nicolaas, waarmee de Spangense Kerkpatroon in ere hersteld is. De Graven van Spangen zijn bij de hervorming naar het Zuiden uitgeweken en ook nu nog komt deze naam in België voor. De Schiedamseweg, nu de Overschieseweg, moest on derhouden worden door de „Regering van Schiedam", maar daarvoor kreeg zy recht van tolheffing (K, B. van 17 Maart 1835). Dat ge valletje is omstreeks 1930 uit de wereld geholpen. Het tolgaarderswoninkje, aardig gelegen aan deze weg, staat er nog steeds. Spangen is vroeger bema len door een „windscheprad- molen", in 1888 vervangen door een horizontaal stoom werktuig. Dit poldergemaal is in 1948 gesloopt. Deze be maling geschiedt thans door een pomp aan de Overschie seweg. Dat Spangen nu bestemd is voor de binnenhavens met de „grote kleinindustrie" zal elke rechtgeaarde Rotter dammer nu wel weten. Na dat alles eerst is volgespoten er is overgegaan tot haven- aanleg, waardoor een schitte rend complex is verkregen voor dit soort industrie. Het zal de tegenwoordige voorzitter van het polderbe stuur, de heer P. Graveland, moeilijk gevallen zijn om het besluit tot ontpoldering te steunen; alleen de bittere noodzaak zal hem hebben doen inzien, dat het niet an ders kon. Weinig had zijn voorganger, de heer Van Woerden, kunnen bevroeden, dat zijn opvolger tot dit be sluit zou hebben moeten ko men. Maar thans is het dan zover: Spangen behoort tot het verleden, na een eer volle geschiedenis van om streeks 800 jaar. De veehou ders die thans nog aan de Overschieseweg wonen en die voor 1940 nog over een flinke hoeveelheid land kon den beschikken, hebben hun land ten offer zien vallen aan de grote slokop, Rotterdam. Ze zitten verslagen en kun nen moeilijk elders land be komen: zal voor hen Canada of Nieuw Zeeland de enige oplossing zijn? ERFPACHT B en W van Vlaardingen brengen ter openbare kennis, dat op 23 November 1950 is ingekomen een aanvraag van K. Terleth bouwondernemer, alhier, om aan hem in eeuwigdurende erfpacht af te staan een perceel gemeentegrond ter beschikbare diepte, begrensd ten Zuiden door de Goud- sesingel, ten Westen door de Leliestraat en ten Oosten door de Geraniumstraat. WINTERCOLLECTE De Zondag onder de H.H. Missen gehou den Wintercollecte voor de armen dezer parochie heeft opgebracht 1321,77. WEEGBRUG Met ingang van gisteren is de gemeente lijke weegbrug weer in gebruik genomen. De weegbrug is verplaatst naar de Oost- havenkade nabij de Prinses Julianaweg. NIEUW RAADSLID De heer F. J. Donkers, lid van de ge meenteraad voor de A.R., heeft wegens vertrek uit de gemeente als zodanig be dankt. Zijn -opvolger is de heer K. Brou wer, oud-raadslid. GEVEILDE GOEDEREN Door notaris H. P. Dolk werden de vol gende goederen geveild: Drie woonhuizen met het eeuwigdurend erfpachtrecht van de grond aan de Dwars- steeg nrs. 12 ,14 en 15, te Vlaardingen. Groot 2 aren, 20 ca. Geveild voor 5200. VERLOTING R.K. W.I.K. Donderdag 30 November heeft de trek king plaats gevonden van de loterij van R.K. W.I.K. Op de volgende nummers vie len de prijzen. No. 1836. le prijs, no. 1691, 2e prijs, no. 840, 3e prijs, 826 4e prijs, 1329 5e prijs; 60 6e prijs, 1383 7e prijs, 1166 8e prijs, 1521 9e prijs. De prijzen kunnen tegen overlegging van het genummerde lot afgehaald worden bij mej. N. Vley Valeriusstr, 27. De voorlopige opbrengst der Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij bedroeg in October 1950 356.614 (v. j. 337.556) en in de eerste 10 maanden van dit jaar 3.125.419 (v. j. 3.174.083). Het hoofd der door alle Am bonese o 11 d-K.N.I.L.-militairen op Java naar Nederland afgevaardigde delegatie, de lieer F. A. Aponno, heeft de Staat der Nederlanden in kort geding voor de president der Haagse Rechtbank tegen 16 Dec. a.s. gedagvaard, on\ de terugvoering van deze ongewapende militairen en hun gezinnen en mitsdien hun uit levering aan de Indonesische APRI- bezettingstroepen te voorkomen, al dus deelt nar. K. van Rijckevorsel, juridisch adviseur van het „Bureau Zuid-Molukken te Den Haaf ons mede. „De Ambonese militairen», aldus de da_ vaarding, „wensen afvloeiing naar Ceranl Gisteravond om half zeven js op de Blaak te Rotterdam een verkeersongeval gebeurd, waarbij twintig personen min 0f meer ernstig letsel kregen. Van de Cool- singel naderde een autobus van lijn de Posthoornstraat, toen een tramwagen van lijn 2 uit deze straat kwam. De chauffeur van de bus remde af, doch door de gjad. held gleed de wagen door en botste tegen de bijwagen van de tram. Door de schok vielen de ongeveer zestig passagiers in de bus over elkaar. Twintig van hen liepen letsel op, variërend van losse tanden in echte en kunstgebitten, hoofdwonden en builen tot snijwonden, pijnlijke kaken en gekneusde benen. Ver der ging er een schoolbord kapot, brak een kunstgebit, werd een regenjas door bloed beschadigd en braken er enkele brillen. De G.G.D., die met drie wagens ter plaatse was, vervoerde drie slachtoffers naar het ziekenhuis aan de Coolsingel, waar zij ter observatie opgenomen wer den. De 24-jarige H. B. uit de Hillestraat en de 23-jarige P. II. uit de Transvaal- straat hadden een lichte hersenschudding, de 32-jarige E. A. uit de Rechthuislaan had pijn in de rug en aan de benen. De anderen konden hun weg vervolgen. De autobus moest weggesleept worden. Het tramverkeer van de lijnen 2 en 12 moest tot 8 uur via Blaak en Gelderse kade omgelegd worden. Vanmorgen om zes uur ontstond bij Leiden door bevriezing storing in een wissel. Daardoor moest tussen Leiden en Voorschoten over verkeerd spoor worden gereden. Om zeven uur was de storing opgeheven. Om ongeveer half zeven werd een seinpaal in onveilige stand „bevroren". De treinen kregen vertraging omdat ze moesten worden geloodst. Om zeven uur geraakte bij Schiedam de automatische koppeling van twee treinstellen defect door bevriezing De koppeling moest worden ontdooid. Wanneer men na jaren lang tropenver- blijf in Nederland terugkeert, kan het niet anders of men stelt groot belang in alles wat er hier gebeurt in verband met of voor de Missie. Natuurlijk zette ondergetekende zijn oren en ogen wagenwijd open, om te trachten een globale indruk te krijgen. In enkele pennestreken zal ik proberen die indruk weer te geven en hier en daar misschien mijn bescheiden critiek. Juist was ik in het land of er verscheen een schrijven van Z. H. de Paus, over de moderne vorm van Missie-actie. De Paus wilde met dat schrijven waarschuwen, dat sommige oude methodes om belangstel ling te wekken uit de tijd zijn. Z. H. bedoelde te zeggen, dat missie-actie in welke vorm dan ook, moet gebaseerd zijn in de eerste plaats op dat zuivere katholieke voelen voor de uitbreiding van het Rijk van Christus als een plicht van naastenliefde en rechtvaardigheid omdat men zelf tot die Christus-kerk be hoort. Vervolgens, dat er geen zoetelijke of dramatische verhalen nodig zijn om de nood van de „arme zwartjes" duidelijk te maken; maar dat de harde realiteit van de missionnering dieper gaat. Dat 't leven van bijna iedere missionaris een barre werkelijkheid is van conflicten, die buiten hem om, of soms om hem, plaats grijpen. Bekering is geen soort leuren met doop water. Missionneren is genadewerk, maar die genade verricht veelal door menselijke omstandigheden en personen haar werk. Bekering is. heenkeer naar het goede, en afkeren van het kwade; maar eer die stap tot stand komt zijn er heel wat moeilijkheden uit de weg te ruimen. Daarenboven zijn er in de meeste mis sielanden stromingen aan het groeien en doorwerken die van de missionaris de totale opschorting van eigen mening vra gen terwijl door de algehele vrijwording (Goddank) der volkeren in een snel tempo zal moeten worden gewerkt om die vrije landen ook hun eigen priesters en religieuzen te geven. De missionaris, vooral nu, zal eigen nationaliteit ver op de achtergrond dienen te schuiven. Dit alles is gauw neergepend en getheoreti seerd; maar de practijk kost offers. Meestal werkt God met mensen en door mensen om Zijn genadewerk tot I"A® JTf'V d00r de missionaris, door de katholiek. Bemerkt men bij het verblijf in het vaderland, dat er een echte katholieke geest aan het werk is en de missiege dachte als iets dat vanzelf spreekt in de diverse lagen van ons Katholieke volk leeft, dan behoeft de missionaris niet te vrezen dar hij werkt als een man van een vergeten bataljon. Een verblijdend teken zijn de missie dagen onder studenten van hoge en mid delbare scholen. De miasieaetie onder de artsen, die door hun daadwerkelijke be langstelling trachten niet alleen de hygiënische toestanden te verbeteren in de missiegebieden, maar daardoor tevens een slag toebrengen aan de toverij ideeën, de medicijnmannen en doekoens. die door vreesideeën het arme volk be driegen en afhouden van God-Vader. Op een missiologische week te Nijme gen passeert zo maar even bijna heel de wereld langs je geest, de wereld met haar grote noden en problemen, weerge geven in gedegen speeches door mannen uit de ervaring. Op onze scholen en thnis wordt aan de kinderen geleerd, dat er ook nog andere landen zyn, waar men zo maar niet rustig naar een kerk kan gaan en waar onder wijs en godsdienst niet zo van zelfspre kend zijn maar waar met» moeizaam en taai volhouden mensen uit deze streken trachten dat alles daar te brengen. Zj,a^ices Saan rond over het gehele land. Ook ik voor mij zie ze niet als collectanten alleen, maar als ijveraars, die toch ook hun vrije tijd besteden, om de mensen weer even aan hun missie- plicht te laten denken. Er is een massa litteratuur en er zijn tijdschriften bij de vleet, en almanakken en scheurkaianders en vooral, daar knielen nog ieder jaar tientallen jonge mensen voor de voeten van de Overste en vragen het missiekruis met de zegen van de grote Wereldverlosser. God zegene Nederland voor dit alles en wij danken God dat Hij dit moge lijk maakte. Als men dan uit Indonesië of welk deel van de wereld terugkomt, doet dat goed. actie spreekt over practische Missie- Want er is ook een gevaar voor onze missie-actie. Missie-actie mag geen marchandie zijn- geen bussiness. O, ik begrijp het goed, iedere orde en congregatie zit met de zware lasten. Maar katholicisme, ook in de vorm van Missie actie eist fair play, dat wil zeggen geen trucs, waardoor de liefde geschaad wordt. Men geeft tijdschriften uit en boekjes. Maar het geld is duur voor de mensen; en speculeren alleen op: ,.'t Is voor de Missie", mag niet de reden zyn dat de mensen onverzorgde blaadjes, of niets waardige boekjes, zij het met griezelver halen, in da handen worden gestopt. Men geeft filmsman dan goede en degelijke, die wel duurder zijn van aan schaffen, maar die conflicten laten zien steuend op de barre realiteit van landen en volkeren in de strijd van het goed tegen het kwa: Zo moet er van de Missie-actie een in vloed uitgaan, die allereerst bidden doet en dan offeren, welbewust, in zuiver voe len, waardoor de gave wordt gezet in de gouden gloed van de Liefde tot Christus Anders worden missieactie en missie liefde verstikt Dat zou jammer zijn, daar Nederland in vele dingen getuigt var» degelijkheid op dit gebied. P. REDEMPTUS, Cap. of een ander vrij gebied der Zuid-Mi 1 ak* ken ofwel naar Nieuw-Guinea. De rechtsvordering tegen de staat 5s gegrond op een overeenkomst v9n 14 Jal| 1950 tussen de RIS en Nederland, waarbjj aan deze milit-iren het recht wordt toe gekend om af te vloeien buiten hun plaats van herkomst, dus buiten Ambon". De Maastrichtse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in het deserüe- geval-Vaals. Zoals bekend verdween op 30 Augustus .van dit jaar de dienstplich tige soldaat A. R. uit Amsterdam als deserteur naar België, daarbij geholpen door vijf communisten, vier uit Vaals en één uit Kerkrade. De rechtbank veroor deelde de 43-jarige schilder P. van Buren Lensink tot vier maanden gevangenisstraf (eis 9 maanden), het 52-jarige Tweede- Kamérlid J. Hermans kreeg drie maanden gevangenisstraf (eis 6 maanden) en 60-jarige invalide mijnwerker H. Leen- ders twee maanden (eis drie maanden). Deze drie verdachten, afkomstig uit Vaals, waren gedetineerd. De niet-gedeti- neerden, de 48-jarige magazijnmeester P. Bertrand. tegen wie 1 maand was geëist? kreeg 10 dagen gevangenisstraf en de 46- jarige mijnwerker N. Bitter uit Chevrè- mont-Kerkfade drie weken gevangenis straf (eis 1 maand). Langdurige sneeuwbuien hebben giste ren en vandaag aan het weer in ons land een winters karakter gegeven. Op sommige Plaatsen lag de sneeuw vanochtend reeds 20 cm dik. Daarbij kwam in de afgelopen nacht vrijwel overal lichte vorst voor, terwijl de temperatuur op enkele plaatsen gedurende korte tijd tot 7 graden onder nul daalde. De koude lucht is in ons land binnen ge voerd door een Noordwestelijke lucht stroming, die boven de omgeving van Schotland in stand wordt gehouden door een lage-drukgebied boven Scandinavië en een gebied van hoge luchtdruk boven de Atlantische Oceaan, dat tot bij IJsland en Groenland reikte. Langzamerhand komen er nu verande ringen in deze luchtdrukverdeling. Be langrijke storingen trokken over het Groenlandse plateau en zullen de lucht druk in de omgeving van IJsland spoedig doen dalen. Tegelijkertijd beweegt het hogedrukgebied naar het Zuiden. Hierdoor stroomt minder koude lucht uit het Wes ten naar IJsland en Schotland. De kans neemt toe dat deze lucht in de komende dagen ook naar het Noordzeegebied zal doordringen. Het ziet er dus naar uit da: het winterse weer van korte duur zal zyn. De actie van de K.N.A.C. voor een dag zonder ernstige verkeersongevallen op St. Nicoiaas-dag heeft geen volledig suc ces gehad. Vanmorgen zijn nl. al tweo ongelukken gebeurt, beide met dodelijke afloop. Op de spoorwegovergang aan de Waal onder Waarland tussen Schagen en Alk maar werd een melkauto door een trein gegrepen en geheel vernield. Do enige inzittende, de 50-jarige chauffeur L, K. nit Schagcn kwam hierbj] om het leven. De man wilde de overweg oversteken, toen hij bemerkte, dat deze aan de andere zijde door werkzaamheden was versperd. Bij het manouevreren om op de andere weghelft te komen, belandde hij op de spoorlijn. Het uitzicht werd hem hier even wel ontnomen door een seinwachtershuisje. Op hetzelfde moment naderde de trein van 5.18 uit Schagen in de richting Alkmaar. De auto werd aan de voorzijde gegrepen met boven vermeld gevolg, yjn 6f'"''ar'Se metselaar H. H. reed om (.30 uur met zijn motorijwiel op de Rijks straatweg tussen Doetinchem en Terborg tegen de achterzijde van een melkwagen, waarvan de verlichting Waarschijnlijk niet op de juiste wijze was aangebracht. Het slachtoffer werd tegen de grond ge slingerd en op slag gedood Volgens het C B. S. is in October j.l. v0°rf,mtL aan land' en tuinbouw- ?r' rStlhl* "'Jgevoerd tegen 145.400.000 rende Tan t De totale uitvoer gedu- v 1 ins snr?n» ®ct' 1990 ts hiermede op I S.11 gekomen tegen 1.011.300.000 zeilde periode van 1949. tofa=TTEEDAM> 5 December- Aanvoer in totaal 4773 dieren: vette komen en ossen 850 gebruiksvee 1*25, vette kalveren 22 gras- Kalveren 206. nuchtere kalveren 815 va kens 167. biggen 524, paarden 176, veulens 8 scha pen of lammeren 544, bokken of geiten 38 Prijzen: vette koeien le kw. f 2.39-2 50 2a kw. 22.20, 3e kw. 1.802; vette kalve ren resp. 2.90-3.10, 2.50-2.70; 2-2 30T slachtpaarden resp. J 1.70, 160> t j 55_ allet per kg. Graskalveren le kw. ƒ320, 2e kw. 220, 3e kw. 170; nuchtere kalveren resp. 58, 53, 48; biggen resp. 48, I 43, 33; schapen resp. 100, ƒ80, ƒ55; lammeren resp. 90, 75, so; gaif. en melkkoeien resp. 960. 800. 700: vare koeien re >p. 575, 525, 475; vaarzen resp. 7 650. f 80#, ƒ500; pinken resp. 450, 400, 325. Vitta koeien aanvoer ruimer, handel traag, 1- zen als gisteren. Vette kaive.en aa er korter, handel vlot, prijzen goed pr:;., -.j- oend. Graskalveren aanvoer a's o :a week. handel slepend, prijzen contant. .1- tere kalveren aanvoer als vorige week. han del tamelijk, prijzen iets hoger. Biggen aan voer iets kleiner, handel redelijk, prijzen Iets stijver. Slachtpaarden aanvoer iets rui mer. handel slepend, prijzen als vorigs week. Schapen en lammeren aanvoer groter, handel stroef, prijzen onveranderd. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, han del stil, prijzen voor beste iets stijver, ver der onveranderd. Varekoeien aanvoer tame lijk, handel flauw, prijzen stabiel. Pinken en vaarzen aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen als vorige week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2