Nederland niet bereid gevonden souvereiniteit over te dragen Tienduizenden handen gevouwen onder leiding van deH. Fader zelf Abe Lenstra niet naar Parijs Wj ontwikkeling Roofmoord veeboer Zaterdag 9 December 1950 DAÓ3LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aankomst „Tabinta" De Nieuiv-Guinea-eonferentie Wel Indonesische medewerking welkom Sensatie bij brandje in Amsterdam Milo en Rinazzo voor lopig behouden Sabotage aan A nier ik. troepenschip WEERBERICHT Lavastroom van de Etna ver anderde van richting De verwachting, gel<Bg van heden- tot mor- f©navond, luidt: Overwegend droog weer met vrij veel king en plaatselijk mist. Zwakke en in het Noor den later matige Zuidelijke to*t Zuid-Westelijke wind. Vannacht in het Westen van het land temperatuur om het vriespunt, in het Oosten lichte vorst. Morgen overdag op de meeste plaat- »en temperatuur enkele graden boven nul. Zondag 10 December: Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur; maan op 10.33 uur, onder 16.58 uur. Maandag 11 December: Zon op 8.38 uur, onder 16.28 uur; maan op 11.25 uur, onder 18.24 uur. Naar wij vernemen kal Abe Lenstra de reis van het Nederlands Elftal naar l'arijs niet meemaken. HU Is nog niet voldoende hersteld van de in de ontmoe ting tegen Haelsingborg opgelopen ver wonding, althans niet voor een zo zware strijd als onze ploeg in het stadion van Colombes te wachten staat. Men heeft alles gedaan wat mogelijk was om de Friese crack weer fit te krij gen, en bondstrainer v. d. Leek is twee maal naar Heerenveen gereisd, maar het mocht niet baten. Plet Groeneveld, de linksbuiten van Haarlem. Is nu aangewezen om als reserve mee naar ParUs te gaan. Maar pas in de Franse hoofdstad zal de ver vanger van Lenstra worden aangewezen. HELPT 06 BISSCHOP HBKKSH BOOtVB/V/ dat het eveneens zijn verlangen was, de premier te allen tijde op de hoog te te honden van de ontwikkeling, die een verandering in de toestand zou kunnen brengen" De beide staatslieden brachten ten slotte hun voldoening tot. uiting over de gelijkgerichtheid van hun zienswijzen. Zij waren van mening, dat dit de reeds bestaande eenheid tussen de vrije naties zou versterken en bij zou dragen tot de verdediging van die waarden, die funda menteel zijn voor de door hen vertegen woordigde volkeren. Wanneer straks, naar gehoopt wordt, Bertha Hertogh door haar moeder naar het ouderlijk huis in Bergen op Zoom gebracht kan worden, zaï heel Nederland juichen, niet het minst uit gevoelsmotie- ven. maar oak omdat tenslotte recht werd gedaan in Singapore. Is echter de moeder met haar dochter in ons land aangekomen, dan zullen wij het geval- Bertha dienen te vergeten, vooral in het belang van het kind zelf, hetwelk ongestoord zich moet kunnen aanpassen aan de voor haar zo geheel nieuwe om geving. Dat wij nu nog eens op deze trieste historie terugkomen geschiedt slechts, omdat hier door allen een zeer nuttige les valt te trekken. Wij zullen het niet hebben over de mohammedaanse figuren in dit drama, al krijgt men toch een heel vreemd idee van een onderwijzer, die een 13-jarig meisje huwt op het mo ment, dat de ouders een rechtvaardige strijd voeren om 't bezit van hun bloed eigen kind. Hopelijk zal hij de aan zijn zorgen toevertrouwde jeugd anders op voeden dan hü zelf handelt. Na al het geen geschreven is over de rampzalige „rechterlijke" beslissing, welke de gele genheid schiep voor het schandelijk ..hu welijk", kunnen wij over deze rechts verkrachting zwijgen. Verder heeft de rechter in hogere instantie terecht scherpe critiek geleverd op de misdadige manoeuvre .waardoor een 13-jarig kind, hoe de eindbeslissing ook zal uitvallen, in elk geval onherstelbaar geschaad is. Een even verrassende als verheugende wending kwam in dit drama door 't be richt over de verzoening van Bertha met haar moeder. Ongetwijfeld zullen velen aanvankelijk weinig vleiend over het meisje hebben gedacht, gezien haar onsympathieke houding tijdens het pro ces en de onnatuurlijke ontoegankelijk heid jegens haar moeder. Toch mag men o.i. Bertha een en ander niet te zwaar aanrekenen, gezien de misleiding, waar aan het kind lang bloot stond. Tenslotte heeft het bloed gesproken en de liefde brak door. zodra remmende invloeden van een ongewenste omgeving niet meer hun kracht konden doen gel den. En dan beweert men nog, dat het mi lieu en de omstandigheden, waaronder de kinderen worden groot gebracht, niet van beslissende invloed zijn op de op voeding der kinderen Het geval-Bertha leert anders! Laten alle ouders en opvoeders deze les ter harte nemen. ANALYST. Het troepenschip „Tabinta wordt in de morgenuren van Maandag voor IJmuiden verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden de zelfde dag te 9.00 uur beginnen in de haven van Amsterdam. Nadat de Evertsenin Hongkong de opgelopen schade had hersteld, is de Ned. torpedobootjager weer naar de Koreaanse wateren uitgevaren. Het aan boord brengen van levens middelen te Hongkong. hulp. toen het toestel omviel -en hierdoor werd hun buurvrouw op de tweede etage opgeschrikt. De bewoners van een-hoog verlieten onmiddellijk hun woning, maar lieten van schrik de deur achter zich open. Hierdoor kon het vuur ook het trappenhuis bereiken De schade beperk te zich tot de woning op een hoog, zodat de geschrokken vrouw en haar kinderen later op de avond weer in hun woning op tweehoog konden terugkeren. By een brandje in een woning ln de Gerard Doustraat in Amsterdam is het gisteravond ongewoon sensationeel toe gegaan. Een dertigjarige Indonesische vrouw wierp nameliik ln haar radeloos heid, omdat zjj dacht, dat de brand, die op de eerste verdieping woedde 'n vlocht langs de trap reeds onmogelilk had ge maakt. haar vier Jonge kinderen oit een raam van haar woning op de tweede verdiening naar holten en sprong daar na zelf het raam uit. De vlammen sloegen op een hoog naar buiten, toen de angstige moeder haar baby, een meisje van drie maanden, naar beneden wierp, waar in allerijl toe geschoten buren het wichtje in hun han den opvingen. Het volgende kind. een twee-jarig meisje, werd op dezelfde wij ze gered Toen waren andere buren met een dekzeil naderbij gesneld, waarin ach ter elkaar een vier- en een zes-jarige jongen en tenslotte de moeder zelf vei lig belandden. De kinderen werden onmiddellijk bij diverse omwonenden ondergebracht en de moeder kwam met behulp van een glas warme thee in een winkel aan de overkant weer spoedig op haar verhaal De vader, die in een Indisch restaurant werkt, werd per auto gehaald en kon gelukkig constateren, dat zijn gezin geen letsel had gekregen. De brand, die op zichzelf geen ernstig karakter had. werd met twee stralen in zeer korte tijd geblust. De oorzaak is het omvallen of omstoten van een klein pe- troleumtoestel De bewoners van een hoog. waar de brand woedde, riepen om De rijkspolitie heeft In Werkendam vijf personen, o.w een meisie, gearresteerd in verband met een roofmoord Enige dagen geleden nl. werd de 78-jarige veeboer J. van M. In de schuur van zfln woning te Hank, In de buurt van Geertruidenberg. dood aangetroffen Het bleek, dat bil met een Hzeren voorwerp was neergeslagen. Bfl de eerste slag moet het slachtoffer reeds overleden ztln De verhoren van de voornaamste verdachten hebben de verwachte bekentenissen opgeleverd. De hoofdverdachte, zekere E. var der S. uit Werkendam, zou binnenkort met het meisje trouwen. Hij zou op Sinter klaasdag vrij royaal met geld zijn omge gaan Dit wekte reeds argwaan, zodat men In de nacht van Donderdag op Vrij dag de eerste arrestaties verrichtte. Het stoffelijk overschot van Van M. is vrij gegeven, nadat sectie was verricht. Hoe groot de buit van de bandieten is ge weest en hoe de overval zich heeft afge speeld, is nog niet bekend. Millioenen tonnen gesmolten lava. dia langs de Noordoostelijke helling van <ii» Etna naar beneden stromen, zijn Vrijdag avond plotseling van richting veranderd. De bedreiging van de dorpen Milo en Rinazzo is hierdoor voorlopig opgeheven, maar het reeds verlaten dorp Eornazzo wordt thans bedreigd door een iavatong, die zich met een snelheid van tien m'et-er per uur voortbeweegt. Deskundigen verklaarden, dat de rich tingsverandering geen definitieve bete kenis heeft, daar de exploderende kraters van de Etna, op een hoogte van 2 000 ML lava blijven uitspuwen- Zij geloofden nog steeds, dat de drie dorpen door dé lava stroom verzwolgen zullen worden. Twaalf huizen aan de rand van Rinazzo waren reeds door de lava bedolven, toen de stroom plotseling van richting ver anderde. Saboteurs hebben de 12.000 ton me tende „Greely". een vaartuig van de Amerikaanse Marine, dat in gebruik :s voor het vervoer van troepen en mili taire vooraden naar Korea, op vi.it plaat sen beschadigd. Ambtenaren "an de ge heime dienst der Amerikaanse Marine stellen een onderzoek in. De „Greely" wordt thans hersteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1