Europese lijn in de Amerika heeft nog een eigen breedtegraad politiek Engelse stappen in Djakarta Hoog water en scheepvaart NAJDORF SPEELT OP WINST De 4 e Sepfember Toch wetenswaardig De man van de radar Vredemaar van China afhankelijk De arrestaties in Bandung Van goodwillreis door de V. S. terug Grote onveiligheid op West-Ja va Canadees ouderpaar in ons land Massale evacuatie uit Tonkin-delta Over luchtvaart en teruggave van Tekort aan binnenschepen WOLFF'S BEDBANK ondernemingen Mevr. Hertogh voelt zich niet veilig Kramer blundert tegen Euive J Sport-Spatten DINSDAG 5 DECEMBER 1950 PAGINA S Wapenvervoer naar opstandige benden Aanmoediging voor de exporteurs SUIKERBIETENCAMPAGNE VOOR KERSTMIS BEëINDIGD 320 millioen kg. bieten verwerkt HOOFDPIJN? Merkwaardige serie bezoeken EUROPESE EXPORT NAAR AMERIKA HANDELSBESPREKINGEN MET DUITSLAND Geen spoedige beëindiging verwacht „VREDESCONGRES" VOOR KINDEREN LEVENSLANG GEëlST KRUISTOCHT VOOR HET GEZIN Wzreldschaaktournooi ZAKKENROLLERS- FATSOEN UITSLAGEN 17e RONDE A vonturenroman door PETER BARON i°) ONZE T. T. OP 7 JULI AUSTRALIË WINT MET ZEVENTIG RUNS Naar aanteiding van de recente aan houdingen in Bandung, waarbij 'n aan tal Nederlanders betrokken was, heeft Aneta's correspondent zich in verbin ding gesteld met de plaatselijke mili taire commandant, luitenant-kolonel Omen Abdur Rachman. Deze deelde me de, dat men na de aanhoudingen on-mid- Zo zijn dan de besprekingen op het hjk mede heel sterk met de angst voor h ogs'.e niveau tussen de Verenigde Sta- een mogelijke toekomstige bezetting door ten en Engeland begonnen. Eigenlijk ook de Russen. met Frankrijk want alles, wat de Britse j Misschien is het voor de wereld geluk- minister-president Attlee tot Trumani zal kig, dat beide stromingen een gemeen- zeggen heeft de volle mstemmmg^an de schappelijke bedding moeten zoeken Oe I ranse minister-president ^even. Men Amerikaanse vastberadenheid zal een kan veilig zeggen, dat net westeuropese nieuw München, in de geschiedkundige dellljk met de verhoren is begonnen en standpunt inzake de internationale toe- betekenis van deze term voorkomen; de dat de aangehoudenen worden verzorgd Europese voorzichtigheid zal al te voor- j volgens de internationale gebruiken, dat barige stappen van de Amerikanen ver- wil zeggen, dat zij, wier schuld niet be- hinderen. Zo ontstaat de mogelijkheid, j wezen wordt, onmiddellijk in vrijheid dat het Westen een politiek vaststelt, welke tussen de twee extremen doorzeilt, hopelijk naar een veilige haven. Toch geloven we niet, dat vandaag reeds een bevrijdende oplossing kan worden ge- v?,n, en- Truman en Attlee kunnen de weg uitstippelen; ze zullen hem pas werkelijk opgaan, als in Korea een consolidatie der fronten bijv. op de 38ste breedtegraad is „-„te, tv, 'ngetreden. Onderhandelingen tussen Chi- Dne Pio-e thema's hebben bedoelde na en Amerika zullen, zolang de eerste lsoerhinsdebatien beheerst: ten eerste i oprukt, de ander steeds terugtrekt psy- het in.en.ce verlangen naar vrede; ten ehologisch weinig kans op succes bieden. stand thans geconfronteerd wordt met het Amerikaan.se. Waarbij heel wat tegen sta] linnen t<"t uiting moeten komen. De politiek, welke Attlee zal uiteen zetten en met alle kracht verdedigen, heeft hij bij de jongste debatten in het Britse lagerhuis over Engelands buiten lands beleid scherp getekend. liet was de politiek van de drie grote groepen: labours», conservatieven en liberalen. Zij werd ook in Frankrijk goedgekeurd, en zelfs toegejuicht, zodat de Europese lijn wel vaststaat. tweede de wil om zo spoedig mogelijk een einde aan de oorlog in Korea te ma ken: en ten derde de bereidheid om met de Sovjet-regering een viermogendhe- denconferentie te beleggen. De Korea-kwestie, verklaarde Attlee, kan slechts dan worden geregeld, als overeenstemming met China wordt be reikt; want Korea en China zullen steeds naburen blijven, zodat een vrede in Korea slechts met de wil en de samen werking van de Chinezen gehandhaafd kan blijven. Ook is Engeland bereid, ge meenschappelijk met zijn bondgenoten, met het Kremlin te onderhandelen. Geen mogelijkheid van besprekingen mag ver waarloosd worden, mits men de redelij ke zekerheid heeft, dat een dergelijke conferentie niet in een volkomen doel loze woordentwist ontaardt. De Britse regering was dan ook bezig een agenda op te stellen van de kwesties, welke op een viermogendheden-bijeenkomst zou den kunnen en moeten worden bespro ken. Attlee behandelde ook het uiterst in gewikkelde en moeilijke probleem van de BritsAmerikaanse betrekkingen, en verklaarde daarbij, dat, al draagt Ameri ka momenteel in Korea de zwaarste last van de verantwoordelijkheid, het behoud van de vrije en democratische wereld al leen door de nauwe samenwerking van Commonwealth en Verenigde Staten kan worden gewaarborgd. En een storm van applaus joeg door het lagerhuis, toen Attlee met verheffing van stem wat bij deze flegmatieke staatsman bijna nooit voorkomt uitriep: „Wij mogen nie mand toestaan een wig tussen ons te drijven". Uit deze opzet blijkt duidelijk, dat Attlee, en met hem Pleven, de bespre kingen met president Truman op een veel breder vlak wil brengen, dan alleen de Koreaanse oorlog. Wat begrijpelijk is, wijl zich daarin eigenlijk alle wereldpro blemen concentreren; en o.i. op de al lereerste plaats het moeilijke vraagstuk van de structuur-omwenteling, welke zich binnen een mensenleeftijd in de wereld heeft voltrokken. Wij hebben er reeds vaker op gewezen, dat juist deze structuuromwenteling een der penibelste aangelegenheden voor het juiste begrip en derhalve voor de doel matigste behandeling van de internatio nale toestand is. Enerzijds staat de oude wereld, welke haar in eeuwen en eeuwen gevestigde positie zo krachtig mogelijk A»?a« i?t; anderzijds een nieuwe, i.e. de kracMv/' u welke met de d-vnamische u ,het plotselinge bewustzijn van ^rni'/w, en's en mMht de tijd wil periode versmaadt?611 rUStige overgangs- if rijna bovenmenselijke taak van de staatslieden. in beide kam pen, om deze omwenteling met al haar consekwenties zonder al te noodlottige schokken te doen verlopen En daarbH vallen in de Westelijke wereld twee ten- denzen waar te nemen: de Amerikaanse" welke sterk pragmatisch op de daad tot het uiterste is gericht; en de Europese, welke meer voelt voor onderhandelen', eventueel ook tot het uiterste. Beide geestesrichtingen hangen met het ver leden, de traditie van de twee groepen samen, maar ook met de huidige positie van Amerika en Europa, en waarschijn- Daartoe moet eerst weer een soort even wicht zijn hersteld: hetgeen zeker nog wel enige tijd zal duren. Mr. P. Mijksenaar, hoofd van de afde ling pers en propaganda van de gemeente Amsterdam, is gisteren op Schiphol teruggekeerd na een reis door de V. S. en Canada, die tot doel had „het verstevigen van oude banden en het leggen van nieu we contacten". Dat zijn bezoek ook de „sluimerende banden heeft verlevendigd" is hem zo vertelde hij gebleken tijdens het ver blijf in Montreal toen een zekere majoor Baudet hem een foto toonde van de Baileybrug bij Arnhem, die onder zijn leiding tot stand kwam. Met de enorme taart de Schreiersto ren voorstellende die hij naar Amerika had meegenomen, verscheen mr. Mijk senaar geschminkt en wel, in de huiska mers van ontelbare Amerikanen op het televisiescherm. Hij hield inleidingen over „Amsterdam, vandaag en morgen" en sprak talrijke malen voor Amerikaanse radiostations. Voor de Ned. exporteurs bracht hij de klacht mee, die hij op zeven plaatsen in de V. S. en Canada heeft gehoord: te wei nig aanbod van Nederlandse zijde. „En dat. terwijl de Nederlandse produc ten zonder twijfel een goede naam hebben op de Amerikaanse markt", aldus mr. Mijksenaar. De Friesch-Groningsche Suikerfabriek te Groningen zal nog voor Kerstmis haar campagne beëindigen. Daartoe wordt de laatste weken de productie zo veel mo gelijk verhoogd. In totaal zal dan in deze fabriek 320 millioen kg. bieten verwerkt zijn. Het suikergehalte is dit jaar enigszins lager dan voorgaande jaren, mede onder in vloed van het vochtige weer in de afge lopen zomer. Neemt men dit aan op 16%, dan betekent de suikeropbrengst bij deze fabriek ongeveer 54 millioen kg. De Noord-Nederlandsche Suikerfabriek te Vierverlaten zal evenwel nog geruime tijd door blijven draaien. Door vervoer- moeilijkheden kunnen n.l. de bieten uit de Noord-Oost polder niet in het Westen verwerkt worden. Deze bieten worden nu te Vierverlaten verwerkt. zullen worden gesteld. Het is namelijk niet uitgesloten", aldus overste Omen, „dat er vergissingen zijn gemaakt. Er kunnen bijvoorbeeld verkeerde namen of adressen zijn doorgegeven". Omtrent de redenen dezer arrestaties deelde de plaatselijke militaire comman dant mede, dat de namen der aangehou denen aan het licht kwamen bij 't ver horen van Indonesiërs, die door con troleposten op de buitenwegen zijn ge arresteerd. Toen bleek, dat zij wapens en munitie vervoerden naar benden in de bergen. In verband daarmede zijn in de loop der laatste weken honderden Indonesiërs in arrest gesteld. Tenslotte deelde overste Omen mede, dat de mili taire overheid zich dezer dagen per radio tot de Nederlandse gemeenschap in Bandung zal wenden. Gearresteerde Nederlanders in Djakarta Naar de „Javatoode" meJdt, zijn bij de veiligheidsactie van 19 November j.l. in Djakarta meer dan 20 Nederlanders ge arresteerd- Onder dezen bevinden zich de volgende personen: D. A. Kan, F. T. Mous. J. J- Renout, N, J. van Houten, C. H. A. van Sittrop, J A. E. Joannes, H. van Geuns en twee zoons en mevr. E. Joner. Advertentie Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 et. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 CL Rondzwervende benden in het gebied van de Wijnkoopsbaai, aan Java's Zuid kust bij Sukabumi, veroorzaken in de laatste tijd een zodanige onveiligheid, dat de Europese employé's van de onder-- nemingen in de buurt de nachten door brengen op het hoofdemplacement van de onderneming „Wilhelmina", waar een sterke politiepost is gevestigd. De vrou wen van de employé's zijn naar Sukabumi en Bandung geëvacueerd. Indonesische opzichters beheren de ondernemingen zo goed en zo kwaad als het gaat, doch tegenover de talrijke latex-diefstallen in de tuinen is men practisch machteloos. Op Kerstavond 1944 werd de Canadese vlieger-officier Beasley boven Arnhem neergeschoten. Bijna zes jaar later zullen zijn ouders, daartoe uit Canada overge komen, zijn graf bezoeken, dat merk waardigerwijze niet in Nederland maar in België ligt. Mevr. en de Heer Beasley, die door het Canadese legioen van oud strijders werden uitverkoren een krans te leggen op het nationale oorlogsmo nument in Canada, zijn door de K. L. M. uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Canadese graven in Nederland. Voor mevr. Beasley is het de eerste maal, dat zij het continent bezoekt. Voor de heer Beasley is het een hernieuwing van de kennismaking. Deze was destijds minder prettig. Hij verloor namelijk zijn rechterbeen op een Belgisch slagveld tij dens de eerste wereldoorlog. Deze reis het echtpaar kwam gis teren op Schiphol aan zal hij tevens benutten om een fabriek voor kunst ledematen in Amsterdam te bezoe kenter beoordeling van de kwali teit van haar producten", want de heer Beasley is zelf van beroep vervaardi ger van kunstledematen. Last but not least zal hij na zijn bezoek aan Neder land zijn 105-jarige moeder bezoeken, die in Londen woont. „Ik blijf leven tot je bent gekomen", had zijn moeder hem geschreven. De orders van de Amerikaanse waren huizen voor Westeuropese geschenk artikelen hebben een nieuw na-oorlogs record bereikt. De E.C.A. meldt, dat de komende handel in Kerstgeschenken een climax zal betekenen in de exportcam pagne, welke West-Europa dit jaar heeft gevoerd ter vermindering van het dollar tekort door de verkoop van zo veel moge lijk goederen op de dollarmarkten. Volgens de E.C.A. zal deze Kerstmis in vele Marshall-landen een test beteke nen voor de handelsgroepen, welke in het begin van het jaar werden opgericht om de dollaruitvoer te bevorderen. De meeste Marshall-landen zijn volgens de E.C.A. optimistisch gestemd over het resultaat van hun Kerstverkopen. De Franse autoriteiten te Hanoi hebben Maandagavond medegedeeld, dat zij in verband met de internationale toestand alle gezinnen van Franse soldaten en bur gers uit de Tonkin-delta zullen evacueren. In gewoonlijk betrouwbare Franse kringen wordt gezegd, dat alleen al in de hoofdstad van Tonkin, Hanoi, minstens 4000 personen onder deze maatregel val len. Het Franse ministerie voor de verbon den staten in Indo-China heeft vanavond te Parijs nog mede-gedeeld, dat het over weegt alle Europeanen, die men daar niet nodig heeft, Uit de delta te evacueren. De Tonkin-delta, een rijk rijstgebied, telt bijna tien millioen bewoners. De berichten, dat Hanoi, een stad van 150.000 inwoners, ernstig wordt bedreigd, nemen hand over hand toe. De Fransen hebben thans een verdedigingslinie van 50 km. om de stad gelegd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) De berichten uit Indo-China doen in Frankrijk de onrust zeer toenemen, voor al nu het voorbeeld van Korea de open bare mening uiterst gevoelig maakt. De mededeling, dat de Franse autoriteiten in Indo-China de in het grensgebied samen getrokken Chinese troepen op drie-kwart millioen schatten, wordt dan ook zeer ernstig opgevat. De regering laat trou wens weini-g twijfel toe omtrent de ernst van de toestand, die ook tot uitdrukking komt in het evacuatiebevel in Tonkin aan de Europeanen gegeven, ook al wordt dit slechts als voorzorgsmaatregel voorge steld. Het h-oge comité van nationale verde diging is gisteren bijeengekomen en heeft in het bijzonder de toestand in Indo- China onderzocht. Het feit, dat die ver gadering werd bijgewoond door generaal de Lattre de Tassigny die vooraf een langdurig onderhoud had gehad met de minister-president en met minister Le- tourneau doet verwachten, dat ge noemde generaal naar Indo-China zal worden gezonden, evenals minister Le- tourneau, die reeds binnen enkele dagen vertrekken zal. Intussen heeft d-e regering gisteren bij de Kamer de wet op de financiën inge diend, waardoor bekend wordt., dat de uitgaven voor de strijd in Indn-China voor dit jaar 155 milliard frs. zixllen be lopen. z Frans vissersvaartuig vergaan. Een Frans vissersvaartuig met een beman ning van zestien koppen is bij Boulogne op de rotsen gelopen en gezonken, nadat de stuurinrichting onklaar was geraakt. Zeven mensen hebben bij de ramp het leven verloren. Vijf zijn in ernstige toe stand in een ziekenhuis opgenomen. Vier opvarenden worden nog vermist. Men vreest, dat zij zijn verdronken. Eerste religieuze uit de Eskimo's. Voor de eerste maal zal op 15 Februari van het Volgende jaar een Eskimo-meisje de eeuwi ge geloften afleggen. Dit meisje, dat de naam heeft aangenomen van zuster Pe- lagie, trad in 1948 in bij de Grijze Zus ters van Montreal, die in Chesterfield Inslet een ziekenhuis bedienen. Binnenkort zuilen de Grijze Zusters daar eveneens een school openen voor Eskimo-jongens en meisjes. WOENSDAG DECEMBER. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de ziekén. 9 35 Gram 10 30 Mor gendienst 11.00 Gram. n.lo „Poppenkast", •(hoorspel). 12.00 Alt en piano 12 33 Advent- dienst 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage 13.20 Vocaal ensemble en soliste. 15 45 vóór de leugd 16 30 Zendersluiting, is.o'o Gemengd koor 18 30 R.V.U.: „Vraagstukken betreffen de,?/; wereldbevolking en wereldvoedselvoor- 4 q 19.00 Nieuws. 19.15 Dlscussieelub Nieuwsen°9nen Sitaar. 19.40 Radiokrant. 20 00 Nederlanrt 2, Hadioschaakw. Noorwegen— Cezin en I U06 Kerekkoor en solisten. 20.40 gaLrec.tal Sdolt^f G2;^. Nl£UWS' 23'15 vonn^ofo7'VAM2» M) 7.00 VARA. 10.00 VARA. 19.30 VPRO. 20 00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgvmn 7 30 Slui ting. 9.00 Nieuws 9.12 Voo?5^ huuTvrouw 9.22 Gram. 10.00 Schoolradio. 10 20 Voo? dó hulsvrouw. 11.00 Gram. 12.00 Promenade orkest. 12.33 Voor het platteland 12 38 Rege ringsuitzending: „Klanken van Java'en Rali" 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdconeert 15.00 Kinderkoor. 15 20 Voor de jeSa"S Sluiting. 18 20 Actual. 18.35 Banjo-ensemble 19.00 ..Antithese of synthese' (caus iqik Trio 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20 05 Politiek commentaar. 20.15 Omroeporkest 'en solist. 21.15 „Maja Stina" (hoorspel). 2225 Pianoduo 22.45 Sterrenkundige caus. 23,00 Nieuws. 2315 Wereldsehaaktournooi te Am sterdam. 23.20 Orgel. 23.34024.00 Gram. RAPIODISTRlBUTIE III: 7.00 VI. Br. Nws: 7.05 Gram.; 7.30 Pauze; 9 00 VI. Br. Nws; 9.05 Lichte gram.: 10.00 Eng. L.P. Nws; 10.10 V. d. huisvr., 11.00 Hob. Cleaver (org.) 11.30 Shaw oók Br' Gev- sram.; 12.30 Weer; 12.32 Ork Zormenberg; 13.00 Nws; 13.15 Verv. °rkb n^~rg: 13 30 Symph cone.; 14.30 C 16-15 E"6- L-p- Preager en ork.: or v 5' 18 00 Fr- Br- v- d- soId-: 18.30 VI. Br v. d. sold.; 19.00 Nws; 19.30 Vir tuozen op blaasinstr.; 19.50 Feuill.; 20 00 „Der ^^er! .f?- °eerette v. O. Strauss (om !»2215 Godelieve Suys rrïf' v' Bach: 23 00 Nws 23,05— 24,00 Verz. progr. R'DIOPrSTR'BUTIE IV: 100 Lux Nws* 7.15 Eonjour »e Monde! 7.25 Es: ce vrai? Est ce faux' Pauze; 9.00 fr Br. Kookpr.: 9.10 Fins? muz u!.00 Lux. Le Ménage en Mu- sique VI.) 1 11.00 IdMn (Fr.); 11.30 VGO Oostenr. muz.; 13.00 Eng. H.S. Gram.; 1315 Eng. L.P. Ork muz.; 14 00 BBC Welsh Ork.; 14.45 V. d. kinderen; 15.00 Lux. v. de vrouw; 15.30 Kalundborg Wivex ork.; 16.20 VGO Klavierspel; 16.30 Pauze; 18.00 Eng. L.P. BBC Schots ork.; 19 00 Fr. Br Symph. gram.; 19.05 Muz. v d. jeugd; 19.20 Gramy 19.30 Eng. H.S. Dance Band; 20.00 Fr. Br. Gr Symph. ork. met vioolsol.; 21.15 Gram.; 21.30 Klass. muz.; 22 00 Beromunster Nws; 22.05i Werken van Havdn; 22.25 Vrol. muz.; 23.00 Eng. LP. Nws; »3M—24.00 Loss en ork. Evenals In de Rijnvaart heerst momen teel ook in de binnenscheepvaart enige spanning. Zulks niet alleen, omdat zo als altijd in het najaar de grote campag nes m gang zijn en veel vervoer te water gevraagd wordt voor suikerbieten, vlas. graan, peulvruchten etc., van het ene gedeelte van het land naar het andere. Ook de normale voorraadvorming, die thans misschien door de omstandigheden enigszins gestimuleerd wordt, is niet de oorzaak van een bijna nijpend tekort aan scheepsruimte in de scheepvaartcentra van ons land: Rotterdam, Amsterdam, Lim burg, Zeeland en Groningen. Het hoge wa ter in Maas, Rijn en Waal heeft het varen tegen de stroom op voor de schippers min der aanlokkelijk gemaakt, zowel vanwege het extra oliegebruik als de langere vaar- tijd. Schepen met zwakke motoren zijri door het hoge water en de sterkere stro ming reeds uitgeschakeld. Een factor voor de tegenzin der schippers, om b.v. naar Nijmegen te varen, is ook de verhoging van de sleeptarieven, terwijl thans de mo gelijkheid van vorst hen huiverig maakt voor vrachten naar Groningen, Friesland en Drente. De vrachttarieven houden geen rekening met de moeilijkheden, door het hoge water veroorzaakt. De vracht Rot terdamZaandam b.v. is gelijk aan die van Rotterdam naar Nijmegen. Wat Rotterdam betreft, terwijl de over heid door het z.g. margetarief deze euveis wilde opvangen, heeft de marge-tarief commissie voor het district Rotterdam, da; ook Delft, Leiden, Dordt, Brielle en Hoek van Holland omvat, de marge buiten wer king gesteld en de hoogst toelaatbare no tering voorgeschreven. Desondanks is de toestand zo, dat er soms zwart moet be taald worden, om een vracht vervoerd te krijgen naar een minder aanlokkelijke bestemming. Enkele dagen geleden is een tariefverhoging op de basisvracht van 5 pet. afgekondigd, méar deze is niet vol doende, om het onkostenverschil te dek ken en houdt vermoedelijk voornamelijk verband met de algemene prijsstijgingen. Ze is trouwens geen oplossing voor de huidige hoog-watermoeilijkheden,. aange zien ze voor het hele land geldt. Moeilijkheden, die thans door het hoge water veroorzaakt worden, zullen in de toekomst misschien voorkomen kunnen worden, aangezien de nieuwe, in behan deling zijnde wet op het vervoer per bin nenschip de mogelijkheid schept, dat het bedrijfsleven een directere invloed op de thans door de overheid vastgesteld wor dende beursregeling zal krijgen. Advertentie ..en toch was het mooiste geschenk geweest. WOLFF - SCHIEKADE 153 - TELF. 41569 De Britse onder-minister van buiten landse zaken, Ernest Davies, heeft gis teren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland de Indonesische regering om maatregelen zal verzoeken, teneinde de landingsfaciliteiten op het vliegveld van Djakarta veilig te stellen. Aircommodore Arthur Harvey (conser vatief) had namelijk medegedeeld, dat een toestel van de B.O.A.C onlangs op het punt stond te landen, toen het een bood schap ontving, dat er gevechten gaande waren. De onder-minister verklaarde, dat op de bewuste dag, 19 November, (de datum van de veiligheidsactie te Djakarta) tij delijk beperkingen aan het landen waren opgelegd. Er bestond een misverstand en de mededelingen, die hét toestel ver- De handelsbesprekingen tussen Neder land en W. Duitsland, welke de vorige week te Frankfurt zijn begonnen, zullen naar verwachting niet spoedig beëindigd kunnen worden. De quota's voor land bouwproducten voor de import in Duits land zullen gedurende de komende week besproken worden. Van Duitse zijde werd er op gewezen, dat het niet de be doeling van Duitsland is de invoer van voedingsmiddelen uit Nederland geheel stop te zetten, maar alle invoer van voe dingsmiddelen, ongeacht de herkomst, moet worden beperkt. Voor alle goederen, welke niet op de 60 pet. liberalisatieiijst van de O.E.E S. voorkomen zullen quota's moeten worden vastgesteld. Voorheen gold voor Neder land in het verkeer met Duitsland een 80 pet. liberalisatie. strekt werden, waren niet geheel in over eenstemming met de omstandigheden. Een andere vragensteller beantwoor dend, zeide onder-minister Davies nog, dat hy langs diplomatieke weg met In donesië de kwestie zou opnemen van de Britse firma's in Indonesië, die nog niet in de gelegenheid waren haar onderne mingen terug te krijgen. SIR ROBERT WATSON-WATT is op'n de lagere luchtlagen hadden hem op een idee gebracht, dat uiteindelijk tot de radar leidde. De eerste proeven werden in 1935 genomen, bij Dgventry, in de open lucht. Watson-Watt experimenteerde, evenals zijn helpers als boer vermomd, met het eerste apparaat door hem samen gesteld. Het bleek in staat, een drie dui zend meter hoog vliegend vliegtuig te ontdekken. Een bescheiden begin. Maar de uitvin der zette door En de radar was vermoe delijk een der argumenten, welke Chur chill er toe brachten, onverzettelijk te blijven, ondanks alle geheime vredespo gingen van de as. Toen Hitier zijn grote luchtoffensief op Engeland ontketende, stonden overal langs de Engelse kust apparaten ongesteld dm aan windmolens deden denken. Goering begreep er niets van. dat zi.in Heinkels steeds weer totaal onverwacht door Spitfires overvallen werden. Hij was er ook de man niet naar, om te denken, dat hij tegen windmolens vocht.... Maar die windmolens deden het hem. En in 1941 toog Watson-Watt naar de Verenigde Staten. In het Amerikaanse hoofdkwartier werd druk over zijn nieu we ontwerpen gedelibereerd. En de Ame rikaanse industrie ging radarapparaten vervaardigen. Het resultaat: een catastrofe onder de Duitse duikboten en nadien een paniek op de Duitse vliegvelden langs het Kanaal tenslotte een hei voor de startplaatsen van de V 2's. En nu? Men mompelt, dat Sir Robert Watson-Watt. ridder in de Order of the Bath, die dus het recht heeft, er bij le zijn, als de koning een bad neemt een nogal formeel recht, gezien zijn radar eigenlijk besprekingen voert over de vraag, in hoeverre radar za! kunnen wor den gebruikt in de strijd tegen de atoom bom. reis. Hij bezoekt een aantal landen van Europa. Dit is op zich zelf niet zo merk waardig. Merkwaardig is, dat deze Engel se baronet twee interessante namen draagt n.l. die van Watson, de speurder, Sherlock Holmes' befaamde assistent en die van Watt, de uitvinder, aan wie we de stoom machine danken. Dergelijke namen doen vermoeden, dat er iets meer achter deze Sir Robert schuilt. En dit doende, krijgen we nog gelijk ook. Want Sir Watson-Watt is de uitvinder van de radar. Nog merkwaardiger is inmiddels, dat hij op reis is. We hebben nog zo vers in het geheugen de reis van prof. Ponte- corvo, die óók verschillende landen van Europa bezocht en opeens in de Sovjet- Unie verdween. Niet, dat we Sir Robert Watson-Watt van een dergelijk voornemen verdenken. Integendeel. Maar wel hebben we een stil vermoeden aangaande de ware bedoelin gen van deze reis. welke niet alleen het houden van lezingen omvat, maar tevens het wisselen van gedachten met bekende autoriteiten op wetenschappelijk en tech nisch gebied. Daar zit misschien meer achter. Immers de radar is nog lang niet aan het einde van haar mogelijkheden, al is ze verder dan Robert Watson-Watt in 1935 durfde hopen. De geschiedenis van de radar, dit ge heime wapen, waarmede de geallieerden alle geheime wapens van Hitier te vlug af waren, dateert van enkele jaren vóór de Tweede Wereldoorlog. Het principe van de uitvinding was gebaseerd op on derzoekingen. door Robert Watson-Watt reeds in 1929 aangevangen. Hij deed ze samen met twee vrienden. Herd en Bain- bridge Bell. De reactie van radiogolven Bertha's pleegmoeder, Aminah, begaf zich gisteren met een taxi naar het klooster om Bertha te bezoeken, doch van de zijde der politie werd haar mede gedeeld, dat mevr. Hertogh niet wilde, dat zij elkander spraken. Mevrouw Her togh zei naderhand: „Ik voel mij niet meer veilig.-Ik moet er niet aan denken Bertha voor een minnuut weer kwjjt te zijn. Ik zal haar niet uit het oog ver liezen". In Krakau worden op het ogenblik voorbereidingen getroffen voor een „vre descongres", waaraan alle schoolkinderen van 12 tot 15 jaar zullen moeten deelne men. De voornaamste spreker van dit con gres is een twaalfjarige jongen, die zal spreken over „De strijd voor de vrede in de school". Na deze jongen houdt een onderwijzer eeii toespraak onder de ti tel „De mens verandert van aard". Tegen de voormalige leider van het Nederlandse personeel der afdeling Haus- raterfassung der Zentralstelle für Jüdi- sche Auswanderung te Amsterdam, de 58-jarige P. D„ heeft gisteren de offi cier van Justitie bij de bijzondere straf kamer der Amsterdamse rechtbank, levenslange gevangenisstraf geëist met een boete van 100.000,subs. 4 jaar en 4 maanden en met levenslange ontzet ting uit de openbare rechten. De Katholieke Actie in Oostenrijk heeft een „Kruistocht van goede wil" georgani seerd, waarmede zij alle weldenkende krachten van het openbare leven wil mo- liliseren voor onmiddellijke maatrese- len ten gunste van het gezin. De ac.ie vindt haar oorsprong in de rede. die Z H. de Paus op 2 November heeft gehouden tot het wereld-episcopaat en waarin Hij wees op de grote noden van het gezin. In Semarang werd iemand, die op het punt staat naar Nieuw-Zeeland te emi greren, op het postkantoor beroofd van zijn portefeuille. Hierin zaten niet alleen 200 gulden, maar ook de emigratie-pa pieren, zonder welke hij niet kon ver trekken. Xn arren moede heeft hij toen een op roep in de dagbladen geplaatst, waarin een beroep op de zakkenroller werd ge daan om de papieren terug te sturen het geld mocht hij houden en eventueel ook nog een beloning krijgen Dezer dagen werden de zo zeer ver langde papieren teruggebracht in een gesloten enveloppe, waarbij nog een onefje was gevoegd„Bedankt voor het geld". De belangrijkste partij van de 11e ronde, tussen de reuzen van dit tournooi, de Argentijn Najdorf en de Zweed Stahlberg, werd niet beslist. Na 40 zetten werd de partij afgebroken. De Argentijn had al spoedig in de opening laten zien, dat h(j niet van plan was, zich met een vreed zame remisie tevreden te steïlen. Het was overigens de enige partij niet die in deze 17e ronde onbeslist bleef. Mede daar door slaagde onze landgenoot Max Euwe er in, wat te klimmen op de ranglijst. In zijn partij tegen Kramer (Nimzo Indisch) röcheerde Euwe naar de lange zijde en trok flink van leer. Kramer behandelde zijn opening niet correct. Daardoor kreeg onze kampioen de kwaliteit en met fraaie offers besliste hjj de party te zijnen gunste. v. d. Berg verloor In de partij tussen Kottnauer en Tarta- kower ging al spoedig vrij veel materiaal van het bord. Het daarin ontstane eind spel stond practisch gelijk en bood geen van beide meesters een redelijke kan? op winst. Na 27 zetten besloot men dan ook tot een remise. In de partij tussen Foltys en de Franse meester Rossolimo een twee-paardspel in de nahand haalde de Fransman een oeroude variant uit de mottenballen: 4 Rc5 als antwoord op 4. Pg5 Hij offerde bovendien twee stukken, maar de mataanval bleef uit. Het werd, door voortdurend schaak, remise na 19 zetten. Men had de analyse van Paul Keres gevolgd. Onze landgenoot Van der Berg moest in zijn partij tegen Pilnik tenslotte de vlag strijken nadat hij. na een Gruenfeld- Indische opening, de balans lange tijd in evenwicht had gehouden. Geleidelijk kreeg Pilnik echter stellingsvoordeel en na 31 zetten moest onze_ landgenoot capi tuleren. Van Scheltinga daarentegen slaagde er in. zijn partij tegen Gligoric (Caro-Kann) tot het einde van de zitting in evenwicht te houden. Hij maakt nog een bescheiden kans, de partij in zijn voordeel te beslis sen. Rossolimo-Foltys remise na 19 zetten. Kottnauer-Tartakower remise na 27 zetten. Donner-Pirc, door Pirc na 32 z. gewonnen. t Euwe-Kramer, na 23 zetten door Euwe gewonnen. v. d. Berg-Pilnic, na 31 z door v. d. Berg opgegeven. Najdorf-Stahlberg. afg. na 40 z. Gligoric-v. Scheltfnga, afgebr. na 41 zetten. Szabados-Reshevsky, afgebr. na 40 zetten. Gudmundsson-O'Kelly, afgeb na 40 zetten. Golombek-Trifunovic, afgebr. na 42 zetten. lombek (G. B.) 4A4 pnt 1 afgebr. party; 20 Kramer (Nederland) 4)4 pnt. 21/2....23/3....24/4....25/5 en 30 6 het laatste een weggegooid wicket Zo begon Engeland dan nu met een whier- stand van 163 runs en in handen n. c vier wicketswaaronder gelukkig vun de Engelsen de sterren Hutton en Dennis Compton! Helaas: zij hielden het mei De regen speelde blijkbaar te stern m de kaart der Australiërs. Reshevsky had het in zün partij tegen de Italiaan Szabados (Gruenfeld-Indisch) blijkbaar niet zo gemakkeiyk. Toen de party aan het eind der zitting werd on derbroken. had de Amerikaan echter toch een pion meer en stellingsvoordeel. De stand 1 Najdorf (Argentinië) 13 pnt 1 afgebr. party; 2 en 3 Stahlberg (Zweden) en Reshevsky (V. S.) 12 pnt. 1 afgebr. party; 4 Euwe (Nederland) 11 pnt.; 5 Gligoric (Z.-Slavië) 10{$ pnt. -f 1 afgebr. partij; 6 Pirc (Z.-Slavië) 10% pnt.; 7 Rossolimo (Frankrijk) 10 pnt.; 8 Pilnik (Argentinië) 9% pnt.; 9 Trifunovic (Z.-Slavië) 8% pnt. -f 1 afgebr. party; 10 O'Kelly (België) 8 pnt. 1 afgebr party; 11 en 12 Tartakower (Frankryk) en Donner (Nederland) beide 7% pnt.; 13 Foltys (Tj. Slowakije) 7 pnt.; 14 Van der Berg (Nederland) 6% pnt.; 15 en 16 Van Scheltinga (Nederland) en Gud- mundsson (IJsland) 6 pnt 1 afgebr. partij; 17 Kottnauer (Tsj. Slowakye) 6 pnt-; 18 en 19 Szabados (Italië) en Go- Wat bedoel je? snauwde hö hem nu weer vinnig toe. - Wees voorzichtig. Geen grapjes hier! Ben je me heus in lichtingen aan t verschaffen of niet? Hy keek hem wild aan, zyn twyfel ont waakte weer. t Helemaal niet, antwoordde Flip op z'n dooie gemak. U schijnt iemand te kennen, die aan die beschrijving beantwoordt. Geen haar van m'n hoofd denkt er aan de echtheid van uw informaties in twijfel te trekken, zelfs niet de kleinste bijzonderheid. Enkel, zover ik my bewust ben. heb ik die man nooit van m'n leven ontmoet. Iet»- als een schaterlach brak los en weerklonk door het wachtgebouw. De goedbedoelde poging van inspecteur Can- j neus openlijk in de klem te steken. Nie De laatstaangekomene trad binnen, ter- wyi hij zijn das goedschikte. Goede avond, Bryce' zei hij op koude toon. Je deed er goed aan die vent te iaten lopen. Je blaft tegen de verkeerde zoals gewoonlijk, voegde hy er als bij na der inzicht aan toe. Inspecteur Canning zag Bryce, wiens ogen vlammen schoten, vragend aan. Daar had je Guest weer. Wie voert er hier het bevel?, vroeg Guest. Ik, antwoordde Cannning met een tikje bitterheid. En wie kan Laat die vent dan lopen, duidde Guest op Flip. ik neem de verantwoor ding op me. Canning keek beteuterd. Nou, dan is 't in orde, bromde Bryce. Canning bevrydde de gevangene tot al gemene verbazing. Flip boog spottend naar de zwijgende groep en ging heen. Laat hem nagaan, zei Bryce. Laat maar. teemde Guest. —..Voor ons is hij niet te gebruiken. Waarschynlyk maakte de „Moordenaar" z'n toebereidse len schriftelyk. Hij ig niet zo gek om z'n ning om dat lachen te onderdrukken faal de hopeloos. Bryce keerde zich op z'n hak om en keek de schuldigen boos aan. Wat voor de duivel staan jullie daar te grinniken als een troep gekken? begon hy woedend en zweeg plots. Al wat hij nog verder aan lieflijkheden voor hen in petto had. bleef onuitgesproken. In de deurpost stond inspecteur Guest verge noegd dit toneeltje gade te slaan. mand ziet hem ooit. Hij wreef z'n kaak en voegde er aan toe of voelt hem. be halve ik! Achterdochtig keek Bryce nu naar z'n collega. Wat wil je daarmee zeggen? viel hij in. Heb je hem soms pas gezien of ge voeld? Dat vervelende gegrijns van Guest tergde z'n ambtgenoot bovenmate. Of ik hem gezien heb?, vroeg de af- dalings-inspecteur. Zeitax, «n zoals U insinueert, gevoeld ook. Ik het een heel aardig reunietje met hem gehad. Ik heb hem niet meer ontmoet sedert hij een beetje roekeloos was met z'n handschoe nen, die Amerikaanse om te boksen, Bryce daar beneden in de Oost-Indië-dokken. Maar daar is onze kleine Gerald al over heen. Hij is geweldig onder de indruk van het ogenblik. Alleen volgens jou, snauwde Bryce. Ik zag hem die dag niet bij de dokken. Jy, merkte Guest koel op, je kon geen hooiberg zien op twee duim afstands; maar om op Gerald terug te komen, hij dook op, toen jullie er vandoor waren, en liet zich enige minder tedere opmerkingen ontvallen boven zijns vaders graf. Tege lijk kwam inspecteur Guest toegespron gen. Daar we allebei kort van stof waren, tastten we beiden maar op een fikse wyze toe. Hij stak een sigaret aan. Roken? Niet? Nou, op jouw leeftijd moet je voor zichtig zijn hoor! Wel, voor u dromme' vertel op, riep Bryce uit. Gues, bestudeerd, oplettend een rookwolk van z'n sigaret. Toen ik bijkwam, resumeerde hij be dachtzaam, had ik hef hele kerkhof voor mij alleen. Broeder Gerald was er vandoor. O, dus je liet hem weer schieten? spotte Bryce. Helaas, zuchtte Guest. Met onfeil bare nauwkeurigheid leg je je vinger op de wonde, kameraad. Je schijnt er de slag van beet te hebben, ging Bryce door. M'n vinger op de wonde te leggen? vroag Guect mu "nnowl Neen, klonk het ruw, mensen te'de zich om en glimlachte olyk. laten ontglippen, voor wier gevangenne- j - w. ,u. yce. sprak De Franse en Italiaanse bladen publi ceren de belangrijkste wedstrijddata voor ■net a.s. seizoen. Volgens deze bladen zal de Grol^ Prijs van Nederland (T.T.-races) op 7 Juli a.s. op het circuit van Drente worden gehouden. Verdere diata, welke van belang zijn: 26 en 27 Mei Grote Prijs van Zwitserland te Bern, 49 Juni To-urist Trophy op het eiland Man, 1 Juli Grote Prijs van België, 14 en 15 Jr.'.i Grote Prijs van Frankryk op het circuit van Albi 9 Sep tember Grote Prijs der Naties te Monza. ming je betaald krijgt, en iedere keer aan het kortste eindje te trekken. U deelt die voorliefde niet, is 't wel, mr. Bryce? snerpte Guest met fonkelende ogen. Te bescheiden, niet? Lagt de dapperheid maar voor de liefhebbers, de achtergrond is veiliger, hè? Hoe bedoel je dat? schreeuwde Bryce terwijl hij dreigend een stap voorwaarts deed. Ben je doof? raasde de ander. Kijk eens hier, Bryce, ik loop voor dit kar weitje de stompen en de blaam op; jij krijgt niets, allerminst het laatste, hoe zegenryk deze ook voor je zou zyn. De een of andere gek kan toezien en critiek uitoefenen. Ik wil je niets te kort doen jij bent daar een baas in. Ik kan het stel len zonder je behulpzame wenken. Hou je daar nu maar aan, hè? Als ik nog eens dat goedkope geteem van je hoor, dan zuilen we entaar nog wel eens naaer spre ken. Hoor je? Jou lachende gek. jij hebt hij, terwijl hij z'n tong tegen z'n wang duwde, byt nooit op je nagels. Die ge woonte zal op een goeie dag iemand aan de galg brengen. Met een spottend knikje verdween hy. Inspecteur Bryce keek naar z'n zorg vuldig gemanicpurde nagels. Toen hij inspecteur Canning's verbijs terde blik opving, fronste hij woedend zijn wenkbrauwen: Die lelijke bemoeial! riep Bryce woedend uit; Hij gaat zyn on dergang tegemoet. Trots stapte hij op de deur toe. Terwyl hij zijn kraag opzette, als wilde hij naar buiten gaan, wendde hy zich om tot Canning en vroeg op woedende toon: Wat bedoelde die kerel toch met myn nagels? HOOFDSTUK IV. Door wiens handt Inspecteu. -net een vol daan glimlachje de kamer rond en dan Het wicket in de test-cricket-match tussen Australië en Engeland was wel een tikje beter, doch zelfs Hutton of Compton, welke de situatie hadden kun nen redden, leken niet opgewassrn tegen de combinatie giybaan-Miller-Ive<son en na hard vechten moesten ook zi) de vlag stryken en voor 122 runs was de strijd voorbij. Australië won dus met zeventig runs. Even leken de kansen (ndetdaad grjjpbaar, toen Hutton en Brown samen de score krachtig opvoerden, doch nadat Johnston met twee opeenvolgende bal len Evans en Compton (O) gescalpeerd had, was alle kans verkeken. llot'on scoorde een meesterlijke 62 NO (verson nam 4-43, Johston 2-30, Lindwall 2-21, Miller 1-21. Scores: Australië 228 en 32-7, Engeland 68-7 en 122. Spanning! De vierde dag van de eerste testwed- stryd ging met wel bijzondere spanning in Wat toch hadden de voorcaando dagen gebracht? Ten eerste een nougge- roemd Australische battingteam vnoi ?28 runs aan de kant, met menselykerwijze gesproken geen enkel excuus vooi het falen Of heeft het wicket toen rteda voetangels en klemmen bevat? Dan een Engels eerste inning wmke Brown meende te moeten slu:'.en ot. 67 voor 7 waarbij we nog even mor en her inneren aan de prestat es van Miller en Johnston, die welke vijf w:cke!s bowlde voor 35 runs Had Brown n'.et beter ge daan zijn team geheel te doen mtbatlen? Zou hy dan niet 't laatste fatale nn'f uur van de dag onlopen zijn? Daarn-, krrgen we de grote faillure van Austral,rat maar liefst voor 32 runs 7 wicxets ver loor waarby er vier —Morris. Moroney, Loxton en Lindwall een O acuter hun naam noteerden en waarbij Beaser met 3 voor 9 en Hailey met 4 voor 29 uit de bus kwamen. En toen het fatale half uur....: slecht licht en een nerveus team dat ballen geen raad wist. Het met de werd O/I. Gezien hef tekort aan hotelruimte in Fin and charter, Zwitserland voor de Olympische Spelen van M52 te Helsinki een r rans schip dat gedurende twee ti e en in de hai^en '~prHelsinki a's kicar- 'ter roor duizend Zwitserse tal dienen. supporters een apart zintuig gekregen om mij aar. Weer naar z'n me.gezel: Een tamelijk be te vallen, nadat je zelf tegen de lamp bent zet huis. mijnheer, opperde politieagent gelopen. Een kind zou. het gesnapt hebben Kandall bescheiden. Hy g.im.acbfe peinzend. Maai ;a,_kin- door de kamer gaan Guest leunde kalm deren hebben verstand. a Hij zuchtte en schikte z'n kleren, die rokend, terwijl zyn gezicht geen enkele in de s-tryd gehavend waren: Kalm, man- uitdrukking verried, tegen de deur die netje, bromde hij, ik raakte haast uit toegang tot de hal verschafte Een wei m'n humeur nig rechts van hem zaten Myra Wacé 1 Bryce keek hem woedend aan en toen met haar broeder Leslie od een divan 1 rr hy bemerkte, dat de agenten met open- terwijl zy bepaald zenuwachtig rond- ?J w^'Europa IJshockey-Cup £»psr>alkïp nppn cfnnH fo cmullon non ttTOnCl SOggMfl BrUSStfil thin* tonam r\ Op grond van datzelfde tekort aan iLoi'.'iruimie lientte het Finse organ.: ruia- co'iiite ran de O S ten ovro-'p tot de burgerij om kamers beschik baai ie st< £- ten; 3000 privé-kamers werden op die wijze „veroverd".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3