De ingesloten Y.N.-troepen in Korea in veiligheid Noordelijken reeds ten Zuiden van 38ste breedtegraad? Wapens sneller dan politiek Lake Success wacht op het antwoord van Peking TROMMELVUUR der BOEREN ALS NEDERLAND GUINEA NIET OVERDRAAGT.... Nederlagen in Korea en Frankrijk draaglijk geen debacle OPLICHTERSBENDE ZWENDELT TACHTIG MILLE BIJEEN PRIESTERS VAN HET H. HART JUBILEERDEN Breuk om Nieuw-Guinea? I Maandag 11 December 1950 vDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN F rankrijk-Nederland 5-2 ,Van Galen" zal JEvertsen" aflossen V.S. bestelden voor milliard wapens Amsterdamse firma bijna failliet „De dertiengeven de hoop niet op Belangstelling en waardering Weer vier Nederlanders in vrijheid Maar Minister Mansholt geeft zijn melkprijs niet prijs Ook in October steeg productie Zaak Bertlia Hertogli tot morgen verdaagd Amerikaanse krant waarschuwt Indonesiërs voor overhaasting WEEKtiEKICHT Indien nog een taak wacht Gemiddelde dagproductie hoger op 156 (152) V oorstel van de Nederlandse consul-generaal D* weerverwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien, hoofd zakelijk in de kustgebieden. Matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind, overwegend tussen West en Noord-West. Vannacht op be schutte plaatsen lichte nachtvorst, overdag de zelfde temperaturen als vandaag- Dinsdag 12 December: Zon op 8.39 uur, onder ï»8 uir- Maan op 11.57 uur. onder 19.55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tocht onder vuur en in koude .99 Hel grootste deel van de Y.N.-troepen, die in Noord-Oost Korea waren ingesloten en wanhopige pogingen deden om de kust te hereiken, waar een vloot gereed lag om voor een eventuele evacuatie te zorgen, is in veiligheid, aldus wordt uit Tokio gemeld. Dc weg, die zij hehben afgelegd van het Tsjosinreservoir naar de kust, is zonder twijfel de bloedigste geweest van de gehele Koreaanse oorlog. Behalve het moordende vuur van de Chinezen, hadden de troepen een ijzingwekkende koude van ongeveer dertig graden onder nul te verduren. De verliezen zijn dan ook schrikbarend groot. Op de naar schatting 15.000 man heeft men er meer dan 5.000 aan doden en gewonden verloren. De ingesloten troepen Amerikaanse mariniers en infanteristen, benevens en kele Britse commandotroepen kregen Zaterdagmiddag contact met de legeraf delingen, die van de kust uit in Noorde lijke richting waren opgerukt om hen te ontzetten. De weg naar de haven Ham- hoeng werd daarna gezuiverd en wat er was overgeschoten van de zwaar beproef de troepen kon toen in snel tempo naar de kust worden overgebracht. Omtrent het verloop van de evacuatie heeft Tokio nog geen mededelingen gedaan. Met het in veiligheid stellen, Vrijdag J.I., van 7000 gewonden en vluchtelingen uit het gebied van Pjongjang, behoort deze doorbraak tot de grote wapenfeiten in de Koreaanse oorlog. De evacuatie uit het door de communisten bezette gebied van Pjongjang werd uitgevoerd door vijf oorlogsschepen van het Britse gemene best en een Amerikaans, Zij geschiedde dés nachts, waarbij de deelnemende tor- pedobootjagers over een afstand van der tig mijl door een schoongeveegde vaar geul te midden van een mijnenveld moes ten varen. Een verlies, dat ernstige gevolgen kan hebben, leden de V.N.-troepen doordat een Britse Centurion-tank van 52 ton in handen van de Chinezen is gevallen. De gegevens over dit type tank zijn namelijk nog gedeeltelijk geheim. De tank had nog geen schot gelost, toen bleek dat zij wegens een defect onbruikbaar was en moest worden achtergelaten. Men heeft geprobeerd het binnenwerk te verbran den, maar men vreest, dat er in het wrak nóg vele gegevens zijn achtergebleven. De bemanning van de laak is door een Parijs werd de derde in de rij: 75, 2» 52. Maar ondanks de zware cijfers werd deze jongste nederlaag yan het Nederlandse voetbal-elftal tegen Frankrijk géén debacle. Dank zij de typisch Neder landse kopplghejd- d.le °nze spelers ten toon spreidden m hun enthou siast blijven doorvechten tegen de overmacht, bleef de nederlaag bin nen niet al te onredelijke propor ties. Van de strafschop die niet werd toegekend, van de dolle avonturen waarin meneer Vignal zlc" uu pure show-ziekte stortte en waar bij hij niet alleen zichzelf maar ook onze spelers aan gevaren van kwesturen bloot stelde, van de eer die niét verloren ging deze keer, van het uitstekende debuut van Biesbrouck en van de Franse show kunt U de verhalen van onze twee verslaggevers lezen op onze sport pagina 3, waarna op pagina 4 de andere sport zoals het Wereld- schaaktournooi, de match Robinson v. Dam, enz. (maar de competities ^stonden practisch geheel stil). speciale commissie van onderzoek ver- hoord. Verklaard werd, dat men alles ge- daan had om haar te herstellen, maar men was hier niet in geslaagd. Nadat men alle munitie in de lucht had laten vlie gen, werden alle pogingen aangewend om de instrumenten in de tank te vernieti gen. De dag na het prijsgeven van de tank had de commandant in een verken ningsvliegtuig de plaats aangeduid, waar na straalvliegtuigen het wrak met raket ten hadden beschoten. De bevindingen van de commissie van onderzoek zijn naar het Britse ministe rie van oorlog gezonden. In militaire kringen te Seoel werd er op gewezen, dat de communistische troe pen veel waardevolle militaire gegevens hebben kunnen verzamelen over de wa pens der V.N.-troepen, terwijl deze daar entegen geen enkel nieuw Russisch wa pen in handen hebben gekregen. Generaal Kim II Soeng, de Noord- koreaanse premier, heeft in het herover de Pjongjang een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat het Koreaanse volks lager, de partisanen en Chinese vrijwil ligers het gehele gebied ten Noorden van de 38ste breedtegraad „en een deel van het gebied ten Zuiden ervan" hebben be vrijd. 99 se luchtmacht voor het huidige begro tingsjaar heeft thans een totaal van veer tien milliard dollar bereikt. De lucht- macht zou per 1 Juli 1952 84 groepen moe ten tellen. Zij omvatte 48 groepen toen de oorlog in Korea begon. In Juni a.s. zal de luchtmacht 651.095 man tellen. Begin Juli jl. telde zij 411.000 man. Naar wjj vernemen, ligt het in de be doeling Hr Ms torpedobootjager „Evert- sen", die thans in de Koreaanse wateren opereert, In het komende voorjaar te doen aflossen door Hs Ms torpedobootjager „Jan van Galen". Dit schip ligt op het ogen blik in Den Helder. Deze aflossing is evenwel afhankelijk van de militaire situatie op Korea. Met andere woorden, de „Evertsen" zal in het voorjaar worden afgelost indien de „Jan van Galen" dan nog een taak wacht in de Koreaanse wateren. De Amerik. gewapende strijdkrachten, die in 't jaar, dat 1 Juli begonnen is, iets meer dan S 3 millioen voor productie-op drachten hadden willen uittrekken, heb ben in 4 maanden voor 8 milliard ge contracteerd, waarvan meer dan de helft voor vliegtuigen. Verder werden contrac ten getekend voor 500 middelzware tanks (voor 100 millioen dollar), lichte tanks (110 millioen) en pantserwagens (55 millioen). De gehele begroting van de Amerikaan- Door de gestadig voorthruipende lavastroom uit de Etna bedreigd, is de bevolking van het bedreigde dorp Milo geëvacueerd. De 2900 bewoners van het dorp werden door militairen en politie geholpen. Tijdens de evacuatie: op de achtergrond is reeds de rook van de gloeiende lavamassa zichtbaar. De Haagse politie heeft een kleine bende opgerold, die in de afgelopen maanden zowel in de residentie, als in Amsterdam en Rotterdam diverse firma's bezwendelde, waardoor de leden van deze bende, vier Hagenaars, n.I. P. G. zonder vaste woonplaats, F. R. uit de Jan Pie- tersz. Coenstraat, P. van N. uit de Vrees- wijkstraat en J. It. uit «le Van Spevck- straat, in totaal ruim tochtig mille rijker werden, die inet buitenlandse reisjes en goed eten en drinken werden opgemaakt Een textielfirma in Amsterdam gaat, mede door deze practjjken van deze op lichters, haar ondergang tegemoet. Aan een antiquair uit Rotterdam be loofden zü een zending porcelein te zul len leveren, waarbij zjj hem de monsters lieten zien. Een van het viertal gaf zich daarbij uit voor een vertegenwoordiger van een Belgische firma, die de goederen zou leveren. Om vertrouwen te wekken werden telefoongesprekken met België georganiseerd, waarbij de echtgenote van een dezer heren gesprekken in het Frans voerde. Door deze „transactie" werd de antiquair 12.000 armer. Een textielfirma te Amsterdam lever de het viertal voor ruim veertig duizend vulden textiel. Om geen argwaan te wekken, werd een klein gedeelte van het bedrag betaald. De stoffen zouden naar Duitsland worden geëxporteerd en een secretaresse van de Duitse firma, die de textiel had gekocht", verscheen vooi nadere besprekingen op het kantoor dm Amsterdamse firma. In werkelijkheid was deze dame de echtgenote van eer. dezer „kooplieden". De goederen werden echter na levering direct beneden de prijs hier te lande ver kocht. Een klein gedeelte kon slecht; achterhaald worden, waardoor de firma thans voor liquidatie staat. Gesmokkelde effecten Verder vertolden de heren aan twee I Hagenaars, dat zjj voor gesmokkelde effecten een afzetgebied gevonden zou den hebben. Om deze effecten, die al leen in de verbeelding van het viertal bestonden, „onder te brengen" zouden grote bedragen nodig zijn, maar de winst van deze transactie zou enorm zijn. In goed geloof gaven de stadge noten aan het viertal bedragen van 10.000 en 17.000. Eind October werden de „heren" ge arresteerd. Zij zijn thans in het Huis van Bewaring opgesloten. Er heerst, nu de Chinese communistische legers de 38e breedtegraad in Korea nade ren, een nerveuze spanning te Lake Sue- cess. De dertien landen, die er op hadden gerekend in de loop van Zaterdag of Zon dag een antwoord uit Peking te ontvangen op hun verzoek om de Chinese troepen bij de grens tussen Noord- en Zuid-Korea te laten halt houden, zagen zich in deze ver wachting bedrogen. Zij werden gister avond in spoedzitting bijeengeroepen door de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau, de promotor van het plan. Waarschijnlijk om tijdverlies te voorko men, willen „de dertien" een tweede stap ondernemen in hun poging gedaan te krijgen, dat de Chinese opmars bij de 38e breedtegraad wordt beëindigd. Zij zijn van plan om hedenavond in de politieke com missie van de V.N. een resolutie in te dienen, waarin behalve het „staakt het vuren" ook het instellen van een gedemi litariseerde zone langs de breedtegraad wordt voorgesteld. Vermoedelijk was de spoedbijeenkomst van gisteren, bijeenge roepen nadat Rau nieuwe instructies van zijn regering had gekregen, gewijd aan het opstelleh van de definitieve tekst dezer resolutie. Peking niet afwijzend Er zijn gedelegeerden, die aanwijzingen aanwezig achten, dat Peking het voorstel der „dertien" niet zonder meer van de hand zal wijzen. Rau meent zelfs, dat het „zorgvuldig bestudeerd" wordt. Hij heeft wederom een onderhoud gehad met Woe, de gedelegeerde van communistisch China, en die had hem verzekerd, dat „China de strijd in Korea zo spoedig mogelijk wilde beëindigen". i - s Toen journalisten suggereerden: „Mis schien heeft Woe bedoeld: met militaire middelen", wilde Rau daar niet op In gaan. In ieder geval, zo gaf hij te kennen, zullen ..de dertien" hun pogingen onvermoeid voortzetten. Of hij dan hoopvol gestemd was? „Dat is een beetje sterk gezegd", antwoordde Rau: „Maar in ieder geval heb ik de hoop nog niet opgegeven." Volgens enkele afgevaardigden zou Peking vaag hebben laten doorscheme ren, dat het bereid zou zijn een ronde tafelconferentie bij te wonen met de Ver. Steken, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannié, mits dit gebeurt op grond van gelijkheid, hetgeen inhoudt: erken ning van communistisch China ajs lid der V.N. OokTrygve Lie heeft Zaterdagavond weer een onderhoud met Woe gehad. Geen van beiden' wilden na afloop iets meer vertellen dan dat er „algemene aangelegenheden en practische. onderwerpen" waren bespro ken. 4 Lake Success wacht af. De aandacht is vooral op reacties van Peking op het be roep der „dertien"gericht, niet omdat deze reacties zelfs in het allergunstigste geval, de Koreaanse kwestie geheel toi een oplossing zullen brengen, maar omdat zij vermoedelijk toch wel iets zullen ont hullen omtrent de plannen van de com munistische Chinese regering t.a.v. deze kwestie. Visjinski: „Alle buitenlandse troepen uil Korea Zelfs voor de resolutie, die Visjinski Zaterdag in de politieke commissie van de V.N.-Assemblée indiende, bestond geen grote belangstelling. Hij drong hierin aan op onmiddellijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea, waarna het Koreaanse volk zelf zijn problemen zou moeten oplossen. Visjinski zag hierin de enige kans om de vrede te herstellen. Hij hield hardnekkig vól, dat alle in Korea strijdende communisten „vrijwilli gers" waren en noemde'dé cijfers, die door de V.N.-commissie genoènid waren over de sterkte van de Chinese légers, „klinkklare nonsens". De politieke commissie van de Arabische Liga heeft te verstaan gegeven, dat zij erkenning van communistisch China wil overwegen, indien Peking gehoor geeft aan het verzoek van „de dertien" om bij de 38e breedtegraad halt te houden. Z. H. Exc. mgr. Jos. Boeten, bisschop coadjutor van Breda, luisterde het gouden bestaansfeest van 't juvenaat van de Priesters van hel H. Hart te Bergen op Zoom met zijn aanwezig heid op. De bisschop in geamuseerd gesprek met pater K. Hermans links), de enige van de drie stich ters Van het juvenaat, die nog in Uv«h is. In het midden: pater-rector c Veringmeyer. Bergen op Zoom draagt de Priesters van het H Hart een warm hart toe. Dit bleek wel zeer duidelijk toen tijdens het afgelo pen weekeinde het juvenaat van de paters in deze Brabantse stad zijn gouden be staansjubilé herdacht. Zaterdag droeg Z.H Exc. mgr. Jos Baeten, bisschop- coadjutor vah Breda, met assistentie van de paters Van der Linden en Bohemen een ponti ficale H. Mis uit dankbaarheid op, tijdens welke de speciaal voor deze gelegenheid door pater Van de Peet S.C.J. gecompo neerde Misgezangen: „The Deum Lauda- mus werden uitgevoerd. Vrijdag opende pater rector in Thalia" te Bergen op Zoom een tentoonstelling over het werk van de jubilerende paters Velen, o.a. B en W en de raadsleden, brachten een bezoek aan deze speciale expositie. Bij de receptie, Zaterdagmiddag in het juvenaat gehouden, was de belangstelling niet minder groot. Behalve B en W. diverse raadsleden, mgr deken Van Dam en vele pastoors en kapelaans uit Bergen op Zoom en omgeving merkten we de garnizoenscommandant van Bergen op Zoom op, alsmede een comité van oud studenten. Deze komen op Tweede Kerst dag bijeen om het jubileum intiem te vieren. De generaal-overste, pater Govaert eveneens oud-student uit Bergen op Zoom. was reeds rond het feest van St. Nicolaas gearriveerd. Vanavond organiseren de paters een feestavond voor genodigden in het Loxor- theater. De reünie van oud-studenten be sluit dan de herdenking die nu reeds in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden. Wederom zijn vier personen vrijgela ten, die bij de actie te Djakarta op 19 No vember werden gearresteerd. Onder hen bevinden zich Arie en Gerard Knoester. Een Amerikaanse tank met manschappen van de tweede divisie, rolt door een Koreaans dorp na door de omsingeling van de Chinese troepen te zijn gebroken. Deze troepen graven zich thans in juist beneden de 38ste breedtegraad. Blijkens een mededeling van de Stich-met het oog op de toekomst noodzakelijk, ting voor de Landbouw is op Woensdag gehouden bespreking van een speciaal samengestelde delegatie van de Stichting met een delegatie uit de ministerraad het landbouwprljsbeleid, speciaal wat de melk prijs betreft, behandeld. Van de zijde der Stichting Is er dc aandacht op gevestigd dat zü onverzwakt haar argumenten hand haaft. Deze logenstraffen naar haar mening de door de regering in de Tweede Kamer aangevoerde motleven tot verlaging van de gegarandeerde melkprijs- Na de „teleurstellende regeringsbeslis sing", aldus de Stichting, heeft haar dage lijks bestuur zich beraden oyer hetgeen thans moet geschieden. Hierbij werd vast gesteld dat de Stichting niet bereid is enige onwettige actie te voeren. In eerste instantie wil zij zich nu wenden tot de leden van de volksvertegenwoordiging om hen in te lichten over het verloop van het overleg. Kostprijsberekening L.E.I. Een uitgebreide Stichtingsdelegatie ver gaderde voorts Donderdag j.l- met de minister van Landbouw en zijn naaste medewerkers. De stichting heeft de wen dat omtrent deze verschilpunten, die de grondslagen van de kostprijsberekeningen van het L.E.I. voor melk raken, alsnog een objectieve en duidelijke uitspraak komt. De minister had hiertegen geen be zwaar. Daarnaast gaf de minister de wens te kennen met de Stichting een bespreking te hebben over de vraag op welke wijze aan de garantie inzake de bestaanszeker heid verder inhoud zal moeten worden ge geven. De minister wil zelf de leiding van deze bespreking op zich nemen. T.bc.-bestrijding van een ontwerp algemene maatregel van bestuur tot instelling van een landbouw schap. Tenslotte zegde de minister toe, het. thans ten departemente voorbereide ont werp van wet op de kwaliteitscontrole van agrarische producten aan d« Stichting om advies voor te leggen. Op deze vergadering werd voorts uit voerig gesproken over de wettelijke grond slag van de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. Met betrekking tot de vraag of dit onderwqrp in de toekomst zal dienen Mll, te behoren tot die, waarvan de regeling i mictie-indexcijfers 6611 taak van het. publiGKrGcIitclijk j bedrijfstakken ganiseerd agrarisch bedrijf zal zijn, bleek Dear«lstaKKen- in principe overeenstemming tussen de j Stichting en de minister aanwezig. Eouwmat De Stichting stelde de minister in ken- i Confectie nis van haar mening met betrekking tot I Leder en schoenen Het algemeen productie-cijfer van de industrie kwam over de maand October volgens de berekening van het C.B.S. op 159 vergeleken met 152 in September, en 143 in Augustus j.l. (basis 1938 1001 Vorig jaar beliep het cijfer over de maand October 138. De gemiddelde dagproductie kwam in October op 156 vergeleken mot 152 in September j.l. en 134 in Augustus j.l. Hieronder laten wij nog volgen de pro van de afzonderlijke de aanstelling van een agrarische commis- Rubber selijkheid geuit, dat alsnog deskundigensie bij de Sociaal Economische Raad, die Steenkolen van overheidswege en van de Stichting te-i thansj op verzoek van de ministerraad Metaal producten met het Landbouw Economisch wordt voorbereid. Het overleg daaromtrentPapier leidde nog niet tot overeenstemming. Textiel Ook deed de Stichting aan de minister Openb. Nutsbedr. mededeling van haar thans reedsvergel Voed.- 'en geneès- zamen Instituut verschillende technische punten, waarover met de overheid verschil van mening is blijven bestaan, op hun juist heid toetsen. De Stichting acht hst vooral vorderde plannen euake de voorbereiding j middelen Juli Aug. Sept, Oct, 122 132 130 133 64 81 95 148 161 1.97 195 284 297 369 372 92 91 94 95 173 174 189 187 119 138 139 116 134 142 149 163 167, 17» 2(H) UB 130 UI Het oppergerechtshof te Singapore kwam vandaag bijeen om te beslissen of lertha Hertogh te Singapore zal moeten 'ijven, totdat het beroep van Mansoer \dabi is behandeld, hetgeen mogelijk in -Taart zou geschieden. De Nederlandse consul-generaal stelde 'iet hof voor Bertha naar Nederland te den gaan. Hij bood aan, haar aldaar voor de Britse ambassadeur te leiden, in nen het hof dit zou wensen. De Britse imbassadeur zou dan kunnen beslissen, if Bertha in Nederland zou willen blijven ■>f naar Singapore zou willen terugkeren. Het hof verdaagde de zitting tot mor gen om beide partijen de gelegenheid te geven, dit aanbod nader te bezien. Hedenmorgen verzamelden zich bij het oppergerechtshof te Singapore meer dan duizend Mohammedaanse demonstranten. Speciale politieversterkingen drongen de schreeuwende menigte met knuppels te rug.. Daarvoor marcheerden 60 personen over het grasveld voor het gebouw. Zij droegen de vlag met de groene ster en de halve maan van de Islam met zich. Er verschenen ook spandoeken waarop de „vrijlating" van Bertha uit het klooster geëist werd. Tegen de tijd, dat de rech- zitting een aanvang zou nemen was de opgewonden menigte tot 2000 aangegroeid. De laatste min of meer officiële be richten betreffende de conferentie tus sen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea eindigden met de veel betekenende zin: ,,Er schijnt geen ge meenschappelijke basis voor discussi® aanwezig te zijn". Zo dit al in deze vorm of precies h® deze bewoordingen is gezegd, mag dit toch niet worden opgevat als de officiële commentaar van Indonesische zijde. Deze berichten kwamen immers op het ogenblik, dat het Nederlandse antwoord op het Indonesische voorstel nauwelijks was bekend geworden en de Indonesische delegatie zeker nog geen gelegenheid had gehad om naar Djakarta te seinen om nadere instruc ties. Indien dus een der leden van de Indonesische delegatie deze opvatting als commentaar op het Nederlandse antwoord heeft verkondigd, moet dit voorlopig als diens persoonlijk commen taar worden opgevat. Wil dit van de andere kant nu maar direct zeggen, dat de onderhandelingen over Nieuw- Guinea nu ook werkelijk kans lopen van Indonesische zijde abrupt te wor den afgebroken? Het schijnt ons toe, dat de Indo nesische regering daarmee haar positie betreffende Nieuw-Guinea allerminst zou Versterken. Er zou haar immers in dat geval weinig anders overblijven dan een beroep op de Veiligheidsraad. De vraag is nu, hoe de kansen van Indonesië daar zouden staan. Naar onze mening allerminst zo gunstig, dat zij dit beroep op de Veiligheidsraad met beide handen zou moeten aan grijpen. Men kent de verklaring, welke minister Stikker in de afgelopen week ter conferentie zou hebben afgelegd, namelijk, dat Amerika en Australië te kennen zouden hebben gegeven, liever geen overdracht te zien van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië. Deze verklaring is later gedemen teerd, maar gevraagd naar hetgeen Amerika en Australië dan wel te dezer zake hadden verklaard, zou minister Stikker hebben gewezen op zijn plicht tot geheimhouding, welke hij van zijn kant niet wenste te verbreken. Wat bewijst, dat hierover in ieder geval wel naar de opvattingen van Australië en Amerika is gevraagd. Dat Amerika op dit ogenblik deze zaak liever niet in de Veiligheidsraad zou zien, kan men ge voeglijk aannemen. Amerika heeft daar op het ogenblik de handen reeds meer dan vol, nu het op Korea de rekening krijgt gepresenteerd van een onbe grijpelijke politiek in China. Het valt te verstaan, dat Amerika nu maar liever zou zien, dat wij deze kwestie zelf oplossen, maar het zal, de internationale houding van Indonesië in aanmerking genomen, voor een over dracht van Nieuw-Guinea wel niet in de bres willen springen. Van Australië mag men zéker aannemen, dat het hiertegen gekant is. Australië zal daar liever Nederland als nabuur hebben, waarvan het niets te duchten heeft, dan Indonesië, waarvan het in 't gunstigste geval niet weet in welke richting het zich zal ontwikkelen. Wat zou dan Indonesië met dit voor ogen voor voordeel hebben bij het afbreken der onderhandelingen? Bitter weinig of niets. Het ligt dus meer voor de hand, dat zijn regering dit niet zal doen. Natuur lijk zal de Indonesische delegatie zich daarmee niet erg prettig voelen. Er zijn teveel besliste uitspraken van Sukarno, Yamin e.a. geweest om de mislukking van de daarin vervatte eisen zó duide lijk te demonstreren. Maar zal er iets anders opzitten? Op dit ogenblik kan de Indonesische delegatie, die zich Zaterdag ongetwij feld met haar regering in verbinding zal hebben gesteld, reeds antwoord uit Djakarta hebben ontvangen. Dit antwoord zal zij hêdenmiddag ter conferentie wel bekend maken. Het is mogelijk, dat de delegatie tijdelijk naar Djakarta zal terugkeren om nieuwe instructies te halen en ruggespraak te houden. En dat zij daarna zal terug keren om de conferentie voort te zet ten en te trachten alsnog tot 'n accoord te komen. En dan zouden de zaken zo staan, dat er tot nu toe nog niets anders is geschied dan verkennen der wederzijdse standpunten. En dan zou de eigenlijke conferentie nog moeten beginnen. Deze week of zo de Indonesische delegatie eerst naar Djakarta zou terugkeren later. Het lijkt immers het meest waarschijn lijk, dat de Indonesische regering het niet zo spoedig, bij het begin reeds, tot een breuk zal laten komen. Naar wij vernemen, is dr. H. M. Hirschfeld, die enige weken geleden ge durende zijn verblijf in Parijs plotseling ziek werd, inmiddels in zoverre hersteld, dat hij zeer binnenkort naar Nederland zal terugkeren. Dr. Hirschfeld zal voor lopig enige tijd rust houden alvorens zijn werkzaamheden te hervatten. De Indonesische minister van Finan ciën. Sjafruddin, heeft op weg naar huis te New York verklaard, dat hij grote moeilijkheden in de toekomst voorziet als gevolg van het fei., dat geen over eenstemming is bereikt over de over dracht van Nieuw Guinea aan Indonesië. De anti-Nederlandse gevoelens zouden in geheel Indonesië weer oplaaien. Een en ander zou een goed functioneren van de Nederlands-Indonesische Unie zeer kun nen belemmeren. In een hoofdartikel van de „New York Times" waarin zij het Indonesische voor- I stel. waarin de suggestie gedaan wordt jdc souvereiniteit over het Westelijk deel ;van Nieuw-Guinea binnen zes maanden I aan Indonesië over te dragen, zegt het blad, dat de Indonesiërs waarschijnlijk hun eisen zq hoog mogelijk hebben ge steld om daarna met goed fatsoen hier iets van te kunnen laten vallen. De „New York Times" zegt voorts, dat het niet te hopen is, dat deze kwestie zal uitlopen op weer een moeilijkheid in het Verre Oosten. Het blad hoopt, dat de Indonesiërs thans niet hun eisen zullen doordrijven. „Van het allereerste belang rijn de wensen van het volk van Nieuw- Guinea. Het is raadzaam verdere beslui ten uit te stellen, totdat die wensen kunnen-worden geformeerd. Wanneer zij tot uitdrukking zijn gebracht zal de tijd. gekomen zijn om te handelen", aldus de „New York Times". De Partai Buru-h (Arbeiderspartij in Indonesië, die de onvoorwaareiijke over dracht van de souvereiniteit over Irian, aan Indonesië eist, heeft op acht Decem ber in een vergadering verklaard, dat zij in principe met een boycot accoord gaat en dat zij zich verantwoordelijk stelt voor de uitvoering daarvan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1